տուն Ատամների բուժում Խոսքի զարգացման բաց դաս ավագ խմբում. Կ–ի պատմության վերապատմում

Խոսքի զարգացման բաց դաս ավագ խմբում. Կ–ի պատմության վերապատմում

2. Կարդացեք տեքստը:

Շներ խաղալը.

Վոլոդյան կանգնեց պատուհանի մոտ և նայեց փողոցին, որտեղ նա թրջվում էր արևի տակ մեծ շունՊոլկան.
Մի փոքրիկ Պուգը վազեց դեպի Պոլկան և սկսեց շտապել և հաչալ նրա վրա։ Նա ատամներով բռնեց իր հսկայական թաթերն ու դնչիկը և թվում էր, թե շատ էր նյարդայնացնում մեծ ու մռայլ շանը։
- Սպասիր մի րոպե, նա քեզ կհարցնի: - ասաց Վոլոդյան։ - Նա քեզ դաս կտա:
Բայց Մոփսը չդադարեց խաղալ, և Պոլկանը շատ բարեհաճ նայեց նրան։
«Տեսնո՞ւմ ես,- ասաց Վոլոդյայի հայրը,- Պոլկանը քեզնից բարի է»: Երբ ձեր փոքր եղբայրներն ու քույրերը սկսեն խաղալ ձեզ հետ, դա, անշուշտ, կավարտվի նրանով, որ դուք ծեծում եք նրանց: Պոլկան գիտի, որ մեծի ու ուժեղի համար ամոթ է փոքրին ու թույլին նեղացնելը։

(106 բառ)
(Կ. Ուշինսկի)

3. Գրի՛ր, թե ինչու է հեղինակն անվանել պատմվածքը «Շները խաղում են»:

4. Ի՞նչ սովորեցրեց ձեզ այս պատմությունը:

Դուք չեք կարող վիրավորել փոքրերին և թույլերին:

5. Առաջին պարբերությունից դուրս գրի՛ր երեք վանկից բաղկացած բառեր: Բառերն առանձնացրե՛ք գծիկներով և ընդգծե՛ք:

Տեղում, փողոցում, (վրա) արևի վրա, մեծ, սո-բ-կա։

6. Նախագծի՛ր գրքի շապիկը:

7. Նշի՛ր բառերի տառերի և հնչյունների քանակը:

նետում – 8 միավոր, 6 աստղ:
թվում էր՝ 8 միավոր, 7 աստղ։
կեղև - 5 միավոր, 5 աստղ:
եղբայրներ – 6 միավոր, 6 աստղ:

8. Տեքստի բովանդակությունից ելնելով լուծել խաչբառը:

Գրական ընթերցանության դասի նոտաներ, 1-ին դասարան


Նյութ
Գրական ընթերցանություն
Դասարան
:1
Դասի թեմա
Կ. Ուշինսկի «Խաղացող շներ» Նախակրթարան 21-րդ դար
Դասի տեսակը.
ծանոթություն նոր աշխատանքի հետ. Նպատակը` կրթական արդյունքների հասնել արդյունավետ ընթերցանության տեխնոլոգիայի միջոցով:
Առաջադրանքներ.
1. Բարելավել առարկայի հմտությունները.
ԼՍԵԼ (լսել)
- ընկալել ականջով արվեստի գործկատարում է ուսուցիչը; - պատասխանել բովանդակության վերաբերյալ հարցերին. - որոշել ստեղծագործության ժանրը
ԸՆԹԵՐՑՈՒՄ
- գուշակել բովանդակությունը վերնագրի, նկարազարդումների հիման վրա - տեքստում գտնել նյութ հերոսին բնութագրելու համար (ուսուցչի օգնությամբ - տեքստը կարդալիս երկխոսություն վարել հեղինակի հետ - բացատրել վերնագրի ընտրությունը
ԽՈՍՔԻ ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹ
- արտահայտել և հիմնավորել ձեր վերաբերմունքը կարդացածի նկատմամբ 1. Ձևավորել UUD. կանխատեսել; գնահատել կատարողականի արդյունքները (Կարգավորող UUD);
- ձևակերպել ճանաչողական նպատակ. իրականացնել ապացույցներ; հանել անհրաժեշտ տեղեկատվություն; գիտակցաբար կառուցել խոսքի արտասանություն (Cognitive UUD); - հարցեր տալ; արտահայտեք ձեր մտքերը ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ (Communicative UUD); - գնահատել հերոսների գործողությունները (Անձնական UUD): Սարքավորումներ՝ - դասագիրք, էջ 14 Դասի ԱՅՑԸ
Փուլեր

դաս

Ուսուցչի գործունեություն

Ուսանողների գործունեությունը

Պլանավորված

արդյունքները

(առարկա)

Պլանավորված արդյունքներ

(անձնական և մետա-առարկա)

Աշխատեք հետ

տեքստը մինչև

ընթերցանություն

1. Կանխատեսում (կանխատեսում

բովանդակություն)
-Այսօր կծանոթանանք Կ.Ուշինսկու «Շներ խաղալու» աշխատանքին _Բացեք դասագրքերը 14-րդ էջի վրա -Վերնագրով կարող եք որոշել, որ կկարդանք պատմվածք կամ հեքիաթ: -Վերնագրի և նկարազարդման հիման վրա կարո՞ղ ենք ասել, թե ինչի մասին է լինելու պատմությունը:
2. Նպատակի սահմանում
-Գիտե՞ք ինչ է գաղտնիքը: Ինչի՞ համար են գաղտնիքները: Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ մասին կխոսենք այսօր դասարանում: Պատմվածք կկարդանք - Հեքիաթները սովորաբար այդպես չեն կոչվում։ - Կկարդանք խաղացած շների մասին - Առեղծված: Ինչ-որ թաքնված բան. Գաղտնիքը. Երեխաներն արտահայտում են իրենց կարծիքը - Որոշեք աշխատանքի ժանրը: Գուշակիր բովանդակությունը վերնագրով: Նրանք արտահայտում են իրենց կարծիքը. Ապացուցեք (ՃԱՆԱՉՈՂԱԿԱՆ UUD) Արտահայտեք ձեր մտքերը ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ (COMMUN.UUD) Կանխատեսեք (REGUL.UUD)

Աշխատեք հետ

տեքստը

ժամանակ

ընթերցանություն
1
.- Տեքստի ընթերցում հետ

օգտագործելով տեխնիկա՝ «երկխոսություն»

ընթերցանություն.

2. Ընդհանուր զրույց
-Ինչպիսի՞ շուն էր պագը: -Ինչպիսի՞ կերպար կարող է լինել նա: _ Կարդացեք, թե ինչպես է գրում այս մասին հեղինակը։ -Իսկ Պոլկան? _ Տեքստում կարդացեք, թե ինչ է ասել Վոլոդյան շներին նայելիս։ _ Ինչու՞ Վոլոդյան որոշեց, որ Պոլկանը դաս կտա պագին։ -Ո՞ւմ կարող էր վիրավորել Վոլոդյան։ Կարդացեք 3.
Պատմության արտահայտիչ ընթերցում

ուսանողները
Լսում են տեքստը, հետևում ընթերցանության ընթացքին, «երկխոսության մեջ են մտնում հեղինակի հետ»՝ քիչ։ - ժիր, չարաճճի: -Մեծ. Սպասիր մի րոպե, նա քեզ դաս կտա, նա քեզ դաս կտա: Հավանաբար նա ինքն է վիրավորել փոքրերին, մեծն ու ուժեղն ամաչում են նեղացնել փոքրերին ու թույլերին։ Արտահայտեք և հիմնավորեք ձեր վերաբերմունքը կարդացածի նկատմամբ։ Տեքստում գտնել նյութ հերոսին բնութագրելու համար: Քաղեք անհրաժեշտ տեղեկատվությունը Cognitive UUD): Գիտակցաբար կառուցեք խոսքի արտասանություն (ճանաչողական UUD): Գնահատեք հերոսների գործողությունները (Personal UUD): Արտահայտեք ձեր մտքերը ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ (Communicative UUD):
Աշխատեք հետ

տեքստը
1.- Ինչո՞ւ Վոլոդյայի հայրը դատապարտեց նրան: Նա չգիտեր, թե ինչպես խաղալ, Formule the main Extract the need information Cognitive UUD):

հետո

ընթերցանություն
-Ի՞նչ գաղտնիք գիտեր Պոլկանը: Որո՞նք են գաղտնիքները: 2. Ստեղծագործական առաջադրանք. Բանավոր գրել «Ինչպես ճիշտ խաղալ» պատմվածքը վիրավորել է փոքրիկներին: Պոլկան գիտի, որ մեծի ու ուժեղի համար ամոթ է նեղացնել փոքրին ու թույլին - Ընկերության, վարքի, լավ սովորելու գաղտնիքը։ միտք Բանավոր կազմել նախադասություններ. Գիտակցաբար կառուցեք խոսքի արտասանություն (ճանաչողական UUD):
Արտացոլում
Ի՞նչ նոր աշխատանք կարդացիք այսօր։ -Ո՞վ է այս աշխատանքի հեղինակը։ Գնահատե՛ք ձեր աշխատանքը դասարանում՝ շարունակելով նախադասությունները՝ հասկացա, որ... զարմացա.... Ես ուզում էի …. Կ. Ուշինսկի Շներ խաղացող. Լրացրեք նախադասությունները բանավոր: Գնահատեք կատարողականի արդյունքները (Կարգավորող UUD): Գիտակցաբար կառուցեք խոսքի արտասանություն (ճանաչողական UUD):
Կ.Ուշինսկի
. Վոլոդյան կանգնեց պատուհանի մոտ և նայեց փողոցին, որտեղ արևի տակ թրջվում էր բակի մեծ շունը՝ Պոլկանը։ (Ի՞նչ հարց կցանկանայիք տալ հեղինակին: Ո՞ր բառը կարող է փոխարինել «մեծ» բառին: Ինչպե՞ս ներկայացրեցիք Polkan-ը):
Մի փոքրիկ Պուգը վազեց դեպի Պոլկան և սկսեց շտապել և հաչալ նրա վրա. նա ատամներով բռնեց իր հսկայական թաթերն ու դունչը և թվում էր, թե շատ էր նյարդայնացնում մեծ ու մռայլ շանը։ Ինչպե՞ս նկատի ունեք «մռայլ»: Ի՞նչ կարող է լինել հետո: Ինչո՞ւ։ Սպասեք մի րոպե, նա ձեզ կհարցնի: - ասաց Վոլոդյան։ «Նա քեզ դաս կտա» (Ի՞նչ նկատի ունես «դաս տա՞լ») Բայց Մոփսը չդադարեց խաղալ, և Պոլկանը շատ բարեհամբույր նայեց նրան։ «Պոլկանը քեզնից բարի է»։ Երբ ձեր փոքր եղբայրներն ու քույրերը սկսեն խաղալ ձեզ հետ, դա, անշուշտ, կավարտվի նրանց ամրացնելով: Պոլկան գիտի, որ մեծի ու ուժեղի համար ամոթ է փոքրին ու թույլին նեղացնելը։

Նատալյա Պրուդնիկովա
Բաց դաս խոսքի զարգացման վերաբերյալ ավագ խումբ. Կ. Ուշինսկու «Խաղացող շներ» պատմվածքի վերապատմում.

Կ–ի պատմության վերապատմում. Ուշինսկին

« Շներ խաղալը» .

Ծրագրի բովանդակությունը: համախմբել հմտությունը պատմել կարճ պատմություններ.

Առաջադրանքներ:

1. Ուսումնական.

Սովորեցրեք հետևողական, հետևողական վերապատմում է նկարից.

Փափուկ և կոշտ ձայները տարբերելու ունակություն:

2. Զարգացնող.

Զարգացնելև հարստացնել բառապաշարերեխաներ.

3. Ուսումնական.

Ձևավորել հոգատար և բարի վերաբերմունք կենդանիների նկատմամբ և հոգ տանել նրանց մասին:

4. Ուղղիչ.

Մենք համոզվում ենք, որ ճիշտ կեցվածք ունենք:

Նախնական աշխատանք:

Ընթերցանություն պատմվածքներ Կ. Դ. Ուշինսկին(«Գիտնական արջը», «Վիպեր»և այլն)

նկատառումնկարազարդումներ հեքիաթների և պատմվածքներ Կ. Դ. Ուշինսկին.

Սարքավորումներ: խաղալիք շուն, նկարներ, կանաչ և կապույտ քառակուսիներ (մեկ երեխայի համար)նշելու կոշտ և փափուկ հնչյունները, նկարը պատմություն.

Դասի առաջընթացը.

I.- Տղերք, գուշակեք հանելուկը:

Դուք շոյում եք, նա շոյում է,

Դուք ծաղրում եք - նա կծում է (շուն) .

Ինչու ես այդպես կարծում? (երեխաների պատասխանները).

Այսօր եկել է մեզ այցելելու շուն, նա ուզում է լսել, թե ինչ գիտեն տղաները շներ. Եկեք նրան ասենք?

Տղերք, ինչ կենդանի է շունը? Ինչու ես այդպես կարծում?

Ինչպիսի՞ կերպարներ կան: շներ? (Լավ, չար, ճարպիկ).

Ինչ կան շներ ըստ զբաղմունքի? (սահմանապահներ, հրշեջներ).

Ի՞նչ կոչեմ ձագուկին: շներ? (լակոտ)

Տղերք, եկեք մի առաջարկ անենք շներ.

Տղերք, ես էլ ունեմ շունև ես ուզում եմ ձեզ ասել իմ առաջարկը:

Իմ շունը բարի է! Փոխանակում եմ 1-ին և 2-րդ բառերը.

Եկեք խաղ խաղանք«Կենդանի խոսքեր».

II. -Այսօր մենք շարունակում ենք ծանոթանալ Կ.Դ. Ուշինսկին և կարդացեք պատմությունը« Շներ խաղալը» .

Առաջին ընթերցումից հետո պատասխանում ենք հարցերին.

1. Ով կանգնեց պատուհանի մոտ և դիտեց շներ?

2. Ի՞նչ էին դրանք: շներ?

3. Ի՞նչ արեց մեծը: շուն?

4. Ի՞նչ արեց փոքրիկը: շուն?

5. Ի՞նչ ասաց Վոլոդյան.

6. Ի՞նչ ասաց հայրիկը Վոլոդյային:

III.Կատարում ենք երաժշտական ​​ֆիզիկական վարժություններ. մի րոպե.

Երկրորդ անգամ կարդալով:

Եվ հիմա տղաներ, ես ձեզ հարցնում եմ վերապատմել պատմությունը(Զանգում եմ 1 հոգու, վերապատմել -2 անգամ) . կալանքի տակ դասեր տղաների հետ խաղ ենք խաղում«Անվանիր ձայնը».

Տղե՛րք, ո՞վ է եկել մեզ այցելելու։ (շուն) .

Ես կասեմ խոսքը, իսկ դու լսիր։

Հիմա եկեք բոլորս միասին ասենք... շուն.

Ո՞րն է առաջին ձայնը, որը մենք լսում ենք: -Հետ

Ինչպե՞ս ենք մենք արտասանում այն: - հաստատակամորեն:

Ո՞ր քառակուսին է ներկայացնում կոշտ բաղաձայն ձայնը: - Կապույտ.

Աշխատում ենք նաև ուժեղ բառով։

Բառեր- (շուն, ուժեղ).

IV. Վերջում դասերի ամփոփում:

Դու հավանեցիր դա դաս?

Ո՞ր կենդանու մասին էինք խոսում։ Սա ի՞նչ կենդանի է։

Ի՞նչն է ձեզ ամենաշատը դուր եկել: Մեր Տրեզորին շատ դուր եկավ դաս, նա ասում է, շնորհակալություն բոլորին:

Կարդացեք տեքստը.
Շներ խաղալը.
Վոլոդյան կանգնեց պատուհանի մոտ և նայեց փողոցին, որտեղ մեծ շուն Պոլկանը տաքանում էր արևի տակ։
Մի փոքրիկ պագը վազեց դեպի Պոլկան և սկսեց շտապել և հաչալ նրա վրա: Նա ատամներով բռնեց իր հսկայական թաթերն ու դեմքը և կարծես թե շատ զայրացրեց մեծ ու մռայլ շանը։
Սպասեք մի րոպե, նա ձեզ կհարցնի: Վոլոդյան ասաց. Նա ձեզ դաս կտա:
Բայց Մոփսը չդադարեց խաղալ, և Պոլկանը շատ բարեհաճ նայեց նրան։
Տեսեք, Վոլոդյայի հայրն ասաց, որ Պոլկանը ձեզանից բարեսիրտ է։ Երբ քո փոքր եղբայրներն ու քույրերը սկսում են խաղալ քեզ հետ, դա անպայման կավարտվի նրանով, որ դու ծեծես նրանց։ Պոլկան գիտի, որ մեծի ու ուժեղի համար ամոթալի է վիրավորել փոքրին ու թույլին։
3. Գրի՛ր, թե ինչու է հեղինակը պատմվածքն անվանել «Շները խաղում են»:
4. Ի՞նչ սովորեցրեց ձեզ այս պատմությունը:
5. Առաջին պարբերությունից դուրս գրի՛ր երեք վանկից բաղկացած բառեր: Բառերն առանձնացրե՛ք գծիկներով և ընդգծե՛ք:
6. Նախագծի՛ր գրքի շապիկը:
7. Նշի՛ր բառերի տառերի և հնչյունների քանակը:
8. Լուծի՛ր խաչբառը՝ կենտրոնանալով տեքստի բովանդակության վրա։

Հրապարակումը ներառում է տեխնոլոգիական քարտեզԳրական ընթերցանության դաս «Էթիկայի դասերը Կ.Դ. Ուշինսկու «Խաղացող շներ» թեմայով և դասի ներկայացում:

Զարգացման կրթական համակարգի ուսուցման և ուսուցման համակարգ Լ.Վ. Զանկովա, 2-րդ դասարան

Ներբեռնել:


Նախադիտում:

Տեխնոլոգիական դասի քարտեզ

Գրական ընթերցանություն

Առարկա:_ Էթիկայի դասերը Կ.Դ. Ուշինսկի «Խաղացող շներ» ________________

Դասարան:_____Դպրոց:______

Ուսուցիչ:_ _Մամչենկո Տատյանա Եվգենիևնա

Ամսաթիվ՝ «____»_____20___

Դասի տեսակը. նոր գիտելիքների բացահայտում

Թեմա՝ «Էթիկայի դասերը Կ.Դ.-ի աշխատանքում. Ուշինսկի «Խաղացող շներ»

Թիրախ: ծանոթություն Կ.Դ.-ի աշխատանքին. Ուշինսկու «Խաղացող շները» և դրա էթիկական կողմը.

Պլանավորված արդյունքներ

Առարկա:

- Իմաստային ընթերցանության տիրապետում.

Ծանոթացեք և վերլուծեք Կ.Դ. Ուշինսկին.

Մետաթեմա:

  • Ճանաչողական

Հետևել և գնահատել գործունեության գործընթացն ու արդյունքները.

Վերլուծել առարկաները՝ հատկանիշները բացահայտելու համար;

  • Կարգավորող

Սովորեք ընդգծել և գիտակցել այն, ինչ արդեն սովորել է և ինչ դեռ պետք է սովորել; - և այլն:

  • Հաղորդակցություն

Դասի ընթացքում համատեղ համաձայնեցնել հաղորդակցության և վարքագծի կանոնները և հետևել դրանց.

Սովորեք արտահայտել ձեր մտքերը բավարար ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ՝ հաղորդակցության առաջադրանքներին և պայմաններին համապատասխան:

Անձնական:

Գեղարվեստական ​​ճաշակի ձևավորում՝ որպես զգալու և ընկալելու կարողություն իր ողջ բազմազանությամբ:

Հետաքրքրասիրության և նոր գիտելիքների և հմտությունների ձեռքբերման հետաքրքրության զարգացում;

Կենտրոնացեք ուսուցչի և դասընկերների հետ կրթական համագործակցության վրա:

Միջառարկայական կապեր.

Սարքավորումներ: պրոյեկտոր, էկրան; տախտակ;

Տեսողական տիրույթ՝ նկարազարդում

Դիդակտիկ նյութ.

Դասերի ժամանակ

Պլանավորված արդյունքներ

  1. Կազմակերպչական պահ (2 րոպե)

Ստուգեք ձեր պատրաստակամությունը դասին:

Ո՞րն է մեր դասը հիմա:

Եկեք ծախսենք շնչառական վարժություններև պատրաստվիր կարդալ:

Փչիր մոմը։

Խորը շունչ քաշեք և միանգամից արտաշնչեք ամբողջ օդը։ Փչեք մեկ մեծ մոմ:

Պատկերացրեք, որ ձեր ձեռքին երեք մոմ կա: Խորը շունչ քաշեք և երեք շնչով արտաշնչեք: Փչեք յուրաքանչյուր մոմ:

Պատկերացրեք, որ ձեր առջև ծննդյան տորթ ունեք: Դրա վրա շատ փոքր մոմեր կան։ Խորը շունչ քաշեք և փորձեք հնարավորինս շատ փոքր մոմեր փչել՝ առավելագույն թվով կարճ արտաշնչումներ անելով։

Ծաղկի խանութում.

Պատկերացրեք, որ եկել եք ծաղկի խանութ և զգացել եք ծաղկող բույսերի սքանչելի բույրը: Աղմկոտ շունչ քաշեք քթով և դուրս բերեք բերանով (2-3 անգամ):

Վերելակում.

Պատկերացրեք, որ մենք նստում ենք վերելակ և հայտարարում ենք հարկերը։ Որքան բարձր է հատակը, այնքան բարձր է ձայնը և հակառակը: Մենք առաջինից գնում ենք իններորդ, իսկ հետո՝ ներքև:

Նստեք նրանց տեղերը և ստուգեք նրանց պատրաստակամությունը դասին:

Կատարեք շնչառական վարժություններ.

Առարկա:

  • Կարողանալ վարժություններ կատարել խոսքի և շնչառական ապարատի զարգացման համար:

Մետաթեմա:

Հաղորդակցական:

  • սովորեք արտահայտել ձեր մտքերը բավարար ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ՝ հաղորդակցության առաջադրանքներին և պայմաններին համապատասխան

2. Դասի թեմայի որոշում. Նպատակի կարգավորում. (4 րոպե)

Նայեք տախտակին, ի՞նչ է պատկերված նկարում:

Ի՞նչ են անում նկարազարդման հերոսները:

Ուշադրություն դարձրեք շներին, ինչ են անում:

Փորձե՛ք պատկերացնել, թե ինչպիսի՞ն է լինելու այն ստեղծագործության անունը, որը մենք այսօր կկարդանք։ (Շները խաղում են)

Որտե՞ղ կարող ենք ստուգել՝ արդյոք ստեղծագործությունն այդպես է կոչվում։

Ի՞նչ նպատակ կարող ենք դնել դասի համար:

Նրանք նայում են նկարազարդմանը, անվանում են պատկերված կերպարներին և ասում, թե ինչ են անում նկարազարդման հերոսները:

Դասարանում գուշակություններ արեք աշխատանքի վերնագրի մասին:

Դասագրքի հետ աշխատանք. Դասի թեման է «Շներ խաղալը»:

Մետաթեմա:

Կարգավորող

  • - ուսուցչի օգնությամբ կամ ինքնուրույն որոշել և ձևակերպել դասի գործունեության նպատակը.
  • - սովորեք արտահայտել ձեր ենթադրությունները, նկարագրել նկարազարդումների, նկարների հետ աշխատելու հիման վրա.

Ճանաչողական:

  • գիտելիքները կառուցելու ունակություն, խոսքի հայտարարություն գիտակցաբար կառուցելու ունակություն

Կարգավորող:

  • գնահատումը ուսանողների կողմից արդեն սովորածի և դեռ սովորելու կարիքի նույնականացումն ու իրազեկումն է:

3. Անհրաժեշտ գիտելիքների թարմացում (5 րոպե)

Խնդրում եմ նայեք էկրանին և մի փոքր լսեք հեղինակի մասին, հետո ես հարցեր կտամ իմ պատմության մասին։

Կոնստանտին Դմիտրիևիչ Ուշինսկին (1824-1871) ծնվել է Տուլայում, իր մանկությունն անցկացրել է Նովգորոդի մոտ՝ ծնողների փոքրիկ կալվածքում։ Ավագ դպրոցն ավարտելուց հետո՝
Ուշինսկին ընդունվել է Մոսկվայի համալսարան Իրավագիտության ֆակուլտետև այն փայլուն ավարտեց: 1854 թվականին, 30 տարեկան հասակում, Ուշինսկին հասցրել է նշանակվել նախ՝ որպես ռուս գրականության ուսուցիչ, իսկ հետո՝ Գատչինայի որբերի ինստիտուտի տեսուչ։ Կ.Դ. Ուշինսկին հրատարակել է երկու ուսումնական գիրք, որոնցից մեկը այբուբենն է։ Դասագրքերը նախատեսված էին ընթերցանության ուսուցման համար և պարունակում էին ուսուցողական բնույթի պատմվածքներ ու հոդվածներ։

Նա երկար չապրեց. մահացավ 47 տարեկանում, բայց իր համար կարճ կյանքշատ բան արեց. Նա կատարեց իր պատանեկան երազանքը, որը գրված էր իր օրագրում. «Իմ կյանքի միակ նպատակն է հնարավորինս շատ լավ բան անել հայրենիքիս համար, և ես պետք է իմ ողջ կարողություններն ուղղեմ դրան»:

Որտե՞ղ է ծնվել Կ.Դ. Ուշինսկի՞ն։

Ո՞ր թվականին:

Քանի՞ գիրք է հրատարակել Կ.Դ. Ուշինսկի՞ն։

Ի՞նչ գրքեր էին դրանք և ինչու:

Լսեք պատմությունը Կ.Դ. Ուշինսկին.

Պատասխանել հարցերին

Հաղորդակցական:

  • քննարկման ընթացքում սեփական մտքերը բավարար ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ արտահայտելու կարողություն

Ճանաչողական:

  • խոսքի արտասանություն գիտակցաբար կառուցելու ունակությունը.

4. Մոտիվացիա ճանաչողական գործունեություն(1 րոպե)

Նայեք գրատախտակին, այնտեղ գրված են մի քանի բառեր: Ի՞նչ եք կարծում, որո՞նք են այս բառերը: Ի՞նչ են նշանակում:

Ի՞նչ պետք է անենք, որպեսզի պարզենք, թե դրանք ինչ նկատի ունեն և ում են պատկանում:

Սահեցրեք «Պոլկան», «Պուգ», «Վոլոդյա» բառերով:

Անձնական:

  • նոր գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերելու հետաքրքրասիրության և հետաքրքրության զարգացում.

5. Ճանաչողական գործունեության կազմակերպում (10ր).Ուսանողների կողմից նոր գիտելիքների «բացահայտում».

Կարդում է լեզվի պտույտ՝ հպելով ռիթմին և բարձրացնելով տեմպը:

Հնձի՛ր, ցողի՛ր, քանի դեռ ցողը կա, ցողը հեռացի՛ր, և մենք տուն կգնանք

Ինչպիսի՞ն էին շները: (մեծ և փոքր)

Ինչ են նրանց մականունները7 (Պոլկան, Պուգ)

Լսեք, թե ինչպես է ուսուցիչը կարդում լեզվի պտույտ:

Ուսուցչի հետ նրանք մատներով հարվածում են ռիթմին և կարդում։

Կարդում են առանց ուսուցչի ռիթմը թակելով։

Բարձրացրեք տեմպը ամբողջ ընթերցման ընթացքում:

Երեք լավ ընթերցող երեխաներ աշխատանքը կարդում են հերթականությամբ։

Պատասխանել հարցերին.

Առարկա:

- Կարողանալ վարժություններ կատարել խոսքի և շնչառական ապարատի զարգացման համար:

- Իմաստային ընթերցանության տիրապետում.

6. Անկախ գործնական գործունեության կազմակերպում (15ր).

Այժմ առաջին շարքը նորից կարդում է իր համար առաջին պարբերությունը։ Իսկ երկրորդն ու երրորդը երկրորդ պարբերությունն են։ Պատասխանել հարցերին.

1 պարբերություն: Ո՞ւմ աչքերով ենք դիտելու, թե ինչ է կատարվում։(Տղայի Վոլոդյայի աչքերով)

2 պարբերություն (2 տող). -Ի՞նչ իմացանք Պոլկանի մասին։ (մեծ, մռայլ, հսկայական թաթեր, բարենպաստ տեսք ունեին)

Ի՞նչ է նշանակում մեծ, ինչպե՞ս կարող եմ այլ կերպ ասել:(մեծահասակ)

Ինչպե՞ս եք հասկանում «մռայլ» բառը:վատ տրամադրությունտխուր, տխուր)

Ի՞նչ է նշանակում «բարենպաստ»:(բարերար, նվաստացուցիչ, ինչ-որ մեկի օգտին)

2 պարբերություն (3 տող).

Եվ եթե նա փոքր է, գուշակեք, թե ինչպիսի կերպար կարող է լինել:(ժիր, չարաճճի, զվարճալի, ինքնահավան)

Գտե՛ք և կարդացե՛ք, թե ինչպես է Պուգն իրեն պահում Պոլկանի հետ։ Ինչ արեցիր? Գտեք գործողության բառեր(վազեց, սկսեց նետել և հաչել; բռնեց, շատ նյարդայնացավ)

Շները խաղացի՞ն։

Կարդա՞ք, թե ինչ է ասել Վոլոդյան շներին նայելիս.(«Մի րոպե, նա ձեզ դաս կտա», - ասաց Վոլոդյան: «Նա ձեզ դաս կտա»):

3 պարբերություն.

Գտեք, թե ում կարող էր վիրավորել Վոլոդյան։(կրտսեր եղբայրներ և քույրեր)

Գիտեք, տղերք, տեքստից պարզ չէ, թե Վոլոդյան արդեն ունի եղբայրներ և քույրեր, բայց իմաստուն հայրը զգուշացնում է որդուն:

Գտեք հիմնական բառերը. Կարդացեք այն։

(մեծի ու ուժեղի համար ամոթ է նեղացնել փոքրին ու թույլին)

- Արդյո՞ք այս հիմնական բառերը վերաբերում են միայն շներին: Արդյո՞ք մարդիկ պետք է հիշեն նրանց և հետևեն նրանց:

Առաջին շարքը վերլուծում է առաջին պարբերությունը: Երկրորդը և երրորդը երկրորդ պարբերությունն են։

Վերլուծեք երրորդ պարբերությունը և գտեք հիմնական գաղափարը:

Պատասխանել հարցերին.

Առարկա:

- Աշխատանքի վերլուծություն էթիկական տեսանկյունից

- Իմաստային ընթերցանության տիրապետում.

Մետաթեմա:

Ճանաչողական

  • վերլուծել առարկաները՝ հատկանիշները բացահայտելու համար;

Հաղորդակցություն

  • սովորեք արտահայտել ձեր մտքերը բավարար ամբողջականությամբ և ճշգրտությամբ՝ հաղորդակցության առաջադրանքներին և պայմաններին համապատասխան:

7. Պլանավորված արդյունքների հասնելու ախտորոշում (2 րոպե)

Տեքստից հետո ձեզ տրվում են բառեր. Ի՞նչ են նշանակում:

Ընտրեք այն բառերը, որոնք Վոլոդյան պետք է սովորի Պոլկանից։

Նրանք դասագրքում ընտրում են որակներ, որոնք Վոլոդյան պետք է սովորի Պոլկանից։

Ճանաչողական:

  • գիտակցաբար և կամավոր հայտարարություններ կառուցելու ունակություն:

8. Ամփոփում. Արտացոլում. (5 րոպե)

- Ո՞րն էր մեր դասի նպատակը: Հասե՞լ ենք դրան։

Որո՞նք էին ստեղծագործության հերոսների անունները:

Ո՞րն է ստեղծագործության հիմնական գաղափարը:

Նայեք գրատախտակին և լրացրեք նախշերը:

Պատասխանել հարցերին.

Կառուցեք արտացոլող նախադասություններ՝ օգտագործելով կաղապարներ գրատախտակին:

Ճանաչողական:

  • գիտելիքների կառուցման ունակություն;

գործընթացների և կատարողականի արդյունքների գնահատում

Կարգավորող:

  • կամային ինքնակարգավորում;

իրազեկում այն ​​մասին, թե ինչ է արդեն սովորել և ինչ դեռ պետք է սովորել

Հաղորդակցական:

  • սեփական մտքերն արտահայտելու ունակություն;

գնահատելով սեփական և ընդհանուր կրթական գործունեության որակը

Լրացուցիչ ստեղծագործական առաջադրանքներ

  1. Կարդացեք տեքստը Կ.Դ. Ուշինսկի «Դա լավ չի կտրված, բայց սերտորեն կարված է»: Պատասխանել հարցերին.

Նշե՛ք այս ստեղծագործության հերոսներին: (Նապաստակ և ոզնի)

Նկարագրե՛ք նապաստակին: (Սպիտակ, հարթ)

Նկարագրեք ոզնին. (Փշոտ, տգեղ)

Ի՞նչ ասաց նապաստակը ոզնուն: (Որ նրա զգեստը տգեղ է և քերծվածք)

Ճի՞շտ է նա։

Ի՞նչ պատասխանեց ոզնին նապաստակին. (Այդ փշերը փրկում են շների և գայլերի ատամներից)

Ո՞րն է այս ստեղծագործության հիմնական գաղափարը: (Ինչը կարևոր չէ տեսքը, բայց ներքին խաղաղությունը կարևոր է)

  1. Կարդացեք տեքստը Կ.Դ. Ուշինսկի «Միասին մարդաշատ է, բայց բացի դրանից՝ ձանձրալի»

Ի՞նչ ասաց եղբայրը քրոջը. (Մի դիպչիր վերևին)

Ի՞նչ ասաց քույրդ: (Մի դիպչեք տիկնիկներին)

Ի՞նչ արեցին երեխաները (նստեցին անկյուններում և ձանձրացան)

Ինչու՞ էին երեխաները ձանձրանում: (Ավելի հետաքրքիր է միասին խաղալ)

Ո՞րն է հիմնական գաղափարը: (Ապրեք միասին և մի վիճեք)

Կարդացեք աշխատանքները և պատասխանեք ուսուցչի հարցերին:

Առարկա:

  • Իմաստային ընթերցանության տիրապետում.
  • Ծանոթացեք և վերլուծեք Կ.Դ. Ուշինսկին.

Մետաթեմա:

Ուսումնական սլայդ 2

«Խաղող շներ»՝ Կ.Դ. Ուշինսկին

Կոնստանտին Դմիտրիևիչ Ուշինսկի (1824-1871) «Հայրենիքիս համար որքան հնարավոր է շատ լավ բան անելը իմ կյանքի միակ նպատակն է, և ես պետք է իմ բոլոր կարողություններն ուղղեմ դրան»:

Պոլկան Պուգ Վոլոդյա

Հնձի՛ր, հնձի՛ր, քանի դեռ ցողը կա, ցողից հեռու, և մենք տուն ենք:

Մեծի ու ուժեղի համար ամոթ է փոքրին ու թույլին նեղացնելը։

Ոչ լավ կտրված, բայց ամուր կարված Սպիտակ, խնամված փոքրիկ նապաստակն ասաց ոզնուն. «Ինչ տգեղ, փշոտ զգեստ ունես, եղբայր»: -Ճիշտ է,- պատասխանեց ոզնին,- բայց իմ փշերը փրկում են ինձ շան ու գայլի ատամներից. Ձեր գեղեցիկ մաշկը նույն կերպ է ծառայում ձեզ? Նապաստակը պատասխանելու փոխարեն պարզապես հառաչեց.

Միասին նեղ է, բայց բացի դրանից՝ ձանձրալի։ Եղբայրն ասում է քրոջը. Քույրը պատասխանում է եղբորը. «Մի դիպչիր իմ տիկնիկներին»: Երեխաները նստեցին տարբեր անկյուններում, բայց շուտով երկուսն էլ ձանձրացան։ Ինչու՞ էին երեխաները ձանձրանում:




Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի