Додому Лікування зубів Тютчев є в осені первісної історії створення. Відкритий урок Тема: «Люблю природу російську

Тютчев є в осені первісної історії створення. Відкритий урок Тема: «Люблю природу російську

ЛЮБЛЮ ПРИРОДУ РОСІЙСЬКУ. ОСІНЬ

Тема: «Дивна пора» у вірші Ф. І. Тютчева «Є в осені первісної...».

Цілі:

    виявити, що світ, побачений очима поета сповнений чудес і відкриттів;

    допомогти дітям побачити красу віршів Ф. І. Тютчева, поетичні засоби виразності - епітети, метафори, уособлення (не називаючи їх);

    розвивати мову та поетичний слух учнів, збагачувати та активізувати словниковий запас;

    вчити виразному читанню, розвивати емоційне ставлення до природи,

    прищеплювати любов до російської поезії;

    формувати вміння самоконтролю та взаємоконтролю.

Обладнання:репродукції картин з осіннім пейзажем, ау-діозапис «Пори року. Осіння пісня» (П. І. Чайковський), словнички настроїв у кожного учня, підручник «Рідна мова», 2 кл., ч. 1 (авт. Кліманова Л. Ф., Горецький В. Г., Головано-ва М. А.). Ст, М.: Просвітництво, 2010).

Хід уроку

1. Введення у тему уроку.

На тлі музики П. І. Чайковського з альбому «Пори року», «Жовтень. Осіння пісня» вчитель читає чотиривірші, які записані на дошці. Учні визначають тему наступних уроків.

Скинуло кафтан зелене літо,Осінь, в шубу жовта одягнена,

Розтрощили журавлі по гаях,Верба плаття в озері полощить.

Відсвистіли жайворонки вдосталь,Лісами з волоті пройшлася.

Наче осінь заміж зібралася.Лисицю шапку приміряє в'яз.

    Що допомогло визначити тему нового розділу? (Музика, вірші.)

2. Читання змісту розділу наприкінці підручника.

    Побачити і розглянути осінь, почути її звуки і вловити запахи, насолодитися різноманітністю її фарб допомагає нам мистецтво: живопис, музика, література і насамперед - поезія.
    Ми знаємо, наскільки жваво, образно можна малювати словами, скільки відтінків можна передати ними, якою багатою і насиченою може бути мелодія вірша. Поет - чарівник слова, художник слова. Він здатний розповісти про почуття, про настрій, розповісти про мрії і розбудити душу людини.

На уроці нас чекає зустріч із чудовим поетом, творчість якого якнайкраще підходить до назви нашого розділу «Люблю природу російську». Хто він? Прочитайте його ім'я. Чи зустрічалися ви з цим автором на сторінках підручника чи бачите це ім'я вперше? Що помітили у вірші Ф. Тютчева? (Немає назви, замість нього зірочки.)

4. Читання та аналіз вірша.

а) Повільне читання вірша подумки.

    Спробуйте під час читання побачити ті картини, які поет створює словами. Не забувайте, що ми прагнемо стати справжніми читачами.

б) Після читання подумки:

    Чи можна назвати цей вірш пейзажною лірикою? Чому? (Малюють картини природи - пейзаж; у віршах виражаються почуття поета, його настрій.)

Знайдіть, які образотворче-виразні засоби мови допомагають автору намалювати, а читачеві уявити, уявити якусь картину.

5. Робота із віршами під час читання. Читання вголос зкоментарями.

Після читання першої строфи.

    Який побачив осінь поет Федір Тютчев? Чи можна вже сказати про ставлення поета до цієї пори року? Підтвердьте свою відповідь словами з вірша. (Поету подобається осінь, він зачарований, тому вживає багато епітетів «дивна пора», «день
    кришталевий», «променисті вечори».)

    Чи вдалося вам спостерігати кришталевий день? Опишіть
    його? Який він? (Прозорий, чистий, безхмарний.)

«Променисті вечори» - як ви представили їх, розкажіть. (Залита вечірня природа променями заходу сонця, все сяє, сяє.)

    Який знак стоїть наприкінці строфи? Чому? (Поет може нескінченно говорити про цю «дивну пору».)

Після читання другої та третьої строфи.

    Куди переносить нас поет у рядках вірша? Які чарівні слова, прийоми використовує Ф. Тютчев? Чи знаєте ви значення слова серп і що має на увазі автор, говорячи про нього, як про живу істоту? («Бодрий серп гуляв» - він був знаряддям у невтомних руках, швидко працювали їм, зрізуючи колоски. Серп
    - ручна зброя, вигнутий півколом дрібно зазубрений ніж для зрізування злаків з кореня.) (Робота зі словником у підручнику.)

    Який ви побачили картину поля, розкажіть.

    Святкова борозна – яка вона? Спробуйте знайти в тексті вірші синонім, який пояснює значення цього епітету. (Добре відпочиваюча, з неї все прибрали.)

    Які фарби ви візьмете, щоб намалювати картину осені за віршем Ф. Тютчева? Знайдіть ці слова-фарби в вірші. (Блакит, блиск павутини, променисті вечори, відпочиваюче поле (коричневе).)

    А чи знаєте ви, як у народі називають цю коротку дивовижну пору? (Бабине літо.)

Федір Тютчев малює картини осені, яка приносить із собою порожнечу та смуток. Знайдіть ці рядки у вірші («...тепер уже порожньо все; пустіє повітря, птахів не чути більше...»).

    Але чому ж тоді нас, читачів, не охоплює смуток, а на серці, як і раніше, тепло і радісно? Як про це каже поет? («Але ще до перших зимових бур /І ллється чиста і тепла блакит /На відпочиваюче поле...».)

    Прочитайте вкотре, які чарівні слова використовував поет Ф. І. Тютчев, щоб передати своє бачення осені. Чи може це характеризувати самого поета? (Діти зачитують підкреслені слова і висловлювання. Поет - романтик, любить природу, розуміє її.)

    У вірша немає назви. Усі звикли впізнавати його за першим рядком «Є в осені первісної...». Яку б ви запропонували назву цього вірша? Можливі варіанти: «Дивна пора», «Осінь», «Бабине літо», «Настання осені», «Осінній простір»). "

    Яким настроєм пройняті вірші Ф. І. Тютчева? У якому темпі слід читати? (Поет зачарований, він боїться порушити спокій. Читаємо в уповільненому темпі, певно.)

У вірші немає знаків оклику, немає бурхливої ​​зміни почуттів. Умиротворення, чарівність, спокій приходять разом із віршами Тютчева.

6. Виразне читання.

    Як багато можна побачити і відчути, якщо бути уважним до слова поета. Спробуйте прочитати вірш, передати настрій поета і ще раз уявити картини, які він малює. ( Читання трьохучнів.)

    Чи сподобалося б читання вірша нашими хлопцями
    самому поетові, на вашу думку? Чому?

А взагалі читання – це справжнє таїнство. Читач вловлює у вірші якісь свої особливі думки і почуття, і тоді вірш у кожного читача звучить інакше. Читач висловлює і своє ставлення до прочитаного.

7. Рефлексія.

    Які ж «слова-чарівники» допомагали поетові у створенні картин осені? З яким прийомом познайомились на уроці? Оцініть свою роботу на уроці.

8. Домашнє завдання.

    Вивчити вірш, що сподобався.

    Спробувати створити свій поетичний образосені (сочі-нить чотиривірші - завдання 5 у зошиті, с. 22).

    У зошит на сторінку «Осінь» виписати слова та вирази, які допомагають намалювати картину осені (с. 21).

Осінь: поет – художник – композитор

  1. Міждисциплінарна тема.
  2. Твори мистецтва та його творці – поети, художники, композитори.
  3. Відображення у витворах мистецтва теми осені.
  4. Порівняння настроїв та характерів досліджуваних творів.

Художній матеріал:

  1. П. Чайковський. Жовтень «Осіння пісня» із циклу «Пори року» (2 види виконання) (слухання);
  2. С. Прокоф'єв. "Варіації Феї Осені" з балету "Попелюшка" (слухання);
  3. І. Левітан. "Осінь", "Літо";
  4. І. Грабар. «Горобка»;
  5. В. Полєнов. « золота осінь»;
  6. В. Нестеренко. «Остання листя»;
  7. Вірші поетів: А. Пушкіна, А. Плещеєва, Є. Трутневої.

Пісенний репертуар:

  1. Г. Попатенко, вірші Є. Авдієнка. «Листопад» (спів);
  2. Д. Васильєв-Буглай, вірші А. Плещеєва. «Осіння пісенька» (спів)

Характеристика видів діяльності:

  1. Мати уявлення про рід діяльності представників мистецтва – поетів, художників, композиторів.
  2. Порівнювати образний зміст творів музики, поезії, живопису лише на рівні теми, виявляти ознаки подібності та відмінності.

Жила-була господиня Осінь
У чарівному замку золотом,
Бродила вздовж тихих просік
Дружила з вітром за вікном.
Кроїла казки з туману
І шила нитками дощу,
У світ дивовижний та дивний
Усіх за собою відводячи.

Хлопці, тема нашого уроку – Осінь. Осінь надихала художників, композиторів, поетів створювати чудові твори, розповідаючи про осінь фарбою, музикою, словами.

Ось і закінчилося літо з довгими спекотними днями та короткими зоряними ночами, з грозами та зливами, з різнобарвною веселкою та ранковою росою, з ягодами, грибами, квітами. Невже з відходом літа та настрій тепер буде сумний? Восени погода буває похмурою, похмурою, дощовою. Хлопці, вам хочеться, щоб настала осінь? (Відповіді дітей).

Мабуть, хлопці. Нам сумно розлучатися з літом. Але осінь радуватиме нас своїми чудесами. Послухайте вірш Є. Трутневої «Осінь» і дізнайтеся, який настрій мав автор, коли вона писала цей вірш.

Стало раптом світліше вдвічі,
Двір, як у сонячних променях, -
Ця сукня золота
Біля берези на плечах.
Вранці ми подвір'я йдемо, -
Листя сиплеться дощем,
Під ногами шелестять
І летять… летять… летять…
І високо від землі
Пролетіли журавлі.
Все летить! Це повинно бути
Відлітає наше літо.

Послухайте вірш А. Плещеєва «Осінь настала» і спробуйте здогадатися настрої іншого автора.

Осінь настала, висохли квіти,
І дивляться похмуро голі кущі.
В'яне і жовтіє трава на луках,
Тільки зеленіє озимина на полях.
Хмари небо криють, сонце не блищить,
Вітер у полі виє, дощ мрячить.
Води зашуміли швидкого струмка,
Пташки відлетіли в теплі краї.

Великий російський поет Олександр Сергійович Пушкін щороку захоплювався восени. Осінь була улюбленою часом поета. Послухайте уривок із його вірша «Осінь».

Похмура пора! Очей чарівність!
Приємна мені твоя прощальна краса.
Люблю я пишне в'янення природи,
У багрець і золото одягнені ліси.
У їхніх сінях вітру шум і свіже дихання,
І імглою хвилястою вкриті небеса,
І рідкісний промінь, і перші морози.
І віддалені сивої зими погрози.

  1. Якими словами поет називає осінь? Які слова підбирає на її описи? (У багрець, золото одягнені ліси; рідкісний сонця промінь; перші морози…)
  2. А якби ви були поетами, які б слова ви підібрали, щоб розповісти про чарівну пору – осінь? (Оповідання дітей.)
  3. Хлопці, а якби ви були композиторами, яку б ви написали музику про осінь: сумну чи веселу? (Відповіді дітей.)

Хлопці, як ви вважаєте, а за музичним твором можна здогадатися про настрій композитора? Давайте спробуєм. Музику написав російський композитор Петро Ілліч Чайковський.

Слухання твору «Осіння пісня» П. Чайковського із циклу «Пори року».

  1. Яка музика прозвучала: весела чи сумна?
  2. Які почуття, настрій вона викликала у вас? (Журба та смуток.)
  3. Які явища природи передав композитор у «Осінній пісні»? (Пориви вітру, опад листя.)
  4. Який композитор написав цю музику?

Ця п'єса зі збірки Петра Ілліча Чайковського «Пори року». П'єс там дванадцять, за кількістю місяців на рік, і кожна має назву місяця. Є п'єси і про осінь - Вересень, Жовтень, Листопад. Але кожна п'єса має свій підзаголовок, наприклад, «Жовтень. Осіння пісня». У ній композитор малює картину осінньої природи, малює, як шелестить вітерець, зриває листочки і вони, кружляючи, опускаються на землю.

  1. А якби ви були художниками, якими б фарбами ви малювали осінні краєвиди? (Відповіді дітей.)
  2. Діти, а за допомогою малюнка можна виразити свій настрій? (Відповіді дітей.)

Правильно. На малюнку також можна здогадатися про настрій художника, про його почуття, мрії.

Перегляд картини І. Левітана "Золота осінь".

Хлопці, уважно подивіться на картину: на луг, на річку, на золоті листочки берез, на пожовклу, майже висохлу траву, на самотню напівзівлу квітку, що схилилася прямо до води і на яскраве сонячне небо над ним.

  1. А ви хотіли б опинитися на цьому лузі?
  2. Як би ви назвали цю картину? (Відповіді дітей.)

Ісаак Левітан вибрав для своєї картини назву "Золота осінь". Як ви вважаєте, чому? (Відповіді дітей.)

Правильно. Все на цій картині наче золоте: пишне оздоблення берез, яскравий сонячне світлоосіннього дня…

  1. Які ознаки осені ви бачите на цій картині?
  2. Яке небо? (Яскраве, сонячне, блакитне, прохолодне.)
  3. Який день зображений на картині: ясний чи похмурий? (Ясний.)
  4. Чи є на небі хмари? Які вони? (Біла хмарка.)
  5. Як ви вважаєте, який настрій у берез? (Веселе, радісне, вони пишаються своїми золотими сукнями.)

А ви помітили самотню квітку біля струмка? Як ви вважаєте, який настрій у квітки? (Він радіє яскравому сонцю: радіє, що він такий гарний, але трохи сумує, бо залишився зовсім один і скоро буде холодно.)

А тепер відгадаємо, з яким настроєм художник малював цю картину. (З гарним, веселим. Радісним, світлим, захопленим і трохи сумним.)

Діти, давайте спробуємо придумати по цій картині розповідь. Придумайте назву своєї розповіді. Розкажіть про осінній день, небо, про хмари, про сонце, про берези, про самотню квітку і про блакитний струмок. (Оповідання дітей.)

Ми слухали поезію, музику, розглядали картини. Вірші, картини, музичні п'єси – все це витвори мистецтва.

  • Поет складає вірші.
  • Художник пише картини.
  • Композитор складає музику.

Чудовий російський композитор Сергій Сергійович Прокоф'єв писав як складні твори для дорослих, а й дитячу музику, призначену для найменших. Він дуже любив казки.

«Варіації Феї Осені» – уривок із балету «Попелюшка», написаного на сюжет відомої казкиШ. Перро. Пам'ятаєте, коли після від'їзду на бал мачухи із сестрами Попелюшка залишається одна та мріє? У казці-балеті Прокоф'єва до неї на допомогу приходять не тільки хрещена чарівниця, а й феї всіх часів року, які подають Попелюшці свої дари. А характер у фей такий різний, під час року… Отже, знайомтеся: Фея Осені!

Послухайте "Варіацію Феї Осені" С. Прокоф'єва.

Слухання: С. Прокоф'єв. "Варіація Феї Осені".

  1. Ви знаєте цю казку?
  2. Назвіть головних героїв цієї казки.
  3. Куди вирушила головна героїня цієї казки? (На бал.)
  4. Якою показано осінь у музичному творі?
  5. Уривок із якого балету ми зараз слухали?
  6. Який композитор написав музику до цього балету?

Запам'ятай!

  • Художник
  • Композитор
  • Витвір мистецтва

На цьому уроці ми побачили, почули як зображують осінь поети, художники, композитори у своїх витворах мистецтва. Наш урок закінчено, але осінь продовжує дарувати багато дивовижних сюжетів для нових творчих відкриттів.

Зразкова розповідь
Настала осінь. Тоненькі берізки з білими стовбурами вбралися в яскраво-жовті сукні. Дме легкий вітерець, листочки обриваються з гілок і летять, кружляючи в повільному танці. Дивишся на берези і дивуєшся, як це зелені листочки перетворилися на золоті. Лугом протікає темно-синя річка. Вода вже стала холодною. На вигині річки стоїть самотня красуня берези, яскраво-жовта і рівна, як свічка. Вдалині видніються зелено-коричневі дерева, яскраво-зелене поле та кілька сільських будиночків.
Синє-блакитне небо з легкою хмаринкою. Сонця не видно, але його присутність відчувається у всьому: немовби горить і переливається золотом листя, граючи в сонячних променях. А від дерев падає тінь. По тіні можна здогадатися, в якому боці знаходиться сонце.
На березі річки розквітла осіння квітка. Він радіє сам яскравому променистому сонцю і радує всіх своєю красою. Лише шкода, що він залишився сам. Мабуть, усі квіти вже відцвіли.

Опис картини Ігоря Грабаря «Горобка»
Краса російської природи завжди знаходила відгук у серцях творчих людей. Багато рядків присвятили поети та письменники безкрайнім просторам російських рівнин, багато художників відобразили найкрасивіші куточки Росії. Одним із таких художників є Ігор Грабар – тонкий поціновувач чарівності фарб природи. З великою любов'ю написана картина «Горобка», витончено грають кольори на ній, майстерно художником створюється відчуття присутності в надзвичайно красивому місці.
На передньому плані картина художник зобразив головну героїню – горобину. Стоїть осінь, дерево приготувалося скинути листя. Наливаються соком червоні ягоди, цей колір уособлює настання часу підбиття підсумків, збирання врожаю. На задньому плані видніється невелике село, де повинне кипіти життя - час підготовки до зими, робляться останні приготування. Художник використовує протиставлення метушливої ​​людської діяльності та урочистого спокою лісу та природи.
Поруч із головною героїнею картини - горобини, стоять дві березки, які її поступаються їй ні в красі, ні у витонченості. Таку красу важко передати словами, і тоді на допомогу приходять засоби образотворчого мистецтва, якими досконало володів Ігор Грабар.

Опис картини Ісака Ілліча Левітана «Золота осінь»
Серед робіт Ісаака Ілліча Левітана своїм оптимізмом, мажорними нотами та світлістю сприйняття виділяється картина «Золота осінь».
На картині зображено золоту осінню пору. Сонце висвітлює приємний погляду краєвид: тиха, спокійна річка з порослими високою травоюберегами, ще зелений трав'яний покрив, жовтий, червоний, помаранчевий ліс. Від слабкого вітерця листя на деревах тремтить, переливається сонячним блиском. Небо ясне, блакитне, але на обрії воно світлішає, з'являються хмари. Що характерно, на першому плані зображені тоненькі, стрункі берізки у дорогоцінному золотому уборі. Вони являють собою саму Русь: статну, легку, гарну і задають тон всій картині.
На задньому плані можна побачити сільські будиночки, широке зелене поле. На цій картині чільне місце відведено природі, село не пригнічує її, а навпаки гармонійно вписується в навколишню дійсність.
В цілому, полотно справляє найприємніші, радісні враження. Неможливо відірвати очей від струнких красунь-берізок, і, здається, чуєш, як хитається їхнє листя, а в річці хлюпаються, живуть своїм непомітним життям її численні мешканці.

Опис картини Василя Полєнова «Золота осінь»
Картина написана художником неподалік його садиби на річці Оке в Тульській губернії і зображує сонячний осінній день. Погляд глядача відразу приковує річка, що темною змією виділяється на тлі золотих дерев і пагорбів. Не відразу помічається, але надовго врізається в пам'ять сяйво сонця на дахах монастиря біля закруту річки.
Василь Поленов зобразив самий початок осені - жовтий колірще не повністю захопив простір картини, приклад тому – величезне дерево на передньому плані із ще зеленою кроною. Але вся увага, звичайно, забирає собі річка. Чиста водавідображає сонячні відблиски, небо, сонце і дерева, на мілинах кружляє жовте пале листя.

Презентація

В комплекті:
1. Презентація, ppsx;
2. Звуки музики:
Прокоф'єв. Варіація Феї Осені з балету Попелюшка, mp3;
Чайковський. Пори року, Жовтень (2 варіанти виконання - симф. оркестр та фортепіано), mp3;
3. Супроводжувальна стаття, docx.

Які особливості зображення природи в ліриці Ф. І. Тютчева і лірика когось із попередніх і наступних поетів близька Тютчеву?


Прочитайте наведене нижче ліричний твірта виконайте завдання В8-В12; СЗ-С4.

Ф. І. Тютчев, 1857

Пояснення.

Природа у Тютчева різноманітна, багатолика, насичена звуками, фарбами, запахами. У картинах природи втілені роздуми поета про життя і смерть, про людство та світобудову.

Тютчева особливо приваблюють перехідні моменти життя природи. Так, у вірші «Є в осені первісної…» він зображує осінній день, що нагадує про недавнє літо:

Є в осені первісної

Коротка, але чудова пора -

Весь день стоїть, як кришталевий,

І променисті вечори...

Романтичний герой Тютчева знаходить здатність бачити прекрасну душу природи. Найщасливіша мить для нього – відчуття повного духовного злиття з природою.

У вірші А. Фета «Я прийшов до тебе з привітом» предмети зовнішнього світуі почуття ліричного героя, як і в Тютчева, співвідносяться і перебувають у русі. По емоційному сприйняттю любовне почуття схоже на весняне пробудження природи, їх порівняння створює уявлення про сильне переживання - радість, щастя, кохання:

Я прийшов до тебе з привітом

Розповісти, що сонце стало…

…Що душа так само щастя

І тобі служити готова.

Послідовником Тютчева та Фета був Сергій Єсенін. Його вірш «Клен ти мій опалий…» присвячений улюбленій темі поета - природі, яка йому завжди залишається живої і одухотвореної. Автор не тільки звертається до клену, а й порівнює себе з ним:

Сам собі здавався я таким же кленом.

Таким чином, у творчості Тютчева, Фета, Єсеніна є загальні підходидо зображення природи: природа одухотворена, допомагає зрадити внутрішній станліричного героя.

УМКЛ. Ф. Кліманової

Цілі:познайомити учнів із віршем Ф. Тютчева «Є в осені первісної...»; навчати правильному читаннювіршів; розвивати пам'ять, мовлення, мислення.

Заплановані результати:учні повинні вміти читати вірші, передаючи з допомогою інтонації настрій поета; розрізняти віршований та прозовий тексти; спостерігати за життям слів у художній текстпояснити цікаві висловлювання в ліричному тексті

Обладнання:відео- чи аудіозапис твору П.І. Чайковського «Пори року»; картини на тему осені; картки (текст для мовної розминки, завдання).

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

(На тлі музики П.І. Чайковського «Пори року» вчитель читає вірші, записані на дошці чи картках.)

Скинуло каптан зелений літо,

Відсвистіли жайворонки вдосталь.

Осінь, в шубу жовта одягнена,

Лісами з волотками пройшлася.

Розтрощили журавлі по гаях,

Наче осінь заміж зібралася.

Верба плаття в озері полощить.

Лисицю шапку приміряє в'яз.

Д. Кедрін

— Прочитаємо вірш усі разом, у повільному темпі.

- Які почуття, думки виникли у вас під час читання? (Діти діляться своїми враженнями.)

- Прочитаємо з інтонацією здивування.

— Прочитаємо із ствердною інтонацією.

- Прочитаємо з інтонацією роздратування.

- З інтонацією захоплення.

— Із веселою інтонацією.

— А зараз прочитаємо виразно.

ІІІ. Введення у тему уроку

— Яка пора року описана у вірші?

— Знайдіть у цьому вірші прикмети осені.

— Які ще ознаки осені вам відомі?

Сьогодні ми познайомимося з твором поета Федора Івановича Тютчева, виразно читатимемо, розгадуватимемо загадки.

IV. Робота на тему уроку

1. Перевірка домашнього завдання

- Прочитайте свої тексти про осінь. (Виступи дітей.)

2. Осінні загадки

(Загадки даються на картках).

— Прочитайте самостійно загадки, приготуйтеся читати їх уголос. (Діти читають загадки, відгадують їх).

1. Він іде, а ми біжимо,

Він наздожене все одно!

У будинок сховатися ми поспішаємо,

Буде до нас стукати у вікно,

І по даху тук та тук!

Ні, не впустимо, любий друже! (Дощ.)

2. Хмари наганяє,

Виє, задує.

Світом нишпорить,

Співає та свище. (Вітер.)

3. Листя жовте летять,

Падають, кружляють,

І під ноги просто так

Як килим лягають.

Що за жовтий снігопад?

Це просто... (Листопад).

4. Спустів колгоспний сад,

Павутинки вдалину летять,

І на південний край землі

Потягнулися журавлі.

Відчинилися двері шкіл.

Що за місяць до нас прийшов? (Вересень.)

5. Все похмуріше обличчя природи:

Почорніли городи,

Ведмедик у сплячку завалився.

Що за місяць до нас прийшов? (Жовтень.)

V. Фізкультхвилинка

Ворони

Ось під ялинкою зеленою

Скачуть весело ворони:

Кар-кар-кар!

Цілий день вони кричали,

Спати хлопцям не давали:

Кар-кар-кар!

Тільки до ночі замовкають

І всі разом засинають:

Кар-кар-кар!

(Діти бігають, розмахуючи руками, як крилами, і вимовляючи вірш разом із учителем. Сідають навпочіпки, руки під щоку — засинають.)

VI. Продовження роботи на тему уроку

1. Первинне читання вірша

(Учитель читає вірш Ф. Тютчева.)

— Сподобався вам вірш?

— Так, воно дуже гарне. Які картини осені ви представили?

— Про яку пору осені розповідає поет?

2. Словникова робота

Борозна — канавка лежить на поверхні грунту, проведена плугом чи іншим пухким знаряддям для посіву, відведення води.

Серп - ручна зброя, вигнутий півколом дрібно зазубрений ніж для зрізування злаків з кореня.

— Як ви розумієте вираз «бадьорий серп»? (Отже, їм дуже добре, вправно працювали, зрізуючи колоски.)

Свята борозна - відпочиваюча, прибрана борозна (з неї все прибрали).

3. Робота із засобами виразності

Уособлення (уособлювати) — висловити, уявити образ живої істоти.

Метафора — мовний зворот: вживання слів і виразів у переносному значенні на основі аналогії, подібності, порівняння.

Епітет - образне, художнє визначення (наприклад, постійні епітети: синє море, золоті кучері).

— Знайдіть у тексті вірша епітети та метафори. (День кришталевий, чудова пора, променисті вечори, пуста борозна.)

— Як розумієте вираз «променисті вечори»? (Ввечері все залито променями заходу сонця, все сяє, сяє.)

4. Виразне читання вірша

VII. Рефлексія

— Виберіть та продовжіть будь-яку пропозицію.

На сьогоднішньому уроці я дізнався...

На цьому уроці я б похвалив себе за...

Після уроку мені захотілося...

Сьогодні я зумів...

VIII. Підбиття підсумків уроку

— Як називається новий розділ, який ми почали вивчати сьогодні?

— Як би ви його назвали?

Домашнє завдання

Вивчити вірш Ф. Тютчева (с. 68).

Образ якої осені створює у вірші Тютчев?

У цьому вірші поет створює образ «первісної» осені.

Яка це пора? Якого засобу створення художнього образу вдається поет?

Це «коротка, але чудова пора». Дивна – це епітет. Слово «дивний» має два значення: незвичайний та прекрасний.

Яке значення слова реалізується у вірші? Може, обидва? Чому ця пора незвичайна?

Це перехід від літа до зими.

Чим вона чудова?

Вона прекрасна кришталевим днем, променистими вечорами, перельотами павутинок, умиротворенням, розлитим у природі.

— За допомогою якого зображувально-виразного засобу створено художній образ«Весь день стоїть як кришталевий»? Що цим хотів сказати поет?

Це метафоричний епітет. Осіннє повітря та кришталь схожі своєю прозорістю, чистотою. Загальне можна знайти у прохолоді, свіжому вітерці осіннього дня. І в красі, коштовності, що зближує кришталеву річ і схожий осінній день, який дорогий тим, що він один із останніх. Поет мав на увазі ще дзвінкість осіннього дня, чистоту звуків, які далеко розносяться у тиші. А чи не така неміцна краса осіннього дня, як крихкий кришталь?

- Такий день, а які "восени первісної" вечора? Як ви розумієте цей художній образ?

Вечори «променисті». Променистий — сяючий, сяючий. Вечори теж чудові.

- Тютчев показав нам природу в русі: від дня до вечора, від осені до зими. Хоча «далеко до перших зимових бур», які прикмети осені є у вірші?

Пусто скрізь — і на землі, і в небі, простір скрізь, не чути птахів. Помітнішими стали павутинки: їх тонке волоссяблищить. Це метафора.

— У якому мистецькому образі присутня у творі людина? Як ви його знаєте?

Людина все літо шалено працювала в полі, «де бадьорий серп гуляв і падав колос»

— І природа, і людина заслужили на відпочинок. Які мистецькі образи говорять нам про це? Як вони створені?

Поет називає поле «відпочиваючим». Це надзвичайно незвичайний епітет.

— Як створено художній образ «І п'ється тиха і тепла блакить / На відпочиваюче поле»? Як ви його знаєте?

Лазур - це світло-синій колір, синьова. Чиста і тепла блакить — це небо, яке ніби п'ється на землю, прагнучи відсвяткувати з ним свято осені «первісної»

— Що хотів сказати поет створеними мистецькими образами?

Він розповів нам про красу ранньої осені, про чисте, прозоре повітря, сяючі вечори, тишу, умиротворення. Відчуваєш розчулення красою природи, читаючи цей вірш, і в цей же час відчуваєш легкий смуток, світлий смуток.



Нове на сайті

>

Найпопулярніше