Plán lekce pro disciplínu „Informační technologie v odborných činnostech“.
Téma lekce: Základní software.
Délka lekce – 2 hodiny.
cíle:
1.vzdělávací: seznámit studenty se základním softwarem.
2. výchovné: vštěpování přesnosti, pracovitosti, vytrvalosti, trpělivosti, hrdosti na vykonanou práci.
3. rozvoj: rozvíjet zájem o předmět.
úkoly:
seznámit studenty se základním softwarem.
pěstovat čistotu a zdvořilost.
Během lekcí:
Org. Moment: pozdrav, kontrola docházky, připravenost na hodinu.
Zaškolení
Příprava studentů na studium nového materiálu (stanovení témat, cílů, aktualizace znalostí).
Účel lekce: prostudovat základní software, základní pojmy obsažené v softwaru.
Aktualizace předchozích znalostí.
Uveďte typy monitorů a jejich vlastnosti.
Vyjmenujte typy tiskáren, jejich výhody a nevýhody.
Jaké parametry byste měli použít pro výběr skeneru?
Jak vybrat modem?
Co umí plotry a digitizéry?
Proč se digitálnímu fotoaparátu říká bezfilmový fotoaparát?
Jak chránit počítač před přepětím?
Popište technické prostředky prezentací.
Komunikace nového materiálu učitelem.
ZÁKLADNÍ SOFTWARE
Základní software zahrnuje:
OS;
servisní programy (shell, utility, antivirové nástroje);
programy údržby (testovací programy, kontrolní programy);
instrumentální software (překladače programovacích jazyků, kompilátory, interprety, assemblery).
operační systém(OS) je sada speciálního softwaru určeného pro řízení načítání počítače, spouštění a spouštění jiných uživatelských programů, jakož i pro plánování a správu výpočetních zdrojů osobního počítače. Poskytuje kontrolu zpracování informací a interakci mezi hardwarem a uživatelem.
Jednou z nejdůležitějších funkcí OS je automatizace procesů vstupu/výstupu informací a řízení provádění uživatelských úloh aplikace. OS nahraje požadovaný program do paměti PC a sleduje průběh jeho provádění; Analyzuje situace, které narušují běžné výpočty, a dává pokyny, co je třeba udělat, pokud nastanou potíže.
Operační systémy osobních počítačů se dělí na
single-tasking a multi-tasking.
V jednoúlohový OS uživatel pracuje v jeden okamžik s jedním konkrétním programem (úkolem). Příklady takových operačních systémů jsou operační systémy MS-DOS a MSX.
Multitasking OS umožňují pracovat s několika programy paralelně a počet programů závisí na výkonu systému. Příklady zahrnují operační systémy všech verzí Microsoft Windows, UNIX, OS/2, Linux, Mac OS.
Síťový OS jsou spojeny se vznikem lokálních a globálních sítí a jsou navrženy tak, aby poskytovaly přístup ke všem zdrojům počítačové sítě. Příklady takových systémů jsou Novell Net Ware, Microsoft Windows-NT, UNIX, IBM LAN.
Servisní software je soubor softwarových produktů, které uživateli poskytují doplňkové služby při práci s počítačem a rozšiřování možností operačních systémů.
Servisní nástroje lze podle funkčnosti rozdělit na nástroje zlepšující uživatelské rozhraní, ochranu dat před zničením a neoprávněným přístupem, obnovu dat, zrychlení výměny dat, archivaci/zrušení archivace programů a antivirové nástroje. Antivirový ochranný software zajišťuje diagnostiku (detekci) a léčbu (neutralizaci) virů. Termín „virus“ označuje program, který se může množit, pronikat do jiných programů a provádět různé nežádoucí akce.
Nejběžnějšími ruskými antivirovými programy jsou DRWeb a AVP. Příklady archivátorů zahrnují WinZip a WinRAR.
Programy údržby
Pod programy údržby se týká souboru softwarových a hardwarových nástrojů pro diagnostiku a zjišťování chyb při provozu počítače nebo počítačového systému jako celku.
Zahrnují nástroje pro diagnostiku a testovací sledování správného chodu PC a jeho jednotlivých částí, dále speciální programy pro diagnostiku a sledování výpočetního prostředí informačního systému jako celku, včetně softwarového a hardwarového ovládání, které automaticky kontroluje funkčnost systému.
Příkladem testovacího programu je program Doctor Hardware, balíček Checklt pro Windows.
Přístrojový software
Programovací systém - Jedná se o sadu nástrojů, která zahrnuje vstupní programovací jazyk, překladač, strojový jazyk, knihovny standardních programů, nástroje pro ladění přeložených programů a jejich skládání do jednoho celku.
Překladatel programovací jazyky je program, který překládá text programu z programovacího jazyka do strojového kódu.
V programovacích systémech překladatel překládá program napsaný ve vstupním programovacím jazyce do jazyka strojových příkazů konkrétního počítače. Podle způsobu překladu ze vstupního programovacího jazyka se překladače dělí na kompilátory a interprety.
V sestavení procesy překladu a provádění programu jsou časově odděleny. Nejprve se zkompilovaný program převede na sadu objektových modulů strojového jazyka, které se poté sestaví (propojí) do jediného strojového programu, připraveného ke spuštění a uložení jako souboru.
Tlumočník provádí krok za krokem překlad a okamžité provádění příkazů zdrojového programu, přičemž každý příkaz vstupního programovacího jazyka je přeložen do jednoho nebo více příkazů strojového jazyka.
Zvláštní místo v programovacím systému zaujímá montéři, představující komplex sestávající ze vstupního programovacího jazyka assembleru a kompilátoru assembleru.
Assembler je mnemotechnický (podmíněný) záznam strojových instrukcí a umožňuje vám získat vysoce efektivní programy ve strojovém jazyce.
Primární upevňování a průběžné opakování probrané látky.
Co znamená software?
Jaké jsou hlavní funkce základního softwaru?
Jaký software je součástí základního softwaru?
2.1. Sledování a hodnocení učebních dovedností žáků. Udělování známek za dokončenou práci.
2.2. Rozdávání domácích úkolů. Nastudování přednášky č. 3.
stažení
Viz také:
Shrnutí lekce pro disciplínu „Informační technologie v odborných činnostech“. Téma lekce: Základní software. Délka lekce 2 hodiny
Shrnutí lekce „Počítačový software. Systémový software" Celé jméno Ananina Anna Vasilievna 2
Popis vývoje lekce Vyučující: Předmět: Informatika a ICT, 8. ročník (datum lekce 23. listopadu); Téma lekce: Účel a design počítače (délka lekce 45 minut) Typ lekce: Učení se nové látky
Datum Č. lekce Téma lekce Workshop teorie softwaru
Nástin lekce otevřených technologií v 7. ročníku „A“ Téma lekce: Projekt „Interiér obytného domu“ Typ lekce: obchodní hra Učitel: Asabina I. I. Rtishchevo, 2008
Téma lekce . Informační technologie a vývoj jejich vývoje
Typ lekce : učení nové látky.
Účel lekce : uvést pojmy technologie, informační technologie, informační revoluce; studovat prostředky, druhy, fáze vývoje informačních technologií.
Během vyučování
Organizace času.
Aktualizace znalostí.
Definujte informace o konceptu.
Jaké procesy se nazývají informační procesy?
Vyjmenuj hlavní etapy vývoje počítačů.
Nové téma.
DEFINICE INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE
Období « informační technologie „je spojen se dvěma pojmy: informace a technologie. V první kapitole jste byli seznámeni s pojmem „informace“. „Technologie“ znamená sled akcí za účelem zpracování něčeho. Technologický proces se provádí různými prostředky a metodami.
Když vezmeme v úvahu koncepty technologie a informace dohromady, můžeme to říciinformační technologie je posloupnost akcí používaných ke shromažďování, přijímání, akumulaci, ukládání, zpracování, analýze a přenosu informací pomocí počítačové technologie.
Účelem informačních technologií je produkce informací pro lidskou analýzu a rozhodování na základě jakékoli akce.
NÁSTROJE INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ
Technické prostředky - osobní počítač, kancelářské vybavení, komunikační linky, síťové vybavení.
Informační média – soubor dat prezentovaných ve specifické podobě pro počítačové zpracování
Software provádět funkce akumulace, zpracování, analýzy, ukládání a rozhraní s počítačem.
Vývoj výpočetní techniky se nezastavil. Jak se počítače stávají výkonnějšími, jsou vybaveny vestavěnými komunikačními schopnostmi, vysokorychlostními modemy, velkým množstvím paměti, skenery a zařízeními pro rozpoznávání hlasu a rukopisu.
Tak jako nástroje informačních technologií Používají se běžné typy softwarových produktů. Patří mezi ně například textové editory, tabulkové procesory a grafické editory.
TYPY INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ
Typy zpracovávaných dat
Text
Grafický
Číselné
Multimédia
Metody a nástroje zpracování dat
Globální
Základní
Charakteristický
Aplikace ve specifických oblastech činnosti
Předmětové přihlášky
Aplikace
Globální informační technologie zahrnuje metody a prostředky, které umožňují využívání informačních zdrojů společnosti.
Základní informační technologie určené pro konkrétní aplikaci (výroba, výzkum, výuka atd.).
Specifické informační technologie provádí zpracování dat při řešení každodenních problémů uživatelů (např. úkol přípravy dokumentů, výměna zpráv, účtování vyrobených produktů, analýza výsledků jejich činnosti atd.).
Podle druh zpracovávaných údajů rozlišit informační technologie pro zpracování textových, číselných, grafických a multimediálních dat.
Textová data zpracovávány textovými editory.
Číselné údaje - elektronické tabulky.
Grafická data - grafické editory.
Zpracovávají se všechny typy dat, včetně objektů v reálném čase – audio a videomultimédia technologií.
Podle uplatnění ve specifických oblastech činnosti Informační technologie se dělí na předmětové a aplikované aplikace.
Předmětové přihlášky jsou standardní programy určené k řešení různých specifických problémů v různých oblastech profesionální činnosti. Jejich účelem je automatizovat rutinní práci. Například pro zaměstnance výrobních podniků jsou to programy pro účetnictví, skladové hospodářství, sortiment a obstarávání surovin; pro pracovníky letiště - rezervační a prodejní systém letenek atd.
Aplikace mají obecný, univerzální charakter. Jsou použitelné téměř ve všech oblastech lidské činnosti. Například textové procesory, tabulkové procesory, e-mail, internet.
EVOLUCE VÝVOJE INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ
Podívejme se na nejdůležitější historické milníky ve vývoji informačních technologií. Je nutné mít na paměti, že námi uvedená definice informačních technologií je moderní definicí, která se objevila v souvislosti s využíváním výpočetní techniky při zpracování informací. Mezi informační technologie patří také tvorba písma, vynález tisku, telefonu, telegrafu, rozhlasu a televize.
Informační revoluce
Během historie lidstva proběhly čtyři informační revoluce.Informační revoluce je proměna společenského života způsobená zásadními změnami v oblasti zpracování informací . Pokaždé v takových případech lidská společnost postoupila do kvalitativně nové etapy svého vývoje.
První informační revoluce je spojena se vznikem písma. Je tu možnost předat znalosti nové generaci. Vynález abeced, papyru a pergamenu vedl k vytvoření starověkých knihoven – úložišť znalostí. To byl obrovský skok v lidském vývoji. Začalo intenzivní hledání technických paměťových médií, spolehlivých metod ukládání a přenosu znalostí a hledání nejlepších způsobů přenosu informací potomkům.
V polovině 16. století došlo k nové informační revoluci, spojené s nástupem tisku a vynálezem knihtisku. . To radikálně změnilo člověka, jeho úroveň myšlení, kulturu a všechny aktivity.
S nástupem papíru a knihtisku se modernizovaly pouze procesy uchovávání informací a samotné procesy zpracování informací stále řídili lidé.
Ke třetí informační revoluci dochází na konci 19. století. V této době byla objevena elektřina. Tento objev vedl ke vzniku takových prostředků pro příjem a přenos dat, jako je telegraf, telefon a rádio. Všechny tyto vynálezy výrazně ovlivnily rychlost přenosu informací, umožnily rychle přenášet a hromadit data v neomezeném objemu téměř kdekoli na zemi a hlavně je rychle využívat.
Čtvrtá informační revoluce začala v 70. letech 20. století. V tomto období se objevil osobní počítač, počítačové sítě, systémy satelitního přenosu dat a informační telekomunikace. Dochází k přechodu od mechanických a elektrických prostředků přenosu dat k elektronickým. Probíhá miniaturizace všech přístrojů, přístrojů a komponent výpočetní techniky. Zároveň vznikají softwarově řízená zařízení (roboty, bezpilotní letouny atd.). Rozvíjí se informační průmysl spojený s produkcí nejmodernějších technických prostředků, informačních technologií a telekomunikací (smartphony, tabletové počítače, umělé vidění, technologie pro hlasový vstup a výstup informací do počítače atd.). Formuje se vědní disciplína informatika. To vše vedlo k nebývalému nárůstu potřeby znalostí, k vytváření nových prostředků a způsobů, jak tuto potřebu uspokojit, k formování a rozvoji moderní informační společnosti.
Etapy vývoje informačních technologií
Ve vývoji technologie zpracování informací lze rozlišit řadu etap. Každé stadium se vyznačuje určitým rysem.
První etapa trvala do druhé poloviny 19. století a zahrnuje především technologie využívající nástroje: pero, papír a přenos informací pomocí pošty, messengeru. Hlavním účelem informačních technologií v této fázi je zaznamenat informace na papír.
Druhá etapa (od konce 19. do 40. let 20. století) je charakteristická používáním nástrojů v podobě psacích strojů, telefonů, fonografů a modernějších (mechanických) způsobů doručování pošty. Technologie poskytuje rychlejší a pohodlnější způsoby prezentace informací.
Třetí etapa (od konce 40. do 80. let XX. století) je počátkem rozvoje informačních technologií pro zpracování informací. Mezi jeho nástroje patří sálové počítače, elektrické psací stroje, kopírky a magnetofony. . Objevují se automatizované řídicí systémy, základní i speciální softwarové a hardwarové systémy pro zpracování informací v různých oblastech lidské činnosti a automatizovaná pracoviště. Technologie se začínají zaměřovat na formování informačního obsahu prostřednictvím různých typů prezentace informací.
Čtvrtá etapa (od 80. let 20. století do současnosti) je definována jako „informační“. Široké využití mají osobní počítače a různé programy k nim, faxová komunikace, e-mail, počítačové sítě a internet. Provádí se interaktivní režim interakce mezi uživateli a počítačem a mezi sebou navzájem. Vytvářejí se znalostní báze a expertní systémy. V této fázi se formují inteligentní zařízení, systémy a komplexy, které jsou připraveny nejen nabízet řešení, ale také aktivně řešit teoretické i praktické problémy v automatickém režimu.
Počítač se pro neprofesionálního uživatele stává nástrojem a informační procesy prostředkem podpory jeho rozhodování.
Vývoj všech generací počítačů probíhá konstantním tempem – 10 let na generaci. Každá generační obměna informačních technologií vyžaduje rekvalifikaci specialistů a uživatelů, obměnu vybavení a vytvoření masověji vyráběné výpočetní techniky.
Informační technologie jako vyspělý obor vědy a techniky určují rytmus technického rozvoje celé společnosti.
Odraz.
1. Co znamená slovo technologie?
2. Definujte informační technologie.
3. Jaké znáte typy informačních technologií?
4. Uveďte příklady různých typů klasifikace informačních technologií.
Domácí práce. 1) §21, nauč se poznámky.
2) vytvořte test nebo křížovku na toto téma.
GBPOU KK "Armavir Mechanical Engineering College"
Nástin lekce
V oboru "Informační technologie v odborných činnostech"
Specialita 2. ročníku 38.02.05 „Výzkum zboží a zkoumání kvality spotřebního zboží“
na téma: „Informační systémy. Klasifikace informačních systémů"
Vývojář: Strukova Elena Alekseevna
Armavir, 2017
Téma lekce . « Informační systémy. Klasifikace informačních systémů"
datum 9. 11. 2017
Typ činnosti. Lekce
Třídní technologie. Úroveň diferenciace školení na základě povinných výsledků.
Účel lekce . Prostudujte si téma informačních systémů a klasifikace informačních systémů.
Plánované vzdělávací výsledky.
Osobní výsledky
pěstování potřeby získávat znalosti;
holistická prezentace učebního úkolu;
rozvoj schopnosti navazovat vztahy příčina-následek, vyzdvihovat to hlavní, zobecňovat existující fakta, myslet logicky a abstraktně;
rozvíjení schopnosti předvídat své jednání v situaci výběru řešení problému.
Výsledky metapředmětu
Poznávací
Dovednost:
pracovat s naučenými pojmy;
využít získané znalosti při práci se vzdělávacími informačními systémy.
Regulační
Dovednost:
začlenit nové poznatky do znalostního systému;
pracovat podle plánu, porovnat své činy s cílem;
rozvíjet dovednosti a schopnosti dostatečné k vybudování nového způsobu jednání;
vypracovat hodnotící kritéria a určit míru úspěšnosti při výkonu své práce;
umět dovést řešení praktického problému ke konečnému výsledku.
Sdělení
Dovednost:
rozvíjet schopnost přijmout a vzít v úvahu hledisko partnera;
rozvíjet stálou připravenost k porozumění;
rozvíjet kontrolu nad řečí a jejím obsahem;
rozvíjet schopnost aktivně a konstruktivně naslouchat.
Výsledky předmětu
zvládnutí studovaných pojmů;
schopnost identifikovat hlavní rysy moderního informačního systému;
zvládnutí dovedností systematizace typů informačních systémů;
schopnost výběru vzdělávacího materiálu a plánování jeho realizace při samostatné práci.
Základní pojmy a pojmy.
Informační systém, podpůrné nástroje, klasifikace IS, otevřený IS, uzavřený IS, IS na jednom počítači, IS založený na lokální síti, IS založený na globálních počítačových sítích, systémy vyhledávání informací (IRS), systémy automatického řízení (ACS), automatizované systémy řídicí systémy (ACS), tréninkové systémy.
Zařízení počítač, plakáty, multimediální projektor (interaktivní tabule), osobní počítač pro každého studenta nebo dvojici studentů, přístup k internetovým zdrojům. Prezentace "Klasifikace informačních systémů"
Plán lekce .
Organizační fáze (7 minut).
Učení nové látky (20 minut).
Etapa upevňování znalostí (10).
Reflexe (3 minuty).
Domácí úkol (2 minuty).
Shrnutí lekce 3 min
Průběh lekce :
Fáze lekce | cílová | Učitelské aktivity | Aktivita studentů | Čas |
|
Organizační fáze | 7 min |
||||
Organizace času. | Zkontrolujte přípravu studentů na hodinu. | Pozdravy studentů. | Pozdravy učitelé. | 1 min. |
|
Aktualizace znalostí. | Připravte studenty na vnímání nového materiálu. | Klade otázky na téma „Typy informací“ Jak jsou informace zpracovávány, cíle a cíle IT. | Odpovězte na otázky učitele | 3 min |
|
Stanovení cílů a motivace. | Vzbudit zájem studentů o téma lekce. | Vyzývá studenty, aby uvedli příklady duševního vlastnictví a informačních technologií v medicíně, ve vzdělávací instituci, na daňových a penzijních úřadech, na ministerstvu vnitra atd. | Snaží se pochopit význam a nabídnout možné odpovědi. | 3 min |
|
Učení nového materiálu | 20 minut |
||||
Studium nový materiál. | Seznámit studenty s klasifikací a druhy IP a IT, účelem IT | Vysvětlí studentům strukturu IP | Vnímá sdělované informace učitel, zapsat příklady IP do sešitu, sledovat (prezentace) | 18 min |
|
Doplňující dotazy studentů k prezentovanému materiálu | Odpovídá na otázky studentů | Klást otázky | 2 minuty |
||
Fáze upevňování znalostí | |||||
Hlavní chápání studoval materiál | Upevňování znalostí o novém materiálu | Navrhuje otázky k tématu. | Odpovědi si zapisujte do sešitu | 3 min |
|
Testy na probírané téma | Provádějte samostatně | 5 minut |
|||
Peer review. | Vyzve studenty, aby ohodnotili svého souseda na stole a ohodnotili ho. | Vzájemně ohodnoťte své znalosti. | 2 minuty |
||
Reflexe (vyplňte tabulku - sebehodnocení) | 3 min |
||||
Domácí práce | 2 minuty |
||||
Domácí výroba cvičení. | Připravte abstrakty na následující témata: | Formuluje domácí výroba úkoly, komentáře mu, dává nutné vysvětlení | Vnímají to jako domácké cvičení, dotázat se otázky, zapsat | 2 minuty |
|
Shrnutí lekce | 3 min |
||||
Shrnutí lekce | Hodnocení znalostí studentů. | Klade hlavní otázky, pomáhá při formulování závěrů | Formulujte závěry. | 3 min |
Úkol pro studenty, aby se zamysleli nad svými aktivitami
Cílová: učit:
. hodnotit hodnotu vzdělávacího materiálu;
. provádět sebehodnocení svých činností;
. zaznamenávat úspěšnost jednotlivých kroků.
Cvičení (individuální forma práce) (sebevědomí)
Vyplnění tabulky. Tabulka obsahuje základní pojmy a pojmy související s tématem lekce. Studenti vloží do buněk tabulky znaménko „+“, pokud je materiál zvládnutý, znaménko „+ −“ v případě, že materiál není zcela nebo částečně zvládnutý, a znaménko „-“, pokud materiál není zvládnutý.
Stůl.Podmínky koncepce
Termín (koncept) | Stupeň asimilace | Termín (koncept) | Stupeň asimilace |
Informační systém | IS na bázi lokální sítě | ||
prostředky podpory | IS založené na globálních počítačových sítích | ||
IP klasifikace | systémy vyhledávání informací (IRS) | ||
IC s otevřenou smyčkou | automatické řídicí systémy (ACS) | ||
uzavřený obvod IC | automatizované řídicí systémy (ACS) | ||
IP na jednom počítači | tréninkové systémy |
Otázky Organizační fáze Aktualizace znalostí.
Úkol 1. (Skupinová forma práce).
Definujte informační systém ze zdroje:
Informační systém. // http://ru.wikipedia.org/wiki/Information_system
Úkol 2. Najděte definici informačního systému, která je uvedena v článku 13 federálního zákona Ruské federace „o informacích, informačních technologiích a ochraně informací“.
zdroj:
Federální zákon Ruské federace ze dne 27. července 2006 N 149-FZ „O informacích, informačních technologiích a ochraně informací“. // http://www.rg.ru/2006/07/29/informacia-dok.html
Úkol 3. Najděte definici informačního systému ze zdroje:
Představa o informačním systému // http://km-wiki.ru/index.php?title=Introduction_to_the_information_system
Samostatná práce
Práce s učebnicí:
Klasifikace informačních systémů
Cvičení 1. Uveďte klasifikaci IP podle technických prostředků.
Práce s učebnicí:
Úkol 2.. Klasifikujte IP podle účelu.
Práce s učebnicí:
Úkol 3. Uveďte klasifikaci IP podle rozsahu použití.
Výsledkem je hotová tabulka:
Stůl 1. IP klasifikace.
IP klasifikace | Druhy | stručný popis |
technickými prostředky | ||
po domluvě | ||
podle oblasti použití |
Intelektuální a transformační aktivity
Cílová:
upevnit získané znalosti;
podporovat rozvoj řečnických dovedností.
Cvičení 1 . Vyplnění kontingenční tabulky.
Jeden student z každé skupiny hovoří a komentuje vyplnění tabulky „Klasifikace IP“. Zbytek žáků třídy na základě výsledků svého výkonu doplní chybějící informace do tabulky.
Diagnostika kvality zvládnutí tématu
Cílová: stanovit stupeň zvládnutí tématu „Informační systémy“.
Odpověz na otázky:vzájemná kontrola v notebooku ( hodnotit navzájem své znalosti)
Jaké jsou hlavní rysy moderního informačního systému?
O jaké typy systémů se jedná:
systém předpovědi počasí pro různé regiony země;
řídicí systém bezpilotních kosmických lodí;
odbavovací systém velkého letiště;
diagnostický systém v kardiologické ambulanci?
Přemýšlejte o možných oblastech využití informací v systémech školních aktivit.
Do jakých typů IS lze tyto systémy zařadit?
Jaké systémy se nazývají open-loop?
Které systémy jsou uzavřené?
Jaký je rozdíl mezi těmito systémy?
Uveďte příklady informačních systémů s uzavřenou a otevřenou smyčkou?
Jaký je účel systémů pro vyhledávání informací?
Jaké problémy řeší řídicí systémy?
Jaký je účel automatických řídicích systémů (ACS)?
Co je úkolem počítače v automatizovaných řídicích systémech (ACS)?
Uveďte příklady tréninkových systémů.
Informace o domácích úkolech.
Pomocí internetových zdrojů připravte mini zprávy.
Cvičení 1. Pojištění IS.
Úkol 2. IP v daňové sféře.
Úkol 3. IP v celní činnosti.
Úkol 4. Bankovní IS (BIS).
Seznam použité literatury ,
Vasilyeva T., Ivanova I. Informatika. Obsah vzdělávání: sbírka regulačních dokumentů, metodických a materiálů. - M.: Venta-Graf, 2008.
Pracovní program GBPOU KK "AMT" v oboru "Informační technologie v odborných činnostech" pro specializaci 38.02.05 "Nauka o zboží a zkoumání kvality spotřebního zboží"
Informační technologie v odborných činnostech. Učebnice pro software s otevřeným zdrojovým kódem. Mikheeva E.V. - M.: "Akademie", 2008.
Workshop o informačních technologiích v odborných činnostech: Učebnice pro open source vzdělávání. Mikheeva E.V. - M.: "Akademie", 2008.
Workshop z informatiky. Učebnice pro software s otevřeným zdrojovým kódem. Mikheeva E.V. - M.: "Akademie", 2008
Federální státní vzdělávací standard pro specializaci 38.02.05 „Nauka o zboží a zkoumání kvality spotřebního zboží“
Webové stránky:
Federální státní vzdělávací standard //http://standart.edu.ru/
Federální centrum pro informační a vzdělávací zdroje //http://fcior.edu.ru/ http://nsportal.ru/ Federální zákon Ruské federace ze dne 27. července 2006 N 149-FZ „O informacích, informačních technologiích a ochraně informací“. // http://www.metod-kopilka.ru/page-4-1-12-10.html
Lekce 1. Informační technologie ve společnosti.
Datum:_______
Typ lekce: objevování nových znalostí.
Plánované výsledky vzdělávání:
Předmět:
vytváření obecných představ orole informačních technologií ve společnosti, etapy a perspektivy jejich rozvoje;
Metapředmět:
být schopný svázat vzdělávací obsah s vlastní životní zkušeností a pochopit význam předmětu v moderní informační společnosti
Osobní:
rozvoj řeči, myšlení, představivosti školáků;
touha studentů zlepšit své komunikační dovednosti;
formacekomunikační a týmové dovednosti.
Cíle lekce:
1) představení studentů s konceptem informačních technologií ve společnosti ;
2) studium pravidel a norem chování při komunikaci na internetu;
3) seznámení s zákonitosti rozvoje informačních technologií ;
Použitá technologie: systém-činnostní přístup.
Organizační formy výcviku: skupinový, frontální.
Vyučovací metody: výzkumné, vizuální a názorné.
Kroky lekce
Organizační. (3 minuty)
Aktualizace znalostí (7-10 minut)
Představení nového tématu (15-18 minut)
Reflexe (4-7 minut)
domácí úkol (2-3 minuty)
Během vyučování
III. Zavedení nového tématu (15-18 min. T)
Lidská společnost se během své historie neustále vyvíjela a měnila. Pravidla a normy komunikace mezi lidmi se také liší v závislosti na historické době, zvycích a tradicích konkrétních lidí. Přinesl podle vás rozvoj internetu a zavádění informačních technologií do běžného života lidí určité změny ve společnosti?
Pojem Informační společnost neoddělitelně spjato s technologická úroveň rozvoje. V informační společnosti jsou hlavním zdrojem informace, v takové společnosti je většina lidí zavalena produkcí, ukládáním, zpracováním a přenosem informací.
Jaké znaky informační společnosti znáte?
dostupnost počítačů;
úroveň rozvoje počítačových sítí;
podíl obyvatel zaměstnaných v informačním sektoru, jakož i využívání informačních technologií v každodenním životě.
V současné době nelze žádný stát nazvat informační společností, ale někteří se tomu přiblížili. Které země to podle vás jsou? ( Japonsko, USA a některé zeměEvropská unie).
V informační společnosti bude lidská činnost
závisí do značné míry na schopnosti efektivně využívat stávající
informace.
Takže vy i já nyní víme, co je informační společnost. Pojďme nyní formulovat pojem informační technologie ve společnosti.
Informační technologie (IT) je proces, který využívá soubor metod a softwaru a hardwaru ke sběru, zpracování, ukládání, přenosu a prezentaci informací za účelem získání informací nové kvality, snížení pracnosti a zvýšení efektivity procesů využívání informačních zdrojů. .
Využití počítačů ve všech oblastech lidské činnosti umožní:
poskytovat přístup ke spolehlivým zdrojům informací;
osvobodit člověka od rutinní práce;
urychlit přijímání optimálních rozhodnutí;
Aautomatizovat zpracování informací.
V důsledku toho se výroba informačních produktů stane hlavní oblastí lidské činnosti. Tento proces povede k vytvoření informační společnosti, ve které budou hrát hlavní roli znalosti a inteligence.
Vytvoření mezinárodní počítačové sítě Internet sehrálo obrovskou roli v pokroku lidstva na cestě k informační společnosti. Dnes je to kolosální a rychle rostoucí systém.
Nyní všude vidíme známky toho, že se naše společnost blíží společnosti informační. Každý má doma televizi, telefon, většina má počítač připojený k internetu, mobil. Objevily se nové profese, jako je programátor a správce systému. Mnoho profesí se s příchodem počítačů velmi změnilo.
Myslíte si, že existují pravidla a normy pro komunikaci na globálním internetu?
Na sociálních sítích, formulářích a různých chatech, kterých je na celosvětové síti dostatek, lidé komunikují a vyměňují si informace stejně jako v běžném životě. Proto byste neměli zapomínat na komunikační etiketu, pokud píšete zprávu na sociální síti svému spolužákovi nebo posíláte e-mail s obchodním obsahem. Představuji vám Desatero internetové etikety. Pojďme o nich diskutovat a představme si, jak lidé komunikují, aniž by tato pravidla dodržovali.
1. Pamatujte na osobu! Nezapomínejte, že i přes mrtvý internet a počítač napěchovaný elektronikou komunikujete s živým člověkem. A často – s mnoha lidmi zároveň... Nenechte se zmást atmosférou anonymity a povolnosti – pamatujte, že na druhém konci linky je člověk jako vy... Při skládání e-mail, představte si, že tohle všechno tomu člověku říkáte přímo do očí – a snažte se za svá slova nestydět. Proto druhé pravidlo:
2. Postupujte podle stejných pravidel online, která dodržujete v reálném životě. Porušování zákonů lidské komunikace, mravních pravidel či norem společenského života na internetu pro vás může být relativně beztrestné... Ale bude mít vaše svědomí čisté? Nezapomeňte však na třetí pravidlo:
3. Pamatujte, že jste v kyberprostoru! Jeho hranice jsou mnohem širší než hranice lidské společnosti, na kterou jsme zvyklí, a různé její části mohou mít své vlastní zákony. Proto, až budete čelit novému typu komunikace na internetu, prostudujte si jeho zákony a uznejte jejich prioritu. Například každá diskusní skupina, fórum nebo dokonce IRC kanál má svá vlastní místní pravidla (pravidla) – prostudujte si je před odesláním své první zprávy! A co je nejdůležitější, pamatujte na nepsaná pravidla: například pravidlo čtyři:
4. Buďte opatrní s časem a názory ostatních lidí! Požádejte o pomoc, jen když je to opravdu nutné – a v tomto případě se vždy můžete spolehnout na pomoc a podporu svých kolegů. Ostatní uživatele však neobtěžujte kvůli maličkostem – jinak s vámi nakonec prostě přestanou komunikovat. Pamatujte, že síťový čas je nejen omezený, ale pro mnohé také dost drahý! A kromě vašich problémů mohou mít vaši partneři i své vlastní... Tento princip má však i stinnou stránku, zaznamenanou v pravidle pět:
5. Snažte se v očích svých partnerů vypadat slušně! Nešetřete čas „konvencemi“, jako jsou pravidla slušného chování nebo řekněme pravidla gramatiky a pravopisu. Dokonce i komplimenty ztrácejí váhu a přesvědčivost, jsou-li ztělesněny v této podobě:
"Hej kámo, jsem blázen do tebe a tvých knih, piš cool"
Pravidlo šest vyplývá z tohoto pravidla:
6.Nezanedbávejte rady odborníků a podělte se o své poznatky s ostatními! Buďte vděční těm, kteří tráví svůj čas odpovídáním na vaše otázky. Ale i když dostanete dopis s dotazem od jiného uživatele, nespěchejte s odesláním této zprávy do koše, ať už se vám to zdá směšné a naivní. Proto sedmé pravidlo:
7.Obsahujte vášně. Žádná etiketa nezakazuje vstupovat do diskuzí, ale nesnižujte se k nadávkám a nadávkám – i když vás k tomu protějšek záměrně provokuje.
8. Respektujte nejen své, ale i cizí soukromí! Pokud z nějakého důvodu chcete zůstat na internetu v anonymitě, uznejte tato práva jako svého partnera. Navíc má právo na anonymitu a soukromí, i když mluvíte „s otevřeným hledím“. Vedlejší důsledek tohoto pravidla: nezveřejňujte informace ze svých soukromých dopisů bez souhlasu jejich odesílatelů, nehrabejte se v cizích schránkách a nakonec ani v cizích počítačích! Pánové, hackeři, to se týká přímo vás... Stejně jako následující pravidlo:
9. Nezneužívejte svou moc a vliv na internetu! Získat důvěru je těžké, ale ztratit ji je tak snadné!
A nakonec - poslední, nejdůležitější pravidlo:
10. Buďte tolerantní k nedostatkům lidí kolem vás! Nedívejte se na to, zda vaši partneři dodržují pravidla netikety nebo ne, dodržujte je sami! Na závěr velmi zdvořile doporučuji, aby se spolubesedník seznámil s těmito pravidly...
Technologie znamená soubor metod, metod a technik používaných k získání určitého typu produktu. S rozvojem materiálové výroby vznikaly a rozvíjely se výrobní technologie v průmyslu a zemědělství.
Informační technologie se týkají oblasti informačních aktivit lidí. Vydávání knih, televizní a rozhlasové vysílání, vydávání novin, knihovnictví a mnohé další si vytvořily své vlastní technologie. Jakékoli vzdělávání, včetně školního, vyžaduje speciální techniky, tedy technologie.
Stažení:
Náhled:
Shrnutí lekce na dané téma
"Informační technologie"
9. třída
Technologie znamenásoubor metod, metod a technik používaných k získání určitého typu produktu. S rozvojem materiálové výroby vznikaly a rozvíjely se výrobní technologie v průmyslu a zemědělství.
Informační technologie se týkají oblasti informačních aktivit lidí. Vydávání knih, televizní a rozhlasové vysílání, vydávání novin, knihovnictví a mnohé další si vytvořily své vlastní technologie. Jakékoli vzdělávání, včetně školního, vyžaduje speciální techniky, tedy technologie.
Technika - jde o přesně vypočítaný proces získání předvídatelného (předem stanoveného) výsledku. Tato vlastnost je nejdůležitější charakteristikou technologie, která ji odlišuje od jiných procesů, například experimentu, kde nelze předem určit výsledek atd.
Informační technologie založené na moderní výpočetní technice se často nazývají nové informační technologie (NIT). NIT vznikají na křižovatce tradičních (nepočítačových) technologií a počítačových metod zpracování informací.
Uveďme některé NIT, které se dnes široce používají.
Příprava dokumentů
Téměř každá obchodní oblast je spojena s přípravou dokumentace: reporting, směrnice, reference, doprovodná atd. Používání počítačů pro tyto účely se stalo všudypřítomným.
Počítač v kanceláři vykonává mnoho prací, které lze rozdělit do dvou kategorií: regulované a neregulované. Regulované jsou ty, které se pravidelně opakují a vytvářejí dokumenty stejného typu, které se od sebe liší sadami číselných údajů nebo fragmentů textu. Příkladem může být výplatní páska, třídní časopis, měsíční finanční zpráva firmy atd. K přípravě každého z těchto dokumentů slouží speciální program, který automaticky (z databáze) zadává nové informace do předem připravených standardních formulářů.
Neregulovaná práce je svou povahou pestřejší, nelze se pro ni zásobit speciálními programy a provádí se zpravidla pomocí běžného kancelářského softwaru (textové procesory, grafické editory, programy pro přípravu prezentací atd.).
Hledejte informace
Každý, kdo byl a pracoval ve velké knihovně, ví, jak obtížné může být někdy najít knihu, kterou potřebujete, zvláště pokud nejsou známy přesné bibliografické údaje, ale je znám pouze předmět. Moderní systémy vyhledávání informací zcela změnily technologii vyhledávání informací. Počítačové systémy pro vyhledávání knih a časopisů se v knihovnách staly zcela běžnou záležitostí. V průběhu přípravných prací jsou vytvořeny elektronické kartotéky a na vyžádání podle témat se na obrazovce počítače knihovny objeví seznam vybraných knih.
Pokud hledáme informace mimo knihovnu, obracíme se na moderní vyhledávače, obvykle pracující přes počítačové sítě. Vyhledávače na internetu najdou často na vyžádání tolik informací, že je problém vybrat pro klienta ty nejrelevantnější informace. Navíc, na rozdíl od knihoven, nemluvíme pouze o knihách, ale také o informacích prezentovaných v jakýchkoli jiných zdrojích a v široké škále forem (včetně zvuku).
Nové technologie pro vyhledávání dat také daly vzniknout novým formám popisu a systematizace dat. Počítačové vyhledávací systémy tedy široce používají indexování - uspořádané seznamy podle různých klíčů. Nadále se používají tradiční digitální klasifikační systémy (UDC - univerzální desítkové třídění). Používají se indexové seznamy založené na klíčových slovech a tezauru.
Díky vysoké rychlosti moderních počítačů je možné prohledávat všechny texty uložené v systému (na přítomnost požadovaného slova nebo skupiny slov).
Pomoc při rozhodování managementu
Před dvaceti lety začalo mnoho podniků v zemi zavádět automatizované řídicí systémy - ACS. Zpočátku však nebyly příliš účinné. K dnešnímu dni došlo v této oblasti k velkým změnám: objevily se nové koncepty, změnila se technická a softwarová informační základna. V důsledku toho se výrazně zvýšila efektivita používání automatizovaných řídicích systémů.
Klasický automatizovaný řídicí systém zahrnuje systém sběru informací, databázi, systém zpracování a analýzy informací a systém generování výstupních informací, centrální je jednotka zpracování a analýzy informací. Řeší problémy hodnocení a prognózování činnosti podniku, reagování na nepředvídané a rušivé situace vyžadující okamžitou akci, provádění projekčních, technologických a finančních účetních výpočtů apod. Jeho práce vychází z ekonomického a matematického modelu podniku. která má optimalizační charakter. Automatizované řídicí systémy fungují zpravidla na bázi podnikové počítačové lokální sítě, což dává systému flexibilitu a efektivitu.
Řízení procesu
Díky mikroprocesorové technologii bylo možné vytvářet systémy, které přebírají řízení jednotlivých mechanismů i celých technologických procesů. Přitom existují automatizované systémy, ve kterých je člověk přímo zapojen do technologického procesu, a automatické, ve kterých je člověk prakticky zbaven kontroly.
Problém přímé účasti člověka na řízení technologického procesu je nejčastěji spojován s rychlostí tohoto procesu. Pokud rychlost přesahuje lidské možnosti, pak je provoz takových systémů zcela automatizovaný. Například při startu kosmické lodi stovky senzorů předávají informace o průběhu letu do pozemního počítačového komplexu a v případě problémů může na rozhodnutí zbývat zlomek vteřiny, tedy člověk prostě nebude mít čas reagovat. V tomto případě program (který samozřejmě sestavili lidé) reaguje.
Počítačem podporovaný design
Informatizace vytvořila další nesmírně důležitou technologii – systémy počítačově podporovaného navrhování (CAD).
Design zahrnuje tvorbu skic a výkresů, ekonomické a technické výpočty, práci s dokumentací, modelování atd.
Moderní CAD je vysoce profesionální program, který přebírá mnoho z těchto činností.
Existují dva typy CAD systémů: kreslicí a specializované na určité typy produktů. Výkresové CAD systémy jsou univerzální, umožňují vytvářet složité výkresy v jakékoli oblasti technického designu. Specializovaný CAD např. pro projektování obytných budov obsahuje v databázi všechny potřebné informace o stavebních materiálech - technické i ekonomické, o standardních stavebních konstrukcích, základech atd. Projektant vytváří obraz domu, jeho technické a ekonomické výpočty, výkresy bez kdysi známého rýsovacího prkna a rýsovacích nástrojů. To vše radikálně zlepšuje proces návrhu.
Geoinformační technologie
To je název nejnovějších informačních technologií, které vedly ke vzniku nejmodernější třídy informačních systémů - Geografické informační systémy (GIS), tyto systémy uchovávají data propojená s geografickou mapou území (okres, město, stát, atd.).
Například městský GIS uchovává ve svých databázích informace potřebné pro všechny služby, které podporují život města: městské úřady, energetici, vodohospodáři, specialisté na komunikaci, finanční úřady, úřady sociálního zabezpečení, policie, zdravotní služby atd. Všechny tyto heterogenní informace jsou propojeny s mapou města, která je organizačním základem GIS. Díky speciálním technologickým technikám lze tuto mapu zmenšit, to znamená, že z ní můžete kousek „vystřihnout“ (prostým obkreslením myší na obrazovce) a zvětšit. Kliknutím na objekt na obrazovce místo mapy získáme databázi s popisem tohoto objektu.
Existují GIS v mnohem větším měřítku: regionální, národní, mezinárodní. Například díky úsilí řady států vznikl černomořský GIS. Je třeba si uvědomit, že vytvoření GIS je pracné a nákladné, ale efektivita jeho použití je extrémně vysoká.
Informační technologie ve vzdělávání
Školení osloví miliony lidí. Existují systémy středního, vyššího a dalšího vzdělávání, systémy dalšího vzdělávání, rekvalifikace personálu atd. Specialista 21. století bude umístěn do podmínek, kdy se bude muset téměř neustále něco učit. Společnost stojí před úkolem vytvořit systém kontinuálního vzdělávání, který bude sloužit významné části populace.
Vzdělávací technologie se za posledních 100 let změnily jen málo. Dosud funguje především metoda kolektivní výuky: jeden učitel na skupinu studentů. Tento způsob tréninku ne vždy přináší dobré výsledky. Důvodem jsou rozdíly v individuálních schopnostech a možnostech žáků.
Cesta ke zlepšení spočívá v individualizaci učení. Výukové nástroje NIT již nyní pomáhají tento problém vyřešit:
Individuální využití speciálních programů (školení, školení, monitoring atd.). Kombinací takových programů pro konkrétní předmět (nebo sekci) vzniká takzvaná elektronická učebnice. Multimediální technologie jsou široce využívány při tvorbě elektronických učebnic.
Dalším problémem vzdělávacího systému (především vysokého a speciálního školství) jsou nerovné podmínky pro lidi v možnosti získat kvalitní vzdělání z důvodu geografické vzdálenosti od vzdělávacích center, z důvodu omezené kapacity vysokých škol apod. Pomoc při řešení tohoto problému přichází nová forma učení:
Distanční vzdělávání s využitím počítačových sítí. Existuje několik technologií distančního vzdělávání, které si v současné době navzájem konkurují a jsou testovány.
Otázky a úkoly
Co znamenají pojmy „technologie“, „informační technologie“, NIT?
Uveďte hlavní problémy řešené pomocí NIT.
S jakými formami NIT jste se setkali? Všimněte si jejich kladných stránek a možných nevýhod.