Ev Diş müalicəsi Dərsin adı: Boş vaxtlarınızda nə ilə məşğul olursunuz? Yeni biliklərin kəşfi.

Dərsin adı: Boş vaxtlarınızda nə ilə məşğul olursunuz? Yeni biliklərin kəşfi.

İngilis dili dərs planı, 5-ci sinif Kuzovlev V. P.
Dərsin adı: Boş vaxtlarınızda nə ilə məşğul olursunuz?

Dərsin məqsəd və vəzifələri:

Sosial-mədəni aspekt- İngilis həmyaşıdlarının asudə vaxtlarını dostları və valideynləri ilə, oyunlarla necə keçirdiklərini öyrənmək binqo, Amerikalı uşaqların sevimli cizgi filmləri ilə SimpsonlarRugrats;
R inkişaf aspekti- diqqətin, yaddaşın, nitq vahidlərini müqayisə etmək və müqayisə etmək, ümumiləşdirmə qabiliyyətinin inkişafı; söz əmələ gətirmə elementlərinə görə rus dili ilə bənzətmə ilə təxminlərin inkişafı; ünsiyyət bacarıqlarının inkişafı;
IN təhsil aspekti- ehtiyacın yetişdirilməsi sağlam yol dostlar və ailə ilə həyat və faydalı əyləncə, cütlər və qruplarda işləyərkən əməkdaşlığa və qarşılıqlı yardıma ehtiyac və bacarıqları inkişaf etdirmək;
U təhsil aspekti- leksik nitq bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi; əlaqəli vəzifə: məlumatı tam başa düşmək və konkret məlumatı çıxarmaq üçün oxu/dinləmə bacarıqlarının inkişafı.
Nitq materialı:
məhsuldar
: leksik - hovuz, səyahət etmək, şəkil çəkmək, darıxmaq, tapmaca etmək:
qrammatik - Present Simple.

Gözlənilən nəticələr:

Şəxsi-ailə adət-ənənələrinə hörmət və onlara diqqətli münasibət; nəzakətli davranış qaydaları, nitq mədəniyyəti haqqında xüsusi biliklər; dostluq və dostluq ideyası, onların maraqlarına və hobbilərinə diqqətli münasibət; başqa xalqların dilinə və mədəniyyətinə hörmətin artırılması.

Meta mövzu- dünyanı və digər mədəniyyətləri dərk etmək vasitəsi kimi xarici dil haqqında təsəvvür yaratmaq; dil bacarıqlarının inkişafı: eşitmə və vizual fərqləndirmə, təqlid, təxmin etmək, semantik gözlənti, linqvistik nümunələri müəyyən etmək; UUD-nin inkişafı: müqayisə, təhlil, sintez, ümumiləşdirmə, təsnifatın məntiqi hərəkətlərindən istifadə edin müxtəlif əlamətlər, analogiya və səbəb-nəticə əlaqələrinin qurulması; zəruri məlumatları vurğulamaq, ümumiləşdirmək və qeyd etmək; müstəqil işləmək, sinifdə və evdə işini rasional təşkil etmək.

Mövzu- nitq fəaliyyətinin əsas növlərində ünsiyyət bacarıqlarının mənimsənilməsi:

Danışan- sorğu dialoqu aparmaq, həmsöhbətə sual vermək və onun suallarını cavablandırmaq; sorğu əsasında verilmiş mövzu üzrə hesabat hazırlamaq.

Dinləyirəm- şifahi nitqi başa düşmək.

Məktub- şifahi ifadələri yazılı şəkildə qeyd edin.

Əsas anlayışlar: h yeni leksik vahidlərlə tanışlıq: hovuz, səyahət etmək, şəkil çəkmək, darıxmaq, tapmaca etmək; növ-zaman təkrarı İndiki formalar Sadə (təsdiq, inkar və sorğu cümlələrinin qurulması), nizamlı və nizamsız fellər, onların əmələ gəlmə üsulları, -ed sonunun tələffüzü, Uu hərfinin oxunması qaydalarının təkrarı.

Dərs planı:

1. Nitqin hazırlanması.

2. Yeni leksik vahidlərin semantikləşməsi.

3. Nitq fəaliyyətinin əsas növlərində ünsiyyət bacarıqlarının inkişafı:

a) dinləmək;

b) oxumaq;

c) danışan.

4. Present Simple, müntəzəm və nizamsız fellərin zaman formasının təkrarı.

5. Ev tapşırığı.

Dərs problemi: Boş vaxtlarınızda gördüyünüz işlərdən danışmağı bacarın.

Dərs üçün resurs dəstəyi:İllüstrasiyalar, şəkillər müxtəlif növlər siniflər; səs yazısı; qrammatik cədvəl (Present Simple), dərslik, iş dəftəri, oxu kitabı, təqdimat.

Texniki dəstək-kompüter.

Dərsin Təsviri


Mərhələlər

Müəllim və tələbələrin fəaliyyəti

Gözlənilən nəticələr

Nəzarət və qiymətləndirmə

1. Motivasiya

Dərsdə asudə vaxt mövzusu müzakirə olunacaq, ona görə də nitq təlimində şagirdlərin əvvəlki siniflərdə mənimsədikləri asudə vaxt fəaliyyətini təsvir etmək üçün istifadə olunan leksik vahidlər işə salınacaq. İllüstrasiyalar məlumatlandırıcı dəstək kimi istifadə olunur.

Müəllim: Şəkillərdə göstərilən fəaliyyət növlərini adlandırmaq tapşırığı verir.

Fərqli şeylər etməyi xoşlayırıq. Əylənmək üçün nə edə bilərik? (Dərsdə problemli vəziyyət yaradır, tələbələrin bu mövzuda mövcud biliklərini yeniləyir.)

tələbə: Öyrənilən məsələ haqqında bildiklərini xatırlayır,

fərziyyə irəli sürür, yeni materialı öyrənməzdən əvvəl məlumatları sistemləşdirir, dərsin mövzusunu müəyyənləşdirir.



reallaşdırmaq

yenilənir

mövzu ilə bağlı əvvəllər əldə edilmiş biliklər.

Tapşırığın düzgünlüyünü qiymətləndirin, həm fəaliyyətin sonunda, həm də onun icrası zamanı işinizə lazımi düzəlişlər edin; bilmədiyiniz sahəni qiymətləndirin, təhsil məqsədləri və vəzifələri təyin edin (müəllimin köməyi ilə bu mövzuda başqa nə öyrənilməli olduğunu müəyyənləşdirin).


Fərdi nəzarət.

Şəkillərdə təsvir edilən ən çox hərəkəti adlandıra bilən şagirdlər qiymətləndirilir.


2. Məlumat əldə etmək

Müəllim: Dərslikdəki tərcümə və illüstrasiyalardan istifadə edərək yeni leksik vahidləri semantikləşdirir və onların tələffüzünə məşq edir. Məs. 1, səhifə 8.

tələbə: Qulaqdan qəbul edir və müxtəlif fəaliyyətlərin adlarını ingilis dilində təkrarlayır.


Linqvistik təxminlərə əsaslanaraq sözləri semantikləşdirin.

Hərəkətin düzgünlüyünü müstəqil qiymətləndirin və tapşırığa lazımi düzəlişlər edin. Sapmaları aşkar edin

standartdan.


3. İnformasiyanın işlənməsi və müzakirəsi

Müəllim: Səs yazısı ilə işi təşkil edir (mesajı dinləmək, lazımi məlumatları seçmək və onu çevirmək tapşırığı verir. Məs. 2 1), 2), 3).

1) Keçmişdən hansı fəaliyyətlər. 1 Clare və Paul boş vaxtlarında məşğul olurlarmı?

2) Clare, Paul və Megan boş vaxtlarında başqa nə ilə məşğul olurlar? Onlar əylənirlər?

3) Clare və Paulun fəaliyyətlərindən hansını edir/etmirsiniz?

tələbə: İfadələri dinləyin, lazımi məlumatları seçin və özləri haqqında danışın, birinci şəxs fellərini üçüncü şəxs fellərinə çevirin.İndiki zaman.
Müəllim: Cümlənin hissələrini müqayisə etmək və özünüz haqqında oxşar ifadələr qurmaq, hadisələrə münasibətinizi bildirmək tapşırığını verir.

tələbə: Hisslərini müqayisə edərək cümlələr qurur, suallara cavab verməklə münasibət bildirirlər: Klerin ailə fəaliyyəti ilə bağlı hansı faktlar təəccüblüdür (maraqlı, adi/qeyri-adi)?
Müəllim: yeni vəzifə qoyur - dialoq yaratmaq və asudə vaxtlarını necə keçirdiklərini bir-birindən soruşmaq, tələbələrə məsləhətlər verir.

tələbə: Düzgün zaman formasından istifadə edərək sualları düzgün verməyi və onlara cavab verməyi öyrənin.

Anla İngilis dili nitqi xüsusi məlumat çıxarmaq üçün qulaq vasitəsilə. Qrammatik hadisələrin funksional və formal xüsusiyyətlərini bilmək (Present Simple).


Fikrinizi mübahisə etmək üçün şifahi vasitələrdən istifadə edin.
Müzakirə üçün lazımi nitq vasitələrindən istifadə edin; çatışmayan məlumatları əldə etmək üçün suallardan istifadə edə bilmək.

Frontal və fərdi nəzarət.

Dialoq nitq bacarıqlarına nəzarət.



4. Xülasə

Müəllim: Tələbələri oyun oynamağa dəvət edinEyni maraqları olan bir sinif yoldaşı tapın,sinifdə öyrənilən yeni lüğətdən istifadə etmək.
tələbə: Alınan məlumatları sistemləşdirir.
Müəllim: Dərsi yekunlaşdırır və ev tapşırığını izah edir.Ailənizdə birlikdə nə edirsiniz?
tələbə: Ev tapşırığını yazır.

Mövzu üzrə əldə edilmiş bilikləri yeniləyin. Yeni tədris materialında müəllim tərəfindən müəyyən edilmiş fəaliyyət təlimatlarını nəzərə alaraq məqsədə çatmağı müstəqil təhlil edin

Sinifdə öyrənilən materialın monitorinqi.

5.Refeksiya

Müəllim: Şagirdləri dərsdə öz fəaliyyətlərini qiymətləndirməyə dəvət edir, onların fəaliyyətini başa düşməyi və dərk etməyi hədəfləyir. emosional vəziyyət və dərsə şəxsi töhfə. Uşaqlar belə danışırlar:İndi mən edə bilərəm...

Tələbələr də alırlarüç üzlü kartlar:şən, neytral və kədərli. Uşaqlardan onların əhval-ruhiyyəsinə uyğun bir rəsm seçmək xahiş olunur: əhvalınıza uyğun bir rəsm seçin:Ruhunuzu əks etdirən rəsm seçin:
tələbə: Dərsin əvvəlində qarşıya qoyulan məqsədləri əldə edilən nəticələrlə müqayisə edir, fəaliyyətinin nəticələrini qiymətləndirir.


Şagirdlərin təhlil etmək bacarığını inkişaf etdirmək təhsil fəaliyyəti və emosional vəziyyət. Tədris və idrak problemlərini həll etmək üçün hərəkətlər haqqında idrak düşüncəsini həyata keçirin.

Özünü qiymətləndirmə


Bələdiyyə muxtar təhsil müəssisəsi

"55 nömrəli tam orta məktəb"
Dərsin xülasəsi
Ingilis dili 3 sinif
“Sevimli və ən az sevilən ev işləri” mövzusunda
(UMK English 3 Kuzovlev V.P., Lapa N.M. və başqaları)
Tərtib edən: Erofeeva
Larisa
Aleksandrovna
2013
Dərsin mövzusu: Sevimli və ən az sevilən ev işləri
Dərsin məqsəd və vəzifələri:
- Nitqdə “Ev işləri” mövzusunda lüğətin aktivləşdirilməsi; qrupda işləmək bacarığını inkişaf etdirmək;
- Aa, Ii, Yy, Ee hərflərinin açıq və qapalı hecalarda düzgün oxunması vərdişlərinin formalaşdırılması;
- Sinif yoldaşlarına hörmətli münasibətin, əməkdaşlıq, qarşılıqlı yardım hissinin formalaşdırılması, ingilis dilinin gələcək öyrənilməsi üçün motivasiyanın artırılması.
Avadanlıq:
- həftənin günləri, fəsilləri olan şəkillər;
- oxu kartları;
- iki dildə dərs lüğəti olan kartlar;
- fişlər
Dərsdə istifadə olunan texnika və strukturlar:
Matı idarə et
Yüksək Beş
Quiz-Quiz-Ticarət
Rally Robin
Davamlı Round Robin
Çıxın - Aşağı toxunun
Dərslər zamanı:
Təşkilati anMüəllim: Sabahınız xeyir, uşaqlar!
Uşaqlar: Sabahınız xeyir, L.A.!
Müəllim: Sizi görməyə şadam! Otur! (uşaqlar oturur).
Bu gün necəsən?
Müəllim: Hamısı birlikdə: Mən yaxşıyam! ("OK" jesti) Mən yaxşıyam! Mən gözələm! Mən superəm! Əlayam! Mən əlayam! Mən sinifəm! Mən ən yaxşıyam! Mən mükəmmələm! (baş barmağını yuxarı) Problem yoxdur! (mənfi əl jesti) Mən beləyəm! (xurmanın kənarını yuxarı və aşağı çevirin) Mən o qədər də yaxşı deyiləm! Mən o qədər də pis deyiləm! (baş barmaqlarını aşağı salıb). (cavab variantlarının xor təcrübəsi davam edir)
İndi mən bilmək istəyirəm "Bu gün necəsən?" (hər uşaqdan növbə ilə cavab)
Əsas hissə
İş üçün quraşdırma (Manage Mat)
Müəllim: Uşaqlar, bu gün sinifdə qrup işi edəcəyik. Biz sizinlə tərəfdaş olacağıq. Masanın üzərindəki diaqramlara diqqətlə baxın və müvafiq nişanları taxın. Rəqəmlər 2-3 / 1-4 - üz-üzə tərəfdaş olacaqsınız, möhkəm əl sıxaraq bir-birinizi salamlayın və "Sizi görməyə şadam" deyin. Rəqəmlər 1-2 / 3-4 - çiyin ortağı olacaqsınız, əl sıxaraq bir-birinizi salamlayaraq: "Gününüz xoş keçsin!"
Çox sağ ol. Gəlin dərsimizə başlayaq.
1). Həftənin günləri
Müəllim: Yazı lövhəsinə baxın. Həftənin bütün günlərini nəzərdən keçirəcəyik. Məndən sonra təkrar et:
bazar ertəsi. Bu gün bazar ertəsidir.
çərşənbə axşamı. Bu gün çərşənbə axşamıdır.
çərşənbə. Bu gün çərşənbədir.
cümə axşamı. Bu gün cümə axşamıdır.
cümə. Bu gün cümə günüdür.
şənbə. Bu gün şənbə günüdür.
bazar günü. Bu gün bazar günüdür.
(şəkillərdən istifadə edərək həftənin günlərinin fonetik təcrübəsi)
Suallarıma cavab verin:
Bu gün bazar ertəsidi? Bu gün çərşənbə axşamıdır? Bu gün bazar günüdür? və s. Mənə tam cavab ver - Bu gün həftənin hansı günüdür? (uşaqlar cavab verir) Bazar ertəsi ilə çərşənbə arasında həftənin hansı günüdür? (2-3 variant) Cümə günündən sonra həftənin hansı günüdür? (2-3 variant) (uşaqlar suallara cavab verirlər, düzgün cavablar üçün dərsin sonunda hesablanacaq fişlər alırlar).
2). Bugünkü tarix
Müəllim: Uşaqlar, bu gün hansı tarixdir? Qara lövhəyə baxın:
Dekabrın ikincisi - damda yaşayır
Dekabrın ikincisi - iris çeynəyir
Dekabrın ikincisi - darıxmağa öyrəşməmişəm Dekabrın ikincisi - böyük bir fitnəkar
Bu gün dekabrın ikincisidir. Bu gün hansı tarixdir? (2-3 uşaq suala cavab verir)
3). Fəsillər
Müəllim: Deyirsən, bu gün dekabrın ikincisidir. Amma bu o deməkdir ki, payız bitdi, qış başlayır. Daha hansı fəsilləri bilirsiniz, uşaqlar? Lövhəyə baxın: bu şəkillər sizə kömək edə bilər! Hamısı birlikdə: payız, qış, yaz, yay. (şəkillərdən istifadə edərək fəsillər üzərində işləyirik)
Rally Robin
Müəllim: Uşaqlar, indi hər biriniz dörd fəsildən birinin şəklini alacaqsınız. Bu barədə düşünün. Mövsümü adlandırın. Üz tərəfdaşınızla şəkilləri dəyişdirin. Yeni şəklinizi adlandırın. İndi çiyin tərəfdaşlarınızla şəkilləri dəyişdirin. Yeni şəklinizi yenidən adlandırın. Siz hazırsınızmı? (“Bəli!”)

Müəllim: İndi uşaqlar, qalxaq, sizə düz 1 dəqiqə vaxt verirəm, siz ən yaxın cütlüyü tapmalısınız, ancaq qrupunuzdan deyil, yeni tərəfdaşınızla şəkil mübadiləsi aparın, bir-birinizin şəkillərini adlandırın. Yeni tərəfdaş axtararkən "Yüksək beşlik" haqqında unutmayın. Siz hazırsınızmı? (uşaqlar “Bəli!” cavabı verirlər) Başlayaq!
Bir dəqiqədən sonra sükut siqnalı verilir: "Sinif!" - uşaqlar cavab verirlər: "Bəli!" və öz yerlərinə köçürlər. İndi kartlarınızı yoxlayacağam! (fəsillər sürətlə izlənilir - uşaq mövsümünü adlandırıbsa, cavabına görə çip alır)
4). Passiv lüğətin mənimsənilməsinə nəzarət
Çıxın - Aşağı toxunun
Müəllim: Uşaqlar, indi ayağa qalxın, kimlər bu gün həftənin hansı günüdür? (2-3 nəfərə nəzarət). Bu günün hansı tarixi olduğunu kim deyə bilər? (2-3 nəfərə nəzarət). Kim hər hansı bir mövsümün adını çəkə bilər? (2-3 nəfərə nəzarət) (düzgün cavab üçün hər uşaq bir çip alır)
5). Oxuma qaydaları
Müəllim: İndi bütün oxu qaydalarını nəzərdən keçirəcəyik. Qara lövhəyə baxın. (oxumağın əsas qaydaları oxu kartlarından istifadə edərək fonetik təcrübə ilə təkrarlanır)
Davamlı Round Robin

Müəllim: Uşaqlar, indi hər qrup öz rəngli oxu kartlarını alacaq. 1 nömrəli tərəfdaşlar ümumi yığından bir kart götürür və oxuyur, sonra 2 nömrəli tərəfdaş bir kartı, sonra 3 nömrəni, sonra 4 nömrəsini götürür və vaxtınız bitənə qədər bir dairədə təkrarlanır. Mən sizə düz bir dəqiqə vaxt verirəm. Siz hazırsınızmı? (“Bəli!”) Başlayaq!
Quiz-Quiz-Trade (Quiz-Quiz-Trade)
Müəllim: İndi uşaqlar, qalxaq, sizə düz 1 dəqiqə vaxt verirəm, siz ən yaxın cütlüyü tapmalısınız, ancaq qrupunuzdan deyil, yeni tərəfdaşınızla kart mübadiləsi aparın, bir-birinizin kartlarını oxuyun. Yeni tərəfdaş axtararkən "Yüksək beşlik" haqqında unutmayın. Siz hazırsınızmı? (“Bəli!”) Başlayaq!
Bir dəqiqədən sonra sükut siqnalı verilir: "Sinif!" - uşaqlar cavab verirlər: "Bəli!" və öz yerlərinə köçürlər. İndi kartlarınızı yoxlayacağam! (fəsillər sürətlə izlənilir - uşaq kartını oxuyubsa, cavabı üçün çip alır)
6). Biz yaxşı köməkçilərik!
Müəllim: Uşaqlar, biz hamımız analarımız üçün yaxşı köməkçiyik. Amma nə edə bilərsən ev? Cümlələrinizi qurun. Məsələn: Mən qabları yuya bilərəm. Maşını təmizləyə bilərəm. (uşaqlar “Ev işləri” mövzusunda lüğətdən istifadə edərək cümlələr qururlar) Təşəkkür edirəm.
Bəs evlə bağlı nə etməyi xoşlayırsınız və ya etməyi xoşlamırsınız? Suallarıma cavab verin:
Müəllim: Qab-qacaq yumağı sevirsən?
Uşaqlar: Bəli, edirəm / Xeyr, etmirəm
(qabları yuyun, maşını təmizləyin, meyvə/tərəvəz/giləmeyvə toplayın, ev heyvanlarını bəsləyin, yolları süpürün, mebelin tozunu təmizləyin, süfrə qurun, yemək bişirin, çarpayı düzəldin, bağçada işləyin, alış-verişə gedin və s.). )
Rally Robin
Müəllim: Yaxşı, uşaqlar! İndi mən bilmək istəyirəm: dərsimizin lüğətini nə qədər yaxşı bilirsiniz. Biz yenidən qruplar şəklində işləyirik, klişelərin ingiliscə versiyalarını rus versiyaları ilə birləşdiririk. Bütün işləri görmək üçün sizə 5 dəqiqə vaxt verirəm. İngilis və Rus ekvivalentlərini bir-biri ilə uyğunlaşdırın. Qruplarda işləmək üçün sizə 5 dəqiqə vaxt verirəm. Siz hazırsınızmı? (“Bəli!”)
Nəticə
Müəllim: Uşaqlar, bu gün çox yaxşı iş gördünüz. Belə səmərəli iş üçün hamınıza təşəkkür edirəm. Çipləri sayırıq, bu gün kimin nə qədər qazandığını söyləyirik və onları təxminlərlə dəyişdiririk.
Müəllim: Dərs bitdi. Əlvida, uşaqlar!
Uşaqlar: Əlvida, L.A.


Əlavə edilmiş fayllar

V.P.Kuzovlevin İKT texnologiyalarından istifadə edərək tədris materiallarından istifadə edərək 4-cü sinifdə ingilis dilindən dərsin xülasəsi.

Bölmə mövzusu:"Məni xoşbəxt edən yer"
Dərsin mövzusu:“Otağını səliqəyə salmısan? »
Məqsədlər:
Təhsil:
qrammatik nitq bacarıqlarının formalaşması (Present Perfect-də sual cümlələri)
mövzu ilə bağlı lüğət bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi
xüsusi məlumat çıxarmaq üçün dinləmə bacarıqlarının inkişafı
Təhsil:
yaddaş və diqqətin inkişafı
cütlərdə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək
Təhsil:
ünsiyyət mədəniyyətini tərbiyə etmək, xarici dilə sevgi və maraq göstərmək
ingilisdilli ölkələrin mədəniyyətini öyrənməyə marağın artırılması
Planlaşdırılan nəticələr:
1. Şəxsi:
Öyrənmə fəaliyyəti üçün motivasiyanı inkişaf etdirmək və öyrənmənin şəxsi mənasını formalaşdırmaq, materialı mənimsəmə dərəcəsini dərk etmək
Həmyaşıdları ilə ünsiyyət və əməkdaşlıqda kommunikativ bacarıqları inkişaf etdirmək

2. Meta-mövzu:
Öyrənmə məqsədlərinizi müstəqil müəyyənləşdirməyi öyrənin və
məqsədlərə çatmağın yollarını planlaşdırın
Anlayışları müəyyənləşdirməyi və səbəb-nəticə əlaqəsini qurmağı bacarın
3. Mövzu:
“Suallar PresentPerfect” mövzusu çərçivəsində qrammatik və leksik dil bacarıqlarını inkişaf etdirin.
Dialoq nitq bacarıqlarını inkişaf etdirin

Dərs avadanlığı: Kompüter, ekran, yazı lövhəsi, PowerPoint-də dərs üçün multimedia təqdimatı, qrammatika cədvəli Present Perfect Tense

Dərslər zamanı.

1. Təşkilati məqam.
Müəllim: "Sabahınız xeyir, hər kəs." Başlamağa hazırsınız?
Şagirdlər: "Sabahınız xeyir, sabahınız xeyir!"
Sabahınız xeyir!
Sabahınız xeyir, sabahınız xeyir!
Sizi görməyə şadıq!”
Müəllim: “Mən də sizi görməyə şadam. Bu gün dərsimizə lövhədəki şəkillə başlamaq istərdim. İndi şəklə baxın və bugünkü dərsimizin mövzusunu adlandırmağa çalışın.”
Şagirdlər: (fikirlərini bildirirlər)
Müəllim: “Bu çox düzdür”. . "Otağını səliqəyə salmısan"? Bilirəm ki, valideynlərinə kömək etməyi sevirsən. Beləliklə, bu gün dərsdə oxuyacağıq, danışacağıq və oynayacağıq."
2. Fonetik məşq.
Müəllim: "Dərsimizə fonetik məşqlərlə başlayaq"

3. Nitqin istiləşməsi.
Müəllim: “Lövhəyə baxın! Bu, baba və onun sevimli qonaq otağıdır. Sualına cavab verin: "Otaqda nə var və nə yoxdur?"
(Müəllim şagirdləri “Ev, mebel” mövzusunda əvvəlki dərslərin lüğətini xatırlamağa dəvət edir. Şagirdlər zəncirlə verilən suala cavab verirlər. İşarə olaraq, lövhədə klişe yazılır: “O (o) var (hasn*t) ...)” Beləliklə, əvvəllər əhatə olunmuş material belə aktivləşdirilir və birləşdirilir).
Müəllim: “Doğrudur”. Bu da ana və onun sevimli mətbəxidir. Sualına cavab verin: "Onun mətbəxində nə var və nə yoxdur?"
(İş təklif olunan modelə görə eynidir.)
Müəllim:“Siz bunu çox yaxşı bacardınız. Şəkildə siz kiçik bir qız Kate və onun otağını görürsünüz. Onun nəyə sahib olduğunu və otaqda nəyi olmadığını deməlisən?”
(Təklif olunan nümunəyə uyğun işləyin)
Müəllim: "Əla edir." "Mebel adlarını kiçik bir şeirdə təkrarlayaq"
(Tələbələr həmişə razılaşma şeirlərini sevirlər ibtidai siniflər. Slaydda bir şeir var, müəllim sətirləri rus dilində oxuyur, tələbələr ingilis dilində razılaşma sözləri daxil edirlər.)
4. Qrammatik nitq bacarıqlarının formalaşması.
Müəllim:“Bu gün sən əlasan! Uşaqlar baxır? Bu adam nəyisə itirib. Bizə nə deyir?
Tələbələr: (əlini qaldırır və tələbələrdən biri oxuyur):
"Mən açarımı itirmişəm."
Müəllim: “Doğru. Bu konsentrasiyanı bizə bildirmək üçün bir insan hansı zamandan istifadə etdi?
Şagirdlər: Present Perfect. (Bu qrammatik zaman əvvəlki dərslərdə işıqlandırılmışdır, tələbələr Present Perfect zamanın nə demək olduğunu bilir və bəyan cümlələrinin necə qurulduğunu bilirlər.)
Müəllim:“Yaxşı. Gəlin ifadəli cümlələrin necə qurulacağını təkrar edək indiki bitmiş gərgin."

(Müəllim bu qrammatik zamanı izah edən video təqdimatı təqdim edir. Bu videoda həmçinin yeni materialın izahı da var. Baxarkən müəllim fasilə verir və şərhlər verir. Sonra lövhədə Present-də sual cümlələrinin necə qurulduğunu sxematik şəkildə göstərən slayd nümayiş etdirir. Mükəmməl Zaman).
5. Fiziki məşq.
Müəllim:“Qısa dincəlməyin vaxtıdır. Bir az hərəkət edək"

(Uşaqlar məzəli mahnı dinləyərkən məşqlər edirlər və bu klipdən daimi istifadə uşaqlara həm də oxumağa imkan verir, çünki sözləri yadda saxlamaq asandır.)
6. Yeni qrammatik hadisənin nitqdə istifadəsinin avtomatlaşdırılması.
Müəllim: “Açıq dərslik, Ex.1.3, s.15. Mətni diqqətlə oxuyun!”
(Şagirdlər mətni müstəqil olaraq özləri oxuyurlar.)
Müəllim:"Və indi Andy'nin evin ətrafında etdiyi şeylər haqqında hekayəni yenidən dinləyək."
(Lövhədə mətni olan slayd göstərilir, müəllim bu məşqlə audio yazını açır (V.P.Kuzovlevin tədris kompleksi üçün audio kurs)).
(Dinlədikdən sonra müəllim nitqdə yeni qrammatik materialdan istifadənin avtomatlaşdırılması üzərində iş təklif edir)
Müəllim:“Budur, Andy, anası tez-tez Andydən soruşur. Onlar nədirlər?"
(Lövhədə şagirdlərin cüt-cüt işləyən maketi var. Müəllim nümunəni oxuyur. Sonra şagirdlərdən cütlük işləməyi xahiş edir. Bu modeldə şagirdlər “have” köməkçi feilindən istifadə edərək Present Perfect Tense ilə sual cümlələrini məşq edirlər).
Müəllim: "Cüt işləmək. Biriniz mətndə suallar verir, digəriniz bir neçə qısa cavab verir. Bunu etmək üçün beş dəqiqəniz var”.
(5 dəqiqədən sonra müəllim tapşırığın yerinə yetirilməsini yoxlayır, siz bir cüt insanı dinləyə bilərsiniz, hər bir cütdən suallara cavab vermələrini xahiş edə bilərsiniz (hər biri 1 sual).
Müəllim: "Əla edir." İndi başqa bir məşq təklif edirəm. Endinin bir bacısı var. Ana ondan Eşlinin qardaşının nə etdiyini soruşur. Qara lövhəyə baxın!

(Lövhədə başqa modelin əks olunduğu slayd var. Müəllim misalı oxuyur, “has” köməkçi felinin işlənməsinə diqqət yetirir. Şagirdlərdən yenidən cüt-cüt işləmələri xahiş olunur.)
Müəllim: “Cütlərlə işləyin. Biriniz mətndə suallar verir, digəriniz bir neçə qısa cavab verir. Bunu etmək üçün beş dəqiqəniz var”.
(Tapşırıq əvvəlki tapşırıqla eyni şəkildə yoxlanılır.)
Müəllim: “Siz bunu çox yaxşı bacardınız.”
7. İstirahət.
(Sinifdə işləyərkən gözlər çox stress yaşayır, ona görə də istirahət anlarını təşkil etmək məsləhətdir.)
Müəllim: "Rahat oturun." Gözlərinizi yumun. Nəfəsini dərmək. Nəfəs ver. Elə bil ki, yaydır. Sən qumlu bir sahildə uzanırsan. Hava yaxşıdır. Dənizdən yüngül külək əsir. Quşlar oxuyur. Heç bir probleminiz yoxdur. Ciddi problemi yoxdur. Sən sakitsən. Beyniniz rahatlaşır. Bədəninizdə sakitlik var. Heç bir şey diqqətinizi yayındırmır. Siz istirahət edirsiniz. (Pauza) Problemləriniz uçur. Siz qohumlarınızı, məktəbinizi, dostlarınızı sevirsiniz. Onlar da səni sevirlər. Hər yaxşı şeyi qiymətləndirməyi öyrənin. Yer kürəsi möcüzələrlə doludur. Siz hər şeyi edə bilərsiniz. Özünüzə əminsiniz, çox enerjiniz var. Əhvalınız yaxşıdır. Gözlərini aç. Necə hiss edirsən?
(Bu hərtərəfli istirahət zamanı sözlərlə əlaqəli təbiət səslərini (dənizin səsi, qağayıların fəryadı, küləyin əsməsi və s.)
8. Yazı bacarıqlarının inkişafı.
Müəllim: “Çıx.1, s.59. Andy'nin qonşuları hansı dəyişiklikləri etdi? Boşluqları doldurun. Bunu etmək üçün beş dəqiqəniz var"
(Tələbələr tapşırığı müstəqil şəkildə yazılı şəkildə yerinə yetirirlər. Tamamlandıqdan sonra tapşırığın yerinə yetirilməsi yoxlanılmalıdır. Yoxlama üsulunu müəllim özü seçir:
Şifahi (ucadan oxumaq)
Cütlərdə (şagirdlər dəftərlərini dəyişirlər, düzgün cavabları olan slayd lövhədə göstərilir.)
Hər bir şagird öz işini yoxlayır (lövhədə düzgün yerinə yetirilmiş tapşırığı olan slayd göstərilir)
9. Barmaq gimnastikası.
(Yazarkən barmaqlardan əzələ yorğunluğunu aradan qaldırmaq üçün kiçik bir istiləşmədən istifadə edin)
Müəllim: "Beş balaca cənablar gəzməyə gedirlər." Beş balaca centlmen söhbətə dayanın. Beş xanım gəldi Hamısı bir yerdə dayandılar və rəqs etməyə başladılar. (5 barmaq - cənablar, 5 barmaq - xanımlar, görüşüb rəqs etməyə başlayırlar)"
10. Dərsin yekunlaşdırılması. Refleksiya.
Müəllim:“Bu gün biz danışdıq...”
Şagirdlər: (bir neçə fikir bildirir), məsələn, “mənim otağım, evim və s.
Müəllim:“Sənin öz otağın var?

Müəllim: "Otağını səliqəyə salmısan?"
Şagirdlər: “Bəli/Xeyr, məndə var (məndə yoxdur*)”
Müəllim: "Oyuncaqlarınızı şkafa qoymusunuz?"
Şagirdlər: “Bəli/Xeyr, məndə var (məndə yoxdur*)”
Müəllim: "Yatağını yığmısan?"
Şagirdlər: “Bəli/Xeyr, məndə var (məndə yoxdur*)”
Müəllim: "Ev tapşırığını etdin?"
Şagirdlər: “Bəli/Xeyr, məndə var (məndə yoxdur*)”
Müəllim: "Bu gözəldir."
11. Ev tapşırığı.
Müəllim:“Taxtaya baxın, bu sizin ev tapşırığınızdır (AB məs.2, Çıx.1.2, s.59. T. 1-6-cı sualları A-G cavabları ilə uyğunlaşdırın.
Bu gün üçün hamısı budur. İndi gedə bilərsiniz. Əlvida!
Tələbələr:"Başını qaldır.
Yüksək tullan.
Əlini yellə
və "Əlvida!" deyin.



Saytda yeni

>

Ən məşhur