տուն Մանկական ստոմատոլոգիա Դասի ամփոփում ռուսաց լեզվով «Անորոշ գոյականներ. Այստեղ գրքի տեղերի հետևում

Դասի ամփոփում ռուսաց լեզվով «Անորոշ գոյականներ. Այստեղ գրքի տեղերի հետևում

Դասի ամփոփում ռուսաց լեզվով

V.F. Bazarny-ի տեխնոլոգիաների տարրերով

4-րդ դասարանում «Գոյականների անկում. համախմբում».

Դասի նպատակները.

Ուսումնական:

  • կրկնել գոյականների անկման մասին առկա գիտելիքները.
  • ուժեղացնել գոյականները շեղելու ունակությունը.
  • զարգացնել գոյականների վերջավորությունները որոշելու ունակությունը եզակիըստ անկման և դեպքի;

Ուսումնական:

Ուսումնական:

  • զարգացնել հետաքրքրություն առարկայի նկատմամբ;
  • զարգացնել փոխադարձ հարգանք;
  • զարգացնել հետաքրքրությունը մեզ շրջապատող աշխարհի նկատմամբ:

Առողջության խնայողություն.

  • զարգացնել և աջակցել տեսողական գործառույթներաչքերը;
  • դասարանում ստեղծել դրական հոգեբանական մթնոլորտ.
  • պահպանել բարձր կատարողականություն.

Սարքավորումներ:

  • գոլային քարտեր;
  • անհատական ​​առաջադրանքների քարտեր;
  • շերտավոր ստվարաթղթից և թավշյա թղթից պատրաստված ֆիգուրներ:

Դասերի ժամանակ

1. Կազմակերպման ժամանակ.

Դասի հոգեբանական տրամադրությունը՝ հաշվի առնելով սովորողների մոդալները։

Ուսուցիչ:

– Փակեք ձեր աչքերը և նկարեք այն նշանը, որը ցանկանում եք ստանալ այսօր դասարանում:

Երեխաներ: Փակ աչքերով հետք գծեք օդում։

Ուսուցիչ:

– Վերցրեք օրագիրը և այնտեղ գրություն շշնջացեք:

Երեխաներ: Շշնջաց մի նշում օրագրում:

Ուսուցիչ:

– Վերցրեք քարտ, որի վրա գրված է գրասեղանի վրա և ցուցամատըսահեցրեք այն նշանի վրայով, որը ցանկանում եք ստանալ:

Երեխաներ: շրջանիր քո նշանը.

(Սեղանների վրա հինգ և քառյակով բացիկներ են։ Թվերը պատրաստված են շերտավոր ստվարաթղթից և թավշյա թղթից)։

Ուսուցիչ:

- Մենք արեցինք կախարդական ծես, և հուսով եմ, որ ձեր ցանկությունները կկատարվեն: Նստել!

2. Հաղորդել դասի թեման և նպատակները:

Ուսուցիչ:

- Տղե՛րք, քանի որ մեր դասը սկսվեց մոգությամբ, ստուգե՞նք արդյոք մենք կախարդ ենք: Նույնիսկ դասի նպատակները կախարդական կերպով անհետացան մեր դասարանի պատերին: Ուշադիր նայեք շուրջը և այս բառերի մեջ գտեք բայեր: -

Նպատակները (բայերը տարբեր տեղերում կախված են դասարանի շուրջ, գրատախտակին գրված են բացակայող բայերով նախադասություններ).

-Հիշենք , գոյականների անկում։

– Ի՞նչ դեպքեր կան ռուսաց լեզվում:

-Ինչպե՞ս, ի՞նչ նշաններով կարող եստարբերակել մի դեպք մյուսից. (ըստ հարցի, ըստ նախադասության, ըստ վերջավորության, ըստ նախադասության դերի)

- Պրակտիկա դեպքեր և անկումներ որոշելու ունակություն.

- Դնել բառերը ճիշտ դեպքում.

Պատասխանելիս ուսանողներն ապացուցում են, որ իրենց գտած բառը բայ է:

Ուսուցիչ:

– Այսօր դասին մենք կկրկնենք և ընդհանրացնենք գիտելիքները գոյականների փոփոխությունների մասին ըստ դեպքերի և անկումների:

Ջերմացում

Առաջին առաջադրանքը արագ ավարտելու համար մենք պետք է կախարդական տաքացում կատարենք, որը կօգնի ուղեղին աշխատել:

Կատարենք վարժությունները՝ «Փիղ», «Կողիկ-ափ-բռունցք», «Կախարդական ութնյակներ»:

Ուսուցիչ: Լավ արեցիր։ Մենք մեր ուղեղը պատրաստել ենք ակտիվ աշխատանքի, հիմա ձեռքը կպատրաստենք գրելու։

3. գեղագրություն

Գրչագործության առաջին տողում կա այսպիսի առաջադրանք d/b/ (-d, -b)

Եթե ​​դուք ունեք կախարդական հմայք, ապա հեշտությամբ կարող եք վերծանել գրչության երկրորդ տողը և գրել այն ձեր նոթատետրում:

տոնածառ բարձր. (Սկյուռիկը նստած էր խոռոչի մեջ):

- Ավարտել նախադասությունը.

- Անվանեք քերականական հիմքը:

– Անվանե՛ք գոյականները, ապացուցե՛ք, որ այս բառը գոյական է, որոշե՛ք դեպք և անկում:

4. Աշխատեք դասի թեմայով:

Ուսուցիչ: Ոչ մի կախարդ չի կարող անել առանց տեսության: Եկեք վերանայենք դեպքերի անունները, օժանդակ բառերը և գործի հարցերը:

- Ինչ-որ մեկը փչացրեց քարտը: Եկեք զույգերով ճիշտ կատարենք առաջադրանքը:

Զույգերով աշխատեք քարտերի վրա:

– Սլաքների միջոցով համապատասխանություն հաստատեք դեպքերի, օժանդակ բառերի և հարցերի միջև:

ես տալիս եմ

I.p.

ում կողմից? ինչպե՞ս

տեսնում եմ

R.p.

ում? ինչ?

Մտածեք

Դ.պ.

ում մասին ինչի մասին?

Ոչ

V.p.

ում? Ինչ?

Ես հիանում եմ

և այլն:

ում? ինչ?

Ուտել

Պ.պ.

ԱՀԿ? Ինչ?

Ճակատային ստուգում.

– Քանի՞ դեպք կա ռուսաց լեզվում:

- Անվանեք այն Հատկություններդեպքեր.

– Այժմ ոչ մի գործնական աշխատանք սարսափելի չէ կախարդների համար:

Առաջադրանք քարտի վրա.

Ուսուցիչ:

– Իսկական կախարդներ դառնալու համար մենք պետք է որոշ հնարքներ իմանանք: Եկեք պատրաստենք Աչքերը խաբեության համար (15 համարի համար շեղեք ձեր աչքերը): Հիմա տեսնենք, թե քանի հնարքներ են մեզ սպասում։

Կատարեք առաջադրանքը քարտերի վրա:

- Լրացրե՛ք բաց թողնված տառերը: Նշի՛ր ընդգծված գոյականների անկումը և դեպքը:

Կենդանի բարոմետրեր

վատ եղանակ__.

մակերեսային ___ գետ.

Աֆրիկայում __ եղանակային կյանք __.

– Ինչո՞ւ պետք է այս առաջադրանքում որոշեք գոյականների թեքումը և մեծությունը:

– Ի՞նչ նոր բան ես սովորել կենդանիների մասին:

Զույգերով թեստավորում՝ մեկնաբանություններով:

Քննողը քարտի վրա նշում է 5 կամ 4:

5. Ֆիզկուլտուրայի րոպե.

Ուսուցիչ: Վիզարդներ կարող են լինել միայն ամենաուշադիրները:

(Նվազման մասին գիտելիքների կրկնություն, ուշադրության զարգացում):

Ուսուցիչը տարբեր հոլովման գոյականներ է անվանում, եթե աշակերտը լսում է 1-ին կլ. – squats, 2 ռաունդ – հասնում է վեր, 3 ռաունդ – ծափահարում է ձեռքերը.

Բառեր ֆիզիկական վարժությունների համար.

Առաջադրանք քարտի վրա.

Ի՞նչ եք կարծում, ձմռանը կենդանիների համար դժվար է անտառում: Ես առաջարկում եմ ինձ կախարդության օգնությամբ տեղափոխել ձմեռային անտառ։ Մենք փակեցինք մեր աչքերը... թռչում ենք դաշտերի վրայով, մարգագետինների միջով իջնում ​​ենք անտառ բարձրահասակ եղևնի մոտ։ Քարտի հետ աշխատելիս կիմանանք, թե ով է ընկեր եղեւնի հետ։

Ճակատային ստուգում.

Առաջադրանք քարտի վրա.

Ինքնաթեստ՝ Smart board-ի միջոցով:

Ուսանողները քարտի վրա նշում են իրենց որպես 5 կամ 4:

Մարմնամարզություն աչքերի համար.

Մենք փակում ենք մեր աչքերը միասին,
Այս պահին մենք հանգստանում ենք:
Եկեք շարժվենք, իմ ընկեր,
Մենք գնում ենք բաց դասի։

Անկախ աշխատանքդասագրքով

Քանի որ մենք տիրապետում ենք մոգության տեխնիկային, դա նշանակում է, որ մենք կարող ենք բարի գործեր անել: Եվ դա անելու համար հարկավոր է ճիշտ նշել հասցեատիրոջը՝ ում և ումից ենք նվերներ տալիս, եկեք մի վարժություն անենք համախմբման համար:

Առաջադրանքը կատարելուց հետո սովորողները հանձնում են իրենց տետրերը:

Տնային աշխատանք.

Դասի ամփոփում.

- Տղերք, այսօր դասարանում ի՞նչ թեմայով ենք աշխատել:

-Ի՞նչ նպատակներ եք դրել ձեր առջեւ: Ինչի՞ եք հասել:

– Վեր կաց, ով այսօր դասարանում ստացել է բոլոր 3 «5»-ը

-Իսկ նրանք, ովքեր 2-ն են։

Տետրերը ստուգելուց հետո երեխաներին տրվում է ընդհանուր գնահատական։

Արտացոլում.

«Հինգ մատով մեթոդ»
M (փոքր մատ) - մտածողության գործընթացներ:

-Ի՞նչ գիտելիքներ ձեռք բերեցիր դասին:
B (անանուն) - մոտիկություն թիրախին:

-Ի՞նչ արեցի և ինչի՞ հասա այսօր:
S (միջին) – օգնություն, սպասարկում:

-Ինչպե՞ս օգնեցի այսօր, ինչպե՞ս գոհացրի ուսուցչին և դասընկերներին:
U (ինդեքս) - ֆիզիկական ձև:

-Ի՞նչ եմ արել այսօր իմ առողջության համար:
B (մեծ) - հոգեվիճակ:

-Ինչպիսի՞ տրամադրություն ունեմ:

- Ինչպե՞ս եք սիրում մեր կախարդանքը: -Վայ!!!

Տիկնայք, ընկերներ, այսպիսի պատվեր
Որպեսզի տրամադրությունը մեծ լինի:
Եվ հոգ տանել ձեր առողջության մասին, ձեր մեջքը ուղիղ պահեք:
Եվ թող դասից շատ գիտելիքներ խլես:

Դասի համար լրացուցիչ քարտ.

Վարժություն 1.

Կարդացեք այն։ Տեղադրեք բաց թողնված տառերը: Բոլոր նախադասություններում նշե՛ք EL գոյականի դեպքը:

Անտառի բացատում աճում է եղևնի։ Ծառից կախված են կոներ։ Որքա՞ն հաճախ է սկյուռը բարձրանում ծառի վրա: Հաճախ փայտփորիկը գալիս է ուտելու___: Երկչոտ նապաստակ է թաքնված եղևնիի տակ։ Ձմռանը եղևնի մոտ ձյան մեջ կտեսնեք կենդանիների և թռչունների հետքեր։

Առաջադրանք 2.

Հարցերի պատասխանները գրի՛ր՝ փակագծերում գտնվող բառերը դնելով ճիշտ մեծատառով:

  1. Ո՞ւր թռավ կարմիր սկյուռը: (վերև, եղևնի) _________________________________________________________________
  2. Որտե՞ղ է աճել գանգուր կեչը: (եզր, պուրակ) _________________________________________________________________
  3. Որտե՞ղ է հայտնվել գետը: (կապույտ մառախուղ, մառախուղ) _________________________________________________________________

Առաջադրանք 3.

Ավելացրու, թե ով որտեղ է ապրում, ընդգծիր գոյականների վերջավորությունները նախադասային հոլովով:

Աստրախանի բնակիչներ՝ ________________-ում, Կալուգայի բնակիչներ՝ _____________________-ում, Տուլայի բնակիչներ՝ __________________-ում, մոսկվացիներ՝ ___________________-ում, Կիևի բնակիչներ՝ _________________-ում, Օմսկի բնակիչներ՝ _________________-ում, Կազանի բնակիչներ՝ _________________-ում:

ես տալիս եմ

I.p.

ում կողմից? ինչպե՞ս

տեսնում եմ

R.p.

ում? ինչ?

Մտածեք

Դ.պ.

ում մասին ինչի մասին?

Ոչ

V.p.

ում? Ինչ?

Ես հիանում եմ

և այլն:

ում? ինչ?

Ուտել

գոյություն ունենալ

տարբերակել

Աշխատիր

Դնել

Քարտ թիվ 1

Կենդանի բարոմետրեր

Ցուլֆինչը ծլվլում է պատուհանի տակ՝ հալվելը___: Ծիծեռնակները գետնից ոչ մի տեղ չեն թռչում՝ դեպիվատ եղանակ__.

Կատվաձուկը բարձրանում է դեպիմակերեսային ___ գետ.

Աֆրիկայում __ եղանակ __ ճանաչվում են փղերի պահվածքով: Անձրևից առաջ այս հսկաները պատսպարվում են իրենց վրաբարձրլեռնային __, քանի որ ցածրադիր վայրերում ___ շատ ջուր: Սա նրանց սպառնում է սովով և վտանգովկյանք __.

Քարտ թիվ 2

Փակագծերում դիր գոյականները ճիշտ հոլովով և որոշիր գործը:

Մի բարձրահասակ (տոնածառ) աճեց խիտ անտառում: Նապաստակները և գայլերը վազում էին շուրջը (ծառը): Ծիծիկներն ու կաչաղակները թռչում էին վերևում (տոնածառը):

Քարտ թիվ 3

Լրացրո՛ւ գոյականների բաց թողնված անշեշտ վերջավորությունները:

Սպիտակ սփռոցի վրա..(3kl.P.p.) ձյան վրա երևում են լուսանների հետքերը..(3kl.R.p.): Ճարպիկ սկյուռը ցատկում է ծառից..(1 cl. R.p.) դեպի ծառը..(1 cl. D.p.): Կեչու ծառերի վրա (1-ին կարգ) կան ձյան փափկամազ գլխարկներ։ Ճյուղերը թեքվեցին գետնին..(1 դաս. Դ.պ.) այդքան ծանր քաշից..(3 դաս. Ռ.պ.):


Պրոչայ Նատալյա Ալեքսանդրովնա
Ուսումնական հաստատություն: KGKOU ուսանողների համար հաշմանդամությունառողջապահական Ալթայի թիվ 2 միջնակարգ դպրոց
Աշխատանքի համառոտ նկարագրությունը.

Հրապարակման ամսաթիվ. 2017-09-08 Ռուսաց լեզվի դասի ամփոփում «Անորոշ գոյականներ» Պրոչայ Նատալյա Ալեքսանդրովնա 4-րդ դասարանի ռուսաց լեզվի դասի ամփոփում թեմայի վերաբերյալ՝ Վարժություններ գոյականների անկման մեջ. Անընկնող գոյականներ. Դասի նպատակը՝ պայմաններ ստեղծել ուսանողների գիտելիքների և հմտությունների համակարգման և համախմբման համար՝ «Գոյականների անկում» թեմայով։

Դիտեք հրապարակման վկայականը

Ռուսաց լեզվի դասի ամփոփում «Անորոշ գոյականներ»

Հանրային դասՌուսաց լեզու 4-րդ դասարանում

Առարկա:Գոյականների անկման վարժություններ. Անընկնող գոյականներ.

Թիրախ:պայմաններ ստեղծել ուսանողների գիտելիքների և հմտությունների համակարգման և համախմբման համար «Գոյականների անկում» թեմայով:

Առաջադրանքներ.

Ուսումնականհամախմբել գիտելիքները դեպքերի, դեպքի հարցերի, գոյականների դեպքը որոշելու կարողության մասին. ներկայացնել «անճշտելի գոյականներ» հասկացությունը:

Ուղղիչ և զարգացնող.զարգացնել հիշողությունը, ուշադրությունը, բանավոր և տրամաբանական մտածողությունը; Ընդլայնել բառերի գիտելիքները; բարելավել խոսքի հմտությունները և ստեղծագործական ունակությունները.

Ուսումնական:խթանել սովորելու նկատմամբ հետաքրքրությունը մայրենի լեզու; մշակել կոկիկություն և կազմակերպվածություն; հաղորդակցման հմտություններ.

Դասի տեսակը՝ համակցված։

Սարքավորումներ: Դասագրքեր , հիշեցումներ, քարտեր անկախ աշխատանքի համար, տեղեկատու աղյուսակներ:

Դասերի ընթացքում.

1. Կազմակերպչական պահ

-Տղե՛րք, ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար: Եկեք ժպտանք միմյանց, լիցքավորվենք լավ տրամադրությունԵկեք հիանալի աշխատանք անենք դասարանում:

2. Մի րոպե գրչագործություն

Դասը կսկսենք մեկ րոպե գրչով, իսկ դրա համար վարժություններ կանենք մատների համար։ Կրկնել ինձանից հետո:

Այցելություն բութ մատին

Նրանք եկան ուղիղ տուն.

Ցուցանիշ և միջին

Անանուն և վերջին.

Փոքր մատն ինքնին երեխա է

Թակեցին դռան շեմին։

(Երեխաները ուսուցչի հետ միասին կատարում են մատների մարմնամարզությունՆուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացման համար):

Հիմա գուշակեք հանելուկը.

Գոտիավորված քարե գոտիով

Հարյուրավոր քաղաքներ և գյուղեր:

(Մայրուղի)

Ո՞րն է այս բառի առաջին ձայնը, որ դուք լսում եք:

Ինչպե՞ս է կոչվում այն ​​տառը, որը ներկայացնում է այս ձայնը:

Այսպիսով, մենք գեղեցիկ և ճիշտ կգրենք տառեր և կապեր։

Մենք գրում ենք մաքուր և ճշգրիտ։ Մենք հետևում ենք մեր կեցվածքին.

Շ շա շո շ շշ

Նայում եմ քո նամակներին

Եվ ես չեմ կարող ամեն ինչ հասկանալ:

Խնդրում եմ նշել

Որտե՞ղ պետք է փնտրեմ լավագույնը:

(Երեխաները գնահատում են իրենց ձեռագիր աշխատանքը և կատարում ինքնավերլուծություն):

3. Բառապաշարային աշխատանք

Ինչպե՞ս եք հասկանում բառը մայրուղի?

(Մեզ մոտ եկավ ֆրանսերենև նշանակում է ասֆալտապատ ճանապարհ)

Կարդացեք բառը այնպես, ինչպես մենք ասում ենք: Բառի վերջում բաղաձայնը հստակ արտասանում ենք։

Կարդացեք ուղղագրությունը, երբ մենք գրում ենք:

- Արտագրե՛ք, բառի մեջ շեշտադրե՛ք, «սխալվող» տեղերն ընդգծե՛ք։

Ենթադրենք, լեզուն արագ պտտվում է և գրի առնում նոթատետրում:

Սաշան քայլում էր մայրուղով և ծծում չորանոցը:

4. Հիմնական գիտելիքների թարմացում

Սաշա մայրուղու չորացում

Ի՞նչ ընդհանուր բան ունեն այս բառերը: Խոսքի ո՞ր մասն են դրանք:

Մենք արդեն շատ բան գիտենք խոսքի այս հատվածի մասին և այժմ սխեմատիկորեն կարձանագրենք մեր գիտելիքները։

Ի՞նչ են գոյականները:

Ինչպես են նրանք փոխվում: գոյականներ

Ի՞նչ է գոյականի անկումը:

Ինչպե՞ս որոշել գոյականի դեպքը:

Բոլոր գոյականները մերժվա՞ծ են:

5. Դասի թեմայի և նպատակների սահմանում

Այսպիսով, մեր դասի թեման՝ «Գոյականների անկման վարժություններ. Անընկնող գոյականներ»։

Մտածեք

(Նպատակները. զարգացնել գոյականների դեպքը որոշելու ունակությունը, օգտագործելով հարցեր և նախադրյալներ, պարզել, թե արդյոք ռուսաց լեզվի բոլոր գոյականները մերժված են)

6. Աշխատեք դասի թեմայով

Ամրապնդենք գոյականների դեպքերը որոշելու կարողությունը։ Դուք կարող եք օգտագործել հիշեցում: Կատարենք թիվ 115 վարժությունը՝ մեկնաբանությամբ։

(Առանձին-առանձին շղթայի երկայնքով տախտակի մոտ):

Այսպիսով, տղաներ, ի՞նչ հմտություններ եք կիրառել այս վարժությունը կատարելիս: Ի՞նչն է օգնել ձեզ ձեր աշխատանքում:

7. Ֆիզիկական պահ

Պինոքիոն ձգվեց։

Մի անգամ՝ կռացավ, երկու անգամ՝ կռացավ։

Նա ձեռքերը տարածեց կողքերին,

Ըստ երևույթին, ես չեմ գտել բանալին:

Մեզ բանալին ստանալու համար,

Մենք պետք է կանգնենք մեր մատների վրա:

Ի՞նչ կապ ունի Բուրատինո գոյականը մեր դասի թեմայի հետ։

(Կարդում էինք Պինոքիոյի մասին, անհանգստանում Պինոկիոյով, հպարտանում Պինոկիոյով...)

Ռուսաց լեզվում կան բավականին շատ անորոշ գոյականներ։ Շատ բառեր փոխառված են այլ լեզուներից։

1. Ծանոթացեք որոշ գոյականների հետ.

վերարկու ռադիո

մետրոյի շիմպանզե

ֆիլմի կակադու

տաքսի կենգուրու

2. Գոյականների անկման դիտարկումը.

I.p. մետրոյի կավիճ

R.p. մելա մետրո

Դ.պ. melo մետրո

V.p կավիճ մետրո

և այլն: մետրոյի կավիճ

Պ.պ. մետրոյի մասին կավիճի մասին

Բառի ո՞ր մասն է սովորաբար փոխվում, երբ գոյականները փոխվում են ըստ հարցերի:

Փոխվե՞լ է գոյականի բառաձևը։ մետրո?

Այս բառը վերջաբան ունի՞։

Եզրակացություն:Այն գոյականները, որոնք գործածվում են տարբեր դեպքերում, բայց չեն փոխում բառի ձևը, կոչվում են անուղղելի։ Այս խոսքերը պետք է հիշել.

Ինչի համար?

3. Նայե՛ք նկարներին և գտե՛ք անորոշ գոյականը: (վերարկու)

Եկեք բանավոր աշխատենք։ Վարժություն-խաղ«Մուտքագրեք բառ»:

Խանութում վաճառվում են տարբեր……..

Գեղեցիկ կոճակներ են կարված…….

Նրանք ինձ համար աշնանային և ձմեռային շորեր են գնել……

Ես գոհ եմ իմ նորերից……….

4. Զույգերով անկախ աշխատանք քարտերի միջոցով, որին հաջորդում է ստուգումը:

Իսկ հիմա ես ամբողջությամբ կկարդամ այս հումորային բանաստեղծությունը, իսկ ձեր խնդիրն է ուղղել վերջավորությունները անորոշ գոյականների մեջ։

Մի վաղ առավոտ ես ու ընկերս նստեցինք մի մետր հեռավորության վրա։

Եվ մենք գնացինք մետրի մոտ՝ կենգուրուի մասին ֆիլմ դիտելու։

Երեխաները սիրում են կինաներ, եթե կինասներում կան կենգուրուներ

Նա քայլում և թափառում է մայրուղու երկայնքով՝ պայուսակում շիմպանզե տանելով։

Մի կենգուրու մտավ սրճարան և այնտեղ վերցրեց անվճար սեղան։

Եվ նա նստում է դոմինոյի հետևում շիմպանզեի և կակադու հետ։

Հետաքրքիր ֆիլմ է, ափսոս, որ ավարտվեց.

Հարց. Ո՞ր բառերը ձեզ տարօրինակ թվացին օգտագործելը:

Թեմա՝ առաջարկների բաշխում.

Դասերի ժամանակ

    Կազմակերպչական պահի սլայդ 1

Ուսուցիչ: Ավանդույթ, որը զարգացել է դարերի ընթացքում

Ողջունեք միմյանց ժպիտով,

Ողջունելով բոլորին՝ խոնարհվեք

Եվ «Բարև»: մեղմորեն ասել.

Ժպտացեք միմյանց և մեր հյուրերին:

II. Հոգեբանական վերաբերմունք աշխատանքի նկատմամբ

Տղերք, որպեսզի մենք այս դասին արդյունավետ աշխատենք, պետք է պատրաստվենք աշխատանքի։ Փակիր քո աչքերը. Հիմա ես ձեզ կասեմ անավարտ նախադասություններ, իսկ դուք կշարունակեք դրանք։

Դասի ընթացքում մեր աչքերը ուշադիր նայում են և (տեսնում) ամեն ինչ։

Ականջները ուշադիր լսում են և (լսում) ամեն ինչ:

Գլուխը լավ է (կարծում է).

Լավ արեցիր։

III. Նայեք գրատախտակին.

Փակ գրառում գրատախտակին: Ես CHK շարահյուսություն

Ուսուցիչը բացում է առաջին Y տառը: Սլայդ 2

Ինչ է սա?

(Տառը կարող է ներկայացնել մեկ կամ երկու հնչյուն)

Ո՞ր ձայնավորներն են ներկայացնում երկու հնչյուններ և ե՞րբ:

Ասեք նշված մուտքը։ Ի՞նչ կասեք այս ձայնագրության մասին։

(Տառերի համակցություն, այս համակցությունը գրվում է առանց բ)

Էլ ի՞նչ համակցություններ են գրվում առանց ь-ի:

Այժմ մենք անվանել ենք ուղղագրությունները: Ի՞նչ այլ ուղղագրություններ գիտեք:

Այդ դեպքում ձեզ համար դժվար չի լինի բառապաշարի տաքացում անելը։ Ըստ խմբերի.

Այն երկիրը, որտեղ մենք ապրում ենք. (Ռուսաստան)

Անձի ծննդյան վայրը. (Հայրենիք)

Երկրի գլխավոր քաղաքը. (Կապիտալ)

Մեր հայրենիքի մայրաքաղաքը. (Մոսկվա)

Երկրի բնակչությունը. (Ժողովուրդ)

Մեր ժողովրդի ազգային լեզուն. (Ռուսաց լեզու)

Բնակավայր գյուղական տարածքում։ (գյուղ)

Մեծ տեղանք. (Քաղաք) Սլայդ 3

Մենք թերթիկներ ենք փոխանակում և շրջանաձև ստուգում:

Եվ վերջապես, բառի շարահյուսությունը բացում է Սլայդ 4-ը

Ի՞նչ կարող եք ասել այս բառի մասին: Սլայդ 4

Շարահյուսությունը քերականության բաժին է, որն ուսումնասիրում է նախադասությունների, դարձվածքների և տեքստի կառուցվածքը:

IV . Դասի թեմայի հաղորդագրություն. Սլայդ 5

Այսօր մենք կհիշենք մեծ և փոքր անդամների ներկայության առաջարկները։ Սա նշանակում է, թե ի՞նչ առաջարկների մասին ենք խոսելու։ (ընդհանուր և ոչ սովորական նախադասություններ) Եվ, իհարկե, այլ շարահյուսական կառույցների մասին։

Ուշադրություն տախտակին.

Ի՞նչ շարահյուսական կառուցվածքների համար են նախատեսված հետևյալ գծապատկերները.Սլայդ 6

Ինչպե՞ս: ԱՀԿ? ինչ է նա անում?

ԳԼ.+ ԳՈՒՅԱԿԱՆ ԳՈՅԱԿԱՆ + ԳԼ.

Ինչպե՞ս է արտահայտությունը տարբերվում նախադասությունից:

Աշխատեք տարբերակների վրա. Տվեք և գրեք ձեր 2 օրինակները գծապատկերների համար:

Եթե ​​դուք վնասված եք, օգտագործեք ակնարկը:

    դեզով հնձել, գրիչով գրել, թանաքով նկարել

    Ամառը եկել է։ Արեւը շողում է. Երեխաները եկել են։

Ի՞նչ են գրել տղաները 2 տարբերակով.

Որո՞նք են այս առաջարկությունները հիմնական և փոքր անդամներ ունենալու համար: Ինչո՞ւ։

Այսպիսով, եթե նախադասությունն ունի միայն հիմնական անդամներ, ապա այն տարածված չէ, իսկ եթե կան փոքրեր, ապա այն տարածված է։Սլայդ 7

Վ. Խմբային առաջադրանք.

Նախադասությունները բաժանե՛ք երկու խմբի. Բաշխում, չբաժանում

Լուսաբաց է։ Ցողը չորացել է։ Ճպուռներն ու թիթեռները թռչկոտում էին։ Չոր մարտն ու թաց մայիսը լավ հաց են տալիս։ Իշամեղուներն ու իշամեղուները չորացրին իրենց թաց թեւերը և բզզացին։ Սպիտակ ճայը լողաց մեր կողքով սառույցի փոքրիկ կտորի վրա։

Փորձաքննություն. Սլայդ 8

Կատարենք նախադասության շարահյուսական վերլուծություն. Եվ դրա համար հիշենքալգորիթմ.Սլայդ 9

    Որոշեք հայտարարության նպատակը.

    Որոշեք ինտոնացիան

    Ելնելով հիմնական և փոքր անդամների առկայությունից՝ որոշեք՝ ընդհանուր է, թե ոչ:

    Ընտրեք հիմնական անդամներին:

    Ընտրեք փոքր անդամները (առարկայական խումբ, նախադրյալ խումբ), նշեք, թե խոսքի որ մասերով են դրանք արտահայտված:

Այսպիսով, նախադասությունը գրեք ձեր նոթատետրում. Սկսենք վերլուծությունը։

VI . Եկեք ամփոփենք բաշխման մասին տեղեկատվությունը. և ոչ բաշխում նախադասություններ, հիմնական. և երկրորդ. նախադասության անդամները՝ օգտագործելով աղյուսակը: Էջ 111 վարժություն 268։

Ավարտեք հայտարարությունները

Նախադասությունը կոչվում է սովորական, եթե այն պարունակում է _______________________

VII . Ներքեւի գիծԻ՞նչ ստացանք։ Հուշագիր. Որտեղ կարող է օգտակար լինել:

Դ/զ կատարելիս. հետ 111 նախկին. 270 թ

Արտացոլում. Սլայդ 10

Ամենաակտիվ մասնակիցը ________________

Ամենադժվար առաջադրանքը ___________________

Դասը հետաքրքիր էր _________________

Սլայդ 11

Խումբ No.

Զորավարժություններ.

Նախադասությունը փոխարինի՛ր կամ հարցին պատասխանի՛ր համապատասխան բառապաշարով:

Երկիրը, որտեղ մենք ապրում ենք ________________________________

Անձի ծննդյան վայրը _________________________________

Երկրի գլխավոր քաղաքն է _________________________________________________

Մեր հայրենիքի մայրաքաղաքը _________________________________________________

Երկրի բնակչությունը _________________________________________________

Մեր ժողովրդի ազգային լեզուն ________________________________

Բնակավայր գյուղական տարածքում __________________________

Խոշոր բնակեցված տարածք _________________________________________________

թիվ 1 խումբ

թիվ 2 խումբ

թիվ 3 խումբ

թիվ 4 խումբ


Հուշում.

Հուշում.

1) դեզով հնձել, գրիչով գրել, թանաքով նկարել

2) Ամառը եկել է: Արեւը շողում է. Երեխաները եկել են։

Հուշում.

1) դեզով հնձել, գրիչով գրել, թանաքով նկարել

2) Ամառը եկել է: Արեւը շողում է. Երեխաները եկել են։

Հուշում.

1) դեզով հնձել, գրիչով գրել, թանաքով նկարել

2) Ամառը եկել է: Արեւը շողում է. Երեխաները եկել են։

Հուշում.

1) դեզով հնձել, գրիչով գրել, թանաքով նկարել

2) Ամառը եկել է: Արեւը շողում է. Երեխաները եկել են։

Հուշում.

1) դեզով հնձել, գրիչով գրել, թանաքով նկարել

2) Ամառը եկել է: Արեւը շողում է. Երեխաները եկել են։

Հուշում.

1) դեզով հնձել, գրիչով գրել, թանաքով նկարել

2) Ամառը եկել է: Արեւը շողում է. Երեխաները եկել են։

Նախադասությունները բաժանե՛ք երկու խմբի.

Ցողը չորացել է։

Չոր մարտն ու թաց մայիսը լավ հաց են տալիս։

Ճպուռներն ու թիթեռները թռչկոտում էին

Լուսաբաց է...

Իշամեղուներն ու իշամեղուները չորացրին իրենց թաց թեւերը և բզզացին։

Սպիտակ ճայը լողաց մեր կողքով սառույցի փոքրիկ կտորի վրա։

Ավարտեք հայտարարությունները

Հազվադեպ է այն նախադասությունը, որը պարունակում է ________________________________

Նախադասությունը կոչվում է սովորական, եթե այն պարունակում է _______________________

Նախադասության հիմնական անդամներն են _________________________________

Սուբյեկտը պատասխանում է ___________________________________________________ հարցին

Նախադրյալը պատասխանում է ____________________________ հարցին, որն արտահայտված է _________________

Անչափահաս անդամներնախադասություններն են _________________________________________________

Սահմանում ________________________________________________________________________________________________________________

Լրացում ________________________________________________________________________________________________________________

Հանգամանքը ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Առաջադրանքներ.

Ուսումնական :

Գիտելիք - ուսումնասիրել վերջում ֆշշացող մակդիրներից հետո փափուկ նշանի օգտագործման ուղղագրական կանոնը.

Հմտություններ – բառերի մեջ գտե՛ք ուսումնասիրված ուղղագրությունը և ճիշտ գրե՛ք դրանք.

Զարգացնել վերջում ֆշշոցից հետո փափուկ նշան գրելու ուժեղ հմտություններ.

Կրկնել սիբիլյաններից հետո փափուկ նշանի օգտագործումը խոսքի տարբեր մասերում:

ԶարգացնողՈւշադրության, ընկալման, հիշողության, ասոցիատիվ և վերլուծական մտածողության, համահունչ խոսքի հմտությունների, ստեղծագործական կարողությունների զարգացում:

Ուսումնական:ակտիվ ստեղծագործական ձուլման մոտիվացիայի ձևավորում ուսումնական նյութ, ուսանողի անհատականության այնպիսի հատկությունների ձևավորում, ինչպիսիք են հանդուրժողականությունը, երկխոսելու ունակությունը:

Սարքավորումներ:համակարգիչ, պրոյեկտոր, առաջադրանքների քարտեր:

Դասագիրք:Ս.Վ.Իվանով.Ռուսաց լեզու, 4-րդ դասարան: Դասագիրք ուսանողների համար ուսումնական հաստատություններԺամը 2-ին - Մ.՝ Վենտանա-Գրաֆ, 2013 թ. – 160 էջ: հիվանդ.

Դասերի ժամանակ

1. Կազմակերպչական պահ և մոտիվացիա.

Ուսուցիչ:Ուրախ եմ ողջունելու ձեզ և ձեզ, սիրելի հյուրեր, ռուսաց լեզվի դասին: Եվ ես կցանկանայի, որ այն անցկացվեր «Եթե ուզում ես, որ կյանքը քեզ ժպտա, նախ տուր նրան քո լավ տրամադրությունը» կարգախոսով։

Ժպիտ պարգևիր բոլոր ներկաներին։

2. Գիտելիքների թարմացում

Սլայդ 1

Len(?), rouge(?)yo, kon(?), noch(?)yu, five(?)ten, five(?), p(?)yot.

Ուսուցիչ:Ի՞նչ ընդհանուր բան ունեն այս բոլոր բառերը: (Բաց է թողել բ)

Բառերը բաժանեք խմբերի:

Քանի՞ խումբ եք ստացել: Ինչի՞ հիման վրա են բաժանվել։

Ուսանողների պատասխանները.

Սլայդ 2

Դուստր(?), sterech(?), ամպ(?), read(?), լայն բաց(?), աղյուս(?), հզոր(?), dir(?)

Ուսուցիչ:Ահա բառերի հաջորդ խումբը. Ի՞նչ կարող եք ասել այս բոլոր խոսքերի մասին: Ինչ է ձայնը վերջում: Ո՞ր նամակն է պակասում: Բոլոր բառերով?

Ուսանողների պատասխանները.

Ուսուցիչ:Ե՞րբ է բ-ը գրվում վերջում շշուկով բառերով: Առաջարկում եմ հիշել և լրացնել աղյուսակը։ Եթե ​​համաձայն եք հայտարարության հետ, դրեք «+» կամ «-»:

Աշխատանք զույգերով.

Աշխատում է փոքր խումբտախտակի մոտ կա ԿԼԱՍՏԵՐ (3 հոգի): Աշխատանքից հետո աշակերտները պաշտպանում են իրենց կլաստերները, մնացած երեխաները ստուգում են իրենց աշխատանքը

Ուսուցիչ:Այսպիսով, անվանեք այն բառերը, որոնցում չպետք է գրեիք ь։

3. Դասի թեմայի և նպատակների որոշում.

Ուսուցիչ:Ո՞վ կարող է անվանել մեր դասի թեման:

Ձեր կարծիքով ո՞ր բլոկին է պատկանում մեր դասը: Գտե՛ք գրքում 108 դասը, ճի՞շտ գուշակեցինք:

Ուսանողների պատասխանները.

Ուսուցիչ:Սահմանեք ձեր նպատակը: (Սովորեք գրել ճիշտ):

Որո՞նք են այս դասի նպատակները: (Բառերով կրկնել b գրելու դեպքերը և համախմբել բ բառերով գրելու կարողությունը):

4. Ընդհանրացում ժողովրդական խոսքում.

Դասագրքի էջ 104, վարժություն 1.

Ուսուցիչ:Ինքներդ կարդացեք առաջադրանքը, ընդգծեք այն գործողությունները, որոնք պետք է կատարվեն վարժությունն ավարտելու համար:

Մինչ դասարանն աշխատում է ինքնուրույն, առաջադրանքը զույգերով առանձին է՝ վարժություն 3։ Սլայդ ստուգում.

Ուսուցիչ:Կոլյան այս առաջադրանքը կատարել է հետևյալ կերպ. Համաձա՞յն եք նրա հետ։ Ինչո՞ւ։

Աշխատեք հետ ինտերակտիվ գրատախտակ. Սլայդ 3.

Ուսուցիչ:Ստուգեք, արդյոք բոլորը կատարե՞լ են այս առաջադրանքը, ինչպես ցույց է տրված էկրանին:

Էջ 105 դասագիրք, վարժություն 2.

Ուսուցիչ:Տեքստից դուրս գրի՛ր բառեր, որոնցում ь-ը բաղաձայնի փափկության ցուցիչ է։ Բայց այս բառերը չպետք է լինեն բայեր:

Երկու հոգու հետ աշխատող հակառակ կողմըտախտակներ, ապա աշխատանքը ստուգվում և ապամոնտաժվում է:

Գրավոր բառեր. բռնել, ուտել , բաժանվել, իմանալ, թեքություն, մի փոքրիկի վրացատկել, դուրս սահել, մատներից, ներկայացնել, կյանքը.

Եզրակացություն

Ուսուցիչ:Ի՞նչ գործառույթ ենք մենք հիշել առաջադրանքը կատարելիս:

Քարտը տախտակի վրա - «b - փափկության ցուցիչ»:

5. Ֆիզիկական վարժություն.

Ուսուցիչ:Եթե ​​ես անվանեմ մի բառ, որը գրված է ь - փափկության ցուցիչ, նստիր, եթե այլ գործառույթ է կատարում, ցատկիր, իսկ եթե բառը չի գրվում ь, ձեռքերդ վեր բարձրացրու։

Գիշեր, կոճղ, ծովացուլ, յոթ, ծառեր, վազք, հրացան, օր, աղյուս:

6. Աշխատեք թեմայի շուրջ. Անկախ աշխատանք ստուգման հետ

Ուսուցիչ:Առաջադրանք. Զվարճալի բանաստեղծությունից դուրս գրի՛ր բառեր բաժանարարով:

Չարաճճի լինել չէր կարող փափուկ նշան

Տեղ գտնելու ոչ մի կերպ:

Մռթմռթում թափանցիկ հոսք

«E»-ի դիմացի փափուկ նշանը լողաց:

Ես նկատեցի, որ նա թռչում է ագռավ,

Եվ հմտորեն թռավ «Յոյի» դիմաց։

Այնտեղից ես բարձրացա մրջյուն

Նստած հենց «Յու»-ի դիմաց։

Եվ երբ ես անցա կողքով խոզ,

Նա բարձրացավ նրա մոտ «ես»-ի դիմաց:

Եվ նա բարձրաձայն երգեց՝ «E, E, I, Yu

Միշտ բաժանարարԵս կանգնած եմ։

Ես բաժանարար նշան եմ, գիտեք, ընկերներ։

Դուք ինձ կգտնեք «ես»-ից առաջ բառերում:

Սլայդ 4. Գործընկերների գնահատում սլայդների ստուգմամբ և նշումով:

Ուսուցիչ:Փոխանակեք նոթատետրերը ձեր աշխատակցի հետ և ստուգեք՝ արդյոք առաջադրանքը ճիշտ է կատարվել: Կա՞ն ուղղագրական սխալներ: Տեղադրեք նշաններ.

Չափանիշները սլայդում.

Ուսուցիչ:Ի՞նչ կանոն էին գրված բառերը:

Ե՞րբ է բաժանարար բ-ը գրվում բառերով:

Ուսանողների պատասխանները.

Քարտը գրատախտակին «b – բաժանում»:

7. Ներառում գիտելիքի համակարգում.

Տարբերակված աշխատանք

Ուսուցիչ:Սրանով մեր այսօրվա առաջադրանքները չեն ավարտվում, և ամենահետաքրքիրն առջևում է։ Ձեր առջև բացիկներ կան տարբեր գույներ, համապատասխան տարբեր մակարդակներումդժվարություններ. Կարդացեք յուրաքանչյուր քարտի բովանդակությունը և ընտրեք այն մեկը, ում կարող եք գործածել:

Երեխաներն աշխատում են ինքնուրույն:

Սահեցրեք 5 առաջադրանքներով:

Ուսուցիչ:Ով աշխատել է քարտերով Վարդագույն գույն? Ո՞վ է կապույտ քարտերով: Կարմիր? Սա այն է, ինչ դուք պետք է ստանաք:

Սլայդ 6.

վեր կենա՞ս առավոտը լուսաբացից առաջ և դուրս գալշքամուտքում։ Լուսադեմին օդը գարշահոտԵվ թարմ. Տան բոլոր պատուհանները բաց են լայն բացված. Ոչ պարզ երկնքում դուք կտեսնեք ամպ. Ամբողջ խոտ ամբողջությամբծածկված ցողի կաթիլներով:

Ուսուցիչ:Ի՞նչ ուղղագրության հանդիպեցիք այս առաջադրանքը կատարելիս: (բ վերջում շշնջացող բառերից հետո):

Ես կախում եմ «b» բացիկը՝ վերջում թշշացող բառերից հետո:

8. Անդրադարձ.

Ուսուցիչ:Հիշեք մեր դասի թեման:

Վերադառնանք այն գործին, որը մեր առջեւ դրել ենք։ Հիշիր. (Կրկնել և համախմբել բ բառերով գրելու ունակությունը):

Ի՞նչ եք կարծում, ինչպե՞ս ավարտեցինք առաջադրանքը: Հասե՞լ եք ձեր նպատակին:

Ուսանողների պատասխանները.

Ուսուցիչ:Վերանայեք դասի աշխատանքի փուլերը, հիշեք, թե ինչպես եք կատարել առաջադրանքները և գնահատել աշխատանքի ողջ ընթացքը: B լուսանցքներում գրի՛ր համապատասխան գույնով (ըստ դասարանում ընդունված գույների գնահատման).

Սլայդ 7.

Ուսուցիչ:Առաջարկում եմ շարունակել արտահայտությունները.

լավ սովորեցի...

Պետք է կրկնեմ...

Ես դժվարանում եմ…

Ուսուցչի կատարողականի գնահատում.

Տնային աշխատանք: էջ 105, վարժություն 3

Նելյա Խլիպինա, ուսուցիչ տարրական դասարաններՀյուսիսային Օսիայի Հանրապետության Վլադիկավկազ-Ալանիայի Հանրապետության Վլադիկավկազ քաղաքի պրոգիմնազիա «Ինտելիգենտ», «Տարվա ուսուցիչ Ռուսաստանում-2014» համառուսաստանյան մրցույթի դափնեկիր։

Կից ֆայլերը պարունակում են դասի նյութեր և դասի պրեզենտացիա:



Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի