Uy Yomon nafas Fransuz tili darslari haqidagi hikoya qanday his-tuyg'ularni uyg'otdi? B hikoyasida "Tuyg'ularni tarbiyalash" adabiyotidan ochiq dars

Fransuz tili darslari haqidagi hikoya qanday his-tuyg'ularni uyg'otdi? B hikoyasida "Tuyg'ularni tarbiyalash" adabiyotidan ochiq dars

Hikoyaning axloqiy muammolari V.G. Rasputin "Fransuz tili darslari". O'qituvchi Lidiya Mixaylovnaning bolaning hayotidagi o'rni

Darsning maqsadi:

  • hikoya qahramonining ruhiy olamini ochib berish;
  • "Fransuz tili darslari" hikoyasining avtobiografik xarakterini ko'rsatish;
  • hikoyada yozuvchi ko‘targan axloqiy muammolarni aniqlash;
  • o'qituvchining o'ziga xosligini ko'rsatish;
  • o‘quvchilarda keksa avlod vakillariga hurmat tuyg‘usini, axloqiy fazilatlarni tarbiyalash.

Uskunalar: V. Rasputinning portreti va fotosuratlari; kitob ko'rgazmasi; Ozhegov tomonidan tahrirlangan tushuntirish lug'ati ("axloq" so'zining ma'nosi); "Bolalik qayerga ketadi" qo'shig'ini yozish, kompyuter, proyektor.

Metodik texnikalar: masalalar bo'yicha suhbat, lug'at bilan ishlash, talabalar xabarlari, namoyish, o'yin lahzasi, musiqa tinglash she'rni ifodali o'qish.

Yaxshi yurak va to'g'ri
Bizda shunday ruh yetishmaydiki, shunchalik ko'p
bizning qahramonlarimiz va biz yaxshiroq yashaymiz
bu biz uchun bo'ladi.
V.G. Rasputin

Kitobxon hayotdan emas, kitobdan o'rganadi
tuyg'ular. Adabiyot, menimcha, shunday
Bu birinchi navbatda his-tuyg'ularni tarbiyalashdir. Va oldin
barcha mehr-oqibat, poklik, olijanoblik.
V.G. Rasputin

Darsning borishi

  • Tashkiliy moment.
  • O'qituvchining so'zi.

Oxirgi darsda biz ajoyib rus yozuvchisi V.G.ning ijodi bilan tanishdik. Rasputin va uning "Fransuz tili darslari" hikoyasi. Bugun biz uning hikoyasini o'rganish bo'yicha yakuniy darsni o'tkazamiz. Dars davomida biz ushbu hikoyaning bir nechta jihatlarini muhokama qilishimiz kerak: biz bosh qahramonning ruhiy holati haqida gaplashamiz, keyin "g'ayrioddiy shaxs" - frantsuz o'qituvchisi haqida gaplashamiz va suhbatni tugatamiz. hikoyada muallif tomonidan qo'yilgan asosiy, axloqiy muammolarning muhokamasi. Va V.G hayoti haqida. Biz Rasputin haqida jurnalistlar, tadqiqotchilar va kitobxonlar tomonidan taqdim etilgan qisqa matbuot anjumanidan bilib olamiz.

("Bolalik qayerga ketadi" qo'shig'ini tinglash)

  • Matbuot anjumani a'zolariga so'z (rol o'ynash elementi).

Dars o'z ichiga oladi elektron ta'lim resurslari, bu holda ekran ko'rinadi

Jurnalist: Endi qo‘shiqdan parcha tingladik. Ayting-chi, bolalik V.G. ijodiga qanday ta'sir qilgan. Rasputin?

Tadqiqotchi: V.Rasputin 1974-yilda “Irkutsk” gazetasida shunday deb yozgan edi: “Aminmanki, odamni yozuvchi qiladigan narsa uning bolaligi, erta yoshda ko‘rish va his qilish qobiliyati keyinchalik unga qog‘ozga qalam qo‘yish huquqini beradi. Ta’lim, kitob, hayotiy tajriba bu ne’matni kelajakda tarbiyalaydi va mustahkamlaydi, lekin u bolalikdan tug‘ilishi kerak”. Yozuvchiga bolalikdan yaqinlashib qolgan tabiat uning asarlari sahifalarida yana jonlanadi va biz bilan o‘ziga xos, Rasputin tilida so‘zlashadi. Irkutsk viloyati aholisi adabiy qahramonga aylandi. Haqiqatan ham, V.Gyugo aytganidek, “insonning bolaligida qo‘yilgan tamoyillar yosh daraxt po‘stlog‘iga o‘yilgan, u bilan birga o‘sib, ochilib, uning ajralmas qismini tashkil etuvchi harflarga o‘xshaydi”. Va V.Rasputinga nisbatan bu boshlanishini Sibirning o'zi - tayga, Angaraning ta'sirisiz tasavvur qilib bo'lmaydi, u bir qismi bo'lgan va uni birinchi marta o'rtasidagi munosabatlar haqida o'ylashga majbur qilgan ona qishlog'isiz. odamlar; sof, bulutsiz xalq tilisiz.

O'qituvchi: Bolalar, bizga V. Rasputinning bolalik yillari haqida gapirib bering.

O'quvchi: V.G.Rasputin 1937 yil 15 martda Irkutsk viloyatida, Angara qirg'og'ida joylashgan Ust-Urda qishlog'ida tug'ilgan. Uning bolaligi qisman urush davriga to'g'ri keldi: bo'lajak yozuvchi 1944 yilda Atalan boshlang'ich maktabining birinchi sinfiga o'qishga kirdi. Garchi bu erda janglar bo'lmasa ham, hayot qiyin, ba'zida yarim och edi. Bu erda, Atalankada, o'qishni o'rganib, Rasputin kitoblarni abadiy sevib qoldi. Boshlang'ich maktab kutubxonasi juda kichik edi - faqat ikkita javon kitob edi. “Kitoblar bilan tanishuvimni o‘g‘irlikdan boshladim. Bir yozda men do'stim bilan tez-tez kutubxonaga borardik. Ular stakanni chiqarib, xonaga kirib, kitoblarni olib ketishdi. Keyin kelib, o‘qiganlarini qaytarib, yangilarini olib ketishdi”, deb eslaydi muallif.

Atalankada 4-sinfni tugatgach, Rasputin o'qishni davom ettirmoqchi edi. Ammo beshinchi va undan keyingi sinflarni o'z ichiga olgan maktab ularning tug'ilgan qishlog'idan 50 km uzoqlikda joylashgan edi. Yashash uchun u erga ko'chib o'tish kerak edi va yolg'iz.

Jurnalist: Ha, Rasputinning bolaligi qiyin kechgan. Yaxshi o'qigan har bir kishi o'zining va boshqalarning harakatlarini qanday baholashni bilmaydi, lekin Valentin Grigorevich uchun o'qish axloqiy ish bo'ldi. Nega?

Tadqiqotchi: O'rganish qiyin edi: u ochlikni engishi kerak edi (onasi unga haftada bir marta non va kartoshka berdi, lekin ular doimo etarli emas edi). Rasputin hamma narsani faqat yaxshi niyat bilan qildi. “Men nima qila olardim? - keyin men bu erga keldim, bu erda boshqa ishim yo'q edi ... Hech bo‘lmaganda bitta darsni o‘zlashtirmay qo‘yganimda maktabga borishga jur’at eta olmasdim”, deb eslaydi yozuvchi. Uning bilimi faqat a'lo deb baholandi, ehtimol frantsuz tilidan tashqari (talaffuzi berilmagan). Bu birinchi navbatda axloqiy baho edi.

Jurnalist: Bu hikoya (“Fransuz tili darslari”) kimga bag‘ishlangan va yozuvchining bolaligida qanday o‘rin tutadi?

Tadqiqotchi: "Fransuz tili darslari" hikoyasi butun umri maktabda ishlagan do'sti va taniqli dramaturg Aleksandr Vampilovning onasi Anastasiya Prokofyevna Kopylovaga bag'ishlangan. Yozuvchining so'zlariga ko'ra, bu hikoya bolaning hayoti haqidagi xotiraga asoslangan edi;

Bu hikoya avtobiografikdir. Lidiya Mixaylovna o'z nomi bilan atalgan. (Bu Molokova L.M.). Bir necha yil oldin u Saranskda yashagan va Mordoviya universitetida dars bergan. Ushbu hikoya 1973 yilda nashr etilganda, u o'zini darhol tanidi, Valentin Grigorevichni topdi va u bilan bir necha bor uchrashdi.

  • V.G. asarlaridagi asosiy mavzular haqida qisqacha ma'ruza. Rasputin (taqdimot).
  • Muammolar bo'yicha suhbat.

O'qituvchi: Hikoyada yozuvchi qo‘ygan muammolarni muhokama qilishdan oldin uning asosiy fikrlarini eslaylik. O'quvchilar, men sizga murojaat qilaman. Siz uyda tayyorlangan kotirovka rejasidan foydalanishingiz mumkin.
— Hikoya qahramoni bo‘lgan bola nima uchun viloyat markaziga tushib qoldi? (“Keyinroq o‘qish uchun.... Viloyat markazida o‘zimni jihozlashim kerak edi”) (2,3-slayd).
- Hikoya qahramoni maktabda qanday muvaffaqiyatlarga erishdi? (slayd 4) (Fransuz tilidan tashqari barcha fanlarda A ga erishildi).
- Bolaning ahvoli qanday edi? ("Men o'zimni juda yomon, achchiq va nafratlangan his qildim! - har qanday kasallikdan ham yomonroq.") (5-slayd)
- Bolani pul uchun "chika" o'ynashga nima majbur qildi? (Men kasal edim va bu pulga bozordan bir banka sut sotib oldim).
- Qahramonning atrofidagi yigitlar bilan munosabati qanday edi? (“Ular meni navbatma-navbat urishdi... o‘sha kuni hech kim yo‘q edi... mendan baxtsizroq odam”). (6-slayd)
- Bolaning o'qituvchiga munosabati qanday edi? (“Men qo‘rqdim va yo‘qoldim... U menga g‘ayrioddiy odamdek tuyuldi”), (7-slayd)

Xulosa: Shunday qilib, bolalar, sizning javoblaringizdan biz hikoyaning bosh qahramonining prototipi V.G. Rasputin. Qahramon bilan sodir bo'lgan barcha voqealar yozuvchining hayotida sodir bo'lgan. O'n bir yoshli qahramon vaziyat tufayli birinchi marta oilasidan ajralgan, u nafaqat qarindoshlari, balki butun qishloqning umidi unga bog'langanligini tushunadi: yakdil fikrga ko'ra. Qishloq aholisi orasida uni "bilimli odam" deb atashadi. Qahramon vatandoshlarini tushkunlikka tushirmaslik uchun ochlik va sog'inchni engib, bor kuchini sarflaydi. Va endi, frantsuz tili o'qituvchisi obraziga murojaat qilib, Lidiya Mixaylovna bolaning hayotida qanday rol o'ynaganini tahlil qilaylik.

  • Bosh qahramon qanday o'qituvchini eslaydi? Matnda Lidiya Mixaylovna portretining tavsifini toping; Buning nimasi o'ziga xos? ("Lidiya Mixaylovna o'sha paytda edi ..." tavsifini o'qish; "Uning yuzida shafqatsizlik yo'q edi ...") (7-slayd)
  • Bola Lidiya Mixaylovnada qanday his-tuyg'ularni uyg'otdi? (U unga tushunish va hamdardlik bilan munosabatda bo'ldi, uning qat'iyatini qadrladi. Shu munosabat bilan o'qituvchi uni uyda ovqatlantirish umidida qo'shimcha ravishda o'qishni boshladi);
  • Nima uchun Lidiya Mixaylovna bolaga posilka yuborishga qaror qildi va nega bu g'oya muvaffaqiyatsizlikka uchradi? (U unga yordam berishni xohladi, lekin posilkani "shahar" mahsulotlari bilan to'ldirdi va shu bilan o'zini berdi. G'urur bolaga sovg'ani qabul qilishga imkon bermadi (slayd 8)
  • O‘qituvchi bolakayning g‘ururiga ziyon yetkazmasdan yordam berish yo‘lini topa oldimi? (U pul uchun "devor" o'ynashni taklif qildi (slayd 9)
  • Qahramon o'qituvchini favqulodda shaxs deb hisoblashi to'g'rimi? (Lidiya Mixaylovna rahm-shafqat va mehribonlik qobiliyatiga ega, buning uchun u ishini yo'qotdi (10-slayd).

Xulosa: Lidiya Mixaylovna odamlarning shafqatidan kelib chiqib, shogirdlari bilan pul uchun o'ynab, xavfli qadam tashlaydi: bola juda charchagan va yordamni rad etadi. Bundan tashqari, u o'z shogirdidagi ajoyib qobiliyatlarni tan oldi va ularni har qanday tarzda rivojlantirishga yordam berishga tayyor.

O'qituvchi:
- Doskaga darsning epigrafi yoziladi: “O'quvchi...”. "Fransuz tili darslari" hikoyasi qanday his-tuyg'ularni uyg'otadi? (Mehribonlik va rahm-shafqat).

Lidiya Mixaylovnaning harakatlariga qanday munosabatdasiz? (bolalar fikri).

Bugun biz axloq haqida ko'p gaplashdik. "Axloq" nima? Buning ma'nosini S.Ozhegovning izohli lug'atidan topamiz. (Ifoda doskaga yoziladi).

O'qituvchining so'zi. Lidiya Mixaylovna o'z shogirdi bilan pul o'ynab, pedagogik nuqtai nazardan, axloqsiz harakat qildi. "Ammo bu harakat ortida nima bor?" – deb so‘raydi muallif. O‘quvchisining urushdan keyingi och yillarida to‘yib-to‘yib ovqatlanmaganini ko‘rib, unga yordam bermoqchi bo‘ldi: qo‘shimcha darslar niqobi ostida uni ovqatlantirish uchun uyiga taklif qildi va go‘yo onasidan kelgan posilka jo‘natdi. Ammo bola hamma narsani rad etdi. O'qituvchi esa talaba bilan birga o'ynab, pul evaziga o'ynashga qaror qiladi. U aldaydi, lekin baxtli, chunki u muvaffaqiyatga erishadi.

Mehribonlik- bu barcha o'quvchilarni hikoya qahramonlariga jalb qiladi.

Sizningcha, o'qituvchi qanday fazilatlarga ega bo'lishi kerak? Doskada ham ijobiy, ham salbiy sifatlar ajratib ko'rsatiladi. Qaysi axloqiy fazilatlar sizni ko'proq jalb qiladi?
- tushunish;
- xayriya;
- sezgirlik;
- insonparvarlik;
- mehribonlik;
- adolat;
- halollik;
- hamdardlik.

Siz har bir o'qituvchiga xos bo'lgan barcha fazilatlarni ko'rsatdingiz. Ko‘plab qo‘shiqlar, hikoyalar, she’rlar o‘qituvchilarga bag‘ishlangan. Talabamiz endi bittasini o'qiydi.
Men buni o'zim uchun esdalik sifatida qoldirmoqchiman
Bu sizga bag'ishlangan qatorlar:
Siz o'sha o'rtoqsiz, mening ilhomim,
Mening qon akam va hatto onam
Siz bilan hayotda yurish oson:
Siz menga yozishni o'rgatgansiz
O'zingizni seving va mo''jizalarga ishoning,
Boshqalarga nisbatan mehribonroq bo'ling
Eng yaxshi do'stingizga g'amxo'rlik qiling
Odamlardan xafa bo'lmang.
Bu haqiqatlarning barchasi oddiy
Men sizni xuddi shunday taniganman,
Va men aytmoqchiman: “Ustoz!
Siz er yuzidagi eng zo'rsiz"

Xulosa: Fransuz tili o'qituvchisi o'z misolida dunyoda mehr-oqibat, sezgirlik va sevgi borligini ko'rsatdi. Bular ma'naviy qadriyatlardir. Keling, hikoyaning so'zboshiga qaraylik. Bu kattalarning fikrlarini, uning ruhiy xotirasini ifodalaydi. U “Fransuz tili darslarini” “mehr-oqibat darslari” deb atagan. V.G. Rasputin "mehribonlik qonunlari" haqida gapiradi: haqiqiy yaxshilik mukofotni talab qilmaydi, to'g'ridan-to'g'ri qaytishga intilmaydi, u fidokordir. Yaxshilik tarqalish, odamdan odamga o'tish qobiliyatiga ega. Umid qilamanki, mehribonlik va rahm-shafqat inson hayotida katta rol o'ynaydi va siz doimo mehribon, har qanday daqiqada bir-biringizga yordam berishga tayyor bo'lasiz.

  • Xulosa qilish. Talabalarni baholash.
  • D/z. “O‘qituvchi XXI”, “Mening sevimli o‘qituvchim” mavzularidan biri bo‘yicha mini insho yozing. Talabalarning iltimosiga (va imkoniyatiga) ko'ra, ularga sharh tayyorlash vazifasi beriladi Internet resurslari ushbu mavzu bo'yicha.

Rasputinning "Fransuz tili saboqlari" hikoyasi - bu asarda muallif ochlik va sovuqlik odatiy hol bo'lgan kambag'al oilada tug'ilgan qishloq bolasi hayotining qisqa davrini tasvirlaydi. Rasputinning “Frantsuz tili saboqlari” asari va uning asarlari bilan tanishar ekanmiz, yozuvchi shahar hayotiga moslashishga majbur bo‘lgan qishloq aholisi muammosiga, urushdan keyingi yillardagi og‘ir hayotga ham to‘xtalib o‘tganini ko‘ramiz. jamoadagi munosabatlarni ko'rsatdi, shuningdek, bu ishning asosiy g'oyasi va g'oyasi bo'lsa kerak, muallif axloqsizlik va axloq kabi tushunchalar o'rtasidagi nozik chiziqni ko'rsatdi.

Rasputinning "Frantsuz tili darslari" hikoyasi qahramonlari

Rasputinning "Fransuz tili darslari" hikoyasining qahramonlari - frantsuz tili o'qituvchisi va o'n bir yoshli bola. Butun asar syujeti aynan shu personajlar atrofida qurilgan. Muallif maktabda o'qishni davom ettirish uchun shaharga ketishga majbur bo'lgan bola haqida gapiradi, chunki qishloqda faqat to'rtinchi sinfgacha maktab bor edi. Shu sababli, bola ota-onasining uyasini erta tark etishi va o'zi omon qolishi kerak edi.

Albatta, u xolasi bilan yashadi, lekin bu uni osonlashtirmadi. Xola va uning bolalari yigitni yeydilar. Ular bolakayning onasi hadya qilgan ovqatni iste'mol qilishdi, ular allaqachon etishmayotgan edi. Shu sababli bola to'yib ovqatlanmay qolgan va uni doimo ochlik tuyg'usi bezovta qilgan, shuning uchun u pul uchun o'yin o'ynagan bir guruh o'g'il bolalar bilan bog'langan. Pul topish uchun u ham ular bilan o'ynashga qaror qiladi va g'alaba qozonishni boshlaydi va eng yaxshi o'yinchiga aylanadi va buning uchun bir kun yaxshi pul to'ladi.

Bu erda o'qituvchi Lidiya Mixaylovna yordamga keladi, u bolaning o'z pozitsiyasi tufayli o'ynayotganini, omon qolish uchun o'ynayotganini ko'rdi. O'qituvchi talabani uyda frantsuz tilini o'rganishga taklif qiladi. O'qituvchi bu fan bo'yicha bilimini oshirish niqobi ostida o'quvchini shu tarzda ovqatlantirishga qaror qildi, lekin bola mag'rur bo'lgani uchun noz-ne'matlardan bosh tortdi. U o'qituvchining rejasini ko'rib chiqib, makaron paketini ham rad etdi. Va keyin o'qituvchi hiyla ishlatadi. Bir ayol talabani pul uchun o'yin o'ynashga taklif qiladi. Va bu erda biz axloq va axloqsizlik o'rtasidagi nozik chiziqni ko'ramiz. Bir tomondan, bu yomon va dahshatli, lekin boshqa tomondan, biz xayrli ishni ko'ramiz, chunki bu o'yindan maqsad bola hisobidan boyib ketish emas, balki unga yordam berish, adolatli bo'lish imkoniyatidir. va bola ovqat sotib oladigan pulni halol toping.

Rasputinning o'qituvchisi "Fransuz tili darslari" asarida o'z obro'si va ishini qurbon qiladi, faqat fidokorona yordam berishga qaror qiladi va bu ishning cho'qqisidir. Direktor uni va pul evaziga qimor o‘ynayotgan talabani ushlagani uchun u ishdan ayrilgan. U boshqacha harakat qilishi mumkinmidi? Yo'q, chunki u tafsilotlarni tushunmasdan axloqsiz harakatni ko'rdi. O'qituvchi boshqacha harakat qilishi mumkinmi? Yo'q, chunki u haqiqatan ham bolani ochlikdan qutqarmoqchi edi. Bundan tashqari, u o'z vatanidagi shogirdini ham unutmadi, u erdan bola faqat suratlarda ko'rgan bir quti olma yubordi.

Rasputin "Fransuz tili darslari" qisqacha tahlili

Rasputinning "Fransuz tili darslari" asarini o'qib chiqib, uni tahlil qilib, biz bu erda frantsuz tilidagi maktab darslari haqida emas, balki muallif bizga mehribonlik, sezgirlik va hamdardlikni o'rgatganini tushunamiz. Muallif hikoyadagi ustoz misolida o‘qituvchi aslida qanday bo‘lishi kerakligini va bu nafaqat bolalarga bilim beradigan, balki qalbimizga samimiy, olijanob tuyg‘ularni, harakatlarni singdiruvchi shaxs ekanligini ko‘rsatdi.

V.G. hikoyasi asosida "Tuyg'ularni tarbiyalash" adabiyotidan ochiq dars. Rasputin "Fransuz tili darslari" qahramonning ma'naviy mustahkamligi.

Maqsad:
1. hikoya qahramonining ruhiy olamini ochib berish.

2. o'qituvchining g'ayrioddiyligini (ya'ni o'xshashligini) ko'rsating.

3. hikoyada yozuvchi ko‘targan axloqiy muammolarni aniqlang.

Ekranda epigraf so'zlari bor: "Inson qanchalik aqlli va mehribon bo'lsa, u odamlarda shunchalik yaxshilikni sezadi" (-Bu gapni qanday tushunasiz?)

Doskada so'zlar yozilgan: Mehr, mehr, ma'naviy qadriyatlar -, ruhiy xotira,
rahm-shafqat, sezgirlik, fidoyilik, qat'iyat (bu so'zlarni tushuntirishga harakat qiling - mehribonlik, boshqalarga yaxshilik qilish istagi).
Axloq - bu insonni boshqaradigan ichki, ma'naviy fazilatlardir.
Rahm-shafqat - bu kimgadir yordam berishga tayyorlik yoki rahm-shafqat tufayli kimnidir kechirish).

(Rasputin insonning butun hayotiga yo'l-yo'riq beradigan ruhiy xotirasi va ruhiy tajribasi haqida yozadi. Yozuvchining minnatdor xotirasi ustozining yaxshi ishlarini kitobxonlar mulkiga aylantirdi).

Darsning borishi.

O'qituvchi: Bolalar, biz Rasputinning "Fransuz tili darslari" hikoyasi bilan tanishishni davom ettiramiz. (Darsning mavzusi va maqsadini ma'lum qiladi: "Tuyg'ularni tarbiyalash; qahramonning ma'naviy mustahkamligi.") "Fransuz tili darslari" hikoyasida yozuvchi tomonidan qo'yilgan muammolarni muhokama qilishdan oldin, uning mazmunidagi muhim fikrlarni eslaylik.

Talabalar uyda siz "Mehribonlik" mavzusida maqol va maqollarni olishingiz kerak edi, keling, ularni tinglaymiz (Maqollar o'qiladi).

Shuningdek, hikoya uchun kotirovka rejasini tuzish kerak edi. Keling, hamma narsa to'g'ri chiqqanligini tekshirib ko'raylik.
Talabalar kotirovka rejasining o'z versiyalarini o'qiydilar (iqtibos rejasini tahrirlash).
Qattiq reja.

Kotirovka rejasi:

1. Bolaning ta'rifi ("Ammo men yolg'iz qolishim bilanoq, o'zimni o'g'irlab ketdim...")

2. Jang ("O'sha kuni butun dunyoda mendan baxtsizroq odam bo'lmagan va bo'lishi ham mumkin emas")

3 Yana kaltaklangan. (“Ammo, eng muhimi, ochlik meni haydab yubordi. Menga sut uchun emas, non uchun rubl kerak edi.”)

4. Fransuz tili darslari (“Men u yerga xuddi qiynoqdek bordim.”)

5. "O'lchov" o'yini ("Xo'sh, keling, Lidiya Mixaylovna, agar xohlasangiz, o'ynaymiz.")

6. Lidiya Mixaylovna ketdi ("Ilgari men faqat rasmlarda olmalarni ko'rganman, lekin ular deb taxmin qilgandim").

Bolalar, bugungi dars uchun siz hikoyadagi voqealar haqidagi tasavvuringizni chizmalar yordamida etkazishga harakat qildingiz. Chizmalarni tartibga solish haqida nima deya olasiz? Bolalarning rasmlari xaotik tartibda joylashtirilgan, voqealar zanjirini tiklash kerak.

Xulosa: O'n bir yoshli bola birinchi marta sharoitga ko'ra oilasidan ajralib chiqdi. Kichkina qahramon nafaqat qarindoshlarining, balki butun qishloqning umidlarini oqlashi kerakligini tushunadi: axir, qishloqdoshlarining bir ovozdan fikriga ko'ra, uni "bilimli odam" deb atashadi. Qahramon vatandoshlarini tushkunlikka tushirmaslik uchun ochlik va sog'inchni engib, bor kuchini sarflaydi.
(film fragmenti)

Endi biz "g'ayrioddiy shaxs" - frantsuz o'qituvchisi haqida gaplashamiz.

Qanday frantsuz o'qituvchisini ko'rasiz? Lidiya Mixaylovna portretining tavsifini o'qing. Belgilovchi xususiyatlar qanday?

Lidiya Mixaylovna bolaga qanday munosabatda? (Lidiya Mixaylovna bolaga tushunarli va hamdardlik bilan munosabatda bo'ldi, uning qat'iyatini qadrladi. Shu munosabat bilan o'qituvchi uni uyda ovqatlantirishga umid qilib, qahramon bilan qo'shimcha o'qishni boshladi).

Nega u posilka g'oyasiga erisha olmadi? (o'qituvchi posilkani "shahar" mahsulotlari bilan to'ldirdi va shu bilan o'zini berdi. G'urur bolaga "posilka" ni qabul qilishga imkon bermadi)
(film fragmenti)
O‘qituvchi bolakayning g‘ururiga ziyon yetkazmasdan yordam berish yo‘lini topa oldimi? (U pul uchun devor o'yinlarini o'ynashni taklif qildi).

Nima uchun Lidiya Mixaylovna ikkinchi posilkani yubordi? (posilka Lidiya Mixaylovnaning bolaga nisbatan yaxshi his-tuyg'ulari va uning haqligiga ishonchining tasdig'i edi).

Qahramon o'qituvchini favqulodda shaxs deb hisoblashi to'g'rimi? (Lidiya Mixaylovna g'ayrioddiy rahm-shafqat va mehribonlik qobiliyatiga ega, buning uchun u ishini yo'qotib, azob chekdi).

Xulosa: Lidiya Mixaylovna odamning shafqatidan kelib chiqib, talaba bilan pul uchun o'ynab, xavfli qadam tashlaydi: bola juda charchagan va yordamni rad etadi. Bundan tashqari, u o'z shogirdining ajoyib qobiliyatlarini tan oldi va ularni har qanday tarzda rivojlantirishga yordam berishga tayyor.

V.G. Bir paytlar Rasputin shunday degan edi: "O'quvchi kitobdan hayotni emas, balki his-tuyg'ularni o'rganadi". Adabiyot, menimcha, eng avvalo, tuyg‘u tarbiyasidir. Va eng avvalo mehr-oqibat, poklik, olijanoblikdir”.

"Fransuz tili darslari" hikoyasi qanday his-tuyg'ularni uyg'otadi? (Mehribonlik, rahm-shafqat)
(film fragmenti)
Yozuvchi o'qituvchi obrazi orqali his-tuyg'ularni tarbiyalaydi, garchi uning pul uchun talaba bilan o'yini juda noaniq tarzda qabul qilinadi. Lidiya Mixaylovnaning harakatini qanday baholash mumkin? O'z fikringizni bildiring. (Bir tomondan, bu pedagogik emas, ikkinchi tomondan, talaba bilan pul evaziga o'ynash bolaga yordam berishning yagona yo'li edi).

Nima uchun hikoya "Fransuz tili darslari" deb nomlangan? (Fransuz tili darslari, Lidiya Mixaylovna bilan muloqot qahramon uchun hayot saboqlari, his-tuyg'ularni tarbiyalash bo'ldi.)

Ushbu darslardan nimani o'rgandingiz? (Ishtirok etish, atrofingizdagi odamlarni tushunish, sezgirlik, fidoyilik va qat'iyat.). Keling, izohli lug'at yordamida ushbu so'zlarning ma'nosini aniqlaymiz.

Xulosa. Pedagogik nuqtai nazardan o‘qituvchi va shogird o‘rtasida pul o‘ynash axloqsizlikdir. Ammo bu harakat ortida nima bor? – deb so‘radi yozuvchi. Talabaning (urushdan keyingi ochlik yillarida) to'yib ovqatlanmasligini ko'rgan frantsuz tili o'qituvchisi qo'shimcha darslar niqobi ostida uni uyiga taklif qiladi va ovqatlantirishga harakat qiladi. U go'yo onasidan kelgandek paketlarni jo'natadi. Ammo bola hamma narsani rad etadi. O'qituvchi pul uchun o'ynashni taklif qiladi va tabiiyki, bola bu tiyinlarga sut sotib olishi uchun "yo'qotadi". Va u bu aldovda muvaffaqiyat qozonganidan xursand.

Hikoya qahramonlarini o'ziga tortadigan narsa mehribonlikdir. Qahramon atrofdagi odamlar orasida mehr va ishtirokni, tushunishni kashf etadi.
Xulosa qilib aytganda, keling, syncwine yozamiz. Mavzu: «Lidiya Mixaylovna.

Uyga vazifa: Daftarga bosh qahramonning ruhiy dunyosini (uning fikrlari, his-tuyg'ulari, kechinmalari, xarakterning namoyon bo'lishi) ochib beradigan eng ajoyib tafsilotlarni yozing, ushbu asarga "Asosiy qahramonning ruhiy dunyosi" deb nom bering. .

Taqdir taqozosi bilan birinchi marta o‘n bir yoshli bolakay o‘z oilasidan, odatdagi muhitidan ajraladi. Biroq, kichkina qahramon nafaqat qarindoshlarining, balki butun qishloqning umidi unga bog'langanligini tushunadi: axir, qishloqdoshlarining bir ovozdan fikriga ko'ra, uni "bilimli odam" deb atashadi. Qahramon vatandoshlarini tushkunlikka tushirmaslik uchun ochlik va sog'inchni engib, bor kuchini sarflaydi.

Darsning maqsadi: 1. Hikoya qahramonining ma’naviy olamini ochib berish;
2.O'qituvchining o'ziga xosligini ko'rsatish;
3.Yozuvchi tomonidan ko‘tarilgan axloqiy muammolarni aniqlang
ish.
4. Hikoya sarlavhasining ma’nosini tushuntiring.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

Adabiyotdan ochiq dars.

V. Rasputinning "Fransuz tili darslari" hikoyasida "Tuyg'ularni tarbiyalash".

Maqsadlar : 1. Ruhingizni bo'shatinghikoya qahramoni dunyosi;

2.O'qituvchining o'ziga xosligini ko'rsatish;

3.Yozuvchi tomonidan ko‘tarilgan axloqiy muammolarni aniqlang

Ish.

4.Hikoya sarlavhasining ma’nosi.

Vazifalar: 1. Syujetni parcha-parcha qayta qurish (savollar bilan ishlash va

Qahramon haqidagi hikoyaning iqtibosli konturi);

2.Ish matni bilan ishlash (tayanch so'zlar, tafsilotlar,

Badiiy ommaviy axborot vositalari);

3.Adabiyot qahramonlariga xos xususiyatlar.

4. Sinkvinni kompilyatsiya qilish.

Kengash dizayni:

Portret

yozuvchi

Mehribonlik

Rahmdillik

Hayot darsi

Mavzu

Syujet

Muammo

Dars uchun epigraf:

Bizda yaxshi yurak va to'g'ri qalb etishmayaptiki, bizning qahramonlarimiz va biz qancha uzoq yashasak, biz uchun shunchalik yaxshi bo'ladi.

V.G.Rasputin.

Dars uchun savollar:

1. Bolaning frantsuz tili o'qituvchisini qanday eslaysiz?

2.Bola Lidiya Mixaylovnada qanday tuyg'ularni uyg'otdi?

3. Qahramonning o‘qituvchini favqulodda shaxs deb hisoblashi to‘g‘rimi?

4.Hikoya qanday tuyg'ularni uyg'otadi?

Uy vazifasi:

Javob savolga yozma ravishda: V.G. Rasputinning "Fransuz tili darslari" hikoyasi sizni nima haqida o'ylaydi?

Darsning borishi:

I. Tashkiliy moment.

Salom.

Darsning maqsad va vazifalari.

II.O‘qituvchi so‘zi:

Oldingi darsda siz va men V.Rasputinning "Fransuz tili darslari" hikoyasi bilan tanishdik, qahramonlarning xarakterini ochishga va ularning ichki holatini tushunishga yordam beradigan epizodlarni tahlil qildik.

Bugun sinfda biz hikoyaning 3 jihatini muhokama qilamiz. Avvalo, bosh qahramon obrazi, uning ruhiy holatiga to‘xtalib o‘tamiz.

III. Darsimizning mavzusi haqida gapirishni boshlashdan oldin, eslaylik

"Fransuz tili darslari" hikoyasining syujeti va biz bosh qahramon haqida xulosa chiqaramiz.

Stollarda qahramon haqidagi hikoya uchun savollar va iqtibos rejasi yozilgan varaqlar bor. Yigitlarning vazifasi savollar va tirnoqlarni to'g'ri moslashtirish (chiziqlarni chizish), so'ngra izoh berishdir. Ish juftlikda amalga oshiriladi.

Qahramon haqidagi hikoya uchun savollar

Qahramon haqidagi hikoya uchun iqtibos

1. Nima uchun bola viloyat markaziga tushib qoldi?

2.Hikoya qahramoni maktabda qanday muvaffaqiyatlarga erishdi?

3.Qahramonning ruhiy holati qanday edi?

4.Bolani pul uchun "chika" o'ynashga nima majbur qildi?

5. Qahramonning atrofidagi yigitlar bilan munosabati qanday edi?

6.Bolaning o'qituvchiga munosabati qanday edi?

  1. "Men qo'rqdim va yo'qoldim ... u menga boshqalar kabi emas, balki g'ayrioddiy odamdek tuyuldi."
  2. "Men bu erda yaxshi o'qidim ... frantsuz tilidan tashqari barcha fanlardan to'g'ridan-to'g'ri A oldim."
  3. "Uni (rubl) olgach, men bir banka sut sotib oldim."
  4. O‘qishni davom ettirish uchun... Viloyat markaziga borishim kerak edi”.
  5. "Men o'zimni juda yomon, juda achchiq va nafratlangan his qildim! "Har qanday kasallikdan ham yomonroq."
  6. "Ular meni birin-ketin urishdi ... o'sha kuni mendan ko'ra baxtsiz odam yo'q edi."

Bolaning hayoti va ruhiy holati haqida xulosa:

Taqdir taqozosi bilan birinchi marta o‘n bir yoshli bolakay o‘z oilasidan, odatdagi muhitidan ajraladi. Biroq, kichkina qahramon nafaqat qarindoshlarining, balki butun qishloqning umidi unga bog'langanligini tushunadi: axir, qishloqdoshlarining bir ovozdan fikriga ko'ra, uni "bilimli odam" deb atashadi. Qahramon ochlik va sog'inchni engib, bor kuchini sarflaydi,

yurtdoshlarimni tushkunlikka tushirmaslik uchun.

IV. Sinf bilan suhbat

  1. Qaysi birini eslaysiz?bolaning frantsuz o'qituvchisi? (doskada savol) Lidiya Mixaylovna portretining tavsifini o'qing. Buning nimasi o'ziga xos?

(“Lidiya Mixaylovna o‘sha paytda yigirma besh yoshga to‘lgan bo‘lsa kerak...” va undan keyingi matnda: “Uning yuzida shafqatsizlik yo‘q edi”).

  1. Bola Lidiya Mixaylovnada qanday his-tuyg'ularni uyg'otdi?

(U unga tushunish va hamdardlik bilan munosabatda bo'ldi; U uning intiluvchanligini qadrladi. U qobiliyatli o'quvchini boqish uchun bola bilan ishlashga qaror qildi).

  1. Nega u posilka g'oyasiga erisha olmadi?

(O'qituvchi posilkani "shahar" mahsulotlari bilan to'ldirdi va shu bilan o'zini berdi. G'urur bolaga sovg'ani qabul qilishga imkon bermadi).

  1. O‘qituvchi bolakayning g‘ururiga ziyon yetkazmasdan yordam berish yo‘lini topa oldimi? (U pul uchun "devor" o'ynashni taklif qildi.
  1. Nima uchun Lidiya Mixaylovna 2-posilkani yubordi?

(U fidoyi, mehribon. Bu harakat Lidiya Mixaylovnaning yaxshi his-tuyg'ularini tasdiqlaydi).

  1. Qahramon o'qituvchini favqulodda shaxs deb hisoblashi to'g'rimi? (doskada savol)

(Lidiya Mixaylovna ajoyib qobiliyatga ega

Rahm-shafqat va mehribonlik, u ishini yo'qotib, azob chekdi.)

Yigitlarning xulosalari Lidiya Mixaylovnaning surati asosida.

O‘qituvchi talaba bilan pul evaziga o‘ynab, tavakkal qadam tashlaydi. Ammo u buni insoniy rahm-shafqat tufayli qiladi: bola charchagan va yordamni rad etadi. Bundan tashqari, Lidiya Mixaylovna talabaning ajoyib qobiliyatlarini tan oldi va bolaga har qanday usul bilan o'ziga ishonishiga yordam berishga tayyor.

V. Sinquain (pentament)

Birinchi qator - davomi mavzusi, muhokama qilinadigan ob'ekt yoki mavzuni bildiruvchi bitta so'zni (odatda ot yoki olmosh) o'z ichiga oladi.

Ikkinchi qator - ikkita so'z (ko'pincha sifatlar yoki qo'shimchalar), ular sinxronlashda tanlangan narsa yoki ob'ektning xususiyatlari va xususiyatlarini tavsiflaydi.

Uchinchi qator - ob'ektning xarakterli harakatlarini tavsiflovchi uchta fe'l yoki gerund yordamida shakllangan.

To'rtinchi qator- sinxronlash muallifining tasvirlangan ob'ekt yoki ob'ektga shaxsiy munosabatini ifodalovchi bir nechta so'zlardan iborat ibora.

Beshinchi qator - predmet yoki ob'ektning mohiyatini tavsiflovchi bitta umumiy so'z.

(ma'lumotnoma)

Talabalarga topshiriq:

  1. Lidiya Mixaylovna haqida sinkvin yarating.

VI. Biz sinf bilan ishlashda davom etamiz.

O'qituvchi: Bir marta V.G.Rasputin shunday degan edi:“O‘quvchi kitobdan hayotni emas, tuyg‘uni o‘rganadi, menimcha, adabiyot, eng avvalo, tuyg‘u tarbiyasi, eng avvalo, ezgulik, poklik, olijanoblikdir”.

  1. "Fransuz tili darslari" hikoyasi qanday his-tuyg'ularni uyg'otadi?

(Mehribonlik, rahm-shafqat)

  1. Talaba bilan pul o‘ynagan Lidiya Mixaylovnaning harakatini qanday baholaysiz? O'z fikringizni bildiring.

(Bir tomondan, bu pedagogik emas,

Boshqa tomondan, pul uchun o'yin edi

Yordam berishning yagona yo'li

Bola)

  1. Nima uchun hikoya "Fransuz tili darslari" deb nomlangan?

(Lidiya Mixaylovna bilan muloqot

Qahramon uchun hayot saboqlari bo'ldi,

Hissiyotlarni tarbiyalash.)

  1. Bolalar, sinfda nimani o'rgandingiz?

VII. Darsning epigrafiga e'tibor bering. O'qing, bajaring

Xulosa. Epigrafning dars mavzusi bilan qanday aloqasi bor?

(Lidiya Mixaylovna katta, mehribon qalbga ega.

Ishdan bo'shatilgan bo'lsa ham, u qoldi

INSON. Fidoyilik, soddalik,

Mehr-shafqat, ma’naviy go‘zallik – mana shu fazilatlar

O'g'il bola uchun bo'lgan o'qituvchining xarakteri

O'rnak bo'ldi.)

VIII. Uyga vazifa (doskaga yozilgan)

IX.Talabalar ishini baholash.

Ilova

Sinkwine: Lidiya Mixaylovnaning surati.

Lidiya Mixaylovna

Mehribon, dono

O'rgatadi, o'ynaydi, hamdardlik qiladi

Boshqalar kabi emas edi

Xudbinlik


"FRANSIZ TILI DARSLARI" HIKOYASIDAGI "HISSILARNI TARBIYA"

Maqsadlar: hikoya qahramonining ruhiy dunyosini ochib berish; o'qituvchining o'ziga xosligini ko'rsatish; hikoyada yozuvchi ko‘targan axloqiy masalalarni aniqlang.

Bizda yaxshi yurak va to'g'ri qalb etishmayapti,

Qahramonlarimiz va biz qancha uzoq yashasak, biz uchun shuncha yaxshi bo'ladi.

V. G. Rasputin

Darsning borishi

Suhbat

O'qituvchi. “Fransuz tili saboqlari” hikoyasida yozuvchi qo‘ygan muammolarni muhokama qilishdan oldin uning mazmunidagi asosiy fikrlarni eslaylik.

(Talabalar hikoyaning syujetini qismlarga bo'lib qayta yaratadilar, uyda tayyorlangan asar epizodini takrorlaydilar.)

O'qituvchi. Bugun sinfda biz "Fransuz tili darslari" hikoyasining uchta jihatini muhokama qilamiz. Avvalo, bosh qahramon obrazi, uning ruhiy holatiga to‘xtalib o‘tamiz; keyin biz "g'ayrioddiy shaxs" - frantsuz tili o'qituvchisi haqida gapiramiz; Keling, hikoya haqidagi suhbatimizni uning asosiy muammolarini muhokama qilish bilan yakunlaylik.

Hikoyaning bosh qahramoni

Uy vazifasi sifatida talabalar bosh qahramon haqidagi hikoya uchun savollar va iqtibos rejasini tayyorladilar. Munozara jarayonida doskada savollar tizimi va kotirovka rejasi variantlari paydo bo'ladi.

Qahramon haqidagi hikoya uchun savollar

1. Nima uchun bola viloyat markaziga tushib qoldi?

2. Hikoya qahramoni maktabda qanday muvaffaqiyatlarga erishdi?

3. Qahramonning ruhiy holati qanday edi?

4. Bolani pul uchun "chika" o'ynashga nima majbur qildi?

5. Qahramonning atrofidagi yigitlar bilan munosabati qanday edi?

6. Bolaning o'qituvchiga munosabati qanday edi?

Qahramon haqidagi hikoya uchun iqtibos

2. “Men bu yerda ham yaxshi o‘qidim... fransuz tilidan tashqari barcha fanlardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri “A” oldim”.

3. “Men o'zimni juda yomon, juda achchiq va nafratli his qildim! "Har qanday kasallikdan ham yomonroq."

4. “Olib, (rubl)... Men bozordan bir banka sut sotib oldim”.

5. “Meni navbatma-navbat urishdi... o‘sha kuni... mendan baxtsizroq odam yo‘q edi”.

6. “Men qo‘rqdim va yo‘qoldim... u menga hamma kabi emas, g‘ayrioddiy odamdek tuyuldi”.

Xulosa. O'n bir yoshli bola birinchi marta sharoit tufayli oilasidan ajralgan, odatdagi muhitidan ajralgan. Biroq, kichkina qahramon nafaqat qarindoshlarining, balki butun qishloqning umidi unga bog'langanligini tushunadi: axir, qishloqdoshlarining bir ovozdan fikriga ko'ra, uni "bilimli odam" deb atashadi. Qahramon vatandoshlarini tushkunlikka tushirmaslik uchun ochlik va sog'inchni engib, bor kuchini sarflaydi.

Lidiya Mixaylovna - "g'ayrioddiy shaxs"

O'qituvchi. Bola frantsuz o'qituvchisini qanday eslaydi? Lidiya Mixaylovna portretining tavsifini o'qing. Bunda nimasi alohida e'tiborga loyiq?

(“Lidiya Mixaylovna o‘sha paytda yigirma besh yoshga to‘lgan bo‘lsa kerak...” va undan keyingi matnda: “Uning yuzida shafqatsizlik yo‘q edi”).

O'qituvchi. Bola Lidiya Mixaylovnada qanday his-tuyg'ularni uyg'otdi?

(Lidiya Mixaylovna bolaga tushunish va hamdardlik bilan munosabatda bo'ldi, uning qat'iyatiga qoyil qoldi. Shu munosabat bilan o'qituvchi uni uyda ovqatlantirishga umid qilib, qahramonga frantsuz tilini qo'shimcha ravishda o'rgatishni boshladi.)

O'qituvchi. Nega u posilka g'oyasiga erisha olmadi?

(O'qituvchi posilkani "shahar" mahsulotlari bilan to'ldirdi va shu bilan o'zini berdi. G'urur bolaga "posilka" ni qabul qilishga imkon bermadi.)

O'qituvchi. O‘qituvchi bolakayning g‘ururiga ziyon yetkazmasdan yordam berish yo‘lini topa oldimi?

(U uni pul uchun devor o'yinlarini o'ynashga taklif qildi.)

O'qituvchi. Nima uchun Lidiya Mixaylovna ikkinchi posilkani yubordi?

(Deportatsiya Lidiya Mixaylovnaning bolaga nisbatan yaxshi his-tuyg'ulari va uning haqligiga ishonchining tasdig'i edi.) O'qituvchi. Qahramon o'qituvchini favqulodda shaxs deb hisoblashi to'g'rimi?

(Lidiya Mixaylovna g'ayrioddiy rahm-shafqat va mehribonlik qobiliyatiga ega, buning uchun u ishini yo'qotib, azob chekdi.)

Xulosa. Lidiya Mixaylovna odamning shafqatidan kelib chiqib, talaba bilan pul uchun o'ynab, xavfli qadam tashlaydi: bola juda charchagan va yordamni rad etadi. Bundan tashqari, u o'z shogirdining ajoyib qobiliyatlarini tan oldi va ularni har qanday tarzda rivojlantirishga yordam berishga tayyor.

Hikoyada "Tuyg'ularni tarbiyalash".

O'qituvchi. V.G. Bir paytlar Rasputin shunday degan edi: "O'quvchi kitobdan hayotni emas, balki his-tuyg'ularni o'rganadi. Adabiyot, menimcha, eng avvalo, tuyg‘u tarbiyasidir. Va eng avvalo mehr-oqibat, poklik, olijanoblikdir”. "Fransuz tili darslari" hikoyasi qanday his-tuyg'ularni uyg'otadi?

(Mehribonlik, hamdardlik.)

O'qituvchi. Yozuvchi his-tuyg'ularni tarbiyalashni o'qituvchi obrazi orqali olib boradi, garchi uning pul uchun talaba bilan o'yini juda noaniq tarzda qabul qilinadi. Lidiya Mixaylovnaning harakatini qanday baholash mumkin? O'z fikringizni bildiring.

(Bir tomondan, bu pedagogik emas, boshqa tomondan, talaba bilan pul o'ynash unga yordam berishning yagona yo'li edi.)

O'qituvchi. Nima uchun hikoya "Fransuz tili darslari" deb nomlangan?

(Fransuz tili darslari, Lidiya Mixaylovna bilan muloqot qahramon uchun hayot saboqlari, his-tuyg'ularni tarbiyalash bo'ldi.)

O'qituvchi. Ushbu darslardan nimani o'rgandingiz?

(Ishtirok etish, atrofingizdagi odamlarni tushunish, sezgirlik, fidoyilik va qat'iyat.)

Xulosa. Pedagogik nuqtai nazardan qaraganda, o‘qituvchining o‘z shogirdi bilan pul o‘ynashi axloqsizlikdir. Ammo bu harakat ortida nima bor? – deb so‘radi yozuvchi. Talabaning (urushdan keyingi ochlik yillarida) to'yib ovqatlanmasligini ko'rgan frantsuz tili o'qituvchisi qo'shimcha darslar niqobi ostida uni uyiga taklif qiladi va ovqatlantirishga harakat qiladi. U go'yo onasidan kelgandek paketlarni jo'natadi. Ammo bola hamma narsani rad etadi. O'qituvchi pul uchun o'ynashni taklif qiladi va tabiiyki, bola bu tiyinlarga sut sotib olishi uchun "yo'qotadi". Va u bu aldovda muvaffaqiyat qozonganidan xursand.

Hikoya qahramonlarini o'ziga tortadigan narsa mehribonlikdir. Qahramon atrofdagi odamlar orasida mehr va ishtirokni, tushunishni kashf etadi.

Uy vazifasi

"V. G. Rasputinning "Fransuz tili darslari" hikoyasi meni nima haqida o'ylashga majbur qildi" mavzusida miniatyura insho yozing.



Saytda yangi

>

Eng mashhur