Domov Ortopedie Třídní hodina na téma zdraví. Hodina otevřené třídy na téma "Zdravý životní styl" třídnická hodina (8. ročník) na téma

Třídní hodina na téma zdraví. Hodina otevřené třídy na téma "Zdravý životní styl" třídnická hodina (8. ročník) na téma

cíle: Vytvořit stabilní odmítání alkoholu, drogové závislosti a kouření mezi studenty. Podporujte zdravý životní styl.

Formulář: Soutěžní program.

Účastníci: Třídní studenti, učitel.

Přípravná fáze: Při přípravě na hodinu můžete připravit výstavu fotografií „Ve zdravém těle - zdravou mysl““, „Svět mých koníčků“, „Zdravé děti by měly být na planetě“ atd. a také vyzvat studenty k zodpovězení otázek v anonymním dotazníku, který učiteli pomůže určit jejich postoj k probíranému problému.

Proti výroku, se kterým studenti souhlasí, je nutné dát znaménko „+“, pokud nesouhlasí, musí dát znaménko „-“.

Alkohol. Cigarety. drogy:

Zvednou vám náladu.

Dává důvěru.

Podporuje komunikaci.

Ulevuje od nudy.

Ztrácejí kontrolu nad svými činy.

Zkracují život.

Vede k vážným onemocněním.

Oslabují potomstvo.

Škodí rodině, společnosti a státu.

Dává pocit svobody.

Podporuje dospívání.

Dále je nutné vybrat porotu, ve které může být učitel biologie, psycholog, rodiče nebo žáci z jiných tříd.

Průběh vyučovací hodiny

Vzhledem k tomu, že studenti středních škol mají určité informace o škodlivosti zlozvyků na lidské zdraví, vyzve je učitel, aby vysvětlili relevanci tématu třídy.

Shrnutím odpovědí studentů je učitel upozorňuje na to, že zdravý životní styl je mezi mladými lidmi stále populárnější, ale hodně záleží na člověku samotném, na tom, jak se cítí o sobě a o své budoucnosti.

O problému můžete diskutovat ve skupinách. Po diskusi studenti dospějí k závěru, že hlavní složky zdravého životního stylu jsou:

Přestat kouřit.

Odmítání alkoholických nápojů.

Odvykání drogám.

Tělesná výchova a sport, pohybová aktivita.

Soutěž sociálního plakátu na téma „Ne zlozvykům!“

Kritéria hodnocení plakátu:

Relevance a důležitost zobrazené situace v rámci daného tématu.

Přiřaďte text k zobrazené situaci.

Stručnost a sečtělost textu.

Kompoziční řešení pro plakát.

Kvalita plakátu.

Porota má právo ocenit originalitu v přístupu k soutěžní práci dalšími body.

Erudovaná konkurence

1. A.P. Čechov řekl: „Polib kouřící žena je to jako...“ (...líbat popelník).

2. Jedno z pravidel požární bezpečnosti v bulharštině zní: „Nestrkat do ohně!“ Přeložte to do ruštiny. (Nekuřte v posteli.)

3. Jak by staří Řekové nazvali člověka trpícího otupělostí? (Narkoman, z řeckého nark - otupělost, mánie - přitažlivost.)

4. V prosinci 2000 přijaly městské úřady tohoto města poprvé na světě nejpřísnější kuřácký zákon, který zakazuje kouření na veřejných místech, v práci, v kavárnách, barech a restauracích. Kouření na veřejném místě se trestá jedním rokem vězení nebo pokutou 1000 dolarů. Kde byl tento zákon přijat? (Tento zákon byl schválen úřady New Yorku.)

5. Dokončete anglické přísloví: „Kuřák si vpustí do úst nepřítele, který unese...“. (Mozek.)

6. Slavný lékař P. Bragg řekl, že je 9 lékařů. Počínaje čtvrtou je to přirozená výživa, půst, sport, odpočinek, správné držení těla a mysl. Vyjmenujte první tři lékaře, které Bragg zmínil. (Slunce, vzduch a voda.)

Soutěž "Nejpřesvědčivější argument"

Kapitáni týmů musí během minuty podat co nejpřesvědčivější argument pro potřebu zdravého životního stylu.

Porota shrnuje výsledky soutěže.

Informační přednáškový sál

1. Složky zdravého životního stylu

a) Správné dýchání.

Je velmi důležité vždy dýchat nosem. V nosních průchodech se vzduch čistí, ohřívá a zvlhčuje. Ve zdraví zlepšující gymnastice zvané „jóga“ se obecně uznává, že „jen jedna generace lidí, kteří správně dýchají, oživí lidstvo a způsobí nemoci. vzácný jevže na ně bude pohlíženo jako na něco mimořádného.“

Samozřejmě je také důležité, aby vzduch, který dýcháme, byl čistý.

b) Vyvážená výživa.

Slavný ruský publicista a literární kritik D.I. Pisarev ujistil: "Změňte jídlo člověka a celý člověk se změní kousek po kousku." Lidské zdraví je do značné míry určováno množstvím a kvalitou potravin a stravy. Moderní strava většiny lidí se vyznačuje vysokou konzumací potravin obsahujících hodně sacharidů. Výsledkem je přejídání a obezita. „Umírněnost je spojencem přírody,“ řekl starověký řecký lékař, otec medicíny, Hippokrates. Ano, výživa by měla být střídmá, ale pestrá a výživná.

Jídlo musí obsahovat vitamíny! Čerstvá zelenina a ovoce, med, sušené meruňky, ořechy, rozinky, pohanka, ovesné vločky, proso - to jsou produkty, které zvyšují vitální aktivitu těla. Musíte je zařadit do svého jídelníčku. A chléb z jemně mleté ​​mouky, těstoviny, klobásy, klobásy, smažené brambory jsou většinou zbaveny biologického účinné látky. Taková strava snižuje vitální aktivitu těla. Důležité je také pamatovat na to, že výrobky, které obsahují různé konzervanty, sladidla a barviva, nejsou zdravé a dokonce zdraví nebezpečné.

c) Pohybová aktivita, tělesná výchova a sport, pozitivní emoce a otužování.

Nutno dodat, že součástí zdravého životního stylu je i pohybová aktivita (alespoň 30 minut denně). Zlepšuje činnost všech životně důležitých orgánů. Bez fyzická aktivita nemůže být zdraví. „Pokud neběháš, dokud jsi zdravý, budeš muset běhat, když jsi nemocný,“ řekl římský básník Horatius.

Nejužitečnější a nejdostupnější sporty: plavání, cyklistika, gymnastika, turistika.

Pro zdravý životní styl jsou nezbytné i pozitivní emoce: radost, štěstí, životní spokojenost, laskavost.

Negativní emoce, které ničí zdraví: hněv, strach, zášť, úzkost, melancholie, podezřívavost, chamtivost. Snažte se takovým emocím vyhnout a chraňte před nimi lidi kolem sebe.

2. Faktory negativně ovlivňující lidské zdraví

a) Kouření tabáku.

Bývá řazena mezi zlozvyky, ale patří mezi nebezpečné nemoci zvané chemická závislost. Podle celosvětových statistik zemře předčasně na kuřáky asi 2,5 milionu lidí ročně. V tabákový kouř asi 400 složek, z nichž 40 má karcinogenní účinek, tzn. schopný způsobit rakovina. Nejnebezpečnější radioaktivní polonium-210.

Kouření má zvláště škodlivý vliv na ženské tělo. Pokud žena v těhotenství kouří, zvyšuje se pravděpodobnost potratu, snižuje se hmotnost plodu a může dojít k předčasnému porodu. Dítě takové ženy častěji onemocní. Pokud žena při kojení kouří, dítě zeslábne, onemocní a zaostává ve vývoji. Kouření je velmi škodlivé pro děti a dospívající, chlapce a dívky. Vždyť je to in dospívání Konečně se formuje tělo, které musí sloužit po zbytek života. Kouření je nebezpečné nejen pro samotného kuřáka, ale i pro jeho okolí. Takzvané „pasivní kouření“, kdy je člověk nucen inhalovat kouř v zakouřené místnosti, má na tělo stejný negativní účinek jako kouření samotné.

b) Alkoholismus.

"Alkoholismus způsobuje větší devastaci než tři historické metly dohromady: hladomor, mor, válka."

W. Gladstone

V dávných dobách se lidé seznamovali s neobvyklým, veselým účinkem některých nápojů. Nejběžnější mléko, med, ovocné šťávy po stání na slunci změnily nejen jejich vzhled, chuť, ale také získal schopnost vzrušovat, navodit pocit lehkosti, nedbalosti a pohody. Netrvalo dlouho a lidé si všimli, že druhý den člověk doplácí na bolest hlavy, únavu a špatnou náladu. Naši vzdálení předkové netušili, jakého strašlivého nepřítele získali.

Hlavní složkou většiny alkoholických nápojů je ethanol. Při perorálním podání se po 5-10 minutách vstřebává do krve a distribuuje do celého těla. Alkohol je jed pro každou živou buňku. Rychle hoří, zbavuje tkáně a orgány kyslík a vodu. Pod vlivem alkoholu jsou téměř všechny fyziologické procesy v těle narušeny a to může vést k vážná onemocnění. Alkohol má nejrychlejší a nejničivější účinek na mozkové buňky, dochází k degeneraci tkání ledvin, srdce, cév a jater.

Pod vlivem alkoholu se nejprve rozšíří cévy a krev nasycená alkoholem se rychle vrhne do mozku, což způsobí prudké podráždění nervových center - odtud pochází příliš veselá nálada a chvástání opilého člověka. Po narůstající excitaci v mozkové kůře dochází k prudkému oslabení inhibičních procesů. Kůra přestává řídit fungování (spodních) subkortikálních částí mozku. Proto intoxikovaný člověk ztrácí kontrolu nad sebou a kritický postoj ke svému chování. Ztrácí zdrženlivost a skromnost a říká a dělá věci, které by ve střízlivém stavu neřekl ani neudělal. Každá nová porce alkoholu se stává více paralyzující nervových center, jako by je spojoval a nedovolil jim zasahovat do chaotické činnosti ostře vzrušených spodních částí mozku.

Slavný ruský psychiatr S.S. Korsanov tento stav popsal takto: „Opilý člověk nepřemýšlí o důsledcích svých slov a činů a zachází s nimi nesmírně lehkovážně... Vášně a špatné pudy se objevují bez jakéhokoli krytu a vybízejí k více či méně divokým činům. Ale v normálním stavu může být tentýž člověk dobře vychovaný a skromný, dokonce plachý. Zdá se, že vše v jeho osobnosti, které je omezeno jeho výchovou, jeho zvyky slušnosti, vychází najevo. Ve stavu opilosti může člověk prozradit jakékoli tajemství, ztrácí ostražitost a přestává být opatrný. Ne nadarmo se říká: „Co má střízlivý člověk na mysli, to má na jazyku opilý“.

Pivo není tak neškodné, jak se někdy zdá. Vyrábí se ze zdravého produktu – ječmene. Tento nápoj obsahuje sacharidy, bílkoviny, tuky a dokonce i vitamíny. Ale v procesu výroby piva fermentační mikrobi ničí všechny užitečné složky, takže z toho je, mírně řečeno, malý užitek. Navíc 0,5 litru piva odpovídá 60-80 g vodky. Podle pozorování německého psychoterapeuta E. Kraepelina se 45 % jeho pacientů stalo alkoholiky v důsledku pravidelného a velkého pití piva. Kromě toho nezapomeňte, že se jedná o velmi kalorický nápoj. Pravidelní konzumenti piva rychle tloustnou.

c) Drogová závislost.

První krok k drogám se často dělá ze zvědavosti. Drogu takto „vyzkoušelo“ až 60 % drogově závislých. Drogová závislost vzniká velmi rychle, její proces je tak rychlý, že ve věku 30-40 let je drogově závislý již velmi starý muž. Od psychické závislosti k fyzické závislosti uběhnou jen 2-3 měsíce.

Drogy mají extrémně výrazný účinek na lidský organismus. Nervové buňky zdá se, že vyhoří, prudce klesá ochranné funkce tělo. Bezbranné tělo je napadáno mnoha nemocemi. Trpí všechny orgány a systémy těla: je postižen srdeční sval, objevuje se gastritida, peptický vřed, pankreatitida, cirhóza jater, cholelitiáza a ledvinové kameny, zápal plic, pohrudnice, hepatitida, AIDS.

Všechny typy metabolismu jsou narušeny: bílkoviny, sacharidy, tuky. Změny osobnosti se projevují progresivní degradací, často přecházející v demenci.

Cílová:

  • zjistit, co je to „zdraví“;
  • přimět studenty k zamyšlení nad nutností být zdravý, zavedením zdravého životního stylu;
  • dosáhnout formace studentů aktivní pozice k tomuto problému;
  • identifikovat faktory ovlivňující zdraví a odvodit „zdravotní vzorec“;
  • vytvářet podmínky pro rozvoj komunikačních dovedností žáků v procesu skupinové práce.

"Zdraví je stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, nikoli pouze nepřítomnost nemoci nebo zranění."
"Zdraví je jediná drahocenná věc."
(Francouzský filozof).

  1. Úvod (téma, účel, epigraf)
  2. Zjištění vašeho zdravotního stavu (praktická práce)
  3. Zdravotní faktory (konverzace, výzkumné aktivity)
  4. Závěr (vytvoření syncwine)

Zařízení: prezentace (Příloha 1)

Úvod:

"Ahoj!" Říkáme, když se potkáme, přejeme si především zdraví a teprve potom vše ostatní. Můžeme změnit naše kostýmy a účesy, ale nemůžeme změnit sebe. Je nám dáno jedno tělo na celý život. Je velmi důležité si to pamatovat a starat se o to. Lidské zdraví je základem celého jeho života. Když je člověk zdravý, je aktivní, produktivní, soběstačný a nakonec i šťastný.

Dnes máme třídní hodinu na téma „Zdraví je jediná vzácná věc“. Zjistíme nejen, co je zdraví, ale naučíme se určovat parametry svého zdraví, osvojíme si pravidla pro udržení zdraví a faktory, které jej ovlivňují. Musíme nezávisle odvodit vzorec pro zdraví.

Práce budou probíhat ve 4 skupinách.

Udělejme si malou rozcvičku.

Hra „Seberte přísloví“.

Musíte sbírat přísloví do 1 minuty:

  1. Ve zdravém těle zdravý duch)
  2. Udržujte chladnou hlavu (a nohy v teple)
  3. Rychlý a agilní (nemoc vás nedohoní)
  4. Teplo vysušuje zemi, lidi (nemoci)
  5. Nemoci trápí i slabé
  6. Ten, kdo miluje čistotu - (bude zdravý)
  7. Zničíte si zdraví (nemůžete si koupit nový).
  8. Bylo by zdraví (a bylo by štěstí).
  9. Nemám radost z pacienta a (zlaté postele).
  10. Budete zdraví - (všechno dostanete).
  11. Kde je zdraví, (tam je krása)
  12. Pečujte o své šaty znovu, a (zdraví od mládí).

Otázka: Jaká přísloví nebo rčení znáte o zdraví?

– Vidíte, že na zdraví lidé mysleli v dávných dobách, protože přísloví jsou lidová moudrost.

Otázka: Co je tedy zdraví? A jaký význam přikládáte pojmu „zdraví“?

(Odpovědi studentů.)

– zdraví je nepřítomnost nemocí;

– zdraví je schopnost člověka realizovat své potřeby a uspokojovat je.

Děkuji za zajímavé definice, zdá se, že zdravotní problém je ve vaší oblasti pozornosti. Světová zdravotnická organizace ve své ústavě již v roce 1946 napsala, že „... zdraví by mělo být chápáno jako stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, a nikoli pouze jako nepřítomnost nemoci nebo fyzických vad“.

Zjištění vašeho zdravotního stavu.

V moderním světě se lidé více zajímají o finanční bohatství, přítomnost drahých věcí, počítačů a aut. Ale zdraví je to nejcennější, co člověk má. Existuje mnoho metod, jak zjistit svůj zdravotní stav. Vezměme si dva nejjednodušší z nich.

Metoda 1 (zábavný kvíz).

otázky:

  1. Cvičení je zdrojem síly a zdraví (Ano).
  2. Žvýkačka šetří zuby (Ne).
  3. Kaktusy odstraňují záření z počítače (Ne).
  4. Kouření zabije ročně více než 10 tisíc lidí (Ano).
  5. Banány vám zvednou náladu (Ano).
  6. Mrkev zpomaluje proces stárnutí těla (Ano).
  7. Existují neškodné léky (Ne).
  8. Přestat kouřit je snadné (Ne).
  9. Mléko je zdravější než jogurt (Ne).
  10. Dospělí si častěji než děti zlomí nohy a ruce (Ano).
  11. Nedostatek slunce způsobuje deprese (Ano).
  12. V létě se můžete zásobit vitamíny na celý rok (Ne).
  13. Každý den byste měli vypít dvě sklenice mléka (Ano).
  14. Děti do 15 let by se neměly věnovat vzpírání (Ano).
  15. Dítěti stačí, aby v noci spalo 8 hodin (Ne).

Výsledek: Pokud jste odpověděli 8x ANO, je to skvělý výsledek. Vy ostatní, kteří jste nedostali požadovaný počet správných odpovědí, nezlobte se, vše máte před sebou.

Metoda 2 (vědecká)

Ruský lékař N.M. Amosov navrhl určit velikost zdraví - to je podmíněný parametr, který nedává odpověď na zdravotní stav, ale umožňuje vám o něm přemýšlet: Na stolech máte žetony tří barev: červená, žlutá, modrá.

– Pokud jste nebyli po celou dobu nemocní školní rok– máte nejvyšší úroveň zdraví (červený žeton).
– Pokud se nemoc vyskytla během epidemie – průměrná úroveň zdraví (žlutý žeton).
– Pokud jste nemocní při běžné tréninkové zátěži, je váš zdravotní stav nejnižší (modrý žeton).

Závěr: analyzujte své zdraví, předejte žeton odpovídající barvy vedoucímu skupiny, který vyvodí závěry. ( Třídní učitel vyvodí závěr o zdraví třídy jako celku).

Zdravotní faktory.

Zdraví se tvoří pod vlivem komplexního komplexu vnitřní faktory a vnější vlivy. Vědci provedli studii a došli k závěru: na čem závisí naše zdraví. Pokusíme se tyto údaje shrnout do podoby zdravotního vzorce.

Otázka: Z jakých složek si myslíte, že se bude zdravotní vzorec skládat? Co ovlivňuje lidské zdraví?

Student odpovídá:

Dědičnost
životní styl
životní prostředí
Kvalita lékařských služeb

Zdravotní vzorec (100 %) = (10 %) medicína + (20 %) dědičnost + (20 %) životní prostředí + (50 %) životní styl.

Otázka: Která ze složek tohoto vzorce podle vás závisí na osobě samotné?

(Životní styl).

Nebudeme s vámi diskutovat o faktorech mimo naši kontrolu. Pojďme se bavit o životním stylu.

Otázka: Jaká je vaše definice zdravého životního stylu? Jaké faktory životního stylu ovlivňují vaše zdraví?

Faktory životního stylu (vyplní se spolu se studenty):

Nyní vás zvu k poslechu sekce "To je zajímavé".

1. student. Ruští lékaři vyvinuli test „Dožiješ se 70?“, který umožňuje posoudit rizikové faktory různé typy lidský životní styl. Vědci shromáždili velké množství faktického materiálu a učinili závěry týkající se vlivu určitých rysů životního stylu člověka na jeho dlouhověkost. Ukázalo se, že fyzická práce, na rozdíl od duševní práce, prodlužuje život o několik let. Sport také prodlužuje jeho trvání. Zjistilo se, že lidé, kteří sportují 5x týdně, žijí o 4 roky déle než ti, kteří pohybovou aktivitu ignorují nebo sportují jen občas.

2. student. Dlouhodobý spánek (více než 10 hodin denně) negativně ovlivňuje délku života, snižuje ji o 4 roky oproti 7-8 hodinám spánku, což se vysvětluje snížením motorické aktivity, a tedy zhoršením krevního oběhu. Bylo prokázáno, že agresivní lidé návaly vzteku si zkracují život, klidní je prodlužují díky vlastní rozvaze. Rozdíl v očekávané délce života mezi těmito dvěma kategoriemi osob je šest let. Očekávanou délku života negativně ovlivňuje kouření, užívání drog a alkohol, naopak vzdělání má pozitivní vliv: střední vzdělání ji prodlužuje o rok, vysoké o dva. Vzdělání rozvíjí inteligenci a kulturu, které ovlivňují celou organizaci lidského života.

Zobecnění odpovědí a závěrů.

1. Jasný a správný denní režim. Díky jasnému režimu tělo zažívá méně stresu a vynaložené síly se rychleji a plněji obnovují.

Neschopnost člověka přinutit se dodržovat konkrétní a jasný režim je známkou nedostatku vůle, dezorganizace a slabé povahy.

2. Vysoká pohybová aktivita, dostatečná pohybová aktivita.Tělo se nemůže rozvíjet bez dostatečné pohybové aktivity (toto bylo opraveno v procesu evoluce). Fyzická nečinnost - co to je? Proč se tak málo hýbeme?

3. Neustálý pobyt v přírodě, využívání jejích blahodárných faktorů - čerstvý vzduch, voda, slunce.

4. Správně. Vyvážená strava.

5. Zanechání špatných návyků (alkohol, kouření, drogy).

Naučit se být zdravý je náš úkol.

Učitel:Správná výživa– první krok ke zdraví.

Nyní jste pozváni do role výživových poradců. V minulé roky tato profese se stává módní a vysoce placenou. A kdo ví, třeba si někdo z vás v budoucnu zvolí toto povolání a proslaví se jako slavný odborník na výživu.

Každá skupina má na stole obálku s obrázky různých produktů (maso, ryby, vejce, tvaroh, houby, med, čokoláda, pečivo, mléko, sýr, lesní plody, jablka, banány, pomeranče, citrony a další). (Příloha 2)

Úkoly Pro 1. skupina: vyberte produkty nezbytné pro předškolní a mladší dítě školní věk.

2. skupina– potřebné produkty pro studenty středních a vysokých škol.

3. skupina– dělá výběr pro starší lidi.

4. skupina– produkty, které musí být součástí stravy s opatrností a jejichž přítomnost musí být povinná.

Čas na dokončení úkolu: 5–7 minut.

Po splnění úkolu žáci jedné ze skupin vyjádří své názory a zdůvodní svůj výběr. Ostatní skupiny doplňují odpověď.

Výsledek:

Ostatně lidská strava v různém věku odlišný.

Strava musí obsahovat mléčné výrobky, libové maso, ryby, zeleninu a ovoce a přírodní šťávy.

Před tři rokyČokoládu ani čokoládové bonbony dítěti raději nedávejte vůbec.

Děti školního věku by neměly jíst kořeněné, tučné, sycené limonády, chipsy nebo hamburgery. Kakao by se mělo konzumovat opatrně. Strava by měla obsahovat dostatek zeleniny a ovoce, přírodní šťávy.

U dospělých se denní potřeba kalorických potravin liší v závislosti na druhu aktivity. Záleží na tom, zda člověk fyzicky nebo psychicky pracuje a zda má chronická onemocnění.

Při absenci alergií a kontraindikací mohou a měly by být všechny potraviny konzumovány s mírou.

Ke zpevnění kostí potřebují starší lidé vápník, jehož zdrojem jsou mléčné výrobky, ryby a maso. Je lepší omezit příjem sladkostí. Jezte více zeleniny a ovoce, přírodní šťávy.

Strava tedy musí odpovídat energetickým potřebám organismu v daném věku, obsahovat dostatečné množství živin s určitým – vyváženým – poměrem mezi nimi.

Otázka: Myslíte si, že barva potravin je důležitá pro udržení a posílení našeho zdraví?

Učitel: Barva produktů může nejen vytvořit dobrá nálada, ale také k udržení zdraví.

Cvičení: zjistit, jak barva potravin ovlivňuje stav lidského těla.

1. skupina – oranžová barva.
2. skupina – zelená barva.
3. skupina – červená barva.
4. skupina – žlutá barva.

Studenti z každé skupiny plní úkol.

Dokončení úkolu: 5 minut

Učitel: Nyní vám navrhuji vyměnit si obdržené informace. Dle mého názoru byly odhaleny zajímavé a málo známé skutečnosti.

Pokud se dnes bavíme o správné výživě, pak nemůžeme pominout ani téma vitamínů. vám jako domácí práce bylo připravit projev na téma „ Vitamíny. Jaký je důvod jejich nedostatku? Škoda a prospěch“

1. skupina – vitamín A
Skupina 2 – Vitamín D
Skupina 3 – Vitamín B1, B2
4. skupina – vitamín C, E

název K čemu nedostatek vede? Co obsahuje?
Vitamín C Snížená imunita, zánět dásní, kožní léze Zelí, černý rybíz, nové brambory, sladká paprika, pomeranče, nezralé vlašské ořechy
B1 (thiamin) Rychlá únavnost, ztráta chuti k jídlu a hmotnosti, roztržitost, bolest nohou, dušnost Pšeničné otruby, jahody, játra, ledviny
B2 (riboflavin) Slabost, bolest očí, poškození ústní sliznice Mléko, zelená zelenina, játra, houby, sýry
B2 (pyridoxin) Poruchy metabolismu bílkovin a syntézy tuků, únava Rýžové otruby, pšeničné klíčky, maso, mléko, treska, sýry, houby
VE 12 Anémie Játra, ledviny
RR ( kyselina nikotinová) Kožní léze, poruchy trávení, duševní poruchy Otruby, pšeničné klíčky, játra, ledviny
Vitamín A Zhoršená imunita, růst, zhoršení zraku Salát, špenát, zelené cibule, mrkev, máslo, rybí tuk
vitamín E Hromadění cholesterolu, krevní sraženiny, srdeční selhání Zelení, obilné klíčky, zelí, fazole

Učitel: Myslíte si, že člověku ke správnému stravování stačí jen vyjmenované znalosti?

Možná jsme v rozhovoru přehlédli něco důležitého?

Studenti vyjadřují své odhady.

Učitel: Je velmi důležité nejen to, co člověk jí, ale také v jakou dobu, v jakých porcích a kolikrát jí.

Zadání: Každá skupina musí vypracovat krátkou připomínku obsahující tipy na dietu.

Je vám nabídnuto 5–7 minut na práci.

Studenti z každé skupiny plní úkol. Po dokončení proběhne diskuse o memo projektech, kterou učitel shrne.

Učitel: Chci vám také nabídnout jednu z možností takového připomenutí.

  1. Jezte pravidelně, 3-4x denně a ve stejnou dobu.
  2. Nejezte jídlo v noci.
  3. Nespěchejte, jídlo by mělo trvat alespoň 15 minut.
  4. Na nadváha jíst nízkokalorická jídla a zajistit dny půstu (nezbytně po konzultaci s lékařem).
  5. Určitě si dejte snídani.
  6. Jezte různé rostlinné a živočišné potraviny.

Dieta znamená určitý čas jídla, jeho rozložení během dne podle obsahu kalorií, souboru produktů a objemu.

Staré indické podobenství říká: „Při narození každého člověka mu Bůh odměří množství jídla, které by měl sníst. Kdo to udělá příliš rychle, rychleji zemře, kdo jí málo a pomalu, bude dlouho žít.“ Každému z nás se doporučuje 4 jedno jídlo podle obsahu kalorií - 30 % na snídani, 40 % na oběd, 10 % na odpolední svačinu, 20 % na večeři.

Zadání: Každá skupina má na stole bílý kruh. Představte si, že kruh symbolizuje denní příjem kalorií, napište, jaké potraviny navrhujete zařadit do jídelníčku teenagera:

1. skupina – snídaně.
2. skupina – oběd.
3. skupina – odpolední svačina.
4. skupina – večeře.

Dokončení úkolu: 5–6 minut.

Studenti z každé skupiny plní úkol a nabízejí vlastní možnosti rozdělení kruhu.

Učitel: zobrazí možnost na tabuli a vyzve studenty, aby vyvodili závěr o správnosti provedených předpokladů.

Vědci z Ústavu výživy Ruské akademie lékařských věd, kteří studovali vliv jídla na výkon mozku, provedli řadu důležité závěry. Činnost mozkových buněk lze stimulovat pomocí jídla, a to toho nejobyčejnějšího! Hlavní je vědět CO JE a v jaké sadě. V následujících situacích lidský mozek Tento složitý mechanismus fungoval normálně, jeho buňky, kterých je přes sto miliard!) potřebují přijímat velké množství energie. Je známo, že mozek přijímá 20 % veškeré energie přijaté z potravy.

K večeři, 2 hodiny před spaním, se doporučují mléčné, ovocné a zeleninové, cereální a další pokrmy, které nezatěžují trávicí systém. Pikantní koření, káva, kakao, čaj, čokoláda a další produkty, které vzrušují nervový systém, jsou vyloučeny. Přejídání a hlad zhoršují spánek.

Jídlo je lepší začít předkrmy (salát, vinaigrette, sýr, uzené klobásy atd.), které povzbudí chuť k jídlu. Jídlo je potřeba dobře rozžvýkat. Špatně rozžvýkané jídlo zvyšuje tvorbu hlenu v žaludku, snižuje kyselost a trávicí vlastnosti žaludeční šťávy. Nepříjemné rozhovory, čtení novin a další rozptýlení také brzdí sekreci trávicích orgánů a zhoršují chuť k jídlu.

Jezte každý den ve stejnou dobu. Nepravidelné a neuspořádané stravování narušuje činnost žláz trávicích orgánů, zhoršuje vstřebávání potravy a přispívá ke vzniku různých onemocnění.

Přejídání způsobuje pocit těžkosti, ospalost a sníženou schopnost pracovat. Dlouhodobé přejídání vede k obezitě a časnému stáří.

Každý z nás má nějaké zdravotní nedostatky. Musíme se naučit je vidět a zbavit se jich. Musíte se naučit slyšet sami sebe, porozumění sobě je nejen zajímavý proces, ale také ten, který dává štěstí.

Závěr.

Sestavení syncwine na téma „Zdraví“.

Pravidla pro psaní syncwine

Cinquain je „báseň“ skládající se z pěti řádků, ve kterých autor vyjadřuje svůj postoj k problému:

1. řádek – jedna klíčové slovo, který určuje obsah syncwine;
2. řádek – dvě přídavná jména charakterizující klíčové slovo;
3. řádek – tři slovesa znázorňující akce pojmu;
4. řádek – krátká věta, která odráží postoj autora ke konceptu;
5. řádek – shrnutí: jedno slovo, obvykle podstatné jméno, kterým člověk vyjadřuje své pocity a asociace spojené s pojmem.

Na konci vyučovací hodiny vás chci upozornit na kresbu „Zdravý životní styl“.

Listy tohoto stromu jsou dny života člověka. Každý list bude svěží a zelený, pokud bude koruna podepřena stejnými větvemi: „Můžu, chci, musím.“ Tyto větve podporují kmen „Zdravý životní styl“, živený kořeny, které tvoří základ zdravého životního stylu:

  • správné dýchání;
  • správná vyvážená výživa;
  • fyzická aktivita;
  • pozitivní emoce;
  • kalení;
  • láska k přírodě a její ochraně;
  • předcházení vzniku špatných návyků.

Opravdu chci, abyste se znovu podívali na sebe, své tělo, které je tak dokonalé a jedinečné, abyste si ještě více vážili vzácného daru života a vedli zdravý životní styl.

(Na konci vyučovací hodiny dostane každý žák jablko na papír, na kterém jsou napsána pravidla správné výživy.)

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

Průměrný všeobecná střední škola № 21

Hodina otevřené třídy

Připravený

učitel třídy

Getiková O.A.

prosinec 2013

Vysvětlivka

Getiková Olga Andrejevna

Pozice (s uvedením vyučovaného předmětu)*

Učitel primární třídy

Vzdělávací instituce

Střední škola MBOU č. 21 v Bolotnách

Název materiálu*

Třídní hodina "Pokud si zničíte zdraví, nemůžete si koupit nové"

Třída *

4 Třída

Počet studentů

1 8 Člověk

Akademický předmět *

Hodina ve třídě ( vzdělávací práce)

název učební pomůcka, vzdělávací program(UMK) s uvedením autorů, kterým zdroj patří

Perspektivní

Typ zdroje (prezentace, video, Textový dokument a další)*

Testovací dokument, prezentace, přehlednost

Technické vybavení (počítač, interaktivní tabule a další.)*

Počítač, projektor

cíle,

Cíle materiálu*

Cílová: opakovat hravou formou a umožnit studentům dozvědět se více o udržování přirozeného zdraví.

Stručný popis práci se zdrojem

(v jaké fázi má být použit, forma použití: individuální, skupinová atd., dle uvážení autora).*

Hodina je věnována zdravému životnímu stylu. Odehrává se hravou formou. Učitel pouze vede děti k tématu hodiny, děti samy uvažují, vyvozují závěry, komunikují, pracují ve skupinách i kolektivně, provádějí badatelské práce.

Seznam použité literatury.

Hodina „Pokud si zničíte zdraví, nemůžete si koupit nové“

cíle:

1. Propagace zdravého životního stylu

2. Formování práce v týmu

3. Vytváření aktivního postoje k této problematice mezi studenty

Studenti jsou rozděleni do týmů, týmy vydělávají speciální měnu -zdravý.

Výsledky jsou sečteny a oceněni aktivní účastníci a nejlepší tým.

Průběh akce

Vedoucí . Ahoj, drazí přátelé, hosté, učitelé! zdravím tě. To znamená, že přeji všem zdraví! Přemýšleli jste někdy o tom, proč zdravit lidi znamená přát si navzájem zdraví? Asi proto, že zdraví je pro člověka tou nejdůležitější hodnotou. O zdraví se ale bohužel začneme bavit, až když ho ztratíme.

Kluci, dnes jste obzvlášť krásní a chci, aby vám tato krása zůstala dlouho. Chcete-li to provést, musíte si udržet své zdraví. Jak si myslíte, že se dá zachovat?

(odpovědi dětí jsou poslouchány)

Výborně! Naše třídní hodina je věnována zdravému životnímu stylu.

Přečteme si název naší třídní hodiny.Skluzavka1. Co byste se podle vás měli dnes naučit?

Naše třídní hodina bude neobvyklá. Nyní vás rozdělíme do týmů a uspořádáme soutěž.

V ruce mám okvětní lístky rozdílné barvy. Přijďte si každý vybrat kteroukoli z vás. Nyní jděte ke květině, jejíž barvu máte ve svých rukou, a posaďte se. (rozděleno do 2 týmů).

V naší soutěži bude 7 kol. V nich budete vydělávat speciální měnu - zdravé kopejky. Vyhraje ten, kdo na konci soutěže vydělá nejvíce zdravých lidí.

A naši hosté vás budou hodnotit.

Můžeme začít?

1 kolo prezentace příkazů.

Musíte do 1 minuty po konzultaci vymyslet název týmu a motto.

(2 zdravé)

2. kolo „Otázky a odpovědi“

Vedoucí. Vyjmenujte prosím hlavní faktory zdraví. ( Hlavními faktory zdraví jsou pohyb, otužování, výživa, denní režim.Faktory zhoršující zdraví jsou požívání alkoholu, drog, kouření.

Nyní se týmy zúčastní minikvízu. Musí dát dvě odpovědi „Ano“ nebo „Ne“. Za správnou odpověď - 1 zdravá žena

    Souhlasíte s tím, že cvičení je zdrojem síly a zdraví? (Ano)

    Je pravda, že žvýkačka chrání zuby? (Ne)

    Je pravda, že kaktusy odstraňují záření z počítače? (Ne)

    Je pravda, že kouření zabíjí více než 10 000 lidí? (Ano)

    Je pravda, že vám banány zvednou náladu? (Ano)

    Je snadné přestat kouřit? (Ne)

    Je pravda, že v létě se můžete zásobit vitamíny na celý rok? (Ne)

    Je pravda, že nedostatek slunce způsobuje deprese? (Ano)

3. kolo „Luka sedmi nemocí“

Vedoucí. Každý tým si připravil přísloví a rčení o zdravém životním stylu. Připomeňme si je. Nemůžeš se opakovat. Za každé přísloví -1 zdravý člověk.

Vzorové odpovědi.

    Ve zdravém těle zdravý duch

    Kouření škodí zdraví

    Zdraví je cennější než cokoli jiného

    Postarejte se znovu o své šaty a o své zdraví již od mládí

    Pokud jsi zdravý, dostaneš všechno

    Pokud si zničíte zdraví, nemůžete si koupit nový

    Víno není přítelem řemesla

    Chmel je hlučný - mysl mlčí

    Pití do dna – nic dobrého v nedohlednu

    Co má střízlivý člověk na mysli, má opilý na jazyku

4. kolo „lékařské“

T

Na

A

na

T

b

R

E

P

a

G

S

T

s

P

A

d

l

A

E

h

G

čt

Ó

P

Ó

l

E

R

Na

A

čt

Na

Na

n

E

l

l

E

?

A

b

n

A

w

A

T

s

R

Vedoucí. Je vám nabídnuta tabulka, ve které jsou jména různých zdravotní zásoby. Týmy budou muset rozluštit tabulku a použít lomené křivky k výběru lékařské termíny a pojmenovat je.

Odpovědi: pipeta, jód, lepicí náplast, čpavek, brilantní zelená, vyhřívací polštářek, turniket.

5. kolo „Pokud si zničíte zdraví, nemůžete si koupit nové“

Vedoucí. Další soutěž je o vynalézavost a vynalézavost. Zvu zástupce týmu, aby ke mně přišli a vzali si obálky. Každá obálka obsahuje stejnou sadu slov. Přísloví „Když si zničíš zdraví, nemůžeš si koupit nové“ si musíš vymyslet ze sady navrhovaných slov. Kdo rychleji složí rčení a nalepí ho na papír, vyhraje tuto soutěž.

6. kolo Správná výživa je klíčem ke zdraví“

Uspořádejte slova ve dvou sloupcích do skupin“ Zdravé jídlo ”, snímek 7„Nezdravá jídla“: jablka, Pepsi-Cola, rolovaný oves, Fanta, hranolky, kefír, zelí, mrkev.

(Děti rozdělují slova do sloupců po jedné kartě).

Zdravé potraviny: jablka, ovesné vločky, kefír, zelí, mrkev. Jsou vždy prospěšné?

Škodlivé produkty: Pepsi-Cola, Fanta, chipsy. Proč jsou škodlivé? Tyto produkty neskladujeme v lednici, ale oni na dlouhou dobu nezkazit. Čím? Oni mají výživové doplňky. Doplňky skupiny E při častém používání způsobují poškození těla. Zde je pohled na vaše oblíbené na snímkuskluzavka8 cukroví bon- sázka. V nichTady jeE 102, E 124 – způsobují astmatické záchvaty, E 110 – způsobují alergie a nevolnost.

Snímek 9.KUŽELKY. Dražé v cukrové polevě – obsahuje E 171 – může vést k onemocněním jater a ledvin.

Snímek 10.KOSTRY.Jogurt, vanilka - E 104 – příčiny kožní choroby, E 110 – alergické reakce, nevolnost, E 124 – vyvolává astmatické záchvaty.

Astma - astmatické záchvaty různého původu.

Alergie je komplex příznaků (otok, svědění, rýma, kýchání a mnoho dalších) způsobených patologicky vysoká citlivost imunitní systém organismus dříve senzibilizovaný cizí látkou (alergen). Někdy dochází k alergii na vlastní tkáně těla, která může způsobit závažné autoimunitní poruchy (revmatismus, sympatická oftalmie atd.

Doufám, že chápete, že existují produkty, které se vyrábějí v chemické továrně. Neměli byste je jíst často.

7. kolo

Vedoucí. Kluci, mám v rukou květ heřmánku. Otázky jsou napsány na okvětních lístcích sedmikrásky. Odtrhnu okvětní lístek a přečtu si otázku. Zasprávná odpověď je 1 zdravý člověk.

    Sladký kámen taje ve vodě (cukr)

    Kapalina, ne voda, bílá, ne sníh (Mléko)

    V domě je jídlo, ale dveře jsou zamčené (vejce)

    Narozen ve vodě, ale bojí se vody (sůl)

    Tyto rostliny jsou dobrý lék v prevenci nachlazení (cibule, česnek)

    Nejjednodušší pravidlo, jak se vyhnout „nemoci špinavých rukou“, je... (před jídlem si umyjte ruce)

    Nedostatek tohoto prvku v těle přispívá ke vzniku zubního kazu (fluorid)

8. kolo

Vedoucí. A teď, Na konci naší vyučovací hodiny navrhuji provést protitabákový kvíz.

Kvízové ​​otázky :

    Kdy, kým a kde byl tabák poprvé dovezen do Evropy?

A) V 16. století Španěly z Ameriky

B) v 17. století Číňany

C) v 18. století Brity z Indie

    Existují cigarety, které nejsou škodlivé?

A) cigarety s filtrem

B) cigarety s nízkým obsahem nikotinu

V) Ne

    Kolik látek obsahuje tabákový kouř?

A) 20-30

B) 200-300

V) přes 3000

    Jak kouření ovlivňuje činnost srdce?

A) zpomaluje jeho práci

b) vaše srdce bije rychleji

B) nemá vliv na jeho provoz

    Jaké nemoci jsou považovány za nejvíce spojené s kouřením?

A) alergie

b) rakovina plic

B) gastritida

    Co se stane fyzické schopnostičlověk, který kouří?

A) stoupají

b) jdou dolů

B) neměnit

    Závisí schopnost přestat kouřit na historii kouření?

A) Na zkušenostech nezáleží

b) Čím déle kouříte, tím těžší je přestat

c) čím déle kouříte, tím snazší je přestat

    Je pravda, že kouření je ve většině zemí módní?

A) Kouření nikdy nebylo v módě

B) kouření je módní

V) móda kouření pominula

    Co je pasivní kouření?

A) být v místnosti, kde lidé kouří

B) když kouříte pro společnost

C) když vám to nebude trvat příliš dlouho

    Co je škodlivější?

A) Cigaretový kouř

B) kouř z plynového hořáku

B) výfukové plyny

"Web zdraví"

Na závěr naší lekce si připomeňme, co znamená být zdravý, co je zdraví. Za tímto účelem se postavíme do kruhu a předáním míče „utkáme síť zdraví“ Podáváme míč, ale ne osobě stojící vedle nás a odpovídáme na otázku „Co je zdraví?“ Například zdraví je krása. Čím více slov si zapamatujete, tím delší vlákna našeho webu budou. (Nakonec z kuličky odstřihněte nit )

Příklady odpovědí:

Zdraví je krása.

Zdraví je bohatství, které nelze koupit.

Zdraví – my a příroda.

Zdraví je něco, co je třeba chránit.

Zdraví je síla a inteligence.

Zdraví je pohyb.

Zdraví je dobrá nálada.

Zdraví je laskavost

Zdraví je štěstí atd.

Nyní síť pečlivě složte a vložte do obálky (na obálce je nápis „Zdraví“ ) a tuto obálku si nechte v naší třídě, ať jsme všichni zdraví, zdraví a silní.

Otevřená hodina na téma „ Zdravý obrazživot"

Cíle : rozšířit chápání dětí o zdravém životním stylu;

podporovat utváření pozitivního vztahu ke zdraví jako největší hodnotě; podporovat děti v dodržování návyků zdravého životního stylu; podporovat v dětech pocit odpovědnosti za vlastní zdraví, zdraví své rodiny a společnosti.

Plán.

  1. Minipřednáška "Co je zdraví?"
  2. Sestavení tabulky „Zdravý životní styl“
  3. Projev studentů na téma „Špatné návyky“
  4. Hra "Šťastná šance"
  5. Závěrečné slovo.
  6. Shrnutí.

Průběh vyučovací hodiny.

  1. Interaktivní rozhovor „Co máme, to si nenecháváme, když to ztratíme, pláčeme“

Tématem naší třídy je zdravý životní styl.

Každý dospělý vám řekne, že zdraví je největší hodnota, ale z nějakého důvodu dnešní mládež mezi své hlavní hodnoty řadí peníze, kariéru, lásku, slávu, ale zdraví řadí až na 7.–8.

Moudré přísloví říká: "Nenecháme si to, co máme, když to ztratíme, pláčeme." Co má podle vás toto přísloví společného s tématem našeho rozhovoru?

Víme, jak ukládat peníze, jak šetřit věci. Víte, jak zůstat zdravý?

Dnes si povíme, co musíte udělat, abyste nelitovali ztraceného zdraví.

2. Minipřednáška „Co je zdraví?“

Dnes tedy mluvíme o zdraví. Zdraví bylo po mnoho let chápáno jako nepřítomnost nemocí a fyzické postižení. Ale v naší době se prosadil jiný úhel pohledu. Z tohoto pohledu je zdraví fyzické, duševní a sociální.

Fyzické zdraví- Jedná se o stav správného fungování celého organismu. Pokud je člověk fyzicky zdravý, pak může všechny své dosavadní povinnosti vykonávat bez nadměrné únavy. Má dostatek energie na to, aby se ve škole dobře zvládal a doma dělal všechny potřebné věci.

Duševní zdravíProjevuje se to tím, že člověk je spokojený sám se sebou, má se rád takový, jaký je, je spokojený se svými úspěchy a dokáže ze svých chyb vyvodit závěry. Za podporu duševní zdraví potřebujete si odpočinout, získat nové dojmy, komunikovat s přáteli.

Sociální zdravíse projevuje ve vztazích s druhými lidmi. Společensky zdravých lidí vědět, jak vycházet s ostatními. Respektují práva jiných lidí a dokážou bránit svá vlastní. Udržují dobré vztahy s příbuznými, vědí, jak si najít nové přátele, dokážou vyjádřit své potřeby a přání tak, aby byly ostatním jasné.

Za zdravého lze označit pouze člověka, který má všechny tři druhy zdraví.

  1. Sestavení tabulky „Zdravý obraz člověka“

Zdraví je tedy velká hodnota, ale mnoho lidí to začíná chápat, když onemocní. Vědci tvrdí, že lidské tělo je navrženo na 150-200 let života. A naši lidé nyní žijí 2-3krát méně.Co lidem brání žít dlouho?

Hlavní věc pro zdraví je schopnost člověka pracovat na sobě, na svém zdraví. Všichni vědci se shodují na jedné věci: abyste byli zdraví, musíte vést zdravý životní styl.

V čem spočívá zdravý životní styl ale zjistíme až při sestavování tabulky. Zeptám se 5 hádanek, z nichž každá je zdravotním faktorem.

1.Rovnoměrné střídání práce a odpočinku po celý den. (denní režim)

2. Neustále trénujte svou fyzickou odolnost, odolnost vůči chladu a nemocem. (kalení)

3. Činnosti zaměřené na udržování čistoty a zdraví. (Hygiena)

4. Pořadí příjmu potravy, její povaha a množství (Správná výživa)

5. Aktivní akce, kterých se účastní různé skupiny svaly. (pohyb, sport)

Takže, co jsme dostali? Co tvoří zdravý životní styl, který dává člověku zdraví a dlouhověkost?

Navrhuji přidat do tohoto seznamu ještě jednu položku - absenci špatných návyků. Souhlasíš se mnou?

Člověk může skutečně dodržovat všechny body zdravého životního stylu, ale jeden zlozvyk, například kouření nebo alkoholismus, všechny jeho snahy zničí. Jaké další? špatné návyky má ten člověk? Poslouchejme naše spolužáky.

4. Projev žáků na téma „Špatné návyky“

Kouření, alkoholismus, Drogová závislost, Závislost na hazardních hrách, sprostá mluva.

Tyto špatné návyky mohou zničit zdraví člověka a způsobit kolosální poškození těla.

5. Hra „Šťastná šance“

Připravil jsem pro vás hru. Ve hře máme 2 týmy.

1. kolo „Ano, ne, nevím.»

1. Souhlasíte s tím, že cvičení je zdrojem elánu a zdraví? Ano

1. Je pravda, že nedostatek slunce způsobuje u lidí deprese? Ano

2. Je pravda, že žvýkačka chrání zuby? Ne

2. Je pravda, že v létě se můžete zásobit vitamíny na celý rok? Ne

3. Je pravda, že čokoládové tyčinky patří mezi 5 nejlepších? škodlivé produkty jídlo? Ano

3. Je pravda, že byste měli vypít 2 sklenice mléka každý den? Ano

4 Je pravda, že vám banány zvednou náladu? Ano

4Je pravda, že slazené nápoje patří mezi 5 nejnezdravějších potravin? Ano

5. Je pravda, že ročně zemře na kouření více než 10 000 lidí? Ano

5. Je pravda, že minuta smíchu se rovná 45 minutám pasivního odpočinku? Ano

6. Je možné, že mrkev zpomaluje proces stárnutí těla? Ano

6. Souhlasíte s tím, že stres je dobrý pro vaše zdraví? Ne

7.Je pravda, že existují neškodné drogy? Ne

7. Souhlasíte s tím, že bramborové lupínky jsou zdravé? Ne

8. Je snadné přestat kouřit? Ne.

8 Je pravda, že jedna injekce z vás může udělat narkomana? Ano

9. Je pravda, že většina lidí nekouří? Ano

9. Je pravda, že mladé rostoucí tělo vyžaduje každý týden 30 druhů různých potravin? Ano

10. Je pravda, že noční sovy rády ráno pracují? Ne

10. Je pravda, že uzeniny jsou zdraví prospěšné? Ne

2 kolo „Potíže ze sudu»

1.Jmenujte pokojovou rostlinu, která: za prvé je jedlá - můžete dát 1-2 listy do salátu nebo ji jíst jen tak, bez koření; za druhé, hojí hrdlo, hlasivky, hojí rány a jeho šťáva zlepšuje trávení (Kalanchoe)

2. Jaké léčivé zvíře propagoval Duremar, postava z pohádky Alexeje Tolstého? (Pijavka lékařská. Sají krev, snižují krevní tlak, produkují hirudin, který zabraňuje srážení krve)

3.Proč nemůžete sbírat lesní plody, houby a léčivé rostliny po dálnicích? (hromadí se v nich škodlivé látky)

4. V Arktidě a Antarktidě lidé navzdory chladu onemocní jen zřídka nachlazení, a ve středním pásmu - často. Proč? (Vzduch je tam prakticky sterilní, protože patogenní bakterie a viry umírají. Ve středním pásmu je ve vzduchu mnoho virů, které způsobují nemoci)

6. Závěrečné slovo.

Kluci, dnes jsme se bavili o tom, že zdraví je pro člověka největší hodnotou. Naše zdraví ovlivňuje mnoho faktorů: klima, politika, ekonomika a mnoho dalších. Jsou věci, které nemůžeme změnit. Ale hodně záleží na nás. Chcete-li být zdraví a žít šťastně až do smrti, musíte vést zdravý životní styl. A to může udělat každý člověk

KOUŘENÍ


Kouření tabáku sahá až do starověku. Když Columbus a jeho společníci přistáli na pobřeží Ameriky, viděli domorodce, jak drží v ústech trsy kouřící trávy.
Tabák se do Francie dostal ze Španělska, přivezl ho velvyslanec Jean Nicot jako dárek královně Kateřině Medicejské. Slovo „nikotin“ pochází ze jména „Niko“.

Tresty

  • V Číně čeká studenta přistiženého při kouření vyčerpávající trest – trénink na rotopedu;
  • Na konci 16. století byli v Anglii lidé popravováni za kouření a hlavy popravených s dýmkou v ústech byly vystaveny na náměstí;
  • V Turecku byli kuřáci nabodnuti;
  • Za vlády Michaila Romanova bylo kouření trestáno smrtí. Každý, kdo má tabák, „musí být mučen a bit na koze bičem, dokud nepřizná, odkud ho má...“

V naší humánní společnosti takové tresty neexistují, ale kouření tabáku se rovná drogové závislosti. Díky nikotinu člověk zažívá zvláštní euforický stav a pokles hladu. V každém případě se jedná o anomálii. Zamysleme se nad tímto strašlivým číslem: kouření a nemoci jím způsobené způsobují ročně smrt nejméně jednoho milionu občanů naší země.

Podle WHO je celosvětově 90 % úmrtí na rakovinu plic, 75 % na chronickou bronchitidu a 25 % na koronární onemocnění srdce je způsobeno kouřením. Kouření negativně ovlivňuje:

Na nervovou soustavu

Dřeň nadledvinek

Arteriální tlak

Dýchací centrum

Pylorus.

Podvýživa podkožních cév vede k předčasné stárnutí a zežloutnutí pokožky obličeje. Sliznice průdušnice a průdušek se zanítí. V plicích se tvoří stagnace hlenu, což vede k neustálý kašel. Kuřáci mají oslabený imunitní systém.

Vzhledem k tomu, že plíce teenagerů ještě nejsou vytvořeny, jsou zvláště postiženi kouřením. Mladí kuřáci mají horší paměť a pozornost. Výkon, zrak, sluch a čich jsou narušeny.

ALKOHOLISMUS

Chronické onemocnění způsobené systematickou konzumací alkoholických nápojů. Projevuje se jako fyzická a psychická závislost na alkoholu, psychická a sociální degradace, patologie vnitřních orgánů, metabolismus, centrální a periferní nervový systém. Často se objevují alkoholické psychózy.

Existuje o tom mýtusmírná spotřeba množství alkoholických nápojů nezpůsobuje vážné fyzické a psychické problémy a dokonce dobré pro zdraví. Často ale i mírné pití končí rozvojem alkoholismu.

Pití alkoholu je pro děti a dospívající extrémně nebezpečné. Alkoholismus v dětství se rozvíjí mnohem rychleji než u dospělých. Játra teenagera se rozkládají rychleji než játra dospělého. Zastavuje se vývoj těla, zhoršuje se paměť, zrak, stav celého organismu. Zvyšuje se výskyt nemocí, jako je rakovina, cukrovka a hypertenze.

Jak se léčí alkoholismus?

Prvním krokem k léčbě alkoholika je přiznání, že má problém se závislostí na alkoholu. Další krok– získání pomoci od veřejné nebo soukromé instituce specializující se na léčbu alkoholismu.

ZÁVISLOST

Oficiální statistiky týkající se drogové závislosti jsou velmi alarmující. Za posledních 6 let se prevalence drogové závislosti mezi adolescenty zvýšila 10krát. Samotný pojem „drogová závislost“ je spojen s pojmem „droga“ (z řeckého narkotikos – uspávací).

Podle mezinárodně uznávané definice je drogová závislost duševní poruchou spočívající v silné touze užívat určitou látku na úkor jiných činností a v trvalém pokračování v užívání látky navzdory škodlivým následkům. Synonymem pro pojem drogová závislost je pojem „závislost“.

Hovoříme-li o drogové závislosti, máme na mysli látky, které tvoří psychickou závislost na jejich konzumaci. V současnosti se tedy pojem „omamná látka“ (droga) používá ve vztahu k těm jedům nebo látkám, které mohou způsobit euforický, hypnotický, analgetický nebo stimulační účinek..

Začínající narkoman prostě nemá žádné myšlenky na újmu, ale existuje představa, že bude schopen uplatnit veškeré své úsilí, shromáždit veškerou svou vůli v pěst a s touto závislostí skoncovat, až bude chtít. To je však největší chyba.

Škodlivost drogové závislosti se neprojevuje spontánně. Zpočátku, v raných fázích, se člověku zdá, že všechny „příběhy“ o nebezpečí jsou příliš přehnané, zatímco mozek je ve skutečnosti v příjemném pokleku a tělo se zdá být ve stavu beztíže. Takové přesvědčení je tak pevně zafixováno v mysli narkomana, že neposlouchá všechny rozumné argumenty blízkých a lékařů.

ZÁVISLOST NA HRÁCH

formulář psychická závislost projevující se obsedantní vášní

Počítačové hry jsou často terčem kritiky. Řada vědců se domnívá, že spolu s alkoholem a drogami způsobují závislost, ačkoli taková prohlášení jsou do značné míry kontroverzní. Mnoho lidí se zajímá o počítačové hry, ale ne každý se stane herním závislým.

Příčiny a příznaky závislosti na hazardních hrách

Mezi hlavní důvody rozvoje herní závislost zvýraznit:

  • nedostatek světlých okamžiků v reálném životě;
  • nezformovaná psychika (fixace v dětství nebo dospívání);

Následující příznaky naznačují přítomnost závislosti na hazardních hrách:

  • neochota závislé osoby nechat se rozptylovat počítačová hra, vzhled výrazného podráždění během nuceného odstranění ze hry; při obnovení počítačové hry je pozorován emocionální vzestup;
  • neschopnost předpovědět čas ukončení počítačové relace, odkládání tohoto okamžiku na dlouhou dobu;
  • neustálé rozhovory závislého člověka o jeho oblíbené počítačové hře;
  • nezájem o jídlo (konzumace jakéhokoli jídla, aniž byste opustili počítač);
  • Iracionální denní rutina, zkrácení doby spánku s cílem prodloužit počítačovou relaci;
  • zapomínání na úřední a domácí práce, nezájem o ně;
  • zanedbávání osobní hygieny.

NÁSLEDUJÍCÍ

Vulgární výrazy jsou řeči plné obscénních výrazů, obscénních slov a nadávek. Tento fenomén má mnoho definic: obscénní jazyk, netisknutelné výrazy, obscénní jazyk atd.

V dospívání se problém obscénního jazyka stává obzvláště akutním, protože v očích teenagera je sprostý jazyk projevem nezávislosti, schopnosti neuposlechnout zákazů, tedy symbolem dospělosti. Navíc je to znak jazykové příslušnosti k vrstevnické skupině a řečové módy. Někdy je to napodobování idolů mládeže, například populárních televizních moderátorů, herců, zpěváků.

Málokdo si ale uvědomuje, že sprosté výrazy, stejně jako hrubost, jsou zbraní nejistých lidí. Hrubost jim umožňuje skrývat vlastní zranitelnost a chrání je, protože odhalení slabosti a nejistoty v tomto věku se rovná úplná porážka. Navíc se snaží teenageři nadávky ublížit svým rodičům, šokovat je, naštvat je, abyste změřili svou moc nad nimi a potvrdili svou vlastní emocionální nezávislost na nich.

Nadávky nejsou jen sbírka obscénností. Takový slovník naznačuje duchovní nemoc člověka. Slovo totiž není jen soubor zvuků vyjadřujících myšlenku. Může hodně prozradit o stavu naší mysli. Sokrates řekl: "Jaký je člověk, taková je jeho řeč."


Hodina na téma „tajemství zdraví“

Cíle - aktualizovat a rozvíjet znalosti studentů o zdraví a zdravém životním stylu; - rozvoj pocitu osobní odpovědnosti za zdravý životní styl;- diskutovat různé možnosti postoj ke svému zdraví a možné způsoby jeho konzervace;- vštěpovat žákům negativní vztah ke špatným návykům, Pozorný přístup pro vaše zdraví.
Použité vybavení: počítač, projektor, plátno, kresba moře, loděStručný popis: Tato hodina je věnována povídání o zdravém životním stylu, špatných návycích a o tom, co je nezbytné modernímu člověku pro udržení svého zdraví.

Ahoj hoši!

Říkám vám „ahoj“, což znamená, že vám přeji zdraví. Přemýšleli jste někdy o tom, proč zdravit lidi znamená přát si navzájem zdraví?

Asi proto, že zdraví je pro člověka tou nejdůležitější hodnotou.

Dnešní hodina je věnována lidskému zdraví a nese název „Health Secrets“

Pojďme si to ujasnit - co je zdraví? Do roku 1940 se věřilo, že zdraví je nepřítomnost nemocí. souhlasíte s tím? (odpovědi dětí) Dám vám tento příklad: člověk nemá žádné bolesti. Ale má špatnou paměť. Dá se považovat za zdravého?

Nebo jiný příklad: kouřící muž který také nemá žádné bolesti. Dá se považovat za zdravého?(Odpovědi dětí) Co je tedy zdraví, zdravý životní styl? (odpovědi dětí) Nyní se pokusím shrnout vaši představu.Zdraví je nejcennější dar, který člověk dostalz přírody. A musí ji chránit a posilovat.Ústava Světové zdravotnické organizace říká, že zdraví není pouze nepřítomnost nemoci, ale stav tělesné, duševní a sociální pohody.

Prosím, zvedněte ruce, kdo nikdy nebyl nemocný?

Kdo byl jednou nemocný?

Kdo onemocněl dvakrát?

Podívejte, jsme zvyklí, že je přirozené, že člověk onemocní! To je ale nesprávné nastavení!

Změňme přístup a pamatujme: pro člověka je přirozené být zdravý! Vědci se domnívají, že člověk by měl žít 150-200 let (staří Řekové věřili, že zemřít v 70 letech znamená zemřít v kolébce).

Dnes lékaři říkají, že naše zdraví závisí na našem životním stylu: na našich zvycích, na našem úsilí jej posílit.

A teď se vydáme na výlet lodí po moři Zdravého životního stylu.Ale stává se, že mořem procházejí tajfuny, tsunami, bouře -to jsou naše zlozvyky a zlozvyky. Jsou jako hurikány.způsobit ztroskotání v osudu člověka. Pojďme si o nich popovídat. Kluci, jaké jsou nejhorší návyky, které znáte?(odpovědi dětí) Je pravda, že naši společnost v současnosti sužují 3 velká zla. Jsou to: kouření, alkoholismus a drogová závislost.- Kluci, co můžete říct o kouření?KOUŘENÍ- nejčastější zlozvyk. Když člověk kouří, tabák pomalu hoří a vzniká kouř. Kouř se skládá z mnoha škodlivé látky, to je nikotin, kysličník uhelnatý a tabákové pryskyřice.- Které orgány podle vás trpí cigaretovým kouřem?(odpovědi dětí: zuby, jazyk, plíce, srdce, mozek)Jaké škody způsobuje kouření lidskému organismu? (Odpovědi dětí)Toto si musíte zapamatovat:*Kouření znečišťuje plíce*Kouření ztěžuje správné fungování srdce* Kouření ztěžuje vstup vzduchu do těla*Kouření způsobuje žluté zuby a zápach z úst*Jedna vykouřená cigareta trvá 15 minut života *Hádky a kouření jsou neslučitelné.Co můžete říci o nebezpečí alkoholu?(Odpovědi dětí) Neméně škodlivé ALKOHOL, Každý tím také trpí vnitřní orgány a hlavně mozek. Otrava mozku vede k tomu, že člověk prostě zhloupne, zhorší se mu paměť a hůře se učí novým věcem.- O drogách? DROGY, jsou zdraví velmi nebezpečné. Z drogové závislosti je velmi těžké se dostat. Pamatujte – drogy jsou nemoc a smrt člověka.- Kluci, proč si myslíte, že lidé začnou kouřit, pít alkohol a drogy?(Odpovědi dětí) SLIDE  Ze zvědavosti  Z nudy  Zvýšit autoritu mezi přáteli Pro společnost  Cítit se jako dospělý- Co může nahradit špatné návyky: Sport  Tanec  Ruční práce  Čtení  Jakákoli zajímavá a proveditelná činnost- Řekněte mi, jaká pravidla je třeba dodržovat , být zdravý? (odpovědi dětí) /Pro učitele: hygienické a hygienické požadavky: vždy a všude udržovat čistotu, čistit si zuby ráno i večer, chodit každý týden do lázní, starat se o své vlasy, nehty a pokožku. Vždy se oblékejte podle sezóny. Denně cvičte, umyjte si obličej studená voda. Nepít alkoholické nápoje, nekouřit. Sportuj...atd./- Teď se podívejme na tohle Kouzelné slovo"ZDRAVÍ". A pojďme vymyslet slova související se zdravím pro každé písmeno tohoto slova: Z - cvičení D - dieta, O - odpočinek R - denní režim, práce, rozcvička O – zelenina B – vitamíny, vzduch, voda L E - jídlo

Tady, kluci, vidíte, kolik dobrých je, užitečná slova obsahuje slovo "zdraví"

- A na závěr se pokusíme sestavit hlavní tajemství zdraví. - Co nám zdraví dává? Fyzické pohodlí. možnosti: o Studium o Práce o Prozkoumávání světa o Mít materiální a duchovní hodnoty. -A na závěr zajistíme:Co lze a co by se mělo dělat a co ne, abychom byli zdraví?(Odpovědi dětí) Připomenutí POTŘEBOVAT: o Častěji jezte ryby, zeleninu a ovoce. o Pijte vodu, mléko, džusy, čaj. o Sportujte. o Choďte co nejvíce pěšky. o Dýchejte čerstvý vzduch. o Dostatek spánku. o Ukaž laskavost. o Častěji se usmívejte. o Milujte život. A co JE ZAKÁZÁNO: o Přejídat se. o Jezte hodně tučných, sladkých a slaných jídel. o Pijte alkohol. o Sledujte televizi celé hodiny. o Zůstaňte doma. o Kouření. o Jděte spát a vstávejte pozdě. o Být podrážděný. o Ztratit smysl pro humor. o Být v depresi, vztek, uražen.- Zkuste se řídit tímto zdravotním vzorcem a budete dobří dlouhá léta zachovat mládí a krásu.

Jak jsme řekli na začátku, když lidé zdraví, přejí vám zdraví. A přání se dříve nebo později splní. Řekněme všichni společně:

- Chci být zdravý!

- Můžu být zdravý!

- Budu zdravý!

Já: Buď zdravý!!!

- A jako suvenýr vám chci dát upomínky s tajemstvím zdraví, vytvořené s mými studenty. Abyste tato pravidla dodržovali a vedli zdravý životní styl.Díky za skvělou hodinu!

Novinka na webu

>

Nejoblíbenější