Гэр Мэргэн ухааны шүд Хэл ярианы эмч нарт зориулсан гэрийн тэжээвэр амьтдын хураангуй. Ахлах логоны бүлгийн урд талын ярианы эмчилгээний хичээл "Тэжээвэр амьтад

Хэл ярианы эмч нарт зориулсан гэрийн тэжээвэр амьтдын хураангуй. Ахлах логоны бүлгийн урд талын ярианы эмчилгээний хичээл "Тэжээвэр амьтад

Ахлах ангийн лексик-дүрмийн хичээл ярианы эмчилгээний бүлэг"Тэжээвэр амьтад" сэдвээр. "Баруудад зориулсан тоглоом" компьютерийн сургалтын хөтөлбөрийг ашиглах, интерактив ширээн дээрх хүүхдүүдийн ажил нь боловсролын материалыг эзэмшихэд өндөр урам зориг, үр нөлөөг өгдөг.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Зорилтот:

  • "Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдвээр лексик болон дүрмийн ангиллын хүүхдүүдийн ярианд нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • толь бичгийг идэвхжүүлнэ үү лексик сэдэв"Гэрийн тэжээвэр амьтад";
  • гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх;
  • ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх: заах зөв хэрэглэээзэмших шинж тэмдэг, угтвар үгийн үг хэллэгт (нэр үгийн ялгах, генитив, дагах тохиолдол) ганц биеугтвар үггүй, "С" угтвар үгтэй олон тооны нэр үгийн хэрэглүүр), тоон үгтэй нэр үгийн тохирол, эзэмших шинж тэмдэг.

Залруулж хөгжүүлэх:

  • идэвхжүүлэх ярианы үйл ажиллагаахүүхдүүд;
  • харааны болон сонсголын анхаарал, бүтээлч төсөөлөл;
  • төлөвлөгөө схемийн дагуу санал боловсруулах чадварыг нэгтгэх;
  • өгүүлбэрүүдийг өгүүлбэр болгон нэгтгэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • тэжээвэр амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх;
  • багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Толь бичиг:

  • нэр үг: морь, үхэр, хонь, гахай, муур, нохой, амьтан, унага, тугал, хурга, piglet, зулзага, гөлөг;
  • нэр үг: морь, үхэр, хонь, гахай, муур, нохой;
  • үйл үг: найдах, бувтнах, хашгирах, хашгирах, мивэх, хуцах, үсрэх, хайх, зөөх, хадах, тэжээх, ургуулах, буцах;
  • adverbs: дээш, эсрэг, доош, баруун, зүүн;
  • тоонууд: нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав.

Тоног төхөөрөмж:

  • интерактив хүснэгт, хувийн компьютер, боловсролын Компьютерийн тоглоом"Баруудад зориулсан тоглоомууд", гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрс бүхий зургийн материал, тэдгээрийн биеийн хэсгүүд, хуваасан зураг (3 хэсэг), тоглоомын байшин, Shustrik тоглоом, тоглоомын бөмбөг, соронзон самбар, хүүхдэд зориулсан ширээ сандал, өгүүлбэр, өгүүллэг зохиох лавлах зураг.

Хичээлийн явц:

I. Оршил.

Хүүхдүүд оффисын соронзон самбарын өмнө зогсож байна.

Л.Эрт урьд цагт Үүрийн морь байжээ. (Самбар дээр зураг байршуулна.) Тэрээр Шустрик хүүтэй байв. (Тоглоомыг үзүүлэв - унага). Тэр ямар тоглоом тоглох нь хамгийн их таалагдсан гэж та бодож байна вэ?

D. Хөлбөмбөгт. Учир нь тэр хөлбөмбөгийн дүрэмт хувцас өмссөн: дугаартай футболк.

II. Гол хэсэг.

1. Тоглоом "Зочдыг нэрлэ."

Л.Шусрикийн төрсөн өдөр ирлээ. Ээж зочдод урилга илгээв. Зорка хэн дуудсаныг таагаарай. (Ярианы эмч урилга хуудсуудыг харуулж байна: тэжээвэр амьтдын сүүлний зураг. Хүүхдүүд хэний сүүл болохыг нэрлэж, соронзон самбар дээр амьтдын дүрсийг тавьдаг).

D. Хонь бол хонины сүүл юм.

Үхэр бол үхрийн сүүл юм.

Гахай бол гахайн сүүл юм.

Нохой бол нохойн сүүл юм.

Муур бол муурны сүүл юм.

L. Эдгээр зочид хэн бэ?

D. Гэрийн тэжээмэл амьтад.

L. Та яагаад ингэж бодож байна вэ?

D. Тэд хүний ​​хажууд амьдардаг, хүн тэднийг халамжилж, түүнд ашиг тусаа өгдөг.

2. Тоглоом "Төрсөн өдрөөр амьтад хэрхэн цугларав".

Хурууны үзүүрийг өөрөө массаж хийх. ( Эрхий хуруумассаж хийлгэсэн хурууны хадаас дээр байрлуулж, үлдсэн хэсэг нь дэвсгэрийг доороос нь дарж, зуурна. Хөдөлгөөнийг текст дагалддаг).

L. Амьтад цугларч, хувцаслаж, гутал өмсөж эхлэв.

Манай муур шар гуталтай юм шиг.
Манай гахай шинэ гуталтай болсон шиг.
Энд би өөртөө сарвуу дээр гөлөгний шаахай худалдаж авсан.
Жижиг тугал гутал өмсдөг.
Хурга Вовка - шинэ пүүз.

3. Тоглоом "Хэн хэнтэй хамт байна?"

L. Залуус аа, энэ гөлөг хэн бэ?

D. Энэ бол нялх нохой юм.

L. Тэгээд тугал уу?

D. Энэ бол нялх үхэр юм.

L. Хурга гэж хэн бэ?

D. Энэ бол нялх хонь.

Л. Мэдээжийн хэрэг, тэжээвэр амьтад Шустрикийн төрсөн өдөрт ганцаараа биш, харин бамбарууштай хамт очсон. Шустрик хэний бамбарууш вэ?

D. Тэр бага насны морь. Тэр унага.

Хүүхдүүд амьтдын зургийн хажууд нялх хүүхдийн зургийг наа.

L. Нохой хэнтэй хамт ирсэн бэ?

D. Нохой гөлөгнүүдийн хамт ирсэн.

L. Үхэр хэнтэй хамт ирсэн бэ?

E. Үхэр тугалтай хамт ирсэн.

L. Муур хэнтэй хамт ирсэн бэ?

D. Муур зулзагатай ирсэн.

L. Гахай хэнтэй хамт ирсэн бэ?

E. Гахай гахайн төлүүдтэй ирсэн.

L. Хонь хэнтэй хамт ирсэн бэ?

E. Хонь хургатай ирсэн.

L. Бүх бамбарууд хэнтэй уулзсан бэ?

D. Унагатай.

L. Тэгээд тэд бэлэг авчирсан. (Бэлгийн хайрцаг гаргаж өгдөг.)

4. "Тэмдэглэл" тоглоом.

Л.Морь зочдыг суулгаж, эмчилж эхлэв. (Хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Тэдний өмнө хоолны зураг байна). Чи хэнд яс өгсөн бэ?

D. Би ясыг нохойд өгсөн.

Л.Өвсөө хэнд өгсөн бэ?

D. Тэр үнээ, хонинд өвс өгсөн.

L. Та хэнд сүү өгсөн бэ?

D. Би мууранд сүү өгсөн.

L. Та хэнд ногоо өгсөн бэ?

D. Би гахайд ногоо өгсөн.

5. "Нуугдах" тоглоом.

Л.Амьтад идээд нуугдаж тоглож эхлэв. Тэд байшингийн ард нуугдав. Энэ хэний толгой вэ? (Ширээн дээр тоглоомын байшин байдаг. Хэл ярианы эмч үүнээс болж амьтны толгойн дүрсийг харуулдаг).

D. Энэ бол үхэр, морь, гахай, хонь, муур, нохойн толгой юм.

6. "Шүлэг зохиоё" тоглоом.

L. Тэгээд амьтад шүлэг зохиож эхлэв.

Нохой нохойн толгойтой, харин муурны...
Гахайн чих нь гахайн, морины...
Хонины ноос бол хониных, туулайн ноос ...
Морины нүд нь мориных, ямааны нүд ...

7. Тоглоом "Зураг цуглуул."

L. Залуус аа, хар даа, амьтдын биеийн бүх хэсгүүд холилдсон байна. Муур хаана, хонь хаана байсныг та ойлгохгүй байх болно. Хэсэг хэсгүүдээс зураг цуглуулж, хэн авсанаа хэлээрэй.

Хүүхдүүд тайрах зургийг цуглуулж, эзэмшлийн шинж тэмдгийг ашигладаг. Тэднийг ажиллаж байх үед ярианы эмч нь соронзон самбараас хурга, муур, адууны дүрсийг устгадаг.

L. Та зургуудыг хэрхэн цуглуулсан бэ?

D. Би эхлээд муурны толгойг, дараа нь муурны биеийг, дараа нь муурны сүүлийг авсан.

Би нэг хонины толгой, дараа нь хонины бие, дараа нь хонины сүүл авсан.

8. Моторын завсарлага "Цок-цок-цок".

Л.Залуус аа, Зорка та нарыг тэргэнцэрт хүргэж өгөхийг хүссэн. Ширээ орхи.

"Цок-цок-цок!" - морь давхиж байна (хүүхдүүд дугуйлсан морь шиг давхидаг),
"Цок-цок-цок!" - туурайгаар цохих (хүүхдүүд хөлийн хуруугаараа шалыг цохих).
"Цок-цок-цок!" - тэргэнцэрийг чирэх (тэд дахин тойрог руу үсрэх),
Бид тэргэнцэр дээр азтай байна (хүүхдүүд доош тонгойж, босдог).

L. Тэгээд амьтад дуулахаар шийджээ. (“Баруудад зориулсан тоглоом” хөтөлбөрийн “Хэн “Мяав?” гэж хэлэв” компьютерийн тоглоом явагдаж байна). Одоо хэний хоолой сонсогдож байгааг тодорхойл.

D. Муур миаулах, үхэр намуурах, хонь мөхөх, нохой хуцах, морь хуцах.

10. "Хэн илүүц вэ" тоглоом

Л.Хараач, биднийг дуулж байхад хонины бэлтрэг алга болчихсон. Хэн дутуу байна вэ?

D. Хурганууд.

L. Тэд нуга руу гүйв. (Интерактив хүснэгт рүү очно уу). Энд хэн бэлчээрлэдэг вэ?

D. Хонь хурга.

Л. Энэ нугад хонь, нөгөө нугад хурга байна. Хэн буруу газар орсон бэ? Зүлгэн дээрээ хонь, хонь хургыг чинь нэгтгэ.

Хүүхдүүд зургуудыг тохирох бүлэгт шилжүүлнэ.

L. Хонь тоол. Хурга тоол.

11. Тоглоом "Тэжээвэр амьтдыг хайх"(Интерактив хүснэгт ашиглах)

L. Гэрийн тэжээвэр амьтад ойд хурга хайж байв. Зэрлэг ан амьтан, шувууд олон байдаг. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг гэртээ харихад нь туслаарай.

Хүүхдүүд амьтан, шувууны зургуудаас гэрийн тэжээвэр амьтдын зургийг олж, сагсанд илгээдэг.

Хэл ярианы эмч харгалзах зургуудыг соронзон самбар дээр тавьдаг.

L. За, энэ бүгд гэртээ байна!

12. Нүдэнд зориулсан гимнастик "Шусрик үсрэлт".

Хурга олдсонд Л.Шустрик баярлаж, үсрэн буув. Шустрикийг нүдээрээ дага.

Хэл ярианы эмч тоглоомыг хөдөлгөж, хүүхдүүд үүнийг нүдээрээ дагадаг. Хүүхдүүдийн толгой хөдөлгөөнгүй байдаг. Таны өмнө нүд. Ам нь хаалттай. Нүдний хөдөлгөөн дээш - урд - доош - урд, баруун тийш - урд, зүүн - урд, диагональ дээш - доош, нүдээ төв рүү аваачна.

13. Лавлах зурган дээр үндэслэн “Шусрик хэрхэн өссөн бэ” өгүүллэгийн эмхэтгэл.

Ширээн дээрх хүүхдүүд.

Л.Өвөө ирж уулзсан. Тэр Кикки том болоход юу болохыг хэлэхийг хүсч байна. Зургийг анхаарч үзээрэй. Тэдэнд санал болго.

Тосгоны Д. Өвөө Шустрик унагатай байжээ.

Өвөө Шустрик руу өвс хадав.

Тэр өвлийн улиралд Шустрикийг өвсөөр тэжээдэг.

Шустрик өсч том болж, бүх төрлийн барааг тэргэн дээр зөөв.

L. Тэгээд одоо бүх зургийн дагуу Шустрик хэрхэн өссөнийг бидэнд хэлээрэй.

III. Эцсийн хэсэг.

Л.За, Шустрикийн төрсөн өдөр өнгөрчээ. Амьтад гэртээ харьж, түүнд юу өгснийг харцгаая.

Бэлгийн хайрцгийг нээ.

D. Энэ бол хөл бөмбөгийн бөмбөг.

Л. Шустрик бэлэгэндээ сэтгэл хангалуун байгаа гэж та бодож байна уу?

D. Мэдээж би баяртай байна, учир нь түүний дуртай тоглоом бол хөлбөмбөг юм!

Митина Л.А.
ярианы эмчилгээний багш

Лексик сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй
"Тэжээвэр амьтад"

Бэлтгэсэн: Давыдова Елена Юрьевна
ярианы эмчилгээний багш
Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага
цэцэрлэг"Аленка"
Тамбов мужийн Никифоровский дүүрэг Дмитриевка

Даалгаварууд:
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
- "Гэрийн тэжээмэл амьтад" сэдвээр хүүхдүүдийн үгсийн санг тодруулах, идэвхжүүлэх;
- дасгал сургуулилтаар яриандаа у угтвар үгийг ашиглаж сурах. "Хэнд хэн байна?", "Хэнд юу байна?";
- нэр үг үүсгэж сур. pl. нэгжээс цаг дасгалын дундуур цаг. "Нэг-олон";
- нэр үг үүсгэж сур. жижигрүүлэх дагавартай - "Намайг энхрийлэн дууд" дасгалд.
Залруулж хөгжүүлэх:
- дасгалын тусламжтайгаар зөв сэтгэх. "Зураг цуглуул";
- үе мөчний аппаратын булчинг бэхжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
- хүрээлэн буй ертөнцөд танин мэдэхүйн сонирхлыг төлөвшүүлэх
- тэжээвэр амьтдыг хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Яриа эмч: - Өнөөдөр бид ангид хэний тухай ярихыг та оньсого тааварлах замаар олж мэдэх болно.

Би хашаа руу авирч байна
Би ан хийхээр явдаг.
Хулганууд нүхэнд нуугдав
Би тэднийг удаан хугацаанд хадгалдаг. (муур)

Хамар - дугуй хоншоор,
Мөн дэгжин сүүл нь зүүгээр сүлжсэн байна.
Ээж бол гахай, аав бол гахай.
Тэр бол тэдний хайртай хүү. (гахай)

хүнд Жинхэнэ найз,
Би дуу чимээ бүрийг тод сонсдог.
Би маш сайн үнэрлэх мэдрэмжтэй
Хурц нүд, хурц сонсгол. (нохой)

Хурдан гүйлтийн аварга
Би заримдаа тэрэг унадаг.
Авга ах намайг авчирсан
Ус, өвс, овъёос. (Морь)

Өлсөж байна - гуниглах
Сита - зажлах,
Бяцхан хүүхдүүд
Сүү өгдөг. (Үхэр).

Ярианы эмч: -Тэгээд энэ бүх амьтдыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?
(Гэрээр хийсэн)
Ярианы эмч: - Тийм ээ, гэр. Өнөөдөр хичээл дээр бид гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай ярих болно. Хэл маань үүнд туслахын тулд бид хэлний гимнастик хийх болно.

2. Үе мөчний гимнастик.

Муур сүү ууж байна.
"Өргөн" хэлээ амнаас нь гарга. Хэлний үзүүрийг "аяга"-аар дээшээ дарж, хэлээ амандаа нуу.
Тугал сүү хөхдөг.
Амаа ангайж, уруул нь инээмсэглэнэ. Хэлний өргөн үзүүрийг дээд уруулын доор авчирч, товшилтоор таслана
Морины шуугиан.
Уруулын чичиргээ.

3. Дасгал "Хэнд хэн байна?"

Яриа эмч: Ээжүүд болон тэдний бамбарууд бие биенээ алдсан. Тэд хамтдаа байхыг үнэхээр хүсч байна. Тэднийг уулзуулъя. Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.
Яриа эмч: Одоо шалгацгаая. Хэн нь хэнтэй вэ?

Муур нь зулзагатай.

Морь нь унагатай.

Нохой нь гөлөгтэй

Гахай нь гахайтай.

Үнээ нь тугалтай.

4. Дасгал "Хэнд юу байна?".

Яриа эмч: - Залуус аа, гэрийн тэжээвэр амьтдын аль нь эвэртэй вэ? (Үхэр, хуц, ямаа дээр)
Хэн сахалтай вэ? (Туулай, нохой, муур)
Хэн зөөлөн сарвуутай вэ? (муур дээр)
Хэн дэлэнтэй вэ? (Үхэр, ямаа дээр)
Хэн хамартай хамартай вэ? (гахайн дээр)

5. "Нэг-Олон" дасгал.

Яриа эмч: - Одоо "Нэг - олон" тоглоом тоглоцгооё.
муур - муур,
нохой - нохой,
үнээ - үхэр,
морь - морь,
хонь - хонь,
зулзага - зулзага,
тугал - тугал.

6. Дасгал хийх. "Эелдэгээр дуудаарай."

Ярианы эмч: - Одоо залуус аа, нааш ир - тэд амьтдыг энхрийлэн дууддаг.
Муур. Та түүнийг энхрийлэн юу гэж дуудах вэ? (зулзага)
нохой нохой,
морь,
ямаа,
хонь-хонь.

7. Биеийн тамирын боловсрол.

"Муур"
Энэ бол муур, (Тэд "муур" алхамаар алхдаг)
Дугуй нүүр, (Нүүрээ илбэх)
Мөн сарвуу тус бүр дээр (сарвууг дүрсэлсэн)
Хумс нь зураас юм.
Түүний бүх тоглоом - (Байрандаа үсрэх)
Шоо болон ороомог. Бөмбөг шиг муур (тойрогоороо ар араасаа үсрэх) Орон сууцны эргэн тойронд үсэрч байна.


8. Дасгал хийх. "Зураг цуглуул."

Ярианы эмч: - Зургийг цуглуулж, өөрт байгаа амьтдыг нэрлэ. (гахай, муур, хуц, нохой, үхэр, ямаа)

9. Хичээлийн үр дүн.

Яриа эмч: Өнөөдөр ангид ямар амьтдын талаар ярилцсан бэ?
Ямар амьтдыг тэжээвэр амьтан гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг).
Гэрийн тэжээвэр амьтдын жишээг өг.

Мэдээллийн нөөц:
http://logoped18.ru/
http://www.idealdomik.ru/yenciklopedija-poleznyh-sovetov/deti-i-roditeli/zagadki-pro-domashnih-zhivotnyh.html
logoped18.ru›logopedist/logopedicheskiy-konspekt…
festival.1september.ru›articles/627480/
michutka.3dn.ru›publ/sjuzhetnye_kartinki…kartinki

Зорилго:

I. Засан хүмүүжүүлэх:

  1. Нэр үгийн хэрэглүүрийг ашиглаж сурах, тохиолдлын дагуу үгсийг зохицуулах дасгал хийх;
  2. Гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, тодруулах;
  3. Гэрийн тэжээвэр амьтад: сүрэг, сүрэг, сүрэг, хоньчин гэсэн сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлж, өргөжүүлэх;
  4. Мэдэх гадаад шинж тэмдэгамьтад, юу иддэг, яаж дуу хоолойгоо хүргэдэг, хаана амьдардаг, ямар ашиг тус авчирдаг;
  5. Хүүхдэд ярианы эмчийн асуултанд бүрэн хариулт өгөх дасгал хийх;

II. Залруулга - хөгжүүлж байна:

  1. Сонсголын болон харааны ойлголт, ерөнхий ба нарийн моторт ур чадвар;
  2. Бодлын үйл явцыг сайжруулах;

III. Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  1. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх;
  2. Анхааралтай сонсох чадварыг төлөвшүүлэх, танин мэдэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх;
  3. Харилцааны ур чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:мультимедиа, соронзон самбар, тэжээвэр амьтад, бамбаруудын зураг, лабиринт, гэрлийн заагч, су-жок, зэрлэг болон тэжээвэр амьтдын тоглоом, “тосгон ба ой” загвар.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд бүлэгт ордог

I. Зохион байгуулалтын мөч

Ярианы эмч ба хүүхдүүд:

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэ!

Яриа эмч: Би таныг амьтдын ертөнцөөр аялахыг урьж байна. ("Амьтдын ертөнцөд" хөгжим сонсогддог).

Яриа эмч: Одоо би оньсого хийх болно, та оньсого олоод самбар дээр өлгөх болно.

II. D / тоглоом "Тааварт оньсого"

Хэн бидэнтэй үүдэнд уулздаг

Өдөржин чимээгүй, нойргүй хонож,

Тэгээд аз жаргалаас эхэлдэг

Чанга хуцах: "Хөөх-хөө-хөө!"?

Хэн оосортой алхаж байна,

Ууланд өвс хазаж байна

Тэгээд гэрийн эзэгтэйг хүлээж,

Ганцаардсан хөхрөлт: "Me-e-e"?

Хэн үргэлж мэддэг юм

Би өглөөний цайнд юу хийх вэ

Тэгээд аарцаг руу гүйж,

"Oink-oink" гэж чанга дуугарах уу?

Өглөөний цайнд цөцгий хүлээж байгаа хүн

Мөн какао уухыг хүсэхгүй байна,

Халуунд, хүйтэнд хэн

Хүүхдүүдээ дагуулан явж байна

Тэгээд түүний гэрт

Зөөлөн инээн: "Хөөе"?

Хэн зүлгэн дээр бэлчээдэг

Панамгүй, цамцгүй,

Хортой ялаануудыг зайлуулдаг

Тэгээд удаан бувтнана: "Мүү-ү-у"

урт чих,

Бөмбөлөг хөвсгөр.

Ухаантай үсрэх

Лууван зажилж байна. (Туулай)

Сахалтай, Анне бол эрэгтэй,

Бух биш эвэртэй. (ямаа)

Залуус оньсого тааварлахад ярианы эмч гэрийн тэжээвэр амьтдын оньсого дүрс бүхий зургийг соронзон самбар дээр тавьдаг.

III. Соронзон самбар дээр ажиллах.

Яриа эмч: Эдгээр амьтдыг дахин нэрлэе. (Хүүхдүүд ээлжлэн самбар дээр байрлуулсан амьтдыг жагсаадаг).

Ярианы эмч: - Энэ хэн бэ?

(Үхэр, нохой, морь, гахай, муур,

Ярианы эмч: Сайн байна!

Яриа засалч: -Таны хэлдгээр нэг

эдгээр амьтдын үгс? Хүүхдүүд.

Гэрийн тэжээвэр амьтад.

Ярианы эмч: Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг юм бэ?

Хүүхдүүд: Учир нь хүн тэднийг харж байгаа.

Ярианы эмч: Сайн байна!

Яриа эмч: Бид тэжээвэр амьтдыг таамаглаж байхад бүх амьтад холилдсон. Надад цэвэрлэхэд туслаач.

Загварчлах (гэрийн болон зэрлэг амьтад ширээн дээр байрладаг, хүүхдүүд хаана амьдардаг амьтдыг тараах ёстой).

Ярианы эмч: Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: Тосгоны байшин.

Ярианы эмч: Энэ юу?

Хүүхдүүд: Ой.

Яриа эмч: Амьтдыг амьдрах орчных нь дагуу ангил.

Ярианы эмч: Сайн байна! Бүгд л ажлаа хийсэн.

Яриа эмч: Зуны улиралд олон тооны үхэр нугад бэлчээрлэдэг. Үүнийг яаж дуудаж чадаж байна аа том бүлэгүхэр? (Сүрэг).

Ярианы эмч: Адуу хэзээ бэлчээдэг вэ? (Сүрэг).

Яриа эмч: Хонь бэлчээж байна уу? (Отара).

Ярианы эмч: Тэднийг хэн харж байна вэ? (Хоньчин).

Ярианы эмч: Одоо би "Ээжийгээ олох" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

IV. D / тоглоом "Ээжийгээ олох". (Мультимедиа системийг ашиглах)

Мультимедиа D/upr. "Ээжийгээ ол" хүүхдүүд лазер заагчхүүхдээ ээжид нь олоорой.

Хэн нохойтой вэ? - гөлөг;

Хэн үнээтэй вэ? - тугал;

Хэн морьтой вэ? - унага;

Хэн мууртай вэ? - муур;

Гахай хэн бэ? - гахай;

Ямаа хэнтэй вэ? - ямаа;

Туулай гэж хэн бэ? - туулай.

Ярианы эмч: Сайн байна уу залуусаа. Та хүүхэд бүрт ээжийг олсон.

Ярианы эмч: Та ядарч байна уу? Жаахан амарцгаая.

Яриа эмч: Над дээр ирээд бөмбөгийг ав. (Су юкер сонсогдож байна)

V. Биеийн тамирын боловсрол

Бөмбөг - зараа

Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.

Би бөмбөгөөр дугуй эргэлддэг Алга хооронд.
Би түүнийг нааш цааш жолооддог. Гараа солих.
Би тэдний гарыг илнэ Тэд нааш цааш эргэлддэг.
Яг л үйрмэг шүүрдэж байгаа юм шиг. Гараа солих.
Тэгээд бага зэрэг шахаж ав Шахах.
Муур сарвуугаа хэрхэн шахаж байна. Гараа солих.
Би бөмбөгийг хуруу бүрээр дарах болно. Х хуруугаа бөмбөгөн дээр дар.
Тэгээд би нөгөө гараараа эхэлье. Гараа солих.
Тэгээд одоо сүүлчийн заль мэх:Бөмбөг гарны хооронд нисдэг! Гараас бөмбөг шидэх гарт

Яриа эмч: Бид бага зэрэг амарлаа. Надад асуултад хариулна уу. Таны бодлоор тэжээвэр амьтад юу иддэг вэ? (Бид системийн оператор руу ханддаг).

VI. D / тоглоом "Хэн юу иддэг вэ? »(пиктограмм ашиглах)

Хүүхдүүд ширээн дээр суугаад даалгавраа бие даан түвшинд гүйцэтгэдэг.

Яриа эмч: Шалгацгаая. Үнээ юу иддэг вэ? (өвс, өвс).

Муур юу иддэг вэ? (Загас).

Нохой юу иддэг вэ? (Яс).

Ямаа юу иддэг вэ? (Өвс).

Туулай юу иддэг вэ? (Лууван).

Тэгээд матрешка яагаад үлдсэн юм бэ.

Хүүхдүүд: Учир нь тэр бол тоглоом юм.

Ярианы эмч: Сайн байна! Та бүгд маш сайн ажилласан.

Яриа эмч: Та нарын хэн нэгэн гэртээ тэжээвэр амьтантай юу? Хүүхдүүд: Надад байгаа.

Яриа эмч: Танай гэрт ямар амьтан амьдардаг вэ?

Ярианы эмч: Та тэднийг хэрхэн халамжилдаг вэ?

Хүүхдүүд: (Бид хооллох, эмчлэх, угаах, цэвэрлэх гэх мэт)

VII. D / тоглоом "Хэнд юу ашигтай".

Яриа эмч: Энэ бүх тэжээвэр амьтад үнээ, хуц хоёрт ямар ашиг тустай вэ?

Хүүхдүүд ширээн дээр байгаа зургуудыг сонгож, мольберт дээр өлгөдөг.

Ярианы эмч: Сайн байна! Эдгээр бүх тэжээвэр амьтад нь хүнд зайлшгүй шаардлагатай бөгөөд тэдэнгүйгээр хүн амьдрах боломжгүй юм.

Морь, нохой, муур, үхэр,

Ямаа, хонь - бүгд бэлэн

Бидэнтэй нөхөрлөж амьдар

Мөн бидэнд үйлчлэх баяр баясгалангийн төлөө

VIII. Хичээлийн дүн шинжилгээ.

Хөгжим сонсогдож байна

Яриа эмч: Тиймээс бид амьтдын ертөнцөд зочиллоо.

Яриа эмч: Та өнөөдөр хичээл дээр юу хийх дуртай байсан бэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хамгаалж, халамжлах хэрэгтэй.

Зорилтот:"Гэрийн тэжээмэл амьтад" сэдвээр мэдлэгээ тодруулах, үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Даалгаварууд:

Сурган хүмүүжүүлж сур олон тоонэр үг, эзэмших шинж тэмдэг, нийлмэл шинж тэмдэг, жижигрүүлэх хэлбэрүүд, үйл үгийн хэлбэрүүд, нэр үгийг тоогоор зохицуулах. Яриа дахь нэр үгийн хэрэглүүрийн хэрэглээг нэгтгэх. Ярианы харилцан ярианы хэлбэрийг бүрдүүлэх.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ. Нөхдийнхөө үгийг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:"Тэжээвэр амьтад" танилцуулга

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.



Ангид орохын тулд эсрэг үг хэлэх ёстой.

Өндөр - нам, ойрхон - ... дулаахан - ... өргөн - .. уйтгартай - ... баяр хөөртэй - ... харанхуй - ... өгөх -

Барих-… нээх-… оруулах-… хар-… хуурай-… хатуу-… хурц-… хатуу-… хоосон-.. хурдан-…

2. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга.

Хэл ярианы эмч гэрийн тэжээвэр амьтдын зургийг дэлгэцэн дээр харуулдаг.

Энэ хэн бэ? Үүнийг нэг үгээр нэрлэ.

Гэрийн тэжээвэр амьтдаа нэрлэ.

Эдгээр амьтдыг яагаад тэжээвэр амьтан гэж нэрлэдэг вэ?

Тэд ямар ашиг тусаа өгөх вэ?

Та гэрийн тэжээвэр амьтдын биеийн ямар хэсгийг нэрлэж, үзүүлж чадах вэ?

Гэрийн тэжээвэр амьтдын бие юугаар бүрхэгдсэн байдаг вэ?

3 Энэ сэдвээр толь бичиг бүрдүүлэх дасгалууд.


  • "Хэн хаана амьдардаг вэ?" Дасгал.

Гэрийн тэжээвэр амьтдын байрыг үзэх.

Нохой үржүүлгийн газарт (лангуу) амьдардаг.

амбаар, амбаар, үхрийн хашаа, хонины хашаа, гахайн хашаа, жүчээ, байр (байшин).

  • хөгжилтэй данс (нэг нохой, хоёр нохой, таван нохой)
  • Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсэх : Хэний үржлийн газар? нохой; Нохойн сүүл, хэний сүүл вэ? Нохой
  • Дасгал "Хэн дуу гаргадаг вэ? Өгүүлбэрүүдийг дуусга.

Үхэр шуугиж байна. Муур - .... Нохой - .... Морь - .... Гахай - ....

  • "Сонгох, нэрлэх, санах" дасгал Өгүүлбэрүүдийг гүйцээнэ үү (аль болох олон үйлдлийн үгийг сонгоод нэрлэ).

Нохой (юу байна?)үнэрлэх, архирах, хазах, хамгаалах...Морь (тэр юу хийж байна вэ?) .... Гахай (Юу хийж байна вэ?) — ....

  • Дасгал "Хэнд ямар хоол хэрэгтэй вэ?".

Хэн хэнийг, юугаар хооллох талаар бодоход хүүхдүүдийг урь. .

Биеийн тамирын хичээл (бөмбөгтэй)



Дидактик тоглоом"Сайхан хэлээрэй."

"Бурёнушка" хурууны гимнастик.



Сүү өг, Буренушка, (хүүхдүүд үнээний "эвэр" -ийг харуулж, долоовор хуруугаа нугална.

Доод тал нь бага зэрэг.

Муурын зулзагууд намайг хүлээж байна, бяцхан залуус.

Тэдэнд нэг халбага цөцгий өг (хоёр гартаа жижиг хуруунаас эхлээд нэг хуруугаа нугалав)

Бага зэрэг зуслангийн бяслаг, (хоёр гартаа)

Цөцгийн тос, ааруул, будаа хийх сүү.

Хүн бүрт эрүүл мэндийг өгдөг - үнээний сүү! (Үхрийн "эвэр" -ийг дахин харуулав)

  • Гэртээ болон ферм дээр дасгал хий.
  • Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хэн асардаг вэ? (Багш, эзэгтэй.)
  • Ферм дээр хэн байдаг вэ? (Фермер дээр олон үхэр, хонь гэх мэт.)
  • Фермийн малыг хэн хариуцдаг вэ? (Үхэрчид ферм дэх малаа хариулдаг: хоньчид үнээ хариулдаг, саальчин үнээ сааж, адуу, адууг уяачид, гахайг гахай, хонь хариулдаг гэх мэт)
  • Нийлмэл тэмдэг үүсгэх

Үхэр урт сүүлтэй. Ямар үнээ? - Урт сүүл.

Бух нь хурц эвэртэй. Ямар бух вэ? -...

Гахайн дээр богино хөл. Ямар гахай? -

Туулай дээр урт чих. Ямар туулай вэ? -...

Морь нь урт дэлтэй. Ямар морь? -...

Хонь нь зөөлөн ноостой. Ямар хонь вэ? -...

Хар дэл - ...

Цагаан дэл - ...

Саарал сүүл - ...

Зузаан цув - ...

Эгц эвэр...

Цагаан дух...

Урт хөл - ...

Бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Картыг хар. зураач гэрийн тэжээвэр амьтадтай ямар нэгэн зүйл зураагүй. Туулайнд юу байхгүй (чих), мууранд юу байхгүй (сахал) гэх мэт эдгээр амьтдад юу дутагдаж байгааг зурна уу.


Танилцуулгын дагуу гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай оньсого таамаглах.

Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдрийн бидний ярилцсан тэжээвэр амьтдыг нэрлэ.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай