Ev Diş müalicəsi Böyük qrupda nitqin inkişafı üzrə açıq dərs. K-nin hekayəsinin təkrarlanması

Böyük qrupda nitqin inkişafı üzrə açıq dərs. K-nin hekayəsinin təkrarlanması

2. Mətni oxuyun.

Oynayan itlər.

Volodya pəncərənin önündə dayandı və günəşdə islandığı küçəyə baxdı böyük it Polkan.
Balaca Pug Polkanın yanına qaçdı və ona tələsməyə və hürməyə başladı. O, dişləri ilə nəhəng pəncələrini və ağzını tutdu və iri və tutqun iti çox incidirdi.
- Bir dəqiqə gözləyin, o səndən soruşacaq! - Volodya dedi. - O sənə dərs verəcək.
Ancaq Mops oynamağı dayandırmadı və Polkan ona çox müsbət baxdı.
"Görürsən," Volodyanın atası dedi, "Polkan səndən daha mehribandır." Kiçik qardaş və bacılarınız sizinlə oynamağa başlayanda, şübhəsiz ki, sizin onları döyməyinizlə bitəcək. Polkan bilir ki, böyük və güclü üçün kiçik və zəifi incitmək ayıbdır.

(106 söz)
(K.Uşinski)

3. Müəllifin hekayəni niyə “Oynayan itlər” adlandırdığını yazın.

4. Bu hekayə sizə nə öyrətdi?

Kiçikləri və zəifləri incitmək olmaz.

5. Birinci abzasdan üç hecadan ibarət sözləri yazın. Sözləri tire ilə ayırın və vurğu əlavə edin.

Yerdə, küçədə, (onda) günəş, böyük, so-b-ka.

6. Kitabın üz qabığını tərtib edin.

7. Sözlərdə hərf və səslərin sayını göstərin.

atmaq - 8 xal, 6 ulduz.
görünürdü - 8 bal, 7 ulduz.
qabıq - 5 bal, 5 ulduz.
qardaşlar – 6 xal, 6 ulduz.

8. Mətnin məzmununa əsasən krossvord həll edin.

Ədəbi oxu dərsi qeydləri, 1-ci sinif


Maddə
: Ədəbi oxu
Sinif
:1
Dərs mövzusu
: K. Uşinski “Oyunlayan itlər” İbtidai məktəb 21-ci əsr
Dərsin növü:
yeni əsərlə tanışlıq. Məqsəd: məhsuldar oxu texnologiyası vasitəsilə təhsil nəticələrinə nail olmaq.
Tapşırıqlar:
1.Mövzu bacarıqlarını təkmilləşdirin:
DİNLƏMƏ (dinləmək)
- qulaqla qəbul etmək sənət əsəri müəllim tərəfindən həyata keçirilir; - məzmunla bağlı suallara cavab vermək; - əsərin janrını müəyyən etmək
OXUYUR
- başlığa, illüstrasiyalara əsasən məzmunu təxmin edin - qəhrəmanı xarakterizə etmək üçün mətndə material tapın (müəllimin köməyi ilə - mətni oxuyarkən müəlliflə dialoq aparın - başlığın seçimini izah edin
Nitq Ünsiyyət MƏDƏNİYYƏTİ
- oxuduqlarınıza münasibətinizi bildirin və əsaslandırın 1. UUD formalaşdırmaq: proqnozlaşdırmaq; performans nəticələrini qiymətləndirmək (Tənzimləyici UUD);
- koqnitiv məqsəd formalaşdırmaq; sübut etmək; lazımi məlumatları çıxarmaq; şüurlu şəkildə nitq ifadəsini qurmaq (Koqnitiv UUD); - suallar vermək; fikirlərinizi tam və dəqiqliklə ifadə edin (Kommunikativ UUD); - qəhrəmanların hərəkətlərini qiymətləndirin (Şəxsi UUD). Avadanlıqlar: - dərslik, səhifə 14 Dərsin gedişatı
Mərhələlər

dərs

Müəllim fəaliyyəti

Tələbələrin fəaliyyəti

Planlaşdırılıb

nəticələr

(mövzu)

Planlaşdırılan nəticələr

(şəxsi və meta-mövzu)

ilə işləyin

qədər mətn

oxumaq

1. Gözləmə (proqnozlaşdırma

məzmun)
-Bu gün biz K.Uşinskinin “İt oynayan” əsəri ilə tanış olacağıq _14-cü səhifədəki dərslikləri açın -Adına görə nağıl və ya nağıl oxuyacağımızı müəyyən edə bilərsiniz. -Başlığa və illüstrasiyaya əsasən hekayənin nədən ibarət olacağını deyə bilərikmi?
2. Məqsəd təyini
-Sirrin nə olduğunu bilirsən? Sirlər nə üçündür? Sizcə bu gün sinifdə nə danışacağıq? Bir hekayə oxuyacağıq - Nağılları adətən belə adlandırmırlar. - Oynayan itlər haqqında oxuyacağıq - Sirr. Nəsə gizlədilib. Gizli. Uşaqlar öz fikirlərini bildirirlər - Əsərin janrını müəyyənləşdirin. Məzmunu başlığa görə təxmin edin. Onlar öz fikirlərini bildirirlər. Sübut təqdim edin (KOQNITİV UUD) Fikirlərinizi tam və dəqiqliklə ifadə edin (COMMUN.UUD) Proqnoz (REGUL.UUD)

ilə işləyin

mətn daxil

vaxt

oxumaq
1
.- Mətni ilə oxumaq

üsullardan istifadə: "dialoq"

oxumaq.

2. Ümumi söhbət
- Pug necə it idi? - O, necə xarakter ola bilər? _ Müəllifin bu barədə necə yazdığını oxuyun. - Bəs Polkan? _ Mətndə oxuyun, Volodya itlərə baxarkən nə dedi? _ Niyə Volodya qərara gəldi ki, Polkanın papaq dərsi versin. -Volodya kimi incidə bilərdi? 3-ü oxuyun.
Hekayənin ifadəli oxunuşu

tələbələr
Mətni dinləyirlər, oxunuşun gedişatını izləyirlər, “müəlliflə dialoqa” girirlər - Kiçik. - Oynaq, dəcəl. -Böyük. Bir dəqiqə gözləyin, o, sizə bir dərs deyəcək. Yəqin ki, o özü kiçikləri incidir, böyüklər də, güclülər də kiçikləri və zəifləri incitməkdən utanır. Oxuduqlarınıza münasibətinizi ifadə edin və əsaslandırın. Qəhrəmanı xarakterizə etmək üçün mətndə material tapın. Lazımi məlumatları çıxarın Koqnitiv UUD). Şüurlu bir nitq ifadəsi qurun (İdraklı UUD). Qəhrəmanların hərəkətlərini qiymətləndirin (Şəxsi UUD). Fikirlərinizi tamlıq və dəqiqliklə ifadə edin (Kommunikativ UUD).
ilə işləyin

mətn
1.- Volodyanın atası niyə onu qınadı? O, necə oynayacağını bilmirdi, əsas çıxarış lazımi məlumatları Koqnitiv UUD).

sonra

oxumaq
-Polkan hansı sirri bilirdi? Sirrlər nələrdir? 2. Yaradıcı tapşırıq. Şifahi şəkildə "Düzgün oynamaq necə" hekayəsi kiçikləri incitdi. Polkan bilir ki, böyük və güclü üçün kiçik və zəifi incitmək ayıbdır - Dostluğun, davranışın, yaxşı oxumağın sirri. fikir Şifahi cümlələr qurun. Şüurlu bir nitq ifadəsi qurun (İdraklı UUD).
Refleksiya
Bu gün hansı yeni əsəri oxumusunuz? - Bu əsərin müəllifi kimdir? Cümlələri davam etdirməklə sinifdə işinizi qiymətləndirin: Mən başa düşdüm ki... Mən təəccübləndim.... Mən istədim …. K. Uşinski İtləri oynayır. Cümlələri şifahi şəkildə tamamlayın. Performans nəticələrini qiymətləndirin (Regulatory UUD). Şüurlu bir nitq ifadəsi qurun (İdraklı UUD).
K. Uşinski
. Volodya pəncərənin önündə dayanıb küçəyə baxdı, böyük həyət iti Polkanın günəşdə isindiyi yerdə. (Müəllifə hansı sualı vermək istərdiniz? “Böyük” sözünü hansı söz əvəz edə bilər? Polkanı necə təqdim etdiniz?)
Balaca Puq Polkanın yanına qaçdı və ona tələsməyə və hürməyə başladı; dişləri ilə nəhəng pəncələrini və ağzını tutdu və iri və tutqun iti çox incidirdi. Necə deyərsən, “küsmüş”? Bundan sonra nə baş verə bilər? Niyə? Bir dəqiqə gözləyin, o səndən soruşacaq! - Volodya dedi. "O, sənə dərs verəcək." ("Sənə dərs öyrətmək nə deməkdir?") Ancaq Mops oynamağı dayandırmadı və Polkan ona çox yaxşı baxdı (mehribanlıqla)" Volodyanın atası "Polkan səndən daha mehribandır" dedi. Kiçik qardaş və bacılarınız sizinlə oynamağa başlayanda, bu, şübhəsiz ki, sizin onları döyməyinizlə bitəcək. Polkan bilir ki, böyük və güclü üçün kiçik və zəifi incitmək ayıbdır.

Natalia Prudnikova
Nitqin inkişafı üzrə açıq dərs böyük qrup. K.Uşinskinin “Oyunlayan itlər” hekayəsinin təkrarı

K-nin hekayəsinin təkrarlanması. Uşinski

« Oynayan itlər» .

Proqram məzmunu: bacarığı möhkəmləndirmək qısa hekayələri təkrarlayın.

Tapşırıqlar:

1. Təhsil.

Ardıcıllığı, ardıcıllığı öyrət şəkildən təkrar.

Yumşaq və sərt səsləri ayırd etmək bacarığı.

2. İnkişaf.

İnkişaf və zənginləşdirir leksikon uşaqlar.

3. Təhsil.

Heyvanlara qayğıkeş və mehriban münasibət bəsləyin və onlara qayğı göstərin.

4. İslahedici.

Düzgün duruşumuzu təmin edirik.

İlkin iş:

Oxumaq hekayələri K. D. Uşinski("Alim Ayı", "Gürzə" və s.)

Nəzərə almaq nağıllar üçün illüstrasiyalar və hekayələr K. D. Uşinski.

Avadanlıq: oyuncaq it, şəkillər, yaşıl və mavi kvadratlar (uşağa görə) sərt və yumşaq səsləri göstərmək üçün, şəkil hekayə.

Dərsin gedişatı.

I.-Uşaqlar, tapmacanı tapın:

Sən vurursan - o sığallayır,

Siz sataşırsınız - o dişləyir (it) .

Sən niyə belə fikirləşirsən? (uşaqların cavabları).

Bu gün bizə qonaq gəldi it, o, oğlanların bildiklərini eşitmək istəyir itlər. Gəlin ona deyək?

Uşaqlar, it nə cür heyvandır? Sən niyə belə fikirləşirsən?

Hansı xarakterlər var? itlər? (Yaxşı, pis, çevik).

Nələr var peşəyə görə itlər? (sərhədçilər, yanğınsöndürənlər).

Mən bala nə deyirəm? itlər? (küçük)

Uşaqlar, gəlin bir təklif edək itlər.

Uşaqlar, məndə də var itvə sizə öz təklifimi demək istəyirəm:

mənim it mehribandır! 1 və 2 sözləri dəyişdirirəm.

Gəl oyun oynayaq"Canlı sözlər".

II. -Bu gün biz K.D.-nin yaradıcılığı ilə tanışlığı davam etdiririk. Ushinsky və hekayəni oxuyun« Oynayan itlər» .

Birinci oxunuşdan sonra suallara cavab veririk.

1. Pəncərədə dayanıb baxan itlər?

2. Onlar nə idilər? itlər?

3. Böyük nə etdi? it?

4. Balaca nə etdi? it?

5. Volodya nə dedi?

6. Atam Volodyaya nə dedi?

III. Musiqili fiziki məşqlər edirik. bir dəqiqə.

İkinci dəfə oxuyuram.

İndi uşaqlar sizdən soruşuram hekayəni yenidən danış(1 nəfərə zəng edirəm, təkrar -2 dəfə) . Həbsdə siniflərdə uşaqlarla oyun oynayırıq"Səsə ad verin".

Uşaqlar, kim bizə qonaq gəldi? (it) .

Mən sözü deyəcəm, siz də qulaq asın.

İndi hamımız birlikdə deyək - it.

Eşitdiyimiz ilk səs nədir? - İlə

Bunu necə tələffüz edirik - möhkəm.

Hansı kvadrat sərt samit səsi təmsil edir? - mavi.

Biz də güclü sözü ilə işləyirik.

Sözlər- (it, güclü).

IV. Sonda dərslərin yekunlaşdırılması:

Bəyəndinizmi? sinif?

Hansı heyvandan danışırdıq? Bu hansı heyvandır?

Ən çox nəyi bəyəndiniz? Bizim Trezor onu çox bəyəndi sinif, deyir hamıya təşəkkür edirəm!

Mətni oxuyun.
Oynayan itlər.
Volodya pəncərənin yanında dayanıb küçəyə baxdı, böyük it Polkanın günəşdə isindiyi yerdə.
Kiçik bir Pug Polkanın yanına qaçdı və ona tələsməyə və hürməyə başladı. O, dişləri ilə nəhəng pəncələrini və üzünü tutdu və iri və tutqun iti çox qıcıqlandırdı.
Bir dəqiqə gözləyin, o səndən soruşacaq! Volodya dedi. O sizə dərs verəcək.
Ancaq Mops oynamağı dayandırmadı və Polkan ona çox müsbət baxdı.
Görürsən, Volodyanın atası dedi, Polkan səndən daha mehribandır. Kiçik qardaş və bacılarınız sizinlə oynamağa başlayanda, mütləq onları döyməyinizlə bitəcək. Polkan bilir ki, böyük və güclü üçün kiçik və zəifi təhqir etmək ayıbdır.
3. Müəllifin hekayəni niyə “Oynayan itlər” adlandırdığını yazın.
4. Bu hekayə sizə nə öyrətdi?
5. Birinci abzasdan üç hecadan ibarət sözləri yazın. Sözləri tire ilə ayırın və vurğu əlavə edin.
6. Kitabın üz qabığını tərtib edin.
7. Sözlərdə hərf və səslərin sayını göstərin.
8. Mətnin məzmununa diqqət yetirərək krossvordu həll edin.

Nəşr daxildir texnoloji xəritə“K.D.Uşinskinin “Oynayan itlər” əsərində etika dərsləri” mövzusunda ədəbi oxu dərsi və dərs üçün təqdimat.

İnkişaf edən təhsil sisteminin tədris və təlim sistemi L.V. Zankova, 2-ci sinif

Yüklə:


Önizləmə:

Texnoloji dərs xəritəsi

Ədəbi oxu

Mövzu:_ K.D-nin işində etika dərsləri. Uşinski "Oynayan itlər" ________________

Sinif:_____Məktəb:______

Müəllim:_ _Mamçenko Tatyana Evgenievna

Tarix: "____"_____20___

Dərsin növü: yeni biliklərin kəşfi

Mövzu: “K.D. yaradıcılığında etika dərsləri. Uşinski "Oynayan itlər"

Hədəf: K.D-nin işi ilə tanışlıq. Uşinski "Oyunlayan itlər" və onun etik tərəfi.

Planlaşdırılan nəticələr

Mövzu:

- Semantik oxuma bacarığı.

K.D.-nin digər əsərləri ilə tanış olun və təhlil edin. Uşinski.

Metamövzu:

  • Koqnitiv

Fəaliyyət prosesini və nəticələrini izləmək və qiymətləndirmək;

Xüsusiyyətləri müəyyən etmək üçün obyektləri təhlil edin;

  • Tənzimləyici

Artıq öyrənilənləri və hələ də öyrənilməli olanları vurğulamağı və həyata keçirməyi öyrənin; - və s.

  • Ünsiyyət

Dərsdə ünsiyyət və davranış qaydalarını birgə razılaşdırmaq və onlara əməl etmək;

Ünsiyyətin tapşırıqlarına və şərtlərinə uyğun olaraq fikirlərinizi kifayət qədər tamlıq və dəqiqliklə ifadə etməyi öyrənin.

Şəxsi:

Bədii zövqün bütün müxtəlifliyi ilə hiss etmək və qavramaq qabiliyyəti kimi formalaşması.

Yeni bilik və bacarıqların əldə edilməsinə maraq və marağı inkişaf etdirmək;

Müəllim və sinif yoldaşları ilə təhsil əməkdaşlığına diqqət yetirin.

Fənlərarası əlaqələr: -

Avadanlıq: proyektor, ekran; lövhə;

Vizual diapazon: illüstrasiya

Didaktik material:

Dərslər zamanı

Planlaşdırılan nəticələr

  1. Təşkilati məqam (2 dəq)

Dərsə hazırlığınızı yoxlayın.

İndi bizim dərsimiz nədir?

sərf edək nəfəs məşqləri və oxumağa hazırlaşın.

Şamı söndürün.

Dərin nəfəs alın və bütün havanı bir anda çıxarın. Bir böyük şamı söndürün.

Təsəvvür edin ki, əlinizdə üç şam var. Dərin nəfəs alın və üç nəfəslə nəfəs alın. Hər şamı söndürün.

Təsəvvür edin ki, qarşınızda ad günü tortu var. Üzərində çoxlu kiçik şamlar var. Dərindən nəfəs alın və mümkün qədər çox kiçik şam üfürməyə çalışın, maksimum qısa ekshalasiya edin.

Gül mağazasında.

Təsəvvür edin ki, bir çiçək mağazasına gəldiniz və çiçəkli bitkilərin ləzzətli ətrini hiss etdiniz. Burnunuzdan səs-küylü nəfəs alın və ağzınızdan çıxarın (2-3 dəfə).

Liftdə.

Təsəvvür edin ki, biz liftə minib mərtəbələri elan edirik. Döşəmə nə qədər yüksəkdirsə, səs bir o qədər yüksəkdir və əksinə. Əvvəlcə birincidən doqquzuncuya, sonra isə aşağı düşürük.

Onların yerlərini tutub dərsə hazır olduqlarını yoxlayın.

Nəfəs alma məşqləri edin.

Mövzu:

  • Nitq və tənəffüs aparatlarının inkişafı üçün məşqləri yerinə yetirməyi bacarın.

Metamövzu:

Ünsiyyətcil:

  • ünsiyyət tapşırıqlarına və şərtlərinə uyğun olaraq öz fikirlərini kifayət qədər tamlıq və dəqiqliklə ifadə etməyi öyrənin

2. Dərsin mövzusunun müəyyən edilməsi. Məqsəd təyini. (4 dəq)

Lövhəyə baxın, təsvirdə nə var?

Təsvirdəki personajlar nə edir?

İtlərə diqqət yetirin, onlar nə edirlər?

Təsəvvür etməyə çalışın, bu gün oxuyacağımız əsərin adı nə olacaq? (İtlər oynayır)

Əsərin belə adlandığını haradan yoxlaya bilərik?

Dərs üçün hansı məqsəd qoya bilərik?

Onlar illüstrasiyaya baxır, təsvir olunan personajların adını çəkir və təsvirdəki personajların nə etdiyini söyləyirlər.

Sinifdə işin adı ilə bağlı təxminlər edin.

Dərslik ilə işləmək. Dərsin mövzusu “İt oynayan”dır.

Metamövzu:

Tənzimləyici

  • - müəllimin köməyi ilə və ya müstəqil olaraq dərsdə fəaliyyətin məqsədini müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq;
  • - fərziyyələrinizi ifadə etməyi, illüstrasiyalar, rəsmlərlə işləmək əsasında təsvir etməyi öyrənin;

Koqnitiv:

  • biliyi strukturlaşdırmaq bacarığı, nitq ifadəsini şüurlu şəkildə qurmaq bacarığı

Tənzimləyici:

  • qiymətləndirmə artıq öyrənilmiş və hələ də öyrənilməli olanların tələbələr tərəfindən müəyyən edilməsi və məlumatlandırılmasıdır.

3. Lazımi biliklərin yenilənməsi (5 dəq)

Xahiş edirəm ekrana baxın və müəllif haqqında bir az dinləyin, sonra hekayəmlə bağlı suallar verəcəm.

Konstantin Dmitriyeviç Uşinski (1824-1871) Tulada anadan olub, uşaqlığını Novqorod yaxınlığında, valideynlərinin kiçik mülkündə keçirib. Orta məktəbi bitirdikdən sonra,
Uşinski Moskva Universitetinə daxil olub Hüquq fakultəsi və parlaq şəkildə bitirdi. 1854-cü ildə, 30 yaşında Uşinski əvvəlcə rus ədəbiyyatı müəllimi, sonra isə Qatçina Yetimlər İnstitutunda müfəttiş kimi təyinat ala bildi. K.D. Uşinski iki tədris kitabı nəşr etdi, onlardan biri əlifbadır. Dərsliklər oxumağı öyrətmək üçün nəzərdə tutulmuşdu və maarifləndirici xarakterli hekayələr və məqalələrdən ibarət idi.

O, çox yaşamadı: 47 yaşında öldü, ancaq onun üçün qısa ömürçox şey etdi. O, gündəliyində yazan gənclik arzusunu həyata keçirdi: “Vətən üçün mümkün qədər yaxşılıq etmək həyatımın yeganə məqsədidir və mən bütün qabiliyyətlərimi ona yönəltməliyəm”.

K.D harada anadan olub? Uşinski?

Hansı ildə?

K.D neçə kitab nəşr etdi? Uşinski?

Bunlar hansı kitablardı və niyə?

K.D haqqında hekayəyə qulaq asın. Uşinski.

Suallara cavab vermək

Ünsiyyətcil:

  • müzakirə zamanı öz fikirlərini kifayət qədər tam və dəqiqliklə ifadə etmək bacarığı

Koqnitiv:

  • nitq nitqini şüurlu şəkildə qurmaq bacarığı.

4. Motivasiya koqnitiv fəaliyyət(1 dəq.)

Lövhəyə baxın, orada bir neçə söz yazılıb. Sizcə bu sözlər nədir? Onlar nə deməkdir?

Onların nə demək olduğunu və kimə aid olduqlarını öyrənmək üçün nə etməliyik?

"Polkan", "Pug", "Volodya" sözləri ilə sürüşdürün.

Şəxsi:

  • yeni bilik və bacarıqların əldə edilməsinə maraq və marağın inkişafı.

5. İdrak fəaliyyətinin təşkili (10 dəq).Şagirdlər tərəfindən yeni biliklərin “kəşf edilməsi”.

Ritmə toxunaraq və tempi artıraraq dil bükümünü oxuyur.

Biçin, dəyirman, şeh olanda, şehdən uzaqlaşın - və biz evə gedərik

İtlər necə idi? (böyük və kiçik)

Onların ləqəbləri nədir7 (Polkan, Pug)

Müəllimin bir dil twister oxumasına qulaq asın.

Müəllimlə birlikdə ritmə barmaqları ilə vurub oxuyurlar.

Müəllimsiz ritmə vuraraq oxuyurlar.

Oxuma boyu tempi artırın.

Üç yaxşı oxuyan uşaq əsəri ardıcıllıqla oxuyur.

Suallara cavab vermək.

Mövzu:

- Nitq və tənəffüs aparatlarının inkişafı üçün məşqləri yerinə yetirməyi bacarın.

- Semantik oxuma bacarığı.

6. Müstəqil praktik fəaliyyətin təşkili (15 dəq).

İndi birinci cərgə birinci paraqrafı yenidən özünə oxuyur. İkinci və üçüncü isə ikinci abzasdır. Suallara cavab verin.

1 paraqraf: Baş verənlərə kimin gözü ilə baxacağıq?(oğlan Volodyanın gözü ilə)

2 abzas (2 sətir): - Polkan haqqında nə öyrəndik? (böyük, tutqun, böyük pəncələr, müsbət baxdı)

Böyük nə deməkdir, başqa cür necə deyə bilərəm?(böyük)

"Tutqun" sözünü necə başa düşürsən?(V kefi pis, kədərli, kədərli)

"Əla" nə deməkdir?(xeyirxah, alçaldıcı, kiminsə xeyrinə)

2 abzas (3 sətir):

Əgər o balacadırsa, təxmin edin, hansı xarakter ola bilər?(oynaq, dəcəl, məzəli, həyasız)

Puqun Polkanla necə davrandığını tapıb oxuyun? Sən nə etdin? Fəaliyyət sözləri tapın(qaçdı, atmağa və hürməyə başladı; tutdu, çox bezdirdi)

İtlər oynadı?

İtləri seyr edərkən Volodyanın nə dediyini oxuyun?(“Bir dəqiqə gözlə, o sənə dərs verəcək!” dedi Volodya. “Sənə dərs verəcək”)

3 bənd.

Volodya kimin inciyə biləcəyini tapın?(kiçik qardaş və bacılar)

Bilirsiniz, uşaqlar, mətndən Volodyanın artıq qardaş və bacılarının olub-olmadığı aydın deyil, amma müdrik ata oğluna xəbərdarlıq edir.

Əsas sözləri tapın. Oxuyun.

(böyük və güclü üçün kiçik və zəifi incitmək ayıbdır)

- Bu əsas sözlər yalnız itlərə aiddir? İnsanlar onları xatırlamalı və onlara əməl etməlidirlərmi?

Birinci cərgədə birinci abzas təhlil edilir. İkinci və üçüncü ikinci abzasdır.

Üçüncü abzası təhlil edin və əsas fikri tapın.

Suallara cavab vermək.

Mövzu:

- Əsərin etik baxımdan təhlili

- Semantik oxuma bacarığı.

Metamövzu:

Koqnitiv

  • xüsusiyyətləri müəyyən etmək üçün obyektləri təhlil etmək;

Ünsiyyət

  • ünsiyyət tapşırıqlarına və şərtlərinə uyğun olaraq öz fikirlərini kifayət qədər tamlıq və dəqiqliklə ifadə etməyi öyrənin.

7. Planlaşdırılmış nəticələrin əldə edilməsinin diaqnostikası (2 dəq)

Mətndən sonra sizə sözlər verilir. Onlar nə deməkdir?

Volodyanın Polkandan öyrənməli olduğu sözləri seçin.

Dərslikdə Volodyanın Polkandan öyrənməli olduğu keyfiyyətləri seçirlər.

Koqnitiv:

  • şüurlu və könüllü şəkildə ifadələr qurmaq bacarığı.

8. Xülasə. Refleksiya. (5 dəqiqə)

- Dərsimizin məqsədi nə idi? Biz buna nail olduqmu?

Əsərin qəhrəmanlarının adları nə idi?

Əsərdə əsas fikir nədir?

Lövhəyə baxın və nümunələri tamamlayın.

Suallara cavab vermək.

Lövhədəki şablonlardan istifadə edərək əks etdirən cümlələr qurun.

Koqnitiv:

  • biliyi strukturlaşdırmaq bacarığı;

proseslərin və fəaliyyət nəticələrinin qiymətləndirilməsi

Tənzimləyici:

  • könüllü özünütənzimləmə;

artıq öyrənilənlərin və hələ də öyrənilməli olanların fərqində olmaq

Ünsiyyətcil:

  • öz fikirlərini ifadə etmək bacarığı;

özünün və ümumi təhsil fəaliyyətinin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi

Əlavə yaradıcı tapşırıqlar

  1. Mətni oxuyun K.D. Uşinski "Yaxşı kəsilməyib, amma möhkəm tikilib". Suallara cavab verin.

Bu əsərin qəhrəmanlarını adlandırın? (Dovşan və kirpi)

Dovşanı təsvir edin? (Ağ, hamar)

Kirpi təsvir edin? (Tikanlı, çirkin)

Dovşan kirpiyə nə dedi? (Onun paltarının çirkin və cızıqlı olduğunu)

O haqlıdır?

Kirpi dovşana nə cavab verdi? (O tikanlar itlərin və canavarların dişlərindən xilas olur)

Bu əsərdə əsas fikir nədir? (Bu vacib deyil görünüş, amma daxili sülh vacibdir)

  1. Mətni oxuyun K.D. Uşinski "Birlikdə izdihamlıdır, amma ayrı darıxdırıcıdır"

Qardaş bacıya nə dedi? (Üstünə toxunmayın)

bacın nə dedi? (Kuklalara toxunmayın)

Uşaqlar nə etdilər (Küncülərdə oturdular və sıxıldılar)

Uşaqlar niyə darıxırdılar? (Birlikdə oynamaq daha maraqlıdır)

Əsas fikir nədir? (Birlikdə yaşayın və mübahisə etməyin)

Əsərləri oxuyun və müəllimin suallarına cavab verin.

Mövzu:

  • Semantik oxuma bacarığı.
  • K.D.-nin digər əsərləri ilə tanış olun və təhlil edin. Uşinski.

Metamövzu:

Maarifləndirici slayd 2

K.D. tərəfindən "Oynayan İtlər". Uşinski

Konstantin Dmitriyeviç Uşinski (1824-1871) "Vətən üçün mümkün qədər çox yaxşılıq etmək həyatımın yeganə məqsədidir və mən bütün qabiliyyətlərimi ona yönəltməliyəm."

Polkan Pug Volodya

Biçin, biçin, şeh olanda, şehdən uzaqlaşın - və biz evdəyik.

Böyük və güclü üçün kiçik və zəifləri incitmək ayıbdır.

Yaxşı kəsilməmiş, amma möhkəm tikilmişdir. Ağ, zərif balaca dovşan kirpiyə dedi: "Sənin nə çirkin, tikanlı paltarın var, qardaş!" “Düzdür,” kirpi cavab verdi, “amma tikanlarım məni itin və canavarın dişlərindən xilas edir; gözəl dəriniz sizə eyni şəkildə xidmət edirmi? Dovşan cavab vermək əvəzinə sadəcə ah çəkdi.

Birlikdə dardır, amma ayrı-ayrılıqda darıxdırıcıdır. Qardaş bacısına deyir: “Üstmə toxunma!” Bacı qardaşına cavab verir: "Mənim kuklalarıma toxunma!" Uşaqlar müxtəlif künclərdə oturdular, amma tezliklə hər ikisi sıxıldı. Uşaqlar niyə darıxırdılar?




Saytda yeni

>

Ən məşhur