Додому Запах із рота Які почуття викликав розповідь уроки французької. Відкритий урок з літератури «Виховання почуттів» у оповіданні

Які почуття викликав розповідь уроки французької. Відкритий урок з літератури «Виховання почуттів» у оповіданні

Моральні проблеми оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької». Роль вчительки Лідії Михайлівни у житті хлопчика

Мета уроку:

  • розкрити душевний світ героя оповідання;
  • показати автобіографічний характер оповідання «Уроки французької»;
  • позначити моральні проблеми, підняті письменником у оповіданні;
  • показати неординарність вчительки;
  • виховувати почуття поваги до старшого покоління, етичні якості в учнях.

Обладнання:портрет та фотографії В. Распутіна; виставка книг; тлумачний словник за редакцією Ожегова (значення слова «моральність»); запис пісні «Куди йде дитинство», комп'ютер, проектор.

Методичні прийоми:бесіда з питань, словникова робота, повідомлення учнів, демонстрація, ігровий момент, прослуховування музики, , виразне читання вірша.

Хорошого серця та правильної
душі так не вистачає нам, що чим більше
наші герої і ми житимемо, тим краще
для нас буде.
В.Г. Распутін

Читач навчається у книг не життя, а
почуттям. Література, на мій погляд, -
це насамперед виховання почуттів. І раніше
всього доброти, чистоти, шляхетності.
В.Г. Распутін

Хід уроку

  • Організаційний момент.
  • Слово вчителя.

На минулому уроці ми познайомилися із творчістю чудового російського письменника В.Г. Распутіна та його розповіддю «Уроки французької». Сьогодні ми проводимо підсумкове заняття з вивчення його оповідання. У процесі уроку нам доведеться обговорити кілька аспектів цієї розповіді: поговоримо про душевний стан головного героя, потім йтиметься про «незвичайну людину» - вчительку французької, а завершимо розмову обговоренням основних, моральних проблем, поставлених автором в оповіданні. А про життя В.Г. Распутіна ми дізнаємося з невеликої прес-конференції, представленої журналістами, дослідниками та читачами.

(прослуховування куплету пісні «Куди йде дитинство»)

  • Слово членам прес-конференції (елемент рольової гри).

У хід уроку включено електронно-освітні ресурси, в даному випадку на екрані демонструється

Журналіст: Зараз ми прослухали уривок із пісні. Скажіть, як позначилося дитинство на творчості В.Г. Распутіна?

Дослідник: В. Распутін писав у 1974 році в Іркутській газеті: «Я впевнений, що письменником людини робить її дитинство, здатність у ранньому віці побачити і відчути те, що дає йому право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвід виховують та зміцнюють надалі цей дар, але народитися йому слід у дитинстві». Природа, що стала близькою письменникові в дитинстві, оживає знову на сторінках його творів і говорить з нами неповторною, розпутинською мовою. Люди Іркутського краю стали літературними героями. Воістину, як говорив В. Гюго, «початки, закладені в дитинстві людини, схожі на вирізані на корі молодого дерева літери, що ростуть, що розгортають із ним, становлять невід'ємну частину його». А початку ці, стосовно В. Распутіну, немислимі без впливу самого Сибіру - тайги, Ангари, без рідного села, частиною якого він був і яке вперше змусило задуматися про взаємини між людьми; без чистої незамутненої народної мови.

Вчитель: Хлопці, розкажіть про дитячі роки В. Распутіна.

Читач: Народився В.Г.Распутін 15 березня 1937 в Іркутській області в селищі Усть-Урда, розташованого на березі Ангари. Дитинство частково збіглося з війною: у перший клас Аталанської початкової школи майбутній письменник пішов у 1944 році. І хоча тут не гриміли бої, життя було важким, часом напівголодним. Тут, в Аталанці, навчившись читати, Распутін назавжди полюбив книгу. Бібліотека початкової школи була дуже маленькою – лише дві полиці книжок. «Своє знайомство з книгами я почав із злодійства. Ми з приятелем одне літо часто забиралися до бібліотеки. Виймали шибку, влазили в кімнату і брали книжки. Потім приходили, повертали прочитані та брали нові» – згадував автор.

Закінчивши 4 класи в Аталанці, Распутін хотів продовжити навчання. Але школа, в якій були п'ятий та наступні класи, знаходилася за 50 км від рідного села. Потрібно було перебратися туди жити, причому одному.

Журналіст: Так, дитинство Распутіна було важким. Не всякий, хто добре навчається, вміє оцінювати вчинки свої та чужі, а от для Валентина Григоровича навчання стало працею моральною. Чому?

Дослідник: Вчитися було складно: треба було подолати голод (мати з оказією передавала йому раз на тиждень хліб та картоплю, але їх не вистачало). Распутін усе робив лише сумління. Що мені залишалося? - Потім я сюди і приїхав, іншої справи у мене тут не було. Навряд чи наважився б я піти до школи, залишся у мене невченим хоч один урок» - згадував письменник. Оцінювали його знання тільки на відмінно, крім хіба що французької (не давалася вимова). Це і була насамперед моральна оцінка.

Журналіст: Кому було присвячено цю розповідь («Уроки французької») і яке місце посідає у дитинстві письменника?

Дослідник: Розповідь «Уроки французької» присвячена Анастасії Прокопівні Копиловій, матері його друга та відомого драматурга Олександра Вампілова, яка все життя пропрацювала у школі. В основу оповідання лягло спогад дитячого життя, воно, за словами письменника, «було з тих, які гріють навіть за слабкого дотику до них».

Ця розповідь автобіографічна. Лідія Михайлівна названа своїм ім'ям. (Це Молокова Л.М.). Кілька років тому вона жила у Саранську, викладала у Мордовському університеті. Коли побачив світ 1973 року це оповідання, вона відразу впізнала себе у ньому, відшукала Валентина Григоровича, кілька разів зустрічалася з нею.

  • Коротке повідомлення про основні теми у творчості В.Г. Распутіна (презентація).
  • Розмова з питань.

Вчитель:перед обговоренням проблем, поставлених письменником у оповіданні, згадаємо вузлові моменти. Читачі, я звертаюсь до вас. Ви можете скористатися цитатним планом, виконаним удома.
- Чому хлопчик, герой оповідання, опинився у райцентрі? («Щоб навчатися далі…. Мені довелося споряджатися до райцентру»). (Слайд 2,3).
- Якими були успіхи героя оповідання у школі? (Слайд 4) (з усіх предметів, крім французької, трималися п'ятірки).
- Яким був душевний стан хлопчика? («Так було мені погано, гірко і постигло! – гірше за всяку хворобу».). (Слайд 5)
- Що змусило хлопчика грати в чику на гроші? (Був хворий, купував на ці гроші на базарі баночку молока).
- Як складалися відносини героя з оточуючими його хлопцями? («Вони били мене по черзі… не було того дня… людини нещасніша за мене»). (слайд 6)
- Яким було ставлення хлопчика до вчительки? («Я лякався і губився .... Вона уявлялася мені людиною незвичайною»), (слайд 7)

Висновок:Отже, хлопці, з відповідей ми зрозуміли, що прообразом головного героя оповідання є сам В.Г. Распутін. Усі події, що сталися з героєм, були у житті письменника. Одинадцятирічний герой вперше волею обставин відірвано від сім'ї, він розуміє, що на нього покладено надії не лише рідних і всього села: адже він, на одностайну думку селян, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу за домом, щоб не підвести земляків. А тепер, звернувшись до образу вчительки французької, проаналізуємо, яку роль відіграла Лідія Михайлівна у житті хлопчика.

  • Якою запам'яталася вчителька головного героя? Знайдіть у тексті опис портрета Лідії Михайлівни; що особливого зазначено у ньому? (читання опису «Лідії Михайлівни тоді було….»; «В її обличчі був жорстокості…») (слайд 7)
  • Які почуття викликав у Лідії Михайлівни хлопчик? (Вона ставилася до нього з розумінням і співчуттям, цінувала його цілеспрямованість. У зв'язку з цим вчителька почала займатися з героєм додатково, розраховуючи його вдома погодувати); (слайд 8)
  • Чому Лідія Михайлівна вирішила надіслати посилку хлопчику і чому ця витівка не вдалася? (Вона хотіла допомогти йому, але наповнила посилку «міськими» продуктами і цим видала себе. Гордість не дозволила хлопчику прийняти подарунок); (слайд 8)
  • Чи вдалося вчительці знайти спосіб допомогти хлопцеві, не обмежуючи його гордості? (Вона запропонувала грати на гроші в «пристінок»); (слайд 9)
  • Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною? (Лідія Михайлівна наділена здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу). (слайд 10)

Висновок:Лідія Михайлівна йде на ризикований крок, граючи з учнями на гроші, з людського співчуття: хлопчик украй виснажений, а від допомоги відмовляється. Крім того, вона розглянула у своєму учні незвичайні здібності і готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися.

Вчитель:
- На дошці записаний епіграф до уроку: «Читач…». А які почуття виховує розповідь «Уроки французької»? (Доброту та співчуття).

Як ви ставитеся до вчинку Лідії Михайлівни? (Думка дітей).

Сьогодні ми багато говорили про моральність. А що таке «моральність»? Знайдемо значення цього у тлумачному словнику С. Ожегова. (Вираз записано на дошці).

Слово вчителя.Граючи на гроші зі своїм учнем, Лідія Михайлівна, з погляду педагогіки, зробила аморальний вчинок. «Але що стоїть за цим вчинком?» - Запитує автор. Бачачи, що її учень у голодні, повоєнні роки недоїдає, вона намагалася йому допомогти: під виглядом додаткових занять запрошувала додому, щоби підгодувати, надсилала посилку, ніби від матері. Але хлопчик від усього відмовився. І вчителька наважується грати з учнем на гроші, підігруючи йому. Вона йде на обман, але щаслива, бо їй це вдається.

Доброта- Ось що приваблює всіх читачів у героях оповідання.

А які якості має мати, на ваш погляд, вчитель? На дошці виділено як позитивні якості, і негативні. Які ж моральні якості найбільше залучають вас?
- розуміння;
- людинолюбство;
- чуйність;
- Гуманність;
- Доброта;
- Справедливість;
- Чесність;
- Співчуття.

Ви зазначили всі якості, властиві кожному вчителю. Вчителям присвячено багато пісень, оповідань, поезій. Одне зараз прочитає наша учениця.
Хочу залишити я на згадку про себе
Ось ці рядки, присвячені тобі:
Ти той товариш, моя муза,
Мій кровний брат і навіть мати
Легко крокувати з тобою по життю:
Ти навчив мене писати,
Любити себе і вірити в диво,
Бути до оточуючих добрішими
Дбати про кращого друга,
Чи не ображатися на людей.
Всі ці істини прості
Пізнав з тобою я нарівні,
І хочу сказати: «Учитель!
Ти найкращий на землі»

Висновок:Вчителька французького своїм прикладом показала, що у світі є доброта, чуйність, любов. Це духовні цінності. Подивимося на передмову до оповідання. У ньому виражені думки дорослої людини, її духовна пам'ять. Він назвав «Уроки французької» «уроками доброти». В.Г. Распутін говорить про «закони доброти»: справжнє добро не вимагає нагороди, не шукає прямої віддачі, воно безкорисливо. Добро має здатність поширюватися, передаватися від людини до людини. Я сподіваюся, що доброта і співчуття грають велику в житті людини і завжди будете добрими, готовими прийти на допомогу один одному в будь-яку хвилину.

  • Підбиття підсумків. Оцінка учнів.
  • Д/з. Написати міні-твір на одну з тем «Учитель XXI», «Мій улюблений учитель». За бажанням (і можливостями) учнів дається завдання на підготовку огляду Інтернет-ресурсівна цю тему.

Розповідь Распутіна «Уроки французької» — це твір, де автор зобразив невеликий проміжок із життя сільського хлопчика, який народився у бідній родині, де голод та холод були звичним явищем. Ознайомившись із роботою Распутіна «Уроки французької» та її , бачимо, що письменник торкається проблеми сільських жителів, яким доводиться адаптуватися до міського життя, тут торкнулося і важке життя у повоєнні роки, також автор показав взаємини у колективі, а ще, і це напевно основна думка та ідея цього твору, автор показав тонку грань між такими поняттями, як аморальність та моральність.

Герої оповідання Распутіна «Уроки французької»

Героями оповідання Распутіна «Уроки французької» є вчителька французької мови та одинадцятирічний хлопчик. Саме довкола цих персонажів будується сюжет усього твору. Автор розповідає про хлопчика, якому довелося виїхати до міста, щоб продовжити свою шкільну освіту, бо у селі школа була лише до четвертого класу. У зв'язку з цим дитині довелося рано залишити батьківське гніздо та самостійно виживати.

Звичайно, він жив із тіткою, але від цього легше не ставало. Тітка зі своїми дітьми об'їдала хлопця. Вони їли продукти, передані матір'ю хлопчика, яких і так не вистачало. Через це дитина не доїдала і почуття голоду переслідувало її постійно, тому вона зв'язується з компанією хлопчиків, які на гроші грали в гру. Щоб заробити грошей, він вирішується також з ними грати і починає вигравати, стаючи найкращим гравцем, за що і поплатився одного чудового дня.

Тут приходить на допомогу вчителька Лідія Михайлівна, яка бачила, що дитина грає через своє становище, грає щоб вижити. Вчителька пропонує школяру займатися французьким будинком. Під виглядом підтягнути його знання з цього предмету, вчителька таким чином вирішила годувати школяра, але хлопчик відмовлявся від частування, адже він був гордий. Відмовився він і від посилки з макаронами, розкусивши задум учительки. І тут учителька йде на хитрість. Жінка пропонує учневі грати у гру на гроші. І ось тут ми бачимо тонку грань між моральним та аморальним. З одного боку це погано та жахливо, але з іншого боку ми бачимо добрий вчинок, адже мета цієї гри не збагачення за рахунок дитини, а допомога їй, можливість справедливо та чесно заробити гроші, на які хлопчик купив би їжу.

Вчителька Распутіна у творі «Уроки французької» жертвує своєю репутацією і роботою, лише зважившись на безкорисливу допомогу, й у цьому кульмінація твори. Втратила роботу, бо за грою на гроші її та школяра застав директор. Чи міг він вчинити інакше? Ні, він побачив аморальний вчинок, не розбираючись у дрібницях. Чи могла вчинити інакше вчителька? Ні, тому що їй дуже хотілося врятувати дитину від голодної смерті. Причому вона не забула про свого учня і на своїй батьківщині, надіславши звідти ящик з яблуками, які дитина бачила лише на картинках.

Распутін «Уроки французької» короткий аналіз

Прочитавши роботу Распутіна «Уроки французької» і роблячи його аналіз, ми розуміємо, що тут йдеться не стільки про шкільні уроки з французької, скільки автор вчить нас доброті, чуйності, співпереживання. Автор показав на прикладі вчительки з розповіді, якою має бути насправді вчитель і це не тільки людина, яка дарує дітям знання, а й яка виховує у нас щирі, шляхетні почуття та дії.

Відкритий урок з літератури «Виховання почуттів» з оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької». Моральна стійкість героя.

Ціль:
1. Розкрити душевний світ героя оповідання.

2. показати незвичайність (тобто несхожість) вчительки.

3. Позначити моральні проблеми, підняті письменником у оповіданні.

На екрані слова-епіграф: «Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра в людях» Л. Н. Толстой. (Як ви розумієте цей вислів?)

На дошці записані слова: Співчуття, доброта, духовні цінності, духовна пам'ять,
співчуття, чуйність, самовіддача, цілеспрямованість. (Спробуйте пояснити ці слова). (Доброта - чуйність, прагнення робити добро іншим.
Моральність – внутрішні, духовні якості, якими керується людина.
Милосердя - готовність допомогти комусь або пробачити когось із співчуття).

(Распутін пише про духовну пам'ять і духовний досвід людини, які дають спрямування всього її життя. Вдячна пам'ять письменника зробила добрі справи його вчительки надбанням читачів.)

Хід уроку.

Вчитель: Хлопці, ми продовжуємо знайомство з розповіддю Распутіна «Уроки французької». (Повідомляє тему і мету уроку: «Виховання почуттів; моральна стійкість героя.») Перед обговоренням проблем, поставлених письменником в оповіданні «Уроки французької», згадаємо важливі моменти його змісту.

Учні переказують. Будинки ви повинні були підібрати прислів'я, приказки на тему "Доброта", давайте послухаємо їх. (Зачитують прислів'я).

А також треба було скласти цитатний план оповідання. Давайте перевіримо, чи все правильно вийшло.
Учні прочитують свої варіанти цитатного плана. (Редагуємо цитатний план).
Орієнтовний план.

Цитатний план:

1. Опис хлопчика («Але тільки я залишався один, відразу навалювалася туга ...»)

2. Бійка («Не було в той день і не могло бути у всьому білому світлі людини нещаснішою за мене»)

3 Знову побили. («Але найбільше підганяв голод. Мені потрібен був рубль - вже не на молоко, а на хліб.»)

4. Заняття французькою мовою. («Я йшов туди як на тортуру.»)

5. Гра в «заміряшки». («Що ж, давайте грати по-справжньому, Лідія Михайлівно, якщо хочете.»)

6. Лідія Михайлівна поїхала. (« Раніше я яблука бачив тільки на картинках, але здогадався, що це вони»)

Діти, до сьогоднішнього уроку ви спробували передати своє бачення подій в оповіданні за допомогою малюнків. Що ви можете сказати про розташування малюнків? Малюнки дітей поставлені хаотично, треба відновити ланцюг подій.

Висновки: Одинадцятирічний хлопчик уперше волею обставин відірвано від сім'ї. Маленький герой розуміє, що він має виправдати надії не лише рідних, а й усього села: адже він, на одностайну думку односельців, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу за домом, щоб не підвести земляків.
(Фрагмент фільму)

Тепер мова піде про «незвичайну людину» - вчительку французької.

Який ви бачите вчительку французької? Прочитайте опис портрета Лідії Михайлівни. Які риси є визначальними?

Як ставиться Лідія Михайлівна до хлопчика? (До хлопчика Лідія Михайлівна ставилася з розумінням та співчуттям, вона цінувала його цілеспрямованість. У зв'язку з цим вчителька почала додатково займатися з героєм, розраховуючи вдома підгодувати його).

Чому витівка з посилкою їй не вдалася? (вчителька наповнила посилку «міськими» продуктами і тим самим видала себе. Гордість не дозволила хлопчику прийняти «посилку»)
(Фрагмент фільму)
Чи вдалося вчительці знайти спосіб допомогти хлопцеві, не обмежуючи його гордості? (Запропонувала грати на гроші в «пристінок»).

Чому Лідія Михайлівна надіслала другу посилку? (Посилка стала підтвердженням добрих почуттів Лідії Михайлівни до хлопчика і впевненості у своїй правоті).

Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною? (Лідія Михайлівна наділена незвичайною здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу).

Висновок: Лідія Михайлівна йде на ризикований крок, граючи з учнем за власний кошт, з людського співчуття: хлопчик вкрай виснажений, а допомоги відмовляється. Крім того, вона розглянула у своєму учні незвичайні здібності і готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися.

В.Г. Распутін якось сказав: читач навчається у книг не життя, а почуттям. Література -, мій погляд, - це насамперед виховання почуттів. І насамперед доброти, чистоти, шляхетності».

Які почуття виховує розповідь «Уроки французької»? (Доброту, співчуття)
(Фрагмент фільму)
Виховання почуттів письменник проводить через образ вчительки, хоча її гра з учнем гроші сприймається дуже неоднозначно. Як можна оцінити вчинок Лідії Михайлівни? Висловіть свою думку. (З одного боку, це непедагогічно, з іншого боку, гра з учнем за власний кошт була єдиною можливістю допомогти хлопчику).

Чому розповідь названа «Уроки французької»? (Уроки французької, спілкування з Лідією Михайлівною стали героя уроками життя, вихованням почуттів.)

Чого ви навчилися на цих уроках? (Участю, розумінню оточуючих людей, чуйності, самовіддачі та цілеспрямованості.). Уточнимо значення цих слів за допомогою тлумачного словника.

Висновок. Гра на гроші вчительки з учнем, з погляду педагогіки, – вчинок аморальний. Але що стоїть за цим вчинком? - Запитує письменник. Бачачи, що школяр (у голодні повоєнні роки) недоїдає, вчителька французької під виглядом додаткових занять запрошує його до себе додому і намагається підгодувати. Вона надсилає йому посилки, неначе від матері. Але хлопчик від усього відмовляється. Вчителька пропонує грати на гроші і, природно, «програє», щоби на ці копійки хлопчик зміг купити собі молока. І вона щаслива, що їй вдається цей обман.

Доброта – ось що приваблює в героях оповідання. Герой відкриває для себе доброту та участь, розуміння серед оточуючих людей.
І наприкінці давайте складемо синквейн. Тема "Лідія Михайлівна". (Проводиться спільна робота. Підбиття підсумків після складання синквейну).

Домашнє завдання: Виписати в зошит найяскравіші деталі, що розкривають душевний світ головного героя (його думки, почуття, переживання, прояв характеру), озаглавити цю роботу «Душевний світ головного героя». Синквейн "Володя".

Одинадцятирічний хлопчик уперше волею долі відірваний від сім'ї, вирваний із звичного оточення. Однак маленький герой розуміє, що на нього покладено надії не лише рідних, а й усього села: адже він, на одностайну думку односельців, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу по дому, щоб не підвести земляків.

Мета уроку: 1. Розкрити душевний світ героя оповідання;
2.Показати неординарність вчительки;
3.Позначити моральні проблеми, підняті письменником
твори.
4. Пояснити зміст назви оповідання.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Відкритий урок з літератури.

«Вихування почуттів» у оповіданні В.Распутіна «Уроки французької».

Цілі : 1.Розкрити душевнийсвіт героя оповідання;

2.Показати неординарність вчительки;

3.Позначити моральні проблеми, підняті письменником

Твори.

4.Сенс назви оповідання.

Завдання: 1 . Фрагментарне відтворення сюжету (робота з питаннями та

Цитатним планом розповіді про героя);

2.Робота з текстом твору (ключові слова, деталі,

Художні засоби);

3. Характеристика літературних героїв.

4.Складання синквейну.

Оформлення дошки:

Портрет

письменника

Доброта

Співчуття

Урок життя

Тема

Сюжет

Проблема

Епіграф до уроку:

Доброго серця та правильної душі так бракує нам, що чим більше наші герої і ми житимемо, тим краще для нас буде.

В.Г.Распутін.

Питання до уроку:

1. Якою запам'яталася хлопчику вчителька французької?

2. Які почуття викликав у Лідії Михайлівни хлопчик?

3.Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною?

4. Які почуття виховує розповідь?

Домашнє завдання:

Відповісти письмово питанням: Над чим змушує задуматися розповідь В.Г.Распутіна «Уроки французького»?

Хід уроку:

I. Оргмомент.

Вітання.

Цілі та завдання уроку.

II. Слово вчителя:

На попередньому уроці ми з вами, хлопці, познайомилися з розповіддю В.Распутіна «Уроки французької», аналізували епізоди, які допомагають нам розкривати характери героїв, зрозуміти їхній внутрішній стан.

Сьогодні на уроці ми маємо обговорити 3 аспекти оповідання. Насамперед зупинимося на образі головного героя, його душевному стані.

ІІІ. Перш, ніж почнемо розмову на тему нашого уроку, давайте згадаємо

Сюжет оповідання «Уроки французької» і зробимо висновок про головного героя.

На партах лежать листи, на яких подано питання до розповіді про героя та цитатний план. Завдання хлопців: правильно зіставити (провести лінії) питання та цитати, а потім прокоментувати. Робота проводиться у парах.

Запитання до розповіді про героя

Цитатний план до розповіді про героя

1.Чому хлопчик опинився у райцентрі?

2.Які були успіхи героя оповідання у школі?

3. Який був душевний стан героя?

4.Що змусило хлопчика грати в чику на гроші?

5.Як складалися відносини героя з навколишніми хлопцями?

6. Яким було ставлення хлопчика до вчительки?

  1. «Я лякався і губився ... вона здавалася мені людиною незвичайною, не була схожа на всіх інших».
  2. "Вчився я і тут добре ... з усіх предметів, крім французької, у мене трималися п'ятірки".
  3. «Отримавши його (рубль), …я купував баночку молока».
  4. Щоб навчатися далі… мені довелося споряджатися до райцентру».
  5. «Так мені було погано, так гірко й охололо! – гірше за всяку хворобу».
  6. «Вони били мене по черзі ... не було в той день людини нещаснішою за мене».

Висновок про життя та душевний стан хлопчика:

Одинадцятирічний хлопчик уперше волею долі відірваний від сім'ї, вирваний із звичного оточення. Однак маленький герой розуміє, що на нього покладено надії не лише рідних, а й усього села: адже він, на одностайну думку односельців, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу за домом,

щоб не підвести земляків.

IV. Розмова із класом

  1. Який запам'яталасяхлопчику вчителька французької? (Питання на дошці) Прочитайте опис портрета Лідії Михайлівни. Що особливого зазначено у ньому?

(«Лідії Михайлівні тоді було, напевно, років двадцять п'ять або близько того…» і далі за текстом: «В особі її не було жорстокості».)

  1. Які почуття викликав у Лідії Михайлівни хлопчик?

(Вона ставилася до нього з розумінням та співчуттям; Цінила його спрямованість. Вирішила позайматися з хлопчиком, щоб підгодувати здібного учня).

  1. Чому витівка з посилкою їй не вдалася?

(Вчителька наповнила посилку «міськими» продуктами і цим видала себе. Гордість не дозволила хлопчику прийняти подарунок).

  1. Чи вдалося вчительці знайти спосіб допомогти хлопцеві, не обмежуючи його гордості? (Вона запропонувала грати на гроші в «стінок»).
  1. Чому Лідія Михайлівна надіслала другу посилку?

(Вона безкорислива, добра. Це вчинок підтверджує добрі почуття Лідії Михайлівни).

  1. Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною? (Питання на дошці)

(Лідія Михайлівна наділена незвичайною здатністю до

Співчуття і доброту, за що й постраждала, втративши роботу.)

Висновки, які роблять хлопці за образом Лідії Михайлівни.

Вчителька йде на ризикований крок, граючи з учнем за власний кошт. Але вона чинить так із людського співчуття: хлопчик виснажений, а від допомоги відмовляється. Крім того, Лідія Михайлівна розглянула в учні незвичайні здібності та готова будь-якими способами допомогти дитині повірити у свої сили.

V.Сінквейн (п'ятірші)

Перший рядок - тема сиквейну, містить у собі одне слово (зазвичай іменник або займенник), яке позначає об'єкт чи предмет, про який йтиметься.

Другий рядок - два слова (найчастіше прикметники чи причастя), вони дають опис ознак і властивостей обраного у синквейні предмета чи об'єкта.

Третій рядок - утворена трьома дієсловами або дієприслівниками, що описують характерні дії об'єкта.

Четвертий рядок- фраза з кількох слів, що виражає особисте ставлення автора синквейну до описуваного предмета чи об'єкту.

П'ятий рядок - одне слово-резюме, що характеризує суть предмета чи об'єкта.

(Довідка)

Завдання учням:

  1. Скласти синквейн про Лідію Михайлівну.

VI. Продовжуємо роботу із класом.

Вчитель: В.Г.Распутін якось сказав:«Читач навчається у книг не життя, а почуттям, Література, на мій погляд, - це насамперед виховання почуттів, і перш за все доброти, чистоти, шляхетності».

  1. Які почуття виховує розповідь «Уроки французької»?

(Доброту, співчуття)

  1. Як можна оцінити вчинок Лідії Михайлівни, яка грала на гроші із учнем? Висловіть свою думку.

(З одного боку, це непедагогічно,

З іншого боку, гра на гроші була

Єдиною можливістю допомогти

Хлопчику)

  1. Чому розповідь названа «Уроки французької»?

(Спілкування з Лідією Михайлівною

Стали для героя уроками життя,

Вихованням почуттів.)

  1. А чого ви, хлопці, навчилися на уроці?

VII. Зверніть увагу на епіграф до уроку. Прочитайте, зробіть

Висновок. Як епіграф пов'язаний із темою уроку?

(Лідія Михайлівна має велике добре серце.

Незважаючи на те, що її звільнили, вона залишилася

ЛЮДИНОЮ. Безкорисливість, простота,

Співчуття, душевна краса – ось ті якості

Характеру вчительки, яка для хлопчика

Стала прикладом для наслідування.)

VIII. Домашнє завдання. (Записано на дошці)

IX.Оцінювання роботи учнів.

додаток

Синквейн: образ Лідії Михайлівни.

Лідія Михайлівна

Добра, мудра

Вчить, грає, співчуває

Не була схожа на всіх інших

Безкорисливість


«ВИХОВАННЯ ПОЧУТТІВ» У РОЗПОВІДІ «УРОКИ ФРАНЦУЗЬКОГО»

Цілі: розкрити душевний світ героя оповідання; показати неординарність вчительки; позначити моральні проблеми, підняті письменником у оповіданні.

Доброго серця та правильної душі так бракує нам,

що чим більше наші герої і ми житимемо, тим краще для нас буде.

В. Г. Распутін

Хід уроку

Бесіда

Вчитель. Перед обговоренням проблем, поставлених письменником у оповіданні «Уроки французької», згадаємо вузлові моменти його змісту.

(Учні фрагментарно відтворюють сюжет оповідання, переказуючи підготовлений вдома епізод твору.)

Вчитель. Сьогодні на уроці ми маємо обговорити три аспекти оповідання «Уроки французької». Насамперед зупинимося на образі головного героя, його душевному стані; далі йтиметься про «незвичайну людину» - вчительку французької; завершимо розмову про оповідання обговоренням основних його проблем.

Головний герой у оповіданні

Учні домашнього завдання підготували питання і цитатний план до розповіді про головного героя. У процесі обговорення варіанти системи питань та цитатного плану з'являються на дошці.

Запитання до розповіді про героя

1. Чому хлопчик опинився у райцентрі?

2. Які були успіхи героя оповідання у школі?

3. Яким був душевний стан героя?

4. Що змусило хлопчика грати в чику на гроші?

5. Як складалися відносини героя з навколишніми хлопцями?

6. Яким було ставлення хлопчика до вчительки?

Цитатний план до розповіді про героя

2. «Вчився я і тут добре... з усіх предметів, крім французької, у мене трималися п'ятірки».

3. «Так мені було погано, так гірко й похололо! - гірше за всяку хворобу».

4. "Отримавши його (рубль), ... я купував на базарі баночку молока".

5. «Вони били мене по черзі... не було того дня... людини нещасніша за мене».

6. «Я лякався і губився... вона здавалася мені людиною незвичайною, не була схожа на всіх інших».

Висновки.Одинадцятирічний хлопчик уперше волею обставин відірвано від сім'ї, вирвано зі звичного оточення. Однак маленький герой розуміє, що на нього покладено надії не лише рідних, а й усього села: адже він, на одностайну думку односельців, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу по дому, щоб не підвести земляків.

Лідія Михайлівна- «людина незвичайна»

Вчитель. Якою запам'яталася хлопчику вчителька французької? Прочитайте опис портрета Лідії Михайлівни. Що особливо зазначено у ньому?

(«Лідії Михайлівні тоді було, мабуть, років двадцять п'ять або близько того...» і далі за текстом: «В її обличчі не було жорстокості».)

Вчитель. Які почуття викликав у Лідії Михайлівни хлопчик?

(До хлопчика Лідія Михайлівна ставилася з розумінням та співчуттям, вона нарікала його цілеспрямованість. У зв'язку з цим вчителька почала додатково займатися з героєм французькою мовою, розраховуючи вдома підгодувати його.)

Вчитель. Чому витівка з посилкою їй не вдалася?

(Вчителька наповнила посилку "міськими" продуктами і тим самим видала себе. Гордість не дозволила хлопчику прийняти "посилку".)

Вчитель. Чи вдалося вчительці знайти спосіб допомогти хлопцеві, не обмежуючи його гордості?

(Вона запропонувала йому грати на гроші в «пристінок».)

Вчитель. Чому Лідія Михайлівна надіслала другу посилку?

(Досилка стала підтвердженням добрих почуттів Лідії Михайлівни до хлопчика та впевненості у своїй правоті.) Вчитель. Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною?

(Лідія Михайлівна наділена незвичайною здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу.)

Висновки. Лідія Михайлівна йде на ризикований крок, граючи з учнем за власний кошт, з людського співчуття: хлопчик вкрай виснажений, а від допомоги відмовляється. Крім того, вона розглянула у своєму учні незвичайні здібності і готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися.

"Вихування почуттів" в оповіданні.

Вчитель. В.Г. Распутін якось сказав: «Читач навчається у книг не життя, а почуттям. Література, мій погляд, - це насамперед виховання почуттів. І насамперед доброти, чистоти, шляхетності». Які почуття виховує розповідь «Уроки французької»?

(Доброту, співчуття.)

Вчитель. Виховання почуттів письменник проводить через образ вчительки, хоча її гра з учнем на гроші сприймається дуже неоднозначно. Як можна оцінити вчинок Лідії Михайлівни? Висловіть свою думку.

(З одного боку, це непедагогічно, з іншого боку, гра з учнем на гроші була єдиною нагодою допомогти йому.)

Вчитель. Чому розповідь названа «Уроки французької»?

(Уроки французької, спілкування з Лідією Михайлівною стали героя уроками життя, вихованням почуттів.)

Вчитель. Чого ви навчилися на цих уроках?

(Участю, розумінню оточуючих людей, чуйності, самовіддачі та цілеспрямованості.)

Висновки. Гра на гроші вчительки зі своїм учнем, з погляду педагогіки, – вчинок аморальний. Але що стоїть за цим вчинком? - Запитує письменник. Бачачи, що школяр (у голодні повоєнні роки) недоїдає, вчителька французької під виглядом додаткових занять запрошує його до себе додому і намагається підгодувати. Вона надсилає йому посилки, неначе від матері. Але хлопчик від усього відмовляється. Вчителька пропонує грати на гроші і, природно, «програє», щоби на ці копійки хлопчик зміг купити собі молока. І вона щаслива, що їй удається цей обман.

Доброта – ось що приваблює в героях оповідання. Герой відкриває для себе доброту та участь, розуміння серед оточуючих людей.

Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру на тему: «Над чим мене змусив замислитися розповідь В. Г. Распутіна "Уроки французької"».



Нове на сайті

>

Найпопулярніше