Додому Дитяча стоматологія Графічні диктанти на заняттях у дитячому садку: як навчити дитину не боятися шкільного зошита? Методична розробка "Графічні диктанти по клітинах - корисно і цікаво" Графічні диктанти - як працювати.

Графічні диктанти на заняттях у дитячому садку: як навчити дитину не боятися шкільного зошита? Методична розробка "Графічні диктанти по клітинах - корисно і цікаво" Графічні диктанти - як працювати.

Розділи: Логопедія

В даний час велика кількість випускників дитячих садків, в анамнезі яких присутні різні мовні розлади, стикаються з низкою труднощів при навчанні письма та читання у школі.

В учнів спостерігається погана орієнтація на площині листа, незасвоєні поняття «верх – низ», «ліво – право», змішання подібних за накресленням букв, дзеркальне написання елементів і букв. В результаті формується оптична дисграфія, страждає на успішність.

Причиною цих труднощів у дітей із мовленнєвою патологією є несформованість візуально – просторового сприйняття (аналізу, синтезу, уваги), візуально – моторної координації рухів, слабо розвинена дрібна моторика пальців рук. І. Н. Садовникова, А. Н. Корнєв у зв'язку з цим говорять про недостатність пальцевого праксису.

Питання підвищення ефективності корекційно – педагогічної роботиз профілактики оптичної дисграфії у дітей старшого дошкільного вікує актуальним, а використання в корекційної роботиграфічних диктантів по клітинах – одне із резервів логопедичного впливу.

Для вирішення цієї проблеми мною розроблено серії графічних диктантів по клітинах двох видів:

  1. ведення ліній у заданому напрямку від вихідної точки ( Додаток 1);
  2. постстрокове розфарбовування клітин ( Додаток 2).
  • Сформувати слухове сприйняттята пам'ять;
  • Розвинути візуально-просторове сприйняття: аналіз, синтез;
  • Поліпшити зорово-моторну координацію;
  • Зміцнити зорову пам'ять;
  • Навчити орієнтуватися на аркуші паперу у клітину;
  • Активізувати та зміцнити дрібну мускулатуру пальців рук;
  • Продовжити роботу із закріплення мовних навичок.

Відповідно до пам'яток представлені зразки конспектів занять.

Підсумком виконання графічного диктанту є схематичне зображення предмета, що допоможе організувати діяльність дітей у цікавій формі. Цьому ж сприятиме спеціально складений, підібраний або адаптований для кожної фігури цікавий матеріал, запропонований у вигляді мовних ігрових прийомів: авторських пальчикових ігор, чистомовок, логоритмічних вправ, загадок тощо, який дозволить вчителю – логопеду чи вихователю продовжити відпрацювання тих чи інших правильної вимови звуків та вживання форм слів за межами традиційних логопедичних занятьта забезпечить варіативність корекційно – педагогічної роботи.

Так як графічні диктанти по клітинах є елементом пропедевтичної роботи з попередження виникнення оптичної дисграфії у дітей старшого дошкільного віку з мовленнєвою патологією, виконання запропонованих завдань допоможе підвищити якісний рівень підготовки їх до шкільному навчанню.

Пам'ятка для проведення графічного диктанту по клітинах від вихідної точки

  • Активізація м'язів дрібної мускулатури у вигляді проведення комплексу пальчикових вправ (5 – 6 вправ);
  • визначення вихідної точки малювання;
  • Диктант. Вказівка ​​напряму руху лінії та кількості клітин у зображуваному відрізку;
  • Підбиття підсумку.

Конспект підгрупового заняття – проведення графічного диктанту від вихідної точки

Тема:Корова.

Цілі:

    • вивчати проводити прямі ліній певної довжини в заданому напрямку;
    • покращувати зорово-моторну координацію за допомогою копіювання фігур;
    • актуалізувати знання про домашню тварину – корову;
    • автоматизувати вимову [р] у фразах та зв'язному мовленні;

Обладнання:репродукція корови, прості олівці, пральні гумки, зошити у клітку.

Хід заняття

I. Оргмомент.

ІІ. Постановка цілей.

- Відгадайте загадку і дізнаєтеся, кого ми малюватимемо по клітинах.

Рудий молокозавод
День жує і два жує,
Адже траву не так легко
Переробити на молоко.

Сьогодні ми навчимося малювати корову за клітинами.

ІІІ. Розмова. Розгляд репродукції із зображенням корови.

– Згадаймо, що ми знаємо про корову.

– До якої групи належить корова?

- Яка це тварина? Чому?

– Опишіть зовнішній виглядкорови.

– Які дії вона може робити?

- Підберіть ласкаві слова, якими можна назвати корову?

- Як називається дитинча корови? І т.д.

IV. Пальчікова гра.

Мостом корова йшла. (долоні з'єднати середніми пальцями – міст, зібрати кисть у кулак, висунути вказівний палецьта мізинець)
Молоко вона несла. (Долоні чашкою)
Горобцю, синиці, зайчику, лисиці (розгинати по порядку пальці)
Котика вусата, тигр смугастий,
Білці та куниці, їжачку та левиці.
Нагодувала всіх знову. (Гладити живіт)
І на луг пішла гуляти. (пальці йдуть по столу)

Ось долонька ліва.
Ось долонька права.
Руки вгору ми піднімаємо
І робимо зарядку.
Буде сильною права,
Буде сильною ліва.
Будуть пальчики у нас
Спритні, вмілі.
Вниз - вгору, вниз - вгору,
Ми малюємо найкраще.

VI. Визначення вихідної точки малювання.

- Відрахуйте від полів дві клітинки і на перетині блакитних ліній поставте крапку. Від неї почнемо малювати. (На початкових етапах навчання точку ставить логопед).

VII. Диктант. Схематичне зображення корови.

1 клітина вгору, 5 клітин вправо, 1 клітина вниз, 1 клітина вліво, 1 клітина вниз, 9 клітин вправо, 8 клітин вниз, 1 клітина вліво, 3 клітини вгору, 1 клітина вліво, 3 клітини вниз, 1 клітина вліво, 3 клітини вгору, 1 клітина вліво, 1 клітина вниз, 1 клітина вліво, 1 клітина вгору, 1 клітина вліво, 1 клітина вліво, 1 клітина вліво, 1 клітина вгору, 1 клітина вліво, 3 клітини вниз, 1 клітина вліво, 3 клітини вгору, 1 клітина вліво, 3 клітини вниз, 1 клітина вліво, 6 клітин вгору, 1 клітина вліво, 3 клітини вгору, 1 клітина вліво.

VIII. Дорисівка.

– Подивіться, чи вийшла у вас корова така, щоб усім сподобатися?

На мою думку, у неї не вистачає деяких деталей. Малюйте очі, ніс, роги, хвіст, плями.

IX. Оцінка результатів (взаємоперевірка).

X. Динамічна пауза. Промовляння чистомовок пов'язане з рухами.

Рова – рова – рова (бавовна) – на траві стоїть корова (руки на поясі, повороти тулуба).
Рову – рову – рову (бавовни) – ми дивимося на корову (руки «біноклем» піднести до очей).
Рова – рова – рова (бавовни) – гарна корова (руки убік).

XI. Копіювання.

- Скопіюйте нижче (або праворуч) таку саму корову.

Була у вас одна корова, а стане…(дві корови), у всіх у нас буде… (багато корів), ціле… (стадо корів).

XII. Перевірка виконання завдання.

XIII. Підбиття підсумку заняття.

Пам'ятка для проведення графічного диктанту щодо рядкового зафарбовування клітин

  • Визначення предмета (об'єкта) малювання з вичленування накладених силуетних картинок;
  • Загадування загадки про предмет (об'єкт) малювання;
  • Розгляд натурального предмета, іграшки чи репродукції;
  • Розмова про предмет (об'єкт) малювання (назва групи, властивостей, якостей);
  • Активізація м'язів дрібної мускулатури шляхом проведення комплексу пальчикових вправ (5–6 вправ);
  • Актуалізація просторових понять «вправо», «вліво», «вгору», «вниз»;
  • Актуалізація поняття «колір»;
  • Знайомство з робочим полем, поділеним на клітини, розташовані рядками;
  • Привернення уваги до нумерації рядків;
  • Вказівка ​​напрямку та кількості клітин, що розфарбовуються, заданого кольору;
  • Проміжний контроль за точністю та акуратністю виконання завдання, своєчасне виправлення помилок;
  • Домальовування відсутніх деталей фігури за інструкцією або зразком;
  • Оцінка результатів графічної диктанти;
  • Динамічна пауза з промовлянням чистомовок про предмет;
  • Самостійне копіювання одержаних схем малюнків;
  • Оцінка самостійної роботи;
  • Виставка робіт, обговорення;
  • Підбиття підсумку.

Конспект підгрупового заняття – проведення графічного диктанту щодо рядкового зафарбовування клітин(Підготовча група дитячого садка)

Тема:Жук.

Цілі:

  1. формувати графомоторні навички:
    • продовжувати роботу з розвитку орієнтації на аркуші паперу в клітину (актуалізувати просторові уявлення: вгору, вниз, праворуч, ліворуч);
    • вивчати акуратно розфарбовувати необхідну кількість клітин названого кольору в заданому рядку;
    • розвивати візуально-просторове сприйняття: аналіз, синтез;
    • продовжувати роботу над розвитком пальцевого праксису: координацією рухів та сили;
    • покращувати зорово-моторну координацію за допомогою копіювання фігур;
  2. працювати над розвитком та корекцією мови:
    • актуалізувати знання про комаху - жука;
    • автоматизувати вимову [ж], [ч] у фразах та зв'язного мовлення;
    • працювати над просодичною стороною мови – ритмізацією за допомогою чистомовок;
    • активізувати слухове сприйняття, пам'ять.

Обладнання:накладення комах, репродукція жука, кольорові олівці, зошити у клітку.

Хід заняття

I. Оргмомент.

Діти стоять біля дверей кабінету.

– На своє місце пройде тільки той, хто будь-яку комаху назве.

(Діти називають слова та займають свої місця.)

ІІ. Постановка цілей.

Розгляд накладень, впізнавання, називання.

- Відгадайте загадку і дізнаєтеся, кого з цих комах ми малюватимемо по клітинах.

Жу – жу – жу, я на гілці сиджу,
І звук [ж] я тверджу.

Сьогодні ми навчимося малювати жука за клітинами.

ІІІ. Розмова.

Розгляд репродукції із зображенням жука.

– Згадаймо, що ми знаємо про жука.

– До якої групи належить жук?

- Опишіть зовнішній вигляд жука.

– Які дії він може робити?

- Яких жуків ви знаєте?

- Чим харчуються жуки? І т.д.

IV. Пальчікова гра.

- Приготуйте свої руки, ми трохи пограємо, пальчики порозминаємо.

Жуки бігли стежкою, (пальці біжать по столу)
Блищали шовкові спинки. (Погладжування тильних сторін долонь)
Їх перекинув вітерець. (Долоні покласти тильною стороноюна стіл)
Хто б тим жукам допоміг? (швидкі рухи пальцями)

V. Актуалізація просторових уявлень (у формі пальчикової гри).

Руку вправо, в кулачок,
Розіжмемо і на бочок.
Руку вліво, в кулачок,
Розіжмемо і на бочок.
Руки вгору, в кулачок,
Розіжмемо і на бочок.
Руки вниз, в кулачок,
Розіжмемо і на бочок.
Завершується гра - (руки перед грудьми - рух "моторчик")
За справу братися нам час. (стискання – розтискання пальців)

VI. Актуалізація концепції колір.

- Якого кольору ви зустрічали жуків? Де часто можна їх побачити?

Нам знадобиться два кольори: коричневий та зелений.

Що буває коричневим? Що буває зеленим?

VII. Знайомство з робочим полем.

(Розгляд, назва цифр, якими пронумеровані рядки.)

VIII. Диктант. Схематичне зображення жука.

  • 1р. - 3 клітини зелені, 1 клітина коричнева, 2 клітини зелені, 1 клітина коричнева, 3 клітини зелені.
  • 2р. - 4 клітини зелені, 2 клітини коричневі, 4 клітини зелені.
  • 3р. - 1 клітина коричнева, 3 клітини зелені, 2 клітини коричневі, 3 клітини зелені, 1 клітина коричнева.
  • 4р. - 1 клітина зелена, 1 клітина коричнева, 1 клітина зелена, 4 клітини коричневі, 1 клітина зелена, 1 клітина коричнева, 1 клітина зелена.
  • 5р. - 2 клітини зелені, 6 коричневих клітин, 2 клітини зелені.
  • 6р. - 2 клітини зелені, 6 коричневих клітин, 2 клітини зелені.
  • 7р. - Усі клітини коричневі.
  • 8р. - 2 клітини зелені, 6 коричневих клітин, 2 клітини зелені.
  • 9р. - 2 клітини зелені, 6 коричневих клітин, 2 клітини зелені.
  • 10 грн. - 1 клітина зелена, 1 клітина коричнева, 1 клітина зелена, 4 клітини коричневі, 1 клітина зелена, 1 клітина коричнева, 1 клітина зелена.
  • 11 нар. - 1 клітина коричнева, 8 клітин зелених, 1 клітина коричнева.

IX. Дорисівка.

- Подивіться, чи вийшов у вас жук такий, щоб сподобатися всім?

На мою думку, у нього не вистачає деяких деталей. Домалюйте очі та лінію крил.

X. Оцінка результатів виконання графічної диктанту (взаємоперевірка).

XI. Динамічна пауза. Промовляння чистомовок пов'язане з рухами.

Чок – чок – чок (бавовни) – на аркуші сидить жучок (сісти навпочіпки).
Чка – чка – чка (бавовна) – не боїмося ми жучка (руки на пояс, повороти голови).
Чка - чка - чка (бавовна) - ми подивимося на жука (долоня козирком до очей, повороти тулуба).
Чка – чка – чка (бавовна) – на долоню візьмемо жука (по черзі руки убік).
Чок – чок – чок (бавовна) – полетів з руки жучок (змахування руками).

XII. Виставка дитячих робіт, вибір найакуратнішої.

XIII. Копіювання.

- Скопіюйте нижче (або праворуч) такого ж жука.

Був у вас один жук, а стане ... (два жуки), у нас з вами буде ... (багато жуків).

XIV. Перевірка виконання завдання.

XV. Підбиття підсумку заняття.

Формування графічних умінь необхідне розвитку навичок письма, малювання, накреслення цифр. Педагоги дитячих садків, батьки використовують різні вправита завдання. Однією з найефективніших та цікавих методикє графічні диктанти.

Продиктувати нескладний малюнок, інструкцію до схеми можуть батьки, вчителі в «розвивашках», а діти приходять у невимовний захват від отриманих результатів. Поговоримо про цей спосіб підготовки до школи докладніше.

З цієї статті ви дізнаєтесь

Що таке графічний диктант

Незвичайні дидактичні заняття подобаються дошкільнятам. Вони не вимагають від дитини глибоких знань, сильної напруги розуму. До таких методів роботи належать і графічні диктанти за клітинами.

Це гра, в процесі якої дитина малює лінії, діагоналі на аркуші паперу і отримує картинку. Робити це нескладно. Потрібно лише уважно слухати педагога, проводити олівцем рисочки вліво, вправо, вгору чи вниз. Розвиваючи моторику, малюк вчиться рахувати, орієнтуватися у просторі, оцінювати себе та радіти успіхам однокашників.

Якщо дошкільник зазіветься, відвернеться, то картинка не складеться. Дитина усвідомлює важливість налаштованості на урок, пильності та серйозності у процесі майбутнього навчання у школі.

Для графічних диктантів використовують прості картинки. Наприклад, будиночок, собака, машина. Зображення мають бути знайомі малюкам, не вимагати тривалого виконання.

Користь математичних диктантів

Графічний диктант для дошкільнят – корисна методика для діагностики рівня розвитку та занять з підготовки до школи дитячому садку, будинки. У ДОП вихователінайчастіше використовують посібники авторів: Д.Б. Ельконіна, О.А. Холодовий. К.В. Шевельов розробив цілий курс поетапних занять із дітьми 4–5 років, 5–6 років, а також першокласниками. Спеціальні зошити розвивають такі навички та вміння у дошкільнят із підготовчої групи:

  • координація рухів;
  • увага;
  • пам'ять;
  • посидючість;
  • уява;
  • словниковий запас;
  • дрібна моторика;
  • орфографічна пильність.

Поруч із фізичними навичками дитина підвищує самооцінку. Він розуміє необхідність сприйняття інструкції на слух. Робить роботу чітко і швидко, не відволікаючись на пташку у віконці чи сміх сусіда по парті.

Ще одним завданням графічної математики є розширення кругозору. Підбирати картинки потрібно за віком і рівнем розвитку малюків, але це тільки спочатку. Потім малюйте зображення, які незнайомі дошкільникам. Після накреслення такого арифметичного завдання на аркуші паперу розкажіть історію про незвичайну тварину, познайомте з місцем проживання, покажіть фотографію.

Числові завдання під диктовку добре адаптують дитсадків до школи. Вчать шестирічок самостійності, орієнтування у новому просторі. Це допоможе освоєння програми початкової школи, при знайомстві з новим колективом, педагогом.

Вміння тримати олівець, виконувати усні інструкції, розшифровувати текст, писати – чудова база для підготовки до першого класу. Можна попросити дитину роздруковувати аркуші, шаблони, допомогти в інтерпретації інструкції. Це допомагає познайомити майбутнього дошкільника з офісною технікою, виховати повагу до старших.

Правила виконання

Графічні диктантикраще використовувати на математичних уроках, наприклад. Виконання пов'язане із системою координат, рахунком, геометричними фігурами. Методика проведення складається з кількох етапів:

  1. Підготуйте для учня аркуш паперу у клітинку. У себе тримайте готовий варіант диктанту.
  2. Поставте крапку на учнівському листку. Це буде початок відліку. Або попросіть дошкільника зробити це самостійно, пояснивши скільки місця потрібно відступити.
  3. Намалюйте на папері для дитини, яка тільки починає навчання, стрілочки, які вказують напрями сторін. Так легко отримати правильний результат. На наступних заняттях підказки не знадобляться.
  4. Поясніть, що один крок – це клітина. Якщо робимо 2 кроки, лінія проходить 2 клітини.
  5. Вчитель диктує умови роботи поетапно.

На готовому аркуші для педагога є малюнок, координатна площина, що складається зі стрілок, цифр. Наприклад, щоб намалювати ялинку, прокладіть лінію по горизонталі в 1 клітинку, по вертикалі - 3 клітинки, навскіс - 3 клітинки і так далі. Найчастіше це просто стрілочки та цифри без слів.

Педагог промовляє, які лінії, куди, на яку відстань креслять дошкільнята. Інструкції даються одна за одною, не поспішаючи.

  1. Після виконання письмових завдань, отримання результату зробіть висновки про урок, старання дошкільнят. Пожуріть за неуважність, якщо дитина відволікалася через дрібниці, або похваліть за досягнення.

Важливо! Не можна поспішати. Якщо дошкільня не встигає, частіше на перших заняттях, зачекайте на нього. Перепустка навіть одного кроку чи неправильне зображення зіпсують готовий результат. Часові рамки встановлюйте поступово, прискорюючи процес на кілька секунд від уроку до уроку.

Завантажити завдання

Приклади можна безкоштовно скачати у Мережі у форматі Word, надрукувати на кольоровому та чорно-білому принтері. Так ви складете собі цілу картотеку, придатну для будь-якого віку дитсадків і школярів.

.

01. Слон.

02. Жираф.

03. Змія.

04. Ключ.

05. Кіт.

06. Серце.

07. Качка.

08. Будинок із трубою.

09. Людина.

10. Ялинка.

11. Кораблик.

12. Білка.

13. Верблюд.

14. Кенгуру.

15. Олень.

16. Маленька собачка.

17. Собака.

18. Заєць.

19. Робот.

20. Порося.

21. Їжачок.

22. Квітка.

23. Ведмідь.

Необхідні інструкції

Для проведення розвивального заняття з маленькими дітьми та старшими дошкільнятами знадобиться:

  1. зошит у клітку для кожної дитини. Для молодших дошкільнят краще вибрати велику клітку, для старших та першокласників – дрібну;
  2. прості та різнокольорові олівці;
  3. гумка;
  4. бланк із зразком картинки;
  5. інструкція для освітянина;
  6. лінійка, якщо риси довгі або йдуть по діагоналі;
  7. картотеки з малюнками.

Перше заняття буде пробним. На ньому потрібно пояснити малюкам принцип роботи, цілі та завдання вправи. Постарайтеся зробити урок веселим, цікавим, щоб молодий учень зацікавився.

Усну інструкцію давайте чітко, виразно. Проговоріть з дітьми всі етапи роботи:

  • Давайте створимо чарівну картинку з різних рис. Це будуть зачаровані фігурки. Вам потрібно розшифровувати їх, роблячи записи на аркуші паперу.
  • Якщо ви виконаєте мої вказівки та прохання правильно, не переплутаєте право, ліво, уважно вважатимете клітини, то отримаєте дивовижний результат.
  • Я говоритиму: «Малюємо на бланку лінію вліво на 2 клітинки, праворуч – на 4 клітинки». Ви проводите гарну і рівну межу, не відриваючи руку від паперу.
  • Давайте потренуємось разом на дошці. Накреслимо як приклад під диктування дуже легкий малюнок. А потім ви зробите інший варіант без підказок.

Після виконання простого логічного завдання пропонуйте дошкільнятам складніші схеми для самостійної роботи. Отримавши правильну відповідь, обов'язково хвалить хлопців. Роздрукуйте похвальні грамоти, зірочки, зробіть дошку особистісного зростання кожному за учня.

Якщо у дітей виникає багато труднощів із подібними вправами, педагог має провести аналіз методики, частих помилок. Бажано вести протокол уроків, заносити до нього підсумковий результат за кожне заняття. Таким чином, простежується динаміка розвитку навичок, умінь дошкільнят.

Можливо, рівень складності картинок не підходить за віком, розвитком умінь, навичок. Використовуйте простіші шаблони, збільште час виконання завдання. Не потрібно самостійно розробляти, складати опис до картинок для диктантів.

Способи виконання

Методик проведення диктантів кілька:

  1. Слуховий.

Дитина креслить графік, картинку під диктування. Педагог дає усну інструкцію у тому, скільки клітин й у напрямі треба вести лінію. Після закінчення роботи звірте отриманий результат із зразком.

Ця технологія розвиває увагу, концентрацію мозку під час виконання складних завдань, зосередженість малюка.

  1. Малювання за зразком.

Надрукуйте готовий шаблон. Покладіть на стіл перед дитиною. Нехай копіює у свій зошит. Важливо дивитися уважно за напрямом лінії, рахувати клітини. Зацікавте малюка фігурами, схемами. Дівчинка із задоволенням скопіює невеликий візерунок, квіти; хлопчик – геометричні фігури, машини, тварин. Для 4–5-річних дошкільнят вибирайте простий зразок із приблизно однаковими рисочками, для шестирічок складніший, де є діагональні лінії, довгі та короткі.

Технологія передбачає розвиток зорової уваги, його стійкості, посидючості.

  1. Малюємо симетрію.

Заготівля є незакінченим малюнком, виконаним з одного боку. Дитсадівцю потрібно домальовувати половину картинки самостійно, дотримуючись симетрії.

Методика розвиває просторову орієнтацію, мислення.

Тимчасові рамки

Тривалість уроку залежить від віку дошкільнят. Враховуйте їхню підготовленість до серйозних занять та рівень розвитку посидючості. Якщо запланувати надто тривалі уроки з дітьми, то вони втомляться, ви втратите час і сили, а надто короткі – не встигнете виконати потрібний фронт робіт. Педагогам, батькам краще орієнтуватися на часові рамки, встановлені психологами:

  • З дитсадками 5-річного віку виконуйте письмові роботи не більше 15 хвилин.
  • Із шестирічками – 15–20 хвилин.
  • Першокласник утримуйте за партою не більше півгодини, мінімум 20 хвилин.

Графічні вправи здаються нехитрими завданнями для дошкільнят, простими і іноді непотрібними. Це хибна думка. Такі уроки допомагають дітям виростати впевненими у собі, з адекватною самооцінкою, розвиненою увагою та посидючістю. А це стане в нагоді для адаптації до школи.

У процесі освоєння математичної науки, нових понять у малюка та мами виникають деякі труднощі. Подолати їх допоможуть поради досвідчених освітян.

  • Перед початком занять чітко та зрозуміло поясніть дитині, що ви хочете отримати в результаті, навіщо потрібні ці уроки, які знання отримає дошкільник.. Ця інформація необхідна майбутньому першокласнику для мотивування дій, зацікавленості у процесі навчання.
  • Не поспішайте лаяти за помилки. Розберіть їх разом, виправте. Налагодьте дружню атмосферу.
  • Не завантажуйте дитину складними схемами з перших уроків. Повинно пройти деякий час, щоб дитсадок міцно засвоїв поняття ліво - право, вгору - вниз. Підбирайте картинки з урахуванням індивідуальних особливостей розвитку інтелекту, швидкості виконання малюнків. Віддавайте перевагу симетричним малюнкам для повільних малюків, повторюйте їм інструкцію кілька разів.
  • Складно даються маленьким учням похилі лінії. Заздалегідь поясніть, що таке діагональ, як її прокладають, дозвольте скористатися лінійкою.
  • Слідкуйте за поставою, становищем рук. Листок повинен лежати на столі прямо, спинка не згинатися у процесі листа.
  • Зберігайте тишу, якщо дитсадківцям складно зосередитися. Дітям з гіперактивністю, неуважним, ЗПР краще проводити індивідуальні заняття, друкувати схеми для додаткових вправ вдома.
  • Радуйтеся позитивного результату . Навіть якщо результат роботи середній, обов'язково хвалите дошкільника за старання.
  • Робіть зміни. У проміжках між вправами читайте веселі вірші розминки пальчиків, пострибайте, пограйте.

ВАЖЛИВО! *при копіюванні матеріалів статті обов'язково вказуйте активне посилання на першу

1.11. Методика "Графічний диктант". Д.Б.Ельконін.

Методика спрямована на виявлення вміння уважно слухати та точно виконувати вказівки дорослого, правильно відтворювати на аркуші паперу заданий напрямок ліній, самостійно діяти за вказівкою дорослого.

Галузь застосування:визначення готовності до навчання, сформованості просторових уявлень та рівня саморегуляції, розробка рекомендацій.

Опис методики.Перед проведенням методики дошка розкреслюється на клітини, щоб у ній можна було ілюструвати вказівки, які даються дітям. Перед собою потрібно мати текст інструкції, щоб її було відтворено дослівно. Після того, як дітям роздано олівці та аркуші паперу, де підписано прізвище, ім'я дитини та дата обстеження, психолог дає попередні роз'яснення, після пред'явлення яких переходять до малювання тренувального візерунка. Під час малювання тренувального візерунка потрібно робити досить тривалі паузи, щоб діти встигали закінчити попередню лінію. На самостійне продовження візерунка дається півтори-дві хвилини. Під час малювання тренувального візерунка психолог ходить по рядах та виправляє помилки, допомагаючи дітям точно виконати інструкцію. Під час малювання наступних візерунків такий контроль знімається. У разі потреби психолог схвалює боязких дітей, проте жодних конкретних вказівок не дає.

Корелює при використанні батареї тестів: 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.12. 1.13, 1.14, 1.16, 1.17. 1.20.

Попередні роз'яснення:

Зараз ми з вами малюватимемо різні візерунки. Треба постаратися, щоб вони вийшли гарними та акуратними. Для цього слід уважно слухати. Я говоритиму, на скільки клітинок і в який бік ви повинні проводити лінію. Проводьте лише ті лінії, які я скажу. Коли проведете – чекайте, доки я не повідомлю, як треба проводити наступну. Наступну лінію треба розпочинати там, де закінчилася попередня, не відриваючи олівець від паперу. Усі пам'ятають, де права рука? Витягніть праву руку убік. Бачите вона вказує на двері (або інший реальний орієнтир, що знаходиться в кімнаті). Коли я скажу, що треба провести лінію направо, ви проведете її до дверей (на дошці, заздалегідь розкресленій на клітини, проводиться лінія зліва направо довжиною в одну клітинку). Це я провела лінію на одну клітинку праворуч. А тепер я, не відриваючи руки, проводжу лінію на дві клітки нагору (на дошці малюється відповідна лінія). Тепер витягніть ліву руку. Бачите, вона показує на вікно (знов називається орієнтир, що реально є в приміщенні). Ось я, не відриваючи руки, проводжу лінію на три клітини вліво (на дошці проводиться відповідна лінія). Усі зрозуміли, як треба малювати?

Інструкція для малювання тренувального візерунка.

«Починаємо малювати перший візерунок. Поставте олівці на верхню точку. Увага! Малюйте лінію: одна клітина вниз. Не відривайте олівця від паперу. Тепер одна клітина праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітина праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина праворуч. Одна клітина вниз. Далі продовжуйте малювати такий самий візерунок самі».

Інструкція для малювання візерунок.

«Тепер поставте олівець на таку точку. Приготувались! Увага! Одна клітка нагору. Одна клітина праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітина праворуч. Одна клітина вниз. Одна клітина праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина праворуч. А тепер самі продовжуйте малювати той самий візерунок».

Надавши дітям півтори-дві хвилини на самостійне продовження візерунка, психолог каже: «Все цей візерунок далі малювати не треба. Ми будемо малювати наступний візерунок. Підніміть олівці. Поставте їх у наступну точку. Починаю диктувати. Увага! Три клітки вгору. Одна клітина праворуч. Дві клітини вниз. Одна клітина праворуч. Дві клітини вгору. Одна клітина праворуч. Три клітини вниз. Одна клітина праворуч. Дві клітини вгору. Одна клітина праворуч. Дві клітини вниз. Одна клітина праворуч. Три клітки вгору. Тепер самі малюйте цей візерунок».

Через півтори-дві хвилини починається диктування останнього візерунка: «Поставте олівець на нижню точку. Увага! Три клітини праворуч. Одна клітка нагору. Одна клітина вліво (слово влівовиділяється голосом). Дві клітини вгору. Три клітини праворуч. Дві клітини вниз. Одна клітина вліво (слово влівознову виділяється голосом).

Одна клітина вниз. Три клітини праворуч.

Одна клітка нагору. Одна клітина вліво.

Дві клітини вгору. Тепер самі малюйте цей візерунок».

Зразки диктованих візерунків.

Обробка та інтерпретація даних.

Результати малювання тренувального візерунка не оцінюються. У кожному наступному візерунку окремо оцінюється виконання диктанту та самостійне продовження візерунка. Оцінка проводиться за наступною шкалою:

Точне відтворення візерунка – 4 бали (нерівність ліній, «тремтлива» лінія, «бруд» тощо не знижують оцінки).

Відтворення, що містить помилку в одній лінії – 3 бали.

Відтворення з кількома помилками – 2 бали.

Таким чином, за кожен візерунок дитина отримує по дві оцінки: одну – за виконання диктанту, іншу – за самостійне продовження візерунка. Обидві вони коливаються від 0 до 4.

підсумкова оцінка роботи під диктовкувиводиться з трьох відповідних оцінок за окремі візерунки шляхом підсумовування максимальної з них з мінімальної (тобто оцінка, що займає проміжне положення або збігається з максимальною або мінімальною, не враховується). Отримана оцінка може коливатися від 0 до 8. Аналогічно із трьох оцінок за продовження візерункавиводиться підсумкова. Потім обидві підсумкові оцінки підсумовуються, даючи сумарний бал (СБ), який може коливатися в межах від 0 (якщо за роботу під диктовку, і за самостійну роботу отримано 0 балів) до 16 балів (якщо за обидва види роботи отримано по 8 балів) .

Єгорова Наталія Вікторівна

Захоплююча діяльність для дошкільнят

графічні диктанти.

Малювання по клітинах- дуже захоплююче та корисне заняття для дітей. Це ігровий спосіб розвитку у малюка просторової уяви, дрібної моторикипальці рук, посидючість.

Графічні диктанти допомагають розвинути увагу, вміння слухати вихователя, орієнтацію у просторі. Вони також підготують руку дитини до листа. Навчать малюка бути більш уважним. Це відмінний спосіброзвинути логіку, абстрактне мислення, Кропотливість. За допомогою цих занять дитина розвиває, коригує правильність своїх рухів, «набиває тверду руку», ця навичка допоможе їй у школі. Графічні диктанти можуть успішно застосовуватися з п'яти років.

Що таке графічні диктанти? Графічні диктанти це - малювання за клітинами, користуючись покажчиками у завданні. Для їх виконання нам знадобляться: аркуш паперу, у якому розкреслено клітини, олівець, гумка. У завданнях вказані стрілочки (що показують напрямок) та цифри (що показує кількість клітин, які потрібно пройти у зазначеному напрямку). Якщо слідувати покажчикам точно і уважно, вести межу в потрібному напрямку на потрібну відстань, виходить картинка. Це може бути тварина, різні предмети, овочі, фрукти, дерева, транспорт та багато іншого.

Малювання по клітинах гарний спосібпривчити малюка до олівця та ручки. Навчити правильно її тримати, практикуватися, щоб пальчики не так сильно втомлювалися від тримання предмета у школі. Дана вправа допоможе навчити малюка правильно рахувати, тут потрібно вважати клітини, щоб малюючи лінію - отримати малюнок.

Я практикую графічні диктанти під диктовку, як з усією групою дітей, так і індивідуальних заняттяхз дітьми. Дітям дуже подобаються такі вправи. Також дітки з великою насолодою малюють самі на розлинених аркушах із завданнями.

Як виконувати графічний диктант

(Правила малювання за клітинами).

Графічний диктант можна виконувати у двох варіантах:

1. Дитині пропонують зразок геометричного малюнка і просять його повторити такий самий малюнок у зошиті в клітину.

2. Дорослий диктує послідовність дій із зазначенням числа клітинок та його напрямів (вліво, вправо, вгору, вниз, дитина виконує роботу на слух, та був порівнює шляхом накладання своє зображення орнаменту чи фігури із зразком у посібнику.

Пропонуючи дітям подібні завдання вихователь, повинен дотримуватися деяких прав ла:

Коли вихователь починає диктувати, жодних інших слів він вимовляти неспроможна. І тим більше повторювати один і той же напрямок двічі.

Диктанти пишуться у повній тиші.

Якщо дитина збилася, то вона тихо кладе олівець і спокійно чекає, поки вихователь не перестане диктувати. Лише після цього можна з'ясувати помилку.

Знайомство з клітиною починаю із середньої групи.

Починаю роботу з найпростішого – у зошиті з великою кліткою пишу завдання, дитина має продовжити низку. Вчимося бачити клітинку та рядок. Пишемо палички, клітини, куточки, прості візерунки, з кожним разом ускладнюючи завдання. Візерунки спочатку ділимо на сегменти - тренуємося, потім всі частинки збираються у візерунок.

У завданнях використовуються такі позначення: кількість клітин, що відлічуються, позначається цифрою, а напрямок позначається стрілкою.

Перед тим, як почати писати графічний диктант, слід пояснити дітям, як проводитиметься диктант. Перш за все промовляємо з дітьми, що я їм диктуватиму, на скільки клітин потрібно провести лінії і в якому напрямку. А вони будуть проводити ці лінії по клітинах, не відриваючи олівця від паперу, а потім ми разом подивимося, що вийде. Налаштувати дітей на те, щоб вони намагалися вести лінії рівні та красиві, тоді малюнок вийде чудовий.

Вперше можна малювати на дошці разом із дітьми, щоб вони бачили, як їм потрібно працювати, а наступні диктанти хлопці зможуть виконувати вже без підказки. Перед диктантом треба повторити, де права та ліва рукаяк малювати лінію вправо та вліво. Можна домовитися з дітьми, про якісь мітки (на дошці намалювати літери «п» і «л», зробити мітки на стінах, або обговорити, що, наприклад: права рука вказує на вікно, а ліва на спальню і т. д.)

Потім переходимо до малювання під диктування.

Для початку на аркуші з диктантом, у верхніх куточках, потрібно позначити право і ліво. Дитині даємо зошитовий листок у клітку, олівець та гумку.

У старших групах зверху малюнка завжди вказуємо, скільки клітин потрібно відступити від краю і верху, щоб розпочати диктант. У зазначеному місці, наприклад: відступити 5 клітин від краю вліво, зверху відрахувати 6 клітин. Тут потрібно поставити крапку. Дітям молодшого вікукраще самостійно відрахувати клітини і поставити точку відліку (від цієї точки дитина і проводитиме лінії під диктування).

Краще почати з найпростішого: одну клітинку вгору (1, одну клітинку вправо (1, одну клітинку вниз (1), одну клітинку вліво (1). Вийшов квадратик).

Диктувати потрібно чітко, дитина повинна сприймати все на слух. Наприкінці роботи подивіться, наскільки фігури дітей збігаються із заданими елементами. Розгляньте зразок. Якщо малюк помилився, з'ясуйте разом, де саме. Гумкою можна витерти від точки збою, і продовжити. Головне підтримати дитину, похвалити, якщо щось не виходить, можна запропонувати перемалювати картинку з оригіналу.

Перед кожним заняттям обов'язково поговоріть з дитиною про те, що є різні напрямки та сторони. Покажіть йому де право, де ліво, де верх, де низ. Зверніть увагу малюка, що кожна людина має праву і ліву сторону. Поясніть, що та рука, якою він їсть, малює та пише – це права рука, а інша рука – ліва. Для шульг навпаки, лівшам треба обов'язково пояснювати, що є люди, для яких робоча рука – права, а є люди, для яких робоча рука – ліва.

Ця діяльність включає графічний диктант, обговорення зображень, скоромовки, чистомовки, загадки і пальчикову гімнастику. Кожен етап заняття несе смислове навантаження. Заняття з дитиною можна вибудовувати у різній послідовності.

Додаток:

Завдання даної методики: виявити рівень розвитку довільної сфери дитини, а також вивчити можливості у сфері перцептивної та моторної організації простору.

Зміст: намалювати лінію олівцем згідно з інструкцією: "поставте олівець на верхню точку. Увага! Малюйте лінію: одна клітинка вниз. Не відводячи олівець від паперу, тепер одна клітинка направо. Одна клітина вгору. Одна клітина направо. Одна клітина вниз. Одна клітина вгору.

На виконання цього візерунка пропонується приблизно дві хвилини. А весь час виконання цього завдання може становити приблизно 15 хвилин.

Аналіз одержаних результатів.

Виконання цього завдання без помилок – 4 бали. За одну чи дві помилки можна поставити 3 бали. За більшу кількість помилок – 2 бали. У разі, якщо недоліків більше, ніж чітко зображених ділянок, то виставляється 1 бал.

У тому випадку, якщо правильно зображених ділянок немає, то ставлять 0 балів. Даним способом оцінюються три візерунки (один тренувальний). На основі отриманих результатів можливі такі рівні виконання:

10-12 балів – високий; 6-9 балів – хороший;

3-5 балів – середній; 0-2 бали – низький.

Вивчення сформованості передумов навчальної діяльності дошкільнят здійснено на базі підготовчої групи №3 ДОП

У групі дев'ять осіб: п'ять хлопчиків та чотири дівчинки.

Вибрана нами діагностика дозволила оцінити сформованість передумов навчальної діяльності. Отримано такі результати.

Методика «Буси».

Висновок: проходження методики, що передбачає виявити кількість умов, які може утримати дитина в процесі діяльності при сприйнятті завдання на слух, показало, що більше половини групи справляється з цим завданням на хорошому рівні, і приблизно третина відчуває труднощі при його виконанні. Дослідження сформованості передумов навчальної діяльності майбутніх першокласників реалізовано на базі підготовчої групи №3 ДОП №544.

Кількість осіб у групі – дев'ять: з них п'ять хлопчиків та чотири дівчинки.

Ця діагностика дає можливість оцінити сформованість передумов навчальної діяльності. Отримано такі результати.

Методика «Буси».

Таблиця 1 – Результати проведення методики «Буси»

Висновок: проведення методики, здатної визначити кількість умов, які здатний запам'ятати учень у процесі діяльності при запам'ятовуванні на слух завдань, дозволило виявити, що більше половини групи виконало запропоноване завдання на хорошому рівні, і в середньому третина зазнає труднощів при виконанні цього завдання. Методика «Будиночок».

Таблиця 2 - Результати проведення методики «Будиночок»

Висновок: виявляється вміння орієнтуватися на зразок, точно копіювати його, і навіть визначається рівень розвитку довільної уваги. Формування просторового сприйняття достатньо розвинена у половини дітей, хоча деяким дошкільникам потрібна корекція для розвитку даних умінь.

Методика "Візерунок".

Таблиця 3 – Результати проведення методики «Візерунок»

Висновок: 3 учні продемонстрували досить високий ступінь уміння працювати згідно з правилами, тобто у своїй діяльності одночасно використовували кілька правил. У 5 дітей прагнення працювати за правилами відпрацьовано над повному обсязі, вони здатні орієнтуватися лише одне правило. У 1 дошкільника виявили низький рівеньвміння працювати за певним правилом, він неодноразово робив помилки, плутався у виконанні завдання. Здатність функціонувати за певним правилом на цій стадії не сформовано.

Таблиця 4 – Результати проведення методики «Графічний диктант»

Висновок: встановлюючи ступінь розвитку та формування довільної сфери учня, а також вивчаючи можливості в області перцептивної та моторної організації простору, виявлено, що 4 дитини мають значний ступінь розвитку, 2 учні – хорошу, 2 учні – середню, 1 учень – низьку.

Найголовнішою проблемою освітніх установ у цей період, вважається створення певної системи моніторингу досягнень. Прогноз проміжних результатів засвоєння шкільної програми. Вона має гарантувати грамотний підхід до оцінювання підсумкових і проміжних результатів, що дозволяє реалізувати оцінку руху досягнень першокласників. Психологічний моніторинг розвитку – це особлива. комплексна програма, яка покликана оцінювати необхідну інформацію про психологічний станучнів, актуальних та потенційних проблем їх розвитку з метою діагностики, виправлення та коригування в рамках даної освітньої системи.

Відповідно до новітніх федеральних державних вимог до структури основної загальноосвітньої програми дошкільної освіти, в процесі моніторингу необхідно вивчати фізичні, інтелектуальні та особистісні якостішколяра. Найголовніше це, якісь інтегративні якості, такі як: рівень фізичного розвитку; рівень сформованості культурно-гігієнічних навичок; допитливість, активність; емоційна чуйність; оволодіння засобами спілкування та ефективної взаємодії з оточуючими і так далі. Основною ключовою утворюючою системою моніторингу стає проблема встановлення рівня та індивідуальних особливостей підготовки майбутнього першокласника до навчання в освітній установі. Результат моніторингу готовності учнів до навчання у школі допомагає нам: виявити характерні риси психологічного розвиткуучнів, більш повного визначення індивідуального підходудо кожного учня в процесі моделювання виховно-освітнього процесу підготовчій групі; виявити дітей, з низьким рівнем готовності до навчання у школі, з метою проведення з ними розвиваючої роботи, спрямованої на профілактику шкільної дезадаптації; відстрочити на один рік навчання дітей, не готових до шкільного навчання (можливо лише стосовно дітей шестирічного віку). Єдиного погляду на те, які діагностичні методики повинні входити до системи моніторингу готовності до школи сучасному етапірозвитку системи освіти – ні, тому вибір залишається прерогативою дошкільного закладу.

В даний час існує велика кількість діагностичного інструментарію щодо визначення рівня готовності до школи, який можна з певною часткою умовності розділити на три групи:

1) програми, що діагностують рівні розвитку окремих психічних функцій, що використовуються у навчальній діяльності;

2) програми, що діагностують сформованість передумов оволодіння навчальною діяльністю;

3) змішані програми, що діагностують та окремі психічні функції, та передумови навчальної діяльності.

Необхідно брати до уваги те, що однією з необхідних вимог до побудови системи моніторингу є економічність, що забезпечується включенням до діагностичного комплексу лише тих методик, які дозволяють отримати необхідний обсяг інформації. Аналізуючи погляди різних авторів на цю проблему, можна зробити висновок про те, що готовність дитини до навчання у школі - це комплекс фізичного, психічного та соціальний розвиток, який необхідний школяреві засвоєння їм шкільної програми повному обсязі. Моніторинг готовності дитини 6-7 років до навчання в школі обов'язково включає: діагностику фізіологічної підготовки, діагностику психологічної підготовки, діагностику соціальної або особистісної підготовки.

Є безліч методик оцінки психологічної готовності. Тут важливо розуміти, що від того, якими методами користується кожен психолог, повною мірою залежать і отримані результати дослідження.

Одною з важливих характеристикметодів діагностики психологічної готовності є прогностична валідність, оскільки саме в прогнозі шкільної успішності полягає одне з головних завдань оцінки психологічної готовності. Не всі з відомих програм визначення психологічної готовності мають позитивні психодіагностичні показники.

Незважаючи на це до широкого професійного застосування повинні бути рекомендовані ті діагностичні матеріали, застосування яких показало їх діагностичну цінність. Готовність до шкільного навчання має багатокомпонентну структуру та вимагає від нас комплексного дослідження його фізичного, психічного та соціального розвитку. Аналіз величезної кількостінаявних в даний час методик оцінки рівня готовності до шкільного навчання, веде нас до вибору діагностики

«Дошкільна зрілість» Бітянова М.Р., Барчук О . Яка в даний час є основою комплексу діагностичних методик, що входять до складу системи психолого-педагогічного моніторингу готовності дітей 6-7 років до навчання у школі Тому що, у звичній для учня ігровій формі дозволяє відстежити рівень розвитку величезної кількості «навчально-важливих якостей», достатньо стислі терміни. На додаток до цієї діагностики необхідно використовувати методику «Мотиви вчення» М.Р. Гінзбург.

На додаток до головного мінімуму, при необхідності, потрібно використовувати спектр варіативних діагностик, що включають:

Перелік діагностичних методик, спрямованих на дослідження фізіологічного, особистісного та інтелектуального компонентів готовності до школи;

Діагностичний матеріал по роботі з батьками дітей 6-7 років, з питань їхньої «готовності до школи». При формуванні системи моніторингу необхідно звертати увагу на те, що визначення готовності дітей до шкільного навчання обов'язково вимагає врахування «готовності» і самих батьків. Одним з додаткових, важливих факторів є також вивчення відносин між дітьми та їх батьками, порушення цих відносин важливих факторівризику шкільної дезадаптації Тут до системи моніторингу готовності дітей до навчання у школі мають бути включені:

Анкети з питань готовності до школи для батьків дітей 6-7 років; Тест – опитувальник батьківського ставлення до школи (А.Я Варга, В.В. Столін); Методика "Аналіз сімейних взаємин (АСВ)".

Об'єкт моніторингу: це фізичні (координація, рівень розвитку дрібної моторики), особистісні (емоції, комунікативні навички, самооцінка, мотиваційна сфера) та психологічні ( слухову увагу, зорова увага, рівень домагань, довільність, мова, мислення, пам'ять, уява) якості дитини старшого дошкільного віку

Періодичність: жовтень, квітень.

Форма проведення: підгрупова, приблизно 5-6 осіб. Зміст системи моніторингу:

Діагностика «Дошкільна зрілість» Бітянова М.Р., Барчук О.. Методика «Мотиви вчення» М.Р. Гінзбург.

Ведучі: 1 учасник веде гру, 1-2 учасники виконують роботу із заповнення карти спостережень.

Місце та час проведення: зал (групове приміщення), бажано звільнені від меблів. Проведення дослідження згідно з режимом дня старших дошкільнят. Проводиться у першій половині дня та бажано у вівторок, середу чи четвер.

Опис системи моніторингу:

ПРОВЕДЕННЯ ДІАГНОСТИЧНОЇ ГРИ «ПОМОЧНИКИ ДОБРОГО

ЧАРІВНИКА» - про доброго чарівника Ням-Няма, який охороняє всі дитячі солодощі. Злий чарівник Бузяка відібрав у морозива колір, смак, запах... Це морозиво також оберігав добрий чарівник Ням-Ням. Перед гравцями постають різні випробування, проходячи які вони рятують з лиха морозиво. Виконуючи різні завдання, учні демонструють наявність тих якостей і процесів, необхідні показу робочої моделі дошкільної зрілості. Гравці спільно з ведучим подорожують картою. А спостерігачі тим часом, не втручаючись у процес гри, вносять записи до карти спостереження та іноді допомагають ведучому. У хід цієї гри вводиться як одне із завдань.

МЕТОДИКА «Мотиви ВЧЕННЯ» М.Р. Гінзбург.

Обробка результатів: за правильне виконання будь-якого завдання, учасникам вручаються уламки (які надалі переходять у бали). Максимальна кількість балів, яку може отримати учасник – 51.

Примітка:Методика "Мотиви вчення" М.Р. Гінзбург кількісно не оцінюється. За результатами учасників необхідно поділити на три групи.

Друга група - учні з високою дошкільною зрілістю, які отримали 75-100% із можливої ​​кількості балів: 38-51 бал. Перша група - учні із середньою дошкільною зрілістю, які отримали 50-75% із можливої ​​кількості балів: 26-37 балів. Нульова група - учні з низькою зрілістю, які отримали 0-50% з можливої ​​кількості балів: 0-25 балів.

Таким чином, представлена ​​система моніторингу готовності дітей до навчання у школі дозволяє:

· Переглянути рівень сформованості кожного з основних компонентів готовності до навчання у школі дітей, побачити сильні сторони його розвитку, своєчасно діагностувати деякі відхилення та на цій основі вказати шляхи індивідуальної корекційно-розвивальної роботи;

· Зрозуміти загальну картину розвитку групи, з метою грамотної побудови усієї наступної виховно-освітньої роботи, а також для оцінки ефективності педагогічного процесу в умовах цієї групи.

Діагностика ведеться у формі гри, яка є самостійною, цільною структурою. Ігрова форма перед початком проведення дослідження допоможе налаштувати учнів на доброзичливе ставлення до учасників діагностики. Саме тоді ігрова форма проведення допомагає прищеплювати інтерес учасників до різної діяльності. Вона допомагає створити цілісну картину в учня, який на початку гри засвоює думку про те, що на нього чекає «подорож», де він може себе по-різному проявити. Ця діагностика має докладний опистехнології проведення обстеження, процедури первинної обробки та індивідуального аналізу даних, процедур якісної та кількісної оцінки результатів обстеження, що у свою чергу помітно полегшує роботу фахівця з цією методикою. Підгрупова форма проведення діагностики дає змогу отримати необхідний обсяг інформації у певний термін.

Мінусами цієї діагностики є:

Ця діагностика скрутна через присутність помічників ведучого (1 або 2 особи). Це не завжди зручно. У представленій методиці практично немає завдань на сформованість у дітей таких обов'язкових складових готовності до навчання у школі, як: загальне фізичний розвитокдитину; коло знань та уявлень про деякі предмети та явища довкілля; мотивація до навчання (з цією метою до системи моніторингу включено методику «Мотиви вчення» М.Р. Гінзбурга).

Провідною діяльністю учнів початкових класівє вчення. Відомо, що успіх будь-якої діяльності, у тому числі і навчальної, обумовлений наявністю позитивних мотивів: бажанням, прагненням, інтересом, які є складовими частинамипотреб цієї діяльності. Формування навчальних мотивів є одним із найважчих завдань у роботі вчителя. Вчитель має чітко уявляти всю складність цієї роботи. Вона вимагає від нього глибокого знання принципів психологічного впливуна учнів. З метою розвитку у дітей високого рівня навчальної мотиваціїдоцільно запропонувати такі рекомендації:

1. Читайте більше психолого-педагогічної літератури, яка допоможе підготувати дитину до школи.

2. Консультуйтеся у спеціалістів (педагогів, психологів).

3. Приділяйте більше часу, уваги дитині.

4. Спостерігайте, як дитина спілкується з однолітками, з дорослими. Чи важко вливається у новий колектив.

Головним завданням психолого-педагогічного обстеження дітей старшого дошкільного віку є використання більш повної інформаціїпро індивідуальних особливостяхрозвитку дошкільнят. При отриманні цих даних, можна розробити рекомендації для вихователів та батьків щодо оптимізації процесу виховання та розвитку дітей.

1. За підсумками моніторингу виробляються певні поради для педагогів груп, в яких перераховано перелік (та способи розвитку) слабких місць», саме тих якостей, які у величезної кількості дітей не відповідають віковій нормі.

2. За підсумками моніторингу виробляються поради щодо побудови роботи з вихованцями, які мають низький рівень дошкільної зрілості.

3. За підсумками моніторингу рекомендується провести консультації та батьківські збори(у жовтень-листопад), де педагог-психолог до кожного з батьків доводить результати досягнень його дитини (конфіденційно); тут же даються короткі рекомендації батькам, як вони можуть організувати вдома роботу з оптимізації того чи іншого психічного процесу.

4. У батьківському куточку групи педагог-психолог розміщує папку рекомендацій щодо оптимізації процесу підготовки дітей 6-7 років до навчання у школі «Сходинки до школи».

5. Педагог-психолог поширює групи підбірки наочної агітації (огляд методичної літератури, матеріали для оформлення інформаційних стендів, буклети, пам'ятки) - за передшкільною тематикою «До школи впевненим кроком».

6. За підсумками моніторингу педагог-психолог знаходить дітей-кандидатів у «групу ризику», проводить поглиблену діагностику, виявляється необхідний психолого-педагогічне супроводження, складається комплексна індивідуальна корекційно-розвиваюча програма на кожну дитину.

7. За підсумками повторного проведення моніторингу «Дошкільна зрілість» М. Бітянової, О. Барчук» також проводиться аналогічний комплекс заходів. Діти, які повторно показали низький рівень дошкільної зрілості, направляються на Психолого-медико-педагогічну комісію, для визначення подальшого освітнього маршруту. Застосування даної системи моніторингу дозволяє ефективно організовувати виховно-освітнійпроцес у підготовчих до школи групах ДБОУ ЗОШ 544

Про це можна судити на підставі наступних критеріїв:

· Аналіз результатів дослідження рівня дошкільної зрілості у дітей 6-7 років (Див. діаграми № 1 та № 2).

· Аналіз ступеня задоволеності батьків дітей 6-7 років, якістю виховно-освітнього процесу в ДОП (Див. діаграми № 3 та

Діаграма № 1. Аналіз динаміки рівня дошкільної зрілості у дітей 6-7 років за 2015 –2016 навчальний рік.

Діаграма № 2. Аналіз динаміки рівня дошкільної зрілості у дітей 6-7 років за 2014-2015 навчальний рік.

Діаграма №3. Ступінь задоволеності батьків якістю виховно – освітнього процесу (загалом) 2015-2016 навчальний рік

Діаграма №4. Ступінь задоволеності батьків якістю виховно – освітнього процесу (загалом) 2014-2015 навчальний рік

Система моніторингу:

У лютому-березні 2016 року було проведено психологічне обстеження дітей підготовчої школиза методиками «Визначення мотивів навчання» – М.Р.Гінсбурга, у вересні-жовтні 2016 року – за кольоровим тестом Люшера.

За результатами обстеження дітей на початку навчального року, за методикою М.Р.Гінсбурга, було виявлено, що 1 (8,3%) дитина підготовчої «Б» групи, 1 (5%) дитина підготовчої «А» групи, мають 4 - знижений рівень мотивації, переважання оціночних мотивів, можливо наявність позиційного та ігрового (зовнішнього) мотивів;

1 (5 %) дитина підготовчої «А» групи, має 5 – низький рівень навчальної мотивації, переважання ігрових чи зовнішніх мотивів, можлива присутність оцінного мотиву.

За результатами обстеження дітей на початку навчального року, за методикою « колірний тестЛюшера», було виявлено, що 4 (19%) дітей відчувають тривогу, занепокоєння при думках про школу, у 1 (14,3%) дитини негативне емоційне ставлення до школи.

У зв'язку з низьким рівнем навчальної мотивації та негативним ставленням до школи, деяких дітей, з дітьми заплановано такі види діяльності:

Проводити ігри, вправи, розмови, читання художньої літератури, відгадування загадок, ребусів на шкільну тематику;

Проводити просвітницьку та консультативну роботу з педагогами, батьками щодо розвитку навчальної мотивації дошкільнят.

За результатами проведеної роботи, наприкінці навчального року – травень – червень 2015 року, було проведено повторне діагностичне обстеження дітей на виявлення рівня мотиваційної готовності до школи та виявлення емоційних установок стосовно школи.

Якісний аналіз результатів повторного діагностичного обстеження, за методикою М.Р.Гінсбурга, показав, що 8 (73%) дітей підготовчої «Б» групи, 10 (71%) дітей підготовчої «А» групи, мають 1 – дуже високий рівень мотивації, у дітей переважання навчальних мотивів;

3 (27%) дітей підготовчої «Б» групи, 3 (21%) дітей підготовчої «А» групи, мають 2 – високий рівень мотивації, переважання навчального мотиву, можлива присутність соціального та позиційного мотивів;

1 (7 %) дитина підготовчої «А» групи, має 3 - нормальний рівеньмотивації, переважання позиційних мотивів, можлива присутність соціального та оціночного мотивів.

За результатами обстеження дітей наприкінці навчального року, за методикою «колірний тест Люшера», було виявлено, що у 1 (8,3%) дитини почуття тривоги, страху щодо школи.

Результат:

Збільшився ступінь навчальної мотивації у дошкільнят.

Негативне емоційне ставлення учнів до навчання та до школи в цілому змінилося на позитивне.

У кращий бікзмінилася педагогічна компетентність викладачів та батьків з проблем формування навчальної мотивації у майбутніх школярів. Картотека ігор та завдань для подальшого розвиткупсихологічної готовності до шкільного навчання. Використання діагностичних методик на різних етапах дослідження (що констатує на етапі адаптації та контрольному наприкінці навчального року) показало, що результати середнього рівня молодших школярівпокращилися. Високий рівень також, безсумнівно, підвищився. У всіх дітей низький рівень після етапу розвитку повністю відсутній.

Для стабільності високого рівня мотивації слід спонукати інтерес дітей до навчальної діяльності.



Нове на сайті

>

Найпопулярніше