Гэр Хүүхдийн шүдний эмчилгээ Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан мультимедиа танилцуулга: тэжээвэр амьтад. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлд зориулсан "Тэжээвэр амьтад" мультимедиа тоглоомын танилцуулга (залуу бүлэг).

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан мультимедиа танилцуулга: тэжээвэр амьтад. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлд зориулсан "Тэжээвэр амьтад" мультимедиа тоглоомын танилцуулга (залуу бүлэг).

Зорилго: Гэрийн тэжээвэр амьтдын сэдвээр хүүхдүүдтэйгээ судалснаар бид гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдгээрийн ялгаа, амьтад юу иддэг, хүмүүст ямар ашиг тустай байдаг талаар мэдлэг өгдөг. Бид хүүхдэд амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэхийг хичээдэг. Янз бүрийн амьтдыг ялгах чадвартай байх онцлог шинж чанарууд. Амьтны зан үйлийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг баяжуулах. Зорилго: 1.Хүүхдүүдэд шүлгийн үгийг тодорхой хэлж сургах. 2. Гэрийн тэжээвэр амьтад, бамбаруушийг илтгэх нэр үгийг ярианд ашиглаж сур. 3. Хамтарсан яриа: хүүхдүүдийг багштай хамт зохиож сургах Богино өгүүллэг. 4. Тоглоомын үйл ажиллагаагаар дамжуулан хүүхдүүдэд харилцааны баяр баясгаланг бий болгох. Хичээлийн материал: Фланелграф, гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрслэл. "Гөлөг нохой хэрхэн ярьдагийг мартсан тухай" түүх


Сэдвийн ажлын агуулга: тэжээвэр амьтад Танин мэдэхүй - яриа Нийгэм - хувь хүн Урлаг - гоо зүй Биеийн хөгжил Харилцаа холбоо Алхах Танин мэдэхүй Унших урлаг. литр. Нийгэмшүүлэх Хөдөлмөрийн аюулгүй байдал Урлаг. Хөгжим, Физикийн тухай бүтээлч байдал lt. Эрүүл мэнд 1. “Тэжээвэр амьтан” лангууны хамтарсан засвар 2.Д.и. "Хүчтэй" 3.D.i "Тосгон дахь эмээгийнд" ба эрх чөлөө. Генерал "Гэртээ анхаарал тавьдаг. амьд Гэрээ харж байна. Амьд Муур, нохой, тэдгээрийн ижил төстэй ба ялгаа. Би "Хэний байшин хаана байна" тоглоомонд идэвхтэй оролцдог; "Дэггүй ямаа." Сэдвүүд: "Гэрийн тэжээвэр амьтад"; "Тэжээвэр амьтад. Мөн тэдний бамбарууш"; "Хэн хашгирч байна вэ?", "Яагаад гэрийн тэжээвэр амьтдыг тэжээвэр амьтан гэж нэрлэдэг вэ? Барилга. "Амьтанд зориулсан үзэг." Оросын ардын үлгэрүүд "Долоон бяцхан ямаа"; С.Я.Маршак "Торон дахь хүүхдүүд". S.r.i. "Чоно ба долоон хүүхэд"; Ди. "Ээжийгээ ол"; Ди. "Хэн юу иддэг вэ"; Театр. үйл ажиллагаа.“Коза - дереза” Амьтдыг арчлах ажилд оролцох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх. Амьтадтай харилцах аргуудын талаархи санаа бодлыг бий болгох. Амьтдыг ажиглаж, тэдэнд саад болохгүй. Изо: "Ногоон нугад малаа бэлчээцгээе"; Загвар өмсөгч "Залуус тэжээх шинэ сүүний аяга." "Нуга дахь тугалууд" аппликейшн. Д.Б. Кабалевский, “Морь унах; М.Раучвегерийн “Муур ба зулзага” бие даасан хөгжмийн үйл ажиллагаа. Багананд нэгээс олон удаа алхах, гүйх дасгал хийх Гадна тоглоом: "Хулгана, агуулах руу яв"; "Өөрийнхөө байшинг ол." Схемийн дагуу захиалга хийнэ.


Морь, унага Морь унаганаас асууна: Хонгор минь, хэнд ийм дэл байдаг вэ, хэн ийм сайхан өсдөг вэ? Тэр түүний төлөө хариулах болно: "Чи, хонгор минь, буулга!"




Нохой, гөлөг Нохой гөлөг рүүгээ: "Мууртай битгий хэрэлдэж бай. Хэдийгээр эзэн нь түүнтэй найз байсан ч тэр түүнд үйлчилдэггүй. Чи үржүүлгийн газарт амьдардаг болохоор энэ нь чи" гэсэн үг юм. Хашаанд байгаа дарга шүү дээ!"











Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийг зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтадтай үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Амьтад болон тэдний нялх хүүхдийг таньж, зөв ​​нэрлэж сурах;

Хүүхдүүдийн идэвхгүй, идэвхтэй үгсийн санг үргэлжлүүлэн баяжуулах;

Бүтээлч байдал, сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, ой санамжийг хөгжүүлэх;

Хайрыг хүмүүжүүлэх ба болгоомжтой хандлагабайгаль, амьтны ертөнцөд.

Татаж авах:

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд өөртөө бүртгэл үүсгэнэ үү ( данс) Google болон нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

гэрийн болон зэрлэг амьтад "Ягодка" бүлгийн багш О.Н.Платонова бэлтгэсэн. болон Аринушкина А.А. Самара мужийн улсын төсвийн боловсролын байгууллага иж бүрэн сургуульСамара мужийн Новокуйбышевск хотын дүүргийн Новокуйбышевск хотын 21-р тоот ( Бүтцийн дэд хэсэг"Цэцэрлэг" Найрсаг гэр бүл)

Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдийг зэрлэг болон тэжээвэр амьтадтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; Амьтад болон тэдний нялх хүүхдийг таньж, зөв ​​нэрлэж сурах; Хүүхдүүдийн идэвхгүй, идэвхтэй үгсийн санг үргэлжлүүлэн баяжуулах; Бүтээлч байдал, сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, ой санамжийг хөгжүүлэх; Байгаль, ан амьтдыг хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Оньсого Та харвалт - энэ нь энхрийлэх, Та шоолох - энэ нь хазах. нохой гөлөг

Оньсого Муур, зулзагын сарвуунд зөөлөн сарвуу, зураас

Оньсого: Өлссөн - мүү, сайн хоолло - зажлах, Бүх хүүхдэд сүү өгдөг. үхрийн тугал

Оньсого Миний хувьд жүчээ бол гэр. Надад овъёос идээрэй! Дөл миний араар муруйж, чи намайг гүйцэж чадахгүй! адууны унага

Оньсого Сүү нь эрүүл, Цэцэрлэгт авирч, “Бүх нүдээрээ” харав - Урт эвэрт... ямааны ишиг

Гэрийн тэжээвэр амьтад гэж юу вэ? Амьтдыг тэжээвэр амьтан гэж нэрлэдэг учир нь: Тэднийг хүмүүс үржүүлдэг; Хүмүүс тэднийг тэжээж, хамгаалдаг; Хүмүүс тэдэнд зориулж байшин барьдаг; Ард түмэн зулзагадаа анхаарал тавьдаг.

Бид хөлөө дэвсдэг Нэг, хоёр, гурав Бид алгаа ташдаг Нэг, хоёр, гурав Гараа өргөж, гараа доошлуулж, гараа өгч, тойрон гүйдэг Биеийн тамирын дасгал

Оньсого Урт чих, хурдан хөл. Саарал, гэхдээ хулгана биш. Энэ хэн бэ?. туулай туулай

Оньсого Улаан үстэй хууран мэхлэгч модны доор нуугдав. Зальтай нь туулай хүлээж байна. Түүнийг хэн гэдэг вэ?.. үнэгний бамбаруушнууд

Riddle Clubfoot болон том, Тэр өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг. Тэр нарс боргоцойнд дуртай, зөгийн бал дуртай, За, хэн үүнийг нэрлэх вэ? эх баавгайн бамбаруушнууд

Оньсого Саарал, аймшигтай, шүдтэй. Үймээн самуун үүсгэв. Бүх амьтад зугтав. Амьтдыг айлгав... чонын бамбарууш

Оньсого Ууртай мэдрэмжтэй Ойн гүнд амьдардаг. Маш олон зүү байдаг, гэхдээ нэг утас биш. зараа зараа

Оньсого Хулгана биш, шувуу ч биш, ойд зугаацаж, модонд амьдардаг, самар хаздаг. хэрэм хүүхэд

Зэрлэг амьтад гэж юу вэ? Амьтдыг зэрлэг гэж нэрлэдэг, учир нь: Байгальд зэрлэг амьтад өөрсдийгөө болон төлөө асрах; Тэд өөрсдөө хоолоо авдаг; Тэд өөрсдөө орон сууц барьдаг.

"Нэг нь олон" (дидактик тоглоом)

Дидактик тоглоом "Хэн юу иддэг вэ?"

Дидактик тоглоом "Хэн юу иддэг вэ?"

Дөрөв дэх дугуй

Дөрөв дэх дугуй

Ямар амьтдыг гэрийн тэжээвэр гэж нэрлэдэг вэ? өөрийгөө шалга

Ямар амьтдыг зэрлэг гэж нэрлэдэг вэ? өөрийгөө шалга


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

"Манай нутгийн зэрлэг амьтад" ярианы үг хэллэгийг бүрдүүлэх хичээлд зориулсан "Манай нутгийн зэрлэг амьтад" танилцуулга.

Уг материалд Москва мужийн зэрлэг амьтдын гэрэл зургууд орсон...

"Зэрлэг амьтад" лексик сэдвээр нөхөн олговор олгох бүлгийн (CPR) бэлтгэлийн насны хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулав. “ӨВЛИЙН ОЙД ЗЭРГИЙН АМЬТАД ОРОХ НЬ”

хичээлийн тэмдэглэл...

Ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үгсийн санг "Зэрлэг амьтад", "Гэрийн амьтад" гэсэн сэдвээр хөгжүүлэх арга зүйн зөвлөмж.

Энэхүү товхимол нь "Зэрлэг амьтад", "Гэр бүлийн амьтад" сэдвүүдийн лексик материалыг системчилсэн болно. Гарын авлага нь сонгосон контентыг агуулна янз бүрийн төрөлхүүхдийн үйл ажиллагаа: аялал, ажиглалт, ...

"Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдвээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн хураангуй. "Авдотягийн эмээгийнд зочилж байна."


Зорилтот:гэрийн тэжээвэр амьтдын талаарх хүүхдийн мэдлэгийг тодорхойлох, баяжуулах, нэгтгэх.
Даалгаварууд:
- тэжээвэр амьтдын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх.
- тэжээвэр амьтдын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх.
- тэжээвэр амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
- анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
- анги доторх үйл ажиллагаанаас хүүхдэд сэтгэлийн таашаал өгөх.
Хичээлийн бэлтгэл:чимэглэл, хөгжмийн дагалдан сонгох.
Хичээлийн явц:
(Амьтны дуу бичлэгийн дуу)
Багш:Хүүхдүүд ээ, эдгээр дуу чимээ юу вэ?
Хүүхдүүд:Амьтны дуу хоолой.
Багш:Залуус аа, анхааралтай сонсож, дуу хоолойг нь сонссон амьтдыг нэг үгээр юу гэж нэрлэж болохыг хэлээрэй.
Хүүхдүүд:Гэрийн хийсэн.
Багш:Тэд яагаад ингэж дуудагдсан бэ?
(Хүүхдийн хариулт)
Багш:Тийм ээ, эдгээр амьтад хүний ​​хажууд амьдардаг. Бид тэднийг харж, тэжээдэг.
Багш: Танай гэрт ямар амьтад амьдардаг вэ? Та тэднийг хэрхэн халамжилдаг вэ?
(хүүхдийн хариулт)
Багш:- Залуус аа, өнөөдөр бид дахин аялалд гарах гэж байна.
Багш:Оньсого таавар та бидний цааш юу үргэлжлэхийг та мэдэх болно.
Ямар гайхамшиг вэ - урт байшин!
Тэнд маш олон зорчигч байдаг.
Резинэн гутал өмсдөг
Мөн бензинээр ажилладаг.
(Автобус)


Багш:Залуус аа, бид автобусаар тосгон руу явж, тэнд ямар амьтад байгааг олж мэдэх болно.
("Бид автобусанд сууж байна" дуу тоглодог; хүүхдүүд хөгжимд хөдөлгөөн хийдэг)
Багш:Энд бид тосгонд байна.


(Эмээ орж ирдэг)
Авдотя эмээ:Сайн байцгаана уу залуусаа, та бүхнийг манайхаар зочилж байгаадаа баяртай байна.
Багш: Сайн уу, эмээ, танилцацгаая! Бид "Бүхнийг мэддэг" сургуулийн залуус. Таны нэр хэн бэ?
Авдотя эмээ:Намайг Авдотя эмээ гэдэг!
Багш:Эмээ, бид залуустай хамт чам дээр ирсэн учир танай тосгонд амьтад амьдардаг эсэхийг мэдэхийг хүсч байна уу?
Авдотя эмээ:Мэдээжийн хэрэг, залуус амьдардаг, би тэднийг танд үзүүлэхэд таатай байх болно.
(Дэлгэц дээр амьтдын дүрс гарч ирнэ.)
Авдотя эмээ:Энд манай муур Мурка байна, тэр маш эелдэг.

Залуус аа, та муурны талаар юу мэддэг вэ? Хүүхэд муурыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Муурын зулзага.
Авдотя эмээ:Хүүхдүүд ээ, муур юу иддэгийг та нарын хэд нь мэддэг вэ?


Авдотя эмээ:Энд Жучка байна. Нялх нохойг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Гөлөгнүүд.
Авдотя эмээ:Хорхой үржүүлгийн газарт амьдардаг. Тэр бол маш үнэнч нохой бөгөөд гайхалтай манаач юм.


Авдотя эмээ:Манай Зорка амбаарт амьдардаг. Энэ нь амттай сүү, мах, цөцгий, зуслангийн бяслаг, kefir өгдөг. Зуны улиралд тэр шинэ өвс идэх дуртай, өвлийн улиралд өвс иддэг.


Авдотя эмээ:Морьд адуу амьдардаг, овъёос, өвсөөр тэжээдэг, хүнд ачаа тээвэрлэхэд тусалдаг.


Авдотя эмээ:Гахай гахайн хашаанд амьдардаг. Тэнд тэрээр хүүхдүүдтэйгээ амьдардаг - гахайн хүүхдүүд. Гахайнууд хоол хүнсний үлдэгдэл, жимс жимсгэнэ, жимс жимсгэнэ иддэг. Тэднээс мах, гахайн өөх, арьс авдаг.


Авдотя эмээ:Туулай болон тэдний нялх туулайнууд торонд амьдардаг. Туулай өвс, иш, оройд дуртай. Зуны улиралд тэд өвс, мөчир, лууван иддэг. Туулай бидэнд үс, мах өгдөг.


Авдотя эмээ:Эдгээр нь ямаа амьдардаг хашаанууд юм. Тэд бидэнд мах, ноос, сүү өгдөг. Ямаа модны холтос, залуу навч идэх дуртай.


Авдотя эмээ:Тахианы маханд тахиа, азарган тахиа амьдардаг. Тахиа бидэнд өндөг, мах, хөвсгөр өгдөг. Мөн кокерел бол бидний хамгийн сайн "сэрүүлэг" бөгөөд өглөө бүр тэр биднийг хашгирах чимээнээр сэрээдэг.
Авдотя эмээ:Бидэнд бас нугас, цацагт хяруул, галуу байдаг, тэд биднийг мах, үнэ цэнэтэй үхэрээр хангадаг.




Багш:Залуус аа, Авдотя эмээ бидэнд тэжээвэр амьтдынхаа тухай ярьсан. Тэгвэл эдгээр амьтад ямар ашиг тус авчирдаг вэ?
(Хүүхдийн хариулт)
Авдотя эмээ:Та нар ямар анхааралтай юм бэ. Бид миний дуртай хүмүүсийн тухай түүхийг удаан хугацаанд сонссон, ядарсан байна, магадгүй амарцгаая.
Биеийн тамирын минут.
Тоглож байна М.Степановын "Муур" шүлгүүд


Цонхноос буйдан руу муур шиг болгоомжтой байгаарай
Би хөлийнхөө үзүүр дээр алхаж, хэвтэж, цагираг руу эргэлдэнэ.
Одоо сэрэх, шулуун, сунгах цаг болжээ.
Би буйдан дээрээс амархан үсэрч чадна, би нуруугаа нугалах болно.
Одоо би муур шиг гүйж байна, би нуруугаа бага зэрэг бөхийлгөх болно.
Би тавган дээрх сүүг хэлээрээ овоолж байна.
Би муур шиг сарвуугаараа цээж, гэдсээ угаана.
Дахин би дулаахан зуухны дэргэдэх муур шиг цагирагт эргэлдэнэ.
(багш хүүхдүүдийг тоглохыг урьж байна)
Тоглоом "Хэн хашгирч байна?"


Муур - "мяу-мяу"
Нохой - "уф-вуф"
Үхэр - "мүү-мүү"
Гахай - "oink-oink"
Морь - "буулга"
Тахианы мах - "ко-ко-ко"
Нугас - "quack-quack"
"Амьтны маргаан" тойм зураг
(Хүүхдүүд уран сайхны үзүүлбэр үзүүлдэг.)


Нэг удаа муур, гахай, нохой, үхэр, ямаа, тахиа гурав маргалдав.
Муур миулав:"Би хамгийн чухал нь, би гэртээ хулгана барьдаг!"
Үхэр ёолон:"Үгүй ээ, би хамгийн чухал нь - би цөцгий, зуслангийн бяслаг болон бусад эрүүл сүүн бүтээгдэхүүн хийдэг мах, амттай сүү өгдөг."
Нохой хуцав:"Би байшингаа хамгаалдаг - би хамгийн чухал нь!"
Ямаа ингэж хэлэв:"Үгүй, үгүй, үгүй, би хамгийн чухал нь - би танд нэхэх боломжтой ноос, дулаан хөвсгөр өгдөг!"
Тахиа дуу алдав: "Чи маргах хэрэггүй, би хамгийн чухал бөгөөд шаардлагатай хүн - би өндөглөдөг!"
Нугасны дэгдээхэйнүүд хашгирав:"Та бидний өднөөс зөөлөн өдөн ор хийж болно, энэ нь бид хариуцаж байна гэсэн үг!"
Залуус аа, маргааны хэн нь зөв бэ? Хэн илүү чухал, хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Авдотя эмээ:Хайрт минь, та нар маргаан үүсгэсэн нь дэмий юм, та нар бүгд адилхан чухал юм! Эцсийн эцэст та хүмүүсийг авчирдаг их ашиг, мөн үүний төлөө бид танд анхаарал хандуулдаг!
Амьтад баяртай байв. Тэгээд тэд бүжиглэж эхлэв!
Бяцхан нугасуудын бүжиг.
Тоглоом "Эцэг эх нь хэн бэ?"
Багш:Хүүхдүүд ээ, хүмүүс аав, ээжтэй байдаг, харин амьтны эцэг эхийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Муурын зулзаганд - (муур, Том).
Тахианд - (тахиа, азарган тахиа).
Тугалд - (үхэр, бух).
Гахайнуудад - (гахай, гахай).
Хурганд - (хонь, хуц).
Туулайнд - (эм туулай, туулай).
Гөлөг дээр - (нохой, нохой).
Ямаанд - (ямаа, ямаа).
Унагад - (морь, морь).
Нугасны дэгдээхэйнд - (нугас, дрейк).
Багш:Эрт дээр үеэс гэрийн тэжээвэр амьтад хүний ​​​​гэрийн хажууд амьдардаг байсан тул түүний тусламжгүйгээр хийж чадахгүй. Тэд бие даан хоол хүнс олж авч чадахгүй, дайснуудаас зугтаж, өөртөө байшин барьж чадахгүй. Хүн тэдэнд анхаарал халамж тавьдаг: тэдэнд дулаан орон байр (жуулчны байр, гахай, тахианы үүр гэх мэт) барьж өгдөг; тэднийг тэжээдэг; тэднийг харж байна. Мөн амьтад эргээд бидэнд талархаж, сүү, өндөг, ноос, мах, хөвсгөр гэх мэт олон хэрэгтэй зүйлийг өгдөг.
Багш:Баярлалаа, Авдотя эмээ. Та өнөөдөр гэрийн тэжээвэр амьтдын талаар хичнээн их зүйлийг хэлсэн бэ? Бид тантай уулзсандаа маш их баяртай байна.
Авдотя эмээ:Би чамайг тосгондоо хараад баяртай байсан. Бүх хүүхдүүд маш ухаалаг, анхааралтай, нөхөрсөг байдаг. Миний дуртай Зорка танд амттай сүү өгсөн. Манайхаар дахин зочлоорой. Баяртай!
Багш:Залуус аа, та тосгонд Авдотя эмээгийнд зочлоход таатай байсан уу?
Багш:Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Багш:Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
(Багш танилцуулгыг үзэж, тэжээвэр амьтдын тухай оньсого таахыг санал болгож байна.)
Илтгэл.
Багш:Хүүхдүүд ээ, та ангидаа маш сайн ажилласан. Сайн хийлээ! Баярлалаа!

Гэрийн тэжээмэл амьтад Ахлах бүлэг Багш Суханова М.В.

Бидний хамтрагч, найз нөхөд бидний амьдралыг нохой муур, үхэр адуу, ямаа, хонь, гахайгүйгээр төсөөлөөд үз дээ. Үгүй ээ, боломжгүй! Бид дассан дөрвөн хөлтэй найзуудболон туслахууд. Олон мянган жилийн турш тэд ойролцоо амьдарч, биднийг тэжээж, усалж, хувцаслаж, гутал өмсөж, бидний зүрх сэтгэлд талархал, нинжин сэтгэл, хайр, дулаан, хайрыг бэлэглэж байна. Гэрийн тэжээвэр амьтад. Би тэжээвэр амьтдад маш их хайртай: тэжээж, асарч, энхрийлж, нохой муур, ямаа, гахайг найз нөхөд гэж боддог. Үхэр, ямаа бидэнд сүү өгдөг, Хонины өтгөн ноос байхгүй, Архирах муур биднийг тайвшруулж, бүх хулганыг барина. Манай туслагчид бол үхэр хуц, хар дэлтэй хар морь гээд бидний хажууд наалдсан, итгэл дааж, эв найрамдалтай амьдардаг.

Нохой, нохой, гөлөг үржүүлгийн газар. Хэн багадаа инээдтэй хөөрхөн гөлөг мөрөөддөггүй байсан бэ? Түүний гадаад төрх байдал, амьдрал өөрчлөгдөж, илүү сонирхолтой, хөгжилтэй болдог! . Оньсого тааварлаарай: Би эзэнд үйлчилдэг - Би эзнийхээ гэрийг харж, чангаар архирч, хуцаж, танихгүй хүмүүсийг хөөж гаргадаг. . Тэд надад гөлөг худалдаж авсан. Амралтын өдөр аав шувууны захаас нэг гөлөг авч өгсөн. Тэр сагсанд авчирсан - Нохой жижиг хэвээр байна! Тэр инээдтэй, болхи, хамар дээр минь долоож, коридорт шалбааг хийж, сүүлээ бага зэрэг сэгсэрдэг. Би гөлөгний чихний ард маажиж гэдсийг нь гижигдэв. Тэр гөлөг миний хамгийн сайн найз болсон, Тэр одоо бидэнтэй хамт амьдардаг..

Лангуу эсвэл үржүүлгийн газарт хэн амьдардаг вэ?

Гэрт байгаа муур, муур, зулзага Махчин амьтан уу, үгүй ​​юу? Энэ юу иддэг вэ? Энэ юу шиг харагдаж байна? Тэр хаана амьдардаг вэ? Оньсого та: Би хилэн сарвуутай ч гэсэн намайг “мааждаг” гэж дууддаг, би хулгана барьдаг, тавагнаас сүү уудаг. Муурын зулзага Сэвсгэр ээж, үслэг хүү, хамтдаа бөмбөгийг шалан дээр өнхрүүлэв. Ээж нь зулзагыг тоглоомонд оруулж, сарвуугаараа бөмбөг өгчээ. Хүү яагаад бөмбөгнөөс зугтсан бэ? Хүүхэд ээжээсээ сүү гуйж байна!

Морь, морь, унага Морь ямар хоолонд дуртай болохыг бидэнд хэлээрэй. (Морь нь овъёос, өвс, шинэ өвсийг илүүд үздэг, та үүнийг элсэн чихэр, давстай хар талхаар эмчилж болно). Ургамлын гаралтай хоол иддэг амьтныг юу гэж нэрлэх вэ? (өвсөн тэжээлтэн) Морь Хашааны цаадах энэ жүчээнд морь маань унтаад идчихдэг. Би үүнийг самнаж, дэл нь сайхан долгионоор унах болно. Би моринд элсэн чихэр өгье, морьтон баяртай байх болно, тэр намайг сүүдэртэй ойн замаар давхиулна. . Оньсого та: Хүүхэд урт хөлтэй, Хүүхэд урт дэлтэй, Ээж баярлаж: Хүү нь царайлаг. Тэр хурдан гүйж, Тэр хурдан давхиж, туурайгаараа зам дагуу, Тэд тогшдог: "Top-tap-tap".

ЭНД ХЭН АМЬДАРДАГ ВЭ? ЮУ НЭР ВЭ?

Саравч дахь үхэр, бух, тугал Энэ нь ямар ашиг тустай вэ? Оньсого таавар: Цөцгий, айран, Сүү, амттай бяслаг, Бид эрүүл байхын тулд Алаг бидэнд өгөх болно ... Тугал Эх үнээ тугалыг энхрийлж, Хавтгай нүүрээ бүхэлд нь долоов. Хүү маань дургүй байгаа байх, ээжээсээ юм гуйна: "Му-му." Ээж түүнд сүүний дэлэн өгөв - Тэгэхээр би түүний юу хүссэнийг ойлголоо.

Морьны дэргэд ямаа, ямаа, ухна, ямар харагддаг вэ? Дуу хэрхэн сонсогдож байна вэ? Тэр хаана амьдардаг вэ? Тэр юу иддэг вэ? Оньсого тааг: Би туурай дээрээ зогсож, навчийг авна. Би улиас модыг хальслах болно - Би холтосыг зажлах дуртай. Би өндөр биш ч хангалттай сүүтэй. Нарийхан хөлтэй, эвэртэй, намайг хэн гэдэг вэ, залуусаа? Бяцхан ямаа Цэцэрлэгт хурдан хөлтэй хорон муу хүн орж ирэн, зугаацаж, бүх байцааг хазаж, "Мэх!" Тэгээд гүйж байна.

Гахай, гахай, гахай, гахайн хашаан дахь гахай, гахай, айлыг нэрлэх Оньсого тааварлах: Бүдүүн охин гүйж байна, Сүүл нь буржгар, чих нь бялуу шиг, хоншоор нь хоншоор шиг, хөл дээр туурайтай - Яараарай. тэвш. Гахайчин Хаврошийн ээж хүүхдэд хайртай байсан тул түүнийг бүлээн шалбааг руу сэлж авч явав. Тэд хамтдаа бүлээн шалбаагт хэвтэж, баяр хөөртэйгөөр гонгинож, шаварт булжээ. Тарган хүү ихэд баярлаж, хүүгийнх нь ээж түүнийг "Гахай" гэж дууддаг байв.

Саравч дахь хонь, хуц, хурга Энд ноосон бээлий байна - тэд хэний ноосоор сүлжмэл вэ? Хонь зун хээрээс өвс түүж, Өвөл нь саравчинд амьдардаг: Тэд түүнд хадлангаа арвин өгч, Ашиг олохын тулд хурга хүлээдэг. Эвэргүй, сэргэлэн цовоо, тайван бус, айдастай. Түүнээс хонины ноосыг хяргаж, сүлжмэл, нэхдэг. Оньсого тааг: Саарал буржгар, туранхай туурай... Талбайд ээжийнхээ хажууд баясгалантай: Ягаан будаа зажлахад сайхан, Хонины сүүгээр угаахад амттай.

Амьтны ферм Та амьтны фермийн бүх оршин суугчдыг хэрхэн нэрлэх вэ? Бидний ярьсан тэжээвэр амьтдыг жагсаа. Бүх тэжээвэр амьтад байдаг хашааны хашааөөрийн гэсэн байшинтай. Тэднийг нэрлэ. Өвсөн тэжээлт амьтдыг нэрлэ (үхэр, хонь, ямаа, морь) Та муурыг өвсөн тэжээлтэн эсвэл махчин амьтан гэж бодож байна уу? Яагаад? Өөр хэнийг махчин гэж ангилж болох вэ? Гэрийн тэжээвэр амьтдын ашиг тусын талаар ярилц.

Тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ?" Төрөл бүрийн амьтдын гэрийг нэрлэ. Үхэр үхэрбайшин - амбаар эсвэл тогтвортой. Нохой - ...... лангуу эсвэл үржүүлгийн газар Морь - ...... жүчээ, жүчээ. Ямаа - ..... амбаар, амбаар. Хонь -…. амбаар, тэвш. Муур -... байшин, орон сууц. Тоглоом "Хэн ямар дуу хоолойг өгдөг вэ?" Гахай - гонгинох Нохой - хуцах Хонь - махлах Ямаа - мэхлэх Морь - зэргэлдээ Муур - миау "Амьтны ураг" тоглоом "Үхэр, бух, тугал" төрөл бүрийн гэрийн тэжээвэр амьтдын гэр бүлийн гишүүдийг нэрлэ. Гахай, гахай, гахай. Хонь, хуц, хурга. Морь, морь, унага. Ямаа, ямаа, хүүхэд. Нохой, нохой, гөлөг. Тоглоом "Хэнд юу ашигтай вэ?" Тоглоом "Хэн юу иддэг вэ?" Нохой мах, яс идэх дуртай. Муур - Үхэр - "Хэн шиг харагдаж байна?" Гэрийн тэжээвэр амьтдын биеийн ямар хэсгүүд байдаг талаар бидэнд хэлээрэй. (эвэр, туурай, дэл, дэлэн)

Ольга Волченкова
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Тэжээвэр амьтад" танилцуулга

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Тэжээвэр амьтад" танилцуулга

1. COW-г гулсуулна уу

Үхэр- том эвэртэй амьтан.

Үхэрзун нугад бэлчээрлэж, өтгөн өвсөөр хоолло.

Тэд амттай, эрүүл сүү өгдөг.

Энэ нь зуслангийн бяслаг, тараг, цөцгий хийхэд хэрэглэгддэг.

Үхэрмуу. Тэд "Мүү-өө" гэж урт, чанга дуугардаг. Энэ нь тэд өлсөж байна, эсвэл хүүхдээ дуудаж байна, эсвэл саах цаг болсон гэсэн үг юм.

Өвөлдөө бэлдсэн өвс иддэг.

2. Slide PIG

Гахай- маш ухаалаг тэжээвэр амьтан.

Гахайн дотор хараа муутаймөн сонсох сонирхолтой.

Гахайнууд төрсөн цагаасаа эхлэн маш идэвхтэй, ягаан өсгийтэй, буржгар сүүлтэй байдаг.

Гахайнуудын хувьдТэд өдөр тутмын хэвшилд хурдан дасдаг тул халамжлахад хялбар байдаг.

3. ЯМААНЫ гулгуур

Ямаахамгийн мадаггүй зөв тэжээвэр амьтан.

Ямааны бие нь урт шулуун үстэй, бараг бүх ямаа сахалтай байдаг.

Ямаасүү нь маш эрүүл бөгөөд тэжээллэг байдаг.

Ямаа, хүүхдүүдхалуун, хяруунаас айдаггүй.

4. Слайд МОРЬ

Морь- маш үзэсгэлэнтэй тэжээвэр амьтан, хүний ​​дуртай, туслагч.

МорьТэд овъёос, өвс иддэг. Тэд лууван, алим, жигнэмэг, элсэн чихэр зэрэгт дуртай.

МорьТэд хурдан гүйдэг бөгөөд туурай нь элэгдэлд орохгүйн тулд гутал өмсдөг.

5. DUCK-г гулсуулна уу

Нугас- усны шувууд юм Гэрийн шувуу. Тэр бол зэрлэг нугастай холын хамаатан юм.

Далавч нугастом, өргөн цар хүрээтэй сайн хөгжсөн. Богино сүүл нь дээшээ өргөгдсөн. Хөл нь хүчтэй, богино, хушуу нь том.

Өвлийн улиралд дэгдээхэйтэй нугасдулаан шувууны байшинд амьдардаг.

6. ГАЛУУГ Слайд

Галуунугасаас том, урт хөл, хүзүүтэй. Эдгээр шувууд нь адилхан сайн сэлж, гүйж, нисдэг тул гайхалтай юм.

Ихэвчлэн галуушоолж, хоорондоо ярилцах. Хэрэв тэдэнд ямар нэгэн зүйл таалагдахгүй бол тэд исгэрч, бүр чимхэж болно.

7. Слайд CHICKEN

Тахианы мах- Хамгийн түгээмэл шувууны аж ахуй. Тэр хүнд амттай, эрүүл өндөг өгдөг

Тахиандтэдэнд шаардлагатай биеийн температурыг хадгалахад тусалдаг сам, сахал байдаг.

Cockerels нь тахианаас том самтай, урт бутлаг сүүлтэй, хөлөндөө салаатай байдаг.

Тахиа, азарган тахиа, дэгдээхэйнүүдүр тариа идэх.

8. Слайд ТУУЛАЙ

Туулай- маш эелдэг, эелдэг тэжээвэр амьтантуулайтай төстэй.

Туулай нь богино чих, сарвуугаараа туулайнаас ялгаатай.

Туулайөдөр бүр хадсан талбайн өвсөөр анхилуун үнэртэй өвсөөр тэжээх шаардлагатай.

Та мөн жимсний мод эсвэл бургас, линден, агч модны мөчрүүдийг өгөх хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр тэр шүдээ хавирах болно.

9. CAT-г гулсуулна уу

Муурхүний ​​хамгийн хайртай тэжээвэр амьтад. Нялх муур - зулзага бол үргэлж хөгжилтэй байдаг.

Муурцэвэрхэн, байнга угаана.

Муурхаранхуйд тайван алхдаг. Эдгээр сахал нь түүнд үүнд тусалдаг.

алхдаг муурчимээгүйхэн, зөөлөн дэвсгэрээр хумс, гишгүүрээ татаж, мод руу авирч авирдаг

10. Слайд НОХОЙ

Нохойхамгийн үнэнч ба Жинхэнэ найзхүн.

Эзэнтэйгээ уулзахдаа баяртайгаар сүүлээ сэгсэрч хуцдаг.

Заримдаа нохойнууд"дуулж чадна" - дуртай аялгуунд гаслах.

руу нохойТэр ухаалаг, дуулгавартай байсан тул түүнийг сургаж байна: түүнд янз бүрийн тушаалуудыг гүйцэтгэхийг заадаг.

11. FISH слайд

Гэрийн хийсэн загасаквариумд амьдардаг.

Эдгээр гайхамшигтай тэжээвэр амьтад өнгөлөг өнгөөрөө хүмүүсийг баярлуулдаг.

Аквариумын төрлүүд загасмаш олон: алтан загас, сахиусан тэнгэр загас, гуппи, өргөс болон бусад олон.

12. МЭЛХИЙГ гулсуулна уу

Мөн жинхэнэ хүн гэрийн аквариумд амьдрах боломжтой. яст мэлхий! Мэдээжийн хэрэг зөвхөн цэвэр ус.

Хэдийгээр эдгээр яст мэлхийжижиг хэмжээтэй, гэхдээ тэдэнд өргөн аквариум хэрэгтэй.

Учир нь гэрийн арчилгаата намаг, Каспийн эсвэл Америкийн улаан чихийг сонгож болно яст мэлхий.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан "Тэжээвэр амьтад" зөөврийн дэвтэр" танилцуулгаЭнэхүү дэвтэрийн материал нь хүүхдэд зориулагдсан бага нас. ЗОРИЛГО: бага насны хүүхдүүдэд гэрийн даалгаврын талаархи анхны мэдлэгийг бий болгох.

"Тэжээвэр амьтан ба шувууд" танилцуулга"Гэрийн тэжээвэр амьтан, шувууд" сэдэвт хичээлийн материал 2018 Зорилго: Хүүхдүүдэд гэрийн тэжээвэр амьтад, шувуудын талаар танилцуулах.

"Зэрлэг ба гэрийн тэжээвэр амьтад" танилцуулгаБодлого “Зэрлэг ба гэрийн тэжээвэр амьтад” Тоглоомын сэдэл: Пиноккиод гэрийн тэжээвэр болон зэрлэг амьтдын талаар суралцахад тусална уу. Зорилго: хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

"Дэлхийн ер бусын тэжээвэр амьтад" цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан танилцуулгаАмьтдыг хайрлах нь агуу мэдрэмж юм. Энэ нь хүнийг илүү өгөөмөр, шударга, эелдэг болоход тусалдаг. Хүүхдийг өрөвдөж, хайрлаж сургаагүй бол...

"Тэжээвэр амьтад" танилцуулгаОдоогийн байдлаар тосгонд гэр бүл бүр гэрийн тэжээвэр амьтан, хашаандаа тэжээвэр амьтдыг тэжээх боломжгүй юм. Энэ нь гайхах зүйл биш, учир нь эцэг эхчүүд.

Дунд бүлэгт зориулсан "Тэжээвэр амьтад" танилцуулгаТанилцуулгад зориулсан слайдууд "ГЭВЭР ХҮМҮҮС" дунд бүлэгЗорилго:: Гэрийн тэжээвэр амьтдын амьдралын хэв маягийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; хөгжүүлэх.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай