տուն Ատամների բուժում Դասի վերնագիր. Ի՞նչ եք անում ազատ ժամանակ: Նոր գիտելիքների բացահայտում.

Դասի վերնագիր. Ի՞նչ եք անում ազատ ժամանակ: Նոր գիտելիքների բացահայտում.

Անգլերենի դասի պլան, 5-րդ դասարան Կուզովլև Վ.Պ.
Դասի վերնագիր. Ի՞նչ եք անում ազատ ժամանակ:

Դասի նպատակներն ու խնդիրները.

Սոցիալ-մշակութային ասպեկտ- ծանոթանալ, թե ինչպես են բրիտանացի հասակակիցներն իրենց ազատ ժամանակը անցկացնում ընկերների և ծնողների հետ, խաղերով բինգո, ամերիկացի երեխաների սիրելի մուլտֆիլմերով The SimpsonsԵվ Ռուգրատս;
Ռ զարգացման ասպեկտ- ուշադրության, հիշողության, խոսքի միավորները համեմատելու և հակադրելու ունակության զարգացում, ընդհանրացում; ենթադրությունների մշակում ռուսաց լեզվի հետ անալոգիայով՝ ըստ բառակազմական տարրերի. հաղորդակցման հմտությունների զարգացում;
IN կրթական ասպեկտ- անհրաժեշտության սնուցում առողջ ճանապարհկյանք և օգտակար ժամանց ընկերների և ընտանիքի հետ, զարգացնել համագործակցության և փոխօգնության կարիքն ու կարողությունը զույգերով և խմբերով աշխատելիս.
U կրթական ասպեկտ- բառապաշարի հմտությունների բարելավում; առնչվող առաջադրանքԿարդալու/լսելու հմտությունների զարգացում՝ տեղեկատվությունն ամբողջությամբ հասկանալու և կոնկրետ տեղեկատվություն կորզելու համար:
Խոսքի նյութ.
արդյունավետ
բառային - լողավազան, ճամփորդություն անել, լուսանկարվել, ձանձրանալ, գլուխկոտրուկ անել.
քերականական - Present Simple.

Ակնկալվող արդյունքները.

Անձնական- հարգել ձեր ընտանիքի ավանդույթները և զգույշ վերաբերմունք նրանց նկատմամբ. քաղաքավարի վարքի կանոնների, խոսքի մշակույթի հատուկ իմացություն; բարեկամության և ընկերների գաղափար, նրանց հետաքրքրությունների և հոբբիների նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունք. այլ ժողովուրդների լեզվի և մշակույթի նկատմամբ հարգանքի ձևավորումը:

Մետաառարկա- զարգացնել պատկերացում օտար լեզվի մասին՝ որպես աշխարհը և այլ մշակույթները հասկանալու միջոց. լեզվական կարողությունների զարգացում՝ լսողական և տեսողական տարբերակում, իմիտացիա, գուշակություն, իմաստային սպասում, լեզվական օրինաչափությունների նույնականացում; UUD-ի մշակում. օգտագործել համեմատության, վերլուծության, սինթեզի, ընդհանրացման, դասակարգման տրամաբանական գործողություններ ըստ տարբեր նշաններ, անալոգիաների և պատճառահետևանքային հարաբերությունների հաստատում. կարևորել, ամփոփել և արձանագրել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը. աշխատել ինքնուրույն, ռացիոնալ կազմակերպելով իրենց աշխատանքը դասարանում և տանը:

Առարկա- հաղորդակցման հմտությունների տիրապետում խոսքի գործունեության հիմնական տեսակների մեջ.

Ելույթ ունենալով- վարել հարցման երկխոսություն, հարցաքննել զրուցակցին և պատասխանել նրա հարցերին. հարցման հիման վրա տվյալ թեմայի վերաբերյալ հաշվետվություն կազմել.

Լսելով- հասկանալ խոսակցական խոսքը.

Նամակ- գրավոր արձանագրել բանավոր հայտարարությունները.

Հիմնական հասկացություններ՝ հծանոթացում նոր բառային միավորներին. լողավազան, ճամփորդություն անել, լուսանկարվել, ձանձրանալ, գլուխկոտրուկ անել; տեսակ-ժամանակի կրկնություն Ներկայացրե՛ք ձևերըՊարզ (հաստատական, ժխտական ​​և հարցական նախադասությունների կառուցում), կանոնավոր և անկանոն բայեր, դրանց ձևավորման եղանակներ, -ed վերջավորության արտասանություն, Uu տառը կարդալու կանոնների կրկնություն:

Դասի պլան:

1. Խոսքի պատրաստում.

2. Նոր բառային միավորների իմաստավորում.

3. Խոսքի գործունեության հիմնական տեսակներում հաղորդակցման հմտությունների զարգացում.

ա) լսել;

բ) ընթերցանություն;

գ) խոսելը.

4. Present Simple, կանոնավոր և անկանոն բայերի ժամանակային ձևի կրկնություն:

5. Տնային աշխատանք.

Դասի խնդիր.Կարողացեք խոսել այն մասին, թե ինչով եք զբաղվում ազատ ժամանակ։

Դասի ռեսուրսների աջակցություն.Նկարազարդումներ, նկարներ տարբեր տեսակներդասեր; ձայնային ձայնագրություն; քերականության աղյուսակ (Present Simple), դասագիրք, աշխատանքային տետր, ընթերցանության գիրք, շնորհանդես:

Տեխնիկական աջակցություն- համակարգիչ.

Դասի նկարագրություն


Փուլեր

Ուսուցչի և ուսանողների գործունեությունը

Ակնկալվող արդյունքները

Վերահսկում և գնահատում

1. Մոտիվացիա

Դասի ընթացքում կքննարկվի ազատ ժամանակի թեման, հետևաբար խոսքի ուսուցման ընթացքում կակտիվացվեն բառային միավորները, որոնք օգտագործվում են ազատ ժամանակի գործունեությունը նկարագրելու համար, որոնք սովորողները յուրացրել են նախորդ դասարաններում: Նկարազարդումները օգտագործվում են որպես տեղեկատվական աջակցություն:

Ուսուցիչ. Առաջադրանք է տալիս անվանել նկարներում ցուցադրված գործունեության տեսակները:

Մենք սիրում ենք տարբեր բաներ անել: Ի՞նչ կարող ենք անել զվարճանալու համար: (Դասում ստեղծում է խնդրահարույց իրավիճակ, թարմացնում է այս թեմայի վերաբերյալ սովորողների ունեցած գիտելիքները):

ՈւսանողՀիշում է, թե ինչ գիտի ուսումնասիրվող հարցի մասին,

ենթադրություն է անում, համակարգում է տեղեկատվությունը նոր նյութ սովորելուց առաջ և որոշում դասի թեման:



Գիտակցեք

թարմացում

թեմայի վերաբերյալ նախկինում ձեռք բերված գիտելիքները.

Գնահատեք առաջադրանքի ճիշտությունը, կատարեք ձեր աշխատանքին անհրաժեշտ ճշգրտումներ ինչպես գործողության ավարտին, այնպես էլ դրա իրականացման ընթացքում. գնահատեք ձեր անտեղյակության ոլորտը, սահմանեք կրթական նպատակներ և խնդիրներ (ուսուցչի օգնությամբ որոշեք, թե այլ ինչ է պետք սովորել այս թեմայով):


Անհատական ​​վերահսկողություն.

Գնահատվում են այն աշակերտները, ովքեր կարողացել են անվանել նկարներում պատկերված գործողությունների ամենամեծ թիվը։


2.Տեղեկությունների ստացում

ՈւսուցիչԻմաստականացնում է նոր բառային միավորները՝ օգտագործելով թարգմանություններն ու նկարազարդումները դասագրքից և կիրառում դրանց արտասանությունը:Օրինակ՝ 1, էջ 8։

Ուսանող: Ականջով ընկալում և անգլերենով վերարտադրում է տարբեր գործունեության անվանումները:


Իմաստավորե՛ք բառերը՝ հիմնվելով լեզվական կռահումների վրա:

Անկախորեն գնահատեք գործողության ճիշտությունը և կատարեք առաջադրանքի անհրաժեշտ ճշգրտումները: Հայտնաբերել շեղումները

ստանդարտից։


3. Տեղեկատվության մշակում և քննարկում

ՈւսուցիչԿազմակերպում է աշխատանքը աուդիո ձայնագրության հետ (խնդիր է տալիս լսել հաղորդագրությունը, ընտրել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը և վերափոխել այն:Օրինակ՝ 2 1), 2), 3):

1) Որ գործունեությունը նախկին. 1 Արդյո՞ք Քլերն ու Փոլը անում են իրենց ազատ ժամանակ:

2) Էլ ի՞նչ են անում Քլերը, Փոլը և Մեգանն իրենց ազատ ժամանակ: Նրանք զվարճանում են:

3) Քլերի և Փոլի գործունեություններից ո՞րն եք անում/չե՞ք անում:

ՈւսանողԼսեք հայտարարությունները, ընտրեք անհրաժեշտ տեղեկատվությունը և խոսեք իրենց մասին՝ առաջին դեմքի բայերը վերածելով երրորդ դեմքի բայերի:Ներկա անորոշ։
Ուսուցիչ: Առաջադրանք է տալիս համեմատել նախադասության մասերը և կառուցել նմանատիպ հայտարարություններ ձեր մասին՝ արտահայտելով ձեր վերաբերմունքը իրադարձությունների նկատմամբ:

ՈւսանողՆրանք նախադասություններ են կազմում՝ համեմատելով իրենց մասերը, արտահայտում են իրենց վերաբերմունքը՝ պատասխանելով հարցերին. Ի՞նչ փաստեր են զարմացնում Քլերի ընտանեկան գործունեության մասին (հետաքրքիր, սովորական/անսովոր):
Ուսուցիչ: նոր խնդիր է դնում՝ երկխոսություն ստեղծել և միմյանց հարցնել, թե ինչպես են անցկացնում ազատ ժամանակը, խորհուրդ է տալիս ուսանողներին։

ՈւսանողՍովորեք հարցեր տալ ճիշտ՝ օգտագործելով ճիշտ ժամանակի ձևը և պատասխանել դրանց:

Հասկանալ Անգլերեն խոսքականջի միջոցով՝ կոնկրետ տեղեկատվություն կորզելու համար: Իմանալ քերականական երևույթների գործառական և ձևական առանձնահատկությունները (Present Simple):


Ձեր տեսակետը փաստարկելու համար օգտագործեք բանավոր միջոցներ:
Օգտագործեք անհրաժեշտ խոսքի միջոցները քննարկման համար. կարողանալ օգտագործել հարցեր՝ բացակայող տեղեկատվություն ստանալու համար:

Ճակատային և անհատական ​​հսկողություն:

Երկխոսական խոսքի հմտությունների վերահսկում:



4. Ամփոփում

Ուսուցիչ: Հրավիրեք ուսանողներին խաղ խաղալԳտեք նմանատիպ հետաքրքրություններ ունեցող դասընկերոջը,դասարանում սովորած նոր բառապաշարի օգտագործումը.
ՈւսանողՀամակարգում է ստացված տեղեկատվությունը:
Ուսուցիչ: Ամփոփում է դասը և բացատրում տնային աշխատանքը:Ի՞նչ եք անում միասին ձեր ընտանիքում:
ՈւսանողԳրում է տնային աշխատանքը:

Թարմացրեք ձեռք բերված գիտելիքները թեմայի վերաբերյալ: Ինքնուրույն վերլուծել նպատակային ձեռքբերումները՝ հաշվի առնելով նոր ուսումնական նյութում ուսուցչի կողմից նշված գործողությունների ուղեցույցները

Դասարանում ուսումնասիրված նյութի մոնիտորինգ:

5. Անդրադարձ

Ուսուցիչ: Հրավիրում է ուսանողներին գնահատել իրենց գործունեությունը դասում, նպատակ ունի ընկալել և իրականացնել դրանք հուզական վիճակև անձնական ներդրումը դասին: Երեխաները խոսում են այսպես.Հիմա ես կարող եմ...

Ուսանողները նույնպես ստանում եներեք դեմքով քարտեր.ուրախ, չեզոք և տխուր: Երեխաներին առաջարկվում է ընտրել իրենց տրամադրությանը համապատասխանող նկար. ընտրել ձեր տրամադրությանը համապատասխանող նկար.Ընտրեք նկարը, որն արտացոլում է ձեր տրամադրությունը.
ՈւսանողՀամեմատում է դասի սկզբում դրված նպատակները ստացված արդյունքների հետ, գնահատում է իր գործունեության արդյունքները։


Զարգացնել ուսանողների վերլուծելու կարողությունը կրթական գործունեությունև հուզական վիճակ: Իրականացնել ճանաչողական արտացոլում կրթական և ճանաչողական խնդիրների լուծմանն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ:

Ինքնագնահատական


Քաղաքային ինքնավար ուսումնական հաստատություն

«Թիվ 55 միջնակարգ դպրոց».
Դասի ուրվագիծ
Անգլերեն 3-րդ դասարանում
«Սիրելի և ամենաքիչ սիրելի տնային գործերը» թեմայով
(UMK English 3 Kuzovlev V.P., Lapa N.M. և ուրիշներ)
Կազմող՝ Էրոֆեևա
Լարիսա
Ալեքսանդրովնա
2013 թ
Դասի թեման՝ Սիրված և ամենաքիչ սիրելի տնային գործերը
Դասի նպատակներն ու խնդիրները.
- խոսքում «Տնային աշխատանք» թեմայով բառապաշարի ակտիվացում. խմբում աշխատելու կարողության զարգացում;
- բաց և փակ վանկերում Aa, Ii, Yy, Ee տառերի ճիշտ ընթերցման հմտությունների ձևավորում.
- Դասընկերների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքի ձևավորում, համագործակցության, փոխօգնության զգացում, անգլերենի հետագա ուսումնասիրության մոտիվացիայի բարձրացում:
Սարքավորումներ:
- նկարներ շաբաթվա օրերով, տարվա եղանակներով;
- կարդալու քարտեր;
- քարտեր դասի բառապաշարով երկու լեզուներով.
- չիպսեր
Դասի ընթացքում օգտագործված տեխնիկա և կառուցվածք.
Կառավարեք Mat
Թխի թող գա
Վիկտորինա-Վիկտորինան-Առեւտուր
Ռալի Ռոբին
Շարունակական Round Robin
Անջատել – հպել ներքեւ
Դասերի ընթացքում.
Կազմակերպչական պահ Ուսուցիչ. Բարի լույս, երեխաներ:
Երեխաներ: Բարի լույս, L.A.
Ուսուցիչ: Ես ուրախ եմ տեսնել ձեզ: Նստել! (երեխաները նստում են):
Այսօր ինչպես ես?
Ուսուցիչ. Բոլորը միասին. Ես լավ եմ: («OK» ժեստ) Ես լավ եմ: Ես հիասքանչ եմ։ Ես սուպեր եմ Ես լավ եմ! Ես գերազանց եմ! Ես դասի եմ Ես բարձրակարգ եմ: Ես կատարյալ եմ: (Բութ մատները վեր) Խնդիր չկա: (ձեռքի բացասական ժեստ) Ես այնքան եմ: (Ափի ծայրը վերև վարեք) Ես այնքան էլ լավը չեմ: Ես այնքան էլ վատ չեմ (բութ մատները ցած): (Պատասխանների տարբերակների խմբերգային պրակտիկան ընթացքի մեջ է)
Հիմա ես ուզում եմ իմանալ «Ինչպե՞ս ես այսօր»: (Յուրաքանչյուր երեխայի պատասխանը հերթով)
Հիմնական մասը
Տեղադրում աշխատանքի համար (Manage Mat)
Ուսուցիչ- Տղերք, այսօր դասարանում մենք կունենանք խմբային աշխատանք: Մենք ձեզ հետ գործընկերներ կլինենք։ Ուշադիր նայեք սեղանի գծապատկերներին և դրեք համապատասխան կրծքանշանները: Թվեր 2-3 / 1-4 - դուք դեմքի գործընկերներ կլինեք, կողջունեք միմյանց ամուր ձեռքսեղմումով և կասեք. «Ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար»: Թվեր 1-2 / 3-4 – դուք կլինեք ուս գործընկերներ, կողջունեք միմյանց ձեռք սեղմելով և կասեք. «Հաճելի օր»:
Շնորհակալություն։ Սկսենք մեր դասը.
1). Շաբաթվա օրերը
Ուսուցիչ: Նայեք գրատախտակին: Մենք կվերանայենք շաբաթվա բոլոր օրերը: Կրկնել ինձանից հետո:
Երկուշաբթի. Այսօր երկուշաբթի է։
Երեքշաբթի. Այսօր երեքշաբթի է։
չորեքշաբթի. Այսօր չորեքշաբթի է։
հինգշաբթի. Այսօր հինգշաբթի է։
Ուրբաթ. Այսօր ուրբաթ է։
շաբաթ օրը. Այսօր շաբաթ է։
Կիրակի. Այսօր կիրակի է։
(շաբաթվա օրերի հնչյունական պրակտիկա՝ օգտագործելով նկարներ)
Պատասխանեք իմ հարցերին.
Այսօր երկուշաբթի է? Արդյո՞ք այսօր երեքշաբթի է: Այսօր կիրակի՞ է։ և այլն: Տվեք ինձ լիարժեք պատասխան – Շաբաթվա ո՞ր օրն է այսօր: (երեխաները պատասխանում են) Շաբաթվա ո՞ր օրն է երկուշաբթիից չորեքշաբթի: (2-3 տարբերակ) Շաբաթվա ո՞ր օրն է ուրբաթին հաջորդող օրը: (2-3 տարբերակ) (երեխաները պատասխանում են հարցերին, ճիշտ պատասխանների համար ստանում են չիպսեր, որոնք կհաշվվեն դասի վերջում):
2). Այսօրվա ամսաթիվը
Ուսուցիչ. Երեխաներ, և ո՞ր օրն է այսօր: Նայեք գրատախտակին.
Դեկտեմբերի երկրորդ - ապրում է տանիքում
Դեկտեմբերի երկրորդը - ծամում է իրիս
Դեկտեմբերի երկրորդ – Ես սովոր չեմ ձանձրանալուն Դեկտեմբերի երկրորդը՝ մեծ չարաճճիություն
Այսօր դեկտեմբերի երկրորդն է։ Ո՞ր օրն է այսօր: (2-3 երեխա պատասխանում է հարցին)
3). Սեզոններ
Ուսուցիչ- Դուք ասում եք, այսօր դեկտեմբերի երկրորդն է: Բայց դա նշանակում է՝ աշունն ավարտվեց և սկսվեց ձմեռը։ Էլ ի՞նչ եղանակներ գիտեք, երեխաներ: Նայեք գրատախտակին. այս նկարները կարող են օգնել ձեզ: Բոլորը միասին՝ աշուն, ձմեռ, գարուն, ամառ։ (մենք աշխատում ենք սեզոնների վրա՝ օգտագործելով նկարներ)
Ռալի Ռոբին
Ուսուցիչ. Տղերք, ձեզնից յուրաքանչյուրն այժմ կստանա նկար չորս եղանակներից մեկի հետ: Մտածիր այդ մասին։ Անվանեք ձեր սեզոնը: Փոխեք նկարները ձեր դեմքի գործընկերոջ հետ: Անվանեք ձեր նոր նկարը: Այժմ փոխեք նկարները ձեր ուսի գործընկերների հետ: Կրկին անվանեք ձեր նոր նկարը: Պատրաստ ես? («Այո»)

Ուսուցիչ- Հիմա, տղերք, եկեք վեր կացեք, ես ձեզ տալիս եմ ուղիղ 1 րոպե, դուք պետք է գտնեք ամենամոտ զույգին, բայց ոչ ձեր խմբից, նկարներ փոխանակեք ձեր նոր գործընկերոջ հետ՝ անվանելով միմյանց նկարները: Մի մոռացեք «Բարձր հնգյակի» մասին, երբ փնտրում եք նոր գործընկեր: Պատրաստ ես? (երեխաները պատասխանում են «Այո») Եկեք սկսենք:
Մեկ րոպե անց լռության ազդանշան է տրվում. - երեխաները պատասխանում են «Այո»: և տեղափոխվեն իրենց տեղերը: Հիմա ես կստուգեմ ձեր քարտերը: (սեզոնները վերահսկվում են արագ տեմպերով. եթե երեխան անվանել է իր սեզոնը, ապա նա ստանում է չիպ իր պատասխանի համար)
4). Պասիվ բառապաշարի յուրացման մոնիտորինգ
Անջատել – Հպել վար
Ուսուցիչ- Տղերք, հիմա կանգնեք, նրանք, ովքեր կարող են անվանել շաբաթվա ո՞ր օրն է այսօր: (վերահսկում են 2-3 հոգի): Ո՞վ կարող է նշել, թե այսօր ինչ ամսաթիվ է: (վերահսկում են 2-3 հոգի): Ո՞վ կարող է անվանել տարվա ցանկացած եղանակ: (վերահսկում է 2-3 հոգի) (ճիշտ պատասխանի համար յուրաքանչյուր երեխա ստանում է չիպ)
5). Ընթերցանության կանոններ
Ուսուցիչ. Այժմ մենք կվերանայենք ընթերցանության բոլոր կանոնները: Նայեք գրատախտակին. (կարդալու հիմնական կանոնները կրկնվում են հնչյունական պրակտիկայի միջոցով՝ ընթերցանության քարտերի միջոցով)
Շարունակական Round Robin

Ուսուցիչ. Տղերք, այժմ յուրաքանչյուր խումբ կստանա գունավոր ընթերցանության քարտերի իր հավաքածուն: Թիվ 1 գործընկերները վերցնում են մեկ քարտ ընդհանուր կույտից և ընթերցում այն, այնուհետև թիվ 2 գործընկերը վերցնում է քարտը, այնուհետև համարը 3, այնուհետև համարը 4 և նորից շրջանագծի մեջ, մինչև ձեր ժամանակը սպառվի: Ես ձեզ տալիս եմ ուղիղ մեկ րոպե: Պատրաստ ես? («Այո») Եկեք սկսենք:
Վիկտորինա-Վիկտորինան-Առևտուր (Վիկտորինայի-վիկտորինա-Առևտուր)
Ուսուցիչ. Հիմա, տղերք, եկեք վեր կացեք, ես ձեզ տալիս եմ ուղիղ 1 րոպե, դուք պետք է գտնեք ամենամոտ զույգը, բայց ոչ ձեր խմբից, փոխանակեք քարտերը ձեր նոր գործընկերոջ հետ, կարդալով միմյանց քարտերը: Մի մոռացեք «Բարձր հնգյակի» մասին, երբ փնտրում եք նոր գործընկեր: Պատրաստ ես? («Այո») Եկեք սկսենք:
Մեկ րոպե անց լռության ազդանշան է տրվում. - երեխաները պատասխանում են «Այո»: և տեղափոխվեն իրենց տեղերը: Հիմա ես կստուգեմ ձեր քարտերը: (սեզոնները վերահսկվում են արագ տեմպերով. եթե երեխան կարդացել է իր քարտը, նա իր պատասխանի համար ստանում է չիպ)
6). Մենք լավ օգնականներ ենք:
Ուսուցիչ. Երեխաներ, մենք բոլորս լավ օգնականներ ենք մեր մայրերի համար: Բայց ինչ կարող ես անել տունը? Կազմի՛ր նախադասություններդ: Օրինակ՝ ես կարող եմ լվանալ սպասքը։ Ես կարող եմ մաքրել մեքենան։ (երեխաները «Տնային աշխատանք» թեմայով բառապաշարով նախադասություններ են կազմում) Շնորհակալություն:
Բայց ի՞նչ եք սիրում անել կամ չեք սիրում անել տան հետ կապված: Պատասխանեք իմ հարցերին.
Ուսուցիչ: Դուք սիրում եք լվանալ սպասքը:
Երեխաներ. Այո, ես անում եմ / Ոչ, ես չեմ
(լվացեք ամանները, մաքրեք մեքենան, հավաքեք միրգ/բանջարեղեն/հատապտուղներ, կերակրեք ընտանի կենդանիներին, մաքրեք արահետները, մաքրեք կահույքը, սեղան գցեք, կերակուր պատրաստեք, անկողին պատրաստեք, աշխատեք այգում, գնումներ կատարեք և այլն): )
Ռալի Ռոբին
Ուսուցիչ: Լավ արեցիք, տղերք: Եվ հիմա ես ուզում եմ իմանալ, թե որքան լավ գիտեք մեր դասի բառապաշարը: Կրկին խմբերով ենք աշխատում, համատեղում ենք կլիշեի անգլերեն տարբերակները ռուսերեն տարբերակների հետ։ Ես ձեզ տալիս եմ 5 րոպե ամբողջ աշխատանքը կատարելու համար: Համեմատեք անգլերեն և ռուսերեն համարժեքները միմյանց հետ: Ես ձեզ կտամ 5 րոպե խմբերով աշխատելու համար: Պատրաստ ես? («Այո»)
Եզրակացություն
Ուսուցիչ. Տղաներ, դուք այսօր հիանալի աշխատանք կատարեցիք: Շնորհակալություն բոլորին նման բեղմնավոր աշխատանքի համար։ Մենք հաշվում ենք չիպսերը, ասում, թե ով ինչքան է վաստակել այսօր, և դրանք փոխանակում գնահատականների հետ։
Ուսուցիչ: Դասը ավարտված է: Ցտեսություն, երեխաներ:
Երեխաներ: Ցտեսություն, L.A.


Կցված ֆայլեր

Անգլերենի դասի ամփոփում 4-րդ դասարանում՝ օգտագործելով Վ.Պ. Կուզովլևի ուսումնական նյութերը՝ օգտագործելով ՏՀՏ տեխնոլոգիաները:

Բաժնի թեման.«Այն վայրը, որն ինձ ուրախացնում է».
Դասի թեման.«Դուք կարգի բերե՞լ եք ձեր սենյակը: »
Նպատակները:
Ուսումնական:
քերականական խոսքի հմտությունների ձևավորում (հարցական նախադասություններ Present Perfect-ով)
թեմայի վերաբերյալ բառապաշարի հմտությունների բարելավում
լսելու հմտությունների զարգացում՝ կոնկրետ տեղեկատվություն ստանալու համար
Ուսումնական:
հիշողության և ուշադրության զարգացում
զույգերով աշխատելու կարողության զարգացում
Ուսումնական:
հաղորդակցության մշակույթի դաստիարակում, օտար լեզվի նկատմամբ սեր և հետաքրքրություն դրսևորելը
անգլիախոս երկրների մշակույթն ուսումնասիրելու նկատմամբ հետաքրքրություն զարգացնել
Պլանավորված արդյունքներ.
1. Անձնական:
Զարգացնել ուսումնական գործունեության համար մոտիվացիա և ձևավորել ուսուցման անձնական իմաստ, գիտակցել նյութի յուրացման աստիճանը.
Զարգացնել հաղորդակցական իրավասությունը հասակակիցների հետ շփման և համագործակցության մեջ

2. Մետա-առարկա:
Սովորեք ինքնուրույն որոշել ձեր ուսումնական նպատակները և
պլանավորել նպատակներին հասնելու ուղիներ
Կարողանալ սահմանել հասկացությունները և հաստատել պատճառահետևանքային հարաբերություններ
3. Թեմա:
Կառուցեք քերականական և բառապաշարային լեզվական հմտություններ «PresentPerfect» թեմայի շրջանակներում:
Բարելավել երկխոսական խոսքի հմտությունները

Դասի սարքավորումներՀամակարգիչ, էկրան, տախտակ, մուլտիմեդիա շնորհանդես PowerPoint-ում դասի համար, քերականական աղյուսակ Present Perfect Tense

Դասերի ժամանակ.

1. Կազմակերպչական պահ.
Ուսուցիչ. «Բարի լույս բոլորին»: Պատրա՞ստ եք սկսել:
Ուսանողներ. «Բարի լույս, բարի լույս»:
Բարի լույս ձեզ:
Բարի լույս, բարի լույս:
Մենք ուրախ ենք տեսնել ձեզ»:
Ուսուցիչ. «Ես նույնպես ուրախ եմ ձեզ տեսնել: Այսօր ես կցանկանայի սկսել մեր դասը գրատախտակին պատկերված նկարով: Հիմա նայեք նկարին և փորձեք անվանել մեր այսօրվա դասի թեման»։
Ուսանողներ (արտահայտել իրենց մտքերը)
Ուսուցիչ: «Դա շատ ճիշտ է»: . Դա «Դու կարգի բերե՞լ ես քո սենյակը»: Գիտեմ, որ սիրում ես օգնել ծնողներիդ: Այսպիսով, այսօր դասի ժամանակ մենք կկարդանք, կխոսենք և կխաղանք:
2.Հնչյունական վարժություն.
Ուսուցիչ. «Եկեք սկսենք մեր դասը հնչյունական վարժություններով»

3.Խոսքի տաքացում.
Ուսուցիչ. «Նայեք տախտակին. Սա հայրիկն է և նրա սիրելի հյուրասենյակը: Պատասխանեք հարցին. «Ի՞նչ ունի նա և ի՞նչ չունի սենյակում»:
(Ուսուցիչը հրավիրում է ուսանողներին վերհիշել նախորդ դասերի բառապաշարը. «Տուն, կահույք» թեմայով: (hasn*t got) ...)» Այսպիսով, այսպես է ակտիվացվում և համախմբվում նախկինում լուսաբանված նյութը):
Ուսուցիչ: «Դա ճիշտ է»: Եվ սա մայրիկն է և նրա սիրելի խոհանոցը: Պատասխանեք հարցին. «Ի՞նչ ունի նա և ի՞նչ չունի իր խոհանոցում»:
(Աշխատանքը նույնն է ըստ առաջարկվող մոդելի):
Ուսուցիչ:«Դուք շատ լավ եք արել դա: Նկարում տեսնում եք մի փոքրիկ աղջիկ Քեյթին և նրա սենյակը: Պե՞տք է ասեք, թե ինչ ունի նա և ինչ չունի սենյակը»:
(Աշխատեք ըստ առաջարկվող նմուշի)
Ուսուցիչ. «Հիանալի եմ անում»: Եկեք «կրկնենք կահույքի անունները փոքրիկ բանաստեղծության մեջ»
(Ուսանողները միշտ սիրում են համաձայնության բանաստեղծություններ տարրական դասարաններ. Սլայդի վրա բանաստեղծություն է, ուսուցիչը կարդում է տողերը ռուսերեն, աշակերտները տեղադրում են համաձայնության բառեր անգլերենով:)
4. Քերականական խոսքի հմտությունների ձևավորում.
Ուսուցիչ:«Այսօր դուք պարզապես հիանալի եք: Երեխաները նայում են. Այս մարդը կորցրել է ինչ-որ բան: Ի՞նչ է նա ասում մեզ:
Ուսանողները(բարձրացնում են ձեռքը և ուսանողներից մեկը կարդում է).
«Ես կորցրել եմ իմ բանալին»:
Ուսուցիչ: "Ճիշտ։ Ինչպիսի՞ լարվածություն է օգտագործել տղամարդը մեզ այս համակենտրոնացումը պատմելու համար»:
Ուսանողներ. Present Perfect. (Այս քերականական ժամանակը խոսվել է նախորդ դասերի ժամանակ, ուսանողները գիտեն, թե ինչ է նշանակում Present Perfect ժամանակը և գիտեն, թե ինչպես են ձևավորվում դեկլարատիվ նախադասությունները:)
Ուսուցիչ:«Լավ. Եկեք կրկնենք, թե ինչպես ձևավորել դեկլարատիվ նախադասություններ ներկա վաղակատարլարված».

(Ուսուցիչը ներառում է վիդեո ներկայացում, որը բացատրում է այս քերականական ժամանակը: Այս տեսանյութը ներառում է նաև նոր նյութի բացատրություն: Դիտելու ընթացքում ուսուցիչը կանգ է առնում և մեկնաբանում: Այնուհետև նա ցուցադրում է մի սլայդ գրատախտակին, որը սխեմատիկորեն ցույց է տալիս, թե ինչպես են ձևավորվում հարցական նախադասությունները Present-ում: Կատարյալ ժամանակ):
5. Ֆիզիկական վարժություն.
Ուսուցիչ:«Ժամանակն է մի փոքր հանգստանալու։ Եկեք մի քանի քայլ անենք»

(Երեխաները զվարճալի երգ լսելիս վարժություններ են անում, և այս հոլովակի մշտական ​​օգտագործումը թույլ է տալիս երեխաներին նաև երգել, քանի որ բառերը հեշտ է հիշել):
6. Խոսքում քերականական նոր երեւույթի կիրառման ավտոմատացում.
Ուսուցիչ՝ «Բաց դասագիրք, օրինակ 1.3, էջ 15. Ուշադիր կարդացեք տեքստը»։
(Ուսանողները ինքնուրույն կարդում են տեքստը իրենց համար):
Ուսուցիչ:«Եվ հիմա եկեք նորից լսենք Էնդիի պատմությունը այն մասին, թե ինչ է նա արել տանը»:
(Գրատախտակին ցուցադրվում է տեքստով սլայդ, ուսուցիչը այս վարժությունով միացնում է աուդիո ձայնագրությունը (Աուդիո դասընթաց Վ.Պ. Կուզովլևի կրթահամալիրի համար)):
(Լսելուց հետո ուսուցիչն առաջարկում է աշխատանք խոսքում նոր քերականական նյութի օգտագործումը ավտոմատացնելու ուղղությամբ)
Ուսուցիչ:«Ահա որոշ հարցեր, որոնք Էնդիի մայրիկը հաճախ է տալիս Էնդիին: Ինչ են նրանք?"
(Գրատախտակին զույգերով աշխատող ուսանողների մոդելն է: Ուսուցիչը կարդում է օրինակը: Այնուհետև ուսանողներին խնդրում է աշխատել զույգերով: Այս մոդելում ուսանողները վարժվում են ներկա կատարյալ ժամանակով հարցական նախադասություններ՝ օգտագործելով «have» օժանդակ բայը):
Ուսուցիչ: "Աշխատանք զույգերով։ Ձեզանից մեկը տեքստում հարցեր է տալիս, մյուսը՝ մի քանի հակիրճ պատասխաններ։ Դուք հինգ րոպե ունեք դա անելու համար»:
(5 րոպե հետո ուսուցիչը ստուգում է առաջադրանքի ավարտը, կարող եք լսել մեկ զույգ մարդկանց, կարող եք յուրաքանչյուր զույգին խնդրել պատասխանել հարցերին (յուրաքանչյուրը 1 հարց):
Ուսուցիչ«Հիանալի է»: Հիմա ես առաջարկում եմ մեկ այլ վարժություն. Էնդին քույր ունի: Մայրիկը հարցնում է նրան, թե ինչ է արել Էշլիի եղբայրը: Նայիր գրատախտակին։

(Գրատախտակին մեկ այլ մոդելով սլայդ է: Ուսուցիչը կարդում է օրինակը` ուշադրություն դարձնելով օժանդակ բայի գործածությանը: Ուսանողներին կրկին առաջարկվում է աշխատել զույգերով):
Ուսուցիչ. «Աշխատեք զույգերով. Ձեզանից մեկը տեքստում հարցեր է տալիս, մյուսը՝ մի քանի հակիրճ պատասխաններ։ Դուք հինգ րոպե ունեք դա անելու համար»:
(Առաջադրանքը ստուգվում է այնպես, ինչպես նախորդ առաջադրանքը):
Ուսուցիչ. «Դուք դա շատ լավ եք արել»:
7. Հանգստություն.
(Աչքերը մեծ սթրես են ապրում դասարանում աշխատելիս, ուստի խորհուրդ է տրվում կազմակերպել հանգստի պահեր):
Ուսուցիչ«Հարմարավետ նստիր»։ Փակիր քո աչքերը։ Շնչել։ Արտաշնչեք: Եկեք ձևացնենք, որ ամառ է: Դուք պառկած եք ավազոտ լողափում: Եղանակը լավ է։ Թեթև քամին փչում է ծովից։ Թռչունները երգում են. Դուք դժվարություններ չունեք: Ոչ մի լուրջ խնդիր: Դուք լուռ եք: Ձեր ուղեղը հանգստանում է: Ձեր մարմնում հանգստություն է: Ոչինչ չի շեղում ձեր ուշադրությունը։ Դուք հանգստանում եք: (Դադար) Ձեր անախորժությունները հեռանում են: Դուք սիրում եք ձեր հարազատներին, ձեր դպրոցը, ձեր ընկերներին: Նրանք նույնպես սիրում են քեզ: Սովորեք գնահատել ամեն լավ բան: Երկիրը լի է հրաշքներով. Դուք կարող եք ամեն ինչ անել: Դուք վստահ եք ինքներդ ձեզ, որ շատ էներգիա ունեք։ Դուք լավ տրամադրություն ունեք։ Բացիր աչքերդ։ Ինչպես ես քեզ զգում?
(Այս համապարփակ հանգստի ժամանակ կարող եք ներառել բնության հնչյուններ՝ կապված բառերի հետ (ծովի ձայն, ճայերի ճիչ, զեփյուռի հարված և այլն):
8. Գրելու հմտությունների զարգացում.
Ուսուցիչ՝ «Օր. 1, էջ 59. Ի՞նչ փոփոխություններ են արել Էնդիի հարևանները: Լրացրե՛ք բացերը։ Դուք հինգ րոպե ունեք դա անելու համար»
(Աշակերտները ինքնուրույն կատարում են առաջադրանքը գրավոր: Ավարտելուց հետո առաջադրանքը պետք է ստուգվի: Ուսուցիչն ինքն է ընտրում ստուգման եղանակը.
Բանավոր (բարձրաձայն կարդալ)
Զույգերով (աշակերտները փոխանակում են նոթատետրերը, գրատախտակին ցուցադրվում է ճիշտ պատասխաններով սլայդ):
Յուրաքանչյուր ուսանող ինքն է ստուգում իր աշխատանքը (գրատախտակին ցուցադրվում է ճիշտ կատարված առաջադրանքով սլայդ)
9. Մատների մարմնամարզություն.
(Գրելու ժամանակ մատների մկանային հոգնածությունը թեթևացնելու համար օգտագործեք փոքր տաքացում)
Ուսուցիչ. «Հինգ փոքրիկ պարոններ, որոնք գնում են զբոսանքի»: Հինգ փոքրիկ պարոններ Կանգնեք զրույցի համար: Մոտ եկան հինգ տիկիններ: Նրանք բոլորը միասին կանգնեցին Եվ սկսեցին պարել: (5 մատ - պարոնայք, 5 մատ - տիկնայք, նրանք հանդիպում են և սկսում պարել)»:
10. Ամփոփելով դասը. Արտացոլում.
Ուսուցիչ:«Այսօր մենք խոսել ենք…»
Ուսանողներ՝ (արտահայտել մի քանի կարծիք), օրինակ՝ «իմ սենյակը, իմ տունը և այլն։
Ուսուցիչ:«Դուք ունե՞ք ձեր սեփական սենյակը:

Ուսուցիչ«Դուք կարգի բերե՞լ եք ձեր սենյակը»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (չունի*)»
Ուսուցիչ«Դուք ձեր խաղալիքները դրե՞լ եք պահարանում»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (չունի*)»
Ուսուցիչ«Դուք ձեր անկողինը սարքե՞լ եք»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (չունի*)»
Ուսուցիչ«Դուք կատարե՞լ եք ձեր տնային աշխատանքը»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (չունի*)»
Ուսուցիչ: "Դա գեղեցիկ է։"
11. Տնային աշխատանք.
Ուսուցիչ:«Նայեք գրատախտակին, սա ձեր տնային առաջադրանքն է (AB ex.2, Ex.1.2, p.59. T. 1-6 հարցերը համապատասխանեցրեք A-G պատասխաններին:
Այսօրվա համար այսքանը: Դուք կարող եք գնալ հիմա: Ցտեսություն!
Ուսանողները:«Գլուխդ բարձրացրու.
Բարձր ցատկել։
Ձեռքդ թափահարիր
և ասա «Ցտեսություն»:



Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի