Додому Біль у зубі Акмеїзм як літературний напрямок. Акмеїзм у літературі

Акмеїзм як літературний напрямок. Акмеїзм у літературі

Назва "акмеїзм" походить від грецьк. "акме" - вістря, вершина.
Теоретична основа – стаття Н.Гумільова «Спадщина символізму та акмеїзм». Акмеїсти: Н.Гумільов, А.Ахматова, С.Городецький, М.Кузмін.

АКМЕІЗМ - ​​модерністська течія, що декларувала конкретно-чуттєве сприйняття зовнішнього світу, Повернення слову його початкового, не символічного сенсу.

На початку свого творчого шляхумолоді поети, майбутні акмеїсти, були близькі до символізму, відвідували "іванівські середовища"- літературні збори на петербурзькій квартирі Вяч.Іванова, що отримала назву "вежа". У “вежі” велися заняття з молодими поетами, де вони навчалися віршування. У жовтні 1911 року слухачі цієї “поетичної академії” започаткували нове літературне об'єднання “Цех поетів”. "Цех" був школою професійної майстерності, а керівниками його стали молоді поети Н.Гумільов та С.Городецький. Вони ж у січні 1913 року у журналі “Аполлон” опублікували декларації акмеїстичної групи.

Нове літературна течія, що згуртувало великих російських поетів, проіснувало недовго. Творчі пошуки Гумільова, Ахматової, Мандельштама вийшли за межі акмеїзму. Але гуманістичний зміст цієї течії був значний - відродити в людини спрагу життя, повернути відчуття її краси. До нього увійшли також А. Ахматова, О. Мандельштам, М. Зенкевич, В. Нарбут та ін.

Акмеїстів цікавить реальний, а не потайбічний світ, краса життя її конкретно - чуттєвих проявах. Туманності та натякам символізму було протиставлено мажорне сприйняття дійсності, достовірність образу, чіткість композиції. У чомусь поезія акмеїзму - відродження "золотого століття", часу Пушкіна та Баратинського.

Вищою точкою в ієрархії цінностей їм була культура, тотожна загальнолюдської пам'яті. Тому такі часті в акмеїстів звернення до міфологічним сюжетам та образам. Якщо символісти у творчості орієнтувалися музику, то акмеїсти - на просторові мистецтва: архітектуру, скульптуру, живопис. Тяжіння до тривимірного світу виявилося у захопленні акмеїстів предметністю: барвиста, часом екзотична деталь могла використовуватися з мальовничою метою.

Естетика акмеїзму:
- Світ треба сприймати в його зримій конкретності, цінувати його реалії, а не відриватися від землі;
- треба відродити любов до свого тіла, біологічного початку в людині, цінувати людину, природу;
- Джерело поетичних цінностей знаходиться на землі, а не в ірреальному світі;
- у поезії має бути злито воєдино 4 початку:
1) традиції Шекспіра у зображенні внутрішнього світулюдину;
2) традиції Рабле у оспівуванні тіла;
3) традиції Війона у оспівуванні радостей життя;
4) традиції Готьє у оспівуванні сили мистецтва.

Основні принципи акмеїзму:
- Звільнення поезії від символістських закликів до ідеального, повернення їй ясності;
- відмова від містичної туманності, прийняття земного світу у його різноманітті, зримої конкретності, звучності, барвистості;
- Прагнення надати слову певне, точне значення;
- предметність та чіткість образів, відточеність деталей;
- звернення до людини, до «справжності» її почуттів;
- поетизація світу первозданних емоцій, первісно-біологічного природного начала;
- перекличка з минулими літературними епохами, найширші естетичні асоціації, «сум з світової культури».

Відмінні риси акмеїзму:
- гедонізм (насолода життям), адамізм (звіряча сутність), кларизм (простота та ясність мови);
- ліричний сюжет та зображення психології переживання;
- Розмовні елементи мови, діалоги, оповідання.

30.03.2013 27098 0

Урок 22
Акмеїзм як літературна течія.
Витоки акмеїзму

Цілі:дати поняття про акмеїзм як літературну течію; визначити витоки російського акмеїзму; визначити роль російських поетів Н. Гумільова, С. Городецького, А. Ахматової, О. Мандельштама та інших у розвитку російського акмеїзму.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання.

Запитання для перевірки домашнього завдання:

1. Що відрізняє модернізм від реалізму?

2. Які погляди символістів в розвитку російської литературы?

3. Як виявилося творчість У. Брюсова групи символістів? (Відповіді на основі лекції попереднього уроку та статті «Символізм» на с. 22–23 у підручнику.)

ІІ. Робота на тему уроку. лекція.

Акмеїзм – ще одна літературна течія, яка виникла на початку 1910-х років і генетично була пов'язана із символізмом. Молоді поети відвідували у 1900-ті роки «іванівські середи» – збори на петербурзькій квартирі Вяч. Іванова, що отримала в їхньому середовищі назву «вежа».

У надрах гуртка в 1906–1907 роки поступово склалася група поетів, яка назвала себе гуртком молодих. Стимулом до їхнього зближення була опозиційність до символістської поетичної практики.

З одного боку, «молоді» прагнули навчитися у старших колег віршованої техніки, але з іншого – хотіли б подолати утопізм символістських теорій.

У 1909 році учасники гуртка молодих, в якому активністю виділявся С. Городецький, попросили Вяч. Іванова, І. Анненського та М. Волошина прочитати для них курс лекцій з віршування.

Так було засновано «Товариство ревнителів художнього слова», або, як почали називати його поети, що навчалися віршування, «Поетична академія».

У жовтні 1911 року слухачі «Поетичної академії» започаткували нове літературне об'єднання – «Цех поетів». Найменування гуртка, утворене за зразком середньовічних назв ремісничих об'єднань, вказувало на ставлення учасників до поезії як до професійної сфери діяльності.

Керівниками «Цеху» стали вже не метри символізму, а поети наступного покоління – Н. Гумільов та С. Городецький.

1912 року на одному із засідань «Цеху» його учасники вирішили оголосити про виникнення нової поетичної течії. З різних запропонованих спочатку назв прижилося дещо самовпевнене «акмеїзм» (від грец. acme- Вища ступінь чогось, розквіт, вершина, вістря). З кола учасників «Цеху» виділилася вужча і естетично більш згуртована група поетів, які почали називати себе акмеїстами. До них належали Н. Гумільов, А. Ахматова, С. Городецький, О. Мандельштам. Інші учасники «Цеху» (серед них Г. Адамович, Г. Іванов та ін), не будучи правовірними акмеїстами, становили периферію течії.

Першою ластівкою естетичної реформи акмеїзму прийнято вважати статтю Кузміна «Про прекрасну ясність», надруковану 1910 року. Стаття декларувала стильові принципи «прекрасної ясності»: логічність художнього задуму, стрункість композиції, чіткість організації всіх елементів художньої форми. Робота Кузміна закликала до більшої нормативності творчості, реабілітувала естетику розуму та гармонії і цим протистояла крайнощам символізму.

Слід зазначити, що з найбільш авторитетних вчителів для акмеїстів були й ті, хто зіграв помітну роль й у символізмі – І. Анненський, М. Кузмін, А. Блок. Отже, можна сказати, що акмеїсти успадковували досягнення символізму, нейтралізуючи деякі його крайнощі. У програмній статті «Спадщина символізму та акмеїзм» Н. Гумільов називав символізм «гідним батьком», але підкреслював при цьому, що нове покоління виробило інший – «мужньо твердий і ясний погляд на життя».

Акмеїзм, на думку Гумільова, є спроба заново відкрити цінність людського життя, відмовившись від «нецнотливого» прагнення символістів пізнати непізнаване: простий предметний світ значний сам собою.

Головного значення набуває, на думку теоретиків акмеїзму, художнє освоєння різноманітного та яскравого земного світу.

Підтримуючи Гумільова, ще категорично висловився С. Городецький: «Боротьба між акмеїзмом і символізмом... є насамперед боротьба за цей світ, що звучить, барвистий, що має форми, вагу та час...» Це положення програми акмеїстів можна проілюструвати віршем С. Городецького «Адам»:

Просторий світ і багатозвучний,

І багатобарвніший веселок він,

І ось Адамові він доручений,

Винахіднику імен.

Назвати, дізнатися, зірвати покриви

І пустих таємниць, і старої імли -

Ось перший подвиг. Подвиг новий –

Живий землі заспівати хвали.

В основному «подолання» символізму відбувалося не так у сфері спільних ідей, як у галузі поетичної стилістики.

Нова течія принесла з собою не так новизну світогляду, як новизну смакових відчуттів: цінувалися такі елементи форми, як стилістична рівновага, мальовнича чіткість образів, точно виміряна композиція, відточеність деталей.

У віршах акмеїстів естетизувалися тендітні грані речей, стверджувалася «домашня» атмосфера милування «милими дрібницями».

Це, щоправда, означало відмовитися від духовних пошуків. Найвище місце в ієрархії акмеїстських цінностей займала культура. «Сумом за світовою культурою» назвав акмеїзм О. Мандельштам.

Особливим було ставлення до категорії пам'яті. Пам'ять – найважливіший естетичний компонент у творчості найзначніших художників цієї течії – А. Ахматової, Н. Гумільова та О. Мандельштама, саме акмеїзм виступив за необхідність збереження культурних цінностей.

Акмеїзм спирався різні культурні традиції. Об'єктами ліричного осмислення в акмеїзмі часто ставали міфологічні сюжети, образи та мотиви живопису, графіки, архітектури; активно використовувалися літературні цитати.

Визначним захопленням акмеїстів стала предметність: якась екзотична деталь могла використовуватися в чисто мальовничій функції. Такими є яскраві подробиці африканської екзотики в ранніх віршах Н. Гумільова.

Святково прикрашеним, у грі кольору та світла, є, наприклад, «подібний до кольорових вітрил корабля» жираф:

Йому граціозна стрункість і нега дана,

І шкіру його прикрашає чарівний візерунок,

З яким рівнятися насмілиться тільки місяць,

Дроблячись і гойдаючись на волозі широких озер.

Акмеїсти виробили тонкі методи передачі внутрішнього світу ліричного героя. Часто стан почуттів не розкривався безпосередньо, він передавався психологічно значним жестом, рухом, перерахуванням речей. Подібна манера «матеріалізації» переживань була характерною, наприклад, для багатьох віршів А. Ахматової.

Нова літературна течія, що згуртувала великих російських поетів, проіснувала недовго.

На початку Першої Першої світової рамки єдиної поетичної школи стали їм тісні, а індивідуальні творчі устремління виводили їх межі акмеїзму.

Так, Н. Гумільов еволюціонував у бік релігійно-містичного пошуку, що виявилося в його останній збірці «Вогненний стовп» (1921), у творчості А. Ахматової зміцнилася орієнтація на психологізм і моральні пошуки, поезія О. Мандельштама була зосереджена філософською та відрізнялася підвищеною асоціативністю образного слова.

Після початку війни утвердження найвищих духовних цінностей стало основою творчості колишніх акмеїстів.

У їхніх творах наполегливо зазвучали мотиви совісті, сумніви, душевної тривоги та навіть самоосуду.

ІІІ. Індивідуальне повідомлення

Про життя та творчість Георгія Володимировича Іванова (за матеріалами підручника, с. 154–161).

IV. Робота із підручником.

Прочитайте статтю "Акмеїзм", с. 24–25. Запишіть у зошит та прокоментуйте основні положення статей теоретиків акмеїзму Гумільова («Спадщина символізму та акмеїзм») та Городецького («Деякі течії в сучасній російській поезії»).

V. Підсумки уроку.

Домашнє завдання:

Запитання для домашньої підготовки:

1. Що являла собою акмеїстична група?

2. Які погляди Гумільова на цю нову течію?

грец. - Найвищий розквіт) - напрямок у російській поезії поч. XX ст., що виступало за поетизацію почуттів, точність значення слів (А. Ахматова, Н. Гумільов, О. Мандельштам та ін.).

Відмінне визначення

Неповне визначення ↓

АКМЕЇЗМ

від грец. akmе – найвищий ступінь чогось, квітуча сила), течія в російській поезії 1910-х рр. Акмеїзм виник з літературної школи «Цех поетів» (1911-14), яку очолювали Н. С. Гумільов та С. М. Городецький, секретарем була А. А. Ахматова, до складу цієї школи входили Г. В. Адамович, Ст. В. Гіппіус, М. А. Зенкевич, Г. В. Іванов, О. Е. Мандельштам, В. І. Нарбут та ін. Гумільова («Спадщина символізму та акмеїзм») та С. М. Городецького («Деякі течії в сучасній російській поезії»), опубл. у близькому до "Цеху поетів" журналі "Аполлон". Пізніше принципи цієї течії були сформульовані О. Е. Мандельштамом (насамперед у статті «Ранок акмеїзму», 1919). Поетами, які заявили про себе як про учасників нової течії, стали Н. С. Гумільов, С. М. Городецький, А. А. Ахматова, О. Е. Мандельштам, М. А. Зенкевич, В. І. Нарбут. Для літературних декларацій та творчості акмеїстів характерне відштовхування від попереднього літературного спрямування – символізму, від властивих символізму багатозначності слова та алегорії. Точність, предметність слова, встановлення на його пряме значення, відмова від містики та прихильність до цінностей земного буття – відмінні рисиакмеїзму. У поезії акмеїстів відмінності переважають над загальними рисамитому єдність акмеїзму мала багато в чому умовний характер. "Ядро" цієї течії склали Н. С. Гумільов, А. А. Ахматова, О. Е. Мандельштам. Їхню поезію зближує висока роль цитатності, встановлення на діалог зі світовою поетичною традицією.

Назва літературного модерністського напряму в російській поезії початку ХХ століття акмеїзим походить від грецького слова«akme», в перекладі на російську означає розквіт, пік або вершина чогось (за іншими версіями термін походить від грецького коріння псевдоніма Ахматової «akmatus»).

Ця літературна школа була створена на противагу символізму, як відповідь на його крайнощі та перегини. Акмеїсти боролися за повернення поетичному слову ясності та матеріальності та за відмову від напускання таємничого туману містицизму при описі дійсності (як це було прийнято у символізмі). Адепти акмеїзму виступали за точність слова, предметність тем і образів, прийняття навколишнього світу в усьому його різноманітті, барвистості, звучності та конкретної, що відчутно.

Основоположниками акмеїзму вважаються такі російські поети Срібного віку російської поезії як Микола Гумільов, Ганна Ахматова та Сергій Городецький, пізніше до них приєднався О. Мандельштам, В. Нарбут, М. Зенкевич.

У 1912 році вони засновують власну школу професійної майстерності «Цех поетів», у 1913 році в журналі «Аполлон» з'являються статті Гумільова «Спадщина символізму та акмеїзм» та С. Городецького «Деякі течії в сучасній російській поезії», в яких вперше з'являється термін « акмеїзм», описуються його основні особливості. У цих статтях, які є своєрідною програмою руху акмеїстів, проголошувалися його головний гуманістичний задум - відродження у людей нової спраги до життя, повернення відчуття її барвистості та яскравості. Перші твори поетів-акмеїстів було опубліковано у третьому номері журналу «Аполлон» (1913 р.) після виходу статей-маніфестів. Протягом 1913-1919 рр. виходив власний журнал акмеїстів «Гіперборей» (тому їх часто називали «гіперборейцями»).

На відміну від символізму, який, на думку багатьох літературних дослідників, має незаперечні подібності з музичним мистецтвом (подібно до музики він також загадковий, багатозначний, може мати велику кількість трактувань), творчості акмеїзму ближчі такі просторові тривимірні напрямки в мистецтві як архітектура, скульптура або живопис.

Вірші-поетів акмеїстів відрізняються не тільки дивовижною красою, а ще й точністю, складністю, гранично простим змістом, зрозумілим для будь-якого читача. Використані у творах акмеїстів слова покликані передавати саме той сенс, який у них закладено спочатку, відсутні різні перебільшення чи порівняння, практично не використовуються метафори та гіперболи. Поетам-акмеїстам була далека агресивність, політичні та соціальні темиїх не цікавили, велике значеннянадається вищим людським цінностям, перше місце висувається духовний світ людини. Їхні вірші дуже легкі для розуміння, слухового сприйняттяі запам'ятовування, адже складні речі в їхньому талановитому описі стають простими і зрозумілими для кожного з нас.

Представників даної літературної течії поєднувало не тільки єдине захоплення новою школою поезії, в житті вони теж були друзями та однодумцями, їхня організація відрізнялася великою згуртованістю та єдністю поглядів, хоча в них і була відсутня певна літературна платформа та стандарти, на які вони могли б спиратися при написанні своїх творів. Вірші кожного з них, що відрізняються структурою, характером, настроєм та іншими творчими особливостями, були гранично конкретні, доступні розумінню читачів, як того й вимагала школа акмеїзму, і не викликали після їх прочитання додаткових питань.

Незважаючи на дружбу та згуртованість між поетами-акмеїстами обмежені рамки даного літературного спрямування для таких геніальних поетів як Гумільов, Ахматова чи Мандельштам, незабаром стали тісними. Після розбрату Гумільова з Городецьким у лютому 1914 року школа професійної майстерності «Цех поетів» після двох років свого існування, випущених 10 випусків журналу «Гіперборей» та кількох поетичних збірок розпалася. Хоча поети цієї організації не перестали себе відносити до даного літературного спрямування та друкувалися в літературних журналах та газетах, у яких видавці назвали їх акмеїстами. Продовжувачами ідей Гумільова називали себе молоді поети Георгій Іванов, Георгій Адамович, Микола Оцуп, Ірина Одоєвцева.

Унікальною особливістю такого літературного спрямування як акмеїзм є те, що зародився він і отримав розвиток виключно на території Росії, вплинув на подальший розвитокРосійська поезія початку ХХ століття. Неоціненною заслугою поетів-акмеїстів літературні дослідники називають винахід особливого, тонкого способупередачі духовного світуліричних персонажів, які можуть бути віддані за допомогою одного єдиного руху, жесту, способом перерахування будь-яких речей або важливих дрібниць, що викликають появу в уяві читачів безлічі асоціацій. Ця геніально проста своєрідна «матеріалізація» почуттів і переживань головного ліричного героя має величезну силу впливу і стає зрозумілою і доступною кожному читачеві.


У 1911 році серед поетів, які прагнули створити новий напрямок у літературі, виникає гурток “Цех поетів”, на чолі якого стають Микола Гумільов та Сергій Городецький.

Виникнення акмеїзму.


«Акме» - пік, цвітіння, розквіт.

Акмеїзм

- літературна течія, що протистоїть символізму і що виникло на початку XX століття в Росії . Акмеїсти проголошували матеріальність, предметність тематики та образів, точність слова .


Втілення поезії ясності, речей

Мета творчості

Ставлення до реальності

Повне прийняття реальності


Прагнення надати слову певного точного значення

Ставлення до слова

Інтерес до попередньої культури, її традицій

Ставлення до попередніх культур


  • Предметність, точність
  • Сюжетність
  • Прагнення діалогу
  • Чіткість, стрункість композиції
  • Оспівування краси життя, утвердження вічних цінностей .

Сьогодні, я бачу, особливо сумний твій погляд

І руки особливо тонкі, коліна обійнявши.

Послухай: далеко, далеко, на озері Чад

Вишуканий бродить жирафа.

Йому граціозна стрункість і нега дана,

І шкіру його прикрашає чарівний візерунок,

З яким рівнятися насмілиться тільки місяць,

Дроблячись і гойдаючись на волозі широких озер.

Вдалині він подібний до кольорових вітрил корабля,

І біг його плавно, як радісний пташиний політ.

Я знаю, що багато чудесного бачить земля,

Коли на заході сонця він ховається в мармуровий грот.

представники.

Я знаю веселі казки таємничих країн

Про чорну діву, про пристрасть молодого вождя,

Але ти надто довго вдихала важкий туман,

Ти вірити не хочеш у що-небудь, крім дощу.

І як я тобі розповім про тропічний сад,

Про стрункі пальми, про запах неймовірних трав.

Ти плачеш? Послухай... далеко, на озері Чад

Вишуканий бродить жирафа.

Микола Гумільов

Звідки я прийшов, не знаю... Не знаю я, куди піду…


Я здригаюся від холоду,-

Мені хочеться оніміти!

А в небі танцює золото,

Наказує мені співати.

Томись, музикант стривожений,

Люби, згадуй і плач,

І, з тьмяної планети кинутий,

Підхоплюй легкий м'яч!

Так ось вона, справжня

З таємничим світом зв'язок!

Яка туга щемлива,

Яка біда трапилася!

Що, якщо, здригнувшись неправильно,

Мерехтлива завжди,

Своєю шпилькою заіржавленою

Дістане мене зірка?

О.Е.Мандельштам


Смерть

Настане час, коли мене не стане,

Помчать дні без утримання, як усі.

Все те ж сонце в ніч променями вдарить

І трави спалахнуть у ранковій росі.

І людина, незліченна, як зірки,

Свій новий подвиг для мене розпочне.

Але пісенька, яку я створив,

У його працях хоч іскрою блисне.



Нове на сайті

>

Найпопулярніше