Гэр Протез хийх, суулгах Нэгдүгээр ангийн сурагчдад зориулсан санаачлагын үйл явдлын дүн шинжилгээ. "Нэгдүгээр ангийн сурагчдын авшиг" арга хэмжээний хувилбарууд

Нэгдүгээр ангийн сурагчдад зориулсан санаачлагын үйл явдлын дүн шинжилгээ. "Нэгдүгээр ангийн сурагчдын авшиг" арга хэмжээний хувилбарууд

Амьдралын аюулгүй байдлын талаархи хичээлийн хураангуй ахлах бүлэг"Федор авга ахтай хийсэн амьдралын аюулгүй байдлын талаархи адал явдал"

Кемерово хотын 151-р MBDOU-ийн багш Наталья Андреевна Котко
Тайлбар тэмдэглэл.Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд зөв амьдралын хэв маяг, зан үйлийн соёлын үндэс суурийг бүрдүүлж байх үед гэртээ болон гудамжинд, өдөр тутмын амьдралд аюулгүй зан үйлийн дүрмийн талаархи үндсэн мэдээллийг авах ёстой.
Зорилтот:аюулгүй зан үйлийн ур чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
1. Аюулгүй зан үйлийн дүрмийн талаархи оюутнуудын санаа бодлыг нэгтгэх өөр өөр нөхцөл байдал.
2. Тэмдгийн талаар хүүхдүүдийн олж авсан мэдлэгийг нэгтгэх, тэдгээрийн замын хөдөлгөөнд оролцогчдын аюулгүй байдалтай холбоотой болохыг тайлбарлах.
3. Сэтгэн бодох чадвар, ярианы хөгжлийг өдөөх. Өгүүлбэрийг зөв зохиож, үгийн сангаа баяжуулаарай.
4.Ажиглах чадвар, түүнчлэн харааны болон сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх.
5.Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
6.Хөдөлгөөний зохицуулалтыг сайжруулж, булчингийн хурцадмал байдлыг арилгахад тусална.
7. Хүүхдүүдийн хооронд найрсаг харилцаа, хариу үйлдэл үзүүлэх, тэдний үйлдлийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.
Урьдчилсан ажил:
Харааны материалтай ажиллах;
Тэмдгүүдтэй ажиллах замын хөдөлгөөн;
"Зам ABC" дидактик тоглоом;
Уран зохиол унших;
Зургийг шалгах;
Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа (хувь хүн, хамтын).

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр манай бүлэгт захидал авчирсан. Энд байна, дугтуйнд хүүгийн зураг байна. Та энэ хүүг таньж байна уу? Тийм шүү, залуус аа, энэ бол Федор авга ах, Федор авга хаана амьдардаг вэ? Энэ нь зөв, Простоквашино тосгонд. Тэр бидэнд захидал бичсэн бололтой, уншаад бүгдийг олж мэдье. Захидлыг уншина уу: "Сайн уу, Эрхэм залуусаа! Федор авга ах Простоквашино тосгоноос танд захидал бичиж байна. Надад таны тусламж үнэхээр хэрэгтэй байна. Манай тосгонд шинэ бичил хороолол барихаар шийдэж, таван давхар том байшин барьчихсан, хот шиг хурдны зам тавьсан. Найзууд бид хоёр шинэ хорооллыг харахаар шийдсэн боловч бид өөр өөр зогсоолуудад төөрч, хамтдаа уулзахын тулд янз бүрийн асуултанд хариулах шаардлагатай байсан ч та наргүйгээр бид үүнийг хийж чадахгүй. Тиймээс бид танд хандаж тусламж хүсч байна. Найзуудтайгаа уулзахад минь туслаач." За залуусаа, Федор авга болон түүний найзуудад тусалцгаая. Тэгээд гар бариад тойрог үүсгээд явцгаая:
Машинууд жижигхэн
Машинууд нь том.
Баруун талын гэрлэн дохио асаалттай,
Зүүн талд цагдаа байна
Урд зогс,
Ирээд гараад ир!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Автобуснаас буугаад сандал дээр сууцгаая.
STOP 1. "Бяцхан гал".
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ зогсоол дээр Матроскин муур биднийг хүлээж байна.

Дулаан, дулаан зууханд үнэхээр дуртай, гэхдээ тэр галын талаар юу ч мэддэггүй тул энд хэн алга болсон бэ? Тэр зогсоолын нэрийг сонсоод маш их эргэлзсэн тул одоо Федор ахыг яаж олохоо санахгүй байна. Матроскины дурсамжийг сэргээхийн тулд бид галын талаар юу мэддэгээ түүнд хэлэх ёстой. Гал сайн, муу гэсэн хоёр нүүртэй байдгаас эхэлье. Учир нь бид галын тухай ярихдаа дулаан зуух, дулаахан өрөө, халуун бялуу, хурц гал, баярын салют гэж төсөөлдөг, гэхдээ үүнээс гадна гал түймэр, үүнээс болж олон зовлон зүдгүүрийг төсөөлдөг. Гал юу захиалахаа мэддэг насанд хүрэгчдэд л захирагддаг. Тэд хэлэх болно:
- Хий асаа! - Тэр асаах болно.
- Зуухаа асаа! - Үерт автна.
- Гал асаа! - Энэ нь гэрэлтүүлэх болно.
Гэвч гал хүүхдүүдийг сонсдоггүй. Асаагуур, халуун шүдэнз эсвэл лаа нь хуруугаа шатааж, үсийг чинь дуулж болно. Тиймээс, залуусаа, хүүхдүүд оролцож буй нөхцөл байдлыг харцгаая (үлгэрийн картуудыг хар).








Бүх зүйл өчүүхэн арчаагүй очоос эхэлдэг бөгөөд түүнийг хүчитгэх үед (цаас, хусны холтос, хуурай өвс, үртэс, түлээ, нүүрс, бензин, хийгээр) хоол хүнс хайж хаа сайгүй үсэрч, ургаж, ургаж байдаг амьд гэрэл болж хувирдаг. , гал болж хувирч, хоолны дуршил ихтэй, тэр замдаа тааралдсан бүх зүйлийг тэсрэлтээр залгиж, гал гарч эхэлдэг. Залуус аа, ямар төхөөрөмж галыг үүсгэж болох вэ? Гал тогооны зуух, зурагт, компьютер, үс хатаагч, индүү, халаагч, цахилгаан данх, цахилгааны залгуур. Эдгээр төхөөрөмжийг насанд хүрсэн хүнгүйгээр ашиглах боломжгүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:За, бид бүгд Матроскинд галын талаар хэлсэн: чи галаар тоглож болохгүй, том хүнгүйгээр ямар төхөөрөмжийг ашиглаж болохгүй, гал зөвхөн насанд хүрэгчдэд захирагддаг, би одоо Матроскин авга Федор руу амархан хүрч чадна гэж бодож байна. Бид дараагийн зогсоол руу шилжих цаг болжээ.
Манай машины гудамжинд, машин
Машинууд жижигхэн
Машинууд нь том.
Баруун талын гэрлэн дохио асаалттай,
Зүүн талд цагдаа байна
Урд зогс,
Ирээд гараад ир!
ЗОГСООЛ 2. “Замын уулзвар бүхнийг мэддэг.”
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд Шарик нохой байна,

Энэ зогсоол дээр хэн төөрч, төөрч будилсан юм бэ, залуус аа, тэр замын дүрэм мэдэхгүй болохоороо. Залуус аа, сайн мэддэг замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын дүрмийг санацгаая.
-Та зам дээр тоглож болохгүй.



-Явган хүний ​​гарцаар л зам хөндлөн гарч болно.


-Жолооч нар замын зорчих хэсэгт, явган зорчигчид явган хүний ​​замаар, дугуйчид дугуйн замаар явж байна.


- Тэмдгийг жолооч, явган зорчигчид ашигладаг.


Залуус аа, Шарикт туслахын тулд бид түүнд замын тэмдгийн талаар хэлэх хэрэгтэй. Хүн бүр тэмдэг бүхий картыг авч, байрандаа суугаад энэ тэмдэг нь юу гэсэн үг болохыг хэлэх болно.
"ROAD ABC" ДИДАКТИК ТОГЛООМ


Хүүхэд бүр замын хөдөлгөөний тэмдэг бүхий картыг авч, тэмдэг, энэ нь юу гэсэн үг болохыг нэрлэнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу, залуусаа, тэд Шарикт бүх дүрмийг хэлсэн, одоо тэр авга ах Федор руу явах замыг хялбархан олох болно. Тэгээд бид дараагийн зогсоол руу явах хэрэгтэй:
Манай машины гудамжинд, машин
Машинууд жижигхэн
Машинууд нь том.
Баруун талын гэрлэн дохио асаалттай,
Зүүн талд цагдаа байна
Урд зогс,
Ирээд гараад ир!

ЗОГСООЛ 3. “Хачирхалтай сүүдрийн гудамж”.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ зогсоол дээр шуудан зөөгч Печкин биднийг хүлээж байна.

Тэгээд тэр энд төөрчихсөн, учир нь... маш их ярих дуртай бөгөөд уулзсан бүх хүмүүстэйгээ ярилцдаг бөгөөд энэ нь асуудалд хүргэж болзошгүйг огт мэддэггүй, учир нь тэдэнтэй харилцахдаа танихгүй хүмүүсТа болгоомжтой байх хэрэгтэй, бид түүнд яагаад гэдгийг одоо хэлэх болно.
Танихгүй хүмүүстэй тохиолдсон нөхцөл байдлыг харцгаая (түүхийн картуудыг харна уу)





Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, танихгүй хүмүүстэй бид дараах зүйлийг хийх ёсгүй.
- ярих,
- тэднээс аливаа зүйл, тоглоом, хоол хүнс авах,
- танихгүй хүмүүсийн машинд суух,
- тэдэнтэй хамт хаана ч явсан,
- ерөнхийдөө маш болгоомжтой байх хэрэгтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид Федор ахын бүх найзуудад тусалсан, тэд бүгд дахин хамт байна. Тэгээд бид манайх руу явж болно цэцэрлэг. Энд байна:
Манай машины гудамжинд, машин
Машинууд жижигхэн
Машинууд нь том.
Баруун талын гэрлэн дохио асаалттай,
Зүүн талд цагдаа байна
Урд зогс,
Ирээд гараад ир!
Автобуснаас буугаад сандал дээр сууцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энд биднийг шинэ захидал хүлээж байна, харагтун, Федор авга ах захидал дээр дахин зурсан байна, үүнийг уншъя. Тэд захидлыг уншсан: “Өдрийн мэнд, эрхэм залуус аа! Федор авга ах Простоквашино тосгоноос танд захидал бичиж байна. Та өнөөдөр үнэхээр агуу байсан, чи надад болон миний найзуудад үнэхээр тусалсан. Та нар маш ухаалаг, зоригтой, эелдэг залуус учраас миний найзууд бид та нарт бидний адал явдлыг мартаж, бие биедээ эелдэг байж, бие биедээ туслахын тулд галт зүрхийг өгөхийг хүсч байна. хүнд хэцүү нөхцөл байдал. Тусалсанд баярлалаа, залуусаа, дахин уулзацгаая!"

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Урьдчилан сэргийлэхийг заа аюултай нөхцөл байдалхувийн аюулгүй байдлын мэдлэгээр дамжуулан;

2. Дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;

3. Төрөл бүрийн нөхцөл байдалд аюулгүй зан үйлийн дүрэм, аюултай объектын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх

4. Хүүхдэд хүнд хэцүү үед бусдад туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: хүүхдүүдэд үлгэр уншиж өгөх: "Чоно ба долоон ямаа", "Бяцхан улаан малгайт", "Муур, азарган тахиа, үнэг", "Буратиногийн адал явдал", "Колобок", "Галуу-Хун". , "Нойрсож буй гоо үзэсгэлэн", "Муурын байшин" »

Хичээлийн явц:

Үлгэр дагинаас ирсэн захидал.

Би өнөөдөр манай бүлгийн залууст бичсэн захидал сурлаа, бид үүнийг унших уу?

“Сайн уу залуусаа, би та нарыг үлгэрт дуртай гэдгийг мэднэ. Миний үлгэрийн оронд олон баатрууд биеэ хэрхэн зөв авч явахаа мэдэхгүйгээс болж асуудалд ордог! Тэдэнд заа! Би чамд түлхүүрээ илгээж байна! Үлгэрүүд. »

За, үлгэрийн баатруудад туслах уу?

Өө, энд түлхүүр байна. Зөвхөн муу шулам л түүнийг илбэв; түүнийг няцаахын тулд баатрууд хэрхэн биеэ авч явахаа мэдэхгүй асуудалд орсон үлгэрийн нэрийг таах хэрэгтэй. Зөв хариултын хувьд та түлхүүрийн нэг хэсгийг хүлээн авах бөгөөд та түүн дээр шившлэг хийх боломжтой болно. (Түлхүүрийн дүрсийг 6 хэсэгт хуваасан, хүүхдүүд угсрах ёстой)

· Энэ баатар том хүнгүй ганцаараа зугаалсан учраас асуудалд орсон. ("Колобок")

· Энэ үлгэрт тэд түүнд хаалгыг онгойлгосон тул идсэн. ("Чоно ба 7 бяцхан ямаа")

· Танихгүй хүнтэй ярьж эхэлсэн тул түүнийг үнэг хулгайлж, муур түүнийг аварчээ. ("Муур, азарган тахиа, үнэг")

· Мөн энэ баатар хууран мэхлэгч муур Бразилио, үнэг Алис нарт итгэсэн. ("Пиноккиогийн адал явдал")

· Энэ үлгэрийн баатар эмээгийнхээ хаана амьдардагийг чонотой ярьснаас болж асуудалд оржээ. ("Улаан малгайт")

· Мөн энэ үлгэрт эгч дүүгээ хараа хяналтгүй орхиж, зугаалахаар явсан. ("Хун галуу")

Сайн хийлээ! Одоо бидэнд үлгэрийн орны түлхүүр байгаа бөгөөд бид тэнд хүрч чадна: "1, 2 - тойрон эргэ, та үлгэрийн оронд өөрийгөө олох болно"

Нар биднийг үлгэрийн оронд угтаж байна.

Харааны гимнастик

Нар үүлсээр нуугдаж тоглож,

Нар үүл болон нисдэг үүлийг тоолж байв (нүдээрээ дугуй эргэлддэг)

Саарал үүл, хар үүл (зүүн - баруун)

Хөнгөн 2 ширхэг (дээш, хүнд 2 ширхэг (доош)

Үүл нуугдлаа, үүл алга боллоо (нүдээ ани)

Тэнгэрт нар гэрэлтэж байна (анивчих)

Багш нь "Муурны байшин" үлгэрийн зургийг харуулж байна.

Та энэ үлгэрийг таньсан уу? Нэр нь юу вэ?

Энэ үлгэрт юу болсон бэ? (Муурын байшин шатсан)

Та яагаад бодож байна вэ? (Муур зочидтой байсан, тэд хөгжилтэй байсан, зуухны хаалгыг онгорхой орхисон, гал хивсэн дээр бууж, шатааж, хөшигний дагуу мөлхөж, гал гарсан)

Энэ үлгэрийн нэг хэсгийг хэн санаж байна вэ? (... ишлэлд өгүүлдэг: "Тили - бом, тили - бом, муурны байшин галд автаж, муур үсэрч, нүд нь бүлтийж, тахиа хувинтай гүйж, нохой шүүртэй)

Муур нүд нь бүлтийтэл үсрэн гарч ирэв, яагаад? (Тэр андуурч, айсан)

Хэн андуурдаггүй вэ? (Тахиа, тэр галыг унтраахын тулд хувин ус авав)

Галыг унтраахаас өөр хийж чадах зүйл байна уу? (Элс эсвэл шороогоор хучиж болно)

Галыг олж мэдсэн муур юу хийх ёстой байсан бэ? (01, 112 руу залгаж гал унтраах анги руу залгана уу)

Тэгээд би юу хэлэхээ санах ёстой вэ? (Яг хаяг, хаана, юу шатаж байгааг нэрлэ)

Сайн хийлээ! Жаахан тайвширч, тааварт тоглоом тоглоцгооё. Одоо та багуудад хуваагдаж, яаралтай тусламжийн утасны дугаарыг цуглуулах болно. (01, 112, 02, 03, 04 утасны дугааруудыг цуглуулах).

Та маш сайн ажилласан. Бид цааш явах уу?

Дараагийн даалгавар "Таавар тааг"

Миний байранд робот байдаг.

Тэр асар том тэвштэй.

Робот цэвэр ариун байдалд дуртай

Тэгээд яг л ТУ-ын агаарын тээврийн онгоц шиг дуугарна

Тэр тоосыг дуртайяа залгиж,

Өвддөггүй, найтаахгүй. (тоос сорогч)

Би онгирохдоо:

Би бүх найзуудаа залуу болгоно!

Гутарсан хүмүүс над дээр ирдэг -

Үрчлээтэй, атираатай,

Тэд маш сайхан явж байна -

Хөгжилтэй, зөөлөн!

Тиймээс би найдвартай найз

Цахилгаан... (төмөр)

Бахдан, хараарай -

Хойд туйл дотор байна!

Тэнд цас мөс гялалзаж,

Өвөл өөрөө тэнд амьдардаг.

Бидний хувьд энэ өвөл үүрд мөнх

Дэлгүүрээс авчирсан. (хөргөгч)

Би гэртээ зуухтай

Мод, гал гуйдаггүй,

Тамхи татдаггүй, тамхи татдаггүй -

Буланд чимээгүйхэн зогсоно.

Энэ бол энгийн зуух биш,

Би түүнийг маш их үнэлдэг.

Би тэр даруй зууханд хийж,

Энэ нь хүйтэн байшинд орохтой адил юм.

Бүх байшинг халаахад бэлэн байна

Цахилгаан дулаан!

Энэ бол миний үнэнч найз

Цахилгаан халаагуур)

Гэхдээ энэ нь маш төстэй юм

Онгоцны сэнс дээр.

Нисдэггүй юм уу? - За яахав!

Тэр өөрийн гэсэн ажилтай.

Хэсэг зуур таны мотор

Тэр хэзээ ч ээрэхээс залхдаггүй

Халуун, бүгчим өрөөнд

Шинэхэн сэвшээ салхи үүсгэдэг! (фен)

Тэгээд тэр хувцас угааж,
Өдөр тутмын амьдралд маш их тусалдаг
Тэр өөрөө ус асгаж,
Тэр угааж, хаядаг.
Угаах, шахах,
Цаг хугацаа урсан өнгөрч, явж байна,
Зүгээр л түүнд хөтөлбөрөө өг.
Надад угаалгын нунтаг өгөөч.
Энэ зураг байна ахаа
Энэ бол... (Угаалгын машин.)

Энэхүү цахилгаан хэрэгсэл

Би хараахан үзээгүй байна.

Энэ нь таны хоолыг дулаан байлгах болно

Нэг их хүндрэлгүйгээр.

Тэр маш амттай хоол хийдэг

Дашрамд хэлэхэд тийм ч удаан биш.

Надад шинэ нь таалагдаж байна

Жигнэх …. (богино долгионы)

Шарсан ч болно, жигнэж ч болно,

Байцааны шөл, амттай борщ чанаж,

Данхыг буцалгаж магадгүй.

Тэр гал тогоог хариуцдаг,

Бидэнд агаар хэрэгтэй юм шиг.

Чи бид хоёр давж гарна

Цахилгаангүй яаж... (зуух)

Хэдийгээр зүрхний оронд мотор байдаг боловч
Гэхдээ тэр зүрхгүй хүн биш.
Тийм ээ, түүнтэй гунигтай яриа,
Гэхдээ тэр бол өөгүй найз юм:
Нүүрээ илүү үзэсгэлэнтэй болгохын тулд
Тэр загвар зохион бүтээх болно
Таны үсийг богино хугацаанд хатаана...
Миний оньсого хэний тухай вэ? (үс хатаагч)

Сайн байна, та оньсого хэрхэн шийдэхээ мэддэг. Эдгээр бүх объектыг нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ? Та манай баатруудад цахилгаан хэрэгсэлтэй харьцах дүрмийг хэлж чадах уу? Сайн байна, гайхалтай ажил.

"Хэрэв гал гарсан бол" тоглоом тоглохыг санал болгож байна (Бөмбөлөгтэй тоглоом, бөмбөг дугуй хэлбэртэй, тоглогч шүлгийн сүүлчийн үгийг дуусгах ёстой)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв - хэнд гал гарсан байна .... ? (Орон сууц)

Утаа гэнэт нэг багананд үүсэв. Хэн үүнийг унтраагаагүй вэ... ? (Төмөр)

Улаан туяа гүйв. Шүдэнзний хамт хэн байна... ? (Тоглосон)

Ширээ, шүүгээ нэг дор шатсан. Хэн хувцас хунарыг хатаасан бэ... ? (хий)

Иргэн бүр энэ тоог санаарай... (01)

Би утаа харсан - эвшээх хэрэггүй. Мөн гал сөнөөгчид... (Дуудлага)

Галаар тоглох нь хэнд ч ойлгомжтой байх ёстой... (Аюултай)

Алив тоглоцгооё! Сандал дээр суу.

Энд бас нэг үлгэрийн баатар байна. Сурсан уу? (Улаан малгайт)

Энэ үлгэрийн баатруудад юу тохиолдсон бэ? (Чоно эмээ, Улаан малгайт хоёрыг идэв)

Хэрэв Бяцхан Улаан малгайт эмээ хоёр гудамжинд болон гэртээ хувийн аюулгүй байдлын талаар мэддэг байсан бол ийм эмгэнэлт явдал гарахгүй байсныг та мэдэх үү. Бяцхан улаан малгайт эмээ хоёр аюулгүй байдлын ямар дүрэм зөрчсөнийг танд хэлье. (Бяцхан Улаан малгайт чонотой ярьж, эмээгийнхээ хаана амьдардагийг хэлэв. Эмээ нь чононд хаалгыг хэрхэн онгойлгохыг хэлэв)

Гудамжинд болон гэртээ хувийн аюулгүй байдлын дүрмийг томъёолъё.

1. Та гудамжинд танихгүй хүнтэй ярилцаж болохгүй.

2. Хэрэв та гэртээ ганцаараа байвал хаалга онгойлгож чадахгүй.

3. Танихгүй хүнээс ирсэн бүх асуулт, хүсэлтэд үгүй ​​гэж хариул.

4. Хэрэв шууданчин, слесарь эсвэл эмч хаалганы хонхыг дарсан ч бүү нээ. Гэмт этгээдүүд ямар ч дүрэмт хувцас өмсөж болно.

Одоо би Улаан малгайтыг зөв зүйл хийнэ гэж бодож байна.

Үлгэрийн орон ид шидээр дүүрэн бөгөөд та шидтэн болохыг хүсч байна, тэгвэл тоглоом тоглоцгооё:

"Шидтэнүүд"

"Өнөөдөр хэн хамгийн үзэсгэлэнтэй, өнөөдөр хэн хамгийн аз жаргалтай байна вэ?

Хурдлаарай, шидэт сандал дээр суу.

(Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг, сүүлчийн үгсХүүхдүүдийн нэг нь сандал дээр суугаад "Би чамайг эрвээхэй болоосой гэж хүсч байна" гэж хэлдэг - хүүхдүүд эрвээхэйний хөдөлгөөнийг дуурайдаг)

Энд бас нэг үлгэрийн баатар байна, та үүнийг таньсан уу? (Нойрсож буй гоо сайхан)

Энэ үлгэрт юу болсон бэ? (Гүнж хааны хоригийг үл тоомсорлож, өөрийгөө булгаар хатгаж, мөнхийн нойронд унав)

Юу гэдгийг санацгаая аюултай зүйлсТа мэдэх үү? (хөрөө, сүх, алх, хутга, зүү, товчлуур, эм, тариур, термометр)

Хараач, миний ширээн дээр маш олон янзын зүйл байна. Насанд хүрэгчидгүйгээр аль нь ашиглах боломжгүйг хараарай? (хөрөө, алх, халив, хадаас, шахмал, тариур, нунтаг)

Ямар зүйлсийг болгоомжтой хэрэглэж болох вэ? (Хутга, сэрээ, зүү, хайч)

Аюулгүй байдлын үүднээс эдгээр бүх зүйлийг байранд нь буцааж тавих ёстой.

Тэднийг ялгахад надад туслаач.

Хүүхдүүд хэвтэж байна:

Багаж хэрэгсэл (Шүүгээнд)

Таблет (анхны тусламжийн хэрэгсэлд)

Зүү, утас (хайрцагт)

Гайхалтай, Настя, аюултай объект ашиглах дүрмийг надад хэлээч.

"Гэрт хурц хутга байдаг,

Үүнийг байранд нь тавь

Зүүг тарааж болохгүй

Бүгдийг нь тавиур дээр тавь.

Хэрэв та хайч авсан бол

Авсан газраасаа аваад,

Дараа нь охид байхгүй

Хөвгүүдийн аль нь ч хуруугаа огтлохгүй."

За, манай баатрууд одоо аюулгүй болсон гэж би бодож байна - тэд юу хийхээ мэддэг!

Бид бүлэгт нэгдэх цаг боллоо, бүлэгт бид "Юу боломжтой, юу нь болохгүй вэ" гэсэн зурагт хуудас зурж, үлгэрийн оронд илгээх болно!

- “1, 2, манай бүлгийн эргэн тойронд эргэлдэж, өөрийгөө олоорой! »

За, бид бүлэгт орлоо!

Манай аялал танд таалагдсан уу? Та ч бас бидний танд дахин хэлсэн бүх дүрмийг санаж, эцэг эхтэйгээ хамт дагаж мөрдөөрэй гэж найдаж байна. Баярлалаа!

"Нэгдүгээр ангийн сурагчдад зориулсан санаачилга" арга хэмжээний сценари

Зорилтот:- багийг бүрдүүлэх, нэгтгэх
- сургуульд зөв зан үйлийн ур чадварыг төлөвшүүлэх
- уран сайхны болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Тэргүүлж байна.Сайн байцгаана уу эрхэм хүндэт залуус аа, ээжүүд ээ, баярын зочид. Хүсэн хүлээсэн өдөр ирлээ. Бүгд энд байгаа болов уу? Шалгацгаая! Хичээнгүй охид энд байна уу?

Охидууд. Энд!

Тэргүүлж байна.Ухаалаг залуус энд байна уу?

Хөвгүүд.Энд!

Тэргүүлж байна.Энд халамжтай ээжүүд байна уу?

Ээжүүдээ.Энд!

Тэргүүлж байна.Чадвартай аавууд энд байна уу?

Аавууд.Энд!

Тэргүүлж байна.Хатуу боловч шударга багш нар энд байна уу?

Багш нар.Энд!

Тэргүүлж байна.Гэсэн хэдий ч бидний амралтанд хэн нэгэн дутуу байна.

“Манай сургууль хөл хөдөлгөөн ихтэй, дуу чимээ ихтэй.
- Энэ эхлэх гэж байна!
– Шивнэх, хөдөлгөөн хийх, маргах, инээх.
– Энд ямар баяр бэлдэж байна вэ?
– Хүндэт зочид ирэх бололтой?
- Генералууд ирэх болов уу?
- Үгүй!
-Адмиралууд ирэх болов уу?
- Үгүй!
– Магадгүй дэлхийн өнцөг булан бүрт ниссэн баатар байж болох уу?
- Үгүй!
- Дэмий таамаглахаа боль - хар, тэд энд байна - зочид!
- Эрхэм хүндэт, хамгийн чухал.
- Манай нэгдүгээр ангийнхан!

Хөгжим сонсогддог - "Нэгдүгээр ангийн сурагч". Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд танхимд ордог.

Тэргүүлж байна.Манай нэгдүгээр ангийнхантай танилцаарай.

Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд орж ирээд сууна.

Тэргүүлж байна. “Шавь өргөх” баярыг нээлттэй болгосугай.

Бидний хамгийн бага, нэгдүгээр ангийн сурагчдад ,

Баярыг өнөөдөр зориулав.

Цаг хугацаа ямар хурдан, эцэс төгсгөлгүй вэ

Тэгэхээр есдүгээр сар аль хэдийн ирлээ.

Өнөөдөр бид тэр мөчүүдийг санаж байна

Хүүхдүүд нэгдүгээр ангид хэрхэн бэлтгэгдсэн бэ.

Эрхэм нэгдүгээр ангийн сурагчид! Хоёр долоо хоногийн өмнө та манай сургуульд дүрэм, хуулийг нь мэдэхгүй байж ирсэн. Өнөөдөр та аль хэдийн "мэдлэгийн далайд" живсэн үедээ анхны бэрхшээлийг туулж, няцахгүй, гэртээ харихыг хүсээгүй - таныг жинхэнэ оюутнууд гэж нэрлэж болно.

Магадгүй өнөөдөр энэ тайзан дээр ирээдүйн сансрын нисгэгч тоглож, ирээдүйн яруу найрагч, багш шүлэг уншиж, ирээдүйн дуучин, эмч дуу дуулах ч юм билүү, хэн мэдлээ.

Тиймээс тэдгээрийг анхааралтай ажиглаж, санаарай.

Уншигчид тайзан дээр гардаг.

Оюутан 1.

Сургууль! Хамгийн сайн найз,
Манай хоёр дахь гэр!
Энд бид шинжлэх ухааны чиглэлийг ойлгож байна
Бид найрсаг гэр бүл.

Оюутан 2.

Би энэ байшинд орохдоо том болсон.
Энд би уншиж, бичиж сурдаг.
Гэвч түүний ширээн доор нууцаар
Би үргэлжлүүлэн ... тоглоомоор тоглодог.

Оюутан 3.

Бид бүгд нумтай ирдэг.
Одоо бид өмдийг өөрсдөө индүүддэг!
Хараач, сумнууд байна.
Магадгүй 5, магадгүй 6.

Оюутан 4.

Шинэ дүрэмт хувцас өмсөж,

цагаан цамц

Намайг хардаа

Одоо би нэгдүгээр ангийн сурагч.

Оюутан 5.

Намайг хардаа:

Би ийм л аз жаргалтай байна!

Би аль хэдийн нэгдүгээр ангид орсон

Би хатуу дүрэмт хувцас өмсдөг!

Тэргүүлж байна.Та аль хэдийн оюутан болсон тул цүнх хэрхэн угсрахаа харуул. ("Цүнх угсрах" тэмцээн)

Тэргүүлж байна. Сайн байна залуусаа! Үргэлжлүүл! Өө! За, залуус одоо Мэдлэгийн орон руу явж байна!

(Үг хөгжим тасалддаг, Хөгжимд мэдэхгүй байна)

Мэдэхгүй . За, энэ бол гутамшиг юм! Чамд хүрэх боломжгүй! Мөн тэд мэдлэг олж авах боломж хүн бүрт нээлттэй гэж хэлдэг.

Тэргүүлж байна.Мэдээжийн хэрэг, хүн бүр. Юу, мэдэхгүй, чи манай сургуульд сурмаар байна уу?

мэдэхгүй: Тиймээ.

Тэргүүлэх:Тийм шүү, манайд ирээд сурна.

мэдэхгүй: Сурах уу? Энэ нь ажиллаж, ажиллаж байна уу эсвэл юу? Ха! Яагаад надад энэ хэрэгтэй байна вэ? Би аль хэдийн ухаантай болсон!

Тэргүүлэх:Чи сурах дургүй юу?

мэдэхгүй:

Би залхуу байх дуртай
Би ерөөсөө сурмааргүй байна
Би ийм л оюутан.
Миний өдрийн тэмдэглэлийг үзээрэй!

Би сурах бичиг, дэвтэр урдаг,
Би захиалгаа мартдаг.
Би сэтгэгдэлд дургүй
Хичээлийн үеэр би ихэвчлэн унтдаг.

Би хүлээн зөвшөөрч байна, гэрийн даалгавар
Би үүнийг хийхээс аймаар залхуу байна.
Би ном унших шаардлагагүй
Би өдөржин алхах болно!

Тэргүүлэх:Дэмий л дээ, чи үнэхээр Мэдэхгүй! Манай сургуулийн хүүхдүүд сурах дуртай! Унших, бичих, тоолох, дуулах, бүжиглэх. Итгэхгүй байна!? Гэхдээ хараарай!

Нэгдүгээр ангийн сурагч Наташа дууг дуулж байна

Тэргүүлэх:Тэгэхээр яаж? Таалагдсан уу? Сурах уу?

мэдэхгүй: Таалагдсан. Би мэдээж бүжиглэж, дуулах болно! Гэхдээ би уншиж, бичихийг хүсэхгүй байна.

Тэргүүлэх:Мэдэхгүй ээ, бидэнтэй хамт суралцахаар хичнээн олон хүүхэд ирснийг хараарай! Тэд бүгд мэдлэг олж авахыг хүсдэг!

мэдэхгүй: Тэд өөрсдөө хэлээрэй!

Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд “Сургуульд багшилдаг” дууны аяыг дагаж гарч ирээд шүлэг уншдаг.

Намайг хардаа:

Би ийм л аз жаргалтай байна!

Би аль хэдийн нэгдүгээр ангид орсон

Тэгээд би залуустай найзууд.

Би сурах үнэхээр дуртай

Би хариулахаас айхгүй байна.

Би даалгаврыг даван туулж чадна

Учир нь би залхуу биш.

Одоо надад тоглоом тоглох зав алга,

Би ABC номноос суралцаж байна.

Би тоглоомуудаа цуглуулна

Тэгээд би цэцэрлэгт өгнө.

Би хүүхэлдэйг нуусан

Би тоглохыг хүсэхгүй байна.

Надад тийм их цаг алга -

Би үсэг сурч байна.

Ээж, эмээ нар баяртай байна,

Аав маань баяртай байна

Тэгээд би өөрөө дуртай

Манай гэрэлт сургуульд.

мэдэхгүй: За, итгэлтэй байна! Та намайг нэгдүгээр ангид оруулах уу? Бас чамд хийх даалгавар байна! Та оньсого тайлах дуртай юу? (хүүхдүүдэд ханддаг)Одоо шалгаж үзье

Таавар.

Одоо би торонд байна, одоо би эгнээнд байна.

Миний дээр бичээрэй.

Та бас зурж болно.

Би юу вэ?...(Тэмдэглэлийн дэвтэр)

Хэрэв та үүнийг хурцалж байвал

Хүссэн бүхнээ зур

Нар, далай, уулс, наран шарлагын газар,

Энэ юу вэ? ...(Харандаа).

Хэрэв та бүгдийг мэддэг бол

Сургуульд ийм л зүйл авна... (Тав).

Коридорт хөлийн чимээ сонсогдож байна.

Дараа нь тэр бүгдийг ангидаа дууддаг ... (Хонх).

Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ,

Дууслаа... (Хичээл).

Сайн хийлээ! Одоо би сургуульд явах нь гарцаагүй, би ийм ухаалаг байхыг хүсч байна!( хүүхдүүдийн өмнө зогсдог)

Хөгжмийн дэлгэц амраагч.

Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд тайзан дээр гарч тангараг өргөдөг

Нэгдүгээр ангийн сурагчдын тангараг

Би, оюутан, чин сэтгэлээсээ амлаж байна:

Сурсан сургамжтайгаа үргэлж сургуульдаа ирээрэй.

Гэртээ дэвтэр, үзэг, харандаа зэргийг бүү мартаарай.

Хичээлээсээ хоцрох хэрэггүй.

Ахмадуудаа хүндэлж, оюутан хэмээх эрхэм хүндтэй бай.

тангараглаж байна! тангараглаж байна! тангараглаж байна!

Тэргүүлэх:За залуусаа, сайхан амраарай!

Бидний зам урт

Бид гар барина

Мөн бид сургуульд мэдлэг олж авах болно!

Нэгдүгээр ангийн сурагчдад гэрчилгээ олгоно

Хүүхдүүд “…………………” дууг дуулдаг.

Тэргүүлж байна. "Шавь болгон өргөх" баярын өдрийг хаалттай зарлав. Баяртай найзуудаа.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай