Гэр Устгах Бүх ажил сайн бэлтгэлийн бүлэг. Бэлтгэл бүлгийн нээлттэй GCD хичээлийн хураангуй: "Бүх ажил сайн байна

Бүх ажил сайн бэлтгэлийн бүлэг. Бэлтгэл бүлгийн нээлттэй GCD хичээлийн хураангуй: "Бүх ажил сайн байна

Хотын бие даасан байгууллага сургуулийн өмнөх боловсролЯлуторовск хот

"Хүүхэд хөгжлийн төв - Цэцэрлэг"

Төслийн менежер:

Сурган хүмүүжүүлэгч

Орлова Наталья Борисовна,

Төслийн оролцогчид:

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд

Төслийн төрөл: моно төсөл, мэдээллийн, бүлэг, хамтарсан.

Төслийн оролцогчид: бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд, багш, эцэг эх.

Үе шат 1. Хайлт.

Зорилтот:Дэлхий дээр хичнээн олон мэргэжил байдгийг харуул.

Даалгаварууд:Хүүхдийн эмч, үсчин, тогооч, цэргийн хүн, зураач зэрэг мэргэжлүүдийн талаархи мэдлэг, тэдгээрийн хөдөлмөрийн үйл явц, эд зүйл, багаж хэрэгслийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Төлөвлөгөөний дагуу түүх бичих чадварыг хөгжүүлэх. Хөдөлмөр эрхэлдэг хүмүүсийг хүндэтгэх, хөдөлмөрлөх хүслийг төлөвшүүлэх.

Төслийн тооцоолсон үр дүн:

  1. Тогооч, цэргийн хүн, эмч, үсчин, зураач мэргэжлүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэг.
  2. "Мэргэжил" гэдэг үгийн утгыг ойлгох.
  3. Талбайг бие даан зохион байгуулах чадвар дүрд тоглох тоглоомуудэмч, цэргийн хүн, үсчин, зураач, тогооч зэрэг мэргэжлийн талаархи одоо байгаа мэдлэг дээр үндэслэн.
  4. Эмч, тогооч, зураач, цэргийн хүн, үсчин зэрэг мэргэжлүүдийн тухай ном хийх.
  5. Эдгээр мэргэжлүүдийн талаархи хүүхдийн түүхүүд.

Мэдээллийн цуглуулга

  1. Асуулт асуух:
  • Та эмч, зураач, тогооч, цэргийн хүн, үсчин гэсэн мэргэжлүүдийн талаар юу мэддэг вэ?
  • Та эмч, зураач, цэргийн хүн, тогооч, үсчин мэргэжлийн талаар юу мэдмээр байна вэ?
  • Үүний тулд юу хийх шаардлагатай вэ?

Төслийн төлөвлөгөө боловсруулах

  1. Эдгээр мэргэжлүүдийн талаархи зургуудыг сонгох;
  2. Эдгээр мэргэжилтэй хүмүүсийн хөдөлмөрийн объект, багаж хэрэгслийг сонгох.
  3. Тогооч, зураач, цэргийн хүн, эмч, үсчин зэрэг мэргэжлүүдийн тухай өгүүлсэн уран зохиолыг олоорой.
  4. Эцэг эхээсээ тусламж хүс.

Үе шат 2. Аналитик.

Төсөл боловсруулах

  1. Хөгжлийн орчныг бүрдүүлэх:
  • Бүлэгт "Эмч", "Үсчин", "Цэрэг", "Зураач", "Тогооч" гэсэн зургуудыг нэмнэ үү.
  • Номын буланг Б.Алмазов “Далайчны тууз”, С.Маршак “Үл таних баатрын түүх”, “Гал”, “Шуудангийн түүх”, С.Михалков “Стёпа авга ах”, “Би” зэрэг бүтээлээр дүүргэ. Үйлчлэх" Зөвлөлт Холбоот Улс!”, Д.Родари “Гар урлал ямар үнэртэй байдаг вэ?”, “Гар урлал ямар өнгөтэй байдаг вэ?”, Б.Никольский “Цэрэг хэрхэн цэрэг болсон бэ?”
  • Дидактик ба Удирдах зөвлөлийн тоглоомууд: “Хэнд ажилд юу хэрэгтэй вэ”, “Өөрийнхөө хотыг байгуул”, “Холбоо-мэргэжил”, “Бага таавар”, “Бид бүх мэргэжлийг мэднэ”.
  • “Мэргэжлийн тухай шүлэг” цомог гарга.
  1. Шууд боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах.
  • Яриа хөгжүүлэх. Сэдэв: "Мэргэжил". Зураг дээр үндэслэн түүх зохиох.
  • Нийгмийн хувь хүний ​​хөгжил. Сэдэв: "Та гудамжинд төөрсөн бол хэнтэй холбоо барьж болох вэ?"
  • Уран зохиол. Туричинагийн "Хүн өвдсөн" өгүүллэгийг уншиж байна.
  • Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа (зураг) - "Манай арми эрхэм", "Би хэн болох вэ?" "Түргэн тусламж" цаасан хийц.
  1. Багшийн хүүхдүүдтэй хамтарсан үйл ажиллагаа:
  • Хүүхдүүдтэй эмнэлгийн тоглоомын карт хийх,
  • руу хийх аялал эмнэлгийн газар, гал тогоо руу,
  • Явж байхдаа түргэн тусламжийн машиныг харж байна
  • Уншиж байна уран зохиолтөслийн сэдвээр,
  • "Эмчийн томилолт дээр", "Тогооч хэрхэн хоол хийдэг вэ?"
  • Тогооч, эмчийн тухай шүлэг унших.
  1. Бие даасан үйл ажиллагаахүүхдүүд:
  • Ширээний болон дидактик тоглоомууд"Мэргэжил", "Би хэн байх ёстой вэ?", "Холбоо", "Хэн ажилд юу хэрэгтэй вэ?", "Бид бүх мэргэжлийг мэддэг".
  • Дүрд тоглох тоглоом: "Гэр бүл", "Эмнэлэг", "Үсчин", "Кафе", "Хоол хийх", "Театр".
  1. Гэр бүлтэйгээ харилцах:
  • Саша К.-ийн ээжтэй "менежер" мэргэжлийн талаар ярилцах уулзалт зохион байгуул.
  • "Би хэн болох вэ?" Хүүхдийн зургийн үзэсгэлэн.

Үе шат 3. Практик.

Ажлын хэлбэрүүд

1. Шууд боловсролын үйл ажиллагаа

  • Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа ( ярианы хөгжил). Зураг дээр үндэслэн түүх зохиох. Сэдэв: "Мэргэжил".
  • Нийгмийн болон хувь хүний ​​хөгжил.

Сэдэв: "Та гудамжинд төөрсөн бол хэнтэй холбоо барьж болох вэ?"

  • Уран зохиол.

Туричиний "Хүн өвдсөн" өгүүллэгийг уншиж байна. "Ойн дарга хэн бэ?"

  • Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа (зураг).

Сэдэв: "Манай арми эрхэмсэг."

  • Өргөдөл. Сэдэв: "Бид өөрсдөө цэцэрлэг барьж байна." Зурах. Сэдэв: "Би хэн болох вэ?"

2. Тогтмол мөчүүдэд хүүхдүүдтэй хамтарсан үйл ажиллагаа явуулдаг

  • Тоглоомын үйл ажиллагаа: "Дэлгүүр", "Кафе", "Хоол хийх", "Эмнэлэг", "Үсчин", "Хэн ажилд юу хэрэгтэй вэ", "Мэргэжил", "Би бүх мэргэжлийг мэддэг", "Лотогийн мэргэжлүүд."
  • Дэлгүүр, эмнэлгийн газар, барилгын талбай, гэрлэн дохио, гал тогооны өрөөнд хийх аялал.
  • В.Маяковскийн “Хэн байх вэ?”, С.Маршакийн “Үл мэдэгдэх баатрын түүх”, “Шуудангийн тухай”, “Гал”, “Онгоц нисдэг” Винокуров, Б.Алмазовын “Далайчны тууз” зэрэг бүтээлүүдийг унших нь.
  • Мэргэжлийн тухай шүлэг унших, оньсого асуух.
  • Хүүхдүүдийн түүхүүд хувийн туршлага"Эмч дээр".

3. Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа

  • Уран зураг, чимэглэл: тогооч, цэргийн хүн, эмч, худалдагч, янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн эд зүйл, багаж хэрэгслийг шалгах.
  • Ажилд шаардлагатай хүмүүс, объектуудыг зурах.
  • "Мэргэжил" сэдвээр будах хуудас.
  • S/r тоглоомууд: "Зайрмагны кафе", "Эмнэлэг", "Хоол хийх", "Театр", "Үсчин", "Гэр бүл".
  • Тогоочийн хөдөлмөрийн объектын загварчлал.

4. Гэр бүлтэйгээ харилцах

  • Саша К.-ийн ээжтэй "менежер" мэргэжлийн талаар ярилцах уулзалт зохион байгуулж байна.
  • Эмч, үсчин, тогооч, цэргийн хүн, зураачийн мэргэжлүүдийн талаархи зургуудын түүвэр.

Үе шат 4. Төслийн танилцуулга.

Зорилтот: мини ном хийх.

  1. Хүүхдүүд жижиг дэд бүлгүүдэд хуваагддаг;
  2. Дэд бүлэг бүр ямар хуудас хийхээ тохиролцдог.
  3. Хуудасны дизайн.
  4. Дэд бүлэг бүр өөрийн гэсэн хуудсыг танилцуулдаг. Тэд багштай хамтран боловсруулсан төлөвлөгөөний дагуу мэргэжлийнхээ талаар богино өгүүллэг зохиодог.

1. Энэ хэн бэ?

2. Тэр хаана ажилладаг вэ?

3.Тэд ямар дүрэмт хувцас өмсдөг вэ?

4. Энэ нь юу хийдэг вэ?

5. Ажилд юу хэрэгтэй вэ?

5. Картууд - тэмдэгтүүдийг шаардлагатай дарааллаар байрлуул.

6. Номын дизайн хийх.

Үе шат 5. Хяналт.

1. Бодлоготой яриа: Та ямар мэргэжлүүдийн талаар мэдмээр байна вэ? Та энэ мэргэжлийн талаар юу мэдмээр байна?

2. Эцэг эхчүүдтэй хийх уулзалт.

Хавсралт No1

Шууд боловсролын үйл ажиллагаа

"Харилцаа холбоо" боловсролын салбар

Сэдэв: "Бүх ажил сайн."

Орлова Н.Б.,

багш

MAUDO "Хүүхэд хөгжлийн төв - Цэцэрлэг",

Ялуторовск, 2011 он

Зорилтот:талаар санаа бий болгох мэргэжлийн үйл ажиллагаахүмүүсийн.

Даалгаварууд:уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадвар, төсөөлөл, санах ой.

: Танин мэдэхүй, нийгэмшүүлэх, уран сайхны бүтээлч байдал.

Тоног төхөөрөмж:янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийг дүрсэлсэн зураг, хөдөлмөрийн объект, цомгийн хуудас, цавуу, карт - тэмдэг.

Интеграци боловсролын бүсүүд : "Танин мэдэхүй", "Нийгэмшил", "Уран сайхны бүтээлч байдал"

1. "Сайн уу гэж хэлье" харилцааны тоглоом.

2. Яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай улсын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Орос.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та манай улсын талаар юу хэлэх вэ?

Хүүхдүүд: Баян, үзэсгэлэнтэй, том.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай улсыг хэн том, үзэсгэлэнтэй, баян болгодог вэ?

Хүүхдүүд: Ажил хийдэг хүмүүс, янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэргэжил гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол хүний ​​үндсэн ажил, түүний ажлын үйл ажиллагаа юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий дээр хэдэн мэргэжил байдаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Маш их.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Мэргэжлүүдийг нэрлэ" тоглоом тоглоцгооё. Би чамд нэг үсэг үзүүлье, чи тэр үсгээр эхэлсэн мэргэжлээ нэрлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий дээр маш олон мэргэжил байдаг. Та мэргэжлийн тухай ном хиймээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид хүсч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хосоороо ажиллах болно. Хос бүр манай номын нэг хуудсыг зохион бүтээх болно. Үүнийг хийхийн тулд та өөрийн хуудсанд ямар мэргэжлийн талаар ярих талаар тохиролцох хэрэгтэй.

3. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хуудасныхаа ярих мэргэжлийг сонгосон уу? Дараа нь ширээн дээр очиж, зургуудаа сонгоод, суудалдаа очиж, цаасан дээр зургийг байрлуулж, наа.

4. Өгүүллэг бичих

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо мэргэжлийнхээ талаар богино өгүүллэг бичээрэй. Гэхдээ эхлээд бид түүхийн төлөвлөгөө гаргах хэрэгтэй.

1. Бид эхлээд юуны тухай ярих вэ? Бид аль картыг сонгох ёстой вэ? (мэргэжлийн нэр).

2. Бид дараа нь юу ярих вэ? Зургийг сонгоно уу (тэд хаана ажилладаг).

4. Та надад өөр юу хэлэх вэ? Зургийг олоорой.

5. Бид өөр юу ярьж болох вэ? (Объект, багаж хэрэгслийн тухай).

Хүүхдийн түүхүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би хуудсыг бэхлэх болно. Бид ямар гайхалтай ном бүтээв. Гэхдээ ном болгон өөрийн гэсэн нэртэй байдаг. Бид номоо юу гэж нэрлэх ёстой вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх мэргэжлийн хүмүүс ямар байх ёстой вэ? Та том болоод ямар хүн болохыг хүсдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар мэргэжил хамгийн чухал, хамгийн хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? Яагаад?

Янз бүрийн мэргэжил байдаг

Тэд бүгд маш чухал юм.

Тогооч, мужаан, жолооч,

Багш, зураач, слесарь

Бүх мэргэжил чухал

Мөн бидэнд тэд хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хамгийн их байдаг уу? чухал мэргэжилгазар дээр?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ. Бүх мэргэжил чухал.

Та ямар мэргэжлээр сурмаар байна вэ?

Аав ээжийгээ цэцэрлэгтээ урьж, мэргэжлийнхээ талаар ярилцъя.

2012 оны 7-р сарын 9-ний өдөр илгээсэн 0000686 дугаартай “Хэвлэлийн гэрчилгээ” цуврал А. баримт No62502649561213

Бид Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг урьж байна. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Зорилтот: хүүхдүүдэд хэрхэн бичихийг үргэлжлүүлэн заа богино түүхүүдминий тухай ирээдүйн мэргэжил, ухаалгаар бүтээх бүрэн өгүүлбэр. Танил яруу найрагч, зохиолчид, тэдний бичсэн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах. Тодорхой мэргэжилд шаардлагатай зарим мэргэжил, тоног төхөөрөмжийн талаар хүүхдүүдэд сануул.

Урьдчилсан ажил: Маяковскийн бүтээлүүдтэй танилцах, "Миний ирээдүйн мэргэжил" зураг.

Хичээлийн явц:

1. Урам зориг: Мэдэхгүй байна.

мэдэхгүй:- Сайн уу, (багшийн нэр)! Та бол хамгийн гол хүнВ цэцэрлэг, Би чамтай үргэлж хамгийн түрүүнд мэндлэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу гэж хэлэх нь сайхан ажил, эелдэг, гэхдээ би цэцэрлэгийн дарга биш.

мэдэхгүй: -Яагаад? Энэ бол цэцэрлэг, энд багш нар ажилладаг, гол нь тэд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энд зөвхөн багш нар ажилладаггүй, өөр олон мэргэжил байдаг. Залуус аа, мэдэхгүйд хэлээрэй. Өглөөний цайны дараа бид мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ.

2. -Мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлэхээр шийдсэн. Би яруу найрагч, зохиолчдын хөргийг дэлгэн тавьсан. Тэд танд танил юм. Та хэнийг таньсан бэ? Тийм ээ, Корней Иванович Чуковский байна. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. - Энэ бол A.S-ийн хөрөг юм. Пушкин. Түүний бүтээлүүдийг хэн санаж байна вэ? -Н.Н-ын хөрөг бас бий. Носова. Бид ямар үлгэр уншсан бэ? - Энэ бол В.В.Маяковскийн хөрөг. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. Та бид хоёр “Хэн байх вэ?” шүлгийг уншсан. Зохиолч ямар мэргэжлийн талаар ярьдаг вэ?

Одоо бид чамтай тоглох болно. Тоглоомыг "Хэнд хэрэгтэй вэ?" Би багажийг хайрцагнаас нь гаргахад чи юу болохыг, хэнд хэрэгтэйг хэлнэ.

Багш хайрцагнаас шохой, сойз, хадаас, бүтээгдэхүүн, утас, жин, хүүхэлдэй, үс хатаагч, чийдэн, тооны машин, жолооны хүрд зэргийг гаргаж авдаг.

3. -Та нарын олонх нь аль хэдийн мэргэжлээ сонгож, зураг зурсан байдаг. Та одоо тэдний талаар ярих болно. Та ярих ёстой:

    Та юу болохыг хүсч байна вэ?

    Та яагаад энэ мэргэжилд дуртай вэ?

    Чи юу хийх гэж байна?

Хүүхдийн үлгэр, тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.

Хичээлийн тэмдэглэл бэлтгэл бүлэг

"Бүх ажил сайн - өөрийн үзэмжээр сонго" сэдвээр

Зорилго: хүүхдүүдэд ирээдүйн мэргэжлийнхээ талаар богино өгүүллэг бичих, бүрэн өгүүлбэрийг зөв бүтээхийг үргэлжлүүлэн заах. Танил яруу найрагчид, зохиолчид, тэдний бичсэн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах. Тодорхой мэргэжилд шаардлагатай зарим мэргэжил, тоног төхөөрөмжийн талаар хүүхдүүдэд сануул.

Урьдчилсан ажил: Маяковскийн бүтээлүүдтэй танилцах, "Миний ирээдүйн мэргэжил" зураг.

Хичээлийн явц:

1. Урам зориг: Мэдэхгүй байна.

Мэдэхгүй: - Сайн уу, Наталья Ивановна! Чи бол цэцэрлэгийн хамгийн чухал хүн, би үргэлж тантай хамгийн түрүүнд мэндлэх болно.

Наталья Ивановна: - Сайн байна уу гэж хэлэх нь сайхан ажил, эелдэг, гэхдээ би цэцэрлэгийн дарга биш.

Мэдэхгүй: - Яагаад? Энэ бол цэцэрлэг, энд багш нар ажилладаг, гол нь тэд.

Наталья Ивановна: - Цэцэрлэгт зөвхөн багш нар ажилладаггүй, энд өөр олон мэргэжил бий. Залуус аа, мэдэхгүйд хэлээрэй. Өглөөний цайны дараа бид мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ.

2. -Мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлэхээр шийдлээ. Би яруу найрагч, зохиолчдын хөргийг дэлгэн тавьсан. Тэд танд танил юм. Та хэнийг таньсан бэ? Тийм ээ, Корней Иванович Чуковский байна. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. - Энэ бол A.S-ийн хөрөг юм. Пушкин. Түүний бүтээлүүдийг хэн санаж байна вэ? -Н.Н-ын хөрөг бас бий. Носова. Бид ямар үлгэр уншсан бэ? - Энэ бол В.В.Маяковскийн хөрөг. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. Та бид хоёр “Хэн байх вэ?” шүлгийг уншсан. Зохиолч ямар мэргэжлийн талаар ярьдаг вэ?

Одоо бид чамтай тоглох болно. Тоглоомыг "Хэнд хэрэгтэй вэ?" Би багажийг хайрцагнаас нь гаргахад чи юу болохыг, хэнд хэрэгтэйг хэлнэ.

Багш хайрцагнаас шохой, сойз, хадаас, бүтээгдэхүүн, утас, жин, хүүхэлдэй, үс хатаагч, чийдэн, тооны машин, жолооны хүрд зэргийг гаргаж авдаг.

3. - Та нарын олонх нь аль хэдийн мэргэжлээ сонгож, зураг зурсан байдаг. Та одоо тэдний талаар ярих болно. Та ярих ёстой:

1. Та ямар болмоор байна вэ?

2.Та яагаад энэ мэргэжилд дуртай байдаг вэ?

3. Та юу хийх вэ?

Хүүхдийн үлгэр, тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.

Танин мэдэхүйн хөгжлийн дагуу

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй
"Бүх ажил сайн - өөрийн үзэмжээр сонго" сэдвээр

Зорилтот: Хүүхдүүдэд ирээдүйн мэргэжлийнхээ талаар богино өгүүллэг бичих, бүрэн өгүүлбэрийг зөв зохиохыг үргэлжлүүлэн заа. Танил яруу найрагчид, зохиолчид, тэдний бичсэн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах. Тодорхой мэргэжилд шаардлагатай зарим мэргэжил, тоног төхөөрөмжийн талаар хүүхдүүдэд сануул.

Урьдчилсан ажил: Маяковскийн бүтээлүүдтэй танилцах, "Миний ирээдүйн мэргэжил" зураг.

Хичээлийн явц:

1. Урам зориг: Мэдэхгүй байна.

мэдэхгүй:- Сайн уу, Наталья Ивановна! Чи бол цэцэрлэгийн хамгийн чухал хүн, би үргэлж тантай хамгийн түрүүнд мэндлэх болно.

Наталья Ивановна:- Сайн байна уу гэж хэлэх нь сайхан ажил, эелдэг, гэхдээ би цэцэрлэгийн дарга биш.

мэдэхгүй:-Яагаад? Энэ бол цэцэрлэг, энд багш нар ажилладаг, гол нь тэд.

Наталья Ивановна:- Энд зөвхөн багш нар ажилладаггүй, өөр олон мэргэжил байдаг. Залуус аа, мэдэхгүй гэж хэлээрэй. Өглөөний цайны дараа бид мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ.

2. -Мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлэхээр шийдсэн. Би яруу найрагч, зохиолчдын хөргийг дэлгэн тавьсан. Тэд танд танил юм. Та хэнийг таньсан бэ? Тийм ээ, Корней Иванович Чуковский байна. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. - Энэ бол A.S-ийн хөрөг юм. Пушкин. Түүний бүтээлүүдийг хэн санаж байна вэ? -Н.Н-ын хөрөг бас бий. Носова. Бид ямар үлгэр уншсан бэ? - Энэ бол В.В.Маяковскийн хөрөг. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. Та бид хоёр “Хэн байх вэ?” шүлгийг уншсан. Зохиолч ямар мэргэжлийн талаар ярьдаг вэ?

Одоо бид чамтай тоглох болно. Тоглоомыг "Хэнд хэрэгтэй вэ?" Би багажийг хайрцагнаас нь гаргахад чи юу болохыг, хэнд хэрэгтэйг хэлнэ.

Багш хайрцагнаас шохой, сойз, хадаас, бүтээгдэхүүн, утас, жин, хүүхэлдэй, үс хатаагч, чийдэн, тооны машин, жолооны хүрд зэргийг гаргаж авдаг.

3. -Та нарын олонх нь аль хэдийн мэргэжлээ сонгож, зураг зурсан байдаг. Та одоо тэдний талаар ярих болно. Та ярих ёстой:

  1. Та юу болохыг хүсч байна вэ?
  2. Та яагаад энэ мэргэжилд дуртай вэ?
  3. Чи юу хийх гэж байна?

Хүүхдийн үлгэр, тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай