Гэр Пульпит Хичээлийн тэмдэглэл ахлах бүлгийн n үсэг. "N" авиа" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Хичээлийн тэмдэглэл ахлах бүлгийн n үсэг. "N" авиа" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм нь "Дуу [n]" сэдвээр боловсролын тоглоом, даалгавруудыг багтаасан бөгөөд хэл ярианы ерөнхий хөгжил султай хүүхдүүдийн фонетик-фонемик дүрслэлийг бий болгох боломжийг олгодог. Сонгодог арга хэрэгслээс гадна хүүхдийн үйл ажиллагаанд эерэг сэдэл, сонирхлыг төрүүлдэг гэнэтийн мөч, баатрын танилцуулга, аудио бичлэгийг ашиглахыг санал болгож байна. Энэ хичээл нь ярианы эмч, хэл ярианы эмгэг судлаач, сурган хүмүүжүүлэгч нарт сонирхолтой байх болно.

Хэл ярианы ерөнхий хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлгийн фонетик-фонемик ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: “Дуу [N]. Несмейана гүнж рүү хийсэн аялал"

Зорилтот:

  • Хүүхдүүдийг дуу чимээтэй танилцуулах [n].

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • хүүхдүүдийг дууны [n] болон түүний шинж чанарыг артикулятор, акустик шинж чанарт үндэслэн тодорхойлох аргыг танилцуулах;
  • дууны хэллэгийг тодруулах [n];
  • "гийгүүлэгч авиа" гэсэн ойлголтыг үргэлжлүүлэн боловсруулах;
  • [n] дууг тодорхой болгож сурах;
  • дуу авиаг ялгаж сурах [n];
  • Урагш болон хойшхи үеийг задлан шинжлэх, нэгтгэхийг заах.

Залруулах, хөгжүүлэх:

  • харааны болон сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх;
  • фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;
  • ярианы хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • бусад хүүхдүүдийг сонсохыг заах, саад болохгүй;
  • хамтран ажиллах ур чадвар, бие даасан байдал, санаачлага хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • "Звуковичок" (гийгүүлэгч авианы тэмдэг (хатуу, эгшигт)), дуу авианы дүрслэл [n], "Гүнж Несмеяна" хуйвалдааны зураг, бие даасан толь, дуут харандаа (хүүхэд бүрт), "нисдэг хивс", аудио бичлэг.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг оффис руу урьж, зочдод мэндчилж, хивсэнцэр дээр очихыг урьж байна.

Яриа эмч: Залуус аа, хараарай, манай бүлэгт шинэ хивс ирлээ. Гэхдээ энэ бол жирийн хивс биш, нисдэг хивс юм. Та түүнтэй хамт аялалд гарахыг хүсч байна уу?

Дараа нь өөрийгөө тав тухтай байлгаж, нүдээ аниад бид аялалаа эхлүүлнэ.

Хөгжим тоглож байна.

Хивс гөлгөр, аажим аажмаар дээшилж, биднийг тэнгэрт авч явна. Байшин, талбай, ой мод, гол мөрөн доороосоо хөвж... Тэгээд чи бид хоёр үлгэрийн орон руу нисэв. Нүдээ нээгээд аажмаар бос. Хэн биднийг угтаж байгааг хараарай. Та үлгэрийн баатрыг таньж байна уу?

Хүүхдүүд: Царевна-Несмейана.

Ярианы эмч: Тийм шүү! Сандал дээрээ суу.

2. Үндсэн хэсэг.

Яриа эмч: Залуус аа, гүнжийн тухай түүхийг анхааралтай сонсоорой.

Эрт урьд цагт нэгэн гүнж байжээ. Тэр үнэхээр архиран, хашгирч байсан. Амьдралдаа хэзээ ч инээгээгүй, инээгээгүй. Тиймээс тэд түүнийг Несмейана гүнж гэж дууддаг. Несмейана хаан ширээнд суугаад уйлж байна: [n]-[n]-[n]. Залуус аа, толь аваад Несмейана хэрхэн гаслан байсныг харуулаарай.

Хүүхдүүд: Толин тусгал дахь үе мөчийг ажиглан [n] дууг дууд.

Яриа эмч: Залуус аа, та биднийг ямар дуу чимээтэй танилцуулахыг аль хэдийн таасан уу?

Хүүхдүүд: Бид [n] дуутай танилцах болно.

Ярианы эмч: Тийм шүү! [n] дууг хэрхэн дууддагийг харцгаая. (Ярианы эмч [n] дууны артикуляцияны диаграммыг самбар дээр байрлуулна.) Уруул нээлттэй байна. Шүд нь хоорондоо ойрхон байдаг. Хэлний үзүүрийг дээд шүдний эсрэг дардаг. Залуус аа, амьсгалсан агаар таны аманд юу ордог вэ?

Хүүхдүүд: Агаар нь аманд саадтай тулгардаг.

Яриа эмч: Хэрэв агаар аманд саадтай тулгарвал бид [n] дууг дуулж чадах уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Яриа эмч: Дуулж болохгүй дуу авиаг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Зөвшөөрч байна.

Ярианы эмч: Тийм шүү! [n] дуу нь гийгүүлэгч авиа юм. Одоо хүзүүндээ гараа тавиад [n] дууг дууд. Хүзүү чичирч байна уу?

Тэгэхээр [n] дуу нь юу вэ?

Хүүхдүүд: [n] дуу хангинаж байна.

Ярианы эмч: Тийм шүү! Залуус аа, [n] дууг дуудах үед бидний уруул юу болдгийг хараарай?

Хүүхдүүд: Уруул инээмсэглэдэггүй.

Ярианы эмч: Тэгэхээр [n] дуу юу вэ?

Хүүхдүүд: [n] дуу хатуу байна.

Яриа эмч: Хатуу гийгүүлэгч авиаг илэрхийлэхийн тулд бид ямар өнгийн тойрог ашигладаг вэ? Хонх нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд: Бид хатуу гийгүүлэгч авиаг цэнхэр тойрогоор тэмдэглэдэг. Хонх нь дуугарч байгааг илтгэнэ.

Ярианы эмч: Сайн байна! Бүгдээрээ [n] дууны талаар давтъя. Тэр ямархуу хүн бэ? Мөн дуу тоглуулагч бидэнд туслах болно.

Хүүхдүүд: Дууны шинж чанарыг давт.

Ярианы эмч: Сайн байна! Залуус аа, Несмейана бидэн рүү хардаггүй ч урьд өмнөхөөсөө илүү архирдаг. "Сайн байна уу?" тоглоом тоглоцгооё. мөн хүн баяр хөөртэй амьдрах ёстой гэдгийг Несмеянад үзүүлцгээе.

Ярианы эмч: Сайн байна! Залуус аа, Несмейанагийн асрагч дээр ирж, түүнийг инээлгэж, [n] дууг үгээр сонсоцгооё. "Дууг [n] барих" тоглоом тоглоцгооё. Би үгсийг хэлэх болно, та [n] дууг сонсоход - алгаа таших.

Гүнж, архирах, инээмсэглэх, уйлах, ханхүү, хаан ширээ, чимээ шуугиан, Несмейана, уйлах, хашгирах.

Хүүхдүүд: Даалгавраа хий.

Ярианы эмч: Сайн байна! Гэвч Несмейана одоо хүртэл архиран, харааж зүхэж, сувилагч нарыг сүлжсэн утаснаас нь чирсээр байна. Эмээ нар зугтав. Несмейана ганцаараа үлдэв.
Гадаа шөнө болж байна. "Несмейана гүнж" зургийг хараарай. [n] авиатай үгсийг нэрлэ. [n] авианы эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд хаана нуугдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: [n] авиатай үгсийг нэрлэх, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох.

Ярианы эмч: Сайн байна! Залуус аа, Несмейана ганцаараа нулимс дуслуулан сууж байна. Гадаадын ноёд түүн дээр ирэв. Тэд түүний урд алхаж, хошигнож, тэр тэдэнд даалгавар өгдөг: "Миний хэлснийг диаграм дээр харуул" (an, in, na). Ноёд түүний даалгаврыг гүйцэтгэж чадахгүй. Чадах уу?

Хүүхдүүд: Дууны харандааны хайрцаг ашиглан үгийн диаграммыг хий.

Ярианы эмч: Сайн байна, залуусаа! Несмеяна таныг даалгавраа биелүүлсэнд баярлаж, инээмсэглэв. Несмейана гуниглаж, гуниглаж байснаас баяр хөөртэй амьдрах нь дээр гэдгийг ойлгосон. Бие биедээ инээмсэглэл бэлэглэцгээе. Одоо бүлэгтээ буцаж очих цаг болжээ.

Манай шидэт нисдэг хивсэн дээр суугаад нүдээ ань.

Хөгжим тоглож байна.

Хивс гөлгөр, аажим аажмаар дээшилж, биднийг тэнгэрт авч явна. Доор талд тал нутаг, ой мод, гол мөрөн хөвж... Аажмаар шидэт хивс бууж манай бүлэгт бууж эхэлдэг. Нүдээ нээ, аажмаар бос.

3. Хичээлийн хураангуй.

Ярианы эмч: Залуус аа, аялал танд таалагдсан уу? Бид аялалдаа ямар дуу чимээтэй тулгарсан бэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Хамгийн хэцүү зүйл юу байсан бэ?

Хүүхдүүд: Асуултанд хариул.

Герасимова Татьяна Сергеевна,
ярианы эмчилгээний багш,
MDOU "67-р цэцэрлэг",
Ярославль хот

Максимова Светлана Александровна
MDOU цэцэрлэг "Үлгэр"

Тверь муж, Спирово тосгон.
Сурган хүмүүжүүлэгч

Хосолсон хичээлийн хураангуй

бичиг үсгийн сургалтын талаар.

Сэдэв: "[n] дуу, N үсэг."

Зорилго: - хүүхдүүдийг [n] авиа ба N үсэгтэй танилцуулах;

[n] дууг зөв дуудаж сурах;

Дууны шинж чанарыг тодорхойлох чадвартай байх [n];

Фонемик мэдрэмж, сонсголын ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх

Олон тооны авиа, үг, үе дэх [n] дууг тодорхойл.

Тоног төхөөрөмж: хонх; нэр нь H үсгээр эхэлсэн зураг бүхий дугтуй; тоолох саваа (эсвэл plasticine, картон); оньсого бүхий хайрцаг; дидактик тоглоом "Үгэнд байгаа дууны газар."

Хичээлийн явц.

1. Org. мөч.

Залуус аа, тойрог дээр зогс.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав

Би чиний найз, чи бол миний найз

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

(хонх дуугарах)

Анхаар, шидэт хонх дуугарч бидний хичээл эхлэхийг тушаав. (Хүүхдүүд сүүлчийн үгийг багштай хамт хэлдэг).

2. Мэдлэгийг давтах.

"Үг зөвшөөрч байна" дидактик тоглоом.

Залуус аа, би бүгдэд нь жаахан тоглохыг санал болгож байна.
- Би энэ үгийг хэлье, чи үүнийг дуусгах ёстой.

Улаан лооль, хашаа, дамжуулагч, бөмбөг, барилгачин.

Залуус аа, бид үгэнд ямар дуу оруулсан бэ?
(Дуу[r].)

Энэ дууны талаар бид юу мэддэг вэ? (гийгүүлэгч).

Хэрвээ хүүхдүүд асуухад хэцүү байвал:

Ямар дуу чимээ байдаг вэ? (эгшиг гийгүүлэгч).

Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт).
- Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (Хүүхдийн хариулт)

3.Шинэ авиа, үсгийн танилцуулга.

Залуус аа, надад сайхан дугтуй байна, түүнийг нээж, тэнд юу байгааг харцгаая.

Зураг дээр юу байгааг нэрлэ.

Хирс насос Нарцисс

Хамрын хутга

Оймсны хайч

Залуус аа, энэ бүх үгнээс хамгийн түрүүнд ямар дуу сонсогдож байна вэ? (Дуу [n]).

Өнөөдөр бид шинэ дуу [n]-тэй танилцах болно.

Энэ дууны талаар бага зэрэг яръя.

Үүнийг [n] гэж дууд.

Хэл чанга
Бохийг дээш нь дар
[N] - бид үүнийг чангаар дуудна.

Энэ ямар авиа вэ: эгшиг эсвэл гийгүүлэгч үү?

(Ггийгүүлэгч, бид үүнийг дуулж чадахгүй тул бидний дээд шүд саад болдог).

Биеийн тамирын минут.

Тоглоом "Болгоомжил! »

Залуус аа, би авиа, үе, үгсийг дуудна.

Хэрэв та [n] дууг сонсвол алгаа ташаарай, үгүй ​​бол гараа ардаа тавь.

a) [a, y, n, o, n, m, e, i, s, n].

б) ай, ам, ан, тэр, ой, зүгээр, ин.

в) хутга, сэрээ, халбага, шахуурга, хамар, эх, хөл, бүс, нүх.

Н үсгийг харуулж байна.

Залуус аа, N үсэг ямар байдгийг мэдмээр байна уу?

N үсэг ямар харагддаг вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Хараач, "N" - та амархан санаж болно:

Сонсох: хутга, файл, хайч.

"N" - үгийн эхэнд сонсдог уу?

Та "N" үсгийг дараах байдлаар бичиж болно.

Хөл, хөл

Даанч

Тэд бүс зүүсэн.

Энэ захидлыг агаарт бичиж үзээрэй.

4. Мэдлэгийг нэгтгэх.

Залуус аа, N үсгийг илүү сайн санаж байхын тулд би энэ үсгийг тоолох саваа (хуванцараас сохор) ашиглан хийхийг санал болгож байна.

Бид ямар гайхалтай захидал бичсэнийг хараарай.

Дидактик тоглоом "Үгэнд байгаа дууны газар".

Залуус аа, надад чамд зориулсан хайрцаг байна.

Та үүнийг нээж, тэнд юу байгааг харах хэрэгтэй. Гэхдээ үүнийг нээхийн тулд та [H] дууг агуулсан үгсийг нэрлэх ёстой.(Хүүхдүүдийг үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлоход урь).

Залуус аа, та [n] авиаг агуулсан олон үгийг нэрлэсэн, одоо хайрцаг нээгдэх ёстой.

Хараач, хайрцагт оньсого байна. Ширээн дээр суугаад "Үгэнд байгаа дууг олох" тоглоом тоглоцгооё.

Хүүхдүүд ээлжлэн оньсого гаргадаг бөгөөд хариулт нь [H] дууг агуулдаг; үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох.

1) Хоёр цагираг, хоёр төгсгөл 2) Хар Ивашка, модон
Голд нь гогцоотой.цамц. Тэр хамраа хаашаа чиглүүлдэг вэ?

(Хайч). Тэнд тэмдэглэл тавьдаг
(Харандаа).

3) а) Юуг харж болох вэ 4) Хоёр ах нэгийг тогших болно,
нүдээ аниад уу? (Мөрөөдөл) Гэхдээ тэд зүгээр нэг зоддоггүй, хамтдаа дуулдаг
б) Тэдний дуулдаг зөгийн балнаас илүү амттай юу вэ? (Бөмбөр).
арслангаас хүчтэй юу? (Мөрөөдөл).

5) a) Төхөөрөмж нь жижиг,
Гэхдээ энэ бол гайхалтай.
Хэрэв миний найз хол байгаа бол
Түүнтэй ярихад надад амархан

5. Хичээлийн хураангуй.

Хонхны дуу.

Залуус аа, шидэт хонх дуугарч, бидний хичээл дууслаа.

Өнөөдөр бид ямар авиа, ямар үсэгтэй танилцсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Танд юу таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Юу танд хүндрэл учруулсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Хичээлийн зорилго: бид N үсгийг судалж, унших чадварыг хөгжүүлэх, ярианы чадварыг хөгжүүлэх, фонемик ойлголтыг сайжруулах, анхан шатны график ур чадварын үндсийг сурдаг.

  • сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг N үсэг, дууны зөв дуудлагатай танилцуулах;
  • хэвлэсэн N үсгийг квадратаар хэрхэн бичихийг заах;
  • шүлэг, оньсого сурах сонирхлыг бий болгох.

Тэд бяцхан Наташад тоглоомон морь худалдаж авав. Наташа морин дээр суугаад хашгирав:
- Гэхдээ гэхдээ гэхдээ!

  1. Наташа яаж хашгирсан бэ?
  2. NNNO - энд хамгийн анхны дуу чимээ юу вэ?
  3. Хэн морийг худалдаж авсан бэ?
  4. НАТАША - энэ үгийн эхний дуу юу вэ?

Доорх зурган дээр юу байгааг нэрлэнэ үү.

Хайч тэнгэрийн тэмдэглэл Хирс

RHINO гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ? - ХАЙЧ?
LEMON гэдэг үгэнд байгаа [n] авиа үгийн эхэнд, төгсгөлд эсвэл дунд байна уу? ЦОНХ? RAM? ТАЙЛБАР?

[n] дууг дуудах үед хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах "сүрьеэ" рүү цохино. Хэлэх: NNN. Хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах "сүрьеэ" -д хүрч, [n] дууг дуудах үед амнаас агаар чөлөөтэй гарахаас сэргийлдэг.

  1. Эгшиг эсвэл гийгүүлэгч [n]?
  2. Та өөр ямар гийгүүлэгч авиаг мэдэх вэ?
  3. Дуут эсвэл дуугүй дуу [n]?
  4. Та өөр ямар гийгүүлэгч авиаг мэдэх вэ? ([м])

Даалгавар: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан N үсэг хэвлэсэн

N үсгийг шалгана уу. Н үсгийг агаарт хийгээд дэвтэрт нэг удаа энгийн харандаа эсвэл бал үзэг ашиглан нүднүүдийг сайтар оё.

Хүүхэдээс үсэг, үе эсвэл үгийн бүхэл мөр бичихийг хүссэн тохиолдолд насанд хүрсэн хүн мөрийн эхэнд бичих дээжийг өгдөг.
Хэрэв сургуулийн өмнөх насны хүүхэд бэрхшээлтэй тулгарвал насанд хүрсэн хүн хоёр ойролцоо шугам зурж, эсвэл хүүхдийг шугамаар холбох лавлах цэгүүдийг тавьж, эсвэл бүх үсгийг бичиж, хүүхэд зүгээр л өөр өнгөөр ​​дугуйлж болно. Сургалтын энэ үе шатанд уран бичлэг хийх шаардлагагүй.

Чарадес

Та асуудлыг чөлөөтэй шийдэж болно:
Би бол нүүрний жижиг хэсэг.
Гэхдээ намайг эцсээс нь уншаарай -
Чи надаас юу ч харах болно.
(хамар - зүүд)

Захидалдаа би, найзууд минь,
Би юу ч гэсэн үг биш
Би C руу шилжиж байна -
Намайг шөлөнд хийж өгөөрэй.
M үсгээр бүү ав -
Би хаалгыг чинь бүрхэв.
(Тэг - давс - мэнгэ)

Өвгөн намайг хэцүүхэн тэвэрч,
Гэхдээ хэрэв та Ю-г нэмбэл шууд
Түүнд туслахаар ирэх хүн
Хэн намайг төвөггүй үүрч явна.
(Ноша - залуу)

Н үсгийн тухай үлгэр

Пиноккио хамар
Шинэ жилээр цэцэрлэгийн бүх хүүхдүүд хэн нэгнийх шиг хувцаслах ёстой байв. Никита өөрийгөө урт хамартай болгож, хацраа будахаар шийдэв, яг л Пиноккио шиг.
Никита шалан дээр суугаад цаасыг хайчаар хайчилж, цавуугаар түрхэж, хоолойгоор өнхрүүлэв. Би хартал энэ нь хамар биш, харин бүхэл бүтэн хамар байв.

"Би энэ Пиноккио хамар хийхээс залхаж байна" гэж Никита бувтнав.
- Би үүнийг толгойдоо утсаар уяж, хирс болмоор байна.

Би утаснуудыг ороож эхлэв. Би эргэлдэж, эргэлдэв - юу ч болсонгүй! гэж Никита бахирлаа.

Би үүнийг толгой дээрээ шууд наасан нь дээр.

Толгой дээрээ цавуу түрхээд хамраа түрхэв. Миний үс нийлсэн, хамар нэг тал руугаа уначихсан байсан.

Би энэ хирсээс залхаж байна. Шинэ жилийн дараа ирээд намайг үл үзэгдэх хувцастай байсан, тиймээс тэд намайг хараагүй гэж хэлсэн нь дээр.

Н үсгээр эхэлсэн хүүхдэд зориулсан оньсого

Хоёр гэрэлтүүлэгчийн хооронд
Дунд нь нэг байна.
(хамар)

Хүмүүст үргэлж байдаг
Усан онгоцонд үргэлж байдаг.
(хамар)

Таван алхам - шат,
Шатны дээр дуу байна.
(Тэмдэглэл)

Таван утас дээр
Шувуудын сүрэг амарч байна.
(Тэмдэглэл)

Цэнхэр хуудас нь дэлхийг бүхэлд нь хамардаг.
(Тэнгэр)

Нэг хуруугаараа
Хувин нь доошоо доошоо байрладаг.
(Гумуур)

Өдрийн цагаар хэн нэг нүдтэй,
Тэгээд шөнө - маш их үү?
(Тэнгэрээр)

Энэ ямар тааз вэ?
Заримдаа тэр намхан, заримдаа өндөр байдаг.
Заримдаа тэр саарал, заримдаа цагаан,
Энэ нь бага зэрэг хөхрөв.
Заримдаа маш үзэсгэлэнтэй -
Нэхсэн тор, хөх-цэнхэр.
(баталгаа)

Би амьдралынхаа туршид уралдсан,
Гэхдээ тэд бие биенээ гүйцэж түрүүлж чадахгүй.
(хөл)

Н үсгээр эхэлсэн зүйр цэцэн үгс

Намрын муу цаг агаар гадаа долоон цаг агаартай байдаг.
Харийн нутагт хавар ч сайхан байдаггүй.
Найзыгаа золгүй явдалд бүү орхи.
Алтан торонд байгаа шувуу гунигтай байна.
Нэг зөгий бага зэрэг зөгийн бал түрхдэг.
Дуусаагүй ном бол хийгээгүй замтай адил.
Мэдэхгүй байх нь аймшигтай биш, мэдэхгүй байх нь аймшигтай.
Аз жаргалгүй өдрүүдийг удаан дурсдаг.
Бусдын төлөө нүх ухаж болохгүй - чи өөрөө унах болно.

Хүүхдэд зориулсан N үсгийн тухай хөгжилтэй шүлгүүд

Хуруувч
Манай ах нар даашинз оёсон,
Ах нарын нэг нь хаан байв.
Тэр титэм зүүв.
Гэхдээ тэр ажлаасаа хоцроогүй.
(Г. Виеру)

Хос үг
Усны булга нүхнээс мөлхөж гарав
Тэгээд тэр танил нүх рүү явав.
Минкин нүхэнд орж,
Би нүхэнд усны булга олж чадсангүй.
Хэрэв нүхэнд усны булга байхгүй бол
Магадгүй усны булга зэрэг усны булга зэрэг байж болох уу?
Хаана ч байхгүй
Ямар ч ул мөр байгаагүй.
Минк энд байна
Гэхдээ MINKS - үгүй!
(А. Шибаев)

Янз бүрийн хамар
Тэд бусдын ажилд хамраа нааж,
Тэд унтахынхаа өмнө хамраа цоолж,
Гэхдээ нэг хөгжилтэй хамар
Папа Карло үүнийг бидэнд авчирсан.
(Я. Аким)

Хирс
Хирсэнд хэн зам тавьж өгөх вэ?
Тэр ухаалаг үйлдэл хийх нь дамжиггүй.
Зузаан арьстай тэрээр түлхэх дуртай
Тэгээд хажуугаар өнгөрөх хөөрхий яасан бэ?
Ийм мунхаг хүмүүс байгаа нь сайн хэрэг
Тэд бага ба цөөн уулзах болно!
(Б. Заходер)

Игорек хамраа оруулав
Энэ гацсан байна
Энэ нь зөгийн балнд байдаг.
Өө, би айж байна
Хамар шиг
Зөгийн балны сав руу
Энэ нь өсөөгүй байна.
(Ф. Бобылев)

Биднийг Вера руу аваач.
- Тэр хаана байна?
- Талбайд.
(Я. Козловский)

Бидэнд ийм хошигнол хэрэггүй!
Март-намайг шөнийн цагаар хэн таслав?
Цэцэрлэгийн орон дээр хөлийн ул мөр бий.
Энэ хирс байх ёстой.
(Г. Сапгир)

Хичээлийн хураангуй:

  1. Шинэ үгсийн дуудлага нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн үгсийн санг нэмэгдүүлж, яриа, ой санамжийг хөгжүүлдэг.
  2. Эсийн дасгалууд нь гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлдэг.
  3. Оньсого нь хүүхдийн оюун ухаан, дүн шинжилгээ хийх, нотлох чадварыг хөгжүүлдэг. Багш нар нарийн төвөгтэй даалгаврын явцад сонирхлыг нэмэгдүүлэхийн тулд хүүхдүүдэд заахдаа оньсого ашигладаг.
  4. Шүлэг нь зөвхөн ой санамжийг хөгжүүлэхэд нөлөөлдөггүй. Хэрэв та өдөр бүр хэдэн мөр сурвал тархинд мэдрэлийн шинэ холбоо үүсч, таны сурах ерөнхий чадвар нэмэгддэг нь батлагдсан.

Бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээл, сэдэв "Н, НН авиа ба N үсэг"

Хичээлийн зорилго: Н, Нь авиаг танилцуулах.

Зорилго: Холбогдсон яриа, артикуляцийн аппарат, хурууны нарийн моторт ур чадвар, ой санамжийг хөгжүүлэх Н, НН авиаг ялгаж сурах Гурван үгтэй өгүүлбэр зохиох Үгийн авианы шинжилгээ хийх.

"Харилцаа", "Нийгэмшил", "Танин мэдэхүй", "Эрүүл мэнд" боловсролын салбаруудыг нэгтгэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Зорилтот : (N), (Нь) авиа, N үсгийг танилцуул.

Даалгаварууд: Холбогдсон яриа, артикуляторын аппарат, хурууны нарийн моторт ур чадвар, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Н, Н авиаг ялгаж сур, гурван үгтэй өгүүлбэр зохио. Үгэнд дууны дүн шинжилгээ хийх. Оньсого таавар.

Хүүхдэд бие даасан байдал, хосоороо ажиллах, эхлүүлсэн зүйлээ дуусгах чадварыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник : заавар, урам зориг, тайлбар, үзүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үсэг бүхий картууд (A, O, U, I, E, Y, Y, Z, E, E), цагаан толгой, цэнхэр, улаан карт, H үсэг, проектор.

Боловсролын чиглэлүүд:"Харилцаа", "Танин мэдэхүй", "Нийгэмшил", "Аюулгүй байдал".

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид ганцаараа биш, зочдод ирсэн. Та нар насанд хүрсэн, боловсролтой хүмүүс, бие биедээ эрүүл энхийг хүсч, өөрсдийгөө танилцуулцгаая. Зочид маань биднийг юу хийдэг, хамтдаа цагийг хэрхэн өнгөрүүлдэгийг сонирхдог.

Нэгэн цагт Звукины үл үзэгдэх чимээ хотод амьдардаг байв. Шидтэн эгшигт улаан даашинз, гийгүүлэгчид цэнхэр, ногоон даашинз өгчээ. Дуу авиа нь үг үүсгэсэн. Үгсийг өгүүлбэр болгон нэгтгэв. Бүх дуу чимээ хамтдаа амьдардаг. Тэгээд нэг өдөр дуунууд багт наадам зохион байгуулахаар шийджээ. Дуу бүр нь өөртөө багт наадмын даашинз хийж, өмсөж, үсгээр хувирав.

Парад дахь цэргүүд шиг үсэг-тэмдэгтүүд,

Тэд хатуу дарааллаар жагсав.

Бүгд заасан газар зогсож байна.

Мөн үүнийг цагаан толгой гэж нэрлэдэг.

(Багш цагаан толгойг харуулж, цагаан толгойг танилцуулна. Слайд №1)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бидэн дээр эгшигүүд ирлээ.

(Хүүхдүүд шүлэг уншдаг.)

"А" (Слад №2)

Энд диагональ хоёр багана байна,

Мөн тэдний хооронд бүс байдаг.

Та энэ захидлыг мэдэх үү? Тиймээ.

Таны өмнө "А" үсэг байна.

“Би” (Слайд №3)

Төгсгөлд нь "Би" үсэг байна

Цагаан толгойг хаадаг.

“O” (Слайд №4)

Та модны хөндийг харж байна,

Яг л “О” үсэг шиг.

"E" (Слайд №5)

Том амтай "Е" үсэг

Бас асар том хэл.

"E", (Слайд No6, No7)

"Y" Эдгээр үсэг, эрхэм эгч нар аа,

Эгч дүүсийг ялгахад маш амархан

Нэг нь хоёр оноотой,

Загасны зулзагануудын шат шиг.

“U” (Слайд №8)

Энэ бол тохиромжтой захидал, энэ нь тохиромжтой

Захидал дээр хүрмээ өлгөж болно.

"Ю" (Слайд №9)

Тиймээс "O" өнхрөхгүй,

Би үүнийг саваа руу чанга хадах болно.

Өө, юу болсныг хараач?

Үр дүн нь "U" үсэг юм.

“Y” (Слайд №10)

Хөөрхий зүйл бол "Y" үсэг юм

Саваа бариад алхаж байна, харамсалтай нь!

"Би" (Слайд №11)

Би алх авсан

Би самбараас ирсэн захиаг унагав.

Хэдэн банз байдаг вэ? Гурав!

Тэгээд ямар үсэг вэ? "Би".

Багш "I", "Ё", "E", "Yu", "I" үсэг нь зөвхөн зөөлөн гийгүүлэгчтэй нөхөрсөг байдаг гэж тайлбарладаг.

Алив тоглоцгооё "Цэцэг" . Хараач, надад хоёр ер бусын цэцэг байна: нэг нь ногоон, нөгөө нь цэнхэр (Слайд №12). Цэцэг бүр таван дэлбээтэй байдаг, хэн мэдэх вэ? Яагаад? (Хүүхдийн хариулт.)

Нэг цэцэг ногоон өнгөтэй, учир нь (N) авиа нь зөөлөн гийгүүлэгч, нөгөө нь цэнхэр өнгөтэй, учир нь (N) авиа нь хатуу гийгүүлэгч.

Цэвэр хэллэг, сүүдэрлэх дуудлага.

На-на-на Гэхдээ-гэхдээ-гэхдээ

Ууланд нарс мод бий. Гадаа харанхуй байна.

Одоо-одоо-одоо Хэ-хэ-хэ

Тэнгэрт сар байхгүй. Гал асаа.

Өнөөдөр Ната, Нина хоёрын нэрсийн өдөр.

Тэд төрсөн өдрийн охидод оймс, тэшүүр, хуушуурын машин бэлэглэжээ.

Хурууны тоглоом "Минк"

Хүүхдүүд баруун гарынхаа эрхий хурууны үзүүрээр долоовор, дунд, цагираг, жижиг хурууг ээлжлэн хүрдэг (1, 2). Зүүн гараараа ижил зүйлийг хий.

Усны булга нүхнээс мөлхөж гарав

Тэгээд тэр танил нүх рүү явав.

Минкин нүхэнд орж,

Би нүхэнд усны булга олж чадсангүй.

Үсгийг мөрдөх, бичих

Үсгийг хэрхэн зөв бичихийг олж мэдье. Бид тоймыг дагаж мөрдөж, хэвлэнэ. Эхлээд бид дээрээс доошоо шугам зурж, дараа нь бага зэрэг зай үлдээж, дээрээс доош хоёр дахь шугамыг зурж, дараа нь бид хоёр саваа дундуур холбоно.

Үгсийн үсгийн бүтцийг дуусгах, дууны шинжилгээ

Хүүхдүүдээс энэ үгийг тааж, тохирох харандаагаар "H" үсгийг бичихийг хүсдэг. Үгсийг дэлгэцэн дээр харуулав: Нина, утас, тэмдэглэл, хамар, тэшүүр, цонх.

Даалгаврын төгсгөлд хүүхдүүд дүгнэж байна: Нэг үгийн эгшгийн тоо нь үений тоотой тэнцүү байна.

Санал дээр ажиллаж байна

Диаграммыг ашиглан өгүүлбэр зохио. Цонхны дэргэд ______ Nat.

Ширээн дээр ______ тэмдэглэл байна. Ника_____ одой морь дээр.

Нүдэнд зориулсан гимнастик

Төсөөлөөд үз,

Бид ид шидийн ойд ирлээ. (Нүдний хөдөлгөөн тойрог хэлбэрээр).

Энд маш олон гайхамшиг бий.

Баруун талд үслэг дээлтэй хус мод байна. (Нүдний хөдөлгөөн зүүн ба баруун).

Зүүн талд гацуур мод биднийг харж байна.

Тэнгэрт цасан ширхгүүд эргэлдэж байна (Нүдний хөдөлгөөн тойрог болон доош)

Таавар шийдвэрлэх

Хүүхдүүд хосоороо ажилладаг. Багш даалгавар бүхий картыг тарааж өгдөг. Хариултууд: Ворона, Осина, наУКА (Даалгавар:АСААЛТТАЙ ямар үсэгтэй үе вэ?)

Биеийн тамир

Пиноккио сунгасан,

Тэр нэг удаа бөхийж, хоёр удаа нугалав.

Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэж,

Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд

Бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

Тоглоом "Нэмэлт үсгийг ол"

Багш эгшиг болон "N" үсэг бүхий картуудыг үзүүлэв. Хүүхдүүд нэмэлт үсгийг олдог. "N" үсэг яагаад илүүдэв?

Хүүхдүүдийн хариулт. "N" үсэг нь гийгүүлэгч, бусад нь эгшиг юм.

Тоглоом ""N" авиатай үгсийг ол.

Багш нь хүүхдүүдэд "N" авиатай үгсийг санах хэрэгтэйг тайлбарладаг.

Хичээлийн хураангуй

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ямар дуу авиа, үсэгтэй танилцсан бэ? "N" үсэг нь юу вэ? (гийгүүлэгч, энэ нь хатуу, зөөлөн, дуут байж болно.) “N” үсэг ямар эгшигтэй (A, O, Y, U, E). “Нь” ямар үсэгтэй (I, E, E, Yu, I) ордог вэ.

Залуус аа, та нарын ажил надад үнэхээр таалагдсан. Сайн байна, бүгд даалгавраа биелүүлэв.


Зорилтот -хүүхдүүдийг N дуу авиа, үсэгтэй танилцуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:дуу авианы шинж чанарыг заах Накустик болон артикуляцийн шинж чанарын дагуу ; тодруулж сургах Нүе, үгээр; "гийгүүлэгч" гэсэн ойлголтыг өгөх; үгийн эхний болон сүүлчийн дууг ялгаж сур.

Залруулах, хөгжүүлэх:фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдэд дууны хэв маягийг зохиож, тэдгээрийг шинжлэхийг заах; ерөнхий, хуруу, үе мөчний моторт чадварыг хөгжүүлэх, сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:сахилга бат, багш болон бусад хүүхдүүдийн хариултыг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: N-д сэдэвчилсэн зургууд (үгийн эхэнд - хамар, шахуурга, үгийн төгсгөлд - гадил, талх, цээнэ цэцэг, оцон шувуу, бөмбөр, шил, Карлсон, лааз, буйдан); улаан, цэнхэр тойрог, Куэснер саваа.

1. Зохион байгуулалтын үе:

Дуу авиан дээр үндэслэн үг гаргаж ирсэн хүн сууна. А, У, И.

2. Тоглоом "Гурав дахь хүн"

Би гурван үг хэлье, чи сонсоод аль үг нь илүүц, аль нь тохирохгүй байгааг хэлээрэй? Яагаад? (Таныг хариулах үед зургуудыг самбар дээр байрлуулсан болно)

Өргөст хэмх улаан лооль, Лимон

Алим, талх, лийр

Талх, сүү, чадна

Банан, хулуу, амтат гуа

жүрж, байцаа, төмс

3. "Санах - давтах" тоглоом

Би үгсийг хэлэх болно, та тэдгээрийг санаж, давтах болно.

Нимбэг, талх, лааз

Нимбэг, лааз, талх

Жүрж, нимбэг, банана

Лааз, нимбэгний талх

Лааз, нимбэг, талх

Талх, нимбэг, жүрж

4. Шинэ мессеж

Энэ бүх үгэнд хамгийн сүүлд ямар дуу сонсогдсон бэ?

Дууны артикуляторын шинж чанар

Бидний хэлэх үед Нуруул нь инээмсэглэж, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах булцуунд хүрч, амнаас агаар гарахаас сэргийлдэг.

Дууны фонетик шинж чанар

Хэрэв агаар амнаас чөлөөтэй гарахгүй, харин замдаа саад тотгор - хэл, шүдтэй тулгарвал энэ нь гийгүүлэгч авиа юм. Бид үүнийг цэнхэр чипээр тэмдэглэнэ.

Хүзүү нь "чичирдэг" нь дуу чимээ гэсэн үг юм Н- дуу чимээтэй.

5. Тоглоом "Алга таш, бүү эвшээ"

(Ярианы эмч гадил, нимбэг, буйдангийн зургийг самбар дээр тавьдаг.)

Намайг зөв хэлэхэд алгаа ташаарай

Баман - банан- банам - панам

Милон - гол мөрөн - Лимон- нимол

Дивам - тиван - видан - буйдан

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Нийт моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Шувууны байшин хоосон, Гар далавч шиг.

Шувууд нисэн одов

Модны навчис Тэд суудаг.

Би ч бас сууж чадахгүй.

Өнөөдөр бүтэн өдөр Дугуйлан зогсоод гараа даллана

Тэд бүгд нисч, нисч байна ...

Африк руу ч гэсэн Дугуйлан гүйж байна

Тэд нисэхийг хүсч байна

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Нугас эрэг дагуу алхав (ширээн дээр хоёр хуруугаараа алхах)

Саарал нь эгц замаар алхав. (дэвхэх)

Тэр хүүхдүүдийг дагуулж,

Жижиг, том аль аль нь, (Бөгжгүй хуруу ба эрхий хуруугаа нугалах)

Дунд болон жижиг аль аль нь (дунд болон жижиг хуруугаа нугалах)

Бас миний дуртай. (долоовор хуруугаа нугалах.)

7. Үгэнд авиа засах

AN, IN үгсийн дууны шинжилгээ.

Миний ямар үг хэлэхийг анхааралтай сонс.

Би хэдэн дуу чимээ гаргасан бэ?

Эхний дуу юу вэ?

Сүүлийн дуу юу вэ?

Тоглоом "Амьд үгс"

(Хоёр хүүхэд самбар дээр гарч ирэн амьд үг хэллэг болдог. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийн аль нь ямар дуу гаргахыг тодорхойлж, хүүхдүүд тохирох өнгөний тэмдэглэгээг сонгоно.)

Үүссэн үеийг нэрлэ.

Энэ бол АН гэсэн үе юм.

А дуу нь хэн бэ?

N дуу хэн бэ?

8. Үгэнд байгаа авиаг засах

(Нимбэг, буйдан, хамар, шахуурга, цээнэ цэцэг гэсэн үгсийн N авиаг тодорхойлох.)

Үгийн N авиаг дараах байдлаар тодруулна уу.

Чадах. Бидон гэдэг үгэнд N авиа үгийн төгсгөлд байна. "Чадах" гэдэг үг нь хоёр үетэй.

9. "Эсрэгээр нь" дидактик тоглоом

- Дээд, гэхдээ эсрэгээрээ юу болох вэ? - Доод.

хуурай -... нойтон

хөгжилтэй... гунигтай

богино-... урт

Зүүн баруун

хөөрөх-... өмсөх

өндөр-... бага

доогуур-...дээш

10. Өгүүлбэр дэх дуу авиаг засах

Нэг давхрын зураг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиох. Жишээ нь: "Оцон шувуу _______загас" (барьдаг)

"Сармагчин________банана" (иддэг)

11. "Өгүүлбэр зохиох" дасгал

Муур, унт, цонх, дээр, Васка.

Наташа, буйдан дээр суу.

Хүүхдүүд, уул, хамт, унаа.

Нина, тосгон, яв.

Антон, захирагч, дээр, тавь, ном.

Гутал, хөл, тайл.

12. "Захидал бичих" тоглоом

N үсэг дээр би шат дээр байгаа юм шиг байна

Би суугаад дуу дуулдаг.

Хүүхдүүд захидал цуглуулдаг Нсаваа тоолохоос.

11. Дүгнэж байна. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай