Гэр Хүүхдийн шүдний эмчилгээ Зохиолч яагаад нохой тоглож буй түүхийг нэрлэсэн бэ? Уран зохиолын уншлагын тэмдэглэл К.Ушинский "Тоглож буй нохой"

Зохиолч яагаад нохой тоглож буй түүхийг нэрлэсэн бэ? Уран зохиолын уншлагын тэмдэглэл К.Ушинский "Тоглож буй нохой"

Нийтлэлд багтсан болно технологийн газрын зураг"К.Д.Ушинскийн "Тоглож буй нохой" бүтээл дэх ёс зүйн хичээлүүд" сэдвээр уран зохиолын унших хичээл, хичээлийн танилцуулга.

Хөгжлийн боловсролын тогтолцооны заах, сурах тогтолцоо L.V. Занкова, 2-р анги

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Технологийн хичээлийн газрын зураг

Уран зохиолын уншлага

Гарчиг:_ К.Д-ийн бүтээл дэх ёс зүйн хичээлүүд. Ушинский "Тоглож буй нохой" ________________

Анги:_____Сургууль:______

Багш:_ _ Мамченко Татьяна Евгеньевна

Огноо: "____"_____20___



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай



Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэгийг нээх

Сэдэв: "К.Д.-ийн бүтээл дэх ёс зүйн хичээлүүд. Ушинский "Тоглож буй нохой"

Зорилтот: K.D-ийн ажилтай танилцах. Ушинскийн "Тоглож буй нохой" ба түүний ёс зүйн тал.

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв:

- Семантик унших чадварыг эзэмшсэн.

К.Д.-ын бусад бүтээлүүдтэй танилцаж, дүн шинжилгээ хийх. Ушинский.

Мета субьект:

  • Танин мэдэхүйн

Үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах, үнэлэх;

Онцлогуудыг тодорхойлохын тулд объектуудад дүн шинжилгээ хийх;

  • Зохицуулалтын

Өмнө нь сурсан болон одоог хүртэл суралцах ёстой зүйлээ онцолж, ухаарч сурах; - гэх мэт.

  • Харилцаа холбоо

Хичээл дээр харилцах, зан үйлийн дүрмийг хамтдаа тохиролцож, дагаж мөрдөх;

Харилцааны даалгавар, нөхцлийн дагуу өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлж сур.

Хувийн:

Уран сайхны амтыг бүх олон янз байдлыг мэдрэх, мэдрэх чадвар болгон бий болгох.

Шинэ мэдлэг, ур чадвар эзэмших сониуч зан, сонирхлыг хөгжүүлэх;

Багш, ангийнхантайгаа боловсролын хамтын ажиллагаанд анхаарлаа хандуул.

Салбар хоорондын холбоо: -

Тоног төхөөрөмж: проектор, дэлгэц; самбар;

Харааны хүрээ: дүрслэл

Дидактик материал:

Хичээлийн үеэр

Төлөвлөсөн үр дүн

  1. Зохион байгуулалтын үе (2 мин)

Хичээлдээ бэлэн байгаа эсэхээ шалгаарай.

Одоо бидний хичээл юу вэ?

зарцуулцгаая амьсгалын дасгалуудмөн уншихад бэлэн байгаарай.

Лаагаа үлээлгэ.

Гүнзгий амьсгаа аваад бүх агаарыг нэг дор гарга. Нэг том лаа үлээнэ.

Таны гарт гурван лаа байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Гүнзгий амьсгаа аваад гурван удаа амьсгалаа гарга. Лаа бүрийг үлээлгэ.

Таны өмнө төрсөн өдрийн бялуу байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Үүн дээр олон жижиг лаа байдаг. Гүнзгий амьсгаа аваад аль болох олон жижиг лаа үлээж, хамгийн их богино амьсгал гаргахыг хичээ.

Цэцгийн дэлгүүрт.

Та цэцгийн дэлгүүрт ирээд цэцэглэдэг ургамлын сайхан үнэрийг үнэртлээ гэж төсөөлөөд үз дээ. Хамраараа чимээ шуугиантай амьсгал авч, амаараа (2-3 удаа) гарга.

Цахилгаан шатанд.

Бид лифтэнд суугаад давхруудыг зарлаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Шал нь өндөр байх тусам дуу хоолой нь өндөр байх ба эсрэгээрээ. Бид эхлээд эхнийхээс есдүгээрт, дараа нь доошоо явдаг.

Тэдний суудалд суугаад хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгаарай.

Амьсгалын дасгал хийх.

Сэдэв:

  • Хэл яриа, амьсгалын аппаратыг хөгжүүлэх дасгал хийх чадвартай байх.

Мета субьект:

Харилцааны:

  • харилцааны даалгавар, нөхцлийн дагуу өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлж сурах

2. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох. Зорилго тавих. (4 мин)

Самбарыг хар, зураг дээр юу байна вэ?

Зураг дээрх дүрүүд юу хийдэг вэ?

Нохойд анхаарлаа хандуулаарай, тэд юу хийж байна вэ?

Өнөөдөр бидний унших бүтээлийн нэр юу болохыг төсөөлөөд үз дээ? (Нохой тоглож байна)

Бүтээлийг ингэж нэрлэсэн эсэхийг бид хаанаас шалгах вэ?

Бид хичээлдээ ямар зорилго тавьж болох вэ?

Тэд дүрслэлийг харж, дүрсэлсэн баатруудыг нэрлэж, зураг дээрх дүрүүд юу хийж байгааг хэлдэг.

Ангидаа бүтээлийн гарчгийн талаар таамаг дэвшүүл.

Сурах бичигтэй ажиллах. Хичээлийн сэдэв нь "Нохой тоглох" юм.

Мета субьект:

Зохицуулалтын

  • Хичээл дэх үйл ажиллагааны зорилгыг багшийн тусламжтайгаар эсвэл бие даан тодорхойлж, томъёолох;
  • - өөрийн таамаглалыг илэрхийлж сурах, чимэглэл, уран зурагтай ажиллахад үндэслэн дүрслэх;

Танин мэдэхүйн:

  • мэдлэгийг зохион байгуулах чадвар, ярианы мэдэгдлийг ухамсартайгаар бүтээх чадвар

Зохицуулалт:

  • Үнэлгээ гэдэг нь оюутнуудын аль хэдийн сурсан болон одоог хүртэл суралцах ёстой зүйлээ тодорхойлж, ухамсарлах явдал юм.

3. Шаардлагатай мэдлэгийг шинэчлэх (5 мин)

Дэлгэц рүү хараад зохиолчийн талаар бага зэрэг сонсоорой, тэгвэл би өөрийнхөө түүхийн талаар асуулт асуух болно.

Константин Дмитриевич Ушинский (1824-1871) Тула хотод төрсөн, бага насаа Новгородын ойролцоо, эцэг эхийнхээ жижиг эдлэнд өнгөрөөсөн. Ахлах сургуулиа төгсөөд,
Ушинский Москвагийн их сургуульд элсэн орсон Хууль зүйн факультеттэгээд гайхалтай дуусгасан. 1854 онд 30 настайдаа Ушинский эхлээд Оросын уран зохиолын багшаар, дараа нь Гатчинагийн өнчин хүүхдийн хүрээлэнд байцаагчаар томилогдов. К.Д. Ушинский боловсролын хоёр ном хэвлүүлсний нэг нь цагаан толгой юм. Сурах бичиг нь уншихыг заахад зориулагдсан бөгөөд боловсролын шинж чанартай түүх, өгүүллийг агуулсан байв.

Тэр удаан амьдарсангүй: 47 настайдаа нас барсан боловч түүнийхээ төлөө богино амьдралих зүйл хийсэн. Тэрээр өдрийн тэмдэглэлдээ “Эх орныхоо төлөө аль болох их сайн сайхныг хийх нь миний амьдралын цорын ганц зорилго, би бүх чадвараа түүнд чиглүүлэх ёстой” гэж бичсэн залуу насны мөрөөдлөө биелүүлсэн.

К.Д хаана төрсөн бэ? Ушинский?

Хэдэн онд?

К.Д хэдэн ном хэвлүүлсэн бэ? Ушинский?

Эдгээр нь ямар ном байсан бэ, яагаад?

K.D-ийн тухай түүхийг сонсоорой. Ушинский.

Асуултанд хариулна уу

Харилцааны:

  • хэлэлцүүлгийн үеэр өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар

Танин мэдэхүйн:

  • ярианы хэллэгийг ухамсартайгаар бий болгох чадвар.

4. Урам зориг танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа(1 мин.)

Самбарыг хар, тэнд хэдэн үг бичсэн байна. Эдгээр үгсийг юу гэж бодож байна вэ? Тэд юу гэсэн үг вэ?

Тэд юу гэсэн үг, хэнийх болохыг олж мэдэхийн тулд бид юу хийх хэрэгтэй вэ?

"Полкан", "Пуг", "Володя" гэсэн үгсээр слайд.

Хувийн:

  • шинэ мэдлэг, ур чадвар эзэмших сониуч зан, сонирхлыг хөгжүүлэх.

5. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зохион байгуулалт (10 мин).Оюутнуудын шинэ мэдлэгийг "нээлт".

Хэмнэл дээр дарж, хэмнэлийг нэмэгдүүлэх замаар хэл мушгиа уншдаг.

Хадаж, хусуур, шүүдэр байхад шүүдэр арилж, бид гэртээ харих болно

Нохойнууд ямар байсан бэ? (том, жижиг)

Тэдний хоч нь юу вэ7 (Полкан, Пуг)

Багшийн хэлийг мушгиж уншихыг сонс.

Тэд багштай хамт хэмнэлийг хуруугаараа цохиж уншдаг.

Тэд багшгүйгээр хэмнэлийг дарж уншдаг.

Унших явцад хэмнэлийг нэмэгдүүл.

Сайн уншдаг гурван хүүхэд уг бүтээлийг дарааллаар нь уншдаг.

Асуултанд хариулна уу.

Сэдэв:

- Хэл яриа, амьсгалын аппаратыг хөгжүүлэх дасгал хийх чадвартай байх.

- Семантик унших чадварыг эзэмшсэн.

6. Бие даасан практик үйл ажиллагааг зохион байгуулах (15 мин).

Одоо эхний мөр эхний догол мөрийг дахин уншина. Хоёр ба гурав дахь нь хоёр дахь догол мөр юм. Асуултуудад хариулна уу.

1 догол мөр: Юу болж байгааг бид хэний нүдээр харах вэ?(Володя хүүгийн нүдээр)

2 догол мөр (2 мөр): - Бид Полканы талаар юу сурсан бэ? (том, гунигтай, том сарвуу, сайхан харагдаж байв)

Том гэж юу гэсэн үг вэ, би яаж өөрөөр хэлэх вэ?(насанд хүрсэн)

"Гүнтгэр" гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?муу сэтгэлийн байдал, гунигтай, гунигтай)

"Таатай" гэж юу гэсэн үг вэ?(өгөөмөр, өгөөмөр, хэн нэгний талд)

2 догол мөр (3 мөр):

Хэрэв тэр жижиг бол түүнийг ямар дүр төрхтэй болохыг тааварлаарай?(Зөгөөтэй, дэггүй, хөгжилтэй, ихэмсэг)

Пүг Полкантай хэрхэн харьцаж байсныг олж уншина уу? Чи юу хийсэн бэ? Үйлдлийн үгсийг олоорой(гүйж, шидэж, хуцаж эхлэв; шүүрэн авч, маш их ядаргаатай болсон)

Нохой тоглосон уу?

Нохой харж байхдаа Володя юу гэж хэлснийг уншина уу?("Хүлээгээрэй, тэр чамд хичээл заана!" гэж Володя хэлэв. "Тэр чамд хичээл заах болно")

3 догол мөр.

Володя хэнийг гомдоож болохыг олж мэдээрэй?(дүү, дүү нар)

Залуус аа, текстээс Володя аль хэдийн ах, эгчтэй эсэх нь тодорхойгүй байгаа ч ухаалаг аав нь хүүдээ анхааруулж байна.

Гол үгсийг олоорой. Үүнийг уншсан.

(том, хүчтэй нь жижиг сулыг гомдоох нь ичмээр юм)

- Эдгээр гол үгс зөвхөн нохойд хамаатай юу? Хүмүүс тэднийг санаж, дагаж мөрдөх ёстой юу?

Эхний мөрөнд эхний догол мөрийг шинжилнэ. Хоёр ба гурав дахь догол мөр.

Гурав дахь догол мөрөнд дүн шинжилгээ хийж, гол санааг ол.

Асуултанд хариулна уу.

Сэдэв:

- Бүтээлд ёс зүйн үүднээс дүн шинжилгээ хийх

- Семантик унших чадварыг эзэмшсэн.

Мета субьект:

Танин мэдэхүйн

  • шинж чанарыг тодорхойлохын тулд объектуудад дүн шинжилгээ хийх;

Харилцаа холбоо

  • харилцааны даалгавар, нөхцлийн дагуу өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлж сурах.

7. Төлөвлөсөн үр дүнд хүрэх оношлогоо (2 мин)

Текстийн дараа танд үг өгнө. Тэд юу гэсэн үг вэ?

Володя Полканаас сурах хэрэгтэй үгсийг сонго.

Тэд Володя Полканаас сурах ёстой чанаруудыг сурах бичигт сонгодог.

Танин мэдэхүйн:

  • мэдэгдлийг ухамсартай, сайн дураараа бүтээх чадвар.

8. Дүгнэж байна. Тусгал. (5 минут)

- Бидний хичээлийн зорилго юу байсан бэ? Бид үүнд хүрсэн үү?

Бүтээлийн баатруудын нэр хэн байсан бэ?

Аль нь гол санааажилд?

Самбарыг хараад хээг бөглөнө үү.

Асуултанд хариулна уу.

Самбар дээрх загваруудыг ашиглан тусгах өгүүлбэр бүтээ.

Танин мэдэхүйн:

  • мэдлэгийг зохион байгуулах чадвар;

үйл явц, гүйцэтгэлийн үр дүнгийн үнэлгээ

Зохицуулалт:

  • сайн дурын өөрийгөө зохицуулах;

аль хэдийн сурсан болон одоог хүртэл суралцах шаардлагатай зүйлсийн талаарх мэдлэг

Харилцааны:

  • өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадвар;

өөрийн болон ерөнхий боловсролын үйл ажиллагааны чанарыг үнэлэх

Нэмэлт бүтээлч даалгавар

  1. Текстийг уншина уу K.D. Ушинский "Сайн тайраагүй ч нягт оёсон байна." Асуултуудад хариулна уу.

Энэ бүтээлийн баатруудыг нэрлэнэ үү? (туулай, зараа)

Туулайг дүрсэлнэ үү? (Цагаан, гөлгөр)

Зараа дүрсэлнэ үү? (Өргөст, муухай)

Туулай зараа юу гэж хэлсэн бэ? (Түүний даашинз муухай, шалбарсан байна)

Түүний зөв үү?

Зараа туулайд юу гэж хариулсан бэ? (Нохой, чонын шүднээс авардаг өргөс)

Энэ ажлын гол санаа юу вэ? (Энэ нь чухал биш Гадаад төрх, гэхдээ дотоод амар амгалан чухал)

  1. Текстийг уншина уу K.D. Ушинский "Хамтдаа хөл хөдөлгөөн ихтэй, гэхдээ уйтгартай"

Ах нь эгчдээ юу гэж хэлсэн бэ? (дээд талд нь бүү хүр)

Эгч чинь юу гэж хэлсэн бэ? (Хүүхэлдэйнд бүү хүр)

Хүүхдүүд юу хийв (буланд суугаад залхав)

Хүүхдүүд яагаад уйдав? (Хамт тоглох нь илүү сонирхолтой)

Гол санаа нь юу вэ? (Хамтдаа амьдар, хэрүүл бүү хий)

Бүтээлийг уншиж, багшийн асуултад хариулна уу.

Сэдэв:

  • Семантик унших чадварыг эзэмшсэн.
  • К.Д.-ын бусад бүтээлүүдтэй танилцаж, дүн шинжилгээ хийх. Ушинский.

Мета субьект:

Боловсролын слайд 2

"Тоглож буй нохой" К.Д. Ушинский

Константин Дмитриевич Ушинский (1824-1871) "Эх орондоо аль болох сайн зүйл хийх нь миний амьдралын цорын ганц зорилго бөгөөд би бүх чадвараа түүнд чиглүүлэх ёстой."

Полкан Пуг Володя

Хадах, хадах, шүүдэр байхад шүүдэр арилах - тэгээд бид гэртээ ирлээ.

Том, хүчтэй нь жижиг, сул доройгоо гомдоох нь ичмээр юм.

Сайхан тайраагүй ч нягт оёсон байна.Цагаан, гөлгөр бяцхан бөжин зараа: "Ахаа, чи ямар муухай, өргөст даашинзтай юм бэ?" "Үнэн" гэж зараа хариулав, "гэхдээ өргөс минь намайг нохой, чонын шүднээс авардаг; Таны сайхан арьс танд адилхан үйлчилдэг үү? Бүжин хариулахын оронд зүгээр л санаа алдлаа.

Хамтдаа давчуу, гэхдээ тусдаа уйтгартай. Ах эгчдээ: "Миний оройд бүү хүр!" Эгч дүүдээ хариулав: "Миний хүүхэлдэйнд бүү хүр!" Хүүхдүүд янз бүрийн буланд сууж байсан ч удалгүй хоёулаа уйдаж эхлэв. Хүүхдүүд яагаад уйдав?


Хичээлийн хөгжил (хичээлийн тэмдэглэл)

Анхны Ерөнхий боловсрол

Line UMK ed. Л.А.Ефросинина. Уран зохиолын уншлага (1-4)

Анхаар! Сайтын удирдлага агуулгад хариуцлага хүлээхгүй арга зүйн хөгжил, түүнчлэн Холбооны улсын боловсролын стандартыг боловсруулахад нийцсэн байх.

Хичээлийн зорилго

    Зохиогчийн нэр, нэрийг онцолж сурах; бүтээл (ном)-ыг зөв нэрлэж сурах; "сайн ба муу" гэсэн ёс суртахууны ойлголтыг төлөвшүүлэх; эх бичвэрийг бүтнээр нь уншиж сурах; уран зохиолын текстийг чихээр хүлээн авч сурах; илэрхийлэлтэй унших чадварыг дадлагажуулах Унших тусгай ур чадварыг хөгжүүлэх: бүтээлийн гол санааг тодорхойлох, текстийг хэсэг болгон хувааж, схемийн төлөвлөгөө гаргах, зүйр цэцэн үгсийг ажлын агуулгатай уялдуулах.

Үйл ажиллагаа

    Текстийг хэсэг болгон хувааж, схемийн төлөвлөгөө гаргах; уран зохиолын бүтээлийн хүртээмжтэй текстийг бүхэлд нь үгээр унших; жижиг бүтээлийг цээжээр унших; бүтээлийг (ном) зөв нэрлэх; дүрд хандах хандлагаа илэрхийл.

Гол ойлголтууд

    Төрөл, сэдэв, өгүүллэг, К.Ушинский
Тайзны нэрАрга зүйн тайлбар
1 Үе шат 1. Унших туршлагыг тодорхойлох. Тоглоом "Санаж, нэрлэ" - Залуус аа, өнөөдөр бид сурах бичгийн шинэ хэсгийг эхлүүлж байна. Гэхдээ бид түүнтэй аль хэдийн сурах бичигт танилцсан. Энэ хэсгийн бүтээлүүдийг санахын тулд бид "Санаж нэрлэ" тоглоомыг тоглоно. -Эдгээр ямар бүтээлээс авсан ишлэлүүд вэ? Зохиогч гэж хэн бэ? – Энэ бүх бүтээлтэй тулгарсан сурах бичгийн хэсгийн нэрийг хэн санах вэ? (Оюун ухаанд суралцах.) - (Хэрэв оюутнууд хариулт өгөхөд хэцүү бол сурах бичгийн агуулгын хүснэгтээс нэрийг нь олох хэрэгтэй.).
2 Үе шат 2.1 Унших туршлагыг баяжуулах. Загварчлал – Өнөөдөр бид сурах бичгийнхээ “Ухаалаг байж сурах нь” хэсгийг үргэлжлүүлэн ажиллана. Энэ бол Константин Дмитриевич Ушинскийн бүтээл юм. Үүнийг сурах бичгээсээ олоорой. - Би чамд уншиж өгье, та сурах бичгийн текстийг дагаж мөрдөөрэй. Загвар өмсөгч: - Та юу сонссон бэ? (Өгүүллэг.) - Хэн, юуны тухай? (Хүүхдийн тухай болон хүүхдүүдэд зориулсан.) - Хэн бичсэн бэ? (Ушинский.) - Ямар нэртэй байсан бэ? (“Нохой тоглож байна.”) – Тэгвэл өнөөдөр бид ямар ажил дээр ажиллах вэ? (Өнөөдөр бид Ушинскийн "Тоглож буй нохой" үлгэртэй ажиллах болно. Энэ бол хүүхдүүд болон хүүхдүүдэд зориулсан түүх юм.)
3 Үе шат 2.2 Унших туршлагыг баяжуулах. Сурах бичгийн даалгаврыг гүйцэтгэх – Одоо түүхийг бие даан дахин уншиж, даалгавраа гүйцэтгээрэй. - Володя юу хүлээж байсан бэ? Үүнийг уншсан. – Полкан бяцхан Пүгд хэрхэн хандсан бэ. Үүнийг уншсан. -Та эерэг гэдэг үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?
4 Үе шат 2.3 Унших туршлагыг баяжуулах. Тайлбар толь бичгийн ажил – Энэ үгийн утгыг толь бичигт анхаарч үзээрэй.
5 Үе шат 2.4. Тайлбар толь бичгийн ажил – Аав чинь Володяг яагаад буруушаав? Үүнийг уншсан. - Полкан ямар нууцыг мэдсэн бэ? Үүнийг уншсан. – Аль зүйр үг үлгэрт тохирох вэ? - Интерактив даалгавар гүйцэтгэх.
6 Үе шат 2.5 Унших туршлагыг баяжуулах. Төлөвлөлт - Одоо түүхийнхээ төлөвлөгөөг гаргацгаая. Үүнийг хийхийн тулд үүнийг дахин уншиж, хэдэн хэсэгт (хэсэг) хувааж болох талаар бодъё? (3 дээр) - 1-р хэсгийг юу гэж нэрлэж болох вэ? (Володягийн ажиглалт.) 2-р хэсэг? (Полкан ба шүүр.) 3-р хэсэг? (Аав, Володя хоёр.) - Түүхийг дахин ярих дасгал.
7 Үе шат 3. Сурсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэх - Үүнийг уншсан. "Нохой тоглох" үлгэрийн зохиолчийн нэр хэн бэ? - Интерактив даалгавар гүйцэтгэх.
8 Үе шат 4. Зөвлөмж бие даасан ажилгэртээ (заавал биш) – Санамжийн дугаар 2-ыг ашиглаад түүхийн сүүлчийн өгүүлбэрийг цээжил.

2. Текстийг уншина уу.

Нохой тоглож байна.

Володя цонхны дэргэд зогсоод наранд шарж байсан гудамж руу харав том нохойПолкан.
Бяцхан Пуг Полкан руу гүйж очоод түүн рүү хуцаж эхлэв. Тэрээр асар том сарвуу, амаа шүдээрээ шүүрэн авч, том, дүнсгэр нохойг их залхааж байгаа бололтой.
- Түр хүлээнэ үү, тэр чамаас асуух болно! - гэж Володя хэлэв. - Тэр чамд хичээл заах болно.
Гэвч Мопс тоглохоо больсонгүй, Полкан түүн рүү их нааштай харав.
"Чи харж байна уу" гэж Володягийн аав "Полкан чамаас илүү эелдэг" гэж хэлэв. Бяцхан дүү нар чинь чамтай тоглож эхэлбэл чи тэднийг зодох нь гарцаагүй. Том, хүчтэй нь жижиг, сул дорой хүмүүсийг гомдоох нь ичмээр зүйл гэдгийг Полкан мэддэг.

(106 үг)
(К. Ушинский)

3. Зохиолч өгүүллэгээ яагаад “Тоглож буй нохой” гэж нэрлэснийг бич.

4. Энэ түүх танд юуг сургасан бэ?

Та жижиг, сул дорой хүмүүсийг гомдоож болохгүй.

5. Эхний догол мөрөөс гурван үеээс бүрдсэн үгсийг бич. Үгийг зураасаар салгаж, тодотгол нэмнэ үү.

Газар, гудамжинд, (дээр) нар, том, so-b-ka.

6. Номын хавтасны дизайн хийх.

7. Үгийн үсэг, авианы тоог заа.

шидэлт - 8 оноо, 6 од.
Энэ нь санагдав - 8 оноо, 7 од.
холтос - 5 оноо, 5 од.
ах дүүс - 6 оноо, 6 од.

8. Текстийн агуулгад тулгуурлан кроссворд тааварлаарай.

Уран зохиолын унших хичээлийн тэмдэглэл, 1-р анги


Зүйл
: Уран зохиолын уншлага
Анги
:1
Хичээлийн сэдэв
: К.Ушинский “Тоглож буй нохой” Бага сургууль 21р зуун
Хичээлийн төрөл:
шинэ ажилтай танилцах. Зорилго: үр бүтээлтэй унших технологиор дамжуулан боловсролын үр дүнд хүрэх.
Даалгаварууд:
1. Сэдвийн ур чадварыг сайжруулах:
СОНСОХ (сонсох)
- багшийн гүйцэтгэсэн урлагийн бүтээлийг чихээр мэдрэх; - агуулгын талаархи асуултанд хариулах; - бүтээлийн төрлийг тодорхойлох
УНШИЖ БАЙНА
- гарчиг, дүрслэл дээр үндэслэн агуулгыг таамаглах - баатрын дүрийг тодорхойлох материалыг олох (багшийн тусламжтайгаар - текстийг уншиж байхдаа зохиогчтой харилцан яриа өрнүүлэх - гарчгийн сонголтыг тайлбарлах.
ЯРИА ХАРИЛЦАХ СОЁЛ
- уншсан зүйлдээ хандах хандлагаа илэрхийлж, зөвтгөх 1. УУД бүрдүүлэх: урьдчилан таамаглах; гүйцэтгэлийн үр дүнг үнэлэх (Зохицуулалтын UUD);
- танин мэдэхүйн зорилгоо тодорхойлох; нотлох баримт гаргах; шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах; ярианы хэллэгийг ухамсартайгаар бүтээх (Танин мэдэхүйн UUD); - асуулт асуух; санаа бодлоо бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх (Харилцааны UUD); - баатруудын үйлдлийг үнэлэх (Хувийн UUD). Тоног төхөөрөмж: - сурах бичиг, 14-р хуудас Хичээлийн явц
Үе шатууд

хичээл

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутнуудын үйл ажиллагаа

Төлөвлөсөн

үр дүн

(сэдэв)

Төлөвлөсөн үр дүн

(хувийн болон мета сэдэв)

Хамтран ажиллах

хүртэл бичнэ үү

унших

1. Урьдчилан таамаглах (урьдчилан таамаглах

агуулга)
-Өнөөдөр бид К.Ушинскийн “Нохой наадагч” бүтээлтэй танилцах болно _14-р хуудасны сурах бичгүүдийг нээ -Нэрээр нь бид үлгэр, үлгэр уншихыг тодорхойлж болно. -Гарчиг, дүрслэл дээр үндэслэн зохиол юуны тухай болохыг хэлж болох уу?
2. Зорилгоо тодорхойлох
-Нууц гэж юу байдгийг та мэдэх үү? Нууцууд юунд зориулагдсан вэ? Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярих болно гэж та бодож байна вэ? Бид үлгэр унших болно - Үлгэрийг ихэвчлэн ингэж нэрлэдэггүй. - Бид тоглож байсан нохдын тухай унших болно - Нууцлаг. Ямар нэг зүйл нуугдаж байна. Нууц. Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлэх - Бүтээлийн төрлийг тодорхойлох. Контентыг гарчигаар нь таамаглах. Тэд санал бодлоо илэрхийлж байна. Нотлох баримт гаргаж өгөх (ТАНИНХИЙН УУД) Санаа бодлоо бүрэн дүүрэн, үнэн зөвөөр илэрхийлэх (COMMUN.UUD) Урьдчилан таамаглах (REGUL.UUD)

Хамтран ажиллах

текст оруулах

цаг

унших
1
.- Текстийг ашиглан уншиж байна

техник ашиглах: "харилцан яриа"

унших.

2. Ерөнхий яриа
-Ямар нохой байсан бэ? -Ямар дүр байж болох вэ? _ Зохиолч энэ тухай хэрхэн бичсэнийг уншина уу. - Тэгээд Полкан? _ Нохой харж байхдаа Володя юу гэж хэлснийг бичвэрээс уншина уу? _ Яагаад Володя Полканыг багаас хичээл заахаар шийдсэн юм бэ? -Володя хэнийг гомдоож чадах вэ? 3-ыг уншина уу.
Өгүүллэгийг илэрхийлэлтэй унших

оюутнууд
Тэд текстийг сонсож, унших явцыг дагаж, "зохиогчтой яриа хэлэлцээ" хийдэг - Бяцхан. - Хөгжилтэй, дэггүй. -Том. Түр хүлээнэ үү, тэр чамаас хичээл асуух болно, тэр чамд хичээл заах болно. Магадгүй тэр өөрөө багачуудыг гомдоосон байх, том, хүчтэй нь бага, сул доройгоо гомдоохоос ичдэг. Уншсан зүйлдээ хандах хандлагаа илэрхийлж, зөвтгө. Текстээс баатрын шинж чанарыг тодорхойлох материалыг ол. Шаардлагатай мэдээллийг задлах Танин мэдэхүйн UUD). Ухамсартайгаар ярианы хэллэгийг бүтээх (Танин мэдэхүйн UUD). Баатруудын үйлдлийг үнэлэх (Хувийн УУД). Бодол санаагаа бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх (Харилцааны UUD).
Хамтран ажиллах

текст
1.- Володягийн аав яагаад түүнийг буруушаав? Тэр яаж тоглохоо мэдэхгүй байсан, Үндсэн хэсгийг томъёолж, шаардлагатай мэдээллийг Танин мэдэхүйн UUD).

дараа

унших
-Полкан ямар нууцыг мэдсэн бэ? Ямар нууцууд байдаг вэ? 2. Бүтээлч даалгавар. Бяцхан хүүхдүүдийг гомдоосон "Хэрхэн зөв тоглох вэ" үлгэрийг аман хэлбэрээр зохио. Том, хүчтэй нь жижиг, сул дорой хүмүүсийг гомдоох нь ичгүүртэй гэдгийг Полкан мэддэг - Нөхөрлөл, зан авир, сайн суралцах нууц. бодол Амаар өгүүлбэр зохио. Ухамсартайгаар ярианы хэллэгийг бүтээх (Танин мэдэхүйн UUD).
Тусгал
Та өнөөдөр ямар шинэ бүтээл уншсан бэ? - Энэ бүтээлийн зохиогч хэн бэ? Өгүүлбэрүүдийг үргэлжлүүлэх замаар хичээл дээрээ хийсэн ажлаа дүгнэ: Би ойлгосон ... Би гайхсан .... Би хүссэн …. К.Ушинский Нохой тоглож байна. Өгүүлбэрүүдийг амаар гүйцээнэ үү. Гүйцэтгэлийн үр дүнг үнэлэх (Зохицуулалтын UUD). Ухамсартайгаар ярианы хэллэгийг бүтээх (Танин мэдэхүйн UUD).
К.Ушинский
. Володя цонхны дэргэд зогсоод гудамж руу харвал Полкан хэмээх том нохой наранд шарж байв. (Та зохиогчоос ямар асуулт асуумаар байна? "Том" гэдэг үгийг ямар үг орлох вэ? Полканыг хэрхэн танилцуулсан бэ?)
Бяцхан Пуг Полкан руу гүйж очоод түүн рүү хуцаж эхлэв; тэр асар том сарвуу, амаа шүдээрээ шүүрэн авч, том, гунигтай нохойд маш их зэвүүцсэн бололтой. Та "уйтгартай" гэж юу гэсэн үг вэ? Дараа нь юу болох вэ? Яагаад? Түр хүлээнэ үү, тэр чамаас асуух болно! - гэж Володя хэлэв. "Тэр чамд хичээл заах болно." ("Чамд хичээл заана уу?" гэж юу гэсэн үг вэ?) Гэвч Мопс тоглохоо больсонгүй, Полкан түүн рүү их нааштай харцаар харав. (сайхан сэтгэлээр) Володягийн аав. "Полкан чамаас илүү эелдэг" гэж хэлэв. Бяцхан дүү нар чинь чамтай тоглож эхлэхэд чи тэднийг хавчуулснаар дуусах нь дамжиггүй. Том, хүчтэй нь жижиг, сул дорой хүмүүсийг гомдоох нь ичмээр зүйл гэдгийг Полкан мэддэг.

Зохиогчийн мэдээлэл

Митракова Ирина Давидовна

Ажлын байр, албан тушаал:

MBOU "Siversaya Gymnasium", багш

Ленинград муж

Хичээлийн онцлог (хичээл)

Боловсролын түвшин:

Мэргэжлийн анхан шатны боловсрол

Зорилтот үзэгчид:

Багш (багш)

Анги(ууд):

Зүйл(үүд):

Уран зохиолын уншлага

Хичээлийн зорилго:

Зорилтот: К.Д.Ушинскийн "Тоглож буй нохой" түүхийг танилцуулж, дүн шинжилгээ хийх.

Хичээлийн төрөл:

Хосолсон хичээл

Ангийн сурагчид (аудитория):

Ашигласан сурах бичиг болон сургалтын хэрэглэгдэхүүн:

Ефросинина Л.А. Уран зохиолын уншлага 1-р анги

Товч тодорхойлолт:

1-р ангийн уран зохиолын уншлагын хосолсон хичээл. Уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх.

1. Ангийн зохион байгуулалт

Сайн уу.

Би маш их баяртай байна

Манай найрсаг ангид ороорой

Миний хувьд энэ нь аль хэдийн шагнал болсон

Таны ухаалаг нүдний гялбаа

Бид ажилдаа бэлдлээ.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх

Одоо бидний хичээл юу вэ? (уран зохиолын унших хичээл)

1-р ангид уран зохиолын уншлагын хичээлээр бид юу сурдаг вэ? (зөв уншиж сурах, төрөл жанрын бүтээлтэй танилцах, зохиолд дүн шинжилгээ хийж сурах, зохиолчдын амьдрал, уран бүтээлтэй танилцах, асуултад зөв хариулж сурах, шинэ үгийн утгыг сурах, сэдвээ тодорхойлж сурах, хэлсэн үг. текст дотор)

Энэ ажилд бидэнд юу тусалдаг вэ? (Любовь Александровна Ефросининагийн "Уран зохиолын уншлага" сурах бичиг, ажлын дэвтэр, уран зохиолын сонсох хичээл)

Бид ямар текст уншиж байна вэ? (уран сайхны)

Уран зохиолын зохиолд ямар төрлүүд багтдаг вэ? (шүлэг, үлгэр, үлгэр)

Уран зохиолын текстийн талаар бид аль хэдийн юу мэддэг вэ? (Текст бол харилцааны хэрэгсэл юм. Уран зохиолын зохиолууд нь мэдээлэл, тухайлбал мэдлэг, бидний тайлж сурдаг нууцыг агуулдаг)

Уран зохиолын зохиол нь том жижиг нууцаас бүрддэг.

Нууцыг олж мэдэхэд бидэнд юу тусалдаг вэ? (алсын хараа, сонсгол, төсөөлөл, уран зөгнөл, хувийн туршлага)

Уран зохиолын текстийг янз бүрээр тайлбарлаж болно.

Тайлбарлах нь юу гэсэн үг вэ? (өөр өөр аргаар тайлбарлах гэсэн үг.

- “Тайлбарлах” гэдэг нь утгыг тайлбарлах гэсэн утгатай.

Энэ үг нь "ярих" гэсэн үгнээс гаралтай. Мөн "ашиг тус" буюу тэдний хэлснээр "ашиглах".

Уран зохиолын текст нь нэг биш, хэд хэдэн утгатай байдаг. Уран зохиолын текст нь мөсөн уултай адил юм: харагдах зүйл бол мөсөн блокны жижиг хэсэг бөгөөд том хэсэг нь усан дор нуугдаж байдаг.

Тийм ч учраас сайн номнууднэгээс олон удаа дахин уншиж болно. Үргэлж өөртөө ашиг тустай, тааламжтайгаар.

Яруу найрагч Марина Цветаева унших тухай ярилаа: "Шийдэхгүй бол унших нь юу вэ, нууцыг судлах ..."

Унших нь юуны түрүүнд ХАМТЫН БҮТЭЭЛЧ БАЙДАЛ юм

ЯРИЛЦЛАГА

НЭГДЭЛ

Та хэн гэж бодож байна вэ? (баатруудтай нөхөрлөх, тэднийг ойлгох, зохиолчтой ярилцах)

A.S.-ийн ярилцагч болох нь үнэхээр сэтгэл хөдөлгөм. Пушкина, Л.Н. Толстой, М.М.Пришвин...

3. Асуудлын томъёолол

Одоо өмнөх хичээлүүд дээр зурсан хэлхээгээ санацгаая.

Картуудаа урд байрлуулж, зөв ​​дарааллаар нь сэргээ.

Та схемийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хөгжилтэй шүлэг, түүх бүрт

Үлгэр, дуунд, тэр ч байтугай хэллэгээр -

Бодоод үз л дээ, сайн ажигла

Энд хамгийн чухал санаа байна.

Энэ нь үргэлж шууд нээгддэггүй.

Мөр мөрөө, өгүүлбэр хэллэг -

Зүгээр л бодоод үз, сайн хараарай -

ХАМГИЙН ЧУХАЛ БОДОЛ илэрнэ.

Текст болгонд бүхэл бүтэн текст нь "захиалах" үндсэн санаатай байдаг.

Энэ

САНАА

Тиймээс, хичээлийн төгсгөлд бид түүхийн санааг тодорхойлохыг хичээх болно.

4. Шинэ материал

Бид К.Д.Ушинскийн "Тоглож буй нохой" үлгэртэй ажиллах болно.

Константин Дмитриевич Ушинский (1824-1871) Тула хотод төрсөн, бага насаа Новгородын ойролцоо, эцэг эхийнхээ жижиг эдлэнд өнгөрөөсөн. Ахлах сургуулиа төгсөөд,
Ушинский Москвагийн их сургуулийн Хууль зүйн факультетэд элсэн орж, гайхалтай төгссөн. 1854 онд 30 настайдаа Ушинский эхлээд Оросын уран зохиолын багшаар, дараа нь Гатчинагийн өнчин хүүхдийн хүрээлэнд байцаагчаар томилогдов. К.Д. Ушинский боловсролын хоёр ном хэвлүүлсний нэг нь цагаан толгой юм. Сурах бичгүүд нь анхан шатны уншихад зориулагдсан бөгөөд боловсролын шинж чанартай өгүүллэг, өгүүллийг агуулсан байв.

Тэр удаан амьдарсангүй: 47 настайдаа нас барсан боловч богинохон насандаа маш их зүйлийг хийсэн. Тэрээр өдрийн тэмдэглэлдээ “Эх орныхоо төлөө аль болох их сайн сайхныг хийх нь миний амьдралын цорын ганц зорилго, би бүх чадвараа түүнд чиглүүлэх ёстой” гэж бичсэн залуу насны мөрөөдлөө биелүүлсэн.

К.Ушинскийн бүтээлүүд залуу уншигчдын дуртай.

2) Анхдагч ойлголт.

Сурах бичгээ нээ, хуудас 14

Дүрслэлийг хар.

Энэ түүх хэний тухай, юуны тухай байх болно гэж та бодож байна вэ? (нохойн тухай, жижиг ба том нохой, нохой хэрхэн тоглодог тухай ...)

Уншсаны дараа бидний зөв эсэхийг ойлгох болно.

Сонсооцгооё...

Нохойнууд ямар байсан бэ? (том, жижиг)

Тэдний хоч нь юу вэ7 (Полкан, Пуг)

Та нарын хэд нь үлгэр уншиж сурахыг хүсдэг вэ?

БИЕИЙН МИНУТ

Бид бага зэрэг амарна

Босоод гүнзгий амьсгаа авцгаая.

Гараа хажуу тийш, урагш,

Баруун, зүүн эргэх.

Бидний алхсан түүхийн дагуу,

Бид зохиолыг нь үзсэн.

Тэд бие бие рүүгээ харав

Тэгээд тэд дахин суув.

3) Амьсгалын аппарат бэлтгэх.

Амьсгалын аппаратаа цаашдын ажил, уншихад бэлтгэцгээе.

Өгүүлбэр дуустал амьсгалаа барь.

Дуу чимээ:zhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzhzh10 урэх.

Шүжигнэх: шшшххххххх 12 рубль, ш ш ш ш ш 6 рубль.

Бид цоорсон бөмбөгөөс агаарыг гаргадаг; sssssssss 10r., sssssssss 8r.

Сайн хийлээ!

4) Текстийг унших.

Бид амьсгалаа хянаж текстийн догол мөрийг уншдаг.

1 догол мөр

Юу болж байгааг бид хэний нүдээр харах вэ? (Володя хүүгийн нүдээр)

2 догол мөр

Уншицгаая. Нохойн тайлбарт анхаарлаа хандуулна уу.

Полканы талаар бид юу сурсан бэ? (том, гунигтай, том сарвуу, нааштай харагдаж байв)

Том гэж юу гэсэн үг вэ, яаж өөрөөр хэлэх вэ7 (насанд хүрсэн)

"Гүнтгэр" гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (ааш муутай, гунигтай, гунигтай)

"Таатай" гэж юу гэсэн үг вэ? (өгөөмөр, өгөөмөр, хэн нэгний талд)

Хэрэв тэр жижиг бол түүнийг ямар дүр төрхтэй болохыг тааварлаарай? (Зөгөөтэй, дэггүй, хөгжилтэй, ихэмсэг)

Пүг Полкантай хэрхэн харьцаж байсныг олж уншина уу? Чи юу хийсэн бэ? Үйлдлийн үгсийг олоорой. (гүйж, шидэж, хуцаж эхлэв; шүүрэн авч, маш их ядаргаатай болсон)

Нохой тоглосон уу?

Нохой харж байхдаа Володя юу гэж хэлснийг уншина уу? ("Хүлээгээрэй, тэр чамд хичээл заана!" гэж Володя хэлэв. "Тэр чамд хичээл заах болно")

Володя яагаад Полканыг Пүгд хичээл заах ёстой гэж шийдсэн бэ? (хүү жаахан хүүхдүүдийг гомдоож, тэвчээргүй байсан байх)

3 догол мөр

Сүүлийн догол мөрийг өөртөө унш.

Володя хэнийг гомдоож болохыг олж мэдээрэй? (дүү, дүү нар

Залуус аа, текстээс Володя аль хэдийн ах, эгчтэй эсэх нь тодорхойгүй байгаа ч ухаалаг аав нь хүүдээ анхааруулж байна.

Гол үгсийг олоорой. Үүнийг уншсан.

(том, хүчтэй нь жижиг сулыг гомдоох нь ичмээр юм)

Энэ юу вэ, би өөр яаж хэлэх вэ? (зохиогчийн зорилго, гол бодол, санаа)

5. Доод шугам

Сүлжээ рүүгээ буцаж орцгооё.

Амьдралдаа залуус аа, энэ нууцыг ашиглахаа мартуузай.

Уран зохиолын урлагийн бүтээлүүдийг судалснаар бид амьдралд хэрэг болох олон нууцыг олж мэдэх болно.