Гэр Пульпит Үг үсгийн алдаа өөрөөр хэлбэл ii. Дүрмийн төгсгөл ii ба ii

Үг үсгийн алдаа өөрөөр хэлбэл ii. Дүрмийн төгсгөл ii ба ii

Анги: 5

Хичээлд зориулсан танилцуулга














Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнг бүрэн хэмжээгээр илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та сонирхож байвал энэ ажилбүрэн хувилбарыг нь татаж авна уу.

Үндсэн зааварОрос хэл. 5-р анги Прок. ерөнхий боловсролын хувьд байгууллагууд. 14 цагт 2-р хэсэг /Т.А.Ладыженская, М.Т.баранов, Л.А.Тростенцова болон бусад; шинжлэх ухааны ред. Н.М.Шанский. – М.: Гэгээрэл, 2012 он.

Хичээлийн зорилго:-iya, -и, -й үсгийн нэр үгийн төгсгөлийн зөв бичгийн дүрэмтэй танилцах ганц бие genitive, dative, prepositional тохиолдолд

Төлөвлөсөн үр дүн:

  • Зүйлийн ур чадвар:
    • бичихдээ үйлдлийн алгоритм зохиох д-Тэгээднэр үгийн төгсгөлд; үсгийн зөв бичгийн дүрмийг сонгохдоо үйлдлийн горимын талаархи мэдлэг f-банэр үгийн төгсгөлд;
    • энэ үйлдлийн горимыг эзэмших; нэр үгийн төгсгөлийн тодорхойлолт
    • зөв програмбичгээр дүрэм
  • Мета ур чадвар:
    • материалыг сонгох, системчлэх аргыг эзэмших;
    • текстийг чихээр хангалттай хүлээн авах;
    • хариулахдаа өөрийн бодлоо маргах чадвар;
    • санаа бодлоо амаар болон бичгээр чөлөөтэй, зөв ​​илэрхийлэх чадвар;
  • Хувийн ур чадвар:
    • өөрсдийн үйл ажиллагаа, ангийнхны үйл ажиллагааг үнэлэх чадвар;
    • ярианы өөрийгөө сайжруулах хүсэл;
    • харилцааны хэм хэмжээний хувьд өөрийн яриаг өөрийгөө үнэлэх чадвар

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг сурах хичээл

Оюутны ажлын хэлбэрүүд:уурын өрөө, бүлэг, хувь хүн

Шаардлагатай техникийн тоног төхөөрөмж: 7 хүний ​​компьютерийн анги, мультимедиа проектор, интерактив самбар

Хичээлийн бүтэц, явц

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Үе шат бүрийн боловсролын болон хөгжлийн зорилтууд

Үе шат бүрийн оношлогооны даалгавар. UUD

I. Зохион байгуулах цаг(урам зориг суралцах үйл ажиллагаа) (1 мин.)

Тайзны зорилго:оюутнуудыг хувь хүний ​​хувьд чухал ач холбогдолтой үйл ажиллагаанд оролцуулах

Мэндлэх, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгах, амжилт хүсэх.
Бизнесийн хэмнэлд оруулах.
Инээмсэглэлээ сонгоод сэтгэл санаагаа харуул. - Өдрийн мэнд залуусаа!
Ширээн дээр 1,2,3 дугаартай эмотиконууд байгаа бөгөөд таны сэтгэл санаанд тохирохыг сонгоод үзүүлээрэй.
- Хичнээн инээмсэглэл гэрэлтэв. Баярлалаа! Мөн энэ бол миний сэтгэлийн байдал слайд 2)
– Бид идэвхтэй, үр дүнтэй хамтын ажиллагаанд бэлэн байна гэж харж байна. Бүгдэд нь амжилт хүсье!
Анги дахь сэтгэлийн байдал яагаад ийм чухал байдаг вэ?
Хувийн үр дүн
Өөрийгөө тодорхойлох (L)
Мета субьектийн үр дүн
Багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ суралцах хамтын ажиллагааг төлөвлөх (K)
II. Хэрэгжүүлэх, туршилтын сургалтын үйл ажиллагаа(4-5 мин.)

Тайзны зорилго:"Шинэ мэдлэгийг нээх"-д шаардлагатай судалсан материалыг давтах, бэрхшээлийг тодорхойлох. бие даасан үйл ажиллагааоюутан бүр; Оюутны сэтгэхүйг бэлтгэх, тэдний дотоод хэрэгцээг ухамсарлах ажлыг зохион байгуулах, үйл ажиллагааны шинэ хэлбэрийг бий болгох.

Зохион байгуулдаг мэдлэгийг давтах, ур чадварыг нэгтгэх Тодорхойлох даалгавруудыг гүйцэтгэнэ илүүц үг, бүх үгэнд дүн шинжилгээ хийх (Оюутнууд 3 багаар ажилладаг) (Слайд 3)

Гурав дахь нь олбүлэг тус бүрийн үг:

1) Хүмүүс ээ, титэм рүү _, үүлгүй _
2) цэцгийн орны тухай _, хэрээний тухай _, идсэн_ тухай
3) торонд _, бялуунд _, барилгад_
4) гудамжинд _, үүлэнд _, хуайс руу _

1 бүлэг: "үүлгүй" гэсэн нэмэлт үг, учир нь бусад үгсээс ялгаатай нь энэ нь R.p. мөн төгсгөлтэй - Тэгээд.Эхний хоёр үгэнд, янз бүрийн declensions (2 ба 1) болон тохиолдол (P. болон D.) үл хамааран төгсгөлд нь - д.

2 бүлэг: бүх нэр үг P.p., гэхдээ эхний хоёр үг нь 1-р бууралтад хамаарах тул төгсгөлд - д, ба "гацуур" - 3 хасах, төгсгөл - Тэгээд.Тиймээс "идсэн тухай" нэмэлт үг

3 бүлэг: бүх нэр үг P.p., 1-р ба 2-р төгсгөлөөр төгссөн - д.Нэр үг « барилгын "харьц., 2 declensions - энэ нь бас гэсэн үг - д?

4 бүлэг: 1-р хасах бүх нэр үг, D.p., төгсгөл -e.
"Хуайс руу _" -д д? эсвэл - Тэгээд?

– Орос хэлний мэдлэг таны амьдралд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Тэд юунд хэрэгтэй вэ?

Мета субьектийн үр дүн
Хэцүү нөхцөл байдалд сайн дурын зохицуулалт (P)
Боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх, өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадвар (K)
Сэдвийн үр дүн
Онцлог шинж чанарыг тодруулахын тулд объектын шинжилгээ (P - логик)

III. Шинэ мэдлэгийн асуудалтай тайлбар(15 минут.)

Тайзны зорилго:бэрхшээлийн талаар ярилцах (бидний хараахан мэдэхгүй байгаа бэрхшээлүүд яагаад үүссэн), оюутнууд -iya, -ey, -іy дээрх нэр үгсийг тусгай нэр үг гэдгийг ойлгож, ойлгож, нэгтгэх; боловсролын үйл ажиллагааны зорилгоо тодорхойлох алгоритмыг боловсруулах

Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгож (санах ойн хомсдолоос болж боломжгүй даалгавар санал болгодог), түүнийг судлах оюутнуудын ажлыг зохион байгуулдаг.
Хичээлийн зорилго, сэдвийг тодорхойлох, тулгамдсан асуудлыг хэлэлцэхэд оюутнуудыг оролцуулдаг
Асуудалтай асуудлын хэлэлцүүлэгт оролцож, өөрийн санал бодлоо илэрхийлж, маргах

Зорилгоо тавьж, асуудал, хичээлийн сэдвийг томъёол

Асуудлын томъёолол(2 минут.)

- Гурав дахь нэмэлтийг бүлэг бүрт ямар үгээр нэрлэж болох вэ?
- Асуудал юунаас болсон бэ?
- "Барилгад _", "хуайс _" гэсэн нэр үгийн төгсгөлд ямар үсэг бичих вэ?
(Слайд 4) Хичээлийн зорилго, сэдэв(1 мин.)
2 3 4 - Бидний хичээлийн зорилго юу вэ? (Нэр үгийн төгсгөлд -iya, -е, -й үсэгт ямар үсэг бичигдсэнийг ганц тоон дахь генитив, дэг, угтвар үгийн үед бичдэгийг олоорой).
Тэгэхээр хичээлийн сэдэв нь...

Яагаад санал бодол өөр байна вэ? Асуудал юу вэ? (Бид төгсгөлд нь ямар үсэг бичихээ мэдэхгүй байна).
Бүлэг, хосоор ажиллах ажлыг зохион байгуулж, даалгаврын хэрэгжилтэд хяналт тавьдаг

Сурах бичиг, х.69 дэх мэдээллийг судлах

Цахим боловсролын нөөцтэй (цаашид EER гэх) ажиллах, бэлтгэх
дэлгэцийн зураг ба гүйцэтгэл (хосоор ажиллах)

Үйлдлийн алгоритм зохиох (бүлгийн ажил)

Шинээр нээж байна(10 мин)

1. Шинэ сэдвээр асуудалтай асуулт боловсруулах

2. Сурах бичигт байгаа материалыг судлах нь х. 69.

(Слайд 5)

3. Гэртээ хийж гүйцэтгэсэн ажлын тайлан: мэдээллийн төрлийн цахим боловсролын модультай ажиллах. Гүйцэтгэл.

(Слайд 6)

4. -iya, -е, -й-ийн нэр үгийн дарамтгүй төгсгөлийг тодорхойлохдоо үйлдлийн алгоритм зохиох (2 минут багаар ажиллана, дараа нь бүлгийн аль нэг нь ярьж, бусад нь тохируулга хийнэ)

5. Дэмжлэгт алгоритмыг бүртгэх (схем, дүрмийн дэвтэр)
(слайд 7) 6. Хүснэгтийг бөглөх үргэлжлэл " E-I үсэгнэр үгийн төгсгөлд "(дэмжлэгт -iya, -и, -й баганыг нэмнэ)

– Асуудалтай асуултыг боловсруулж, ЭЕШ-аас авсан шинэ сэдвийн онолын мэдээллийг сурах бичигт байгаа материалтай харьцуулах.
- "Буруу илжигний дүрэм" гэсэн хэллэгийн утгыг тайлбарла.
Энэ материалыг зөв мэдэх нь яагаад маш чухал вэ?

Мета субьектийн үр дүн
Зорилго тогтоох (P)
Асуулт асуух (K)
Сэдвийн үр дүн
Зорилгоо өөрөө тодорхойлох (P - ерөнхий боловсрол)
Асуудлын томъёолол (P - лог.)

Биеийн минутыг зохион байгуулдаг Физик минут хийх Физминутка

"Одоо бүгд босчихлоо!"
Бид хэдэн жил суув
Бидний гар мэдээгүй байна
Бидний хөл мэдээгүй байна
Бид тэднийг цохино: нэг, хоёр, гурав!
Гараа хажуу тийш, найзаа
Нэг, хоёр, гурав, дараа нь үсрээрэй!
Гараа хурдан өргөв
Хажуу тийш, урагшаа, хойшоо.
Баруун, зүүн эргэв
Чимээгүйхэн суугаад бизнес рүүгээ буц!

IV. Судлагдсан зүйлийг нэгтгэх

Тайзны зорилго:шинэ мэдлэгийг дуудах, нэгтгэх; судалж буй материалын анхан шатны ойлголтын цоорхой, оюутнуудын буруу ойлголтыг тодорхойлох; залруулга; -iya, -и, -й үсгийн нэрийн төгсгөлийн зөв бичгийн дүрмийг заах.

Ойлголтын талаархи ойлголтыг бий болгож, анхан шатны ерөнхий дүгнэлт хийдэг. Сурах бичигтэй ажиллах.
Тэд харилцан хяналт тавьж, хамтын ажиллагаанд шаардлагатай харилцан туслалцаа үзүүлдэг (хосоор ажиллах).
Асуудалтай асуудлын хэлэлцүүлэгт оролцож, өөрийн санал бодлоо илэрхийлж, маргах.
Боловсролын үйл ажиллагааныхаа үр дүнг өөрөө үнэлэх (хосоор, ганцаарчлан ажиллах)
Анхдагч бэхэлгээ

(Слайд 8)Тэд сурах бичигтэй (538-р дасгал) бүлгээр ажилладаг. Тэд P.p-д байгаа нэр үгийг бичдэг. нэгж төгсгөлд нь - Тэгээд.
– Нэр үгийн төгсгөлийн зөв бичгийн дүрмийн талаар дүгнэлт гарга
(Слайд 9)Экс хийж хосоороо ажиллана. 541
- Цоорхойтой үгсийг тэдгээрийн төгсгөлийг зааж бич.

Нэр үгийн зөв бичихэд ямар ялгаа байдаг вэ?
Мета субьектийн үр дүн
Сурсан зүйлээ хянах, засах, сонгох, ухамсарлах (P)
Зэрэг (P)
Түншийн зан үйлийн менежмент (K)
Өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх (K)
Сэдвийн үр дүн
Аналогийн дагуу үйлдэл (P)
Мэдлэгийг зохион байгуулах чадвар, хамгийн ихийг сонгох үр дүнтэй арга замуудасуудал шийдвэрлэх (P - ерөнхий боловсрол)
Хувийн үр дүн
Өөрийгөө тодорхойлох (L)
Шинэ мэдлэгийг ашиглах, шинэ мэдлэгийг мэдлэгийн системд оруулах, давтах үйл ажиллагааг зохион байгуулдаг
Цахим боловсролын нөөцтэй ажиллахад оюутнуудыг оролцуулдаг
Мэдлэгийн системд шинэ зүйлийг оруулах, давтах

(Слайд 10)"Нэр үгийн онцгүй төгсгөлийн зөв бичгийн дүрэм" гэсэн харилцан баталгаажуулалт бүхий хувилбарууд дээр ажиллана уу (Тараах материал) ( Хавсралт 1 )

Мэдлэгийг хянах бие даасан ажил

(Слайд 11)Автомат үнэлгээ бүхий "Нэр үгийн төгсгөл дэх E-I үсэг" хяналтын төрлийн зохиогчийн цахим сургалтын симулятортай ажиллах (оюутнууд овог нэр, анги, ажлын огноогоо 1 хуудсан дээр бичнэ; багш эцсийн үр дүнг засна) ( Хавсралт 2 )

V. Хичээлийн үр дүн (үйл ажиллагааны тусгал)

Тайзны зорилго: сурагчдын боловсролын үйл ажиллагааны талаархи мэдлэг, үйл ажиллагааныхаа үр дүнг өөрөө үнэлэх, бүх анги

Оюутны үр дүнг тусгах, өөрийгөө үнэлэх ажлыг зохион байгуулдаг

Оюутны бэлтгэлийн түвшинд үндэслэн гэрийн даалгавар өгдөг

Хичээлийг үнэлж, өөрийгөө үнэлэх, зорилго, үр дүн, тэдгээрийн нийцлийн зэрэг зэргийг харьцуулах.
Асуултанд хариулах:
(Слайд 12)
- Зорилго юу байсан бэ?
-Та зорилгодоо хүрсэн үү?
- Хэрхэн?
-Ямар үр дүн гарсан бэ?
-Онцгой хүндрэл юунаас болсон бэ?
Шинэ мэдлэгийг хаана хэрэглэж болох вэ?
- Сэдвийн түлхүүр үгсийг нэрлэнэ үү.
– Хүссэн эмотиконоо сонгоно уу
таны сэтгэл санааны байдалд таарч, харуулах.
(Слайд 13)Гэрийн даалгавар.
1) гүйх
- дасгал 540, 542 (нэг нь сонгох);
- тест No5, сонголт 1,2, даалгавар 1-4, х. 17, 19 ("Тест. 2-р хэсэг" ном).
2) Даалгавар ахисан түвшин:
сурч эхэлж байна Англи хэлэнд, энэ хэл дээр тохиолдол бараг байдаггүй гэдгийг бид мэдэж байна. Орос хэлээр хэрэг бол огт хэрэггүй зүйл юм болов уу?
Асуулт.Тийм юм уу? Хэргийн хэрэгцээг хамгийн энгийн жишээгээр нотлох.
(Слайд 14)Таны ажилд баярлалаа.
Хичээлийн эхэн ба төгсгөлд сэтгэл санаагаа харьцуул.
-Үүний шалтгаан юу вэ?

Мета субьектийн үр дүн
Өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадвар (K)
Сэдвийн үр дүн
Тусгал (P)
Үйл явц ба гүйцэтгэлийн хяналт-шинжилгээ, үнэлгээ (P)
Хувийн үр дүн
Амжилтанд суурилсан өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж (P)
Боловсролын үйл ажиллагаанд амжилт / бүтэлгүйтлийн шалтгааныг хангалттай ойлгох (L)

Ном зүй:

  1. Блинов Г.И., Антохина В.А.Үг үсгийн болон цэг таслалын талаархи диктантын цуглуулга: Багшид зориулсан гарын авлага. - М.: Гэгээрэл, 1986.
  2. Ефремова Е.А.Орос хэл. Ажлын дэвтэр. 5-р анги /Сурагчийн гарын авлага боловсролын байгууллагууд. - М .: "Гэгээрэл", 2012 он.
  3. Книжина М.П.Орос хэл. 5-р анги Тест: 14 цагаас 2-р хэсэг. - 2-р хэвлэл, шинэчилсэн. болон нэмэлт - Саратов: "Лицей", 2010 он.
  4. Межуева Ю.В.Орос хэл. Нэр үгийн төгсгөлийн үсгийн алдаа - Саратов: "Лицей", 2010 он.
  5. Орос хэл. 5-р анги Ерөнхий боловсролын сурах бичиг. байгууллагууд. 2 х. 2-р хэсэг / Т.А.Ладыженская, М.Т.Баранов, Л.А.Тростенцова болон бусад; шинжлэх ухааны ред. Н.М.Шанский /. – М.: Гэгээрэл, 2012 он.
  6. Шклярова Т.В.Бие даасан бүтээлийн цуглуулга "Захидал оруулах!, 5-р анги / Ерөнхий боловсролын сургуулийн гарын авлага / - М .:" Бичиг үсэг тайлагдсан ", 2009 он.

Мэдээллийн төрлийн цахим боловсролын модуль:

Нэр үгийн төгсгөлийн үсгийн алдаа

Нэр үгийн төгсгөлийн зөв бичих хэлбэр нь тэдгээр нь ямар төрлийн хасалтад хамаарахаас хамаарна. Төгсгөл сонгоход алдаа гардаг -eэсвэл - Тэгээдихэвчлэн бүх тохиолдлын хэлбэрээр биш, харин зөвхөн гурван тохиолдлын хэлбэрээр тохиолддог: генитив, dative, prepositional.

Нэр үг I уналт(улс, газар, гудамж) генитив хэлбэрүүд нь төгсгөлтэй байдаг -s(s), мөн dative болон угтвар үгийн хэлбэрээр -e:

Төрөл. n.(хэн? юу?) дэлхийн гудамж

Огноо n.(хэнд? яагаад?) хөдөө-газар гудамж

Санал n. (хэний тухай? юуны тухай?) (тухай) улс (тухай) газар (тухай) гудамж

Нэр үг II хасахугтвар үгийн хэлбэрээр төгсгөлтэй байна -e: (д) байшин, (дээр) морь, (нээр) цонх, (o) дулаан, (д) ​​хүйтэн жавар. Энд ихэвчлэн алдаа гардаггүй.

Нэр үг III хасалт(хээр, шөнө, нам гүм) генитив, датив, угтвар үгийн хэлбэрүүд нь төгсгөлтэй байдаг. -Бас:

Төрөл. n.(хэн? юу?) нам гүм шөнийн тал нутаг

Огноо n.(хэнд? яагаад?) нам гүм шөнийн тал нутаг

Санал n. (хэний тухай? юуны тухай?) (o) тал нутаг (o) шөнө (in) чимээгүй

Зөвлөмж. Нэр үгэнд онцгүй төгсгөлийн үсгийн алдааг шалгахын тулд зүгээр л санах хэрэгтэй түлхүүр үг-тай шок төгсгөлижил хэлбэрээр (Оросын зөв бичгийн морфологийн зарчмын дагуу). I declension хувьд энэ нь үг байж болно Дэлхий, II хувьд - цонх, III хувьд - тал хээр.

Нэр үг

Үг зам, түүнчлэн арван нэр үг in -би (хошуу, дөл, овог, дөрөө гэх мэт.) зөрчилтэй бөгөөд генитив, датив, угтвар үгийн хэлбэрүүд нь төгсгөлтэй байдаг. -Бас:

Төрөл. n.(хэн? юу?) галын тугийн зам

Огноо н.(хэнд? юу?) галын тугийн зам

Санал n. (хэний тухай? юуны тухай?) (д) зам (дээр) хошуу (дотор) овгийн

-i, -i, -i дахь нэр үгийн тохиолдол хэлбэрүүд

1. Нэг үет бус эр үгтэй нэр үг Тэгээд -sугтвар үгэнд эмэгтэйдээр -бас биганц тоон үгийн үе ба угтвар үгийн үед онцгүй төгсгөлтэй байна -Бас(гэхдээ үгүй -e By ерөнхий дүрэм), Жишээлбэл:
суут ухаантан - суут ухаантны тухай, натри - натрийн тухай, радий - радийн тухай, Василий - Василий тухай, Юрий - Юрийн тухай;
хэлтэс - хэлтэст, буцах - буцаж ирэхэд, туслалцаа үзүүлэх - туслалцаатайгаар;
арми - армид, армийн тухай, шугам - шугамын дагуу, шугам дээр, өртөө - өртөөнд, өртөөнд; Болгар - Болгарт, Болгарт; Мэри - Мэри рүү, Мариагийн тухай
.

Анхаарна уу. Хэрэв сонголт байгаа бол -sТэгээд -e, -бас биТэгээд -Тийм ээЭдгээр тохиолдлын хэлбэрүүд нь өөр өөр төгсгөлтэй байдаг. Нэр үг асаалттай – тийм ээТэгээд -eерөнхий дүрмийн дагуу хазайсан байх ба төгсгөлийн төгсгөл болон угтвар үгтэй -e:
ур чадварын тухай - ур чадварын тухай, цэцэглэлтийн тухай - цэцэглэлтийн тухай, дэлгэрэнгүй байдлын тухай - дэлгэрэнгүй байдлын тухай, Натальягийн тухай - Натальягийн тухай, Мариа - Марьяа.

2. Цөөн тооны нэр үг -y, -yyзаасан тохиолдолд нэг үет иштэй, ерөнхий дүрмээр бол төгсгөл -e:могой - могойн тухай, дохио - дохионы тухай, дохионы тухай (Киевийн домогт үүсгэн байгуулагч) - дохионы тухай, түүний (ургамал) - cie-ийн тухай, "Viy" - "Bue"-д, Пиус - Пиусын тухай, Пап лам Пиусын доор; Бия (гол) - Биягийн дагуу, Бия дээр; Оиа, Леа, Виа ( эмэгтэй нэрс) - Ie-д, Леагийн тухай, Бигийн тухай; Жиа ( эрэгтэй нэр) - Жиа руу, Гиагийн тухай. (1956 оны практикийн дүрмийн § 40)

3. Цөөн тооны нэр үг байдаг - өөрөөр хэлбэл, -бас биТөгсгөлд нь өргөлт байгаа бол заасан тохиолдлын хэлбэрүүд - Тэгээдаль алинд нь - д, Жишээлбэл: шүүгч - шүүх, шүүгчийн тухай, лити - лити-, литани - литани, оршихуй - оршихуй, амьдрал - амьдралын тухай, амьдралын тухай, харин: оноо - цэг дээр, цэг дээр, Алия, Зулфия (хувийн нэр) ) - Алиягийн тухай, Зулфия руу.

Зарим өргөлтгүй төгсгөлийн эгшиг

Дагавартай нэр үг -хайх-, хэрэв тэд эрэгтэй эсвэл саармаг бол тэдгээрт төгсдөг. дэвсгэр. нэгж цаг ажиллаж байна -e , Жишээлбэл: байшин, тэмээ, саваа, намаг. Хэрэв тэд эмэгтэйлэг бол тэдэн дээр төгсдөг. дэвсгэр. нэгж цаг ажиллаж байна , Жишээлбэл: үхэр, гар, шороо.

Дагавар залгасан эр үг -йшк-, -юшк-, ишк-, йшк- , амьд биетийг илэрхийлдэг, мөн ижил дагавартай бүх эмэгтэйлэг нэр үгс нь үүгээр төгсдөг. дэвсгэр. нэгж цаг ажиллаж байна , Жишээлбэл: өвөө, аав, хүү, өвгөн, бяцхан эр, булбул, асрагч, гар.

Амьгүй биетийг илэрхийлдэг эрэгтэй нэр, түүнчлэн бүх саармаг нэр үгэнд байдаг. дэвсгэр. нэгж Эдгээр дагаварууд төгссөнөөс хэдэн цагийн дараа , Жишээлбэл: талх, дворишко, өд, цув.

Тэдний төгсгөлд. дэвсгэр. нэгж ж.дагаврын араас эр үгэнд амь оруулах -Хэнд- Тэгээд -Би- бичсэн А , Жишээлбэл: хөгжилтэй, дуулж, өндөр, идсэн; ардын хэлээр ч бичсэн байдаг зохих нэрстөрөл Гаврила, Кирила, Михайла(Габриэль, Кирилл, Майкл нартай хамт ашигласан).

Үл хамаарах зүйл бол хуучин Орос, Украины нэр, овог нэр юм -ко , Жишээлбэл: Михалко, Шевченко, түүнчлэн эртний болон бүс нутгийн зохих нэрс -хөө , Жишээлбэл: Ярило, Михайло Ломоносов.

Төрөлд дэвсгэр. олон тоо цагаас хойш цаг ганц тоогоор төгссөн нэр үг ажил хаяхгүй байх цаг -Тийм ээ Тэгээд -e , гэж бичсэн байна , гэхдээ төгсгөлтэй нэр үгнээс -Тийм ээ Тэгээд -e стресст орсон, үсгээр бичсэн -түүнд , Жишээлбэл: дэггүй - дэггүй, хавцал - хавцал, Гэхдээ: вандан - вандан сандал, буу - буу.

Зохистой нэрийг хасах

Овог дээр -in (-yn) гэх мэт -ов(ууд) бүтээлч байдлаар бичигдсэн байдаг. дэвсгэр. нэгж h. th (тэмдэг үгийн бууралтын дагуу), жишээлбэл: Павел Лисицын - Павел Лисицын, Иван Тургенев - Иван Тургенев.

Анхаарна уу. Гадаад овог нэрээр Тэгээд -ов бүтээлч байдлаар бичигдсэн байдаг. дэвсгэр. нэгж h. -ом (Нэр үгийн бууралтын дагуу), жишээлбэл: Ногоон - Ногоон, Дарвин - Дарвин, Бүлоу - Бүлоу.

Гарчиг дээр суурин газрууддээр -in (-yn), -ov (-ev), -ino (-yno), -ovo (-evo) бүтээлч байдлаар бичигдсэн байдаг. дэвсгэр. нэгж h. -ом , Жишээлбэл:

Псков хот - Псков хот
Львов хот - Львов хот
Саратов хот - Саратов хот
Канев хот - Канев хот
Калинин хот - Калинин хот
Киров хот - Киров хот
Марьино тосгон - Марьино тосгон
Лисицын тосгон - Лисицын тосгон
Крюково тосгон - Крюков тосгон

Орос хэл дээр ярианы хэд хэдэн хэсэг байдаг. Нэр үг, нэр үг, үйл үг, үйл үг нь семантик утгатай байдаг. Ярианы хэсэг бүр нь үг хэллэгийн өөр хэсэгт хамаарах үгсээс ялгах өөрийн гэсэн онцлогтой байдаг. Жишээлбэл, зарим төгсгөл нь нэр үгийн шинж чанартай байдаг.

"y" -ээр эхэлсэн үгсийн жишээ

"ij" төгсгөлүүд нь нэр үг, үйл үгийн хувьд ердийн зүйл юм. Гэсэн хэдий ч та ижил төгсгөлтэй нэр үгийг олж болно. Дүрмээр бол эдгээр нь зээлсэн үгс юм. Эдгээр үгсийн зарим жишээ энд байна:

  • Сувилал гэдэг үг нь эмчилгээ, амралт сувиллын байгууллага гэсэн утгатай. Сувилалд тодорхой өвчтэй хүмүүсийг эмчилдэг. Энэ үг нь хүссэн төгсгөлтэй "ij";
  • Та "арми" гэсэн үгийг зааж өгч болно. IN Энэ тохиолдолд, үгийг олон тоогоор ашигладаг. Ганц тоогоор энэ нь "арми" хэлбэрээр илэрхийлэгдэх болно. Мөн олон тооны "ii" төгсгөл нь "ij" төгсгөл болж өөрчлөгддөг;
  • "Серпентариум" гэсэн үг үүнийг хийх болно. Энэ нь могой хадгалдаг газрыг илэрхийлдэг. Тэнд тэдэнд байгальд ойрхон нөхцлийг бүрдүүлдэг. Могойг судлах, эм, шинжлэх ухааны зорилгоор могойн хор гаргаж авахад ашигладаг. Заасан үг нь мөн хүссэн "ij" төгсгөлтэй байна.

Тиймээс "ij" -ээр төгссөн хэд хэдэн нэр үгийг дурдаж болно. Эдгээр нь ганц тоо, олон тоо юм. Дээр дурдсан "сувилал, арми, могой" гэсэн үгсийг өөр үгээр нэмж болно. Тэгэхээр "гербарий" гэдэг үг бий. Энэ нь мөн "y" хэлбэрээр төгсдөг. Энэ үг нь ургамлын цуглуулга гэсэн утгаар хэрэглэгддэг. Дүрмээр бол цуглуулсан ургамлыг хатаасан хэлбэрээр хадгалдаг. "Гербарий" гэдэг үг нь зээлсэн үгсийн нэг юм.

Эдгээр үгсийн нийтлэг шинж чанарууд

Үүнийг анхаарах нь чухал юм нийтлэг шинж чанарЭдгээр үгсийн нэг нь орос хэлнээс зээлсэн гарал үүсэл юм. "iy"-ээр төгссөн уугуул орос үг байдаггүй. "Арми" гэсэн нийтлэг үг хүртэл зээлсэн гарал үүсэлтэй байдаг. Тиймээс эдгээр үгсийн ихэнхийн утгын утгыг нэмэлт тайлбар хийх шаардлагатай байна.

Тэд. П.

-бас би

ваар, асрагч

□ | -o, -e

кран, талбай

-s

элбэг дэлбэг байдал

-бас би

Төрөл. П.

-s/-s

ваар, асрагч

-бас би

тогоруу, талбай

Тэгээд

-бас би

элбэг дэлбэг байдал

-ii

Огноо П.

-e

ваар, хүүхэд асрагч

-у / -у

кран, талбай

-Бас

элбэг дэлбэг байдал

ai

Вин. П.

-у/-у

ваар, хүүхэд асрагч

□ | -o / -e

кран, талбай

-s

элбэг дэлбэг байдал

ТВ. П.

-өө/-тэр

ваар, асрагч

-om / -em

кран, талбай

-у/-у

-им

элбэг дэлбэг байдал

ii

Санал П.

-e

ваарны тухай, асрагчийн тухай

-e

тогорууны тухай, талбайн тухай

-Бас

-ii

элбэг дэлбэг байдлын тухай

-ii

1.1. Үг дээр бас би үгнээс ялгах ёстой тиймээ (Мариа, Наталья, София). Үг дээр тиймээ эхний бууралтын дүрмийн дагуу налуу, төгсгөлтэй байна -e ганц тоон үгийн үе ба угтвар үгэнд. Харьцуулах:

Огноо П. - Гахайн өвс д , Гэхдээ: Мари Тэгээд;

Санал П. - Мэригийн тухай д , Гэхдээ: Өө Мари Тэгээд

Энэ нь мөн адил хосуудад хамаарна сургаал» - « сурах”, “эргэлзэх” - “эргэлзэх”. Эхний сонголт нь дээрх үгс шиг налуу байна - өөрөөр хэлбэл, хоёр дахь нь - хоёр дахь хасах үгсийн хувьд.

Гэсэн хэдий ч, онд уран сайхны яриадээр үг бичих боломжтой -e төгсгөлтэй угтвар үгэнд -Бас. Жишээлбэл : мартах Тэгээд.

1.2. Нэр үг уу, —бас би -тай monosyllabic суурь(өөрөөр хэлбэл нэгээс олон үеээс бүрдэх) угтвар үгэнд стрессгүй байрлалдтөгсгөл д.

Жишээлбэл:

cue - дохионы тухай, Viy - Vie-ийн тухай, могой - могойн тухай, Леа - Леагийн тухай

стресс дор"-ээр төгсдөг Тэгээд ».

бутлах - бутлах тухай

1.3. Онцлоггүй нэр үг бI Тэгээд чи удамшлын дотор байна олон тоотөгсгөл - ууэсвэл э.в : pevun тиймээ- певун уу, харгис чи- харгис уу; ам чи- ам э.в, кел тиймээ- Кел Тэгээдth,

Мөн бөмбөрийн хувьд - тиймээ Тэгээд ё - төгсгөл түүнд . Жишээлбэл: улаан ё- улаан түүнд ,стат тиймээ- стат түүнд, сем тиймээ- сем түүнд (Гэхдээ: цагдаа ё- цагдаа уу ).

1.4 Үндсэн дүрмээс ялгаатай нь дараах үгс моносилаб бус суурьтайВ стрессгүй байрлалтөгсгөлтэй байна Тэгээд , гэхдээ үгүй -e :

  1. - дахь эрэгтэй, саармаг үгс уу Тэгээд - өөрөөр хэлбэл(литий, байрлал)угтвар үгэнд: литийн тухай Тэгээд , нөхцөл байдлын талаар Тэгээд .
  2. гэсэн эмэгтэйлэг үгс бас би (Швейцарь) угтвар үг ба ганц тоонд: Швейцарь руу ТэгээдӨө Швейцарь Тэгээд .

1.5. Дагавар залгасан эр, саар нэр үгэнд хайх - д , эмэгтэй хүний ​​нэр үгийн хувьд - төгсгөл А . Жишээлбэл:
A) царс - царс ише, хашаа - хашаа ише, гайхамшиг - гайхамшиг ише;
б) тийрэлтэт- гудамж хайж байна, дулаан - дулаан хайж байна.

Эмэгтэй, эрэгтэй хүйсийн ийм үгсийн нэрлэсэн олон тоогоор төгсгөлийг бичдэг Тэгээд , дундаж байхад А .

1.6. Дагавартай нэр үгийн хувьд -ushk-, -yushk-, -yshk-, -ishk- -chic- нэрлэсэн ганц тоонд:
а) төгсгөл А - хөдөлгөөнт объектуудыг нэрлэсэн эрэгтэй үг, эмэгтэйлэг үгсээр, жишээлбэл: бяцхан хүү А, хөвгүүд А, сударушк А, бөөрөлзгөнө А, хөгшин эмэгтэй А, крюшк А;
б) төгсгөл О - амьгүй зүйлийг нэрлэсэн эр үг, дунд хүйсийн үгсийн хувьд: хэрэг О, бяцхан завь О, багана О, цээж О, алтан О.

1.7. Хөдөлгөөнт эрэгтэйлэг болон ерөнхийдагаварын дараа лнэрлэсэн ганц тоонд төгсгөлийг тавьдаг А , Жишээлбэл: Чуди ла, чөтгөрүүд ла ; дунд хүйсийн хувьд - төгсгөл О , Жишээлбэл: хамрагдсан О , авсан О.

1.8. Орон нутгийн нэрс -ов, -эв, -ин, -ын, -ово, -эво, -ино, -йнобагажийн ганц төгсгөлтэй байна -ом : Павшин, Румянцев, Марин, Эрин.Эдгээр үгсийг ялгах ёстой овог нэр, энэ тохиолдолд төгсгөлтэй байх болно th: Павшин, Румянцев, Мэригэх мэт.

Анхаарна уу. Одоо топонимуудын хувьд - ovo, -evo, -ino, -enoХоёр хувилбар нь норматив юм: урвуу ба няцашгүй, гэхдээ урвуу үг нь уран зохиолын хатуу хэллэгийг хэлдэг бөгөөд үүнийг албан ёсны ярианд ашиглах нь зүйтэй.

Гэхдээ: эдгээр топонимууд бүү бөхийерөнхий үг байгаа тохиолдолд, жишээлбэл: -аас дүүрэгБратеево, -аас тосгонуудЕгорово.Гэхдээ үүнгүйгээр буурах нь аль хэдийн боломжтой юм. : Братеевээс, Егоровоос.

Олон тооны бууралтын хүснэгт

Богино хувилбар:

Олон тооны жишээнүүдийн дэлгэрэнгүй хувилбар:

хэрэг 1 уналт 2 бууралт 3 бууралт дээр дээр -iya
Тэд. П.

-s | -Бас

ваар, асрагч

-s, -i, -a, -i

тогоруу, алим, яндан, талбайнууд

-Бас

-Би

элбэг дэлбэг байдал

-Бас

Төрөл. П.

ваз, хүүхэд асрагч

-ов, -эй, □

тогоруу, талбай, нар

илтгэлүүд

элбэг дэлбэг байдал

дээл

Огноо П.

-ам | - нүх

ваар, асрагч

-ам, -ям

тогоруу, талбай

-ам, -ям

үгс, өдрүүд

- нүх

элбэг дэлбэг байдал

Вин. П.

-s/□ | ба/□

ваар / ээжүүд | хүүхэд асрагч / гар

-s, -i, -a, -i

тогоруу, алим, яндан, талбайнууд

-Бас

-Би

элбэг дэлбэг байдал

-ii

ТВ. П.

-ами | -би юу

ваар, асрагч

-ами, -ами

тогоруу, талбай

-ами/-ами

үгс, өдрүүд

-би юу

элбэг дэлбэг байдал

-би юу

дээл

Санал П.

-аа | -Би

ваарны тухай, асрагч нарын тухай

-аа аа

тогорууны тухай, талбайн тухай

- өө

илтгэлүүдийн тухай, өдрүүдийн тухай

-Бас

элбэг дэлбэг байдлын тухай

-Би

дээлний тухай

2.1 . Омонимуудын хувьд нэрлэсэн олон тоогоор төгсөх нь заримдаа үгийн утгаас хамаардаг. хүрээ с (бие, их бие) - хүрээ А (барилга байгууламж), захиалга с (нийгэм, байгууллага) - захиалга А (шагнал), үслэг Тэгээд (агаарын хангамжийн төхөөрөмж) - үслэг А (материал нуух)

2.2. Төгсгөлтэй эмэгтэй нэр үгийн хувьд , sibilants-ийн араас олон тооны олон тоогоор зөөлөн тэмдэгтохируулаагүй: хадам эх (хадам ээж), наг (наг), шугуй (зузаан), дача (зуслангийн байшин).

2.3. Нэр үгийн олон тоогоор in ня Өмнөх гийгүүлэгчтэй бол төгсгөлд нь зөөлөн тэмдэг бичдэггүй, жишээлбэл:, инторня- cheresh en, тамхичин ня- тамхи татдаг en, дөш ня- хуурамч en.
Үл хамаарах зүйл:залуу бүсгүйчүүд б, бойаршен б, тосгонууд б, гал тогоонууд б.

2.4 . Зарим үгэнд "даггавар байдаг" eu» дуусахаас өмнө. Жишээлбэл, " гайхамшиг» - « гайхамшгууд», « тэнгэр» - « диваажин».

Нэр үг

Эсэргүүцэх нэр үгэнд " зам», « хүүхэд» ба 10 үг -би: « титэм», « овог», « туг», « үр», « дэлэн», « цаг», « ачаа», « дөрөө», « Нэр», « дөл". Эдгээр үгс нь янз бүрийн хасах шинж чанартай төгсгөлтэй байдаг. Генитив, dative болон угтвар үгсийн хувьд ганц тоогоор төгсдөг -Бас .

хэрэг
Тэд.

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхдүүд

Төрөл.

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхдүүд

Огноо

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхэд

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхдүүд

Вин.

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхэд

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхдүүд

ТВ.

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхэд

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхдүүд

Санал

(o) зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхэд

зам, дөл, үр, дөрөө, хүүхдүүд

Хүснэгт 1 - Нэр үгийн төгсгөлийг ганц тоогоор бичнэ

ТохиолдлуудБи бууралтII бууралтIII бууралт
I. p.-бас би

эхнэрүүд А, дэлхий I

, -o, -e

морь, суув О, шал д

шөнө, морь

R. p.-s, -ба

эхнэрүүд с, дэлхий Тэгээд

-бас би

con I, суусан А, шал I

-Бас

шөнө Тэгээд, морь Тэгээд

D. p.-e

эхнэрүүд д, дэлхий д

-у, -у

con Ю, суусан цагт, шал Ю

-Бас

шөнө Тэгээд, морь Тэгээд

V. p.-у, -у

эхнэрүүд цагт, дэлхий Ю

,-a, -i, -o, -e

con I, суусан О, шал д

шөнө, морь

T. p.-өө (-өө), -ээ (-ээ)

эхнэрүүд Өө, дэлхий түүнд

-ом, -эм

con идэх, суусан ом, шал идэх

шөнө эээ, морь эээ

P. p. -e

эхнэрүүд д, дэлхий д

-e, -i

con д, суусан д, шал д

-Бас

шөнө Тэгээд, морь Тэгээд

Ганц тоонуудын төгсгөлд дараахь зүйлийг бичнэ.

  1. захидал д : I-ийн нэр үгийн тоо, угтвар үгэнд, II залгамжлалын угтвар үгэнд (дээрх үгээс бусад) -бас би , , -s ), Жишээлбэл: үйлдвэрүүдэд д, үйлдвэрүүдэд д, дэлхий рүү д, батерейны тухай д, болох д; үйлдвэр рүү д, машин дээр д; өө мор д; бүгд Л д;
  2. захидал Тэгээд :
    • I declension нэр үгийн генитив тохиолдолд, жишээлбэл: үйлдвэрүүдэд Тэгээд, газрын ойролцоо Тэгээд, батерейны тухай Тэгээд, болохоос Тэгээд;
    • нэр үгийн угтвар үгийн үед II declension on -s , , Жишээлбэл: лекцийн танхимд Тэгээд, бужигнаантай Тэгээдертөнцийг үзэх үзлийн тухай Тэгээд ;
    • in the genitive, dative and prepositional case of nouns I declension on -бас би , 3-р хасах нэр үг ба саар нэр -би , Жишээлбэл: цуглуулгаас Тэгээд, цуглуулга руу Тэгээд, цуглуулгад Тэгээд; пальтоноос Тэгээд, пальто Тэгээд, пальтотой Тэгээд; баннерууд дээр Тэгээд, баннерууд руу ТэгээдӨө баннерууд Тэгээд.

Доорх нэр үгийн угтвар үгийн хэлбэрийг ялгах шаардлагатай -s Тэгээд -e , Жишээлбэл: эргэцүүлэн бодох Тэгээд, бүрэн зэвсэглэсэн байх Тэгээд (төгсгөл -Бас ); бодолд орох д, эрэг дээр байх д (төгсгөл -e ).

Овог болон нэрийн үсгийн төгсгөл

Орос овог нэрээр -in(-yn) гэх мэт -ов(ууд) багажийн ганцаарчилсан хэлбэрээр бичигдсэн байдаг th (тэмдэг үгтэй адил), жишээлбэл: Вячеслав Деминтэй хамт th, Ростислав Синицынтай хамт th, Кирилл Колосовтой хамт th . Гадаад овог нэрэнд төгсгөлийг бичдэг -ом , Жишээлбэл: Дарвин ом, Чаплин ом .

дээр суурин газрын нэр дээр -in(-yn) , -ов(ууд) , -ino(-ino) , -ово(-evo) Ганц тоон хэрэгсэлд төгсгөлийг бичнэ -ом (Нэр үгтэй адил), жишээ нь: Кашин хотын ойролцоо ом, Бородин тосгон ом, Дмитров хот ом .

Олон тооны нэр үгийн тохиолдлын төгсгөл

Хүснэгт 2 - Олон тооны нэр үгийн төгсгөлүүд

ТохиолдлуудБи бууралтII бууралтIII бууралт
I. p.-s, -ба

эхнэрүүд с, дэлхий Тэгээд

a, -i, -s, -ба

con Тэгээд, тосгонууд А, шал I

-Бас

шөнө Тэгээд, морь Тэгээд

R. p.

эхнэрүүд, газар нутаг

-ов, -эй,

con түүнд, тосгон, шал түүнд

-түүнд

шөнө түүнд, морь түүнд

D. p.-ам, -ям

эхнэрүүд байна, дэлхий нүх

-ам, -ям

con нүх, тосгонууд байна, шал нүх

-ам, -ям

шөнө байна, морь нүх

V. p.-s, -ба,

эхнэрүүд, дэлхий Тэгээд

-a, -i, -s, -i, her, -ov

con түүнд, тосгонууд А, шал I

-и, -ээ

шөнө Тэгээд, морь түүнд

T. p.-ами, -ами

эхнэрүүд би юу, дэлхий ями

-ами, -ами

con ями, тосгонууд би юу, шал ями

-ами, -ами

шөнө би юу, морь ями

P. p.-аа аа

эхнэрүүд Өө, дэлхий I

-аа аа

con I, тосгонууд Өө, шал I

-аа аа

шөнө Өө, морь I

  1. Исгэлэн үсгийн араас олон тоогоор б бичээгүй, жишээ нь: шийдэл даалгавар, засвар орон сууц.
  2. Нэр үгийн олон тоогоор in -Тийм ээ Тэгээд -e дарамтгүй байрлалд бичсэн , стресс дор - -түүнд , Жишээлбэл: худалч уу(худалч), бод уу(бясалгал),Гэхдээ стат түүнд(нийтлэл), луйвар түүнд(вандан). Үл хамаарах зүйл: улаан түүнд(буу), хувцас э.в(хувцаслалт), ам э.в(ам), дээд э.в(дээд), доод э.в(доод урсгал).
    Нэр үгс дээр -бас би , -s генитив тохиолдолд үргэлж бичигдсэн байдаг , Жишээлбэл: лин уу(шугам), барилга уу(барилга).
  3. Хэрэв угийн олон тооны нэр үг төгсдөг бол -en , дараа нь зөөлөн тэмдэг бичигдээгүй, жишээлбэл: дуу, интоор (харьц. алимны мод, гал тогоо). Дараа нь -en генитив тохиолдолд үсэг б үгээр бичсэн тосгонууд б, бүсгүйчүүдээ б .


Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай