Domov Prevence Třída rodinných hodnot pro studenty středních škol. Hodina třídy "rodinné hodnoty"

Třída rodinných hodnot pro studenty středních škol. Hodina třídy "rodinné hodnoty"

Cíle: ukázat význam rodiny, tepla domova; rozvíjet řečové a uvažovací schopnosti; pěstovat úctu k rodině, chuť pečovat o blízké, vážit si jich.

Zařízení: nahrávka písně " Rodičovský dům“, ilustrace k příslovím o domově a rodině.

Průběh lekce

I. Organizační moment.

Přehrává se záznam písně „Rodičovský dům“ v podání L. Leshchenka.

II. Nahlaste téma lekce.

Učitel.

Dva pocity jsou nám úžasně blízké,

Srdce v nich najde potravu:

Láska k rodnému popelu,

Láska k rakvím otců.

Odpočívá na nich po staletí

Z vůle samotného Boha

Lidská nezávislost -

Klíč k jeho velikosti.

Epigrafem našeho setkání se stane báseň Alexandra Sergejeviče Puškina. O čem to je? Jaká je jeho hlavní myšlenka? (Toto je báseň o lásce k vlasti)

Vlast, domov je zdroj, začátek. Každý má své. Domovem je v něm dětství a pohádky a šotek, který neviditelně hlídá krb. Kdy se staví domy? (Když někde potřebuješ bydlet)

Dům se staví, když vzniká rodina. Dnes se dozvíme, jaký by měl být domov a co je domov a rodina.

III. Rozhovor na dané téma.

Jak se jmenujete vy a členové vaší rodiny?

Jsou to vzácná nebo známá jména?

Víte, co tato jména znamenají? Řekni mi to.

Jak si doma obvykle říkáte?

Který láskyplné adresy zvuk u vás doma?

Které máte nejraději?

co je rodina?

Předem připravení studenti čtou básně:

Opravdu miluji, když se všichni sejdou,

Stůl je pokryt bílým ubrusem,

Babička a máma, táta a já,

Společně se nazýváme rodina.

L. Kuklin

Milují mě bez zvláštního důvodu

Protože jsem vnuk, protože jsem syn,

Protože rostu, protože jsem dítě,

Protože vypadá jako jeho táta a máma.

A tato láska až do konce mých dnů

Zůstane mou tajnou podporou.

Valentin Berestov

IV. Analýza a hraní situací.

1. Ráno ses probudil a pozdravil maminku, tatínka, babičku, sestru (bráchu). co odpovídají?

2. Jdeš do školy a rozloučíš se s rodinou.

3. Přišel jsi ze školy, setkej se s rodinou, pozdrav ji.

4. Maminka odpočívá, ty se učíš úkoly a tvůj mladší bratr zapnul televizi. Co budeš dělat?

V. Práce s básní S. Marshaka „Naše rozhovory s tátou“.

Tady visí kabát a klobouk,

Táta má volno

Otec dnes neodešel

Takže bude se mnou.

Co budeme dneska dělat?

Probereme to spolu.

Sednu si na tátovu postel -

Pojďme spolu diskutovat...

Co obvykle děláš se svým tátou?

Co tě naučil tvůj táta?

Co zajímavého vám řekl?

VI. Analýza situace.

Učitel čte úryvek z příběhu V. Dragunského „Denis Korablev“.

“... Pak maminka přinesla celý talíř krupicové kaše.

Jíst! - řekla máma. - Bez řečí...

Řekl jsem: "Dusím se tím!"

Pak si maminka sedla vedle mě, objala mě za ramena a něžně se zeptala:

Chcete, abychom šli s vámi do Kremlu?

Samozřejmě, že chci do Kremlu!

No, sněz všechnu kaši a jdeme na to...“

Stává se ti to?

Zamyslete se a odpovězte, kdo nejčastěji říká tato slova:

Můj malý, miláčku,

Moje krásná, moje krásná.

Jaká laková slova doma slyšíte?

Kdo je říká nejčastěji?

Jaké básně o mámě znáš?

Žáci čtou básně:

Postarejte se o matky

(úryvek z básně)

Zpívám o tom, co je věčně nové.

A přestože vůbec nezpívám hymnu,

Ale slovo zrozené v duši

Najde svou vlastní hudbu.

A neposlouchat mou vůli,

Spěchá ke hvězdám, rozšiřuje se kolem...

Hudba radosti i bolesti

Hřímá orchestrem mé duše.

Ale když řeknu, jako poprvé,

Toto slovo je zázrak. Slovo - Světlo -

Postavte se, lidi! Padlý, živý!

Vstaňte, děti našich bouřlivých let!

Povstaň, borovice staletého lesa!

Vstaň, narovnej se, stébla trávy!

Postavte se, všechny květiny! A vstaň, hory,

Zvedat nebe na ramena!

Všichni se postavte a poslouchejte ve stoje

Zachováno v celé své kráse

Toto slovo je staré, svaté!

Narovnat! Vstávejte!.. Vstávejte všichni!

Jak lesy stoupají s novým úsvitem,

Jako stébla trávy spěchající vzhůru ke slunci,

Vstaňte, všichni, až uslyšíte toto slovo,

Protože v tomto slově je život.

Toto slovo je volání a kouzlo,

Toto slovo obsahuje duši existence.

Toto je první jiskra vědomí,

První úsměv miminka.

Kéž toto slovo vždy zůstane

A prolomit jakoukoli dopravní zácpu,

I v srdci z kamene se probudí

Výčitka zamlklému svědomí.

Tohle slovo tě nikdy neoklame,

Je v něm skrytá bytost.

Je zdrojem všeho. Nemá to konce...

Vstávej!...Říkám to:

R. Gamzatov

Matka

Nemohla mít šťastnější tvář:

Jdi, synu!.. Žena je připravena

Mluvte o tom donekonečna.

Ale ani slovo o sobě.

A bylo to takhle: on něco blábolil,

Najednou vstal, kýval se vzrušením,

A její dvě ruce jsou jako dva paprsky,

Dostal pokyn.

A jeho strach se z nějakého důvodu rozplynul,

Když šel a ničil bariéry:

Koneckonců, její dvě ruce jsou jako dva štíty,

Celou tu dobu byli poblíž.

A přešel ze židle ke stolu,

I když se podlaha třásla jako na molu:

Koneckonců, její dvě ruce jsou jako dvě křídla,

Vznášeli se nad rameny svých synů.

Přijde čas: syn překročí práh.

Pak - odchod a dlouhé odloučení...

Ale na začátku všech jeho cest -

Znovu její natažené ruce.

Yu Voronov

Přemýšlejte o tom: jste vždy připraveni pomoci svým rodičům?

Jak byste se měli chovat doma?

Jak komunikujete s rodiči?

Pamatujte, že vaši rodiče jsou vaše bohatství. Postavili rodinu, dům, ve kterém žijete, a obklopili vás teplem, péčí a láskou.

VII. Stavba domů.

Postavme si také dům. Najděte synonyma pro slovo „dům“.

Učitel shrne odpovědi žáků a napíše na tabuli:

Dům - chata - byt - obydlí.

Zpočátku je dům obydlí, chata. Ve staré ruštině slovo istba znamenalo „koupelna, teplá místnost“. Porovnejte slova zahřátý, utopený, teplý.

Představ si, že ty a já jsme rodina. Aby se u nás doma všichni cítili dobře, co k tomu potřebujeme? Potřebuji lásku ve své rodině. a ty? (Laskavost, porozumění, pohodlí, péče, respekt)

Učitel umístí na tabuli „logy“, na kterých jsou napsána slova. V důsledku toho byl postaven „dům“. Slovo teplý je napsáno na „střeše“.

Postavili jsme dům, který je teplý.

Sbírejte své teplo ve svých dlaních.

Ať je toho hodně.

Předem připravený žák přečte báseň.

Ráno bylo v domě ticho.

Napsal jsem si na dlaň jméno své matky...

Ne v sešitě na kusu papíru,

Ne na kamenné zdi -

Napsal jsem si na ruku jméno své matky.

Ráno bylo v domě ticho,

Přes den byl hlučný...

Co jsi schoval do dlaně? -

Začali se mě ptát.

Uvolnil jsem ruku -

Držel jsem štěstí.

Každý z nás má svůj domov a byl bych rád, kdybyste nám řekli, jaké to pro vás je.

Dětské příběhy se poslouchají.

VIII. Práce s příslovími.

Jaká přísloví o domově a rodině znáte?

Studenti pojmenovávají přísloví:

Doma pomáhají zdi.

Pták, který nemá rád své hnízdo, je hloupý.

Bez majitele je dům sirotkem.

O poklad není nouze, když je v rodině harmonie.

Každá matka miluje své dítě.

Není sladšího přítele, než je tvoje vlastní matka.

Učitel předvádí ilustrace přísloví.

— Popište ilustrace. Přečtěte si pro ně přísloví. Vysvětlete jejich význam.

IX. Křížovka "U nás doma."

Teď si pojďme hrát. Nyní zjistíme, jak jste obeznámeni s domácími věcmi.

Na tabuli je napsána křížovka „U nás doma“. Učitel čte otázky a žáci odpovídají.

Vertikálně:

1. Nedíval jsem se z okna -

Byla tam jen Antoshka,

Podíval jsem se z okna -

Je tu druhá Antoshka!

Co je to za okno?

Kam se Antoshka dívala?

2. Nainstalujeme kazetu,

Zmáčknout tlačítko -

A hned hudba

Dům bude naplněn.

3. Nedostaneme se do pokojů,

Pokud to neprojdeme.

5. Vousatý Gerasim

Přepásané páskem.

Chůze po podlaze -

Ale za řádkem přichází řada.

A teď o všem na světě,

Děti to poznají, když to čtou.

9. Když někam jdete,

Podíváte se na to

A košili a kabát

Dostaneš to z toho.

11. Nemám nohy, ale chodím

Nejsou tam žádná ústa - ale řeknu,

Kdy spát

Kdy vstávat.

Horizontálně:

1. Malý pes

Lži schoulené -

Neštěká, nekouše,

Ale nepustí mě do domu.

4. Veselá Nikita

běží ke koštěti,

Odnáší odpadky.

6. Hračka Máša

Mává barevným kapesníkem,

Baví děti.

Kdo je ona?

8. Sami jsme to utkali,

Visí v něm květináč.

10. Pozdravuje ji

S každým hostem jsou dveře.

12. Dárek od babičky

Připojeno kdekoli!

Zahřeje mou vnučku

Za každého chladného počasí.

13. S ní nahoře

Dům je krytý.

Odpovědi: Vodorovně: 1. Zámek. 4. Naběračka. 6. Panenka. 8. Hrnce. 10. Rukojeť. 12. Bunda. 13. Střecha.

Vertikální: 1. Zrcadlo. 2. Magnetofon. 3. Chodba. 5. Koště. 7. Kniha. 9. Šatní skříň. 11. Hodiny.

X. Shrnutí lekce.

Jaká pravidla chování v rodině musíte znát a dodržovat?

Je rozdíl v pozdravu rodiny, známých a přátel? V čem je to vyjádřeno?

Zadání domácího úkolu. Nakreslete portrét své rodiny nebo někoho blízkého.

Třídní hodina ve 3. třídě na dané téma

"Rodina a rodinné hodnoty"

učitelka Novíková A.A.

Cílová: Definujte pojem „rodina“, vytvořte pojem „šťastná rodina“.

úkoly: 1. Rozšiřte pojmy „rodina“ a „šťastná rodina“, identifikujte jejich rysy.

2. Pěstujte úctu ke svým rodinným příslušníkům, lidem starší generace a estetický vkus. Přispívat k soudržnosti a rozvoji třídního kolektivu.

ZAŘÍZENÍ: karty, plakát, kresby domu a jeho členů.

Průběh vyučovací hodiny

1. Organizační moment. Psychická nálada.

Dnes, 1. září, je Den poznání, první den nového školní rok, budeme si povídat na velmi zajímavé a důležité téma a já doufám, že budete aktivně pracovat a všichni zůstanete ve skvělé náladě až do konce lekce.

2. Vyjádření problémové situace.

Bylo to už dávno. V našem okolí byla chata. Žila tam rodina, velká a přátelská. Staří lidé časem umírali a mladí chodili všude: někteří do města, někteří na stavbu, jen zřídka si píší dopisy, víc než přání k svátku, a co se týče paní rodičů, úplně na něj zapomněli.

Někdo však bydlel doma.

V podkroví je vrána Galya, v podzemí je malá myška, pod verandou je žába žába a v domě pod kamny je sušenka Kuzya.

Žilo se jim dobře, jen jednoho dne začaly hučet traktory, boudu roztrhali špalek po špalku, kdo to potřebuje, starý a bez rodiny!

Zvířata se rozběhla na všechny strany: myš v poli, žába v bažině, vrána přiletěla do sousední vesnice.

A od té doby Kuzya chodí po světě a nemůže najít dům, kde by se mu dobře žilo.

Kluci, kdo chce pozvat Kuzyu, aby bydlela v jejich domě?

(Ukázky odpovědí dětí) Proč jste se rozhodla, že s vámi bude šťastný?

3. Objev něčeho nového.

Takže říkáš, že máš dobrá a přátelská rodina, Pro někoho je to dokonce sportovní. A co si myslíš ty: co je rodina?

(Odpovědi dětí)

Ve slovníku ruského jazyka S.I. Ozhegova je „rodina“ definována jako skupina příbuzných, kteří žijí společně. Ale pro moderní realitu je rodina na prvním místě: nejsou to jen příbuzní, ale děti a rodiče. .

(Na tabuli se objeví - Rodina jsou rodiče a děti)

Všichni rádi posloucháme rodinné příběhy, sledujeme filmy o rodinných situacích, ale vždy s šťastný konec. Vždyť je to všechno o nás, o našich životech. Rodiny a děti dnes potřebují ochranu a péči.

Téma naší třídní hodiny je tedy „Rodina“

Velmi dobrá báseň Kluci nám řeknou o rodině -

Dima Kruglov, Vanya Ryzhkov a Nikita Gerasimov.

Báseň "Co může být cennější než rodina?"

Co může být cennější než rodina?
Otcův dům mě vítá vřele,
Vždy tu na tebe s láskou čekají,
A pošlou vás na cestu s laskavostí!

Otec a matka a děti dohromady.
Posezení u svátečního stolu
A spolu se vůbec nenudí,
A to je zajímavé pro nás pět.

Dítě je pro starší jako mazlíček,
Rodiče jsou ve všem moudřejší
Milovaný táta - přítel, živitel rodiny,
A máma je všem nejblíž, nejdražší.

Miluji to! A ocenit štěstí!
Rodí se v rodině
Co může být cennější než to?
Na této báječné zemi!

Kdo jsou členové rodiny? Vysvětlete vztah členů rodiny.

(Odpovědi dětí)

Kdo je v rodině šéf? Jíst různé rodiny. Kdo má hlavního otce a kdo hlavní matku. Všechny rodiny jsou dobré!A rodina jsou také ti, kteří vás obklopují.

Žáci - Agafonova Dasha a Sineva Lilia - přečtou báseň

"Moje rodina"

Máma, babička a já -
To je celá naše rodina.
Všichni žijeme spolu.
Co ještě potřebujeme?

Máma jde do práce
Babičky sedí doma.
Murka, Steshka - to jsou kočky -
Jen si hrají a jedí.

Chci být programátor
A samozřejmě umělec,
Jako zpěvák Oleg Gazmanov.
Říkám vám to bez podvodu.

Psal jsem o své rodině
A trochu unavený.
Nelituji tvrdé práce.
Jsem hrdý na svou rodinu!

Pojďme mluvit o těch rodinách, kde hlavní Matka. Řekněte nám, jak vaše rodina říká vaší matce?

(Odpovědi dětí)

Jak dobře říkáš své matce, ne nadarmo se říká:

"Je teplo na slunci, dobré v přítomnosti matky" (Zavřete na desce a poté otevřete)

Podobně se diskutuje o tom, kde jsou v rodinách hlavní tatínek, dědeček a babička.

- Zvedni ruku, kdo si myslí, že jejich rodina je šťastná?

4. Tělesná výchova minut.

Pojďme si trochu odpočinout.

Máma, táta, bratr, sestra,

A ten malíček jsem já!

5. Společné plnění úkolů.

Úkol č. 1

Vyjmenujte vlastnosti šťastné rodiny.

(Po diskusi si každá skupina přečte vlastnosti šťastné rodiny)

    A tady je to, co o tom napsali velcí Číňané: FFilozof Konfucius:

(napsáno na tabuli)

„Stát ano velká rodina a rodina je malý stát“

Úkol č. 2

Doplňte do karet pět definic šťastné rodiny.

Rodina bude ráda, když:.

Nálezy dětí.

Úkol č. 3

(tato přísloví jsou rozdělena na 2 části, student přečte jednu a dočte zbytek)

Rodiče jsou pracovití a děti nelení.

Kde je láska a rada, tam není smutek.

Kdo dětem dopřává, později roní slzy.

Potrestejte své děti hanbou, ne holí a metlou.

Takže říkáte, že rodina je šťastná, když jsou táta, máma a děti spolu. Na stolech máte kartičky, pomozte dětem najít tátu a mámu.

hříbě

Králíček

Závěr: Ukazuje se, že i zvířata mají otce a matku. Mezi zvířaty však pojem „rodina“ není tak úzce spojen jako mezi lidmi, s výjimkou labutí a lvů.

A za starých časů a není to tak dávno, žili prarodiče, jejich děti a vnoučata jako jedna rodina, kde si mladí, i když zaneprázdnění prací nebo studiem, našli čas věnovat pozornost nejen svým milovaným rodičům, ale i prarodičům. . Tak se udržovalo spojení časů, pokračování tradice.

6. Závěrečný tvůrčí úkol

Na závěr děti nakreslí, co si představují pod pojmem šťastná rodina.

7. Výstava dětských prací

Lekci chci zakončit větami jedna báseň

Táta se dívá do zrcadla:
Jak mu ten svetr sedí?
Máma zachytila ​​tátův pohled:
Je táta šťastný nebo ne?
Táta je šťastný a máma je šťastná,
No, to je to, co potřebuji:
Pokud jsou všichni v domě šťastní,
Takže v domě je klid a harmonie!

Ať ve vašich rodinách svítí slunce míru a laskavosti.

8. Shrnutí lekce.

Až se vrátíš domů, co nám řekneš o naší lekci? O čem jsme dnes mluvili? Co nového jste se naučili?

Vypracování scénáře učebny pro žáky 10., 11. ročníku a studenty středního odborného vzdělávání.

Hodina třídy: Rodinné záležitosti

Účel vyučovací hodiny: kulturní výchova rodinné vztahy.

úkoly: určit postoje a hodnotové orientace středoškoláků související s vytvářením rodiny; odhalit některé důvody složitosti rodinných vztahů; věnovat pozornost roli mužů a žen při tvorbě rodinný krb; představit disharmonické typy rodin; vést workshop.

Přípravné práce: výběrová literatura; poraďte se s psychologem; připravovat a tisknout úkoly a testy; organizovat zpracování výsledků úkolů; uspořádat výstavu literatury a reprodukcí obrazů na dané téma.

Účastníci: třídní učitelka, učitelka etiky, psycholog, studenti, knihovnice.

Třídní formulář: workshopová konverzace.

Epigraf: „Rodina je malý vesmír. Žít v manželství... je spousta nesrovnatelné práce, duchovní práce, stresu. To vyžaduje obrovskou duchovní kulturu, duchovní výcvik, školu moudrosti“ (V.A. Sukhomlinsky).

Průběh akce

Moderátor. Rodina je opravdu jako malý vesmír, už jen proto, že je také plná záhad. Lidstvo dodnes řeší mnoho rodinných záhad. Proč si za svého životního partnera vybíráme právě tuto osobu? Proč se pár mladých, a někdy ne tak mladých lidí rozhodne vzít? Proč láska přichází a odchází - pocit, který je považován za jádro manželství, začátek všech začátků rodinný život? Proč je tento pocit v rodinném životě tak nezbytný? Proč jedna rodina vydrží, řeší většinu hádanek a problémů rodinného života, zatímco loď druhé je rozbita banálními starostmi rodinného života? O tom a mnohem více si s vámi dnes povíme.

Student.

Rodina je složitý, jedinečný svět,

Kde milovaný čeká, kde je milovaný.

Jsme blízko, spolu, jsme tu ty a já.

Dokud jsme jen my dva, jsme rodina.

Všechno na tomto světě začíná láskou. A hlavně rodina. Koneckonců, je to láska, která je zdrojem laskavosti a všeho vznešeného, ​​toho teplého a jasného, ​​co je na naší zemi. Ale jak říkali moudří lidé z minulosti: „Oko se nespokojí se zrakem, ruce s činy, mysl s věděním a srdce s láskou. Člověk nemůže žít jen podle tohoto pocitu. Jak přírodní, tak duchovní světčlověka je tak různorodý (člověk potřebuje inteligenci, získávání nových znalostí, dojmů, rozvoj jeho profesionality atd.), což ovlivňuje všechny aspekty lidský život, včetně lásky. Proto v tomto vesmíru zvaném „láska“ vyvstává mnoho záhad a problémů.

Moderátor. „Neexistuje žádné drama, nic vzrušujícího v ničem kromě lidských vztahů,“ napsal Antoine de Saint-Exupéry. A je tomu skutečně tak, protože komunikační tok, ve kterém se člověk neustále nachází, ho vede k mnoha dramatům, včetně rodinných. Lidé jsou různí, dva jedineční jedinci, založený na citu lásky, jsou spojeni v rodinném svazku. Často slýcháme následující větu: „Aspoň si rodina může odpočinout od problémů.“ Co tedy lidé v rodinném životě hledají, v co doufají?

Student. Myslím, že každý, když se ožení (až na vzácné výjimky), věří v lásku, doufá, že obohatí svůj život a naplní ho novým smyslem.

Lásko, pak jsi pravda,

Když nás nesvážeš okovy,

"Nejsem pro tebe okovy,"

Kdy mi to řekneš?

Láska je vždy silná, když

Ona je rozbouřené moře

Mezi břehy našich duší

Vábí a šplouchá na volném prostranství.

Mnoho žen sní o muži, který bude milovat jen je, nikdy se na nikoho nebude dívat, bude si vážit a oceňovat jen ji, tu jedinou atd. Nutno podotknout, že většina mužů také sní o ženě, která mu bude vděčná za péče, bude ho považovat za nejmoudřejšího, nejpotřebnějšího, užitečného, ​​milovaného a respektovaného. Každý muž doufá, že se stane králem ve svém rodinném království, a každá žena doufá, že se stane královnou.

Moderátor. Ano, ale co subjekty, ti, kteří budou organizovat rodinný život? Myslím, že tyto dvě role v rodině je potřeba skloubit, a to moudře. Jinak to, o čem jsme mluvili na začátku, jsou hádanky a problémy. K udržení míru a harmonie v „království“ je nutné vyřešit mnoho životně důležitých problémů. A v první řadě bychom na to neměli zapomínat moderní žena Po dosažení rovnosti musí vždy pamatovat na rozdíly, které příroda sama zajistila v mužích a ženách.

Učitel etiky. Velmi dlouho mluvili o ženě jako o slabém a nevěrném stvoření. Úkolem ženy bylo postarat se o rodinu a potěšit muže. Když mluvíme o ženské nevěře, stará indická moudrost říká: „Ať ji dostane sám bůh lásky, bude toužit po jiném muži.“ Rasul Gamzatov v jedné ze svých básní vtipkoval: "Pokud je manžel dobrý, je to stále špatné." Ale možná je to z mužského pohledu? Co když se na život ženy a všechny její starosti podíváte jinýma očima?

Rodinné břemeno ženy není zdaleka lehké. Staří Indové říkali, že „dobrá manželka je šest osob v jednom“. A vzhledem k modernímu pracovnímu vytížení ženy, kolik dalších rolí k ní můžeme přidat?! Určitě ne sám. Ano, moderní žena dokáže hodně. Zřejmě proto se mnoho mužů, chválících rovnoprávnost žen, snaží přenést na její bedra co největší zodpovědnost za rodinu (každodenní život, vytížení v práci, výchova dětí atd.). Kromě velkých fyzických přetížení se přidávají i psychické. A přeneste vše dohromady ženské těločasto to není možné.

Navíc žena, uvědomující si vysoké výsledky svého snažení a vysoce oceňující sama sebe, dříve či později dospěje k podceňovanému hodnocení role muže v rodině. Začínají výčitky a nespokojenost. Často to vede k tomu, že nafouknuté sebevědomí ženy a její vysoké oficiální postavení muže ponižují a zbavují ho možnosti prokázat své schopnosti, inteligenci a talent.

Většina z nás je pro rovnost v rodině. Co považujete za takovou rovnost?

studenti:

Myslím, že pokud vás manžel miluje a nechce se hádat, měl by se vším pomáhat: umět vařit, uklízet, prát atd.

Ano, jsou situace, kdy muž opravdu potřebuje udělat něco podobného kolem domu. Ale za žádných okolností by se to nemělo rozvinout do ženského zvyku strkat muže a pak se chlubit svým přítelkyním, čímž by ponižovala mužskou důstojnost. Muž by měl dělat své vlastní věci mužské práce, se kterým se žena nedokáže vyrovnat. Považujeme-li rovnost za sdílení těžkostí a radostí rodinného života, pak se domnívám, že v domácnosti vykonává muž těžší práci a žena tu lehčí. To je rovnost, která je lidem vlastní od přírody samotné.

Učitel. Souhlasím s Vámi. Také věřím, že v domě by měla být žena a muž. Proč je v domě feminizovaný muž? Nakonec se stane nezajímavým. Přestanou ho milovat, začnou ho podvádět. Ale s výskytem zrady v rodinném životě přichází žárlivost a ve vztahu začíná dramatické období.

Ale proč se to stále děje? Jsou rodiny, které si dobře uvědomují roli muže a ženy v rodině a dobře se s těmito rolemi vyrovnávají. A neobchází je ani dramata. Kde jsou součásti rodinného štěstí, které umožňují posílit rodinu?

1. Rodinný komfort. 2. Shoda názorů. 3. Materiální blaho. 4. Sexuální intimita. 5. Zvyk manželů vůči sobě. 6. Manželská povinnost. 7. Láska k dětem. 8. Vzájemná péče manželů. 9. Společný životní prostor. 10. Kulturní úroveň manželů.

Mladí lidé obvykle přeceňují význam emocionálních faktorů pro stabilitu rodiny. Rodinné hodnoty si představují jen ideálně, proto manželství romantizují. A jejich neúspěchy v manželství jsou spojeny s vlastní nevědomostí ve věcech rodinných vztahů.

Míra spokojenosti s manželskými vztahy závisí také na motivech, pro které se lidé žení. Pevnější manželství jsou založena na společných zájmech a potřebách.

(Provádí školení.)

Mimoškolní činnost

Lekce "Rodina a rodinné hodnoty"

CÍLOVÁ :

  1. tvoří koncepci rodinné výchovy a rodinných hodnot.
  2. analyzovat a hodnotit stav moderní rodiny a její vývojové trendy; pěstovat smysl pro zodpovědnost k rodině a správné vztahy v rodině.
  3. rozvíjet u žáků respektující vnímání domova a rodiny;
  4. podporovat sblížení mezi rodiči a dětmi;

ÚKOLY .

  1. Přispívat k utváření hodnoty instituce rodiny u studentů;
  2. Zaměřit se na důležitost naplňování rolových pozic v rodině;
  3. Seznámit studenty s tradicemi a základy ruské rodiny.
  4. Rozvíjejte zájem o předky své rodiny.
  5. Zaměřte se na problém vytvoření a udržení rodiny.
  6. Ukázat důležitá role v rodině tradic a hodnot.

Relevance tématu lekcekvůli úzkost moderní ruská rodina, složitost demografická situace v dnešním Rusku je potřeba přiblížit středoškolákům porozumění rodinným hodnotám, problémům osiřelosti s žijícími rodiči, cílům sociální a demografická politika v Ruské federaci.

Praktický význam lekceje dáno snahou dostat se do povědomí každého studenta stojícího na prahu dospělosti, že klíčem k prosperující společnosti je šťastná rodina, že rodinné hodnoty jsou předurčeny k životu v podmínkách opatrný postoj jim a předávání budoucím generacím.

FORMA JEDNÁNÍ. Kulatý stůl

VÝZDOBA.

  1. Po celou dobu akce je využívána multimediální prezentace.
  2. Leták

Prezidentským dekretem Ruská Federace ze dne 1. června 2012 „K národní strategii jednání v zájmu dětí na léta 2012-2017“ prohlášena za nepodmíněnou prioritou rodiny a rodinných hodnot se počítá s rozvojem státní rodinné politiky.

Komisař pro práva dětí pod vedením prezidenta Ruska Pavel Astakhov navrhl, aby se dne 1. září 2012 ve všech školách v Rusku konaly „Lekce o rodině a rodinných hodnotách“. Tento návrh podpořil ministr školství a vědy Ruské federace D.V. Livanov.

Co je potřeba ke štěstí?

Klidný rodinný život...

se schopností činit lidem dobro.

L.N. Tolstoj

"Šťastný je ten, kdo je šťastný doma."

L. N. Tolstoj

Rodina je místo, kde se spočinou vítězné síly člověka

(A.S. Makarenko)

Domov by neměl být místem pobytu, ale místem, kam se vracíme

(A. Monterlant, francouzský spisovatel

1. Úvod

Jak vzniklo slovo „rodina“?

Kdysi o něm země neslyšela...

Ale Adam řekl Evě před svatbou:

Nyní vám položím sedm otázek.

Kdo mi porodí děti, má bohyně?

A Eva tiše odpověděla:

Kdo je vychová, má královno?

A Eva poslušně odpověděla:

Kdo připraví jídlo, ó moje radost?

A Eva stále odpověděla:

Kdo šije šaty, pere prádlo,

Pohladí mě a ozdobí můj domov?

Odpověz na otázky, příteli!

Já... já... - řekla Eva tiše,

já... já...

Řekla slavných sedm I.

Tak se na zemi objevila rodina.

Rodina. Poměrně často toto slovo slyšíme nebo vyslovujeme, ale jak často přemýšlíme o tom, co znamená? Jak byste definoval pojem „rodina“? (Odpovědi dětí.)

2. Formování pojmu

Pro každého z vás má slovo „rodina“ svůj vlastní význam.

Ale tady je to, co si můžeme přečíst ve slovníku S.I. Ozhegova:"Rodina je skupina blízkých příbuzných, kteří žijí společně". Dále je však třeba poznamenat, že slovo „rodina“ má více významů. Je to velká rodina, rodina zvířat a ptáků, jazyková rodina.

Ze sociálního hlediska, rodina je malá sociální skupina, jejíž členy spojuje manželství, rodičovství a příbuzenství, společný život, společný rozpočet a vzájemná mravní odpovědnost.

V díle Jurije Kuranova„Teplo domova“ je odhalení pojmu „rodina“: sedm - I. To znamená, že se u mých dětí opakuji sedmkrát. Protože se věřilo, že každá rodina by měla mít sedm dětí. A proč? Číslo „sedm“ bylo dlouho považováno za významné a obzvláště šťastné, protože znamená plnost pozemského života člověka, úspěch ve všech jeho dobrých snahách.

Jak vidíme, bez ohledu na to, jakou definici rodiny uvedeme, všechny významy mají jednu věc společnou:vlastností je jednota. Jak důležité je to nyní, v našich dnech!

Člověku je špatně, když je sám.

Běda jednomu, člověk není válečník.

V. Majakovskij

Naprostá většina lidí bude souhlasit s V.V. Majakovského. Aby lidé překonali osamělost, vytvářejí rodiny. Rodina od nepaměti pomáhá člověku narodit se, růst a žít. V celé historii lidstva byla mimo rodinu nemožná nejen normální existence, ale ani fyzické přežití.

Tak, účel naší lekce- analyzujte rodinné hodnoty a tradice v ruské rodině a pochopte své vlastní rodinné hodnoty. Brzy začnete samostatný život, budete mít své vlastní rodiny, děti a je velmi důležité, jak si ve své rodině vybudujete vztahy. Probíhá věčný koloběh života, ve kterém rodina zaujímá jedno z nejdůležitějších míst.

3. Skupinová diskuse

Epigrafem lekce byla Tolstého slova, která obsahují Tolstého vzorec štěstí. „Co je potřeba ke štěstí? Klidný rodinný život... s možností dělat lidem dobro.“

Jaká by podle Tolstého měla být rodina?

Tolstého ideál rodiny je v jejím patriarchátu, v posvátné péči starších o mladší, ve schopnosti každého více dávat než brát.

co je rodina? Slovo je srozumitelné každému, jako „chléb“ a „voda“. Je to s každým z nás od prvních okamžiků života. Rodina je doma, táta a máma, blízcí lidé. Jsou to běžné starosti, radosti a činy. To je láska a štěstí.

V dávných dobách zde žila velká přátelská rodina o 100 lidech a vždy v ní vládl klid, láska a harmonie. Zvěst o tomto rodu se dostala až k vládci této země. Zavolal k sobě hlavu rodiny a zeptal se ho: „Jak dokážeš žít bez hádek? Vzal papír a něco na něj napsal. Odpověď vládce velmi překvapila: slovo „ pochopení"!

Co je podle vás rodina a jaké jsou její základní principy? Zkusme modelovat šťastnou rodinu tím, že budeme pracovat ve skupinách.

Zařazení do skupin: Na stolech máte karty se slovy:

trpělivost, pracovitost, láska, vzájemné porozumění, loajalita, laskavost, děti, zodpovědnost, péče, poctivost, rodinné tradice, přátelství, odpuštění, porozumění, povinnost, materiální bohatství, úcta, obětavost, slušnost.

Postavte prosím z těchto karet šťastný rodinný dům, určete, co půjde do základů, co se může stát stěnami a střechou budoucího rodinného domu. (po splnění úkolu zástupci skupiny vyhlásí své výsledky)

Dobrá rodina se vyznačuje: úctou k sobě navzájem, poctivostí, touhou být spolu, podobnými zájmy a životními hodnotami.

Ve zdravém rodinném systému je každý člověk propojen se všemi členy rodiny, existují společné cíle a plány, členové rodiny se podporují, důvěřují si, tráví spolu volný čas, existují rodinné rituály a pravidla, komunikují spolu radost a starat se o děti.

Rodina utváří představy dítěte o spravedlnosti, zdvořilosti, pozornosti, laskavosti, čestnosti, soucitu a pravidlech chování ve společnosti.

Rodina je místo, kde jste milováni

Rodina je oheň duše

Rodina jsou blízcí lidé

Rodina je víra, naděje a láska

Rodina je milující lidi, podporující v těžkých chvílích

Rodina jsou ti lidé, kteří pomáhají a podporují, ti, kteří poskytují teplo a péči, aniž by za to něco požadovali.

Rodina je zdrojem laskavosti a vřelosti, je to místo, kam chcete přijít, kde vám bude vždy odpuštěno a kde vám bude porozuměno

Rodina je štěstí, síla, péče, trpělivost

Rodina je naše skutečné sídlo, kde můžeme být přesně takoví, jací jsme

Rodina je harmonie ochrany před „údery“ venkovní svět, to je blahobytné stáří, to je pokračování všeho nejlepšího v nás, v našich dětech a vnoučatech

Rodina je místo, kde se nenecháte oklamat, kde se cítíte klidně a šťastně, kde odpočíváme své duše

Rodina je to nejcennější, co máme

Rodina je ta nejdůležitější věc na světě.

Rodina znamená společné dovolené, túry, rozhovory u hrnku čaje.

Moje rodina - jaké slovo!

Má velký význam a teplo.

Vaše rodina vám vždy bude rozumět.

Nic není důležitější než rodina.

Ti, kteří zapomínají na svou rodinu, jsou bez duše.

Co je tedy rodina? Jsou to láska a starosti, práce a společná rekreace, radosti a strasti, zvyky a tradice.

V zásadách rodinného života je zakódována věčná moudrost stovek generací.

V 16. století se v Rusku rozšířila kuriózní kniha „Domostroy“. Dávala učení a pokyny manželovi, manželce a dětem. Tam mluvili o tom nejdůležitějším - o odpovědnosti manželů jeden za druhého, za děti, za staré rodiče, za duchovní, morální a materiální blaho rodiny.

V tradičním hodnotovém systému rodina vždy zaujímala přední místo. A historie našich ruských rodinných tradic je velmi zajímavá a zábavná. Moderní manželé by například byli zvědaví, že až do roku 1917 nemohla manželka bez vědomí manžela jít ani ke své vlastní matce, pokud by žila v jiném městě. A pokud tvrdohlavá manželka projevila vytrvalost a neposlušnost, pak muž ano každé právo nahlásit ji na policii a nebohá žena byla vytažena z vlaku a za doprovodu odvezena zpět do domu svého zákonného manžela. A každý rád při jakékoli příležitosti zmiňuje Domostroy, i když jen málokdo ví, jaká tehdy vlastně byla struktura rodiny.

Za starých časů platilo jiné pravidlo. Všechna vlákna kontroly v rodině se soustředila v rukou jedné osoby – otce. Podřízení se mu bylo nezpochybnitelné. Otec živil rodinu a byl zodpovědný za její blaho. Matka vychovávala děti a vedla domácnost. Není divu, že existuje přísloví „Hospodyňka a kočka jsou v chýši, majitel a pes jsou na dvoře“.

Minulost samozřejmě můžete oprášit. Je to tak jednoduché! Ale je to tam vždycky. Vědecké výzkumy ukazují, že naši předkové přímo ovlivňují naše fyzický vývoj. Bohužel nyní má každý o svých předcích skromné ​​informace. Ale za starých časů to tak nebylo. Před svatbou se synem nebo dcerou se lidé dozvěděli o budoucích příbuzných až do páté generace! Neznalost předků se rovnala nedostatku vzdělání. Pojďme tedy ke genealogii. Kdo ví, co toto slovo znamená?

V překladu z řečtiny to znamená „rodokmen“, tj. věda, která studuje předky lidí. Rodokmen byl udělen vždy a ve všech zemích velká důležitost. Například pro rytíře byla otázka čistoty krve důležitá při iniciaci a připuštění k účasti v turnaji. V těch dobách vznikla nauka o heraldice, která trvá dodnes. A první profesionální genealogové byli heroldi.

Rodinná čest, zájem o rodinu - to vše jsou větve velkého stromu, jehož jméno je vlastenectví. Nemůžete žít a nevzpomínat na příbuzenství.Pojďme si ověřit, do jaké míry znají své příbuzné ve vašich rodinách

Šlechtické rody měly své erby a hesla. Co znamená slovo „erb“?

Ruský název „erb“ pochází z německého „dědictví“. První erby byly velmi jednoduché ve formě a skromné, lakonické ve svých znacích.

Kolika chybám bychom se mohli vyvarovat, kdybychom nikdy nezapomněli, že každý z nás je článkem v řetězu generací. Naše dobré skutky a činy inspirují naše děti a vnoučata, zatímco ty špatné na ně kladou velké břemeno. Koneckonců, dědí nejen naše externí data, ale také historii našich životů. Žijme tak, aby se za nás naše děti nemusely stydět. A nedej bože, aby se naše špatné skutky a myšlenky vrátily jako bumerang našim dětem nebo vnoučatům

Opravdu se mi líbí morálně krásná rada Vladimíra Monomacha, kterou dal svým synům:

  • - cti staré jako svého otce a mladé jako své bratry;
  • - Nebuďte líní ve svém domě, ale sami vše sledujte;
  • - Varujte se lži, opilství a smilstva, protože tím hyne duše i tělo;
  • - co umíš dobře, nezapomeň a co neumíš, nauč se;
  • navštěvovat nemocné, vyprovodit mrtvé, protože všichni jsme smrtelní;
  • miluj svou ženu, ale nedej jí moc nad tebou;
  • kamkoli půjdeš a kdekoli se zastavíš, dej žebrákovi pití a jídlo;
  • Hlavně cti hosta, ať k vám přijde kamkoli, ať je to prostý občan, šlechtic nebo velvyslanec;
  • - nenechat nikoho projít bez pozdravu a laskavé slovoŘekni mu.

V moderní svět Oslabený je vliv na vnoučata od prarodičů a na děti od otce a matky. To je velká ztráta. Ztráta není v penězích, ale v lidskosti a morálním zdraví mladé generace.

Musíme si pamatovat, že lidské srdce je zahradou, ve které při správném zacházení roste láska, ale také lidské neřesti snadno zakořeňují a velmi rychle rostou. Ať se ve společnosti děje cokoli, rodina vytváří prostředí a podmínky. A jaké hodnoty nyní kážeme, porostou v naší rodině.

Co je v rodině nejdůležitější? Na tuto otázku je velmi těžké jednoznačně odpovědět. Milovat? Porozumění? Starat se a účastnit se? Nebo možná obětavost a tvrdá práce? Nebo přísné dodržování rodinných hodnot

Co rozumíte pod definicí slova „HODNOTY“?

Ale dnes bych se chtěl podrobněji zastavit u rodinných tradic...

Co můžeme nazvat rodinnými tradicemi? (pracujte ve skupinách, diskutujte, poslouchejte výsledky každé skupiny a celkový závěr)

S větší mírou pravdy můžeme předpokládat, že když se řekne fráze rodinné tradice, většina lidí má asociace se slovy „dům“, „příbuzní“, „rodiče“, „děti“.

Je skvělé, když člověk žije v rodině, kde vládne mír a harmonie. Děti jsou šťastné, když se o ně rodiče starají, mají je rádi, rozumí jim a dbají na to, aby nezažívaly všechny těžkosti života. Rodiče jsou rádi, pokud ze strany svých dětí cítí vzájemnou lásku, jejich pozornost a vřelost.

Rozhovor s dcerou

Chybí mi teplo -

Řekla to své dceři.

Dcera byla překvapená:

Ty mrzneš

A v letních dnech?

Nepochopíš, jsi ještě malý, -

Matka unaveně vzdychla.

A dcera křičí:

Pochopil jsem! -

A táhne deku.

Samotná myšlenka založení rodiny dnes v očích mnoha mladých lidí postupně ztrácí na atraktivitě. Často dávají přednost tomu, aby rodinu nezakládali vůbec, zvolili otevřený vztah, nebo vytvořili „zkušební“ civilní sňatky, aniž by převzali odpovědnost za výsledek tohoto experimentu. Sociologové popisují současný stav rodiny jako krizi a uvádějí následující fakta:

Na každých 100 manželství připadá 80 rozvodů (4 z 5 se rozpadají);

90 % sirotků má žijící rodiče;

kvůli vysoké úmrtnosti a nízké porodnosti se počet obyvatel Ruska každoročně snižuje o 1,6 milionu lidí

Jaké jsou důvody tohoto stavu věcí? Dá se říci, že mezi příčinami rodinné krize je třeba hledat především ekonomické důvody? (diskuse)

Ukazuje se, že moderní rodiny trpí egocentrismem, tzn. každý myslí na osobní blaho, osobní štěstí, osobní kariéru.

Host: Kluci, co jste se naučili z našeho rozhovoru? Jaké rodinné hodnoty byste chtěli vzít do svého rodinného života? (diskuse)

Státní péče

  • zvýšení výše dávek na péči o dítě až na jeden a půl roku.
  • zavedení kompenzace nákladů na předškolní vzdělávání;
  • vytvoření programu finančních pobídek pro umístění sirotků a dětí bez rodičovské péče do rodin.
  • zvýšení nákladů na rodné listy.
  • založení mateřského kapitálu.

Shrnutí lekce

Dnes jste si uvědomili své vlastní rodinné hodnoty a naučili se, jak se vyhnout rodinným problémům. A naši lekci bych rád zakončil podobenstvím. Rádi bychom, aby si jeho význam určil každý sám.

Podobenství „Padesát let zdvořilosti“

Jeden starší pár dlouhá léta společný život oslavil zlatou svatbu. U snídaně si manželka pomyslela: „Už padesát let se snažím potěšit svého manžela. Vždy jsem mu dávala horní polovinu chleba s kůrkou. A dnes chci, aby tato pochoutka šla ke mně.“

Horní polovinu chleba si namazala máslem a druhou dala manželovi. Navzdory jejímu očekávání byl velmi šťastný, políbil jí ruku a řekl:

- Má drahá, dala jsi mi nejvíc velká radost. Už více než padesát let nejím spodní polovinu bochníku, ten, který miluji nejvíc. Vždycky jsem si myslel, že bys ji měl mít, protože ji tolik miluješ.

Láska a štěstí pro vás ve vaší RODINĚ!


Třídní hodina duchovní a mravní výchovy

"Rodina, rodinné hodnoty a tradice"

cíle: Zjistěte, co je rodina, rodinné hodnoty a tradice.

Zařízení: Výstava knih o rodině, rodinné fotografie, alba, prezentace, výstava fotografií „Moje koníčky a koníčky mých rodičů“

Epigraf

„Vyrůstají jen šťastní rodiče

šťastné děti"

A.S. Makarenko

„Rodina je primárním prostředím, kde člověk žije

musí se naučit konat dobro"

V.A. Suchomlinskij

Průběh vyučovací hodiny

(Úvod třídní učitelka)

Ahoj hoši! Dnes jsme se s vámi setkali, abychom si promluvili o tom nejdůležitějším v životě každého člověka – rodině, rodinných hodnotách a tradicích.

Proto je tématem naší třídní hodiny „Rodina, rodinné hodnoty a tradice“.

Cílem je zjistit, co je rodina, rodinné hodnoty, rodinné tradice? Jaké hodnoty a tradice existují ve vašich rodinách?

Jsem si jistý, že existují v každé rodině. Každá rodina má svůj vlastní osud, svůj vlastní život. A právě rodinné hodnoty a tradice vyprávějí příběh rodiny.

Kluci, co je to rodina? (Doporučené odpovědi studentů)

Rodina jsou ti, kteří jsou ti nejdražší. Rodina je místo, kde jste vždy vítáni a pochopeni. Rodina jsou lidé, kteří jsou si blízcí.

Cl. ruce . Výborně! Ano, kluci, rodina nejsou jen příbuzní žijící poblíž. Jsou to blízcí lidé, které spojují pocity, zájmy a životní postoje.

Přesně pro sebe k milované osobě, můžeme věřit tajemství, mluvit o tom nejintimnějším, o tom, co nás trápí, poradit se.

Rodina je to, co sdílíme se všemi

Od všeho trochu: slzy a smích,

Vzestup a pád, radost, smutek

Přátelství a hádky, ticho, smutek

Rodina je to, co je vždy s vámi

Nechte uběhnout vteřiny, týdny, roky.

Rodina je posvátný svazek lidí. Věří se, že rodina má nebeské, svaté patrony. Svatí Petr a Fevronya z Muromu, kteří se v naší kultuře stali zosobněním manželské lásky a věrnosti.

Co o nich víš?

Student: (bude o nich mluvit, o Dni rodiny a věrnosti.)

Správce klíčů Jaké jsou rodinné tradice? (odpovědi dětí: to jsou obvyklé rodinné normy, způsoby, zvyky a názory, které se předávají z generace na generaci)

Q) Jaké tradice existují ve vaší rodině? (odpovědi dětí: oslava narozenin, oslava Nového roku, výjezd do přírody, společná dovolená atd.)

Dobře, souhlasím s tebou. A teď vám chci přečíst legendu: "Jak se objevila přátelská rodina." Nyní pozorně poslouchejte a pak odpovězte na mou otázku.

„Byla jednou jedna rodina, ve které bylo 100 lidí, ale nebyla mezi nimi žádná dohoda. Jsou unavení z hádek a neshod. A tak se členové rodiny rozhodli obrátit na mudrce, aby je naučil žít spolu. Mudrc pozorně naslouchal návštěvníkům a řekl: „Nikdo vás nemůže naučit žít šťastně, musíte sami pochopit, co potřebujete, abyste byli šťastní. Tato velká rodina se sešla pro rodinná rada a rozhodli se, že aby byla rodina přátelská, musí se k sobě chovat dodržováním těchto vlastností.

O jakých vlastnostech si myslíte, že mluvíme?

(odpovědi dětí: Porozumění, láska, respekt, laskavost, pomoc, péče, přátelství)

Takže, kluci, pokud každý člen rodiny žije podle těchto pravidel, pak v rodině zavládne mír a harmonie. To znamená, že všichni budou šťastní.

Kluci, vidíte, na desce mám nakreslený dům, ale nemá základy. Nechť jsou tyto vlastnosti cihlami základů našeho domova. Jaké cihly dáme do základů domu? (Porozumění, láska, respekt, péče, přátelství, pomoc, laskavost).

Kluci, jak chápete, jaké jsou rodinné hodnoty?

(odpovědi dětí jsou něco důležitého, drahá, co spojuje rodinu)

Jaké jsou rodinné hodnoty?

(odpovědi dětí: Jedná se o děti, laskavý přístup k lidem, smysl pro povinnost, rodinné vztahy, rodinné fotografie, řády, medaile předků atd.)

Chlapi, když jste zmínil rodinné hodnoty, zmínil jste také rodinné fotografie. Jak porozumět rodinným fotografiím a rodinným hodnotám, pojďme si o tom povídat. Není náhoda, že jsem vás dnes požádal, abyste přinesli rodinné fotografie. Kdo z vás to přinesl? Pokuta. Řekněte nám o nich.

Žák : Tato fotografie je velmi stará, její okraje jsou již opotřebované. Je jí mnoho let. Moji nejbližší jsou na tom. Pradědeček, prababička, babička. Mladý a šťastný. Nikdy jsem je neviděl. Tato fotografie je v našem domě na nejčestnějším a nejvýznačnějším místě. Každé ráno, když se chystám do školy, nedobrovolně prodlévám u této fotky. A zdá se mi, že se usmívají a souhlasně na mě kývají. Dlužím jim hodně. Pro naši rodinu je tato fotografie relikvie, skutečný rodinný poklad.

Q) Kdo jiný to přinesl?

Žák: Máš pravdu. I u mě doma jsou takové fotky. Někdy se sejdeme jako rodina a zhodnotíme je. Moji rodiče vzpomínají na naše příbuzné, kteří již nežijí, na své přátele. Představte si, že by neexistovaly žádné fotografie, neznali bychom své předky, nikdy bychom je neviděli.

Kl.ruk . Výborně. No a teď, když je taková příležitost, nahlédněme do rodinného archivu našich spolužáků - nejsou to jen fotografie příbuzných a přátel, jsou to i další rodinné hodnoty.

Kdo o nich chce mluvit?

(studenti říkají)

Žák: Tyto fotografie jsou historií mé rodiny, historií mé rodiny. Jsem ráda, že mám takovou rodinu. Všichni její členové jsou mi drazí. Všechny je moc miluji. Moc ráda si znovu přečtu dojemný dopis pradědečka prababičce, který byl psán s láskou, vírou ve vítězství a s nadějí na brzké setkání.

Můj táta sbírá modely aut. Nasbíral jich už 250. Dopisy, tátovy modely (koníčky) a další cennosti.

Kl.ruk . Ano, chlapi. Neexistuje jediná rodina, která by neuchovávala fotografie, které se staly rodinným dědictvím. Dokud tohle všechno máte doma, lidé jsou s nimi spjati, žijí s námi, v našich vzpomínkách. Každá rodina má fotografie, které zanechávají trvalé vzpomínky na drahé lidi a události v rodinném životě. Tato tradice je velmi důležitá. Ne nadarmo je to za války nebo jinak obtížné životní situace, když byli lidé nuceni opustit své domovy, vzali si s sebou jen to nejcennější, včetně fotografií a dopisů od milých lidí.

"Abyste si vzpomněli, jací jsme byli, podívejte se do Rodinné album“ – zpívá se v jedné z písní.

Jakou cihlu v domě položíme příště?

Odpovědět : (Rodinná fotka.)

Žák: A chci mluvit o hodnotě naší rodiny.

Kl.ruk .: Ale vidíš, ještě nejsou všechny cihly v domě. Zamysleme se nad tím, jakou cihlu můžeme položit.

Odpovědět: Vzpomínka na blízké.

Žák : Ach, chci mluvit o tradicích v naší rodině. Věřím, že každá rodina je zvláštní, oddělený svět. A je velmi dobré, když je tento svět plný tepla, náklonnosti, péče, soucitu, vzájemná láska. Další důležitou věcí v životě rodiny jsou rodinné tradice, které spojují všechny členy rodiny a myslím si, že rodiny, ve kterých takové tradice jsou, jsou nejsilnější a nejpřátelštější.

V naší rodině se vždy snažíme naslouchat názorům toho druhého a snažíme se udržovat vřelou rodinnou atmosféru. Máme mnoho tradic a o některých vám velmi rád povím.

Pohostinnost a úcta k lidem jsou v naší rodině jednou z tradic. Své hosty vítáme vždy s radostí a dobrotami, už víme, co mají naši blízcí a hosté rádi, a snažíme se jim připravit jedno z jejich oblíbených jídel. Abych je potěšil. A naši rodiče nás od dětství učili respektovat lidi. Vzájemná pomoc a zdvořilost jsou naše hlavní tradice. Každý má svá práva a povinnosti, a to naší rodině usnadňuje život. Večer relaxujeme. Čteme zajímavé knihy, sledujeme zajímavé pořady.

Na Velké Velikonoce maminka peče velikonoční koláčky, pomáháme jí malovat kraslice. Pak určitě jdeme do kostela požehnat velikonoční koláče a vajíčka. Další z našich rodinných tradic je slavení svátků s rodinou. Blahopřejeme si k Novému roku, Mezinárodnímu dni žen, Dni obránců vlasti, Dni znalostí a samozřejmě k narozeninám. Máma a táta považují za nezbytné podílet se na životě státu. Je pro ně tradicí chodit k volbám. Seznamují se s programy kandidátů a rozhodují o jejich výběru. Až bude čas, budu také volit, jako každý občan.

Jsem hrdý na svou rodinu a naše rodinné tradice. Jsem hrdý na svou rodinu, která tyto tradice pečlivě uchovává, miluje je a otevírá mi je. A i když nemáme rodinný erb ani hymnu, naše rodina žije díky našim tradicím dobře. Až budu dospělý, budu se snažit ctít a zachovávat rodinné tradice.

Cl. ruce : Tak hoši, jakou cihlu dáme do stavby našeho domu?Slušnost a porozumění.

A ještě jednou vám chci říct jedno podobenství:

„Jeden starší pár po mnoha letech manželství oslavil zlatou svatbu. U společné snídaně si manželka pomyslela: „Už 50 let se snažím potěšit svého manžela. Vždy jsem mu dávala horní polovinu chleba s kůrkou. A dnes chci, aby tato pochoutka šla ke mně.“

Horní polovinu chleba si namazala máslem a druhou dala manželovi. Navzdory jejímu očekávání byl velmi šťastný, políbil jí ruku a řekl:

"Můj drahý, udělal jsi mi největší radost." Přes 50 let jsem nejedla spodní polovinu bochníku chleba, který mám nejraději. Vždycky jsem si myslel, že bys ji měl dostat, protože ji tolik miluješ."

Co je v této rodině?? Láska a respekt.

Žák: A chci mluvit o naší rodině. Rodiny jsou různé. Jak jsou odlišní? Zvyky, životní styl, povolání, které se předávaly dědictvím. Od starověku existuje v Rusku tradice, zástupci jedné rodiny se zabývali jedním typem činnosti. A tento obchod, toto povolání se dědilo z generace na generaci. V některých rodinách se tedy narodili hrnčíři a učitelé, v jiných umělci, ševci, švadleny a stavitelé. Tak se zrodila dynastie. V naší rodině je dynastie lékařů......

Správce klíčů : Kluci, je tu další dobrá tradice- starat se o staré rodiče. Vyrosteš a určitě si vzpomeneš na příběh, o kterém ti teď budu vyprávět.

« Žil jednou jeden starý muž. Oči měl oslepené, sluch mdlý, kolena se mu třásla. V rukou skoro neudržel lžíci a při jídle často rozléval polévku na ubrus a občas mu nějaké jídlo vypadlo z úst. Syn s manželkou se na starého muže znechuceně podívali a při jídle ho začali posazovat do kouta za sporák a podávali mu jídlo na starém podšálku. Odtud se smutně podíval na stůl a oči mu zvlhly. Jednoho dne se mu ruce tak třásly, že neudržel talířek s jídlem. Spadl na podlahu a rozbil se. Mladá paní začala staříkovi vyčítat, ale ten neřekl ani slovo, jen si těžce povzdechl. Pak mu koupili dřevěnou misku. Teď z toho musel jíst.

Jednoho dne, když rodiče seděli u stolu, vešel do pokoje jejich čtyřletý syn s kusem dřeva v ruce.

- Co chceš dělat? zeptal se otec.

"Dřevěné krmítko," odpovědělo dítě. "Máma a táta z něj budou jíst, až vyrostu."

Co vám tento příběh řekl? K jakému závěru jste dospěli?

Odpovědět : Hlavní rodinnou hodnotou jsou naši rodiče, kteří nám dali život, vychovali a vychovali. Rodiče musí být ve stáří respektováni a chráněni.

Správce klíčů Šťastné stáří našich rodičů je klíčem k našemu šťastnému stáří, protože děti se od svých rodičů učí, jak zacházet se staršími.

Jakou cihlu dáme do našeho domu?? Péče.

Jedno z Kristových přikázání říká: „Cti svého otce a matku, aby ti bylo dobře.

List apoštola Pavla říká Přečtěte si to , ne láska. Cítíte ten rozdíl? Hovoříme o povinnosti vůči rodičům, můžete milovat nevysvětlitelně. Povinnost vyžaduje porozumění a vřelost.

Kluci, dnes jsme si připomněli mnoho tradic a úplně první úžasná tradice mladé rodiny jemanželství.

Jaké znáš tradice ohledně manželství? (Podle tradice nosí nevěsta bílé šaty, nevěsta a ženich jsou posypáni mincemi, bonbóny, cereáliemi a chléb a sůl. Všechny tyto tradice jsou úžasné, je s nimi zacházeno se zvláštní úctou. Většina lidí na Zemi žije v manželství. Ale jsou lidé, kteří věří, že to není nutné, takhle se dá žít. Pojďme diskutovat o 2 úhlech pohledu. Zamyslete se nad tím, jaké argumenty můžete uvést na obranu občanskoprávních vztahů bez formalizace právních vztahů a co na tom spatřujete negativně. (Diskuse k problému)

A teď chci zkontrolovat, jak rozumíte tomu, co jsou rodinné hodnoty a jaké jsou rodinné tradice. Rodinné fotografie a rodinné album, dopisy - co to je? (hodnoty), ale co nám řekla Dáša a Nasťa? (tradice). Jakou další cihlu zabudujeme do našeho domu?Tradice. Výborně!

Stavba jakéhokoli domu končí stavbou střechy. Střecha našeho domu se jmenuje" Šťastná rodina" .

Dílna.

Velký ruský spisovatel L. N. Tolstoj napsal, že šťastné rodiny jsou si navzájem podobné. v čem jsou si podobní? Jaký je vzorec pro štěstí? Vymyslete tento vzorec pro štěstí, které lidé celý život hledají, ale nikdy ho nenajdou. (Práce studentů ve skupině 1)

Každá rodina má svou vlastní náladu a každý člen rodiny přispívá k náladě rodiny. Vybarvi náladu své rodiny. Jakou rodinu si představujete v budoucnu vybudovat? (Práce studentů skupiny 2)

Rodina každého z vás je individuální a jedinečná. Co myslíš, že je taková? (Práce studentů skupiny 3) (vztahy mezi členy domácnosti, jak jsou děti vychovávány, co učí, rodinné tradice, hodnoty atd.)

Chlapi, máte pravdu, protože pojmenováváte různé stránky stejného konceptu. Tento koncept jerodinné duchovní a morální hodnoty.

Věnujte pozornost tabuli: čteme a pokusme se zapamatovat si definici tohoto pojmu.

Rodinné duchovní a morální hodnoty jsou světonázory a morální pokyny založené na porozumění lidí v rodině.

A tak jsme ty a já postavili"Dům štěstí"

Každý z vás by bezesporu měl mít domov, a ne jen střechu nad hlavou. Místo, kde jste milováni a očekáváni, přijímáni a chápáni takoví, jací jste. Kde se cítíte v teple a pohodlí. Štěstí člověka v rodině je největší hodnotou.

Kluci, co by to bylo za dům bez písničky? Pojďme si všichni společně zazpívat píseň „Rodičovský dům“ (zazpívají píseň.)

Ať jsme kdekoli, ale přesto

Jsme o tom vždy přesvědčeni

Co nás přijme s láskou a něhou

Rodičovský dům našeho přístavu

Refrén: Rodičovský dům je začátek začátku

Jste spolehlivé molo v mém životě

Rodičovský dům, a to i na mnoho let

Ve vašich oknech hoří dobré světlo

Odraz : Pojďme si shrnout naši třídní hodinu. Pojďme si v duchu připomenout vše, o čem jsme dnes mluvili.

Co jste si z našeho rozhovoru osobně odnesl?

O jakých otázkách týkajících se rodiny, rodinných hodnot a tradic byste chtěli doma diskutovat se svými blízkými a rodiči?

co tě zaujalo?

Byly v rodině tradice, které časem zanikly nebo se změnily? co to bylo?

Teď si tě poslechneme, ano? (odpovědi dětí: Určitě se budu své matky ptát na hodnoty naší rodiny? Myslím, že budu respektovat hodnoty naší rodiny.)

Kluci, myslím, že o tom budete ještě přemýšlet. A pokud zachováme naše rodinné hodnoty a rodinné tradice, pak se nám to v budoucnu vrátí.

Život nedává hotové odpovědi. Odpovědi si musíte najít sami. Ale pamatujte, že rodina je kniha. Svatba je kryt. A v knize je většinou jen jedna obálka. Kolik stránek bude mít vaše kniha? Co to bude: romantika, komedie nebo tragédie? Je to na tobě! Ale než uděláte kroky pro dospělé, přemýšlejte o důsledcích…….

Dnes končím hodinu s důvěrou, že každý z vás reprezentuje rodinu jako ohništěLáska, věrnost, paměť, péče .

Milujte své blízké a važte si svých rodin, pokračujte v rodinných tradicích, abyste neztratili rodinné hodnoty!



Novinka na webu

>

Nejoblíbenější