տուն Ատամների բուժում Տյուտչևն ունի աշնան ստեղծման բնօրինակ պատմությունը: Բաց դաս Թեմա՝ «Ես սիրում եմ ռուսական բնությունը

Տյուտչևն ունի աշնան ստեղծման բնօրինակ պատմությունը: Բաց դաս Թեմա՝ «Ես սիրում եմ ռուսական բնությունը

ՍԻՐՈՒՄ ԵՄ ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԲՆՈՒԹՅՈՒՆԸ։ ԱՇՈՒՆ

Թեմա՝ «Հրաշալի ժամանակ» Ֆ. Ի. Տյուտչևի «Բնօրինակ աշուն կա...» բանաստեղծության մեջ։

Նպատակները:

    բացահայտել, որ բանաստեղծի աչքերով տեսած աշխարհը լի է հրաշքներով ու բացահայտումներով.

    Օգնեք երեխաներին տեսնել Ֆ. Ի. Տյուտչևի բանաստեղծությունների գեղեցկությունը, բանաստեղծական արտահայտչամիջոցները՝ էպիտետներ, փոխաբերություններ, անձնավորումներ (առանց անվանելու դրանք);

    զարգացնել ուսանողների խոսքը և բանաստեղծական ականջը, հարստացնել և ակտիվացնել նրանց բառապաշարը.

    սովորեցնել արտահայտիչ ընթերցանություն, զարգացնել հուզական հարաբերություններ բնության հետ,

    սեր սերմանել ռուսական պոեզիայի նկատմամբ.

    զարգացնել ինքնատիրապետման և փոխադարձ վերահսկողության հմտությունները.

Սարքավորումներ:աշնանային բնանկարներով նկարների վերարտադրություններ, աուդիո ձայնագրություն «Տարվա եղանակներ. Աշնանային երգ» (Պ. Ի. Չայկովսկի), տրամադրությունների բառարաններ յուրաքանչյուր աշակերտի համար, դասագիրք «Մայրենի խոսք», 2-րդ դասարան, մաս 1 (հեղինակներ՝ Կլիմանովա Լ. Ֆ., Գորեցկի Վ. Գ., Գոլովանովա Մ. Վ., Մ.: Կրթություն, 2010 թ.):

Դասերի ժամանակ

1. Ծանոթացում դասի թեմային.

Պ. Ի. Չայկովսկու երաժշտության ֆոնին «Սեզոններ» ալբոմից, «Հոկտեմբեր. «Աշնան երգը» ուսուցիչը կարդում է քառատողերը, որոնք գրված են գրատախտակին. Աշակերտները որոշում են հաջորդ դասերի թեման:

Ամառը շպրտեց կանաչ կաֆտանը,Աշուն, դեղին մորթյա վերարկու հագած,

Կռունկները շեփորահարեցին պուրակների միջով,Ուռենին լճում ողողում է զգեստը։

Արտույտները սրտանց սուլեցին,Ես ցախավելով քայլեցի անտառներով։

Ասես աշունը պատրաստվում էր ամուսնանալ։Էլմը փորձում է աղվեսի գլխարկը:

    Ի՞նչն օգնեց որոշել նոր բաժնի թեման: (Երաժշտություն, պոեզիա):

2. Դասագրքի վերջում կարդացեք բաժնի բովանդակությունը:

    Արվեստն օգնում է մեզ տեսնել և ուսումնասիրել աշունը, լսել նրա ձայներն ու հոտերը և վայելել նրա գույների բազմազանությունը՝ նկարչություն, երաժշտություն, գրականություն և, առաջին հերթին, պոեզիա:
    Մենք գիտենք, թե որքան վառ և պատկերավոր կարող ես նկարել բառերով, որքան երանգներ կարող ես փոխանցել դրանցով, որքան հարուստ և բուռն կարող է լինել բանաստեղծության մեղեդին: Բանաստեղծը խոսքի կախարդ է, խոսքի արվեստագետ: Նա կարողանում է խոսել զգացմունքների, տրամադրության, երազանքների մասին և արթնացնել մարդու հոգին։

Դասի ընթացքում կհանդիպենք մի հրաշալի բանաստեղծի, ում ստեղծագործությունը լիովին համապատասխանում է մեր բաժնի «Ես սիրում եմ ռուսական բնությունը» վերնագրին։ Ով է նա? Կարդացեք նրա անունը. Դուք հանդիպե՞լ եք այս հեղինակին դասագրքի էջերում, թե՞ առաջին անգամ եք տեսնում այս անունը։ Ի՞նչ նկատեցիք Ֆ. Տյուտչևի բանաստեղծության մեջ: (Անուն չկա, փոխարենը աստղեր):

4. Բանաստեղծության ընթերցում և վերլուծություն:

ա) Դանդաղ կարդացեք բանաստեղծությունը ինքներդ ձեզ:

    Ընթերցանության ժամանակ փորձեք տեսնել այն նկարները, որոնք բանաստեղծը ստեղծում է բառերով։ Մի մոռացեք, որ մենք ձգտում ենք դառնալ իսկական ընթերցող։

բ) Ինքներդ ձեզ համար կարդալուց հետո.

    Այս բանաստեղծությունը կարելի՞ է անվանել բնանկարային քնարերգություն։ Ինչո՞ւ։ (Նրանք նկարում են բնության նկարներ՝ բնապատկեր; բանաստեղծի զգացմունքներն ու տրամադրությունն արտահայտված են պոեզիայում):

Գտեք, թե լեզվական ինչ փոխաբերական և արտահայտիչ միջոցներ են օգնում հեղինակին նկարել, իսկ ընթերցողին պատկերացնել, պատկերացնել ցանկացած նկար:

5. Ընթերցանության ընթացքում աշխատել պոեզիայի հետ: հետ բարձրաձայն կարդալըմեկնաբանություններ.

Առաջին տողը կարդալուց հետո.

    Ինչպե՞ս տեսավ աշունը բանաստեղծ Ֆյոդոր Տյուտչևը: Կարելի՞ է արդեն ասել բանաստեղծի վերաբերմունքը տարվա այս եղանակին։ Աջակցեք ձեր պատասխանին բանաստեղծության բառերով: (Բանաստեղծը սիրում է աշունը, նա հիացած է, ուստի օգտագործում է «հրաշալի ժամանակ», «օր»
    բյուրեղյա», «շողշողուն երեկոներ»)

    Դուք կարողացե՞լ եք դիտել «բյուրեղյա օրը»: Նկարագրեք
    նրա՞ն Ինչպիսի՞ն է նա: (Թափանցիկ, մաքուր, անամպ):

«Պայծառ երեկոներ» - պատմեք մեզ, թե ինչպես եք դրանք ներկայացրել: (Երեկոյան բնությունը ողողված է մայր մտնող արևի ճառագայթներով, ամեն ինչ փայլում և փայլում է):

    Ո՞ր նշանն է տողի վերջում: Ինչո՞ւ։ (Բանաստեղծը կարող է անվերջ խոսել այս «հրաշալի ժամանակի» մասին):

Երկրորդ և երրորդ տողերը կարդալուց հետո.

    Ո՞ւր է մեզ տանում բանաստեղծը բանաստեղծության տողերում։ Որը կախարդական խոսքերՏյուտչևի օգտագործած տեխնիկան. Հասկանու՞մ եք մանգաղ բառի իմաստը և ինչ նկատի ունի հեղինակը՝ որպես կենդանի էակի մասին խոսելիս: («Առավոտ մանգաղը քայլում էր» - դա գործիք էր անխոնջ ձեռքերում, արագ աշխատեցին դրանով, կտրեցին հասկերը: Մանգաղը
    - ձեռքի գործիք, կիսաշրջանաձև կորացած մանր ատամնավոր դանակ՝ հացահատիկն արմատից կտրելու համար: (Աշխատեք դասագրքի բառարանի հետ):

    Ասա ինձ, թե ինչ պատկեր ես տեսել հանգստի դաշտից։

    Պարապ ակոս - ինչպիսի՞ն է այն: Փորձեք բանաստեղծության տեքստում գտնել հոմանիշ, որը բացատրում է այս էպիտետի իմաստը: (Պարապ հանգստացող, նրանից ամեն ինչ հանվեց):

    Ի՞նչ գույներով եք նկարելու աշնանային պատկերը Ֆ. Տյուտչևի բանաստեղծության հիման վրա: Գտեք այս գունավոր բառերը բանաստեղծության մեջ: (Լազուր, սարդոստայնի փայլ, պայծառ երեկոներ, հանգստի դաշտ (շագանակագույն):

    Գիտե՞ք, թե մարդիկ ինչ են անվանում այս կարճ զարմանալի ժամանակը: (Հնդկական ամառ):

Ֆյոդոր Տյուտչևը նկարում է աշնանային պատկերներ, որոնք իր հետ բերում են դատարկություն և տխրություն։ Գտեք այս տողերը բանաստեղծության մեջ («...հիմա ամեն ինչ դատարկ է, օդը դատարկ է, թռչուններն այլևս չեն լսվում...»):

    Բայց ինչո՞ւ այդ դեպքում մենք՝ ընթերցողներս, տխրության մեջ չենք, բայց մեր սրտերը դեռ ջերմ են և ուրախ: Ինչպե՞ս է բանաստեղծը խոսում այս մասին: («Բայց առաջին ձմեռային փոթորիկները դեռ հեռու են / Եվ պարզ ու տաք լազուր է հորդում / Հանգստի դաշտում ...»):

    Կրկին կարդացեք, թե ինչ կախարդական բառեր է օգտագործել բանաստեղծ Ֆ.Ի.Տյուտչևը՝ աշնանային իր տեսլականը փոխանցելու համար։ Սա կարո՞ղ է բնութագրել հենց բանաստեղծին: (Երեխաները կարդում են ընդգծված բառերն ու արտահայտությունները: Բանաստեղծը ռոմանտիկ է, սիրում է բնությունը, հասկանում է այն):

    Բանաստեղծությունը վերնագիր չունի։ Բոլորը սովոր են նրան ճանաչել «Բուն աշունը կա...» առաջին տողով։ Ի՞նչ վերնագիր կառաջարկեք այս բանաստեղծության համար: Հնարավոր տարբերակներ՝ «Հրաշալի ժամանակ», «Աշուն», «Հնդկական ամառ», «Աշնան գալը», «Աշնանային տարածք»): «

    Ի՞նչ տրամադրությամբ են ներծծված Ֆ.Ի.Տյուտչևի բանաստեղծությունները: Ինչ տեմպերով պետք է կարդալ: (Բանաստեղծը հմայված է, վախենում է խաթարել անդորրը։ Կարդում ենք դանդաղ շարժումով, մեղեդային)։

Բանաստեղծության մեջ բացականչական նշաններ չկան, զգացմունքների բուռն փոփոխություններ։ Տյուտչևի բանաստեղծությունների հետ միասին գալիս են խաղաղություն, հմայքը, հանգստությունը:

6. Արտահայտիչ ընթերցանություն.

    Որքան կարող ես տեսնել և զգալ, եթե ուշադիր լինես բանաստեղծի խոսքերին: Փորձեք կարդալ բանաստեղծությունը, փոխանցել բանաստեղծի տրամադրությունը և ևս մեկ անգամ պատկերացնել նրա նկարած նկարները: ( Երեք ընթերցումուսանողները.)

    Կցանկանա՞ք, որ մեր երեխաները բանաստեղծություն կարդան:
    հենց բանաստեղծին, ի՞նչ կարծիքի ես։ Ինչո՞ւ։

Ընդհանրապես կարդալն իսկական խորհուրդ է։ Ընթերցողը բանաստեղծության մեջ որսում է իր հատուկ մտքերն ու զգացմունքները, իսկ հետո բանաստեղծությունը տարբերվում է յուրաքանչյուր ընթերցողի համար: Ընթերցողն արտահայտում է նաև իր վերաբերմունքը կարդացածի նկատմամբ.

7. Արտացոլում.

    Ո՞ր «կախարդական խոսքերն» են օգնել բանաստեղծին ստեղծել աշնանային նկարներ: Ի՞նչ տեխնիկայի հետ եք ծանոթացել դասարանում: Գնահատեք ձեր աշխատանքը դասարանում:

8. Տնային աշխատանք.

    Իմացեք ձեր սիրելի բանաստեղծությունը:

    Փորձեք ստեղծել ձեր սեփականը բանաստեղծական կերպարաշուն (կազմել քառատող - տետրում առաջադրանք 5, էջ 22):

    «Աշուն» էջի նոթատետրում գրի՛ր բառեր և արտահայտություններ, որոնք օգնում են նկարել աշնանային պատկերը (էջ 21):

Աշուն՝ բանաստեղծ - ​​նկարիչ - կոմպոզիտոր

  1. Միջառարկայական թեմա.
  2. Արվեստի գործերը և դրանց ստեղծողները՝ բանաստեղծներ, արվեստագետներ, կոմպոզիտորներ։
  3. Աշնան թեմայի արտացոլումը արվեստի գործերում.
  4. Ուսումնասիրվող ստեղծագործությունների տրամադրությունների և կերպարների համեմատություն.

Արվեստի նյութ.

  1. Պ.Չայկովսկի. Հոկտեմբերյան «Աշնանային երգ» «Սեզոններ» ցիկլից (կատարման 2 տեսակ) (լսում);
  2. Ս.Պրոկոֆև. «Աշնանային փերիի տարբերակները» «Մոխրոտը» բալետից (լսում);
  3. I. Լևիտան. «Աշուն, ամառ»;
  4. I. Գրաբար. «Pock»;
  5. Վ.Պոլենով. « Ոսկե աշուն»;
  6. Վ.Նեստերենկո. «Վերջին տերևները»;
  7. Բանաստեղծների բանաստեղծություններ՝ Ա.Պուշկին, Ա.Պլեշչեև, Է.Տրուտնևա։

Երգի երգացանկ.

  1. Գ.Պոպատենկո, Է.Ավդիենկոյի բանաստեղծություններ. «Տերեւաթափ» (երգում);
  2. Դ.Վասիլև-Բուգլայ, Ա.Պլեշչեևի բանաստեղծություններ. «Աշնանային երգ» (երգում)

Գործունեության նկարագրությունը.

  1. Պատկերացում ունենալ արվեստի ներկայացուցիչների՝ բանաստեղծների, արվեստագետների, կոմպոզիտորների գործունեության տեսակի մասին։
  2. Համեմատեք երաժշտության, պոեզիայի և գեղանկարչության ստեղծագործությունների փոխաբերական բովանդակությունը թեմայի մակարդակում՝ բացահայտելով նմանության և տարբերության նշանները:

Մի ժամանակ ապրում էր մի սիրուհի Աշունը
Կախարդական ոսկե ամրոցում,
Թափառում է հանգիստ բացատների երկայնքով
Ընկերացել է պատուհանից դուրս քամու հետ:
Ես հեքիաթներ եմ կտրում մառախուղից
Եվ կարված անձրևի թելերով,
Դեպի հիանալի և տարօրինակ աշխարհ
Բոլորին հետս տանելով...

Տղաներ, մեր դասի թեման աշունն է: Աշունը ոգեշնչեց նկարիչներին, կոմպոզիտորներին և բանաստեղծներին ստեղծելու գեղեցիկ գործեր՝ պատմելով աշնան մասին ներկով, երաժշտությամբ և բառերով:

Այսպիսով, ամառը ավարտվեց երկար շոգ օրերով և կարճ աստղային գիշերներով, ամպրոպներով և անձրևներով, բազմագույն ծիածանով և առավոտյան ցողով, հատապտուղներով, սնկով, ծաղիկներով: Հնարավո՞ր է, որ ամառվա ավարտից հետո տրամադրությունն այժմ տխուր լինի: Աշնանը եղանակը կարող է լինել ամպամած, մռայլ և անձրևոտ։ Տղերք, ուզում եք, որ աշունը գա: (Երեխաների պատասխանները):

Ճիշտ է, տղերք: Մենք տխուր ենք հրաժեշտ տալիս ամռանը։ Բայց աշունը մեզ կուրախացնի իր հրաշքներով։ Լսեք Է. Տրուտնևայի «Աշուն» բանաստեղծությունը և իմացեք, թե ինչ տրամադրություն ուներ հեղինակը, երբ գրում էր այս բանաստեղծությունը:

Հանկարծ երկու անգամ ավելի պայծառ դարձավ,
Բակ, ինչպես ներս արեւի ճառագայթները, -
Այս զգեստը ոսկեգույն է
Կեչու ուսերին։
Առավոտյան մենք գնում ենք բակ, -
Տերեւները թափվում են անձրևի պես,
Նրանք խշշում են ոտքերի տակ
Եվ նրանք թռչում են ... թռչում են ... թռչում են ...
Եվ գետնից բարձր
Կռունկները թռան կողքով։
Ամեն ինչ թռչում է: Սա պետք է լինի
Մեր ամառը թռչում է...

Լսեք Ա. Պլեշչեևի «Եկավ աշունը» բանաստեղծությունը և փորձեք գուշակել մյուս հեղինակի տրամադրությունը:

Եկավ աշունը, ծաղիկները չորացան,
Իսկ մերկ թփերը տխուր տեսք ունեն։
Մարգագետինների խոտը թառամում է և դեղնում,
Ձմեռային բերքը դաշտերում նոր է կանաչում։
Ամպերը ծածկում են երկինքը, արևը չի փայլում,
Դաշտում քամին ոռնում է, անձրևը հորդում է։
Ջրերը խշշում էին արագ առվակի պես,
Թռչունները թռչել են ավելի տաք կլիմաներ...

Ռուս մեծ բանաստեղծ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկինն ամեն տարի հիանում էր աշունով։ Աշունը բանաստեղծի սիրելի եղանակն էր։ Լսեք մի հատված նրա «Աշուն» բանաստեղծությունից։

Տխուր ժամանակ է! Ա՜խ հմայք:
Ես գոհ եմ քո հրաժեշտի գեղեցկությունից:
Ես սիրում եմ բնության փարթամ քայքայումը,
Կարմիր ու ոսկի հագած անտառներ։
Նրանց հովանոցում աղմուկ է ու թարմ շունչ,
Եվ երկինքը ծածկված է ալիքային խավարով,
Եվ հազվագյուտ ճառագայթ, և առաջին սառնամանիքները:
Եվ գորշ ձմռան հեռավոր սպառնալիքները:

  1. Ի՞նչ բառեր է բանաստեղծն անվանում աշուն: Ի՞նչ բառեր է նա ընտրում նրան նկարագրելու համար: (Կարմիր, ոսկեգույն անտառներ, արևի հազվագյուտ շող, առաջին սառնամանիքները...)
  2. Իսկ եթե բանաստեղծ լինեիք, ի՞նչ բառեր կընտրեիք աշնան կախարդական ժամանակի մասին խոսելու համար: (Մանկական պատմություններ):
  3. Տղերք, եթե կոմպոզիտոր լինեիք, ի՞նչ երաժշտություն կգրեիք աշնան մասին՝ տխուր, թե ուրախ։ (Երեխաների պատասխանները):

Տղերք, ի՞նչ եք կարծում, հնարավո՞ր է երաժշտական ​​ստեղծագործությունից գուշակել կոմպոզիտորի տրամադրությունը։ Արի փորձենք. Երաժշտությունը գրել է ռուս կոմպոզիտոր Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկին։

Պ. Չայկովսկու «Աշնանային երգ» ստեղծագործության ունկնդրումը «Տարվա եղանակներ» ցիկլից:

  1. Ինչպիսի՞ երաժշտություն էր հնչում` ուրախ, թե տխուր:
  2. Ի՞նչ զգացողություններ և տրամադրություն է այն առաջացրել ձեր մեջ: (Տխրություն, տխրություն):
  3. Ի՞նչ բնական երևույթներ է փոխանցել կոմպոզիտորը «Աշնանային երգում». (Քամու պոռթկումներ, թափվող տերևներ):
  4. Ո՞ր կոմպոզիտորն է ստեղծել այս երաժշտությունը:

Այս ստեղծագործությունը Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու «Սեզոններ» ժողովածուից է։ Կան տասներկու պիեսներ՝ ըստ տարվա ամիսների քանակի, և յուրաքանչյուրը կրում է ամսվա անունը։ Կան պիեսներ աշնան մասին՝ «Սեպտեմբեր», «Հոկտեմբեր», «Նոյեմբեր»։ Բայց յուրաքանչյուր պիես ունի իր ենթավերնագիրը, օրինակ՝ «Հոկտեմբեր. Աշնանային երգ». Դրանում կոմպոզիտորը նկարում է աշնանային բնության պատկերը, պատկերում, թե ինչպես է զեփյուռը խշշում, տերևներ պոկում, և նրանք պտտվում են գետնին։

  1. Իսկ եթե նկարիչ լինեիք, ի՞նչ գույներ կօգտագործեիք աշնանային բնապատկերներ նկարելու համար: (Երեխաների պատասխանները):
  2. Տղերք, կարո՞ղ եք նկարի օգնությամբ արտահայտել ձեր տրամադրությունը։ (Երեխաների պատասխանները):

Ճիշտ. Գծանկարից կարող եք նաև կռահել նկարչի տրամադրությունը, նրա զգացմունքներն ու երազանքները։

Դիտելով Ի. Լևիտանի «Ոսկե աշուն» կտավը:

Տղերք, ուշադիր նայեք նկարին. մարգագետնում, գետին, կեչիների ոսկե տերևներին, դեղնած, գրեթե չորացած խոտին, դեպի ջուրը թեքված միայնակ կիսաքամած ծաղիկը և արևոտ արևոտ երկնքին: դրանից վեր։

  1. Կցանկանայի՞ք լինել այս մարգագետնում:
  2. Ի՞նչ կանվանեիք այս նկարը: (Երեխաների պատասխանները):

Իսահակ Լևիտանն իր նկարի համար ընտրել է «Ոսկե աշուն» անվանումը։ Ինչո՞ւ եք կարծում։ (Երեխաների պատասխանները):

Ճիշտ. Այս նկարում ամեն ինչ ոսկեգույն է թվում՝ կեչիների փարթամ զարդարանքը, պայծառությունը արևի լույսաշնան օր...

  1. Աշնան ի՞նչ նշաններ եք տեսնում այս նկարում։
  2. Ի՞նչ երկինք: (Լուսավոր, արևոտ, կապույտ, զով):
  3. Ո՞ր օրն է պատկերված նկարում՝ պարզ, թե ամպամած: (Պարզ.)
  4. Երկնքում ամպեր կա՞ն։ Ինչ են նրանք? (Սպիտակ ամպ):
  5. Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի՞ն է կեչիների տրամադրությունը: (Ուրախ, ուրախ, նրանք հպարտանում են իրենց ոսկե զգեստներով):

Նկատե՞լ եք առվակի մոտ միայնակ ծաղիկ: Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի՞ն է ծաղկի տրամադրությունը: (Նա ուրախանում է պայծառ արևի վրա. ուրախ է, որ այդքան գեղեցիկ է, բայց մի փոքր տխուր է, որովհետև մենակ է մնացել և շուտով կմրսի):

Հիմա գուշակենք, թե ինչ տրամադրությամբ է նկարիչը նկարել այս նկարը։ (Լավ, ուրախ: Ուրախ, պայծառ, խանդավառ և մի քիչ տխուր):

Տղերք, եկեք փորձենք այս նկարի հիման վրա պատմություն հորինել: Գտեք վերնագիր ձեր պատմության համար: Պատմեք մեզ աշնան օրվա, երկնքի, ամպերի, արևի, կեչիների, միայնակ ծաղկի և կապույտ առվակի մասին։ (Մանկական պատմություններ):

Մենք լսում էինք պոեզիա, երաժշտություն, դիտում էինք նկարներ։ Բանաստեղծություններ, նկարներ, երաժշտական ​​պիեսներ՝ այս ամենը արվեստի գործեր են։

  • Բանաստեղծը բանաստեղծություն է գրում.
  • Նկարիչը նկարում է նկարներ.
  • Կոմպոզիտորը երաժշտություն է ստեղծում։

Ռուս հրաշալի կոմպոզիտոր Սերգեյ Սերգեևիչ Պրոկոֆևը գրել է ոչ միայն մեծահասակների համար ամենաբարդ ստեղծագործությունները, այլև փոքրերի համար նախատեսված մանկական երաժշտությունը։ Նա շատ էր սիրում հեքիաթներ։

«Աշնանային փերիի տատանումներ» - հատված «Մոխրոտը» բալետից, որը գրված է սյուժեի վրա հայտնի հեքիաթ C. Perrault. Հիշո՞ւմ եք, երբ խորթ մայրն ու քույրերը պարահանդեսի գնալուց հետո Մոխրոտը մնում է մենակ և երազում: Պրոկոֆևի հեքիաթ-բալետում նրան օգնության է գալիս ոչ միայն կախարդուհի կնքամայրը, այլև բոլոր եղանակների փերիները, ովքեր իրենց նվերները մատուցում են Մոխրոտիկին։ Իսկ փերիների կերպարներն այնքան տարբեր են, համընկնում են տարվա եղանակներին... Ուրեմն, հանդիպե՛ք Աշնանային փերին:

Լսեք Ս. Պրոկոֆևի «Աշնանային փերիի տարբերակը»:

Լսում է Ս. Պրոկոֆև. «Աշնանային փերիի տարբերակ».

  1. Գիտե՞ք այս հեքիաթը։
  2. Նշե՛ք այս հեքիաթի գլխավոր հերոսներին:
  3. Ո՞ւր գնաց այս հեքիաթի գլխավոր հերոսը։ (Գնդակին):
  4. Ինչպե՞ս է աշունը ցուցադրվում երաժշտական ​​ստեղծագործության մեջ։
  5. Ի՞նչ բալետ էինք լսում հենց հիմա:
  6. Ո՞ր կոմպոզիտորն է ստեղծել այս բալետի երաժշտությունը:

Հիշիր.

  • Նկարիչ
  • Կոմպոզիտոր
  • Արվեստի կտոր

Այս դասին մենք տեսանք և լսեցինք, թե ինչպես են բանաստեղծները, նկարիչները և կոմպոզիտորները պատկերում աշունն իրենց արվեստի գործերում: Մեր դասն ավարտվեց, բայց աշունը շարունակում է մեզ տալ շատ զարմանալի առարկաներ նոր ստեղծագործական բացահայտումների համար։

Նմուշ պատմություն
Եկել է աշունը։ Նիհար կեչի ծառեր՝ սպիտակ կոճղերով՝ հագնված վառ դեղին զգեստներով։ Թեթև քամի է փչում, տերևներն ընկնում են ճյուղերից ու թռչում, դանդաղ պարով պտտվում։ Նայում ես կեչիներին ու զարմանում, թե ինչպես են կանաչ տերևները վերածվել ոսկի։ Մարգագետնում հոսում է մուգ կապույտ գետ։ Ջուրն արդեն սառել է։ Գետի ոլորանին կանգնած է միայնակ մի գեղեցիկ կեչի՝ վառ դեղին ու հարթ, մոմի պես։ Հեռվում կարելի է տեսնել կանաչ-շագանակագույն ծառեր, վառ կանաչ դաշտ և մի քանի գյուղական տներ։
Երկինքը կապույտ-կապույտ է՝ բաց ամպով։ Արևը չի երևում, բայց նրա ներկայությունը զգացվում է ամեն ինչում. ասես սաղարթը վառվում և փայլում է ոսկով, խաղում է արևի ճառագայթների տակ: Եվ ստվերները թափվում են ծառերից: Ստվերից կարելի է կռահել, թե որ ուղղությամբ է գտնվում արևը։
Աշնանային մի ծաղիկ ծաղկեց գետի ափին։ Նա ինքն է ուրախանում պայծառ, շողացող արևի տակ և գոհացնում բոլորին իր գեղեցկությամբ։ Ափսոս միայն, որ մենակ մնաց։ Հավանաբար բոլոր ծաղիկներն արդեն խունացել են։

Իգոր Գրաբարի «Ռոուան» կտավի նկարագրությունը
Ռուսական բնության գեղեցկությունը միշտ արձագանք է գտել սրտերում ստեղծագործ մարդիկ. Բանաստեղծներն ու գրողները բազմաթիվ տողեր են նվիրել ռուսական հարթավայրերի անծայրածիր տարածություններին, շատ արվեստագետներ գրավել են Ռուսաստանի ամենագեղեցիկ անկյունները։ Այդ նկարիչներից է Իգոր Գրաբարը՝ բնության գույների հմայքի նուրբ գիտակ։ «Ռոուան» կտավը նկարվել է մեծ սիրով, գույները նրբագեղ խաղում են դրա վրա, նկարիչը հմտորեն ստեղծում է անսովոր գեղեցիկ վայրում գտնվելու զգացողությունը։
Նկարի առաջին պլանում նկարիչը պատկերել է գլխավոր հերոսին՝ լեռնային մոխիրին։ Աշուն է, ծառը պատրաստվում է տերևները թափել։ Կարմիր հատապտուղները լցված են հյութով, այս գույնը ներկայացնում է հավաքման և բերքահավաքի ժամանակի գալուստը։ Հետին պլանում երևում է մի փոքրիկ գյուղ, որտեղ կյանքը պետք է եռվի. ժամանակն է պատրաստվել ձմռանը, վերջին նախապատրաստական ​​աշխատանքներն են կատարվում։ Նկարիչն օգտագործում է մարդու աշխույժ գործունեության և անտառի ու բնության հանդիսավոր հանգստության հակադրությունը:
Նկարի գլխավոր հերոսուհու՝ լեռան մոխրի կողքին, երկու կեչի են, որոնք նրան չեն զիջում ո՛չ գեղեցկությամբ, ո՛չ էլ շնորհքով։ Նման գեղեցկությունը դժվար է բառերով փոխանցել, իսկ հետո օգնության են հասնում կերպարվեստի միջոցները, որոնց հիանալի տիրապետում էր Իգոր Գրաբարը։

Իսահակ Իլյիչ Լևիտանի «Ոսկե աշուն» կտավի նկարագրությունը
Իսահակ Իլյիչ Լևիտանի ստեղծագործություններից «Ոսկե աշուն» կտավն առանձնանում է իր լավատեսությամբ, հիմնական նոտաներով և ընկալման պայծառությամբ։
Նկարում պատկերված է ոսկե աշնան ժամանակը։ Արևը լուսավորում է հաճելի լանդշաֆտ՝ լուռ, հանդարտ գետ՝ գերաճած բարձր խոտափեր, դեռ կանաչ խոտածածկ, դեղին, կարմիր, նարնջագույն անտառ։ Թույլ զեփյուռից ծառերի սաղարթը դողում ու շողում է արևի փայլից։ Երկինքը պարզ է, կապույտ, բայց հորիզոնում այն ​​պայծառանում է և ամպեր են հայտնվում։ Հատկանշականն այն է, որ առաջին պլանում բարակ, սլացիկ կեչիներ են՝ թանկարժեք ոսկեգույն գլխազարդով։ Նրանք ներկայացնում են հենց Ռուսաստանը՝ շքեղ, թեթև, գեղեցիկ և երանգավորում են ամբողջ պատկերը:
Հետին պլանում կարելի է տեսնել գյուղական տներ և լայն կանաչ դաշտ։ Այս նկարում գերիշխող տեղը հատկացված է բնությանը, գյուղը ոչ թե ճնշում է նրան, այլ ընդհակառակը, ներդաշնակորեն տեղավորվում է շրջապատող իրականության մեջ։
Ընդհանուր առմամբ, կտավը տալիս է ամենահաճելի, ուրախ տպավորությունները։ Անհնար է աչքդ կտրել սլացիկ, գեղեցիկ կեչու ծառերից, և թվում է, թե լսվում է նրանց սաղարթների օրորումները, իսկ բազմաթիվ բնակիչների՝ գետի մեջ շաղ տալով իրենց աննկատ կյանքով ապրելը։

Վասիլի Պոլենովի «Ոսկե աշուն» կտավի նկարագրությունը
Նկարը նկարել է նկարիչը Տուլա նահանգի Օկա գետի վրա գտնվող իր կալվածքից ոչ հեռու և պատկերում է աշնանային արևոտ մի օր։ Դիտողի հայացքն անմիջապես ձգվում է դեպի գետը՝ ոսկեգույն ծառերի ու բլուրների ֆոնին աչքի ընկնելով մուգ օձի պես։ Դա անմիջապես չի նկատվում, բայց գետի ոլորանում գտնվող վանքի կտուրներին արևի փայլը երկար ժամանակ դաջվում է հիշողության մեջ։
Վասիլի Պոլենովը պատկերել է աշնան հենց սկիզբը. դեղինդեռ ամբողջությամբ չի գրավել նկարի տարածությունը, դրա օրինակն է առաջին պլանում գտնվող հսկայական ծառը՝ դեռ կանաչ թագով: Բայց, իհարկե, գետը գրավում է ողջ ուշադրությունը։ Մաքուր ջուրարտացոլում է արևի, երկնքի, արևի և ծառերի փայլը, ընկած դեղին տերևները պտտվում են ծանծաղուտի վրա:

Ներկայացում

Ներառված է՝
1. Ներկայացում, ppsx;
2. Երաժշտության հնչյուններ.
Պրոկոֆև. Աշնանային փերիի տարբերակ Մոխրոտը բալետից, mp3;
Չայկովսկի. Սեզոններ, հոկտեմբեր (2 տարբերակ - սիմֆոնիկ նվագախումբ և դաշնամուր), mp3;
3. Ուղեկցող հոդված, docx.

Որո՞նք են բնության պատկերման առանձնահատկությունները Ֆ. Ի. Տյուտչևի տեքստերում և նախորդ և հաջորդ բանաստեղծներից ո՞րն է մոտ Տյուտչևին:


Կարդացեք ստորև լիրիկական ստեղծագործությունև կատարել առաջադրանքները B8-B12; SZ-S4.

F. I. Tyutchev, 1857 թ

Բացատրություն.

Տյուտչևի բնությունը բազմազան է, բազմակողմանի, լի ձայներով, գույներով և հոտերով: Բնության նկարները մարմնավորում են բանաստեղծի մտքերը կյանքի և մահվան, մարդկության և տիեզերքի մասին:

Տյուտչևին հատկապես գրավում են բնական կյանքի անցումային պահերը։ Այսպես, «There is in the original autumn...» բանաստեղծության մեջ նա պատկերում է վերջին ամառը հիշեցնող աշնանային մի օր.

Կա սկզբնական աշնանը

Կարճ, բայց հիանալի ժամանակ -

Ամբողջ օրը կանգնած է, ասես բյուրեղյա,

Իսկ երեկոները պայծառ են...

Տյուտչևի ռոմանտիկ հերոսը բնության գեղեցիկ հոգին տեսնելու կարողություն է ձեռք բերում։ Նրա համար ամենաերջանիկ պահը բնության հետ հոգեւոր ամբողջական միաձուլման զգացումն է։

Ա.Ֆետի «Ես եկա քեզ մոտ ողջույններով» բանաստեղծության մեջ առարկաները արտաքին աշխարհիսկ քնարական հերոսի զգացմունքները, ինչպես Տյուտչևինը, փոխկապակցված են և շարժման մեջ։ Զգացմունքային ընկալման առումով սիրո զգացումը նման է բնության գարնանային զարթոնքին, դրանց համեմատությունը ստեղծում է ուժեղ փորձի գաղափար՝ ուրախություն, երջանկություն, սեր.

Ես եկել եմ ձեզ մոտ ողջույններով

Ասա ինձ, որ արևը ծագել է...

...Որ հոգին դեռ նույն երջանկությունն է

Եվ ես պատրաստ եմ ծառայել ձեզ...

Տյուտչևի և Ֆետի հետևորդներից էր Սերգեյ Եսենինը։ Նրա «Դու իմ ընկած թխկին ես...» բանաստեղծությունը նվիրված է բանաստեղծի սիրելի թեմային՝ բնությանը, որը նրա համար միշտ մնում է կենդանի և հոգևոր։ Հեղինակը ոչ միայն անդրադառնում է թխկին, այլև իրեն համեմատում է դրա հետ.

Ինձ թվում էր, թե նույն թխկին էի...

Այսպիսով, Տյուտչևի, Ֆետի, Եսենինի ստեղծագործություններում կա ընդհանուր մոտեցումներբնության կերպարին. բնությունը ոգևորվում է, օգնում է դավաճանել ներքին վիճակքնարական հերոս.

UMK L. F. Կլիմանովա

Նպատակները:ուսանողներին ծանոթացնել Ֆ. Տյուտչևի «There is in the original autumn...» բանաստեղծությունը; սովորեցնել ճիշտ ընթերցանությունբանաստեղծություններ; զարգացնել հիշողությունը, խոսքը, մտածողությունը.

Պլանավորված արդյունքներ.ուսանողները պետք է կարողանան կարդալ բանաստեղծություններ՝ ինտոնացիայի միջոցով փոխանցելով բանաստեղծի տրամադրությունը. տարբերակել բանաստեղծական և արձակ տեքստերը; դիտարկել բառերի կյանքը գրական տեքստ, բացատրել քնարական տեքստում հետաքրքիր արտահայտություններ։

Սարքավորումներ: P.I.-ի ստեղծագործության տեսագրությունը կամ ձայնագրությունը: Չայկովսկու «Սեզոններ»; նկարներ աշնան թեմայով; բացիկներ (խոսքի տաքացման տեքստ, առաջադրանքներ):

Դասերի ժամանակ

I. Կազմակերպչական պահ

II. Խոսքի տաքացում

(Պ.Ի. Չայկովսկու «Տարվա եղանակները» երաժշտության ֆոնին ուսուցիչը կարդում է գրատախտակին կամ բացիկների վրա գրված բանաստեղծությունները):

Ամառը շպրտեց կանաչ կաֆտանը,

Արտույտները գոհունակությամբ սուլեցին։

Աշուն, դեղին մորթյա վերարկու հագած,

Ես ցախավելներով քայլեցի անտառներով։

Կռունկները շեփորահարեցին պուրակների միջով,

Ասես աշունը պատրաստվում էր ամուսնանալ։

Ուռենին լճում ողողում է զգեստը։

Էլմը փորձում է աղվեսի գլխարկը:

Դ.Կեդրին

— Եկեք բոլորս միասին կարդանք բանաստեղծությունը դանդաղ տեմպերով։

-Ի՞նչ զգացողություններ և մտքեր ունեցաք կարդալիս: (Երեխաները կիսվում են իրենց տպավորություններով):

- Կարդանք զարմանքի ինտոնացիայով։

-Կարդանք հաստատական ​​ինտոնացիայով։

-Կարդանք գրգռվածության ինտոնացիայով։

-Հիացմունքի ինտոնացիայով։

- Կենսուրախ ինտոնացիայով։

- Հիմա եկեք այն արտահայտիչ կարդանք:

III. Դասի թեմայի ներածություն

- Տարվա ո՞ր եղանակն է նկարագրված բանաստեղծության մեջ:

- Այս բանաստեղծության մեջ գտե՛ք աշնան նշաններ:

- Աշնան ուրիշ ի՞նչ նշաններ գիտեք:

Այսօր կծանոթանանք բանաստեղծ Ֆյոդոր Իվանովիչ Տյուտչևի ստեղծագործությանը, կկարդանք արտահայտիչ և կլուծենք հանելուկներ։

IV. Աշխատեք դասի թեմայի շուրջ

1. Ստուգեք Տնային աշխատանք

- Կարդացեք ձեր տեքստերը աշնան մասին: (Մանկական ներկայացումներ):

2. Աշնանային հանելուկներ

(Հանելուկները տրվում են քարտերի վրա):

- Ինքներդ կարդացեք հանելուկները, պատրաստվեք դրանք բարձրաձայն կարդալու: (Երեխաները կարդում են հանելուկներ և գուշակում դրանք):

1. Նա քայլում է, իսկ մենք վազում ենք

Նա, այնուամենայնիվ, կհասնի:

Մենք շտապում ենք տուն թաքնվելու,

Նա կթակի մեր պատուհանը,

Եվ տանիքում, թակեք և թակեք:

Ոչ, մենք ձեզ թույլ չենք տա, սիրելի ընկեր: (Անձրև.)

2. Ամպերը բռնում են,

Ողբում ու փչում.

Շրջում է աշխարհը

Երգում է և սուլում։ (Քամի.)

3. Դեղին տերևները թռչում են,

Նրանք ընկնում են, պտտվում են,

Եվ ձեր ոտքերի տակ հենց այդպես

Ինչպես են գորգ գցում։

Ի՞նչ է այս դեղին ձյունը:

Դա պարզապես ... (տերևաթափ):

4. Կոլտնտեսության այգին դատարկ էր,

Սարդոստայնը թռչում է հեռավորության վրա,

Եվ մինչև երկրի հարավային ծայրը

Կռունկները հասան։

Դպրոցի դռները բացվեցին.

Ո՞ր ամիսն է եկել մեզ մոտ: (սեպտեմբեր.)

5. Բնության դեմքը գնալով ավելի մռայլ է դառնում.

Այգիները սևացել են,

Արջն ընկել է ձմեռային քնի մեջ.

Ո՞ր ամսին է նա եկել մեզ մոտ: (հոկտեմբեր.)

V. Ֆիզկուլտուրայի րոպե

Ագռավներ

Այստեղ կանաչ տոնածառի տակ

Ագռավները ուրախ թռչկոտում են.

Կար-կար-քար!

Նրանք ամբողջ օրը բղավում էին

Տղաներին թույլ չեն տվել քնել.

Կար-կար-քար!

Միայն գիշերները լռում են

Եվ բոլորը միասին քնում են.

Կար-կար-քար!

(Երեխաները վազում են՝ թեւերի պես թափահարելով և ուսուցչի հետ միասին բանաստեղծություն են արտասանում: Նրանք կծկվելով, ձեռքերը այտերի տակ են և քնում են):

VI. Դասի թեմայով աշխատանքի շարունակություն

1. Բանաստեղծության նախնական ընթերցում

(Ուսուցիչը կարդում է Ֆ. Տյուտչևի բանաստեղծությունը):

- Ձեզ դուր եկավ բանաստեղծությունը:

-Այո, շատ գեղեցիկ է։ Աշնանային ի՞նչ նկարներ եք ներկայացրել։

— Աշնան ո՞ր եղանակի մասին է խոսում բանաստեղծը։

2. Բառապաշարային աշխատանք

Ակոսը հողի մակերևույթի ակոս է, որը կատարվում է գութանի կամ այլ թուլացնող սարքի միջոցով՝ ցանքի համար, ջուրը ցամաքեցնելու համար։

Մանգաղը ձեռքի գործիք է, կիսաշրջանաձև կորացած նուրբ ատամնավոր դանակ՝ հացահատիկը արմատից կտրելու համար։

- Ինչպե՞ս եք հասկանում «ուժեղ մանգաղ» արտահայտությունը: (Սա նշանակում է, որ նրանք աշխատել են շատ լավ, հմտորեն, կտրելով հասկերը):

Պարապ ակոսը հանգստացող, մաքրված ակոս է (դրանից ամեն ինչ հանվել է):

3. Արտահայտման միջոցների հետ աշխատանք

Անհատականացում (անձնավորել) - արտահայտել, ներկայացնել կենդանի էակի կերպարով:

Փոխաբերությունը խոսքի պատկեր է. բառերի և արտահայտությունների օգտագործումը փոխաբերական իմաստով` հիմնված անալոգիայի, նմանության, համեմատության վրա:

Էպիտետը փոխաբերական, գեղարվեստական ​​սահմանում է (օրինակ՝ մշտական ​​էպիտետներ՝ կապույտ ծով, ոսկեգույն գանգուրներ)։

- Բանաստեղծության տեքստում գտեք էպիտետներ և փոխաբերություններ: (Բյուրեղյա օր, հիանալի ժամանակ, պայծառ երեկոներ, պարապ ակոս):

- Ինչպե՞ս եք հասկանում «շողացող երեկոներ» արտահայտությունը: (Երեկոյան ամեն ինչ ողողվում է մայրամուտի ճառագայթներով, ամեն ինչ փայլում և փայլում է):

4. Բանաստեղծության արտահայտիչ ընթերցում

VII. Արտացոլում

- Ընտրեք և շարունակեք ցանկացած նախադասություն:

Այսօրվա դասին ես սովորեցի...

Այս դասում ես ինքս ինձ կգովաբանեի, որ...

Դասից հետո ուզում էի...

Այսօր ինձ հաջողվեց...

VIII. Ամփոփելով դասը

— Ինչպե՞ս է կոչվում այն ​​նոր բաժինը, որն այսօր սկսեցինք ուսումնասիրել:

-Ինչպե՞ս կվերնագրեք այն:

Տնային աշխատանք

Սովորեք Ֆ.Տյուտչևի բանաստեղծությունը (էջ 68):

Ինչպիսի՞ աշուն է ստեղծում Տյուտչևը բանաստեղծության մեջ:

Այս բանաստեղծության մեջ բանաստեղծը ստեղծում է «բնօրինակ» աշնան կերպարը։

Ժամը քանիսն է? Գեղարվեստական ​​կերպար ստեղծելու ի՞նչ միջոցների է դիմում բանաստեղծը։

Սա «կարճ, բայց հիանալի ժամանակ է»։ Հրաշալի էպիթետ է։ «Հրաշալի» բառը երկու իմաստ ունի՝ անսովոր և գեղեցիկ:

Բառի ո՞ր իմաստն է իրագործվում բանաստեղծության մեջ: Միգուցե երկուսն էլ. Ինչու է այս անգամ անսովոր:

Սա անցում է ամառից ձմեռ:

Ինչու է նա գեղեցիկ:

Գեղեցիկ է բյուրեղյա օրը, պայծառ երեկոները, սարդոստայնի թռիչքը, բնության մեջ թափված խաղաղությունը։

— Ի՞նչ փոխաբերական և արտահայտիչ միջոցներով է այն ստեղծվել։ գեղարվեստական ​​կերպար«Ամբողջ օրը բյուրեղյա՞ն է». Ի՞նչ էր ուզում ասել բանաստեղծը դրանով։

Սա փոխաբերական էպիթետ է։ Աշնանային օդն ու բյուրեղը նման են իրենց թափանցիկությամբ և մաքրությամբ։ Ընդհանրությունը կարելի է գտնել աշնանային օրվա զով, թարմ քամու մեջ: Իսկ գեղեցկության մեջ, գոհարների մեջ՝ ի մի բերելով բյուրեղյա մի բան և նման աշնանային օր, որը թանկ է, քանի որ վերջիններից է։ Բանաստեղծը նաև նկատի ուներ աշնանային օրվա հնչեղությունը, ձայների մաքրությունը, որոնք հեռու են տանում լռության մեջ: Մի՞թե աշնանային օրվա գեղեցկությունը բյուրեղի պես փխրուն չէ:

-Այսպիսին է օրը, և ինչպիսի՞ն են «բնօրինակ աշնան» երեկոները: Ինչպե՞ս եք հասկանում այս գեղարվեստական ​​կերպարը:

Երեկոները «փայլուն» են։ Պայծառ – շողշողացող, փայլող: Երեկոները նույնպես հրաշալի են։

— Տյուտչևը մեզ ցույց տվեց բնությունը շարժման մեջ՝ օրից երեկո, աշնանից ձմեռ: Չնայած «առաջին ձմեռային փոթորիկներից հեռու», աշնան ի՞նչ նշաններ կան բանաստեղծության մեջ։

Ամենուր դատարկ է՝ և՛ գետնին, և՛ երկնքում, ամենուր տարածություն, ոչ մի թռչուն չի լսվում: Ավելի նկատելի դարձան սարդոստայնը՝ իրենց բարակ մազերփայլեր. Սա փոխաբերություն է:

-Ի՞նչ գեղարվեստական ​​կերպարով է մարդ ներկա ստեղծագործության մեջ: Ինչպե՞ս ես դա հասկանում:

Մի մարդ ամբողջ ամառ խելագարորեն աշխատում էր դաշտում, «ուր մանգաղը քայլում էր, և ականջն ընկավ»։

«Ե՛վ բնությունը, և՛ մարդիկ արժանի են հանգստի»: Ի՞նչ գեղարվեստական ​​պատկերներ են մեզ ասում այս մասին: Ինչպե՞ս են դրանք ստեղծվում:

Բանաստեղծը դաշտն անվանում է «հանգիստ»։ Սա շատ անսովոր էպիտետ է։

— Ինչպե՞ս է ստեղծվել «Իսկ անաղմուկ ու տաք լազուրը խմում է / Հանգստի դաշտում» գեղարվեստական ​​կերպարը։ Ինչպե՞ս ես դա հասկանում:

Լազուրը բաց կապույտ գույն է, կապույտ: Մաքուր ու տաք լազուրը երկինքն է, որն, ասես, խմում է երկրի վրա՝ փորձելով դրանով նշել «բնօրինակ» աշնան տոնը։

— Ի՞նչ էր ուզում ասել բանաստեղծը ստեղծված գեղարվեստական ​​կերպարներով։

Նա մեզ պատմեց վաղ աշնան գեղեցկության, մաքուր, թափանցիկ օդի, փայլուն երեկոների, լռության, խաղաղության մասին։ Այս բանաստեղծությունը կարդալիս քեզ հուզում է բնության գեղեցկությունը, միաժամանակ մի փոքր տխրություն, պայծառ տխրություն։



Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի