Domov Potažený jazyk Třídní hodina seznamování se studenty. Třídnická hodina k prvnímu seznámení s žáky pátých tříd

Třídní hodina seznamování se studenty. Třídnická hodina k prvnímu seznámení s žáky pátých tříd

Odhalit správné pochopení některých fyzikálních jevů;
- Naučí vás kriticky analyzovat to, co vidíte.
◊ Vzdělávací:
- Rozvíjet respekt ke spolužákům;
- Vštěpovat kulturu: schopnost klást (pokládat, formulovat) otázky,
◊ Vývojové:
- Rozvíjet komunikační schopnosti žáků.

Umístění: Kancelář, tři řady stolů, každá řada s pěti stoly. Na začátku hry se všichni posadí na svá obvyklá místa.
Výzdoba: 4 karty s názvy fyzikálních jevů (Brownův pohyb, var, difúze, univerzální gravitace).
Průběh hry:
1. Řeč učitele. Je nutné děti informovat o plánu akce, co přesně se po nich požaduje a co je nepřijatelné.
Po takové úvodní řeči (3 minuty) začíná samotná hra.
Fáze 1. „Tisková konference“. (oznámení, co studenty čeká, plán)
Učitel připomíná, jak probíhá tisková konference ve světě televize: novináři se střídají v otázkách, představují se dotazovanému, tedy zvednou ruku, vyvolají jméno a položí otázku.
Nyní se koná „tisková konference“, na které žákovští novináři kladou otázky učiteli.
V v tomto případě otázky mohou být i osobní povahy („kolik je ti let?...“).
Fáze 2. Venkovní hra s fyzickým předsudkem „Brownův pohyb“.
Třída (24 osob) je rozdělena do 4 týmů po 6 lidech, každý tým si vylosuje kartičku s názvem jevu.
Zadání pro týmy: během 3-5 minut připravte týmovou prezentaci, která obsahuje:
1. Oznámení názvu týmu, obsahující něco, co spojuje všechny členy týmu;
2. Představení jménem a příjmením každého účastníka. Vyjmenujte nahlas 1 – 3 vlastnosti tohoto účastníka, které ho odlišují od ostatních.
3. Ukažte miniscénu znázorňující fyzikální jev získaný týmem.
4. 2 – 3 minuty na diskusi o tom, co jste viděli.
Analýza událostí. Akce proběhla za 45 minut za přítomnosti třídního učitele.◊ Relevance akce Třídní hodina konané v 10. ročníku v prvním týdnu pedagogické praxe Akce dostala tento název ne náhodou, protože bylo potřeba poznat skupinu jako celek i každého žáka individuálně. Forma třídnické hodiny byla vybrána společně s psychologem VTL.

◊ Forma organizace akce: hraní.
◊ Emocionální dopad události na osobnost žáka se ukázal jako pozitivní (ve 2. fázi hry), protože všichni byli hrdí na to, že kapitán týmu musí pojmenovat charakteristické vlastnosti každého žáka svého týmu (kapitán byl zvolil samotný tým).
Navíc si studenti opravdu „nenápadně“ všímali kvalit svých spolužáků.
◊ Emocionální dopad na mezilidské vztahy: během této hry byl učitel seznámen dobrá příležitost viz mikroskupiny kolektivu, libosti a nelibosti existující ve třídě, i když nedošlo k žádným konfliktům.
◊ Vybraná událost odpovídá věku účastníků:
Za prvé, tisková konference byla brána velmi vážně a nebyly položeny žádné „osobní“ otázky.
Za druhé, druhá část splnila komunikační potřeby tohoto věku a také určitým způsobem zvýšila kvalitu znalostí studentů školní předmět"fyzika".
Akce začala tiskovou konferencí. Zde se předpokládalo, že ze strany studentů byla aktivita při kladení otázek. Ale došlo ke snížení aktivity studentů, necítili se uvolněně a ptali se málo. Ale všechny otázky byly velmi vážné: „Proč sis vybral? Vysoká škola pedagogická?", "Jaký máte pocit z učitelské profese?" a tak dále.

  • Během druhé etapy se aktivita výrazně zvýšila a tato část akce měla velký úspěch. Na probrání všech scének bohužel nezbyl čas, takže zlepšit úroveň znalostí ve fyzice bylo vlastně nemožné.

Cíle třídy:

  • poskytnout žákům 6. ročníku příležitost lépe poznat své šéfy a absolventům poznat své svěřence;
  • podporovat rozvoj myšlení a kognitivní činnosti; tvořivé a komunikativní schopnosti žáků.

Formulář: třídnická hodina může probíhat formou soutěže mezi skupinami různého věku, které tvoří žáci 6. a 11. ročníku.

Design třídy: Stoly jsou uspořádány do 4 skupin, sedí u nich žáci 6. ročníku.

Design desky: téma třídy, ilustrace.

Materiály pro třídu:

a) hádanky
b) kvíz,
c) zajímavé otázky,
d) žetony.

PRŮBĚH VYUČOVACÍ HODINY

1. Úvodní projev přednášejícího. Vyhlášení cílů lekce

- Ahoj, žáci šesté třídy! Dobré odpoledne, budoucí maturanti! Dnes máme neobvyklou třídnickou hodinu, protože k nám přišli kuchaři z 11. třídy. Nyní k vám přijdou a zaujmou místo vedle vás. Takže jsme skončili u skupin různého věku, kde měl každý šestý ročník šéfa z 11. třídy. Podívejte se na sebe, usmějte se a seznamte se.
– Kývnutí hlavou, úklona, ​​podání ruky, polibek, vzdušný polibek, jednoduché „dobré odpoledne“ a „Ahoj!“ a tak dále. jsou determinovány řadou objektivních i subjektivních faktorů etnografického a sociokulturního charakteru. Formy pozdravu jsou velmi rozmanité. Nyní se budete zdravit, jak budete chtít. Věděli jste, že v kmeni Masajů si před pozdravem přátel plivou na ruce. Tibeťan, sundá si klobouk, vyplázne jazyk a levá ruka drží ho za uchem, jako by poslouchal. Maorové si navzájem dotýkají nosy. A v Anglii je žena na ulici zpravidla první, kdo pozdraví muže, protože má právo rozhodnout, zda chce veřejně potvrdit svou známost s tímto mužem, nebo ne. Při pozdravu Evropany zvednou klobouk a mírně se ukloní. Japonci mají tři typy úklonů na pozdrav: nízký, střední a lehký (s úhlem 15 stupňů).
Rusové, Britové, Američané si podávají ruce jako pozdravné gesto; Číňan v dřívějších dobách, když se setkal s přítelem, potřásl si rukou; Laponci si třou nosy o sebe; mladý Američan pozdraví přítele poplácáním po zádech; Latinos objímání; Francouzi se navzájem líbají na tvář; vojenské pozdravy; Samoané se navzájem očichávají; novodobí Řekové se navzájem zdraví slovy: „Buďte zdraví!“, angličtí a američtí školáci – zvoláním: „Hej!“; staří Řekové si na znamení pozdravu říkali: „Radujte se!“; Arabové se vítají větou: „Pokoj s tebou!“ a Indové kmene Navajo se zdraví větou: „Všechno je v pořádku!“
– Jak můžete nyní pozdravit svého šéfa? Jak šéf přivítá svého svěřence?
(Kluci se snaží navzájem pozdravit různými způsoby.)

2. Znakový jazyk

– Velmi často, když nemáme dostatek slov k vysvětlení nějaké látky, uchýlíme se ke znakové řeči, pomáháme si pohyby těla a rukou při dokazování nebo vysvětlování určitého jevu nebo slova. Zkusme tento způsob komunikace mezi lidmi – pomocí znakového jazyka vysvětlit jedno zamýšlené slovo.
– Každá skupina se nyní dohodne na tom, jaké slovo vysvětlí všem ostatním, poté je představí. Pokud je úkol splněn jasně, všichni rozumí, tým obdrží žeton. Pokud je slovo obtížné nebo je zobrazeno nesrozumitelně, skupina nedostane nic.

3. Prohlédl jsem si dobře svého šéfa nebo svěřence?

– Zavolá se dvojice, žák 6. třídy a 11a, stojí zády k sobě.

Moderátor se ptá:

  • Jakou barvu má oči vašeho partnera?
  • Jaká halenka?
  • Nosí náušnice?
  • Jakou barvu mají tvoje vlasy?
  • Máš ve vlasech sponku?
  • Jakou barvu má oblek? atd.

(Ti nejpozornější jsou označeni žetony).

4. Vlastní složení

– Ruský jazyk je skvělý a mocný. To je jazyk Tolstého a Dostojevského, Puškina a Cvetajevy. Složit skvělé dílo za 5 minut je velmi těžké a dokáže to jen génius, ale můžete se pochlubit svou slovní zásobou.
– Za 5 minut sestavte příběh, ve kterém všechna slova začínají na písmeno P. Poté svou práci představíte všem žákům. Ti nejlepší budou označeni žetony.
(Studenti skládají a oznamují své příběhy všem přítomným).

5. Erudovaný

  1. Po stříbrné cestě
    půjdeme na túru
    Zastavme se na odpočinek
    a jde sama za sebe. (Řeka)
  2. Neber mě a zvedni mě
    Neřežte pilou
    Nekácet a neodjíždět,
    Nezameť to koštětem...
    Ale pro mě přijde čas -
    Sám opustím dvůr. (Stín)
  3. Má křídla, ale nelétá,
    Nejsou tam žádné nohy, ale nedohoníte. (Ryba)
  4. Narozen na hřišti
    Vařeno v továrně
    Rozpuštěno na stole. (Cukr)
  5. Celý život se objímají a objímají se,
    Nemohou se ale navzájem předběhnout. (Nohy)
  6. Jaký řádek nedokáže přečíst žádný vědec? (Steh šitý na psacím stroji.)
  7. Který les nemá žádné listí? (Bór je chemický prvek.)
  8. Jaký klíč nemůže otevřít zámek? (Klíč - zdroj, hudební znak.)
  9. Ve které kleci nejsou chováni ptáci a zvířata? (V zápisníku.)
  10. Jaký druh umělecké dílo označený lidským jménem? (Román.)
  11. Pověsili ho ze sklíčenosti; je šikanovaný, arogantní; strkají to všude a zasahují do věcí, které nejsou jejich věcí. (Nos.)
  12. Ne květiny, ale vadnutí; ne rukama, ale tleskat, když něčemu nerozumí; ne prádlo, ale jejich vyvěšení. (Uši.)
  13. Je to v hlavě frivolního, frivolního člověka; doporučuje se hledat jej v terénu, když někdo beze stopy zmizí; slova a peníze mu házejí ti, kteří si jich neváží. (Vítr.)
  14. Mají noviny nohy? (Pravděpodobně existuje: vždyť se někdy říká, že vzal knihu vzhůru nohama.)
  15. Která frazeologická jednotka zmiňuje provoz násobilky? (Jasné jako dva a dva jsou čtyři.)
  16. V Číně věřili, že tito lidé jsou tak chytří, že jim Bůh udělil druhou osobu. Co je to za lidi? (Plešatý.)
  17. Co to znamená „upadnout do zapomnění“? (Buď všemi zapomenut.)
  18. Jak je prase konkurentem španělovi? (Jemný čich.)
  19. Kdy mech kvete? (Nikdy.)
  20. Jak se jmenoval otec Zmeje Gorynycha? (Goryne.)
  21. Která rostlina podle legendy kvete v noci Ivana Kupaly? (Kapradina.)
  22. Z jaké květiny Thumbelina pocházela? (Z tulipánu.)
  23. Jaká květina vyrostla na planetě Malého prince (pohádka A. de Saint-Exupéryho “ Malý princ»)? (Růže.)
  24. Jakou rostlinu milují kočky? (K Valerianovi.)
  25. Jaké květiny se nejčastěji dávají ženám osmého března? (Mimóza.)
  26. Jak se jmenoval rytířův dům? (Zámek.)
  27. Jaká abeceda se skládá ze dvou znaků? (Morse.)
  28. Jak se nazývá divoký kůň? (Mustang.)
  29. Autor obrazu „Alyonushka“. (Vasnetsov.)
  30. Jaký jazyk četl Čingischán? (Negramotný.)
  31. Jak se jmenuje míchací deska na barvy? (Paleta.)
  32. První domov člověka? (Jeskyně.)
  33. název tři Rusové epičtí hrdinové. (Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, Alyosha Popovich.)
  34. Ve kterém měsíci se mluví nejméně? (V únoru.)
  35. Které stromové dřevo se používá na hudební nástroje? (Smrk.)

6. Shrnutí vyučovací hodiny

– Čí tým nasbíral více žetonů?

Oznamte seznam šéfů a sponzorovaných osob.

„Neopakujte slepě tyto formy práce s dětmi. Hledejte kreativní řešení.
Jedinečnost dětské skupiny napoví scénář případu a jeho sestřih. Nepoužívejte nadměrně hromadné případy, které vyžadují zdlouhavou přípravu. Ať je více dobrých a odlišných věcí, krátkých a improvizovaných, „ne příliš hlasitých“.
Kluci mají svá vlastní kritéria pro jejich hodnocení. Spolehněte se na jejich názor, jejich pohled na věc a na sebe v něm. A prosím dejte dětem svobodu objevovat a vyjadřovat se. Hlavní je, že děti
našli se, realizovali se v podnikání, uspokojili své nároky na život, nasytili se luxusem komunikace, komunity a spolutvoření.“

S. A. Šmakov

Budování týmových her

CO SE STALO? Týmy dostanou karty se jmény 3-4 předmětů. Úkol pro každý tým: po krátké diskusi položte přítomným otázku na téma, aniž byste jej pojmenovali, aby všichni ostatní odpověděli. Například, co to je?

Pohodlné sedlo s opěrkami rukou? (Křeslo)

Kapalina určená pro spojování dílů? (Lepidlo)

  • Mléko, telefon, déšť.
  • Chléb, lžíce, sníh.
  • Auto, noc, cukr.

RUŠTÍ SPISOVATELÉ A BÁSNÍCI. Na listy papíru tým 2–3 minuty zapisuje jména ruských spisovatelů a básníků. Poté jsou listy porovnány eliminací. Vyhrávají ti, kterým zbylo nejvíce příjmení.

VTIPNÝ ÚČET. K provedení této soutěže je předem připravena sada karet s čísly od 0 do 9 pro každý tým. Týmy se seřadí naproti vedoucímu, před kterým jsou dvě židle. Každý hráč dostane kartu s jedním z čísel. Poté, co vedoucí družstva přečte ukázku, vyběhnou hráči s čísly tvořícími výsledek k vedoucímu a posadí se na židle, aby bylo možné přečíst odpověď. Řekněme, že toto byl příklad: 32 + 4. Kluci, kteří mají v ruce karty s čísly 3 a 6, by měli sedět na židlích vedle vedoucího, protože součet 32 ​​a 4 je 36. Tým, kterému se podařilo udělejte to rychle a správně, získáte bod. Skóre se zvyšuje na pět bodů.

Taneční a hudební hry

"TANEČ V NOVINÁCH." Několik soutěžících dostane jedny noviny a položí je na podlahu. Na rychlý soundtrack (rock and roll, twist, charleston) minutu tančí na novinách a snaží se je roztrhat na co nejvíce kousků. Na konci času se sečte počet kusů novin a určí se vítěz.

"PARNÍ ZÁMKY". Před začátkem hry jsou z nejaktivnějších účastníků večera vybrány 2-3 „lokomotivy“. Jejich úkol: po zapnutí hudebního fonogramu vytvořit živou „lokomotivu“, pohybovat se po sále a pokračovat v náboru nových účastníků do své „lokomotivy“, aniž by se před koncem melodie rozešli. Vyhrává „lokomotiva“, která má více účastníků než ostatní. „Lokomotiva“ získává zvláštní cenu.

Slovní hry

JAZYKOLAMY. Jazykové jazykolamy jsou napsány na samostatných kouscích papíru. Účastníci si náhodně vytáhnou papír s jazykolamem, přečtou si ho, zapamatují si ho a 5x nahlas zopakují. Ten, kdo udělá tři chyby, je ze soutěže vyloučen. Takto se určují nejlepší řečníci v týmu.

TELEGRAM. Přednášející vyzve týmy, aby rozluštily to či ono slovo tak, že každý kmenový symbol je prvním písmenem vysvětlujících slov, týmy se musí pokusit získat smysluplnou větu podle principu telegramu. Úkol bude jasnější, když uvedu příklad:

Základ:VNUČKA
Vysvětlení:V Odcházím N zeleninová zahrada U ráno H aynik NA opilý A Nya.
Základ: OSEL
Dekódování: O Odcházím S dnes L je A zda NA atya. O velmi S velmi L Miluji to A smutek NA onev.

Zkuste nyní slova jako OSL, TURNAJ, AUTO, CYPRESS proměnit v vtipné telegramy.

VE SVĚTĚ ZVÍŘAT

  • Zvíře je houba. (Liška.)
  • Zvíře je flákač. (Lenochod.)
  • Zvíře je mikrobus. (Gazela.)
  • Zvíře je v Bulharsku peněžní jednotka. (Lev.)
  • Zvíře je válečná loď. (Bitevní loď.)
  • Zvíře je auto. (Jaguár.)
  • Zvíře je projevem něhy a lásky. (Lasička.)
  • Zvíře je řeka. (Tygr.)
  • Zvíře je domov. (Norek.)
  • Zvíře – autoalarm. (Mungus.)
  • Zvíře je přechod pro chodce. (Zebra.)
  • Zvíře - ochranná známka. (Puma.)
  • Zvíře – pletení řetězu. (Kobra.)
  • Zvíře je černý pasažér. (Zajíc.)
  • Zvířátko – zapínání na zip. (Pes.)
  • Zvíře je počítačový manipulátor. (Myš.)
  • Zvíře – šplhací hroty. (Kočky.)
  • Zvíře je obranná bariéra. (Ježek.)
  • Zvíře je šachová figurka. (Slon, rytíř.)

HÁDANKY

Chodím po světě
Čekání na odpověď.
Najdete odpověď - nejsem tam. (Tajemství)

Každému, kdo přijde
A každému, kdo odejde,
Podá pero. (Dveře)

Bez hlavy, ale v klobouku,
Jedna noha, a to bez boty. (Houba)

Viděl jsem svůj portrét
Odešel jsem - nebyl tam žádný portrét. (Zrcadlo)

Břichý, velký nos
Na sporáku byla tryska.
A pak najednou náhodou
Zazpíval píseň. (Konvice)

Sedíme na nose
Díváme se na svět
Držme se za uši. (Brýle)

Co je nejrychlejší věc na světě? (Myslel)

Jak končí den a noc? (b)

Co můžete vidět se zavřenýma očima? (Sen)

PŘEČTĚTE SI SLOVO

EDRTSES – SRDCE
TSRA - TSAR
RCHUAK – RUKOJEŤ

REZAK
RYA SA
RA ČEHO
RYUK KETA
HŘEBEN
RO KA
RU BINA

...ALVA ...POBOČKY
...OLOD ...APLYA
...RIZANTHEMA ...IRKUL

DIVADELNÍ MINIATURA

Postavy: slunce, 2 koťata, vítr, stromy, dešťové mraky, kuřata, štěně, kost, chlapec.

Byl teplý den. Slunce vyšlo na dvůr, kde dováděla 2 koťata. Najednou se spustil vítr. Koťata utekla domů, aby unikla větru. Slunce zmizelo. Vítr začal ohýbat koruny stromů a hnal těžké mraky, které sypaly na zem déšť.
Vítr nesl mraky dál, opět vyšlo sluníčko, na dvorek vyšla nejen koťátka, ale i kuřata, která chtěla klovat zrní. Najednou na dvůr vběhlo neznámé štěně. Vyděšená koťata vylezla na stromy v očekávání, že štěně poběží za nimi. Ale velmi se spletli: padouch našel na dvoře kost a začal ji ohlodávat. Koťata sedící na stromech sledovala počínání štěněte.
Ve stejnou dobu šel po ulici uslzený chlapec a hledal své štěně. Když slyšel známý štěkot a viděl ztrátu, byl velmi šťastný. Vzal kotě do náruče a otočil s ním.

Bibliografie:

  1. Kamychek Ya. Slušnost pro každý den. M., 1981.
  2. Matveev V.M., Panov A.N.. Ve světě zdvořilosti. M., 1983.
  3. Safjanov V.I. Etika komunikace. M., 1991.
  4. Sergeeva I.B., Igumnova G.V., Shishkina O.V. Pedagogický kaleidoskop. Chcete-li pomoci stážistovi: Tutorial: Učebnice.. Číslo 2/ Mar. State University. – Yoshkar-Ola, 2006. – 210 s.
  5. Smolka K. Pravidla slušného chování. M., 1980.
  6. Folsom F. Kniha o jazyce. M., 1977.
  7. Shishkina O.V. Pedagogický kaleidoskop. Na pomoc studentům stážistů: Průvodce studiem. Vydání 1/ březen stát. univ. – Yoshkar-Ola, 2006. – 220 s.

Třídní hodina."Narozeniny třídy".

Denvědomosti - 1. září 5 A tř.

Třídní učitel: Butenko TN

cíle:

    setkat se s dětmi;

    formovat u dětí kladné hodnocení jejich třídního kolektivu;

    vytvořit ve třídě příznivé psychologické mikroklima.

Forma: hra "Narozeniny třídy".

Zařízení:

A) Balónky;

b) plakát „Je skvělé, že jsme dnes všichni tady“;

c) velký květ vyrobený z papíru whatman (sedmikvětý květ) s vícebarevnými okvětními lístky,

na které děti připevní listy s přáním k narozeninám

třída;

d) velký kartonový klíč;

e) malé proužky papíru na poznámky přání (jedna věta);

f) hudební nahrávky - dětské písničky o škole.

Design třídy:

Připojte přísloví o studiu, básně - gratulace na tabuli;

Na tabuli napište: „1. září“, téma Dne poznání;

Do středu desky připevněte sedmikvětou květinu z papíru Whatman; (pokud je to možné, zavřete

tuto část desky.

Třídní plán

1. Úvodní poznámky.

2. Hra „Narozeniny třídy“:

a) hra „Moje jméno“;

b) hra „Charakteristiky třídy“;

c) hra „Zábavné lekce“;

d) hra „Změna“;

e) hra „Make a Wish“.

3. Shrnutí (reflexe).


Čekání na děti.

Průběh vyučovací hodiny

I. Úvodní poznámky

Třídní učitel. Vážení kluci! Gratulujeme k začátku nového školního roku. Dnes jste překročili práh střední školy a stali se žáky 5. třídy. A já, když jsem v tomto školním roce překročil školní práh, jsem se stal vaším třídním učitelem. Jmenuji se (Tatyana Nikolaevna Butenko). Před námi dlouhá léta společný život. A dnes slavíme narozeniny naší třídy 5-A.

Doufám, že tato 5. třída bude zdravá, přátelská a jednotná. Čeká nás mnoho zajímavého. Ale naším hlavním úkolem je vytvořit a zachovat náš tým, aby se v něm každý cítil sebejistě, spolehlivě a pohodlně.

V 5. třídě vás čekají nové předměty a noví učitelé. Ne vždy to bude jednoduché, ne všechno se povede. Ale přál bych si, aby každý z vás pochopil a cítil, že není sám, že přátelé jsou nablízku, že spolužáci, rodiče a učitelé mohou vždy přijít na pomoc.

Třída, ve které se nyní nacházíte, je naše třída. Budou tam probíhat nějaké lekce, cool hodinky, prázdniny. Tato učebna se stane vaším školním domovem na několik let. Zde je klíč od kanceláře naší školy. Chci vám to představit jako znamení, že se stáváte majiteli této útulné kanceláře. A skutečný vlastník bude pečovat o majetek školy, udržovat čistotu a pořádek.

Třídní učitel předá klíč zástupci třídy.

Takže jste překročili práh střední úrovně a já, když jsem překročil školní práh, jsem se stal vaším třídním učitelem. Postarám se o skvělý tým a slibuji... Ne, neslibuji, ale přísahám!

Od té doby, co jsem si zvolil tuto životní cestu,

Přísahám, že to nikdy nevzdám!

A pokud (nedej bože!) dojde k potížím,

Budu kluky podporovat všude a vždy!

Povedu je na cestu laskavosti!

Méně trestejte a přesvědčujte!

Dát dětem hluboké znalosti,

Chcete-li to provést, rozšiřte své obzory!

Přísahám, že miluji třídu a děti,

A udělám vše pro to, abychom byli ve škole nejlepší!

II . Hra "Narozeniny třídy"

Hra "Moje jméno"

Třídní učitel.Dnes je náš úvodní den. A abychom se lépe poznali, pojďme si trochu pohrát. První hra se jmenuje „My Name“. Poslechněte si podmínky hry. Každý účastník, počínaje vedoucím, tedy mnou, musí vstát, nahlas vyslovit své jméno a přidat k němu přídavné jméno, které odráží pozitivní vlastnosti jeho charakter. Přídavné jméno musí začínat prvním písmenem jména. Například Taťána je pracovitá, Olga vtipná. Jsou podmínky hry jasné? Pak začněme.

Třídní učitel řekne své jméno, přidá k němu přídavné jméno a totéž postupně udělají všichni žáci.

Tatiana - náročná

Hra "Charakteristiky třídy"

Třídní učitel.Naše seznámení pokračuje. Zkusme si představit, jaká bude naše třída. Musíme ho charakterizovat, ale s jednou podmínkou. Charakteristika se musí skládat z přídavných jmen začínajících všemi písmeny abecedy. Odpovědět může každý, kdo zvedl ruku. Takže, jaké to je, naše 5-A?

Učitel pojmenuje písmeno abecedy, děti zvednou ruce a pojmenují přídavná jména.

Ukázky odpovědí od dětí:

A - elegantní, aktivní.

B - spořivý, veselý.

B - pozorný, loajální, veselý, se silnou vůlí.

G - pohostinní.

D - milý, přátelský, věcný.

E - jediný, přirozený.

F - veselý.

3 - energický, zdravý, úžasný.

A - zajímavé, upřímné.

K - kultivovaný, hezký.

L - zvídavý, obratný.

M - mírumilovný, hudební, módní, odvážný.

N - normální, jemný.

O - povinný, odvážný, výborný, zodpovědný.

P - pozitivní, přátelský, poslušný, úžasný, pilný,

zásadový, progresivní, špičkový, zvídavý.

R - radostný, rozhodný.

S - nezávislý, svobodný, srdečný, vážný, moderní,

klidný, silný, skromný, vtipný, přísný.

T - pracovitý, talentovaný, kreativní, inteligentní, tolerantní.

U - chytrý, úspěšný, úžasný, uctivý, sebevědomý,

nadšený, vytrvalý, vyrovnaný.

F - fantastický, filologický, fotbalový.

X - statečný, dobrý, ekonomický.

C - cílevědomý, civilizovaný.

H - čestný, citlivý, lidský, čistý.

Sh-široký.

Sh - velkorysý.

E - energický, erudovaný, elegantní, emocionální.

Yu-mladý.

Jsem jasný, jasný.

Hra "Zábavné lekce"

Třídní učitel. No, náš oslavenec toho má hodně dobré kvality. Doufám, že se tyto úžasné vlastnosti během školního roku nevypaří. Nyní si ověříme úroveň znalostí 5-A. Pojďme provést „Zábavné lekce“ – to je název malé soutěže, kterou vám chci nabídnout. Nasloucháme otázkám a dáváme odpovědi.

Začněme skládací hádankou. Stačí odpovědět všem společně – nahlas, vesele a přátelsky.

Jsem antonymum pro slovo "léto"

Oblečený v bílém kožichu.

Mráz je šílený!

Protože já... (zima).

Jsem antonymem křiku, klepání,

Přátelím se s jakoukoli vědou.

Jsem potřeba ve třídě

Říkám si... (ticho).

Nyní se vydáme na cestu, ale jména měst v naší zemi poznání, která navštívíme, jsou zašifrována v hádankách.

Nezbytná věda, gymnastika pro mysl,

Budeme se učit myslet... (matematika).

Posílí svaly všech dětí... (tělesná výchova).

Chcete-li najít svůj hlasový talent,

Potřebujete lekce... (hudba).

Každý student bude gramotný

Pokud ví... (ruský jazyk).

Řemeslo, práce s vášní -

K tomu potřebujete... (pracovní školení).

Chcete jezdit kolem rozdílné země,

Musíte umět... (cizí jazyk).

Obrazy, barvy, vysoké pocity -

Toto učí... (výtvarné umění).

Milujme knihy, zlepšujme kulturu

Jsme ve třídě... (literatura).

Naučí vás poznávat a milovat přírodu... (přírodopis).

Vzdálená minulost, starověká území -

Toto studuje věda... (historie).

Jaké předměty jste studoval základní škola? S jakými novými tituly jste se setkali?Takže naše cesta skončila. Právě jsme se podívali do Země poznání, abychom detailně prozkoumali každé město, máte před sebou celý akademický rok.

Hra "Změna"

Třídní učitel.„Zábavné lekce“ skončily.

5-A odpověděl na všechny otázky správně, což znamená, že dostal A ve všech předmětech. No a co bude po škole?

Děti (v sboru). Otočit se!

Třídní učitel.Během přestávky by se děti měly pohybovat a odpočívat. Odpočineme si a přesuneme se k hudbě. Zároveň zkontrolujme pozornost 5-A.

Vystupte zpoza svých stolů a postavte se do uličky mezi řadami. Budete tančit na hudbu a dělat jednoduché pohyby. Dám vám pokyny. Při slovech „nahoře svítí slunce“ zvedáme ruce nahoru, při slovech „ryby plavou v hlubinách“ spouštíme ruce dolů, při slovech „vlaštovka na nás mává křídlem“ máváme nataženýma rukama před námi, při slovech „listy se točí za oknem“ roztočíme . Pojďme cvičit bez hudby.

Nahoře svítí slunce. (Děti zvednou ruce.)

Ryby plavou v hlubinách. (Děti se vzdávají.)

Vlaštovka na nás mává křídlem. (Děti mávají rukama nataženýma před sebe

rukama).

Za oknem se točí listí. (Děti se točí.)

Teď to zkusme sami.

Hudba je zapnutá, děti provádějí pohyby podle pokynů učitele.

Učitel čte řádky básně v náhodném pořadí. Děti provádějí vhodné pohyby, chybují, smějí se.

Hra "Make a Wish"

Třídní učitel.To je vše, přestávka skončila. Moc se mi líbil tanec. 5-A se ukázal jako pozorný, pilný a atraktivní. A teď nejvíc pěkná část hodina naší třídy. Koneckonců, dnes máme narozeniny. A na své narozeniny musíte dávat dárky. Tak jsem připravil dárek pro 5-A. (Otevírá desku, na které je připevněn sedmikvětý květ.)

Chci dát své 5-A tuto kouzelnou květinu - sedmikvětou. Pokud k jeho okvětním lístkům připojíte svá přání, pak se všechny vaše plány určitě splní. Na vašich stolech jsou kousky papíru. Máte 3 minuty na to, abyste své přání vymysleli a zapsali.Jen by to mělo pokračovat ve větě: „V 5. třídě chci...“

A ještě jedno tajemství. Sedmikvětá květina neplní všechna přání, ale jen ta, která se sami snažíte splnit. Pozor, vymyslete si přání a napište si ho na papír!

Hudba se zapne. Děti zapisují přání na papírky. Učitel své přání také napíše na papír. („Chci, aby se moje 5-A stala nejpřátelštější třídou ve škole,“„Chci, aby se moji páťáci stali chytrými, laskavými, přátelskými a krásnými,“ atd.)

A teď už zbývá jen připevnit naše přání na okvětní lístky kouzelné květiny a čekat. Na konci školního roku si ověříme, čí sny kytička sedmi barev splnila a čí sny zůstaly jen na papíře. Ale zapomněli jste, jaká přání naše kouzelná květina plní? Pouze ty, které se sami ze všech sil snažíte realizovat.

Zvu vás na tabuli.

Hudba se zapne. Děti vycházejí v řadách na tabuli a přikládají poznámky k okvětním lístkům. Svou poznámku přikládá i třídní učitel.

Všechny dárky ještě nebyly obdrženy. Chci, abyste zatleskali klukům, kteří letos v létě zestárli o rok. Tento:……

A čekají na vás i CD - dárky od vaší předchozí třídní učitelky Galiny Ivanovny......

Naše první hodina skončila. Ještě jednou vám blahopřeji k narozeninám týmu. Myslím, že všechna naše přání se splní, protože nejsme sami, protože máme vedle sebe přátele.

III. Shrnutí (reflexe)

Třídní učitel.Kluci, myslíte si, že dnešní narozeniny naší třídy byly úspěšné?

co se ti líbilo nejvíc?

co se ti nelíbilo?

Musíme stále trávit takové chladné hodiny?

A to jsme my! 5A třída MBOU střední škola č. 46

Chabarovsk

Městská autonomní vzdělávací instituce

Střední škola č. 8

Berezniki

Metodické sdružení učitelů dějepisu a společenských věd

Hodina na téma: „Svět každého z nás“

v 5. třídě

Provedeno:

Běloruková Elizaveta Aleksejevna

učitel dějepisu

Berezniki

Hodina - „Svět každého z nás“ (známost) v 5. třídě:

Cílová: Představit třídního učitele, seznámit se s dětmi, vytvořit v dětech kladné hodnocení jejich třídního kolektivu, nastolit příznivé psychické mikroklima ve třídě

"Každý z nás má svůj úžasný, zvláštní svět"

Průběh lekce:

Úvod, uvítací řeč, uvedení do situace.

Dobré odpoledne kluci! Začíná naše třídnická hodina - hodina vzájemného poznávání, hraní a komunikace. Usmívejte se na sebe, dejte mi také své úsměvy! Děkuji! Úsměv vždy podporuje komunikaci. Dnes ty a já budeme mluvit o nás, o světě každého z vás. Jsi připravený?

Přátelé, uděláme experiment. Vezměte prosím list papíru a rozdělte ho na dvě části. Do jedné poloviny si zapište špatné věci, které jste udělali řekněme za poslední měsíc, a do druhé poloviny zapište všechny dobré věci. Přiznání svých chyb je již polovina úspěchu. Nyní odtrhněte část, kde je napsáno špatné. Roztrhej to a dej mi to. Zvážíme, že jsme se rozloučili se vším špatným, a budeme se snažit podobných chyb v budoucnu vyvarovat.

Řekněte mi, prosím, čemu lidé obvykle věnují pozornost při komunikaci? Děti odpovídají.

Myslím, že je to podle očí. Mluví hodně. Podívejte se pozorně na svého souseda. Pokuste se určit, v jaké náladě je váš soused, na co myslí, jak se cítí. Děti hádají.

Odpovídá vaše nálada pozorování vašeho přítele? Co můžeš říct o mé náladě? Děti hádají.

Jsem si jistý, že jsou tu dobří kluci. Zde je to, co o dobru říkají přísloví různých národů:

Laskavý člověk přináší mír – říkají Rusové.

Když děláš dobro, najdeš dobro – říkají Udmurti.

Laskavost rodí laskavost – říkali perští mudrci.

II . Aktivace.

Pojďme si s vámi hrát a první hra se bude jmenovat

1. "Pojďme se poznat." Každý účastník, počínaje mnou, musí vstát, nahlas vyslovit své jméno a přidat k němu několik přídavných jmen, která odrážejí pozitivní vlastnosti. (Elizaveta Alekseevna je laskavá, aktivní, kreativní)

Poté, co si všichni zahráli. Druhá část hry je zaměřena na učitele. Děti vystupují jako novináři, musí učiteli klást otázky, aby se o něm dozvěděly více. ( vzorové otázky: jak starý, jaké máte koníčky, jestli máte domácí mazlíčky atd.)

A já se o vás, moji milí páťáci, dozvím od vás a další hra je zaměřena právě na toto.

2 . "Kouzelné křeslo" (spolužáci říkají o osobě sedící na židli jen dobré věci)

Takže jsme se potkali a dozvěděli se o sobě spoustu dobrých věcí,Myslím, že se nám bude studovat dobře a příjemně. A dvojnásob příjemné bude, když budeme kolem sebe udržovat čistotu a pořádek, tak se, hoši, snažme, aby byla například naše kancelář čistá a útulná. A hra nám v tom pomůže

3. "Spíš ne". Pozorně poslouchejte otázky a odpovězte správně: „ano“ nebo „ne“.

Vstoupíme do třídy se špinavými botami? (Ne.)

Otřeme si ruce do závěsů? (Ne.)

Nemůžete psát přímo na stěny? (Ne.)

Potřebujete nosit náhradní boty? (Ano.)

Potřebujete bojovat během přestávky? (Ne.)

Nepřijdeme pozdě na hodinu? (Ne.)

Zkusíme se dobře učit? (Ano.)

Milí kluci, kdo dokáže vyjmenovat, jaké školní předměty byly ve vašich hodinách? (Matematika, ruský jazyk, přírodopis, tělesná výchova, zpěv, kreslení, práce atd.)

3 .Hra "Planet of Knowledge"

Studenti střídavě přicházejí k tabuli, vytahují kartičky s hádankami, čtou a unisono hádají názvy školních předmětů.

- potřebná věda, gymnastika pro mysl,

Naučí nás myslet (matematika)

- Každý student bude gramotný

Pokud ví (Ruský jazyk)

- Chcete cestovat do různých zemí?

Potřeba umět jazyk (zahraniční, cizí)

- Milujme knihy, zlepšujme kulturu

Jsme ve třídě (literatura)

- posílí svaly všem dětem (fyzický trénink)

- vzdálená minulost, starověká území –

Věda to studuje (příběh)

Pátá třída odpověděla na všechny otázky správně, což znamená, že dostala A ve všech předmětech. No a co bude po škole? (Otočit se!)

Během přestávky by se děti měly pohybovat a odpočívat. Odpočineme si a přesuneme se k hudbě. Zároveň prověříme vaši pozornost.

4. Herní "přestávka". Vystupte zpoza svých stolů a postavte se do uličky mezi řadami. Budete tančit na hudbu a dělat jednoduché pohyby. Dám vám pokyny. Při slovech „nahoře svítí slunce“ zvedáme ruce nahoru, při slovech „ryby plavou v hlubinách“ spouštíme ruce dolů, při slovech „vlaštovka na nás mává křídlem“ máváme nataženýma rukama před námi, při slovech „listy se točí za oknem“ roztočíme . Pojďme cvičit bez hudby.

Nahoře svítí slunce. (Děti zvednou ruce.)

Ryby plavou v hlubinách. (Děti se vzdávají.)

Vlaštovka na nás mává křídlem. (Děti mávají rukama nataženýma před sebou.)

Za oknem se točí listí. (Děti se točí.)

Teď to zkusme sami.

Hudba je zapnutá, děti provádějí pohyby podle pokynů učitele.

Učitel čte řádky básně v náhodném pořadí. Děti provádějí vhodné pohyby.

Protože budu několik let vaší třídní učitelkou, rád bych vedl jednu z úplně prvních tradic naší třídy, a to „krabičku přání“. Nyní budete muset napsat přání pro sebe, počínaje slovy

5. „V 5. třídě chci...“

(Doslova pár vět). A na konci našeho školního roku Poslední výzva otevřeme naši schránku a uvidíme, komu se přání splnilo a komu se ještě musí pokusit ho splnit.

Naše třída je malá rodina. Opravdu chci, aby v naší rodině vždy vládl klid, laskavost, úcta, vzájemné porozumění a nedocházelo k žádným hádkám a nadávkám. Co je k tomu potřeba?

Kluci reagují (láska, trpělivost a odpuštění.)

Pokud posbíráme všechny komponenty, pak budeme mít méně hádek a nedorozumění, a proto nám bude spolu příjemně a příjemně.

III. Závěr, shrnutí.

Budeme-li pozorní vůči jakékoli osobě, se kterou se stýkáme, ať už je to náhodný společník na cestách, spolužák nebo přítel, bude to projev laskavosti, míru a lásky.

Přeji hodně štěstí

Trochu protivenství

Oceán štěstí, proud starostí!

Všem moc děkuji!!!

V klidu Vážení, žádám vás, abyste se zamysleli nad tématem třídního kolektivu a zejména nad rozdělením povinností v naší třídě.

A nyní se vydáme na prohlídku školy, protože každá lekce bude probíhat ve speciálních místnostech. K tomu odejdeme ze třídy a projdeme se po škole. Doufám, že jste nezapomněli, že naše třída je poslušná, kultivovaná a zdvořilá. Snažte se proto chovat slušně a nehlučit – vždyť ve škole probíhá výuka.

Třídní hodina "Poznejme se, buďme přátelé"

Cíl: Seznámení dětí, rodičů a učitelů s novým kolektivem.
Výzdoba:
1. Plakát „Je skvělé, že jsme dnes všichni tady.“2. Kuličky.3. Whatmanův papír „Heřmánek“, na který děti připevní papírky s přáním „Všechno nejlepší, moje třída“.4. Telegramy:
Učitelé!
Zasévejte, co je rozumné, dobré a věčné! Agrární strana Ruska.
Rodiče! Odměňte úspěchy svých dětí! Výbor pro udělení Nobelovy ceny.
Vážení středoškoláci! Neničte svým učitelům život! Unie bezúplatných dárců.
6. Lidová přísloví: "Žít věčně, učit se věčně", "Učení je světlo, ale nevědomost je tma", "Je těžké se učit, je snadné bojovat."
Průběh vyučovací hodiny
Úvodní řeč paní učitelky: paní učitelka blahopřeje dětem, rodičům a všem pozvaným k začátku nového školního roku. Povídání o zvláštnostech studia v páté třídě, o tom, jaký bude jejich třídní život.
Zástupce třídy obdrží pověření a klíč od kanceláře, ve které budou děti svou práci provádět mimoškolní aktivity. Tím se překoná lhostejný vztah žáků ke školnímu majetku a probudí se v nich pocit vlastnictví.
Každý student dostane odznak, který obsahuje alfanumerické označení třídy a motto „Nejlepší třída na světě“.
Kluci, rodiče a třídní učitel Složte přísahu.
Přísaha studentů:
Já, student střední školy Salanchik, přísahám:
Pilně se uč, vzorně dělej domácí úkoly a vzorně se chovej!
Pokud poruším tuto přísahu, nech mě
Navždy budu připraven o peníze na zmrzlinu,
Moje oblíbené džíny se roztrhnou,
Tkaničky v teniskách se mi zamotávají,
Kolečka mých kolečkových bruslí spadnou,
Buldozer projede moje CD,
Můj počítač zamrzne!
Přísaha rodičů:
Vždy pomůžeme dětem se studiem! Ano? Ano!
Aby bylo gymnázium na své děti hrdé! Ano? Ano!
Přeskokových úkolů se nebojíme! Ano? Ano!
Vzorce k zapamatování jsou pro nás nesmysl! Ano? Ano!
Přísaháme, že nikdy nebudeme bít děti! Ano? Ano!
Jen občas trochu nadávat! Ano? Ano!
Buďme v klidu, jako voda v řece! Ano? Ano!
Budeme moudří jako hvězda na nebi! Ano? Ano!
S renovací dáme hodně práce! Ano? Ano!
Aby gymnázium bylo mladé! Ano? Ano!
Ráno vstaneme do mrazu,
Být včas tu i tam! Ano? Ano!
Rozmazlujte občas své děti sladkostmi! Ano? Ano!
Když studijní období skončí,
Tak se pojďme projít s dětmi! Ano? Ano!
Přísaha třídního učitele:
Od té doby, co jsem si zvolil tuto životní cestu,
Přísahám, že se z toho nedostanu!
A když se stane něco špatného,
Budu kluky podporovat všude a vždy!
Přísahám, že v zájmu studentů,
Každý je připraven něco obětovat!
Povedu je na cestu laskavosti!
Méně trestejte a přesvědčujte!
Dát dětem hluboké znalosti,
Chcete-li to provést, rozšiřte své obzory!
Přísahám, že miluji svou rodnou školu,
A udělám vše pro to, aby jí bylo lépe!
Chcete-li vytvořit důvěryhodný vztah, psychologické hry- cvičení.
Hra – cvičení „Pojďme se poznat“ (provádí se v kruhu)
Každý účastník, počínaje přednášejícím (třídním učitelem), řekne své jméno a přidá k němu přídavné jméno, které odráží pozitivní vlastnosti jeho charakter. Přídavné jméno musí začínat prvním písmenem jména, například Tamara - pacient atd.
Hra – cvičení „Heřmánek“
Třída je rozdělena do mikro skupin po 4 - 5 lidech. Děti jsou požádány, aby do 5 minut napsaly třídě blahopřání a přání (papír a fixy jsou připraveny předem). Po dokončení úkolu si každá skupina přečte svá přání a připojí je k „Romashk. Své přání připojuje jak třídní učitel, tak rodiče.
Zábavné lekce: matematika, ruský jazyk.
Zahřát se.
1. Co je jednodušší: kilo vaty nebo kilo železa?
2. Přidat k 7 5. Jak správně napsat: „jedenáctka“ nebo „jedenáctka“?
3. Jedna stará žena šla do Moskvy a potkali ji tři staříci. Kolik lidí jelo do Moskvy?
4. Kolik hrášku se vejde do prázdné sklenice?
5. Dva lidé hráli šachy 4 hodiny. Jak dlouho každý hrál?
6. Družice Země vykoná jednu otáčku za 1 hodinu 40 minut a druhou otáčku za 100 minut. Jak to funguje?
Výborně! A teď hádanky:
Zvykl si na život s námi,
Pohlaďte ho a spustí píseň.
A pokud urazíš, vytrhne tě,
Co je to za zvíře? (Kočka)
***
Má prostorný dům
V něm spousta sladkých pohárů.
Ale nesahejte na ně – ze zášti
Bolestivě to píchá (Včela)
***
Na mýtině u řeky se stonky hrdě drží,
Jako porcelánové šálky, sněhově bílé (sedmikrásky)
***
Najde všechny stopy přesně,
V noci hlídá sklady,
Uši jsou citlivé a nos ano
Toto je náš věrný přítel... (Pes)
Rozcvička skončila, třída se rozdělila na týmy.
Hodina matematiky.
1. Napište číslo 1000 pomocí akčních znaků a číslo 3 šestkrát (333 * 3 + 3: 3).
2. Pár koní uběhl 40 kilometrů. Kolik kilometrů uběhl každý kůň? (40 kilometrů)
3. V pokoji hořelo 7 svíček, kolemjdoucí chlapec zhasl 2 svíčky, kolik svíček zbylo? (2 svíčky, zbytek dohořel)
4. V zahradní posteli sedělo 6 vrabců, dalších 5 se k nim připlížilo a jednoho popadla. Kolik vrabců zůstalo na zahradě? (1, zbytek odletěl)
5. Kdo udělá nejvíce akcí za 5 minut.
5555 = 3 5555 = 30 5555 = 55
5555 = 5 5555 = 50 5555 = 120
6. Šli dva lidé - našli 3 hřebíky. Čtyři budou následovat - kolik hřebíků najdou? (nikdo)
7. Dva otcové a dva synové chytili tři mouchy jednou ranou a každý dostal jednoho králíka. Otázkou je, jak se to mohlo stát? (dědeček, otec, syn)
8. Napište číslicemi číslo skládající se z jedenácti tisíc, jedenácti set jedenácti jednotek. (12111)
Pojďme si shrnout lekci matematiky.
Lekce ruského jazyka.
Úkol 1. Změňte počet podstatných jmen. Kdo udělá chybu, opouští hru.
Cesta - cesty Pole - pole
Hora - hory Hills - kopec
Tráva - tráva Hlava - hlavy
Stěna – stěny Cena – ceny
Úkol 2. Vytvořte tvar množný ze slov:
Kočka - kočky Pařez - pařezy Divo - ...
Vor - vory Lenost - ... Kuře - kuřata
Grotto - Arc - Arcs Kid - děti
Potíž - potíže Řeka - řeky Sud -
Ruka - ruce Mouka -
Jídlo – Švestka – švestky
Den - dny Mane - hříva
Úkol 3. Vezměte každé jedno slovo z levého sloupce (pořadí) a pravého sloupce (podle výběru), takže když je přidáte, získáte nové slovo. Vítězí tým, jehož tým složí za 3 minuty nejvíce slov.
Odpovědi:
1. Válec na seno 1. Válec na seno
2. Bankový roh 2. Bankové ústa
3. Stůl ježka 3. Stůl Yar
4. Hlasový sál 4. Ježčí sál
5. Světelná óda 5. Světelný strom
6. Yar val 6. Yar mark
7. Voz brýle 7. Voz voz
8. Plynový strom 8. Plyn zapnutý
9. Značka houby 9. Skleničky na houby
10. Sbor on 10. Sbor gadfly
11. Cítit se silný 11. Cítil se silný
12. Bor branka 12. Bor oda
Shrnutí, ocenění vítězů.
Závěrečná řeč třídního učitele: ve své závěrečné řeči třídní učitel blahopřeje dětem k narozeninám týmu. Upozorňuje na skutečnost, že přání se jistě splní, protože všichni společně dosáhnou všeho.
Píseň zní Školní léta“ (provádí celá třída).



Novinka na webu

>

Nejoblíbenější