Domov Potažený jazyk Střední skupina domácích mazlíčků kognitivního vývoje. Shrnutí lekce ve střední skupině s využitím ICT na téma: Domácí mazlíčci

Střední skupina domácích mazlíčků kognitivního vývoje. Shrnutí lekce ve střední skupině s využitím ICT na téma: Domácí mazlíčci


Shrnutí lekce o vývoji řeči v střední skupina„Domácí zvířata a jejich mláďata“

Cíl: rozvoj všech komponent ústní řeč děti, zobecnění znalostí dětí o životě domácích zvířat a jejich mláďat.

úkoly:

Vzdělávací cíle : upevnit a rozšířit představy dětí o zvláštnostech života domácích zvířat; naučit děti rozlišovat mezi dospělými zvířaty a jejich mláďaty.

Vývojové úkoly : rozvíjet souvislou řeč; formovat a aktivovat slovní zásobu domácích zvířat a jejich mláďat; rozvíjet dětskou zvídavost, paměť a myšlení; rozvíjet Vizuální vnímání.

Vzdělávací : vychovat opatrný postoj ke zvířatům; podporovat rozvoj kultury komunikace s dospělými a vrstevníky, projev emocionální reakce; zájem o beletrii.


Metody a techniky: zkouška, čtení poezie, hádanky, položení problematické otázky, rozhovor.
Materiály, vybavení: hračky, mazlíčci a jejich mláďata, dětská hra „Čí maminka?“, vystřihovánky „Domácí mazlíčci“, básničky, hádanky o zvířatech.
Přípravná práce: rozhovor o zvířatech, prohlížení ilustrací na téma: „Domácí zvířata“, vedení didaktické hry „Na našem dvoře“

Průběh lekce.

Učitel vstoupí do skupiny s košíkem v rukou. Přitahuje pozornost dětí vytvořením hravé situace.
Pedagog: - Chlapi, hádejte, koho jsem k vám přivedl na návštěvu. Přečtěte si hádanku o kočce:


Jaké zvíře si se mnou hraje? -

Neřve, nesměje se, neštěká,

Útočí na koule

Skrývá drápy v tlapkách.

Tlama je kníratá,

Pruhovaný kožich,

Časté mytí

Ale o vodě nevím. (Kočka)

Děti poslouchají hádanku. Vyjadřují svůj názor.

Pedagog: - Zajímavé, jak jste uhodli, že je to kočka?

Odpovědi dětí.

Pedagog: - Samozřejmě, toto je kočka (vyndá z koše hračku pro kočku). Kluci, řekněte mi, že tohle je dospělá kočka nebo kotě? Co ráda jí? Je to domácí nebo divoké zvíře?

Děti si ho prohlížejí a odpovídají na otázky učitele.

Pedagog: - Jaké znáš domácí mazlíčky?
Odpovědi dětí.
Zve vás podívat se na ilustrace zobrazující různá zvířata (kůň, kráva, pes, prase, koza)

Děti pojmenují zvíře, které vidí na obrázku.

Pedagog: Jaké výhody přináší toto zvíře lidem? (ptá se na všechna zvířata na obrázcích).

Děti: Kůň - nese těžká břemena, kráva - dává mléko, pes - chrání lidi, koza - dává mléko, prase - maso

Pedagog: Kde toto zvíře žije?

Děti: Pesžijev chovatelské stanici. KozažijeKůň ve stodoležijeve stájižijev prasečáku.Krávažijeve stodole.

Pedagog: Ve vesnici je místo,Kdežítdomácím zvířatům se říká „chlév“.

Prstová gymnastika.

Jeden, dva, tři, čtyři, pět (ohýbáme prsty jeden po druhém)

Jak bychom měli nazývat zvířata? (volnou rukou udělejte tázavé gesto)

Nejbližší, nejvěrnější (máváme stejnou rukou směrem k partnerovi)

Každý je asi zná (tleskáme přitom rukama)

Kůň, kráva, pes a kočka (na druhé straně střídavě ohýbejte prsty)

Jak je máme nazývat? Přemýšlejte trochu (udělejte tázavé gesto)

Žijí společně v domě s majitelem (spojte ruce v podobě domu)

Takže jim všichni říkají domů.

Vytváření hádanek o domácích mazlíčcích.

Pedagog: - Řeknu vám hádanky a najdete obrázek s obrázkem tohoto zvířete.


Jsou tam vousy, srst a nohy,

Uši, ocas a rohy.

I když brečím, nezpívám -

Dám ti mléko.

Jsem takový neposeda!

A já tupím hlavy. (koza)

Kdo skáče po cestě? Clack-clack-clack.

Kdo má tak štíhlé nohy? Clack-clack-clack.

Její hříva je hedvábná,

Je veselá a hravá.

Její srst je tak hladká

Běží k nám... (kůň.)

***
Jí trávu, žvýká, mlčí...

A pak půl dne mumlá:

Hlaď mě po stranách -

Dám ti čerstvé mléko! (kráva)

***
Mám pro tebe otázku -

Kdo si ušpinil ústa a nos?

Kdo sedí celý den v louži?

Zavrčí a podívá se na tebe.
Řekni mi přátelé -

Jak se jmenuje - (prase).

Bílý ocas, černý nos

Odnesl nám pantofle

V rohu pod postelí -

A nechce to dát pryč. (Štěně)

Učitel střídavě umísťuje figurky domácích mazlíčků z hádanek.

Pedagog: - Teď si trochu odpočineme.

Tělesná výchova minuta.

Tady přichází černá kočka.

(Kroky s vysoko zvednutými nohami.)

Skryté - čekání na myš.

(Dřepy, ruce na kolena.)

Myš díru obejde.

(Vstaň, otoč se.)

A kočce se to nehodí.

(Ruce na stranu)

Problémová situace:

Pedagog: - Kluci, naši mazlíčci mají děti, ale všichni jsou pomíchaní. Co dělat? Pojďme najít každé matce její dítě.

(Na stole jsou kartičky s obrázky domácích zvířat a jejich mláďat. Je třeba udělat správnou volbu - aby každé dítě našlo svou matku.)
Pedagog: - Kluci, naše kočka se trochu nudí. Pohlaďme ji a říkejme jí milá slova.

Děti nazývají kočku láskyplnými slovy (láskavý, krásný, sladký)
Pedagog: A teď, kluci, navrhuji, abyste z počítacích tyčinek sestavili zvíře zobrazené na obrázku. koho jsi dostal?
Pedagog: - Výborně, kolik toho víš a umíš. O kom jsme mluvili? Co nového jste se naučili? Co byste se ještě chtěli dozvědět o domácích mazlíčcích?

Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce

školka "Bell"

městská formace města Noyabrsk

(MBDOU "Zvonek")

Noyabrsk, Jamalsko-něnecký autonomní okruh

Abstrakt přímo vzdělávací aktivity

o rozvoji souvislé řeči

s dětmi seniorská skupina

"Domácí mazlíčci"

Připravil:

učitel druhého čtvrtletí Kategorie

MBDOU "Bell" Noyabrsk

Evdokimova Galina Ivanovna

Shrnutí lekce na téma: „Domácí mazlíčci“ (skupina seniorů)

úkoly:

Rozšiřovat a upevňovat znalosti dětí o domácích zvířatech a jejich mláďatech.

(co jedí, kde žijí, jaké výhody přinášejí)

Rozlišovat podle vnější znaky a strukturou.

Pokračujte v učení, jak řešit hádanky a zdůvodňovat svou odpověď.

Rozvíjet Hrubé motorické dovednosti koordinace, zraková a sluchová paměť.

Rozvíjet souvislou řeč a obraznou řeč.

Rozvíjet verbální a logické myšlení dětí,

Vypěstujte si lásku k domácím mazlíčkům.

Přípravné práce.

Rozhovor s dětmi o tom, zda mají domácí mazlíčky, kde žijí, jak se o ně starat, čím je krmit.

Při pohledu na obrázky ze série „Domácí zvířata a jejich mláďata“. Čtení básniček a říkanek o mazlíčcích, zapamatování si některých z nich.

Rozhovor s rodiči, jejich pomoc při výběru hraček, při zapamatování básniček s dětmi.

Zařízení: obrázky předmětů zobrazující domácí mazlíčky. didaktická hra„Čtvrtý lichý“, karta s obrázkem zvířete čb. , kartička, dokreslete zvířátko, vystřižený obrázek (kočku) vel. A-3, pastelky, malé hračky pro domácí mazlíčky.

Průběh lekce.

Děti stojí v půlkruhu, učitel čte básničku.

Na domácí mazlíčky

Vezmeme je

S kým žijeme v těsném kontaktu;

Krávy a koně

Ovce a kozy

Chráníme je v teple před mrazem.

Krmíme a pijeme je,

Pokud potřebujeme ostříhat,

Něžně je hladíme a vždy se o ně staráme.

Jsou k nám připoutáni

Někteří nám dávají mléko a zakysanou smetanu.

Jiní nás všude neúnavně vodí.

O kom ta básnička mluví, kdo bydlí vedle nás, jak se staráme o zvířata?

Učitel pozve děti, dívky se posadí, pak chlapci. Umístí obrázky na tabuli, děti pojmenují zvířátka.

Dělá hádanky.

Nos je kulatý,

A energický ocas je háčkovaný.

Máma je prase, táta je prase.

Je to jejich oblíbený syn. (Sele)

Řeknu vám: „Já-já-já!

Připravte se na zimu!

Rychle mi ostříhej srst

A upleť si vlastní ponožky!" (Koza)

Červená mlékárna

Denní žvýkání a noční žvýkání:

S trávou to totiž není tak jednoduché

Převést na mléko. (Kráva)

Mistr v rychlém běhu,

Občas jezdím s vozíky.

Přivedl mě strýc ženich

Voda, seno a oves. (Kůň)

Opravdový přítel člověka,

Slyším každý zvuk velmi jasně.

Mám výborný čich

Bystrý zrak a bystrý sluch. (Pes)

Lezu podél plotu

Jdu na lov.

Myši se schovávaly v dírách,

Sleduji je už dlouho. (Kočka)

Přes hory, přes údolí
Nosí kožich a kaftan. (Ram)

Jak je lze všechny nazvat jedním slovem? (zvířata). Proč? (Tělo je pokryto srstí; mají 4 tlapky (nohy); mají tělo, tlamu, ocas; mláďata krmí mlékem.)

Kde tato zvířata žijí? (vedle osoby). jak se jmenuje? Proč? (Lidé se o ně starají; přinášejí lidem výhody.) Jaké výhody přinášejí domácí mazlíčci? (Kráva dává mléko a maso. Kočka chytá myši. Pes chrání člověka a jeho dům. Kůň přepravuje zboží a lidi. Koza dává maso, mléko a vlnu. Ovce dává maso a vlnu. Prase dává maso, sádlo a kůže.)

Úkol „Ukaž části zvířete“

Děti mají černobílé kartičky s obrázky zvířat, děti jim ukazují názvy částí.

Lekce tělesné výchovy „Králík se protáhl“

Králík se protáhl
Jedna dva tři čtyři pět
Předklonit jednou, předklonit dvakrát
Roztáhl tlapky na stranu,
Ale žádnou mrkev jsem nenašel.
Abychom dostali mrkev,
Musíme stát na špičkách.

Hra "Kdo chybí"

Prstová gymnastika.

Koťátko.

Šel jsem sám po cestě (ukazujeme jeden prst)

Moje dvě nohy šly se mnou (ukazuje dva prsty)

Najednou přicházejí tři myši (ukazují tři prsty)

Oh, viděli jsme kotě! (plácne se rukama do tváří a zdá se, že rukama zavrtí hlavou)

Má čtyři nohy (ukaž čtyři prsty)

Na tlapkách jsou ostré škrábance (poškrábeme nehty povrch toho, co je po ruce)

Jeden, dva, tři, čtyři, pět (pro každý počet ukazujeme odpovídající počet prstů)

Musíme rychle utéct! (dvěma prsty, ukazováčkem a prostředním, běžíme po povrchu)

Úkol „Dokonči zvíře“.

Umělec nedomaloval ani jednu polovinu, musíme mu pomoci.

Hra "4 extra".

vychovatel:

Podívejte se pozorně na obrázky a řekněte mi, který obrázek je zde

zbytečné a proč si to myslíš?

Vlk navíc, protože je to divoké zvíře.

Husa navíc, protože je to drůbež.

Veverka navíc, protože je to divoké zvíře.

Opice navíc, protože žije v horkých zemích.

"Záhady podvodu"

Ospalý zpěv
Na úkrytu... prasátko?

Mumlali jsme brzy ráno
Jsou na našem dvoře... ovce?

"Jdu do toho" jsem zvyklý křičet
A klapající kopyta... býk?

Hlasitě štěká na bránu
Huňatá... kočka pro lidi?

Včera jsem si přinesl domů myš,
Náš chlupatý červený... pes?

Kopání půdy v blízkosti verandy
S jeho malým prasátkem... ovečkou?

Pásla mě na louce

Vnučka s babičkou.

Ušetřil jsem trochu mléka

A jmenuji se... motýl (kráva)

Společný úkol „Vystřihnout obrázek“

(jaká velikost listu)

Sečteno a podtrženo. O kom mluvili? Kde žijí domácí mazlíčci?

Téma lekce: Na dovolené v Prostokvashino

Obsah programu: Seznamte předškoláky s domácími zvířaty a jejich miminky. Rozvíjet zrakové vnímání, pozornost a pozorování. Povzbuďte předškoláky, aby rozlišovali mezi budovami pro domácí zvířata: chlév, stáj, chlév, bouda. Rozvinout dovednost navrhovat podle modelu. Pěstujte v sobě lásku k mazlíčkům a chuť se o ně starat.

Materiál: velká stavebnice, figurky domácích zvířat: kráva, kůň, pes, kočka Matroskin, kuřátka, kohouti, panenka - strýček Fedor. Stavby od projektanta: kravín, stodola, stáj, dopis, pošťák Pechkin.

Průběh lekce

Ozve se zaklepání na dveře a vejde pošťák Pechkin: "Máte dopis od Prostokvašina!"

Učitel čte dopis:

„Děti, moc se s vámi chceme kamarádit, přijeďte k nám na podzimní prázdniny. Strýček Fjodor, kočka Matroskin, pes Sharik“

Učitel vyzve děti, aby si vzpomněly, kdo je strýc Fjodor, kočka Matroskin a pes Sharik? (probírají se odpovědi dětí)

Děti se s učitelem rozhodují, jak se dostat do Prostokvashina? Určete druh dopravy: autobus. Staví ji z velkých kostek. Sednou si na svá místa, určí, kdo bude řidič, a vyrazí na silnici.

Na druhém konci místnosti byla postavena vesnice Prostokvashino. Potká je pes Sharik. Pozdraví děti a vyzve je, aby se podívaly do vesnice Prostokvashino, zatímco se strýc Fjodor a kočka Matroskin vrátí ze stodoly.

Držený didaktická hra "Kdo kde bydlí?"

Učitel ukazuje na budovy a pokládá dětem otázky:

- Kolik z vás uhádlo, co je to kravín? (místo, kde žijí krávy)

-Kde mohou žít koně? (ve stájích)

— Kde budou bydlet kuřata a kohouti? (v kurníku)

— Jak se liší budovy pro krávy, koně a slepice? (velikost)

- Kdo postavil kravín, stáj, stodolu? (osoba, lidé atd.)

— Proč si lidé staví ke svým domům kravíny, stáje a chlévy? (probírají se odpovědi dětí)

Hádej hádanku:

Máme tři kamarády:

Jeden krmí, druhý nese,

Hlídá třetí dáma?

(kráva, kůň, pes)

- Kráva, kůň, pes - jak můžete nazvat tato zvířata jedním slovem? (Domácí mazlíčci)

Pak se objeví kočka Matroskin a pozdraví děti. Kočka Matroskin říká, že Gavryusha, syn krávy, utekl do lesa bez povolení. Sotva ho se strýcem Fjodorem dostihli a zavřeli do domku pro krávy. Dům se ale Gavrjušovi stal příliš malým a může znovu utéct, takže strýc Fjodor zůstává ve stodole a hlídá Gavrjušu. Učitel pozve děti, aby pomohly Utahu Matroskinovi a strýci Fjodorovi. Děti spolu s paní učitelkou staví pomocí stavebnice nový kravín pro Gavrjušu.

Kočka Matroskin pokládá dětem otázku:

- Kolik z vás ví, jaký přínos má kráva pro člověka? (probírají se odpovědi dětí)

Strýček Fjodor pokládá dětem otázku:

— Jaké pokrmy lze připravit z mléka? (diskutují se odpovědi dětí: zakysaná smetana, máslo, kefír, jogurt atd.)

Pes Sharik se ptá dětí:

— Jak se jmenuje ten koňský dům?

- Jaký přínos má kůň pro člověka? (probírají se odpovědi dětí)

Na konci lekce je didaktická hra "Třetí kolo".

Děti dostanou kartičky s obrázky zvířat. Děti musí určit, které zvíře je liché.

— Jehně a kráva jsou domácí zvířata. Žijí vedle lidí. Liška je divoké zvíře, žije v lese. Liška je zvíře navíc. Atd.

Učitelka informuje děti, že se musí vrátit do školky. Nastoupí do autobusu, rozloučí se s přáteli a vyrazí na cestu.

Natalya Petrovská
"Domácí mazlíčci". Abstrakt otevřeného GCD pro vzdělávací obor„Komunikace“ a „Poznání“ ve střední skupině

Předmět: « DOMÁCÍ MAZLÍČCI» .

Vzdělávací oblast« Sdělení» , « Poznání» .

cílová:

Upevnit znalosti dětí o vzhled, životní styl a zvyky, o místě bydliště domácí mazlíčci, jejich mláďata. Formování obecného konceptu Domácí mazlíčci. Aktivujte slovník na toto téma;

Úkoly:

Nápravně výchovné cíle.

Upevňování představ o domácí mazlíčci, jejich vzhled a životní styl. Upřesnění a rozšíření slovní zásoby k tématu « Domácí mazlíčci» . Formování obecného konceptu Domácí mazlíčci. Zdokonalování gramatické stavby řeči. Vzdělání podstatná jména s příponami –onok, -enok, -at, -yat (jména mláďat domácí mazlíčci) .

Nápravné a rozvojové cíle.

Rozvoj souvislé řeči, vizuální, sluchová pozornost, myšlení, pozornost, dýchání.

Zlepšit artikulaci, jemnou a hrubou motoriku.

Nápravné a výchovné cíle.

Formování dovedností spolupráce, dobré vůle, odpovědnosti, iniciativy. Pěstování pečujícího přístupu k zvířat.

Zařízení: obrázky předmětu s obrázky domácích mazlíčků, šablony domácí mazlíčci, magnetická tabule, listy papíru, tužky, obrázky objektů s artikulační gymnastikou, zrcadla, obrázky objektů s jídlem, obrázky objektů domácí mazlíčci kresleno s chybou, magnetofon, hudba - "hlasování zvířat» , míč.

Organizace času.

Řečový terapeut: - Ahoj hoši. Podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo. Pojďme je pozdravit. (Děti pozdraví.) Teď ke mně chlapi.

Speciální artikulační gymnastika pro vytváření pískavých zvuků. (Příprava artikulačního aparátu pro tvorbu správného vzoru pískavých zvuků)

Řečový terapeut:

Narovnáme záda, dáme správně nohy, vezmeme zrcátka.

(Logoped vám připomíná, že po každém cvičení je potřeba spolknout sliny)

(Děti si vezmou zrcadla a hrají artikulační gymnastika společně s logopedem.

"Usměj se", "Plot", "Špachtle", "potrestej svůj jazyk", "Skluzavka", "Vyčistíme si spodní zuby").

Vlastní masáž.

Nyní se připravme na lekci. Všichni stojí v kruhu a opakují po mně.

S Dobré ráno oči, jsi vzhůru? (masírují se oční víčka)

Dobré ráno, uši, jste vzhůru? (masírují se uši)

Dobré ráno nosáčku, probudil ses (masírují se křídla nosu)

Dobré ráno pero, probudil jste se (pohladit ruce shora dolů)

Dobré ráno nohy, jste vzhůru? (tah nohou shora dolů)

Dobré ráno sluníčko, probudil jsem se! (stoj na špičkách, natáhni ruce a usměj se).

Řečový terapeut: Teď pojď se mnou ke stolu.

Logoped obnažuje obyvatele chléva.

Řečový terapeut: Podívej, kdo to je?

Děti: Zvířata.

Řečový terapeut: Poslechněte si báseň "chlév".

Jaký je všechen ten hluk kolem? Starý pes hlasitě štěká

Najednou koně zařehtali: Ženich jim přinesl oves.

Tady bučí kráva: "Bučení", ozývá ji ovčí sbor.

A já prostě nechápu, co je to za divný dvůr?

Je tam stodola, za ní je stáj, je tam místo pro psí boudu

A louka pro zlobivé, velmi hlučné děti,

Kde jsou jehňata, hříbata, kůzlátko a štěně,

A legrační prasátka – každý dováděl, jak mohl.

Řečový terapeut: Řekni mi, jak se jmenují všichni obyvatelé chléva?

Děti: Domácí mazlíčci.

Řečový terapeut: Proč se tak jmenují?

Odpovědi dětí.

Řečový terapeut: Báseň « Domácí mazlíčci» .

Tyto zvířata žijí doma,

Proto jim říkají mazlíčci:

Krávy a koně, ovce a kozy,

Chráníme je v teple před mrazem,

Krmíme a zaléváme, v případě potřeby je stříháme,

Něžně je hladíme a vždy se o ně staráme.

Jsou k nám připoutaní, velmi poslušní

Krávy a kozy jim dávají mléko,

Koně nás mohou dostat daleko.

Ovce nám dávají teplou vlnu.

Psi pilně hlídají náš dům.

Všechny kočky samozřejmě žijí blízko domu

A chrání naše jídlo před myšmi,

A králíci sedí tiše v kleci,

Dívají se odtamtud na děti zbaběle.

Rozhovor o domácí mazlíčci

Řečový terapeut: To je správně! Dnes si ve třídě budeme povídat domácí mazlíčci.

Řečový terapeut: Dnes si v naší lekci zopakujeme vše, o čem jsme se učili domácí mazlíčci.

Řečový terapeut:

Přinesl jsem ti kouzelný košík. A zjistit, co v něm je, musíme mluvit jasně:

Pro - pro - pro - přichází koza.

Zu – zu – zu – kozy se nebojím.

PS - PS - PS - žádné kozy.

(Promluvte si s logopedem po jednom dítěti)- tichý, hlasitý.

Řečový terapeut: A v košíku mám obrázky.

Vlasi, pojď ke mně a vyfoť z kouzelného košíku jakýkoli obrázek. Podívejte se na něj a pojmenujte, kdo je na něm nakreslen?

Dítě: Kočka.

Řečový terapeut: Přesně tak, Vlasi.

Řekněte mi prosím, co kočka umí, a my obrázek pověsíme na tabuli.

Dítě: Kočka chlastá mléko, olizuje si tlapku, spí, vrní, chodí, mňouká.

Řečový terapeut: Výborně, Vlasi! Posaďte se na židli.

Řečový terapeut: Alino, pojď ke mně a vezmi si jeden obrázek z kouzelného košíku. Podívejte se na něj a pojmenujte, kdo je na něm nakreslen?

Dítě: Pes.

Řečový terapeut: Přesně tak, Alino.

Řekni mi, co ten pes umí.

Dítě: Pes štěká, vrčí, chodí, spí, hlídá, žvýká kost.

Řečový terapeut: Výborně, Alino! Posaďte se na židli.

Řečový terapeut: Viku, pojď ke mně a vezmi si jeden obrázek z kouzelného košíku. Podívejte se na něj a pojmenujte, kdo je na něm nakreslen?

Dítě: Kráva.

Dítě: Kráva bučí, dává mléko, okusuje trávu.

Dítě: Koza. Koza dává mléko, brečí - nové slovo, okusuje trávu, zadky, chodí.

Hra "Ano, ano, ano" hlasitě tleskat, "Ne, ne, ne" tiše dupat". Pojmenujte akce.

Řečový terapeut: A teď budeme hrát, řeknu vám různé akce, a ty mi řekneš:

"Ano, ano, ano" hlasitě tleskněte,

"Ne, ne, ne," dupnul tiše.

Řečový terapeut: Souhlas?

Děti: Ano.

Řečový terapeut: Buď opatrný.

Kráva dává mléko (Ano ano ano).

Kozí zadky (Ano ano ano).

Pes čte časopis (ne ne ne).

Kočka spí (Ano ano ano).

Koza brečí (Ano ano ano).

Kráva letí (ne ne ne).

Má koza kůzlátko? (Ano ano ano).

Má kočka kotě? (Ano ano ano).

Má kráva malou krávu? (ne ne ne). Potom kdo? - Tele.

Má pes malého pejska? (ne ne ne). Potom kdo? - Štěně.

Má kůň malého koně? (ne ne ne). Potom kdo? -Hříbě.

Řečový terapeut: Výborně kluci, líbila se vám hra?

Děti: Ano.

Řečový terapeut: Kluci, maminky ztratily svá miminka, pomozme jim je najít.

Tělesná výchova minuta. Míčová hra "Najít mámu". Vzdělání podstatná jména s příponami –onok, -enok, -at, -yat.

Logoped hodí míček dítěti a řekne "Maminka" mazlíček, a dítě, které chytilo míč, říká mládě mazlíček. Po hře děti rozloží obrázky mláďat svým maminkám.

Řečový terapeut: Kluci, vyfoťte mimina na stole domácí mazlíčci a dát tyto obrázky jejich matkám.

Děti úkol dokončí.

Řečový terapeut: Teď se posaďte. Pojďme hrát hry.

Hra "Kdo říká co?"(Upřesnění výslovnosti v onomatopojích. Rozšíření pasivního slovesného slovníku (mňoukání, chrochtání, bučení, řehtání, bručení, šipky).)

Kozí šipky

Kůň zavrčí

Prase chrochtá

Kočka mňouká

Pes štěká

Ovce bečí.

Hra "Řekni to obráceně". Učit se tvoří slova – antonyma.

U zvířat V rodině jsou dospělí i děti. U dospělých zvířat všechny části těla jsou velké, ale mláďata jsou malá. Zahrajeme si s vámi hru "řekni to obráceně". Říkám vám o dospělých zvířat, mluvíte o malých zvířat.

Kráva má dlouhý ocas a tele má krátký ocas.

Pes má silné tlapky, ale štěně má slabé tlapky.

Kůň má dlouhou hřívu a hříbě má krátkou hřívu.

Beran má velké rohy a beránek má malé rohy.

U kočky ostré zuby a kotě má matné zuby.

Prase má tvrdé vlasy, zatímco prase má měkké.

Hra "Komu co chybí?". Posílení názvů částí těla zvířat.

Chlapi, jak dobře to víte domácí mazlíčci, vidíte, co je na těchto obrázcích špatně?

Logoped nabízí každému dítěti obrázek s mazlíček s nějakou chybou.

Děti musí najít chybu a říct ji, správně naformátovat větu. Býk bez rohů. Kráva bez kopyt.

Děti doplňují potřebné části zvířat.

Co jsi dostal, pojmenuj to.

Nyní býk s rohy.

Takže, čí rohy?

Teď má kráva kopyta.

Tak čí kopyta?

Kráva.

Hra "Krmit zvířat» . (Zlepšení gramatické stavby řeči (použití podstatných jmen v instrumentálním případě).)

Nejspíš naše zvířata už mají hlad. Musíme je nakrmit.

Na tabuli visí obrázky potravinářských výrobků. zvířat.

Děti si vybírají pro svou rodinu zvířecí pochoutka.

Nakrmím krávy senem.

Budu krmit prasata zeleninou

Ošetřím kočky mlékem.

Nakrmím ovce trávou.

Pohostím psy masem.

Dopřeji koním oves.

Shrnutí lekce. O které zvířata, o kterých jsme dnes mluvili?

O domácí mazlíčci. (znovu je pojmenujte a hádajte hádanky)

Hádanky o zvířat. (Rozvoj myšlení.)

Mám čumáček, místo ocásku je háček.

Miluji ležet v louži a chrochtat: "Oink-oink"! (prase)

Přestože mají sametové tlapky, říkají mi "poškrábaný".

Chytám myši obratně a piju mléko z podšálku. (kočka)

A zakysaná smetana a kefír, mléko a lahodný sýr,

Abychom byli zdraví, dá nám ten pestrý? (kráva)

Kdo jsem - hádejte sami? V zimě tahám saně,

Že snadno kloužou sněhem. V létě tahám vozík. (kůň)

Sloužím pánovi – jsem strážcem pánova domu.

Hlasitě vrčím a štěkám a cizí lidi dovnitř nepouštím. (Pes)

21. místo

Obecní rozpočtový předškolní vzdělávací ústav " Mateřská školkač. 10"

Souhrn přímých výchovných aktivit ve střední skupině

Téma "Zvířata"

Učitel Pavlova Světlana Leonidovna

úkoly:

Vzdělávací oblast "Poznání"

  • Rozšiřujte a prohlubujte znalosti dětí o domácích zvířatech, jejich stavbě, bydlení, potravě a výhodách, které lidem přinášejí.
  • Rozvíjet sluchové a zrakové vnímání, paměť, pozornost, představivost, inteligenci.

Vzdělávací obor "Komunikace"

  • Rozšířit Lexikon na toto téma
  • Aktivujte dětskou řeč.
  • Ujistěte se, že používáte správnou zvukovou výslovnost.
  • Rozvíjejte souvislou řeč.
  • Rozvíjejte schopnost jasně a kompetentně odpovídat na otázky

Vzdělávací obor "Socializace"

  • Naučte děti starat se o domácí mazlíčky.
  • Vzbuďte lásku k domácím mazlíčkům.
  • Pěstovat v dětech přátelský vztah k sobě navzájem, schopnost komunikovat klidně, bez křiku.

Vzdělávací obor "Tělesná výchova"

  • Naučte se koordinovat pohyby s řečí.

Vzdělávací obor "Zdraví"

Cílová: obohacující představy dětí o domácích mazlíčcích

Slovník:

Předmět: Domácí mazlíčci: Kráva-býk-tele; kůň-kůň-hříbě; koza-koze-kůzle; beran-ove-jehně; prase prase; kočka-kočka-kotě; pes -pes -štěně.. Výhody zvířat: vlna, mléko, maso.

Slovní: pěstovat, starat se, hlídat, přepravovat, dávat, chytat.

Kvalitativní: domácí (zvířata), krásný, pestrý, chlupatý, malý, červený, černý.

Metody a techniky: org. moment, pohled na ilustraci, d/i „Pojmenuj rodinu“, hra „Výhody mazlíčků“, d/i „Kdo se skrývá na obrázku?“, rozhovor, otázky, výsledek.

Technologie šetřící zdraví: fyzická minuta.

,Materiál: plakát "Zvířata", ilustrace, figurky domácích mazlíčků.

Průběh lekce

Organizace času.

Hlavní materiál:

Pedagog - O kom si dnes budeme povídat ve třídě, zjistíte uhodnutím hádanek. 1.. Hádejte hádanky:

1) Měkké tlapky, škrábance na tlapkách. (Kočka).

2) Je kamarád s majitelem,

Dům je hlídaný

Bydlí pod verandou

A ocas je prsten. (Pes).

3) Hlad - bučení,

Sytý - žvýká,

Malé děti

Dává mléko. (Kráva).

4) Háčkovaný ocas,

Patní nos. (Prase).

Pedagog: - Kluci, před vámi visí plakát s obrázky zvířat. Jak se tato zvířata jmenují a proč? Co mají společného?

Děti: - To jsou domácí mazlíčci. žijí vedle člověka a on se o ně stará. Společné je, že všichni mají tělo pokryté srstí, 4 tlapky nebo 4 nohy, drápy, tlamu, ocas.

Pedagog: - Jak se liší nohy zvířete od tlapek zvířete?

Děti: - Nohy zvířete mají kopyta (kůň, kráva, koza, ovce) a tlapky zvířete (kočka, pes) mají polštářky a drápy.

Pedagog: - To je pravda. Najděte obrázky domácích mazlíčků a pojmenujte je.

(Děti dokončí úkol pojmenováním mazlíčků.)

Vychovatel: -. Jak se člověk stará o zvířata?

Děti: - Člověk krmí a stará se o zvířata.

Pedagog: - Nějak se shromáždili mazlíčci chlévský dvůr a začali se hádat, který z nich je pro člověka potřebnější.

Podívejme se, jaké výhody přináší každý mazlíček?

Hra "Výhody domácích mazlíčků"

o Kráva dává mléko, maso; Kožené bundy, kabáty, boty a tašky jsou vyrobeny z její kůže.

o​ Koza dává mléko; vyrábí se příze a z příze se plete teplé oblečení.

Pedagog: - Kde krávy a kozy hromadí mléko?

Děti: - Mléko se hromadí ve vemeni.

Pedagog: - To je pravda. Ve vemeni se hromadí mléko a majitel pak tato zvířata dojí.

Prase dává maso; Bundy, kabáty, boty a tašky jsou vyrobeny z její kůže.

Kočka chytá myši.

Pes hlídá dům majitele, slouží u policie, na hranicích, v záchranné službě. (K čemu?) Psi jsou cvičeni k lovu divokých zvířat a ptáků. Národy severu používají psy k ježdění.

Kůň nese těžká břemena a lidi.

Ovce poskytuje maso. Z ovčí vlny se vyrábí příze, z příze se plete teplé oblečení.

Pedagog: - Kdo si myslíte, že se ukázal být nejdůležitějším mazlíčkem?

Děti: - Lidé potřebují všechna domácí zvířata, protože jsou prospěšná.

Fyzické cvičení "lýtka"

Hádej hádanku:

Toto malé dítě

Spí bez povlečení a plen,

Má čtyři nohy

Chodí bez kabátu.

Nemůže říct: „Mami,

Mám hlad!" A proto

Celý den tvrdošíjně srší:

Tohle vůbec není dítě...

Tohle je trochu... (tele).

Pojďme si trochu odpočinout a udělat cvičení „lýtka“:

Mu-mu - Jsem rohatý. (skoč 2x, ukaž rohy prsty)

Mu-mu - Jsem ocas. (skok 2x, ukaž ocas jednou rukou)

Mu-mu - mám velké uši. (skok 2x, ukaž uši)

Moo-moo je velmi děsivé. (skok 2x, vyděsit se)

Mu-mu - vyděsím tě. (skok 2x, vyděsit se)

Mu-mu - gore. (skoč 2x, zadkem)

Konverzace „Domácí zvířata a jejich mláďata“:

Řekni mi, čí dítě je to tele?

Podívejte se na obrázek, řekněte mi, kdo je zde nakreslen? Pojmenujte mláďata domácích zvířat. (Učitel ukazuje dětem obrázky domácích zvířat a jejich mláďat.)

Kráva - býk - tele; Kočka-kočka-koťátko...

Hra pro rozvoj vizuální pozornosti "Kdo se skrývá na obrázku?"

Pedagog: - Chlapi, podívejte se pozorně na obrázek a řekněte mi, kdo se na obrázku skrývá? (Děti jsou vyzvány, aby se podívaly na obrázek se siluetami domácích zvířat). Co je to za zvířata?

Prstová gymnastika:

Cvičení „Kočka“ (prsty zaťaté v pěst, hladit ruku od pěsti k lokti).

Koťátko, kočičko, kočičko!

Julia zavolala kotě.

Nespěchej domů, počkej!

A hladila ho rukou.

Odraz:

Pedagog: - O jakých zvířatech jsme dnes ve třídě mluvili?

Které zvíře máš nejraději?

Jak se o ně člověk stará? Jak se správně starat o kočky a psy?

(odpovědi dětí)

Pedagog: - Výborně, kluci! O domácích mazlíčcích bylo vše v pořádku.

Co nového jste se dnes naučili? (odpovědi dětí)

Pedagog; - Navrhuji, abyste dnes doma nakreslili svého oblíbeného mazlíčka, zítra přinesli kresbu a uspořádáme výstavu "Naše oblíbená zvířata"



Novinka na webu

>

Nejoblíbenější