Гэр Бүрхүүлтэй хэл Танин мэдэхүйн хөгжлийн тэжээвэр амьтдын дунд бүлэг. МХТ-ийг ашиглан дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй: Гэрийн тэжээмэл амьтад

Танин мэдэхүйн хөгжлийн тэжээвэр амьтдын дунд бүлэг. МХТ-ийг ашиглан дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй: Гэрийн тэжээмэл амьтад


Хэл ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй дунд бүлэг"Гэрийн тэжээвэр амьтад ба тэдний төл"

Зорилго: бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх аман яриахүүхдүүд, гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны амьдралын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын зорилтууд : тэжээвэр амьтдын амьдралын өвөрмөц байдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх, өргөжүүлэх; насанд хүрсэн амьтад болон тэдний нялх хүүхдийг ялгахыг хүүхдүүдэд заах.

Хөгжлийн даалгавар : холбогдсон яриаг хөгжүүлэх; гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны үгсийн санг бүрдүүлэх, идэвхжүүлэх; хүүхдийн сониуч зан, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх; хөгжүүлэх харааны ойлголт.

Боловсролын : хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагаамьтдад; насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах соёлыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх; уран зохиолын сонирхол.


Арга, техник: шалгалт, шүлэг унших, оньсого, асуудалтай асуулт тавих, харилцан яриа.
Материал, тоног төхөөрөмж: тоглоом, тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушнууд, "Хэний ээж вэ?" Хүүхдийн жүжиг, "Гэрийн тэжээвэр амьтад" хайчилбар зураг, шүлэг, амьтдын тухай оньсого.
Урьдчилсан ажил: амьтдын тухай яриа, "Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдвээр зураг үзэх, "Манай хашаанд" дидактик тоглоом хийх.

Хичээлийн явц.

Багш гартаа сагс барьсаар бүлэгт ордог. Тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгосноор хүүхдийн анхаарлыг татдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, би тантай уулзахаар хэнийг авчирсаныг бодоорой. Муурны тухай оньсого уншина уу:


Ямар амьтан надаар тоглож байна вэ? -

Уйлахгүй, инээхгүй, хуцахгүй,

Бөмбөг рүү дайрдаг

Сарвууг сарвуунд нуудаг.

Хамар нь сахалтай,

судалтай үслэг цув,

Байнга угаах

Гэхдээ би усны талаар мэдэхгүй. (муур)

Хүүхдүүд оньсого сонсдог. Тэд санал бодлоо илэрхийлж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сонирхолтой, та үүнийг муур гэж яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мэдээжийн хэрэг, энэ бол муур (сагснаас муурны тоглоом гаргаж авдаг). Залуус аа, энэ бол надад хэлээч насанд хүрсэн муурэсвэл зулзага уу? Тэр юу идэх дуртай вэ? Энэ гэрийн тэжээвэр амьтан уу эсвэл зэрлэг амьтан уу?

Хүүхдүүд үүнийг хараад багшийн асуултад хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та ямар тэжээвэр амьтдыг мэдэх вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Төрөл бүрийн амьтдыг (морь, үхэр, нохой, гахай, ямаа) дүрсэлсэн зургуудыг үзэхийг урьж байна.

Хүүхдүүд зурган дээр байгаа амьтныг нэрлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ амьтан хүнд ямар ашиг тустай вэ? (зураг дээрх бүх амьтдын талаар асууна).

Хүүхдүүд: Морь - хүнд ачаа, үхэр - сүү өгдөг, нохой - хүн хамгаалдаг, ямаа - сүү, гахай - мах өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ амьтан хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Нохойамьдардагүржүүлгийн газарт. ЯмааамьдардагСаравч дахь морьамьдардагжүчээнд гахайамьдардаггахайн хашаанд.Үхэрамьдардагамбаарт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тосгонд нэг газар байдаг,Хаанаамьдрахгэрийн тэжээвэр амьтдыг "амбаар" гэж нэрлэдэг.

Хурууны гимнастик.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (бид хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)

Бид амьтдыг юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (чөлөөт гараараа асуулт асуух дохио зангаа)

Хамгийн ойр, хамгийн үнэнч (бид ярилцагч руу нэг гараа даллана)

Хүн бүр тэднийг мэддэг байх (бид нэгэн зэрэг алгаа таших)

Морь, үхэр, нохой, муур (хуруугаа ээлжлэн нугалах)

Бид тэднийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ? Жаахан бод (асуух дохио зангаа)

Тэд эзэнтэйгээ хамт байшинд амьдардаг (байшин хэлбэрээр гар нийлэх)

Тиймээс хүн бүр тэднийг гэртээ дууддаг.

Гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай оньсого хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Би та нарт оньсого хэлье, та энэ амьтны дүрстэй зургийг олоорой.


Сахал, үслэг, хөлтэй,

Чих, сүүл, эвэр.

Би хөхрөх ч дуулдаггүй -

Би чамд сүү өгье.

Би маш их догдолдог!

Тэгээд би толгойгоо гудайлгаж байна. (ямаа)

Зам дагуу хэн үсэрч байна вэ? Клак-клак-клак.

Хэн ийм дэгжин хөлтэй вэ? Клак-клак-клак.

Түүний дэл торгомсог,

Тэр хөгжилтэй, хөгжилтэй байдаг.

Түүний үс маш гөлгөр

Тэр бидэн рүү гүйж байна ... (морь.)

***
Тэр өвс идэж, зажилж, чимээгүй байна ...

Тэгээд хагас өдрийн турш тэр бувтнана:

Миний талыг илэх -

Би чамд шинэ сүү өгье! (үхэр)

***
Надад чамаас асуух асуулт байна -

Хэн ам хамраа бохирдуулсан бэ?

Хэн өдөржин шалбаагт суудаг вэ?

Гэнэт гонгиноод тэр чам руу харж байна.
Найзууддаа хэлээч -

Түүний нэр хэн бэ - (гахай).

Цагаан сүүл, хар хамар

Тэр бидний шаахайг аваад явсан

Орны доорх буланд -

Тэгээд тэр үүнийг өгөхийг хүсэхгүй байна. (Гөлөг)

Багш ээлжлэн оньсогоноос гэрийн тэжээмэл амьтдын барималуудыг байрлуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын минут.

Энд хар муур ирлээ.

(Хөлөө өндөр өргөсөн алхмууд.)

Нуугдсан - хулганыг хүлээж байна.

(Хөлсөж, гараа өвдөг хүртэл.)

Хулгана нүхийг тойрон гарах болно.

(Босоод, эргэх.)

Мөн энэ нь мууранд тохирохгүй.

(Гараа хажуу тийш)

Асуудлын нөхцөл байдал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, манай тэжээвэр амьтад хүүхэдтэй, гэхдээ бүгд холилдсон. Юу хийх вэ? Ээж бүр хүүхдээ олж авцгаая.

(Ширээн дээр гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний зулзагануудын дүрс бүхий картууд байдаг. Хүүхэд бүр ээжийгээ олохын тулд зөв сонголт хийх шаардлагатай.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, манай муур жаахан уйтгартай байна. Түүнийг өхөөрдөж, сайхан үгс хэлцгээе.

Хүүхдүүд муурыг эелдэг үгс гэж нэрлэдэг (хайртай, үзэсгэлэнтэй, сайхан)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт зурган дээр үзүүлсэн амьтныг тоолох саваанаас цуглуулахыг санал болгож байна. Та хэнийг авсан бэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, та хичнээн их зүйлийг мэддэг, хийж чадах вэ. Бид хэний тухай яриад байсан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та гэрийн тэжээвэр амьтдын талаар өөр юу сурмаар байна вэ?

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага

"Хонх" цэцэрлэг

Ноябрск хотын захиргаа

(MBDOU "Хонх")

Ноябрск, Ямало-Ненецкийн автономит тойрог

Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа

уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх талаар

хүүхдүүдтэй ахлах бүлэг

"Тэжээвэр амьтад"

Бэлтгэсэн:

хоёрдугаар улирлын багш ангилал

MBDOU "Хонх" Ноябрск

Евдокимова Галина Ивановна

Сэдвийн хичээлийн хураангуй: "Тэжээвэр амьтад" (ахлах бүлэг)

Даалгаварууд:

Гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх.

(тэд юу иддэг, хаана амьдардаг, ямар ашиг тус авчирдаг)

-ээр ялгах гадаад шинж тэмдэгболон бүтэц.

Оньсого хэрхэн тайлж, хариултаа зөвтгөх талаар үргэлжлүүлэн заа.

Хөгжүүлэх бүдүүн моторт ур чадвар, зохицуулалт, харааны болон сонсголын санах ой.

Тохиромжтой яриа, дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн ярианы болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх,

Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил.

Гэрийн тэжээвэр амьтантай эсэх, хаана амьдардаг, тэднийг хэрхэн асрах, юу тэжээх талаар хүүхдүүдтэй ярилцах.

"Гэрийн тэжээвэр амьтад ба тэдний хүүхдүүд" цувралын зургуудыг үзэж байна. Гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай шүлэг, хүүхдийн шүлэг уншиж, заримыг нь цээжлэх.

Эцэг эхчүүдтэй ярилцах, тоглоом сонгох, хүүхдүүдтэй шүлэг цээжлэх зэрэгт туслах.

Тоног төхөөрөмж:гэрийн тэжээвэр амьтдыг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд. дидактик тоглоом"Дөрөв дэх сондгой", амьтны дүрс бүхий карт b.w. , карт, амьтныг дуусгах, хайчлах зураг (муур) А-3 хэмжээтэй, өнгөт харандаа, гэрийн тэжээвэр амьтдын жижиг тоглоом.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд хагас тойрог дээр зогсож, багш шүлэг уншдаг.

Гэрийн тэжээвэр амьтдад

Бид тэдгээрийг авна

Бид хэнтэй ойр дотно харилцаатай байдаг;

Үхэр, адуу

Хонь, ямаа

Бид тэднийг хүйтэн жавараас дулаацуулдаг.

Бид тэднийг хооллож, ууж,

Хэрэв бидэнд үс засах шаардлагатай бол

Бид тэднийг энхрийлэн илж, үргэлж халамжилдаг.

Тэд бидэнтэй холбоотой байдаг

Зарим нь бидэнд сүү, цөцгий өгдөг.

Бусад нь биднийг хаа сайгүй уйгагүй авч явдаг.

Шүлэг хэний тухай ярьж байна, бидний хажууд хэн амьдардаг вэ, бид малыг хэрхэн тэжээдэг вэ?

Багш хүүхдүүдийг урьж, охид, дараа нь хөвгүүд сууна. Самбар дээр зургуудыг байрлуулж, хүүхдүүд амьтдыг нэрлэнэ.

Оньсого хийдэг.

Хамар нь дугуй хэлбэртэй,

Мөн дэгжин сүүл нь зүүгээр сүлжсэн байна.

Ээж бол гахай, аав бол гахай.

Тэр бол тэдний хайртай хүү. (Гахайн)

Би чамд хэлье: "Би-би-би!

Өвөлдөө бэлдээрэй!

Миний үсийг хурдан хайчилж ав

Тэгээд өөрөө оймс нэх!" (Ямаа)

Улаан сүүн бүтээгдэхүүн

Өдрийн болон шөнийн зажлуур:

Эцсийн эцэст, өвс нь тийм ч амар биш юм

Сүү болгон хувиргана. (Үхэр)

Хурдан гүйлтийн аварга,

Заримдаа би тэрэг унадаг.

Авга ах намайг авчирсан

Ус, өвс, овъёос. (Морь)

Хүний жинхэнэ найз,

Би дуу болгоныг маш тод сонсдог.

Би маш сайн үнэрлэх мэдрэмжтэй

Хурц нүд, хурц сонсгол. (нохой)

Би хашааны хажуугаар мөлхөж байна

Би ан хийх гэж байна.

Хулганууд нүхэнд нуугдаж,

Би тэднийг удаан хугацаанд ажигласан. (муур)

Уулын дээгүүр, хөндий дээгүүр
Тэд үслэг дээл, кафтан өмсдөг.(Рам)

Тэднийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (амьтад). Яагаад? (Бие нь үслэг эдлэлээр хучигдсан, 4 сарвуутай (хөл); бие, ам, сүүлтэй; зулзагаа сүүгээр хооллодог.)

Эдгээр амьтад хаана амьдардаг вэ? (Хүний хажууд). Нэр нь юу вэ? (Гэрийн тэжээвэр амьтад) Яагаад? (Хүмүүс тэднийг халамжилдаг; тэд хүмүүст ашиг тусаа өгдөг.) Гэрийн тэжээвэр амьтад ямар ашиг тус авчирдаг вэ? (Үхэр сүү, мах өгдөг. Муур хулгана барьдаг. Нохой хүн, гэр орноо хамгаалдаг. Морь нь бараа, хүн тээвэрлэдэг. Ямаа мах, сүү, ноос өгдөг. Хонь мах, ноос өгдөг. Гахай мах, гахайн өөх, арьс.)

"Амьтны хэсгүүдийг харуулах" даалгавар

Хүүхдүүдэд амьтдын зураг бүхий хар цагаан картууд байдаг бөгөөд хүүхдүүд тэдэнд хэсгүүдийн нэрийг харуулдаг.

Биеийн тамирын хичээл "Туулай сунгасан"

Туулай сунгав
Нэг хоёр гурав дөрөв тав
Нэг удаа бөхийж, хоёр удаа бөхийлгөнө
Тэр сарвуугаа хажуу тийш нь дэлгэж,
Гэхдээ би лууван олсонгүй.
Бидэнд лууван авахын тулд
Бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

Тоглоом "Хэн алга байна"

Хурууны гимнастик.

Китти.

Би ганцаараа зам дагуу алхаж байсан (бид нэг хуруугаа харуулав)

Миний хоёр хөл надтай хамт алхсан (хоёр хуруугаа харуулав)

Гэнэт гурван хулгана гарч ирэв (гурван хуруугаа харуулах)

Өө, бид зулзага харсан! (хацар дээрээ гараа алгадаж, гараараа толгойгоо сэгсэрнэ)

Тэр дөрвөн хөлтэй, (дөрвөн хуруугаа харуул)

Сарвуу дээр хурц зураас байна (бид гарт байгаа зүйлийн гадаргууг хумсаараа зурдаг)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, (тоолох бүрт бид тохирох хурууны тоог харуулна)

Бид хурдан зугтах хэрэгтэй! (хоёр хуруу, долоовор, дунд хуруугаараа бид гадаргуугийн дагуу гүйдэг)

"Амьтдыг гүйцээх" даалгавар.

Зураач хагасыг нь зурж дуусаагүй байна, бид түүнд туслах хэрэгтэй.

Тоглоом "4 нэмэлт".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зургуудыг анхааралтай ажиглаад энд аль зураг байгааг хэлээрэй

илүүц, яагаад тэгж бодож байна вэ?

Зэрлэг амьтан учраас нэмэлт чоно.

Шувууны мах учраас нэмэлт галуу.

Зэрлэг амьтан учраас нэмэлт хэрэм.

Халуун оронд амьдардаг учраас нэмэлт сармагчин.

"Худал мэхлэлтийн нууцууд"

Нойрмог дуулж байна
Тахил дээр ... гахай?

Бид өглөө эрт бувтналаа
Манай хашаанд хонь байна уу?

"Би-яв-яв" Би хашгирч дассан
Бас тачигнасан туурай... бух уу?

Хаалган дээр чангаар хуцна
Хүмүүст зориулсан сэвсгэр... муур уу?

Би өчигдөр гэртээ хулгана авчирсан,
Манай сэвсгэр улаан... нохой?

Саравчны ойролцоо хөрс ухаж байна
Бяцхан гахайтайгаа... хоньтой юу?

Тэр намайг нугад бэлчээсэн

Ач охин эмээтэйгээ.

Би сүү хадгалсан

Тэгээд намайг... эрвээхэй (үхэр)

"Зураг хайчлах" хамтын даалгавар

(whatman хуудасны хэмжээ)

Доод шугам. Тэд хэний тухай яриад байсан бэ? Гэрийн тэжээвэр амьтад хаана амьдардаг вэ?

Хичээлийн сэдэв:Простоквашино хотод амралтаараа

Хөтөлбөрийн агуулга: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний нялх хүүхдүүдтэй танилцуулах. Харааны ойлголт, анхаарал, ажиглалтыг хөгжүүлэх. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг гэрийн тэжээвэр амьтдад зориулсан барилга байгууламжийг хооронд нь ялгахад нь урамшуулах: амбаар, малын хашаа, амбаар, үржүүлгийн газар. Загварын дагуу дизайн хийх ур чадварыг хөгжүүлэх. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хайрлах, тэднийг халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал:том барилгын багц, гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрс: үхэр, морь, нохой, муур Матроскин, тахиа, азарган тахиа, хүүхэлдэй - Федор авга ах. Дизайнерын барилгууд: үхрийн хашаа, амбаар, жүчээ, захидал, шууданчин Печкин.

Хичээлийн явц

Хаалга тогшиж, шуудан зөөгч Печкин орж ирэн: "Танд Простоквашиногийн захидал байна!"

Багш захидлыг уншаад:

"Хүүхдүүд ээ, бид та нартай нөхөрлөхийг үнэхээр хүсч байна, намрын амралтаараа манайд ирээрэй. Федор авга ах, Матроскин муур, Шарик нохой"

Багш хүүхдүүдийг Федор авга ах, Матроскин муур, Шарик нохой гэж хэн болохыг санахыг урьж байна. (хүүхдийн хариултыг хэлэлцэнэ)

Хүүхдүүд багшийн хамт Простоквашино руу хэрхэн хүрэхээ шийддэг үү? Тээврийн төрлийг тодорхойлох: автобус. Тэд үүнийг том шоогаар хийдэг. Тэд суудалдаа суугаад жолооч нь хэн болохыг тодорхойлоод замд гарна.

Өрөөний нөгөө үзүүрт Простоквашино тосгон баригджээ. Тэднийг Шарик нохой угтав. Тэр хүүхдүүдтэй мэндчилж, Федор авга ах, Матроскин муур хоёр амбаараас буцаж ирэх үед тэднийг Простоквашино тосгон руу харахыг урив.

Барьсан "Хэн хаана амьдардаг вэ?" дидактик тоглоом.

Багш барилгуудыг зааж, хүүхдүүдээс асуулт асууна.

- Та нарын хэд нь үхрийн хашаа гэж юу болохыг таасан бэ? (үхэр амьдардаг газар)

-Адуу хаана амьдрах вэ? ( жүчээнд)

-Тахиа, азарган тахиа хаана амьдрах вэ? (тахианы хашаанд)

— Үхэр, адуу, тахианы зориулалттай барилгууд юугаараа ялгаатай вэ? (хэмжээ)

- Үхрийн хашаа, жүчээ, амбаарыг хэн барьсан бэ? (хүн, хүмүүс гэх мэт)

— Хүмүүс яагаад байшингийнхаа хажууд үхрийн хашаа, жүчээ, саравч барьдаг вэ? (хүүхдийн хариултыг хэлэлцэнэ)

Оньсого тааварлаарай:

Бид гурван найзтай:

Нэг нь хооллож, нөгөө нь зөөдөг,

Гурав дахь хатагтай манаж байна уу?

(үхэр, морь, нохой)

- Үхэр, морь, нохой - эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (Гэрийн тэжээвэр амьтад)

Дараа нь Матроскин муур гарч ирэн хүүхдүүдтэй мэндчилж байна. Матроскин муур үнээний хүү Гаврюша зөвшөөрөлгүй ой руу зугтсан гэж хэлэв. Арай ядан тэр авга ах Федорын хамт түүнийг гүйцэж ирээд үхрийн байшинд цоожилжээ. Гэвч байшин Гаврюшагийн хувьд хэтэрхий жижиг болсон тул тэр дахин зугтаж чадах тул авга ах Федор амбаарт үлдэж, Гаврюшаг хамгаалав. Багш хүүхдүүдийг Юта Матроскин, авга ах Федор нарт туслахыг урьж байна. Хүүхдүүд багшийн хамт барилгын багц ашиглан Гаврюшад зориулж шинэ үхрийн хашаа барьж байна.

Матроскин муур хүүхдүүдээс асуулт асууж байна:

-Таны хэд нь үнээ хүнд ямар ач тустайг мэдэх вэ? (хүүхдийн хариултыг хэлэлцэнэ)

Федор авга ах хүүхдүүдээс асуулт асууна:

- Сүүгээр ямар хоол хийж болох вэ? (хүүхдийн хариултыг хэлэлцэнэ: цөцгий, цөцгийн тос, kefir, тараг гэх мэт)

Шарик нохой хүүхдүүдээс асуулт асуув:

- Морин байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ?

- Морь хүнд ямар ач тустай вэ? (хүүхдийн хариултыг хэлэлцэнэ)

Хичээлийн төгсгөлд байна дидактик тоглоом "Гурав дахь дугуй".

Хүүхдүүдэд амьтдын зурагтай картуудыг өгдөг. Хүүхдүүд аль амьтан нь сондгой болохыг тодорхойлох ёстой.

— Хурга, үнээ хоёр гэрийн тэжээвэр амьтан. Тэд хүний ​​хажууд амьдардаг. Үнэг бол зэрлэг амьтан, ойд амьдардаг. Үнэг бол нэмэлт амьтан юм. гэх мэт.

Багш хүүхдүүдэд цэцэрлэгт буцаж очих шаардлагатайг мэдэгддэг. Тэд автобусанд суугаад найзуудтайгаа салах ёс гүйцэтгээд замд гарав.

Наталья Петровская
"Тэжээвэр амьтад". Нээлттэй GCD-ийн хураангуй боловсролын талбарДунд бүлэгт “Харилцаа”, “Танин мэдэхүй”

Сэдэв: « тэжээвэр амьтад» .

Боловсролын бүс« Харилцаа холбоо» , « Танин мэдэхүй» .

Зорилтот:

Хүүхдүүдийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх Гадаад төрх, амьдралын хэв маяг, зуршил, оршин суугаа газрын тухай тэжээвэр амьтад, тэдний бамбарууш. Ерөнхий ойлголтыг бий болгох Гэрийн тэжээвэр амьтад. Энэ сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх;

Даалгаврууд:

Залруулах боловсролын зорилго.

тухай санаагаа нэгтгэх тэжээвэр амьтад, тэдгээрийн гадаад төрх ба амьдралын хэв маяг. Сэдвийн талаархи үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх « Гэрийн тэжээвэр амьтад» . Ерөнхий ойлголтыг бий болгох Гэрийн тэжээвэр амьтад. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах. Боловсрол–онок, -енок, -ат, -ят дагавартай нэр үг (бамбаруушны нэр тэжээвэр амьтад) .

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд.

уялдаа холбоотой яриа, харааны хөгжил, сонсголын анхаарал, сэтгэх, анхаарал хандуулах, амьсгалах.

Үе мөчний хөдөлгөөн, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг сайжруулах.

Залруулах, боловсролын зорилго.

Хамтын ажиллагааны ур чадвар, сайн санаа, хариуцлага, санаачлагыг бий болгох. халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх амьтад.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвтэй зургууд тэжээвэр амьтдын зураг, stencils тэжээвэр амьтад, соронзон самбар, хуудас цаас, харандаа, үе мөчний гимнастик бүхий объектын зураг, толь, хоолтой объектын зураг, объектын зураг тэжээвэр амьтадалдаатай зурсан, дуу хураагч, хөгжим - "санал өгөх амьтад» , бөмбөг.

Зохион байгуулах цаг.

Ярианы эмч: - Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр манайд хичнээн зочид ирсэнийг хараарай. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье. (Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг.)Одоо залуус над дээр ирээрэй.

Исгэрэх чимээ гаргах тусгай гимнастик. (Исгэрэх дууны зөв хэв маягийг бий болгохын тулд артикуляторын аппаратыг бэлтгэх)

Ярианы эмч:

Нурууг нь тэгшлээд, хөлөө зөв тавиад, толь авъя.

(Ярианы эмч дасгал бүрийн дараа шүлсээ залгих хэрэгтэйг сануулж байна)

(Хүүхдүүд толь авч, үзүүлбэр үзүүлдэг үе мөчний гимнастикярианы эмчилгээний эмчтэй хамт.

"Инээмсэглэл", "Хашаа", "Хусуур", "Хэлээ шийтгэ", "Слайд", "Доод шүдээ угаацгаая").

Өөрөө массаж хийх.

Одоо хичээлдээ бэлдцгээе. Бүгд тойрог дээр зогсоод миний араас давт.

ХАМТ Өглөөний мэнднүд, чи сэрүүн үү? (зовхинд массаж хийдэг)

Өглөөний мэнд, чи сэрүүн байна уу? (чихэнд массаж хийдэг)

Өглөөний мэнд бяцхан хамар, чи сэрлээ (хамрын далавчнууд массаж хийдэг)

Өглөөний мэнд үзэг ээ, та сэрлээ (гараа дээрээс доош нь цохих)

Өглөөний мэнд хөлөө, сэрүүн үү? (хөлийг дээрээс доош нь цохих)

Өглөөний мэнд нар, би сэрлээ! (хөлийнхөө хуруун дээр зогсоод гараа сунган инээмсэглэ).

Ярианы эмч: Одоо надтай хамт ширээн дээр ир.

Хэл ярианы эмч нь хашааны оршин суугчдыг илчилдэг.

Ярианы эмч: Хараач хэн бэ?

Хүүхдүүд: Амьтад.

Ярианы эмч: Шүлэг сонс "Баарны хашаа".

Эргэн тойрон ямар чимээ шуугиантай байна вэ? Хөгшин нохой чанга хуцдаг

Гэнэт морьд нь хорслоо: Хүргэн тэдэнд овъёос авчирсан.

Энд үхэр мэгшиж байна: "Мүү", хонины найрал дуу түүнийг цуурайтна.

Энэ ямар хачин хашаа болохыг би ойлгохгүй байна уу?

Малын амбаартай, цаана нь жүчээтэй, малын байртай

Мөн дэггүй, маш их чимээ шуугиантай хүүхдүүдэд зориулсан нуга,

Хурга, унага, төл, гөлөг хаана байна?

Хөгжилтэй гахайнууд - бүгд чадах чинээгээрээ хөгжилтэй байв.

Ярианы эмч: Надад хэлээч, хашааны бүх оршин суугчдын нэр хэн бэ?

Хүүхдүүд: Гэрийн тэжээвэр амьтад.

Ярианы эмч: Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг юм бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Ярианы эмч: Шүлэг « Гэрийн тэжээвэр амьтад» .

Эдгээр амьтад гэртээ амьдардаг,

Тиймээс тэднийг тэжээвэр амьтад гэж нэрлэдэг:

Үхэр адуу, хонь ямаа,

Бид тэднийг хүйтэн жавараас дулаанаар хамгаалдаг.

Бид тэднийг тэжээж, усалж, шаардлагатай бол зүсэж,

Бид тэднийг энхрийлэн илж, үргэлж халамжилдаг.

Тэд бидэнтэй холбоотой, маш дуулгавартай байдаг

Үнээ, ямаа тэдэнд сүү өгдөг,

Морь биднийг хол авч явна.

Хонь бидэнд дулаан ноос өгдөг.

Нохойнууд манай гэрийг хичээнгүйлэн хамгаалдаг.

Мэдээжийн хэрэг бүх муур байшингийн ойролцоо амьдардаг

Тэд бидний хоолыг хулганаас хамгаалдаг.

Мөн туулайнууд торонд чимээгүйхэн сууж,

Тэд тэндээс хүүхдүүд рүү хулчгар царайлдаг.

тухай яриа тэжээвэр амьтад

Ярианы эмч: Яг зөв! Өнөөдөр хичээл дээр бид ярилцах болно тэжээвэр амьтад.

Ярианы эмч: Өнөөдөр хичээл дээрээ бид заасан бүх зүйлээ давтах болно тэжээвэр амьтад.

Ярианы эмч:

Би чамд шидэт сагс авчирсан. Мөн дотор нь юу байгааг олж мэдэхийн тулд бид тодорхой ярих хэрэгтэй:

For - for - for - энд ямаа ирдэг.

Зу - зу - зу - Би ямаанаас айдаггүй.

PS - PS - PS - ямаа байхгүй.

(Ярианы эмчтэй нэг нэг хүүхэдтэй ярилцах)- чимээгүй, чанга.

Ярианы эмч: Мөн сагсанд зурагнууд байна.

Влас, над дээр ирээд шидэт сагснаас дурын зургийг ав. Үүнийг хар, үүн дээр хэн зурсныг нэрлэ?

Хүүхэд: Муур.

Ярианы эмч: Тийм шүү, Влас.

Муур юу хийж чадахыг надад хэлээч, бид зургийг самбар дээр өлгөх болно.

Хүүхэд: Муур сүүгээ тэвэрч, сарвуугаа долоож, унтдаг, дуугардаг, алхдаг, мяуладаг.

Ярианы эмч: Сайн байна, Влас! Сандал дээрээ суу.

Ярианы эмч: Алина, над дээр ирээд шидэт сагснаас нэг зураг ав. Үүнийг хар, үүн дээр хэн зурсныг нэрлэ?

Хүүхэд: Нохой.

Ярианы эмч: Тийм шүү, Алина.

Нохой юу хийж чадахыг надад хэлээч.

Хүүхэд: Нохой хуцах, архирах, алхах, унтах, хамгаалах, яс зажлах.

Ярианы эмч: Сайн байна, Алина! Сандал дээрээ суу.

Ярианы эмч: Вика, над дээр ирээд шидэт сагснаас нэг зураг ав. Үүнийг хар, үүн дээр хэн зурсныг нэрлэ?

Хүүхэд: Үхэр.

Хүүхэд: Үхэр хөгшин, сүү өгч, өвс хаздаг.

Хүүхэд: Ямаа. Ямаа сүү өгч, хөхөө - шинэ үг, өвс хазаж, алхаж байна.

Тоглоом "Тийм, тийм, тийм" гэж чанга алгадах, "Үгүй, үгүй, үгүй" гэж чимээгүйхэн гишгэх". Үйлдлүүдийг нэрлэ.

Ярианы эмч: Одоо бид тоглох болно, би танд өөр өөр үйлдлүүдийг хэлье, тэгээд чи надад хэлээч:

"Тийм, тийм, тийм" гэж чанга алгадах,

"Үгүй, үгүй, үгүй" гэж чимээгүйхэн гишгэв.

Ярианы эмч: Зөвшөөрч байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Ярианы эмч: Болгоомжтой байгаарай.

Үнээ сүү өгдөг (Тийм тийм Тийм).

Ямааны өгзөг (Тийм тийм Тийм).

Нохой сэтгүүл уншиж байна (үгүй үгүй ​​үгүй).

Муур унтаж байна (Тийм тийм Тийм).

Ямаа хөхдөг (Тийм тийм Тийм).

Үхэр ялаа (үгүй үгүй ​​үгүй).

Ямаа төлтэй юу? (Тийм тийм Тийм).

Муур зулзагатай юу? (Тийм тийм Тийм).

Үхэр жаахан үнээтэй юу? (үгүй үгүй ​​үгүй). Тэгээд хэн? - Тугал.

Нохойд бяцхан нохой бий юу? (үгүй үгүй ​​үгүй). Тэгээд хэн? - Гөлөг.

Морь нь жаахан морьтой юу? (үгүй үгүй ​​үгүй). Тэгээд хэн? -Унага.

Ярианы эмч: Сайн байна уу залуусаа, тоглоом таалагдсан уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Ярианы эмч: Залуус аа, ээжүүд нялх үрээ алдсан байна, тэднийг олоход нь тусалцгаая.

Биеийн тамирын минут. Бөмбөг тоглоом "Ээжийг ол". Боловсрол–онок, -енок, -ат, -ят дагавартай нэр үг.

Хэл ярианы эмч бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, хэлдэг "Ээж" тэжээвэр амьтан, мөн хүүхэд бөмбөг барьж аваад бамбарууш гэж хэлэв тэжээвэр амьтан. Тоглолтын дараа хүүхдүүд бамбаруушны зургийг ээждээ тарааж өгдөг.

Ярианы эмч: Залуус аа, ширээн дээрх нялх хүүхдүүдийн зургийг аваарай тэжээвэр амьтадмөн эдгээр зургуудыг ээжид нь тавь.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Ярианы эмч: Одоо суудалдаа суу. Тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом "Хэн юу гэж хэлэх вэ?"(Ономатопой дахь дуудлагыг тодруулах. Идэвхгүй үгийн толь бичгийг өргөжүүлэх (мяавах, хашгирах, шуугих, хашгирах, хөхрөх, сумлах).)

Ямаа сум хийдэг

Морь хорсож байна

Гахай хашгирав

Муур миулав

Нохой хуцдаг

Хонь махлах.

Тоглоом "Үүнийг эсрэгээр нь хэл". Сурах үг үүсгэх - антоним.

У амьтадГэр бүлд насанд хүрэгчид, хүүхдүүд хоёулаа байдаг. Насанд хүрэгчдэд амьтадбиеийн бүх хэсэг нь том, харин бамбарууш нь жижиг. Бид тантай тоглоом тоглох болно "эсрэгээр нь хэлэх". Би та нарт насанд хүрэгчдийн тухай ярьж байна амьтад, та бяцхан хүүхдүүдийн тухай ярьж байна амьтад.

Үхэр нь урт сүүлтэй, тугал нь богино сүүлтэй.

Нохой хүчтэй сарвуутай, харин гөлөг сул сарвуутай.

Морь урт дэлтэй, унага нь богино дэлтэй.

Хонь том эвэртэй, хурга жижиг эвэртэй.

Муурны дээр хурц шүд, мөн зулзага нь уйтгартай шүдтэй байдаг.

Гахай хатуу үстэй бол гахай зөөлөн үстэй.

Тоглоом "Хэнд юу дутагдаж байна?". Биеийн хэсгүүдийн нэрийг бататгах амьтад.

Залуус аа, та хэр сайн мэдэх вэ тэжээвэр амьтад, та эдгээр зургуудаас юу буруу байгааг харж байна уу?

Хэл ярианы эмч хүүхэд бүрт зургийг санал болгодог ямар нэгэн алдаатай тэжээвэр амьтан.

Хүүхдүүд алдааг олж, өгүүлбэрийг зөв форматлаж хэлэх хэрэгтэй. Эвэргүй бух. туурайгүй үхэр.

Хүүхдүүд шаардлагатай хэсгүүдийг бөглөнө амьтад.

Та юу авсан бэ, нэрлэ.

Одоо эвэртэй бух.

Тэгэхээр хэний эвэр вэ?

Одоо үнээ туурайтай болсон.

Тэгэхээр хэний туурай вэ?

Үхэр.

Тоглоом "Намайг хооллооч амьтад» . (Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (хэрэгслийн хэрэгслээр нэр үг хэрэглэх).)

Манайх байх амьтад аль хэдийн өлсөж байна. Бид тэднийг тэжээх хэрэгтэй.

Самбар дээр хүнсний бүтээгдэхүүний зураг өлгөөтэй байна. амьтад.

Хүүхдүүд гэр бүлээ сонгодог амьтны эмчилгээ.

Би үхэрт өвс өгье.

Би гахайг ногоогоор тэжээх болно

Би муурыг сүүгээр эмчилнэ.

Би хонинд өвс тэжээл өгье.

Би нохойг махаар дайлъя.

Би морьдыг овъёосоор дайлна.

Хичээлийн хураангуй. Аль тухай Өнөөдөр бидний ярилцсан амьтад?

ТУХАЙ тэжээвэр амьтад. (тэдгээрийг дахин нэрлээд оньсого тааварлаарай)

тухай оньсого амьтад. (Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.)

Би хоншоортой, сүүлний оронд дэгээ байдаг.

Би шалбаагт хэвтээд үглэх дуртай: "Oink-oink"! (гахай)

Хэдийгээр тэд хилэн сарвуутай ч намайг дууддаг "маажин".

Би хулганыг чадварлаг барьж, тавагнаас сүү уудаг. (муур)

Мөн цөцгий, kefir, сүү, амттай бяслаг,

Бид эрүүл байхын тулд алаг нь бидэнд өгөх үү? (үхэр)

Би хэн бэ - та өөрөө бодож байна уу? Би өвлийн улиралд чарга татдаг,

Тэд цас дундуур амархан гулсдаг. Зуны улиралд би тэрэг татдаг. (морь)

Би эзэнд үйлчилдэг - Би эзний гэрийн хамгаалагч.

Би чангаар архирч, хуцаж, танихгүй хүмүүсийг оруулдаггүй. (нохой)

21-р байр

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага " Цэцэрлэг№10"

Дунд бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

"Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдэв

Багш Павлова Светлана Леонидовна

Даалгаварууд:

"Танин мэдэхүй" боловсролын чиглэл

  • Гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдгээрийн бүтэц, орон байр, хоол хүнс, хүмүүст үзүүлэх ашиг тусын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлж, гүнзгийрүүлэх.
  • Сонсголын болон харааны ойлголт, санах ой, анхаарал, төсөөлөл, оюун ухааныг хөгжүүлэх.

Боловсролын салбар "Харилцаа холбоо"

  • Өргөтгөх толь бичигэнэ сэдвээр
  • Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.
  • Дууны зөв дуудлагыг ашиглахаа мартуузай.
  • Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.
  • Асуултанд тодорхой, чадварлаг хариулах чадварыг хөгжүүлэх

"Нийгэмшил" боловсролын салбар

  • Гэрийн тэжээвэр амьтдыг халамжлахыг хүүхдүүдэд заа.
  • Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хайрлах сэтгэлийг бий болгох.
  • Хүүхдэд бие биедээ найрсаг хандах, хашгирахгүйгээр тайван харилцах чадварыг төлөвшүүлэх.

"Биеийн тамир" боловсролын салбар

  • Хөдөлгөөнийг яриатай уялдуулж сур.

"Эрүүл мэнд" боловсролын салбар

Зорилтот:гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг баяжуулах

Толь бичиг:

Сэдэв:Гэрийн тэжээмэл амьтад: Үхэр-бух-тугал; морь-морь-унага; ямаа-ямаа-зага; хонь-хурга; гахайн гахай; муур-муур-зулзага; нохой -нохой -гөлөг.. Амьтны ашиг тус: ноос, сүү, мах.

Амаар:өсөх, халамжлах, хамгаалах, тээвэрлэх, өгөх, барих.

Чанарын:гэрийн (амьтад), үзэсгэлэнтэй, алаг, сэвсгэр, жижиг, улаан, хар.

Арга, техник: org. мөч, дүрслэлийг хараад, d/i “Гэр бүлээ нэрлэ”, “Тэжээвэр амьтдын ашиг тус” тоглоом, г/и “Зураг дээр хэн нуугдаж байна?”, яриа, асуулт, үр дүн.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи:физик минут.

,Материал:зурагт хуудас "Гэрийн тэжээмэл амьтад", чимэглэл, гэрийн тэжээвэр амьтдын барималууд.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг.

Үндсэн материал:

Сурган хүмүүжүүлэгч - Өнөөдөр хичээл дээр хэний тухай ярих гэж байгааг та оньсого тааварт олж мэдэх болно. 1..Таадаг оньсого:

1) Зөөлөн сарвуу, сарвуу дээр зураас. (Муур).

2) Тэр эзэнтэй найзууд,

Байшин хамгаалалттай

Саравчны доор амьдардаг

Мөн сүүл нь цагираг юм. (Нохой).

3) Өлсөж байна - моо,

Бүрэн зажлах,

Бяцхан хүүхдүүд

Сүү өгдөг. (Үхэр).

4) зүүгээр сүүл,

Өсгий хамар. (гахай).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та нарын өмнө амьтдын дүрс бүхий зурагт хуудас өлгөөтэй байна. Эдгээр амьтдыг юу гэж нэрлэдэг вэ, яагаад? Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ?

Хүүхдүүд: - Эдгээр нь тэжээвэр амьтад юм. тэд хүний ​​хажууд амьдардаг бөгөөд тэр тэдэнд анхаарал тавьдаг. Тэдний нийтлэг зүйл бол тэд бүгд үсээр бүрхэгдсэн биетэй, 4 сарвуу эсвэл 4 хөлтэй, сарвуу, ам, сүүлтэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Амьтны хөл нь амьтны сарвуунаас юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд: - Амьтны хөл нь туурайтай (морь, үхэр, ямаа, хонь), амьтны сарвуу (муур, нохой) нь дэвсгэр, сарвуутай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм шүү. Гэрийн тэжээвэр амьтдын зургийг олж, нэрлэ.

(Хүүхдүүд гэрийн тэжээвэр амьтдад нэр өгөх замаар даалгавраа гүйцэтгэнэ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -. Хүн амьтдыг хэрхэн халамжлах вэ?

Хүүхдүүд: - Хүн мал тэжээж, хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ямар нэгэн байдлаар тэжээвэр амьтад цугларав хашааны хашаамөн тэдний аль нь хүнд илүү хэрэгтэй вэ гэж маргаж эхлэв.

Гэрийн тэжээвэр амьтан бүр ямар ашиг тус авчирдагийг харцгаая?

Тоглоом "Тэжээвэр амьтдын ашиг тус"

o үнээ сүү, мах өгдөг; Түүний арьсаар савхин хүрэм, пальто, гутал, цүнх хийдэг.

o Ямаа сүү өгдөг; утас хийж, утаснаас дулаан хувцас нэхдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Үнээ, ямаа хаана сүү хуримтлуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: - Дэлэнд сүү хуримтлагддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм шүү. Дэлэнд сүү хуримтлагдаж, эзэн нь эдгээр амьтдыг сааж өгдөг.

Гахай мах өгдөг; Түүний арьсаар хүрэм, пальто, гутал, цүнх зэргийг хийдэг.

Муур хулгана барьдаг.

Нохой нь эзнийхээ гэрийг хамгаалж, цагдаа, хил, аврах албанд алба хаадаг. (Юуны төлөө?) Нохойг зэрлэг амьтан, шувуу агнахаар сургадаг. Хойд нутгийн ард түмэн нохойг морь унуулахдаа ашигладаг.

Морь хүнд ачаа, хүн тээдэг.

Хонь махаар хангадаг. Хонины ноосоор утас, утаснаас дулаан хувцас хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Таны бодлоор хэн хамгийн чухал тэжээвэр амьтан болсон бэ?

Хүүхдүүд: - Бүх тэжээвэр амьтад ашиг тустай учраас хүнд хэрэгтэй байдаг.

"Тугал" биеийн тамирын дасгал

Оньсого тааварлаарай:

Энэ бяцхан хүүхэд

Орны даавуу, живхгүйгээр унтдаг,

Тэр дөрвөн хөлтэй

Тэр гадуур хувцасгүй алхдаг.

Тэр хэлж чадахгүй: "Ээж ээ,

Би өлсөж байна!" Тиймээс

Өдөржингөө тэр зөрүүдлэн:

Энэ бол огт хүүхэд биш -

Энэ бол бага зэрэг ... (тугал).

Жаахан амарч "Тугал" дасгал хийцгээе.

Му-му - Би эвэртэй байна. (2 удаа үсрэх, эврийг хуруугаараа харуулах)

Му-му - Би сүүлтэй. (2 удаа үсрэх, нэг гараараа сүүлээ харуулах)

Му-му - Би том чихтэй. (2 удаа үсрэх, чихээ харуулах)

Му-мүү маш аймшигтай. (2 удаа үсрэх, айлгах)

Му-му- Би чамайг айлгана. (2 удаа үсрэх, айлгах)

Му-му - гор. (2 удаа үсрэх, өгзөг)

"Гэрийн тэжээвэр амьтад ба тэдний төл" яриа:

Надад хэлээч, тугал хэний хүүхэд вэ?

Зургийг хар даа, энд хэн зурсан бэ? Гэрийн тэжээвэр амьтдад нэр өг. (Багш хүүхдүүдэд гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний нялхсын зургийг харуулдаг.)

Үхэр - бух - тугал; Муур-муур-зулзага...

Харааны анхаарлыг хөгжүүлэх тоглоом "Зураг дээр хэн нуугдаж байна вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, зургийг анхааралтай ажиглаад, зурган дээр хэн нуугдаж байгааг надад хэлээч? (Хүүхдүүдийг гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрс бүхий зургийг үзэхийг урьж байна). Эдгээр ямар амьтад вэ?

Хурууны гимнастик:

"Муур" дасгал (хуруунуудаа нударгаараа зангидаж, гараа нударгаас тохой хүртэл илэв).

Kitty, Kitty, Kitty!

Жулиа зулзага руу залгалаа.

Гэртээ бүү яар, хүлээ!

Тэгээд тэр үүнийг гараараа илэв.

Тусгал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид ангид ямар амьтдын тухай ярьсан бэ?

Та аль амьтанд илүү дуртай вэ?

Хүн тэдэнд хэрхэн анхаарал тавьдаг вэ? Муур, нохойг хэрхэн зөв арчлах вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуусаа! Гэрийн тэжээвэр амьтдын хувьд бүх зүйл зөв байсан.

Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч; - Өнөөдөр гэртээ дуртай тэжээвэр амьтдаа зурж, маргааш зургаа авчрахыг санал болгож байна, бид "Бидний дуртай тэжээвэр амьтад" үзэсгэлэн зохион байгуулна.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай