Додому Десни Конспект заняття з підготовки до навчання грамоті: "Звуки М, М і буква М". Конспект заняття з навчання грамоті “Звуки М-МЬ

Конспект заняття з підготовки до навчання грамоті: "Звуки М, М і буква М". Конспект заняття з навчання грамоті “Звуки М-МЬ

Зінаїда Ангарова

Цілі: Закріпити навички розрізнення та чіткої вимови. звуків(М,МЬ)у складах у словах, фразах розвивати фонематичний слух, вправляти у підборі антонімів; вчити розуміти і правильно пояснити крилаті вирази.

1. Орг. момент. Сяде той, хто правильно відповість одним словом - Гра з м'ячем «Назви одним словом» (цибуля, огірок, помідор-)і т.д.

2. Артикуляційна гімнастика з Косинової А. М.

Дихальна гімнастика. -

3. Знайомство зі звуком М,МЬ.

Виставляється на полотно картинки зі звуком М, МЬ. Який звук частіше за інші звукитрапляється у всіх цих словах? Діти відповідають (Звуки М,М.)

Артикуляція звуку: М - губи стиснуті і напружені, язичок лежить на денці, повітря проходить через ніс.

Характеристика звуку М:

- Звук(М)- приголосний, дзвінкий, твердий, його не можна співати, позначається синім кольором. Звук МЬ - приголосний, дзвінкий, м'який.

4. Мовна зарядка: ма-мя, мо-ме, му-мю, ми-ми, ме-ме, ам-ам, ом-ом, у -Вимовити чистомовки

Ом-ом - ось наш будинок

Ом-ом – у лісі гном

Ом-ом - у річці сом

Ом-ом - на полиці альбом

м-ум, ім-им, ем-ем

Бідний ведмедик захворів,

Ведмедик багато меду з'їв. Ведмедик плаче і кричить:

У мене живіт болить.

5. Гра "Слухай уважно". Робота з сигнальними картами-

Діти показують синій гурток, якщо серед приголосних звуків почує звук"М"; зелений кружок, якщо почує «МЬ»: т, ш, м, д, ж, м, п, м, к, с, год, в, м, ф, х, ц, р, н, м і т. д.

У складах: са, то, мо, ка, по, му, во, мі, так, і т.д.

У словах: сом, Соня, Рита, Саша, море, Толя, березень, мох і т.д.

6. Визначити звукза дидактичними картинками по звуковим будиночкам. - (на початку в середині та в кінці)мак, Тім, Михайло, ком, Том, маяк і т. д.)


7. Фізкультхвилинка

8. Знайомство з буквою"М" -



Чортимо в повітрі, скласти букву«М із паличок, з крупи з дроту.

9. Які літери сховалися? -


10. Гра «Камінь і вата»Робота із сигнальними картами. -

На підлозі шкребеться мишка,

Спить у барлозі бурий ведмедик.

Цей ведмедик дуже милий,

Тільки лапу він не мив.

Втекла в нірку мишка,

Спати заліг у барліг ведмедика.

Хлопчик малий, але дуже милий.

Він водичкою руки мив.

11. Гра «Навпаки»Папки з антонімами.

12. Знайомство з крилатими виразами.

Ведмежа послуга. Як ви розумієте? Діти відповідають свої думки. Логопед робить висновок: (послуга, яка приносить замість допомоги шкоду, неприємність).

Махнути рукою. Як ви розумієте? Діти відповідають свої думки. (Перестати звертати увагу на що-небудь, перестати займатися ким-небудь або робити що-небудь).

Мутити воду. Як ви розумієте? Діти відповідають свої думки.

(спеціально заплутувати якусь справу, вносити плутанину у будь-що). Усі висловлювання починаються з якої літери? Діти відповідають.

13. Друкування літери"М". Знайомство з літерою М,МЬ. Місце в алфавіті. На що схожа літера М? (Відповіді дітей) . ЛітераМ складається з чотирьох елементів: дві прямі палички та дві короткі палички.

Взявшись за руки ми підвелися -

І на М схожі стали.

Малюємо пальчиком у повітрі.

Викладання літери М із крупи.

Зробіть фігуру літери М із дроту.

14. Робота з графічним записом. Складання речень з 3-х, 4-х слів. Мама миє Мілу. Мила грає з Анною.

Друкування літер М, м; складів маМо, му, ми, мі, ам, ом, ум, им, їм; слова мама

15. Читання складів та слів з дошки.

Мета: створення умов закріплення знань дітей про звуки М і Мь, букву М.

Завдання:

Корекційно-освітні:

  • вчити дітей характеризувати звуки [м], [м']з опорою на різні види контролю
  • закріпити знання дітей на тему "Овочі та фрукти"

Корекційно-розвиваючі:

  • удосконалювати навички звуко-літерного аналізу слів
  • розвивати у дітей фонематичний слух та сприйняття
  • розвивати загальну та дрібну моторику та артикуляційну моторику
  • розширювати та уточнювати словник
  • розвивати мімічну мускулатуру обличчя

Корекційно-виховні:

  • виховувати почуття співчуття та взаємодопомоги, інтерес до діяльності.

Обладнання та матеріали: -проектор, комп'ютер, мультимедійна презентація «Маша та ведмідь Мишко» ; -квадрати синього та зеленого кольору, картинки зі звуком М, картинки овочів та фруктів, предметні картинки (мед, мандарин, малина, молоко, морозиво, морква); - каси букв, фішки синього, червоного, зеленого кольору для індивідуальної роботи; - картинки «Дерево» і «Грядка»

Орг. Момент.

Звучить фонограма п'єси "Жовтень" П. Чайковського із циклу "Пори року" . Діти входять до зали

Логопед: Діти, відгадайте, про яку пору року я скажу:

У хати помиє дах

Відведе в барліг Мишу.

Праця селянська завершить,

А потім листям шарудить.

Ми її тихенько запитаємо:

"Хто ти?" - і почуємо … (Осінь)

Логопед: Хлопці. Нас сьогодні запросили в гості Маша та ведмідь Мишко. Ведмідь не ліг ще в сплячку. Сьогодні він покаже, який урожай у нього вродився.

(Показ ведмедя Мишка та дівчинка Маша). Вирушаємо.

Виконуємо вправи

1. Загальне розслаблення.

Приходьте на город Кроки на місці

Подивитися, як все росте, Руки піднімати вгору

Все росте, все цвіте Потрушування руками

Нікому не тісно. Руки розведені убік

Приходьте на город! Поштовхоподібні рухи

Дуже цікаво Нахил вперед

2. Розвиток загальної моторики «Урожай»

В город підемо,

Урожай зберемо Кроки на місці.

Ми моркви натягнемо «Тягають» ..

І картоплі накопаємо. «Копають» ..

Зріжемо ми качан капусти, Круглий, соковитий, дуже смачний! «Зрізають»

Круглий, соковитий, дуже смачний! (Нищева). Показують коло руками тричі

3. Розвиток дрібної моторики.

Покажемо якісь овочі виросли.

У Лариски –

Дві редиски.

У Альошки –

Дві картоплі.

У Сережки шибеника –

Два зелені огірки.

А у Вовки –

Дві морквини.

Та ще у Петьки –

Дві хвостаті редьки. По черзі розгинають пальчики з кулачків.

починаючи з великого на обох руках

4. Масаж обличчя.

Погладжування, постукування, кругоподібні рухи, погладжування.

5. Розвиток мімічних м'язів.

Виконання дій з тексту.

Як добре, коли ти посміхаєшся,

Як добре, коли ти дивуєшся,

Але як нам не весело,

Коли ти гніваєшся і засмучуєшся.

6. Розвиток артикуляційної моторики.

Для щелепи: зімкнути зуби, відкрити – закрити рот;

Для губ: «поцмокати» губами; «пошльопати» губами;

Для язика: утримувати язик у нижніх зубів під рахунок від 1 до 5;

покусувати язик зубками.

Для щік: помідори товстуни, огірки худенькі.

7. Робота з розвитку мовного дихання та голосу:

Логопед: -Маша та Мишко грали. І заблукали. Вони стали звати один одного

Рука на діафрагмі.

Логопед: Ось вони знайшли один одного.

8. Загадування загадок, звуковий аналіз відгадок

Мишко та Маша приготували частування. Нам потрібно відгадати загадки, щоб дізнатися, чим нас хочуть почастувати.

У кошику лежать картинки-відгадки. Якщо правильно відгадаємо, то на екрані з'являться картинки.

Загадаю вам загадку.

Смачний і дуже солодкий.

Бути здоровим допомагає,

Його бджоли збирають… (Мед)

Апельсину він братик,

Але менше фрукт-малятко.

Теж ділиться на часточки.

Але вони менше лише. (мандарин).

Розкудряна коса

І блищить на ній роса!

Чия коса лежить на грядці?

Де помаранчеві п'яти?

У землю сховала шахрай,

Вітамінна... (морквина)

Рідка, а не вода, біла, а не сніг. (Молоко)

Ведмеді так люблять її,

І не диво:

Запашна, солодка

Дуже красива. (Малина)

Дуже люблять діти

Холодок у пакеті.

Холодок, холодок,

Дай лизнути тебе раз! (Морозиво)

Подивися, який гарний!

Капелюх червоний в горошок,

Мереживний комірець -

Він у лісі не новачок!

(Мухомор)

Логопед: Хлопці. Мухомор ми їсти не будемо. Він отруйний. Мухомором лікуються деякі дикі тварини.

Подивіться на картинки-частування. Це малина, молоко, мандарин, морозиво, морква, мед.

Логопед дістає картинки від Маші (картинки, у назві яких звук М твердий), потім картинки від Ведмедика (З м'яким звуком М). Діти називають зображені ними предмети. Логопед промовляються слова з перебільшено сказаними звуками, що вивчаються.

Логопед: Хлопці, ви називали різні картинки. Які звуки ви чули найчастіше? Правильно, ми чуємо “звуки М та МЬ”.

(Характеристика звуку за артикуляційними та акустичними ознаками. Робота з дзеркалами)

Логопед: Подивіться в дзеркало, і промовте звук М. Губи стиснуті разом, вони не пускають Повітря. Але він знайшов шлях: Повітря йде через ніс. Коли говоримо звук М, ніс сердиться, "гуде", і губи "гудуть". Це можна відчути, якщо торкнутися пальцями.

Логопед: Звук М який? (згідний, твердий, дзвінкий)як позначається? (фішкою синього кольору)як розташовані губи? (щільно стуляються)

Звук МЬ який? (згідний, дзвінкий, м'який)як позначається? (фішкою зеленого кольору)у якому положенні губи? (губи в посмішці, стуляються)

Розвиток фонематичного слуху.

Зараз ми пограємось у гру Хто уважний? . Підніміть синій гурток, якщо почуєте у слові звук [м], зелений- якщо у слові є звук [мь]: м'яч, миша, малина, будиночок, муха, ведмідь, машина, будинок, сім'я, дим.

Звуковий аналіз складів МИ та МІ за допомогою фішок.

Ми-кладемо фішки синього та червоного кольору. Мі-фішки-зеленого та червоного кольору.

9. Чистомовки на диференціацію звуків

Мед у лісі ведмідь знайшов,

Мало меду, багато бджіл.

10. «Скажи навпаки»

Ма-Ма-Ма-----Мя-Мя-Мя

Мо-Мо-Мо----Ме-Ме-Ме

Му-Му-Му---Мю-Мю-Мю

Ми-Ми-Ми---Мі-Мі-Мі

11. Фізкультхвилинка.

Логопед: Хлопці, пограємося з Мишком

Ведмедик лісом гуляв, (Йдемо вперевалочку)

Ведмедик ягоди шукав.

Ось так, ось так (ставимо одну руку на бочок – це «кошик» )

Ведмедик ягідки шукав.

Солодку ягідку малинку

Поклали всю в кошик

Ось так, так. (Збираємо ягоди і складаємо в «кошик» )

Поклав у кошик.

Як малинкою пригостилися,

Усі на траві розвалилися.

Ось так, ось так (Гладимо себе по животику)

Усі на траві розвалилися.

А потім Мишко танцював

Лапки вгору піднімали

Ось так, так. (Виставляємо ніжки на п'яту, піднімаємо руки вгору)

12. Знайомство з літерою.

Логопед показує букву "М" .

Логопед:

Взялися за руки друзі.

І сказали: «Ти та я – це ми!»

А тим часом

Вийшла літера М.

Логопед: Пропишемо літеру М у повітрі.

Викладіть літеру з лічильних паличок.

Логопед: Молодцю, хлопці.

13. «Літери сховалися» - Профілактика дисграфії.

Логопед: Подивіться листок з літерами. Ведмідь і Маша не можуть знайти серед букв букву М. Допоможемо їм.

Знайдіть букву, якою позначаються звуки [м], [мь]. Зафарбуйте її.

14. Вправа щодо розвитку лексико-граматичної сторони мови. Де що росте?

Логопед: Хлопці. Восени вродив багатий урожай у Миші. Маша і Мишко просять нас визначити, що росте на грядці, що на дереві.

Фрукти ми покладемо до «дереву» . Овочі ми покладемо на картинку з «грядкою» .

(Діти розподіляють картинки)

Логопед: Молодці. Маша та Мишко дякують вам за допомогу.

Підсумок заняття.

З якими звуками сьогодні познайомились? (З М-МЬ)

Що було для вас важким? (Загадки, …)

Що ще нового впізнали? (Звуки мі м. Познайомилися з літерою М)

Спасибі всім. А тепер ми прощаємось з Машею та Мишком. Вони нам приготували подарунки. - (Яблука, які виросли у них у саду,)

Ми повертаємося до нашого дитячого садка. Діти. Вам сподобалося грати?

Використана література:

  1. Гомзяк О.С. Говоримо правильно у 6-7 років. Конспекти фронтальних занять у підготовчій до школи логогрупі. – М.: Видавництво ГНОМ, 2017
  2. Картушіна М.Ю. Логоритмічні заняття у дитячому садку. Метод. посібник - М.: ТЦ Сфера, 2004

Заняття в першому класі з читання та розвитку мови.

Тема:Ознайомити зі звуками [М], [М'], літерою М-м.

Ціль:формування вміння правильно вимовляти звук м, співвідносити з літерою "Мм" і друкувати її, знаходити серед інших літер.

Завдання:
1.дидактична: вчити правильно вимовляти звук м, співвідносити з літерою «Мм» і друкувати її, знаходити серед інших літер;
2. корекційна: коригувати фонематичний слух та зорове сприйняття учнів;
3.виховна: виховувати інтерес до вчення, формувати комунікативні вміння.

Обладнання:підручник "Буквар" (автор: В.В.Воронкова, І.В.Коломиткіна), ілюстрації (Кремль, Врятована вежа з Кремлівськими курантами, Червона площа, Собор Василя Блаженного).

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок і замовк, починається урок. Сьогодні ми з вами продовжимо подорож країною знань. Щоб продовжити подорож ми повинні пройти тест. Ми повинні визначити є звук голосним чи приголосним. Давайте згадаємо:

На які дві групи поділяються усі звуки? (Голосні та приголосні.)

Як можна визначити, що звук є голосним? (Голосні звуки тягнуться.)(А Н О У К Т Д І Г Е).

2. Введення у тему

Форматування нових знань, умінь та навичок

Ми продовжуємо подорожувати країною знань, де познайомимося з новими звуками та новою літерою. Як мукає корова? (Му му.)

Який звук знайомий? З яким не працювали?

Знайомство зі звуками [М] та [М’]

1. Звуковий аналіз слів (за малюнком та схемою).

а) Співвіднести малюнок та схеми.

2. Виділення звуків [М], [м'] та його характеристика.

М – приголосний, твердий звук. [М'] – згодний, м'який звук.

Які звуки кладемо у кошик-невидимку. ([М], [М'])

Гра "почуй звуки"(якщо є звук [М], [М'] – бавовна у долоні).

Москва, тир, столиця, будинок, кремль, один.

Мураха, ведмідь, метро, ​​самовар.

Фізхвилинка

Вийшли мишки якось раз, подивитися котра година.

Один два три чотири. Мишки смикнули за гирі.

Раптом пролунав страшний дзвін, побігли мишки геть.

Гра "Твердий - м'який"

Завдання:

Доведіть слівце і покажіть, який звук у цьому слові твердий або м'який.

а) Наша Таня голосно плаче
Впустила в річку ... ( м'ячик)

б) Руки мити пішла Людмила,
Їй знадобилося ... ( мило).

в) Без роботи хоч убий
Жити не може ... ( мураха)

г) На підлозі шкребеться ... ( мишка)
Спить у барлозі бурий… ( ведмедик)

д) Хлопчик малий і дуже милий він водичкою руки ... ( милий)

Чому навчає нас цей хлопчик Мишко?

Підсумок: З якими звуками ми сьогодні познайомилися?

Знайомство з літерою [М], [м']

1. Згідний звук.

[М], [м’] – на листі позначають буквою М, м’ (-ем)

2. Друкування літери.М, м’

На що схожа літера М?

Гра "Живі літери"

Взялися за руки друзі
І сказали: ти та я
Це ми.
А тим часом.
Вийшла літера М.
Взявшись за руки, ми встали,
І на М (ем) схожі стали.
(В. Степанов)

Добре відомо всім:
Де метро, ​​там буква М(ем).
(А. Шибаєв)

Ось гойдалка – буква М!
Тут хитатися можна всім.
(Є. Тарлапан)

Паличка та паличка,
Поміж ними галочка.
І зрозуміло одразу всім:
Вийшла буква М!
(Г. Ванюхіна)

Читання складів

Гра "Доскажи слово"

2. Му … Мо … Ма … Ми … Ми … Ме ….

Фізхвилинка

Жила - була баба, та жила біля річки (розводимо руки в сторони, ніби плаваємо)

Захотілося бабці скупатися в річці, і бабка купила мило і мочало (спочатку одну руку «моєму», потім іншу).

Ця казка хороша, чи не почати з початку (руки на поясі).

Робота з підручником

1. Читання слів у стовпчиках.

Які слова з прочитаних називають найдорожчими?

Чому ви так думаєте?

Мир

а) Коли немає війни, дружні стосунки, коли не сваряться.

МИР -

б) Мир – вся земля

Столиця – головне місто країни.

Назвіть столицю нашої Батьківщини?

Розгляд ілюстрації.

    Кремль

    Врятована вежа з Кремлівськими курантами

    Червона площа

    Собор Василя Блаженного.

Читання тексту.

Де відбувалася дія?

Який це урок читання чи письма?

Що запропонувала вчителька Ромі?

Що написали діти?

4. Підсумок уроку.

Ось і закінчується наша сьогоднішня подорож. Давайте підіб'ємо підсумок цієї подорожі.

Що нового дізналися на уроці?

Що особливо сподобалося? Чому?

Що викликало скруту? Чому?

Конспект уроку з розвитку мови 2 клас на основі вивчення предметів та явищ навколишньої дійсності.

Тема:Птахи нашої місцевості. Ворона.

Ціль:уточнення та розширення уявлення про звички та звички птахів на основі знайомства з вороною, формування вміння самостійно описувати предмет.

Завдання:

    дидактична:уточнити та розширити уявлення про звички та звички птахів на основі знайомства з вороною, формування вміння самостійно описувати предмет;

    корекційна:коригувати мову , розширити активний словник, активізувати дієслівну лексику учнів, розвивати кругозір учнів, створити позитивну мотивацію до виконання розумових дій

    виховна:виховання уважного ставлення до навколишньої природи, дбайливого ставлення до птахів.

Хід уроку

    Організаційний момент(діти сидять на місцях) .

Вправа на корекцію мовлення

«Чистимо, зубки»
посміхнутися, відкрити рот
кінчиком язика з внутрішньої сторони «почистити» почергово нижні та верхні зуби

«Дудочка»
з напругою витягнути вперед губи (зуби зімкнуті)

«Часики»
посміхнутися, відкрити рот
кінчик язика (як годинникову стрілку) перекладати з одного куточка рота до іншого

«Кінька»
витягнути губи
відкрити рот
процокати «вузькою» мовою (як цокають копитами конячки)

    Введення у тему

Повторення пройденого матеріалу.

Який зараз місяць? До якої пори року він належить? Назвіть три осінні місяці.

Яка пора року зображена на картинці? Доведіть.

Актуалізація знань.

Назвіть птахів, зображених на картинках на дошці. На які групи можна розбити птахів? (перелітні та зимуючі) Чому вони так називаються?

Якого зимуючого птаха ви не побачили на картинках?

Повідомлення теми та мети уроку.

Відгадайте загадку

Кар-кар-кар! - кричить шахрай.
Ну і спритна злодійка!
Усі блискучі штучки
Дуже любить цей птах!
І вона вам усім знайома,

Як звати її? …

Відповідь: Ворона

Чому ви вирішили, що це ворона? (презентація) Про який же птах ми сьогодні говоритимемо на уроці?

Гімнастика для очей

Подивимося праворуч, подивимося ліворуч і прямо подивимося, піднімемо очі вгору, вниз

3. Вивчення нового матеріалу.

Гра «Збери пазли»

Я хотіла погратись з вами. У мене розсипалася картинка, її треба зібрати. Але при складанні картинки ви повинні назвати частини птаха. Я почну, а ви продовжите: це воронячий тулуб, (вороняча голова, вороняче крило, воронячий дзьоб, воронячі лапи, воронячий хвіст)

Робота за підручником

Назвіть частини тіла ворони на стор.85 підручника

Фізхвилинка

Вітер дме нам в обличчя.

Захиталося деревце.

Вітерець все тихіше, тихіше.

Деревце все нижче, нижче.

Розповідь вчителя про ворона (презентація за текстом).

Ворони – це птахи, які всім нам добре відомі. Їх ніхто не вважає дивовижними птахами. Деякі види ворон, яких багато хто вважає шкідниками, перебувають сьогодні на межі зникнення. Багато людей у ​​містах займаються методичним знищенням цих птахів.
Адже насправді, якщо вони в природі існують, це було задумано самою природою. Не дарма в давнину люди приписували цьому птаху могутність, величність і провісника змін. Ворона будує гнізда з гілок на деревах і вигодовує там своїх пташенят, приносячи їм у дзьобі черв'яків. Ворона дуже корисна в природі – вона харчується відходами, очищуючи навколишнє середовище від сміття та інфекцій, знищує комах та дрібних гризунів. Ворона вже давно вважається міським жителем, вона вміє чудово пристосовуватися до будь-яких нових для неї умов, її майстерності іноді просто дивуєшся. Ворони досить обережні та спостережливі. Вони мають гарний нюх, слух і зір, дуже чуйно реагують на все, що відбувається навколо них. Ці птахи чудово розрізняють людей з урахуванням одержуваних від них користі чи шкоди і відповідно поводяться.

Узагальнююча розмова

Що за птах – ворона? (зимуюча)

Чим вкрите тіло ворони? (пір'ям)

Якого вони кольору?

Чим харчується ворона? (відходами)

Які будиночки будують ворони? (в'ють гнізда)

Які звички ворони? Як її можна охарактеризувати? (хитра та спритна)

Фізхвилинка «Перелітні та зимуючі птахи»

По черзі називаються птахи, якщо вони перелітні – махають руками, зимуючі – присідають.

4.Узагальнення.

Робота за підручником

а)С. 85 №2, розкажіть про ворона за планом

б)С. 85 №3, зміни слова за зразком

в)Ворона в неволі легко приручається та прив'язується до господаря. Любить пустувати, її можна навчити говорити окремі слова та фрази. Ворони відрізняються своєрідним розумом та інтелектом. При правильному утриманні, у вас буде дуже хороший друг і захисник, який за своєю агресивністю щодо лиходія цілком може замінити сторожового собаку.

5. Домашнє завдання

Підручник стор. 86, завдання 3, відновити порядок картинок, скласти розповідь

6. Підсумок уроку

    З яким птахом ми познайомилися?

    З яких частин складається тіло ворони?

    Чим вкрите тіло?

    Яку користь приносять птахи?

    Як допомагати птахам?

Конспект уроку письма та розвитку мови у 4 класі

Тема:«Належне. Поняття про підлягає як головного члена пропозиції»

Ціль:формування вміння розпізнавати належне у реченні, правильно підкреслювати.

Завдання:

    дидактична:формувати вміння розпізнавати належне у реченні, правильно підкреслювати;

    корекційна:коригувати та розвивати мову, розумову діяльність, пам'ять та увагу в ході виконання операцій порівняння, узагальнення, класифікації;

    корекційно – виховні: виховувати мотивацію до вчення, прищеплювати любов до природи, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання:малюнки із зображенням лісу, гриба, мурашника, ведмедя, берізок, схема підлягає, аудіозапис співу птахів, картки.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Яке сьогодні число? Який сьогодні день тижня? Чого ви навчаєтесь на уроках листа?

Хлопці, відгадайте загадку:

Хто, як тільки спекотно стане,

Шубу на плечі натягне,

А нагряне холод злий,

Скине з плечей її геть? (Ліс)

Сьогодні у нас урок незвичайний. Ми вирушимо на прогулянку в ліс, пригадаємо, чому в лісі не можна шуміти, а дорогою дізнаємося, яке слово в реченні називають головним, і навчимося його знаходити.

Як приємно побувати у лісі, подихати свіжим повітрям (малюнок лісу на дошці).

Хлопці, навіщо люди ходять у ліс?

Згадаймо, як треба поводитися в лісі.

2. Повторення

Пальчикова гімнастика.

Для того, щоб руки вас добре слухалися, і ви гарно писали у зошитах, виконаємо розминку для пальчиків.

Квітка”. Руки на ліктях, розкривають пальчики, стискають.

Фарбуємо паркан”. Плавні рухи руками кистями вгору і вниз.

Гладимо кішку”. Плавні рухи руками ліворуч, праворуч.

Намалюємо сонечко”. Кругові рухи руками.

Хвилина чистописання

З ніжно-зеленої трави сором'язливо виглядають темно-коричневі капелюшки на білій ніжці. Гарно, акуратно напишемо вірш про гриб.

(На дошці ілюстрація гриба та запис для чистописання)

Г г

Гриб росте серед доріжки

Голова на тонкій ніжці

3. Пояснення нового матеріалу.

Знайомство з головним членом пропозиції – таким, що підлягає.

Гриби ми з вами побачили. Тепер послухаємо тишу (звучить аудіозапис співу птахів). Що почули? Як співають птахи?

1. На дошці відкривається пропозиція: У лісі весело співають птахи.

Прочитайте пропозицію:

Про кого йдеться у реченні? (Про птахів)

Птахи – головний член пропозиції. Підкреслюємо це слово однією рисою.

Поставте питання головному члену пропозиції. (Хто? птахи.)

Запишіть цю пропозицію у зошит, підкресліть слово птаха однією рисою.

2. На дошці відкривається пропозиція: На лісовій галявині ростуть стрункі берізки.

Прочитайте пропозицію:

Про що йдеться у реченні? (про берізки)

Берізки – це головний член пропозиції. Підкреслюємо це слово однією рисою.

Поставте питання головному члену пропозиції. (Що? берізки.)

Запишіть цю пропозицію в зошит, підкресліть слово берізки однією рисою.

Запам'ятовуємо: головний член пропозиції, який відповідає на запитання Хто? або що? називають підлеглим.

Фізкультхвилинка.

Тільки до лісу ми всі зайшли, з'явилися комарі.

Руки вгору – бавовна дала головою. Руки вниз – бавовна інша.

На галявину ми заходимо, багато ягід там знаходимо.

Суниця так запашна, що не ліньки нам нахилитися.

Ми крокуємо, ми крокуємо, руки вище піднімаємо.

Голову не опускаємо, дихаємо рівно, глибоко.

4. Закріплення нового матеріалу.

Робота з підручника.

А) Робота з правилом (читання та заучування)

Б) Виконання упр.35 с.67 у зошиті.

Самостійна робота.

Вправа у знаходженні основних членів пропозиції (за картками).

· На узліссі срібне листя молодих берізок. Берези – найкрасивіші дерева нашої батьківщини. Спритні мурахи біжать у свій будиночок.

· Дрімають у лісі стрункі ялинки. У густому ялиннику звірі та птиці перечікують холоди та дощі. Навіть господар лісу – бурий ведмідь – будує свій барліг під старою ялиною.

У цих пропозиціях потрібно знайти та підкреслити ті, що підлягають.

Фізхвилинка гра «Що побачимо в лісі?»

Я загадаю вам загадки. Якщо предмет відгадки можна побачити у лісі, встаєте.

1. Сам червоний, цукровий, кафтан зелений, оксамитовий. (Кавун)

2. Хто ялинками спритно скаче і злітає на дуби?

Хто в дуплі горіхи ховає, сушить гриби на зиму? (Білка)

3. Що це за дівчина? Не швачка, не майстриня,

Нічого сама не шиє, а в голках цілий рік? (Ялинка)

4. Він у яскравому мундирі. Шпори для краси,

Вдень він – забіяка, ранком – годинник. (Півень)

5. Я по дереву стукаю, черв'яка дістати хочу,

Хоч і зник під корою, все одно він буде мій. (Дятел)

(Слова білка, ялинка, дятел виписую на дошку)

3. Домашнє завдання

З цими словами складіть речення, знайдіть у них належне.

4. Підсумок уроку.

Кому з вас сподобався урок – прогулянка? Що нового дізналися на уроці? Яке завдання було важким? Що вийшло найкраще?

Ставтеся до лісу дбайливо, будьте спостережливими. І ви дізнаєтеся багато-багато цікавого.

Конспект заняття з грамоти у старшій групі Звук «М», літера «М»

Програмний зміст:

1. Виробляти навичку чіткої вимови звуку «м».

2. Формувати поняття «згідний звук».

3. Розвивати слухову увагу.

4. Ознайомити із літерою «М».

5. Розвивати дрібну моторику, зорову увагу, пам'ять, мислення.

Хід заняття:

1. Організаційний момент:

Білий сніг лежить навколо

Падають сніжинки

Ой! Мороз стоїть за ялинкою

Сядьте діти, ховайте носа.

Хлопці! Ви любите відгадувати загадки?

Настали холоди

Перетворилася на лід вода.

Перестав ведмідь ревти:

У сплячку впав у бору ведмідь

Хто скаже, хто знає,

Коли це буває? Правильно, хлопці, це буває взимку.

2. Основна частина:

Гра "Що спільного в словах?"

Муха – мило – малина – моток 3 – 4 варіанти ланцюжка

Згадаймо, що таке звуки? (Це те, що ми чуємо та вимовляємо).

Вимовимо звуки [м],[м].

Чим ми промовляли ці звуки?

Артикуляція звуків (положення губ, зубів, язика, проходження повітря, голос).

Позначимо звук [м] звуковим кружечком.

Позначаємо звук [м] звуковим кружечком.

Поставили пальчик на синій гурток - "оживили" цей звук, тепер на зелений гурток - "оживили".

Характеристика звуків за акустичною ознакою.

Хлопці, а що ми можемо розповісти про ці звуки?

Звук [м] – приголосний, твердий, дзвінкий, позначаємо синім кольором.

Звук [м] – приголосний, м'який, дзвінкий, позначаємо зеленим цвітом.

Чим вирізняються ці звуки?

Чим вони схожі?

Хлопці, чим звук відрізняється від літери? Правильно, звук ми чуємо та промовляємо, а букву пишемо та бачимо.

Слухайте склади та

Повторюйте за мною

Пошила сукню я сама

МАМА МАМА МАМА.

У шафу пішло воно саме

МО-МО-МО, МО-МО-МО

Нічого я не зрозумію

МУ-МУ-МУ, МУ-МУ-МУ

Може це сниться мені,

МЕ-МЕ-М Е, МЕ-МЕ-МЕ

Ні висить воно, дивись

МІ-МІ-МІ, МІ-МІ-МІ

Гра «Присядь коли почуєш звук [м]» п, н, м, к, л, м, па, на, ма, по, мо, мі.

Гра з м'ячем «назви ласкаво» (снігір, синиця, голуб, горобець, шпак, ворона, ластівка)

Гра «Камінь і вата» (Море, світ, мавпа, мураха, метро, ​​миска, березень, машина, мило)

Знайомство з літерою

Логопед: Хлопці, а знаєте, що звуки[м],[м"] позначаються однією літерою?

Діти: Ні.

Логопед: Вони позначаються буквою м (показую на дошці: м).

Логопед: Хлопці, з яких елементів складається буква М?

Діти: Літера М складається з 4 паличок.

Які палички за розміром?

Діти: Дві довгі та одна коротка.

Логопед: Візьміть палички та викладіть букву М. (Діти викладають букву).

3. Підсумок заняття.

Логопед: З якими новими звуками та літерою ми познайомилися?

Діти: Ми познайомилися зі звуками [м], [м"] та літерою М.


Конспект фронтального логопедичного заняття з підготовки до навчання грамоті для дітей старшої групи з ГНР.


Тема: Звук та літера «М»

ЗАВДАННЯ:

Корекційно-освітні:

  • вчити визначати перший приголосний звук, твердість – м'якість, дзвінкість – глухість, позицію звуку у слові (початок, кінець);
  • закріплювати навички чіткої вимови звуку М, поняття «склад»;
  • вправляти в звуковому аналізі та синтезі складів, розподілі слів на склади;
  • активізувати дієслівний словник.

Корекційно-розвиваючі: розвивати слухову увагу, фонематичне сприйняття, артикуляційну та загальну моторику, зорово-моторну координацію, пам'ять, мислення.

Корекційно-виховні: виховувати позитивне ставлення до занять; вміння контролювати власну мову; формувати навичку співробітництва, вміння слухати співрозмовника; виховувати шанобливе ставлення один до одного.

ОБЛАДНАННЯ: картинки: дівчинка Маша, кішка Мурка, квіти - ромашки, маки, тюльпани, айстри, дзвіночки; манна каша та молоко, картинки зі звуком М і без звуку, велика літера М, мозаїка, фішки червоного та синього кольору, звукова доріжка.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Пройти звуковими доріжками, називаючи кожну голосну букву.

Сьогодні я хочу розповісти вам одну дивовижну історію про одну дивовижну дівчинку Машу. А дивовижна вона тому, що щодня вигадувала для себе нову гру. Ось і сьогодні Маша прокинулася, вмилася, зробила зарядку і про губки, язичок не забула.

2. Артикулаційна гімнастика.

а) Усміхаються жаби - тягнуть губки прямо до вушок («Посмішка» з
зімкнутими губами);
б) Наслідую я слона - губи «хоботом» тягну;
в) Язичок широкий, гладкий – виходить «лопатка»

Сьогодні Маша подумала: «Ось який перший звук почую, з ним і дружитиму цілий день».
Раптом прибігла кішка Мурка і почала з Машею розмовляти: «Му-у-у-р-р...»
Маша посміхнулася - значить, сьогодні я граю та дружу зі звуком … (яким, хлопці?) зі звуком М.

3. Артикуляція та характеристика звуку М

Губи зімкнуті, зуби трохи - трохи розімкнуті, язичок спокійно
лежить унизу. Згідний (є перешкода – губи), твердий, дзвінкий.

Маша пішла на кухню. Там мати готувала сніданок. Яку кашу варила мама, як ви вважаєте: гречану, манну чи рисову? Чому?
Маша пішла в сад, де ростуть квіти, і дорогою співала пісеньки:

4. Відтворення складових рядів: ми-мо-мо, мо-ми-му, ми-мо-ма...(кожен по черзі допомагає Маші співати пісеньку)

У саду росло багато квітів (картинки на підлозі), але Маша вибрала квіти лише зі звуком М. ( айстри, ромашки, дзвіночки, маки, тюльпани).

Які квіти треба зірвати? Чому? (Відповіді дітей)
Як називається букет із маків, якщо букет із тюльпанів - тюльпановий. З маків? ( маковий), з ромашок? ( ромашковий). Маша повернулася на кухню із квітами. А на столі вже стояла маннакаша та молоко. Що стояло на столі? (манна каша та молоко). Маша засміялася: "Мамочко, яка ти молодець, ти допомагаєш мені в моїй грі".
- Чому так сказала Маша?
Маша все з'їла і дякую сказала.
Зараз ми покажемо Маші, як уміємо грати зі звуками.



5. Звуковий аналіз та синтез складів.

Позначити фішками склади: ма, ом, му.

Гра «Живі звуки»

Маша взяла книгу і почала шукати картинки зі звуком «м». У нас також є картинки, візьміть під стільцями.

6. Д/і «Знайди картинку зі звуком «м».

Визначити, де звук М - на початку чи наприкінці слова. Вийде той, у кого картинки зі звуком М наприкінці, на початку картинки без звуку М.

Давайте ми розділимо на склади слова, які ви обрали:

7. Д/і «Розділи слова на склади» (можна на вибір дітей).

му-ха- проплескуємо,
авто- протоплюємо,
му-хо-мор- Прострибуємо.

Коли тато повернувся з роботи, Маша розповіла про картинки зі звуком "м", які вона шукала цілий день. Їй теж попалися картинки - муха, авто, мишка. Папа поцікавився, що ці речі роблять?

8. Д/і «Підбери слово-дію»

Муха- літає, дзижчить, набридає, сидить, повзає…
Авто- їде, зупиняється, щастить, заїжджає, виїжджає...
Мишка- пищить, шумить, гризе, шарудить, бігає, стрибає...

9. Знайомство з літерою.

Хлопці, ми з вами пам'ятаємо, що звуки ми чуємо та вимовляємо, а літери бачимо, читаємо та пишемо. Ось і звук «м» має свою букву «М».

Паличка та паличка,
Поміж ними галочка.
І тепер зрозуміло всім
Вийшла літера "М".
Діти викладають букву із мозаїки.

10. Підсумок заняття.

Який звук був сьогодні на занятті? Голосний він чи приголосний? Дзвінкий чи глухий? Твердий чи м'який?

ФІЗМИНУТКА(У середині заняття)
Ми руками — хлоп-хлоп-хлоп (6 раз),
Ми ногами – топ-топ-топ (6 раз).
Кулаками постукаємо (6 раз),
Повернемося і мовчимо (рот закрити рукою).

Анжеро – Судженський міський округ
Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа
дитячий садок комбінованого виду № 42
Автор матеріалу вчитель-логопед:



Нове на сайті

>

Найпопулярніше