Mājas Pārklāta mēle Apkārtējā pasaule, gājputni, vecākā grupa. "Gājputni"

Apkārtējā pasaule, gājputni, vecākā grupa. "Gājputni"

Plāns - kontūra

Temats: " Gājputni»

vecākā grupa

Pedagogs:

Programmatūras uzdevumi:

1) Noskaidrot un nostiprināt bērnu priekšstatus par pavasari un tā zīmēm.

2) Vispārināt zināšanas par gājputniem, to paradumiem un dzīvesveidu.

3) paplašināt un aktivizēt bērnu vārdu krājumu par šo tēmu.

4) Attīstīt runas aktivitāti, uzmanību, domāšanu, motoriku.

5) Izkopt mīlestības sajūtu pret dzimto dabu, gādīgu attieksmi pret putniem.

Nodarbību gaita:

Klausies, vai tu neko nedzirdi? Kurš bija tas, kas klusi staigāja aiz logiem?

Kurš tik klusi gāja garām?

Nu, protams, ne zilonis,

Un, protams, nīlzirgs

Es nevarēju to klusi iziet cauri.

Un neviens no jums nedzirdēja

Kā lapa, kas iznāk no pumpura,

Un tu nevarēji dzirdēt

Kā zaļi zāles stiebri

Novilku savas zaļās kurpes,

Viņi klusi izcēlās no zemes.

Un sniegpulkstenīte klusi iznāca ārā

Un visur valda klusums.

Tas nozīmē, tas nozīmē:

Klusi ir pienācis... (pavasaris).

Pēc aukstās ziemas pie mums atkal ir atnācis pavasaris. Cik labi tu pazīsti pavasara pazīmes? Pārbaudīsim.

Aicinu uzminēt pavasara mīklas:

1.Kas ir zils, garš, tīrs pavasarī? (debesis)

2.Kas ir gaišs, balts, pūkains debesīs? (mākonis)

3.Kas pavasarī skrien, murrā, dzied? (straumes)

4.Kas karājas no jumta, pil, kūst? (lāstekas)

5.Kas pavasarī satumst, izkūst un aizplūst ar ūdeni? (sniegs)

6. Pavasarī pil, zvana, dzied?(pil)

7.Kas silda, spīd, cep pavasarī? (saule)

Iznāca saule, kļuva siltāks, gaišāks, jautrāks. Iedomāsimies, ka atrodamies pavasara mežā. Jautri mežā, visiem

atdzīvojas, pamostas.

(klausos: meža skaņas)

Pastāsti man, ko tu dzirdēji? (putni dzied, trokšņo, straumes šņāc, putni atgriežas no siltajiem reģioniem)

Kuru? (bedeldelīgas, roķi, strazdi, lakstīgalas, dzeguzes)

Kurā gada laikā viņi lido uz siltākiem klimatiem? (rudens)

Kā tos sauc? (migrējošais)

Kāpēc viņi lido prom? (rudenī visi kukaiņi slēpjas, pazūd, iet bojā, tāpēc putni aizlido uz siltākiem apgabaliem)

Fizik. minūte: "Putni lido uz dienvidiem."

Jūs pazīstat daudz putnu, un jūs zināt, kā atrisināt mīklas (pavadot attēlu rādīšanu).

Pedagogs: 1. Visi gājputni ir biežāk sastopami,

Attīriet aramzemi no tārpiem.

Lēciet uz priekšu un atpakaļ pa aramzemi,

Un putna vārds ir...... (rooks)

Rokas ir traktora vadītāja pastāvīgs pavadonis, tiklīdz viņi sāk kustēties

uzaru augsni laukos, rūķis uzreiz ķeras pie darba, viņš veikli

izrauj no zemes vaboles, zirnekļus un tārpus. Rooks dzīvo ilgāk

Manas ģimenes būvē ligzdas augstu kokos.

Bērns:Šeit es esmu, baļķis

Veikls, melns,

Es kliedzu: “Krack! Kraks!

Ienaidnieks visiem tārpiem!

Es esmu pirmais no putniem, kas ierodas, pārtraucot ziemu.

Bērns: Cilvēki saka: “Ja kalnā ir baļķis, tad pavasaris ir iekšā

pagalms” un “Es redzēju baļķi - laipni lūdzam pavasari.”

Pedagogs: 2. Uz staba ir pils,

Pilī ir dziedātājs,

Un viņa vārds ir... (strazds)

Šim skaistajam melnajam putnam visā ķermenī ir mazi balti plankumi. Tas apmetas vecos dobos kokos vai putnu mājiņās, ko tam piekāruši cilvēki. Dzied, atdarinot izcilas skaņas

Bērns: Un mūsu dārzā ir īrnieks

Iecirtīgs strazds

Klusais dārzs kļuva jautrāks

Jo viņš sāka dziedāt.

Bērns:"Es redzēju strazdu - ziniet, pavasaris ir pie lieveņa."

Pedagogs: 3. Kurš ir bez notīm un bez pīpes

Kas tas ir... (lakstīgala)

Šis ir mazs putns. Nu, kas tur īpašs? Pelēka, balta krūtis, nedaudz sarkanīga aste, lielas tumšas acis.

Un cilvēki mīl lakstīgalu par tās maigo, skanīgo, skaisto dziesmu. Uz dzimteni aizlido, kad koki un krūmi uzmet lapas, un atgriežoties meklē vecās mājas (ligzdas krūmos) un dzied.

Bērns: Ir populāri teicieni: "Lakstīgala dzied visu nakti - labam laikam."

Spēle "Putni ir ieradušies"

Mērķis: Fonēmiskās dzirdes un uzmanības attīstība.

Es nosaukšu putnus, bet, ja es kļūdos un jūs dzirdat kaut ko citu, stopiet; Ja pareizi saku, aplaudē.

Atbrauca putni: baloži, zīlītes, stārķi, vārnas, žagari, makaroni.

Atbrauca putni: baloži, caunas.

Ieradās putni: baloži, zīles, mušas un spicītes.

Ieradās putni: baloži, zīles, žagari un spārni, spārni, zīles,

stārķi, dzeguzes, pūces un siera kūkas.

Jūs zināt, ka ne visi putni nes pavasari spārnos, bet

tikai migrējošie. Kāpēc putni lido uz savu dzimteni?

Rodins ir vieta, kur tu esi dzimis. Tāpēc putni atgriežas,

būvēt ligzdu un perēt cāļus. Pa vasaru cāļi aug un

rudenī viņi lido kopā ar saviem vecākiem uz siltākiem apgabaliem. Lai pavasarī atkal atgrieztos dzimtenē.

Kam domāti putni? Iznīcināt kukaiņu kaitēkļus;

Viņi mūs priecē ar savu dziedāšanu un košajām krāsām.

Bērns: Jums jāatceras:

Kāpēc jums ir jāķer putni?

Jums vienmēr vajadzētu mīlēt putnus.

Neiznīciniet putnu ligzdas

Palīdziet putniem ziemā,

Žēlojieties par viņiem, pasargājiet viņus.

Spēle: “Ziemojošie un gājputni”.

Darbs ar bērniem pie galdiem.

Pieteikums: “Putnu māja”.

Atcerieties kopā ar bērniem, no kādām formām sastāv “putnu māja” un kā to pareizi uzlīmēt.

Nodarbības beigās pielīmējiet putnu māju uz bērza koka.

Apaļā deja "Vesņanočka".

Padeveja apgabalam ar barību.

Pārsteiguma brīdis.

Nodarbības mērķis: paplašināt un precizēt bērnu izpratni par ūdensputniem. (Pīniņas uz kājām, spalvas ieziest ar taukiem)

Iemācieties atrast objektu līdzību un atšķirību pazīmes un izteikt tās runā. Veicināt saudzīgu attieksmi pret dabu.

Taktilo sajūtu bagātināšana, izmantojot eksperimentālu darbu

Vārdnīcas aktivizēšana (tīklveida, ūdensputnu, vējaste, ūdensizturīgs,). Attīstīt atmiņu, uzmanību, domāšanu.

Veidojiet pētniecības prasmes un attīstiet izziņas darbību.

Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, izdariet savus secinājumus.

Nodarbības gaita:

1- saruna

Mīkla: "Viņi var lidot"

Viņu dūnas un spalvas uztur tos siltus.

Kā putni atšķiras no dzīvniekiem? Atbilde: (lidot, ir spalvas, knābis, pūkas).

Kādi putnu veidi pastāv?

(liels, mazs, krāsains, skaists, ziemojošs, migrējošs, mežs, mājas, savvaļas, ūdensputni, stepe)

Putnam ir...(knābis, spalvas, 2 kājas, spārni, var lidot).

Putnam nav...(kažokādas, zobi, 4 kājas).

3- Kurš ir nepāra un kāpēc?

Moskīts--zvirbulis-- dzeguze

Tauriņš-blaktis-- pīle

4-Mīkla:

Vai nu knēvelis peld pa ūdeni, vai lēnām iet pa sauszemi.

Aiz viņas ir pūkaina cāļu rinda, kas skrien pēc mātes.

5-saruna

Ko var darīt pīle? (peldēt)

Kādi citi putni var peldēt? 9gulbis, pīle, zoss)

Kā sauc tos putnus, kas prot peldēt? (ūdensputni)

Nosauciet ūdensputnus

(varbūt bērni jau zina, bet vai to var pierādīt ar pieredzi)

Apsveriet ūdensputna pēdu.

Kāda viņa ir?

Atbilde: ķepa ir plata, ar membrānām starp pirkstiem.

Kam paredzēta šāda ķepa, mēs uzzināsim, kad veiksim eksperimentu.

Pieredze Nr.1.

Nolaidīsim roku ar izplestiem pirkstiem ūdenī un virzīsim to pa ūdeni. Rezultāts: ūdens iet starp pirkstiem. Mēs nevaram izstumties no ūdens.

Tad mēs darīsim to pašu, bet uzliksim uz rokas plastmasas maisiņu.

Kurā gadījumā roka atgrūž ūdeni spēcīgāk?

Mūsu roka kļuva kā ķepa ar tīmekli. Kam ir tādas ķepas?

Kāpēc ir tīklotas kājas? (lai labāk atstumtos no ūdens, lai kustētos)

Kādus priekšmetus cilvēks izdomāja, kas atgādina pīles pēdas? (airi, Cilvēks, vērojot dzīvniekus, izdomā tādas ērtas lietas kā airis, lidmašīna..., pleznas

Fiziskie vingrinājumi.

"Pīles iznāca pļavā..."

Vai vista var peldēt un kāpēc? (nav tīklotas pēdas un.....(tās uzzinās no turpmākās pieredzes)

Tagad mēs uzzināsim vēl vienu būtisku atšķirību ūdensputniem. Ja vista nokļūst ūdenī, tā uzreiz kļūs slapja. Cilvēki saka tā: “Slapjš kā vista”, bet zosis, pīles un gulbji nesamirkst, kaut arī visu dienu atrodas ūdenī. Noskaidrosim, kāpēc.

Pieredze Nr.2.

Iebāzam roku ūdenī, uzreiz ņemam ārā un pakratām - roka slapja. Noslaukiet to sausu un ieeļļojiet ar jebkādiem taukiem. Liekam atkal ūdenī, ņemam ārā, pakratām, ūdens lāsēs lido no rokas, roka ir sausa. Kāpēc pīles nesamirkst?

Viņu spalvas ir pārklātas ar plānu tauku slāni. Tauku dziedzeris putniem tas atrodas uz astes - ūdensputns ar knābi ieeļļo katru spalvu ar taukiem

Patter.

"Pīle ir virpuļpīle."

Spēle: Kam spārni?

Pīlei ir pīles.

Pie celtņa -

Pie gulbja -

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

MDOU

d/s "Firefly"

Priargunskas ciems

Atvērtā nodarbība

par tēmu: “Ūdensputni”

Vecākā grupa

Pedagogs: Elgina T.A.

2011. gads

Nodarbības mērķis : paplašināt un precizēt bērnu izpratni par ūdensputniem. (Pīniņas uz kājām, spalvas ieziest ar taukiem)

Iemācieties atrast objektu līdzību un atšķirību pazīmes un izteikt tās runā. Veicināt saudzīgu attieksmi pret dabu.

Taktilo sajūtu bagātināšana, izmantojot eksperimentālu darbu

Vārdnīcas aktivizēšana (tīklveida, ūdensputnu, vējaste, ūdensizturīgs,). Attīstīt atmiņu, uzmanību, domāšanu.

Veidojiet pētniecības prasmes un attīstiet izziņas darbību.

Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, izdariet savus secinājumus.

Nodarbības gaita:

  1. saruna

Mīkla: "Viņi var lidot"

Viņu dūnas un spalvas uztur tos siltus.

/putni/

Kā putni atšķiras no dzīvniekiem? Atbilde: (lidot, ir spalvas, knābis, pūkas).

Kādi putnu veidi pastāv?

(liels, mazs, krāsains, skaists, ziemojošs, migrējošs, mežs, mājas, savvaļas, ūdensputni, stepe)

2-D/i: turpiniet teikumu.

Putnam ir...(knābis, spalvas, 2 kājas, spārni, var lidot).

Putnam nav...(kažokādas, zobi, 4 kājas).

3- Kurš ir nepāra un kāpēc?

Moskīts --zvirbulis-- dzeguze

Tauriņš-blaktis--pīle

4 Mīkla:

Vai nu knēvelis peld pa ūdeni, vai lēnām iet pa sauszemi.

Aiz viņas ir pūkaina cāļu rinda, kas skrien pēc mātes.

/pīle/

5-saruna

Ko var darīt pīle? (peldēt)

Kādi citi putni var peldēt? 9gulbis, pīle, zoss)

Kā sauc tos putnus, kas prot peldēt? (ūdensputni)

Nosauciet ūdensputnus

Kāpēc šie putni var peldēt?(varbūt bērni jau zina, bet vai to var pierādīt ar pieredzi)

Apsveriet ūdensputna pēdu.

Kāda viņa ir?

Atbilde: ķepa ir plata, ar membrānām starp pirkstiem.

Kam paredzēta šāda ķepa, mēs uzzināsim, kad veiksim eksperimentu.

Pieredze Nr.1.

Nolaidīsim roku ar izplestiem pirkstiem ūdenī un virzīsim to pa ūdeni. Rezultāts: ūdens iet starp pirkstiem. Mēs nevaram izstumties no ūdens.

Tad mēs darīsim to pašu, bet uzliksim uz rokas plastmasas maisiņu.

Kurā gadījumā roka atgrūž ūdeni spēcīgāk?

Mūsu roka kļuva kā ķepa ar tīmekli. Kam ir tādas ķepas?

Kāpēc ir tīklotas kājas? (lai labāk atstumtos no ūdens, lai kustētos)

Kādus priekšmetus cilvēks izdomāja, kas atgādina pīles pēdas?(airi, pleznas). Vai laiva varētu peldēt, ja mēs airētu nevis ar airiem, bet ar dakšām)Cilvēks, vērojot dzīvniekus, izdomā tādas ērtas lietas kā airis, lidmašīna..., pleznas

Fiziskie vingrinājumi.

"Pīles iznāca pļavā..."

Vai vista var peldēt un kāpēc? (nav tīklotas pēdas un.....(tās uzzinās no turpmākās pieredzes)

Tagad mēs uzzināsim vēl vienu būtisku atšķirību ūdensputniem. Ja vista nokļūst ūdenī, tā uzreiz kļūs slapja. Cilvēki saka tā: “Slapjš kā vista”, bet zosis, pīles un gulbji nesamirkst, kaut arī visu dienu atrodas ūdenī. Noskaidrosim, kāpēc.

Pieredze Nr.2.

Iebāzam roku ūdenī, uzreiz ņemam ārā un pakratām - roka slapja. Noslaukiet to sausu un ieeļļojiet ar jebkādiem taukiem. Liekam atkal ūdenī, ņemam ārā, pakratām, ūdens lāsēs lido no rokas, roka ir sausa. Kāpēc pīles nesamirkst?

Viņu spalvas ir pārklātas ar plānu tauku slāni. Putnu tauku dziedzeris atrodas uz astes - ūdensputns ar knābi ieeļļo katru spalvu ar taukiem

Mēles griezējs.

"Pīle ir virpuļpīle."

Spēle: Kura spārni?

Pīlei ir pīles.

Pie celtņa -

Zoss ir

Pie gulbja -

Zīmējums - ēnojums. Aizpildiet putnu ar ēnojumu.


Abstrakts tieši - izglītojošas aktivitātes vecākajā grupā "Gājputni"

Mērķis: turpināt attīstīt un nostiprināt zināšanas par mūsu dzimtās zemes gājputniem.
Uzdevumi.
Izglītojoši.
Sniegt zināšanas par gājputniem (strazds, roķis, dzeguze): izskats, pārtika, dzīvotne. Iepazīstiniet ar jaunu putnu - cielava. Iemācieties uzminēt putnus ar balsi.
Attīstošs.
Nostiprināt zināšanas par putnu sugām (ziemojošajām, migrējošām). Attīstīt sakarīgu runu, spēju veidot vārdus ar vienu sakni (rooks, strazds, strazds, dzeguze-dzeguze)
Izglītojoši
Veiciniet mīlestību pret savas dzimtās zemes dabu.
Aprīkojums: skaņu celiņš ar putnu balsīm, koks, ziemojošie putni, staba, strazds, dzeguze, cielava, izgriezti attēli, bumba, krāsojamās bildes, zīmuļi
Metodes un tehnikas: spēles situācija, mīklu minēšana, saruna, skolotāja un bērnu stāsti, didaktiskā spēle“Savāc bildi”, klausoties skaņu ierakstu ar putnu balsīm, brīvdabas spēle “Migrē, ziemo”, vārdu spēle“Nosauc cāli”, attēlu krāsošana, rezumēšana.
Kustēties .
Pedagogs:
- Puiši, ko jūs dzirdat? (putni dzied)
– Kāpēc putni ir tik priecīgi? (jo ir pienācis pavasaris).
- Šodien mēs runāsim par putniem.
- Paskaties, visi putni ir sapulcējušies uz koka. Nosauciet tos (dzenis, zvirbulis, zīle, vērša, krustnagliņa, varene).
– Kā vienā vārdā nosaukt šos putnus? (ziemo)
– Bet ir atnācis cits putns. Kas tas par putnu? (strazds)
– Ar ko tas atšķiras no putniem uz koka? (viņa ir migrējoša)
– Strazds mums atnesa vēstuli. Lasīsim to.
« Dārgie puiši, jums raksta gājputni. Mēs nevarēsim lidot pie jums, jo mūs ir apbūris ļauns burvis. Palīdzi mums, pārtrauc mūsu burvestību. Pabeidziet vedņa uzdevumus, un ļaunā burvestība pazudīs. Un tad mēs varam atgriezties pie jums. Gājputni"
- Puiši, palīdzēsim gājputniem?
– Burvis mūsu grupā paslēpa aploksnes ar uzdevumiem. Atradīsim aploksni ar pirmo uzdevumu. (Bērni atrod aploksni ar numuru 1)
- Mums un jums jāuzmin mīklas par gājputniem.
- Pirmā mīkla: “Melnākais no visiem gājputniem, attīra aramzemi no tārpiem”
(rooks)
- Aprakstiet baļķi, kāds tas ir? Kur viņš dzīvo? Ko tas ēd? Kad tas pienāk?
- Otrā mīkla: "Mēs bieži dzirdam makšķerēšanas auklā starp zariem: - Ku-ku! Dzeguze! Kurš mazs krāsains putns iedēja olu kāda cita ligzdā? (dzeguze)
- Pastāstiet mums, ko zināt par dzeguzi (bērni stāsta, skolotāja piebilst)
Trešā mīkla “Ir ieradušies dziedātāji - jaunā pavasara vēstneši. Viņi dzīvo putnu būdā un dzied skaidras dziesmas” (strazds)
Bērnu stāsts par strazdiņu “Strazds ir gājputns. Tas viss ir melns, tam ir ass knābis, krūtis ar baltiem spīdīgiem plankumiem un īsa aste. Strazdi neveido ligzdas, bet apmetas dobumā vai putnu mājiņās. Viņi barojas ar tārpiem, kāpuriem un vabolēm.
– Pirmo uzdevumu paveicām. Atrodiet aploksni ar numuru 2.
Otrs uzdevums ir salikt attēlu no detaļām. (Bērni savāc izgrieztu attēlu un nosauc uz tā attēloto putnu)
Pedagogs:
- Vārps ir mazs putns, zvirbuļa lielumā, bet ļoti slaids.
- Kādas spalvas ir šim putnam? (Apspalvojums ir gaiši, balti un pelēki toņi, uz rīkles un krūtīm ir liels melns plankums, uz vainaga, baltas pieres un vaigiem ir melns vāciņš)
- Kādas kājas? (garš)
- cielava ātri staigā, veikli un ātri skrien pa zemi, nemitīgi kratīdama asti. Viņa mierīgi sēž tikai tad, kad dzied savu jautro dziesmu tsina-tsuri. Dziedāsim cielavas dziesmu.
- Vācete ir viens no visnoderīgākajiem putniem. Viņa iznīcina mušas un odus, kurus veikli dzenā pa gaisu. Šis putns ir īpaši noderīgs dārzā, kur tas ātri skraida pa dobēm un nogrābj kukaiņus no zemes un augiem. Visbiežāk cielava var atrast pie ūdens un cilvēku dzīvesvietas.
- Paspēlēsimies ar cielavu
Vārpsts dzīvo laimīgi (sita plaukstas sānos)
Pakrata galvu (pagriež galvu uz sāniem)
Aste trīc. (pustupus)
Tas izpletīs spārnus un lidos debesīs (rokas uz sāniem)
Viņš ieķers puncīti savā knābī (salieciet plaukstas kopā)
Un viņš nirst pie Cāļiem. (pacelties uz pirkstgaliem)
- Atradīsim aploksni ar trešo uzdevumu (bērni aploksni atrod grupā)
- Putni jāuzmin pēc balsīm (skolotājs ieslēdz skaņu ierakstu, bērni uzmin putnus: dzeguze, strazds, vantiņš)
Fiziskās audzināšanas minūte
Tiek aizvadīta āra spēle “Gājputni un ziemojošie putni”.
- Ir pienācis laiks atrast nākamais uzdevums vednis Ceturtais uzdevums ir nosaukt gājputnu mazuļus.
- Kad putniem ir cāļi? (pavasaris) Es tevi saucu pieaugušais putns, tev jānosauc viņas cālis.
Rūķim ir strazds, strazdam ir strazds, dzeguzei ir dzeguze, pīlei ir pīle, zoss ir zosēns, stārķim ir mazs stārķis, dzērvei ir dzērve
(Spēli spēlē ar bumbu)
- Puiši, kāpēc, jūsuprāt, gājputni no siltajām zemēm atgriežas atpakaļ? (Putniem te ir dzimtene. Te izšķīlušies, iemācījušies lidot, dabūt barību. Putnus atsauc mīlestība pret dzimteni)
– Mēs ar jums esam paveikuši visus ļaunā burvja uzdevumus. Kur ir putni? Paskaties, šeit ir vēl viena aploksne. Kas tur ir? (Skolotājs atver aploksni, tur ir uzzīmēti nekrāsoti putni)
- Mēs apmulsinājām putnus. Šeit tie ir. Bet nav skaidrs, kurš ir kurš. Izkrāsosim tos. (Bērni krāso putnus un noliek uz koka.)
Nodarbības kopsavilkums.
Kādus putnus jūs satikāt? Ko jaunu uzzināji?

Mērķis: holistiska pasaules attēla veidošana, leksisko un gramatisko jēdzienu attīstība un pilnveidošana smalkās motorikas pētāmās tēmas kontekstā.

Runas uzdevumi:

1.  Paplašiniet un aktivizējiet šīs tēmas lietvārdu vārdu krājumu.

2. Nostipriniet prasmi lietot vienskaitļa un vienskaitļa lietvārdus runā daudzskaitlis iekš I.P. un R.P.

Kognitīvie uzdevumi:

1. Nostipriniet bērnu idejas par tēmu “Rudens”.

2. Paplašiniet bērnu izpratni par pētāmo tēmu “Gājputni”.

Izglītības uzdevumi:

1. Attīstīt spēju precīzi dzirdēt un izpildīt skolotāja norādījumus.

2. Attīstīt prasmi strādāt komandā.

Runas materiāls:

1. Putnu nosaukumi: bezdelīga, straume, vantiņš, stārķis, lakstīgala, dzeguze, strazds, zvirbulis, vārna, balodis, vērša, krustnagliņa, zīle;

2. Spēle “Viens – daudzi”: norij – norij – norij; lakstīgala - lakstīgalas - lakstīgalas; dzeguze - dzeguze - dzeguze; strazds - strazdi - strazdi; rook - rooks - rooks; zīle - tits - tits;

3. Spēle “Blēņas”: cāļi perē olas; No putnu olām izšķīlušies krokodili; Bērni izgatavoja putnu mājiņas stārķiem; Putna ķermenis ir pārklāts ar matiem; Cāļi veido ligzdas; Strazds dzīvo bodē;

4.Mīklas.

Aprīkojums:

1. Attēli ar putnu attēliem;

2. Bildes ar putnu sēklu attēliem (kukaiņi, čiekuri, ogas);

3. Izdales materiāli par bērnu skaitu:

Mazas kartītes ar attēliem;

Plastilīns (melns, pelēks, balts, sarkans, brūns);

Trafarets veidota attēla veidošanai uz kartona (bulziņš uz zara);

Eļļas lupatiņa modelēšanai;

Gatavā darba paraugs.

Nodarbības gaita

1.​ Laika organizēšana"Rudens laikapstākļi".

Skolotāja lūdz bērnus pastāstīt, kādas rudens pazīmes viņi ieraudzīja, ejot bērnudārzā.

2. Aptvertā materiāla atkārtošana. Spēle "Kas notiek rudenī".

Skolotājs piedāvā bērniem apgalvojumus, un bērniem jāsaka, kas notiek un kas nenotiek rudenī.

Lapas krīt.

Sniegs kūst.

Vējš krata koku zarus.

Bērni sauļojas pie upes.

Cilvēki laukos novāc ražu.

Putni lido uz dienvidiem.

3. Ievads tēmā “Gājputni”. Saruna “Kāpēc gājputni mūs pamet rudenī?”

Pedagogs:

- Puiši, padomāsim, kāpēc putnus sauc par migrējošiem (noklausieties bērnu atbildes un apkopojiet tās). Tieši tā, gājputni ir putni, kas pusi gada pavada pie mums un atstāj mūs uz otro pusgadu, dodoties uz citām valstīm.

Jūs visi labi pazīstat tādus gājputnus kā bezdelīgas, spārni, stārķi, lakstīgalas, dzeguzes, strazdi (stāsts papildināts ar ilustrāciju izstādi). Kāpēc šie putni rudenī aizlido no mums (klausieties bērnu atbildes)?

Lai to saprastu, atcerēsimies, kas viņiem kalpo par barību. Pareizi, visi šie putni barojas ar kukaiņiem: no tikko izraktās augsnes sārņi dabū tārpus, spārnītes un bezdelīgas sagrābj pundurus un citus kukaiņus tieši gaisā, dzeguzes medī kāpurus, melnie ir lieliski siseņu un sienāžu mednieki.

Bet rudenī kukaiņi pazūd. Mūsu putniem ir liegta galvenā barība, un tāpēc tie ir spiesti lidot uz siltākiem klimatiem.

Tātad, kas putniem ziemā ir biedējošāks – aukstums vai bads? Protams – izsalkums. Galu galā, mazkustīgie putni, kas pastāvīgi dzīvo pie mums - zvirbuļi, vārnas, baloži, zīles - iztur ziemas aukstumu.

Kāpēc viņi neaizlido? Ko šie putni ēd? Viņi ir visēdāji: var ēst arī kukaiņus, taču viņu galvenā barība ir augu sēklas. Rudenī viņi labprāt mielojas ar labības novākšanas laikā izbirušajiem graudiem. Ziemā tie barojas ar koku sēklām un uzturas cilvēku dzīvesvietas tuvumā, cerot uz cilvēku palīdzību.

Vai jūs zināt, ka ne visi putni dodas uz siltākiem klimatiem? Ir arī gājputni, kas pie mums ierodas uz ziemu (stāsts tiek papildināts ar bilžu demonstrāciju, kurās attēloti putni).

Bullfinches ir taigas un ziemeļu jaukto mežu iemītnieki. Bet ziemas migrāciju laikā viņi atbrauc pie mums. Tie kļūst pamanāmi, kad uzkrīt sniegs. Bulbīši barojas ar kļavu un pīlādžu augļiem, un tie ēd tikai nelielas sēkliņas no ogām un izmet mīkstumu. Tāpēc vēršu klātbūtni var noteikt pēc ogu mīkstuma, kas atrodas zem kokiem. Viņi nevar izvilkt sēklas no čiekuriem.

Bet vēršu radiniekiem – krustknābjiem – ir spēcīgi knābji ar sakrustotiem galiem. Tie var nolobīt jebkuru vienreizēju. Krustknābji ne tikai ierodas pie mums ziemu no vēsākiem mežiem, bet arī ziemā šeit izperē savus cāļus. Lai pasargātu olas un cāļus no ziemas aukstuma, krustnagliņas veido spēcīgas, biezas ligzdas. Ligzdas sienas no ārpuses izolētas ar sūnām, bet no iekšpuses ar spalvām. Zem resnas egles izveido ligzdu, lai tajā neiekļūtu sniegs. Krustknābju galvenā barība ir egļu un priežu sēklas, kuras tie ar savu apbrīnojamo knābi viegli izvelk no čiekuriem.

4. Fiziskās audzināšanas minūte.

(Skolotājs vispirms runā un parāda, tad pievienojas bērni).

Putni lidoja, plivinādami spārnus,

Viņi sēdēja kokos un atpūtās kopā.

5. Leksiskā un gramatiskā materiāla konsolidācija pētāmās tēmas kontekstā.

1. Spēle “Viens — daudzi”:

- Bērni, klausieties putna vārdu un pastāstiet man, kā tas būs, kad viņu būs daudz:

Bezdelīga - bezdelīgas - daudzas bezdelīgas

lakstīgala -

Dzeguze -

Strazds -

Rooks -

Zīle -

2. Spēle “Blēņas”:

- Klausieties priekšlikumus. Pastāsti man, kas nenotiek. Kā tam īsti vajadzētu būt?

Cāļi perē olas.

No putnu olām izšķīlušies krokodili.

Stārķiem bērni veidoja putnu mājiņas.

Putna ķermenis ir pārklāts ar kažokādu.

Cāļi veido ligzdas.

Strazdiņš dzīvo bodē.

3. Mīklas (uzminēto mīklu pavada attēlu parādīšana):

- Klausieties uzmanīgi un uzminiet:

Katru gadu es lidoju pie tevis,

Es gribu pavadīt ziemu ar tevi,

Un ziemā vēl sarkanāks

Spilgti sarkanā kaklasaite ir mana.

(Bulķītis).

Visi gājputni

Attīra aramzemi no tārpiem.

(Rook).

Ikviens zina šo putnu:

Viņa pils atrodas uz staba.

Tārpu nešana cāļiem

Visu dienu plīst...

(Starlings).

Sāk dziesmas maijā,

Starp zariem plūst trilles,

Viss ap viņu klausās!

Un tā dziedātāja...

(Lakstīgala).

Viņi traucē citu cilvēku cāļu dzīvi,

Un viņi pamet savējos.

Un mežā netālu no malas

Viņi turpina skaitīt gadus...

(Dzeguzes).

Atzīmē-čivināt! Pārlēkt uz graudiem!

Peck, nekautrējies! Kas tas ir?

(Zvirbulis).

Nāk pie mums ar siltumu

Nogājis garu ceļu,

Veido māju zem loga

Izgatavots no zāles un māla.

(Bezdelīgas).

Ziemā āboli uz zariem!

Savāc tos ātri!

Un pēkšņi uzlidoja āboli,

Galu galā šis ir...

(Bulžus).

6. Spēle "Pārejas putni".

Tiek izdalītas mazas kartītes ar dažādu putnu attēliem. Kartīšu skaits atbilst bērnu skaitam.

— Puiši, tagad mēs spēlēsim gājputnus. Katrs no jums būs tas putns, kas ir uzzīmēts jūsu attēlā. Un tagad man pretī lido tie, kuriem bildē bezdelīga... (rooks, stārķis, dzeguze, strazds, spurgais).

Katram bērnam, kurš “uzlido”, tiek dota eļļas lupatiņa modelēšanai, plastilīna gabaliņi un trafarets modelēšanai.

Bērni ieņem vietas. Skolotājs turpina:

— Puiši, lūdzu, paskatieties uz saviem trafaretiem, sakiet, kāds putns, jūsuprāt, tas ir. Šis ir vēršu vīrs (paraugdemonstrējums).

— Paskaties uzmanīgi, kādas krāsas izmantoju tēlniecībā (galva melna, krūtis sarkana utt.).

7. Apkopojot. Materiāla vispārināšana.

– Šeit šodien beidzas mūsu iepazīšanās ar putniem.

Atcerēsimies, kurus putnus sauc par migrējošiem? Nosauciet tos.

Kuras ziemo?

Kādi putni pie mums ierodas ziemā?

Atcerieties, kādu putnu mēs veidojām? Ko jūs varat mums pastāstīt par viņu?

Šodien visi paveica labu darbu. Labi padarīts!

Vecākā grupa

Mērķis. Veidošanās elementāras idejas bērniem par gājputniem, izmantojot aktīvās bērnu aktivitātes formas un metodes.

Prioritāte izglītības joma"Kognitīvā attīstība".

Veidot priekšstatu par ziemojošiem un gājputniem; padziļināt izpratni par putnu lidošanas iemesliem; klasificēt putnus ziemojošos un migrējošos, attīstīt bērnu loģiku, iztēli un radošo darbību.

Izglītības virziens "Runas attīstība".

Sakarīgu, gramatiski pareizu dialogisku un monologa runa, veidojot kopīgu teikumu, bagātinot aktīvo vārdu krājumu, ieviešot vārdnīcā “gājputnus”, “ziemojošos putnus”, praktizējot īpašības vārdu - antonīmu atlasi, ieaudzinot jūtīgumu pret dzejas vārdu.

"Mākslinieciskā un estētiskā attīstība."

Estētiskās un garīgi-morālās skaistuma uztveres, ritma izjūtas attīstība, uzmanīga attieksme un mīlestība un rūpes par putniem un pasauli mums apkārt.

Izglītības joma “Sociālā un komunikatīvā attīstība”.

Attīstīt kolektīva un grupu darba iemaņas, spēju komunicēt, mijiedarboties ar pieaugušajiem un vienaudžiem, iejusties un strādāt saskaņā ar vienotu plānu.

Izglītības virziens "Fiziskā attīstība".

Motoriskās aktivitātes attīstība.

Laika organizēšana.

Pasveiciniet savus viesus

Smaidiet visiem apkārtējiem.

Sniedziet roku draugam labajā pusē

Un pasteidzies un stāvi aplī!

Kāda brīnišķīga diena šodien!

Spīd rudens saule.

Pirmais stars, maigs stars

Viņš paskatījās uz mums pa logu

Un viņš to atnesa sev plaukstās

Siltums, gabaliņš saules.

Iedomāsimies sevi kā mazas saulītes. Izstiepsim rokas uz priekšu – stari, savienosim tās kopā kā saules starus. Dalīsimies siltumā ar draugiem.

Audzinātāja: Puiši, kāds šodien ir datums? Nedēļas diena?

Audzinātāja: Kāds tagad ir gada laiks? Kurā mēnesī?

Bērni: oktobris.

Audzinātāja: Vai jūs zināt, vecos laikos viņi sauca oktobri - lapu, slapjains, dubļi.(Es veicu vārdu krājuma darbu.) Viņi to sauca par lapu pūtēju, jo oktobra beigās visi koki jau bija bez lapām, it kā oktobris būtu nogāzis lapas no krūmiem un kokiem. Smieklīgais nosaukums “slapjais” atgādina biežas lietusgāzes, bet “dubļains” nozīmē daudz netīrumu zem kājām. (Tiek veikts vārdnīcas darbs.)

Pedagogs: Puiši, šorīt es dodos uz darbu un redzu (rādot spalvu) guļam mūsu vietnē. Nododiet to viens otram un paskatieties uz to. Interesanti, kurš mums atstāja šo sveicienu? Vai vēlaties zināt?

Bērni: Jā.

Notiek A. Pleščejeva poēmas “Migrējošais putns” dramatizējums.

gājputns

Blīvs mežs ir trokšņains un rosīgs,

Vējš griež lapas no kokiem,

Uz loga bieži līst lietus;

Lai gan ir diena, būdā jau ir tumšs.

Putns gatavojas aizlidot;

Šeit, mežā, viņa zvana, sauc:

“Ei, pasteidzieties, migrējošie, nāciet lokā!

Izlemsim, kā doties uz dienvidiem

No rudens miglas un tumsas,

No aukstās, izsalkušās ziemas,

Kurš būs mūsu ceļvedis?

Kur mēs varam atrast naktsmājas uz ceļa?

Patvērums zem saules būs salds

Siltās birzīs, kas zied mūžīgi.

Šeit viss novīst! Dosimies pārgājienā dzīvi!..

Jūs, pieredzējušie putni, uz priekšu!

Pedagogs: Puiši, par ko runāja putni?

Bērni: Par gājputniem.

Pedagogs: Kas ir gājputni?

Bērni: Tie ir putni, kas rudenī lido prom no mums uz siltāku klimatu un atgriežas pavasarī.

Pedagogs: Labi padarīts! Kādus gājputnus jūs zināt?

Bērni: Gulbji, strazdi, dzeguzes, dzērves, gārņi, cīruļi, pīles, zosis.

Pedagogs: A!!! Puiši, vai visi putni aizlidos uz siltākiem apgabaliem un mēs paliksim pilnīgi bez putniem?

Bērni: Nē, mums vēl ziemo putni.

Pedagogs: Nosauciet, kuras.

Bērni: Zvirbulis, vārna, zīle, varene, vārna, balodis.

Audzinātāja: Bērni, kur putni lido no siltākām vietām?

Bērni: Viņi atgriežas pie mums pavasarī.

Pedagogs: Puiši, vai jūs domājat, ka katrs putns pats aizlido uz siltākiem apgabaliem? Viens? Paskatīsimies, kādi putni aizlido un kā. Bērni: Jā.

Pedagogs:

Dzērves veido ķīli (ieliku bildi ķīlī) priekšā lido līderis, stiprākais un izturīgākais, tad lido vājākie un beigās vājākie putni.

Bezdelīgas, roķi, strazdi - barā (ieliku bara bildi)

Zosis, pīles, gulbji aizlido virknē (ieliku šīs auklas bildes

Dzeguzes, ērgļi un vanagi lido vieni paši.

Daudzi putni mirst lidojumu laikā. Tikai stiprie un stiprie, kas ir labi paēduši, var izturēt)

Puiši, kā jums vajadzētu izturēties pret putniem?

Bērni: netraucē putniem, neatrod sev barību, nebaidi un nedzenā

Pedagogs: Puiši, es jums piedāvāju no ģeometriskās formas pamatojoties uz modeli, izkārtojiet spēcīga, izturīga putna siluetu (zoss, ieslēdziet mūziku)

Pedagogs: Kādu putnu tu dabūji?

Bērni: Zoss.

Pedagogs: Kāds putns ir zoss?

Bērni: Migrējošie.

Audzinātāja: No kādām ģeometriskām formām ir veidots putns?

Bērni: Trijstūri, kvadrāti.

Pedagogs: Un no kādiem ziediem?

Bērni: Sarkans Dzeltens.

Audzinātāja: Cik trīsstūru jums vajadzēja? Kvadrāti?

Bērni: Ir 6 trīsstūri, 2 kvadrāti.

Pedagogs: Puiši, esmu jums sagatavojis pārsteigumu!

(Rāda ūdensputnu spalvu.)

Puiši, vai esat dzirdējuši šo teicienu: "Ūdens plūst no pīles muguras?" Kāpēc viņi to saka? Kā jūs to saprotat? Vai vēlaties uzzināt, kāpēc tas notiek? Kāpēc ūdens neuzkavējas, bet drīzāk izplūst? To mēs tagad uzzināsim.

Pedagogs: Tagad mēs dosimies uz mūsu laboratoriju un veiksim interesantu eksperimentu.

Dodieties uz darba galdiem, paņemiet papīra lapu, ar otu no abām pusēm apsmērējiet lapu ar augu eļļu, pēc tam iemērciet lapu ūdenī. Kas notika? Kāpēc ūdens ritēja lejā? Kāpēc lapa nesamirka? Kas notiktu, ja mēs iemērcam papīru ūdenī bez augu eļļas?

Tādējādi mēs secinājām: izrādās, ka putnu spalvas nesamirkst un paliek sausas, jo tās ir ietaukotas, tāpat kā mūsu papīrs palika sauss, jo mēs to ietaukojām dārzeņu eļļa, bet tas ir resns. (Izrādās, ka visiem ūdensputniem ir īpašs tauku dziedzeris, kura tauki ūdensputni spalvas tiek ieeļļotas ar knābi, lai putni nesamirktu.)

Audzinātāja: Kāds jūs esat lielisks puiši. Vai jūs domājat, ka ir pienācis laiks spēlēties un draiskoties? Esiet uzmanīgi, atcerieties varoņus. Noturēts fiziskā minūte.

Pedagogs: Puiši, cik un kādus putnus atcerējāties?

Bērni: Pīle, vista, pingvīns, zvirbulis.

Pedagogs: Kuras no tām ir migrējošas?

Bērni: Pīles.

Audzinātāja: Labi darīts, puiši, tagad es pārbaudīšu, cik jūs esat uzmanīgs pret mani.

Spēle "Saki otrādi" pabeidziet teikumu, es sākšu teikumu, un jums tas jāpabeidz ar vārdu, kas ir pretēja nozīmei. Puiši, vai kāds zina citu nosaukumu pretējiem vārdiem?

Bērni: Antonīmus.

Pedagogs: Labi darīts. Tātad, sāksim.

Stārķis ir liels, un lakstīgala... (mazs)

Lakstīgalas krūtis ir pelēkas, un bezdelīgai... (balta)

Dzērvei ir garš kakls, un dzeguzei... (īss)

Stārķis ir balts, un baļķis... (melns)

Pedagogs: Labi darīts, tagad mēs padarām uzdevumu grūtāku; jums tas ir jāsaka vienā vārdā.

Vingrinājums "Saki vienā vārdā"

Stārķim ir garas kājas, kā tas ir? ... /garkājains/.

Bezdelīgai ir gara aste, tā ir... /garaste/.

Gulbim ir garš kakls, tas ir.../garkakla/

Audzinātāja: Puiši, kādi jūs lieliski puiši, vai jūs zināt, kuri putni no mums aizlido pēdējie?

Bērni: Gulbji, zosis, pīles.

Pedagogs: Tieši tā, puiši, vēlā rudenī, kad zemē krīt pirmais sniegs, gulbji pulcējas baros un aizlido skaistā ķīlī. siltās valstis līdz nākamajam pavasarim. Visas gulbju sugas ir iekļautas Sarkanajā grāmatā, un šo majestātisko putnu medības ir stingri aizliegtas. Puiši, varbūt kāds jūsu ģimenē ir redzējis gulbjus, kādi tie ir?

Bērni: Skaisti, majestātiski, lepni?

Pedagogs: Kādā krāsā ir gulbji?

Bērni: Balts un melns.

Pedagogs: Iesaku aiziet pie galdiem un taisīt gulbjus no plastilīna un dabīgā materiāla (čiekuriem).

Bet vispirms izstiepsim pirkstus:

Pirkstu vingrošana.

(Skolotāja demonstrācija.)

Pedagogs: Cik skaistus rokdarbus tu pagatavoji! (Bērni atstāj rokdarbus uz galdiem, pārvieto krēslus, noslauka rokas ar mitrām salvetēm.)

Pedagogs: Puiši, kas, jūsuprāt, mums atstāja spalvu vietnē?

Bērni: Tas varēja būt atvadu sveiciens no gājputna.

Audzinātāja: Labi, puiši, un tagad es uzzināšu, kā jūs atceraties gājputnus un ziemojošos putnus.

D/i "Ceturtais ritenis"

Bezdelīga – bullfinks – strazds – stārķis

Zvirbulis – rausis – dzērve – gārnis

Varne – lakstīgala – dzeguze – bezdelīga

Gārnis – balodis – stārķis – klints

Vārna - dzeguze - dzērve - lakstīgala.

Pedagogs:

Puiši, kādus jaunus vārdus jūs atcerējāties? (Slapja aste, dubļu aste, lapu aste, gājputni, ziemojošie putni, ganāmpulks, skola, stīga.)

Puiši, kas jums patika šīsdienas nodarbībā?

Ko tu atcerējies?

Paldies, bija prieks ar jums strādāt.



Jaunums vietnē

>

Populārākais