Mājas Profilakse Nodarbība par gājputniem vecākajai grupai. "Gājputni"

Nodarbība par gājputniem vecākajai grupai. "Gājputni"

Nodarbības piezīmes "Gājputni" (vecākā grupa).

Mērķis : Nostiprināt bērnu zināšanas par gājputniem.Uzdevumi. Izglītojoši: - vārdu krājuma aktivizēšana un papildināšana par tēmu “Gājputni”; - vārdu veidošanas prasmju attīstīšana; - runas gramatiskās struktūras uzlabošana; - vingrinājums gramatiski pareizu teikumu konstruēšanā; - mācīšanās sastādīt aprakstošu stāstu, pamatojoties uz priekšmeta attēlu un shematisku plānu.Koriģējošs : - uzmanības, atmiņas, domāšanas attīstība (spēle “Uzmini”); - vispārējās un smalkās motorikas(fiziskā minūte); - piegādāto skaņu automatizācija - skaņas izrunas kontrole un paškontrole.Izglītojoši: - audzināt uzmanīga attieksme pret dabu un vēlmi aizsargāt to un visu dzīvo; - izkopt draudzīgu attieksmi vienam pret otru; - audzināt pacietību, neatlaidību, spēju uzklausīt un laipni novērtēt biedru stāstus.Darba metodes : spēļu, vizuālā, verbālā, praktiskā.Paņēmieni : mīklas, vadošie un mudināmie jautājumi, piezīmes, atgādinājumi, runas modeļi, bērnu dalības stundā novērtējums - pārsteiguma brīdis.Aprīkojums : silueta attēli, kuros attēloti gājputni, plāna shēma aprakstoša stāsta rakstīšanai, magnētiskā tāfele un silueta attēli vingrinājumam “Kas kur dzīvo”.Priekšdarbi: - saruna par gājputniem;- dzejoļu lasīšana par gājputniem;- putnu vērošana pastaigas laikā;- pirkstu spēļu un fizisko vingrinājumu apguve. minūti vai vairākatbilstoša tēma;- nodarbībai nepieciešamā aprīkojuma izvēle.

Nodarbības gaita.

I. Organizatoriskais punkts: (pozitīva emocionāla noskaņojuma radīšana, empātijas attīstība, rupjās motoriskās prasmes, vārdnīcas aktivizēšana par tēmu “Migrējošie putni”, vingrošana relatīvo īpašības vārdu veidošanā, uzmanības attīstīšana).L-d : No tālām karstām zemēmViesi steidzas ciemos pie mums pavasarī. Kas tas ir?.... (bērnu atbildes) putni, gājputni. L-d : Paskatīsimies, cik labi tu pazīsti gājputnus? Es nosaucu putnus un, ja tas ir migrējošs, jūs plātāt rokas kā putni. Ja nē, stāviet uz vietas. Uzmanību! Stārķi, roķi, bezdelīgas, vārnas, lakstīgalas, pūces...Bērni skaidro, kāpēc viņi mierīgi stāvēja, kad tika nosaukti ziemojošie putni. L-d : Un tagad mīkla: Bez rokām, bez cirvja uzcēla būdiņu..... Kas tas ir? Atbilde ir ligzda. -Kur putni būvē ligzdas? Atbildes (pilnīgas) - putni būvē ligzdas koki (uz krūmiem, zālē, ieplakās, putnu mājiņās).

Spēle "Kur putns izveidoja ligzdu?" (uz magnētiskās tāfeles ir pūces, strazds, strazds, dzeguzes silueta bildes un koka ar ligzdu, dobi, putnu būdiņas silueta attēli ar spraugām, lai varētu ievietot atbilstošo attēlu ar attēlu putns).L-d : Parādi un pastāsti, kur un kāds putns taisījis ligzdu?Atbildes - Tā ir pūce. Pūces ligzda ieplakā (bērns apvieno atbilstošos attēlus).Šis ir strazds. Strazdu ligzda putnu būdā. Šis ir baļķis. Rooka ligzda uz koka. Šī ir dzeguze. Dzeguzei nav ligzdas.

Puiši! Šeit ir viens papildu putns. Atbilde ir pūce, jo tas ir ziemojošs putns.

II. Galvenā daļa. Ievads tēmā : Puiši! Šodien Dunno ieradās pie mums ciemos. Viņš apgalvo, ka pazīst visus gājputnus. Pārbaudīsim to. Pastāstiet Dunno mīklas, ko zināt par gājputniem.- Mīklas (bērnu atmiņas, uzmanības, domāšanas trenēšana - spēja noteikt gājputna aprakstošās pazīmes, dialogiskas runas attīstība, runas gramatiskās struktūras uzlabošana, skaņu automatizācija).

    Kas ir šis putns? Nekad nebūvē ligzdas. Viņš atstāj olu kaimiņiem un cāli neapciemo.

Dunno visu laiku pieļauj kļūdas, un bērni viņu labo. Dzeguze.

Pēc katras mīklas bērni paskaidro: Kā jūs uzminējāt pareizo atbildi? Ko jaunu esi uzzinājis par gājputniem?

2. Šis ir mūsu vecs draugs. Viņš dzīvo uz mājas jumta - Garkakla, garknābja, Gardeguna, bezbalsīga. Viņš lido medīt vardes purvā. Stārķis.

3. Visi gājputni ir melniViņš attīra aramzemi no tārpiem. Rooks.

4. Es taisu ligzdu zem jumtaNo māla gabaliņiem.Cāļiem apakšā uzliku mīkstu spalvu gultu. Mārtiņš.

5. Uz staba atrodas pils. Pilī ir dziedātājs. Strazdiņš.

L-d: Bērni! Jūs redzat, ka Danno ne pārāk labi pazīst gājputnus. Palīdzēsim viņam – pastāstīsim par šiem apbrīnojamajiem ceļotājiem. Un šeit ir diagramma, kas palīdzēs padarīt jūsu stāstu detalizētu un interesantu. - Bērnu stāsti (2 cilvēki - bērni izvēlas gājputna silueta attēlu, ja vēlas).

(Vingrinājums aprakstoša stāsta sastādīšanai, pamatojoties uz priekšmeta attēlu un shematisku plānu; izstrāde monologa runa izmantojot izvērstu, gramatiski pareizu frāzi; piegādāto skaņu automatizācija; uzmanības veidošanās citu cilvēku izteikumiem, laba griba, spēja sagaidīt savu kārtu, lai piedalītos kādā konkrētā darbībā).

III. Fiz. tikai minūti. (Vispārējo un smalko motoriku attīstīšana, noņemšana muskuļu sasprindzinājums, saglabājot bērniem pozitīvu emocionālo noskaņojumu). Fizisko minūšu laikā bērni veic tekstam atbilstošas ​​kustības.

Cālis ligzdā pamodās, Viņš uzmundrināja. Izstiepts. Un viņš pamāja ar galvu, Un viņš luncināja asti. (pirkstu vingrošana) - Viņš plaši atvēra knābi, Skaļi, skaļi čīkstēja: Pī, pī, pī, pī... Ātri atnesiet tārpu. - Mamma un tētis sāka riņķot, Viņi nesa cienastu... (pirkstu vingrošana) - tārps, blusas un sīpoli, Ēd, ēd, mūsu mazulīt

(viena plauksta ir plaši atvērta - "cāļa mute", otras rokas pirksti ir salikti kopā - "mātes knābis, kopā salikti pirksti balstās pret atvērto plaukstu, tad mainās roku stāvoklis - katrs pateikts vārds ved uz roku maiņu). - Cālis ir pilns, viņš atkal guļ. Shh-tsh-tsh, mēs nevaram viņu pamodināt, bērni! Atcerieties, kad putni izšķiļas un baro savus cāļus, jums apkārt tiem jāuzvedas ļoti klusi, lai tos nenobiedētu.Spēle "Putnu ģimene" (vārdu veidošanas vingrinājums):L-d : Un tagad es ierosinu sadalīties grupās pa 3 cilvēkiem. Tagad jūs neesat puiši. Jūs esat putnu ģimene. Padomā par to: – Kura ģimene tu esi? Kas tu esi katrā ģimenē?Logopēds palīdz sniegt atbildes paraugu… Mēs esam rūķu ģimene. es rook (logopēds), es esmu rook (bērns), es esmu rook (bērns). (Ģimenes: stārķi, strazdi, pīles, gulbji). -Bērnu stāstu turpinājums. Vingrinājums “Pabeidz teikumu”. (Vingrinājums sarežģītu teikumu sastādīšanā; trenē atmiņu, uzmanību, domāšanu, iztēli; audzināt gādīgu attieksmi pret dabu, pret visu dzīvo uz Zemes).L-d : Nezinu, ļoti patika visi tavi stāsti. Bet viņam joprojām bija daži jautājumi. Palīdzēsim viņam atbildēt uz tiem. - Pavasarī putni taisa ligzdas, jo... (bērni atkārto frāzi un pabeidz) tajās izperē cāļus. - Bezdelīgas ir pirmās, kas lido uz dienvidiem, jo.....pārtiek no kukaiņiem. - Rudenī pēdējie aizlido gulbji, zosis un pīles, jo... - Visiem cilvēkiem patīk klausīties lakstīgalu, jo.....viņš brīnišķīgi dzied. - Kāpuri nevar iznīcināt ražu, jo…..putni tos iznīcina. - Putni ir jāmīl un jāsargā, jo.....tie nes liels ieguvums(izrotāt dabu, brīnišķīgi dziedāt utt.)III . Apkopojot nodarbību: Puiši, Dunno ļoti patika jūsu nodarbība. Tagad, tāpat kā jūs, viņš daudz zina par gājputniem. Kas jums patika mūsu nodarbībā? Ko tu atceries?

Sveiki, dārgie emuāra apmeklētāji par bērnu radošo attīstību!

Iesaku kopā ar bērniem novadīt mūsu tematisko nodarbību “Migrējošie putni”.

Ērtības labad es to sadalīju divās daļās.

Vienā mēs analizēsim, kas ir gājputni, kur, kā un kad tie aizlido.

Un citā daļā nāk pavasaris, un putni atgriežas savās dzimtajās zemēs.

Šajās nodarbībās jūs atradīsiet spēles runas, uzmanības, loģiskās spēles, ģeogrāfijas spēles, radoši uzdevumi, fiziskās audzināšanas nodarbības, pirkstu spēles un daudz vairāk.

Lai neko neaizmirstu un novadītu nodarbību vienā elpas vilcienā, nolēmu visu sīki pierakstīt.

Pirmās daļas kopsavilkumu atradīsi raksta beigās.

Mēs pavadījām pirmo daļu, mana meita bija sajūsmā, tagad viņa vēlas kļūt par ornitologu)).

Tas ir tas, ko mēs saņēmām.

Vispirms atcerējāmies, kas ir putni un ar ko tie atšķiras no citiem dzīvniekiem.

Mēs atcerējāmies putnus, kas nevar lidot, putna ķermeņa daļas.

Atcerējāmies, ka ir ziemojoši putni, un ir gājputni.

Tad pie mums ciemos ieradās divi polārzīriņi (lai arī bija pūces, nolēmām, ka jābūt zīriņiem).

Viņi mums rādīja prezentāciju par gājputniem ar mīklām un putnu balsīm.

Mums ar viesiem bija fiziskās audzināšanas nodarbība.

Pēc tam viņi spēlēja runas attīstības spēles un pirkstu spēli.

Pēc tam radījāmies un veidojām putnus ķīļa formā.

Tematiskā nodarbība: gājputni, 1. daļa

Tad viņi palīdzēja bezdelīgai atrast ceļu uz ligzdu.

Mēs atradām pāri katram gredzenam.

Tad viņi spēlēja spēli “Kur lido putni?” Putni lidoja galvenokārt no Krievijas un ziemošanai lidoja pa visu pasauli.

Tematiskā nodarbība: gājputni, 1. daļa

Un visbeidzot mēs radījāmies un izveidojām papīra amatniecību ar nosaukumu “Stārķi lido mājās”.

Esmu jau sagatavojusi otro daļu tematiskajai nodarbībai “Migrējošie putni”, un, tiklīdz to vadīšu kopā ar savu meitu, uzreiz padalīšos ar jums.

Tematiskās nodarbības “Gājputni” detalizēts kopsavilkums:

1. daļa

Rooks (vai jebkurš putns pēc jūsu izvēles) lido ciemos pie bērniem:

Sveiki puiši!

Es ilgi lidoju, noguru un nolēmu aizlidot pie tevis un atpūsties. Un es lidoju no tālām siltajām zemēm, jo ​​es, Rook, esmu gājputns.

Vai jūs zināt, kāpēc gājputnus tā sauc?

Pa labi! Jo viņi lido uz siltajiem reģioniem un atpakaļ mājās.

Ir ziemojoši putni, kas ziemā nekur nelido. Un ir gājputni, kas, iestājoties aukstam laikam, lido uz dienvidiem uz siltajām zemēm.

Fiziskās audzināšanas stunda Gājputni.

Kukaiņi ir pazuduši
Putniem mežā kļuva garlaicīgi. (Plāst rokas (spārni).
Viņi sāka domāt un minēt,
Kā viņi var izvairīties no nepatikšanām? (Pirksti uz galvas deniņiem, kratot galvu pa labi - pa kreisi).
Sapulcējās kopā
Viņi sevi sauca par baru. (Bērni stāv aplī, sadevušies rokās.)
Viņi pacēlās kopā
Mēs lidojām uz dienvidiem. (Pagriezieties pa labi, viciniet rokas, skrieniet pa apli).
Mēs ilgi lidojām, bijām noguruši,
Viņi apsēdās, atpūtās, (Apstāties, notupties).
Atkal pacēlāmies
Tad mēs lidojām. (Viņi pieceļas, skrien pa apli, plivinot spārnus).
Šeit ir dienvidu malas,
Esam ieradušies, draugi!
Jūs esat noguris, atpūtieties.
Meklējiet kukaiņus! (Bērni apstājas un dodas dažādos virzienos.)

(Volkova Ņina Aleksandrovna)

Kādus gājputnus jūs zināt?

Mīklas par gājputniem. (Prezentācija) Šajā lapā varat atrast prezentāciju ar putnu audio balsīm

Bērni pasaka atbildi, parāda prezentācijas slaidu vai putna attēlu un putnu balsis.

Un tie, protams, nav visi gājputni, to ir ļoti daudz.

Puiši, spēlēsim ar jums spēli!

Spēle runas attīstībai.(Izvēlies 1-2 spēles pēc saviem ieskatiem; ja vairāk, bērnam var zust interese par spēli un darbību).

Spēles vingrinājums "Kam ir kurš?"

- Rokas ir stumbri - rooki.

- Pīlei ir pīlēns - pīlēni

- Gulbim ir gulbja mazulis

- Lakstīgalai ir lakstīgala - lakstīgala

- Celtnim ir dzērvju mazulis - dzērvju mazuļi

- Strazdam ir strazds - strazdi

- Siskin ir siskin - siskin.

- Stārķim ir mazie stārķi - mazie stārķi

- Strazdam ir strazds - strazdi.

Spēles vingrinājums "Kam kas rūp?"

— Stārķis rūpējas par stārķiem.

— Rokas rūpējas par baļķiem.

— Celtnis rūpējas par dzērvju mazuļiem.

— Gulbis rūpējas par gulbjiem.

— Čižs rūpējas par mazajiem.

— Lakstīgala rūpējas par lakstīgalām.

— Rubenis rūpējas par sārņiem.

— Pīle rūpējas par pīlēniem.

— Strazds rūpējas par strazdiem.

— Zoss rūpējas par zoslēniem.

Spēles vingrinājums "Kam ir kura aste?"

- Kam ir dzērves aste? (Dzērves aste uz dzērves)

- Kuram ir stukaņa aste? (Rooka aste uz skraida)

- Kam ir gulbja aste? (Gulbja aste gulbim)

– Kura pīles aste? (Pīles aste uz pīles)

- Kam ir zoss aste? (Zoss aste ir uz zoss)

- Kam ir stārķa aste? (Stārķim ir stārķa aste)

- Kam ir lakstīgalas aste? (Stārķa lakstīgalas aste)

Spēles vingrinājums "Kas par ko kļūs?"

- Mazais baļķis kļūs par baļķi.

- Lakstīgala kļūs par lakstīgalu.

– Mazputniņš kļūs par strazdiņu.

- Gulbja mazulis kļūs par gulbi.

- Pīlēns kļūs par pīli.

- Stārķa mazulis kļūs par stārķi.

- Celtņa mazulis kļūs par dzērvi.

________________________

Gājputni pie mums ierodas pavasarī, dzīvo šeit visu vasaru un izperē savus cāļus. Un rudenī viņi atkal aizlido uz siltākiem apgabaliem.

Viņu ceļojums ir garš un grūts; dažreiz dažiem putniem ir jālido vairākas nedēļas vai pat mēnešus.

Sakiet man, puiši, kas liek putniem pamest dzimtās zemes, savas mājas un doties tik garā un reizēm bīstamā ceļojumā?

Tieši tā, puiši, ir auksti un arī izsalkuši.

Putni, kas ziemā nekur uzturas un nelido, ir pielāgojušies barību iegūt no kaltētām augu sēklām, čiekuriem, ēst gan laukos atstātos graudus, gan saldētas vai kaltētas ogas.

Daži no tiem virzās tuvāk cilvēku dzīvesvietai.

Bet putni, kas lido uz siltākiem reģioniem līdz ar aukstā laika iestāšanos, galvenokārt barojas ar kukaiņiem.

Rudenī kukaiņi slēpjas un aizmiguši līdz pavasarim. Tāpēc daudziem putniem nav ko ēst. Tāpēc viņi lido prom uz siltajām zemēm, bēgot no bada un aukstuma.

Pirkstu spēle “Migrējošie putni”.

Tili-teli, tili-teli -

Putni ir ieradušies no dienvidiem! ( Sakrustiet īkšķus, pamājiet ar plaukstām).

Pie mums atlidoja strazds - Pelēkā spalva. (Pārmaiņus salieciet abu roku pirkstus, sākot ar kreisās rokas mazo pirkstiņu).

Cīrulis, lakstīgala

Mēs steidzāmies: kurš ir ātrāks?

Gārnis, gulbis, pīle, ātrais,

Stārķis, bezdelīga un āda - (Atkal sakrusto īkšķus un pamāj ar plaukstām)

Visi ir atgriezušies, ieradušies,

Viņi dziedāja skanīgas dziesmas! (Izmantojiet rādītājpirkstu un īkšķi, lai atdarinātu putnu dziedāšanu.)

___________________

Gājputnu ganāmpulki var būt ļoti lieli (piemēram, strazdiem vairāki tūkstoši),

un ir mazi - līdz desmit (pīlēs).


Daži putni lido vieni - dzeguze, dzeguze, stīpiņa.

Pirms izlidošanas putni pulcējas baros un kopā gatavojas lidojumam.

Viņi sarindojas šādi:

Ķīlis

Arc

Rindā

Pakāpes

Spēle "Kā lido migrējošie putni"

____________________________________

Daži putni lido naktī, daži dienā.

Puiši, vai jūs zināt, kā putni atrod ceļu lidojuma laikā, jo viņiem nav kartes vai kompasa?

Putni atrod ceļu pēc Saules atrašanās vietas, pēc zvaigznēm, pēc magnētiskais lauks Zeme (it kā viņiem galvā būtu kompass).

Diktēšanas spēle uz šūnām “Bezdelīga lido uz ligzdu”

______________________________________

Kā cilvēki zināja, kur lido gājputni?

Zinātnieki, kas pēta putnus (ornitologi), tos ķer un uzliek mazus gredzenus uz ķepām. Katram gredzenam ir savs numurs.

Kad putns lido uz citu valsti un tur tiek noķerts, gredzena numurs noteiks, kādu ceļu putns ir nogājis un no kuras valsts izlidojis.

Puiši, spēlēsim ornitologus un atradīsim putnus ar vienādiem gredzeniem.

Mēs arī noteiksim, kuri putni ir vairāk, ar ziliem gredzeniem vai sarkaniem un pēc cik.

Spēle uzmanības attīstīšanai “Gredzens putnam”

____________________________________

Daži putni lido netālu, kur ir nedaudz siltāks un ir barība.

Un daži aizlido lielos attālumos. Spēlēsim ar jums interesantu spēli!

Spēle "Putns lido uz ziemu"

___________________________________

Un tagad es ierosinu kļūt radošam, un

darīt amatniecība, ko sauksim par “Stārķi atgriežas mājās”.

Ar cieņu.
Jeļena Medvedeva.

Vecākā grupa

Mērķis. Veidošanās elementāras idejas bērniem par gājputniem, izmantojot aktīvās bērnu aktivitātes formas un metodes.

Prioritāte izglītības joma"Kognitīvā attīstība".

Veidot priekšstatu par ziemojošiem un gājputniem; padziļināt izpratni par putnu lidošanas iemesliem; klasificēt putnus ziemojošos un migrējošos, attīstīt bērnu loģiku, iztēli un radošo darbību.

Izglītības virziens "Runas attīstība".

Sakarīgas, gramatiski pareizas dialogiskas un monologas runas attīstīšana, kopteikuma veidošana, aktīvā vārdu krājuma bagātināšana, vārdnīcā ieviešot “gājputnus”, “ziemojošos putnus”, vingrinot īpašības vārdu - antonīmu atlasi, ieaudzināt jūtīgumu pret poētisko. vārdu.

"Mākslinieciskā un estētiskā attīstība."

Estētiskās un garīgi-morālās skaistuma uztveres, ritma izjūtas, gādīgas attieksmes un mīlestības attīstība, rūpes par putniem un apkārtējo pasauli.

Izglītības joma “Sociālā un komunikatīvā attīstība”.

Attīstīt kolektīva un grupu darba iemaņas, spēju komunicēt, mijiedarboties ar pieaugušajiem un vienaudžiem, iejusties un strādāt saskaņā ar vienotu plānu.

Izglītības virziens "Fiziskā attīstība".

Motoriskās aktivitātes attīstība.

Laika organizēšana.

Pasveiciniet savus viesus

Smaidiet visiem apkārtējiem.

Sniedziet roku draugam pa labi

Un pasteidzies un stāvi aplī!

Kāda brīnišķīga diena šodien!

Spīd rudens saule.

Pirmais stars, maigs stars

Viņš paskatījās uz mums pa logu

Un viņš to atnesa sev plaukstās

Siltums, gabaliņš saules.

Iedomāsimies sevi kā mazas saulītes. Izstiepsim rokas uz priekšu – stari, savienosim tās kopā kā saules starus. Dalīsimies siltumā ar draugiem.

Audzinātāja: Puiši, kāds šodien ir datums? Nedēļas diena?

Audzinātāja: Kāds tagad ir gada laiks? Kurā mēnesī?

Bērni: oktobris.

Audzinātāja: Vai jūs zināt, vecos laikos viņi sauca oktobri - lapu, slapjains, dubļi.(Es nodarbojos ar vārdu krājumu.) Viņi to sauca par lapu pūtēju, jo oktobra beigās visi koki jau bija bez lapām, it kā oktobris būtu nogāzis lapas no krūmiem un kokiem. Smieklīgais nosaukums “slapjais” atgādina biežas lietusgāzes, bet “dubļains” nozīmē daudz netīrumu zem kājām. (Tiek veikts vārdnīcas darbs.)

Pedagogs: Puiši, šorīt es dodos uz darbu un redzu (rādot spalvu) guļam mūsu vietnē. Nododiet to viens otram un paskatieties uz to. Interesanti, kurš mums atstāja šo sveicienu? Vai vēlaties zināt?

Bērni: Jā.

Notiek A. Pleščejeva poēmas “Migrējošais putns” dramatizējums.

gājputns

Blīvs mežs ir trokšņains un rosīgs,

Vējš griež lapas no kokiem,

Uz loga bieži līst lietus;

Lai gan ir diena, būdā jau ir tumšs.

Putns gatavojas aizlidot;

Te mežā viņa zvana, zvana:

“Ei, pasteidzieties, migrējošie, nāciet lokā!

Izlemsim, kā doties uz dienvidiem

No rudens miglas un tumsas,

No aukstās, izsalkušās ziemas,

Kurš būs mūsu ceļvedis?

Kur mēs varam atrast naktsmājas uz ceļa?

Patvērums zem saules būs salds

Siltās birzīs, kas zied mūžīgi.

Šeit viss novīst! Dosimies pārgājienā dzīvi!..

Jūs, pieredzējušie putni, uz priekšu!

Pedagogs: Puiši, par ko runāja putni?

Bērni: Par gājputniem.

Pedagogs: Kas ir gājputni?

Bērni: Tie ir putni, kas rudenī lido prom no mums uz siltāku klimatu un atgriežas pavasarī.

Pedagogs: Labi padarīts! Kādus gājputnus jūs zināt?

Bērni: Gulbji, strazdi, dzeguzes, dzērves, gārņi, cīruļi, pīles, zosis.

Pedagogs: A!!! Puiši, vai visi putni aizlidos uz siltākiem apgabaliem un mēs paliksim pilnīgi bez putniem?

Bērni: Nē, mums vēl ziemo putni.

Pedagogs: Nosauciet, kuras.

Bērni: Zvirbulis, vārna, zīle, varene, vārna, balodis.

Audzinātāja: Bērni, kur putni lido no siltākām vietām?

Bērni: Viņi atgriežas pie mums pavasarī.

Pedagogs: Puiši, vai jūs domājat, ka katrs putns pats aizlido uz siltākiem apgabaliem? Viens? Paskatīsimies, kādi putni aizlido un kā. Bērni: Jā.

Pedagogs:

Dzērves veido ķīli (ieliku bildi ķīlī) priekšā lido līderis, stiprākais un izturīgākais, tad lido vājākie un beigās vājākie putni.

Bezdelīgas, roķi, strazdi - barā (ieliku bara bildi)

Zosis, pīles, gulbji aizlido virknē (ieliku šīs auklas bildes

Dzeguzes, ērgļi un vanagi lido vieni paši.

Daudzi putni mirst lidojumu laikā. Tikai stiprie un stiprie, kas ir labi paēduši, var izturēt)

Puiši, kā jums vajadzētu izturēties pret putniem?

Bērni: netraucē putniem, neatrod sev barību, nebaidi un nedzenā

Pedagogs: Puiši, es jums piedāvāju no ģeometriskās formas pamatojoties uz modeli, izkārtojiet spēcīga, izturīga putna siluetu (zoss, ieslēdziet mūziku)

Pedagogs: Kādu putnu tu dabūji?

Bērni: Zoss.

Pedagogs: Kāds putns ir zoss?

Bērni: Migrējošie.

Audzinātāja: No kādām ģeometriskām formām ir veidots putns?

Bērni: Trijstūri, kvadrāti.

Pedagogs: Un no kādiem ziediem?

Bērni: Sarkans Dzeltens.

Audzinātāja: Cik trīsstūru jums vajadzēja? Kvadrāti?

Bērni: Ir 6 trīsstūri, 2 kvadrāti.

Pedagogs: Puiši, esmu jums sagatavojis pārsteigumu!

(Rāda ūdensputnu spalvu.)

Puiši, vai esat dzirdējuši šo teicienu: "Ūdens plūst no pīles muguras?" Kāpēc viņi to saka? Kā jūs to saprotat? Vai vēlaties uzzināt, kāpēc tas notiek? Kāpēc ūdens neuzkavējas, bet drīzāk izplūst? To mēs tagad uzzināsim.

Pedagogs: Tagad mēs dosimies uz mūsu laboratoriju un veiksim interesantu eksperimentu.

Dodieties uz darba galdiem, paņemiet papīra lapu, ar otu no abām pusēm apsmērējiet lapu ar augu eļļu, pēc tam iemērciet lapu ūdenī. Kas notika? Kāpēc ūdens ritēja lejā? Kāpēc lapa nesamirka? Kas notiktu, ja mēs iemērcam papīru ūdenī bez augu eļļas?

Tādējādi mēs secinājām: izrādās, ka putnu spalvas nesamirkst un paliek sausas, jo tās ir ietaukotas, tāpat kā mūsu papīrs palika sauss, jo mēs to ietaukojām dārzeņu eļļa, bet tas ir resns. (Izrādās, ka visiem ūdensputniem ir īpašs tauku dziedzeris, ar kuru taukiem ūdensputni ar knābi smērē spalvas, lai putni nesamirktu.)

Audzinātāja: Kāds jūs esat lielisks puiši. Vai jūs domājat, ka ir pienācis laiks spēlēties un draiskoties? Esiet uzmanīgi, atcerieties varoņus. Noturēts fiziskā minūte.

Pedagogs: Puiši, cik un kādus putnus atcerējāties?

Bērni: Pīle, vista, pingvīns, zvirbulis.

Pedagogs: Kuras no tām ir migrējošas?

Bērni: Pīles.

Audzinātāja: Labi darīts, puiši, tagad es pārbaudīšu, cik jūs esat uzmanīgs pret mani.

Spēle "Saki otrādi" pabeidziet teikumu, es sākšu teikumu, un jums tas jāpabeidz ar vārdu, kas ir pretēja nozīmei. Puiši, vai kāds zina citu nosaukumu pretējiem vārdiem?

Bērni: Antonīmus.

Pedagogs: Labi darīts. Tātad, sāksim.

Stārķis ir liels, un lakstīgala... (mazs)

Lakstīgalas krūtis ir pelēkas, un bezdelīgai... (balta)

Dzērvei ir garš kakls, un dzeguzei... (īss)

Stārķis ir balts, un baļķis... (melns)

Pedagogs: Labi darīts, tagad mēs padarām uzdevumu grūtāku; jums tas ir jāsaka vienā vārdā.

Vingrinājums "Saki vienā vārdā"

Stārķim ir garas kājas, kā tas ir? ... /garkājains/.

Bezdelīgai ir gara aste, tā ir... /garaste/.

Gulbim ir garš kakls, tas ir.../garkakla/

Audzinātāja: Puiši, kāds jūs esat lielisks puisis, vai jūs zināt, kuri putni no mums aizlido pēdējie?

Bērni: Gulbji, zosis, pīles.

Pedagogs: Tieši tā, puiši, vēlā rudenī, kad zemē krīt pirmais sniegs, gulbji pulcējas baros un aizlido skaistā ķīlī. siltās valstis līdz nākamajam pavasarim. Visas gulbju sugas ir iekļautas Sarkanajā grāmatā, un šo majestātisko putnu medības ir stingri aizliegtas. Puiši, varbūt kāds jūsu ģimenē ir redzējis gulbjus, kādi tie ir?

Bērni: Skaisti, majestātiski, lepni?

Pedagogs: Kādā krāsā ir gulbji?

Bērni: Balts un melns.

Pedagogs: Iesaku aiziet pie galdiem un taisīt gulbjus no plastilīna un dabīgā materiāla (čiekuriem).

Bet vispirms izstiepsim pirkstus:

Pirkstu vingrošana.

(Skolotāja demonstrācija.)

Pedagogs: Cik skaistus rokdarbus tu pagatavoji! (Bērni atstāj rokdarbus uz galdiem, pārvieto krēslus, noslauka rokas ar mitrām salvetēm.)

Pedagogs: Puiši, kas, jūsuprāt, mums atstāja spalvu vietnē?

Bērni: Tas varēja būt atvadu sveiciens no gājputna.

Audzinātāja: Labi, puiši, un tagad es uzzināšu, kā jūs atceraties gājputnus un ziemojošos.

D/i "Ceturtais ritenis"

Bezdelīga – bullfinks – strazds – stārķis

Zvirbulis – rausis – dzērve – gārnis

Varne – lakstīgala – dzeguze – bezdelīga

Gārnis – balodis – stārķis – klints

Vārna - dzeguze - dzērve - lakstīgala.

Pedagogs:

Puiši, kādus jaunus vārdus jūs atcerējāties? (Slapja aste, dubļu aste, lapu aste, gājputni, ziemojošie putni, ganāmpulks, skola, stīga.)

Puiši, kas jums patika šīsdienas nodarbībā?

Ko tu atcerējies?

Paldies, bija prieks ar jums strādāt.

Jeļena Solodova
Ievadstundas kopsavilkums in vecākā grupa par šo tēmu" Gājputni»

Ievadstundas kopsavilkums vecākajā grupā par leksisko tēmu« Gājputni»

Mērķi:

1. Bērnu priekšstatu paplašināšana par gājputni, to izskats un dzīvesveids, vārdu krājuma aktivizēšana temats, prievārdu lietošana;

2. Koriģējošā un attīstošā: komponēšanas prasmes attīstība vienkārši teikumi, runas gramatiskās struktūras veidošana (lietvārdu veidošana ar deminutīvām sufiksiem, relatīvo īpašības vārdu veidošana,

3. Nostiprināt spēju saskaņot skaitļus ar lietvārdiem, attīstot uzmanību, atmiņu, domāšanu, vispārējās, artikulācijas un smalko motoriku, vārdu un kustību koordināciju.

4. Iemācīties veidot sarežģītus īpašības vārdus.

5. Audzināt bērnos interesi par spalvainajiem dabas iemītniekiem un gādīgu attieksmi pret tiem.

Aprīkojums: Izglītojoša prezentācija « Gājputni» , attēli ar attēliem gājputni, bumba.

Nodarbības gaita

1) Organizatoriskais moments

Audzinātāja: Puiši, Dunno mums nosūtīja vēstuli pa pastu, kurā es atradu viņam svešinieku attēlus putni. Vai tu man palīdzēsi iepazīstināt viņus ar Dunno? (Bērnu atbildes.)

Apskatīsimies un zvanīsim viņu: bezdelīga, strazds, stabs, balodis, zvirbulis, vārna, zoss, dzērve, gulbis.

Putnu māja bija tukša, viņi aizlidoja putni,

Arī lapas kokos nesēž.

Šodien visu dienu visi lido un lido...

Acīmredzot arī viņi vēlas aizlidot uz kādu siltāku reģionu.

(I.Tokmakova)

2) Saruna par putni

Pastāsti man, ko mums stāsta dzejolis? (Bērnu atbildes).

Kā to visu var nosaukt vienā vārdā? putni? Migrējošie.

Kāpēc viņus tā sauc? Jo putni lidot prom uz siltākiem apgabaliem.

Puiši, kāpēc? putni lidot uz siltākiem klimatiem? Tā kā šeit kļūst auksts, ziemā ir grūti atrast pārtiku, putni ir izsalkuši un auksti.

Puiši, klausieties mani uzmanīgi, es jums pastāstīšu gājputni. Skolotājs stāsta, un tad vairāki bērni, ja vēlas, runā par to, kas viņiem patika putns.

Pastāsti man, kur viņi dzīvo putni?

Būda celta bez rokām, bez cirvja.

Bērni: ligzda.

Tieši tā puiši putni dzīvo ligzdā. Viņi apskata vietu un ķeras pie darba.

Putni viņi veido ligzdas no materiāliem, kas viegli var būt zari, zari, salmi, zāles stiebri, sūnas, zirnekļu tīkli, māls, oļi, smiltis, zeme.

Pavasarī ligzdās putni dēj olas un perē cāļus.

Mežā ir viena svarīga lieta noteikums: Neiznīciniet putnu ligzdas.

Ja pieskaraties olai, tad putns, sajūtot cilvēka smaržu, ligzdā vairs neperēs olas, cāļi nomirs un nepiedzims.

12.-13. slaids

- Kā tas nākas? putni devās uz dienvidiem, kā viņi atgriežas savās dzimtajās vietās? (Bērnu atbildes).

Vai esat ievērojuši, ka daži putni aizlido"ganāmpulki", "Ķīlis" trijstūra formā, daži putniem vajag vadoņus kas rāda ceļu.

Puiši, kas zina, ko viņi ēd? putni? (Bērnu atbildes).

Gulbis ūdensputni putns, dzīvo uz ezeriem, dīķiem un upēm. Tas barojas ar zivīm, aļģēm un maziem vēžveidīgajiem. Strazds barojas ar vabolēm, kāpuriem, tauriņiem un citiem kukaiņiem. Zeltainīte barojas ar kukaiņiem. Bezdelīgas lielāko daļu sava laika pavada, lidojot gaisā, dzenoties pēc upuriem. Noķer odus, pundurus, mušas, mazus kukaiņus. Stārķis barojas ar vardēm, zivīm, kukaiņiem un augu pārtiku. Rooks barojas ar kukaiņiem un sēklām. Gārnis barojas ar vardēm, zivīm, kukaiņiem un augiem.

3) Spēle "Nosauciet ķermeņa daļas putni» .

Audzinātāja: Ikvienam ir putniem ir tāda pati struktūra, bet cilvēki tos sauc dažādi, kā viņi tos atšķir? Autors apspalvojums, izskats, izmērs.

Puiši, paskatieties uz attēlu. putni, pastāstiet man, kādas ķermeņa daļas viņiem ir. Mēs atbildam pilnībā priekšlikums:

U putniem ir galva. U putniem ir divi spārni.

U putniem ir divas kājas. U putniem ir aste.

U putniem ir knābis. Ķermenis putni, kas pārklāti ar spalvām.

U putniem ir spalvas un spārni. Spalvas palīdz saglabāt siltumu un dot putni to unikālā krāsa

4) Fiziskās audzināšanas minūte.

Putni lec un lido. Bērni lēkā

Putni savāc drupatas. "knābāt",

Spalvas notīrītas, izliekas

Knābji tika notīrīti.

Putni lido, dzied, vicina rokas,

Graudus knābā. Viņi tupus un knābā.

5) Bumbu spēle "Nosauc mazuli"

Uzspēlējam. Es iemetīšu katram no jums pa “skanīgo” bumbu un piezvanīšu pieaugušajam putns. Jūs noķersit bumbu, zvaniet visiem ģimenes locekļiem putni un atdod man bumbu.

Rooks (roks - baļķis).

Strazdiņš (strazds - strazds).

Dzeguze (dzeguze - dzeguze).

stārķis (stārķis - stārķu mazuļi).

Cīrulis (cīrulis - cīrulis).

6) Spēle "Kādu? Kuru?" Saliktu īpašības vārdu veidošanās.

Puiši, mēs domājam par jums satika gājputnus. Viņi ir ļoti skaisti un dažādi. Pastāsti man, kā var saukt stārķi, ja tam ir garš knābis.

Kāds stārķis? - Garknābis.

Stārķim ir sarkans knābis – sarkanknābis.

Rookam ir melnas acis - melns-acs.

Gulbim ir garš kakls - ar garu kaklu.

Celtnim ir plati spārni – platspārni.

Gārnim ir garas kājas - garkājas.

Pie Gulbja īsas kājas- īsas kājas.

7) Spēle "Uzmini un vārds" (meklējiet atbilstošo jēdzienu)

Kurš putniem ir garākais kakls? (Pie gulbja);

Kuras putni atdarināt citu dziedāšanu? (Starlings);

Kurš putni sarkans garš knābis? (Pie stārķa);

Kuras putni dzied vislabāk? (Starlings);

Kuras putni ligzdas neveido? (Dzeguze);

Kuras putns iznīcina kaitīgos kukaiņus? (Rook);

Kuras putni dzert un ēst lidojumā? (Bezdelīgas).

8) Spēle "Uzziniet pēc apraksta" (izmantojot mnemoniskās tabulas)

15.-16. slaids

Puiši, tagad es jums pastāstīšu par to putns, un jūs mēģini uzminēt kas tas ir putns.

Mazs putns. Spalvas ir melnas ar purpursarkanu nokrāsu un baltiem plankumiem. Viņš labi dzied. Strazds barojas ar vabolēm, kāpuriem, tauriņiem un citiem kukaiņiem.Tā knābis ir spēcīgs. Uz galvas ir melns cekuls. Viņš taisa sev ligzdas no zariem kokos.

Spēle turpinās ar 2 - 3 bērniem.

9) Rezumējot klases.

Puiši, šeit mēs esam iepazīstināja Dunno ar gājputniem un aizveda uz siltajām zemēm.

Nekā tālāk klasē vai mēs šodien mācījāmies?

Ko jaunu esam iemācījušies?

OOD anotācija, senioru grupa "Gājputni"

Žarkova Gaļina Anatoljevna, MBU bērnudārza Nr.138 skolotāja "Ozols" g.o. Toljati

Bērnu aktivitāšu veidi: spēļu, komunikatīvā, produktīvā, kognitīvā - izpēte, daiļliteratūras uztvere.

Mērķi: attīstīt bērnu idejas par putniem (izskats, biotops utt.).

  1. Paplašināt bērnu izpratni par putnu daudzveidību.
  2. Attīstīt spēju sadalīt gājputnus un ziemojošos putnus, pamatojoties uz to saistību starp barības dabu un tās iegūšanas metodi.
  3. Aktivizēt vārdnīcu (graudēdāji, kukaiņēdāji, migrējošie, ūdensputni, vairošanās).
  4. Izkopt gādīgu attieksmi pret putniem un dabas mīlestību.

Materiāli un aprīkojums: ilustrācijas un fotogrāfijas, kurās attēloti putni, putnu bari; spēles žetoni, magnētiskā tāfele, projektors, klēpjdators, ekrāns.

1. Organizatoriskais moments.

Lapas nokrīt no zariem.
Lietus nekad nebeidz līt.
Putnu bari aizlido
Brauc uz dienvidiem.

Bet klinšu balodis palika
Pārziemo uz kailiem zariem. (E. Blagiņina.)

Kādi putni lido uz siltajām zemēm? (migrējošais)

2. Saruna par gājputniem.

Ekrānā parādās putnu ilustrācijas.

Kādas izmaiņas putnu dzīvē notiek rudenī? (bērnu atbildes)

Kāpēc putnus sauc par migrējošiem?

Kādus gājputnus jūs zināt?

Kāpēc putni lido prom?

Kuri mūsu reģiona putni pirmie aizlido uz siltākiem apgabaliem?

Izrādās, pat augustā gaiss pie zemes ir silts, un, jo augstāk kāpj, jo aukstāks. Swifts lido ļoti augstu, un tur ir auksts un nav neviena kukaiņa - viņi lido prom. Viņi vispirms aizlido. Bezdelīgas viņiem seko, un vēlāk strazdi aizlido.

Kuri putni aizlido pēdējie, kāpēc jūs domājat?

(Pīles un zosis, jo ūdenstilpes pakāpeniski sasalst.)

3. D/I "Kam ir kurš vai kādam ir daudz"

Tagad mēs sadalīsimies divās komandās. Ekrānā parādīsies putna attēls. Viena komanda nosauks vienu cāli, bet otrā komanda nosauks daudzus cāļus.

Celtnim ir dzērvju mazulis - dzērves
Strazdam ir strazds - strazdi
Gulbim ir gulbja mazulis
Rookam ir spieķi - stukači

Pīlei ir pīlēns - pīlēni
Stārķim ir stārķa mazulis - stārķi
Zoss ir zoslēni un zoslēni

4. Fiziskās audzināšanas minūte:

Kukaiņi ir pazuduši
Putniem mežā kļuva garlaicīgi. (Pavicina rokas)
Viņi sāka domāt un minēt,
Kā viņi var izvairīties no nepatikšanām? (Pirksti pret galvas deniņiem,

galvas krata pa kreisi un pa labi)
Sapulcējās kopā
Viņi sevi sauca par baru. (Bērni stāv aplī,
Sadevušies rokās.)

Viņi pacēlās kopā
Mēs lidojām uz dienvidiem. (Pagriezieties pa labi, pamājiet ar rokām,
skriet apļos.)
Šeit ir dienvidu malas,

Esam ieradušies, draugi! (Viņi pagriežas pa kreisi un lido tālāk.)
Jūs esat noguris, atpūtieties.
Meklējiet kukaiņus. (Apsēdieties viņu vietās.)

5. Mīklu minēšana par putniem.

Pēc uzminēšanas ekrānā parādās putnu attēli.

Vai visi putni lido uz siltākiem apgabaliem?

Kādi putni paliek mūsu pilsētā?

Kādi putni dzīvo tavā pagalmā? (bērnu atbildes)

Kā mēs saucam putnus, kas paliek ziemai? (ziemo)

Uzminiet mīklas par putniem.

Bērni uzmin un nosauc, vai tas ir ziemojošs vai gājputns.

Viņa deguns ir balts
Viņš pats ir melns
Ļoti veikls
Dārzu un lauku draugs.
Ēd tārpus.

(Rook.)

Nāk pie mums ar siltumu
Tas ir bijis garš ceļojums.
Veido māju zem loga
Izgatavots no zāles un māla.

(Mārtiņš.)

Mazs, veikls, veikls,
Krata savu garo tievo asti.

(Cīņā.)

Mugura ir zaļgana,
Vēders ir dzeltenīgs,
Maza melna cepurīte
Un šalles strēmeli.

(Zīlīte.)

Sarkankrūšu, melnspārnu,
Patīk knābāt graudus
Ar pirmo sniegu uz pīlādža
Viņš atkal parādīsies.

(Vēlis.)

Šeit ir putns, piemēram, putns,
Ne rubenis, ne zīlīte,
Ne gulbis ne pīle
Un ne naktsburkas.

Bet šis putns
Lai gan tas ir mazs,
Perē cāļus
Tikai bargā ziemā.

(Krustrēķins.)

6. Spēle vizuālai atmiņai un uzmanībai "Kas aizlidoja?"

Spēles noteikumi: Skolotājs pie magnētiskās tāfeles piestiprina 5-6 gājputnu attēlus (bilžu skaits pakāpeniski palielinās) un aicina bērnus nosaukt visus putnus.

Tad viņš saka, ka viens no putniem lidos uz dienvidiem un lūdz bērniem aizvērt acis. Noņem viena putna attēlu. Pirmais, kurš sniedz pareizo atbildi, saņem balvas žetonu. Skolotājs nodrošina, ka bērni atbild pilnos teikumos.

Piemēram: celtnis lidoja uz dienvidiem.

Uzvar tas, kuram ir visvairāk žetonu.

7. Pirkstu vingrošana. "Desmit putni - ganāmpulks"

Dziediet līdzi, dziediet līdzi:
10 putni - ganāmpulks.
Šis putns ir lakstīgala,
Šis putns ir zvirbulis

Šis putns ir pūce,
Miegaina mazā galva.
Šis putns ir vaskspārns,
Šis putns ir kraķis,

Šis putns ir putnu māja
Pelēka spalva.
Šī ir žubīte, šī ir strauja,
Šī ir jautra siskin.

Nu, tas ir ļaunais ērglis.
Putni, putni brauc mājās!

(I.Tokmakova.)

8. Atspulgs.

Par kādiem putniem mēs runājām?

Ko jaunu esi uzzinājis par gājputniem?

Kādas spēles spēlēji?

kas tev patika? (Bērnu atbildes)

Literatūra

  1. No dzimšanas līdz skolai. Vispārējās izglītības programmas paraugs pirmsskolas izglītība/ Red. NAV. Veraksijs, T.S. Komarova, M.A. Vasiļjeva. – M.. MOZAĪKA-SINTĒZE, 2014. -352 lpp.
  2. Nikolajeva S.N. « Jauns ekologs» - M. Mozaīkas sintēze, 2010. gads.
  3. Nikolajeva S.N. Metodoloģija vides izglītība pirmsskolas vecuma bērni: Apmācība. -M.: Akadēmija, 2009


Jaunums vietnē

>

Populārākais