Sākums Slikta elpa Kādas sajūtas raisīja stāsts par franču valodas stundām? Atklātā literatūras stunda “Jūtu audzināšana” stāstā B

Kādas sajūtas raisīja stāsts par franču valodas stundām? Atklātā literatūras stunda “Jūtu audzināšana” stāstā B

Stāsta morālās problēmas V.G. Rasputins "Franču valodas stundas". Skolotājas Lidijas Mihailovnas loma zēna dzīvē

Nodarbības mērķis:

  • atklāt stāsta varoņa garīgo pasauli;
  • parādīt stāsta “Franču valodas stundas” autobiogrāfisko raksturu;
  • identificēt rakstnieka stāstā izvirzītās morālās problēmas;
  • parādīt skolotāja oriģinalitāti;
  • audzināt skolēnos cieņas sajūtu pret vecāko paaudzi un morālās īpašības.

Aprīkojums: V. Rasputina portrets un fotogrāfijas; grāmatu izstāde; Ožegova rediģētā skaidrojošā vārdnīca (vārda “morāle” nozīme); dziesmas “Kur paliek bērnība” ieraksts, dators, projektors.

Metodiskās metodes: saruna par jautājumiem, vārdu krājuma darbs, studentu ziņas, demonstrācija, spēles brīdis, klausoties mūziku izteiksmīgs dzejoļa lasījums.

Laba sirds un pareizi
Mums tik ļoti trūkst dvēseles, ka jo vairāk
mūsu varoņi, un mēs dzīvosim labāk
tas būs mums.
V.G. Rasputins

Lasītājs no grāmatām mācās nevis dzīvi, bet
jūtām. Literatūra, manuprāt, ir
Tā galvenokārt ir jūtu audzināšana. Un pirms tam
visa laipnība, tīrība, cēlums.
V.G. Rasputins

Nodarbības progress

  • Organizatoriskais brīdis.
  • Skolotāja vārds.

Pēdējā nodarbībā iepazināmies ar brīnišķīgā krievu rakstnieka V.G. Rasputins un viņa stāsts “Franču valodas stundas”. Šodien mēs rīkojam pēdējo nodarbību par viņa stāsta izpēti. Nodarbības laikā mums būs jāpārrunā vairāki šī stāsta aspekti: runāsim par galvenā varoņa garastāvokli, tad runāsim par “ārkārtējo cilvēku” - franču valodas skolotāju, un sarunu noslēgsim ar diskusiju par galvenajām, morālajām problēmām, kuras autors uzdod stāstā. Un par V.G. Mēs uzzinām par Rasputinu no īsas preses konferences, ko prezentēja žurnālisti, pētnieki un lasītāji.

(klausoties dziesmas “Kur aiziet bērnība” pantiņu)

  • Vārds preses konferences dalībniekiem (lomu spēles elements).

Nodarbība ietver elektroniskie izglītības resursi, šajā gadījumā ekrānā tiek parādīts

Žurnāliste: Tagad esam noklausījušies fragmentu no dziesmas. Pastāsti man, kā bērnība ietekmēja V.G. Rasputins?

Pētnieks: V. Rasputins 1974. gadā Irkutskas laikrakstā rakstīja: “Esmu pārliecināts, ka tas, kas cilvēku padara par rakstnieku, ir viņa bērnība, spēja agrā jaunībā ieraudzīt un sajust to, kas pēc tam dod tiesības ņemt rokā pildspalvu. Izglītība, grāmatas, dzīves pieredze šo dāvanu kopj un stiprina nākotnē, bet tai jādzimst bērnībā.” Daba, kas rakstniekam kļuva tuva bērnībā, viņa darbu lappusēs atkal atdzīvojas un runā ar mums unikālā, rasputiniskā valodā. Irkutskas apgabala iedzīvotāji ir kļuvuši par literārajiem varoņiem. Patiešām, kā teica V. Igo, “cilvēka bērnībā noliktie principi ir kā jauna koka mizā izgrebti burti, kas aug, izvēršas kopā ar viņu, veido viņa neatņemamu sastāvdaļu”. Un šie pirmsākumi attiecībā pret V. Rasputinu nav iedomājami bez pašas Sibīrijas ietekmes - taigas, Angaras, bez dzimtā ciema, kurā viņš bija daļa un kas pirmo reizi lika aizdomāties par savstarpējām attiecībām. cilvēki; bez tīras, neaptvertas tautas valodas.

Skolotājs: Puiši, pastāstiet par V. Rasputina bērnības gadiem.

Lasītājs: V.G.Rasputins dzimis 1937. gada 15. martā Irkutskas apgabalā Ust-Urdas ciemā, kas atrodas Angaras krastā. Viņa bērnība daļēji sakrita ar karu: topošais rakstnieks 1944. gadā iestājās Atalanas pamatskolas pirmajā klasē. Un, lai gan šeit nebija nekādu kauju, dzīve bija grūta, dažreiz pusbadā. Šeit, Atalankā, iemācījies lasīt, Rasputins iemīlēja grāmatas uz visiem laikiem. Pamatskolas bibliotēka bija ļoti maza – tikai divi grāmatu plaukti. “Iepazīšanos ar grāmatām sāku ar zādzībām. Kādu vasaru mēs ar draugu bieži gājām uz bibliotēku. Viņi izņēma glāzi, iegāja istabā un paņēma grāmatas. Tad atnāca, atdeva izlasīto un paņēma jaunus,” atcerējās autore.

Pēc 4. klases beigšanas Atalankā Rasputins vēlējās turpināt mācības. Bet skola, kurā bija piektās un nākamās klases, atradās 50 km no viņu dzimtā ciemata. Bija nepieciešams pārcelties uz turieni, lai dzīvotu, un vienatnē.

Žurnālists: Jā, Rasputina bērnība bija grūta. Ne visi, kas labi mācās, prot novērtēt savu un citu rīcību, bet Valentīnam Grigorjevičam mācības kļuva par morālu darbu. Kāpēc?

Pētnieks: Mācīties bija grūti: bija jāpārvar izsalkums (mamma reizi nedēļā deva maizi un kartupeļus, bet to vienmēr bija par maz). Rasputins visu darīja tikai labticīgi. “Ko es varētu darīt? – Tad es atnācu uz šejieni, man te nebija citu lietu... Diez vai es būtu uzdrošinājusies iet uz skolu, ja vismaz vienu stundu būtu atstājusi neapgūtu,” atcerējās rakstniece. Viņa zināšanas tika novērtētas tikai kā teicamas, izņemot varbūt franču valodu (izruna netika dota). Tas galvenokārt bija morāls novērtējums.

Žurnālists: Kam šis stāsts (“Franču valodas stundas”) bija veltīts un kādu vietu tas ieņem rakstnieka bērnībā?

Pētnieks: Stāsts “Franču valodas stundas” ir veltīts Anastasijai Prokofjevnai Kopilovai, viņa drauga un slavenā dramaturga Aleksandra Vampilova mātei, kura visu mūžu strādāja skolā. Stāsts bija balstīts uz atmiņu par bērna dzīvi, pēc rakstnieka domām, tas "bija viens no tiem, kas sasilda pat ar nelielu pieskārienu".

Šis stāsts ir autobiogrāfisks. Lidija Mihailovna ir nosaukta viņas vārdā. (Šī ir Molokova L.M.). Pirms vairākiem gadiem viņa dzīvoja Saranskā un pasniedza Mordovijas universitātē. Kad šis stāsts tika publicēts 1973. gadā, viņa tajā uzreiz atpazina sevi, atrada Valentīnu Grigorjeviču un vairākas reizes tikās ar viņu.

  • Īss ziņojums par galvenajām tēmām V.G. Rasputins (prezentācija).
  • Saruna par jautājumiem.

Skolotājs: Pirms apspriest problēmas, ko rakstnieks rada stāstā, atcerēsimies tā galvenos punktus. Lasītāji, es vēršos pie jums. Varat izmantot mājās sagatavotu piedāvājumu plānu.
– Kāpēc puika, stāsta varonis, nokļuva reģionālajā centrā? (“Lai mācītos tālāk... man bija jāaprīkojas reģionālajā centrā”) (2.,3. slaids).
– Kādi bija stāsta varoņa panākumi skolā? (4. slaids) (A tika sasniegti visos priekšmetos, izņemot franču valodu).
- Kāds bija zēna garastāvoklis? ("Es jutos tik slikti, rūgti un naidpilni! — sliktāk par jebkuru slimību.") (5. slaids)
- Kas puisim lika spēlēt “čiku” par naudu? (Es biju slims un par šo naudu nopirku tirgū piena burciņu).
- Kādas bija varoņa attiecības ar apkārtējiem puišiem? ("Viņi mani sita pa kārtai... tajā dienā nebija neviena... nelaimīgāka par mani.") (6. slaids)
- Kāda bija zēna attieksme pret skolotāju? (“Es biju nobijies un apmaldījies... Viņa man šķita neparasts cilvēks”), (7. slaids)

Secinājums: Tātad, puiši, no jūsu atbildēm mēs sapratām, ka stāsta galvenā varoņa prototips ir pats V.G. Rasputins. Visi notikumi, kas notika ar varoni, notika rakstnieka dzīvē. Pirmo reizi apstākļu dēļ vienpadsmitgadīgais varonis tiek atrauts no ģimenes, viņš saprot, ka uz viņu ir liktas ne tikai radinieku un visa ciema cerības: galu galā, pēc vienprātīga viedokļa no ciema iedzīvotājiem viņš tiek saukts par "mācītu cilvēku". Varonis pieliek visas pūles, pārvarot badu un ilgas pēc mājām, lai nepieviltu savus tautiešus. Un tagad, pievēršoties franču valodas skolotājas tēlam, analizēsim, kādu lomu zēna dzīvē spēlēja Lidija Mihailovna.

  • Kādu skolotāju atceras galvenais varonis? Atrodiet tekstā Lidijas Mihailovnas portreta aprakstu; Kas tajā ir īpašs? (lasot aprakstu “Lidija Mihailovna toreiz bija...”; “Viņas sejā nebija nežēlības...”) (7. slaids)
  • Kādas jūtas zēns izraisīja Lidijā Mihailovnā? (Viņa izturējās pret viņu ar sapratni un līdzjūtību, novērtēja viņa apņēmību. Šajā sakarā skolotāja sāka papildus mācīties kopā ar varoni, cerot viņu pabarot mājās (8. slaids)
  • Kāpēc Lidija Mihailovna nolēma nosūtīt sūtījumu zēnam un kāpēc šī ideja izgāzās? (Viņa gribēja viņam palīdzēt, taču piepildīja paku ar “pilsētas” produktiem un tādējādi atdeva sevi. Lepnums neļāva zēnam pieņemt dāvanu (8. slaids)
  • Vai skolotājai izdevās atrast veidu, kā palīdzēt zēnam, neaizskarot viņa lepnumu? (Viņa piedāvāja spēlēt "sienu" par naudu (9. slaids)
  • Vai varonim ir taisnība, uzskatot skolotāju par neparastu cilvēku? (Lidija Mihailovna ir apveltīta ar līdzjūtības un laipnības spēju, par ko viņa cieta, zaudējot darbu (10. slaids)

Secinājums: Lidija Mihailovna sper riskantu soli, spēlējoties ar saviem studentiem par naudu, aiz cilvēciskas līdzjūtības: zēns ir ārkārtīgi izsmelts un atsakās no palīdzības. Turklāt viņa atzina savā audzēknī ievērojamas spējas un ir gatava palīdzēt viņiem jebkurā veidā attīstīties.

Skolotājs:
- Uz tāfeles rakstīts stundas epigrāfs: “Lasītājs...”. Kādas sajūtas raisa stāsts “Franču valodas stundas”? (Laipnība un līdzjūtība).

Kā jūs jūtaties par Lidijas Mihailovnas rīcību? (bērnu viedoklis).

Šodien mēs daudz runājām par morāli. Kas ir “morāle”? Atradīsim tā nozīmi S. Ožegova skaidrojošajā vārdnīcā. (Izteiciens ir uzrakstīts uz tāfeles).

Skolotāja vārds. Spēlējot uz naudu ar savu audzēkni, Lidija Mihailovna no pedagoģiskā viedokļa izdarīja amorālu rīcību. "Bet kas slēpjas aiz šīs darbības?" – jautā autors. Redzot, ka izsalkušajos pēckara gados viņas skolnieks ir nepietiekams uzturs, viņa centās viņam palīdzēt: papildu nodarbību aizsegā uzaicināja viņu mājās, lai pabarotu, un nosūtīja viņam paku, it kā no mātes. Bet zēns no visa atteicās. Un skolotājs nolemj spēlēt ar studentu par naudu, spēlējot kopā ar viņu. Viņa krāpjas, bet ir laimīga, jo viņai tas izdodas.

Laipnība- tas ir tas, kas piesaista visus lasītājus stāsta varoņiem.

Kādām īpašībām vajadzētu būt skolotājam, tavuprāt? Uz tāfeles tiek izceltas gan pozitīvās, gan negatīvās īpašības. Kādas morālās īpašības jūs visvairāk piesaista?
- izpratne;
- filantropija;
- atsaucība;
- cilvēciskums;
- laipnība;
- taisnīgums;
- godīgums;
- līdzjūtība.

Jūs esat norādījis uz visām īpašībām, kas piemīt katram skolotājam. Daudzas dziesmas, stāsti un dzejoļi ir veltīti skolotājiem. Mūsu students tagad lasīs vienu.
Es gribu to atstāt kā suvenīru par sevi
Šīs ir jums veltītās rindas:
Tu esi tas biedrs, mana mūza,
Mans asins brālis un pat māte
Ar jums ir viegli staigāt pa dzīvi:
Tu man iemācīji rakstīt
Mīli sevi un tici brīnumiem,
Esiet laipnāks pret citiem
Parūpējies par savu labāko draugu
Nevajag apvainoties uz cilvēkiem.
Visas šīs patiesības ir vienkāršas
Es tevi iepazinu tāpat,
Un es gribu teikt: “Skolotāj!
Tu esi labākais uz zemes"

Secinājums: Franču valodas skolotāja ar savu piemēru parādīja, ka pasaulē ir laipnība, atsaucība un mīlestība. Tās ir garīgās vērtības. Apskatīsim stāsta priekšvārdu. Tas pauž pieauguša cilvēka domas, viņa garīgo atmiņu. Viņš sauca “franču valodas stundas” par “laipnības stundām”. V.G. Rasputins runā par “laipnības likumiem”: patiesa labestība neprasa atlīdzību, nemeklē tiešu atdevi, tā ir nesavtīga. Labumam piemīt spēja izplatīties, pārnest no cilvēka uz cilvēku. Es ceru, ka laipnībai un līdzjūtībai ir liela nozīme cilvēka dzīvē un jūs vienmēr būsiet laipni, gatavi palīdzēt viens otram jebkurā brīdī.

  • Rezumējot. Studentu vērtējums.
  • D/z. Uzrakstiet mini eseju par vienu no tēmām “Skolotājs XXI”, “Mans mīļākais skolotājs”. Pēc studentu pieprasījuma (un izdevības) viņiem tiek dots uzdevums sagatavot recenziju Interneta resursi par šo tēmu.

Rasputina stāsts “Franču mācības” ir darbs, kurā autors attēlojis īsu posmu kāda ciema zēna dzīvē, kurš dzimis nabadzīgā ģimenē, kur bads un aukstums bija ikdiena. Iepazīstoties ar Rasputina darbu “Franču mācības” un viņa darbu, redzam, ka rakstnieks pieskaras lauku iedzīvotāju problēmai, kuriem jāpielāgojas pilsētas dzīvei, skarta arī grūtā dzīve pēckara gados, autors arī parādīja attiecības komandā, un arī, un, iespējams, šī ir šī darba galvenā doma un ideja, autors parādīja smalko līniju starp tādiem jēdzieniem kā netikums un morāle.

Rasputina stāsta "Franču valodas stundas" varoņi

Rasputina stāsta “Franču valodas stundas” varoņi ir franču valodas skolotāja un vienpadsmitgadīgs zēns. Tieši ap šiem varoņiem tiek veidots visa darba sižets. Autors stāsta par zēnu, kuram bija jādodas uz pilsētu, lai turpinātu skolas gaitas, jo ciematā skola bija tikai līdz ceturtajai klasei. Sakarā ar to bērnam bija agri jāpamet vecāku ligzda un jāizdzīvo pašam.

Protams, viņš dzīvoja pie savas tantes, bet tas to nepadarīja vieglāku. Tante un viņas bērni puisi apēda. Viņi ēda zēna mātes dāvināto pārtiku, kas jau tā bija deficīts. Šī iemesla dēļ bērns nav ēdis pietiekami daudz un izsalkuma sajūta viņu pastāvīgi vajāja, tāpēc viņš sazinājās ar zēnu grupu, kas spēlēja spēli naudas dēļ. Lai nopelnītu naudu, viņš arī nolemj spēlēt ar viņiem un sāk uzvarēt, kļūstot par labāko spēlētāju, par ko viņš par to samaksāja vienā jaukā dienā.

Šeit palīgā nāk skolotāja Lidija Mihailovna, kura redzēja, ka bērns spēlējas sava stāvokļa dēļ, spēlējas, lai izdzīvotu. Skolotājs aicina skolēnu mājās mācīties franču valodu. Aizsedzoties ar zināšanu pilnveidošanu šajā priekšmetā, skolotājs nolēma audzēkni šādi pabarot, taču zēns no kārumiem atteicās, jo bija lepns. Viņš arī atteicās no makaronu pakas, pārskatot skolotāja plānu. Un tad skolotājs izmanto kādu triku. Sieviete uzaicina studentu uzspēlēt spēli uz naudu. Un šeit mēs redzam smalku robežu starp morālo un amorālo. No vienas puses, tas ir slikti un briesmīgi, bet no otras puses redzam labu darbu, jo šīs spēles mērķis nav kļūt bagātam uz bērna rēķina, bet gan palīdzēt viņam, iespēja godīgi un godīgi nopelnīt naudu, ar kuru puika pirktu pārtiku.

Rasputina skolotāja darbā "Franču valodas stundas" upurē savu reputāciju un darbu, tikai nolemjot sniegt nesavtīgu palīdzību, un tā ir darba kulminācija. Viņa zaudēja darbu, jo direktors viņu un studentu pieķēra spēlējoties par naudu. Vai viņš varēja rīkoties savādāk? Nē, jo viņš redzēja amorālu rīcību, nesaprotot detaļas. Vai skolotājs varēja rīkoties citādi? Nē, jo viņa ļoti gribēja paglābt bērnu no bada. Turklāt viņa neaizmirsa par savu skolnieku dzimtenē, no turienes atsūtot kasti ar āboliem, ko bērns bija redzējis tikai bildēs.

Rasputina “Franču valodas stundu” īsa analīze

Izlasot Rasputina darbu “Franču valodas stundas” un to analizējot, mēs saprotam, ka šeit mēs runājam ne tik daudz par skolas stundām franču valodā, bet gan par to, ka autors mums māca laipnību, iejūtību un empātiju. Autore, izmantojot skolotājas piemēru no stāsta, parādīja, kādam patiesībā ir jābūt skolotājam un tas ir ne tikai cilvēks, kurš bērniem dod zināšanas, bet arī tas, kurš ieaudzina mūsos sirsnīgas, cēlas jūtas un rīcību.

Atklātā literatūras stunda “Jūtu audzināšana” pēc V.G. stāsta motīviem. Rasputins "Franču valodas stundas".

Mērķis:
1. atklāj stāsta varoņa garīgo pasauli.

2. parādīt skolotāja neparastumu (t.i. atšķirību).

3. identificēt rakstnieka stāstā izvirzītās morālās problēmas.

Uz ekrāna ir uzraksts: "Jo gudrāks un laipnāks cilvēks, jo vairāk viņš pamana labestību" L.N. Tolstojs.

Uz tāfeles ir uzrakstīti vārdi: Līdzjūtība, laipnība, garīgās vērtības -, garīgā atmiņa,
līdzjūtība, iejūtība, centība, apņēmība (Mēģiniet izskaidrot šos vārdus (-Laipnība - atsaucība, vēlme darīt labu).
Morāle ir iekšējās, garīgās īpašības, kas vada cilvēku.
Žēlsirdība ir gatavība kādam palīdzēt vai kādam piedot aiz līdzjūtības).

(Rasputins raksta par cilvēka garīgo atmiņu un garīgo pieredzi, kas dod virzienu visai viņa dzīvei. Rakstnieka pateicīgā atmiņa viņa skolotāja labos darbus padarīja par lasītāju īpašumu.)

Nodarbības gaita.

Skolotājs: Puiši, mēs turpinām iepazīšanos ar Rasputina stāstu “Franču valodas stundas”. (Informē nodarbības tēmu un mērķi: “Jūtu audzināšana; varoņa morālais stingrība”.) Pirms apspriest problēmas, ko rakstnieks uzdod stāstā “Franču valodas stundas”, atcerēsimies tā satura svarīgos punktus.

Skolēni pārstāstīja mājās sakāmvārdus un teicienus par tēmu “Laipnība”, klausīsimies tos.

Bija nepieciešams arī sastādīt stāstījuma citātu plānu. Pārbaudīsim, vai viss izrādījās pareizi.
Studenti izlasa savas piedāvājuma plāna versijas (Citācijas plāna rediģēšana).
Aptuvens plāns.

Kotācijas plāns:

1. Zēna apraksts (“Bet, tiklīdz es paliku viens, mani uzreiz pārņēma melanholija...”)

2. Cīņa (“Tajā dienā visā plašajā pasaulē nebija un nevarēja būt nelaimīgāka cilvēka par mani”)

3 Atkal sita. ("Bet visvairāk mani dzināja bads. Man vajadzēja rubli - nevis pienam, bet maizei.")

4. Franču valodas nodarbības (“Es gāju tur, it kā tā būtu spīdzināšana”.)

5. “Mērīšanas” spēle (“Nu, spēlēsim pa īstam, Lidija Mihailovna, ja vēlies.”

6. Lidija Mihailovna aizgāja (“Agrāk es redzēju tikai bildēs ābolus, bet nojautu, ka tie ir tie”).

Puiši, šodienas nodarbībā jūs ar zīmējumu palīdzību centāties nodot savu redzējumu par stāsta notikumiem. Ko jūs varat teikt par zīmējumu izkārtojumu? Bērnu zīmējumi ir ievietoti haotiskā secībā, nepieciešams atjaunot notikumu ķēdi.

Secinājumi: Pirmo reizi apstākļu dēļ no ģimenes tika šķirts vienpadsmitgadīgs zēns. Mazais varonis saprot, ka viņam ir jāattaisno ne tikai savu radinieku, bet arī visa ciema cerības: galu galā, pēc viņa līdzcilvēku vienprātīga viedokļa, viņš ir aicināts būt "mācīts cilvēks". Varonis pieliek visas pūles, pārvarot badu un ilgas pēc mājām, lai nepieviltu savus tautiešus.
(filmas fragments)

Tagad mēs runāsim par “ārkārtēju cilvēku” - franču valodas skolotāju.

Kādu franču valodas skolotāju jūs redzat? Izlasiet Lidijas Mihailovnas portreta aprakstu. Kādas ir noteicošās pazīmes?

Kā Lidija Mihailovna jūtas pret zēnu? (Lidija Mihailovna pret zēnu izturējās ar sapratni un līdzjūtību, viņa novērtēja viņa apņēmību. Šajā sakarā skolotājs sāka papildus mācīties ar varoni, cerot viņu pabarot mājās).

Kāpēc viņai nepaveicās ar paku ideju? (skolotāja piepildīja paku ar “pilsētas” precēm un tādējādi atdeva sevi. Lepnums neļāva zēnam “paciņu” pieņemt)
(filmas fragments)
Vai skolotājai izdevās atrast veidu, kā palīdzēt zēnam, neaizskarot viņa lepnumu? (Viņa piedāvāja spēlēt sienas spēles par naudu).

Kāpēc Lidija Mihailovna nosūtīja otro paku? (sūtījums bija apliecinājums Lidijas Mihailovnas labajām jūtām pret zēnu un viņas pārliecību par savu taisnību).

Vai varonim ir taisnība, uzskatot skolotāju par neparastu cilvēku? (Lidija Mihailovna ir apveltīta ar ārkārtēju līdzjūtības un laipnības spēju, par ko viņa cieta, zaudējot darbu).

Secinājums: Lidija Mihailovna sper riskantu soli, spēlējoties ar studentu par naudu, aiz cilvēciskas līdzjūtības: zēns ir ārkārtīgi izsmelts un atsakās no palīdzības. Turklāt viņa atzina savā audzēknī ievērojamas spējas un ir gatava palīdzēt viņiem jebkurā veidā attīstīties.

V.G. Rasputins reiz teica: "Lasītājs no grāmatām mācās nevis dzīvi, bet jūtas." Literatūra, manuprāt, pirmām kārtām ir jūtu audzināšana. Un pāri visam laipnība, tīrība, cēlums.

Kādas sajūtas raisa stāsts “Franču valodas stundas”? (Laipnība, līdzjūtība)
(filmas fragments)
Rakstniece jūtas audzina caur skolotājas tēlu, lai gan viņas spēle ar skolnieku uz naudu tiek uztverta ļoti neviennozīmīgi. Kā jūs varat novērtēt Lidijas Mihailovnas darbību? Izsakiet savu viedokli. (No vienas puses, tas nav pedagoģiski; no otras puses, spēlēšanās ar studentu par naudu bija vienīgais veids, kā palīdzēt zēnam).

Kāpēc stāstu sauc par “franču valodas stundām”? (Franču valodas nodarbības, saziņa ar Lidiju Mihailovnu kļuva par varoņa dzīves stundām, jūtu audzināšanu.)

Ko jūs iemācījāties no šīm nodarbībām? (Līdzdalība, apkārtējo cilvēku izpratne, iejūtība, centība un mērķtiecība.). Noskaidrosim šo vārdu nozīmi, izmantojot skaidrojošo vārdnīcu.

Secinājums. No pedagoģiskā viedokļa spēlēšanās uz naudu starp skolotāju un skolēnu ir amorāla rīcība. Bet kas slēpjas aiz šīs darbības? - jautā rakstnieks. Redzot, ka skolēnam (izsalkušajos pēckara gados) ir nepietiekams uzturs, franču valodas skolotāja papildu nodarbību aizsegā uzaicina viņu pie sevis mājās un mēģina pabarot. Viņa viņam sūta paciņas it kā no mātes. Bet puika atsakās no visa. Skolotāja piedāvā spēlēt uz naudu un, likumsakarīgi, “pazaudē”, lai puika par šiem santīmiem varētu nopirkt sev pienu. Un viņa priecājas, ka viņai izdodas šī maldināšana.

Laipnība ir tas, kas piesaista stāsta varoņus. Varonis atklāj laipnību un līdzdalību, sapratni starp apkārtējiem cilvēkiem.
Un noslēgumā rakstīsim sinhronu. Tēma: “Lidija Mihailovna” (Notiek vispārējais darbs. Rezumē pēc sinhronizācijas sastādīšanas).

Mājas darbs: pierakstiet piezīmju grāmatiņā visspilgtākās detaļas, kas atklāj galvenā varoņa garīgo pasauli (viņa domas, jūtas, pārdzīvojumus, rakstura izpausmes), nosauciet šo darbu "Galvenā varoņa garīgā pasaule "Volodja". .

Pirmo reizi pēc likteņa gribas vienpadsmit gadus vecs zēns tiek atrauts no ģimenes, atrauts no ierastās vides. Tomēr mazais varonis saprot, ka uz viņu ir liktas ne tikai viņa radinieku, bet arī visa ciema cerības: galu galā, saskaņā ar viņa ciema biedru vienprātīgo viedokli, viņš tiek aicināts būt par "mācītu cilvēku". Varonis pieliek visas pūles, pārvarot badu un ilgas pēc mājām, lai nepieviltu savus tautiešus.

Nodarbības mērķis: 1. Atklāt stāsta varoņa garīgo pasauli;
2.Parādīt skolotāja oriģinalitāti;
3. Identificējiet rakstnieka izvirzītās morālās problēmas
strādāt.
4. Izskaidrojiet stāsta nosaukuma nozīmi.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Atvērtā stunda par literatūru.

“Jūtu audzināšana” V. Rasputina stāstā “Franču valodas stundas”.

Mērķi : 1. Atbrīvojiet savu dvēselistāsta varoņa pasaule;

2.Parādīt skolotāja oriģinalitāti;

3. Identificējiet rakstnieka izvirzītās morālās problēmas

Darbs.

4.Stāsta nosaukuma nozīme.

Uzdevumi: 1. Fragmentāra sižeta rekonstrukcija (darbs ar jautājumiem un

Citēts stāsta par varoni izklāsts);

2. Darbs ar darba tekstu (atslēgvārdi, detaļas,

Mākslas mediji);

3. Literāro varoņu raksturojums.

4. Sinkvīna sastādīšana.

Plātnes dizains:

Portrets

rakstnieks

Laipnība

Līdzjūtība

Dzīves mācība

Priekšmets

Sižets

Problēma

Nodarbības epigrāfs:

Mums tik ļoti trūkst labas sirds un pareizas dvēseles, ka, jo ilgāk dzīvosim mūsu varoņi un mēs, jo labāk mums būs.

V.G. Rasputins.

Jautājumi nodarbībai:

1. Kā tu atceries zēna franču valodas skolotāju?

2.Kādas jūtas zēns izraisīja Lidijā Mihailovnā?

3. Vai varonim ir taisnība, uzskatot skolotāju par neparastu cilvēku?

4.Kādas sajūtas izraisa stāsts?

Mājas darbs:

Atbilde rakstiski uz jautājumu: Par ko V.G.Rasputina stāsts “Franču valodas stundas” liek aizdomāties?

Nodarbības progress:

I. Organizatoriskais moments.

Sveicieni.

Nodarbības mērķi un uzdevumi.

II.Skolotāja vārds:

Iepriekšējā nodarbībā jūs, puiši, iepazināmies ar V. Rasputina stāstu “Franču valodas stundas”, analizējām epizodes, kas palīdz atklāt varoņu raksturus un izprast viņu iekšējo stāvokli.

Šodien klasē mēs apspriedīsim 3 stāsta aspektus. Vispirms pievērsīsimies galvenā varoņa tēlam, viņa dvēseles stāvoklim.

III. Pirms sākam runāt par mūsu nodarbības tēmu, atcerēsimies

Stāsta “Franču valodas stundas” sižets un mēs izdarīsim secinājumu par galveno varoni.

Uz galdiem ir papīra lapas ar jautājumiem stāstam par varoni un citātu plānu. Puišu uzdevums ir pareizi saskaņot (novilkt līnijas) jautājumus un citātus un pēc tam komentēt. Darbs tiek veikts pāros.

Jautājumi stāstam par varoni

Citāta izklāsts stāstam par varoni

1. Kāpēc puika nokļuva reģionālajā centrā?

2.Kādi bija stāsta varoņa panākumi skolā?

3.Kāds bija varoņa prāta stāvoklis?

4.Kas puisim lika spēlēt "čiku" par naudu?

5. Kādas bija varoņa attiecības ar apkārtējiem puišiem?

6.Kāda bija zēna attieksme pret skolotāju?

  1. "Es biju nobijies un apmaldījies... viņa man šķita neparasts cilvēks, nevis kā visi citi."
  2. "Arī es šeit mācījos labi... visos priekšmetos, izņemot franču valodu, ieguvu taisni A."
  3. "Saņēmis to (rubli), es nopirku burciņu piena."
  4. Lai mācītos tālāk... bija jābrauc uz reģionālo centru.”
  5. “Es jutos tik slikti, tik rūgti un naidīgi! "Sliktāk par jebkuru slimību."
  6. "Viņi mani sita pa vienam... tajā dienā nebija nelaimīgāka cilvēka par mani."

Secinājums par zēna dzīvi un garīgo stāvokli:

Pirmo reizi pēc likteņa gribas vienpadsmit gadus vecs zēns tiek atrauts no ģimenes, atrauts no ierastās vides. Tomēr mazais varonis saprot, ka uz viņu ir liktas ne tikai viņa radinieku, bet arī visa ciema cerības: galu galā, saskaņā ar viņa ciema biedru vienprātīgo viedokli, viņš tiek aicināts būt par "mācītu cilvēku". Varonis pieliek visas pūles, pārvarot badu un ilgas pēc mājām,

lai nepieviltu savus tautiešus.

IV. Saruna ar klasi

  1. Kuru tu atceries?zēna franču valodas skolotājs? (jautājums uz tāfeles) Izlasiet Lidijas Mihailovnas portreta aprakstu. Kas tajā ir īpašs?

("Lidijai Mihailovnai laikam bija divdesmit pieci gadi vai vairāk..." un tālāk tekstā: "Viņas sejā nebija nežēlības.")

  1. Kādas jūtas zēns izraisīja Lidijā Mihailovnā?

(Viņa izturējās pret viņu ar sapratni un līdzjūtību; Viņa novērtēja viņa centienus. Viņa nolēma strādāt ar zēnu, lai pabarotu spējīgo studentu).

  1. Kāpēc viņai nepaveicās ar paku ideju?

(Skolotāja piepildīja paku ar “pilsētas” precēm un tādējādi atdeva sevi. Lepnums neļāva zēnam dāvanu pieņemt).

  1. Vai skolotājai izdevās atrast veidu, kā palīdzēt zēnam, neaizskarot viņa lepnumu? (Viņa piedāvāja spēlēt "sienu" par naudu.
  1. Kāpēc Lidija Mihailovna nosūtīja 2. paku?

(Viņa ir nesavtīga, laipna. Šis akts apliecina Lidijas Mihailovnas labās sajūtas).

  1. Vai varonim ir taisnība, uzskatot skolotāju par neparastu cilvēku? (jautājums uz tāfeles)

(Lidija Mihailovna ir apveltīta ar neparastām spējām

Līdzjūtība un laipnība, par ko viņa cieta, zaudējot darbu.)

Secinājumi, ko puiši izdara, pamatojoties uz Lidijas Mihailovnas tēlu.

Skolotājs sper riskantu soli, spēlējoties ar skolēnu par naudu. Taču viņa to dara aiz cilvēciskas līdzjūtības: zēns ir noguris un atsakās no palīdzības. Turklāt Lidija Mihailovna atzina studenta ievērojamās spējas un ir gatava palīdzēt bērnam noticēt sev ar jebkuriem līdzekļiem.

V. Cinquain (pentaments)

Pirmā rinda - turpinājuma tēma, satur vienu vārdu (parasti lietvārdu vai vietniekvārdu), kas apzīmē objektu vai priekšmetu, kas tiks apspriests.

Otrā rinda - divi vārdi (visbiežāk īpašības vārdi vai divdabības vārdi), tie raksturo sinhronizācijā izvēlētā priekšmeta vai objekta īpašības un īpašības.

Trešā rinda - veido trīs darbības vārdi vai gerundi, kas raksturo objekta raksturīgās darbības.

Ceturtā rinda- vairāku vārdu frāze, kas pauž sinhrona autora personīgo attieksmi pret aprakstīto objektu vai objektu.

Piektā rinda - viens kopsavilkuma vārds, kas raksturo subjekta vai objekta būtību.

(atsauce)

Uzdevums studentiem:

  1. Saceriet sinhronu par Lidiju Mihailovnu.

VI. Mēs turpinām strādāt ar klasi.

Skolotājs: V.G. Rasputins reiz teica:"Lasītājs no grāmatām mācās nevis dzīvi, bet jūtas, manuprāt, pirmkārt, jūtu audzināšana un galvenokārt laipnība, tīrība, cēlums."

  1. Kādas sajūtas raisa stāsts “Franču valodas stundas”?

(Laipnība, līdzjūtība)

  1. Kā var novērtēt Lidijas Mihailovnas darbību, kura spēlēja uz naudu ar studentu? Izsakiet savu viedokli.

(No vienas puses, tas nav pedagoģisks,

No otras puses, spēle uz naudu bija

Vienīgais veids, kā palīdzēt

zēns)

  1. Kāpēc stāstu sauc par “franču valodas stundām”?

(Saziņa ar Lidiju Mihailovnu

Varonim kļuva par dzīves mācību,

Jūtu audzināšana.)

  1. Ko jūs, puiši, mācījāties klasē?

VII. Pievērsiet uzmanību nodarbības epigrāfam. Izlasi, dari

Secinājums. Kā epigrāfs ir saistīts ar nodarbības tēmu?

(Lidijai Mihailovnai ir liela, laipna sirds.

Lai arī viņa tika atlaista, viņa palika

CILVĒKS. Pašaizliedzība, vienkāršība,

Līdzjūtība, garīgais skaistums – tās ir īpašības

Skolotāja raksturs, kas ir par zēnu

Kļuva par paraugu.)

VIII. Mājas darbs (uzrakstīts uz tāfeles)

IX.Studentu darba vērtēšana.

Pieteikums

Sinkwine: Lidijas Mihailovnas tēls.

Lidija Mihailovna

Laipni, gudri

Māca, spēlē, jūt līdzi

Nebija kā visi citi

Nesavtīgums


“JŪTU IZGLĪTĪBA” STĀSTĀ “FRANČU VALODAS STUNDAS”

Mērķi: atklāt stāsta varoņa garīgo pasauli; parādīt skolotāja oriģinalitāti; identificējiet rakstnieka stāstā izvirzītos morālos jautājumus.

Mums tik ļoti trūkst labas sirds un pareizas dvēseles,

ka jo ilgāk mūsu varoņi un mēs dzīvosim, jo ​​labāk mums būs.

V. G. Rasputins

Nodarbības progress

Saruna

Skolotājs. Pirms apspriest problēmas, ko rakstnieks rada stāstā “Franču valodas stundas”, atcerēsimies tā satura galvenos punktus.

(Skolēni fragmentāri atveido stāsta sižetu, pārstāstot kādu mājās sagatavotā darba epizodi.)

Skolotājs. Šodien klasē mēs apspriedīsim trīs stāsta “Franču valodas stundas” aspektus. Vispirms pakavēsimies pie galvenā varoņa tēla, viņa dvēseles stāvokļa; tālāk runāsim par “ārkārtēju cilvēku” - franču valodas skolotāju; Nobeigsim savu sarunu par stāstu, pārrunājot tā galvenās problēmas.

Stāsta galvenais varonis

Kā mājasdarbu skolēni sagatavoja jautājumus un citātu plānu stāstam par galveno varoni. Diskusijas laikā uz tāfeles parādās jautājumu sistēmas un citātu plāna varianti.

Jautājumi stāstam par varoni

1. Kāpēc puika nokļuva reģionālajā centrā?

2. Kādi bija stāsta varoņa panākumi skolā?

3. Kāds bija varoņa prāta stāvoklis?

4. Kas puisim lika spēlēt “čiku” par naudu?

5. Kādas bija varoņa attiecības ar apkārtējiem puišiem?

6. Kāda bija zēna attieksme pret skolotāju?

Citāta izklāsts stāstam par varoni

2. "Arī es šeit labi mācījos... visos priekšmetos, izņemot franču valodu, ieguvu taisni A."

3. “Es jutos tik slikti, tik rūgti un naidīgi! "Sliktāk par jebkuru slimību."

4. “Saņēmis to (rubli)... Tirgū nopirku burciņu piena.”

5. "Viņi mani sita pa vienam... tajā dienā nebija neviena... nelaimīgāka par mani."

6. "Es biju nobijies un apmaldījies... viņa man šķita neparasts cilvēks, nevis kā visi citi."

Secinājumi. Pirmo reizi apstākļu dēļ vienpadsmitgadīgs zēns tiek atrauts no ģimenes, atrauts no ierastās vides. Tomēr mazais varonis saprot, ka uz viņu ir liktas ne tikai viņa radinieku, bet arī visa ciema cerības: galu galā, saskaņā ar viņa ciema biedru vienprātīgo viedokli, viņš tiek aicināts būt par "mācītu cilvēku". Varonis pieliek visas pūles, pārvarot badu un ilgas pēc mājām, lai nepieviltu savus tautiešus.

Lidija Mihailovna - "ārkārta persona"

Skolotājs. Kā zēns atceras savu franču valodas skolotāju? Izlasiet Lidijas Mihailovnas portreta aprakstu. Kas tajā ir īpaši ievērības cienīgs?

("Lidijai Mihailovnai laikam bija divdesmit pieci gadi vai vairāk..." un tālāk tekstā: "Viņas sejā nebija nežēlības.")

Skolotājs. Kādas jūtas zēns izraisīja Lidijā Mihailovnā?

(Lidija Mihailovna pret zēnu izturējās ar sapratni un līdzjūtību, viņa apbrīnoja viņa apņēmību. Šajā sakarā skolotāja sāka papildus mācīt varonim franču valodu, cerot viņu pabarot mājās.)

Skolotājs. Kāpēc viņai nepaveicās ar paku ideju?

(Skolotāja piepildīja paku ar “pilsētas” produktiem un tādējādi atdeva sevi. Lepnums neļāva zēnam pieņemt “paku”.)

Skolotājs. Vai skolotājai izdevās atrast veidu, kā palīdzēt zēnam, neaizskarot viņa lepnumu?

(Viņa uzaicināja viņu spēlēt sienas spēles par naudu.)

Skolotājs. Kāpēc Lidija Mihailovna nosūtīja otro paku?

(Izraidīšana bija apliecinājums Lidijas Mihailovnas labajām jūtām pret zēnu un pārliecību par savu taisnību.) Skolotāja. Vai varonim ir taisnība, uzskatot skolotāju par neparastu cilvēku?

(Lidija Mihailovna ir apveltīta ar ārkārtēju līdzjūtības un laipnības spēju, par ko viņa cieta, zaudējot darbu.)

Secinājumi. Lidija Mihailovna sper riskantu soli, spēlējoties ar studentu par naudu, aiz cilvēciskas līdzjūtības: zēns ir ārkārtīgi noguris un atsakās no palīdzības. Turklāt viņa atzina savā audzēknī ievērojamas spējas un ir gatava palīdzēt viņiem jebkurā veidā attīstīties.

"Jūtu audzināšana" stāstā.

Skolotājs. V.G. Rasputins reiz teica: “Lasītājs no grāmatām mācās nevis dzīvi, bet jūtas. Literatūra, manuprāt, pirmām kārtām ir jūtu audzināšana. Un pāri visam laipnība, tīrība, cēlums. Kādas sajūtas raisa stāsts “Franču valodas stundas”?

(Laipnība, līdzjūtība.)

Skolotājs. Jūtu audzināšanu rakstniece vada caur skolotājas tēlu, lai gan viņas spēle ar skolnieku uz naudu tiek uztverta ļoti neviennozīmīgi. Kā jūs varat novērtēt Lidijas Mihailovnas darbību? Izsakiet savu viedokli.

(No vienas puses, tas nav pedagoģiski; no otras puses, spēlēšana uz naudu ar studentu bija vienīgais veids, kā viņam palīdzēt.)

Skolotājs. Kāpēc stāstu sauc par “franču valodas stundām”?

(Franču valodas nodarbības, saziņa ar Lidiju Mihailovnu kļuva par varoņa dzīves stundām, jūtu audzināšanu.)

Skolotājs. Ko jūs iemācījāties no šīm nodarbībām?

(Līdzdalība, apkārtējo cilvēku izpratne, iejūtība, centība un apņēmība.)

Secinājumi. No pedagoģiskā viedokļa skolotāja spēlējas uz naudu ar savu audzēkni ir amorāla rīcība. Bet kas slēpjas aiz šīs darbības? - jautā rakstnieks. Redzot, ka skolēnam (izsalkušajos pēckara gados) ir nepietiekams uzturs, franču valodas skolotāja papildu nodarbību aizsegā uzaicina viņu pie sevis mājās un mēģina pabarot. Viņa viņam sūta paciņas it kā no mātes. Bet puika atsakās no visa. Skolotāja piedāvā spēlēt uz naudu un, likumsakarīgi, “pazaudē”, lai puika par šiem santīmiem varētu nopirkt sev pienu. Un viņa priecājas, ka viņai izdodas šī maldināšana.

Laipnība ir tas, kas piesaista stāsta varoņus. Varonis atklāj laipnību un līdzdalību, sapratni starp apkārtējiem cilvēkiem.

Mājas darbs

Uzrakstiet miniatūru eseju par tēmu: “Par ko man lika aizdomāties V. G. Rasputina stāsts “Franču valodas mācības”.



Jaunums vietnē

>

Populārākais