Domov Pulpitida Literární kvíz "na cestách pohádek." Třídnická hodina (1. stupeň) na téma: Kvíz o pohádkách

Literární kvíz "na cestách pohádek." Třídnická hodina (1. stupeň) na téma: Kvíz o pohádkách

Městský rozpočtový vzdělávací ústav „zákl všeobecná střední školač. 2 Zubtsova"

Mimoškolní činnost

Předmět:

"Kvíz z pohádky."

Zkompilovaný:

Nekrasová O.M.

Učitel základní školy

MBOU "Vyhledat školu č. 2 v Zubtsově"

2014

cíle:

  • Rozšířit znalosti žáků o pohádkách;
  • Vytvořte podmínky pro propagandu zdravý obrazživot;
  • Podporovat rozvoj fyzické vlastnosti: rychlost, koordinace, obratnost;
  • Rozvíjet řeč žáků, zájem o čtení, paměť;
  • Podporujte smysl pro kolektivismus, vzájemnou pomoc a kamarádství.

1.Org. moment.

V určitém království, v určitém státě, v určitém kraji, v určitém městě je u silnice teremok, teremok. Není ani nízký, ani vysoký, ani vysoký. A v tomto domku pracují úžasní lidé - učitelé a neméně skvělé děti v tomto domku studují!

Co jsem ti právě řekl? Přesně tak, pohádka. Jak již víte, pohádky lze vyprávět o všem na světě pomocí speciálního jazyka, intonace a gest. Všichni velmi dobře znáte ruské lidové pohádky.

Co je na pohádkách neobvyklé?

– V pohádkách mohou zvířata mluvit, existují neexistující hrdinové.

(SNÍMEK 1) Prezentace 1.

Na světě je mnoho pohádek:
Smutné i vtipné
A žít ve světě
Nemůžeme bez nich žít.
V pohádce se může stát cokoliv.
Naše pohádka je před námi
Na dveře nám klepe pohádka.
Řekněme „vstupte“ do pohádky.

Kluci, dnešní den strávíme s vámi zábavná hra kde si budete muset pamatovat pohádkových hrdinů– jak se jmenovali, kde žili a jaká dobrodružství zažívali.

2. Jsem úkol „Zahřátí“.Této soutěže se účastní současně dvě družstva. Řeknu úkol a vy všichni společně odpovíte jednohlasně.První řada 1, pak řada 2.

  1. Smíchané se zakysanou smetanou
    U okna je zima.
    Má brunátnou stránku
    Kdo je to? (Kolobok)
  2. Laskavá dívka žila v pohádce,
    Šel jsem navštívit babičku do lesa.
    Maminka vyrobila krásný klobouk
    A nezapomněl jsem si s sebou vzít nějaké koláče.
    Jaká milá dívka.
    Jak se jmenuje? … (Červená Karkulka)
  3. Jeden pro druhého v řetězci
    Všichni to tak pevně chytili!
    Ale brzy přiběhnou další pomocníci,
    Přátelská společná práce porazí tvrdohlavého člověka.
    Jak pevně přilepená! Kdo je to? ... (tuřín)
  4. Ne mladý muž
    S obrovským vousem.
    Uráží Pinocchio,
    Artemon a Malvína.
    Obecně pro všechny lidi
    Je to notorický padouch.
    Ví to někdo z vás
    Kdo je to? (Karabas)
  5. Jsem dřevěný kluk
    Tady je zlatý klíč!
    Artemon, Pierrot, Malvína -
    Všichni jsou se mnou přátelé.
    Všude strkám svůj dlouhý nos,
    Jmenuji se... (Pinocchio)
  6. Chlapec v modrém klobouku
    Ze slavné dětské knihy.
    Je hloupý a arogantní
    A jeho jméno je... (Nevím)
  7. A prala jsem to maceše
    A vytřídil hrášek
    V noci při svíčkách,
    A spala u kamen.
    Krásné jako slunce.
    Kdo je to? ... (Popelka)
  8. Je veselý a nezlobí se,
    Tento roztomilý podivín.
    Je s ním chlapec Robin
    A kamarád Prasátko.
    Procházka je pro něj svátek
    A má zvláštní čich na med.
    Tento plyšový vtipálek
    Malý medvěd... (Medvídek Pú)
  9. Tři z nich žijí v chatrči,
    Má tři židle a tři hrnky,
    Tři postele, tři polštáře.
    Hádej bez náznaku
    Kdo jsou hrdinové této pohádky? (Tři medvědi)
  10. V temném lese na okraji,
    V chatě bydleli všichni společně.
    Děti čekaly na maminku,
    Vlk nesměl do domu.
    Tato pohádka je pro chlapy... (Vlk a sedm dětí)

3. Další úkol „Magické předměty“

Hádejte hrdinu na základě tématu.

Obrázky zobrazují magické předměty, hádejte hrdinu na základě předmětu.

Malta a koště. (Baba Yaga)

Boty (kocour v botách)

Zlatý klíč (Pinocchio)

4. FYZICKÁ MINUTA

5. „Opravte chybu“

Další soutěž se jmenuje „Correct the Bug“. Poslechněte si název pohádky a řekněte, co je zde špatně.

"Ryaba the Cockerel"

"Dáša a medvěd"

„Vlk a sedm jehňat“

"Kachny - labutě"

"Princezna Turecko"

"Chlapec s pěstí"

6. Vyprávějte příběh podle obrázku.

Máte na stole obrázky, musíte je uspořádat ve správném pořadí. A vyprávět pohádku podél řetězu.

1. má pohádku

2. řada má pohádku „Teremok“

*Hádej pohádkové hádanky.

Odpovědi se skrývají za barevnými čtverečky. Odstraňte jeden čtverec kliknutím na tlačítko myši. Uhodli jste, jaký druh hrdiny byl plánován? Pokud ne, klikněte myší znovu a znovu, dokud nebudou otevřena všechna čtyři políčka. Pak budete znát správnou odpověď! Prezentace 2.

1.Jaký obyčejný předmět, který můžete občas vidět v rukou své babičky nebo maminky, nahradil hrdinům ruských pohádek mapu i buzolu?(SNÍMEK 2-3)

2. Čí kopyto plné vody narazilo na cestě jako první na sestru Alyonushku a bratra Ivanushku?(SNÍMEK 4–5)

3.Z jakého dřeva byla postavena létající loď ve stejnojmenné pohádce?(SNÍMEK 6-7)

4. Kolik zvířat potkal Kolobok na cestě?(SNÍMEK 8–9)

5. Koho poprvé potkává hrdinka z pohádky „Husy a labutě“, když jde hledat svého bratra?(SNÍMEK 10-11)

6. Pohádka vypráví o Emelyi...

Kamna se pohybují v otevřeném poli.

Na čí příkaz,

Z čí vůle?(SNÍMEK 12–13)

7. Jmenuj pohádku, ve které

Neexistuje žádná řeka, žádný rybník -

Kde mohu získat trochu vody?

Velmi chutná voda

V díře od kopyta.(SNÍMEK 14–15)

8.Co dala maminka před smrtí Vasilise z pohádky „Vasilisa Krásná“?(SNÍMEK 16-17)

9. V jaké pohádce pomáhá Šedý vlk hlavnímu hrdinovi najít Ptáčka Ohniváka, získat koně se zlatou hřívou a oženit se s Elenou Krásnou?(SNÍMEK 18–19)

10.Kdo pomohl Khavroshechce dokončit obtížné úkoly včas?(SNÍMEK 20-21)

11. Veselý a obratný hrdina tohoto díla šel do nebezpečná cesta, ale když si zvykl na neustálá vítězství a úspěchy, ztratil ostražitost a byl okamžitě sežrán nepřítelem, který se ukázal být mazanější než on.(SNÍMEK 22–23)

12. Pohádkový příběh o tom, jak jen společným úsilím mohou lidé překonat jakékoli životní těžkosti, dokonce porazit síly přírody.(SNÍMEK 24–25)

13. V jaké pohádce utíkala Slepice, aby zachránila Kohouta, ke Krávě, ke sekačkám, ke kamnům, k dřevorubcům, ke kováři, do lesa, pro uhlí?(SNÍMEK 26–27)

14. Z jaké pohádky to je: „V domě byly dva pokoje. Dívka vešla do jídelny a uviděla na stole tři šálky guláše. První šálek byl velmi velký, druhý byl menší a třetí, malý modrý šálek, byl Mishutkina...“(SNÍMEK 28–29)

Hra skončila
Je čas, abychom se rozešli.
3.Výsledek. Odraz.

Náhled:

Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet ( účet) Google a přihlaste se.

Děti budou s největší pravděpodobností vždy poslouchat a číst ruské lidové pohádky. Je na nich něco, co je chlapi okamžitě vnímají a považují je za „své“. Bezpodmínečná hodnota pohádek je již dlouho uznávána. I když ještě v minulém století někteří učitelé a literární osobnosti jejich pozitivní vliv popírali.

Kvíz na téma „Ruské lidové pohádky“ obsahuje 15 otázek. Otázky byly zodpovězeny.

Tvůrce kvízu: Recenze Iris

úvod

A dnes, děti, budeme mluvit o ruských lidových pohádkách. Všichni znáte Mashenku a medvědy, Emelyu a slepici Ryabu, Žabí princeznu a Drobeček Khavroshechka. Často pohádkové postavy konají dobré skutky, ale najdou se mezi nimi i ty, které konají špatně. Dnes vám položím otázky a vy na ně odpovíte. Ten, kdo zná odpovědi na všechny otázky, je hlavním odborníkem na ruské lidové pohádky.

1. Kteří ptáci unesli bratra, zatímco sestra šla na procházku a hrála si?
1) straky-vrány
2) Labutí husy +
3) šarlatové kachny

2. V koho se proměnil bratr Ivanuška, když neposlouchal svou sestru Aljonušku?
1) u jehněčího
2)do malé kozy +
3) v jehněčím

3. Hádej hádanky

"Odešel od babičky,
A odešel od dědečka.
Má brunátnou stránku
Tak tohle je... (kolobok)"

„Nenesl jsem džbán kvasu,
A hrnec lahodného másla,
Má na sobě červenou čepici
Šel jsem po cestě sám."
Odpovědět:Červená Karkulka

4. Od koho trpí laskavá sirotka v pohádce „Morozko“?
1) od zlé macechy +
2) od Baba Yaga
3) od Zmey Gorynych

5. Kdo zpívá píseň „Liška mě nese temnými lesy“ a volá o pomoc kočku?
1) kohout +
2) husa
3) krůta

6. Baba Yaga má neobvyklý dům. Na jakých nohách stojí?
1) na dřevěné
2) na kuře +
3) na železo

7. Jak se jmenuje pohádka, ze které zní píseň: „Vy, děti! Ty malé kozy! Otevři, otevři..."
1)" Vlk a sedm mladých koz » +
2) „Vlk a tři prasátka“
3) "Nenasytný vlk"

8. Kohout má krásný hřeben. Jaký je?
1) bronz
2) stříbro
3) zlato+ („Kohout, zlatý hřeben)

9. Jakou zeleninu vytáhl dědeček, babička, vnučka, Brouček, kočka, myš?
1) ředkvičky
2) ředkvičky
3) tuřín +

10. Které předměty s vodou mohly samy chodit v pohádce „U Řádu štiky“?
1) kbelíky +
2) hrnce
3) čajové konvice

11. Kdo zničil věž v pohádce „Teremok“?
1) medvěd +
2) vlk
3) zázrak-yudo

12. Kdo zpívá lichotivou píseň: „Kokru, kohoutku, hřeben zlatý, máslová hlava, vousy hedvábné...“
Odpovědět: liška

13. Jaké znáš ruské lidové pohádky o zvířatech?
Odpovědět:"Kuře Ryaba", "Tuřín", "Kolobok", "Teremok"

14. Z které pohádky je princezna?

"Když jsem dorazil na slavnost,
Překvapil celý svět.
A Ivan byl velmi přísný.
Spálil jsem žabí kůži."
Odpovědět:"Princezna žába"

15. Hádej hádanku

„Narodil se staré ženě,
neseděl jsem na lopatě,
On sám je jen maličkost,
A jméno je... (Tereshechka)“

Kvíz „V zemi pohádek“ pro děti střední skupina.

Literární kvíz v ruštině lidové pohádky pro děti střední skupiny.

Botyakova Tatyana Aleksandrovna, učitelka MBDOU Krasnoborsky d/s vesnice "Kolosok". Krasny Bor, oblast Nižnij Novgorod.
Popis materiálu: materiál bude užitečný pro učitele, hudební režiséři a rodičů za účelem uspořádání literárního kvízu s dětmi střední skupiny.
Cílová: vytváření zájmu mezi předškoláky o beletrie.
úkoly:
upevnit znalosti dětí o ruských lidových pohádkách,
rozvíjet schopnost rozpoznávat pohádky a jejich hrdiny;
rozvíjet zájem o ruské lidové umění;
pěstovat lásku ke knihám, opatrný postoj Jí.
Přípravné práce:
čtení ruských lidových pohádek, prohlížení ilustrací, kreslení ilustrací na základě pohádek k výzdobě sálu, učení se pohádky „Teremok“ s dětmi.
Vybavení: domeček - zámeček, masky zvířat na představení, magnetofon, zrcadlo, ilustrace k pohádkám, truhla, ubrus, holínky, klobouk, koberec, meč.
Metody: pomocí hádanek, básniček, testů, promítání pohádek, hraní venku.
Výzdoba: ve středu sálu je věž, na straně je „kouzelné zrcadlo“, na stěně visí dub s řetězem, ilustrace k pohádkám a dětské kresby.
Účastníci: moderátorka, kočka, děti.
Průběh zábavy:
Vedoucí: 2. dubna je Mezinárodní den dětské knihy. Tento svátek se slaví v den narozenin dánského spisovatele H. H. Andersena.

Dnes vás zvu na výlet do úžasné země pohádek. Jak se tam můžeš dostat? (Odpovědi dětí). Navrhuji vstoupit do země pohádek přes staré kouzelné zrcadlo.
(Děti spolu s vedoucím procházejí „kouzelným“ zrcadlem).
Vedoucí:
U Lukomorye je zelený dub.
Zlatý řetěz na dubu:
Kočka je vědcem ve dne i v noci.
Všechno jde dokola v řetězu;
Jde doprava - píseň začíná,
Vlevo - vypráví pohádku...


(Objeví se učená kočka).
Kočka: Ahoj hoši! Jsem stejná učená kočka, která vypráví pohádky. Máte rádi pohádky?
Děti: Ano! "
Kočka:
Aby každý poznal hrdiny knih, musí si knihy přečíst.
Čtu, hodně vím a přeji to samé i vám.
Kdo četl hodně pohádek, snadno najde odpovědi.
Ano, už je dávno znáte. No, zkontrolujeme to?

Kočka: Abyste zjistili, jak dobře znáte a máte rádi pohádky, provedeme kvíz. Za každou správnou odpověď dám žetony a na konci kvízu uvidíme, kdo má žetonů nejvíce – vyhrává. Takže první úkol...

1. Zjisti pohádku z hádanky.
1. Odešel jsem od babičky
Odešel jsem od dědečka
Hádej bez náznaku
Z jaké pohádky jsem vzešel? (Kolobok)

2. Myška našla domov pro sebe,
Myš byla laskavá:
Koneckonců v tom domě

Bylo tam hodně obyvatel. (Teremok)

3. Narodila se tak obrovská;
Ne jeden, ale třeba deset.
Dědečku, abys vytáhl tu zeleninu,
Zavolal všechny, aby mu pomohli. (Tuřín)

4. Ledový dům roztál -
Požádal jsem, abych šel do Lubjanky.
Malý králíček si ji vzal k sobě,
Sám zůstal bez domu.
Kohout pomohl zajíci.
Vyžeňte lišku ze dveří. (Zayushkina chýše)

5. Moje sestra řekla:
"Není dobré pít z louže."
Neposlouchal svou sestru
Do rána se z něj stal malý kozel. ( Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka)


Kočka: Mám hrudník. Jsou v něm uloženy magické předměty. Nyní je ukážu a vy uhodnete celý název položky.

2. Pohádkové loto: "Doplňte jméno."
Řeknu první slovo a vy uhodnete celé jméno magického předmětu.
Boty - ... (rychlochodci)
Meč – ... (pokladník)
Ubrus –… (samomontáž)
Kobercové letadlo)
Neviditelný klobouk)

3. Zjisti pohádku z úryvku.
Nyní si poslechněte úryvek ze známé ruské lidové pohádky.
A)"Dědečku Medvědi, budou tam rozdávat ocasy, prosím, chyť mě za ocas!" (Zajíc z pohádky „Ocasy“)
b)„Úlovky, ryby, velké i malé. Chyťte, ryby, velké i malé." (Vlk z pohádky „Liščí sestřička a šedý vlk»)
PROTI) Jakmile vyskočím, jakmile vyskočím, zadními ulicemi budou létat cáry. (Liška z pohádky „Zayushkina chýše“)
G)"Budu sedět na pařezu a jíst koláč" (Medvěd z pohádky "Máša a medvěd")
d)"Jabloň, jabloň, skryj nás!" (Masha z pohádky „Husy a labutě“)


Venkovní hra: "U medvěda v lese."

4. Hra: Telegram: „Pomoc!“
Kočka: Přečtu si telegram a vy uhodnete název pohádky.
"Pomoc! Šedý vlk nás chce sežrat!" (Vlk a sedm mladých koz)
"Pomoc! Zíral jsem na vrány a spadl do studny!“ ("Liška a koza")
"Pomoc! Liška mi vzala sekanou lžíci!" („Žicharka“)
"Pomoc! Liška mě nese za temné lesy, dál vysoké hory("Kočka, kohout a liška")
"Pomoc! Udusil jsem se semínkem fazolí!" ("Kohout a semínko fazole")
"Pomoc, medvědi mě pronásledují!" ("Tři medvědi")


5. Zjisti pohádku z ilustrace.
Kočka: A nyní se podíváme na ilustrace k ruským lidovým pohádkám a uhodneme jejich jména. (Na stěně je výstava ilustrací na motivy pohádek „Býk Černý sud, Bílá kopyta“, „Žicharka“, „Liščí sestřička a šedý vlk“, „Kohoutek a semínko fazole“, „Zimování Zvířata“).
Děti hádají název pohádky.
Pohádka "Zhikharka"


Pohádka "Býk, černý sud, bílá kopýtka."


Pohádka "Zimní ubikace zvířat"


Pohádka "Kohout a semínko fazole"


Pohádka "Liščí sestra a šedý vlk"

6. Testy z ruských lidových pohádek.

1. Který pohádkový hrdina přinesl Sněhurku domů z lesa?
Vlk;
b) medvěd;
PROTI) liška.

2. Co nabídla liška kohoutkovi, aby se podíval z okna?
A) hrách;
b) obilí;
c) mléko.

3 .Jakou chýši měl zajíc v pohádce „Zayuškina chýše“?
kláda;
b) ledový;
PROTI) lýko

4. Kdo rozbil zlaté vejce?
a) dědeček;
b) myš;
c) žena.

5. Který z pohádkových hrdinů pomáhal tahat vodnici po Zhuchce?
A) kočka;
b) vnučka;
c) myš.

6. Který z pohádkových hrdinů neusnul na trávě a nešpehoval Khavroshechku?
a) jednooký;
b) dvouoký;
PROTI) tříoký

Pohádková show: „Teremok“.


Kočka:
Na světě je mnoho pohádek,
Smutné i vtipné
Ale žít ve světě
Nemůžeme bez nich žít!
Při čtení pohádek se ocitnete v nádherném, tajemném, tajemném světě.

Kočka: Pohádka může být stará i mladá, veselá i smutná, jednoduchá i moudrá. Ale nikdy nemůžete být naštvaní, nudní a hloupí! Daruji ti knihu pohádek. Sbohem, chlapi! Uvidíme se znova!
Učitel a děti se „vrací“ do skupiny prostřednictvím „Magic Mirror“.

Kvízy jsou zábavné hry, ve kterém je nutné rychle a správně odpovědět kladené otázky. Na základní škole je relevantní kvíz o ruských pohádkách.

Klasifikace

Kvízy se liší:

  • Téma akce.
  • Obtížnost otázek.
  • Pravidla chování.
  • Odměna pro vítěze.

Kvízu se mohou zúčastnit:

  • Dva lidé: jeden se ptá, druhý odpovídá.
  • Jeden vedoucí a jeden tým hráčů.
  • Dva nebo více hrajících týmů.

Kvízy pro děti

V školní věk na mimoškolní aktivity Kvízy jsou podporovány. Výběrem různých témat pro soutěže učitel pořádá zábavné a vzdělávací akce s cílem rozšířit a upevnit dosavadní znalosti. Kvíz o ruských lidových pohádkách není posledním místem ve školních akcích.

Účel školního kvízu:

  • Sjednoťte třídu: tým musí fungovat jako jeden soudržný organismus.
  • Otestujte znalosti studentů.
  • Příprava na kvíz bude studenty motivovat k tomu, aby se zdokonalili a upevnili své znalosti.
  • Cena se stává pobídkou k výhře a tím stimuluje rozšiřování stávajících znalostí.

Pro juniorské třídy

Pohádkové kvízy se nejčastěji organizují v základních ročnících. V tomto věku mají děti o taková díla zájem a získávají z nich mnoho poznatků. Pohádky přispívají k rozvoji pojmů „dobro“ a „zlo“, dítě se učí poctivosti, spravedlnosti, vidí, že po špatném skutku následuje trest, že hněv, zášť a pomsta nevedou k ničemu dobrému.

K rozvoji tak přispěje kvíz o ruských lidových pohádkách pozitivní vlastnosti od školáka.

Klasifikace ruských lidových pohádek

Existují tři velké části děl tohoto žánru:

  • O zvířatech.
  • Domácnost.
  • Magický.

Liší se také postavami, které hrají. V pohádkách o našich menších bratrech se vlastnosti lidí přenášejí na zvířata, která mluví, myslí a chovají se jako lidé. V každodenním životě existuje životní pravda, chamtivost a hloupost jsou zesměšňovány. Magické jsou plné zázraků.

Smyslem všech pohádek je ukázat, jak dobro poráží zlo, hloupost a hrubost. Hlavní hrdinové jsou obdařeni vynalézavostí, laskavostí a vnímavostí.

Proč pořádat soutěže?

Pohádkový kvíz pro děti má tyto cíle:

  • Shrnout dosavadní znalosti o pohádkách.
  • Pěstovat lásku k ústnímu lidovému umění.
  • Rozvíjejte svou představivost.
  • Naučte se poznávat pohádky podle postav.
  • Rozvíjet asociativní paměť.
  • Motivujte školáky k dalšímu čtení beletrie.

Kvíz o lidových pohádkách má pozitivní vliv na správnou výchovu školáků.

Například pohádky H. H. Andersena jsou aktuální v Hovoří o laskavosti, přátelství, vstřícnosti a připravenosti vždy přijít příteli na pomoc.

Kvíz o pohádkách od G.H. Andersen

  1. Kdo odnesl ospalého Palečka z bytu ženy, ve kterém bydlela (na motivy stejnojmenné pohádky „Palečník“):
  • Ropucha.
  • Myš.

Správná odpověď: Ropucha.

2. Jaké přání vyslovila Paleček před svatbou s krtečkem (na motivy stejnojmenné pohádky):

  • Jíst.
  • Zpívat píseň.
  • Podívejte se na slunce.

Správná odpověď: podívejte se na slunce.

3. Stejně jako v pohádce „Princezna a hrášek“ královna zjistila, že dívka, která k nim přišla, byla princezna:

  • Požádal jsem ji o tanec.
  • Dal jsem jí pod matrace hrášek.
  • Vzal jsem za slovo.

Správná odpověď: Pod matrace jsem jí dal hrášek.

4. Co obětovala Malá mořská víla čarodějnici výměnou za nohy místo ocasu (podle pohádky “Malá mořská víla”):

  • Zaplatil jsem peníze.
  • odevzdal jsem svůj hlas.
  • Dal mi náhrdelník.

5. Kdo jako první zakřičel "Ale král je nahý!" (podle pohádky" Nový outfit král"):

  • Stařenka.
  • Dítě.
  • Jeden z dvořanů.

Správná odpověď: dítě.

6. Kteří ptáci vzbudili obdiv káčátka v pohádce „Ošklivé káčátko“:

  • Kuřata.
  • Kachny.
  • labutě.

Správná odpověď: labutě.

7. Jaké květiny pěstovali Kai a Gerda v pohádce? Sněhová královna»:

  • Růže.
  • Sedmikrásky.
  • tulipány.

Správná odpověď: růže.

8. Z jakého kovu byl vyroben nezlomný voják, který se zamiloval do krásné tanečnice (na motivy pohádky „Stálý cínový vojáček“)?

  • Měď.
  • Cín.
  • Bronz.

Správná odpověď: cín.

9. Kolik bratrů měla Elsa v pohádce „Divoké labutě“:

  • Jedenáct.
  • Devět.
  • 13.

Správná odpověď: jedenáct.

10. Jak „rozdával“ sny dětem z Ole-Lukoje (na motivy stejnojmenné pohádky „Ole-Lukoje“):

  • Dal to pod polštář.
  • Řekl jsem to dítěti do ucha.
  • Otevřel deštník nad spícím dítětem.

Správná odpověď: otevřel deštník nad spícím dítětem.

Láska k pohádkám

  1. Když se kohout udusil zrním, ke komu utíkala slepice jako první pro vodu (podle pohádky Semínko fazole):
  • K lepkavé.
  • K dívce.
  • K řece.

Správná odpověď: k řece.

2. Čím zacházela Liška s jeřábem v pohádce „Liška a jeřáb“;

  • Brambory.
  • Mléko.
  • Krupicová kaše.

Správná odpověď: krupicová kaše.

3. Kde se schovalo sedmé dítě před vlkem (podle pohádky „Vlk a sedm malých dětí“):

  • Pod stolem.
  • Na střeše.
  • V troubě.

Správná odpověď: v troubě.

4. Kdo vyhnal lišku ze zajíčkovy chýše (podle pohádky „Zajíčkova chýše“):

  • Kohout.
  • Vlk.
  • Medvěd.

Správná odpověď: Kohout.

5. Jak Mashenka přelstil medvěda a mohl se vrátit domů (na motivy pohádky Máša a medvěd):

  • Schovala se v krabici od koláčů.
  • Utekla před Medvědem.
  • Následovala Medvěda, když nosil dárky jejím prarodičům.

Správná odpověď: schovaný v krabici od koláčů.

6. Koho Kolobok na své cestě nepotkal (na motivy stejnojmenné pohádky „Kolobok“):

  • Vlk.
  • Zajíc.
  • Ježek.

Správná odpověď: Ježek.

7. Jak rakovina přelstil Lišku a jako první „dojela“ na domluvené místo (podle pohádky „Liška a rak“):

  • Požádal Vlka, aby ho odnesl na místo.
  • Drží se Foxova ocasu.
  • Právě jsem tam byl první.

Správná odpověď: připevněna k ocasu Lišky.

8. Kolik zvířat se vejde do věže (podle stejnojmenné pohádky Teremok):

  • Čtyři.
  • Pět.
  • Šest.

Správná odpověď: pět.

9. Jak vlk chytil ryby v ledové díře (na motivy pohádky „Sestra Fox a vlk“):

  • S rybářským prutem.
  • S tvým ocasem.
  • Se sítí.

Správná odpověď: s ocasem.

10. Jak chtěla liška donutit tetřívka, aby sestoupil na zem (podle pohádky „Liška a tetřívek“):

  • Uvedla, že byla podepsána vyhláška, podle které se zvířata navzájem nedotýkají.
  • Chtěl jsem ho ošetřit zrním.
  • Pozvala mě, abych ji navštívil.

Správná odpověď: řekla, že byla podepsána vyhláška, podle které se zvířata navzájem nedotýkají.

Magie v pohádkách

Jeden z zajímavá témata v mimoškolních hodinách je to kvíz o pohádkách. Základní škola je k tomu nejvhodnější. Děti základní škola Jsou právě ve věku, kdy je zajímavé všechno neobvyklé a magické. Někteří studenti věří v zázraky a chtějí potkat víly a další neobvyklé postavy. Proto pohádky- jeden z nejoblíbenějších mezi žáky základních škol.

Jednou z nejdůležitějších událostí v tomto věku je pohádkový kvíz.

Upevňování znalostí o lidových pohádkách

Navrhované aktivity lze využít v mimoškolních aktivitách, které zahrnují pohádkový kvíz s odpověďmi uvedenými níže.

  1. Kdo neustále radil a pomáhal Vasilise dokončit všechny úkoly své nevlastní matky (podle pohádky „Vasilisa krásná“):
  • Koťátko.
  • Panenka.
  • Přítelkyně.

Správná odpověď: panenka.

2. Kdo kradl z královské zahrady (podle pohádky „Ivan Carevič a šedý vlk“):

  • Lupiči.
  • Fénix.
  • Vlk.

Správná odpověď: Firebird.

3. Princezna seděla u okna ve vysokém sídle. Co bylo třeba udělat, aby si ji vzali za manželku a dostali půl království navíc (podle pohádky „Sivka-Burka“):

  • Vyskočte na svého koně k oknu a dotkněte se princezniny ruky.
  • Zazpívejte jí píseň.
  • Vyskočte na svého koně k oknu a polibte princeznu.

Správná odpověď: skočte na koně k oknu a polibte princeznu.

4. V koho se proměnil bratr Ivanuška poté, co neuposlechl svou sestru a napil se vody z kopýtka (na motivy pohádky „Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“):

  • Tele.
  • Kůzle.
  • Jehněčí.

Správná odpověď: kozička.

5. Proč Sněhurka roztála? Co udělala (na základě pohádky „Sněhurka“):

  • Skočil přes oheň.
  • Šel jsem ke sporáku.
  • Vyšel jsem na slunce.

Správná odpověď: přeskočil oheň.

6. Proč jsi odešel od Ivana Careviče? Co udělal (podle pohádky „Žabí princezna“):

  • Spálit kůži žáby.
  • Řekl svým bratrům o její magické proměně.
  • Nechal ji doma, aniž by ji vzal s sebou na hostinu.

Správná odpověď: spálila žábě kůži.

7. Kdo byl první, koho se dívka zeptala, kde najde svého bratra, uneseného husami-labutěmi (podle pohádky „Husy-labutě“):

  • U jabloně.
  • U sporáku.
  • U řeky mléka.

Správná odpověď: u kamen.

8. Jakou kouzelnou rybu ulovila Emelya (podle pohádky „U Řádu štiky“):

  • Zlatá rybka.
  • Štika.
  • Karas obecný.

Správná odpověď: štika.

9. Kdo pomohl dívce uprchnout z Baba Yaga a dal jí hřeben a ručník, ze kterého vytvořili širokou řeku a (podle pohádky „Baba Yaga“):

  • Bříza.
  • Psi.

Správná odpověď: kočka.

10. Který pták pomohl Tereshechce dostat se domů a utéct před čarodějnicí (podle pohádky „Tereshechka“):

  • House.
  • Martin.
  • Fénix.

Správná odpověď: gosling.

Pohádky jsou neobyčejným světem plným magie, ve kterém dobro navzdory všem potížím vítězí. Děti s radostí vnímají pozitivitu, která z takových děl plyne. Proto pohádkový kvíz pořádaný ve škole dá studentům pozitivní emoce a umožní jim dobře se bavit.



Novinka na webu

>

Nejoblíbenější