Domov Ortopedie Stáhněte si prezentaci zimních pravidel silničního provozu pro žáky prvního stupně. Mimoškolní aktivita a prezentace na téma "Pravidla silničního provozu" (1. st.)

Stáhněte si prezentaci zimních pravidel silničního provozu pro žáky prvního stupně. Mimoškolní aktivita a prezentace na téma "Pravidla silničního provozu" (1. st.)

Mimoškolní hodina pravidel silničního provozu na 1. stupni

cíle: opravit názvy dopravních značek; zapamatujte si, jak správně přecházet silnici; rozvíjet paměť a myšlení; rozšířit studentům obzory o pravidlech provoz, o zajištění bezpečnosti života.

Zařízení : dopravní značky, model semaforu. Studenti se předem učí poezii.

Průběh akce

Úvodní řeč učitele

Kluci, žijeme v krásném městě se zelení, širokými ulicemi a uličkami.Pohybuje se po nich mnoho osobních a nákladních aut, tramvají a autobusů. A nikdo nikoho neobtěžuje. Pro řidiče aut a chodce totiž platí jasná a přísná pravidla. Není snadné přejít z jedné strany ulice na druhou. A kdo nám s tím pomůže, uhodněte hádanku:

Mrknu očima

Neúnavně dnem i nocí.

Pomáhám autům

Mohu pomoci i vám!

Studenti. Tohle je semafor.

(tři studenti vyjdou s korunami barev semaforu)

- Řekni mi, co víš o barvách semaforů.

Červené: Zabliká na vás červená - na silnici není žádný provoz!

Červené světlo nám říká:

Stop! Nebezpečný! Cesta je uzavřena!

Žlutá: Upozorňuji všechny, že cesta pro nás není k smíchu! Než po něm půjdete, připravte se, podívejte se!

Zelená: zelená, pokud zabliká: „Cesta je volná,“ řekl! A pamatujte, přátelé, nejlepší světlo, jasně že jsem to já!

UČITEL: A jaká auta mohou volně projet na červenou?

D. Sanitka, hasiči, policie, Gorgaz.

UČITEL: Představte si, že semafor je rozbitý a na ulici bude chaos? Co dělat? Kdo nám pomůže?

D.: Seřizovač.

UČITEL: Dnes budu Vaší supervizorkou mimoškolních aktivit a aby nenastal nepořádek Vás navedu.

(učitel si nasadí policejní čepici a PÍSKNE)

UČITEL: Představte si, že všude kolem jsou zácpy a dispečer se hned nedozvěděl o poruše semaforu. Kde tedy ten chaos začne?

D: Značky pomohou.

UČITEL: Víte, že existuje asi 266 dopravních značek a používají je lidé po celém světě. Poslouchejme básničky o některých dopravních značkách.

(předem připravení žáci předvedou znak a odříkají verš. Po přečtení veršů se znak pověsí na tabuli)

Značka „Zákaz provozu“:

Toto znamení je velmi přísné,
Protože stojí na silnici.
Říká nám: "Přátelé,
Tady se vůbec nedá jezdit!"

Značka přechodu pro chodce:

Je tu pozemní přechod
Lidé chodí celý den.
Ty, řidiči, nebuď smutný,
Nechte chodce projít!

UČITEL: - Kolik z vás je pozorných a všimli si, že u školy je takový nápis? Kde to visí?

Značka „Provoz chodců zakázán“:

V dešti nebo na slunci
Nejsou zde žádní chodci.
Znamení jim říká jednu věc:
"Nemáš dovoleno jít!"

Značka "Podzemní přechod pro chodce":

Každý chodec ví
O této podzemní chodbě.
Nezdobí město,
Ale autům to nepřekáží!

Značka "Bod jedna" zdravotní péče":

Když si někdo zlomí nohu,
Zde lékaři vždy pomohou.
První pomoc bude poskytnuta
Řeknou vám, kde se dále léčit.

Značka obytné zóny

Dětské hřiště u domu
Dle Pravidel se jedná o obytnou zónu.
Značka řekne řidiči -
Na dvoře - buďte ostražití.
Jezdíš tiše, opatrně,
Zaparkujte, kde můžete.

Značka "Děti".

To je velmi důležité znamení
Visí to tam z nějakého důvodu.
Pozor, řidiči!
V blízkosti je školka a školní dvůr.

Podepsat " Kruhový objezd

Točí se mi hlava
V kruhovém pohybu.
Děti si hrály -
V zábavním parku.
A řidič nehraje -
V kruhovém pohybu
Cesta podél šipky pokračuje -
Podle jízdních řádů.

Cyklostezka znamení

Pruh pro jízdní kola
Předběhněte Maxima Seryozhku.
Nikdo tě nebude obtěžovat -
Toto znamení znají všechny děti.

Značka „Stezka pro chodce“

Po pěší cestě
Chodí jen nohy.
Pouze v kočárku, pro miminka,
Můžete jet pomalu.

Učitel: Podívej co různá znamení! Lze je rozdělit do skupin a na jakém základě? (Děti - podle tvaru, podle barvy)

Ukazuje se, že dopravní značky lze klasifikovat podle toho, k čemu jsou potřeba a jaký úkol na silnici plní. Například se nazývají znaky v červených trojúhelníkech Varování . (talíř se slovem). Vyhledejme všechny varovné signály, pojmenujme je a umístěme je pod příslušný štítek.


Jsou tam i červené značky, ale ty jsou kulaté. Zde je značka „Vjezd zakázán“ a zde značka „Provoz zakázán“. Zakazují, což znamená, že... zakazující . Pojďme najít všechny zákazové značky, pojmenovat je a umístit pod příslušný nápis.


- A tady jsou znamení modré barvy. Co nám může modrý kruh říct? (umožňuje). Nebo spíše předepisuje, doporučuje. Tyto znaky se nazývají
nařizovací . Pojďme je najít a pojmenovat.


- A tohle
servisní značky . Říkají nám, jaké služby nám mohou poskytnout. Pojďme si je jmenovat.


– Některá znamení jsme potkali, ale je jich mnohem víc


- Teď si pojďme hrát!

Hra „To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé“

Kdo z vás jde vpřed?

Jen kde je přechod?

Kdo ví, co je to červené světlo?

Znamená to: bez pohybu?

Kdo z vás je ve stísněné tramvaji?

Ustupuje to dospělým?

Kdo z vás, na cestě domů,

Je to na chodníku?

(Na stole)

Mostovaya - tvrdý povrch ulic města

Kdo z vás letí tak rychle?

Co semafor nevidí?

Seznámení s pravidly pro přecházení vozovky

- Co dělat, když bliká červený signál a vy jste již zahájili přechod? (Poslouchají se návrhy dětí.)

Správná odpověď- vraťte se na chodník, pokud jste právě začali přecházet silnici. Pokud se ocitnete uprostřed vozovky, musíte počkat na zelený signál, stát na dopravním ostrůvku nebo na středové čáře, ale nemůžete couvat ani se řítit před jedoucí auta.

Žlutý signál je varování. Když signál zežloutne, začněte přecházetje to zakázáno .

Silnici můžete přejít pouze tehdy, když na semaforu svítí zelená. Na silnicích jste samozřejmě viděli semafory, které nemají žlutý signál. Jedná se o semafory pro chodce, jejichž signály jsou povinné pouze pro chodce.

(zobrazuje semafor pro chodce)

Tělesná výchova minuta

Strážce stojí tvrdohlavě,

(Kráčíme na místě.)

Mává na lidi: nechoďte!

(Pohněte rukama do stran, nahoru, do stran, dolů.)

Tady auta jezdí rovně

(Ruce před vámi.)

Chodec, počkej!

(Ruce na stranu.)

Podívej: usmál se,

(Ruce v pase.)

Zve nás, abychom šli.

(Kráčíme na místě.)

Vy stroje, nespěchejte,

(Tleskání rukama.)

Nechte chodce projít!

(Skákání na místě.)

Seznámení se znameními

(Děti vycházejí se znameními.)

Jen já pro chodce -

Značka na přechodu.

Po modrém náměstí chodím -

Indikátor přechodu.

Učitel: Nyní jste se naučili, jak přejít ulici a kde ji přecházet. Pracujme ve dvojicích.

"Jdeme do školy"

Skupiny dostanou nákres „Cesta žáka do školy ve městě“; musí na něm ukázat správnou trasu.

Ukázka výkresového schématu

Učitel: Pojďme hrát! Na otázky musíte rychle odpovědět ano nebo ne!

Hra

Jezdí se ve městě rychle? -Ano!

Znáte pravidla pohybu? -Ano!

Na semaforu je červená

Mohu jít přes ulici? - Ne!

Tak svítí zelená

Mohu jít přes ulici? -Ano!

Nastoupil jsem do tramvaje, ale nevzal jsem si lístek.

Tohle je to, co máš dělat? - Ne!

Stará dáma, velmi pokročilá v letech,

Přenecháte jí místo v tramvaji? - Ano!

Jsem líný, dal jsi mi odpověď,

No, pomohl jsi mu s tím? - Ne!

Učitel.

Výborně kluci, pamatujme

Co je „ne“ a co je „ano“

A dělat, co je třeba udělat

Vždy se snažte.

Učitel: Hádejte hádanky:

Podivná zebra: nejí a nepije,

Ale bez jídla a pití nezemře.(Přechod pro chodce.)

Hej, nestůj na cestě!

Auto se v poplachu řítí.

Proč tak spěchá? jak to myslíš proč?

Uhasit oheň!(Hasičská stříkačka.)

Dům jede po asfaltu,

A je v něm spousta lidí,

A pod střechou domu jsou otěže,

Bez nich nemůže cestovat.(Trolejbus.)

Jaký zázrak - modrý dům!

Je v něm spousta dětí!

Nohy, boty - vyrobeny z gumy

A jezdí na benzín.(Autobus.)

Nejede sám, nejede.

Pokud to nepodpoříte, spadne,

A použiješ pedály -

Požene vás vpřed.(Kolo.)

Domy stojí ve dvou řadách.

Deset, dvacet, sto v řadě.

A hranaté oči

Všichni se na sebe dívají.(Ulice)

Plátno, ne cesta,

Kůň, ne kůň - stonožka

Plazí se po té cestě,

Celý konvoj nese jeden.(Vlak)

Hej řidiči, buď opatrný
Je nemožné jít rychle
Lidé vědí všechno na světě
Jdou na toto místo( Děti ).

A tady, kluci, není to k smíchu,
Tady se nedá nic vozit,
Můžete to udělat pouze sami
Můžeš pouze( Pro chodce ).

Co bych měl dělat?
Potřebuji naléhavě zavolat
Měli byste to vědět vy i on
Na tomto místě( Telefon ).

Pruhy zná každý
Děti vědí, dospělí vědí,
Vede na druhou stranu
Pěší( Přechod ).

Tady v autech, přátelé,
Nikdo nemůže jít
Můžete jít, děti vědí,
Jen tak dál( Jízdní kolo ).

Na silnici jsem si nemyla ruce,
Jedl ovoce, zeleninu,
Jsem nemocný a vidím v tom smysl
Lékařský( Pomoc ).

Kvíz

1. Jaké znáš semafory?

2. Kam by měli chodci chodit?

3. Kde by měla auta jezdit?

4. Jak je označen přechod pro chodce?

5. Je možné hrát venku? Proč?

6. Je možné přejít ulici, když je na semaforu žlutá?

7. Jak byste měli přejít ulici, když tam není semafor?

8. K čemu slouží dopravní značky?

9. Kde můžete jezdit na kole?

11. Na jakých místech můžete přejít ulici?

12. Kdy začít přecházet ulici?

Práce ve skupinách.

V dnešní době je spousta lidí, kteří se při přecházení ulice nerozhlížejí, ale dívají se do telefonu. Navrhuji chránit řidiče a přijít s nové znamení: "Buďte opatrní chodci s telefonem"! Zkuste si ve skupinách nakreslit znak a popřemýšlet, jak bude vypadat.

Shrnutí lekce:

UČITEL: Jaký závěr můžeme vyvodit z dnešního rozhovoru?

Student čte báseň Ya. Pishumova „ABC of the City“

Město, kdeŽijeme s vámiMůžete oprávněněPorovnejte s knihou ABC.

ABC ulic,Ulice, silniceMěsto nám dáváLekce pořád

Tady je abeceda -Režie:Značky jsou vyvěšenyPo chodníku.

ABC městaVždy pamatovatAby se to nestaloMáš problém.

Kreslená pravidla provozu Baba Yaga

Každé dítě dostane připomínku pravidel silničního provozu

DODATEČNĚ

Křížovka "Nejdůležitější věc na cestě."

    Bezohlední řidiči to rádi dělají. (Předjíždění)

    Tříoký strážce. (Semafor)

    Nejpřísnější dopravní značky. (Zákaz)

    Cesta podél silnice, ne pro auta. (Chodník)

    To se stává těm, kteří nedodržují pravidla silničního provozu. (silniční nehoda)

    Přechod pro chodce jiným způsobem. (Zebra)

    Nejnebezpečnější místo pro chodce. (Rozcestí)

    Toto „říká“ žlutý semafor. (Pozornost)

    Část vozu, která je zasažena mezerou. (Kolo)

    Porušovatelé pravidel se ho bojí. (Inspektor)

    Do toho se dostane neopatrný řidič. (Příkop)

Hodina třídy o pravidlech silničního provozu v základní škola s prezentací

Třídnická hodina na 1. stupni. Téma: "První třída se strýčkem Styopou!"

Autor Solodovnikova Olga Valerievna, učitelka primární třídy, škola MBOU č. 47, městská část Samara.
Autor básně„Můj strýček Styopa“ Solodovnikova Olga Valerievna, učitelka základní školy, Městská rozpočtová vzdělávací instituce Škola č. 47, městská část Samara.
Popis Tento materiál mohou využít učitelé základních škol a předškolní učitelé k vedení mimoškolní aktivity v 1. třídě.
Doporučuje se provést akci, kterou navrhuji, před konáním studijní procházky, exkurze a jiných výletů po ulicích města. Lze ji také provést po exkurzi ke konsolidaci a opakování materiálu. V tomto případě je v rozhovoru nutné řešit osobní zkušenost děti a použijte to jako příklad k ukázce jejich chyb.
Cílová:
Seznámit školáky se základními ustanoveními pravidel silničního provozu pro chodce, rozvíjet dovednosti správného chování v prostředí a také schopnost rychle a správně reagovat na jeho změny.
úkoly:
Vzdělávací:

-Učit bezpečnému chování na ulicích a silnicích našeho města;
-Učit dodržování bezpečnostních pravidel ve škole i doma;
- Aktualizovat znalosti pravidel silničního provozu a pravidel bezpečného chování doma;
- Představit barevnou symboliku dopravních značek;
- Představit a aktualizovat znalosti některých literární práce: S. Mikhalkov „Strýček Styopa“, báseň G. Titova „O zajíčkovi“, úryvek z pohádky Charlese Perraulta „Červená Karkulka“, Alexej Tolstoj „Zlatý klíč aneb Pinocchiova dobrodružství“;
- představit písně: „Pinocchio's Song“, „Little Red Riding Hood's Song“;
Vzdělávací:
- Rozvíjet schopnost rozumět světu, využívat získané znalosti a dovednosti v životě;
-Rozvíjet komunikační dovednosti (vést diskusi, argumentovat svým názorem);
- Rozvíjet samostatnost studentů;
- Rozvíjet psychické vlastnosti jedince: myšlení, pozornost, paměť.
Vzdělávací:
- Pěstovat chuť využívat nabyté znalosti v Každodenní život;
- Pěstovat kulturu osobnosti, pochopení významu studovaného materiálu pro vědecký a technický pokrok.
Vybavení učitelů:
- Federální státní vzdělávací standardy nové generace mimoškolní aktivity;
- texty čtivých literárních děl (S. Mikhalkov „Strýček Styopa“, báseň G. Titova „O zajíčkovi“, úryvek z pohádky Charlese Perraulta „Červená Karkulka“, Alexej Tolstoj „Zlatý klíč aneb Dobrodružství Pinocchio”);
- počítač a interaktivní tabule;

Průběh akce

I. Org moment.
1. Pozdrav.
- Dnes, 2. září 2016, tisíce lidí v našich městech a obcích ruský stát Vstali jsme brzy, nasnídali se, hezky se oblékli a šli se učit. Někteří chodili do školy, jiní na vysokou školu, technickou školu nebo univerzitu. A všichni se posadili ke svým stolům, stejně jako teď vy.
- Proč si myslíš, že musíme studovat? (Musíte studovat, abyste byli gramotní, abyste uměli číst, psát a počítat).
- Každý člověk musí získat dovednosti a schopnosti pracovat a pracovat ve prospěch své vlasti, své země, rodiny a vlasti.
- Všechno je správně! Rozhlédni se. Nyní jsme v útulné, velmi světlé a čisté třídě! O to, aby se jím stal, se mnoho lidí snažilo: jsou to vaši rodiče, učitel, vedení školy a náš stát, který vám všem poskytuje možnost středoškolského vzdělání ve škole. Doufám, že si svou třídu zamilujete a budete se starat o školní majetek; Budete věrní a přátelští spolubojovníci.

2. Kontrola připravenosti na hodinu.
- A abychom byli dobří soudruzi, musíme se nejprve poznat. Proto nyní vstanete jeden po druhém, nahlas a zřetelně řekněte své jméno a příjmení.
II.Učení nového materiálu
1. Primární vnímání.
1.1 Rozhovor mezi učitelem a žáky o pravidlech silničního provozu.
– Jak se jmenuje město, ve kterém ty a já bydlíme? (Naše město je Samara).
- Podél které řeky leží ta naše? rodné město? Pojmenuj to. (Naše město se nachází na levém břehu řeky Volhy).
- Co vidíte každý den na ulicích našeho města? (V našem městě je mnoho ulic, aut, domů a silnic).


- Správně, ty a já bydlíme velkoměsto, po četných ulicích, ve kterých se pohybuje spousta různých vozidel - to jsou auta a nákladní automobily, autobusy a trolejbusy, tramvaje. Proto je pro nás chodce velmi často obtížné přejít z jedné strany ulice na druhou. Kdo si myslíte, že nám přichází na pomoc v takových nesnázích? (V případě potíží nám pomáhá dopravní značení, semafor, dispečer).


- Ale! Existuje také druh dopravy, kterému musí chodci a auta vždy dát přednost.
-Co je to za dopravu? (Vždy musíme dát přednost sanitkám, hasičům a policejním vozidlům.)


- Proč si myslíš, že musíme nechat ta auta projít? (Jsme povinni pustit záchranku, hasičské auto a policistu, protože jejich volání může být velmi důležité a někoho může stát život).
- Že jo!
- Nyní jsme pojmenovali trolejbus, auto, autobus.


- Jak můžete nazvat tento transport jedním slovem? (Trolejbus, auto... - to vše je pozemní doprava).


- Že jo. Tento transport se pohybuje po zemi. V jiných městech, například v Moskvě nebo v našem městě, jsou jiné druhy dopravy. Přemýšlejte o tom, zda máme jiné způsoby dopravy? Které jsme nejmenovali? (Nejmenovali jsme leteckou dopravu (pohybuje se ve vzduchu), vodní dopravu (pohybuje se po vodě), podzemí (pohybuje se pod zemí) a pod vodou (pohybuje se pod vodou)).



1.2 Rozhovor s Buratinem: „Pinocchio spěchá na návštěvu“
- Někdo spěchá na naši lekci. Zkuste hádat, kdo to je.
Pinocchiova píseň (viz příloha 1.)
- Všichni jste samozřejmě poznali naši milovanou a slavnou postavu z pohádky. (To je Pinocchio!)
- Jak se jmenuje tato pohádka? (Pohádka se jmenuje: „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“).
- Kdo je autorem této pohádky? (Tuto pohádku napsal Alexej Nikolajevič Tolstoj)
Pinocchio: Jednou ve velkém a hlučném městě jsem byl zmatený, byl jsem ztracen!
Bez znalosti semaforů,
Málem ho srazilo auto!
Všude kolem jsou auta a tramvaje,
Pak najednou jede autobus.
Abych byl upřímný, nevím
Kde mám přejít silnici?
- Kluci, můžete mi pomoci?
A pokud je to možné, řekni mi,
Jak přejít silnici
Aby vás nepřejela tramvaj!


- Pomůžeme Pinocchiovi?
- Ve velkých městech, kde je velký provoz, můžete často vidět pomocníka.
- Hádej hádanku:
Učitel:
Stojí na kraji ulice
V dlouhé botě
Tříoký plyšák na jedné noze.
Kde se auta pohybují
Kde se cesty sbíhají
Pomáhá ulici
Lidé jdou dál. (Semafor)



- Víte, jak používat semafor? Z jakých barev se skládá? (Semafor se skládá ze tří barev: červená, žlutá a zelená).


- Co jednotlivé barvy znamenají, zjistíte při pohledu na obrazovku:
Vidíš, světlo zčervenalo,
Tak přestaň! Je nebezpečné jít!
A budete muset počkat
I když v dohledu nejsou žádná auta!
Žluté světlo při zapnutí
Říká řidičům:
„Buďte opatrní, řidiči!
Brzy se rozsvítí další světlo!"
A svítí zelené světlo
Můžete jít! Cesta je otevřená!


1.3 Hra "Semafor"
- Bohužel, chlapi, semafor, stejně jako ostatní zařízení, se může každou chvíli porouchat. Co bychom tedy my – chodci a řidiči – měli dělat? (Předpoklady studentů)
- V případě poruchy semaforu nám vyjíždí na pomoc dispečer. Drží pruhovanou hůl, které se říká „tyč“. S jeho pomocí ukazuje, kdo může pokračovat v jeho cestě - chodec, tedy ty a já, nebo řidič.


Pokud je semafor rozbitý,
Pokud není provoz, dochází k zácpě,
Dopravní kontrolor spěchá na pomoc,
A jede přímo na silnici!
On je ten nejdůležitější na cestě
S pruhovanou hůlkou!
Chodci a řidiči jsou vítáni:
"Teď nepotřebujeme semafory!"
- Při jaké práci dokázal člověk dosáhnout na semafor a opravit ho? (Sergej Vladimirovič Mikhalkov je autorem díla „Strýček Styopa“, ve kterém jeho hrdina dosáhl semaforu, když stál na zemi a opravil ho).
- Když jsem byl ještě velmi malý, četl jsem tuto knihu s rodiči a doslova jsem se do ní zamiloval sovětský hrdina Sergej Mikhalkov - strýc Styopa. Znal jsem jeho básně nazpaměť a snažil jsem se dodržovat všechny autorovy rady a pokyny. Později napsala svou báseň: „Můj strýček Styopa“.
Tehdy jsem byl dítě
Když z roztomilých dětských knížek
Strýc Styopa řekl:
Jak žil, sloužil, miloval,
Svůj život zasvětil vlasti!
Jak sportoval?
A posílil své zdraví,
Zmokl, ztvrdl
A učil svého syna.
Šel po rovné cestě
Věž a stráž.
Porovnal jsem strýčka Styopu
Se Svatou zvonicí.
Byl jednou Stepan Stepanov -
Je nejlepší z obrů!
Byl známý jako námořník v námořnictvu,
Sloužil v ruské armádě.
Miloval jsem strýčka Styopu
Ne pro výšku a výšku:
Pro vaši duchovní účast,
Ušlechtilost, laskavost.
Byl to můj hrdina už mnoho let
Strýček Styopa je drahý!
Upřímnost, odvaha a duše
Viditelné v ruském Vityazu.
Náš hrdina je krásný ve skutcích,
A ne rudými slovy.
Budu ti za to děkovat celý život
Jsem svou knihou moudrosti.
"Strýčku Styopa, strýčku Styopu!" -
Děti vykřiknou.
Můj život se blíží k západu slunce
Kniha moudrosti na věky.


Přečtěte si úryvek z knihy, viz příloha 2.
- Jaké je příjmení strýce Styopy? (Příjmení strýce Styopy je Stepanov).
- Komu sloužil strýc Styopa v námořnictvu? (Strýček Styopa sloužil jako námořník u námořnictva).
- Jakou přezdívku dostal Stepan Stepanov? (Strýček Styopa dostal přezdívku „kalancha“).
- V našem městě je na dálnicích zpravidla málo semaforů a zřídka vidíte dopravního kontrolora. Jak můžeme přejít silnici? (Předpoklady studentů)
- Máme speciální místa pro přecházení silnice. Říká se jim přechody pro chodce. Každý z nich je označen čárami na vozovce a dopravní značkou.
Chodec! Chodec,
Pamatujte na přechod
Pod zemí, nad zemí,
Jako zebra.
Vězte, že pouze přechod
Zachrání vás před auty.


- Ale v našem městě jsou i místa, kde nejsou přechody pro chodce. Co dělat v tomto případě?
Přejdi silnici takto:
Podívejte se nejprve doleva
A pokud není auto, jděte doprostřed.
Pak se pozorně podívejte
Vpravo je nutnost.
A pokud není žádný pohyb,
Bezpochyby chodím!
Pinocchio: Díky, kluci!
Bez hádek poslechnu
Jsem signál semaforu
Budu dodržovat dopravní předpisy
Zacházejte s respektem!
- Chlapi, zákon o silnicích a ulicích je dost přísný a neměl by se porušovat, protože neodpouští, když si chodec chodí po ulici, jak se mu zlíbí, aniž by dodržoval pravidla silničního provozu.
1.4. Učitel čte báseň G. Titova „O zajíčkovi“


V našem městě žil malý králíček,
Byl tam takový malý zajíček - arogantní.
Musíme se trochu projít po třídě,
Tady vedla cesta v bílých kostkách...
Malý zajíček ale běhal za každého počasí
Kde není přechod na ulici.
Skočil na samotný nos aut,
V blízkosti rozzlobeně nahuštěných pneumatik -
Nechtěl jsem poslouchat své starší,
A náklaďák ho srazil.
Tak se naše kosa dostala pod auto,
Hořce pláče, že si zlomil tlapu.
Máma i táta truchlí se zajíčkem:
Je mi líto mého malého syna se zlomenou tlapkou.
Ale jeho bratr mu řekl velmi dobře:
„Arogantní králíčku, je to tvoje vlastní chyba.
Vždy je dobré naslouchat svým starším
Takže ty potíže nikdy nenastanou!"
- Je ti líto Bunnyho? Proč? (Ano, dostal jsem se do problémů! / Ne, protože to byla moje vlastní chyba!)
- Kdo může za jeho neštěstí? (Za své neštěstí si může sám).
- Proč se dostal do této situace? (Dostal se do problémů, protože nechtěl poslouchat své starší.)
- Přeběhneš jako arogantní zajíček přes cestu? Vysvětli proč. (Ne. Nechceme se dostat do problémů!)
1.5. Fyzická cvičební hra „To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé!!!“
- Pouze neustálé dodržování pravidel silničního provozu nám všem umožňuje sebevědomě přecházet ulice. A teď chci vidět, jak dobře znáte pravidla silničního provozu!
- Takže hra je taková: Budu se ptát a vy mi odpovíte: "To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé!!!" Musíte odpovídat pouze tam, kde je to nutné. V ostatních případech - mlčte:
- Kdo z vás je ve stísněném kočáru?
Přenechal jste své místo staré paní?
- Kdo upřímně řekne všem,
V tramvaji to nevisí?
- Kdo letí vpřed tak rychle,
Co semafor nevidí?
-Kdo z vás jde dopředu?
Jen kde je přechod?
- Kdo zná to červené světlo -
Znamená to, že není žádný pohyb?
1.6 Vytváření hádanek
- Teď se podívejme, kdo z vás je nejchytřejší!


1) Má tři různé oči,
Ale neotevře je hned:
Pokud se oko otevře červeně -
Stop! Nemůžeš jít, je to nebezpečné!
žluté oko- Počkej chvíli,
A zelená - pojďte dál!
(Semafor)


2) Jaký zázrak je tento dům:
Okna všude kolem září,
Nosí gumové boty
A jezdí na benzín?
(Automobil)


3) Červený kočár jede po kolejích,
Rychle každého dostane tam, kam potřebuje.
Dětem se líbí jeho cinkavý zvuk.
Co tedy nosíme po městě?
(Tramvaj)


4) Donutí nás jezdit potichu,
Zavření se ukáže
A připomene vám co a jak
Jste na cestě... (dopravní značka)


5) Na dopravní značku
Muž chodí.
Pruhované cesty
Udělali nám postel pod nohama.
Abychom neměli žádné starosti

A kráčeli podél nich vpřed.
(přechod pro chodce nebo přechod pro chodce)


6) Jak se jmenují ty skladby?
Po kterých chodí nohy.
Naučte se je přesně rozlišovat,
Nelétejte jako v plamenech.
Stezky pro pěší -
Je to jen … ? (Chodník)



1.7 Čtení básně učitelem
A třídy a bulváry
Ulice jsou všude široké.
Jděte po chodníku
Jen s pravá strana!
Tady hrát žerty, rušit lidi
Zakázáno!
Buďte dobrým chodcem
Povoleno!
Přivyknout si
Chodec na objednávku
Lemovaný asfalt
Jako notebook
Přes silnici jsou pruhy
A vedou chodce za sebou!
Na silnici platí poměrně dost pravidel
Neublížilo by nám, kdybychom se je všechny naučili,
Ale hlavní pravidlo pohybu je
Vědět, jak dělat násobilky,
Na chodníku - nehrajte si, nejezděte,
Pokud chcete zůstat zdraví!

2. Sekundární vnímání.
2.1 Hra na posílení toho, co jste se naučili „Dej mi slovo“
Zapamatujte si jednoduchý zákon:
Rozsvítilo se červené světlo... (čekejte)
Žlutá řekne chodci:
Připravte se na... (přechod)
A zelená je před námi
Říká všem... (jdi)


Kdo je ve velkém, velkém mrazu
Nikdy neskrývá nos?
Kdo bez váhání odpoví,
Jak najdete ulici?
Jak přejít silnici?
Na jakoukoli otázku
Odpoví vám... (stráž)


Ve škole jste studenti,
A v divadle jsou diváci,
A v muzeu, v zoo -
Všichni jsme návštěvníci.
A pokud jsi vyšel na ulici,
Věz to, kamaráde, předem:
Stal jsi se vyšším než všechna jména,
Okamžitě ses stal... (chodec)


Je pod zemí i nad zemí,
A existuje jeden podobný „zebře“.
Zachrání vás před auty
Váš asistent... (přechod)


A chodit po silnicích,
Nezapomeňte, děti:
Chodníky pro chodce
Zbytek je pro... (auta)


Podzemní chodba
Vede na druhou stranu.
Nejsou žádné dveře, žádná brána -
Tohle, děti, ... (přechod)


Stojí proti tobě -
Buď trpělivý, buď dobrý.
Dívá se na tebe přísně -
Silnice je tedy frekventovaná.
Pak se otočil na stranu -
Cesta je před námi jasná
Nezívej, pospěš si... (jdi)


A třídy a bulváry -
Ulice jsou všude hlučné.
Jděte po chodníku
Pouze na ... (pravé) straně.


Pokud cestujete tramvají,
A kolem tebe jsou lidé,
Bez tlačení, bez zívání,
Pojďte rychle... (vpřed)


2.2 Učitel čte úryvek z pohádky Ch. Perraulta „Červená Karkulka“
Píseň červené karkulky (viz příloha 3)
- Jaké hlavní pravidlo porušila Červená Karkulka a zaplatila životem? (Nemůžete otevřít dveře cizímu člověku.)
-Byl jsi někdy sám doma? Vyjmenujte prosím některá pravidla pro bezpečné chování doma. (Předpoklady studentů).
2.3 Přišel nás navštívit Medvídek Pú.
- Medvídek Pú mi dal tašku s bezpečnostními pravidly. Kdo si je umí přečíst, dostane od něj sladký suvenýr.


- Tak!
Když jsi sám doma:
1. Nehrajte si s plynem a plynovými hořáky.
2. Nezapínejte elektrické spotřebiče.
3. Nezapomeňte vypnout vodu, abyste nezatopili sousedy.
4. Nemanipulujte s lékem ani jej nepijte bez povolení.
5. Nevyklánějte se z okna.
6. Nikomu neotvírejte dveře.
Oheň je tvůj přítel. Ale buď opatrný!
Pokud vtipkujete s ohněm, jsou možné potíže.
Elektrické trauma je bolestivé, hrozné.
Nedotýkejte se drátu - je to nebezpečné!
Nenechávejte plynový sporák bez dozoru.
Až odejdete, zkontrolujte všechny hořáky!


Pinocchio: Děkuji vám za vaši pomoc! Děkuji, že jste mi řekli všechna základní pravidla silničního provozu a pravidla domácí bezpečnosti, která bychom měli všichni znát a dodržovat.


III. Shrnutí lekce
- Dnes jsme si zopakovali základní pravidla silničního provozu a možná se někteří z vás dozvěděli spoustu nových a zajímavých věcí. Připomeňme si tato pravidla znovu!
- Tak:
- Jak by se měli chovat chodci?
- Z jakých barev se semafor skládá? Vyjmenuj je.
- Co znamenají jednotlivé barvy semaforu?
-Kdo je dispečer?
- Co je to přechod pro chodce?
- Jak přejít silnici, není tam přechod pro chodce?
- Jaká další pravidla provozu by měl každý z nás dodržovat?
- Všechna tato Pravidla provozu jsou velmi důležitá a potřebujeme je!!! Každý je potřebuje znát: každý dospělý, každé dítě. Nelámejte je, chlapi, a pak nebudeme mít na silnicích nehody a vy vyrostete silní a zdraví.
Strýček Styopa varuje každého z nás:
Takže buďte opatrní a opatrní
A vězte, že hodně záleží na vás.
Velkým problémům se lze vyhnout
Pokud víte, jak se chovat.
No, najednou se stalo něco špatného.
Jak se potom zachováš?
Nepanikařte a neztraťte se
Najděte rozumné východisko
Radši to zkus.
Vyberte číslo, které potřebujete
A rychle volejte o pomoc!
Kdekoliv jsi:
Ať už na dvoře, ve škole nebo doma,
Vězte, že máte ve svém okolí přátele,
Vždy připraven pomoci.
01 – Požární služba
02 – Policisté
03 – záchranná služba
04 – Servis plynu


Příloha 1.
Píseň Pinocchio
Kdo vchází do domu s dobrým příběhem?
Koho všichni znají od dětství?
Kdo není vědec, není básník,
A dobyl celý širý svět,
Kdo je všude uznáván
Řekni mi, jak se jmenuje?
Vypískat! Ra! Ti! Ale!
Pinocchio!
Na hlavě má ​​čepici,
Ale nepřítel bude oklamán
Darebákům ukáže nos
A rozesmát své přátele, dokud nebudou plakat,
Bude zde velmi brzy
Řekni mi, jak se jmenuje?
Vypískat! Ra! Ti! Ale!
Pinocchio!
Je obklopen lidovými fámami,
Není to hračka - je živý!
V jeho rukou je klíč ke štěstí,
A proto má takové štěstí
Všechny písně se zpívají o něm,
Řekni mi jeho jméno!
Vypískat! Ra! Ti! Ale!
Pinocchio!

Dodatek 2
Strýc policista Styopa
Kdo by neznal strýčka Styopu?
Všichni zná strýčka Styopu!
Každý zná toho strýčka Styopu
Byl kdysi námořníkem.
Že kdysi dávno žil
Na základně Iljič.
A jaká byla jeho přezdívka:
Strýček Styopa - Kalancha.
A teď mezi obry
Ti, které zná celá země,
Stepan Stepanov je živý a zdravý -
Bývalý námořní seržant major.
Chodí po okolí
Ze dvora na dvůr,
A opět má ramenní popruhy,
S pouzdrem na pistoli.
Na čepici má odznak,
Má na sobě kabát pod páskem,
Na sponě svítí státní znak -
Odráželo se v něm slunce!
Přichází z oddělení
A nějaký průkopník
Ústa se mu otevřela úžasem:
"Takhle mi-li-tsi-o-ner!"
Strýček Styopa je respektován
Všichni, od dospělých po děti.
Potkají vás a vyprovodí vás
A s úsměvem říkají:
- Ano! Lidé této výšky
Není snadné se snadno seznámit!
Ano! Takový dobrý chlap
Nová uniforma ti sluší!
Pokud bude stát na svém místě,
Všichni to uvidí na míle daleko!
U náměstí je dopravní zácpa -
Semafor je rozbitý:
Rozsvítilo se žluté světlo
Ale stále žádná zelená...
Sto aut stojí, troubí -
Chtějí se pohnout.
Tři, čtyři, pět minut
Není jim dán průchod.
Zde k zaměstnanci ORUD
Strýček Styopa říká:
- Co, bratře, je to špatné?
Nesvítí semafor!
Ze skleněné kulaté budky
V reakci je slyšet hlas:
- Já, Stepanov, nemám čas na vtipy!
Co mám dělat, poraďte mi!
Štěpán se nehádal -
Rukou jsem vyndal semafor,
Podíval se doprostřed
Někde se něco objevilo...
Ve stejnou chvíli
Rozsvítilo se správné světlo.
Pohyb obnoven
Nejsou žádné dopravní zácpy!
Kluci nám to řekli
Co je od teď Štěpán?
Děti v Moskvě dostaly přezdívku:
Ne "Mayak", ale "Semafor".
Co se stalo?
Na stanici
Asi pětiletý chlapec pláče.
Na chodbě ztratil matku.
Jak ji teď najdu?
Všichni volají policii
A je přímo tam!
Strýček Styopa pomalu
Vychovává dítě
Zvedá mě nad sebe,
Nad sebou a nad davem
Pro vysoké stropy:
- Rozhlédni se, synu!
A chlapec viděl: přímo,
V kiosku lékárny
Máma si utírá slzy,
Ztratila syna.
Máma slyší Colinův hlas:
- Matka! Matka! To je místo, kde jsem! -
Strýc Styopa byl potěšen:
"Rodina se nerozpadla!"
Student šel domů ze školy -
Známý škarohlíd.
Chtěl se pohádat
Ale nevěděl jsem, kde začít.
Dvě přítelkyně šly domů ze školy -
Mluvčí v bílých zástěrách.
V taškách jsou knihy a sešity,
Ale v sešitech je vše v pořádku.
Najednou přijde zlomyslný muž,
V batohu je diář s dvojkami,
Na čepici není žádný znak,
A pásek je již bez přezky.
Studenti neměli čas
Drž se od něj dál -
Strčil je přímo do hlíny
Smát se copánkům.
V žádném případě je neurazil
Na očích kolemjdoucích,
A pak jsem viděl tramvaj -
Zaujatý pohybem.
Dal jsem nohu na rozjetý vlak,
Další se vlní ve vzduchu!
Toho strýčka Styopu neznal
Všechno vidí z dálky.
Toho strýčka Styopu neznal
Neodpustí zlomyslnému člověku.
Od dveří obchodního domu
Strýc Styopa ve stejnou chvíli
Udělal tři velké kroky
Přímo přes náměstí.
Na odbočce tramvaje
Vzal pacholka z vlaku:
- Odpověď: kde bydlíš?
Jaké je příjmení vašeho otce?
Se strážcem takové výšky
Není snadné se hádat.
Na řece praská a hřmí -
Ledový drift a ledoborec.
Opláchněte staromódním způsobem
Babička v díře v prostěradlech.
Led praskal - řeka tekla,
A babička plavala.
Babička sténá a sténá:
- Oh, moje spodní prádlo se utopí!
Ach! Mám potíže!
Oh, zachraň mě! já se ztratím!
Strýček Styopa je ve službě -
Má službu na můstku.
Strýček Styopa mlhou
Dívá se do dálky jako kapitán.
Vidí ledovou kra. A na ledové kře
Babička pláče na koši.
Nemůžeš popsat, co se tu stalo!
Strýček Styopa – ruce dolů,
Naklánějící se přes zábradlí,
Jako viset nad propastí.
Podařilo se mu chytit
Vyděšená babička
A stará žena je za košem:
- Nevyhodím spodní prádlo!
Strýc Styopa ji zachránil
A koš a prádlo.
Kluci prošli kolem budovy
Co je na náměstí Vosstanya,
Najednou se podívají - Štěpán stojí,
Jejich oblíbený obr!
Všichni překvapením ztuhli:
- Strýčku Styopo! To jsi ty?
Toto není vaše oddělení
A ne vaše oblast v Moskvě! -
zasalutoval strýc Styopa
Usmál se a mrkl:
- Dostal jsem čestný post! -
A teď na chodníku,
Kde je budova výšková,
Je tam hlídač z výšky!
Jako natažený šátek
Hladce zaplněné kluziště.
Všichni na tribuně vstanou:
Rychlobruslaři mají start.
A běhají v kruzích
A fanoušci sobě navzájem
Říkají: - Podívejte! Dívej se!
Ten nejdelší teprve přijde!
Ta nejdelší je před námi
Číslo "8" na hrudi!
Je tu jeden přísný táta
Zeptal jsem se syna:
- Pravděpodobně tyhle nohy
Tým Spartaku?
Maminka se vložila do rozhovoru:
- Dynamo má tyto nohy.
Škoda, že náš "Spartak"
Není možné, aby je dohnal!
V tuto chvíli oznamují:
Soutěž skončila.
Gratulujeme strýci Styopovi:
-No, Stěpanove! Výborně!
Hrdý na strýčka Stepu
Celá hlavní policie:
Styopa se dívá shora dolů
Získává první cenu.
Strýci Styopovi, jakoby naschvál,
Potřebuji urgentně do služby.
Kdo by mohl po cestě
Mám zvednout strážného?
Jeden řidič říká,
Mladý automobilový nadšenec:
- Odvezu vás na policejní stanici.
Považoval bych to za čest
Ale naneštěstí,
Nemůžeš se dostat do mého Moskviče!
- Hej, Stěpanove! hodím to dovnitř -
Pak se ozval další řidič. –
Nastup do mého auta
Do mnohatunového sklápěče!
V " Dětský svět" - obchod,
Kde jsou vystavené hračky, -
Objevil se tyran.
Převrátil saně
Vytáhl z kapsy karafiát,
Buben má díru.
Prodavač mu řekl: - Zaplať! -
Odpověděl: "Nebudu platit!"
- Chceš jít na oddělení? -
Odpovědi: - Ano, chci!
Jen najednou ten chuligán
Srdce mi zaplesalo:
Ve Štěpánově jasném zrcadle
Viděl zezadu.
- Chceš jít na oddělení?
- Co děláš! co ty? nechci!
- Zaplaťte peníze pokladníkovi!
- Kolik potřebujete? Zaplatím!
Strážný Štěpán Štěpánov
Pro chuligány byl bouřkou.
Jednoho nedělního rána,
Styopa vyšel ze dvora.
Stop! Nehýbej se!
Není úniku:
Děti zůstaly kolem.
Vitya se dívá na úřady,
Nos se mu rozpačitě svraští:
- Strýčku Styopo! Promiňte!
- Co se stalo?
- Mám otázku!
Proč, když jsem přišel z Baltské flotily,
Šel jsi na policii?
Opravdu pracuješ?
Nenašli jste nic lepšího než tohle?
Strýček Styopa se zamračí,
Levé oko trochu mžourá,
Říká: - No, přátelé!
Odpovím na otázku!
Řeknu ti tajemství,
Že sloužím u policie
Protože tato služba
Považuji to za velmi důležité!
Kdo s obuškem a pistolí
Ve službě v zimě i v létě?
Naše sovětská stráž -
Je to stejný strážce!
Ne nadarmo se mu vyhýbá
Policejní příspěvek
A bojí se policie
Ten, jehož svědomí není čisté.
Bohužel se to stává
Proč se bojí policie?
Zlobivé děti.
Jak se mohou rodiče nestydět?
To je hloupé a urážlivé!
A když to slyším
červenám se od ucha k uchu...
Pro děti druhého stupně
Více než hodinu se strýcem Styopou
Rozhovor pokračoval.
A sbohem kluci
Křičeli: - Sbohem!
Ahoj! Ahoj,
Strýček Styopa - Semafor!

Dodatek 3.
Píseň Červené Karkulky
Pokud je to dlouhé, dlouhé, dlouhé,
Pokud je to na cestě dlouhé,
Pokud je to na cestě dlouhé,
Dupej, jeď a utíkej,
Pak, možná, pak, samozřejmě,
To je asi pravda, pravda,
Je to možné, je to možné, je to možné,
Můžete přijet do Afriky.
Ach, v Africe jsou řeky
Toto je šířka.
Ach, v Africe jsou hory
Takhle je vysoký.
Ahh, krokodýli, hroši,
Ach, opice, vorvaně,
Jo a zelený papoušek,
A ještě zelený papoušek.
Kdyby jen, jen, jen,
Kdyby jen na cestě,
Kdyby jen na cestě,
Někoho potkám.
To, koho potkám,
Dokonce i zvíře, věřím, věřím,
Nezapomenu, budu, budu,
řeknu ahoj.
Ach, v Africe jsou řeky
Toto je šířka.
Ach, v Africe jsou hory
Takhle je vysoký.
Ahh, krokodýli, hroši,
Ach, opice, vorvaně,
Jo a zelený papoušek,
A ještě zelený papoušek.
Ale samozřejmě, ale samozřejmě
Když jsi tak líný
Když se tak stydíš
Zůstaň doma, nechoď ven.
Na nic nepotřebuješ silnice,
Svahy, hory, hory,
Rokle, řeky, raci,
Pečujte o své ruce a nohy.
Ach, v Africe jsou řeky
Toto je šířka.
Ach, v Africe jsou hory
Takhle je vysoký.
Ahh, krokodýli, hroši,
Ach, opice, vorvaně,
Jo a zelený papoušek,
A ještě zelený papoušek.

Hra je cesta přes dopravní pravidla pro ročníky 1-2. Rozvoj.

Autor: Elena Aleksandrovna Chusovitina, učitelka
Místo výkonu práce: MKU "Centrum sociální rehabilitace pro nezletilé" Rainbow ""

Scénář herního cestování podle pravidel silničního provozu "ABC bezpečnosti"

Relevantnost:
V moderních ulicích každým dnem přibývá aut a bohužel se zvyšuje i počet nehod. Statistiky ukazují, že velmi často jsou příčinou dopravních nehod děti. Je to způsobeno elementární neznalostí základů Pravidel silničního provozu. To znamená, že dítě se musí co nejefektivněji naučit pravidla silničního provozu. Co by se mělo dítě naučit, aby si rozvinulo dovednosti správného chování na ulici? Děti se musí naučit chápat, že jsou účastníky silničního provozu, jaké prvky vozovky existují (silnice, vozovka, chodník, přechod pro chodce, krajnice, křižovatka). Je velmi dobré, pokud děti dokážou rozlišovat mezi druhy vozidel (autobus, trolejbus, osobní a nákladní automobil, kolo, motocykl). Dětem je třeba také říci o prostředcích regulace provozu a barvách semaforů. Mladí chodci by měli znát pravidla pro jízdu po chodnících a krajnicích a pravidla pro přecházení vozovky. Důležitou součástí procesu osvojování pravidel silničního provozu je osvojování pravidel chování, nastupování a vystupování v MHD.
Během cesty se kluci zastavili na zastávkách: „hádanky na semaforu“, „silniční abeceda“, „chodci“, „automulti“, kde opakovali pravidla pro chodce, cestující, dopravní značky a jejich účel, vozidel. Na zastávce „Inspektor varuje“ se od chlapů očekávalo setkání se zaměstnancem oddělení propagandy Státního inspektorátu bezpečnosti provozu. Vyzval děti, aby byly pozorné a odpovědné účastníky silničního provozu.
Záměry a cíle:
1. Propaganda pravidel silničního provozu mezi školáky.
2. Prevence dětských úrazů v silničním provozu.
3. Výchova řádných účastníků silničního provozu, kázeň, odpovědnost.
4. Propaganda zdravý obrazživot.
Zařízení: počítač, projektor, stojan s dopravními značkami, žluté, červené, zelené vlajky; prezentace, medaile pro „Nejlepšího odborníka na dopravní předpisy“.

Průběh akce:

Vedoucí:
Snímek 1
V našem velkém městě
V každém domě
Lidé vědí, lidé si pamatují
Důležitý zákon života.
Pomáhá chodcům a řidičům všude
A ten zákon se zkráceně nazývá pravidla silničního provozu.
Silnice a ulice, chlapi, mají své přísné zákony, svou abecedu – to jsou pravidla silničního provozu, která musí řidiči a chodci dodržovat. Neznalost jazyka silnic může vést k problémům a dopravním nehodám. A aby se vám to nestalo, dnes se vydáme na krátký výlet a připomeneme si pravidla silničního provozu.
Během naší cesty uděláme několik zastávek: snímek 2
„Záhady semaforů“, „Silnice ABC“, „Chodci a cestující“, „Inspektor varuje!“, „Automulti“, kde vám budou nabídnuty zajímavé úkoly. Děti, které správně odpoví na otázky nebo splní úkoly, dostanou žetony. Na konci naší cesty určíme nejlepšího odborníka na pravidla silničního provozu.
Před zahájením cesty vám doporučuji hra "Povoleno nebo zakázáno"
Řeknu frázi a vy ji musíte zakončit slovy „toto je dovoleno“ nebo „je to zakázáno“.
Připraveni?
-Chůze v davu po chodníku... (zakázané)
- Přecházet silnici... (zakázáno)
- Pomáhat starším lidem přejít ulici... (povoleno)
- Vyběhnout na vozovku... (zakázáno)
- Přejděte silnici, když svítí zelená... (povoleno)
- Respektujte pravidla silničního provozu... (povoleno)
Výborně!
Snímek 3 Tak přestaň "Záhady semaforů". Připomínám, že na konci naší cesty určíme nejlepšího odborníka na pravidla silničního provozu. Za správnou odpověď obdržíte žeton.
Pomoct ti
Cesta je nebezpečná
Hoří dnem i nocí -
Zelená, žlutá, červená.
(Semafor)- snímek 4
Je kam jít
Chodci to vědí.
Obložili to pro nás,
Všem bylo ukázáno, kam mají jít
(přechod pro chodce)- snímek 5
Tento kůň nejí oves
Místo nohou jsou dvě kolečka.
(Kolo)- snímek 6
Vše řekne řidiči
Ukáže správnou rychlost.
U silnice, jako maják,
Dobrý přítel -...
(Dopravní značka.)- snímek 7
Pije benzín jako mléko
Může běžet daleko
Převáží zboží a lidi.
Buďte kolem ní opatrní. (Auto)- snímek 8
Zde je silniční hádanka:
Jak se ten kůň jmenuje?
Co leželo na přechodech,
Kde chodí chodci? (Zebra)- snímek 9
Autobus sem nejezdí.
Tramvaje tudy neprojedou.
Pro chodce je tu klid
Jdou po ulici. Chodník- snímek 10
dopravní pravidla,
Jako učitel lekce
Plus schopnost řídit. Jmenuje se... (Řidič)- snímek 11
Výborně chlapci! Při řešení hádanek odvedli skvělou práci. Semafor si pro nás připravil hru "Přejít ulici."
Prosím všechny, aby se seřadili do jedné řady. Pamatujete si, co znamenají semafory? Červená – zastavte, je nebezpečné se pohybovat!
Žlutá - raději počkejte.
Zelená – pohyb je povolen.
Představte si, že před vámi je silnice. Nyní ukážu semaforové signály s vlajkami a buďte opatrní: na červený signál musíte udělat krok zpět; na zelené dva kroky vpřed; na žluté zůstaňte v klidu a tleskejte rukama.
Připravit se! Začněme!
Výborně chlapci! Semafory dobře znáte. Posaďte se.

Snímek 12 A čeká nás další zastávka "Silnice ABC"
Mezi prostředky řízení dopravy patří kromě semaforů i dopravní značky. Mohou být právem nazýváni přáteli řidičů a chodců. Každá značka má svůj název, říká, jaká je silnice, jak se jezdí, co se smí a co nesmí.
Snímek 13 Nyní vám přečtu čtyřverší a vy musíte odpovědět, o jakém znamení mluvíme. Najděte to na tomto snímku a pojďte nám to všem ukázat. Za správnou odpověď můžete také získat žeton.
1. Co je to za znamení?
Stop – říká autům.
Chodec, kráčej směle
Pruhované černé a bílé.
("Přechod pro chodce")
2. Podívej, chlapče Fedyo
Jízda na kole
Hádej proč
Nespokojenost kolemjdoucích?
(„Jízdní kola jsou zakázána“)
3. Ukaž dopravní značka,
Kde může Feda jezdit?
("Pruh pro jízdní kola")
4. Toma bolí břicho,
Domů se nedostane
V takové situaci
Potřebujete najít znamení, jaké?
(Stanice lékařské pomoci)
5. Na tomto místě, kupodivu,
Neustále na něco čekají.
Někdo sedí, někdo stojí
Co je to za místo?
("ZASTÁVKA")
6. Chodec v modrém kruhu -
Nespěchejte, jděte!
Cesta je bezpečná
Tady se nebojí!
("Pěšina")
7. Všechny motory se zastaví
A řidiči jsou pozorní
Pokud značky říkají:
Blízko školy mateřská školka.
("Děti")
8. Za deště a za jasného počasí -
Nejsou zde žádní chodci.
Znamení jim říká jednu věc:
"Nemáš dovoleno jít!"
("Žádní chodci").
Velmi dobře! A na této zastávce jste se skvěle ukázali.
Vím, že v této místnosti jsou kluci, kteří by rádi poradili, jak se chovat v ulicích města.
(Poezie). VYSTOUPENÍ DĚTÍ.
1 student.
Pro každého, kdo se rád prochází,
Všichni bez výjimky
Musíme si pamatovat
Musím vědět
Dopravní pravidla.
2 student.
Aby vaše ruce byly neporušené,
Aby vaše nohy byly neporušené,
Existuje mnoho znamení, které potřebujete vědět!
Musíme respektovat znamení!
3 student.
Naučte se jednoduchý zákon
Rozsvítí se červené světlo - stop!
Žlutá řekne chodci:
- Připravte se na přechod!
A zelená je před námi
Všem říká – jděte!
4 student.
Vyjít na ulici
Připravit se předem
Zdvořilost a zdrženlivost
A co je nejdůležitější - pozornost!
5 student.
Dlažba kypí pohybem,
Denis viděl svého přítele před sebou:
Jen přemýšlejte, auta a... tramvaje.
Měl by rychleji přejít silnici.
Myslel jsem, běžel a...
Málem mě srazilo auto.
6 student.
Jen ten, kdo nebude trpět
Kdo tam chodí
Kde je přechod pro chodce?
7 student.
Můj soused mi říká:
-Pokud máte kolo,
Kam chceš, jdi tam,
Poznejte pedál!
- Ne, kamaráde, takhle to není!
Řeknu ti to, podivíne!
Stručně a jasně!
Pouze tam, kde je toto znamení
Jezděte bezpečně!
8 student.
pruhovaný kůň,
Jmenuje se zebra.
Ale ne ten v zoo,
Lidé po ní stále chodí.
Je v naší ulici
Tady na křižovatce
Zebra je tak akorát -
Přechod na pruhy.
9 student
A třídy a bulváry -
Ulice jsou všude hlučné.
Jděte po chodníku
Pouze na pravé straně.
10 student
Po městě, po ulici
Nechodí jen tak:
Když neznáte pravidla
Je snadné dostat se do problémů!
Buďte neustále opatrní
A pamatujte si předem:
Mají svá vlastní pravidla
Řidič a chodec!
11 student
Všude a všude jsou pravidla,
Měli byste je vždy znát:
Bez nich nevyjedou.
Z lodního přístavu.
Vydejte se na let podle pravidel
Polární průzkumník a pilot.
Mají svá vlastní pravidla
Řidič a chodec.
Díky kluci za vaše tipy na pravidla silničního provozu, doufám, že je budou všichni dodržovat.
Snímek 14 A jsme na autobusové zastávce "Chodci a cestující."
Budete dotázáni na pravidla chování, když jste chodci, a jak se chovat, když jste spolucestující.
Takže pozor na obrazovku.
1. Pod jakým číslem jsou správně umístěny semafory? 1 snímek 15
Na jaký signál přecházíme silnici?
2. Jaké číslo označuje značku „Přechod pro chodce“? 2 snímek 16
3. Proč je nutné přecházet vozovku na přechodech pro chodce? snímek 17
- Řidič ví, že provoz chodců je v těchto místech povolen, zpomalí a je pozornější. Chodec, který přechází vozovku na špatném místě, narušuje plynulost provozu a může se zranit.
4. Na kterou stranu byste měli autobus objet? 2 Proč? snímek 18
(Je však lepší počkat, až autobus opustí zastávku; stojící autobus ztěžuje rozpoznání blížícího se provozu.).
5. Na kterém obrázku děti porušují pravidla chování na silnici? 2 snímek 19
6. Kdo chodí správně: babička nebo vnuk? 2 Musíte jít směrem k jedoucímu provozu. snímek 20
7. Při přecházení vozovky, kam se nejdříve podívat, kam potom? 1 snímek 21
8. Kde můžete čekat na trolejbus nebo autobus? (Očekávat veřejná doprava potřeba na zastávce.) snímek 22
9. Jaká pravidla musí dodržovat cestující v MHD?
(nehlučte a netlačte; dejte přednost starším lidem a invalidům, ženám s těžkými taškami; držte se zábradlí za jízdy vozidel, nezapomeňte zaplatit jízdné) snímek 23
Dobře, dobře odpovídáte, dobře, doufám, že stejně bezchybně budete dodržovat tato pravidla.
snímek 24 Nyní čekáme stop "Inspektore, varuje!".
Na této zastávce nás čeká inspektor dopravní policie, ______________________________________
(Inspektor dopravní policie říká dětem o organizaci a účastnících silničního provozu, o nutnosti dodržovat pravidla atd.)
Děkujeme ___________________________________________ za zajímavý příběh a slibujeme, že budeme pozornými účastníky silničního provozu.
snímek 25 Musím říci, že jsme dosáhli poslední zastávka naší cesty a jmenuje se "Automulti".
Nyní zvu ty kluky, kteří byli schopni získat žetony na předchozích zastávkách - od 5 nebo více (chlapi s žetony vyjdou), aby přišli ke mně.
Nyní vám budou kladeny otázky z kreslených filmů a pohádek, ve kterých jsou zmíněna vozidla. Musíte je pojmenovat. Jsi připravený? Pak začněme.
Na čem jela Emelya do carského paláce? (Na sporáku) snímek 26
Oblíbený dvoukolový způsob dopravy kočky Leopold? (Kolo) snímek 27
Jaký dárek dali rodiče strýce Fjodora pošťákovi Pechkinovi? (Kolo) snímek 28
V co dobrá víla proměnila dýni pro Popelku? (Do kočáru) snímek 29
Na čem létal starý Hottabych? (Na koberci letadla) snímek 30
Osobní doprava Baba-Yaga? (Minomet) snímek 31
Na co šel ten duchem nepřítomný muž z ulice Basseynaya do Leningradu? (Vlak) snímek 32
Na čem létal baron Munchausen? (Na jádru) snímek 33

No, pojďme spočítat, kdo kolik žetonů nasbíral?
Na základě největšího počtu žetonů jsme určili vítěze. A předáváme jim medaile pro odborníky na pravidla silničního provozu.
Shrnutí lekce.
Naše lekce skončila!
A rád bych se ještě jednou ujistil, že ovládáte pravidla silničního provozu. Navrhuji vám Hra "ANO a NE".
Podmínky jsou velmi jednoduché. Odpovězte na mé otázky současně ANO nebo NE.
Přecházíte silnici na červenou? (Ne)
Jezdíte po dvoře na koloběžce? (Ano)
Říká se, že se nevzdáváte svého místa starším v dopravě. To je pravda? (Ne)
Je pravda, že přecházíte silnici, když svítí zelená? (Ano)
Hrajete na silnici? (Ne)
Je pravda, že můžete bezpečně přejít silnici na žlutém semaforu? (Ne)
Musím čekat na autobus na zastávce? (Ano)
Jsou v této místnosti nějaké děti, které mohou řídit transport, když jsou k němu připojeny? (Ne)
Bylo by správné, kdyby byla značka „Přechod pro chodce“ zrušena? (Ne)
Je tedy nutné dodržovat dopravní předpisy? (Ano)
Výborně chlapci! Děkujeme všem za aktivní účast. Buďte opatrní v ulicích města.
Dodržujte dopravní předpisy!



Novinka na webu

>

Nejoblíbenější