Dom Ortopedija Planirajte skriptu lekcije na temu informacione tehnologije. Pregled lekcije "Informacioni sistemi"

Planirajte skriptu lekcije na temu informacione tehnologije. Pregled lekcije "Informacioni sistemi"

Plan nastave za disciplinu „Informacione tehnologije u profesionalnoj delatnosti“.

Tema lekcije: Osnovni softver.

Trajanje nastave – 2 sata.

Ciljevi:

1.obrazovni: upoznati studente sa osnovnim softverom.

2. vaspitni: usađivanje tačnosti, truda, upornosti, strpljenja, ponosa na obavljeni posao.

3. razvijanje: razvijanje interesovanja za predmet.

Zadaci:


  1. upoznati studente sa osnovnim softverom.

  2. neguju urednost i uljudnost.
Oprema: udžbenik Informacione tehnologije u profesionalnoj delatnosti, ur. E.V. Mikheeva.

Tokom nastave:

Org. Momenat: pozdrav, provera prisustva, spremnost za nastavu.


  1. Uvodni trening

    1. Priprema učenika za učenje novog gradiva (postavljanje tema, ciljeva, ažuriranje znanja).
Tema lekcije: Osnovni softver.

Svrha časa: proučavanje osnovnog softvera, osnovnih koncepata uključenih u softver.


    1. Ažuriranje prethodnog znanja.

  1. Navedite vrste monitora i njihove karakteristike.

  2. Navedite vrste štampača, njihove prednosti i nedostatke.

  3. Koje parametre treba koristiti za odabir skenera?

  4. Kako odabrati modem?

  5. Šta mogu crtači i digitalizatori?

  6. Zašto se digitalna kamera zove kamera bez filma?

  7. Kako zaštititi računar od strujnih udara?

  8. Opišite tehnička sredstva prezentacije.

    1. Saopštavanje novog materijala od strane nastavnika.

OSNOVNI SOFTVER

Osnovni softver uključuje:


  • OS;

  • servisni programi (ljuske, uslužni programi, antivirusni alati);

  • programi održavanja (testni programi, kontrolni programi);

  • instrumentalni softver (prevodioci programskih jezika, kompajleri, interpretatori, asembleri).
operativni sistem

operativni sistem(OS) je skup specijalnog softvera dizajniranog za kontrolu učitavanja računara, pokretanja i izvršavanja drugih korisničkih programa, kao i za planiranje i upravljanje računarskim resursima personalnog računara. Omogućava kontrolu obrade informacija i interakcije između hardvera i korisnika.

Jedna od najvažnijih funkcija OS-a je automatizacija procesa unosa/izlaza informacija i kontrola izvršavanja aplikativnih zadataka koje rješava korisnik. OS učitava željeni program u memoriju računara i prati napredak njegovog izvršavanja; Analizira situacije koje ometaju normalne proračune i daje upute šta treba učiniti ako se pojave poteškoće.

Operativni sistemi personalnih računara se dele na
obavljanje jednog i više zadataka.
IN OS sa jednim zadatkom korisnik istovremeno radi sa jednim specifičnim programom (zadatkom). Primjeri takvih operativnih sistema su MS-DOS i MSX operativni sistemi.

Multitasking OS omogućavaju vam da radite sa nekoliko programa paralelno, a broj programa zavisi od snage sistema. Primjeri uključuju operativne sisteme svih verzija Microsoft Windows, UNIX, OS/2, Linux, Mac OS.

Mrežni OS povezani su sa pojavom lokalnih i globalnih mreža i dizajnirani su da obezbede pristup svim resursima računarske mreže. Primjeri takvih sistema su Novell Net Ware, Microsoft Windows-NT, UNIX, IBM LAN.

Servisni softver je skup softverskih proizvoda koji korisniku pružaju dodatne usluge u radu sa računarom i proširenju mogućnosti operativnih sistema.

Servisni alati se prema funkcionalnosti mogu podijeliti na alate koji poboljšavaju korisničko sučelje, štite podatke od uništenja i neovlaštenog pristupa, vraćaju podatke, ubrzavaju razmjenu podataka, arhiviraju/dearhiviraju programe i antivirusne alate. Softver za zaštitu od virusa omogućava dijagnostiku (detekciju) i tretman (neutralizaciju) virusa. Izraz "virus" odnosi se na program koji se može razmnožavati, infiltrirati u druge programe i izvoditi različite neželjene radnje.

Najčešći ruski antivirusni programi su DRWeb i AVP. Primjeri arhivatora uključuju WinZip i WinRAR.

Programi održavanja

Ispod programe održavanja odnosi se na skup softverskih i hardverskih alata za dijagnosticiranje i otkrivanje grešaka tokom rada računara ili računarskog sistema u celini.

Uključuju alate za dijagnostiku i testno praćenje ispravnog rada računara i njegovih pojedinačnih delova, kao i posebne programe za dijagnostiku i praćenje računarskog okruženja informacionog sistema u celini, uključujući kontrolu softvera i hardvera koji automatski proverava funkcionalnost. sistema.

Primjer programa za testiranje je program Doctor Hardware, paket Checklt za Windows.

Instrumentacijski softver

Sistem za programiranje - Ovo je skup alata koji uključuje ulazni programski jezik, prevodilac, mašinski jezik, biblioteke standardnih programa, alate za otklanjanje grešaka u prevedenim programima i njihovo sastavljanje u jednu celinu.

Prevodilac programski jezici je program koji prevodi programski tekst iz programskog jezika u strojni kod.

U sistemima za programiranje, prevodilac prevodi program napisan u ulaznom programskom jeziku u mašinski komandni jezik određenog računara. U zavisnosti od načina prevođenja sa ulaznog programskog jezika, prevodioci se dele na kompajlere i tumače.

IN kompilacija procesi prevođenja i izvršavanja programa su vremenski razdvojeni. Prvo, kompajlirani program se konvertuje u skup modula objekata mašinskog jezika, koji se zatim sklapaju (povezuju) u jedan mašinski program, spreman za izvršavanje i skladištenje kao fajl.

Tumač vrši postupno prevođenje i trenutno izvršavanje naredbi izvornog programa, pri čemu je svaki izraz ulaznog programskog jezika preveden u jednu ili više naredbi strojnog jezika.

Posebno mjesto u programskom sistemu zauzima montažeri, predstavlja kompleks koji se sastoji od ulaznog programskog jezika asemblerskog jezika i asemblerskog kompajlera.

Asembler je mnemonički (uslovni) zapis mašinskih instrukcija i omogućava vam da dobijete visoko efikasne programe u mašinskom jeziku.


    1. Primarna konsolidacija i kontinuirano ponavljanje proučenog gradiva.

  1. Šta se podrazumeva pod softverom?

  2. Koje su glavne funkcije osnovnog softvera?

  3. Koji softver je uključen u osnovni softver?
2. Završni brifing

2.1. Praćenje i evaluacija učeničkih vještina učenja. Davanje ocjena za obavljeni rad.

2.2. Dijeljenje domaćih zadataka. Studijsko predavanje br. 3.
skinuti

Vidi također:

Sažetak nastave za disciplinu „Informacione tehnologije u profesionalnim aktivnostima“. Tema lekcije: Osnovni softver. Trajanje nastave 2 sata

Sažetak lekcije „Računarski softver. Sistemski softver" Puni naziv Ananina Anna Vasilievna 2

Opis izrade časa Nastavnik: Predmet: Računarstvo i IKT, 8. razred (datum časa 23. novembar); Tema časa: Namjena i dizajn računara (trajanje časa 45 minuta) Tip časa: Učenje novog gradiva

Datum Broj lekcije Tema lekcije Radionica teorije softvera

Okvir otvorenog tehnološkog časa u 7. "A" razredu Tema časa: Projekat "Unutrašnjost stambene zgrade" Tip časa: poslovna igra Učiteljica: Asabina I. I. Rtishchevo, 2008.

Tema lekcije . Informacione tehnologije i evolucija njihovog razvoja

Vrsta lekcije : učenje novog gradiva.

Svrha lekcije : dati pojmove tehnologije, informacione tehnologije, informatičke revolucije; proučavati načine, vrste, faze razvoja informacionih tehnologija.

Tokom nastave

    Organiziranje vremena.

    Ažuriranje znanja.

    Definirajte informacije o konceptu.

    Koji se procesi nazivaju informacionim procesima?

    Navedite glavne faze u razvoju računara.

    Nova tema.

DEFINICIJA INFORMACIONE TEHNOLOGIJE

Termin « informacione tehnologije „povezan je sa dva koncepta: informacijom i tehnologijom. U prvom poglavlju ste se upoznali sa pojmom „informacije“. “Tehnologija” znači niz radnji u svrhu obrade nečega. Tehnološki proces se izvodi raznim sredstvima i metodama.

Uzimajući u obzir koncepte tehnologije i informacija zajedno, možemo to rećiinformaciona tehnologija je niz radnji koje se koriste za prikupljanje, primanje, akumuliranje, pohranjivanje, obradu, analizu i prijenos informacija korištenjem kompjuterske tehnologije.

Svrha informacione tehnologije je proizvodnja informacija za ljudske analize i donošenje odluka na osnovu bilo koje akcije.

ALATI INFORMACIONE TEHNOLOGIJE

tehnička sredstva - personalni računar, kancelarijska oprema, komunikacione linije, mrežna oprema.

Informativni mediji – skup podataka predstavljenih u specifičnom obliku za kompjutersku obradu

Softver obavljaju funkcije akumulacije, obrade, analize, skladištenja i interfejsa sa računarom.

Razvoj kompjuterske tehnologije ne miruje. Kako kompjuteri postaju moćniji, oni su opremljeni ugrađenim komunikacijskim mogućnostima, brzim modemima, velikim količinama memorije, skenerima i uređajima za prepoznavanje glasa i rukopisa.

As alati informacione tehnologije Koriste se uobičajeni tipovi softverskih proizvoda. To uključuje, na primjer, uređivače teksta, proračunske tablice i grafičke uređivače.

VRSTE INFORMACIONE TEHNOLOGIJE

Vrste obrađenih podataka

Tekst

Grafički

Numerički

Multimedija

Metode i alati za obradu podataka

Global

Basic

Specifično

Primjene u određenim područjima aktivnosti

Predmetne prijave

Prijave

Globalna informaciona tehnologija uključuje metode i sredstva koja omogućavaju korištenje informacionih resursa društva.

Basic informacione tehnologije dizajniran za određenu primjenu (proizvodnja, istraživanje, nastava, itd.).

Specifična informaciona tehnologija obavlja obradu podataka prilikom rješavanja svakodnevnih zadataka korisnika (npr. zadatak pripreme dokumenata, razmjene poruka, obračuna proizvedenih proizvoda, analize rezultata svojih aktivnosti itd.).

By vrsta obrađenih podataka razlikuju informacione tehnologije za obradu tekstualnih, numeričkih, grafičkih i multimedijalnih podataka.

Tekstualni podaci obrađuju uređivači teksta.

Numerički podaci - elektronski stolovi.

Grafički podaci - grafički urednici.

Obrađuju se sve vrste podataka, uključujući objekte u realnom vremenu – audio i videomultimedija tehnologije.

By primjena u određenim područjima djelatnosti Informacione tehnologije se dijele na predmetne i primijenjene aplikacije.

Predmetne prijave su standardni programi dizajnirani za rješavanje raznih specifičnih problema u različitim područjima profesionalne djelatnosti. Njihova svrha je automatizacija rutinskog rada. Na primjer, za zaposlene u proizvodnim preduzećima to su programi za računovodstvo, upravljanje skladištem, asortiman proizvoda i nabavku sirovina; za aerodromske radnike - sistem rezervacije i prodaje karata, itd.

Prijave imaju opšti, univerzalni karakter. Primjenjivi su u gotovo svim područjima ljudske djelatnosti. Na primjer, tekstualni procesori, procesori proračunskih tablica, e-pošta, internet.

EVOLUCIJA RAZVOJA INFORMACIONE TEHNOLOGIJE

Razmotrimo najvažnije istorijske prekretnice u razvoju informacione tehnologije. Potrebno je imati na umu da je definicija informacione tehnologije koju smo dali moderna definicija koja se pojavila u vezi sa upotrebom računarske tehnologije u obradi informacija. Informacione tehnologije takođe uključuju stvaranje pisma, pronalazak štampe, telefona, telegrafa, radija i televizije.

Informacijske revolucije

Kroz istoriju čovečanstva dogodile su se četiri informacione revolucije.Informacijska revolucija je transformacija društvenog života uzrokovana temeljnim promjenama u oblasti obrade informacija . Svaki put se u takvim slučajevima ljudsko društvo uzdizalo na kvalitativno novu fazu svog razvoja.

Prva informatička revolucija povezana je s pojavom pisanja. Postoji prilika da se znanje prenese na novu generaciju. Pronalazak abecede, papirusa i pergamenta doveo je do stvaranja drevnih biblioteka - repozitorija znanja. Ovo je bio veliki skok u ljudskom razvoju. Počela je intenzivna potraga za tehničkim medijima za skladištenje podataka, pouzdanim metodama skladištenja i prenošenja znanja, te potraga za najboljim načinima prenošenja informacija potomcima.

Sredinom 16. stoljeća dogodila se nova informatička revolucija, povezana s pojavom tiska i pronalaskom tiskarske mašine. . To je radikalno promijenilo čovjeka, njegov nivo razmišljanja, kulturu i sve aktivnosti.

Pojavom papira i štampanja knjiga modernizovani su samo procesi skladištenja informacija, a samim procesima obrade informacija i dalje su upravljali ljudi.

Treća informatička revolucija događa se krajem 19. stoljeća. U to vrijeme je otkrivena električna energija. Ovo otkriće dovelo je do pojave takvih sredstava za primanje i prenošenje podataka kao što su telegraf, telefon i radio. Svi ovi izumi značajno su utjecali na brzinu prijenosa informacija, omogućili brz prijenos i akumulaciju podataka u neograničenom obimu gotovo bilo gdje na zemlji i, što je najvažnije, brzo korištenje.

Četvrta informatička revolucija započela je 70-ih godina 20. stoljeća. U ovom periodu pojavili su se personalni računar, računarske mreže, satelitski sistemi za prenos podataka i informacione telekomunikacije. Dolazi do prelaska sa mehaničkih i električnih sredstava za prenos podataka na elektronske. Vrši se minijaturizacija svih uređaja, instrumenata i komponenti računarske tehnologije. Istovremeno se stvaraju softverski upravljani uređaji (roboti, bespilotne letjelice itd.). Informaciona industrija se razvija, povezana sa proizvodnjom najnovijih tehničkih sredstava, informacionih tehnologija i telekomunikacija (pametni telefoni, tablet računari, veštački vid, tehnologije za govorni unos i izlaz informacija na računar, itd.). Formira se naučna disciplina informatike. Sve je to dovelo do neviđenog porasta potrebe za znanjem, do stvaranja novih sredstava i načina da se ta potreba zadovolji, do formiranja i razvoja modernog informatičkog društva.

Faze razvoja informacionih tehnologija

U razvoju tehnologije obrade informacija može se razlikovati više faza. Svaku fazu karakteriše određena karakteristika.

Prva faza je trajala do druge polovine 19. stoljeća i uključuje uglavnom tehnologije koje koriste alate: olovku, papir i prijenos informacija putem pošte, glasnika. Glavna svrha informacione tehnologije u ovoj fazi je snimanje informacija na papiru.

Drugu etapu (od kraja 19. do 40-ih godina 20. vijeka) karakteriše upotreba alata u vidu pisaćih mašina, telefona, fonografa i savremenijih (mehaničkih) metoda dostave pošte. Tehnologija pruža brže i praktičnije načine predstavljanja informacija.

Treća faza (od kasnih 40-ih do 80-ih godina XX veka) je početak razvoja informacionih tehnologija za obradu informacija. Njegovi alati uključuju mainframe kompjutere, električne pisaće mašine, fotokopir aparate i kasetofone. . Pojavljuju se automatizovani sistemi upravljanja, osnovni i specijalni softverski i hardverski sistemi za obradu informacija u različitim oblastima ljudske delatnosti, automatizovane radne stanice. Tehnologije počinju da se fokusiraju na formiranje informacionog sadržaja kroz različite vrste prezentacije informacija.

Četvrta faza (od 1980-ih do danas) definirana je kao “informativna”. Lični računari i razni softveri za njih, faks komunikacija, e-pošta, računarske mreže i internet su u širokoj upotrebi. Provodi se interaktivni način interakcije između korisnika i računara i međusobno. Stvaraju se baze znanja i ekspertni sistemi. U ovoj fazi formiraju se inteligentni uređaji, sistemi i kompleksi koji su spremni ne samo da ponude rješenja, već i da aktivno rješavaju teorijske i praktične probleme u automatskom režimu.

Kompjuter postaje alat za neprofesionalnog korisnika, a informacioni procesi postaju sredstvo podrške njegovom donošenju odluka.

Evolucija svih generacija kompjutera odvija se konstantnim tempom - 10 godina po generaciji. Svaka generacijska promjena u informatičkoj tehnologiji zahtijeva prekvalifikaciju stručnjaka i korisnika, promjenu opreme i stvaranje masovnije kompjuterske tehnologije.

Informaciona tehnologija, kao napredna oblast nauke i tehnologije, određuje ritam tehničkog razvoja čitavog društva.

    Refleksija.

1. Šta znači riječ tehnologija?

2. Definirajte informacionu tehnologiju.

3. Koje vrste informacionih tehnologija poznajete?

4. Navedite primjere različitih vrsta klasifikacije informacionih tehnologija.

    Zadaća. 1) §21, naučite bilješke.

2) napravite test ili ukrštenicu na ovu temu.

GBPOU KK "Mašinski fakultet Armavir"

Pregled lekcije

U disciplini "Informacione tehnologije u profesionalnoj delatnosti"

2. godina specijalnosti 38.02.05 “Rodno istraživanje i ispitivanje kvaliteta robe široke potrošnje”

na temu: „Informacioni sistemi. Klasifikacija informacionih sistema"

Izradila: Strukova Elena Alekseevna

Armavir, 2017

Tema lekcije . « informacioni sistemi. Klasifikacija informacionih sistema"

datuma 09.11.2017

Vrsta aktivnosti. Lekcija

Tehnologija klase. Razlikovanje nivoa obuke na osnovu obaveznih rezultata.

Svrha lekcije . Proučiti temu informacionih sistema i klasifikacije informacionih sistema.

Planirani obrazovni rezultati.

Lični rezultati

negovanje potrebe za sticanjem znanja;

holistički prikaz zadatka učenja;

razvoj sposobnosti uspostavljanja uzročno-posljedičnih veza, isticanje glavne stvari, generaliziranje postojećih činjenica, razmišljanje logično i apstraktno;

razvijanje sposobnosti predviđanja svojih postupaka u situaciji izbora rješenja problema.

Rezultati meta-subjekata

Kognitivni

vještina:

operirati sa naučenim konceptima;

koristiti stečena znanja u radu sa obrazovnim informacionim sistemima.

Regulatorno

vještina:

ugraditi nova znanja u sistem znanja;

radite prema planu, uporedite svoje postupke sa ciljem;

razviti vještine i sposobnosti dovoljne za izgradnju novog načina djelovanja;

razvijaju kriterijume ocjenjivanja i utvrđuju stepen uspješnosti u obavljanju posla;

biti u stanju da rješenje praktičnog problema dovede do konačnog rezultata.

Komunikacija

vještina:

razvijaju sposobnost prihvatanja i uzimanja u obzir gledišta sagovornika;

razviti stalnu spremnost za razumijevanje;

razviti kontrolu nad govorom i njegovim sadržajem;

razviti sposobnost aktivnog i konstruktivnog slušanja.

Rezultati predmeta

ovladavanje pojmovima koji se proučavaju;

sposobnost da se identifikuju glavne karakteristike modernog informacionog sistema;

ovladavanje vještinama sistematizacije vrsta informacionih sistema;

sposobnost odabira nastavnog materijala i planiranja njegove implementacije tokom samostalnog rada.

Osnovni pojmovi i pojmovi.

Informacioni sistem, alati za podršku, klasifikacija IS, otvoreni IS, zatvoreni IS, IS na jednom računaru, IS zasnovan na lokalnoj mreži, IS zasnovan na globalnim računarskim mrežama, sistemi za pronalaženje informacija (IRS), sistemi automatskog upravljanja (ACS), automatizovani sistemi sistemi upravljanja (ACS), sistemi obuke.

Oprema računar, posteri, multimedijalni projektor (interaktivna tabla), personalni računar za svakog učenika ili par učenika, pristup Internet resursima. Prezentacija “Klasifikacija informacionih sistema”

Plan lekcije .

Organizaciona faza (7 minuta).

Učenje novog gradiva (20 minuta).

Faza konsolidacije znanja (10).

Refleksija (3 minute).

Domaća zadaća (2 minute).

Sažetak lekcije 3 min

Napredak lekcije :

Faza lekcije

Target

Aktivnosti nastavnika

Aktivnost učenika

Vrijeme

Organizaciona faza

7 min

Organiziranje vremena.

Provjerite pripremljenost učenika za čas.

Pozdrav

studenti.

Pozdrav

nastavnici.

1 min.

Ažuriranje znanja.

Pripremiti učenike da percipiraju novi materijal.

Postavlja pitanja na temu “Vrste informacija” Kako se informacije obrađuju, ciljevi i zadaci IT-a.”

Odgovorite na pitanja nastavnika

3 min

Postavljanje ciljeva i motivacija.

Uliti interesovanje učenika za temu lekcije.

Poziva studente da daju primjere IP i informacionih tehnologija u medicini, u obrazovnoj ustanovi, poreskoj i penzionoj upravi, Ministarstvu unutrašnjih poslova itd.

Pokušavaju razumjeti značenje i ponuditi moguće odgovore.

3 min

Učenje novog gradiva

20 minuta

Studiranje

novi materijal.

Upoznati studente sa klasifikacijom i tipovima IP i IT, svrhom IT-a

Objašnjava studentima strukturu IP-a

Percipira informacije koje se saopštavaju

nastavnik, zapišite primjere IP-a u svesku, pogledajte (prezentacija)

18 min

Dodatna pitanja učenika u vezi sa prezentiranim materijalom

Odgovara na pitanja učenika

Postavljati pitanja

2 minute

Faza konsolidacije znanja

Primarno

razumijevanje

studirao

materijal

Učvršćivanje znanja o novom materijalu

Predlaže pitanja na temu.

Odgovore zapišite u svesku

3 min

Testovi na proučavanu temu

Nastupite samostalno

5 minuta

Peer review.

Poziva učenike da procijene svog komšiju za stolom i daju mu ocjenu.

Procijenite međusobno znanje.

2 minute

Refleksija (popuni tabelu - samoprocjena)

3 min

Zadaća

2 minute

Domaće

vježbe.

Pripremite sažetke na sljedeće teme:

Formuliše

domaće

zadaci,

komentari

njega, daje

neophodno

objašnjenja

Oni to doživljavaju kao domaći

vježba,

pitaj

pitanja,

zapiši

2 minute

Sumiranje lekcije

3 min

Sumiranje lekcije

Provjera znanja učenika.

Postavlja sugestivna pitanja, pomaže u formuliranju zaključaka

Formulirajte zaključke.

3 min

Zadatak za učenike da razmisle o svojim aktivnostima

Cilj: podučavati:

. procijeniti vrijednost obrazovnog materijala;

. izvršite samoprocjenu svojih aktivnosti;

. zabilježiti uspjeh pojedinačnih koraka.

Vježbajte (Individualni oblik rada) (samopoštovanje)

Popunjavanje tabele. Tabela sadrži osnovne pojmove i pojmove vezane za temu lekcije. Učenici stavljaju znak “+” u ćelije tabele ako je gradivo savladano, znak “+ −” ako gradivo nije u potpunosti ili djelimično savladano i znak “−” ako gradivo nije savladano.

Table.Uslovi koncepta

pojam (koncept)

Stepen asimilacije

pojam (koncept)

Stepen asimilacije

Informacioni sistem

IS na bazi lokalne mreže

sredstva podrške

IS baziran na globalnim računarskim mrežama

IP klasifikacija

sistemi za pronalaženje informacija (IRS)

IC otvorene petlje

automatski kontrolni sistemi (ACS)

IC zatvorenog kola

automatizovani kontrolni sistemi (ACS)

IP na jednom računaru

sistemi obuke

Pitanja Organizaciona faza Ažuriranje znanja.

Zadatak 1. (Grupni oblik rada).

Definirajte informacioni sistem iz izvora:

Informacioni sistem. // http://ru.wikipedia.org/wiki/Information_system

Zadatak 2. Pronađite definiciju informacionog sistema, koja je data u članu 13. Federalnog zakona Ruske Federacije „O informacijama, informacionim tehnologijama i zaštiti informacija“.

Resurs:

Federalni zakon Ruske Federacije od 27. jula 2006. N 149-FZ „O informacijama, informacionim tehnologijama i zaštiti informacija“. // http://www.rg.ru/2006/07/29/informacia-dok.html

Zadatak 3. Pronađite definiciju informacionog sistema iz izvora:

Ideja o informacionom sistemu // http://km-wiki.ru/index.php?title=Introduction_to_the_information_system

Samostalan rad

Rad sa udžbenikom:

Klasifikacija informacionih sistema

Vježba 1. Dajte klasifikaciju IP prema tehničkim sredstvima.

Rad sa udžbenikom:

Zadatak 2.. Klasificirajte IP prema namjeni.

Rad sa udžbenikom:

Zadatak 3. Dajte klasifikaciju IP-a prema obimu primjene.

Rezultat je kompletirana tabela:

Tabela 1. IP klasifikacija.

IP klasifikacija

Vrste

kratak opis

tehničkim sredstvima

po dogovoru

prema području primjene

Intelektualne i transformativne aktivnosti

Cilj:

konsolidovati stečena znanja;

promovirati razvoj vještina javnog govora.

Vježba 1. Popunjavanje stožerne tabele.

Po jedan učenik iz svake grupe govori i komentariše popunjavanje tabele „Klasifikacija IP“. Na osnovu rezultata svog rada, ostali učenici odeljenja unose podatke koji nedostaju u tabelu.

Dijagnostika kvaliteta savladavanja teme

Cilj: utvrditi stepen savladanosti teme „Informacioni sistemi“.

Odgovori na pitanja:međusobna provjera u svesku ( Procijenite međusobno znanje)

Koje su glavne karakteristike modernog informacionog sistema?

Koje su ovo vrste sistema:

sistem vremenske prognoze za različite regione zemlje;

sistem upravljanja svemirskim brodom bez posade;

dispečerski sistem velikog aerodroma;

dijagnostički sistem u kardiološkoj klinici?

Razmislite o mogućim područjima za korištenje informacija u sistemima školskih aktivnosti.

Na koje se tipove IS-a mogu klasifikovati ovi sistemi?

Koji se sistemi nazivaju otvorenim krugom?

Koji sistemi su zatvoreni?

Koja je razlika između ovih sistema?

Navedite primjere zatvorenih i otvorenih informacionih sistema?

Koja je svrha sistema za pronalaženje informacija?

Koje probleme rješavaju kontrolni sistemi?

Koja je svrha automatskih upravljačkih sistema (ACS)?

Šta je zadatak računara u automatizovanim upravljačkim sistemima (ACS)?

Navedite primjere sistema obuke.

Informacije o domaćem zadatku.

Koristeći Internet resurse, pripremite mini izvještaje.

Vježba 1. Osiguranje IS.

Zadatak 2. IP u poreskoj sferi.

Zadatak 3. IP u carinskim aktivnostima.

Zadatak 4. Bankarski IS (BIS).

Spisak korišćene literature ,

Vasiljeva T., Ivanova I. Informatika. Sadržaj edukacije: zbirka regulatornih dokumenata, metodološki i materijali. - M.: Venta-Graf, 2008.

Program rada GBPOU KK "AMT" u disciplini "Informacione tehnologije u profesionalnoj delatnosti" za specijalnost 38.02.05 "Rokonauka i ispitivanje kvaliteta robe široke potrošnje"

Informacione tehnologije u profesionalnim aktivnostima. Udžbenik za softver otvorenog koda. Mikheeva E.V. - M.: "Akademija", 2008.

Radionica o informacionim tehnologijama u profesionalnim aktivnostima: Udžbenik za obrazovanje otvorenog koda. Mikheeva E.V. - M.: "Akademija", 2008.

Radionica o informatici. Udžbenik za softver otvorenog koda. Mikheeva E.V. - M.: "Akademija", 2008

Federalni državni obrazovni standard za specijalnost 38.02.05 “Trobarstvo i ispitivanje kvaliteta robe široke potrošnje”

web stranice:

Federalni državni obrazovni standard //http://standart.edu.ru/

Federalni centar za informacione i obrazovne resurse //http://fcior.edu.ru/ http://nsportal.ru/ Federalni zakon Ruske Federacije od 27. jula 2006. N 149-FZ “O informacijama, informacionim tehnologijama i zaštiti informacija.” // http://www.metod-kopilka.ru/page-4-1-12-10.html

Lekcija 1. Informacione tehnologije u društvu.

Datum:_______

Vrsta lekcije: otkrivanje novih znanja.

Planirani obrazovni rezultati:

Predmet:

    formiranje opštih ideja ouloga informacione tehnologije u društvu, faze i izgledi njenog razvoja;

metasubjekt:

    biti u mogućnosti vezati obrazovni sadržaj sa sopstvenim životnim iskustvom i razumevanjem značaja predmeta u savremenom informacionom društvu

Lični:

    razvoj govora, mišljenja, mašte školaraca;

    želja učenika da poboljšaju svoje komunikacijske vještine;

    formiranjevještine komunikacije i timskog rada.

Ciljevi lekcije:

1) upoznavanje studenata sa konceptom informacione tehnologije u društvu ;

2) proučavanje pravila i normi ponašanja pri komunikaciji na internetu;

3) upoznavanje sa zakonitosti razvoja informacionih tehnologija ;

Korištena tehnologija: sistemsko-aktivni pristup.

Organizacioni oblici obuke: grupni, frontalni.

Metode izvođenja nastave: istraživačka, vizuelna i ilustrativna.

Koraci lekcije

    Organizacijski. (3 minute)

    Ažuriranje znanja (7-10 minuta)

    Uvod u novu temu (15-18 minuta)

    Refleksija (4-7 minuta)

    domaći (2-3 minute)

Tokom nastave

III. Uvođenje nove teme (15-18 min. T)

Ljudsko društvo se kroz svoju istoriju neprestano razvijalo i menjalo. Pravila i norme komunikacije među ljudima također se razlikuju u zavisnosti od istorijskog doba, običaja i tradicije određenog naroda. Mislite li da je razvoj interneta i uvođenje informacionih tehnologija u svakodnevni život ljudi donio određene promjene u društvu?

Koncept Informaciono društvo neraskidivo povezan sa tehnološki nivo razvoja. U informatičkom društvu, glavni resurs su informacije; u takvom društvu većina ljudi je opterećena proizvodnjom, skladištenjem, obradom i prijenosom informacija.

Koje znakove informacionog društva poznajete?

dostupnost kompjutera;

stepen razvijenosti kompjuterskih mreža;

udio stanovništva zaposlenog u informacionom sektoru, kao i korištenje informacionih tehnologija u svakodnevnom životu.

Trenutno se nijedna država ne može nazvati informatičkim društvom, ali neke su tome pristupile. Šta mislite koje su to zemlje? ( Japan, SAD i neke zemljeEvropska unija).

U informatičkom društvu ljudska aktivnost će biti
zavisi umnogome od sposobnosti efikasnog korišćenja postojećeg
informacije.

Dakle, vi i ja sada znamo šta je informaciono društvo. Hajde da sada formulišemo koncept informacione tehnologije u društvu.

Informaciona tehnologija (IT) je proces koji koristi skup metoda i softvera i hardvera za prikupljanje, obradu, skladištenje, prijenos i prezentiranje informacija u cilju dobivanja informacija novog kvaliteta, smanjenja radnog intenziteta i povećanja efikasnosti procesa korištenja informacijskih resursa .

Upotreba računara u svim sferama ljudske aktivnosti omogućit će:

obezbijediti pristup pouzdanim izvorima informacija;

osloboditi osobu od rutinskog rada;

ubrzati donošenje optimalnih odluka;

Aautomatizovati obradu informacija.

Kao rezultat toga, proizvodnja informacijskih proizvoda postat će glavna sfera ljudske aktivnosti. Ovaj proces će dovesti do stvaranja informatičkog društva u kojem će znanje i inteligencija igrati glavnu ulogu.

Stvaranje međunarodne kompjuterske mreže Internet odigralo je ogromnu ulogu u napretku čovječanstva na putu ka informatičkom društvu. Danas je to kolosalan sistem koji se brzo razvija.

Sada svuda vidimo znakove da se naše društvo približava informatičkom društvu. Svi imaju televizor, telefon kod kuće, većina ima kompjuter povezan na internet i mobilni telefon. Pojavile su se nove profesije, kao što su programer i sistem administrator. Mnoge profesije su se uveliko promijenile pojavom kompjutera.

Da li mislite da postoje pravila i norme za komunikaciju na globalnom internetu?

Na društvenim mrežama, obrascima i raznim četovima, kojih ima u izobilju na globalnoj mreži, ljudi komuniciraju i razmjenjuju informacije, baš kao i u svakodnevnom životu. Stoga ne zaboravite na komunikacijski bonton ako kucate poruku na društvenoj mreži svom razredniku ili šaljete e-mail sa poslovnim sadržajem. Predstavljam vam deset zapovijedi internet bontona. Hajde da razgovaramo o njima i zamislimo kako ljudi komuniciraju bez poštovanja ovih pravila.

1.Zapamti osobu! Ne zaboravite da čak i preko mrtvog interneta i kompjutera natrpanog elektronikom komunicirate sa živom osobom. I često - sa mnogo ljudi u isto vreme... Ne dozvolite da vas zavara atmosfera anonimnosti i permisivnosti - sjetite se da je na drugom kraju linije osoba poput vas... Kada komponujete email, zamislite da sve ovo govorite osobi direktno u lice - i pokušajte da se ne stidite svojih riječi. Otuda drugo pravilo:

2. Slijedite ista pravila na internetu koja slijedite u stvarnom životu. Kršenje zakona ljudske komunikacije, moralnih pravila ili normi društvenog života na internetu za vas može biti relativno nekažnjeno... Ali hoće li vam savjest biti čista? Međutim, ne zaboravite na treće pravilo:

3. Zapamtite da ste u sajber prostoru! Njegove granice su mnogo šire od granica ljudskog društva na koje smo navikli, a različiti njegovi dijelovi mogu imati svoje zakone. Stoga, kada se suočite s novom vrstom komunikacije na Internetu, proučite njegove zakone i prepoznajte njihov prioritet. Na primjer, bilo koja novinska grupa, forum ili čak IRC kanal ima svoja, lokalna pravila (pravila) - provjerite ih prije slanja prve poruke! I što je najvažnije, zapamtite nepisana pravila: na primjer, pravilo četiri:

4. Budite oprezni sa vremenom i mišljenjima drugih ljudi! Zatražite pomoć samo kada je zaista neophodna – i u tom slučaju uvijek možete računati na pomoć i podršku svojih kolega. Međutim, ne gnjavite druge korisnike zbog sitnica - inače će na kraju jednostavno prestati komunicirati s vama. Zapamtite da vrijeme mreže nije samo ograničeno, već je i prilično skupo za mnoge! A, pored vaših problema, vaši sagovornici mogu imati i svoje... Međutim, ovaj princip ima i negativnu stranu, zapisanu u pravilu pet:

5. Pokušajte da izgledate pristojno u očima sagovornika! Ne štedite vrijeme na "konvencijama" kao što su pravila lijepog ponašanja ili, recimo, pravila gramatike i pravopisa. Čak i komplimenti gube na težini i uvjerljivost kada su utjelovljeni u ovom obliku:

"Hej ortak, lud sam za tobom i tvojim knjigama, piši cool"

Iz ovog pravila proizilazi šesto pravilo:

6.Nemojte zanemariti savjete stručnjaka i podijelite svoje znanje sa drugima! Budite zahvalni onima koji provode svoje vrijeme odgovarajući na vaša pitanja. Ali čak i ako dobijete pismo s pitanjem od drugog korisnika, nemojte žuriti da ovu poruku pošaljete u kantu za smeće, ma koliko to izgledalo smiješno i naivno. Otuda i sedmo pravilo:

7. Sadrži strasti. Nijedan bonton ne zabranjuje ulazak u rasprave, ali nemojte se spuštati na psovke i psovke - čak i ako vas vaš kolega na to namjerno provocira.

8. Poštujte ne samo svoju, već i tuđu privatnost! Ako iz nekog razloga želite da ostanete anonimni na internetu, priznajte ova prava kao svoj sagovornik. Štaviše, on ima pravo na anonimnost i privatnost, čak i ako govorite „sa otvorenim vizirom“. Sporedna posljedica ovog pravila: ne objavljujte podatke iz svojih privatnih pisama bez pristanka njihovih pošiljalaca, ne zalazite u tuđe poštanske sandučiće i, na kraju krajeva, u tuđe kompjutere! Gospodo hakeri, ovo se odnosi direktno na vas... Kao i sledeće pravilo:

9. Ne zloupotrebljavajte svoju moć i uticaj na internetu! Zadobiti povjerenje je teško, ali ga je lako izgubiti!
I na kraju - posljednje, najvažnije pravilo:

10. Budite tolerantni prema nedostacima ljudi oko vas! Ne gledajte da li vaši sagovornici poštuju pravila netiketa ili ne, pridržavajte ih se sami! Na kraju, vrlo ljubazno preporučite sagovorniku da se upozna sa ovim pravilima...

Tehnologija znači skup metoda, metoda i tehnika koje se koriste za dobijanje određene vrste proizvoda. Razvojem materijalne proizvodnje stvarale su se i razvijale proizvodne tehnologije u industriji i poljoprivredi.

Informaciona tehnologija se odnosi na oblast informacionih aktivnosti ljudi. Izdavanje knjiga, televizijsko i radio emitovanje, izdavanje novina, bibliotekarstvo i još mnogo toga stvorili su vlastite tehnologije. Svako obrazovanje, pa i školsko, zahtijeva posebne tehnike, odnosno tehnologiju.

Skinuti:


Pregled:

Sažetak lekcije na temu

"Informaciona tehnologija"

9. razred

Tehnologija značiskup metoda, metoda i tehnika koje se koriste za dobijanje određene vrste proizvoda. Razvojem materijalne proizvodnje stvarale su se i razvijale proizvodne tehnologije u industriji i poljoprivredi.

Informaciona tehnologija se odnosi na oblast informacionih aktivnosti ljudi. Izdavanje knjiga, televizijsko i radio emitovanje, izdavanje novina, bibliotekarstvo i još mnogo toga stvorili su vlastite tehnologije. Svako obrazovanje, pa i školsko, zahtijeva posebne tehnike, odnosno tehnologiju.

tehnologija - to je precizno proračunat proces dobijanja predvidivog (unapred određenog) rezultata. Ovo svojstvo je najvažnija karakteristika tehnologije, koja je razlikuje od drugih procesa, na primjer, eksperimenta, gdje se rezultat ne može unaprijed odrediti, itd.

Informacione tehnologije zasnovane na modernoj kompjuterskoj tehnologiji često se nazivaju novim informacionim tehnologijama (NIT). NIT nastaju na raskršću tradicionalnih (ne-kompjuterskih) tehnologija i kompjuterskih metoda obrade informacija.

Hajde da navedemo neke NIT-ove koji se danas široko koriste.

Priprema dokumenata

Gotovo svako poslovno područje povezano je sa pripremom dokumentacije: izvještajne, direktivne, referentne, prateće itd. Upotreba računara u ove svrhe postala je sveprisutna.

Računar u kancelariji obavlja mnoge poslove koji se mogu podijeliti u dvije kategorije: regulirane i neregulirane. Regulisani su oni koji se redovno ponavljaju, stvarajući dokumente istog tipa koji se međusobno razlikuju po skupovima numeričkih podataka ili fragmentima teksta. Primjeri uključuju platni list, razredni časopis, mjesečni finansijski izvještaj preduzeća, itd. Za pripremu svakog od ovih dokumenata koristi se poseban program koji automatski (iz baze podataka) unosi nove podatke u unaprijed pripremljene standardne obrasce.

Neregulirani posao je raznovrsnije prirode, za njega je nemoguće nabaviti posebne programe i oni se u pravilu izvode korištenjem kancelarijskog softvera opće namjene (procesori teksta, grafički uređivači, programi za pripremu prezentacije itd.).

Potražite informacije

Svako ko je bio i radio u velikoj biblioteci zna koliko je ponekad teško pronaći knjigu koja vam je potrebna, pogotovo ako se ne znaju tačni bibliografski podaci, već se zna samo predmet. Savremeni sistemi za pronalaženje informacija u potpunosti su transformisali tehnologiju pronalaženja informacija. Kompjuterski sistemi za pretraživanje knjiga i časopisa postali su prilično uobičajeni u bibliotekama. U procesu pripremnih radova kreiraju se elektronski kartoteke, a na zahtjev po temama na ekranu računara biblioteke pojavljuje se lista odabranih knjiga.

Ako tražimo informacije izvan biblioteke, okrećemo se modernim pretraživačima, koji najčešće rade preko kompjuterskih mreža. Pretraživači na Internetu često pronađu toliko informacija na zahtjev da postaje problem odabrati najrelevantnije informacije za klijenta. Štaviše, za razliku od biblioteka, ne govorimo samo o knjigama, već io informacijama predstavljenim u svim drugim izvorima iu širokom spektru oblika (uključujući audio).

Nove tehnologije za pronalaženje podataka dovele su i do novih oblika opisa i sistematizacije podataka. Dakle, kompjuterski sistemi za pretraživanje naširoko koriste indeksiranje - uređene liste po različitim ključevima. Tradicionalni digitalni klasifikacioni sistemi (UDC - univerzalna decimalna klasifikacija) i dalje se koriste. Koriste se indeksne liste zasnovane na ključnim riječima i tezaurusu.

Zahvaljujući velikoj brzini savremenih računara, moguće je pretraživati ​​sve tekstove pohranjene u sistemu (za prisustvo tražene riječi ili grupe riječi).

Pomoć u donošenju upravljačkih odluka

Pre dvadeset godina, mnoga preduzeća u zemlji počela su da uvode automatizovane sisteme upravljanja - ACS. Međutim, u početku nisu bili baš efikasni. Do danas su se dogodile velike promjene u ovoj oblasti: pojavili su se novi koncepti, promijenila se tehnička i softverska informacijska baza. Kao rezultat toga, efikasnost korištenja automatiziranih kontrolnih sistema je značajno povećana.

Klasični automatizovani sistem upravljanja obuhvata sistem za prikupljanje informacija, bazu podataka, sistem za obradu i analizu informacija i sistem za generisanje izlaznih informacija Jedinica za obradu i analizu informacija je centralna. Rješava probleme procjene i predviđanja aktivnosti preduzeća, reagovanja na nepredviđene i remetilačke situacije koje zahtijevaju hitno djelovanje, izvođenje projektantskih, tehnoloških i finansijskih računovodstvenih kalkulacija itd. Njegov rad se zasniva na ekonomsko-matematičkom modelu preduzeća, koja je optimizacijske prirode. Po pravilu, automatizovani sistemi upravljanja rade na bazi lokalne računarske mreže preduzeća, što sistemu daje fleksibilnost i efikasnost.

Kontrola procesa

Zahvaljujući mikroprocesorskoj tehnologiji, postalo je moguće kreirati sisteme koji preuzimaju kontrolu nad pojedinačnim mehanizmima, pa čak i cijelim tehnološkim procesima. Istovremeno, postoje automatizovani sistemi u kojima je osoba direktno uključena u tehnološki proces, i automatski u kojima je osoba praktično maknuta iz kontrole.

Problem direktnog ljudskog učešća u upravljanju tehnološkim procesom najčešće se povezuje sa brzinom ovog procesa. Ako brzina premašuje ljudske mogućnosti, tada je rad takvih sistema potpuno automatiziran. Na primjer, prilikom lansiranja svemirske letjelice stotine senzora prenose informaciju o napretku leta zemaljskom kompjuterskom kompleksu, a u slučaju problema može ostati djelić sekunde za donošenje odluke, tj. jednostavno neće imati vremena da reaguje. U ovom slučaju program (koji su, naravno, sastavili ljudi) reaguje.

Kompjuterski podržan dizajn

Informatizacija je proizvela još jednu izuzetno važnu tehnologiju - sisteme kompjuterskog projektovanja (CAD).

Dizajn obuhvata izradu skica i crteža, ekonomske i tehničke proračune, rad sa dokumentacijom, modeliranje itd.

Moderni CAD je visokoprofesionalan program koji preuzima mnoge od ovih aktivnosti.

Postoje dva tipa CAD sistema: crtački i specijalizovani za određene vrste proizvoda. CAD sistemi za crtanje su univerzalni; omogućavaju vam da kreirate složene crteže u bilo kojoj oblasti tehničkog dizajna. Specijalizirani CAD, na primjer, za projektovanje stambenih zgrada, sadrži u bazi podataka sve potrebne informacije o građevinskim materijalima - tehničkim i ekonomskim, o standardnim građevinskim konstrukcijama, temeljima itd. Projektant stvara sliku kuće, njene tehničke i ekonomske proračune, crteže bez nekada poznate table za crtanje i alata za crtanje. Sve to radikalno poboljšava proces dizajna.

Geoinformacione tehnologije

Ovo je naziv najnovijih informacionih tehnologija koje su dovele do stvaranja najsavremenije klase informacionih sistema - Geografskih informacionih sistema (GIS). Ovi sistemi čuvaju podatke povezane sa geografskom kartom područja (okrug, grad, država, itd.).

Na primjer, općinski GIS pohranjuje u svoje baze podataka informacije potrebne za sve službe koje podržavaju život grada: gradske vlasti, energetski radnici, stručnjaci za vodoprivredu, stručnjaci za komunikacije, porezne uprave, službe socijalnog osiguranja, policiju, medicinske službe itd. Sve ove heterogene informacije vezane su za kartu grada, koja je organizaciona osnova GIS-a. Zahvaljujući posebnim tehnološkim tehnikama, ova mapa se može skalirati, odnosno iz nje "izrezati" komad (jednostavno ga pratiti mišem na ekranu) i povećati. Klikom na objekat na ekranu, umjesto karte, dobijamo bazu podataka sa opisom ovog objekta.

Postoje GIS u mnogo većoj skali: regionalni, nacionalni, međunarodni. Na primjer, naporima brojnih država stvoren je crnomorski GIS. Treba shvatiti da je stvaranje GIS-a radno intenzivan i skup, ali je efikasnost njegove upotrebe izuzetno visoka.

Informacione tehnologije u obrazovanju

Obuka dopire do miliona ljudi. Postoje sistemi srednjeg, višeg i dodatnog obrazovanja, sistemi usavršavanja, prekvalifikacije kadrova itd. Specijalista 21. veka biće stavljen u uslove u kojima će gotovo stalno nešto morati da uči. Pred društvom je zadatak da stvori sistem kontinuiranog obrazovanja koji će služiti značajnom dijelu stanovništva.

Tehnologije učenja su se malo promijenile u posljednjih 100 godina. Do sada je uglavnom na snazi ​​metod kolektivne nastave: jedan nastavnik po grupi učenika. Ova metoda treninga ne daje uvijek dobre rezultate. Razlog leži u razlikama u individualnim sposobnostima i mogućnostima učenika.

Put ka poboljšanju leži kroz individualizaciju učenja. Već sada, NIT nastavni alati pomažu u rješavanju ovog problema:

Individualno korištenje posebnih programa (obuka, obuka, praćenje, itd.). Kombinacija ovakvih programa za određeni predmet (ili dio) formira ono što se zove elektronski udžbenik. Multimedijalne tehnologije se široko koriste pri izradi elektronskih udžbenika.

Drugi problem obrazovnog sistema (to se najviše odnosi na visoko i specijalno obrazovanje) jesu nejednaki uslovi da ljudi dobiju kvalitetno obrazovanje zbog geografske udaljenosti od obrazovnih centara, zbog ograničenih kapaciteta univerziteta itd. U pomoć u rješavanju ovog problema stiže novi oblik učenja:

Obrazovanje na daljinu korištenjem kompjuterskih mreža. Postoji nekoliko tehnologija obrazovanja na daljinu koje se trenutno takmiče jedna s drugom i testiraju se.

Pitanja i zadaci

Šta znače pojmovi „tehnologija“, „informaciona tehnologija“, NIT?

Navedite glavne probleme riješene pomoću NIT-a.

Sa kojim oblicima NIT-a ste se bavili? Obratite pažnju na njihove pozitivne aspekte i moguće nedostatke.




Novo na sajtu

>

Najpopularniji