Ev Ağızdan qoxu Fransız dili dərslərinin hekayəsi hansı hissləri oyatdı? B hekayəsində “Hisslərin tərbiyəsi” ədəbiyyat üzrə açıq dərs

Fransız dili dərslərinin hekayəsi hansı hissləri oyatdı? B hekayəsində “Hisslərin tərbiyəsi” ədəbiyyat üzrə açıq dərs

Hekayənin mənəvi problemləri V.G. Rasputin "Fransız dili dərsləri". Müəllim Lidiya Mixaylovnanın uşağın həyatındakı rolu

Dərsin məqsədi:

  • hekayə qəhrəmanının mənəvi dünyasını açmaq;
  • “Fransız dərsləri” hekayəsinin avtobioqrafik xarakterini göstərmək;
  • hekayədə yazıçının qaldırdığı mənəvi problemləri müəyyən etmək;
  • müəllimin orijinallığını göstərmək;
  • şagirdlərdə yaşlı nəslə hörmət hissi və əxlaqi keyfiyyətlər tərbiyə etmək.

Avadanlıq: V.Rasputinin portreti və fotoşəkilləri; kitab sərgisi; Ozheqov tərəfindən redaktə edilmiş izahlı lüğət (“əxlaq” sözünün mənası); “Uşaqlıq hara gedir” mahnısının yazılması, kompüter, proyektor.

Metodik üsullar: mövzularda söhbət, lüğət işi, tələbə mesajları, nümayiş, oyun anı, musiqiyə qulaq asmaq...şeirin ifadəli oxunması.

Yaxşı ürək və düzgün
O qədər ruhumuz çatışmır ki, daha çox
bizim qəhrəmanlarımız və biz daha yaxşı yaşayacağıq
bizim üçün olacaq.
V.G. Rasputin

Oxucu həyatdan yox, kitabdan öyrənir
hisslər. Ədəbiyyat, məncə, -
Bu, ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Və əvvəl
bütün xeyirxahlıq, saflıq, nəciblik.
V.G. Rasputin

Dərslər zamanı

  • Təşkilat vaxtı.
  • Müəllim sözü.

Keçən dərsdə biz gözəl rus yazıçısı V.G.-nin yaradıcılığı ilə tanış olduq. Rasputin və onun "Fransız dərsləri" hekayəsi. Bu gün biz onun hekayəsini öyrənmək üzrə yekun dərsimizi keçiririk. Dərs zamanı bu hekayənin bir neçə aspektini müzakirə etməli olacağıq: baş qəhrəmanın əhval-ruhiyyəsindən danışacağıq, sonra "qeyri-adi insan" - fransız müəllimi haqqında danışacağıq və söhbəti onunla bitirəcəyik. hekayədə müəllifin qoyduğu əsas, mənəvi problemlərin müzakirəsi. Və V.G-nin həyatı haqqında. Rasputin haqqında jurnalistlər, tədqiqatçılar və oxucular tərəfindən təqdim olunan qısa mətbuat konfransından öyrənirik.

(“Uşaqlıq hara gedir” mahnısının misrasını dinləmək)

  • Mətbuat konfransının üzvlərinə söz (rol oyunu elementi).

Dərs daxildir elektron təhsil resursları, bu halda ekran göstərilir

Jurnalist: İndi mahnıdan bir parçaya qulaq asdıq. Mənə deyin, uşaqlıq V.G.-nin yaradıcılığına necə təsir etdi. Rasputin?

Tədqiqatçı: V.Rasputin 1974-cü ildə “İrkutsk” qəzetində yazırdı: “Mən əminəm ki, insanı yazıçı edən onun uşaqlığıdır, sonradan qələm götürmək hüququ verən şeyləri erkən yaşda görmək və hiss etmək bacarığıdır. Təhsil, kitab, həyat təcrübəsi bu neməti gələcəkdə bəsləyir və gücləndirir, amma uşaqlıqdan doğulmalıdır”. Uşaqlıqdan yazıçıya yaxınlaşan təbiət onun əsərlərinin səhifələrində yenidən canlanır və bizimlə təkrarolunmaz, Rasputin dilində danışır. İrkutsk vilayətinin əhalisi ədəbi qəhrəmana çevrilib. Doğrudan da, V.Hüqonun dediyi kimi, “insanın uşaqlıq illərində qoyulan prinsiplər gənc ağacın qabığına həkk olunmuş hərflərə bənzəyir, onunla böyüyür, onunla birlikdə açılır, onun ayrılmaz bir hissəsini təşkil edir”. Və V.Rasputinə münasibətdə bu başlanğıcları Sibirin özünün - tayqanın, Anqaranın, onun bir hissəsi olduğu və ilk dəfə olaraq onu iki ölkə arasındakı münasibətlər haqqında düşünməyə vadar edən doğma kəndi olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil. Xalq; xalis, buludsuz xalq dili olmadan.

Müəllim: Uşaqlar, bizə V.Rasputinin uşaqlıq illərindən danışın.

Oxucu: V.G.Rasputin 1937-ci il martın 15-də İrkutsk vilayətində, Anqaranın sahilində yerləşən Ust-Urda kəndində anadan olub. Uşaqlığı qismən müharibə illərinə təsadüf edir: gələcək yazıçı 1944-cü ildə Atalan ibtidai məktəbinin birinci sinfinə daxil olur. Və burada döyüşlər olmasa da, həyat çətin, bəzən yarı ac ​​idi. Burada, Atalankada oxumağı öyrənən Rasputin əbədi olaraq kitablara aşiq oldu. İbtidai məktəb kitabxanası çox kiçik idi - cəmi iki rəf kitab idi. “Kitablarla tanışlığıma oğurluqla başladım. Bir yay, dostumla tez-tez kitabxanaya gedirdik. Onlar stəkanı çıxarıb otağa daxil olub kitabları götürdülər. Sonra gəldilər, oxuduqlarını qaytardılar və yenilərini götürdülər”, - deyə müəllif xatırlayır.

Atalankada 4-cü sinfi bitirdikdən sonra Rasputin təhsilini davam etdirmək istəyir. Lakin beşinci və sonrakı sinifləri özündə birləşdirən məktəb onların doğma kəndindən 50 km aralıda yerləşirdi. Yaşamaq üçün ora köçmək lazım idi və tək.

Jurnalist: Bəli, Rasputinin uşaqlığı çətin keçdi. Yaxşı oxuyan hər kəs özünün və başqalarının hərəkətlərini necə qiymətləndirməyi bilmir, amma Valentin Qriqoryeviç üçün oxumaq mənəvi iş oldu. Niyə?

Tədqiqatçı: Öyrənmək çətin idi: aclığa qalib gəlməli idi (anası ona həftədə bir dəfə çörək və kartof verirdi, amma həmişə onlara çatmırdı). Rasputin hər şeyi yalnız vicdanla etdi. “Mən nə edə bilərdim? – sonra bura gəldim, burada başqa işim yox idi... Ən azı bir dərsi yarımçıq qoysaydım, çətin ki, məktəbə getməyə cəsarət edərdim” deyə yazıçı xatırlayır. Onun biliyi yalnız fransız dili istisna olmaqla, əla qiymətləndirilib (tələffüz verilməyib). Bu, ilk növbədə mənəvi qiymət idi.

Jurnalist: Bu hekayə (“Fransızca dərslər”) kimə həsr olunub və yazıçının uşaqlıq illərində hansı yeri tutur?

Tədqiqatçı: “Fransız dili dərsləri” hekayəsi ömrü boyu məktəbdə işləmiş dostu və məşhur dramaturq Aleksandr Vampilovun anası Anastasiya Prokofyevna Kopılova həsr olunub. Hekayə bir uşaq həyatının xatirəsinə əsaslanırdı; yazıçının fikrincə, o, "bir az toxunuşla belə istiləşənlərdən biri idi".

Bu hekayə avtobioqrafikdir. Lidiya Mixaylovna öz adını daşıyır. (Bu Molokova L.M.). Bir neçə il əvvəl Saranskda yaşayırdı və Mordoviya Universitetində dərs deyirdi. Bu hekayə 1973-cü ildə nəşr olunanda o, özünü orada dərhal tanıdı, Valentin Qriqoryeviçi tapdı və onunla bir neçə dəfə görüşdü.

  • V.G.-nin əsərlərindəki əsas mövzular haqqında qısa məruzə. Rasputin (təqdimat).
  • məsələlər üzrə söhbət.

Müəllim: Hekayədə yazıçının qoyduğu problemlərdən bəhs etməzdən əvvəl onun əsas məqamlarını xatırlayaq. Oxucular, mən sizə müraciət edirəm. Evdə hazırlanmış bir təklif planından istifadə edə bilərsiniz.
- Hekayənin qəhrəmanı olan oğlan niyə rayon mərkəzinə düşüb? (“Daha da oxumaq üçün.... Mən rayon mərkəzində özümü təchiz etməli idim”) (Slayd 2,3).
- Hekayənin qəhrəmanının məktəbdə hansı uğurları olub? (slayd 4) (A fransız dili istisna olmaqla, bütün fənlərdə əldə edilmişdir).
- Oğlanın əhvalı necə idi? (“Özümü çox pis, acı və nifrətli hiss etdim! – hər hansı xəstəlikdən daha pis.”) (slayd 5)
- Oğlanı pul üçün “çika” oynamağa nə vadar etdi? (Xəstə idim və bu pulla bazardan bir banka süd alırdım).
- Qəhrəmanın ətrafındakı oğlanlarla münasibəti necə idi? (“Məni növbə ilə döyürdülər... o gün heç kim yox idi... məndən bədbəxt adam”). (slayd 6)
- Uşağın müəllimə münasibəti necə idi? (“Qorxdum və itirdim... O, mənə qeyri-adi bir insan kimi görünürdü”), (slayd 7)

Nəticə: Beləliklə, uşaqlar, cavablarınızdan başa düşdük ki, hekayənin baş qəhrəmanının prototipi V.G.-nin özüdür. Rasputin. Qəhrəmanın başına gələn bütün hadisələr yazıçının həyatında baş verib. İlk dəfədir ki, şəraitə görə on bir yaşlı qəhrəman ailəsindən qopar, o başa düşür ki, təkcə qohumlarının deyil, bütün kəndin ümidləri ona bağlanıb: yekdil fikrə görə, kəndlilərdən onu “bilimli adam” adlandırırlar. Qəhrəman həmvətənlərini ruhdan salmamaq üçün aclıq və vətən həsrətini dəf edərək hər cür səy göstərir. İndi isə fransız müəlliminin obrazına keçərək, Lidiya Mixaylovnanın oğlanın həyatında hansı rol oynadığını təhlil edək.

  • Baş qəhrəman hansı müəllimi xatırlayır? Mətndə Lidiya Mixaylovnanın portretinin təsvirini tapın; Bunun özəlliyi nədir? (“O zaman Lidiya Mixaylovna idi...” təsvirini oxumaqla; “Onun üzündə qəddarlıq yox idi...”) (slayd 7)
  • Oğlan Lidiya Mixaylovnada hansı hissləri oyatdı? (O, ona anlayış və rəğbətlə yanaşdı, qətiyyətini yüksək qiymətləndirdi. Bu baxımdan, müəllim onu ​​evdə yedizdirmək ümidi ilə qəhrəmanla əlavə dərs almağa başladı); (slayd 8)
  • Niyə Lidiya Mixaylovna oğlana bağlama göndərmək qərarına gəldi və niyə bu fikir uğursuz oldu? (Ona kömək etmək istədi, lakin bağlamanı "şəhər" məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü təslim etdi. Qürur oğlana hədiyyəni qəbul etməyə imkan vermədi); (slayd 8)
  • Müəllim oğlanın qürurunu incitmədən ona kömək etmək üçün bir yol tapa bildimi? (Pul üçün "divar" oynamağı təklif etdi); (slayd 9)
  • Qəhrəman müəllimi qeyri-adi insan hesab etməkdə haqlıdırmı? (Lidiya Mixaylovna şəfqət və xeyirxahlıq qabiliyyətinə malikdir, bunun üçün əziyyət çəkmiş, işini itirmişdir). (Slayd 10)

Nəticə: Lidiya Mixaylovna insan mərhəmətindən ötrü tələbələri ilə pul üçün oynayaraq riskli addım atır: oğlan həddindən artıq yorğundur və köməkdən imtina edir. Bundan əlavə, o, tələbəsindəki diqqətəlayiq qabiliyyətləri tanıdı və onlara hər cür kömək etməyə hazırdır.

Müəllim:
- Lövhədə dərsin epiqrafı yazılır: “Oxucu...”. “Fransızca dərslər” hekayəsi hansı hissləri doğurur? (Xeyirxahlıq və şəfqət).

Lidiya Mixaylovnanın hərəkətinə münasibətiniz necədir? (uşaqların rəyi).

Bu gün əxlaqdan çox danışdıq. “Əxlaq” nədir? Bunun mənasını S.Ozheqovun izahlı lüğətində tapaq. (İfadə lövhədə yazılır).

Müəllim sözü. Lidiya Mixaylovna öz tələbəsi ilə pul oynayaraq pedaqoji baxımdan əxlaqsız hərəkətə yol verib. "Bəs bu hərəkətin arxasında nə dayanır?" – müəllif soruşur. Tələbəsinin müharibədən sonrakı aclıq illərində aclıq çəkdiyini görüb ona kömək etməyə çalışdı: əlavə dərs adı altında onu evə dəvət edərək, yemək yedizdirir, sanki anasından bir bağlama göndərir. Amma oğlan hər şeydən imtina etdi. Müəllim isə tələbə ilə bərabər oynayaraq pul müqabilində onunla oynamaq qərarına gəlir. Aldadır, amma uğur qazandığı üçün xoşbəxtdir.

Xeyirxahlıq- bütün oxucuları hekayənin qəhrəmanlarına cəlb edən budur.

Sizcə, müəllim hansı keyfiyyətlərə malik olmalıdır? Lövhədə həm müsbət, həm də mənfi keyfiyyətlər vurğulanır. Hansı əxlaqi keyfiyyətlər sizi daha çox cəlb edir?
- başa düşmək;
- xeyriyyəçilik;
- həssaslıq;
- insanlıq;
- mehribanlıq;
- ədalət;
- dürüstlük;
- şəfqət.

Siz hər bir müəllimə xas olan bütün keyfiyyətləri göstərmisiniz. Çoxlu mahnılar, hekayələr, şeirlər müəllimlərə həsr olunub. Tələbəmiz indi birini oxuyacaq.
Onu özümə yadigar olaraq buraxmaq istəyirəm
Bunlar sizə həsr olunmuş sətirlərdir:
Sən o yoldaşsan, mənim ilhamvericim,
Mənim qan qardaşım və hətta anam
Sizinlə həyatda gəzmək asandır:
Sən mənə yazmağı öyrətdin
Özünüzü sevin və möcüzələrə inanın,
Başqalarına qarşı daha mehriban olun
Ən yaxşı dostunuzun qayğısına qalın
İnsanlardan inciməyin.
Bütün bu həqiqətlər sadədir
Səni eyni şəkildə tanıdım
Və demək istəyirəm: “Müəllim!
Sən yer üzündə ən yaxşısan"

Nəticə: Fransız müəllimi öz nümunəsi ilə göstərdi ki, dünyada xeyirxahlıq, həssaslıq, sevgi var. Bunlar mənəvi dəyərlərdir. Hekayənin ön sözünə baxaq. Yetkin bir insanın düşüncələrini, mənəvi yaddaşını ifadə edir. O, "Fransızca dərsləri" "mehribanlıq dərsləri" adlandırdı. V.G. Rasputin "mehribanlıq qanunları" haqqında danışır: əsl xeyirxahlıq mükafat tələb etmir, birbaşa qayıdış axtarmır, fədakardır. Xeyir yayılmaq, insandan insana keçmək qabiliyyətinə malikdir. Ümid edirəm ki, xeyirxahlıq və şəfqət insanın həyatında böyük rol oynayır və siz həmişə mehriban, hər an bir-birinizə kömək etməyə hazır olacaqsınız.

  • Xülasə. Şagirdin qiymətləndirilməsi.
  • D/z. “Müəllim XXI”, “Mənim sevimli müəllimim” mövzularından birində mini-esse yazın. Tələbələrin istəyi (və imkanı) ilə onlara icmal hazırlamaq tapşırığı verilir İnternet resursları bu mövzuda.

Rasputinin “Fransız dili dərsləri” hekayəsi yazıçının aclıq və soyuqluğun adi hal aldığı kasıb ailədə doğulmuş bir kənd oğlanının həyatının qısa bir dövrünü təsvir etdiyi əsərdir. Rasputinin “Fransız dərsləri” əsəri və onun əsərləri ilə tanış olduqdan sonra görürük ki, yazıçı şəhər həyatına uyğunlaşmalı olan kənd sakinlərinin probleminə, müharibədən sonrakı illərdəki ağır həyata da toxunur, müəllif həmçinin kollektivdəki münasibətləri göstərdi, həm də və yəqin ki, bu əsərin əsas düşüncəsi və ideyası budur, müəllif əxlaqsızlıq və əxlaq kimi anlayışlar arasındakı incə xətti göstərmişdir.

Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinin qəhrəmanları

Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinin qəhrəmanları fransız müəllimi və on bir yaşlı uşaqdır. Bütün əsərin süjeti məhz bu personajların ətrafında qurulur. Müəllif məktəbdə təhsilini davam etdirmək üçün şəhərə getməli olan bir oğlandan bəhs edir, çünki kənddə yalnız dördüncü sinfə qədər məktəb var idi. Bu səbəbdən uşaq valideynlərinin yuvasını erkən tərk edib, təkbaşına sağ qalmaq məcburiyyətində qalıb.

Təbii ki, o, xalası ilə yaşayırdı, amma bu, işi asanlaşdırmırdı. Xala və uşaqları oğlanı yedilər. Oğlanın anasının bağışladığı, onsuz da qıt olan yeməkləri yeyiblər. Bu səbəbdən uşaq kifayət qədər yemək yeməyib və aclıq hissi onu daim təqib edib, pul üçün oyun oynayan bir qrup oğlanla əlaqə saxlayıb. Pul qazanmaq üçün o da onlarla oynamaq qərarına gəlir və qalib gəlməyə başlayır, ən yaxşı oyunçu olur və bunun üçün bir gözəl gün ödəyir.

Burada müəllim Lidiya Mixaylovna köməyə gəlir, gördü ki, uşaq öz mövqeyinə görə oynayır, sağ qalmaq üçün oynayır. Müəllim şagirdi evdə fransız dilini öyrənməyə dəvət edir. Müəllim bu mövzuda biliklərini artırmaq adı altında şagirdi bu şəkildə yedizdirmək qərarına gəldi, lakin oğlan qürur duyduğu üçün yeməklərdən imtina etdi. O, müəllimin planını gözdən keçirərək makaron bağlamasından da imtina etdi. Sonra müəllim bir hiylə işlədir. Qadın tələbəni pul qarşılığında oyun oynamağa dəvət edir. Və burada əxlaqla əxlaqsızlıq arasında incə bir xətt görürük. Bu, bir tərəfdən pis və dəhşətlidir, amma digər tərəfdən də yaxşı bir əməl görürük, çünki bu oyunun məqsədi uşağın hesabına varlanmaq deyil, ona kömək etmək, ədalətli bir şəkildə imkan yaratmaqdır. və vicdanla oğlanın yemək alacağı pul qazan.

“Fransız dili dərsləri” əsərində Rasputinin müəllimi sadəcə fədakarcasına kömək etmək qərarına gəlməklə öz reputasiyasını və əməyini qurban verir və bu, işin kulminasiya nöqtəsidir. O, işini itirdi, çünki direktor onu və pul müqabilində qumar oynayan bir tələbəni tutdu. O, başqa cür hərəkət edə bilərdimi? Yox, çünki o, təfərrüatını anlamadan əxlaqsız bir hərəkət görüb. Müəllim başqa cür hərəkət edə bilərdimi? Yox, çünki o, həqiqətən uşağı aclıqdan xilas etmək istəyirdi. Üstəlik, vətənindəki tələbəsini də unutmadı, oradan uşağın ancaq şəkillərdə gördüyü bir qutu alma göndərdi.

Rasputin "Fransız Dərsləri" qısa təhlili

Rasputinin “Fransız dili dərsləri” əsərini oxuyub təhlil edərək başa düşürük ki, burada söhbət fransız dilində məktəb dərslərindən çox deyil, müəllifin bizə xeyirxahlıq, həssaslıq və empatiya öyrətməsindən gedir. Müəllif hekayədəki müəllimin nümunəsindən istifadə edərək göstərmişdir ki, müəllim əslində necə olmalıdır və bu, təkcə uşaqlara bilik verən deyil, həm də bizlərə səmimi, nəcib hisslər, hərəkətlər aşılayan insandır.

V.G.-nin hekayəsi əsasında “Hisslərin tərbiyəsi” ədəbiyyat üzrə açıq dərs. Rasputin "Fransız dərsləri" Qəhrəmanın mənəvi möhkəmliyi.

Hədəf:
1. hekayə qəhrəmanının mənəvi dünyasını açmaq.

2. müəllimin qeyri-adiliyini (yəni fərqliliyini) göstərmək.

3. hekayədə yazıçının qaldırdığı mənəvi problemləri müəyyən edin.

Ekranda epiqraf sözləri var: “İnsan nə qədər ağıllı və mehribandırsa, insanlarda bir o qədər yaxşılıq hiss edir” L.N.Tolstoy.(-Bu ifadəni necə başa düşürsən?)

Lövhədə sözlər yazılmışdır: Şəfqət, xeyirxahlıq, mənəvi dəyərlər -, mənəvi yaddaş,
şəfqət, həssaslıq, fədakarlıq, qətiyyət.(Bu sözləri izah etməyə çalışın).(-Xeyirxahlıq - həssaslıq, başqalarına yaxşılıq etmək istəyi.
Əxlaq insana yol göstərən daxili, mənəvi keyfiyyətlərdir.
Mərhəmət kiməsə kömək etmək və ya şəfqət üzündən kimisə bağışlamaq istəyidir).

(Rasputin insanın bütün həyatına istiqamət verən mənəvi yaddaşı və mənəvi təcrübəsi haqqında yazır. Yazıçının minnətdar xatirəsi müəlliminin xeyirxah əməllərini oxucuların mülkiyyətinə çevirmişdir).

Dərslər zamanı.

Müəllim: Uşaqlar, Rasputinin "Fransız dili dərsləri" hekayəsi ilə tanışlığımızı davam etdiririk. (Dərsin mövzu və məqsədini bildirir: “Hisslərin tərbiyəsi; qəhrəmanın mənəvi möhkəmliyi.”) “Fransız dili dərsləri” hekayəsində yazıçının qoyduğu problemlərdən bəhs etməzdən əvvəl onun məzmununun mühüm məqamlarını xatırlayaq.

Şagirdlər təkrar danışırlar.Evdə “Xeyirxahlıq” mövzusunda atalar sözləri və məsəllər götürməli idiniz, gəlin onları dinləyək.(Atalar sözləri oxunur).

Hekayənin sitat planını da tərtib etmək lazım idi. Hər şeyin düzgün olub olmadığını yoxlayaq.
Şagirdlər sitat planının öz variantlarını oxuyurlar.(Sitat planının redaktəsi).
Kobud plan.

Kotirovka planı:

1. Oğlanın təsviri (“Amma mən tək qalan kimi melanxoliya dərhal üstümə çökdü...”)

2. Mübarizə (“O gün bütün dünyada məndən bədbəxt insan yox idi və ola da bilməzdi”)

3 Yenə döyüldü. (“Amma məni ən çox aclıq sövq edirdi. Mənə bir rubl lazım idi – süd üçün yox, çörək üçün”)

4. Fransız dili dərsləri (“Mən oraya işgəncə kimi getdim.”)

5. “Ölçmə” oyunu (“Yaxşı, gəlin real oynayaq, Lidiya Mixaylovna, istəyirsənsə.”)

6. Lidiya Mixaylovna getdi.("Əvvəllər mən yalnız şəkillərdə alma görürdüm, amma onların olduğunu təxmin etdim")

Uşaqlar, bugünkü dərsimiz üçün siz nağıldakı hadisələrə baxışınızı rəsmlərin köməyi ilə çatdırmağa çalışdınız. Rəsmlərin düzülüşü haqqında nə deyə bilərsiniz? Uşaqların rəsmləri xaotik qaydada yerləşdirilir, hadisələr zəncirini bərpa etmək lazımdır.

Nəticələr: İlk dəfə olaraq şəraitə görə on bir yaşlı uşaq ailəsindən ayrılıb. Balaca qəhrəman başa düşür ki, o, təkcə qohumlarının deyil, həm də bütün kəndin ümidlərini doğrultmalıdır: axırda həmkəndlilərinin yekdil fikrinə görə, onu “bilimli adam” adlandırırlar. Qəhrəman həmvətənlərini ruhdan salmamaq üçün aclıq və vətən həsrətini dəf edərək hər cür səy göstərir.
(film fraqmenti)

İndi "fövqəladə bir insan" - fransız müəllimi haqqında danışacağıq.

Hansı fransız müəllimi görürsən? Lidiya Mixaylovnanın portretinin təsvirini oxuyun. Müəyyən edən xüsusiyyətlər hansılardır?

Lidiya Mixaylovnanın oğlana münasibəti necədir? (Lidiya Mixaylovna oğlana anlayış və rəğbətlə yanaşdı, onun qətiyyətini yüksək qiymətləndirdi. Bu baxımdan, müəllim onu ​​evdə yedizdirmək ümidi ilə qəhrəmanla əlavə dərs almağa başladı).

Niyə bağlama ideyasına nail ola bilmədi? (müəllim bağlamanı “şəhər” məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü verdi. Qürur oğlana “bağlama”nı qəbul etməyə imkan vermədi)
(film fraqmenti)
Müəllim oğlanın qürurunu incitmədən ona kömək etmək üçün bir yol tapa bildimi? (Pul qarşılığında divar oyunları oynamağı təklif etdi).

Lidiya Mixaylovna ikinci bağlamanı niyə göndərdi? (bağlama Lidiya Mixaylovnanın oğlana olan xoş hisslərinin və onun düzgünlüyünə inamının təsdiqi idi).

Qəhrəman müəllimi qeyri-adi insan hesab etməkdə haqlıdırmı? (Lidiya Mixaylovna qeyri-adi mərhəmət və xeyirxahlıq qabiliyyətinə malikdir, bunun üçün əziyyət çəkmiş, işini itirmişdir).

Nəticə: Lidiya Mixaylovna insan mərhəmətindən pul üçün tələbə ilə oynayaraq riskli bir addım atır: oğlan həddindən artıq tükənir və köməkdən imtina edir. Bundan əlavə, o, tələbəsində diqqətəlayiq qabiliyyətləri tanıdı və onların hər cür inkişaf etməsinə kömək etməyə hazırdır.

V.G. Rasputin bir dəfə dedi: "Oxucu kitabdan həyatı deyil, hissləri öyrənir." Ədəbiyyat, məncə, ilk növbədə, hisslərin tərbiyəsidir. Və hər şeydən əvvəl xeyirxahlıq, saflıq, nəciblik”.

“Fransızca dərslər” hekayəsi hansı hissləri doğurur? (Xeyirxahlıq, şəfqət)
(film fraqmenti)
Yazıçı müəllim obrazı vasitəsilə hissləri tərbiyə edir, baxmayaraq ki, onun tələbə ilə pul üçün oyunu çox qeyri-müəyyən şəkildə qəbul edilir. Lidiya Mixaylovnanın hərəkətini necə qiymətləndirə bilərsiniz? Sözünüzü deyin. (Bir tərəfdən, bu, pedaqoji deyil, digər tərəfdən, tələbə ilə pul üçün oynamaq oğlana kömək etmək üçün yeganə yol idi).

Hekayənin adı niyə “Fransızca dərslər”dir? (Fransız dili dərsləri, Lidiya Mixaylovna ilə ünsiyyət qəhrəman üçün həyat dərsi, hisslərin tərbiyəsi oldu.)

Bu dərslərdən nə öyrəndiniz? (İştirak, ətrafınızdakı insanların anlayışı, həssaslıq, fədakarlıq və qətiyyət.). Bu sözlərin mənasını izahlı lüğətdən istifadə edərək aydınlaşdıraq.

Nəticə. Pedaqoji nöqteyi-nəzərdən müəllimlə tələbə arasında pulla oynamaq əxlaqsız hərəkətdir. Bəs bu hərəkətin arxasında nə dayanır? – yazıçı soruşur. Məktəblinin (müharibədən sonrakı aclıq illərində) pis qidalandığını görən fransız dili müəllimi əlavə dərslər adı altında onu evinə dəvət edir və onu yedizdirməyə çalışır. Ona anasından gələn kimi bağlamalar göndərir. Amma oğlan hər şeydən imtina edir. Müəllim pulla oynamağı təklif edir və təbii ki, “uduzur” ki, oğlan bu qəpiklərlə özünə süd ala bilsin. Və bu aldatmada uğur qazandığı üçün xoşbəxtdir.

Hekayənin qəhrəmanlarını cəlb edən xeyirxahlıqdır. Qəhrəman ətrafdakı insanlar arasında xeyirxahlıq və iştirak, anlaşma kəşf edir.
Və yekun olaraq, bir syncwine yazaq. Mövzu: “Lidiya Mixaylovna.” (Ümumi iş aparılır. Sinkvin tərtib edildikdən sonra yekunlaşma).

Ev tapşırığı: Baş qəhrəmanın mənəvi dünyasını (düşüncələri, hissləri, təcrübələri, xarakter təzahürləri) açan ən təəccüblü təfərrüatları dəftərə yazın, bu əsərə "Əsas personajın psixi dünyası" adını verin. Sinkwine "Volodya" .

İlk dəfə taleyin hökmü ilə on bir yaşlı uşaq ailəsindən qoparılır, adi mühitindən qoparılır. Bununla belə, balaca qəhrəman başa düşür ki, təkcə qohumlarının deyil, bütün kəndin ümidi ona bağlıdır: axırda həmkəndlilərinin yekdil fikrinə görə, onu “bilimli adam” adlandırırlar. Qəhrəman həmvətənlərini ruhdan salmamaq üçün aclıq və vətən həsrətini dəf edərək hər cür səy göstərir.

Dərsin məqsədi: 1. Hekayənin qəhrəmanının mənəvi dünyasını üzə çıxarmaq;
2. Müəllimin orijinallığını göstərmək;
3. Yazıçının qoyduğu əxlaqi problemləri müəyyən edin
iş.
4. Hekayənin adının mənasını izah edin.

Yüklə:


Önizləmə:

Ədəbiyyatdan açıq dərs.

V. Rasputinin “Fransız dili dərsləri” hekayəsində “Hisslərin tərbiyəsi”.

Məqsədlər : 1. Ruhunuzu sərbəst buraxınhekayənin qəhrəmanının dünyası;

2. Müəllimin orijinallığını göstərmək;

3. Yazıçının qoyduğu əxlaqi problemləri müəyyən edin

İş.

4. Hekayənin başlığının mənası.

Tapşırıqlar: 1. Süjetin parçalanmış yenidən qurulması (suallarla işləmək və

Qəhrəman haqqında hekayənin sitat təsviri);

2.Əsərin mətni ilə işləmək (açar sözlər, təfərrüatlar,

bədii media);

3. Ədəbi qəhrəmanların xüsusiyyətləri.

4. Sinxronizasiyanın tərtib edilməsi.

Lövhənin dizaynı:

Portret

yazıçı

Xeyirxahlıq

Şəfqət

Həyat Dərsi

Mövzu

Süjet

Problem

Dərs üçün epiqraf:

Bizdə o qədər yaxşı ürək və düzgün ruh yoxdur ki, qəhrəmanlarımız və biz nə qədər çox yaşasaq, bizim üçün bir o qədər yaxşı olar.

V.G.Rasputin.

Dərs üçün suallar:

1. Uşağın fransız dili müəllimini necə xatırlayırsınız?

2.Oğlan Lidiya Mixaylovnada hansı hissləri oyadırdı?

3. Qəhrəman müəllimi qeyri-adi insan hesab etməkdə haqlıdırmı?

4. Hekayə hansı hissləri doğurur?

Ev tapşırığı:

Cavab verin sualına yazılı şəkildə: V.G.Rasputinin “Fransız dərsləri” hekayəsi sizi nə haqqında düşündürür?

Dərslər zamanı:

I. Təşkilati məqam.

salamlar.

Dərsin məqsəd və vəzifələri.

II.Müəllim sözü:

Əvvəlki dərsdə siz və mən V.Rasputinin “Fransız dili dərsləri” hekayəsi ilə tanış olduq, personajların xarakterini açmağa və onların daxili vəziyyətini anlamağa kömək edən epizodları təhlil etdik.

Bu gün sinifdə hekayənin 3 aspektini müzakirə edəcəyik. İlk növbədə əsas personajın obrazına, onun ruh halına diqqət yetirək.

III. Dərsimizin mövzusu haqqında danışmağa başlamazdan əvvəl xatırlayaq

"Fransız dərsləri" hekayəsinin süjeti və baş qəhrəman haqqında bir nəticə çıxaracağıq.

Stollarda qəhrəman haqqında hekayə üçün suallar və sitat planı olan vərəqlər var. Uşaqların vəzifəsi sualları və sitatları düzgün uyğunlaşdırmaq (xəttlər çəkmək) və sonra şərh etməkdir. İş cütlərlə aparılır.

Qəhrəman haqqında hekayə üçün suallar

Bir qəhrəman haqqında hekayə üçün sitat kontur

1. Oğlan niyə rayon mərkəzinə düşdü?

2.Hekayənin qəhrəmanının məktəbdə uğurları nələr olub?

3. Qəhrəmanın ruh halı necə idi?

4.Uşağı pul üçün “çika” oynamağa nə vadar etdi?

5. Qəhrəmanın ətrafındakı oğlanlarla münasibəti necə idi?

6.Oğlanın müəllimə münasibəti necə idi?

  1. "Qorxdum və itirdim... o, mənə hər kəs kimi deyil, qeyri-adi bir insan kimi görünürdü."
  2. "Mən burada yaxşı oxudum... Fransız dili istisna olmaqla, bütün fənlərdən düz A aldım."
  3. "Onu (rubl) aldıqdan sonra ... bir banka süd aldım."
  4. Daha oxumaq üçün... Rayon mərkəzinə getməli oldum”.
  5. “Özümü çox pis, çox acı və nifrətli hiss etdim! "Hər bir xəstəlikdən daha pisdir."
  6. “Məni bir-bir döydülər... o gün məndən daha bədbəxt insan yox idi.”

Oğlanın həyatı və psixi vəziyyəti haqqında nəticə:

İlk dəfə taleyin hökmü ilə on bir yaşlı uşaq ailəsindən qoparılır, adi mühitindən qoparılır. Bununla belə, balaca qəhrəman başa düşür ki, təkcə qohumlarının deyil, bütün kəndin ümidi ona bağlıdır: axırda həmkəndlilərinin yekdil fikrinə görə, onu “bilimli adam” adlandırırlar. Qəhrəman aclıq və vətən həsrətini dəf edərək hər cür səy göstərir,

həmvətənlərimi ruhdan salmamaq üçün.

IV. Sinif ilə söhbət

  1. Hansını xatırlayırsınız?oğlanın fransız müəllimi? (lövhədə sual) Lidiya Mixaylovnanın portretinin təsvirini oxuyun. Bunun özəlliyi nədir?

(“Lidiya Mixaylovnanın o zaman yəqin ki, iyirmi beş yaşı var idi...” və daha sonra mətndə: “Onun üzündə qəddarlıq yox idi”).

  1. Oğlan Lidiya Mixaylovnada hansı hissləri oyatdı?

(O, ona anlayış və rəğbətlə yanaşdı; onun istəyini yüksək qiymətləndirdi. Bacarıqlı tələbəni doyurmaq üçün oğlanla işləməyə qərar verdi).

  1. Niyə bağlama ideyasına nail ola bilmədi?

(Müəllim bağlamanı “şəhər” məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü verdi. Qürur oğlana hədiyyəni qəbul etməyə imkan vermədi).

  1. Müəllim oğlanın qürurunu incitmədən ona kömək etmək üçün bir yol tapa bildimi? (O, pul üçün "divar" oynamağı təklif etdi.
  1. Lidiya Mixaylovna 2-ci bağlamanı niyə göndərdi?

(O, fədakar, mehribandır. Bu hərəkət Lidiya Mixaylovnanın xoş hisslərini təsdiqləyir).

  1. Qəhrəman müəllimi qeyri-adi insan hesab etməkdə haqlıdırmı? (lövhədə sual)

(Lidiya Mixaylovna qeyri-adi bir qabiliyyətə malikdir

İşini itirdiyi üçün əziyyət çəkdiyi şəfqət və xeyirxahlıq.)

Uşaqların Lydia Mixaylovna obrazına əsaslanaraq çəkdiyi nəticələr.

Müəllim pul müqabilində şagirdlə oynayaraq riskli addım atır. Lakin o, bunu insan mərhəmətindən edir: oğlan yorğundur və köməkdən imtina edir. Bundan əlavə, Lidiya Mixaylovna tələbənin gözəl qabiliyyətlərini tanıdı və uşağa hər vasitə ilə özünə inanmağa kömək etməyə hazırdır.

V. Sinquain (pentament)

Birinci xətt - davamın mövzusu, müzakirə ediləcək obyekti və ya mövzunu ifadə edən bir sözdən (adətən isim və ya əvəzlikdən) ibarətdir.

İkinci xətt - iki söz (ən çox sifətlər və ya iştirakçılar), onlar sinxronizasiyada seçilmiş əşyanın və ya obyektin xüsusiyyətlərini və xüsusiyyətlərini təsvir edir.

Üçüncü xətt - obyektin xarakterik hərəkətlərini təsvir edən üç fel və ya gerundla əmələ gəlir.

Dördüncü sıra- sinxronizasiya müəllifinin təsvir olunan obyektə və ya obyektə şəxsi münasibətini ifadə edən bir neçə sözdən ibarət ifadə.

Beşinci sıra - subyektin və ya obyektin mahiyyətini xarakterizə edən bir xülasə söz.

(istinad)

Tələbələrə tapşırıq:

  1. Lidiya Mixaylovna haqqında sinkvin yarat.

VI. Siniflə işləməyə davam edirik.

Müəllim: V.G.Rasputin bir dəfə demişdi:"Oxucu kitabdan həyatı deyil, hissləri öyrənir. Ədəbiyyat, məncə, ilk növbədə, hisslərin tərbiyəsidir, hər şeydən əvvəl xeyirxahlıq, saflıq, nəciblikdir".

  1. “Fransızca dərslər” hekayəsi hansı hissləri doğurur?

(Xeyirxahlıq, şəfqət)

  1. Tələbə ilə pul oynayan Lidiya Mixaylovnanın hərəkətini necə qiymətləndirə bilərsiniz? Sözünüzü deyin.

(Bir tərəfdən, bu pedaqoji deyil,

Digər tərəfdən, pul üçün oyun idi

Kömək etməyin yeganə yolu

Oğlan)

  1. Hekayənin adı niyə “Fransızca dərslər”dir?

(Lidiya Mixaylovna ilə ünsiyyət

Qəhrəman üçün həyat dərsi oldu,

Hisslərin tərbiyəsi.)

  1. Uşaqlar, sinifdə nə öyrəndiniz?

VII. Dərsin epiqrafına diqqət yetirin. Oxuyun, edin

Nəticə. Epiqrafın dərsin mövzusu ilə əlaqəsi necədir?

(Lidiya Mixaylovnanın böyük, mehriban ürəyi var.

İşdən çıxarılsa da, qaldı

BİR ADAM. Fədakarlıq, sadəlik,

Şəfqət, mənəvi gözəllik - bu keyfiyyətlərdir

Oğlan üçün olan müəllimin xarakteri

Nümunə oldu.)

VIII. Ev tapşırığı (lövhədə yazılır)

IX.Şagird işinin qiymətləndirilməsi.

Ərizə

Sinkwine: Lidiya Mixaylovnanın obrazı.

Lidiya Mixaylovna

Mehriban, müdrik

Tədris edir, oynayır, rəğbət bəsləyir

Hamı kimi deyildi

Eqoizm


“FRANSIZ DƏRSLƏRİ” HEKAYASINDA “HUSUSLARIN TƏRBİBİ”

Məqsədlər: hekayə qəhrəmanının mənəvi dünyasını açmaq; müəllimin orijinallığını göstərmək; hekayədə yazıçının qaldırdığı əxlaqi problemləri müəyyənləşdirin.

Bizdə yaxşı ürək və düzgün ruh yoxdur,

ki, qəhrəmanlarımız və biz nə qədər çox yaşasaq, bizim üçün bir o qədər yaxşı olar.

V. G. Rasputin

Dərslər zamanı

Söhbət

Müəllim. Yazıçının “Fransız dili dərsləri” hekayəsində qoyduğu problemləri müzakirə etməzdən əvvəl onun məzmununun əsas məqamlarını xatırlayaq.

(Şagirdlər hekayənin süjetini hissə-hissə canlandırırlar, əsərin evdə hazırlanmış epizodunu təkrarlayırlar.)

Müəllim. Bu gün sinifdə biz “Fransız dili dərsləri” hekayəsinin üç aspektini müzakirə edəcəyik. Öncə əsas personajın obrazı, onun ruh halı üzərində dayanaq; daha sonra "fövqəladə bir insan" - fransız müəllimi haqqında danışacağıq; Hekayə ilə bağlı söhbətimizi onun əsas problemlərini müzakirə etməklə yekunlaşdıraq.

Hekayədə baş qəhrəman

Ev tapşırığı olaraq, tələbələr baş qəhrəman haqqında hekayə üçün suallar və sitat planı hazırladılar. Müzakirə zamanı lövhədə suallar sistemi və kotirovka planı variantları görünür.

Qəhrəman haqqında hekayə üçün suallar

1. Oğlan niyə rayon mərkəzinə düşdü?

2. Hekayənin qəhrəmanının məktəbdə uğurları nələr idi?

3. Qəhrəmanın ruh halı necə idi?

4. Oğlanı pul üçün “çika” oynamağa nə vadar etdi?

5. Qəhrəmanın ətrafındakı oğlanlarla münasibəti necə idi?

6. Oğlanın müəllimə münasibəti necə idi?

Bir qəhrəman haqqında hekayə üçün sitat kontur

2. “Mən də burada yaxşı oxudum... Fransız dili istisna olmaqla, bütün fənlərdən düz “A” aldım.”

3. “Özümü çox pis, çox acı və nifrətli hiss edirdim! "Hər bir xəstəlikdən daha pisdir."

4. “Onu (rubl) alıb... Bazardan bir banka süd aldım”.

5. “Məni növbə ilə döyürdülər... o gün heç kim yox idi... məndən bədbəxt”.

6. “Qorxdum və itirdim... o, mənə hər kəs kimi deyil, qeyri-adi bir insan kimi görünürdü.”

Nəticələr.İlk dəfə olaraq şəraitə görə on bir yaşlı uşaq ailəsindən qoparılır, adi mühitindən qoparılır. Bununla belə, balaca qəhrəman başa düşür ki, təkcə qohumlarının deyil, bütün kəndin ümidi ona bağlıdır: axırda həmkəndlilərinin yekdil fikrinə görə, onu “bilimli adam” adlandırırlar. Qəhrəman həmvətənlərini ruhdan salmamaq üçün aclıq və vətən həsrətini dəf edərək hər cür səy göstərir.

Lidiya Mixaylovna - "qeyri-adi bir insan"

Müəllim. Oğlan fransız müəllimini necə xatırlayır? Lidiya Mixaylovnanın portretinin təsvirini oxuyun. Bunda xüsusilə diqqəti çəkən nədir?

(“O vaxt Lidiya Mixaylovnanın yəqin ki, iyirmi beş yaşı var idi...” və daha sonra mətndə: “Onun üzündə qəddarlıq yox idi”).

Müəllim. Oğlan Lidiya Mixaylovnada hansı hissləri oyatdı?

(Lidiya Mixaylovna oğlana anlayış və rəğbətlə yanaşdı, onun qətiyyətinə heyran qaldı. Bu baxımdan, müəllim onu ​​evdə yedizdirmək ümidi ilə qəhrəmana əlavə olaraq fransız dili öyrətməyə başladı.)

Müəllim. Niyə bağlama ideyasına nail ola bilmədi?

(Müəllim bağlamanı “şəhər” məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü verdi. Qürur oğlana “bağlama”nı qəbul etməyə imkan vermədi.)

Müəllim. Müəllim oğlanın qürurunu incitmədən ona kömək etmək üçün bir yol tapa bildimi?

(O, onu pul üçün divar oyunları oynamağa dəvət etdi.)

Müəllim. Lidiya Mixaylovna ikinci bağlamanı niyə göndərdi?

(Deportasiya Lidiya Mixaylovnanın oğlana qarşı xoş hisslərinin və onun haqlılığına inamının təsdiqi idi.) Müəllim. Qəhrəman müəllimi qeyri-adi insan hesab etməkdə haqlıdırmı?

(Lidiya Mixaylovna qeyri-adi mərhəmət və xeyirxahlıq qabiliyyətinə malikdir, bunun üçün əziyyət çəkmiş, işini itirmişdir.)

Nəticələr. Lidiya Mixaylovna insan mərhəmətindən ötrü tələbə ilə pul üçün oynayaraq riskli addım atır: oğlan həddindən artıq yorğundur və köməkdən imtina edir. Bundan əlavə, o, tələbəsində diqqətəlayiq qabiliyyətləri tanıdı və onların hər cür inkişaf etməsinə kömək etməyə hazırdır.

Hekayədə "hisslərin tərbiyəsi".

Müəllim. V.G. Rasputin bir dəfə demişdi: “Oxucu kitabdan həyatı deyil, hissləri öyrənir. Ədəbiyyat, məncə, ilk növbədə, hisslərin tərbiyəsidir. Və hər şeydən əvvəl xeyirxahlıq, saflıq, nəciblik”. “Fransızca dərslər” hekayəsi hansı hissləri doğurur?

(Xeyirxahlıq, şəfqət.)

Müəllim. Yazıçı hisslərin tərbiyəsini müəllim obrazı vasitəsilə aparır, baxmayaraq ki, onun pul üçün tələbə ilə oyunu çox qeyri-müəyyən şəkildə qəbul edilir. Lidiya Mixaylovnanın hərəkətini necə qiymətləndirə bilərsiniz? Sözünüzü deyin.

(Bir tərəfdən, bu, pedaqoji deyil, digər tərəfdən, tələbə ilə pul üçün oynamaq ona kömək etməyin yeganə yolu idi.)

Müəllim. Hekayənin adı niyə “Fransızca dərslər”dir?

(Fransız dili dərsləri, Lidiya Mixaylovna ilə ünsiyyət qəhrəman üçün həyat dərsi, hisslərin tərbiyəsi oldu.)

Müəllim. Bu dərslərdən nə öyrəndiniz?

(İştirak, ətrafınızdakı insanların anlayışı, həssaslıq, fədakarlıq və qətiyyət.)

Nəticələr. Müəllimin şagirdi ilə pul oynaması pedaqoji baxımdan əxlaqsız hərəkətdir. Bəs bu hərəkətin arxasında nə dayanır? – yazıçı soruşur. Məktəblinin (müharibədən sonrakı aclıq illərində) pis qidalandığını görən fransız dili müəllimi əlavə dərslər adı altında onu evinə dəvət edir və onu yedizdirməyə çalışır. Ona anasından gələn kimi bağlamalar göndərir. Amma oğlan hər şeydən imtina edir. Müəllim pulla oynamağı təklif edir və təbii ki, “uduzur” ki, oğlan bu qəpiklərlə özünə süd ala bilsin. Və bu aldatmada uğur qazandığı üçün xoşbəxtdir.

Hekayənin qəhrəmanlarını cəlb edən xeyirxahlıqdır. Qəhrəman ətrafdakı insanlar arasında xeyirxahlıq və iştirak, anlaşma kəşf edir.

Ev tapşırığı

Mövzuda miniatür bir esse yazın: "V. G. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi məni nə düşündürdü."



Saytda yeni

>

Ən məşhur