Додому Запах із рота Проектна методика "Графічний диктант". Захоплююча діяльність для дошкільнят — графічні диктанти Конспект підгрупового заняття – проведення графічного диктанта від вихідної точки

Проектна методика "Графічний диктант". Захоплююча діяльність для дошкільнят — графічні диктанти Конспект підгрупового заняття – проведення графічного диктанта від вихідної точки

Людмила Кошанська
Конспект заняття «Заєць. Графічний диктант: малювання за клітинами» ( підготовча група)

Тема « Заєць»

Графічний диктант – малювання за клітинами»

(підготовча група)

Цілі: Продовжувати роботу з розвитку орієнтації на аркуші паперу клітку

(Актуалізувати просторові уявлення: вгору, вниз,

вправо, вліво.);

Завдання: Вчити проводити прямі лінії певної довжини в заданому

напрямі;

розвивати зорово-просторове сприйняття, дрібну

моторику пальців рук, уміння розуміти та точно виконувати

вказівки дорослого;

працювати над розвитком правильною, чіткою та зв'язковою мовою;

активізувати слухове сприйняттята пам'ять.

Устаткування:

наочний матеріал: ілюстрація зайця, схема зайця

роздатковий матеріал: прості олівці, ластики, зошити клітку.

Хід заняття

I. Оргмомент.

Здрастуйте хлопці. Сьогодні ми будемо малювати по клітинах.

ІІ. Постановка цілей.

Вам цікаво, що ми будемо малювати? Це секрет, але, щоб його дізнатися, відгадайте загадку.

Це що за звір лісовий

Встав, як стовпчик, під сосною?

І стоїть серед трави -

Вуха більше за голову.

(Заєць)

Правильно, це заєць.

Сьогодні ми навчимося малювати корову за клітинами.

ІІІ. Розмова. Розгляд ілюстрації із зображенням зайця.

– Згадаймо, що ми знаємо про зайця.

- Яка це тварина? Чому?

– Опишіть зовнішній виглядзайця.

– Які дії він може робити?

- Підберіть ласкаві слова, якими можна назвати зайця?

- Як називається дитинча зайця?

IV. Пальчікова гра.

– Приготуйте свої руки, ми трохи пограємо, пальчики порозминаємо.

Жили-були зайчики

На лісовому узліссі.

(розводити руками перед собою, описуючи коло)

Жили-були зайчики

(показувати на голові заячі вушка)

У сіренькій хатинці.

(Скласти руки над головою у формі будиночка)

Мили свої вушка,

(Проводити руками по уявним вушкам)

Мили свої лапочки.

(Імітувати миття рук)

Вбиралися зайчики,

(Руки на боки, злегка повертатися в обидві сторони, у напівприсіді)

Одягали капці.

(Руки на боки, по черзі виставляти вперед праву та ліву ноги)

V. Актуалізація просторових уявлень (у формі пальчикової гри).

Руку вправо, в кулачок,

Розіжмемо і на бочок.

Руку вліво, в кулачок,

Розіжмемо і на бочок.

Руки вгору, в кулачок,

Розіжмемо і на бочок.

Руки вниз, в кулачок,

Розіжмемо і на бочок.

Завершується гра – (руки перед грудьми – рух «моторчик»)

За справу братися нам час. (стискання – розтискання пальців)

VI. Посадка перед початком роботи

Сіли прямо, ноги разом

Під нахил візьмемо зошит.

Ліва рука на місці,

Права рука на місці,

Можна розпочинати писати.

- Візьміть олівець і поставте його на точку, яку я вам поставила заздалегідь. З цієї точки почнемо малюнок. Слухаємо уважно та виконуємо завдання.

VII. Диктант«Зайчик»

Відступи 5 клітинок праворуч і 3 зверху, поставте крапку. Будемо малювати від цієї точки. Намалюй 1 клітинку праворуч, 3 вниз, 2 вправо, 2 вниз, 1 вліво, 2 вниз, 3 вправо, 3 вниз, 1 вліво, 1 вгору, 1 вліво, 2 вниз, 1 вправо, 2 вниз, 2 вправо, 1 вниз, 6 вліво, 1 вгору, 1 вліво, 1 вгору, 1 вправо, 12 вгору.

VIII. Дорисівка.

- Подивіться, чи вийшов у вас заєць?

Вона вам подобається?

На мою думку, у неї не вистачає деяких деталей. Малюйте очі.

Подивіться який заєць вийшла у мене. Вам подобається? Я дуже рада.

IX. Підбиття підсумку

Вам сподобалося те, що ми сьогодні займалися?

У вас вийшов рисунок, який ми сьогодні робили?

Завдяки чому вийшов рисунок?

(тому що уважно слухали та виконували всі завдання)

Публікації на тему:

Декоративне малювання за мотивами міського розпису «Містецький ярмарок» (підготовча група)Декоративне малювання за мотивами городецького розпису «Містецький ярмарок» (підготовча група) Мета: Продовжити знайомство з міським.

Фрагмент заняття у підготовчій групі «Кругосвітня подорож клітинами»Фрагмент заняття в підготовчій групі "Кругосвітня подорож клітинами" Мета: Розвиток зорового сприйняттяу дітей старшого.

Малювання «Придумай, чим може стати гарний осінній листок» підготовча група Завдання: - Розвивати уяву, творчість; - Формувати.

ЕМА: Чудо-чудове, диво дивне-золота хохлома. ЦІЛІ: Навчальні цілі: - познайомити з історією промислу, особливостями хохломського розпису;

Конспект заняття з ФЕМП підготовча групаМБДОУ №40 вихователь Коломієць Галина Олександрівна. "Тема Острів Цифроград". Удосконалювати вміння дітей рахувати від 1 до 10 і назад.

Конспект заняття. Малювання поролоновою паличкою «Плюшеве ведмежа». Середня групаІнтеграція освітніх областей: « Мовленнєвий розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», « Пізнавальний розвиток», «Фізичний розвиток».

Підготовка дитини до школи – процес тривалий та обов'язковий. Тому психологи та педіатри рекомендують починати ще за рік до першого класу, дитячому садкуабо вдома. Оскільки малюка потрібно готувати не тільки до розумових і фізичних навантажень, а й моральних. Загалом, як слід зайнятися вихованням, допомогти стати посидючішим, уважнішим і сміливішим.

Якщо ще морально дитину можна підготувати до великих змін, засобами спілкування з однолітками у дворі та дитячому садку. То навчити малюка бути більш уважним, розвинути навички письма, уважне виконання деяких завдань, можна за допомогою графічних диктантів та малювання за клітинами. На сьогоднішній день це неймовірно популярне заняття, що завоювало серця не лише дошкільнят, а й підлітків. Це спосіб навчити малюка письма, розвинути логіку, абстрактне мислення, посидючість і копіткість, а також дрібну моторику ручок. За допомогою цього заняття дитина розвиває координацію, стійкість і коригує правильність своїх рухів, так би мовити, «набиває тверду руку», що, безсумнівно, допоможе їй у школі при написанні диктантів та конспектів за короткий період.

Що таке графічні диктанти?Уявіть собі лист паперу, у якому розкреслені клітини. У завданні вказані стрілочки (що показують напрямок) та цифри (що показує кількість клітин, які потрібно пройти у зазначеному напрямку). Якщо слідувати покажчикам точно і уважно, вести межу в потрібному напрямку на потрібну відстань, виходить зображення картинка. Іншими словами: графічні диктанти це малювання за клітинами, користуючись покажчиками у завданні.

Такі заняття рекомендуються не лише дітям дошкільного віку, у дитячих садках, але хлопцям до 12-річного віку. Адже уважність та координацію рухів можна розвивати і у старшому віці. Захоплююче заняття є цікавим дозвіллям не тільки для дітей, але і для дорослих. Рекомендований вік початку малювання графічних диктантів – від 4 років. Саме в цьому віці починають розвиток дрібної моторики, за допомогою малювання за клітинами.

Графічні диктанти як розвиваюча гра використовують у різних місцях: вдома, на додаткових заняттях, на відпочинку, на морі, на дачі, і навіть у літньому таборі. Дітей важливо зацікавлювати, а що зробить це краще ніж таке заняття. Адже в результаті вийде невідома картинка, яку потім можна розмалювати олівцями чи фломастерами. Пояснюючи малюкові це, можна не хвилюватися за його зацікавленістю цим, не так заняттям, як грою, що розвиває уяву.

Отже – почнемо виконання. Насамперед потрібно підготуватися, а саме придбати збірку графічних диктантів. Обзавестися ними можна не лише у спеціалізованих магазинах дитячих книг, а й у крамниці з канцелярськими товарами, букіністичних магазинах. Безкоштовно їх можна завантажити на деяких сайтах в інтернеті (наприклад, на нашому сайті), можна зайти і на платні сайти. Вибір таких завдань великий, вибирайте, виходячи з віку, статі та хобі дитини. Для малюків, які тільки починають заняття, найкраще підібрати графічні диктанти (малювання по клітинах) із зображенням зайчиків, котиків, собачок. Для дівчаток: принцес, квіти. Але, можна почати і з простих геометричних фігур: квадратів, трикутників, призм. Так ви відразу навчите дитину та координації рухів, покращите моторику ручок, розвинете посидючість і уважність, і розкажіть про назви та види геометричних фігур. Для хлопчиків підійдуть диктанти із зображенням машинок, тварин, роботів, замків, кумедних чоловічків. Найлегші графічні диктанти, з простими фігурами та виконуються одним кольором – для початківців. Ускладнені завдання для дітей старшого віку. Вибирайте графічні диктанти на цікаву тему вашій дитині. Якщо малюк займається музикою, використовуйте малюнки музичних інструментів, скрипкових ключів та нот.

Якщо ви вже займалися з малюком малюком по клітинах, починайте вносити різноманітність у ваші заняття. Тобто у 5-6 років можна виконувати диктанти, які допомагають розвиватися ще більше. Тобто, купуйте малюнки з тими тваринами, яких дитина ще не бачила і не знає, як вони виглядають. Користуйтеся квітами, яких малюк ще не дуже добре вивчив. Розширюйте кругозір дитини в такий спосіб, нехай вона збільшує і поповнює свій словниковий запасновими словами, навчає їх, дізнається, де їх можна застосовувати. Головне, це гарний настрій, захопленість та позитивний настрій малюка перед виконанням будь-якого завдання. За таких умов, навчання буде і справді неймовірно корисним, плідним і не напружує дитину.

Після добірки графічних диктантів приступайте до підготовки. Пам'ятайте, що дитину потрібно обов'язково хвалити за успішно виконану роботу. Навіть якщо картинка ще не виходить, не потрібно постійно підказувати, спрямовувати та порівнювати з іншими дітьми. Необхідно спрямовувати і трошки підштовхувати у потрібному напрямку. Для цього в першу чергу потрібно навчити дитину, де перебувати ліва сторона, де права. Покажіть десь на листочку верх, а де низ. Ці прості та нехитрі знання допоможуть виконувати з точністю до 100% усі графічні диктанти.

Сядьте біля столу, з рівною і гладкою поверхнею, щоб дитина могла рівно і правильно присісти на стільці. Зверніть увагу на освітлення. Порада: якщо ви хочете привчити дитину до шкільного зошита, Дати йому можливість звикнути до неї, навчитися орієнтуватися, підготуйте графічні диктанти на аркуші, точнісінько як шкільний зошит. Тепер приготуйте простий олівець і ретельну резинку, щоб неправильні смужки можна було легко видалити і продовжити той же диктант заново. Собі так само підготуйте олівець та гумку.

Варто стежити за часом, щоб дитині не набридло, щоб ручки та очі відпочили. Хоча якщо малюк не втомився, хоче продовжити і закінчити роботу зараз, не потрібно забирати диктант, дитина сама вирішить, коли достатньо.

Існують часові рамки роботи з графічними диктантами

Для дітей 5-річного віку – максимум 15 хвилин. Для дітей старшого віку до 6 років – максимум 20 хвилин (від 15 хвилин). Для першокласників (6 або 7 років) – максимум 30 хвилин, мінімум – 20 хвилин.

Малювання по клітинах – відмінний спосібпривчити малюка до олівця та ручки. Навчити правильно її тримати, практикуватися, щоб пальчики не так сильно втомлювалися від тримання предмета у школі. Дана вправа допоможе вам навчити малюка правильно рахувати, оскільки йому потрібно відрахувати точну кількість клітин, перш ніж почати заняття.

І так: перед вами лежить завдання графічної диктанти, олівець. Перед дитиною листок у клітку або зошит, гумка та простий олівець. На аркуші дитини, з вашою допомогою або без неї, зображена у зазначеному місці, точка відліку. Поясніть, що з цієї точки починають малювати лінії (вправо, вліво, вниз і вгору), у тому напрямку та з тією кількістю клітин, яку ви назвете. Тепер приступайте біля названого завдання, а вони вказані в рядок, ставте крапку олівцем, щоб не забути на чому ви закінчили диктування, не заплутати дитину і, звичайно ж, себе. Слідкуйте за тим, що робить дитина. Підказуйте, якщо малюк плутається, де ліва та права сторона. Вважайте разом, якщо знадобиться, кількість клітин.

Наприклад, у вас фігура, стандартна - будинок. Розкажіть малюку, який малюнок у результаті вийде, або збережіть це в таємниці ще більшого інтересу. Від точки потрібно:

1 → - 1 клітинка вправо

Диктуйте чітко, дитина повинна сприймати все на слух. Наприкінці роботи подивіться, наскільки фігури малюка збігаються із заданими елементами. Якщо малюк помилився, з'ясуйте разом, де саме. Ластиком зітріть зайві лінії, починаючи з точки збою, і продовжуйте креслення. Важливо у процесі навчання зберегти гарний настрій дитини.

Методика "Графічний диктант" Д. Б. Ельконіна

(проведена грудня 200. року в 1-б класі)

Мета: дослідження орієнтації у просторі, визначення вміння уважно слухати і виконувати вказівки дорослого, правильно відтворювати заданий напрямок лінії.

Для проведення методики дітям видається зошит у клітинку з нанесеними на ньому один під одним чотирма точками.

Спочатку дається попереднє пояснення: «Зараз ми малюватимемо різні візерунки. Треба постаратися, щоб вони вийшли гарними та акуратними. Для цього потрібно уважно слухати мене, я говоритиму, на скільки клітинок і в який бік ти маєш проводити лінію. Проводиться лише та лінія, яку я скажу. Наступну лінію треба розпочинати там, де закінчується попередня, не відриваючи олівця від паперу». Після цього дослідник разом із дітьми з'ясовують, де у них права, де ліва рука, показують на зразку як проводити лінії вправо та вліво. Потім починається малювання тренувального візерунка.

«Починаємо малювати перший візерунок. Поставте олівець на верхню точку. Увага! Малюємо лінію: одна клітина вниз. Чи не відриваємо олівець від паперу. Тепер одна клітина праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітка праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітка праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітка праворуч. Одна клітина вниз. Далі продовжуйте малювати візерунок самі».

При диктуванні робляться досить тривалі паузи. На самостійне продовження візерунка дитині дається 1-1,5 хвилини. Під час виконання тренувального візерунка дослідник допомагає дітям виправляти допущені помилки. Надалі такий контроль знімається.

«Тепер поставте олівець на таку точку. Увага! Одна клітка нагору. Одна клітина праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітина праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітина праворуч. А тепер продовжуй малювати цей візерунок сам».

«Поставте олівець на таку точку. Увага! Три клітки вгору. Дві клітини праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітина вліво (слово вліво виділяється голосом). Дві клітини вниз. Дві клітини праворуч. Три клітки вгору. Дві клітини праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітина вліво. Дві клітини вниз. Дві клітини праворуч. Три клітки вгору. Тепер продовжуй сам».

«Тепер поставте олівець на нижню точку. Увага! Три клітини праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина вліво. Дві клітини вгору. Три клітини праворуч. Дві клітини вниз. Одна клітина вліво. Одна клітина вниз. Три клітини праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина вліво. Дві клітини вгору. Тепер продовжуй малювати візерунок сам».

Оцінка результатів. Результати виконання тренувального візерунка не оцінюються. В основних візерунках окремо оцінюється виконання диктанту та самостійне малювання:

4 бали – точне відтворення візерунка (нерівність лінії, «бруд» не враховуються);

3 бали - відтворення, що містить помилку в одній лінії;

2 бали - відтворення, що містить кілька помилок;

1 бал – відтворення, в якому є лише схожість окремих елементів із візерунком;

0 балів – відсутність подібності.

За самостійне виконання завдання оцінка йде за кожною шкалою. Таким чином, дитина отримує 2 оцінки за кожен візерунок, що коливаються від 0 до 4 балів. Підсумкова оцінка за виконання диктанту виводиться із підсумовування мінімальної та максимальної оцінки за виконання 3 візерунків (середня не враховується). Аналогічно підраховується середній бал за самостійну роботу. Сума цих оцінок дає підсумковий бал, який може вагатися від 0 до 16 балів. У подальшому аналізі використовується лише підсумковий показник, який інтерпретується так:

0–3 бали – низький;

3–6 балів – нижче за середній;

7–10 балів – середній;

11–13 балів – вище за середній;

14–16 балів – високий.

Результати діагностики (20 чол.)

1 бал

2 бали

3 бали

4 бали

Оцінка результатів

Підготовка до школи – це тривалий етап у розвитку вашої дитини.Починати заняття слід не раніше ніж за рік до цього моменту. Педагоги та батьки мають величезний вибір самих різних вправта завдань з математики для досягнення цієї мети. Серед них важливе значення мають графічні диктанти за клітинами для дошкільнят.

Розвага чи важке завдання?

Для багатьох хлопців такі картинки за клітинами в зошит цікавою гроюта захоплюючою розвагою. Дорослому важливо не перетворити це заняття на нудний, стомлюючий обов'язок, де малюка лають за невдачі. І тоді дитина завжди із задоволенням займатиметься.

Але у багатьох дітей можуть виникати проблеми. Найчастіше вони пов'язані з тим, що у дитини ще не засвоєно рахунок у межах 10, він плутає поняття «право-ліво», «верх-низ». У цьому випадку дорослим необхідно допомагати малюкові не допускати помилок, виправляти його, хвалити за позитивний результат.

Вік, з якого можна починати займатися

Починати малювати клітинами з дитиною можна вже з 4 років.Перші домашні заняття у такому віці мають бути легкими. Спочатку можна виконувати завдання разом з малюком на дошці або аркуші паперу так, щоб він бачив, як необхідно рухатися. Для початківців цілком підійде малювання нескладних геометричних форм. Починати можна із зображення квадрата, прямокутника, нескладних візерунків. Вчити рухатися діагоналі можна з малюнків трикутника, трапеції, ромба.

У 5 років дитина може намалювати під диктовку без зорової опори прості картинки. Наприклад, можна запропонувати йому зобразити на папері квітку. Також п'ятирічний дошкільник цілком може впоратися з малюванням будиночка чи літака.

Для дітей 6-7 років завдання можна починати ускладнювати, вносячи до них проведення більшої кількості ліній по діагоналі. Прикладом такого завдання може бути рисунок ракети.

Методика проведення заняття

Починати заняття слід з підготовки робочого місця та необхідних матеріалів . Малюнки виконуються у зошиті в клітинку простим олівцем. Для того щоб у дитини була можливість виправити помилку, знадобиться гумка, за допомогою якої забираються неправильно проведені лінії. Дорослому слід підготувати чи роздрукувати інструкцію із зразком виконання завдання. Не можна говорити дитині, який малюнок буде метою графічного диктанта. Після правильного виконання він побачить результат на своєму аркуші.

Як правило, в інструкції пропонуються цифрові позначення зі стрілками типу 2, 3←. Цифри в цьому випадку позначають кількість клітин, на які необхідно просунутися в заданому напрямку. На нього вказує стрілка, яка намальована поряд із цифрою. Так, у прикладі слід читати: рухаємося на 2 клітинки вгору, 3 клітини вліво. Починають рух від точки відліку, яку для молодших хлопців дорослий ставить сам, а старшим дошкільнятам можна запропонувати поставити її самостійно.

Перед тим як розпочати заняття для дошкільнят, потрібно повторити з ними рахунок у межах 10, поняття «право-ліво», «верх-низ». Можна попросити дитину показати, що означає «рухаємось у правий бік, рухаємося вгору, ліворуч, рухаємося вниз».

Саме проведення графічного диктанта спробуйте урізноманітнити включенням у заняття скоромовок, чистомовок, загадок, пальчикової гімнастики, фізхвилин, обговорення отриманих результатів та розмова чи розповідь. Бажано щоб усе, що включено до заняття, було з тієї ж тематики, як і малюнок.

Перед проведенням графічного диктанту дайте дитині установку те що, що потрібно намагатися промальовувати рівні, акуратні лінії і бути дуже уважним під час виконання завдання.

Після того як диктант закінчений обов'язково похваліть малюка за досягнутий результат, при необхідності разом з ним знайдіть місце, де він припустився помилки і виправте її. Якщо дитина має бажання, то можна запропонувати їй розфарбувати готову картинку або заштрихувати її. Якщо дитина ще не втомилася і хоче продовжувати заняття, то можна попросити її самостійно придумати малюнок за клітинами, а потім разом із нею скласти графічний диктант за його фігуркою.

Способи проведення графічних диктантів

Провести графічну диктант можна по-різному.

  • Для тих хлопців, які тільки починають займатися ними підійде найпростіший спосіб - під диктовку дорослого. У цьому випадку педагог чи батько диктує малюку, на скільки клітин і в якому напрямку необхідно рухатися.

Прикладом такого диктанта може бути диктант «Собака». Завдання виконується малюком під диктування інструкції дорослим.

  • Другий спосіб – це запропонувати дитині аркуш паперу, на якому написано інструкцію до виконання завдання та поставлено початкову точку, від якої дитині необхідно рухатися. Дитина сама дивиться кількість клітин та напрямок руху.

Як приклад подивіться графічний диктант

  • "Машина"
  • «Кінька»
  • «Кораблик»

  • Третій спосіб - малювання за симетрією. У таких диктантах дитині пропонується лист, на якому зображено половину малюнка та проведено лінію симетрії. Дитина закінчує малюнок, симетрично відраховуючи необхідну кількість клітин.

Тут половину ялинки малює дорослий та проводить лінію симетрії. Дітям пропонується домалювати другу половину симетрично.

  • Четвертий спосіб підійде для старших дітей.Тут дитині пропонується лист із взірцем графічного диктанту. Дитина на своєму аркуші повинна намалювати таку ж картинку, як і в зразку, самостійно відраховуючи необхідну кількість клітин та визначаючи напрямок, у якому їй необхідно рухатися. Такі диктанти можуть бути у вигляді проведення ліній за клітинами, а й із зафарбовуванням необхідної кількості клітин кольоровими олівцями повністю. У результаті у малюка у зошит виходить барвиста, красива картинка.

Простим варіантомможе бути малюнок "Слона". Запропонуйте дитині лише готове зображення та поставте точку, від якої їй необхідно рухатися.

Так само можна запропонувати дитині намалювати «Змійку», яка також є легкою для виконання (інструкцію слід прибрати, запропонувавши тільки готовий варіант) або "Білочку".

Більш складними завданнями є

І ще складніше для виконання будуть такі схеми:

Користь від виконання завдань

Позитивні результативід роботи з графічними диктантами можна побачити вже за 2-3 місяці, якщо регулярно пропонувати їх дошкільнятам, хоча б кілька разів на тиждень. Існує навіть діагностична методикаД.Б. Ельконіна, яка і називається «Графічний диктант». Її метою є визначити рівень розвитку у старших дошкільнят передумов навчальної діяльності. Адже саме вони надають гарну допомогуу підготовці крихти до навчання у школі.

Виконуючи графічні диктанти, малюк готує руку до письма, закріплює поняття «право-ліво», «верх-низ», вчиться орієнтуватися у просторі та на зошитовому аркуші, закріплює рахунок у межах 10. Діти вчаться зосереджуватися на тому, що каже дорослий, розуміти його і працювати відповідно до запропонованої ним інструкції. Без цього вміння навчання у школі буде для них дуже складним.

Пропонуємо подивитись Вам відео як пише графічний диктант дитина на практиці.

Графічні диктанти сприяють розвитку вміння утримувати увагу на конкретному завданні, розвивають просторова уява, мислення, фантазію, креативність, посидючість Малюк навчається координувати свої рухи.

Малювання по клітинах допомагає подолати такі часто виникаючі початковий періодНавчання у багатьох дітей труднощі, як нерозвинена орфографічна пильність, розсіяність. Також вони сприяють тому, що розширюється кругозір дитини, збільшується її словниковий запас. Діти знайомляться з у різний спосібзображення предметів на папері.

Важливі моменти

Виконання графічного диктанту є для дитини захоплюючою грою.Саме вона є для дошкільнят провідним видом діяльності. Дорослим, які вирішили займатися з дитиною, слід пам'ятати про це.

  • Хваліть дитину за вдало виконаний малюнок.
  • Не лайте малюка за невдало виконану роботу.
  • Допоможіть йому знайти та виправити помилку.
  • Не поспішайте дитину в процесі малювання.
  • Не поспішайте переходити до більш складних варіантів малюнків, особливо якщо дитина ще припускається помилок у простих.
  • Заохочуйте ініціативу дитини скласти такий диктант самостійно.
  • Дозволяйте йому розфарбовувати чи заштрихувати готову роботуале не наполягайте на цьому.
  • Пам'ятайте, що діти не можуть займатися довго. Для старших дошкільнят максимальна тривалість заняття має бути не більше ніж 25-30 хвилин.
  • Не наполягайте на продовженні роботи, якщо малюк втомився.
  • Проводьте заняття різноманітно. Розповідайте малюкові цікаві розповіді про зображений предмет.
  • Спочатку допомагайте малюку, виконуючи завдання разом з ним на своєму листі або на дошці, щоб дитина бачив як, і куди необхідно рухатися, вчився відраховувати клітини в потрібному напрямку.
  • Меню
Д. Б. Ельконін

Методика призначена для роботи з дітьми віком від 4 років.

Мета: дана методика використовується для визначення рівня розвитку довільної сфери дитини, вивчення можливостей у галузі перцептивної та моторної організації простору, дослідження дрібної моторики рук.

Матеріал складається з 4 диктантів, перший з яких – тренувальний.

1. "Починаємо малювати перший візерунок. Поставте олівець на саму верхню точку. Увага! Малюйте лінію: одна клітина вниз. Не відривайте олівець від паперу, тепер одна клітинка направо. Одна клітина нагору. Одна клітина направо. Одна клітина вниз. . Одна клітина вгору. Одна клітина вниз.

2. "Тепер поставте олівець на наступну точку. Приготувалися! Увага! Одна клітка вгору. Одна клітка вправо. Одна клітка вгору. Одна клітка вправо. Одна клітка вниз. Одна клітка вправо. Одна клітка вниз. Одна клітка вправо. Одна клітка вгору. Одна праворуч. А тепер самі продовжуйте малювати той самий візерунок".

3. "Увага! Три клітини вгору. Одна клітина вправо. Дві клітини вниз. Одна клітина вправо. Дві клітини вгору. Одна вправо. Три клітини вниз. Одна клітина вправо. Дві клітини вгору. Одна клітина вправо. Дві клітини вниз. Направо. Три клітини вгору. Тепер самі продовжуйте малювати цей візерунок.

4. "Поставте олівець на саму нижню точку. Увага! Три клітини направо. Одна клітина вгору. Одна клітина наліво (слово "наліво" виділяється голосом). Дві клітини нагору. Три клітини направо. Дві клітини вниз. Одна клітина наліво (слово " наліво" знову виділяється голосом). Одна клітина вниз. Три клітини направо. Одна клітина вгору. Одна клітина вліво. Дві клітини вгору. Тепер самі продовжуйте малювати цей візерунок".

На самостійне виконання кожного візерунка дається півтори-дві хвилини. Загальний часпроведення методики зазвичай становить близько 15 хвилин.

Аналіз результатів.
Безпомилкове відтворення візерунка – 4 бали. За 1-2 помилки ставлять 3 бали. За більша кількістьпомилок – 2 бали. Якщо помилок більше, ніж правильно відтворених ділянок, ставиться 1 бал.
Якщо правильно відтворених ділянок немає, ставлять 0 балів. Вказаним чином оцінюються три візерунки (один тренувальний). На основі отриманих даних можливі такі рівні виконання:

10-12 балів – високий;
6-9 балів – середній;
3-5 балів – низький;
0-2 бали – дуже низький.



Нове на сайті

>

Найпопулярніше