տուն Բերանի խոռոչ Կարճատեսություն և հեռատեսություն. ինչ է դա: Պատճառներ, կանխարգելում, ուղղում: Աչք և տեսողություն

Կարճատեսություն և հեռատեսություն. ինչ է դա: Պատճառներ, կանխարգելում, ուղղում: Աչք և տեսողություն

Դասի թեման.Կարճատեսություն և հեռատեսություն. Ակնոցներ. 8-րդ դասարան.

Նպատակներ և խնդիրներ.

    Ամփոփելով «Օպտիկական երևույթներ» թեման:

    Որոշել ուսանողների ըմբռնումը «Աչքը որպես բարդ օպտիկական համակարգ» թեմայի վերաբերյալ:

    Ուսանողներին ծանոթացնել տեսողության արատների «կարճատեսության» և «հեռատեսության», դրանց առաջացման պատճառների և ուղղման մեթոդների հետ:

սարքավորումներ:էկրան, պրոյեկցիոն սարք, դիդակտիկ նյութ(քարտեր), աղյուսակ, ինտերակտիվ ծրագիր «ակնոցներ».

Դասերի ժամանակ.

    Օրգ. պահը. (1 րոպե) Բարև տղաներ: Մարդու զգայարաններից ամենակարևորը տեսողությունն է։ Դրա միջոցով մարդը ստանում է տեղեկատվության 90%-ը։ Բայց պատահում է, որ տեսողությունը վատանում է, աչքերը հիվանդանում են, և որպեսզի իմանանք, թե ինչպես օգնել մարդուն, պետք է հասկանալ տեսողության բնույթն ու մեխանիզմը։

    ԱՕԶ. (8 րոպե) Տնային առաջադրանքների խնդիրների լուծումների ստուգում:

ա) թիվ 1378 (խնդիրների ժողովածու՝ Լուկաշիկի ղեկավարությամբ).

Տրված է՝ SI: Լուծում.

F 1 =0,8 մ 0,8 մ D= D 1 = =1,25 դիոպտրիա:

F 2 = 250 սմ 2,5 մ D 2 = 0,4 դիոպտրիա:

F 3 = 200 մմ 0,2 մ D 3 = = 5 դիոպտրիա:

D 1 =? D2 =? D 3 =? Պատասխան՝ 1,25 դիոպտրիա; 0,4 դիոպտրիա, 5 դիոպտրիա:

բ) Կառուցմամբ գտե՛ք ոսպնյակի օպտիկական կենտրոնը, նրա օջախները. Որոշեք ոսպնյակի տեսակը:

Շինարարություն: 1 Միացրեք S և S 1. Ոսպնյակի հետ հատման կետը ոսպնյակի կենտրոնն է:

2 Գծե՛ք ոսպնյակին ուղղահայաց ուղիղ գիծ՝ ոսպնյակի հիմնական օպտիկական առանցքը: 3 S կետից - ուղիղ գիծ, ​​որը զուգահեռ է հիմնական օպտիկական առանցքին, բեկում և միանում է S 1-ին: Ճեղքված ճառագայթը կիզակետային կետում հատելու է առանցքը: 3 Քանի որ ճառագայթները միանում են, դա նշանակում է, որ ոսպնյակը համընկնում է:

Հարցեր ստուգելու համար Տնային աշխատանք:

    Ո՞րն է լույսի բնույթը: (Էլեկտրամագնիսական)

    Որքա՞ն է լույսի արագությունը վակուումում: (300 հազար կմ/ժ)

    Ինչո՞ւ է լուսարձակի ճառագայթը լավ տեսանելի մառախուղում, իսկ ավելի վատ՝ պարզ եղանակին: (քանի որ այն ցրվում է ջրի մասնիկների վրա)

    Կարո՞ղ է սառույցը հրդեհ առաջացնել: (Այո: Եթե սառույցը թափանցիկ է, պատրաստեք երկուռուցիկ ոսպնյակ և դրեք թուղթը դրա կիզակետում):

Քարտեր անհատական ​​առաջադրանքների համար.

Ուսանողների ճակատային հարցում.

    Ինչպե՞ս է աշխատում մարդու աչքը: (ըստ աղյուսակի)

    Աչքի ո՞ր մասերն են կազմում նրա օպտիկական համակարգը:

    Նկարագրե՛ք աչքի ցանցաթաղանթի վրա ստացված պատկերը:

    Ինչու՞ մարդը պատկերը գլխիվայր չի տեսնում:

    Արդյո՞ք բոլոր կենդանի էակները դրսևորում են ուղեղի նման հարմարվողականություն:

    Ինչո՞ւ ենք մենք շարունակում տեսնել նրա հստակ պատկերը, երբ մեր հայացքը տեղափոխում ենք մոտից հեռու:

    Որքա՞ն է հեռավորությունը: լավագույն տեսլականը?

    Ո՞րն է երկու աչքով տեսնելու առավելությունը:

    Կարո՞ղ է անտեսանելի մարդը տեսնել: (ոչ, քանի որ ոսպնյակը և օդը կունենան նույն խտությունը, և լույսը չի բեկվի):

Գնահատում.

3 Դասի թեմայի զեկուցում (18 րոպե)

Տեսանյութ «Օբյեկտիվ» (ֆիլմադարանից)

ուսուցիչ: Ի՞նչ հիշեցրեց ֆիլմը ձեզ:

1 Ինչ տեսակի ոսպնյակներ գիտենք: (հավաքում, ցրում)

2 Ո՞ր օպտիկական գործիքներն են պարունակում ոսպնյակներ: (աստղադիտակ, տեսախցիկ...

Աչքի օպտիկական համակարգում անսարքությունը հանգեցնում է տարբեր հիվանդություններ. Ամենատարածված արատներն են կարճատեսությունը և հեռատեսությունը:

«Vision» շնորհանդես

    Սահեցրեք 2. Աչքերի ձևը 2,5 սմ տրամագծով և մոտ 7-8 գ զանգվածով գնդիկ է, ակնախնձորը գտնվում է վարդակում, կոպերը պաշտպանում են այն դիմացից։ Հոնքերը կանխում են ճակատի քրտինքը աչքերի մեջ, իսկ թարթիչներով կոպերը պաշտպանում են ձյունից, անձրևից և փոշուց։ Արցունքների նպատակը մակերեսը թրջելն է ակնախնձորորպեսզի այն չչորանա։ Արցունքագեղձերը օրական արտադրում են մինչև 1 մլ արցունքներ։

    Սլայդ 3 Աչքերի կառուցվածքը նման է տեսախցիկի:

Նրա պատը բաղկացած է երեք պատյաններից.

արտաքին (սպիտակ անթափանց սկլերա և թափանցիկ եղջերաթաղանթ);

անոթային - ծիածանաթաղանթի հետ;

ցանց.

    Սլայդ 4 Աշակերտը անցք է, որը «թողնում է» լույսի ճառագայթները դեպի աչք

Ոսպնյակը փոքր, երկուռուցիկ ոսպնյակ է:

Ցանցաթաղանթը աչքի էկրանն է; Հենց նա է ընկալում լույսի ալիքները և դրանք վերածում ուղեղի մեջ մտնող էլեկտրական ազդակների։

    Սլայդ 5 կարճատեսություն.

Եթե ​​դուք ստիպված եք չափազանց երկար նայել մոտ հեռավորության վրա գտնվող առարկաներին, ապա ոսպնյակը ձեռնարկում է «նախազգուշական միջոցներ»՝ այն երկարանում է, և հեռավոր առարկաներն այլևս չեն երևում առանց ակնոցի (մեոպիա է զարգանում): Արատը սովորաբար զարգանում է դպրոցական տարիներերկարատև ընթերցանության և անբավարար լուսավորության պատճառով։ (Ճապոնիայում կարճատես մարդկանց 50%-ը պայմանավորված է հիերոգլիֆներով)

    Սլայդ 6 Հեռատեսություն

Մեծահասակների մոտ ոսպնյակը դառնում է ավելի հարթ, ինչը դժվարացնում է մոտ առարկաները տեսնելը (զարգանում է հեռատեսություն), սովորաբար նկատվում է նորածինների և տարեցների մոտ։

    Սլայդ 7 Կարճատեսության և հեռատեսության ուղղում:

Կարճատեսության և հեռատեսության շտկումն իրականացվում է սելեկցիայի միջոցով գնդաձև ոսպնյակներ.

    Սլայդ 8 Աստիգմատիզմ

Աստիգմատիզմը պատկերի հստակության ասիմետրիա է ուղղահայաց և հորիզոնական:

Աստիգմատիզմը շտկվում է գլանաձեւ ոսպնյակներ ընտրելով։

    Սլայդ 9 Ստրաբիզմ

Ստրաբիզմը մկանների չհամակարգված ֆունկցիայի հետևանքով առաջացած արատ է, որի հետևանքով աչքերը նայում են տարբեր ուղղություններով: Այս դեպքում ուղեղը հաշվի է առնում միայն մեկ պատկեր.

Որպեսզի թուլացած մկաններով աչքը աշխատի, երեխայի ճիշտ գործող աչքը ժամանակավորապես փակվում է։

    Սլայդ 10 Դալտոնիզմ

Դալտոնիկությունը գույները տարբերելու անկարողությունն է, եթե ցանկացած տեսակի կոնը թերի է: Տեսողական այս խանգարումն անվանվել է անգլիացի քիմիկոս և ֆիզիկոս Ջոն Դալթոնի պատվին, ով առաջինն է ուսումնասիրել այս երեւույթը։ Դալտոնիզմն ազդում է տղամարդկանց 8%-ի և կանանց 0,5%-ի վրա: Որոշ դալտոնիկ մարդիկ չեն ընկալում կարմիրը, մյուսները՝ կանաչը, իսկ մյուսները՝ մանուշակագույնը։ Կան նաև մարդիկ, որոնց համար աշխարհը «գունավոր» է միայն մոխրագույնի երանգներով։

    Սլայդ 11 Գիշերային կուրություն

Գիշերային կուրությունը թույլ լույսի ներքո տեսողության կորուստ է: Այս թերությունն առաջանում է վիտամին A-ի պակասից, որի արդյունքում ձողերում չի գոյանում տեսողական մանուշակագույն սպիտակուցը (հենց դա է քայքայվում լույսի ազդեցության տակ և վերականգնվում մթության մեջ)։

Կարճատեսությունն ու հեռատեսությունը փոխհատուցվում են ակնոցներով, որոնց հիմնական մասը ոսպնյակն է։ Կարճատեսությունը ցրվում է, հեռատեսությունը հավաքվում է: Առաջին ակնոցները հայտնագործվել են 18-րդ դարի վերջին Ֆրանսիայում։

4 Համախմբում (5 րոպե)

    Որտե՞ղ է պատկերը ստացված կարճատեսության մեջ: (ցանցաթաղանթի դիմաց)

    Կարճատեսության պատճառները. (աչքի օպտիկական հզորությունը, աչքի առանցքի երկարացումը)

    Ի՞նչ ոսպնյակներ են փոխհատուցում կարճատեսությունը: (ցրված D-)

    Որտե՞ղ է հեռատեսությամբ ստացված պատկերը։ (ցանցաթաղանթի հետևում)

    Հեռատեսության պատճառները. (ոսպնյակի անբավարար օպտիկական հզորություն, աչքի առանցքի երկարության կրճատում):

    Ո՞ր ոսպնյակներն են փոխհատուցում հեռատեսությունը: (հավաքում է D+)

    Ինչու՞ դասագիրքը չի տալիս աչքի կիզակետային երկարությունը: (ոսպնյակը անընդհատ փոխում է կորությունը, ուստի այն չունի մշտական ​​կենտրոնացում)

5 ZUN-ի կիրառում (10 րոպե)

    Հայելու և ընկնող ճառագայթի միջև անկյունը 30 0 է: Գտեք ճառագայթի անդրադարձման անկյունը:

Ակնոցներ. Տեսողության խանգարումներ և դրանց շտկում.

Հարմարեցման շնորհիվ խնդրո առարկա առարկաների պատկերը ստացվում է հենց աչքի ցանցաթաղանթի վրա։ Դա արվում է, եթե աչքը նորմալ է:

Աչքը կոչվում է նորմալ, եթե հանգստացած վիճակում զուգահեռ ճառագայթներ է հավաքում ցանցաթաղանթի վրա ընկած կետում։ Աչքի երկու ամենատարածված արատներն են կարճատեսությունը և հեռատեսությունը:

Կարճատեսկոչվում է աչք, որի ուշադրության կենտրոնում է հանգիստ վիճակԱչքի մկանը ընկած է աչքի ներսում: Կարճատեսությունը կարող է առաջանալ ցանցաթաղանթի և ոսպնյակի միջև ավելի մեծ հեռավորության պատճառով՝ համեմատած նորմալ աչք. Եթե ​​առարկան գտնվում է կարճատես աչքից 25 սմ հեռավորության վրա, ապա առարկայի պատկերը կլինի ոչ թե ցանցաթաղանթի վրա, այլ ոսպնյակին ավելի մոտ՝ ցանցաթաղանթի դիմաց։ Որպեսզի պատկերը հայտնվի ցանցաթաղանթի վրա, պետք է առարկան մոտեցնել աչքին։ Հետևաբար, կարճատես աչքում լավագույն տեսողության հեռավորությունը 25 սմ-ից պակաս է:


Հեռատեսն այն աչքն է, որի կիզակետը, երբ աչքի մկանը հանգստանում է, գտնվում է ցանցաթաղանթի հետևում: Հեռատեսությունը կարող է առաջանալ ցանցաթաղանթի ոսպնյակին ավելի մոտ լինելու պատճառով, քան սովորական աչքում: Նման աչքի ցանցաթաղանթի հետևում ստացվում է առարկայի պատկերը։ Եթե ​​աչքից որևէ առարկա հանեն, պատկերը կընկնի ցանցաթաղանթի վրա, այստեղից էլ այս թերության անվանումը. հեռատեսություն.

Ցանցաթաղանթի տեղակայման տարբերությունը նույնիսկ մեկ միլիմետրի սահմաններում արդեն կարող է հանգեցնել նկատելի կարճատեսության կամ հեռատեսության։

Երիտասարդ տարիքում նորմալ տեսողություն ունեցող մարդիկ ծերության ժամանակ դառնում են հեռատես։ Դա բացատրվում է նրանով, որ ոսպնյակը սեղմող մկանները թուլանում են, իսկ տեղավորվելու ունակությունը՝ նվազում։ Դա տեղի է ունենում նաեւ ոսպնյակի սեղմման պատճառով, որը կորցնում է իր կարողությունը նեղանալ.

Կարճատեսությունը և հեռատեսությունը շտկվում են ոսպնյակների միջոցով: Ակնոցների գյուտը մեծ բարիք էր տեսողության խանգարումներ ունեցող մարդկանց համար։

Ի՞նչ ոսպնյակներ պետք է օգտագործել տեսողության այս թերությունները շտկելու համար:

Կարճատես աչքում պատկերը ստացվում է աչքի ներսում՝ ցանցաթաղանթի դիմաց։ Որպեսզի այն տեղափոխվի ցանցաթաղանթ, պետք է նվազեցնել աչքի ռեֆրակցիոն համակարգի օպտիկական ուժը։ Այդ նպատակով օգտագործվում է շեղվող ոսպնյակ:

Հեռատես աչքի համակարգի օպտիկական ուժը, ընդհակառակը, պետք է ուժեղացվի, որպեսզի պատկերն ընկնի ցանցաթաղանթի վրա։ Դա անելու համար օգտագործեք հավաքող ոսպնյակ

Այսպիսով, կարճատեսությունը շտկելու համար օգտագործվում են գոգավոր, տարբերվող ոսպնյակներով ակնոցներ։ Եթե, օրինակ, մարդը կրում է ակնոց, որի օպտիկական հզորությունը -0,5 դիոպտրիա է (կամ -2 դիոպտրիա, -3,5 դիոպտրիա), ապա նա կարճատես է։

Հեռատես աչքերի համար նախատեսված ակնոցները օգտագործում են ուռուցիկ, կոնվերգացիոն ոսպնյակներ: Նման ակնոցները կարող են ունենալ, օրինակ, օպտիկական հզորություն +0,5 դիոպտրիա, +3 դիոպտրիա, +4,25 դիոպտրիա։

Դասի նպատակները.

  • Ուսումնականուսումնասիրել աչքի կառուցվածքը, օպտիկական համակարգը և հիմնական հատկությունները. պարզել կարճատեսության և հեռատեսության պատճառները. սովորեք տարբերակել ակնոցի մեջ օգտագործվող ոսպնյակները՝ կարճատեսությունն ու հեռատեսությունը շտկելու համար:
  • Ուսումնական:խոսքի հմտությունների զարգացում, տեսական մտածողություն; մտքերը բարձրաձայն արտահայտելու ունակություն; ուշադրության և հետաքրքրասիրության զարգացում; աճում է հետաքրքրությունը ուսումնասիրվող առարկայի նկատմամբ.
  • Ուսումնական:երեխաների մոտ հանդուրժողական գիտակցության ձևավորում. ընկերոջը լսելու և հակառակորդի կարծիքը հարգելու կարողության զարգացում. գիտելիքի ցանկության զարգացում.

Սարքավորումներ և օժանդակ միջոցներ. աղյուսակ «Աչքի կառուցվածքը»; կենսաբանության դասագիրք 8-րդ դասարանի «Մարդ» (յուրաքանչյուր գրասեղանի վրա); սլայդ պրոյեկտոր; թափանցիկություններ «աչք. Տեսողական թերություններ և դրանց շտկում»; կրթական հիշողության քարտեր (յուրաքանչյուր գրասեղանի վրա); I. Kepler-ի դիմանկարը; «Ստուգման թեստ» առաջադրանքների քարտեր, անհատական ​​քարտեր; տեսողական պաստառներ; մագնիսական տախտակ, պատի թերթ «Սրանք աչքերն են»; դիմում .

Դասի պլան

Ոչ Փուլեր Ժամանակ, րոպե Տեխնիկա և մեթոդներ
Կազմակերպչական 1 I – 2 I Ողջույն, դասի պատրաստակամության ստուգում, դասի նյութն ընկալելու ուսանողների բարենպաստ տրամադրությունը, դասի թեմայի ձայնագրում:
Պատրաստում նոր գիտելիքների յուրացմանը (գիտելիքների թարմացում). 5 I – 7 I Ճակատային հետազոտություն. Միաժամանակ ուժեղ ուսանողներին տրվում է գրավոր անհատական ​​առաջադրանք, թույլ ուսանողներին՝ թեստ։
Նոր թեմայի բացատրություն. 23 I Ուսուցչի բացման խոսքը. Զրույց. Ուսանողների հաղորդագրություններ. Ճակատային ուսանողական փորձ. Ուսուցչի բացատրությունը. Գրեք գրատախտակին և նոթատետրերում:
Ուսումնասիրվող նյութի նախնական ստուգում 2 I – 3 I Ճակատային հետազոտություն.
Ուսումնասիրված նյութի համախմբում. 5 I Կարճ թեստ.
Դասի ամփոփում, գնահատում. 2 I Տնային առաջադրանքների գրանցում օրագրում:

I. Կազմակերպչական պահ

Ողջույն, դասին պատրաստվածության ստուգում, նյութն ընկալելու սովորողների բարենպաստ տրամադրությունը, դասի թեմայի գրանցում աշխատանքային տետրերում.

II. Պատրաստում նոր գիտելիքների յուրացմանը (գիտելիքների թարմացում)

Ճակատային հետազոտություն(միջին խավի համար).

  1. Ինչ է կոչվում ոսպնյակ:
  2. Ո՞րն է տարբերությունը ուռուցիկ ոսպնյակների և գոգավոր ոսպնյակների միջև: (տեսողական աղյուսակի օգտագործում):
  3. Ո՞ր կետն է կոչվում ոսպնյակի հիմնական կիզակետը:
  4. Որքա՞ն է ոսպնյակի օպտիկական հզորությունը: (գրել գրատախտակին)

Միևնույն ժամանակ, ուժեղ ուսանողների համար. անհատական ​​քարտեր(Ոսպնյակի կամ ոսպնյակի համակարգի օպտիկական հզորությունը որոշելու խնդիրների լուծում), թույլ սովորողների համար - փորձարկում(անհատական ​​քարտերի վրա):

  1. Որքա՞ն է երկու ոսպնյակներից բաղկացած համակարգի օպտիկական հզորությունը, որոնցից մեկի կիզակետային երկարությունը F 1 = -20 սմ, իսկ մյուսի օպտիկական հզորությունը D 2 = 5 դիոպտրիա:
  2. Ոսպնյակների համակարգի օպտիկական հզորությունը D = 2,5 դիոպտր է: Որքա՞ն է հավաքող ոսպնյակի կիզակետային երկարությունը, եթե երկրորդ ոսպնյակն ունի D 2 = -4,5 դիոպտրի օպտիկական հզորություն:
  3. Ոսպնյակի օպտիկական հզորությունը 0,5 դիոպտր է։ Ինչպիսի՞ ոսպնյակ է սա և որքա՞ն է այս ոսպնյակի կիզակետային երկարությունը:
  4. Ոսպնյակի կիզակետային երկարությունը 10 սմ է։Որքա՞ն է այս ոսպնյակի օպտիկական հզորությունը։ Ինչպիսի՞ ոսպնյակ է սա:
  5. Ոսպնյակների համակարգի օպտիկական հզորությունը D = 4,5 դիոպտր է: Որքա՞ն է հավաքող ոսպնյակի օպտիկական հզորությունը, եթե առաջին ոսպնյակի օպտիկական հզորությունը D 1 = -1,5 դիոպտր է: Անվանեք առաջին ոսպնյակը:
  1. Ո՞ր տառն է ցույց տալիս ոսպնյակի հիմնական կիզակետը:
    ա) F; բ) O; գ) Դ.
  2. Ինչ չափման միավորներով է տրված ոսպնյակի օպտիկական հզորությունը:
    ա) մմ; բ) կգ; գ) դիոպտրիա; դ) Ա.
  3. Ոսպնյակի կիզակետային երկարությունը F = -20 սմ Ինչպիսի՞ ոսպնյակ է սա:
  4. Ոսպնյակի օպտիկական հզորությունը D = 2 դիոպտրիա: Ի՞նչ ոսպնյակ է սա:
    ա) հավաքում; բ) ցրում.

III. Նոր թեմայի բացատրություն

Ուսուցչի բացման խոսքը.

Տեսեք հավերժությունը մեկ վայրկյանում,
Հսկայական աշխարհ ավազահատիկի մեջ,
Մի բուռի մեջ կա անսահմանություն,
Եվ երկինքը ծաղկի գավաթում է:

Մարդը շրջապատված է զարմանալի աշխարհ, հարուստ գույներով, հնչյուններով, հոտերով։ Մենք դա ընկալում ենք կա՛մ հիացմունքով, կա՛մ վախով։

Տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչ է կատարվում միջավայրըՄենք ստանում ենք զգայարանների միջոցով՝ տեսողություն, լսողություն, հպում, համ և հոտ:

Մեր դասի թեման է «Աչք և տեսողություն. Կարճատեսություն և հեռատեսություն. Ակնոցներ» (գրատախտակին գրեք): Դասի նպատակը՝ ուսումնասիրել աչքի կառուցվածքը, օպտիկական համակարգը և հիմնական հատկությունները; պարզել կարճատեսության և հեռատեսության պատճառները. սովորեք տարբերակել ակնոցի մեջ օգտագործվող ոսպնյակները՝ կարճատեսությունն ու հեռատեսությունը շտկելու համար:

Թեմայի ուսումնասիրության պլան(գրված է գրատախտակին).

  1. Տեսողության կարևորությունը կյանքում.
  2. Տեսողության օրգանի կառուցվածքը.
  3. Աչքի օպտիկական համակարգ.
  4. Կարճատեսություն և հեռատեսություն.
  5. Ակնաբուժական սարքեր (ակնոցներ և կոնտակտային ոսպնյակներ):
  6. Տեսողական հիգիենա.
  7. Փաստերի կալեիդոսկոպ.
  8. Ամփոփելով.

Դասի ընթացքում դուք պետք է լսեք նախապես պատրաստված կարճ հաղորդագրություններձեր դասընկերները.

Հաղորդագրություն 1(ուսանող):

Աչքը օրգան է, որը կարելի է համեմատել մեզ շրջապատող աշխարհի պատուհանի հետ:

Կարո՞ղ ենք միշտ վստահել այն, ինչ տեսնում ենք: Բոլորս տեսնու՞մ ենք։

Մենք ապրում ենք լույսի զարմանալի աշխարհում: Լույսը ուրախություն է բերում բոլորին: Արտաքին աշխարհմենք տեսնում ենք տեսողության միջոցով: Տեսողության օրգանը հսկայական դեր է խաղում մարդու կյանքում։ Կյանքի և հավերժ երիտասարդության խորհրդանիշ միշտ եղել է և կմնա արևի լույս. Լույսն է էլեկտրամագնիսական ալիքճառագայթման երկարությունը 400-ից մինչև 760 նմ: Այլ ալիքները տեսողական սենսացիաներ չեն առաջացնում: Մեր աչքերը զգայուն են միայն որոշակի, համեմատաբար նեղ ալիքների երկարությունների նկատմամբ: Տեսողության միջոցով մենք ստանում ենք մեզ շրջապատող աշխարհի մասին տեղեկատվության ավելի քան 90%-ը:

Աչքն ունի հարմարվողական հատկություններ՝ իր զգայունությունը փոխելու ունակություն՝ կախված լույսի հոսքի քանակից։ Աչքը շատ զգայուն սարք է։ «Մեր աչքերն ի վիճակի են տարբերել գույների լավագույն երանգները. նրանք ընկալում են ծովի ալիքի կապույտը և մայրամուտի փայլը, աշնանային տերևի ոսկեգույնը և Լևիտանի ներկապնակը», - գրել է Ի.Բ.-ն «Բիոնիկա» գրքում: Լիտինեցկի. ( Լևիտանի վերարտադրությունը).

Ուսուցիչ. աշխարհին նայելը և նրա գեղեցկությունը տեսնելը մեծ երջանկություն է: Եվ այս երջանկությունը մարդուն տալիս են աչքերը։

Ծանոթանանք աչքի կառուցվածքին ( աղյուսակ «Աչքի կառուցվածքը», տերմիններ գրված է գրատախտակին) Մարդու աչքը բաղկացած է օպտիկական նյարդով ուղեղին միացված ակնագնդից և օժանդակ սարքից (կոպեր, արցունքաբեր օրգաններև ակնախնձորը շարժող մկանները):

Ակնախնձորը պաշտպանված է խիտ թաղանթով, որը կոչվում է սկլերա: Սկլերայի առջևի (թափանցիկ) հատվածը կոչվում է եղջերաթաղանթ։ Եղջերաթաղանթի հետևում գտնվում է ծիածանաթաղանթը, որի գույնը տարբերվում է մարդկանց մեջ: IN ծիածանաթաղանթկա մի փոքրիկ անցք՝ աշակերտը։ Աշակերտի տրամագիծը կարող է տատանվել 2-ից 8 մմ-ի սահմաններում, լույսի ներքո նվազում է և մթության մեջ ավելանում: Աշակերտի հետևում թափանցիկ մարմին է, որը հիշեցնում է բիուռուցիկ ոսպնյակ՝ ոսպնյակը: Ոսպնյակը շրջապատված է մկաններով, որոնք ամրացնում են այն սկլերային: Գտնվում է ոսպնյակի հետևում ապակենման. Սկլերայի հետևի մասը՝ աչքի ֆոնդը, ծածկված է ցանցաթաղանթով (ցանցաթաղանթ): Այն բաղկացած է ամենալավ մանրաթելերից, որոնք ծածկում են աչքի հիմքը և ներկայացնում են ճյուղավորված վերջավորություններ օպտիկական նյարդ.

Ինչպե՞ս են տարբեր առարկաների պատկերները հայտնվում և ընկալվում աչքով: ( սլայդ պրոյեկտոր, թափանցիկ).

Աչքի օպտիկական համակարգում բեկված լույսը, որը ձևավորվում է եղջերաթաղանթի, ոսպնյակի և ապակենման մարմնի կողմից, տալիս է ցանցաթաղանթի առարկաների իրական, կրճատված և հակադարձ պատկերներ: Օպտիկական նյարդի ծայրերում լույսը գրգռում է այս վերջավորությունները: Այդ գրգռումները փոխանցվում են ուղեղին, և մարդու մոտ առաջանում են տեսողական սենսացիաներ՝ նա տեսնում է առարկաներ։

Աչքի ցանցաթաղանթի վրա հայտնված առարկայի պատկերը շրջված է։ Առաջինը, ով ապացուցեց դա՝ կառուցելով ճառագայթների ուղին աչքի օպտիկական համակարգում, գերմանացի աստղագետ Ի.Կեպլերն էր ( Գիտնականի դիմանկար) Այս ամբողջ համակարգը նման է համընկնող ոսպնյակի օպտիկական համակարգին (աղյուսակ «ոսպնյակի օպտիկական համակարգ» տախտակի վրա):

Բայց ինչու՞ այդ դեպքում մենք օբյեկտներ չենք տեսնում գլխիվայր: Տեսողության գործընթացը շարունակաբար ուղղվում է ուղեղի կողմից։ ( Կենսաբանության դասագիրք «Մարդ», 8 դասարան, նկարազարդում «Տեսողական ապարատի կառուցվածքը»): Անգլիացի բանաստեղծ Ուիլյամ Բլեյքը մի անգամ նշել է.

Աչքով, ոչ թե աչքով
Միտքը գիտի ինչպես նայել աշխարհին:

Մարդու աչքը սարք է, որի գործողության սկզբունքը կրկնվում է տեսախցիկի մեջ։

Աչքը հարմարեցված է աշխատելու տարբեր պայմաններում՝ առարկաների տարբեր հեռավորությունների վրա, ինչպես մոտ, այնպես էլ հետագա հեռավորությունների վրա (տեղաբաշխման շնորհիվ), և լուսավորության տարբեր ինտենսիվության (հարմարվողականության շնորհիվ): ( «Կեցություն», «հարմարեցում» տերմինները մագնիսական տախտակի վրա) Մոտ տարածված առարկաները դիտելիս ոսպնյակը դառնում է ավելի ուռուցիկ, նրա մակերեսի կորության շառավիղը նվազում է և, հետևաբար, մեծանում է օպտիկական հզորությունը ( D = 1/F մագնիսական տախտակի վրա).

Աչքի զգայունությունը լույսի նկատմամբ կարող է փոխվել միլիարդավոր անգամ՝ աշակերտի տրամագծի փոփոխության պատճառով:

Աչքի հարմարվողականությունը կարող է պատրանքներ առաջացնել՝ դիտարկվող առարկան մեզ երևում է այնպես, ինչպես կա իրականում: ( «Օպտիկական պատրանք» տերմինըվրա մագնիսական տախտակի պաստառներ).

Մարդը երկու աչք ունի. Ո՞րն է երկու աչքով տեսնելու օգուտը:

Նախ, մենք կարող ենք տարբերակել առարկաների միջև եղած հեռավորությունը: Սա թույլ է տալիս օբյեկտը տեսնել ոչ թե հարթ, այլ ծավալուն: Երկրորդ՝ այն մեծացնում է տեսադաշտը։ ( Կենսաբանության դասագիրք «Մարդը», 8-րդ դասարան, էջ 76-77նկարազարդում).

Մարմնի զարգացման ընթացքում կարող են առաջանալ շեղումներ նորմայից, ինչի արդյունքում խախտվում են լավագույն տեսողության հիմնական պայմանները, քանի որ ոսպնյակը կորցնում է առաձգականությունը և կորությունը փոխելու ունակությունը։ Այս շեղումները կոչվում են տեսողական թերություններ: Մոտակա առարկաների պատկերը մշուշվում է - զարգանում է հեռատեսությունը: Տեսողության մեկ այլ արատ է կարճատեսությունը, երբ մարդիկ, ընդհակառակը, դժվարությամբ են տեսնում հեռավոր առարկաները։ ( Սլայդ պրոյեկտոր, սլայդ «Տեսողական թերություններ», աղյուսակ « Կարճատեսություն. հեռատեսություն»).

Հեռատեսության և կարճատեսության պատճառ կարող են լինել նաև ակնագնդի բնածին փոփոխությունները: Կարճատեսության դեպքում առարկայի պատկերը ամրացվում է ցանցաթաղանթի դիմաց և, հետևաբար, ընկալվում է որպես մշուշոտ: Հեռատեսության դեպքում օբյեկտի պատկերը ամրացվում է ցանցաթաղանթի հետևում և ընկալվում է նաև որպես մշուշոտ:

«Մեր օրերի երկարաժամկետ միտումների համաձայն
Թուլացած աչքերի տեսողությունը դառնում է ձանձրալի։
Մեծ է սրտիս վիշտը գրքեր կարդալուց զրկվելը.
Ավելի ձանձրալի, քան հավերժական խավարը, ավելի ծանր, քան հավատքը:
Հետո օրը զզվելի է, ավելի ուրախ զայրույթ։
Միայն ապակին մեր միակ մխիթարությունն է այս աղքատության մեջ։
Դրան նպաստում են հմուտ ձեռքերը
Նա գիտի, թե ինչպես մեզ ակնոցի միջոցով տեսողություն տալ»։
(Մ.Վ. Լոմոնոսով)

Ակնոցները հորինվել են Լոմոնոսովից առաջ, և մենք գիտենք, որ դրանց օգնությամբ մարդն ուղղում է իր տեսողությունը, այսինքն. շտկում է կարճատեսությունը և հեռատեսությունը.

Հաղորդագրություն 2 (ուսանող):

«Մենք մեկ դար անցկացնում ենք տանը աշխատելով
Եվ միայն տոն օրերին մենք աշխարհը տեսնում ենք ակնոցով»։
(I.V. Գյոթե «Ֆաուստ»)

Միջնադարում օպտիկական ակնոցների պատկերումը հսկայական հնարավորություններ բացեց։ Խոշորացույցներգրավեց երևակայությունը. Դրանց միջոցով հետազոտվել են մանր առարկաներ։ Շատ ջանք պահանջվեց, որպեսզի ամենապարզ ոսպնյակները վերածվեն ժամանակակից հեռադիտակների, մանրադիտակների, աստղադիտակների և այլ օպտիկական գործիքների, և վերջապես պարզապես ակնոցի ( պաստառներ).

Ակնոցները ամենապարզ բժշկական սարքն են։ Կարճատեսությունը և հեռատեսությունը շտկվում են (փոխհատուցվում) ոսպնյակների միջոցով: Մեր օրերում ակնոցի փոխարեն հաճախ օգտագործվում են հատուկ թափանցիկ պլաստիկից պատրաստված կոնտակտային ոսպնյակներ։ Դրանք կիրառվում են անմիջապես կոպի վրա՝ ակնագնդի վրա։ Կոնտակտային լինզաներչեն պահանջում որևէ շրջանակ, չեն մշուշվում և անտեսանելի են: Տարբեր նպատակների համար նախատեսված ակնոցների մինչև 80 տեսակ կա։

Ուսուցիչ. Ի՞նչ ոսպնյակներ պետք է օգտագործել ակնոցների մեջ:

Կարճատեսության դեպքում անհրաժեշտ է օբյեկտի պատկերը հեռացնել ոսպնյակից և տեղափոխել ցանցաթաղանթ։ Դրա համար օգտագործվում են հեռացված ոսպնյակներ. դրանք լույս են ցրում բացասական օպտիկական հզորությամբ:

Հեռատեսության դեպքում ցանցաթաղանթի հետևում գտնվող առարկայի պատկերը տեղափոխվում է լույս հավաքող ուռուցիկ ոսպնյակների միջոցով։ Նման ոսպնյակների օպտիկական հզորությունը դրական է: ( Աղյուսակ «Ոսպնյակներ, որոնք օգտագործվում են ակնոցների մեջ ուղղման համար կարճատեսություն և հեռատեսություն»).

IV. Ուսումնասիրվող նյութի նախնական ստուգում.

Պատասխանիր հետեւյալ հարցերին:
+2 դիոպտրիա օպտիկական հզորությամբ հիվանդին ակնաբույժը ակնոց է նշանակում։ Տեսողության ո՞ր թերությունն են ուղղում այս ակնոցները: (հեռատեսություն):

Եթե ​​մարդ կարճատես է, ապա ինչպիսի՞ ակնոցներ են պետք՝ +1,5 դիոպտրա՞, թե՞ -1,5 դիոպտրիա։ (-1,5 դիոպտրիա)

V. Նոր թեմայի բացատրություն (Շարունակություն).

Աչքը կենդանի օպտիկական սարք է։ Դպրոցական մեկ օրվա ընթացքում աշակերտի աչքի մկանները զգում են նույն ծանրաբեռնվածությունը, ինչ զգում են նրա ձեռքերի և իրանի մկանները, եթե նա փորձում է ծանրաձողը բարձրացնել և պահել իր գլխավերևում՝ միջին պրոֆեսիոնալ մարզիկի համար նախատեսված քաշով: Աչքերը գերլարվածությունից փրկելու համար ձեզ անհրաժեշտ է հատուկ մարմնամարզություն, որը վերականգնում է տեսողությունը:

Ամենապարզ վարժությունները կարելի է կիրառել ցանկացած պայմաններում, այդ թվում՝ դպրոցում, որտեղ աչքերն ամենաշատն են հոգնում։

Եկեք միասին կատարենք վարժություններից մի քանիսը.

  1. Փակեք ձեր աչքերը որքան կարող եք ուժեղ, ապա բացեք դրանք: Կրկնեք սա 4-6 անգամ։
  2. Մատների ծայրերով 30 վայրկյան շոյեք կոպերը։
  3. Արեք շրջանաձև շարժումներաչքերը՝ ձախ - վեր - աջ - վար - աջ - վեր - ձախ - վար:
  4. Ձեռքդ առաջ մեկնիր։ Հետևեք ձեր եղունգին ձեր հայացքով, դանդաղորեն մոտեցնելով այն ձեր քթին, իսկ հետո նույնքան դանդաղ հետ շարժելով այն: Կրկնել 3 անգամ։

Իսկ եթե ակնոց եք կրում:

Այս դեպքում կարևոր է դրանք ճիշտ պահել և պարբերաբար լվանալ տաք ջրով և օճառով։ Ի վերջո, ձեր տեսողությունն այժմ կախված է ակնոցներից:

Եվ ամենակարևորը, եթե ձեր տեսողությունը խաթարված է, դուք պետք է խստորեն հետևեք ձեր ակնաբույժի ցուցումներին: Ակնոցի ճիշտ ընտրված շրջանակը զարդարում է դեմքը և դարձնում այն ​​ավելի գրավիչ։

Տեսողության նորմալ ձևավորման և դրա պահպանման համար պետք է հետևել պարզ կանոններին.

  1. կարդալ, գրել լավ լուսավորված սենյակում;
  2. Դուք չեք կարող կարդալ տրանսպորտում, պառկած վիճակում, տեքստերը ձեր աչքերից ավելի մոտ կամ ավելի հեռու դնելով, քան 30-35 սմ;
  3. Չափազանց պայծառ լույսին նայելը շատ վնասակար է.
  4. այցելեք ավելի հաճախ մաքուր օդ;
  5. պաշտպանել աչքերը հարվածներից;
  6. Վերցրեք վիտամին A ձեր սննդի մեջ:

Մարդու աչքը նուրբ և արժեքավոր գործիք է: Հոգ տանել ձեր տեսողության մասին մանկուց.

Այժմ անդրադառնանք հետաքրքիր գործոնների կալեիդոսկոպին.

Հաղորդագրություն 3. (ուսանող):

Շատերի մեջ Սլավոնական լեզուներկա «աչք» բառը։ Ժամանակին դա տեսողության օրգանի անվան միակ բառն էր։ Նրանից մինչև տարբեր ժամանակձեւավորվեցին նոր բառեր՝ ակնոց, թառ։

Հաղորդագրություն 4. (ուսանող):

16-րդ դարում հայտնվեց «աչք» բառը։ Շատ գիտնականների կարծիքով՝ այս բառը գործածվել է փոխաբերական իմաստով և նշանակում է «խճաքար»։

Հաղորդագրություն 5. (ուսանող):

Մարդու աչքը կարող է տարբերել տարբեր գույների 7 հազար երանգներ։

Եվ նաև աչքերը չեն սառչում։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ նրանք չունեն նյարդային վերջավորություններ, որոնք զգայուն են ցրտին: Ընդհակառակը, այս կետերը շատ են մատների և քթի ծայրերում, ուստի այս վայրերն առաջին հերթին և ամենաուժեղը զգում են ցուրտը։

Հաղորդագրություն 6. (ուսանող):

Ամենաջրառատ գործվածքը մարդու մարմինը- աչքի ապակենման մարմինը պարունակում է 99% ջուր: Ամենաաղքատը - ատամի էմալ- 0,2% ջուր:

Հաղորդագրություն 7. (ուսանող):

Տեսողության մեկ այլ թերություն դալտոնիկությունն է: Աչքը չի կարողանում տարբերել կարմիր և կանաչ գույներ. Այս դեպքն առաջին անգամ նկարագրել է անգլիացի քիմիկոս Դալթոնը, այստեղից էլ՝ դալտոնիկ անվանումը։ Շատ մասնագիտությունների համար դա աննշան է, իսկ վարորդի, մեքենավարի համար երկաթուղի, օդաչուի համար չափազանց կարևոր է կարմիրը կանաչից տարբերելը։

Ուսուցիչ: Շնորհակալություն հետաքրքիր հաղորդագրություններ. Այսպիսով, եկեք ծախսենք կարճ ակնարկուսումնասիրված նյութը. Այսօր դասարանում մենք խոսեցինք մեր կյանքում տեսողության կարևորության մասին: Մենք ուսումնասիրել ենք օպտիկական համակարգի կառուցվածքը և աչքի հատկությունները։ Իմացանք նաեւ, թե որ ոսպնյակների օգնությամբ կարելի է շտկել կարճատեսությունն ու հեռատեսությունը։

Այս ամենը մենք սովորել ենք կենսաբանության, պատմության, գրականության և իհարկե ֆիզիկայի շնորհիվ։

VI. Ուսումնասիրված նյութի համախմբում.

Կարճաժամկետ ցուցադրական թեստը կօգնի մեզ պարզել, թե ինչպես ենք մենք յուրացրել մեր սովորած նոր նյութը:

  1. Ակնախնձորի ո՞ր մասն է երկուռուցիկ ոսպնյակ:
    ա) ոսպնյակ; բ) եղջերաթաղանթ
  2. Ակնախնձորի ո՞ր մասում է գոյանում առարկայի պատկերը:
    ա) ցանցաթաղանթի վրա; բ) եղջերաթաղանթի վրա
  3. Աչքի տեսողությանը հարմարվելու ունակությունը, ինչպես մոտ, այնպես էլ ավելի հեռավոր հեռավորության վրա.
    ա) հարմարվողականություն; բ) կացարան. գ) տեսողական պատրանք
  4. Կարճատեսության դեպքում օգտագործվում են ակնոցներ
    ա) տարբերվող ոսպնյակներով. բ) կոնվերգացիոն ոսպնյակներով
  5. Հեռատեսության համար օգտագործվում են ակնոցներ
    ա) տարբերվող ոսպնյակներով. բ) հավաքող ոսպնյակներով.

(Աշխատանքը կատարվում է առանձին թղթի վրա, որը հանձնվում է ուսուցչին ստուգելու։ Միաժամանակ լուսանցքներում գրվում է. աշխատանքային գրքույկուսանողը, որպեսզի ինքնուրույն գնահատի և վերլուծի իր աշխատանքը):

Աշխատանքն իրականացվում է աշակերտների կողմից իրենց աշխատանքի նկատմամբ ինքնատիրապետման նպատակով (աշխատանքի այս ձևը ծանոթ է երեխաներին, քանի որ այն պարբերաբար իրականացվում է): Ուսումնասիրված թեմայի վերաբերյալ ուսանողների առաջնային գիտելիքները ստուգվում են.

  • տրված հինգ ճիշտ պատասխան՝ «5» գնահատական
  • տրված չորս ճիշտ պատասխան՝ «4» միավոր
  • երեք ճիշտ պատասխան՝ «3» գնահատական
  • երկու կամ ավելի քիչ ճիշտ պատասխաններ - միավոր «2»

VII. Դասի արդյունքների ներկայացում, գնահատում.

Յուրաքանչյուր ուսանողի տրվում է հիշեցումներ «Մարմնամարզություն աչքերի համար» և «Ինչպես պաշտպանել աչքը վնասվածքներից»

Տնային աշխատանք§ 37.38 (հետաքրքրվողների համար թիվ 149 դասագրքի էջ 148)

Մատենագիտություն

  1. Գրոմով Ս.Վ. Ֆիզիկա: Դասագիրք 9-րդ դասարանի համար ուսումնական հաստատություններ/ Ս.Վ. Գրոմովը, Ն.Ա. Հայրենիք. - Մ.: Կրթություն, 2002
  2. Լուկաշիկ Վ.Ն. Ֆիզիկայի խնդիրների ժողովածու ուսումնական հաստատությունների 7-9-րդ դասարանների համար / V.I. Լուկաշիկ, Է.Վ. Իվանովան. - Մ.: Կրթություն, 2002:
  3. Դեմչենկո Է.Ա. Ոչ ստանդարտ դասերֆիզիկա 7-11 դասարաններ. - Վոլգոգրադ, 2002 թ.
  4. Կիրիկ Լ.Ա. Ֆիզիկա – 9. Բազմամակարդակ անկախ և թեստային փաստաթղթեր. Իլեքսա, 2003 թ
  5. Երիտասարդ էրուդիտ. – Մ.՝ թիվ 2, 2003 թ.
  6. Ֆիզիկա դպրոցում. – Մ.՝ դպրոց – Մամուլ, թիվ 6/91, թիվ 2/97։
  7. Հանրագիտարանային բառարաննոր ֆիզիկոս / կոմպ. Վ.Ա. Չույանովը։ Մանկավարժություն – Մամուլ, 1998։
  8. Կենսաբանությունը դպրոցում. – Մ.՝ Դպրոց – Մամուլ, թիվ 8/93, թիվ 1/95։
  9. Բժշկական հանրագիտարան/ կոմպ. Մ.Պ. Օբրամյանը։ – Մ.: Բժշկություն, հատոր 3, 1983:

Մարդու աչքը օպտիկական համակարգ է։ Աչք մտնող լույսի ճառագայթները բեկվում են եղջերաթաղանթի և ոսպնյակի մակերեսին։
Ոսպնյակը թափանցիկ մարմին է, որը նման է ոսպնյակին: Հատուկ մկանը կարող է փոխել ոսպնյակի ձևը՝ այն դարձնելով քիչ թե շատ ուռուցիկ։ Դրա շնորհիվ ոսպնյակը կա՛մ մեծացնում է, կա՛մ նվազեցնում իր կորությունը և դրա հետ մեկտեղ՝ կիզակետային երկարությունը։ Աչքի օպտիկական համակարգը կարելի է համարել որպես համընկնող ոսպնյակփոփոխական կիզակետային երկարությամբ, պատկերը նախագծում է ցանցաթաղանթի վրա:

Եթե ​​առարկան շատ հեռու է, ապա պատկերը ստացվում է ցանցաթաղանթի վրա՝ առանց ոսպնյակի մկանը լարելու (այսինքն, երբ աչքը նայում է հեռուն, այն գտնվում է. հանգիստ վիճակում):Երբ մոտակայքում գտնվող առարկան հետազոտվում է, ոսպնյակը կծկվում է, և կիզակետային երկարությունը այնքան է նվազում, որ ստացված պատկերի հարթությունը կրկին հավասարվում է ցանցաթաղանթին:

Որոշ մարդկանց մոտ աչքերը հանգստացած վիճակում ստեղծում են առարկայի պատկեր ոչ թե ցանցաթաղանթի վրա, այլ նրա դիմաց։ Արդյունքում օբյեկտի պատկերը «լղոզվում է»։ Նման մարդիկ չեն կարող հստակ տեսնել հեռավոր առարկաները, բայց նրանք կարող են լավ տեսնել մոտակայքում գտնվող առարկաները: Սա նկատվում է, եթե աչքի լայնությունը մեծ է կամ ոսպնյակը չափազանց ուռուցիկ է (ունի մեծ կորություն)։ Այս դեպքում օբյեկտի հստակ պատկեր է գոյանում ոչ թե ցանցաթաղանթի վրա, այլ նրա դիմաց։ Տեսողության այս բացակայությունը կոչվում է կարճատեսություն (հակառակ դեպքում կարճատեսություն):


Կարճատես մարդիկ կարիք ունեն ակնոցներ տարբեր ոսպնյակներով:Նման ոսպնյակի միջով անցնելով՝ լույսի ճառագայթները ոսպնյակի կողմից կենտրոնանում են հենց ցանցաթաղանթի վրա։ Հետևաբար, ակնոց կրող կարճատես մարդը կարող է դիտել հեռավոր առարկաները, ինչպես նորմալ տեսողություն ունեցող մարդը:


Մյուս մարդիկ կարող են լավ տեսնել հեռավոր առարկաները, բայց չեն կարող տարբերակել մոտիկները: Հանգստացած վիճակում ցանցաթաղանթի հետևում ստացվում է հեռավոր առարկաների հստակ պատկեր: Արդյունքում օբյեկտի պատկերը «լղոզվում է»։ Դա հնարավոր է, երբ աչքի լայնությունը բավականաչափ մեծ չէ, կամ աչքի ոսպնյակը հարթ է, այդ դեպքում մարդը հստակ տեսնում է հեռավոր առարկաները, իսկ մոտերը՝ վատ։ Այս տեսողության անբավարարությունը կոչվում է հեռատեսություն.


Հեռատեսության հատուկ ձև է ծերունական հեռատեսություն կամ պրեսբիոպիա.Դա տեղի է ունենում, քանի որ տարիքի հետ ոսպնյակի առաձգականությունը նվազում է, և այն այլևս չի կծկվում, ինչպես երիտասարդների մոտ: Հեռատեսներին կարելի է օգնել ակնոցներ միաձուլվող ոսպնյակներով:

Ակնոցներ, լինել պարզ օպտիկական սարք, տեսողության խանգարումներ ունեցող մարդկանց առօրյա կյանքում մեծ թեթևացում բերել:



«Հետաքրքիր է տեսողության մասին» թեմայով այլ էջեր.

Մարդու աչքը օպտիկական համակարգ է։ Աչք մտնող լույսի ճառագայթները բեկվում են եղջերաթաղանթի և ոսպնյակի մակերեսին։

Ոսպնյակը թափանցիկ մարմին է, որը նման է ոսպնյակին: Հատուկ մկանը կարող է փոխել ոսպնյակի ձևը՝ այն դարձնելով քիչ թե շատ ուռուցիկ։

Դրա շնորհիվ ոսպնյակը կա՛մ մեծացնում է, կա՛մ նվազեցնում իր կորությունը և դրա հետ մեկտեղ՝ կիզակետային երկարությունը։ Աչքի օպտիկական համակարգը կարելի է դիտարկել որպես փոփոխական կիզակետային երկարությամբ համընկնող ոսպնյակ, որը պատկերը նախագծում է ցանցաթաղանթի վրա:



Եթե ​​առարկան շատ հեռու է, ապա պատկերը ստացվում է ցանցաթաղանթի վրա՝ առանց ոսպնյակի մկանը լարելու (այսինքն, երբ աչքը նայում է հեռուն, այն գտնվում է հանգիստ վիճակում)։ Երբ մոտակայքում գտնվող առարկան հետազոտվում է, ոսպնյակը կծկվում է, և կիզակետային երկարությունը այնքան է նվազում, որ ստացված պատկերի հարթությունը կրկին հավասարվում է ցանցաթաղանթին:

Որոշ մարդկանց մոտ աչքերը հանգստացած վիճակում ստեղծում են առարկայի պատկեր ոչ թե ցանցաթաղանթի վրա, այլ նրա դիմաց։ Արդյունքում օբյեկտի պատկերը «լղոզվում է»։ Նման մարդիկ չեն կարող հստակ տեսնել հեռավոր առարկաները, բայց նրանք կարող են լավ տեսնել մոտակայքում գտնվող առարկաները:

Դա նկատվում է, եթե աչքի լայնությունը մեծ է կամ ոսպնյակը չափազանց ուռուցիկ է (ունի մեծ կորություն), այս դեպքում առարկայի հստակ պատկեր է գոյանում ոչ թե ցանցաթաղանթի վրա, այլ նրա դիմաց։ Տեսողության այս պակասը (թերությունը) կոչվում է կարճատեսություն (այլ կերպ հայտնի է որպես կարճատեսություն):




Կարճատես մարդկանց անհրաժեշտ են տարբերվող ոսպնյակներով ակնոցներ: Նման ոսպնյակի միջով անցնելով՝ լույսի ճառագայթները ոսպնյակի կողմից կենտրոնանում են հենց ցանցաթաղանթի վրա։ Հետևաբար, ակնոց կրող կարճատես մարդը կարող է դիտել հեռավոր առարկաները, ինչպես նորմալ տեսողություն ունեցող մարդը:




Մյուս մարդիկ կարող են լավ տեսնել հեռավոր առարկաները, բայց չեն կարող տարբերակել մոտիկները: Հանգստացած վիճակում ցանցաթաղանթի հետևում ստացվում է հեռավոր առարկաների հստակ պատկեր: Արդյունքում օբյեկտի պատկերը «լղոզվում է»։ Դա հնարավոր է, երբ աչքի լայնությունը բավականաչափ մեծ չէ, կամ աչքի ոսպնյակը հարթ է, այդ դեպքում մարդը հստակ տեսնում է հեռավոր առարկաները, իսկ մոտերը՝ վատ։ Տեսողության այս բացակայությունը կոչվում է հեռատեսություն:




Հեռատեսության հատուկ ձևը ծերունական հեռատեսությունն է կամ նախասբիոպիան: Դա տեղի է ունենում, քանի որ տարիքի հետ ոսպնյակի առաձգականությունը նվազում է, և այն այլևս չի կծկվում, ինչպես երիտասարդների մոտ: Հեռատեսներին կարելի է օգնել՝ օգտագործելով կոնվերգացիոն ոսպնյակներով ակնոցներ:



Ակնոցները, լինելով պարզ օպտիկական սարք, մեծ թեթևացում են բերում առօրյա կյանքում տեսողության խանգարումներ ունեցող մարդկանց։



Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի