Додому Ортопедія План сценарій уроку на тему інформаційних технологій. План-конспект заняття «Інформаційні системи

План сценарій уроку на тему інформаційних технологій. План-конспект заняття «Інформаційні системи

План конспект уроку з дисципліни «Інформаційні технології у професійній діяльності».

Тема уроку: Базове програмне забезпечення.

Тривалість заняття – 2 год.

Цілі:

1. освітня: познайомити учнів із базовим програмним забезпеченням.

2.виховна: виховання акуратності, працьовитості, посидючості, терпіння, гордості за виконану роботу.

3. розвиваюча: розвивати інтерес до предмета.

Завдання:


  1. познайомити студентів із базовим програмним забезпеченням.

  2. виховувати акуратність та ввічливість.
Устаткування: навчальний посібник з Інформаційних технологій у професійній діяльності під ред. Є.В.Міхєєва.

Хід уроку:

Орг. Момент:вітання, перевірка відвідуваності, готовність до уроку.


  1. Вступний інструктаж

    1. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу (постановка теми, цілей, актуалізація знань).
Тема уроку: Базове програмне забезпечення.

Мета уроку: вивчити базове програмне забезпечення, основні поняття, що входять до ПЗ.


    1. Актуалізація колишніх знань.

  1. Перерахуйте види моніторів та їх характеристики.

  2. Назвіть види принтерів, їх переваги та недоліки.

  3. За якими параметрами потрібно робити вибір сканера?

  4. Як вибрати модем?

  5. Що дозволяють робити плотери та дігітайзери?

  6. Чому цифрову камеру називають фотоапаратом без плівки?

  7. Як захистити комп'ютер від перепадів напруги?

  8. Охарактеризуйте технічні засоби презентацій.

    1. Повідомлення нового матеріалу викладачем.

БАЗОВЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

До складу базового програмного забезпечення входять:


  • Операційні системи;

  • сервісні програми (оболонки, утиліти, антивірусні засоби);

  • програми технічного обслуговування (тестові програми, програми контролю);

  • інструментальне програмне забезпечення (транслятори мов програмування, компілятори, інтерпретатори, асемблери).
Операційна система

Операційна система(ОС) - це комплекс спеціальних програмних засобів, призначених для управління завантаженням комп'ютера, запуском та виконанням інших програм користувача, а також для планування та управління обчислювальними ресурсами персонального комп'ютера. Вона забезпечує управління процесом обробки інформації та взаємодію між апаратними засобами та користувачем.

Однією з найважливіших функцій ОС є автоматизація процесів введення-виведення інформації, управління виконанням прикладних завдань, які вирішує користувач. ОС завантажує необхідну програму на згадку про ПК і слідкує за ходом її виконання; аналізує ситуації, що перешкоджають нормальним обчисленням, і дає вказівки у тому, що потрібно зробити, якщо виникли труднощі.

Операційні системи персональних комп'ютерів поділяються на
однозадачні та багатозадачні.
У однозадачних ОСКористувач одночасно працює з однією конкретною програмою (завданням). Прикладом таких ОС є операційні системи MS-DOS, MSX.

Багатозадачні ОСдозволяють паралельно працювати з кількома програмами, кількість програм залежить від потужності системи. Як приклад, можна навести операційні системи всіх версій Microsoft Windows, UNIX, OS/2, Linux, Mac OS.

Мережеві ОСпов'язані з появою локальних та глобальних мереж та призначені для забезпечення доступу до всіх ресурсів обчислювальної мережі. Приклад таких систем є Novell Net Ware, Microsoft Windows-NT, UNIX, IBM LAN.

Сервісне програмне забезпечення- це сукупність програмних продуктів, які надають користувачеві додаткові послуги у роботі з комп'ютером та розширюють можливості операційних систем.

За функціональними можливостями сервісні засоби можна поділяти на кошти, що покращують інтерфейс користувача, захищають дані від руйнування та несанкціонованого доступу, відновлюють дані, що прискорюють обмін даними, програми архівації-дезархівації та антивірусні засоби. Програмні засоби антивірусного захисту забезпечують діагностику (виявлення) та лікування (нейтралізацію) вірусів. Терміном "вірус" позначається програма, здатна розмножуватися, впроваджуючись в інші програми, роблячи при цьому різні небажані дії.

Найбільш поширеними російськими антивірусними програмами є DRWeb і AVP. Як приклад архіваторів можна навести WinZip та WinRAR.

Програми технічного обслуговування

Під програмами технічного обслуговуваннярозуміється сукупність програмно-апаратних засобів для діагностики та виявлення помилок у процесі роботи комп'ютера чи обчислювальної системи загалом.

Вони включають засоби діагностики і тестового контролю правильності роботи ПК і його окремих частин, а також спеціальні програми діагностики та контролю обчислювального середовища інформаційної системи в цілому, в тому числі програмно-апаратний контроль, що здійснює автоматичну перевірку працездатності системи.

Як приклад тестової програми можна навести програму Doctor Hardware, пакет Checklt для Windows.

Інструментальне програмне забезпечення

Система програмування -це комплекс засобів, що включають вхідну мову програмування, транслятор, машинну мову, бібліотеки стандартних програм, засоби налагодження відтрансльованих програм і компонування їх в єдине ціле.

ТрансляторомМов програмування називається програма, що здійснює переклад тексту програми з мови програмування в машинний код.

У системах програмування транслятор перекладає програму, написану вхідною мовою програмування, мовою машинних команд конкретної ЕОМ. Залежно від способу перекладу з вхідної мови програмування транслятори поділяються на компілятори та інтерпретатори.

У компіляціїпроцеси трансляції та виконання програми розділені у часі. Спочатку компілювана програма перетворюється на набір об'єктних модулів машинною мовою, які потім збираються (компонуються) в єдину машинну програму, готову до виконання і зберігається у вигляді файлу.

Інтерпретаторздійснює покрокову трансляцію та негайне виконання операторів вихідної програми, причому кожен оператор вхідної мови програмування транслюється в одну або кілька команд машинної мови.

Особливе місце у системі програмування займають асемблери,являють собою комплекс, що складається з вхідної мови програмування асемблера та асемблер-компілятора.

Асемблер є мнемонічну (умовну) запис машинних команд і дозволяє отримати високоефективні програми машинною мовою.


    1. Первинне закріплення та поточний повтор вивченого матеріалу.

  1. Що розуміється під програмним забезпеченням?

  2. Які основні функції виконує базове?

  3. Які програмні засоби належать до базового ПЗ?
2. Заключний інструктаж

2.1. Контроль та оцінка ЗУНів учнів. Виставлення оцінок за виконану роботу.

2.2. Видача домашнього завдання.Вивчення лекції №3.
завантажити

Дивіться також:

Конспект уроку з дисципліни «Інформаційні технології у професійній діяльності». Тема уроку: Базове програмне забезпечення. Тривалість заняття 2 год

Конспект уроку «Програмне забезпечення комп'ютера. Системне програмне забезпечення» Ф. І. О. Ананіна Ганна Василівна 2

Опис розробки уроку Вчитель: Предмет: Інформатика та ікт клас 8 (дата проведення уроку 23 листопада); Тема уроку: Призначення та влаштування комп'ютера (тривалість уроку 45 хвилин) Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Дата № уроку Тема уроку Програмне забезпечення теорія практикум

План-конспект відкритого уроку технології в 7 класі «А» Тема уроку: Проект «Інтер'єр житлового будинку» Вид заняття: ділова гра Вчитель: Асабіна І. І. р. Ртищево, 2008

Тема урока . Інформаційні технології та еволюція їх розвитку

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

Мета уроку : дати поняття технологія, інформаційна технологія, інформаційна революція; вивчити засоби, види, етапи розвитку інформаційних технологій.

Хід уроку

    Організаційний момент.

    Актуалізація знань.

    Дайте визначення поняття інформації.

    Які процеси називають інформаційними?

    Назвіть основні етапи розвитку ЕОМ.

    Нова тема.

ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Термін « інформаційні технології » пов'язаний із двома поняттями: інформація та технологія. З поняттям «інформація» ви познайомилися у першому розділі. "Технологія" означає послідовність дій з метою переробки чогось. Технологічний процес здійснюється різними засобами та методами.

Розглядаючи в сукупності поняття технології та інформації, можна сказати, щоінформаційні технології - це послідовність дій, що застосовуються для збирання, одержання, накопичення, зберігання, обробки, аналізу та передачі інформації з використанням засобів обчислювальної техніки.

Метою інформаційних технологій є виробництво інформації для її аналізу людиною та прийняття на її основі рішення щодо виконання будь-якої дії.

ЗАСОБИ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Технічні засоби - персональний комп'ютер, оргтехніка, лінії зв'язку, обладнання мереж.

Інформаційні засоби – сукупність даних, представлених у певній формі для комп'ютерної обробки

Програмні засоби здійснюють функції накопичення, обробки, аналізу, зберігання, інтерфейсу з комп'ютером.

Розвиток обчислювальної техніки не стоїть дома. Стаючи потужнішими, комп'ютери оснащуються вбудованими комунікаційними можливостями, швидкісними модемами, великими обсягами пам'яті, сканерами, пристроями розпізнавання голосу та рукописного тексту.

В якості інструментарію інформаційних технологій використовуються найпоширеніші види програмних продуктів. До них, наприклад, належать текстові редактори, електронні таблиці, графічні редактори.

ВИДИ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Типи оброблюваних даних

Текстові

Графічні

Числові

Мультимедійні

Методи та засоби обробки даних

Глобальні

Базові

Конкретні

Застосування у конкретних областях діяльності

Предметні програми

Прикладні програми

Глобальна інформаційна технологія включає методи та засоби, що дозволяють використовувати інформаційні ресурси суспільства.

Базова інформаційна технологія призначена для певної сфери застосування (виробництво, наукові дослідження, навчання і т. д.).

Конкретна інформаційна технологія здійснює обробку даних при вирішенні повсякденних завдань користувачів (наприклад, завдання підготовки документів, обміну повідомленнями, обліку продукції, що випускається, аналізу результатів своєї діяльності та ін.).

за типу оброблюваних даних розрізняють інформаційні технології обробки текстових, числових, графічних та мультимедійних даних.

Текстові дані обробляються текстовими редакторами.

Числові дані - Електронні таблиці.

Графічні дані - графічними редакторами.

Усі типи даних, включаючи об'єкти реального часу - звук та відео, обробляютьсямультимедійними технологіями.

за застосування у конкретних сферах діяльності інформаційні технології діляться на предметні та прикладні додатки.

Предметні програми є типові програми, призначені на вирішення різноманітних конкретних завдань у різних галузях професійної діяльності. Їх призначення – автоматизація рутинної роботи. Наприклад, для працівників виробничих підприємств - це програми бухгалтерського обліку, управління складом, асортиментом продукції, що випускається, закупівлі сировини; для працівників аеропорту – система бронювання та продажу квитків та ін.

Прикладні програми мають загальний, універсальний характер. Вони застосовують практично у всіх сферах людської діяльності. Наприклад, текстові, табличні процесори, електронна пошта, Інтернет.

ЕВОЛЮЦІЯ РОЗВИТКУ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Розглянемо найважливіші історичні віхи становлення інформаційних технологій. У цьому необхідно пам'ятати, що це нами визначення інформаційних технологій - це сучасне визначення, що виникло у зв'язку з використанням у обробці інформації засобів обчислювальної техніки. До інформаційних технологій також належать і створення писемності, винахід друкарства, телефону, телеграфу, радіо, телебачення.

Інформаційні революції

За всю історію людства відбулися чотири інформаційні революції.Інформаційна революція - це перетворення у суспільному житті, викликане кардинальними змінами у сфері обробки інформації . Щоразу в таких випадках людське суспільство піднімалося на якісно новий ступінь свого розвитку.

Перша інформаційна революція пов'язані з виникненням писемності. З'явилася можливість передавати знання новому поколінню. Винахід алфавітів, папірусу, пергаменту призвело до створення античних бібліотек - сховищ знань. Це був величезний стрибок у розвитку людини. Почався посилений пошук Технічних носіїв інформації, надійних способів зберігання та передачі знань, пошук найкращих способів передачі нащадкам.

У середині XVI століття відбувається нова інформаційна революція, пов'язана з появою друкарства, з винаходом друкарського верстата . Це радикально змінило людину, її рівень мислення, культуру та всю діяльність.

З появою паперу, друкарства модернізувалися лише процеси зберігання інформації, а самими процесами обробки інформації, як і раніше, керувала людина.

Третя інформаційна революція відбувається наприкінці ХІХ століття. У цей час було відкрито електрику. Це Відкриття призвело до появи таких засобів прийому та передачі даних, як телеграф, телефон, радіо. Всі ці винаходи значно вплинули на швидкість передачі інформації, дозволили оперативно передавати та накопичувати дані в необмеженому обсязі практично в будь-якій точці землі і, що найголовніше, їх оперативно використовувати.

Четверта інформаційна революція розпочалася у роки XX століття. У цей час з'являються персональний комп'ютер, комп'ютерні мережі, супутникові системи передачі, інформаційні телекомунікації. Відбувається перехід від механічних та електричних засобів передачі даних до електронних. Здійснюється мініатюризація всіх пристроїв, приладів та вузлів обчислювальної техніки. Одночасно створюються програмно-керовані пристрої (роботи, безпілотні літальні апарати тощо). Розвивається інформаційна промисловість, пов'язана з виробництвом нових технічних засобів, інформаційних технологій і телекомунікацій (смартфонів, планшетних комп'ютерів, штучного зору, технологій мовного введення та виведення інформації в комп'ютер та ін.). Формується наукова дисципліна інформатики. Все це призвело до небувалого зростання потреби у знаннях, до створення нових засобів та способів задоволення цієї потреби, до становлення та розвитку сучасного інформаційного суспільства.

Етапи розвитку інформаційних технологій

У розвитку технології обробки інформації можна виділити низку етапів. Кожен етап характеризується певною ознакою.

Перший етап продовжився до другої половини ХІХ століття і має на увазі, головним чином, технології, що використовують інструментарій: перо, папір та передачу інформації за допомогою пошти, посланця. Основне призначення інформаційних технологій на цьому етапі – зафіксувати інформацію на паперовому носії.

Другий етап (з кінця XIX по 40-і роки XX століття) характеризується використанням інструментарію у вигляді друкарських машинок, телефону, фонографа, більш сучасних (механічних) способів доставки пошти. Технології забезпечують більш швидкі та зручні способи подання інформації.

Третій етап (з кінця 40-х до 80-х років XX століття) – початок розвитку інформаційних технологій обробки інформації. Його інструментарій складають великі ЕОМ, електричні друкарські машинки, копіювальні апарати, магнітофони . З'являються автоматизовані системи управління, базові та спеціальні програмно-технічні комплекси для обробки інформації у різних галузях людської діяльності, автоматизовані робочі місця. Технології починають орієнтуватися формування змісту інформації шляхом різноманітності видів подання інформації.

Четвертий етап (з 1980-х років по сьогодні) визначається як «інформаційний». Широко застосовуються персональні комп'ютери та різноманітне програмне забезпечення до них, факсимільний зв'язок, електронна пошта, комп'ютерні мережі та Інтернет. Здійснюється інтерактивний режим взаємодії користувачів із комп'ютером та між собою. Створюються основи знань, експертні системи. На даному етапі формуються інтелектуальні пристрої, системи та комплекси, які готові не тільки пропонувати варіанти рішень, але й активно вирішувати теоретичні та практичні завдання в автоматичному режимі.

Комп'ютер стає інструментом непрофесійного користувача, а інформаційні процеси – засобом підтримки ухвалення його рішень.

Еволюція всіх поколінь ЕОМ відбувається з постійним темпом – по 10 років на покоління. Кожна зміна поколінь засобів інформаційних технологій потребує перенавчання фахівців та користувачів, зміни обладнання та створення більш масової обчислювальної техніки.

Інформаційні технології як передова сфера науки і техніки визначають ритм технічного розвитку всього суспільства.

    Рефлексія.

1. Що означає слово "технологія"?

2. Дайте визначення інформаційних технологій.

3. Які види інформаційних технологій ви знаєте?

4. Наведіть приклади різних видів класифікації інформаційних технологій.

    Домашнє завдання. 1) §21, конспект вивчити.

2) скласти тест чи кросворд на цю тему.

ДБПОУ КК «Армавірський машинобудівний технікум»

План-конспект заняття

З дисципліни «Інформаційні технології у професійній діяльності»

на 2 курсі спеціальність 38.02.05 «Товарознавство та експертиза якості споживчих товарів»

по темі: «Інформаційні системи. Класифікація інформаційних систем»

Розробив: Струкова Олена Олексіївна

Армавір, 2017

Тема заняття . « Інформаційні системи. Класифікація інформаційних систем»

дата проведення .11.09.2017р.

Тип заняття. Урок

Технологія заняття. Рівнева диференціація навчання на основі обов'язкових результатів.

Мета заняття . Вивчити тему інформаційні системи та класифікацію інформаційних систем.

Заплановані освітні результати.

Особистісні результати

виховання потреби до засвоєння знань;

цілісне представлення навчальної задачі;

розвиток вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, виділяти головне, узагальнювати існуючі факти, логічно та абстрактно мислити;

формування умінь прогнозувати свої дії ситуації вибору рішення задачи.

Метапредметні результати

Пізнавальні

Уміння:

оперувати вивченими поняттями;

використовувати отримані знання під час роботи з інформаційними системами навчального характеру.

Регулятивні

Уміння:

включати нові знання до системи знань;

працювати за планом, звіряти свої дії з метою;

розвивати вміння та навички, достатні для побудови нового способу дій;

виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності виконання своєї роботи;

вміти довести вирішення практичного завдання до кінцевого результату.

Комунікативні

Уміння:

розвивати здатність приймати та враховувати точку зору співрозмовника;

формувати постійну готовність до розуміння;

розвивати контроль за мовою та її змістом;

формувати здатність активного та конструктивного слухання.

Предметні результати

засвоєння досліджуваних понять;

вміння виокремлювати основні ознаки сучасної інформаційної системи;

оволодіння навичками систематизації типів інформаційних систем;

вміння відбирати навчальний матеріал та планувати його виконання у ході самостійної роботи.

Основні терміни, поняття.

Інформаційна система, засоби підтримки, класифікація ІС, розімкнена ІВ, замкнута ІВ, ІВ на одному комп'ютері, ІВ на базі локальної мережі, ІВ на базі глобальних комп'ютерних мереж, інформаційно-пошукові системи (ІПС), системи автоматичного управління (САУ), автоматизовані системи управління (АСУ), які навчають системи.

Устаткування комп'ютер, плакати, мультимедійний проектор (інтерактивна дошка), персональний комп'ютер кожного учня чи пари учнів, вихід у ресурси мережі Інтернет. Презентація «Класифікація інформаційних систем»

План заняття .

Організаційний етап (7 хвилин).

Вивчення нового матеріалу (20 хвилин).

Етап закріплення знань (10).

Рефлексія (3 хвилини).

Домашнє завдання (2 хвилини).

Підбиття підсумків уроку 3 хв

Хід заняття :

Етап уроку

Ціль

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Час

Організаційний етап

7 хв

Організаційний момент.

Перевірити підготовку учнів до уроку.

Вітання

учнів.

Вітання

вчителі.

1 хв.

Актуалізація знань.

Підготувати учнів до сприйняття нового матеріалу.

Задає питання на тему «Види інформації» Як обробляється інформація, цілі та завдання ІТ».

Відповідають на запитання вчителя

3 хв

Цілепокладання та мотивація.

Прищепити інтерес учнів до теми уроку.

Пропонує учням навести приклади ІС та інформаційних технологій у медицині, у навчальному закладі, податкових та пенсійних органах, органах МВС та ін.

Намагаються зрозуміти зміст, пропонують варіанти відповіді.

3 хв

Вивчення нового матеріалу

20 хв

Вивчення

нового матеріалу.

Ознайомити учнів із класифікацією та видами ІС та ІТ, мета ІТ

Пояснює учням структуру ІС

Сприймає інформацію, що повідомляється

вчителем, записують у зошиті приклади ІВ, дивляться (презентацію)

18 хв

Додаткові питання учнів щодо викладеного матеріалу

Відповідає на запитання учнів

Задають питання

2 хв

Етап закріплення знань

Первинне

осмислення

вивченого

матеріалу

Закріплення знань з нового матеріалу

Пропонує питання на тему.

Записують відповіді у зошит

3хв

Тести з вивченої теми

Виконують самостійно

5 хв

Взаємоперевірка.

Пропонує учням оцінити сусіда по парті та поставити йому оцінку.

Оцінюють знання одне одного.

2 хв

Рефлексія (заповнити таблицю-самооцінка)

3 хв

Домашнє завдання

2 хв

Домашнє

завдання.

Підготувати реферати на тему:

Формулює

домашнє

завдання,

коментує

його, дає

необхідні

пояснення

Сприймають домашнє

завдання,

задають

питання,

записують

2 хв

Підбиття підсумків уроку

3 хв

Підбиття підсумків уроку

Оцінка знань учнів.

Задає питання, допомагає при формулюванні висновків

Формулюють висновки.

3 хв

Завдання учням щодо рефлексії їх діяльності

Ціль: навчити:

. оцінювати значення навчального матеріалу;

. здійснювати самооцінку своєї діяльності;

. фіксувати успішність виконання окремих кроків.

Завдання (Індивідуальна форма роботи) (самооцінка)

Наповнення таблиці. У таблицю основні включені терміни та поняття на тему уроку. Учні ставлять у осередках таблиці знак «+», якщо матеріал засвоєно, знак «+ −», якщо матеріал засвоєно в повному обсязі чи частково і знак «−», якщо матеріал не засвоєно.

Таблиця.Терміни поняття

Термін (поняття)

Ступінь засвоєння

Термін (поняття)

Ступінь засвоєння

Інформаційна система

ІС на локальній базі мережі

засоби підтримки

ІС на базі глобальних комп'ютерних мереж

класифікація ІС

інформаційно-пошукові системи (ІПС)

розімкнена ІС

системи автоматичного керування (САУ)

замкнута ІС

автоматизовані системи управління (АСУ)

ІС на одному комп'ютері

навчальні системи

Запитання Організаційний етап Актуалізація знань.

Завдання 1. (Групова форма роботи).

Дайте визначення інформаційної системи із ресурсу:

Інформаційна система. // http://ua.wikipedia.org/wiki/Інформаційна_система

Завдання 2. Знайдіть визначення інформаційної системи, яке в дано статті 13 Федерального закону РФ «Про інформацію, інформаційні технології та про захист інформації».

Ресурс:

Федеральний закон Російської Федерації від 27 липня 2006 р. Н 149-ФЗ «Про інформацію, інформаційні технології та про захист інформації». // http://www.rg.ru/2006/07/29/informacia-dok.html

Завдання 3. Знайдіть визначення інформаційної системи з ресурсу:

Уявлення про інформаційну систему // http://km-wiki.ru/index.php?title=Уявлення_про_інформаційну_систему

Самостійна робота

Робота з підручником:

Класифікація інформаційних систем

Завдання 1. Дати класифікацію ІВ з технічних засобів.

Робота з підручником:

Завдання 2. Дати класифікацію ІВ за призначенням.

Робота з підручником:

Завдання 3. Дати класифікацію ІС у сфері застосування.

Підсумком є ​​роботи заповнена таблиця:

Таблиця 1. Класифікація ІВ.

Класифікація ІВ

Види

коротка характеристика

з технічних засобів

за призначенням

по сфері застосування

Інтелектуально-перетворювальна діяльність

Ціль:

закріпити отримані знання;

сприяти формуванню навичок публічного виступу.

Завдання 1 . Заповнення зведеної таблиці.

Від кожної групи виступає один учень, коментуючи заповнення таблиці «Класифікація ІВ». За підсумками їх виступу інші учні класу недостатню вносять інформацію до таблиці.

Діагностика якості освоєння теми

Ціль: встановити рівень засвоєння теми «Інформаційні системи».

Відповісти на питання:у зошиті взаємоперевірка ( Оцінюють знання одне одного)

Які можна назвати основні ознаки сучасної інформаційної системи?

До яких типів належать такі системи:

система прогнозу погоди для різних регіонів країни;

система керування безпілотним космічним кораблем;

система диспетчерської служби великого аеропорту;

система діагностики у кардіологічній клініці?

Придумайте можливі галузі використання інформаційних систем діяльності школи.

До яких типів ІВ можна віднести ці системи?

Які системи називаються розімкненими?

Які системи замкнуті?

На відміну від цих систем?

Наведіть замкнутої приклади та розімкнутої інформаційних систем?

Яке призначення інформаційно-пошукових систем?

Які завдання вирішують керуючі системи?

Яким є призначення систем автоматичного управління (САУ)?

У чому полягає завдання комп'ютера в автоматизованих системах управління (АСУ)?

Наведіть приклади навчальних систем.

Інформація про домашнє завдання.

Використовуючи Інтернет-ресурси, підготуйте міні-доповіді.

Завдання 1. Страхові ІВ.

Завдання 2. ІС у податковій сфері.

Завдання 3. ІС у митній діяльності.

Завдання 4. Банківські ІВ (ВІС).

Список використаної літератури ,

Васильєва Т., Іванова І. Інформатика. Зміст освіти: збірник нормативно-правових документів методичних та матеріалів. - М: Вента-Граф, 2008.

Робоча програма ДБПОУ КК «АМТ» з дисципліни «Інформаційні технології у професійній діяльності» для спеціальності 38.02.05 «Товарознавство та експертиза якості споживчих товарів»

Інформаційні технології у професійній діяльності. Навчальний посібник для СПО. Міхєєва Є.В.- М: «Академія», 2008.

Практикум з інформаційних технологій у професійній діяльності: Навчальний посібник для СПО. Міхєєва Є.В.- М: «Академія», 2008.

Практикум з інформатики Навчальний посібник для СПО. Міхєєва Є.В.- М.: «Академія», 2008

ФГОС за спеціальністю 38.02.05 «Товарознавство та експертиза якості споживчих товарів»

Сайти:

Федеральний державний освітній стандарт //http://standart.edu.ru/

Федеральний центр інформаційно-освітніх ресурсів //http://fcior.edu.ru/ http://nsportal.ru/ Федеральний закон Російської Федерації від 27 липня 2006 р. Н 149-ФЗ «Про інформацію, інформаційні технології та про захист інформації». // http://www.metod-kopilka.ru/page-4-1-12-10.html

Урок 1. Інформаційні технології у суспільстві.

Дата:_______

Тип уроку: відкриття нових знань.

Заплановані освітні результати:

Предметні:

    формування загальних уявлень проролі інформаційних технологій у суспільстві, етапах та перспективах його розвитку;

Метапредметні:

    вміти пов'язувати навчальний зміст із власним життєвим досвідом та розуміти значимість предмета в сучасному інформаційному суспільстві

Особистісні:

    розвиток мови, мислення, уяви школярів;

    прагнення учнів удосконалювати свої комунікативні здібності;

    формуванняумінь спілкуватися та працювати в команді.

Завдання уроку:

1) знайомство учнів з поняттям інформаційні технології у суспільстві ;

2) вивчення правил і норм поведінки при спілкуванні у глобальній мережі Інтернет;

3) знайомство з законами розвитку інформаційних технологій ;

Використовувана технологія: системно-діяльнісний підхід.

Організаційні форми навчання: групова, фронтальна.

Методи навчання: дослідницький, наочно-ілюстративний.

Етапи уроку

    Організаційний. (3 хвилин)

    Актуалізація знань (7-10 хвилин)

    Введення нової теми (15-18 хвилин)

    Рефлексія (4-7хвилини)

    домашнє завдання (2-3 хвилини)

Хід уроку

ІІІ. Введення нової теми (15-18 хв. т)

Людське суспільство постійно розвивається і змінюється протягом усієї своєї історії. Правила і норми спілкування для людей так само різні залежно від історичної доби, звичаях і традиціях певного народу. Як ви гадаєте, чи вніс розвиток мережі Інтернет та впровадження у повсякденне життя людини інформаційних технологій певних змін у суспільстві.

Концепція інформаційне суспільство нерозривно пов'язано з технологічним рівнем розвитку. В інформаційному суспільстві головним ресурсом є інформація, у такому суспільстві більшість людей зам'ята виробництвом, зберіганням, обробкою та передачею інформації.

Які ознаки інформаційного суспільства ви знаєте?

наявність комп'ютерів;

рівень розвитку комп'ютерних мереж;

частка населення, зайнятого в інформаційній сфері, а також використовує інформаційні технології у своєму повсякденному житті.

Нині жодна держава не може називатися інформаційним суспільством, але деякі до цього підійшли. Як ви вважаєте, які це країни? ( Японія, США та деякі країниЄвросоюзу).

В інформаційному суспільстві діяльність людини буде в
багато в чому залежатиме від уміння ефективно використовувати наявну
інформацію.

Отже, ми з вами тепер знаємо, що таке інформаційне суспільство. Давайте тепер сформулюємо поняття інформаційних технологій у суспільстві.

Інформаційна технологія (ІТ) – це процес, що використовує сукупність методів та програмно-технічних засобів, для збору, обробки, зберігання, передачі та подання інформації з метою отримання інформації нової якості, зниження трудомісткості та підвищення ефективності процесів використання інформаційних ресурсів.

Використання комп'ютерів у всіх сферах людської діяльності дозволить:

забезпечити доступ до достовірних джерел інформації;

позбавити людину рутинної роботи;

прискорити ухвалення оптимальних рішень;

автоматизувати обробку інформації.

Внаслідок цього виробництво інформаційного продукту стане основною сферою діяльності людей. Цей процес приведе до створення інформаційного суспільства, в якому головну роль відіграватимуть знання та інтелект.

Величезну роль просуванні людства шляхом інформаційному суспільству зіграло створення міжнародної комп'ютерної мережі Інтернет. Сьогодні вона є колосальною і швидкозростаючою системою.

Нині ми всюди бачимо ознаки наближення нашого суспільства до інформаційного. У кожного є вдома телевізор, телефон, більшість комп'ютер, підключений до мережі Інтернет, і мобільний телефон. З'явилися нові професії, як програміст, системний адміністратор. Багато професій сильно змінилися з появою комп'ютерів.

Як ви вважаєте, чи існують правила та норми спілкування у глобальній мережі Інтернет?

У соціальних мережах, формах та різних чатах, яких достатньо на просторах глобальної мережі, так само як і у звичайному житті спілкуються та обмінюються інформацією люди. Тому про етикет спілкування не варто забувати, якщо ви набираєте повідомлення в соціальній мережі своєму однокласнику або відправляєте електронний лист ділового змісту. Уявляю вам десять заповідей етикет інтернету. Давайте обговоримо їх та представимо спілкування людей без дотримання цих правил.

1.Пам'ятайте про людину! Не забувайте, що навіть через посередництво мертвої Мережі та напханого електронікою комп'ютера ви спілкуєтеся з живою людиною. А часто - з багатьма людьми одночасно... Не дозволяйте одурманити себе атмосферою анонімності та вседозволеності - пам'ятайте, що на іншому кінці дроту така сама людина, як і ви... Складаючи електронне послання, уявіть, що все це кажете людині прямо в обличчя - і намагайтеся, щоб вам не було соромно за свої слова. Звідси – друге правило:

2.Слідкуйте в Мережі тим же правилам, яким ви дотримуєтеся в реальному житті. Порушення законів людського спілкування, моральних правил чи норм суспільного життя Мережі, можливо, і пройде для вас відносно безкарним... Але чи буде при цьому чисте ваше сумління? Однак не забувайте при цьому і про третє правило:

3.Пам'ятайте, що ви знаходитесь в кіберпросторі! Його межі значно ширші, ніж межі звичного нам людського суспільства, і в різних його частинах можуть діяти свої закони. Тому, стикаючись з новим для вас видом спілкування в Мережі, вивчайте його закони та визнайте їхній пріоритет. Скажімо, у будь-якій групі новин, форумі або навіть каналі IRC існують власні, локальні правила (rules) – ознайомтеся з ними, перш ніж надсилати своє перше повідомлення! А головне - пам'ятайте про неписані правила: наприклад, правило четверте:

4.Обережно ставтеся до часу та думки інших людей! Звертайтеся за допомогою лише тоді, коли це дійсно необхідно – і в цьому випадку ви завжди можете розраховувати на допомогу та підтримку ваших колег. Однак не смикайте інших користувачів по дрібницях - інакше зрештою з вами просто перестануть спілкуватися. Пам'ятайте, що мережевий час не лише обмежений, а й для багатьох дуже дорогий! І, крім ваших проблем, у ваших співрозмовників можуть бути ще й власні... Однак цей принцип має і зворотний бік, зафіксований у п'ятому правилі:

5. Намагайтеся виглядати гідно в очах своїх співрозмовників! Не заощаджуйте свій час на "умовностях" типу правил гарного тону або, скажімо, правил граматики та орфографії. Навіть компліменти втрачають у вазі та переконливості, будучи втіленими в такій формі:

"Приет чувак я тащусь від тебе і твоїх книг круто пиши іщо"

З цього правило випливає і правило шосте:

6.Не нехтуйте порадами знавців і ділитеся своїми знаннями з іншими! Будьте вдячні тим, хто витрачає свій час, відповідаючи на запитання. Але й самі, отримавши листа з питанням від іншого користувача, не поспішайте відправляти це послання в кошик для сміття, яким би безглуздим і наївним воно не здавалося. Звідси - правило сьоме:

7.Стримуйте пристрасті. Вступати в дискусії ніякий етикет не забороняє, проте не опускайтеся до лайки і лайки - нехай навіть ваш візаві свідомо провокує вас на це.

8.Ставтеся з повагою не тільки до своєї, а й до чужої приватності! Якщо ви з якихось причин хочете зберігати анонімність у Мережі, визнайте ці права і за вашим співрозмовником. Більше того - він має право на анонімність та приватність, навіть якщо ви виступаєте "з відкритим забралом". Побічний наслідок цього правила: не публікуйте інформацію з ваших приватних листів без згоди їх відправників, не копайтеся в чужих поштових скриньках і, зрештою, в чужих комп'ютерах! Панове хакери, це стосується безпосередньо вас... Як і таке правило:

9.Не зловживайте своєю владою та впливом у Мережі! Завоювати довіру важко, а втратити – так легко!
І нарешті – останнє, найголовніше правило:

10.Будьте терпимі до недоліків оточуючих вас людей! Не дивіться на те, дотримуються чи ні ваші співрозмовники правил мережевого етикету, дотримуйтесь їх самі! Зрештою, дуже чемно порадьте співрозмовнику ознайомитися з цими правилами.

Під технологією розуміється сукупність методів, способів та прийомів, що застосовуються для отримання певного виду продукції. З розвитком матеріального виробництва створювалися та розвивалися виробничі технології в промисловості та сільському господарстві.

Інформаційні технології відносяться до галузі інформаційної діяльності людей. Книговидання, телевізійне та радіомовлення, видання газет, бібліотечна справа та багато іншого створили власні технології. Будь-яке навчання, включаючи шкільне, потребує спеціальних прийомів, тобто технологій.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку на тему

"Інформаційні технології"

9 клас

Під технологією розумієтьсясукупність методів, способів та прийомів, що застосовуються для отримання певного виду продукції. З розвитком матеріального виробництва створювалися та розвивалися виробничі технології в промисловості та сільському господарстві.

Інформаційні технології відносяться до галузі інформаційної діяльності людей. Книговидання, телевізійне та радіомовлення, видання газет, бібліотечна справа та багато іншого створили власні технології. Будь-яке навчання, включаючи шкільне, потребує спеціальних прийомів, тобто технологій.

Технологія - це точно розрахований процес отримання передбачуваного результату. Ця властивість є найважливішою характеристикою технології, що відрізняє його від інших процесів, наприклад, експерименту, де результат не може бути зумовлено, і т.п.

Інформаційні технології, що спираються на сучасну комп'ютерну техніку часто називають новими інформаційними технологіями (НІТ). НІТ виникають на перехресті традиційних (безкомп'ютерних) технологій та комп'ютерних методів обробки інформації.

Перерахуємо деякі НІТ, які широко використовуються в даний час.

Підготовка документів

Практично будь-яка ділова сфера пов'язана з підготовкою документації: звітної, директивної, довідкової, супровідної та ін. Застосування комп'ютерів для цього стало повсюдним.

Комп'ютер в офісі виконує безліч робіт, які можна поділити на дві категорії: регламентовані та нерегламентовані. Регламентовані - це ті, які регулярно повторюються, видаючи однотипні документи, що відрізняються один від одного лити наборами числових даних або текстовими фрагментами. Прикладами можуть бути відомість на зарплату, класний журнал, щомісячний фінансовий звіт фірми тощо. Для підготовки кожного з таких документів використовується спеціальна програма, яка в автоматичному режимі (з бази даних) заносить у заздалегідь заготовлені стандартні форми нову інформацію.

Нерегламентовані роботи мають різноманітніший характер, їм неможливо запастися спеціальними програмами і вони виконуються, зазвичай, з допомогою офісного програмного забезпечення загального призначення (текстових процесорів, графічних редакторів, програм підготовки презентацій та інших.).

Пошук інформації

Кожен, хто був і працював у великій бібліотеці, знає, як іноді буває непросто знайти потрібну книгу, якщо не відомі точні бібліографічні дані, а відома лише тематика. Сучасні інформаційно-пошукові системи абсолютно змінили технологію пошуку інформації. У бібліотеках стали цілком звичайними комп'ютерні системи пошуку книг та журналів. У процесі підготовчої роботи створюються електронні картотеки, і на запит на тематику на екрані бібліотечного комп'ютера виникає список підібраних книг.

Якщо ми шукаємо інформацію поза бібліотекою, то звертаємося до сучасних пошукових систем, які зазвичай працюють через комп'ютерні мережі. Пошукові сервери в Інтернеті часто знаходять на запит стільки інформації, що проблемою стає виділити в ній найбільш підходящу для клієнта. Причому, на відміну від бібліотек, йдеться не тільки про книги, а й про інформацію, подану в будь-яких інших джерелах і найрізноманітніших формах (у тому числі і в звуковій).

Нові технології пошуку даних породили й нові форми опису та систематизації даних. Так, у комп'ютерних пошукових системах широко використовується індексування – упорядковані списки з різних ключів. Продовжують застосовуватися традиційні цифрові системи класифікації (УДК – універсальна десяткова класифікація). Використовуються індексні списки за ключовими словами, за тезаурусом.

Завдяки високій швидкодії сучасних ЕОМ можливий наскрізний пошук інформації за всіма текстами, що зберігаються в системі (на наявність у них запитуваного слова або групи слів).

Допомога у прийнятті управлінських рішень

Двадцять років тому на багатьох підприємствах країни почали впроваджуватися автоматизовані системи управління - АСУ. Проте спочатку діяли вони дуже ефективно. На цей час у цій галузі відбулися великі зміни: виникли нові концепції, змінилася технічна та програмно-інформаційна база. Внаслідок цього ефективність застосування АСУ значно зросла.

Класична АСУ включає систему збору інформації, базу даних, систему обробки та аналізу інформації, систему формування вихідної інформації Блок обробки та аналізу інформації є центральним. Він вирішує завдання оцінки та прогнозування діяльності підприємства, реагування на непередбачені та збійні ситуації, що вимагають негайних дій, виконання проектно-технологічних та фінансово-бухгалтерських розрахунків тощо. Його робота заснована на економіко-математичній моделі підприємства, що носить оптимізаційний характер. Як правило, АСУ працюють на базі комп'ютерної локальної мережі підприємства, яка надає дії системи гнучкості та оперативності.

Управління технологічними процесами

Завдяки мікропроцесорній техніці стало можливим створення систем, які беруть він управління окремими механізмами і навіть цілими технологічними процесами. При цьому бувають автоматизовані системи, в яких людина бере безпосередню участь у технологічному процесі, та автоматичні, в яких людина від керування практично відсторонена.

Проблема безпосередньої участі людини в управлінні технологічним процесом найчастіше пов'язана зі швидкістю перебігу цього процесу. Якщо швидкість перевершує людські можливості, роботу таких систем повністю автоматизують. Наприклад, при запуску космічного апарату сотні датчиків передають наземному обчислювальному комплексу відомості про перебіг польоту, і, у разі неполадок, на ухвалення рішення можуть залишатися частки секунди, тобто людина просто не встигне зреагувати. І тут реагує програма (яку, зрозуміло, склали люди).

Автоматизоване проектування

Інформатизація зробила ще одну надзвичайно важливу технологію - системи автоматизованого проектування (САПР).

Проектування включає створення ескізів і креслень, виробництво економічних і технічних розрахунків, роботу з документацією, моделювання і т.д.

Сучасна САПР - високопрофесійна програма, яка перебирає багато з зазначених видів діяльності.

Існують САПРи двох видів: креслярські та спеціалізовані на певних видах продукції. Крісла САПРи універсальні, вони дозволяють виконати складні креслення в будь-якій сфері технічного проектування. Спеціалізована САПР, наприклад, на проектування житлових будівель, містить у базі даних усі необхідні відомості про будівельні матеріали - як технічні, так і економічні, про стандартні будівельні конструкції, фундаменти і т.д. Інженер-проектувальник створює образ будинку, його техніко-економічні розрахунки, креслення без колись звичного кульмана та креслярських інструментів. Усе це радикально удосконалює процес проектування.

Геоінформаційні технології

Так називаються новітні інформаційні технології, які призвели до створення найсучаснішого класу інформаційних систем – геоінформаційних систем (ГІС). Ці системи зберігають дані, прив'язані до географічної карти місцевості (району, міста, країни і т. д.).

Наприклад, муніципальна ДВС зберігає у своїх базах даних інформацію, необхідну всім служб, підтримують життєдіяльність міста: міської влади, енергетиків, фахівців водного господарства, зв'язківців, податкових органів, органів соціального захисту, міліції, медичних служб та інших. Вся ця різнорідна інформація прив'язана до карти міста, яка є організуючою основою ДВС. Завдяки особливим технологічним прийомам ця карта допускає масштабування, тобто з неї можна «вирізати» шматок (просто обвівши його на екрані контуром за допомогою миші) і збільшити. Клацнувши мишею по об'єкту, що знаходиться на екрані, замість карти отримуємо базу даних з описом цього об'єкта.

Існують ГІС значно більшого масштабу: регіональні, державні, міжнародні. Наприклад, зусиллями низки держав створено ДВС «Чорне море». Слід розуміти, що створення ГІС є справою трудомісткою та дорогою, але ефективність її застосування надзвичайно висока.

Інформаційні технології у навчанні

Навчання охоплює мільйони людей. Існують системи середньої, вищої, додаткової освіти, системи підвищення кваліфікації, перепідготовки кадрів та ін. Фахівець XXI століття буде поставлений у такі умови, коли йому завжди доведеться чомусь вчитися. Перед суспільством стоїть завдання створення системи безперервної освіти, яка обслуговуватиме значну частину населення.

Технології навчання мало змінилися протягом останніх 100 років. Поки що, здебільшого, діє метод колективного навчання: один учитель на групу учнів. Не завжди такий спосіб навчання дає високі результати. Причина полягає у відмінності індивідуальних здібностей та можливостей учнів.

Шлях удосконалення лежить через індивідуалізацію навчання. Вже зараз вирішенню цієї проблеми допомагають засоби НІТ у навчанні:

Використання в індивідуальному режимі спеціальних програм (навчальних, тренажерних, контролюючих тощо). Сукупність таких програм за певним предметом (або розділом) утворює те, що називається електронним підручником. Під час створення електронних підручників широко використовуються мультимедійні технології.

Інша проблема системи освіти (найбільше це стосується вищої та спеціальної освіти) - це нерівні умови людей у ​​можливості здобуття якісної освіти через географічну віддаленість від освітніх центрів, через обмежену пропускну спроможність вишів та ін. У вирішенні цієї проблеми на допомогу приходить нова форма навчання:

Дистанційна освіта за допомогою комп'ютерних мереж. Існує кілька технологій дистанційної освіти, які нині конкурують одна з одною та апробуються.

Запитання та завдання

Що означає терміни «технологія», «інформаційна технологія», НІТ?

Перерахуйте основні проблеми, які вирішуються засобами НІТ.

З якими формами НІТ вам доводилося мати справу? Позначте їх позитивні сторони та можливі недоліки.




Нове на сайті

>

Найпопулярніше