صفحه اصلی ارتوپدی برنامه ریزی درسی با موضوع فناوری اطلاعات. طرح کلی درس "سیستم های اطلاعاتی"

برنامه ریزی درسی با موضوع فناوری اطلاعات. طرح کلی درس "سیستم های اطلاعاتی"

طرح درس برای رشته "فناوری اطلاعات در فعالیت های حرفه ای".

موضوع درس: نرم افزار پایه.

مدت زمان درس - 2 ساعت.

اهداف:

1.آموزشی: دانش آموزان را با نرم افزارهای پایه آشنا کنید.

2. آموزشی: القای دقت، سخت کوشی، پشتکار، صبر، غرور در کار انجام شده.

3. در حال توسعه: ایجاد علاقه به موضوع.

وظایف:


  1. دانش آموزان را با نرم افزارهای پایه آشنا کنید.

  2. آراستگی و ادب را پرورش دهید.
تجهیزاتکتاب درسی فناوری اطلاعات در فعالیت های حرفه ای، ویرایش. E.V. Mikheeva.

در طول کلاس ها:

سازمان لحظه:احوالپرسی، بررسی حضور و غیاب، آمادگی برای کلاس.


  1. آموزش القایی

    1. آماده سازی دانش آموزان برای مطالعه مطالب جدید (تعیین موضوعات، اهداف، به روز رسانی دانش).
موضوع درس: نرم افزار پایه.

هدف از درس: مطالعه نرم افزارهای پایه، مفاهیم اولیه موجود در نرم افزار.


    1. به روز رسانی دانش قبلی

  1. انواع مانیتورها و مشخصات آنها را فهرست کنید.

  2. انواع پرینترها، مزایا و معایب آنها را نام ببرید.

  3. برای انتخاب اسکنر از چه پارامترهایی باید استفاده کرد؟

  4. چگونه یک مودم انتخاب کنیم؟

  5. پلاترها و دیجیتایزرها چه کاری می توانند انجام دهند؟

  6. چرا دوربین دیجیتال را دوربین بدون فیلم می نامند؟

  7. چگونه از کامپیوتر خود در برابر نوسانات برق محافظت کنیم؟

  8. ابزار فنی ارائه را توضیح دهید.

    1. ارتباط مطالب جدید توسط معلم.

نرم افزار اساسی

نرم افزار اصلی شامل:


  • سیستم عامل

  • برنامه های خدماتی (پوسته ها، ابزارها، ابزارهای آنتی ویروس)؛

  • برنامه های تعمیر و نگهداری (برنامه های تست، برنامه های کنترل)؛

  • نرم افزارهای ابزاری (مترجم زبان برنامه نویسی، کامپایلر، مفسر، اسمبلر).
سیستم عامل

سیستم عامل(OS) مجموعه ای از نرم افزارهای ویژه است که برای کنترل بارگذاری رایانه، راه اندازی و اجرای سایر برنامه های کاربر و همچنین برای برنامه ریزی و مدیریت منابع محاسباتی رایانه شخصی طراحی شده است. کنترل پردازش اطلاعات و تعامل بین سخت افزار و کاربر را فراهم می کند.

یکی از مهمترین عملکردهای سیستم عامل اتوماسیون فرآیندهای ورودی/خروجی اطلاعات و کنترل اجرای وظایف برنامه حل شده توسط کاربر است. سیستم عامل برنامه مورد نظر را در حافظه رایانه شخصی بارگذاری می کند و پیشرفت اجرای آن را نظارت می کند. موقعیت هایی را که با محاسبات عادی تداخل دارند را تجزیه و تحلیل می کند و دستورالعمل هایی را در مورد آنچه که در صورت بروز مشکلات باید انجام شود ارائه می دهد.

سیستم عامل های رایانه های شخصی به دو دسته تقسیم می شوند
تک وظیفه ای و چند وظیفه ای.
که در سیستم عامل تک وظیفه ایکاربر در یک زمان با یک برنامه خاص (وظیفه) کار می کند. نمونه هایی از این سیستم عامل ها سیستم عامل های MS-DOS و MSX هستند.

سیستم عامل چند وظیفه ایبه شما امکان می دهد با چندین برنامه به صورت موازی کار کنید و تعداد برنامه ها به قدرت سیستم بستگی دارد. به عنوان مثال می توان به سیستم عامل های همه نسخه های Microsoft Windows، UNIX، OS/2، Linux، Mac OS اشاره کرد.

سیستم عامل شبکهبا ظهور شبکه های محلی و جهانی مرتبط هستند و برای دسترسی به تمام منابع یک شبکه کامپیوتری طراحی شده اند. نمونه هایی از این سیستم ها عبارتند از Novell Net Ware، Microsoft Windows-NT، UNIX، IBM LAN.

نرم افزار خدماتمجموعه ای از محصولات نرم افزاری است که خدمات اضافی را در کار با کامپیوتر و گسترش قابلیت های سیستم عامل ها در اختیار کاربر قرار می دهد.

بر اساس عملکرد، ابزارهای سرویس را می توان به ابزارهایی تقسیم کرد که رابط کاربری را بهبود می بخشد، از داده ها در برابر تخریب و دسترسی غیرمجاز محافظت می کند، داده ها را بازیابی می کند، سرعت تبادل داده ها را افزایش می دهد، برنامه ها را بایگانی / حذف می کند و ابزارهای ضد ویروس. نرم افزار محافظت از آنتی ویروس، تشخیص (تشخیص) و درمان (خنثی سازی) ویروس ها را فراهم می کند. اصطلاح "ویروس" به برنامه ای اطلاق می شود که می تواند تکثیر شود، به برنامه های دیگر نفوذ کند و اقدامات ناخواسته مختلفی را انجام دهد.

رایج ترین برنامه های ضد ویروس روسی DRWeb و AVP هستند. نمونه هایی از بایگانی کننده ها عبارتند از WinZip و WinRAR.

برنامه های تعمیر و نگهداری

زیر برنامه های تعمیر و نگهداریبه مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری و سخت افزاری برای تشخیص و تشخیص خطاها در حین کار یک کامپیوتر یا سیستم کامپیوتری به عنوان یک کل اشاره دارد.

آنها شامل ابزارهایی برای تشخیص و نظارت آزمایشی بر عملکرد صحیح رایانه شخصی و قطعات جداگانه آن، و همچنین برنامه های ویژه برای تشخیص و نظارت بر محیط محاسباتی سیستم اطلاعاتی به طور کلی، از جمله کنترل نرم افزار و سخت افزار است که به طور خودکار عملکرد را بررسی می کند. از سیستم

نمونه ای از یک برنامه آزمایشی، برنامه Doctor Hardware، بسته Checklt برای ویندوز است.

نرم افزار ابزار دقیق

سیستم برنامه نویسی -این مجموعه ای از ابزارها است که شامل یک زبان برنامه نویسی ورودی، یک مترجم، زبان ماشین، کتابخانه های برنامه های استاندارد، ابزارهایی برای اشکال زدایی برنامه های ترجمه شده و ترکیب آنها در یک کل واحد است.

مترجمزبان های برنامه نویسی برنامه ای است که متن برنامه را از یک زبان برنامه نویسی به کد ماشین ترجمه می کند.

در سیستم های برنامه نویسی، مترجم برنامه ای را که به زبان برنامه نویسی ورودی نوشته شده است به زبان دستور ماشین یک کامپیوتر خاص ترجمه می کند. بسته به روش ترجمه از زبان برنامه نویسی ورودی، مترجم ها به کامپایلر و مفسر تقسیم می شوند.

که در تلفیقیفرآیندهای ترجمه و اجرای برنامه در زمان از هم جدا می شوند. ابتدا، برنامه کامپایل شده به مجموعه‌ای از ماژول‌های شیء زبان ماشین تبدیل می‌شود، که سپس به یک برنامه ماشینی منفرد مونتاژ می‌شوند (پیوند می‌شوند) و آماده اجرا و ذخیره به عنوان یک فایل هستند.

مترجمترجمه گام به گام و اجرای فوری عبارات برنامه منبع را با هر عبارت زبان برنامه نویسی ورودی به یک یا چند دستور زبان ماشین ترجمه می کند.

جایگاه ویژه ای در سیستم برنامه نویسی اشغال شده است مونتاژ کنندگان،مجموعه ای متشکل از یک زبان برنامه نویسی زبان اسمبلی ورودی و یک کامپایلر اسمبلر را نشان می دهد.

اسمبلر یک ضبط یادداشتی (شرطی) از دستورالعمل های ماشین است و به شما امکان می دهد برنامه های بسیار کارآمدی را در زبان ماشین بدست آورید.


    1. تثبیت اولیه و تکرار مداوم مطالب مورد مطالعه.

  1. منظور از نرم افزار چیست؟

  2. وظایف اصلی نرم افزار پایه چیست؟

  3. چه نرم افزاری در نرم افزار پایه گنجانده شده است؟
2. جلسه توجیهی نهایی

2.1. پایش و ارزشیابی مهارت های یادگیری دانش آموزان. دادن نمره برای کار انجام شده

2.2. تقسیم تکالیفدرس خواندن سخنرانی شماره 3.
دانلود

همچنین ببینید:

خلاصه درس برای رشته "فناوری اطلاعات در فعالیت های حرفه ای". موضوع درس: نرم افزار پایه. مدت زمان درس 2 ساعت

خلاصه درس “نرم افزار کامپیوتری. نرم افزار سیستم" نام کامل Ananina Anna Vasilievna 2

شرح توسعه درس معلم: موضوع: علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات، پایه هشتم (تاریخ درس 23 نوامبر); موضوع درس: هدف و طراحی کامپیوتر (مدت زمان درس 45 دقیقه) نوع درس: یادگیری مطالب جدید

تاریخ شماره درس موضوع درس کارگاه تئوری نرم افزار

طرح کلی درس فناوری باز کلاس 7 "الف" موضوع درس: پروژه "داخلی ساختمان مسکونی" نوع درس: بازی تجاری معلم: Asabina I. I. Rtishchevo، 2008

موضوع درس . فن آوری های اطلاعات و سیر تکاملی آنها

نوع درس : یادگیری مطالب جدید

هدف از درس : مفاهیم فناوری، فناوری اطلاعات، انقلاب اطلاعاتی را ارائه دهید. ابزارها، انواع، مراحل توسعه فناوری اطلاعات را مطالعه کنید.

در طول کلاس ها

    زمان سازماندهی

    به روز رسانی دانش.

    اطلاعات مفهومی را تعریف کنید.

    چه فرآیندهایی را فرآیندهای اطلاعاتی می نامند؟

    مراحل اصلی توسعه کامپیوتر را نام ببرید.

    موضوع جدید.

تعریف فناوری اطلاعات

مدت، اصطلاح « فناوری اطلاعات "با دو مفهوم مرتبط است: اطلاعات و فناوری. در فصل اول با مفهوم «اطلاعات» آشنا شدید. "تکنولوژی" به معنای دنباله ای از اقدامات به منظور پردازش چیزی است. فرآیند فن آوری با ابزارها و روش های مختلف انجام می شود.

با در نظر گرفتن مفاهیم فناوری و اطلاعات در کنار هم می توان گفتفناوری اطلاعات مجموعه ای از اقداماتی است که برای جمع آوری، دریافت، انباشت، ذخیره، پردازش، تجزیه و تحلیل و انتقال اطلاعات با استفاده از فناوری رایانه استفاده می شود.

هدف فناوری اطلاعات، تولید اطلاعات برای تحلیل و تصمیم گیری انسانی بر اساس هر اقدامی است.

ابزارهای فناوری اطلاعات

وسایل فنی - کامپیوتر شخصی، تجهیزات اداری، خطوط ارتباطی، تجهیزات شبکه.

رسانه های اطلاعاتی – مجموعه ای از داده های ارائه شده به شکلی خاص برای پردازش کامپیوتری

نرم افزار عملکردهای انباشت، پردازش، تجزیه و تحلیل، ذخیره سازی و رابط را با کامپیوتر انجام دهد.

توسعه فناوری کامپیوتر هنوز متوقف نشده است. با قوی‌تر شدن رایانه‌ها، به قابلیت‌های ارتباطی داخلی، مودم‌های پرسرعت، مقدار زیادی حافظه، اسکنرها و دستگاه‌های تشخیص صدا و دست خط مجهز می‌شوند.

مانند ابزارهای فناوری اطلاعات از انواع معمول محصولات نرم افزاری استفاده می شود. برای مثال، ویرایشگرهای متن، صفحات گسترده و ویرایشگرهای گرافیکی از جمله این موارد هستند.

انواع فناوری اطلاعات

انواع داده های پردازش شده

متن

گرافیک

عددی

چند رسانه ای

روش ها و ابزارهای پردازش داده ها

جهانی

پایه ای

خاص

کاربرد در مناطق خاص فعالیت ها

برنامه های موضوعی

برنامه های کاربردی

فناوری اطلاعات جهانی شامل روش ها و وسایلی است که امکان استفاده از منابع اطلاعاتی جامعه را فراهم می کند.

پایه ای فناوری اطلاعات برای یک کاربرد خاص (تولید، تحقیق، تدریس و غیره) طراحی شده است.

فناوری اطلاعات خاص پردازش داده ها را هنگام حل وظایف روزمره کاربران انجام می دهد (به عنوان مثال، وظیفه تهیه اسناد، تبادل پیام، حسابداری محصولات تولیدی، تجزیه و تحلیل نتایج فعالیت های خود و غیره).

توسط نوع داده های پردازش شده تمایز فناوری اطلاعات برای پردازش متن، عددی، گرافیکی و داده های چند رسانه ای.

داده های متنی توسط ویرایشگرهای متن پردازش می شود.

داده های عددی - میزهای الکترونیکی

داده های گرافیکی - ویرایشگرهای گرافیکی

همه انواع داده ها، از جمله اشیاء بلادرنگ - صوتی و تصویری، پردازش می شوندچند رسانه ای فن آوری ها

توسط کاربرد در زمینه های خاص فعالیت فناوری اطلاعات به دو دسته کاربردی و موضوعی تقسیم می شود.

برنامه های موضوعی برنامه های استانداردی هستند که برای حل انواع مشکلات خاص در زمینه های مختلف فعالیت حرفه ای طراحی شده اند. هدف آنها خودکار کردن کارهای معمول است. به عنوان مثال، برای کارکنان شرکت های تولیدی، اینها برنامه هایی برای حسابداری، مدیریت انبار، محدوده محصول و تهیه مواد خام هستند. برای کارگران فرودگاه - سیستم رزرو و فروش بلیط و غیره.

برنامه های کاربردی یک شخصیت کلی و جهانی دارند. آنها تقریباً در تمام زمینه های فعالیت انسانی قابل استفاده هستند. به عنوان مثال، پردازشگرهای متن، پردازشگرهای صفحه گسترده، ایمیل، اینترنت.

تکامل توسعه فناوری اطلاعات

بیایید مهم ترین نقاط عطف تاریخی در توسعه فناوری اطلاعات را در نظر بگیریم. لازم به ذکر است که تعریفی که از فناوری اطلاعات ارائه کردیم، تعریف مدرنی است که در ارتباط با استفاده از فناوری رایانه در پردازش اطلاعات ظاهر شده است. فناوری های اطلاعاتی همچنین شامل ایجاد نوشتار، اختراع چاپ، تلفن، تلگراف، رادیو و تلویزیون است.

انقلاب های اطلاعاتی

در طول تاریخ بشر، چهار انقلاب اطلاعاتی رخ داده است.انقلاب اطلاعاتی تحولی در زندگی اجتماعی است که ناشی از تغییرات اساسی در حوزه پردازش اطلاعات است . هر بار در چنین مواردی، جامعه بشری به مرحله کیفی جدیدی از رشد خود صعود کرد.

اولین انقلاب اطلاعاتی با ظهور نوشتن همراه است. فرصتی برای انتقال دانش به نسل جدید وجود دارد. اختراع الفبا، پاپیروس و پوست به ایجاد کتابخانه های باستانی - مخازن دانش- منجر شد. این یک جهش بزرگ در توسعه انسانی بود. جستجوی فشرده برای رسانه های ذخیره سازی فنی، روش های قابل اعتماد ذخیره و انتقال دانش، و جستجو برای بهترین راه ها برای انتقال اطلاعات به فرزندان آغاز شد.

در اواسط قرن شانزدهم، انقلاب اطلاعاتی جدیدی رخ داد که با ظهور چاپ و اختراع ماشین چاپ همراه بود. . این به طور اساسی انسان، سطح تفکر، فرهنگ و همه فعالیت های او را تغییر داد.

با ظهور چاپ کاغذ و کتاب، فقط فرآیندهای ذخیره سازی اطلاعات مدرن شد و فرآیندهای پردازش اطلاعات خود هنوز توسط انسان کنترل می شد.

سومین انقلاب اطلاعاتی در پایان قرن نوزدهم رخ می دهد. در این زمان برق کشف شد. این کشف منجر به پیدایش ابزارهایی برای دریافت و انتقال داده ها مانند تلگراف، تلفن و رادیو شد. همه این اختراعات به طور قابل توجهی بر سرعت انتقال اطلاعات تأثیر گذاشته است، امکان انتقال و جمع آوری سریع داده ها در حجم نامحدود تقریباً در هر نقطه از زمین و مهمتر از همه استفاده سریع از آن را فراهم کرده است.

چهارمین انقلاب اطلاعاتی در دهه 70 قرن بیستم آغاز شد. در این دوره، کامپیوتر شخصی، شبکه های کامپیوتری، سیستم های انتقال داده های ماهواره ای و مخابرات اطلاعات ظاهر شدند. انتقال از ابزارهای مکانیکی و الکتریکی انتقال داده به وسایل الکترونیکی وجود دارد. کوچک سازی تمامی دستگاه ها، ابزار و اجزای فناوری کامپیوتر در حال انجام است. همزمان، دستگاه های کنترل شده با نرم افزار (ربات ها، هواپیماهای بدون سرنشین و ...) در حال ایجاد هستند. صنعت اطلاعات در حال توسعه است که با تولید آخرین ابزار فنی، فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور (تلفن های هوشمند، رایانه های لوحی، بینایی مصنوعی، فناوری های ورودی گفتار و خروجی اطلاعات به رایانه و غیره) همراه است. رشته علمی علوم کامپیوتر در حال شکل گیری است. همه اینها منجر به افزایش بی‌سابقه نیاز به دانش، ایجاد ابزارها و راه‌های جدید برای ارضای این نیاز، شکل‌گیری و توسعه یک جامعه اطلاعاتی مدرن شد.

مراحل توسعه فناوری اطلاعات

در توسعه فناوری پردازش اطلاعات می توان مراحل مختلفی را متمایز کرد. هر مرحله با ویژگی خاصی مشخص می شود.

مرحله اول تا نیمه دوم قرن نوزدهم ادامه داشت و عمدتاً شامل فناوری هایی با استفاده از ابزارها می شود: قلم، کاغذ و انتقال اطلاعات با استفاده از پست، پیام رسان. هدف اصلی فناوری اطلاعات در این مرحله ثبت اطلاعات روی کاغذ است.

مرحله دوم (از اواخر قرن نوزدهم تا دهه 40 قرن بیستم) با استفاده از ابزارهایی به شکل ماشین تحریر، تلفن، گرامافون و روش های مدرن تر (مکانیکی) تحویل پست مشخص می شود. فناوری راه‌های سریع‌تر و راحت‌تری برای ارائه اطلاعات فراهم می‌کند.

مرحله سوم (از اواخر دهه 40 تا 80 قرن بیستم) آغاز توسعه فناوری اطلاعات برای پردازش اطلاعات است. از ابزارهای او می توان به رایانه های بزرگ، ماشین تحریر برقی، دستگاه فتوکپی و ضبط صوت اشاره کرد. . سیستم‌های کنترل خودکار، سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اساسی و ویژه برای پردازش اطلاعات در حوزه‌های مختلف فعالیت انسانی و ایستگاه‌های کاری خودکار ظاهر می‌شوند. فن آوری ها شروع به تمرکز بر شکل گیری محتوای اطلاعاتی از طریق انواع مختلف ارائه اطلاعات کرده اند.

مرحله چهارم (از دهه 1980 تا امروز) به عنوان "اطلاعاتی" تعریف می شود. کامپیوترهای شخصی و نرم افزارهای مختلف برای آنها، ارتباطات فکس، پست الکترونیکی، شبکه های کامپیوتری و اینترنت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. یک حالت تعاملی تعامل بین کاربران و رایانه و بین آنها انجام می شود. پایگاه های دانش و سیستم های خبره در حال ایجاد است. در این مرحله دستگاه‌ها، سیستم‌ها و مجتمع‌های هوشمندی در حال شکل‌گیری هستند که نه تنها برای ارائه راه‌حل، بلکه برای حل فعال مسائل تئوری و عملی در حالت خودکار آماده هستند.

کامپیوتر به ابزاری برای کاربر غیرحرفه ای تبدیل می شود و فرآیندهای اطلاعاتی به وسیله ای برای حمایت از تصمیم گیری او تبدیل می شود.

تکامل همه نسل‌های کامپیوترها با سرعت ثابتی اتفاق می‌افتد - 10 سال در هر نسل. هر تغییر نسلی در فناوری اطلاعات مستلزم بازآموزی متخصصان و کاربران، تغییر تجهیزات و ایجاد فناوری کامپیوتری تولید انبوه است.

فناوری اطلاعات به عنوان یک حوزه پیشرفته علم و فناوری، ریتم توسعه فنی کل جامعه را تعیین می کند.

    انعکاس.

1. کلمه تکنولوژی به چه معناست؟

2. فناوری اطلاعات را تعریف کنید.

3. چه نوع فناوری های اطلاعاتی را می شناسید؟

4. نمونه هایی از انواع طبقه بندی فناوری های اطلاعاتی را ذکر کنید.

    مشق شب. 1) §21، یادداشت ها را یاد بگیرید.

2) یک تست یا جدول کلمات متقاطع در مورد این موضوع بسازید.

GBPOU KK "کالج مهندسی مکانیک آرماویر"

طرح کلی درس

در رشته "فناوری اطلاعات در فعالیت های حرفه ای"

تخصص سال دوم 38.02.05 «تحقیقات کالایی و بررسی کیفیت کالاهای مصرفی»

با موضوع: «سیستم های اطلاعاتی. طبقه بندی سیستم های اطلاعاتی

توسعه دهنده: Strukova Elena Alekseevna

آرماویر، 2017

موضوع درس . « سیستم های اطلاعاتی. طبقه بندی سیستم های اطلاعاتی

تاریخ 1396/09/11

نوع فعالیت. درس

تکنولوژی کلاس. تمایز سطح آموزش بر اساس نتایج اجباری.

هدف درس . مطالعه مبحث سیستم های اطلاعاتی و طبقه بندی سیستم های اطلاعاتی.

نتایج آموزشی برنامه ریزی شده

نتایج شخصی

پرورش نیاز به کسب دانش؛

ارائه کل نگر از تکلیف یادگیری؛

توسعه توانایی ایجاد روابط علت و معلولی، برجسته کردن چیز اصلی، تعمیم حقایق موجود، تفکر منطقی و انتزاعی.

توسعه توانایی پیش بینی اقدامات خود در موقعیت انتخاب راه حل برای یک مشکل.

نتایج فرا موضوعی

شناختی

مهارت:

با مفاهیم آموخته شده کار کنید.

از دانش کسب شده در هنگام کار با سیستم های اطلاعات آموزشی استفاده کنید.

نظارتی

مهارت:

ادغام دانش جدید در سیستم دانش؛

طبق برنامه کار کنید، اقدامات خود را با هدف مقایسه کنید.

مهارت‌ها و توانایی‌های کافی برای ایجاد شیوه‌های جدید عمل را توسعه دهید.

معیارهای ارزیابی را توسعه داده و میزان موفقیت در انجام کار خود را تعیین می کند.

بتواند حل یک مسئله عملی را به نتیجه نهایی برساند.

ارتباط

مهارت:

توانایی پذیرش و در نظر گرفتن دیدگاه طرف مقابل را توسعه دهید.

ایجاد آمادگی مداوم برای درک؛

توسعه کنترل بر گفتار و محتوای آن؛

توانایی گوش دادن فعال و سازنده را توسعه دهید.

نتایج موضوع

تسلط بر مفاهیم مورد مطالعه؛

توانایی شناسایی ویژگی های اصلی یک سیستم اطلاعاتی مدرن؛

تسلط بر مهارت های سیستم سازی انواع سیستم های اطلاعاتی؛

توانایی انتخاب مواد آموزشی و برنامه ریزی اجرای آن در طول کار مستقل.

اصطلاحات و مفاهیم اولیه.

سیستم اطلاعات، ابزارهای پشتیبانی، طبقه بندی IS، IS باز، IS بسته، IS در یک کامپیوتر، IS مبتنی بر شبکه محلی، IS مبتنی بر شبکه های کامپیوتری جهانی، سیستم های بازیابی اطلاعات (IRS)، سیستم های کنترل خودکار (ACS)، سیستم های خودکار سیستم های کنترل (ACS)، سیستم های آموزشی.

تجهیزات کامپیوتر، پوستر، پروژکتور چند رسانه ای (تخته سفید تعاملی)، کامپیوتر شخصی برای هر دانش آموز یا جفت دانش آموز، دسترسی به منابع اینترنتی. ارائه "طبقه بندی سیستم های اطلاعاتی"

طرح درس .

مرحله سازمانی (7 دقیقه).

یادگیری مطالب جدید (20 دقیقه).

مرحله تثبیت دانش (10).

انعکاس (3 دقیقه).

تکالیف (2 دقیقه).

خلاصه درس 3 دقیقه

پیشرفت درس :

مرحله درس

هدف

فعالیت های معلم

فعالیت دانشجویی

زمان

مرحله سازمانی

7 دقیقه

زمان سازماندهی

آمادگی دانش آموزان برای درس را بررسی کنید.

با درود

دانش آموزان.

با درود

معلمان

1 دقیقه.

به روز رسانی دانش.

دانش آموزان را برای درک مطالب جدید آماده کنید.

در مورد موضوع "انواع اطلاعات" نحوه پردازش اطلاعات، اهداف و اهداف فناوری اطلاعات سوال می پرسد.

به سوالات معلم پاسخ دهید

3 دقیقه

هدف گذاری و انگیزه.

برای ایجاد علاقه در دانش آموزان به موضوع درس.

از دانشجویان دعوت می کند تا نمونه هایی از IP و فناوری اطلاعات در پزشکی، در یک موسسه آموزشی، مقامات مالیاتی و بازنشستگی، وزارت امور داخلی و غیره ارائه دهند.

آنها سعی می کنند معنی را بفهمند و پاسخ های ممکن را ارائه دهند.

3 دقیقه

یادگیری مطالب جدید

20 دقیقه

در حال مطالعه

مواد جدید

آشنایی دانشجویان با طبقه بندی و انواع IP و IT هدف از IT

ساختار IP را برای دانش آموزان توضیح می دهد

اطلاعات در حال انتقال را درک می کند

معلم، نمونه های IP را در یک دفترچه یادداشت کنید، تماشا کنید (ارائه)

18 دقیقه

سوالات اضافی از دانش آموزان در مورد مطالب ارائه شده

به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد

سوال بپرس

2 دقیقه

مرحله تثبیت دانش

اولیه

درک مطلب

مطالعه کرد

مواد

ادغام دانش در مورد مطالب جدید

سوالاتی را در مورد موضوع پیشنهاد می کند.

پاسخ ها را در دفترچه یادداشت کنید

3 دقیقه

تست های موضوع مورد مطالعه

به طور مستقل اجرا کنید

5 دقیقه

بررسی دقیق.

از دانش آموزان دعوت می کند تا همسایه میز خود را ارزیابی کنند و به او امتیاز دهند.

دانش یکدیگر را ارزیابی کنید.

2 دقیقه

انعکاس (جدول را پر کنید - خود ارزیابی)

3 دقیقه

مشق شب

2 دقیقه

خانگی

ورزش.

تهیه چکیده در موضوعات زیر:

فرموله می کند

خانگی

وظایف،

نظرات

او، می دهد

لازم است

توضیحات

آنها آن را خانه نشین می دانند

ورزش،

پرسیدن

سوالات،

بنویس

2 دقیقه

جمع بندی درس

3 دقیقه

جمع بندی درس

سنجش دانش دانش آموزان.

سوالات اصلی می پرسد، به نتیجه گیری کمک می کند

نتیجه گیری را تدوین کنید.

3 دقیقه

تکلیفی برای دانش آموزان برای انعکاس فعالیت های خود

هدف: آموزش دهید:

. ارزش مواد آموزشی را ارزیابی کنید.

. خود ارزیابی فعالیت های خود را انجام دهید.

. ثبت موفقیت گام های فردی

ورزش (شکل انفرادی کار) (اعتماد به نفس)

پر کردن جدول جدول شامل اصطلاحات و مفاهیم اولیه مرتبط با موضوع درس است. دانش‌آموزان علامت «+» را در خانه‌های جدول در صورت تسلط بر مطالب، علامت «+» در صورتی که مطالب به طور کامل یا جزئی تسلط نیافته باشند، علامت «-» را در صورتی که مطالب تسلط پیدا نکرده باشد، قرار می‌دهند.

جدول.شرایط مفهوم

اصطلاح (مفهوم)

درجه جذب

اصطلاح (مفهوم)

درجه جذب

سیستم اطلاعات

در پایگاه شبکه محلی است

وسیله پشتیبانی

IS مبتنی بر شبکه های کامپیوتری جهانی است

طبقه بندی IP

سیستم های بازیابی اطلاعات (IRS)

آی سی حلقه باز

سیستم های کنترل اتوماتیک (ACS)

آی سی مدار بسته

سیستم های کنترل خودکار (ACS)

IP در یک کامپیوتر

سیستم های آموزشی

سوالات مرحله سازمانی به روز رسانی دانش.

وظیفه 1. (فرم کار گروهی).

یک سیستم اطلاعاتی را از منبع تعریف کنید:

سیستم اطلاعات. // http://ru.wikipedia.org/wiki/Information_system

وظیفه 2. تعریف یک سیستم اطلاعاتی را که در ماده 13 قانون فدرال فدراسیون روسیه "در مورد اطلاعات، فناوری اطلاعات و حفاظت از اطلاعات" آمده است، بیابید.

منبع:

قانون فدرال فدراسیون روسیه مورخ 27 ژوئیه 2006 N 149-FZ "در مورد اطلاعات، فناوری اطلاعات و حفاظت از اطلاعات". // http://www.rg.ru/2006/07/29/informacia-dok.html

وظیفه 3. تعریف یک سیستم اطلاعاتی را از منبع پیدا کنید:

ایده در مورد سیستم اطلاعات // http://km-wiki.ru/index.php?title=معرفی_به_سیستم_اطلاعاتی

کار مستقل

کار با کتاب درسی:

طبقه بندی سیستم های اطلاعاتی

تمرین 1. یک طبقه بندی IP با توجه به ابزارهای فنی ارائه دهید.

کار با کتاب درسی:

وظیفه 2.. طبقه بندی IP بر اساس هدف

کار با کتاب درسی:

وظیفه 3. یک طبقه بندی IP با توجه به دامنه کاربرد ارائه دهید.

نتیجه یک جدول تکمیل شده است:

میز 1. طبقه بندی IP

طبقه بندی IP

انواع

شرح مختصری از

با ابزار فنی

با تعیین وقت قبلی

بر اساس حوزه کاربرد

فعالیت های فکری و تحول آفرین

هدف:

تثبیت دانش به دست آمده؛

توسعه مهارت های سخنرانی در جمع را ترویج دهید.

تمرین 1 . پر کردن جدول محوری

یک دانش آموز از هر گروه در مورد پر کردن جدول "طبقه بندی IP" صحبت می کند و نظر می دهد. بقیه دانش آموزان کلاس بر اساس نتایج عملکرد خود اطلاعات گم شده را وارد جدول می کنند.

تشخیص کیفیت تسلط بر موضوع

هدف: تعیین درجه تسلط بر مبحث "سیستم های اطلاعاتی".

به سوالات پاسخ دهید:چک متقابل در دفترچه ( دانش یکدیگر را ارزیابی کنید)

ویژگی های اصلی یک سیستم اطلاعاتی مدرن چیست؟

اینها چه نوع سیستم هایی هستند:

سامانه پیش بینی آب و هوا برای مناطق مختلف کشور؛

سیستم کنترل فضاپیمای بدون سرنشین؛

سیستم اعزام یک فرودگاه بزرگ؛

سیستم تشخیصی در کلینیک قلب؟

به زمینه های ممکن برای استفاده از اطلاعات در سیستم های فعالیت مدرسه فکر کنید.

این سیستم ها را می توان به چه انواع IS طبقه بندی کرد؟

چه سیستم هایی را حلقه باز می نامند؟

کدام سیستم ها بسته هستند؟

تفاوت این سیستم ها چیست؟

نمونه هایی از سیستم های اطلاعاتی حلقه بسته و حلقه باز را ذکر کنید؟

هدف از سیستم های بازیابی اطلاعات چیست؟

سیستم های کنترل چه مشکلاتی را حل می کنند؟

هدف از سیستم های کنترل اتوماتیک (ACS) چیست؟

وظیفه کامپیوتر در سیستم های کنترل خودکار (ACS) چیست؟

نمونه هایی از سیستم های آموزشی را ذکر کنید.

اطلاعات در مورد تکالیف.

با استفاده از منابع اینترنتی، گزارش های کوچک تهیه کنید.

تمرین 1. بیمه است.

وظیفه 2. IP در حوزه مالیات

وظیفه 3. IP در فعالیت های گمرکی.

وظیفه 4. بانکداری IS (BIS).

فهرست ادبیات استفاده شده ,

Vasilyeva T.، Ivanova I. انفورماتیک. محتوای آموزش: مجموعه اسناد نظارتی، روش شناختی و مواد. - M.: Venta-Graf، 2008.

برنامه کاری GBPOU KK "AMT" در رشته "فناوری اطلاعات در فعالیت های حرفه ای" برای تخصص 38.02.05 "علم کالا و بررسی کیفیت کالاهای مصرفی"

فناوری اطلاعات در فعالیت های حرفه ای کتاب درسی برای نرم افزار منبع باز. Mikheeva E.V. - M.: "آکادمی"، 2008.

کارگاه فناوری اطلاعات در فعالیت های حرفه ای: کتاب درسی برای آموزش متن باز. Mikheeva E.V. - M.: "آکادمی"، 2008.

کارگاه علوم کامپیوتر. کتاب درسی برای نرم افزار منبع باز. Mikheeva E.V. - M.: "آکادمی"، 2008

استاندارد آموزشی ایالتی فدرال برای تخصص 38.02.05 "علم کالا و بررسی کیفیت کالاهای مصرفی"

وب سایت ها:

استاندارد آموزشی ایالتی فدرال //http://standart.edu.ru/

مرکز فدرال اطلاعات و منابع آموزشی //http://fcior.edu.ru/ http://nsportal.ru/ قانون فدرال فدراسیون روسیه مورخ 27 ژوئیه 2006 N 149-FZ "در مورد اطلاعات، فناوری اطلاعات و حفاظت از اطلاعات". // http://www.metod-kopilka.ru/page-4-1-12-10.html

درس 1. فناوری اطلاعات در جامعه

تاریخ:_______

نوع درس: کشف دانش جدید.

نتایج آموزشی برنامه ریزی شده:

موضوع:

    شکل گیری ایده های کلی در موردنقش فناوری اطلاعات در جامعه، مراحل و چشم انداز توسعه آن؛

فرا موضوع:

    قادر بودن به بستن محتوای آموزشی با تجربه زندگی خود و درک اهمیت موضوع در جامعه اطلاعاتی مدرن

شخصی:

    توسعه گفتار، تفکر، تخیل دانش آموزان;

    تمایل دانش آموزان به بهبود مهارت های ارتباطی;

    تشکیلمهارت های ارتباطی و کار گروهی.

اهداف درس:

1) معرفی دانش آموزان با مفهوم فناوری اطلاعات در جامعه ;

2) مطالعه قوانین و هنجارهای رفتار هنگام برقراری ارتباط در اینترنت؛

3) آشنایی با قوانین توسعه فناوری اطلاعات ;

تکنولوژی مورد استفاده: رویکرد فعالیت سیستمی

اشکال سازمانی آموزش: گروهی، پیشانی.

روش تدریس: پژوهشی، تصویری و تصویری.

مراحل درس

    سازمانی. (3 دقیقه)

    به روز رسانی دانش (7-10 دقیقه)

    معرفی یک موضوع جدید (15-18 دقیقه)

    بازتاب (4-7 دقیقه)

    تکالیف (2-3 دقیقه)

در طول کلاس ها

III. معرفی یک موضوع جدید (15-18 دقیقه. ت)

جامعه بشری در طول تاریخ خود پیوسته توسعه یافته و تغییر کرده است. قواعد و هنجارهای ارتباط بین مردم نیز بسته به دوران تاریخی، آداب و رسوم و سنت های یک قوم خاص متفاوت است. به نظر شما آیا توسعه اینترنت و ورود فناوری اطلاعات به زندگی روزمره مردم تغییرات خاصی را در جامعه ایجاد کرده است؟

مفهوم جامعه اطلاعاتی پیوند ناگسستنی با سطح توسعه فناوری در یک جامعه اطلاعاتی، منبع اصلی اطلاعات است؛ در چنین جامعه‌ای، اکثر مردم غرق در تولید، ذخیره، پردازش و انتقال اطلاعات هستند.

چه نشانه هایی از جامعه اطلاعاتی را می شناسید؟

در دسترس بودن کامپیوتر؛

سطح توسعه شبکه های کامپیوتری؛

سهم جمعیت شاغل در بخش اطلاعات و همچنین استفاده از فناوری اطلاعات در زندگی روزمره خود.

در حال حاضر، هیچ دولتی را نمی توان جامعه اطلاعاتی نامید، اما برخی به این موضوع نزدیک شده اند. به نظر شما اینها چه کشورهایی هستند؟ ( ژاپن، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهااتحادیه اروپا).

در جامعه اطلاعاتی، فعالیت انسانی خواهد بود
تا حد زیادی به توانایی استفاده موثر از موجود بستگی دارد
اطلاعات

بنابراین، من و شما اکنون می دانیم که جامعه اطلاعاتی چیست. حال اجازه دهید مفهوم فناوری اطلاعات در جامعه را فرموله کنیم.

فناوری اطلاعات (IT) فرآیندی است که از مجموعه ای از روش ها و نرم افزارها و سخت افزارها برای جمع آوری، پردازش، ذخیره، انتقال و ارائه اطلاعات به منظور کسب اطلاعات با کیفیت جدید، کاهش شدت کار و افزایش کارایی فرآیندهای استفاده از منابع اطلاعاتی استفاده می کند. .

استفاده از رایانه در تمام زمینه های فعالیت انسانی اجازه می دهد:

دسترسی به منابع قابل اعتماد اطلاعات را فراهم می کند.

فرد را از کارهای معمول خلاص کنید.

تسریع در تصمیم گیری بهینه؛

آپردازش اطلاعات به صورت خودکار

در نتیجه، تولید محصولات اطلاعاتی به حوزه اصلی فعالیت انسانی تبدیل خواهد شد. این فرآیند منجر به ایجاد یک جامعه اطلاعاتی می شود که در آن دانش و هوش نقش اصلی را ایفا خواهد کرد.

ایجاد شبکه کامپیوتری بین المللی اینترنت نقش بزرگی در پیشرفت بشریت در مسیر جامعه اطلاعاتی ایفا کرد. امروزه این یک سیستم عظیم و به سرعت در حال رشد است.

اکنون در همه جا نشانه هایی از نزدیک شدن جامعه ما به جامعه اطلاعاتی می بینیم. همه در خانه تلویزیون، تلفن دارند، اکثر آنها یک کامپیوتر متصل به اینترنت و یک تلفن همراه دارند. حرفه های جدیدی مانند برنامه نویس و مدیر سیستم ظاهر شده اند. با ظهور کامپیوتر، بسیاری از حرفه ها به شدت تغییر کرده اند.

به نظر شما آیا قوانین و هنجارهایی برای ارتباط در اینترنت جهانی وجود دارد؟

در شبکه‌های اجتماعی، فرم‌ها و چت‌های مختلف که در شبکه جهانی به وفور یافت می‌شود، افراد مانند زندگی روزمره با هم ارتباط برقرار می‌کنند و تبادل اطلاعات می‌کنند. بنابراین، اگر در حال تایپ پیامی در یک شبکه اجتماعی برای همکلاسی خود یا ارسال ایمیل با محتوای تجاری هستید، آداب ارتباط را فراموش نکنید. ده فرمان آداب معاشرت اینترنتی را به شما تقدیم می کنم. بیایید در مورد آنها بحث کنیم و تصور کنیم که مردم چگونه بدون رعایت این قوانین ارتباط برقرار می کنند.

1. شخص را به خاطر بسپارید! فراموش نکنید که حتی از طریق اینترنت مرده و رایانه ای مملو از وسایل الکترونیکی، شما با یک فرد زنده ارتباط برقرار می کنید. و اغلب - با افراد زیادی به طور همزمان ... نگذارید گول فضای گمنامی و سهل انگاری را بخورید - به یاد داشته باشید که آن طرف خط یک نفر درست مثل شما وجود دارد ... هنگام آهنگسازی ایمیل، تصور کنید که همه اینها را مستقیماً به شخص می گویید - و سعی کنید از حرف های خود خجالت نکشید. از این رو قانون دوم:

2. از همان قوانین آنلاینی که در زندگی واقعی پیروی می کنید پیروی کنید. نقض قوانین ارتباطات انسانی، قوانین اخلاقی یا هنجارهای زندگی اجتماعی در اینترنت ممکن است برای شما نسبتاً بدون مجازات باشد... اما آیا وجدان شما راحت خواهد بود؟ با این حال، قانون سوم را فراموش نکنید:

3.یادتان باشد که در فضای مجازی هستید! مرزهای آن بسیار گسترده تر از مرزهای جامعه انسانی است که ما به آن عادت کرده ایم و بخش های مختلف آن ممکن است قوانین خاص خود را داشته باشند. بنابراین در مواجهه با نوع جدیدی از ارتباطات در اینترنت، قوانین آن را مطالعه کرده و اولویت آنها را بشناسید. به عنوان مثال، هر گروه خبری، انجمن یا حتی کانال IRC قوانین (قوانین) محلی خود را دارد - قبل از ارسال اولین پیام خود آنها را بررسی کنید! و مهمتر از همه، قوانین نانوشته را به خاطر بسپارید: به عنوان مثال، قانون چهار:

4. مراقب زمان و نظرات دیگران باشید! فقط زمانی که واقعاً ضروری است درخواست کمک کنید - و در این مورد همیشه می توانید روی کمک و حمایت همکاران خود حساب کنید. با این حال، کاربران دیگر را به خاطر چیزهای کوچک آزار ندهید - در غیر این صورت، در نهایت، آنها به سادگی ارتباط با شما را متوقف خواهند کرد. به یاد داشته باشید که زمان شبکه نه تنها محدود است، بلکه برای بسیاری بسیار گران است! و علاوه بر مشکلات شما، طرفین شما نیز ممکن است مشکلات خود را داشته باشند ... اما این اصل یک جنبه منفی نیز دارد که در قانون پنج ثبت شده است:

5. سعی کنید در چشم همکارهایتان آبرومند به نظر برسید! وقت خود را در «عوامل» مانند قواعد آداب خوب یا مثلاً قواعد دستور زبان و املا صرفه جویی نکنید. حتی تعارف ها وقتی به این شکل تجسم می یابند وزن و اقناع خود را کاهش می دهند:

"هی رفیق، من دیوانه تو و کتابهایت هستم، باحال بنویس"

قانون ششم از این قاعده نتیجه می گیرد:

6. از توصیه های کارشناسان غافل نشوید و دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید! از کسانی که وقت خود را صرف پاسخگویی به سوالات شما می کنند سپاسگزار باشید. اما حتی اگر نامه ای با سوال از کاربر دیگری دریافت کردید، برای ارسال این پیام به سطل زباله عجله نکنید، هر چقدر هم که مضحک و ساده لوحانه به نظر می رسد. از این رو قانون هفتم:

7- دارای احساسات هیچ آداب و رسومی ورود به بحث را ممنوع نمی کند، اما به فحش دادن و فحش دادن خم نشوید - حتی اگر طرف مقابلتان عمداً شما را به این کار تحریک کند.

8. نه تنها به حریم خصوصی خود، بلکه به حریم خصوصی دیگران نیز احترام بگذارید! اگر به دلایلی می خواهید در اینترنت ناشناس بمانید، این حقوق را به عنوان همکار خود بشناسید. علاوه بر این، او حق ناشناس ماندن و حفظ حریم خصوصی دارد، حتی اگر شما "با یک چشم باز" صحبت کنید. پیامد جانبی این قانون: اطلاعات نامه های خصوصی خود را بدون رضایت فرستنده منتشر نکنید، در صندوق پست دیگران و در نهایت در رایانه دیگران فرو نروید! آقایان، هکرها، این به طور مستقیم در مورد شما صدق می کند ... همانطور که قانون زیر وجود دارد:

9. از قدرت و نفوذ خود در اینترنت سوء استفاده نکنید! به دست آوردن اعتماد دشوار است، اما از دست دادن آن بسیار آسان است!
و در نهایت - آخرین و مهمترین قانون:

10. با کمبودهای اطرافیان مدارا کنید! به این نگاه نکنید که آیا طرف مقابل شما از قوانین نت پیروی می کند یا خیر، خودتان آنها را دنبال کنید! در پایان بسیار مودبانه توصیه می کنیم که مخاطب خود را با این قوانین آشنا کند...

تکنولوژی یعنی مجموعه ای از روش ها، روش ها و تکنیک های مورد استفاده برای به دست آوردن یک نوع محصول خاص. با توسعه تولید مواد، فناوری های تولید در صنعت و کشاورزی ایجاد و توسعه یافت.

فناوری اطلاعات به حوزه فعالیت های اطلاعاتی افراد اطلاق می شود. انتشار کتاب، پخش تلویزیونی و رادیویی، انتشار روزنامه، کتابداری و بسیاری موارد دیگر، فناوری های خاص خود را ایجاد کرده اند. هر گونه آموزش، از جمله آموزش مدرسه، به فنون خاص، یعنی فناوری نیاز دارد.

دانلود:


پیش نمایش:

خلاصه درس در مورد موضوع

"فناوری اطلاعات"

کلاس نهم

تکنولوژی یعنیمجموعه ای از روش ها، روش ها و تکنیک های مورد استفاده برای به دست آوردن یک نوع محصول خاص. با توسعه تولید مواد، فناوری های تولید در صنعت و کشاورزی ایجاد و توسعه یافت.

فناوری اطلاعات به حوزه فعالیت های اطلاعاتی افراد اطلاق می شود. انتشار کتاب، پخش تلویزیونی و رادیویی، انتشار روزنامه، کتابداری و بسیاری موارد دیگر، فناوری های خاص خود را ایجاد کرده اند. هر گونه آموزش، از جمله آموزش مدرسه، به فنون خاص، یعنی فناوری نیاز دارد.

فن آوری - این یک فرآیند دقیق محاسبه شده برای به دست آوردن یک نتیجه قابل پیش بینی (از پیش تعیین شده) است. این ویژگی مهم ترین ویژگی فناوری است که آن را از سایر فرآیندها متمایز می کند، به عنوان مثال، یک آزمایش، که در آن نمی توان نتیجه را از پیش تعیین کرد و غیره.

فناوری‌های اطلاعاتی مبتنی بر فناوری رایانه‌ای مدرن، اغلب فناوری‌های اطلاعاتی جدید (NIT) نامیده می‌شوند. NIT در تقاطع فن آوری های سنتی (غیر رایانه ای) و روش های رایانه ای پردازش اطلاعات به وجود می آید.

اجازه دهید برخی از NIT هایی را که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، فهرست کنیم.

تهیه اسناد

تقریباً هر حوزه تجاری با تهیه اسناد مرتبط است: گزارش، دستورالعمل، مرجع، همراه و غیره. استفاده از رایانه برای این اهداف در همه جا رایج شده است.

یک کامپیوتر در یک دفتر کارهای زیادی را انجام می دهد که می توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد: تنظیم شده و غیرقابل تنظیم. موارد تنظیم شده آنهایی هستند که به طور منظم تکرار می شوند و اسنادی از یک نوع تولید می کنند که در مجموعه داده های عددی یا قطعات متن با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال می توان به فیش حقوقی، مجله کلاسی، گزارش مالی ماهانه شرکت و ... اشاره کرد که برای تهیه هر یک از این اسناد از برنامه خاصی استفاده می شود که به صورت خودکار (از پایگاه داده) اطلاعات جدید را وارد فرم های استاندارد از پیش آماده شده می کند.

کار غیرقانونی از نظر ماهیت متنوع‌تر است؛ تهیه برنامه‌های ویژه برای آن غیرممکن است و آنها معمولاً با استفاده از نرم‌افزار اداری همه منظوره (پردازنده‌های کلمه، ویرایشگرهای گرافیکی، برنامه‌های آماده‌سازی ارائه و غیره) انجام می‌شوند.

جستجو برای اطلاعات

هر کسی که در یک کتابخانه بزرگ کار کرده و کار کرده است، می‌داند که گاهی اوقات یافتن کتاب مورد نیازتان چقدر دشوار است، به خصوص اگر اطلاعات کتابشناختی دقیق مشخص نباشد، اما فقط موضوع مشخص باشد. سیستم های مدرن بازیابی اطلاعات، فناوری بازیابی اطلاعات را کاملاً متحول کرده است. سیستم های کامپیوتری برای جستجوی کتاب ها و مجلات در کتابخانه ها بسیار رایج شده است. در فرآیند کار مقدماتی، فهرست های کارت الکترونیکی ایجاد می شود و در صورت درخواست بر اساس موضوع، فهرستی از کتاب های انتخاب شده روی صفحه رایانه کتابخانه ظاهر می شود.

اگر به دنبال اطلاعات خارج از کتابخانه هستیم، به موتورهای جستجوی مدرن که معمولاً از طریق شبکه های کامپیوتری کار می کنند، روی می آوریم. موتورهای جستجو در اینترنت اغلب اطلاعات زیادی را در صورت درخواست پیدا می کنند که انتخاب مرتبط ترین اطلاعات برای مشتری مشکل ساز می شود. علاوه بر این، برخلاف کتابخانه‌ها، ما نه تنها در مورد کتاب‌ها صحبت می‌کنیم، بلکه در مورد اطلاعات ارائه شده در هر منبع دیگر و به اشکال مختلف (از جمله صدا) صحبت می‌کنیم.

فن‌آوری‌های جدید برای بازیابی داده‌ها، شکل‌های جدیدی از توصیف و نظام‌بندی داده‌ها را به وجود آورده‌اند. بنابراین، سیستم های جستجوی رایانه ای به طور گسترده از فهرست های فهرست بندی شده با کلیدهای مختلف استفاده می کنند. سیستم های طبقه بندی دیجیتال سنتی (UDC - طبقه بندی اعشاری جهانی) همچنان مورد استفاده قرار می گیرند. فهرست های شاخص بر اساس کلمات کلیدی و اصطلاحنامه استفاده می شود.

به لطف سرعت بالای کامپیوترهای مدرن، امکان جستجو در تمامی متون ذخیره شده در سیستم (برای وجود کلمه یا گروهی از کلمات درخواستی) وجود دارد.

کمک در تصمیم گیری های مدیریتی

بیست سال پیش، بسیاری از شرکت ها در کشور شروع به معرفی سیستم های کنترل خودکار - ACS کردند. با این حال، در ابتدا آنها خیلی موثر نبودند. تا به امروز، تغییرات بزرگی در این زمینه رخ داده است: مفاهیم جدیدی ظهور کرده است، پایگاه اطلاعات فنی و نرم افزاری تغییر کرده است. در نتیجه کارایی استفاده از سیستم های کنترل خودکار به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

یک سیستم کنترل خودکار کلاسیک شامل یک سیستم جمع آوری اطلاعات، یک پایگاه داده، یک سیستم پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات و یک سیستم برای تولید اطلاعات خروجی است.واحد پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات مرکزی است. او مشکلات ارزیابی و پیش‌بینی فعالیت‌های یک شرکت، پاسخ به موقعیت‌های پیش‌بینی نشده و مخرب که نیاز به اقدام فوری دارد، انجام محاسبات طراحی، فن‌آوری و حسابداری مالی و غیره را حل می‌کند. کار او بر اساس مدل اقتصادی و ریاضی یک شرکت است که ماهیت بهینه سازی دارد. به عنوان یک قاعده، سیستم های کنترل خودکار بر اساس یک شبکه کامپیوتری محلی سازمانی عمل می کنند، که به سیستم انعطاف پذیری و کارایی می دهد.

کنترل فرایند

به لطف فناوری ریزپردازنده، ایجاد سیستم هایی که کنترل مکانیسم های فردی و حتی کل فرآیندهای تکنولوژیکی را در اختیار می گیرند، ممکن شده است. در عین حال، سیستم‌های خودکاری وجود دارد که در آن شخص مستقیماً در فرآیند فن‌آوری درگیر است و سیستم‌های خودکاری وجود دارند که در آنها عملاً فرد از کنترل خارج می‌شود.

مشکل مشارکت مستقیم انسان در کنترل فرآیندهای تکنولوژیکی اغلب با سرعت این فرآیند مرتبط است. اگر سرعت بیش از توانایی های انسانی باشد، عملکرد چنین سیستم هایی کاملاً خودکار است. به عنوان مثال، هنگام پرتاب یک فضاپیما، صدها حسگر اطلاعات مربوط به پیشرفت پرواز را به مجموعه رایانه های زمینی مخابره می کنند و در صورت بروز مشکل، ممکن است یک ثانیه برای تصمیم گیری باقی بماند، یعنی یک فرد. به سادگی زمانی برای واکنش نخواهند داشت. در این صورت برنامه (که البته توسط مردم تنظیم شده است) واکنش نشان می دهد.

طراحی به کمک رایانه

اطالع رسانی فناوری بسیار مهم دیگری را تولید کرده است - سیستم های طراحی به کمک کامپیوتر (CAD).

طراحی شامل ایجاد طرح ها و نقشه ها، محاسبات اقتصادی و فنی، کار با مستندات، مدل سازی و غیره است.

مدرن CAD یک برنامه بسیار حرفه ای است که بسیاری از این فعالیت ها را انجام می دهد.

دو نوع سیستم CAD وجود دارد: نقشه کشی و تخصصی برای انواع خاصی از محصولات. سیستم های ترسیم CAD جهانی هستند؛ آنها به شما امکان می دهند نقشه های پیچیده را در هر زمینه ای از طراحی فنی ایجاد کنید. CAD تخصصی، به عنوان مثال، برای طراحی ساختمان های مسکونی، در پایگاه داده حاوی تمام اطلاعات لازم در مورد مصالح ساختمانی - اعم از فنی و اقتصادی، در مورد سازه های ساختمانی استاندارد، پایه ها و غیره است. مهندس طراح تصویری از خانه، محاسبات فنی و اقتصادی آن، نقشه‌ها بدون تابلوی طراحی آشنا و ابزار طراحی می‌سازد. همه اینها به طور اساسی روند طراحی را بهبود می بخشد.

فناوری های اطلاعات جغرافیایی

این نام آخرین فناوری های اطلاعاتی است که منجر به ایجاد مدرن ترین کلاس از سیستم های اطلاعاتی - سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) شده است. این سیستم ها داده های مرتبط با نقشه جغرافیایی منطقه (منطقه، شهر، کشور، و غیره.).

به عنوان مثال، یک GIS شهری در پایگاه داده‌های خود اطلاعات لازم را برای کلیه خدماتی که از زندگی شهر پشتیبانی می‌کنند ذخیره می‌کند: مقامات شهری، کارکنان انرژی، متخصصان مدیریت آب، متخصصان ارتباطات، مقامات مالیاتی، مقامات تامین اجتماعی، پلیس، خدمات پزشکی و غیره. همه این اطلاعات ناهمگون به نقشه شهر که اساس سازماندهی GIS است، پیوند داده شده است. به لطف تکنیک های تکنولوژیکی خاص، این نقشه می تواند مقیاس شود، یعنی می توانید یک قطعه را از آن "برش دهید" (به سادگی با ردیابی آن روی صفحه با ماوس) و آن را بزرگ کنید. با کلیک بر روی یک شی در صفحه، به جای نقشه، یک پایگاه داده با توضیحات این شی به دست می آوریم.

GIS در مقیاس بسیار بزرگتری وجود دارد: منطقه ای، ملی، بین المللی. به عنوان مثال، با تلاش تعدادی از کشورها، GIS دریای سیاه ایجاد شد. باید درک کرد که ایجاد یک GIS کار فشرده و پرهزینه است، اما اثربخشی استفاده از آن بسیار بالا است.

فناوری اطلاعات در آموزش

آموزش به میلیون ها نفر می رسد. سیستم های آموزش متوسطه، عالی و تکمیلی، سیستم های آموزش پیشرفته، بازآموزی پرسنل و غیره وجود دارد. متخصص قرن بیست و یکم در شرایطی قرار می گیرد که تقریباً دائماً باید چیزی بیاموزد. جامعه با وظیفه ایجاد یک سیستم آموزش مستمر مواجه است که به بخش قابل توجهی از مردم خدمت کند.

فناوری های یادگیری در طول 100 سال گذشته اندکی تغییر کرده است. تا کنون، روش تدریس جمعی عمدتاً مؤثر است: یک معلم برای هر گروه از دانش آموزان. این روش تمرین همیشه نتایج خوبی به همراه ندارد. دلیل آن تفاوت در توانایی ها و توانایی های فردی دانش آموزان است.

مسیر پیشرفت از طریق فردی کردن یادگیری نهفته است. در حال حاضر، ابزارهای آموزشی NIT به حل این مشکل کمک می کنند:

استفاده انفرادی از برنامه های خاص (آموزش، آموزش، نظارت و غیره). ترکیب چنین برنامه هایی برای یک موضوع خاص (یا بخش) چیزی را تشکیل می دهد که کتاب درسی الکترونیکی نامیده می شود. فن آوری های چند رسانه ای به طور گسترده ای در هنگام ایجاد کتاب های درسی الکترونیکی استفاده می شود.

یکی دیگر از مشکلات سیستم آموزشی (بیشتر از همه در مورد آموزش عالی و استثنایی صدق می کند) شرایط نابرابر برای افراد در فرصت تحصیل با کیفیت به دلیل فاصله جغرافیایی از مراکز آموزشی، به دلیل ظرفیت محدود دانشگاه ها و غیره است. کمک به حل این مشکل شکل جدیدی از یادگیری در راه است:

آموزش از راه دور با استفاده از شبکه های کامپیوتری. چندین فناوری آموزش از راه دور وجود دارد که در حال حاضر با یکدیگر رقابت می کنند و در حال آزمایش هستند.

سوالات و وظایف

اصطلاحات "فناوری"، "فناوری اطلاعات"، NIT به چه معناست؟

مشکلات اصلی حل شده توسط NIT را فهرست کنید.

با چه اشکالی از NIT سروکار داشته اید؟ به جنبه های مثبت و معایب احتمالی آنها توجه کنید.




جدید در سایت

>

محبوبترین