Domov Vůně z úst Projektivní technika "Grafický diktát". Zábavná aktivita pro předškoláky - grafické diktáty Shrnutí hodiny podskupiny - vedení grafického diktátu od začátku

Projektivní technika "Grafický diktát". Zábavná aktivita pro předškoláky - grafické diktáty Shrnutí hodiny podskupiny - vedení grafického diktátu od začátku

Ljudmila Košanská
Shrnutí lekce „Zajíc. Grafický diktát: kreslení po buňkách" ( přípravná skupina)

Předmět « Zajíc»

Grafický diktát - kreslení po buňkách»

(přípravná skupina)

Cíle: Pokračujte v práci na rozvoji orientace na listu papíru buňka

(aktualizace prostor reprezentace: nahoru dolů,

vpravo vlevo.);

Úkoly: Naučte se kreslit rovné čáry určité délky v daném

směr;

rozvíjet zrakově-prostorové vnímání, fajn

motorické dovednosti prstů, schopnost rozumět a přesně provádět

pokyny od dospělé osoby;

pracovat na rozvoji správné, jasné a souvislé řeči;

zesílit sluchové vnímání a paměť.

Zařízení:

vizuální materiál: ilustrace zajíce, schéma zajíce

Leták: tužky, gumy, sešity buňka.

Průběh lekce

I. Organizační moment.

Ahoj hoši. Dnes budeme kreslit po buňkách.

II. Stanovení cílů.

Zajímá vás, co budeme? malovat? Je to tajemství, ale abyste to zjistili, vyřešte hádanku.

Co je to za lesní zvíře?

Stál jako sloup pod borovicí?

A stojí mezi trávou -

Uši jsou větší než hlava.

(Zajíc)

Přesně tak, je to tak zajíc.

Dnes se to naučíme nakreslit krávu podle buněk.

III. Konverzace. Při pohledu na ilustraci zajíce.

- Připomeňme si, co víme o zajíci.

– Co je to za zvíře? Proč?

– Popište vzhled zajíc

– Jaké akce může provádět?

- Vyber si nějaká milá slova, kterými zavoláš zajíce?

– Jak se jmenuje mládě zajíce?

IV. Hra s prsty.

"Připravte si ruce, trochu si pohrajeme, protáhneme prsty."

Byli jednou zajíčci

Na okraji lesa.

(roztáhněte ruce před sebe a popište kruh)

Byli jednou zajíčci

(ukaž králičí uši na hlavě)

V šedé boudě.

(složte ruce nad hlavu do tvaru domu)

Umyjte si uši

(přejíždějte rukama po pomyslných uších)

Umyli jsme si tlapky.

(napodobit mytí rukou)

Zajíčci se oblékli

(paže po stranách, mírně se otočte na oba směry, v polovičním dřepu)

Nosili jsme pantofle.

(paže v bok, střídavě dejte pravou a levou nohu dopředu)

V. Aktualizace prostorových reprezentací (ve formě prstové hry).

Ruka doprava, do pěsti,

Otevřeme to do strany.

Ruka doleva, do pěsti,

Otevřeme to do strany.

Ruce vzhůru, v pěst,

Otevřeme to do strany.

Ruce dolů, do pěsti,

Otevřeme to do strany.

Hra končí - (ruce před hrudníkem - pohyb "motor")

Je čas, abychom se pustili do práce. (sevřít - uvolnit prsty)

VI. Přistání před zahájením práce

Posaďte se rovně, nohy u sebe

Vezměme notebook šikmo.

Levá ruka na místě

Pravá ruka na místě

Můžete začít psát.

– Vezměte do ruky tužku a položte ji na bod, který jsem vám dal předem. Začněme kreslit od tohoto bodu. Pozorně nasloucháme a dokončujeme úkol.

VII. Diktát"Králíček"

Ústup 5 buňky vpravo a 3 nahoře, udělej bod. Budeme čerpat z tohoto bodu. Kreslit 1 čtverec doprava, 3 dolů, 2 doprava, 2 dolů, 1 doleva, 2 dolů, 3 doprava, 3 dolů, 1 doleva, 1 nahoru, 1 doleva, 2 dolů, 1 doprava, 2 dolů, 2 doprava, 1 dolů, 6 doleva, 1 nahoru, 1 doleva, 1 nahoru, 1 doprava, 12 nahoru.

VIII. Dokončovací kresba.

- Podívejte se, jestli jste uspěli zajíc?

Líbí se ti?

Myslím, že tomu chybí nějaké detaily. Nakreslete oči.

Podívej co Dostal jsem zajíce. Líbí se ti to? Jsem velmi rád.

IX. Shrnutí

Líbilo se vám, co jsme dnes dělali?

Dostali jste výkres, který jsme dnes udělali?

Co vedlo ke vzniku kresby?

(protože pozorně poslouchali a dokončili všechny úkoly)

Publikace k tématu:

Dekorativní kresba podle Gorodetova obrazu „Gorodetův veletrh“ (přípravná skupina) Dekorativní kresba podle Gorodetova obrazu „Gorodets Fair“ (přípravná skupina) Účel: Pokračovat v seznámení s Gorodets.

Fragment lekce v přípravné skupině „Cesta kolem světa buňkami“ Fragment lekce v přípravné skupině "Cesta kolem světa v buňkách" Účel: Rozvoj Vizuální vnímání u starších dětí.

Kresba „Představte si, jaký může být krásný podzimní list“ přípravná skupina Cíle: - rozvíjet představivost, kreativitu; - forma.

EMA: Báječná, nádherná, nádherná, zlatá Khokhloma. CÍLE: Vzdělávací cíle: - seznámit s historií rybolovu, rysy chochlomské malby;.

Shrnutí lekce pro přípravnou skupinu FEMP učitelka MBDOU č. 40 Kolomiets Galina Aleksandrovna. „Theme Island Digital City“ . Zlepšete schopnost dětí počítat od 1 do 10 a zpět.

Poznámky k lekci. Kresba pěnovou tyčinkou „Medvídek“. Střední skupina Integrace vzdělávací oblasti: « Vývoj řeči", "Sociální a komunikační rozvoj", " Kognitivní vývoj", "Fyzický vývoj".

Příprava dítěte na školu je dlouhý a povinný proces. Proto psychologové a pediatři doporučují začít rok před první třídou, v mateřská školka nebo doma. Protože miminko je potřeba připravit nejen na psychickou a fyzickou zátěž, ale i morální. Obecně, jak se vzdělávat, pomáhat stát se pilnějším, pozornějším a odvážnějším.

Pokud ještě dokážete dítě psychicky připravit na velké změny, komunikací s vrstevníky na dvoře a ve školce. Pomocí grafických diktátů a kreslení do buněk můžete své dítě naučit být pozornější, rozvíjet dovednosti psaní a pečlivě plnit určité úkoly. Dnes jde o neuvěřitelně oblíbenou činnost, která si získala srdce nejen předškolních dětí, ale i teenagerů. Toto je způsob, jak naučit své dítě psát, rozvíjet logiku, abstraktní myšlení, vytrvalost a pečlivost, stejně jako jemné motorické dovednosti. Pomocí této činnosti si dítě rozvíjí koordinaci, stabilitu a koriguje správnost svých pohybů, takříkajíc „získá pevnou ruku“, což mu nepochybně pomůže ve škole, při psaní diktátů a poznámek v krátkém období. čas.

Co jsou grafické diktáty? Představte si před sebou list papíru s nakreslenými buňkami. Úloha obsahuje šipky (ukazující směr) a čísla (ukazující počet buněk, které je potřeba projet v naznačeném směru). Pokud budete přesně a pečlivě sledovat značky, nakreslit čáru správným směrem ve správné vzdálenosti, získáte obrázek - obrázek. Jinými slovy: grafické diktáty jsou kreslení do buněk pomocí ukazatelů v úloze.

Takové aktivity se doporučují nejen dětem předškolním věku, v mateřských školách, ale pro děti do 12 let. Pozornost a koordinaci pohybů lze totiž rozvíjet i ve vyšším věku. Vzrušující aktivita je zábavným trávením volného času nejen pro děti, ale i pro dospělé. Doporučený věk pro začátek kreslení grafických diktátů je od 4 let. V tomto věku začíná vývoj jemné motorické dovednosti pomocí kreslení po buňkách.

Grafické diktáty jako vzdělávací hra se používají na různých místech: doma, na další třídy, na dovolené, na moři, na venkově a dokonce i na letním táboře. Je důležité děti zajímat a co to udělá lépe než taková činnost. Koneckonců, konečným výsledkem bude neznámý obrázek, který lze pak malovat tužkami nebo fixy. Když to svému dítěti vysvětlíte, nemusíte se obávat jeho zájmu o to, ani ne tak o činnost, jako spíše o hru, která rozvíjí jeho představivost.

Začněme tedy s exekucí. Nejprve se musíte připravit, konkrétně zakoupit sbírku grafických diktátů. Seženete je nejen ve specializovaných prodejnách dětských knih, ale také v papírnictvích a antikvariátech. Můžete si je zdarma stáhnout na některých webových stránkách na internetu (například na našem webu), můžete také přejít na placené stránky. Výběr takových úkolů je velký, vybírejte s ohledem na věk, pohlaví a záliby dítěte. Pro děti, které právě začínají vyučovat, je nejlepší zvolit grafické diktáty (kreslení po buňkách) s obrázky zajíčků, koček a psů. Pro dívky: princezny, květiny. Ale můžete začít s jednoduchými. geometrické tvary: čtverce, trojúhelníky, hranoly. Dítě tak ihned naučíte koordinaci pohybů, zlepšíte motoriku rukou, rozvinete vytrvalost a pozornost a řeknete mu o názvech a typech geometrických tvarů. Pro chlapce jsou vhodné diktáty s obrázky aut, zvířat, robotů, hradů a vtipných lidí. Nejjednodušší grafické diktáty s jednoduchými figurami a provedené v jedné barvě - pro začátečníky. Složitější úkoly - pro starší děti. Vyberte si grafické diktáty na téma, které vaše dítě zajímá. Pokud se vaše dítě věnuje hudbě, použijte kresby hudebních nástrojů, houslových klíčů a not.

Pokud jste již s dítětem trénovali kreslení pomocí čtverců, začněte své aktivity zpestřovat. To znamená, že ve věku 5-6 let můžete dělat diktáty, které vám pomohou se ještě více rozvíjet. To znamená, že kupte kresby s těmi zvířaty, které dítě ještě nevidělo a neví, jak vypadají. Používejte barvy, které se miminko ještě moc dobře nenaučilo. Rozšiřte obzory svého dítěte tímto způsobem, nechte ho zvětšovat a doplňovat Lexikon nová slovíčka, učí je, zjišťuje, kde se dají použít. Hlavní věc je dobrá nálada, vášeň a pozitivní přístup dítěte před dokončením jakéhokoli úkolu. Za takových podmínek bude studium pro dítě skutečně neuvěřitelně užitečné, plodné a nebude stresující.

Po výběru grafických diktátů se pusťte do přípravy. Pamatujte, že dítě musí být za dobře odvedenou práci pochváleno. I když obrázek ještě nevyjde, nemusíte neustále pobízet, vést a porovnávat s ostatními dětmi. Je potřeba navést a trochu tlačit správným směrem. Chcete-li to provést, musíte nejprve naučit dítě, kde má být levá strana, kde je ten pravý. Ukažte, kde je na papíře horní a dolní část. Tato jednoduchá a jednoduchá znalost vám pomůže dokončit všechny grafické diktáty se 100% přesností.

Posaďte se poblíž stolu s rovným a hladkým povrchem, aby dítě mohlo sedět rovně a správně na židli. Věnujte pozornost osvětlení. Rada: pokud chcete své dítě naučit školní sešit, dejte mu možnost si zvyknout, naučit se orientovat, připravit grafické diktáty na list papíru, přesně jako do školního sešitu. Nyní si připravte jednoduchou tužku a gumu, aby bylo možné nesprávné pruhy snadno odstranit a znovu pokračovat ve stejném diktátu. Připravte si také tužku a gumu.

Vyplatí se hlídat čas, aby se dítě neunavilo, aby si odpočinuly ruce a oči. I když není-li dítě unavené a chce pokračovat a dokončit práci hned, není potřeba diktát odebírat, dítě si samo rozhodne, kdy je toho dost.

Pro práci s grafickými diktáty jsou časové limity

Pro děti od 5 let – maximálně 15 minut. Pro starší děti do 6 let – maximálně 20 minut (od 15 minut). Pro prvňáčky (6 nebo 7 let) – maximálně 30 minut, minimálně – 20 minut.

Kreslení po buňkách – skvělá cesta Naučte své dítě používat tužku a pero. Naučte se ho správně držet, cvičte, aby se vaše prsty tolik neunavovaly držením předmětu ve škole. Toto cvičení vám pomůže naučit vaše dítě správně počítat, protože před zahájením lekce bude muset spočítat přesný počet buněk.

A tak: před vámi leží grafický diktátový úkol, tužka. Před dítětem je čtverečkovaný kus papíru nebo notebook, guma a jednoduchá tužka. Na dětském listu, s vaší pomocí nebo bez ní, je na uvedeném místě znázorněn referenční bod. Vysvětlete, že od tohoto bodu se začínají kreslit čáry (vpravo, vlevo, dolů a nahoru) ve směru a počtu buněk, které pojmenujete. Nyní pokračujte, vedle jmenovaného úkolu a jsou označeny v řádku, dejte tečku tužkou, abyste nezapomněli, kde jste dokončili diktát, abyste nezmátli dítě a samozřejmě ani sebe. Sledujte, co dítě dělá. Řekněte mi, jestli je dítě zmatené z toho, kde je levá a pravá strana. V případě potřeby spočítejte počet buněk.

Máte například postavu, nejstandardnější je dům. Řekněte svému dítěti, s jakým druhem kresby skončíte, nebo to pro ještě větší zájem tajte. Z bodu, který potřebujete:

1 → - 1 buňka vpravo

Diktujte jasně, dítě musí vše vnímat sluchem. Na konci práce se podívejte, jak moc se postavy dítěte shodují s danými prvky. Pokud miminko udělalo chybu, zjistěte společně, kde přesně. Pomocí gumy vymažte nadbytečné čáry, začněte od místa selhání, a pokračujte v kreslení. Během procesu učení je důležité udržovat dobrou náladu dítěte.

Metodika „Grafický diktát“ od D. B. Elkonina

(konalo se prosince 200.. v 1. třídě)

Cíl: studium orientace v prostoru, stanovení schopnosti pozorně naslouchat a přesně dodržovat pokyny dospělého, správně reprodukovat daný směr čáry.

K provedení techniky dostanou děti list sešitu v krabici se čtyřmi tečkami pod sebou.

Nejprve je uvedeno předběžné vysvětlení: „Nyní nakreslíme různé vzory. Musíme se snažit, aby byly krásné a upravené. Chcete-li to provést, musíte mě pozorně poslouchat, řeknu vám, kolik buněk a kterým směrem byste měli nakreslit čáru. Je nakreslena pouze čára, kterou říkám. Další řádek musí začínat tam, kde končí předchozí, aniž byste zvedli tužku z papíru." Poté výzkumník a děti zjistí, kde a kde je jejich pravá ruka levá ruka, ukažte na příkladu, jak kreslit čáry vpravo a vlevo. Poté začíná kreslení tréninkového vzoru.

„Začneme kreslit první vzor. Umístěte tužku na nejvyšší bod. Pozornost! Nakreslete čáru: jedna buňka dolů. Nezvedejte tužku z papíru. Nyní o jednu buňku vpravo. O jednu buňku výš. Jedna buňka vpravo. Jedna buňka dole. Jedna buňka vpravo. O jednu buňku výš. Jedna buňka vpravo. Jedna buňka dole. Potom pokračujte v kreslení vzoru sami."

Při diktování jsou poměrně dlouhé pauzy. Dítě dostane 1–1,5 minuty na samostatné pokračování ve vzoru. Při provádění tréninkového vzoru výzkumník pomáhá dětem opravit jejich chyby. V budoucnu bude taková kontrola odstraněna.

"Teď polož tužku na další bod." Pozornost! O jednu buňku výš. Jedna buňka vpravo. O jednu buňku výš. Jedna buňka vpravo. Jedna buňka dole. Jedna buňka vpravo. Jedna buňka dole. Jedna buňka vpravo. Nyní pokračujte v kreslení tohoto vzoru sami."

"Polož tužku na další bod." Pozornost! Tři čtverečky nahoru. Dvě buňky vpravo. Jedna buňka dole. Jedna buňka vlevo (slovo „vlevo je zvýrazněno hlasem“). Dvě buňky dole. Dvě buňky vpravo. Tři čtverečky nahoru. Dvě buňky vpravo. Jedna buňka dole. Jedna buňka vlevo. Dvě buňky dole. Dvě buňky vpravo. Tři čtverečky nahoru. Nyní pokračujte sami."

„Nyní položte tužku na nejnižší bod. Pozornost! Tři buňky vpravo. O jednu buňku výš. Jedna buňka vlevo. Dva čtverečky nahoru. Tři buňky vpravo. Dvě buňky dole. Jedna buňka vlevo. Jedna buňka dole. Tři buňky vpravo. O jednu buňku výš. Jedna buňka vlevo. Dva čtverečky nahoru. Nyní pokračujte v kreslení vzoru sami."

Vyhodnocení výsledků. Výsledky tréninkového vzoru se nevyhodnocují. V hlavních vzorech se diktát a nezávislá kresba posuzují samostatně:

4 body – přesná reprodukce vzoru (neberou se v úvahu nerovnosti čar, „nečistoty“);

3 body – reprodukce obsahující chybu v jednom řádku;

2 body – reprodukce s několika chybami;

1 bod – reprodukce, ve které je pouze podobnost jednotlivých prvků se vzorem;

0 bodů – žádná podobnost.

Pro samostatné splnění úkolu je hodnocení založeno na každé škále. Za každý vzor tedy dítě dostává 2 známky v rozmezí 0 až 4 body. Konečné skóre za dokončení diktátu je odvozeno ze součtu minimálního a maximálního skóre za dokončení 3 vzorů (průměr se nebere v úvahu). Průměrné skóre pro samostatná práce. Součet těchto skóre dává konečné skóre, které se může pohybovat od 0 do 16 bodů. V další analýze se používá pouze konečný ukazatel, který je interpretován následovně:

0–3 body – nízké;

3–6 bodů – podprůměr;

7–10 bodů – průměr;

11–13 bodů – nadprůměr;

14–16 bodů – vysoká.

Výsledky diagnostiky (20 lidí)

1 bod

2 body

3 body

4 body

Vyhodnocení výsledků

Příprava na školu je dlouhá etapa ve vývoji vašeho dítěte. Výuku byste měli zahájit nejdříve rok před tímto okamžikem. Učitelé a rodiče mají obrovský výběr z většiny různá cvičení a matematické úkoly k dosažení tohoto cíle. Mezi nimi nemají malý význam grafické diktáty na buňkách pro předškoláky.

Zábavné nebo náročné?

Pro mnoho dětí takové obrázky v buňkách v sešitu jsou zajímavá hra a vzrušující zábavu. Pro dospělého je důležité, aby z této činnosti neudělal nudný, zdlouhavý úkol, kdy je dítě káráno za neúspěchy. A pak bude dítě vždy rádo studovat.

Ale mnoho dětí může mít potíže. Nejčastěji jsou způsobeny tím, že dítě ještě nezvládlo počítání do 10, plete si pojmy „vpravo-vlevo“, „nahoře-dole“. V tomto případě musí dospělí pomoci dítěti nedělat chyby, opravit ho a pochválit ho za pozitivní výsledek.

Věk, ve kterém můžete začít trénovat

Kreslení do krabic můžete začít s dítětem již ve 4 letech. První domácí úkol v tomto věku by měl být snadný. Nejprve můžete úkol s dítětem plnit na desce nebo papíru, aby vidělo, jak se má pohybovat. Pro začátečníky je docela vhodné kreslení jednoduchých kreseb geometrické tvary. Můžete začít s obrázkem čtverce, obdélníku nebo jednoduchých vzorů. Můžete se naučit pohybovat diagonálně z výkresů trojúhelníku, lichoběžníku nebo kosočtverce.

V 5 letech může dítě snadno kreslit jednoduché obrázky z diktátu bez vizuální podpory.. Můžete ho například pozvat, aby na papír nakreslil květinu. Také pětiletý předškolák si hravě poradí s kreslením domu nebo letadla.

Pro děti ve věku 6-7 let mohou být úkoly komplikovány kreslením více čar diagonálně. Příkladem takového úkolu může být kreslení rakety.

Metodika vedení lekce

Lekce by měla začít přípravou pracoviště a potřebné materiály . Kresby jsou vytvořeny v kostkovaném sešitu pomocí jednoduché tužky. Aby dítě mělo možnost chybu opravit, bude potřebovat gumu, kterou lze odstranit nesprávně nakreslené čáry. Dospělý by si měl připravit nebo vytisknout návod s ukázkou, jak úkol splnit. Nemusíte dítěti říkat, která kresba bude cílem grafického diktátu. Po správném provedení uvidí výsledek na svém listu.

Návod zpravidla nabízí digitální symboly se šipkami, např. 2, 3←. Čísla v tomto případě udávají počet buněk, o které je nutné se daným směrem posunout. Je označeno šipkou, která je nakreslena vedle čísla. Takže v našem příkladu by to mělo znít: posunout 2 buňky nahoru, 3 buňky doleva. Začínají se pohybovat od výchozího bodu, který si u mladších dětí nastaví sám dospělý a starší předškoláci už mohou být požádáni, aby si ho nastavili sami.

Než začnete s lekcí pro předškoláky, musíte si s nimi zopakovat počítání do 10, pojmy „zprava-doleva“, „nahoře-dolu“. Můžete dítě požádat, aby ukázalo, co to znamená „nastěhovat se pravá strana, pohyb nahoru, doleva, pohyb dolů.“

Pokuste se zpestřit samotný grafický diktát zařazením jazykolamů, jazykolamů, hádanek, prstová gymnastika, fyzické minuty, diskuse o získaných výsledcích a rozhovor nebo příběh. Je vhodné, aby vše obsažené v lekci bylo na stejné téma jako kresba.

Než provedete grafický diktát, poučte své dítě, že se musí snažit kreslit rovné, úhledné čáry a být při plnění úkolu velmi opatrní.

Po dokončení diktátu dítě za dosažený výsledek pochválte, v případě potřeby s ním najděte místo, kde udělalo chybu, a opravte jej. Pokud má dítě touhu, můžete ho pozvat, aby vybarvil hotový obrázek nebo jej zastínil. Pokud dítě ještě není unavené a chce pokračovat ve výuce, můžete ho požádat, aby samostatně vymyslel kresbu podle buněk a poté s ním vytvořil grafický diktát založený na jeho postavě.

Metody provádění grafických diktátů

Grafický diktát můžete provádět různými způsoby.

  • Pro ty kluky, kteří je teprve začínají cvičit, je vhodná nejjednodušší metoda - pod diktátem dospělého. V tomto případě učitel nebo rodič diktuje dítěti, kolik buněk a jakým směrem se potřebuje pohybovat.

Příkladem takového diktátu je diktát „Pes“. Úkol plní dítě na diktát pokynů dospělých.

  • Druhým způsobem je nabídnout dítěti papír, na kterém jsou napsány pokyny pro splnění úkolu a je stanoven výchozí bod, ze kterého se dítě potřebuje posunout. Dítě samo se dívá na počet buněk a směr pohybu.

Jako příklad se podívejte na grafický diktát

  • "Auto"
  • "Kůň"
  • "Loď"

  • Třetím způsobem je kreslení symetrií. V takových diktátech dostane dítě list, na kterém je vyobrazena polovina kresby a nakreslena čára symetrie. Dítě dokresluje symetrickým počítáním potřebného počtu buněk.

Zde dospělý nakreslí polovinu vánočního stromku a nakreslí čáru symetrie. Děti jsou požádány, aby druhou polovinu dokončily symetricky.

  • Čtvrtý způsob je vhodný pro starší děti. Zde je dítěti nabídnut list s ukázkou grafického diktátu. Dítě musí na svůj list nakreslit stejný obrázek jako ve vzorku, nezávisle spočítat požadovaný počet buněk a určit směr, kterým se musí pohybovat. Takové diktáty mohou být nejen ve formě kreslení čar podél buněk, ale také s úplným vybarvením požadovaného počtu buněk barevnými tužkami. Výsledkem je, že dítě dostane do sešitu barevný, krásný obrázek.

Jednoduchá možnost možná kresba „slona“. Nabídněte svému dítěti pouze hotový obrázek a nastavte bod, ze kterého se potřebuje posunout.

Stejným způsobem můžete dítě vyzvat, aby nakreslilo „hada“, který je také snadno sledovatelný (pokyny by měly být odstraněny, nabízí pouze hotovou verzi) nebo „veverku“.

Těžší úkoly jsou

A implementace následujících schémat bude ještě obtížnější:

Výhody plnění úkolů

Pozitivní výsledky výhody práce s grafickými diktáty se projeví během 2-3 měsíců, pokud je předškolákům pravidelně nabízíte, alespoň několikrát týdně. Existuje dokonce diagnostická technika D.B. Elkonin, který se nazývá „grafický diktát“. Jeho účelem je zjistit úroveň rozvoje u starších předškoláků předpoklady pro vzdělávací aktivity. Koneckonců, oni jsou ti, kteří poskytují dobrá pomoc při přípravě dítěte do školy.

Prováděním grafických diktátů si miminko připravuje ruku na psaní, posiluje pojmy „zprava-doleva“, „nahoru-dolů“, učí se orientovat v prostoru a na listu sešitu a upevňuje počítání do 10. Děti se učí soustředit na tom, co dospělý říká, a rozumět mu a pracovat v souladu s pokyny, které nabízí. Bez této dovednosti pro ně bude škola velmi těžká.

Zveme vás ke shlédnutí videa, jak dítě v praxi píše grafický diktát.

Grafické diktáty přispívají k rozvoji schopnosti udržet pozornost na konkrétním úkolu, rozvíjet se prostorová představivost, myšlení, představivost, kreativita, vytrvalost. Miminko se učí koordinovat své pohyby.

Kresba buňkami pomáhá překonat tyto často se vyskytující problémy. počáteční období Mnoho dětí má problémy s učením, jako je nevyvinutý pravopis a roztržitost. Pomáhají také rozšířit obzory dítěte a rozšířit jeho slovní zásobu. Děti se seznamují s různé způsoby obrázky objektů na listu papíru.

Důležité body

Dělat grafický diktát je pro dítě vzrušující hrou. Toto je hlavní aktivita pro předškoláky. Dospělí, kteří se rozhodnou pracovat s dítětem, by na to měli vždy pamatovat.

  • Pochvalte své dítě za dobře provedenou kresbu.
  • Nenadávejte svému dítěti za to, že dělá svou práci špatně.
  • Pomozte mu najít a opravit chybu.
  • Během procesu kreslení na dítě nespěchejte.
  • Nespěchejte s přechodem na složitější kresby, zvláště pokud dítě stále dělá chyby v jednoduchých.
  • Povzbuďte své dítě, aby převzalo iniciativu a vytvořilo takový diktát samo.
  • Nechte ho vybarvit nebo vystínovat hotovou práci, ale netrvejte na tom.
  • Pamatujte, že děti se nemohou učit dlouhou dobu. U starších předškoláků by maximální délka lekce neměla přesáhnout 25–30 minut.
  • Netrvejte na pokračování v práci, pokud je vaše dítě unavené.
  • Udržujte své třídy rozmanité. Vyprávějte svému dítěti zajímavé příběhy o zobrazeném předmětu.
  • Nejprve pomozte miminku tím, že s ním dokončete úkol na vašem listu nebo na tabuli, aby dítě vidělo, jak a kam se má pohybovat, a naučilo se počítat buňky správným směrem.
  • Jídelní lístek
D. B. Elkonin

Technika je určena pro práci s dětmi staršími 4 let.

Účel: Tato technika se používá k určení úrovně rozvoje dobrovolné sféry dítěte, studijních schopností v oblasti percepční a motorické organizace prostoru a ke studiu jemných motorických dovedností rukou.

Materiál se skládá ze 4 diktátů, z nichž první je trénink.

1. "Začneme kreslit první vzor. Položte tužku na nejvyšší bod. Pozor! Nakreslete čáru: o jednu buňku dolů. Tužku nezvedejte z papíru, nyní o jednu buňku doprava. O buňku nahoru. O jednu O buňku vpravo. O buňku dolů. O buňku vpravo O jednu buňku nahoru. O buňku vpravo. O buňku dolů.

2. "Teď položte tužku na další bod. Připravte se! Pozor! O jednu buňku nahoru. O buňku vpravo. O buňku nahoru. O buňku vpravo. O buňku dolů. O buňku vpravo. O buňku dolů Jedna buňka doprava. Jedna buňka nahoru. Jedna doprava. Nyní pokračujte v kreslení stejného vzoru sami.“

3. "Pozor! Tři buňky nahoru. Jedna buňka doprava. Dvě buňky dolů. Jedna buňka doprava. Dvě buňky nahoru. Jedna doprava. Tři buňky dolů. Jedna buňka doprava. Dvě buňky nahoru. Jedna buňka doprava. Dvě buňky dolů. Jedna buňka doprava. Tři čtverce nahoru. Nyní pokračujte v kreslení tohoto vzoru sami."

4. "Položte tužku na nejnižší bod. Pozor! Tři buňky vpravo. Jedna buňka nahoru. Jedna buňka vlevo (slovo „levý“ je zvýrazněno hlasem). Dvě buňky nahoru. Tři buňky vpravo . Dvě buňky dolů. Jedna buňka doleva (slovo „ „doleva“ je v hlase opět zvýrazněno). Jedna buňka dolů. Tři buňky doprava. Jedna buňka nahoru. Jedna buňka doleva. Dvě buňky nahoru . Nyní pokračujte v kreslení tohoto vzoru sami."

Na samostatné dokončení každého vzoru máte jednu a půl až dvě minuty. Celkový čas Procedura obvykle trvá asi 15 minut.

Analýza výsledků.
Bezchybná reprodukce vzoru - 4 body. Za 1-2 chyby dávají 3 body. Za větší číslo chyby - 2 body. Pokud je chyb více než správně reprodukovaných částí, je udělen 1 bod.
Pokud neexistují správně reprodukované části, je uděleno 0 bodů. Tímto způsobem se vyhodnocují tři vzory (jeden trénink). Na základě získaných údajů jsou možné následující úrovně provedení:

10-12 bodů - vysoká;
6-9 bodů - průměr;
3-5 bodů - nízká;
0-2 body - velmi málo.



Novinka na webu

>

Nejoblíbenější