У дома Ортопедия Планирайте сценарий на урок по темата за информационните технологии. Конспект на урока „Информационни системи“

Планирайте сценарий на урок по темата за информационните технологии. Конспект на урока „Информационни системи“

План на урока по дисциплината „Информационни технологии в професионалните дейности“.

Тема на урока: Основен софтуер.

Продължителност на урока – 2 часа.

Цели:

1.образователен: запознайте учениците с основния софтуер.

2. образователни: внушаване на точност, трудолюбие, постоянство, търпение, гордост от свършената работа.

3. развиващи: развиват интерес към предмета.

Задачи:


  1. запознаване на учениците с основния софтуер.

  2. култивирайте спретнатост и учтивост.
Оборудване: учебник по Информационни технологии в професионалните дейности, изд. Е.В. Михеева.

По време на часовете:

орг. Момент:поздрав, проверка на присъствието, готовност за час.


  1. Въвеждащо обучение

    1. Подготовка на учениците за изучаване на нов материал (задаване на теми, цели, актуализиране на знанията).
Тема на урока: Основен софтуер.

Цел на урока: изучаване на основния софтуер, основните понятия, включени в софтуера.


    1. Актуализиране на предишни знания.

  1. Избройте видовете монитори и техните характеристики.

  2. Назовете видовете принтери, техните предимства и недостатъци.

  3. Какви параметри трябва да използвате, за да изберете скенер?

  4. Как да изберем модем?

  5. Какво могат плотерите и дигитайзерите?

  6. Защо цифровият фотоапарат се нарича фотоапарат без филм?

  7. Как да защитите компютъра си от токови удари?

  8. Опишете техническите средства за презентации.

    1. Съобщаване на нов материал от учителя.

ОСНОВЕН СОФТУЕР

Основният софтуер включва:


  • ОПЕРАЦИОННА СИСТЕМА;

  • сервизни програми (черупки, помощни програми, антивирусни инструменти);

  • програми за поддръжка (тестови програми, контролни програми);

  • инструментален софтуер (преводачи на език за програмиране, компилатори, интерпретатори, асемблери).
операционна система

операционна система(ОПЕРАЦИОННА СИСТЕМА) е набор от специален софтуер, предназначен да контролира зареждането на компютъра, стартирането и изпълнението на други потребителски програми, както и за планиране и управление на изчислителните ресурси на персонален компютър. Той осигурява контрол върху обработката на информацията и взаимодействието между хардуера и потребителя.

Една от най-важните функции на ОС е автоматизирането на процесите на въвеждане/извеждане на информация и контрола върху изпълнението на приложните задачи, решени от потребителя. ОС зарежда желаната програма в паметта на компютъра и следи хода на нейното изпълнение; Анализира ситуации, които пречат на нормалните изчисления и дава инструкции какво трябва да се направи, ако възникнат затруднения.

Операционните системи на персоналните компютри се делят на
еднозадачна и многозадачна работа.
IN еднозадачна ОСпотребителят работи с една конкретна програма (задача) едновременно. Примери за такива операционни системи са операционните системи MS-DOS и MSX.

Многозадачна ОСви позволяват да работите с няколко програми паралелно, като броят на програмите зависи от мощността на системата. Примерите включват операционни системи от всички версии на Microsoft Windows, UNIX, OS/2, Linux, Mac OS.

Мрежова ОСса свързани с появата на локални и глобални мрежи и са предназначени да осигурят достъп до всички ресурси на компютърна мрежа. Примери за такива системи са Novell Net Ware, Microsoft Windows-NT, UNIX, IBM LAN.

Сервизен софтуере набор от софтуерни продукти, които предоставят на потребителя допълнителни услуги при работа с компютър и разширяване на възможностите на операционните системи.

Въз основа на функционалността сервизните инструменти могат да бъдат разделени на инструменти, които подобряват потребителския интерфейс, защитават данните от унищожаване и неоторизиран достъп, възстановяват данни, ускоряват обмена на данни, програми за архивиране/деархивиране и антивирусни инструменти. Софтуерът за антивирусна защита осигурява диагностика (откриване) и лечение (неутрализиране) на вируси. Терминът „вирус“ се отнася до програма, която може да се размножава, да прониква в други програми и да извършва различни нежелани действия.

Най-често срещаните руски антивирусни програми са DRWeb и AVP. Примери за архиватори включват WinZip и WinRAR.

Програми за поддръжка

Под програми за поддръжкасе отнася до набор от софтуерни и хардуерни инструменти за диагностициране и откриване на грешки по време на работата на компютър или компютърна система като цяло.

Те включват инструменти за диагностика и тестово наблюдение на правилната работа на компютъра и отделните му части, както и специални програми за диагностика и мониторинг на изчислителната среда на информационната система като цяло, включително софтуерен и хардуерен контрол, който автоматично проверява функционалността на системата.

Пример за тестова програма е програмата Doctor Hardware, пакетът Checklt за Windows.

Инструментален софтуер

Система за програмиране -Това е набор от инструменти, които включват входен език за програмиране, преводач, машинен език, библиотеки от стандартни програми, инструменти за отстраняване на грешки в преведени програми и композирането им в едно цяло.

Преводачезиците за програмиране са програма, която превежда програмен текст от език за програмиране в машинен код.

В системите за програмиране транслаторът превежда програма, написана на входния език за програмиране, на машинния команден език на конкретен компютър. В зависимост от начина на превод от входния програмен език транслаторите се делят на компилатори и интерпретатори.

IN компилацияпроцесите на превод и изпълнение на програмата са разделени във времето. Първо, компилираната програма се преобразува в набор от обектни модули на машинен език, които след това се сглобяват (свързват) в една машинна програма, готова за изпълнение и съхранена като файл.

Преводачизвършва превод стъпка по стъпка и незабавно изпълнение на операторите на изходната програма, като всеки оператор на входния език за програмиране се превежда в една или повече команди на машинен език.

Особено място в системата за програмиране заемат монтажници,представляващ комплекс, състоящ се от език за програмиране на входен асемблер и компилатор на асемблер.

Асемблерът е мнемоничен (условен) запис на машинни инструкции и ви позволява да получавате високоефективни програми на машинен език.


    1. Първично затвърдяване и текущо повторение на изучения материал.

  1. Какво се разбира под софтуер?

  2. Какви са основните функции на базовия софтуер?

  3. Какъв софтуер е включен в основния софтуер?
2. Заключителен инструктаж

2.1. Мониторинг и оценка на уменията за учене на учениците. Поставяне на оценки за свършена работа.

2.2. Раздаване на домашни.Разучаване на лекция №3.
Изтегли

Вижте също:

Обобщение на урока по дисциплината „Информационни технологии в професионалните дейности“. Тема на урока: Основен софтуер. Продължителност на урока 2 часа

Обобщение на урока „Компютърен софтуер. Системен софтуер" Пълно име Ananina Anna Vasilievna 2

Описание на разработката на урока Учител: Предмет: Информатика и ИКТ, 8 клас (дата на урока 23 ноември); Тема на урока: Предназначение и дизайн на компютър (продължителност на урока 45 минути) Тип урок: Изучаване на нов материал

Дата № на урока Тема на урока Семинар по теория на софтуера

Конспект на отворен урок по технологии в 7 "А" клас Тема на урока: Проект "Интериор на жилищна сграда" Вид на урока: бизнес игра Учител: Асабина И. И. Ртищево, 2008 г.

Тема на урока . Информационните технологии и еволюцията на тяхното развитие

Тип урок : изучаване на нов материал.

Целта на урока : дават понятията технология, информационни технологии, информационна революция; изучават средствата, видовете, етапите на развитие на информационните технологии.

По време на часовете

    Организиране на времето.

    Актуализиране на знанията.

    Дефинирайте понятието информация.

    Какви процеси се наричат ​​информационни процеси?

    Назовете основните етапи в развитието на компютрите.

    Нова тема.

ДЕФИНИЦИЯ ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

Срок « информационни технологии „се свързва с две понятия: информация и технология. Бяхте запознати с понятието „информация“ в първата глава. „Технология“ означава поредица от действия с цел обработка на нещо. Технологичният процес се осъществява с различни средства и методи.

Разглеждайки понятията технология и информация заедно, можем да кажем товаинформационните технологии са последователност от действия, използвани за събиране, получаване, натрупване, съхраняване, обработка, анализиране и предаване на информация с помощта на компютърни технологии.

Целта на информационните технологии е производството на информация за човешки анализ и вземане на решения въз основа на всяко действие.

СРЕДСТВА НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ

Технически средства - персонален компютър, офис оборудване, комуникационни линии, мрежово оборудване.

Информационни медии – набор от данни, представени в специфична форма за компютърна обработка

Софтуер изпълнява функциите на натрупване, обработка, анализ, съхранение и интерфейс с компютър.

Развитието на компютърните технологии не стои неподвижно. Тъй като компютрите стават по-мощни, те са оборудвани с вградени комуникационни възможности, високоскоростни модеми, големи количества памет, скенери и устройства за разпознаване на глас и ръкопис.

Като средства за информационни технологии Използват се общи типове софтуерни продукти. Те включват например текстови редактори, електронни таблици и графични редактори.

ВИДОВЕ ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

Видове обработвани данни

Текст

Графичен

Числен

Мултимедия

Методи и инструменти за обработка на данни

Глобален

Основен

Специфични

Приложения в определени области дейности

Предметни приложения

Приложения

Глобални информационни технологии включва методи и средства, които позволяват използването на информационните ресурси на обществото.

Основен информационни технологии предназначени за специфично приложение (производство, изследвания, обучение и др.).

Специфични информационни технологии извършва обработка на данни при решаване на ежедневни задачи на потребителите (например задача за подготовка на документи, обмен на съобщения, отчитане на произведените продукти, анализ на резултатите от дейността му и др.).

от тип обработвани данни разграничават информационните технологии за обработка на текстови, числови, графични и мултимедийни данни.

Текстови данни обработени от текстови редактори.

Числени данни - електронни таблици.

Графични данни - графични редактори.

Обработват се всички видове данни, включително обекти в реално време - аудио и видеомултимедия технологии.

от приложение в конкретни области на дейност Информационните технологии се разделят на предметни и приложни приложения.

Предметни приложения са стандартни програми, предназначени за решаване на различни специфични проблеми в различни области на професионалната дейност. Целта им е да автоматизират рутинната работа. Например за служителите на производствените предприятия това са програми за счетоводство, управление на склад, продуктова гама и доставка на суровини; за летищни служители - система за резервация и продажба на билети и др.

Приложения имат общ, универсален характер. Приложими са в почти всички сфери на човешката дейност. Например текстови процесори, процесори за електронни таблици, имейл, Интернет.

ЕВОЛЮЦИЯ НА РАЗВИТИЕТО НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ

Нека разгледаме най-важните исторически етапи в развитието на информационните технологии. Необходимо е да се има предвид, че дефиницията на информационните технологии, която дадохме, е съвременна дефиниция, появила се във връзка с използването на компютърни технологии в обработката на информация. Информационните технологии включват също създаването на писменост, изобретяването на печата, телефона, телеграфа, радиото и телевизията.

Информационни революции

В историята на човечеството са се случили четири информационни революции.Информационната революция е трансформация в социалния живот, причинена от фундаментални промени в областта на обработката на информация . Всеки път в такива случаи човешкото общество се издигаше на качествено нов етап от своето развитие.

Първата информационна революция се свързва с появата на писмеността. Има възможност за предаване на знания на ново поколение. Изобретяването на азбука, папирус и пергамент води до създаването на древни библиотеки - хранилища на знания. Това беше огромен скок в човешкото развитие. Започва интензивно търсене на технически средства за съхранение, надеждни методи за съхранение и предаване на знания и търсене на най-добрите начини за предаване на информация на потомците.

В средата на 16 век се извършва нова информационна революция, свързана с появата на печата и изобретяването на печатарската преса. . Това коренно промени човека, неговото ниво на мислене, култура и всички дейности.

С появата на хартията и книгопечатането само процесите на съхранение на информация бяха модернизирани, а самите процеси на обработка на информация все още се контролираха от хората.

Третата информационна революция настъпва в края на 19 век. По това време е открито електричеството. Това откритие доведе до появата на такива средства за получаване и предаване на данни като телеграф, телефон и радио. Всички тези изобретения значително повлияха на скоростта на пренос на информация, направиха възможно бързото прехвърляне и натрупване на данни в неограничен обем почти навсякъде по земята и, най-важното, бързото им използване.

Четвъртата информационна революция започва през 70-те години на 20 век. През този период се появяват персоналният компютър, компютърните мрежи, сателитните системи за предаване на данни и информационните телекомуникации. Извършва се преход от механични и електрически средства за предаване на данни към електронни. Извършва се миниатюризация на всички устройства, устройства и компоненти на компютърната технология. Едновременно с това се създават и софтуерно управлявани устройства (роботи, безпилотни летателни апарати и др.). Развива се информационната индустрия, свързана с производството на най-новите технически средства, информационни технологии и телекомуникации (смартфони, таблетни компютри, изкуствено зрение, технологии за говорно въвеждане и извеждане на информация към компютър и др.). Формира се научната дисциплина информатика. Всичко това доведе до безпрецедентно нарастване на потребността от знания, до създаването на нови средства и начини за задоволяване на тази потребност, до формирането и развитието на модерно информационно общество.

Етапи на развитие на информационните технологии

Могат да се разграничат няколко етапа в развитието на технологиите за обработка на информация. Всеки етап се характеризира с определена особеност.

Първият етап продължава до втората половина на 19 век и включва главно технологии, използващи инструменти: химикалка, хартия и предаване на информация чрез поща, месинджър. Основната цел на информационните технологии на този етап е записването на информация на хартия.

Вторият етап (от края на 19 до 40-те години на 20 век) се характеризира с използването на инструменти под формата на пишещи машини, телефони, фонографи и по-модерни (механични) методи за доставка на поща. Технологията предоставя по-бързи и по-удобни начини за представяне на информация.

Третият етап (от края на 40-те до 80-те години на ХХ век) е началото на развитието на технологиите за обработка на информация. Неговите инструменти включват мейнфрейм компютри, електрически пишещи машини, фотокопирни машини и касетофони. . Появяват се автоматизирани системи за управление, основни и специални софтуерни и хардуерни системи за обработка на информация в различни области на човешката дейност, автоматизирани работни места. Технологиите започват да се фокусират върху формирането на информационно съдържание чрез различни видове представяне на информация.

Четвъртият етап (от 80-те години на ХХ век до наши дни) се определя като „информационен”. Широко приложение намират персонални компютри и различни програми за тях, факс комуникации, електронна поща, компютърни мрежи и Интернет. Осъществява се интерактивен режим на взаимодействие между потребителите и компютъра и помежду им. Създават се бази от знания и експертни системи. На този етап се формират интелигентни устройства, системи и комплекси, които са готови не само да предлагат решения, но и активно да решават теоретични и практически задачи в автоматичен режим.

Компютърът се превръща в инструмент за непрофесионалния потребител, а информационните процеси в средство за подпомагане на вземането на решения.

Еволюцията на всички поколения компютри протича с постоянен темп – 10 години на поколение. Всяка смяна на поколенията в информационните технологии изисква преквалификация на специалисти и потребители, смяна на оборудването и създаване на по-масова компютърна техника.

Информационните технологии, като напреднала област на науката и технологиите, определят ритъма на техническо развитие на цялото общество.

    Отражение.

1. Какво означава думата технология?

2. Дефинирайте информационните технологии.

3. Какви видове информационни технологии познавате?

4. Дайте примери за различни видове класификация на информационните технологии.

    Домашна работа. 1) §21, научете бележките.

2) направете тест или кръстословица по тази тема.

GBPOU KK "Армавирски машиностроителен колеж"

Конспект на урока

По дисциплината "Информационни технологии в професионалните дейности"

2-ра година специалност 38.02.05 „Стокознание и проверка на качеството на потребителските стоки”

на тема: „Информационни системи. Класификация на информационните системи"

Разработено от: Струкова Елена Алексеевна

Армавир, 2017 г

Тема на урока . « Информационни системи. Класификация на информационните системи"

датата на 11.09.2017 г

Вид дейност. Урок

Класна технология. Нивово диференциране на обучението по задължителни резултати.

Цел на урока . Проучете темата за информационните системи и класификацията на информационните системи.

Планирани образователни резултати.

Лични резултати

възпитаване на потребност от придобиване на знания;

цялостно представяне на учебната задача;

развиване на способността за установяване на причинно-следствени връзки, подчертаване на основното, обобщаване на съществуващи факти, мислене логично и абстрактно;

развиване на способността за прогнозиране на действията в ситуация на избор на решение на проблем.

Метапредметни резултати

Когнитивна

умение:

оперират с научени концепции;

използват придобитите знания при работа с образователни информационни системи.

Регулаторен

умение:

включване на нови знания в системата от знания;

работете по план, сравнявайте действията си с целта;

развиват умения и способности, достатъчни за изграждане на нов начин на действие;

разработват критерии за оценка и определят степента на успех при изпълнение на работата си;

да може да доведе решението на практически проблем до крайния резултат.

Комуникация

умение:

развиват способността да приемат и вземат предвид гледната точка на събеседника;

развиват постоянна готовност за разбиране;

развиват контрол върху речта и нейното съдържание;

развиват способността да слушат активно и конструктивно.

Резултати от предмета

овладяване на изучаваните понятия;

способността да се идентифицират основните характеристики на съвременната информационна система;

овладяване на умения за систематизиране на видове информационни системи;

способността да подбира учебен материал и да планира изпълнението му по време на самостоятелна работа.

Основни термини и понятия.

Информационна система, средства за поддръжка, класификация на ИС, отворена ИС, затворена ИС, ИС на един компютър, ИС базирана на локална мрежа, ИС базирана на глобални компютърни мрежи, системи за търсене на информация (IRS), системи за автоматично управление (ACS), автоматизирани системи системи за управление (ACS), системи за обучение.

Оборудване компютър, постери, мултимедиен проектор (интерактивна дъска), персонален компютър за всеки ученик или двойка ученици, достъп до интернет ресурси. Презентация “Класификация на информационните системи”

План на урока .

Организационен етап (7 минути).

Изучаване на нов материал (20 минути).

Етап на консолидиране на знанията (10).

Рефлексия (3 минути).

Домашна работа (2 минути).

Обобщение на урока 3 мин

Прогрес на урока :

Етап на урока

Мишена

Дейности на учителя

Студентска дейност

време

Организационен етап

7 мин

Организиране на времето.

Проверете подготовката на учениците за урока.

Поздравления

студенти.

Поздравления

учители.

1 минута.

Актуализиране на знанията.

Подгответе учениците да възприемат нов материал.

Задава въпроси по темата „Видове информация” Как се обработва информацията, цели и задачи на ИТ.”

Отговорете на въпроси на учителя

3 мин

Целеполагане и мотивация.

Да вдъхнете интерес на учениците към темата на урока.

Кани студентите да дадат примери за IP и информационни технологии в медицината, в образователна институция, данъчни и пенсионни органи, Министерство на вътрешните работи и др.

Те се опитват да разберат смисъла и предлагат възможни отговори.

3 мин

Учене на нов материал

20 минути

Изучаване

нов материал.

Да запознае студентите с класификацията и видовете ИС и ИТ, предназначението на ИТ

Обяснява на учениците структурата на IP

Възприема информацията, която се съобщава

учител, запишете примери за IP в тетрадка, гледайте (презентация)

18 мин

Допълнителни въпроси от студенти относно изложения материал

Отговаря на въпроси на учениците

Задавайте въпроси

2 минути

Етап на консолидиране на знанията

Първичен

разбиране

изучавани

материал

Консолидиране на знанията върху нов материал

Предлага въпроси по темата.

Записвайте отговорите в тетрадка

3 мин

Тестове по изучаваната тема

Изпълнявайте самостоятелно

5 минути

Партньорска проверка.

Кани учениците да оценят своя съсед по бюро и да му дадат оценка.

Оценявайте взаимно знанията си.

2 минути

Рефлексия (попълнете таблицата - самооценка)

3 мин

Домашна работа

2 минути

Домашно

упражнение.

Подгответе резюмета по следните теми:

Формулира

домашно приготвени

задачи,

коментари

него, дава

необходимо

обяснения

Те го възприемат като домашен

упражнение,

питам

въпроси,

записвам

2 минути

Обобщаване на урока

3 мин

Обобщаване на урока

Оценяване на знанията на учениците.

Задава насочващи въпроси, помага при формулирането на заключения

Формулирайте заключения.

3 мин

Задача за учениците да разсъждават върху своите дейности

Мишена: преподавам:

. оценяват стойността на учебния материал;

. извършвайте самооценка на вашите дейности;

. записвайте успеха на отделните стъпки.

Упражнение (Индивидуална форма на работа) (самочувствие)

Попълване на таблицата. Таблицата включва основни термини и понятия, свързани с темата на урока. В клетките на таблицата учениците поставят знак „+“, ако материалът е усвоен, знак „+ −“, ако материалът не е усвоен напълно или частично, и знак „−“, ако материалът не е усвоен.

Таблица.Условия на понятието

Термин (понятие)

Степен на асимилация

Термин (понятие)

Степен на асимилация

Информационна система

Е на базата на локална мрежа

средства за подкрепа

ИС, базирани на глобални компютърни мрежи

IP класификация

системи за извличане на информация (IRS)

IC с отворен цикъл

системи за автоматично управление (ACS)

затворена верига IC

автоматизирани системи за управление (ACS)

IP на един компютър

системи за обучение

Въпроси Организационен етап Актуализиране на знанията.

Задача 1. (Групова форма на работа).

Дефинирайте информационна система от ресурса:

Информационна система. // http://ru.wikipedia.org/wiki/Information_system

Задача 2. Намерете определението за информационна система, което е дадено в член 13 от Федералния закон на Руската федерация „За информацията, информационните технологии и защитата на информацията“.

ресурс:

Федерален закон на Руската федерация от 27 юли 2006 г. N 149-FZ „За информацията, информационните технологии и защитата на информацията“. // http://www.rg.ru/2006/07/29/informacia-dok.html

Задача 3. Намерете дефиницията на информационна система от ресурса:

Идея за информационната система // http://km-wiki.ru/index.php?title=Въведение_в_информационната_система

Самостоятелна работа

Работа с учебника:

Класификация на информационните системи

Упражнение 1. Дайте класификация на IP според техническите средства.

Работа с учебника:

Задача 2.. Класифицирайте IP според предназначението.

Работа с учебника:

Задача 3. Дайте класификация на IP според обхвата на приложение.

Резултатът е попълнена таблица:

Маса 1. IP класификация.

IP класификация

Видове

кратко описание на

с технически средства

по уговорка

по област на приложение

Интелектуални и преобразуващи дейности

Мишена:

затвърдете придобитите знания;

насърчаване на развитието на уменията за публично говорене.

Упражнение 1 . Попълване на обобщената таблица.

По един ученик от всяка група говори и коментира попълването на таблицата „Класификация на IP“. Въз основа на резултатите от представянето си останалите ученици от класа въвеждат липсващата информация в таблицата.

Диагностика на качеството на усвояване на темата

Мишена: установете степента на овладяване на темата „Информационни системи“.

Отговори на въпросите:взаимна проверка в тетрадката ( Оценявайте взаимно знанията си)

Какви са основните характеристики на съвременната информационна система?

Какви видове системи са тези:

система за прогнозиране на времето за различни региони на страната;

система за управление на безпилотен космически кораб;

диспечерска система на голямо летище;

диагностична система в кардиологична клиника?

Помислете за възможни области за използване на информацията в системите за училищна дейност.

Към какви видове ИС могат да се класифицират тези системи?

Какви системи се наричат ​​отворен цикъл?

Кои системи са затворени?

Каква е разликата между тези системи?

Дайте примери за затворени и отворени информационни системи?

Каква е целта на системите за извличане на информация?

Какви проблеми решават системите за управление?

Каква е целта на системите за автоматично управление (ACS)?

Каква е задачата на компютъра в автоматизираните системи за управление (ACS)?

Дайте примери за системи за обучение.

Информация за домашните.

Използвайки интернет ресурси, подгответе мини отчети.

Упражнение 1. Застраховка ИС.

Задача 2. IP в данъчната сфера.

Задача 3. ИС в митническата дейност.

Задача 4. Банков IS (BIS).

Списък на използваната литература ,

Василиева Т., Иванова И. Информатика. Съдържание на обучението: колекция от нормативни документи, методически и материали. - М.: Вента-Граф, 2008.

Работна програма на GBPOU KK "AMT" по дисциплината "Информационни технологии в професионалните дейности" за специалност 38.02.05 "Стокознание и изследване на качеството на потребителските стоки"

Информационни технологии в професионалните дейности. Учебник за софтуер с отворен код. Михеева Е.В.: "Академия", 2008 г.

Семинар по информационни технологии в професионалните дейности: Учебник за обучение с отворен код. Михеева Е.В.: "Академия", 2008 г.

Семинар по информатика. Учебник за софтуер с отворен код. Михеева Е.В. - М.: "Академия", 2008 г

Федерален държавен образователен стандарт за специалност 38.02.05 „Стокознание и проверка на качеството на потребителските стоки“

уебсайтове:

Федерален държавен образователен стандарт //http://standart.edu.ru/

Федерален център за информационни и образователни ресурси //http://fcior.edu.ru/ http://nsportal.ru/ Федерален закон на Руската федерация от 27 юли 2006 г. N 149-FZ „За информацията, информационните технологии и защитата на информацията“. // http://www.metod-kopilka.ru/page-4-1-12-10.html

Урок 1. Информационните технологии в обществото.

Дата на:_______

Вид на урока: откриване на нови знания.

Планирани образователни резултати:

Предмет:

    формиране на общи представи заролята на информационните технологии в обществото, етапите и перспективите на тяхното развитие;

Метасубект:

    да бъде в състояние да обвързвам образователно съдържание със собствен житейски опит и разбиране на значението на предмета в съвременното информационно общество

лични:

    развитие на речта, мисленето, въображението на учениците;

    желанието на учениците да подобрят комуникативните си умения;

    образуванеумения за комуникация и работа в екип.

Цели на урока:

1) въвеждане на учениците с концепцията за информационните технологии в обществото ;

2) изучаване на правилата и нормите на поведение при общуване в интернет;

3) запознаване с законите на развитието на информационните технологии ;

Използвана технология: системно-дейностен подход.

Организационни форми на обучение: групова, фронтална.

Методи на обучение: изследователски, нагледен и илюстративен.

Стъпки на урока

    Организационни. (3 минути)

    Актуализиране на знанията (7-10 минути)

    Въвеждане на нова тема (15-18 минути)

    Размисъл (4-7 минути)

    домашна работа (2-3 минути)

По време на часовете

III. Въвеждане на нова тема (15-18 мин. T)

Човешкото общество непрекъснато се развива и променя през цялата си история. Правилата и нормите на общуване между хората също варират в зависимост от историческата епоха, обичаите и традициите на даден народ. Смятате ли, че развитието на интернет и навлизането на информационните технологии в ежедневието на хората доведоха до определени промени в обществото?

Концепция Информационно общество неразривно свързан с технологично ниво на развитие. В едно информационно общество основният ресурс е информацията; в такова общество повечето хора са затрупани от производството, съхранението, обработката и предаването на информация.

Какви признаци на информационното общество познавате?

наличие на компютри;

ниво на развитие на компютърните мрежи;

дела на населението, заето в информационния сектор, както и използващо информационните технологии в ежедневието си.

В момента никоя държава не може да се нарече информационно общество, но някои са се приближили до това. Кои са тези държави според вас? ( Япония, САЩ и някои страниЕвропейски съюз).

В информационното общество човешката дейност ще бъде
до голяма степен зависят от способността за ефективно използване на съществуващите
информация.

И така, вие и аз вече знаем какво е информационното общество. Нека сега формулираме концепцията за информационните технологии в обществото.

Информационни технологии (ИТ) е процес, който използва набор от методи и софтуер и хардуер за събиране, обработка, съхраняване, предаване и представяне на информация с цел получаване на информация с ново качество, намаляване на интензивността на труда и повишаване на ефективността на процесите на използване на информационните ресурси. .

Използването на компютри във всички сфери на човешката дейност ще позволи:

осигуряват достъп до надеждни източници на информация;

освобождаване на човек от рутинна работа;

ускоряване на вземането на оптимални решения;

Аавтоматизиране на обработката на информация.

В резултат на това производството на информационни продукти ще се превърне в основна сфера на човешката дейност. Този процес ще доведе до създаването на информационно общество, в което знанието и интелигентността ще играят основна роля.

Създаването на международната компютърна мрежа Интернет изигра огромна роля в напредъка на човечеството по пътя към информационното общество. Днес това е колосална и бързо развиваща се система.

Сега виждаме знаци навсякъде, че нашето общество се доближава до информационно общество. Всеки има телевизор, телефон вкъщи, повечето имат компютър с интернет и мобилен телефон. Появиха се нови професии като програмист и системен администратор. Много професии са се променили значително с появата на компютрите.

Смятате ли, че има правила и норми за комуникация в глобалната интернет мрежа?

В социалните мрежи, формуляри и различни чатове, които са в изобилие в глобалната мрежа, хората общуват и обменят информация, както в ежедневието. Ето защо не бива да забравяте за етикета на общуване, ако пишете съобщение в социалната мрежа на свой съученик или изпращате имейл с бизнес съдържание. Представям ви десетте заповеди на интернет етикета. Нека ги обсъдим и си представим как хората общуват, без да спазват тези правила.

1.Запомнете човека! Не забравяйте, че дори чрез мъртъв интернет и компютър, натъпкан с електроника, вие общувате с жив човек. И то често - с много хора едновременно... Не се оставяйте да бъдете заблудени от атмосферата на анонимност и всепозволеност - не забравяйте, че от другата страна на линията има човек точно като вас... Когато съставяте имейл, представете си, че казвате всичко това на човека директно в лицето - и се опитайте да не се срамувате от думите си. Оттук и второто правило:

2. Следвайте същите правила онлайн, които следвате в реалния живот. Нарушаването на законите на човешкото общуване, на моралните правила или нормите на социалния живот в интернет може да е относително безнаказано за вас... Но дали съвестта ви ще бъде чиста? Не забравяйте обаче третото правило:

3.Не забравяйте, че сте във виртуалното пространство! Неговите граници са много по-широки от границите на човешкото общество, с което сме свикнали, и различни части от него могат да имат свои собствени закони. Затова, когато се сблъскате с нов тип комуникация в Интернет, проучете неговите закони и разпознайте техния приоритет. Например, всяка дискусионна група, форум или дори IRC канал има свои собствени, местни правила (правила) - проверете ги, преди да изпратите първото си съобщение! И най-важното, помнете неписаните правила: например правило четири:

4. Внимавайте с времето и мненията на другите! Поискайте помощ само когато наистина е необходимо - и в този случай винаги можете да разчитате на помощта и подкрепата на вашите колеги. Въпреки това, не притеснявайте другите потребители за дреболии - в противен случай в крайна сметка те просто ще спрат да общуват с вас. Не забравяйте, че мрежовото време е не само ограничено, но и доста скъпо за мнозина! И, освен вашите проблеми, събеседниците ви също могат да имат свои... Този принцип обаче има и обратна страна, записана в правило пето:

5. Старайте се да изглеждате прилично в очите на събеседниците си! Не пестете времето си за „конвенции“ като правила за добри нрави или, да речем, правила за граматика и правопис. Дори комплиментите губят тегло и убедителност, когато са въплътени в тази форма:

„Хей пич, луд съм по теб и твоите книги, пиши готино“

Правило шест следва от това правило:

6.Не пренебрегвайте съветите на експертите и споделяйте знанията си с другите! Бъдете благодарни на тези, които прекарват времето си, отговаряйки на вашите въпроси. Но дори и да получите писмо с въпрос от друг потребител, не бързайте да изпратите това съобщение в кошчето, колкото и смешно и наивно да изглежда. Оттук и седмото правило:

7. Сдържайте страстите. Никакъв етикет не забранява да влизате в дискусии, но не стигайте до псувни и псувни - дори ако вашият колега умишлено ви провокира към това.

8. Уважавайте не само своето, но и личното пространство на другите! Ако по някаква причина искате да останете анонимни в интернет, признайте тези права като ваш събеседник. Освен това той има право на анонимност и поверителност, дори ако говорите „с отворена козирка“. Странична последица от това правило: не публикувайте информация от вашите лични писма без съгласието на подателите им, не ровете в чужди пощенски кутии и в крайна сметка в чужди компютри! Господа хакери, това се отнася директно за вас... Както и следното правило:

9. Не злоупотребявайте с властта и влиянието си в интернет! Да спечелиш доверие е трудно, но да го загубиш е толкова лесно!
И накрая - последното, най-важно правило:

10. Бъдете толерантни към недостатъците на хората около вас! Не гледайте дали вашите събеседници спазват правилата на нетикета или не, следвайте ги сами! Накрая много учтиво препоръчайте на събеседника да се запознае с тези правила...

Технология означава набор от методи, методи и техники, използвани за получаване на определен вид продукт. С развитието на материалното производство се създават и развиват производствените технологии в промишлеността и селското стопанство.

Информационните технологии се отнасят до областта на информационните дейности на хората. Книгоиздаването, телевизията и радиото, издаването на вестници, библиотечното дело и много други са създали свои собствени технологии. Всяко образование, включително училищното, изисква специални техники, тоест технологии.

Изтегли:


Преглед:

Обобщение на урока по темата

"Информационни технологии"

9 клас

Технология означаванабор от методи, методи и техники, използвани за получаване на определен вид продукт. С развитието на материалното производство се създават и развиват производствените технологии в промишлеността и селското стопанство.

Информационните технологии се отнасят до областта на информационните дейности на хората. Книгоиздаването, телевизията и радиото, издаването на вестници, библиотечното дело и много други са създали свои собствени технологии. Всяко образование, включително училищното, изисква специални техники, тоест технологии.

технология - това е точно изчислен процес за получаване на предвидим (предварително определен) резултат. Това свойство е най-важната характеристика на технологията, която я отличава от други процеси, например експеримент, където резултатът не може да бъде предварително определен и т.

Информационните технологии, базирани на съвременни компютърни технологии, често се наричат ​​нови информационни технологии (NIT). NIT възникват на кръстопътя на традиционните (некомпютърни) технологии и компютърните методи за обработка на информация.

Нека изброим някои NIT, които се използват широко днес.

Подготовка на документи

Почти всяка бизнес сфера е свързана с изготвянето на документация: отчетна, директивна, справочна, придружаваща и др. Използването на компютри за тези цели стана повсеместно.

Компютърът в офиса изпълнява много задачи, които могат да бъдат разделени на две категории: регулирани и нерегулирани. Регулираните са тези, които се повтарят редовно, създавайки документи от един и същи тип, които се различават един от друг по набори от цифрови данни или текстови фрагменти. Примери са фиш за заплата, класно списание, месечен финансов отчет на фирма и др. За изготвянето на всеки един от тези документи се използва специална програма, която автоматично (от базата данни) въвежда нова информация в предварително подготвени стандартни форми.

Нерегламентираната работа е по-разнообразна по природа, за нея е невъзможно да се запасите със специални програми и те се извършват, като правило, с помощта на офис софтуер с общо предназначение (текстообработващи програми, графични редактори, програми за подготовка на презентации и др.).

Търсене на информация

Всеки, който е бил и работил в голяма библиотека, знае колко трудно понякога може да бъде намирането на нужната книга, особено ако не се знаят точните библиографски данни, а се знае само предметът. Съвременните системи за извличане на информация напълно трансформираха технологията за извличане на информация. Компютърните системи за търсене на книги и списания са станали доста разпространени в библиотеките. В процеса на подготвителната работа се създават електронни картотеки, а при заявка по теми на екрана на библиотечния компютър се появява списък с избрани книги.

Ако търсим информация извън библиотеката, се обръщаме към съвременните търсачки, обикновено работещи чрез компютърни мрежи. Търсачките в Интернет често намират толкова много информация при поискване, че става проблем да се избере най-подходящата информация за клиента. Освен това, за разлика от библиотеките, говорим не само за книги, но и за информация, представена във всякакви други източници и в голямо разнообразие от форми (включително аудио).

Новите технологии за извличане на данни доведоха и до нови форми на описание и систематизиране на данни. По този начин компютърните системи за търсене широко използват индексиране - подредени списъци по различни ключове. Традиционните системи за цифрова класификация (UDC - универсална десетична класификация) продължават да се използват. Използват се индексни списъци, базирани на ключови думи и тезаурус.

Благодарение на високата скорост на съвременните компютри е възможно да се търси във всички съхранени в системата текстове (за наличието на търсената дума или група от думи).

Съдействие при вземане на управленски решения

Преди двадесет години много предприятия в страната започнаха да внедряват автоматизирани системи за управление - ACS. Първоначално обаче те не бяха много ефективни. Към днешна дата в тази област са настъпили големи промени: появиха се нови концепции, техническата и софтуерната информационна база се промени. В резултат на това ефективността на използването на автоматизирани системи за управление се е увеличила значително.

Класическата автоматизирана система за управление включва система за събиране на информация, система за обработка и анализ на информация и система за генериране на изходна информация. Той решава проблемите на оценката и прогнозирането на дейността на предприятието, реакцията на непредвидени и разрушителни ситуации, изискващи незабавни действия, извършване на проектни, технологични и финансови счетоводни изчисления и др. Работата му се основава на икономико-математически модел на предприятие, който има оптимизационен характер. По правило автоматизираните системи за управление работят на базата на корпоративна локална компютърна мрежа, което придава на системата гъвкавост и ефективност.

Контрол на процесите

Благодарение на микропроцесорната технология стана възможно създаването на системи, които контролират отделни механизми и дори цели технологични процеси. В същото време има автоматизирани системи, в които човек участва пряко в технологичния процес, и автоматични, в които човек е практически отстранен от контрол.

Проблемът за прякото участие на човека в управлението на технологичния процес най-често се свързва със скоростта на този процес. Ако скоростта надвишава човешките възможности, тогава работата на такива системи е напълно автоматизирана. Например, при изстрелване на космически кораб, стотици сензори предават информация за хода на полета към наземния компютърен комплекс и в случай на проблеми може да остане част от секундата за вземане на решение, т.е. просто няма да има време да реагира. В този случай програмата (която, разбира се, е съставена от хора) реагира.

Компютърно проектиране

Информатизацията създаде друга изключително важна технология - системите за автоматизирано проектиране (CAD).

Проектирането включва създаване на скици и чертежи, икономически и технически изчисления, работа с документация, моделиране и др.

Modern CAD е високопрофесионална програма, която поема много от тези дейности.

Има два вида CAD системи: чертожни и специализирани за определени видове продукти. Чертежните CAD системи са универсални, те ви позволяват да създавате сложни чертежи във всяка област на техническия дизайн. Специализираният CAD, например за проектиране на жилищни сгради, съдържа в базата данни цялата необходима информация за строителните материали - както технически, така и икономически, за стандартни строителни конструкции, основи и др. Инженерът-конструктор създава образ на къщата, нейните технически и икономически изчисления, чертежи без някога познатите чертожна дъска и чертожни инструменти. Всичко това радикално подобрява процеса на проектиране.

Геоинформационни технологии

Това е името на най-новите информационни технологии, които доведоха до създаването на най-модерния клас информационни системи - Географски информационни системи (ГИС). Тези системи съхраняват данни, свързани с географска карта на района (област, град, държава, и т.н.).

Например общинска ГИС съхранява в своите бази данни информацията, необходима за всички служби, които поддържат живота на града: градски власти, енергийни работници, специалисти по управление на водите, специалисти по комуникации, данъчни власти, органи за социално осигуряване, полиция, медицински служби и др. Цялата тази разнородна информация е свързана с картата на града, която е организационната основа на ГИС. Благодарение на специални технологични техники, тази карта може да бъде мащабирана, тоест можете да „изрежете“ парче от нея (просто като го проследите на екрана с мишката) и да го увеличите. Щраквайки върху обект на екрана, вместо карта, получаваме база данни с описание на този обект.

Има ГИС в много по-голям мащаб: регионален, национален, международен. Например с усилията на редица държави беше създадена ГИС на Черно море. Трябва да се разбере, че създаването на ГИС е трудоемко и скъпо, но ефективността от използването му е изключително висока.

Информационни технологии в образованието

Обучението достига до милиони хора. Има системи за средно, висше, допълнително образование, системи за повишаване на квалификацията, преквалификация на персонала и т.н. Специалист от 21 век ще бъде поставен в условия, в които почти постоянно ще трябва да учи нещо. Обществото е изправено пред задачата да създаде система за непрекъснато образование, която да обслужва значителна част от населението.

Технологиите за обучение са се променили малко през последните 100 години. Засега се прилага основно методът на колективно обучение: един учител на група ученици. Този метод на обучение не винаги дава добри резултати. Причината е в различията в индивидуалните способности и възможности на учениците.

Пътят към усъвършенстване минава през индивидуализацията на ученето. Вече сега инструментите за обучение на NIT помагат за решаването на този проблем:

Индивидуално използване на специални програми (обучение, обучение, наблюдение и др.). Комбинацията от такива програми за определен предмет (или раздел) образува това, което се нарича електронен учебник. Мултимедийните технологии се използват широко при създаването на електронни учебници.

Друг проблем на образователната система (най-вече това се отнася за висшето и специалното образование) са неравните условия за хората във възможността да получат качествено образование поради географска отдалеченост от образователните центрове, поради ограничения капацитет на университетите и др. Помощ при решаването на този проблем идва нова форма на обучение:

Дистанционно обучение чрез компютърни мрежи. Има няколко технологии за дистанционно обучение, които в момента се конкурират една с друга и се тестват.

Въпроси и задачи

Какво означават термините „технология“, „информационна технология“, NIT?

Избройте основните проблеми, решавани с помощта на NIT.

С какви форми на NIT сте се сблъсквали? Обърнете внимание на техните положителни страни и възможни недостатъци.




Ново в сайта

>

Най - известен