Domov Dětská stomatologie Shrnutí lekce v ruském jazyce „Nesklonná podstatná jména. Zde za knihou místa

Shrnutí lekce v ruském jazyce „Nesklonná podstatná jména. Zde za knihou místa

Shrnutí lekce v ruštině

s prvky technologií V.F

Ve 4. třídě "Skloňování podstatných jmen. Upevňování"

Cíle lekce:

Vzdělávací:

  • zopakovat dosavadní znalosti o skloňování podstatných jmen;
  • posílit schopnost skloňovat podstatná jména;
  • rozvíjet schopnost určovat koncovky podstatných jmen jednotného čísla skloňováním a pádem;

Vzdělávací:

  • rozvíjet logické myšlení, pozornost, představivost, vnímání;
  • rozvíjet ústní řeč,
  • rozšířit slovník studenti;
  • rozvíjet pravopisnou ostražitost.

Vzdělávací:

  • pěstovat zájem o předmět;
  • pěstovat vzájemný respekt;
  • pěstovat zájem o svět kolem nás.

Úspora zdraví:

  • rozvíjet a podporovat zrakové funkce oči;
  • vytvářet pozitivní psychologické klima ve třídě;
  • udržet vysoký výkon.

Zařízení:

  • Cílové karty;
  • karty jednotlivých úkolů;
  • figurky vyrobené z žebrovaného kartonu a sametového papíru.

Postup lekce

1. Organizační moment.

Psychologická nálada na lekci s přihlédnutím k modalitám studentů.

Učitel:

– Zavřete oči a nakreslete značku, kterou chcete dnes ve třídě získat.

Děti: Nakreslete značku ve vzduchu se zavřenýma očima.

Učitel:

– Vezměte deník a zašeptejte tam poznámku.

Děti: Zašeptejte poznámku do deníku.

Učitel:

– Vezměte si na stůl kartu se značkou a ukazováček přejeďte přes značku, kterou chcete získat.

Děti: zakroužkujte svou značku.

(Na stolech jsou kartičky s pětkami a čtyřkami. Čísla jsou vyrobena z rýhovaného kartonu a sametového papíru.)

Učitel:

- My ano magický rituál, a doufám, že se ti splní přání! Posaďte se!

2. Komunikujte téma a cíle lekce.

Učitel:

- Kluci, protože naše lekce začala magií, měli bychom zkontrolovat, jestli jsme kouzelníci? Dokonce i cíle hodiny magicky zmizely na zdech naší třídy. Pozorně se rozhlédněte a najděte mezi těmito slovy slovesa. -

Cíle (slovesa jsou rozvěšena po třídě na různých místech, věty jsou napsány na tabuli s chybějícími slovesy):

- Odvolání , skloňování podstatných jmen.

– Jaké případy existují v ruštině?

- Jak, jakými znameními můžeš rozlišovat jeden případ od druhého? (podle otázky, podle předložky, podle konce, podle role ve větě)

– Praxe schopnost určovat pády a deklinace.

– Položte slova ve správných pádech.

Při odpovědi žáci dokazují, že slovo, které našli, je sloveso.

Učitel:

– Dnes si v lekci zopakujeme a zobecníme poznatky o změnách podstatných jmen podle pádů a deklinací.

Rozcvička

Abychom rychle dokončili první úkol, musíme udělat kouzelnou rozcvičku, která pomůže mozku pracovat.

Udělejme cvičení: „Slon“, „Žebro-dlaň-pěst“, „Kouzelné osmičky“.

Učitel: Dobrá práce! Připravili jsme mozek na aktivní práci, nyní si připravíme ruku na psaní.

3. Kaligrafie

V první linii písma je takový úkol d/b/ (-d, -b)

Pokud máte kouzelné kouzlo, můžete snadno rozluštit druhý řádek písma a zapsat si ho do sešitu.

vánoční strom nahoře. (Veverka seděla v dolíku).

- Dokonči větu.

– Vyjmenuj gramatický základ.

– Pojmenujte podstatná jména, dokažte, že toto slovo je podstatné jméno, určete pád a skloňujte.

4. Práce na tématu lekce.

Učitel: Žádný čaroděj se neobejde bez teorie. Zopakujme si případová jména, pomocná slova a případové otázky.

- Někdo zničil kartu! Splňme úkol správně ve dvojicích!

Práce ve dvojicích na kartách.

– Pomocí šipek vytvořte korespondenci mezi pády, pomocnými slovy a otázkami.

dávám

I.p.

kým? jak?

Chápu

R.p.

komu? co?

Přemýšlejte

D.p.

o kom? o čem?

Žádný

V.p.

koho? Co?

obdivuji

atd.

koho? co?

Jíst

P.p.

SZO? Co?

Čelní kontrola.

– Kolik případů je v ruském jazyce?

– Pojmenujte to charakteristické rysy případy.

– Nyní není žádná praktická práce pro čaroděje děsivá!

Úkol na kartě.

Učitel:

– Abychom se stali skutečnými čaroději, musíme znát nějaké triky. Připravme Oči na triky (přimhouření očí na 15 bodů). Nyní se podívejme, kolik triků nás čeká.

Splňte úkol na kartách.

- Doplňte chybějící písmena. U zvýrazněných podstatných jmen uveďte skloňování a pád.

Živé barometry

špatné počasí__ .

povrchová ___ řeka.

V Africe __ povětrnostní život __ .

– Proč v tomto úkolu potřebujete určovat skloňování a pád podstatných jmen?

– Co nového jste se naučili o zvířatech?

Peer testování ve dvojicích s komentářem.

Zkoušející označí na kartě 5 nebo 4.

5. Tělesná výchova minut.

Učitel: Jen ti nejpozornější mohou být čarodějové.

(Opakování znalostí o skloňování, rozvíjení pozornosti.)

Učitel pojmenovává podstatná jména různých deklinací, slyší-li žák 1. tř. – dřep, 2 kola – vzpaží se, 3 kola – tleská rukama.

Slova pro tělesná cvičení: sníh, vánice, mráz, vánice, zima, mráz, tání, sněhová vločka,

Úkol na kartě.

Co myslíte, je to v zimě pro zvířata v lese těžké? Navrhuji, abych byl dopraven do zimního lesa pomocí čarodějnictví. Zavřeli jsme oči... letíme nad poli, loukami klesáme do lesa u vysokého smrku. Při práci s kartou zjistíme, kdo se kamarádí se smrkem.

Čelní kontrola.

Úkol na kartě.

Autotest pomocí Smart boardu.

Studenti se na kartě označí jako 5 nebo 4.

Cvičení pro oči.

Zavíráme spolu oči,
V tuto dobu odpočíváme.
Pojďme, příteli,
Jdeme na otevřenou lekci.

Samostatná práce s učebnicí

Protože ovládáme techniky magie, znamená to, že můžeme dělat dobré skutky. A k tomu musíte správně označit adresáta: komu a od koho dáváme dárky, udělejme cvičení pro konsolidaci.

Po dokončení úkolu žáci odevzdají sešity.

Domácí úkol.

Shrnutí lekce.

- Kluci, na jakém tématu jsme dnes ve třídě pracovali?

– Jaké cíle jste si stanovili? čeho jsi dosáhl?

– Postavte se, kdo má dnes ve třídě všechny 3 „5“.

- A ti, co jsou 2?

Po kontrole sešitů dostanou děti obecnou známku.

Odraz.

"Metoda pěti prstů"
M (malíček) – myšlenkové pochody.

– Jaké znalosti jste v lekci získali?
B (bezejmenný) – blízkost cíle.

– Co jsem dnes udělal a dosáhl?
S (střední) – pomoc, služba.

– Jak jsem dnes pomohl, čím jsem potěšil paní učitelku a spolužáky?
U (index) – fyzická forma.

– Co jsem dnes udělal pro své zdraví?
B (velký) – stav mysli.

– Jakou mám náladu?

– Jak se vám líbí naše kouzla? - Páni!!!

Dámy, přátelé, takový rozkaz
Aby nálada byla skvělá!
A dbejte na své zdraví, mějte rovná záda!
A ať si z lekce odnesete spoustu vědomostí!

Doplňková karta k lekci.

Úkol 1.

Přečtěte si to. Doplňte chybějící písmena. Ve všech větách uveďte pád podstatného jména EL.

Na mýtině v lese roste smrk. Na stromě visí šišky. Jak často leze veverka na strom? Často se přijde najíst datel___. Pod smrkem se skrývá bázlivý zajíček. V zimě u smrku uvidíte ve sněhu stopy zvířat a ptáků.

Úkol 2.

Zapište si odpovědi na otázky, slova v závorkách dejte do správných písmen.

  1. Kam skočila zrzavá veverka? (vrchní, smrk) __________________________________________________________________
  2. Kde rostla bříza kadeřavá? (okraj, háj) ___________________________________________________________________
  3. Kde se řeka objevila? (modrý opar, mlha) ___________________________________________________________________

Úkol 3.

Doplňte, kdo kde bydlí, zvýrazněte koncovky podstatných jmen v předložkovém pádu.

Obyvatelé Astrachaně - v _________________, obyvatelé Kalugy - v ______________________, obyvatelé Tuly - v ___________________, Moskvané - v ___________________ Kyjevě_____________ Kyjev ____, obyvatelé Omsku - v ________________, obyvatelé Kazaně - v _________________.

dávám

I.p.

kým? jak?

Chápu

R.p.

komu? co?

Přemýšlejte

D.p.

o kom? o čem?

Žádný

V.p.

koho? Co?

obdivuji

atd.

koho? co?

Jíst

existovat

rozlišovat

Odpracujte

Dát

Karta č. 1

Živé barometry

Hýl cvrliká pod oknem - tání___. Vlaštovky létají nikam nad zemí - došpatné počasí__ .

Sumec stoupá k povrchová ___ řeka.

V Africe __ počasí __ se poznají podle chování slonů. Před deštěm se tito obři ukrývají vysočina __, protože v nížinách ___ hodně vody. To jim hrozí hladem a nebezpečímživot __.

Karta č. 2

Uveďte podstatná jména v závorkách do správného pádu a určete pád.

Vysoký (vánoční strom) rostl v hustém lese. Kolem (stromu) pobíhali zajíci a vlci. Nad (vánočním stromkem) létaly sýkorky a straky.

Karta č. 3

Doplňte chybějící nepřízvučné koncovky podstatných jmen.

Na bílém ubrusu..(3 tř.P.p.) sněhu jsou patrné stopy rysů..(3 tř.P.p.). Svižná veverka skočí ze stromu..(1 kl. R.p.) na strom..(1 kl. D.p.). Na břízách jsou nadýchané čepice sněhu (1. třída). Větve se ohýbaly k zemi..(1 tř. D.p.) od takové váhy..(3 tř. R. p.).


Prochay Natalya Alexandrovna
vzdělávací instituce: KGKOU pro studenty s postižení zdraví Altajská střední škola č. 2
Stručný popis práce:

Datum zveřejnění: 2017-09-08 Shrnutí lekce ruského jazyka „Nesklonná podstatná jména“ Prochay Natalya Alexandrovna Shrnutí lekce ruského jazyka ve 4. ročníku na téma: Cvičení na skloňování podstatných jmen. Nesklonná podstatná jména. Účel lekce: vytvořit podmínky pro systematizaci a upevňování znalostí a dovedností studentů na téma: „Skloňování podstatných jmen“.

Zobrazit osvědčení o publikaci

Shrnutí lekce ruského jazyka „Nesklonná podstatná jména“

Otevřená lekce Ruský jazyk ve 4. třídě

Podrobit: Cvičení na skloňování podstatných jmen. Nesklonná podstatná jména.

Cíl: vytvořit podmínky pro systematizaci a upevňování znalostí a dovedností studentů na téma: „Skloňování podstatných jmen“.

úkoly:

Vzdělávací: upevnit znalosti o pádech, pádové otázky, schopnost určovat pád podstatných jmen; zavést pojem „nesklonná podstatná jména“.

Korektivní a vývojové: rozvíjet paměť, pozornost, verbální a logické myšlení; rozšiřte si slovní zásobu; zlepšit řečové dovednosti a kreativitu.

Vzdělávací: podporovat zájem o učení rodný jazyk; kultivovat úhlednost a organizaci; komunikační dovednosti.

Typ lekce: kombinovaná.

Zařízení: učebnice , upomínky, karty pro samostatnou práci, referenční tabulky.

Průběh lekce:

1. Organizační moment

-Kluci, rád vás vidím! Usmějme se na sebe, dobijme se dobrou náladu Udělejme skvělou práci ve třídě!

2. Minuta písma

Lekci zahájíme minutou pisálky a k tomu budeme cvičit prsty. Opakujte po mně:

Návštěva palce u nohy

Přišli přímo do domu:

Index a střed

Bezejmenný a poslední.

Malíček sám o sobě je miminko

Zaklepal na práh!

(Vystupují děti společně s učitelem prstová gymnastika pro rozvoj jemné motoriky).

Nyní hádajte hádanku:

Opásaný kamenným pásem

Stovky měst a vesnic.

(Dálnice)

Jaký je první zvuk v tomto slově, který slyšíte?

Jak se jmenuje písmeno, které tento zvuk představuje?

Takže budeme psát písmena a spojení krásně a správně.

Píšeme čistě a přesně. Sledujeme naše držení těla.

Sh sh sh sh sh shk

Dívám se na vaše dopisy

A nemohu všemu rozumět.

Prosím o uvedení

Kde mám hledat to nejlepší?

(Děti hodnotí svou rukopisnou práci a provádějí sebeanalýzu).

3. Práce se slovní zásobou

Jak tomu slovu rozumíte dálnice?

(Přišlo to k nám francouzština a označuje zpevněnou cestu)

Přečtěte si slovo, jak ho říkáme. Souhlásku na konci slova vyslovujeme pevně.

Přečtěte si pravopis, když píšeme.

- Zkopírujte to, zdůrazněte slovo, podtrhněte „chybná“ místa.

Řekněme rychle jazykolam a zapišme si ho do sešitu.

Saša šel po dálnici a cucal sušičku.

4. Aktualizace základních znalostí

Sušení dálnice Sasha

Co mají tato slova společného? O jaké části řeči jde?

O tomto slovním druhu již víme mnohé a nyní si své poznatky schematicky zaznamenáme.

co jsou podstatná jména?

Jak se mění. podstatná jména?

Co je skloňování podstatných jmen?

Jak určit pád podstatného jména?

Jsou všechna podstatná jména odmítnuta?

5. Stanovení tématu a cílů lekce

Takže téma naší lekce: „Cvičení na skloňování podstatných jmen. Nesklonná podstatná jména."

Přemýšlejte

(Cíle: rozvíjet schopnost určovat pád podstatných jmen pomocí otázek a předložek pádů; zjistit, zda jsou všechna podstatná jména v ruském jazyce skloňována)

6. Práce na tématu lekce

Posilujme schopnost určovat pády podstatných jmen. Můžete použít připomenutí. Udělejme cvičení č. 115 s komentářem.

(Jednotlivě u desky podél řetězu.)

Takže, kluci, jaké dovednosti jste při tomto cvičení procvičovali? Co vám ve vaší práci pomohlo?

7. Fyzický moment

Pinocchio se protáhl.

Jednou – sehnul se, dvakrát – se sklonil.

Rozpřáhl ruce do stran,

Zřejmě jsem nenašel klíč.

Abychom dostali klíč,

Musíme stát na špičkách!

Co má podstatné jméno Buratino společného s tématem naší lekce?

(Četli jsme o Pinocchiu, báli jsme se o Pinocchia, byli jsme na Pinocchia hrdí...)

V ruském jazyce je poměrně hodně nesklonných podstatných jmen. Mnoho slov je vypůjčeno z jiných jazyků.

1. Seznamte se s některými podstatnými jmény:

kabátové rádio

metro šimpanz

filmový kakadu

taxi klokan

2. Pozorování skloňování podstatných jmen.

I.p. podzemní křída

R.p. metro mela

D.p. metro melo

V.p křídové metro

atd. podzemní křída

P.p. o křídě o metru

Která část slova se obvykle mění, když se podstatná jména mění podle otázek?

Změnil se slovní tvar podstatného jména? metro?

Má toto slovo konec?

Závěr: podstatná jména, která se používají v různých pádech, ale nemění tvar slova, se nazývají nesklonná. Tato slova je třeba si zapamatovat.

za co?

3. Podívejte se na obrázky a najděte nesklonné podstatné jméno. (Kabát)

Pojďme pracovat ústně. Cvičební hra"Vložte slovo."

Obchod prodává různé......

Krásné knoflíky jsou přišity k ... ...

Koupili mi podzimní a zimní oblečení......

Mám radost ze svých nových......

4. Samostatná práce ve dvojicích pomocí karet s následnou kontrolou.

A teď přečtu tuto humornou básničku celou a vaším úkolem je opravit koncovky u nesklonných podstatných jmen.

Jednoho brzkého rána jsme si s přítelem sedli metr daleko.

A šli jsme do metru kouknout na film o klokanovi.

Děti milují kin, pokud jsou v kinech klokani

Chodí a toulá se po dálnici a v tašce nosí šimpanze.

Do kavárny vešel klokan a vzal si tam volný stůl.

A sedí za dominou se šimpanzem a kakaduem.

Zajímavý film, škoda, že skončil.

Otázka: Jaká slova vám připadala zvláštní používat?

Téma: Distribuce návrhů.

Postup lekce

    Organizační momentový snímek 1

Učitel: Tradice, která se vyvíjela po staletí

Pozdravte se navzájem s úsměvem,

Všechny vítáme, ukloníme se

A "Ahoj!" jemně říci.

Usmívejte se na sebe i na naše hosty.

II. Psychologický přístup k práci

Chlapi, abychom v této lekci mohli efektivně pracovat, musíme se na práci připravit. Zavřete oči. Nyní vám řeknu nedokončené věty a vy v nich budete pokračovat.

Během lekce se naše oči pozorně dívají a (vidí) vše.

Uši pozorně poslouchají a (slyší) všechno.

Hlava je dobrá (myslí).

Dobrá práce!

III. Podívejte se na tabuli.

Uzavřená poznámka na tabuli: I CHK syntaxe

Učitel otevře první písmeno Y. Snímek 2

co to je?

(Písmeno může představovat jeden nebo dva zvuky)

Jaké další samohlásky představují dva zvuky a kdy?

Vyslovte uvedený záznam. Co můžete říci o této nahrávce?

(Kombinace písmen, tato kombinace se píše bez b)

Jaké další kombinace jsou napsány bez ь?

Nyní jsme pojmenovali hláskování. Jaké další pravopisy znáte?

Pak pro vás nebude těžké udělat rozcvičku slovní zásoby. Podle skupin.

Země, ve které žijeme. (Rusko)

Místo narození osoby. (Vlast)

Hlavní město země. (Kapitál)

Hlavní město naší vlasti. (Moskva)

Obyvatelstvo země. (Lidé)

Národní jazyk našeho lidu. (ruský jazyk)

Osada ve venkovské oblasti. (Obec)

Velký lokalita. (Město) Snímek 3

Vyměníme si listy a v kruhu kontrolujeme.

A nakonec syntaxe slova otevře snímek 4

Co můžete říci o tomto slově? Snímek 4

Syntaxe je část gramatiky, která studuje strukturu vět, frází a textu.

IV . Zpráva k tématu lekce. Snímek 5

Dnes si připomeneme návrhy na přítomnost hlavních a vedlejších členů. To znamená, o jakých návrzích budeme hovořit? (běžné a neobvyklé věty). A samozřejmě o dalších syntaktických konstrukcích.

Pozor na tabuli.

Pro jaké syntaktické konstrukce jsou následující diagramy? Snímek 6

Jak? SZO? co to dělá?

GL.+ PODSTATNÉ JMÉNO PODSTATNÉ JMÉNO + GL.

Jak se fráze liší od věty?

Práce na možnostech. Uveďte a zapište své 2 příklady pro diagramy.

Pokud si nevíte rady, použijte nápovědu.

    kosit kosou, psát perem, kreslit inkoustem

    Přišlo léto. Slunce svítí. Děti dorazily.

Co kluci napsali do 2 možností?

Jaké jsou tyto návrhy, jak mít hlavní a vedlejší členy? Proč?

Pokud má tedy věta pouze hlavní členy, pak není rozšířená, a pokud jsou vedlejší, pak je rozšířená. Snímek 7

PROTI. Skupinové zadání.

Rozdělte věty do dvou skupin. Distribuce, nedistribuce

Je svítání. Rosa uschla. Vážky a motýli poletovali. Suchý březen a mokrý květen poskytují dobrý chléb. Čmeláci a vosy si sušili mokrá křídla a bzučeli. Na malém kousku ledu kolem nás proplaval bílý racek.

Zkouška. Snímek 8

Proveďme syntaktický rozbor věty. A k tomu si pamatujmealgoritmus. Snímek 9

    Určete účel prohlášení.

    Určit intonaci

    Na základě přítomnosti hlavních a vedlejších členů určete, zda je společná či nikoli.

    Vyberte hlavní členy.

    Vyberte sekundární členy (předmětovou skupinu, predikátovou skupinu), uveďte, kterými slovními druhy jsou vyjádřeny.

Napiš si tedy větu do sešitu. Začněme s analýzou.

VI . Pojďme si shrnout informace o distribuci. a nedistribuce věty, hlavní. a za druhé. členy věty pomocí tabulky. Strana 111 cvičení 268.

Dokončete prohlášení

Věta se nazývá běžná, pokud obsahuje __________________________

VII . Sečteno a podtrženo co jsme dostali? Memo. Kde to může být užitečné?

Při provádění d/z. se 111 ex. 270

Odraz. Snímek 10

Nejaktivnější účastník _________________

Nejtěžší úkol ____________________

Lekce byla zajímavá ___________________

Snímek 11

Skupina č.

Cvičení.

Nahraďte větu nebo odpovězte na otázku vhodným slovem.

Země, ve které žijeme __________________________________

Místo narození osoby _____________________________________

Hlavním městem země je ______________________________________________

Hlavní město naší vlasti________________________________________________

Obyvatelstvo země __________________________________________________

Národní jazyk našeho lidu je _____________________________

Osídlení ve venkovské oblasti___________________________

Velká obydlená oblast_______________________________________________

skupina č. 1

skupina č. 2

skupina č. 3

skupina č. 4


Vodítko.

Vodítko.

1) sekat kosou, psát perem, kreslit tuší

2) Přišlo léto. Slunce svítí. Děti dorazily.

Vodítko.

1) sekat kosou, psát perem, kreslit tuší

2) Přišlo léto. Slunce svítí. Děti dorazily.

Vodítko.

1) sekat kosou, psát perem, kreslit tuší

2) Přišlo léto. Slunce svítí. Děti dorazily.

Vodítko.

1) sekat kosou, psát perem, kreslit tuší

2) Přišlo léto. Slunce svítí. Děti dorazily.

Vodítko.

1) sekat kosou, psát perem, kreslit tuší

2) Přišlo léto. Slunce svítí. Děti dorazily.

Vodítko.

1) sekat kosou, psát perem, kreslit tuší

2) Přišlo léto. Slunce svítí. Děti dorazily.

Rozdělte věty do dvou skupin.

Rosa uschla.

Suchý březen a mokrý květen poskytují dobrý chléb.

Vážky a motýli poletovali

Je svítání...

Čmeláci a vosy si sušili mokrá křídla a bzučeli.

Na malém kousku ledu kolem nás proplaval bílý racek.

Dokončete prohlášení

Neobvyklá je věta, která obsahuje _____________________________

Věta se nazývá běžná, pokud obsahuje __________________________

Hlavními členy věty jsou __________________________________

Subjekt odpovídá na otázku ______________________________, vyjádřeno ____________

Predikát odpovídá na otázku ____________________________, vyjádřeno _________________

Nezletilí členové věty jsou ______________________________________________________

Definice _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________

Sčítání ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________

Okolnost _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _______________________


úkoly:

Vzdělávací :

Znalosti - prostudujte si pravopisné pravidlo o použití měkkého znaku po syčení příslovcí na konci;

Dovednosti – najít ve slovech probraný pravopis a správně je napsat;

Rozvinout silné dovednosti v psaní měkkého znaku po syčení příslovcí na konci;

Opakujte použití měkkého znaku po sykavkách v různých částech řeči.

Vývojový: rozvoj pozornosti, vnímání, paměti, asociativního a analytického myšlení, koherentní řečové dovednosti, tvořivé schopnosti.

Vzdělávací:vytváření motivace k aktivní tvůrčí asimilaci vzdělávací materiál, formování takových vlastností osobnosti studenta, jako je tolerance, schopnost dialogu.

Zařízení:počítač, projektor, karty úkolů.

Učebnice:S.V.Ivanov: Ruský jazyk, 4. ročník: Učebnice pro žáky vzdělávací instituce: ve 14 hodin - M.: Ventana-Graf, 2013. – 160 str.: nemoc.

Postup lekce

1. Organizační moment a motivace.

Učitel:Jsem rád, že vás i vás, milí hosté, mohu přivítat na lekci ruského jazyka. A přál bych si, aby se nesl pod heslem: „Chceš-li, aby se na tebe život usmíval, dej mu nejprve dobrou náladu.“

Darujte úsměv všem přítomným.

2. Aktualizace znalostí

Snímek 1

Len(?), rouge(?)yo, kon(?), noch(?)yu, pět(?)deset, pět(?), p(?)yot

Učitel:Co mají všechna tato slova společného? (chybějící b)

Rozdělte slova do skupin.

Kolik skupin jste dostali? Na základě čeho byli rozděleni?

Odpovědi studentů.

Snímek 2

Dcera(?), sterech(?), cloud(?), číst(?), dokořán(?), cihla(?), mocný(?), dir(?)

Učitel:Zde je další skupina slov. Co můžete říci o všech těchto slovech? Jaký je zvuk na konci? Jaké písmeno chybí? Všemi slovy?

Odpovědi studentů.

Učitel:Kdy se píše b slovy se syčením na konci? Doporučuji si zapamatovat a vyplnit tabulku. Pokud s výrokem souhlasíte, uveďte „+“ nebo „-“.

Pracujte ve dvojicích.

Pracujte v malá skupina u tabule je CLUSTER (3 osoby). Po práci žáci obhajují své shluky, zbytek dětí práci kontroluje

Učitel:Pojmenujte tedy slova, ve kterých jste neměli psát ь.

3. Stanovení tématu a cílů lekce.

Učitel:Kdo dokáže pojmenovat téma naší lekce?

Do kterého bloku podle vás naše lekce patří? Najděte lekci 108 v knize Uhodli jsme správně?

Odpovědi studentů.

Učitel:Definujte svůj cíl. (Naučte se správně psát).

Jaké jsou cíle této lekce? (Zopakujte si případy psaní b slovy a upevněte si schopnost psát b slovy).

4. Generalizace v lidové řeči.

Strana 104 učebnice, cvičení 1.

Učitel:Přečtěte si úkol sami, zvýrazněte akce, které je třeba provést, abyste cvičení dokončili.

Zatímco třída pracuje samostatně, úkol ve dvojicích je samostatný – cvičení 3. Kontrola snímku.

Učitel:Kolja dokončil tento úkol následovně. souhlasíte s ním? Proč?

Práce s interaktivní tabule. Snímek 3.

Učitel:Zkontrolujte, zda všichni dokončili tento úkol, jak je znázorněno na obrazovce?

Strana 105 učebnice, cvičení 2.

Učitel:Vypište z textu slova, ve kterých je ь indikátor měkkosti souhlásky. Ale tato slova by neměla být slovesa.

Pracují dva lidé zadní strana desky, pak se dílo zkontroluje a rozebere.

psaná slova: chytit, jíst , rozešel se, vědět, naklonit, na maličkém, vyskočit, vyklouznout, z prstů představit, život.

Závěr

Učitel:Jakou funkci jsme si zapamatovali při plnění úkolu?

Karta na desce - "b - indikátor měkkosti."

5. Tělesné cvičení.

Učitel:Pokud jmenuji slovo, které je napsáno ь - indikátor měkkosti, posaďte se, pokud plní jinou funkci, skočte, a pokud slovo nehláskuje ь, zvedněte ruce nahoru.

Noc, pařez, mrož, sedm, stromy, cval, zbraň, den, cihla.

6. Práce na tématu. Samostatná práce s ověřováním

Učitel:Zadání: vypište slova s ​​oddělovačem ь z vtipné básně.

Nemohl být zlobivý měkké znamení

Žádný způsob, jak najít místo.

V šumění transparentní proud

Měkký nápis před „E“ se vznášel.

Všiml jsem si, že letí vrána,

A obratně letěl před „Yo“.

Odtud jsem vylezl mravenec

Sedí těsně před "Yu".

A když jsem šel kolem prase,

Vyšplhal se k ní před „já“.

A hlasitě zpíval: „Před E, E, I, Yu

Vždy oddělovač stojím.

Jsem dělicí znamení, víte, přátelé.

Najdete mě ve slovech před „já“!

Snímek 4. Vzájemné hodnocení s kontrolou snímků a známkováním.

Učitel:Vyměňte si notebooky se svým spoluhráčem a zkontrolujte, zda byl úkol dokončen správně. Jsou tam nějaké pravopisné chyby? Umístěte značky.

Kritéria na snímku.

Učitel:Podle jakého pravidla byla slova zapsána?

Kdy se oddělovací b píše slovy?

Odpovědi studentů.

Karta na desce „b – dělení“.

7. Zařazení do systému znalostí.

Diferencovaná práce

Učitel:Tím naše dnešní úkoly nekončí a to nejzajímavější je před námi. Před vámi jsou karty různé barvy, odpovídající různé úrovně složitost. Přečtěte si obsah každé karty a vyberte si tu, kterou zvládnete.

Děti pracují samostatně.

Snímek 5 s úkoly.

Učitel:Kdo pracoval s kartami růžová barva? Kdo má modré karty? Červený? To je to, co byste měli dostat.

Snímek 6.

Vstaneš? ráno před svítáním a vyjít na verandě. Za úsvitu vzduch páchnoucí A čerstvý. Všechna okna v domě jsou otevřená dokořán. Ne na čistém nebi uvidíte mrak. Celá tráva zcela pokrytý kapkami rosy.

Učitel:S jakým pravopisem jste se setkali při plnění tohoto úkolu? (b po syčivých slovech na konci).

Zavěšuji kartu „b po slovech, která na konci syčí“.

8. Reflexe.

Učitel:Pamatujte na téma naší lekce.

Vraťme se k úkolu, který jsme si stanovili. Pamatujte si. (Opakujte a upevněte schopnost psát b slovy).

Jak si myslíte, že jsme úkol splnili? Dosáhli jste svého cíle?

Odpovědi studentů.

Učitel:Projděte si fáze práce v lekci, zapamatujte si, jak jste úkoly dokončili, a zhodnoťte celý proces práce. Napište do okrajů b příslušnou barvou (dle přijatých barev ve třídě k posouzení).

Snímek 7.

Učitel:Navrhuji pokračovat ve větách.

Učil jsem se dobře...

Musím zopakovat...

Jsem v rozpacích...

Hodnocení výkonu učitele.

Domácí úkol: str. 105, cvičení 3

Nelya Khlypina, učitel primární třídy pro-gymnasium "Inteligence" ve městě Vladikavkaz, Republika Severní Osetie-Alania, laureát celoruské soutěže "Učitel roku v Rusku-2014"

Přiložené soubory obsahují materiály k lekci a prezentaci k lekci.



Novinka na webu

>

Nejoblíbenější