Гэр Амнаас үнэртэх Проекктив техник "График диктант". Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа - график диктант Дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй - эхлэл цэгээс график диктант хийх

Проекктив техник "График диктант". Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа - график диктант Дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй - эхлэл цэгээс график диктант хийх

Людмила Кошанская
Хичээлийн хураангуй “Туулай. График диктант: нүдээр зурах" ( бэлтгэл бүлэг)

Сэдэв « туулай»

График диктант - нүдээр зурах»

(бэлтгэл бүлэг)

Зорилго: Цаасан дээр чиг баримжаа хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлээрэй эс

(орон зайн шинэчлэлт төлөөлөл: дээшээ доошоо,

баруун зүүн.);

Даалгаврууд: Өгөгдсөн хэсэгт тодорхой урттай шулуун зурж сур

чиглэл;

харааны-орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх, зүгээр

хурууны моторт ур чадвар, ойлгох, үнэн зөв гүйцэтгэх чадвар

насанд хүрсэн хүний ​​заавар;

зөв, ойлгомжтой, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах;

эрчимжүүлэх сонсголын мэдрэмжболон санах ой.

Тоног төхөөрөмж:

харааны материал: туулайн дүрслэл, туулайн диаграм

Тараах материал: харандаа, баллуур, дэвтэр эс.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бид болно эсээр зурах.

II. Зорилго тавих.

Биднийг юу болохыг та гайхаж байна уу? будаг? Энэ бол нууц, гэхдээ олж мэдэхийн тулд оньсого тайл.

Энэ ямар ойн амьтан бэ?

Нарс модны дор багана шиг боссон уу?

Мөн өвсний дунд зогсож байна -

Чих нь толгойноос том.

(туулай)

Энэ нь зөв, тийм туулай.

Өнөөдөр бид сурах болно үхрийг эсээр зурах.

III. Яриа. Туулайны дүрслэлийг харж байна.

- Туулайны талаар юу мэддэгээ санацгаая.

- Энэ ямар амьтан бэ? Яагаад?

- Тодорхойл Гадаад төрхтуулай

- Тэр ямар үйлдэл хийж чадах вэ?

- Туулайг дуудах эелдэг үгсийг сонгоно уу?

– Нялх туулайг хэн гэдэг вэ?

IV. Хурууны тоглоом.

"Гараа бэлд, бид бага зэрэг тоглож, хуруугаа сунгана."

Нэгэн цагт туулайнууд байсан

Ойн захад.

(гараа урдаа дэлгэж, тойрог дүрслэх)

Нэгэн цагт туулайнууд байсан

(толгой дээрх туулайн чихийг харуулах)

Саарал овоохойд.

(гараа толгой дээрээ эвхэж, байшин хэлбэртэй)

Чихээ угаа

(гараа төсөөлж буй чихэндээ гүйлгэх)

Бид бяцхан сарвуугаа угаасан.

(гар угаахыг дуурайх)

Туулайнууд хувцасласан

(хажуу талдаа гараа, хоёр тийшээ бага зэрэг эргүүлж, хагас бөхийлгөх)

Бид шаахай өмссөн.

(гараа хажуу тийш, баруун, зүүн хөлөө ээлжлэн урагшлуулна)

V. Орон зайн дүрслэлийг шинэчлэх (хурууны тоглоом хэлбэрээр).

Гараа баруун тийш, нударгаараа,

Үүнийг хажуу тийш нь нээцгээе.

Гараа зүүн тийш, нударгаараа,

Үүнийг хажуу тийш нь нээцгээе.

Гараа дээш, нударгаараа,

Үүнийг хажуу тийш нь нээцгээе.

Гараа доошлуулан нударгаараа,

Үүнийг хажуу тийш нь нээцгээе.

Тоглоом дуусна - (цээжний урд гараа - хөдөлгөөн "мотор")

Бид ажилдаа орох цаг нь болсон. (хуруугаа зангидах - тайлах)

VI. Ажил эхлэхийн өмнө буух

Шулуун сууж, хөлөө нийлүүл

Тэмдэглэлийн дэвтэрийг өнцгөөр нь авцгаая.

Зүүн гараа байрандаа

Баруун гараа байрандаа

Та бичиж эхэлж болно.

– Гартаа харандаа аваад миний урьдчилж өгсөн цэг дээр тавь. Энэ цэгээс зурж эхэлцгээе. Бид анхааралтай сонсож, даалгавраа биелүүлдэг.

VII. Диктант"Буужин"

Буцах 5 баруун талд, дээд талд 3 нүд, цэг тавих. Бид ... болно энэ цэгээс зурах. 1 зурах баруун тийш дөрвөлжин, 3 доош, 2 баруун, 2 доош, 1 зүүн, 2 доош, 3 баруун, 3 доош, 1 зүүн, 1 дээш, 1 зүүн, 2 доош, 1 баруун, 2 доош, 2 баруун, 1 доош, 6 зүүн, 1 дээш, 1 зүүн, 1 дээш, 1 баруун, 12 дээш.

VIII. Зургийг дуусгах.

- Та амжилтанд хүрсэн эсэхээ хараарай туулай?

Чи түүнд таалагдаж байна уу?

Зарим нарийн ширийн зүйл дутуу байна гэж бодож байна. Нүдээ зур.

Юу хар даа Би туулай авсан. Энэ таалагдаж байна уу? Би маш их баяртай байна.

IX. Дүгнэх

Өнөөдөр бидний хийсэн зүйл танд таалагдсан уу?

Та бидний өнөөдрийн зурсан зургийг авсан уу?

Зураг зурахад юу нөлөөлсөн бэ?

(Учир нь тэд анхааралтай сонсож, бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Городецын "Городецын үзэсгэлэн" зураг дээр суурилсан гоёл чимэглэлийн зураг (бэлтгэл бүлэг)Городецын "Городецын үзэсгэлэн" зураг дээр суурилсан гоёл чимэглэлийн зураг (бэлтгэл бүлэг) Зорилго: Городецтэй танилцах ажлыг үргэлжлүүлэх.

"Эсээр дэлхийг тойрох аялал" бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хэсэг"Эс дэх дэлхийн аялал" бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хэсэг Зорилго: Хөгжил харааны ойлголтахимаг насны хүүхдүүдэд.

"Намрын навч ямар сайхан болохыг төсөөлөөд үз дээ" зураг зурах бэлтгэл бүлгийн Зорилтууд: - уран сэтгэмж, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх; - хэлбэр.

EMA: Гайхамшигтай, гайхалтай, гайхалтай, алтан Хөхлома. ЗОРИЛГО: Боловсролын зорилго: - загас агнуурын түүх, Хөхлома зургийн онцлогийг танилцуулах;

FEMP бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй MBDOU №40 багш Коломиец Галина Александровна. "Сэдэв арлын дижитал хот". Хүүхдийн 1-ээс 10 хүртэл тоолж, буцаж тоолох чадварыг сайжруулна.

Хичээлийн тэмдэглэл. "Тедди баавгай" хөөсөн саваагаар зурах. Дунд бүлэгИнтеграци боловсролын бүсүүд: « Яриа хөгжүүлэх", "Нийгэм, харилцааны хөгжил", " Танин мэдэхүйн хөгжил", "Биеийн хөгжил".

Хүүхдийг сургуульд бэлтгэх нь урт бөгөөд зайлшгүй шаардлагатай үйл явц юм. Тиймээс сэтгэл зүйч, хүүхдийн эмч нар нэгдүгээр ангиас нэг жилийн өмнө эхлэхийг зөвлөж байна цэцэрлэгэсвэл гэртээ. Учир нь хүүхэд зөвхөн оюун санааны болон бие махбодийн дарамтанд төдийгүй ёс суртахууны хувьд бэлтгэлтэй байх ёстой. Ер нь яаж хүмүүжүүлэх вэ, илүү хичээнгүй, анхааралтай, зоригтой болоход нь тусалдаг.

Хэрэв та цэцэрлэг, цэцэрлэгийн үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах замаар хүүхдийг томоохон өөрчлөлтөд бэлтгэх боломжтой хэвээр байгаа бол. Та хүүхдэдээ график диктант, нүдээр зурах тусламжтайгаар илүү анхааралтай байж, бичих чадварыг хөгжүүлж, тодорхой даалгавруудыг анхааралтай хийж чадна. Өнөөдөр энэ бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд төдийгүй өсвөр насныхны зүрх сэтгэлийг байлдан дагуулсан гайхалтай алдартай үйл ажиллагаа юм. Энэ бол хүүхдээ бичих, логикийг хөгжүүлэх, хийсвэр сэтгэлгээ, тэсвэр тэвчээр, шаргуу байдал, түүнчлэн нарийн моторт ур чадвар. Энэхүү үйл ажиллагааны тусламжтайгаар хүүхэд хөдөлгөөний зохицуулалт, тогтвортой байдлыг хөгжүүлж, хөдөлгөөний зөв байдлыг засч, "тогтвортой гараа олж авдаг" бөгөөд энэ нь сургуульд богино хугацаанд диктант, тэмдэглэл бичихэд нь туслах нь дамжиггүй. цаг.

График диктант гэж юу вэ?Таны өмнө зурсан эсүүд бүхий хуудас цаас байгааг төсөөлөөд үз дээ. Даалгавар нь сум (чиглэлийг харуулсан) ба тоо (заасан чиглэлд дамжуулах шаардлагатай нүдний тоог харуулсан) агуулдаг. Хэрэв та тэмдгүүдийг үнэн зөв, анхааралтай дагаж мөрдөж, зөв ​​зайд зөв чиглэлд шугам зурвал та зураг авах болно - зураг. Өөрөөр хэлбэл: график диктант нь даалгаврын заагчийг ашиглан нүдэнд зурж байна.

Ийм үйл ажиллагааг зөвхөн хүүхдүүдэд төдийгүй хийхийг зөвлөж байна сургуулийн өмнөх насны, цэцэрлэгт, гэхдээ 12-аас доош насны хүүхдэд зориулсан. Эцсийн эцэст, анхаарал болгоомжтой байх, хөдөлгөөний зохицуулалтыг ахимаг насны үед хөгжүүлж болно. Сонирхолтой үйл ажиллагаа бол зөвхөн хүүхдүүдэд төдийгүй насанд хүрэгчдэд зориулсан зугаа цэнгэлийн чөлөөт цаг юм. График диктант зурж эхлэхийг санал болгож буй нас нь 4 наснаас эхлэн. Энэ наснаас эхлэн хөгжил эхэлдэг нарийн моторт ур чадвар, нүдээр зурахыг ашиглан.

График диктантыг боловсролын тоглоом болгон янз бүрийн газарт ашигладаг: гэртээ, дээр нэмэлт ангиуд, амралтаараа, далайд, хөдөө, тэр ч байтугай зусланд. Хүүхдүүдийн сонирхлыг татах нь чухал бөгөөд үүнийг ийм үйл ажиллагаанаас илүү юу хийх вэ. Эцсийн эцэст эцсийн үр дүн нь үл мэдэгдэх зураг байх бөгөөд дараа нь харандаа эсвэл эсгий үзэгээр будаж болно. Үүнийг хүүхдэдээ тайлбарласнаар та түүний сонирхлыг санаа зовох хэрэггүй бөгөөд энэ нь түүний төсөөллийг хөгжүүлэх тоглоом биш юм.

Тиймээс гүйцэтгэлийг эхлүүлье. Юуны өмнө та бэлдэх хэрэгтэй, тухайлбал график бичгийн цуглуулга худалдаж авах хэрэгтэй. Та тэдгээрийг зөвхөн хүүхдийн төрөлжсөн номын дэлгүүрүүдээс гадна бичгийн хэрэгслийн дэлгүүр, хуучин номын дэлгүүрүүдээс авах боломжтой. Та тэдгээрийг интернетийн зарим вэбсайтаас үнэгүй татаж авах боломжтой (жишээлбэл, манай вэбсайт дээр), мөн төлбөртэй сайтууд руу очиж болно. Ийм даалгаврын сонголт нь том бөгөөд хүүхдийн нас, хүйс, хобби зэргийг харгалзан сонгоно. Ангид дөнгөж орж буй хүүхдүүдийн хувьд бөжин, муур, нохойн дүрс бүхий график диктант (эсээр зурах) сонгох нь дээр. Охидын хувьд: гүнж, цэцэг. Гэхдээ та энгийн зүйлээс эхэлж болно. геометрийн хэлбэрүүд: квадрат, гурвалжин, призм. Ингэснээр та хүүхдэдээ хөдөлгөөний зохицуулалтыг нэн даруй зааж, гар моторт ур чадварыг сайжруулж, тэсвэр тэвчээр, анхаарал халамжийг хөгжүүлж, геометрийн дүрсийн нэр, төрлүүдийн талаар түүнд хэлэх болно. Хөвгүүдийн хувьд машин, амьтан, робот, цайз, хөгжилтэй хүмүүсийн дүрс бүхий диктант тохиромжтой. Энгийн дүрс бүхий, нэг өнгөөр ​​хийгдсэн хамгийн хялбар график диктант - эхлэгчдэд. Илүү төвөгтэй даалгаварууд - ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан. Хүүхдийнхээ сонирхсон сэдвээр график диктант сонго. Хэрэв таны хүүхэд хөгжимд дуртай бол хөгжмийн зэмсгийн зураг, гурван тасархай, нот ашиглана уу.

Хэрэв та хүүхэдтэйгээ дөрвөлжин зурж сурсан бол үйл ажиллагаандаа төрөл зүйл нэмж эхлээрэй. Өөрөөр хэлбэл, 5-6 настайдаа та өөрийгөө илүү хөгжүүлэхэд туслах диктант хийж болно. Өөрөөр хэлбэл, хүүхэд хараахан үзээгүй, ямар харагддагийг нь мэдэхгүй амьтдын зургийг худалдаж аваарай. Хүүхэд хараахан сайн сураагүй өнгийг ашигла. Хүүхдийнхээ алсын харааг ийм байдлаар тэлж, түүнийг өсгөж, дүүргэхийг зөвшөөр толь бичигшинэ үгс, тэдгээрийг зааж, хаана хэрэглэж болохыг олж мэдэрдэг. Хамгийн гол нь сайн төлөв байдал, аливаа ажлыг дуусгахын өмнө хүүхдийн хүсэл тэмүүлэл, эерэг хандлага. Ийм нөхцөлд суралцах нь хүүхдэд үнэхээр ашигтай, үр өгөөжтэй, стрессгүй байх болно.

График диктантуудыг сонгосны дараа бэлдэж эхэлнэ. Ажлыг сайн гүйцэтгэсний төлөө хүүхдийг магтах ёстой гэдгийг санаарай. Зураг хараахан бүтэхгүй байгаа ч гэсэн та бусад хүүхдүүдтэй байнга өдөөж, чиглүүлж, харьцуулах шаардлагагүй. Энэ нь зөв чиглэлд бага зэрэг чиглүүлж, түлхэх шаардлагатай. Үүнийг хийхийн тулд юуны түрүүнд хүүхдэд хаана байх ёстойг зааж өгөх хэрэгтэй зүүн гар тал, зөв ​​нь хаана байна. Цаасан дээр дээд ба доод хэсэг хаана байгааг харуул. Энэхүү энгийн бөгөөд энгийн мэдлэг нь танд бүх график диктантуудыг 100% нарийвчлалтайгаар дуусгахад тусална.

Хүүхэд сандал дээр шулуун, зөв ​​суухын тулд тэгш, гөлгөр гадаргуутай ширээний дэргэд суу. Гэрэлтүүлэгт анхаарлаа хандуулаарай. Зөвлөгөө: хэрэв та хүүхдээ сургахыг хүсвэл сургуулийн дэвтэр, түүнд дасах, жолоодож сурах, яг л сургуулийн дэвтэр шиг цаасан дээр график диктант бэлтгэх боломжийг олго. Одоо энгийн харандаа, баллуур бэлтгэ, ингэснээр буруу зураасыг амархан арилгаж, ижил диктантыг дахин үргэлжлүүлэх боломжтой болно. Өөртөө харандаа, баллуур бэлдээрэй.

Хүүхэд ядрахгүйн тулд гар, нүд нь амарч байхын тулд цагийг ажиглах нь зүйтэй. Хэдийгээр хүүхэд ядрахгүй, одоо ажлаа үргэлжлүүлж дуусгахыг хүсч байгаа ч диктантыг хасах шаардлагагүй ч хангалттай байх үед хүүхэд өөрөө шийднэ.

График диктанттай ажиллах цагийн хязгаарлалт байдаг

5 настай хүүхдэд - хамгийн ихдээ 15 минут. 6 хүртэлх насны том хүүхдүүдэд - хамгийн ихдээ 20 минут (15 минутаас). Нэгдүгээр ангийн сурагчдад (6 эсвэл 7 настай) - дээд тал нь 30 минут, хамгийн багадаа - 20 минут.

Нүдээр зурах - гайхалтай аргахүүхэддээ харандаа, үзэг хэрэглэхийг заа. Үүнийг хэрхэн зөв барихыг зааж сургаж, сургууль дээр ямар нэг зүйлийг барьж байхдаа хуруугаа ядрахгүйн тулд дасгал хий. Хичээл эхлэхээс өмнө хүүхдийн эсийн яг тоог тоолох шаардлагатай тул энэ дасгал нь хүүхдээ зөв тоолж сургахад тусална.

Тиймээс: таны өмнө график диктант, харандаа байна. Хүүхдийн өмнө дөрвөлжин цаас эсвэл дэвтэр, баллуур, энгийн харандаа байдаг. Хүүхдийн хуудсан дээр таны тусламжтай эсвэл тусламжгүйгээр лавлах цэгийг заасан газарт дүрсэлсэн болно. Энэ цэгээс шугамууд (баруун, зүүн, доош, дээш), чиглэл болон таны нэрлэсэн нүдний тоогоор зурж эхэлснийг тайлбарла. Одоо нэрлэсэн даалгаврын хажууд үргэлжлүүлээрэй, тэдгээрийг мөрөнд зааж, диктант хаана дууссанаа мартахгүйн тулд харандаагаар цэг тавь, хүүхдийг болон мэдээж өөрийгөө төөрөлдүүлэхгүй байх. Хүүхэд юу хийж байгааг ажигла. Хүүхэд зүүн, баруун тал нь хаана байгааг мэдэхгүй байгаа бол надад хэлээрэй. Шаардлагатай бол нүдний тоог хамтад нь тоол.

Жишээлбэл, танд зураг байгаа, хамгийн стандарт нь байшин юм. Хүүхэддээ ямар төрлийн зураг зурахаа хэлээрэй, эсвэл илүү их сонирхохын тулд үүнийг нууцал. Танд хэрэгтэй цэгээс:

1 → - 1 нүд баруун талд

Тодорхой бичээрэй, хүүхэд бүх зүйлийг чихээрээ мэдрэх ёстой. Ажлын төгсгөлд хүүхдийн дүрс нь өгөгдсөн элементүүдтэй хэр зэрэг давхцаж байгааг хараарай. Хэрэв хүүхэд алдаа гаргасан бол яг хаана байгааг олж мэдээрэй. Баллуур ашиглан бүтэлгүйтсэн цэгээс эхлэн нэмэлт зураасыг арилгаж, үргэлжлүүлэн зур. Сургалтын явцад хүүхдийн сайн сайхан сэтгэл санааг хадгалах нь чухал юм.

Д.Б.Эльконины "График диктант" арга зүй

(200 оны 12-р сард болсон.. 1-р ангид)

Зорилго: сансар огторгуйн чиг баримжааг судлах, насанд хүрэгчдийн зааврыг анхааралтай сонсож, үнэн зөв дагаж мөрдөх чадварыг тодорхойлох, шугамын өгөгдсөн чиглэлийг зөв хуулбарлах.

Техникийг хэрэгжүүлэхийн тулд хүүхдүүдэд дөрвөн цэг бүхий хайрцагт дэвтэр өгдөг.

Эхлээд урьдчилсан тайлбарыг өгөв: "Одоо бид өөр өөр хээ зурах болно. Бид тэднийг үзэсгэлэнтэй, цэвэрхэн болгохыг хичээх ёстой. Үүнийг хийхийн тулд та намайг анхааралтай сонсох хэрэгтэй, би хэдэн эс, аль чиглэлд шугам зурах ёстойг хэлье. Миний хэлсэн зураас л татагдсан. Дараагийн мөр нь цаасан дээрээс харандаагаа авалгүйгээр өмнөх мөр нь дууссан газраас эхлэх ёстой." Үүний дараа судлаач болон хүүхдүүд баруун гар нь хаана, хаана байгааг олж мэднэ зүүн гар, жишээн дээр баруун болон зүүн тийш хэрхэн шугам татахыг харуул. Дараа нь сургалтын хэв маягийг зурж эхэлнэ.

"Бид эхний загварыг зурж эхэлдэг. Харандаагаа хамгийн өндөр цэг дээр тавь. Анхаар! Шугаман зур: нэг нүд доош. Цааснаас харандаа өргөж болохгүй. Одоо баруун талд нэг нүд байна. Нэг эс дээш. Баруун талд нэг нүд. Нэг эс доошоо. Баруун талд нэг нүд. Нэг эс дээш. Баруун талд нэг нүд. Нэг эс доошоо. Дараа нь өөрөө хээ зураад үргэлжлүүлээрэй."

Хэлэх үед нэлээд урт завсарлага гардаг. Загварыг бие даан үргэлжлүүлэхийн тулд хүүхдэд 1-1.5 минут өгдөг. Сургалтын загварыг гүйцэтгэх явцад судлаач хүүхдүүдэд алдаагаа засахад тусалдаг. Цаашид ийм хяналтыг арилгана.

"Одоо харандаагаа дараагийн цэг дээр тавь. Анхаар! Нэг эс дээш. Баруун талд нэг нүд. Нэг эс дээш. Баруун талд нэг нүд. Нэг эс доошоо. Баруун талд нэг нүд. Нэг эс доошоо. Баруун талд нэг нүд. Одоо энэ хээг өөрөө зураарай."

“Харандаагаа дараагийн цэг дээр тавь. Анхаар! Гурван квадрат дээш. Баруун талд хоёр нүд. Нэг эс доошоо. Зүүн талд нэг нүд ("зүүнийг дуу хоолойгоор тодруулсан" гэсэн үг). Хоёр эс доош. Баруун талд хоёр нүд. Гурван квадрат дээш. Баруун талд хоёр нүд. Нэг эс доошоо. Зүүн талд нэг нүд. Хоёр эс доош. Баруун талд хоёр нүд. Гурван квадрат дээш. Одоо өөрийнхөөрөө үргэлжлүүл."

"Одоо харандаагаа хамгийн доод цэг дээр тавь. Анхаар! Баруун талд гурван нүд. Нэг эс дээш. Зүүн талд нэг нүд. Хоёр квадрат дээш. Баруун талд гурван нүд. Хоёр эс доош. Зүүн талд нэг нүд. Нэг эс доошоо. Баруун талд гурван нүд. Нэг эс дээш. Зүүн талд нэг нүд. Хоёр квадрат дээш. Одоо өөрөө хээ зураад үргэлжлүүлээрэй."

Үр дүнгийн үнэлгээ. Сургалтын хэв маягийн үр дүнг үнэлдэггүй. Үндсэн загварт диктант, бие даасан зургийг тусад нь үнэлдэг.

4 оноо - хэв маягийг яг таг хуулбарлах (шугамын тэгш бус байдал, "шороо" -ыг тооцохгүй);

3 оноо - нэг мөрөнд алдаа агуулсан хуулбар;

2 оноо - хэд хэдэн алдаа агуулсан хуулбар;

1 оноо - хэв маягтай бие даасан элементүүдийн ижил төстэй байдал байгаа хуулбар;

0 оноо - ижил төстэй байдал байхгүй.

Даалгаврыг бие даан гүйцэтгэхийн тулд үнэлгээг хуваарь бүр дээр үндэслэнэ. Тиймээс хүүхэд загвар бүрийн хувьд 0-4 онооны хооронд 2 оноо авдаг. Диктант бөглөх эцсийн оноог 3 загварыг бөглөхөд хамгийн бага ба дээд онооны нийлбэрээс гарна (дунджийг тооцохгүй). Дундаж оноо бие даасан ажил. Эдгээр онооны нийлбэр нь эцсийн оноог өгдөг бөгөөд энэ нь 0-ээс 16 онооны хооронд хэлбэлзэж болно. Цаашдын шинжилгээнд зөвхөн эцсийн үзүүлэлтийг ашигладаг бөгөөд үүнийг дараах байдлаар тайлбарлана.

0-3 оноо - бага;

3-6 оноо - дунджаас доогуур;

7-10 оноо - дундаж;

11-13 оноо - дунджаас дээгүүр;

14-16 оноо - өндөр.

Оношлогооны үр дүн (20 хүн)

1 оноо

2 оноо

3 оноо

4 оноо

Үр дүнгийн үнэлгээ

Сургуульд бэлтгэх нь таны хүүхдийн хөгжлийн урт үе шат юм.Та энэ мөчөөс нэг жилийн өмнө хичээл эхлэх ёстой. Багш, эцэг эхчүүдэд маш том сонголт байдаг янз бүрийн дасгалуудмөн энэ зорилгод хүрэхийн тулд математикийн даалгавар. Тэдгээрийн дотроос сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан эсийн график диктант нь тийм ч чухал биш юм.

Хөгжилтэй эсвэл сорилттой юу?

Олон хүүхдийн хувьд тэмдэглэлийн дэвтэрт байгаа нүдэнд ийм зураг байдаг сонирхолтой тоглоомболон сэтгэл хөдөлгөм зугаа цэнгэл. Насанд хүрсэн хүн энэ үйл ажиллагааг уйтгартай, уйтгартай ажил болгон хувиргахгүй байх нь чухал бөгөөд хүүхдийг бүтэлгүйтсэн гэж загнадаг. Тэгээд хүүхэд суралцахдаа үргэлж баяртай байх болно.

Гэхдээ олон хүүхэд хүндрэлтэй байж болно. Ихэнхдээ энэ нь хүүхэд 10-аас доошгүй тоо тоолж амжаагүй, "баруун-зүүн", "дээш-доош" гэсэн ойлголтыг андуурдагтай холбоотой юм. Энэ тохиолдолд насанд хүрэгчид хүүхдэд алдаа гаргахгүй байх, түүнийг засч залруулах, эерэг үр дүнд нь магтах хэрэгтэй.

Та бэлтгэл хийж эхлэх нас

Та хүүхэдтэйгээ 4 настайгаасаа хайрцагт зурж эхэлж болно.Энэ насны эхний гэрийн даалгавар хялбар байх ёстой. Эхлээд та хүүхэдтэйгээ хамт самбар эсвэл цаасан дээр даалгавраа гүйцэтгэж, хэрхэн хөдөлж байгааг харж болно. Эхлэгчдэд энгийн зураг зурах нь маш тохиромжтой геометрийн хэлбэрүүд. Та дөрвөлжин, тэгш өнцөгт эсвэл энгийн хэв маягийн зургаас эхэлж болно. Та гурвалжин, трапец, ромбын зургуудаас диагональ хөдөлж сурах боломжтой.

5 настайдаа хүүхэд харааны дэмжлэггүйгээр диктантаас энгийн зургийг хялбархан зурж чаддаг.. Жишээлбэл, та түүнийг цаасан дээр цэцэг зурахыг урьж болно. Мөн таван настай сургуулийн өмнөх насны хүүхэд байшин эсвэл онгоц зурах ажлыг амархан даван туулж чадна.

6-7 насны хүүхдүүдийн хувьд диагналаар илүү олон шугам зурснаар даалгавар нь төвөгтэй болж эхэлдэг. Ийм даалгаврын жишээ бол пуужин зурах явдал юм.

Хичээл явуулах арга зүй

Хичээл нь ажлын байрыг бэлтгэхээс эхлэх ёстой шаардлагатай материал . Зургийг алаг дэвтэрт энгийн харандаа ашиглан хийдэг. Хүүхэд алдаагаа засах боломжтой байхын тулд түүнд буруу зурсан зураасыг арилгахад ашиглаж болох баллуур хэрэгтэй болно. Насанд хүрсэн хүн даалгаврыг хэрхэн гүйцэтгэх зааварчилгааг бэлтгэх эсвэл хэвлэх ёстой. График диктантын зорилго нь аль зураг болохыг хүүхдэд хэлэх шаардлагагүй. Зөв гүйцэтгэсний дараа тэр үр дүнг хуудсан дээрээ харах болно.

Дүрмээр бол заавар нь 2, 3← гэх мэт сумтай тоон тэмдгийг санал болгодог. Энэ тохиолдолд тоонууд нь тухайн чиглэлд шилжих шаардлагатай нүдний тоог заана. Үүнийг тооны хажууд зурсан сумаар зааж өгсөн болно. Тиймээс, бидний жишээнд үүнийг унших ёстой: 2 нүд дээш, 3 нүд зүүн тийш. Тэд бага насны хүүхдүүдийн хувьд насанд хүрсэн хүн өөрөө тохируулдаг эхлэлийн цэгээс хөдөлж эхэлдэг бөгөөд сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүд үүнийг өөрсдөө тохируулахыг хүсч болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хичээл эхлэхийн өмнө та "баруун-зүүн", "дээд-доод" гэсэн ойлголтуудыг 10-аас доошгүй тоогоор давтах хэрэгтэй. Та хүүхдээс "нүүж орох" гэдэг нь юу гэсэн үг болохыг харуулахыг хүсч болно баруун тал, дээш, зүүн тийш, доош шилжих.”

Хэл эргүүлэх, хэл эргүүлэх, оньсого, таавар гэх мэт график диктантуудыг төрөлжүүлэхийг хичээ. хурууны гимнастик, физик минут, олж авсан үр дүнгийн хэлэлцүүлэг, харилцан яриа эсвэл түүх. Хичээлд орсон бүх зүйл зурагтай ижил сэдвээр байхыг зөвлөж байна.

График диктант бичихийн өмнө хүүхэддээ шулуун, цэвэрхэн шугам зурахыг хичээх ёстой бөгөөд даалгавраа гүйцэтгэхдээ маш болгоомжтой байхыг заа.

Диктант дууссаны дараа хүүхдийг үр дүнд нь магтаж, шаардлагатай бол түүнтэй хамт алдаа гаргасан газрыг нь олж, засч залруулахаа мартуузай. Хэрвээ хүүхэд хүсэл эрмэлзэлтэй бол түүнийг бэлэн зургийг өнгөөр ​​будаж эсвэл сүүдэрлэхийг урьж болно. Хэрэв хүүхэд ядарч амжаагүй байгаа бөгөөд хичээлээ үргэлжлүүлэхийг хүсч байвал та түүнээс эсийн дагуу бие даан зураг зурахыг хүсч, дараа нь түүнтэй хамт түүний дүрс дээр үндэслэн график диктант бичиж болно.

График диктант бичих арга

Та график диктантыг янз бүрийн аргаар хийж болно.

  • Дөнгөж дасгал хийж байгаа залуусын хувьд насанд хүрэгчдийн хэлснээр хамгийн энгийн арга тохиромжтой. Энэ тохиолдолд багш эсвэл эцэг эх нь хүүхдэд хэдэн эс, ямар чиглэлд шилжих шаардлагатайг зааж өгдөг.

Ийм диктантын жишээ бол "Нохой" диктант юм. Даалгаврыг хүүхэд насанд хүрэгчдийн зааврын дагуу гүйцэтгэдэг.

  • Хоёрдахь арга бол хүүхдэд даалгавраа биелүүлэх зааврыг бичсэн цаасыг санал болгож, хүүхэд хөдөлж эхлэх цэгийг зааж өгөх явдал юм. Хүүхэд өөрөө эсийн тоо, хөдөлгөөний чиглэлийг хардаг.

Жишээ болгон график диктантыг харна уу

  • "Машин"
  • "Морь"
  • "Усан онгоц"

  • Гурав дахь арга бол тэгш хэмээр зурах явдал юм. Ийм диктант дээр хүүхдэд зургийн хагасыг дүрсэлсэн, тэгш хэмийн шугамыг зурсан хуудас өгдөг. Хүүхэд шаардлагатай тооны нүдийг тэгш хэмтэй тоолж зурж дуусгана.

Энд насанд хүрсэн хүн гацуур модны хагасыг зурж, тэгш хэмийн шугам зурдаг. Хүүхдүүдээс хоёр дахь хагасыг тэгш хэмтэйгээр дуусгахыг хүсдэг.

  • Дөрөв дэх арга нь ахимаг насны хүүхдүүдэд тохиромжтой.Энд хүүхдэд жишээ график диктант бүхий хуудсыг санал болгож байна. Хүүхэд түүвэр дээрхтэй ижил зургийг хуудсан дээрээ зурж, шаардлагатай тооны эсийг бие даан тоолж, түүний шилжих чиглэлийг тодорхойлох ёстой. Ийм диктант нь зөвхөн нүднүүдийн дагуу шугам зурах хэлбэрээр төдийгүй шаардлагатай тооны нүдийг өнгөт харандаагаар бүрэн будаж болно. Үүний үр дүнд хүүхэд дэвтэртээ өнгөлөг, үзэсгэлэнтэй зураг авдаг.

Энгийн сонголт"Заан" зурсан байж магадгүй. Хүүхэддээ зөвхөн бэлэн зургийг санал болгож, түүнийг шилжүүлэх шаардлагатай цэгийг тогтоо.

Үүнтэй адилаар та хүүхдийг "Могой" зурахад урьж болно, үүнийг дагахад хялбар (зааврыг хасч, зөвхөн бэлэн хувилбарыг санал болгож байна) эсвэл "Хэрээм" зурж болно.

Илүү хэцүү даалгаварууд

Дараах схемүүдийг хэрэгжүүлэхэд илүү хэцүү байх болно.

Даалгавраа дуусгахын ашиг тус

Эерэг үр дүнХэрэв та сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд долоо хоногт дор хаяж хэд хэдэн удаа тогтмол санал болговол график диктанттай ажиллахын ашиг тусыг 2-3 сарын дотор харж болно. Тэр ч байтугай байдаг оношлогооны техникД.Б. Элконин, үүнийг "График диктант" гэж нэрлэдэг. Үүний зорилго нь ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хөгжлийн түвшинг тодорхойлох урьдчилсан нөхцөлийг тодорхойлох явдал юм боловсролын үйл ажиллагаа. Эцсийн эцэст тэд л хангадаг сайн тусламжхүүхдийг сургуульд бэлтгэхэд.

График диктант хийснээр хүүхэд гараа бичихэд бэлдэж, "баруун-зүүн", "дээш-доош" гэсэн ойлголтыг бэхжүүлж, сансар огторгуй, дэвтэр дээр жолоодож сурдаг, 10-аас доошгүй тоогоор нэгтгэдэг. Хүүхдүүд анхаарлаа төвлөрүүлж сурдаг. насанд хүрсэн хүний ​​хэлсэн зүйл дээр түүнийг ойлгож, түүний санал болгож буй зааврын дагуу ажиллах. Энэ чадваргүй бол сургууль тэдэнд маш хэцүү байх болно.

Хүүхэд хэрхэн график диктант бичдэг тухай видео бичлэгийг үзэхийг урьж байна.

График диктант нь тодорхой даалгавар дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх, хөгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг орон зайн төсөөлөл, сэтгэлгээ, төсөөлөл, бүтээлч байдал, тууштай байдал. Хүүхэд хөдөлгөөнөө зохицуулж сурдаг.

Эсээр зурах нь иймэрхүү байнга тохиолддог бэрхшээлийг даван туулахад тусалдаг. эхний үеОлон хүүхэд зөв бичгийн дүрмийн алдаа, анхааралгүй байх зэрэг сурахад бэрхшээлтэй байдаг. Тэд мөн хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлж, үгсийн санг нэмэгдүүлэхэд тусалдаг. Хүүхдүүд танилцаж байна янз бүрийн арга замуудцаасан дээрх объектуудын зураг.

Чухал цэгүүд

График диктант хийх нь хүүхдийн хувьд сэтгэл хөдөлгөм тоглоом юм.Энэ бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн тэргүүлэх үйл ажиллагаа юм. Хүүхэдтэй ажиллахаар шийдсэн насанд хүрэгчид үүнийг үргэлж санаж байх ёстой.

  • Хүүхдээ сайн зурсан гэж магт.
  • Ажлаа муу хийсэн гэж хүүхдээ битгий загнах.
  • Түүнд алдааг олж, засахад нь тусал.
  • Зурах явцад хүүхдээ яарах хэрэггүй.
  • Илүү нарийн төвөгтэй зураг руу шилжих гэж бүү яар, ялангуяа хүүхэд энгийн зурган дээр алдаа гаргасан хэвээр байвал.
  • Ийм диктантыг өөрөө бичих санаачлага гаргахад нь хүүхдээ урамшуул.
  • Түүнийг өнгө эсвэл сүүдэрлэхийг зөвшөөр дууссан ажил, гэхдээ үүнийг шаардах хэрэггүй.
  • Хүүхдүүд удаан хугацаанд суралцах боломжгүй гэдгийг санаарай. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд хичээлийн хамгийн их үргэлжлэх хугацаа 25-30 минутаас хэтрэхгүй байх ёстой.
  • Хэрэв таны хүүхэд ядарсан бол үргэлжлүүлэн ажиллахыг бүү шаард.
  • Хичээлээ олон янз байлгаарай. Хүүхэддээ дүрсэлсэн объектын талаар сонирхолтой түүхийг ярьж өг.
  • Эхлээд нялх хүүхдэдээ цаасан дээр эсвэл самбар дээр даалгавраа гүйцэтгэснээр хүүхэд хэрхэн, хаашаа хөдлөхийг харж, эсийг зөв чиглэлд тоолж сурахад тусална.
  • Цэс
Д.Б.Эльконин

Энэхүү техник нь 4-өөс дээш насны хүүхдүүдтэй ажиллахад зориулагдсан.

Зорилго: Энэхүү техник нь хүүхдийн сайн дурын хүрээний хөгжлийн түвшинг тодорхойлох, орон зайн мэдрэхүйн болон моторт зохион байгуулалтын чиглэлээр суралцах чадварыг судлах, гарны нарийн моторт чадварыг судлахад ашиглагддаг.

Материал нь 4 диктантаас бүрдэх бөгөөд эхнийх нь сургалт юм.

1. "Бид эхний хэв маягийг зурж эхэлнэ. Харандаагаа хамгийн өндөр цэг дээр тавь. Анхаар! Шугаман зур: нэг нүд доош. Цааснаас харандааг бүү өргөж, одоо нэг нүд баруун тийш. Нэг нүд дээш. Нэг нүд. баруун тийш нүд. Нэг нүд доош. Нэг нүд баруун тийш "Нэг нүд дээш. Нэг нүд баруун тийш. Нэг нүд доош. Дараа нь ижил хээг өөрөө зур."

2. "Одоо харандаагаа дараагийн цэг дээр тавь. Бэлэн бай! Анхаар! Нэг нүд дээш. Баруун талд нэг нүд. Дээш нэг нүд. Баруун талд. Нэг нүд доош. Баруун тийш нэг нүд. Нэг нүд доош. "Баруун талд нэг нүд. Дээш нэг нүд. Баруун тийшээ нэг нүд. Одоо ижил хээг өөрөө зур."

3. "Анхаарал! Гурван нүд дээшээ. Нэг нүд баруун тийш. Хоёр нүд доош. Нэг нүд баруун тийш. Хоёр нүд дээш. Нэг нүд. Баруун тийш. Гурван нүд доош. Нэг нүд баруун тийш. Хоёр нүд дээш. Нэг нүд. баруун тийш. Хоёр нүд доош. Нэг нүд баруун тийш. Гурван дөрвөлжин дээш. Одоо энэ хээг өөрөө зур."

4. "Харандаагаа хамгийн доод цэг дээр тавь. Анхаар! Баруун талд гурван нүд. Нэг нүд дээш. Зүүн талд нэг нүд ("зүүн" гэсэн үгийг дуугаар тодруулсан). Хоёр нүд дээш. Баруун талд гурван нүд. Хоёр нүд доош. Зүүн талд нэг нүд (дуугаар " "зүүн тийш" гэсэн үгийг дахин тодруулсан) Нэг нүд доош. Баруун тийш гурван нүд. Нэг нүд дээш. Зүүн талд нэг нүд. Хоёр нүд дээш. Одоо энэ хээг өөрөө үргэлжлүүлэн зур."

Загвар бүрийг бие даан гүйцэтгэхийн тулд танд нэг хагасаас хоёр минутын хугацаа өгдөг. Нийт хугацааУг процедур нь ихэвчлэн 15 минут болдог.

Үр дүнгийн шинжилгээ.
Загварыг алдаагүй хуулбарлах - 4 оноо. 1-2 алдаа гаргасан тохиолдолд 3 оноо өгдөг. Ард нь илүү их тооалдаа - 2 оноо. Хэрэв зөв хуулбарласан хэсгүүдээс олон алдаа байвал 1 оноо өгнө.
Хэрэв зөв хуулбарласан хэсэг байхгүй бол 0 оноо өгнө. Гурван хэв маягийг (нэг сургалт) ингэж үнэлдэг. Хүлээн авсан өгөгдлүүд дээр үндэслэн дараах гүйцэтгэлийн түвшингүүд боломжтой.

10-12 оноо - өндөр;
6-9 оноо - дундаж;
3-5 оноо - бага;
0-2 оноо - маш бага.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай