Гэр Эрүүл ахуй 8 дугаарын хичээлийн найрлага. VI

8 дугаарын хичээлийн найрлага. VI

Зохион байгуулсан танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа FEMP-ийн дагуу бэлтгэл бүлэг"8-ын тооны найрлага"

Зорилтот:Хоёр жижиг тооноос 8-ын тооны найрлагыг танилцуул.
Даалгаварууд:
8-ын тооны найрлагын талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх
Ерөнхий болон тухай мэдлэгийг бэхжүүлэх янз бүрийн шинж тэмдэггеометрийн хатуу биетүүд ба дүрсүүд
Сансар огторгуйд болон алаг цаасан дээр жолоодох чадварыг сайжруулах
Үзэл баримтлалыг хооронд нь ялгах чадварыг бэхжүүлэх: өндөр - доод, өргөн - нарийссан, урт - богино, зузаан - нимгэн, хөгшин - залуу.
Анхаарал, төсөөлөл, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх.
Найз нөхөд, багшийг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын тэргүүлэх чиглэл: « Танин мэдэхүйн хөгжил»
Интеграци боловсролын бүсүүд: "Нийгэм-харилцааны хөгжил", "Ярианы хөгжил"
Үйл ажиллагаа:танин мэдэхүйн, моторт, тоглоомын, харилцааны, хөдөлмөр.
Арга зүйн техник.
1. Уран сайхны үг;
2. Хүүхдэд зориулсан асуулт, хариулт.
3. Бие даасан ажилкарт болон дэвтэр дээр.
4. Ганцаарчилсан болон найрал дууны хариу.
5. Чанга дуугаар тоолох.
6. Мольберт дээр ажиллах.
7. Хүүхдийг урамшуулах, магтах.
Урьдчилсан ажил:
20 хүртэл ба буцаж тоолж сурах, геометрийн дүрс, геометрийн хатуу биетүүдтэй танилцах, дидактик тоглоом, тооны найрлага, математик тэмдгүүдтэй танилцах, гарын авлага, карт хийх, дэвтэр дээр ажиллах.
Хичээлийн материал:соронзон самбар, 1-ээс 10 хүртэлх тоо бүхий тооны шугам, "8-ын тооны найрлага" байшин, хүүхдийн тоогоор энгийн харандаа, хүүхдийн тоогоор тараах хуудас бүхий хавтан, бэхэлгээний соронз, зохион байгуулалтын мөчид зориулсан хөгжим .
Хичээлийн явц.
Зохион байгуулах цаг(В.Шаинскийн “Хоёр дахин хоёр бол дөрөв” дуу)
Сурган хүмүүжүүлэгч- Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд зочдод ирсэн бөгөөд та юу сурч, хэр ихийг мэдэж авснаа харахаар ирлээ. Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлээрэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч- Дугуйлан зогсоод гар гараасаа хөтлөлцөн бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Хүүхдүүд болон тэдний багш тойрог дээр зогсож байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч- Өргөн хүрээний тойрогт би харж байна,
Та нар бослоо, найзууд минь.
Хурдан тоолъё
Одоо хэдэн хүүхэд байна вэ? (Багшаас эхлээд дарааллаар нь тооцоолох)
Сайн хийлээ! Бид анхааралтай тооллоо, би та бүхнийг хичээлдээ урьж байна!
Сурган хүмүүжүүлэгч– Та бүх зүйлийг анхааралтай сонсож, асуултанд бүрэн хариулж, хашгирах хэрэггүй, нөхдийнхөө үгийг бүү тасал, багшийг сонс.
Өнөөдөр Математикийн хаант улсад адал явдал биднийг дахин хүлээж байна. Хатан Математик биднээс тусламж хүсч байна:
Миний хаант улсад
алдагдал байсан,
Наймдугаар эгнээнд,
Хамгаалагч надад хэлсэн.
Наймдугаар байшин байдаг.
Энэ нь оршин суудаг байсан
Тэгээд өглөө нь бид олсон
Энэ байшин хоосон байна.
Найман оршин суугчид
төрөл бүрийн мэргэжил
хаа нэгтээ алга болсон!
Тэд бүгд хамтдаа алга болсон!
Залуус аа, түрээслэгч олоорой, би танаас гуйя!
Би танд захидал илгээж байна (Багш хүүхдүүдэд хоосон цонхтой байшингийн загварыг харуулдаг - орон сууц). Залуус аа, бид тусламж хүсэхэд хариу өгөх үү? (Хүүхдийн хариулт)
Санамж 1.Энэ байшингийн оршин суугчдын нэг нь бичдэг шинжлэх ухааны нийтлэлүүд, нээлт хийдэг, чухал судалгаа хийдэг. Тэр хэн бэ?
Хүүхдүүд. Эрдэмтэн!
Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Хэрэв бид түүний үндэслэлийг алдаагүй дуусгавал тэр буцаж ирэхийг зөвшөөрөх болно!
Хэрвээ ширээ нь сандлаас өндөр байвал сандал? (Хүснэгтний доор.)
Замаас өргөн бол зам мөн үү?
(Аль хэдийн замууд.)
-Захирагч харандаанаас урт бол харандаа мөн үү?
(Товчхондоо, эрх баригчид.)
-Хэрвээ олс утаснаас зузаан байвал утас мөн үү?
(Олсноос нимгэн.)
-Эгч нь ахаасаа том бол ах нь гэсэн үг үү?
(эгчээс дүү)
Сайн байна залуусаа! Эрдэмтэн ноён гэртээ буцаж ирэв. (Багш байшингийн хажууд нэгэн эрдэмтний зургийг соронзон самбарт байрлуулна. Мөн хичээлийн үеэр олдсон бүх “Оршин суугчид”-ыг байрлуулна)

Сурган хүмүүжүүлэгч
Зөвлөгөө 2. Энэ байшингийн оршин суугчдын нэг нь өдөржингөө машин жолоодож өнгөрөөдөг. Энэ бол түүний машин дээрх бэлгэ тэмдэг юм. (такси шалгагч) Нэг өдрийн дотор тэр хэд хэдэн аялал хийж чаддаг. Зорчигчдыг зорьсон газарт нь хүргэж, шинэ зорчигчдод буцаах. Тэр хэн бэ?
Хүүхдүүд.Таксины жолооч!
Сурган хүмүүжүүлэгч.Тийм ээ, энэ бол таксины жолооч
Хэрэв бид түүний замыг зөв зурвал тэр бидэнд туслахыг зөвшөөрнө.
Эхэлцгээе.
График диктант (багшийн аман зааврын дагуу дөрвөлжин цаасан дээр ажил хийх)


Сурган хүмүүжүүлэгч
Зөвлөгөө 3: Байшингийн өөр нэг оршин суугч хамтран ажиллаж байсан үнэт чулуунууд. Хатандаа зориулж гоёмсог бөмбөлгүүдийг, хүзүүний зүүлт, бугуйвч, бөгж зэргийг өөрөө урлажээ. Энэ хэн бэ?
Хүүхдүүд.Үнэт эдлэлчин!
Сурган хүмүүжүүлэгчТийм шүү, үнэт эдлэлчин.
Охидод нь бөмбөлгүүдийг цуглуулбал тэр бидэнд туслахыг зөвшөөрнө.
Таны өмнө олон тооны бөмбөлгүүдийг бий. Таны өмнө хоёр өөр бөмбөлгүүдийг байрлуул. Тэд хэрхэн адилхан, юугаараа ялгаатай болохыг бидэнд хэлээрэй.
ХҮҮХДИЙН ХАРИУ
Үнэтчин охиддоо зориулсан бөмбөлгүүдийг 8 бөмбөлгүүдийгээс бүрддэг гэж асуув өөр өөр өнгө. Түүний хүсэлтийг биелүүлнэ үү
Хосоор ажиллах: бөмбөлгүүдийг хийх
Та ямар бөмбөлгүүдийг авснаа бидэнд хэлээрэй.
Хүүхдүүдийн хариулт.


Сурган хүмүүжүүлэгчСайн байна. Бид хайлтаа үргэлжлүүлж байна. 4-р сэжүүрийг харцгаая. Энэ оршин суугч амьтны хашаанд ажилладаг. Тэрээр амьтдын эрүүл мэндийг сэргээхэд тусалдаг, вакцин, эм өгдөг. Тэр хэн бэ?
Түүний асуудал (бие даасан хариулттай урд талын ажил)
Зараа хөршийн зараагаас асуув:
-Чи хаанахын хүн бэ, догдолж?
-Өвлийн бэлтгэлээ базааж байна.
Харж байна уу, алим над дээр байна.
Би тэднийг ойд цуглуулдаг.
Би зургаа авчирч, хоёрыг үүрч байна.
Хөрш нь бодов:
энэ их юм уу үгүй ​​юу? (6+2=8)

Зургаан самартай ээж гахай
Би үүнийг хүүхдүүдэд сагсанд хийж өгсөн.
Зараа гахайтай таарав
Би бас түүнд хоёр самар өгсөн.
Хэдэн самрын гахай
Та үүнийг хүүхдүүдэд сагсанд хийж өгсөн үү?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Манай муур таван зулзагатай,
Тэд сагсанд зэрэгцэн сууна.
Мөн хөршийн муур гуравтай!
Маш хөөрхөн, хараач!
Тэднийг тоолоход надад туслаач
Тав, гурав гэж юу вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Алим мөчрөөс газарт унав.
Тэд уйлж, уйлж, нулимс дуслуулсан
Таня тэднийг сагсанд цуглуулав.
Би үүнийг найзууддаа бэлэг болгон авчирсан
Серёжка дөрөв, Антошка дөрөв,
Хурдан ярь,
Танягийн хэдэн найзууд вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Цахлай данх халааж,
Би долоон цахлайг зочлохыг урьсан,
"Бүгд цай уухаар ​​ирээрэй!"
Хэдэн цахлай байна, хариул!


Сурган хүмүүжүүлэгч
Санамж 5. Байшингийн оршин суугчдын нэг нь үүлэн дунд ажилладаг. Энэ нь зорчигч болон төрөл бүрийн ачаа тээвэрлэдэг. Манай түрээслэгч биднээс дасгал хийж, өөрийгөө хэн бэ гэдгээ хэлээч?
Хүүхдүүд.Нисгэгч (динамик түр зогсолт)
Одоо мотор асаалттай байна (шуугаа урд нь эргүүлнэ)
Сэнс эргэлдэж байна (алгаа нийлж, сэнсийг дуурайлган эргэлддэг)
Үүл рүү босох (хөлийнхөө хуруун дээр дээш өргөх)
Тэгээд буух араа татагдсан (бидний өвдөгийг өндөрт өргөх)
Энд ой байна - бид энд байна (алгаа духан дээрээ тавиад алсыг хар)
Шүхрээр бууцгаая! (шүхрээр бууж буй зураг)
Түлхэх, үсрэх - (хагас хонгилоос үсрэх)
Нисье, найз минь! (гараа дэлгэж, хажуу тийш найгах)
Шүхэр бүгд нээгдсэн (бөмбөг дүрслэхийн тулд гараа толгой дээрээ өргөх)
Тэгээд залуус газардлаа! (Бүгд сандал дээр сууна)


Сурган хүмүүжүүлэгч
Санамж 6. Мөн байшингийн дээд давхарт энэ байшинг зохион бүтээж, зурж зурж, барилгачдад өгсөн хүн амьдардаг байв. Энэ хэн бэ?
Хүүхдүүд.Архитектор!
Сурган хүмүүжүүлэгчЭнд түүний даалгавар байна: байшин дахь орон сууцны дугаарыг ийм байдлаар зохион байгуул
Ингэснээр та давхар бүрт найман тоог авах болно.
(Мольберт дээрх ерөнхий ажил: хүүхдүүд байшингийн хос цонхыг 8 гэсэн тоогоор дүүргэдэг)


Сурган хүмүүжүүлэгч
Санамж 7. Энд бас нэг түрээслэгч байна. Тэрээр циркт ажилладаг бөгөөд усыг шүүс болгон хувиргаж чаддаг, тавцан дээрх ямар ч картыг тааж чаддаг, объектуудыг хөдөлгөж чаддаг.
Тэр хэн бэ?
Түүний даалгавар бидний дэвтэрт шилжсэн.
Тэмдэглэлийн дэвтэрийг хавчуурга руу нээнэ үү. №3 даалгаврыг харна уу. (Жишээнд алга болсон математик тэмдгийг тодорхойлох дасгал)
Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.


Сурган хүмүүжүүлэгчБид хичнээн түрээслэгч олсон бэ? Нүдээ ань. Хараач, өөр түрээслэгч ажлаасаа буцаж ирэв.
Манай оршин суугчдын дунд 8-р байшингийн ойролцоох зам нь үргэлж эмх цэгцтэй, цэвэрхэн, цэцгийн мандал дээр гайхамшигтай цэцэг ургадаг нэгэн байдаг. Та түүнийг таньсан уу?
Хүүхдүүд.Гудамж цэвэрлэгч!


Тиймээс бид бүх оршин суугчдыг олсон.
Тэд яагаад орон сууцаа орхисон бэ гэж би гайхаж байна.
Тэд дөнгөж өглөө ажилдаа явсан бололтой.
Хатан хаан Математикийг ордондоо мартжээ.
бүх хүмүүс өглөө ажилдаа ороод ажил хийдэг
орой болтол! Тиймээс оршин суугчид түүнийг шоглохоор шийджээ!
Залуус бид та нартай сайн ажилласан. Аль ажил нь танд хамгийн их таалагдсан бэ? ХҮҮХДИЙН ХАРИУ
Түүнийг сайн ажилласан гэж хэн бодож байна вэ? Чи надад маш их таалагдсан, та тууштай, анхааралтай, хурдан ухаантай байсан тул бид Наймдугаар эгнээний 8-р байшингийн бүх оршин суугчдыг олж чадсан.

Хичээлийн хураангуй:
1. Үзэл баримтлалыг ялгах чадварыг бэхжүүлсэн: өндөр - бага; илүү өргөн - нарийхан; урт - богино; зузаан - нимгэн; хөгшин - залуу.
2. Геометрийн биетүүдийн тухай, геометрийн бие, дүрсүүдийн ерөнхий ба төрөл бүрийн шинж чанаруудын талаархи нэгдсэн мэдлэг
5. 8-ын тооны найрлагын талаархи мэдлэгийг бататгасан
6. Цаасан дээр жолоодох чадварыг бэхжүүлсэн.
7. Үл мэдэгдэх зүйлтэй жишээг шийдвэрлэх чадварыг бэхжүүлсэн.

сэдвээр нээлттэй нэгдсэн хичээлийн хураангуй
анхан шатны үүсэх математик дүрслэл
цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт.

Сэдэв: 8 тооны найрлага.

Зорилтот: 8 ба 8 тоонуудын талаархи мэдлэгийг системчлэх; хоёр жижиг тооноос 8-ын тооны найрлагын талаархи санааг бий болгох; 8 тоог хоёр жижиг тоо болгон задалж, хоёр жижиг тооноос нэг том тоо гаргаж сур.

Төлөвлөсөн үр дүн: 8-ын тоог мэддэг, 8-ын тоог хоёр жижиг болгон задалж чаддаг; нэмэх хасах замаар асуудлыг шийддэг.

Материал ба тоног төхөөрөмж:интерактив самбар, хонх, "Цасан хүн шууданчин" хүүхэлдэйн кино (эсвэл бусад хүүхэлдэйн кино Шинэ он, Зул сарын баяр), будах ном, спортын хэрэгсэл, картоноор хийсэн геометрийн дүрс, 4 дугтуй, тоглоомын чарга.

Хичээлийн явц:

1 хэсэг:бүлгийн өрөөнд явагддаг.

Хүүхдүүд ширээний ард сууж, будах номнууд. Хонх дуугарч байна.

(самбар дээр гурван морь, хатны дүрс байдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр Математикийн хатан хаан өөрөө манай бүлэгт ирсэн тул биднийг орхиж, бидэнтэй тоглохгүй байхын тулд бид ширээн дээрх бүх зүйлийг хурдан арилгах хэрэгтэй. (хүүхдүүд харандаа, будах номоо хаядаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, одоо над дээр ирээрэй. Залуус аа, надад хэлээч, одоо жилийн хэдэн цаг болж байна вэ?

Хүүхдүүд:Өвөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та өвлийн ямар баярыг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд:Шинэ жилийн Зул сарын баяр.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та шинэ жилийн хүүхэлдэйн кино үзэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

(хүүхэлдэйн киног асаагаад 2-3 минутын дараа хүүхэлдэйн кино зогсох)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд ямар нэг зүйл буруу байна, яагаад хүүхэлдэйн кино ажиллахаа больсон бэ? (багш юу болсныг харахыг оролдож, компьютер эсвэл ойролцоох дугтуйг олдог). Энд зарим мессеж байна, үүнийг уншъя (мессежийг уншина). Залуус аа, муу робот манай хүүхэлдэйн киног ид шидэлсэн гэж энд бичсэн байгаа бөгөөд үүнийг тайлахын тулд та дөрвөн дугтуйнд шифрлэгдсэн нууц кодыг тайлах хэрэгтэй. Гэхдээ дугтуй бүрийг нээхийн тулд та даалгавраа дуусгах хэрэгтэй. Та хүүхэлдэйн киног дуустал үзмээр байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ бид хоёрхон дугтуйтай. Даалгавруудыг гүйцэтгэж эхэлцгээе, магадгүй дараа нь дахиад хоёрыг олох болно.

(эхний дугтуйг ав).

(бид бүх зургийг харна интерактив самбар-тай програм хангамжУхаалаг дэвтэр (хуруугаараа объектыг хөдөлгөх чадвар)).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Самбар дээрх зургуудыг хар. Тэд хэр төстэй вэ? Ялгаа нь юу вэ?

(Хүүхдийн хариулт).

Одоо цасан шуургыг хараад, анхны цасан шуурганд хэдэн цасан бөмбөлөг байгааг хэлээч? (7). Маша, цасан шуурга дээр маш олон цасан бөмбөлөг нэмээд 8 ширхэг цасан бөмбөлөг байна уу? (9). Эдвин, 8 ширхэг байхын тулд хэдэн цасан бөмбөлгийг арилгах шаардлагатайг надад хэлээч? (1). Хийж өгөөч. Эцэст нь гурав дахь цасан шуурга дээр хэдэн цасан бөмбөг байна вэ? (4) Даша, чи маш олон цасан бөмбөг нэмээд 8 ширхэг байна.

Сайн байна уу залуусаа, та энэ даалгавраа биелүүлэв. Одоо жаахан тоглоцгооё. (картоноор хийсэн том шоо ав). Одоо та нар бүгд шоо шидэж, барьж авах болно, таны даалгавар бол 8 оноотой байхын тулд өнхрүүлсэн онооны тоонд хэдэн оноо нэмэх шаардлагатайг хэлэх явдал юм.

(тоглоом тоглодог; хэрэв хүүхэд удаан хугацаанд хариулж чадахгүй бол бусад хүүхдүүдээс тусламж хүснэ).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхалтай, залуусаа, бид эхний даалгавраа биелүүлж, нууц кодын эхний хэсэг нь биднийх боллоо. Бид дахиад хэдэн нууц хэсгийг авах хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд:Гурав.

Сурган хүмүүжүүлэгч:(хоёр дахь дугтуйг авдаг)

Оньсого тааварлаарай:

Машин ч биш, морь ч биш,

Модон тавцан,

Үүний доор хоёр судал байна,

Металл эсвэл самбараар хийсэн.

Тэд зүгээр л цасан дээр гулсдаг.

Тэд асфальт дээр явахыг хүсэхгүй байна.

Тэд бие даан толгод уруудахыг хичээдэг

Гайхалтай…. (чага)!

(хүүхдүүд хариулсны дараа бид жижиг чарга гаргана)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхалтай, та оньсого тааварлав, өө, бидний чарга бидэнд ямар нэгэн зүйл авчирсан, энэ юу болохыг харцгаая? (бид геометрийн дүрсийг гаргаж аваад хүүхдүүдэд үзүүлдэг). Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:Геометрийн дүрсүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нарт өөр нэг даалгавар байна. Одоо та бүгд над дээр ирж, нэг дүрсийг аваад ширээнд суу: хөвгүүд цонхны дэргэдэх ширээн дээр, охидууд хананы дэргэдэх ширээн дээр. Даалгавар бол: та эдгээр геометрийн дүрсүүдээс загварын дагуу чарга хийх хэрэгтэй, хэний баг даалгавраа хурдан гүйцэтгэвэл тэр баг нууц кодын хоёр дахь хэсгийг авах болно. (самбар дээрх чарганы зургийг оруул).

За, чи бэлэн үү? Эхэлцгээе.

(хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Охид, хөвгүүдийн аль аль нь ухаалаг хүүхдүүд чадах бүхнээ хийж, нууц кодын хоёр дахь хэсгийг олж авлаа. Гэхдээ энэ юу вэ? (хөгжим тоглож байна). Та хөгжим тоглож байгааг сонсож байна, магадгүй бид түүний дуунд нь очиж, олж мэдэх хэрэгтэй, магадгүй бид нууц кодын үлдсэн хэсгүүдийг тэндээс авах боломжтой, явцгаая?

2-р хэсэг:унтлагын өрөөнд болдог.

(хүүхдүүд хөгжмийн аяыг дагаж, унтлагын өрөөнд ордог, энд тэднийг биеийн тамирын багш угтан авдаг)

Багш:Сайн уу залуусаа! Та юутай ирсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш:Би чамд туслаж чадна. Та "Эцсийн эцэст та цөөрөмөөс загасыг төвөггүй гаргаж чадахгүй" гэж хичээх хэрэгтэй. Оросын хүмүүс зугаа цэнгэлд дуртай. "Инээмсэглэлээр бүх зүйл хурдан бүтдэг." Буффонууд хүмүүсийг зугаацуулж, зугаацахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

(багш ба хүүхдүүд үсэрхэг толгойн хувцас өмсдөг).

Багш:Дугтуйг хүлээн авахын тулд та даалгавраа биелүүлэх ёстой. Охидын баг, хөвгүүдийн баг гэж хуваагдаж, ардын хэв маягаар багийн нэрийг гаргаж ирцгээе. (хүүхдүүд ярилцдаг, багш тусалж чадна).

Багш:Залуус аа, гарааны шугам дээр (тогтоосон газар) жагсцгаая. Багуудтайгаа танилцацгаая (хүүхдүүд багаа нэрлэнэ).

Багш:Спортын хэрэгслүүд таны өмнө шалан дээр тавигдсан. Таны даалгавар бол 8-ын тоог нэг нэгээр нь байрлуулж болох 2 объектыг ээлжлэн авчрах явдал юм. Спортын зүйлсээс хамгийн их 8 дугаар цуглуулсан баг хожиж, хөгжим зогсоход буухиа уралдаан дуусна.

(дүгнэлт)

Багш:Гайхалтай, залуусаа, “…” баг дахин нэг дугтуйтай боллоо.

Багш:Бидний дараагийн тоглох тоглоом бол “Гэдэс найм” юм. Би дүрмийг тайлбарлаж байна: охидууд тойрог дээр зогсож, орос бүжиг бүжиглэнэ, хөвгүүд шилжинэ том тойрогохидын эргэн тойронд хөгжим дуусч, хөвгүүд хамгийн ойрын охин руу хурдан гүйж, гар нийлж, охины гарыг наймны дүрсээр дүрсэлсэн (дээрээс харах). Ялагч нь 8-ыг илүү нарийвчлалтай дүрсэлсэн хосууд юм.

(дүгнэж байна).

Багш:Сайн байна, тэд ч гэсэн энэ ажлыг даван туулсан. Сүүлийн дугтуйг хүлээн авна уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид 4 дугтуйг бүгдийг нь цуглууллаа. Тэднийг удахгүй нээцгээе. (бид дугтуйг нээдэг, дугтуй бүрт 8-ын тооны дөрөвний нэг нь байдаг).

Залуус аа, нууц кодыг цуглуулж үзье. (хүүхдүүд 8-ын тоог цуглуулдаг). Бид ямар дүрс авсан бэ? (8). Та 8-ын тоотой уулзахын тулд чадах бүхнээ хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь нууц кодыг тайлж, манай хүүхэлдэйн киног дуустал үзэхийн тулд хоёр жижиг тооноос 8-ын тоог хэрхэн гаргаж авах талаар бодож, хэлэх хэрэгтэй гэсэн үг юм. (хүүхдүүд дууддаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, та өнөөдөр сайн ажиллаж, нууц кодыг тайлж чаджээ. Одоо хүүхэлдэйн киноныхоо дараа юу болсныг харцгаая.

(бид хүүхдэд зориулсан хүүхэлдэйн киног асаадаг).

Ахлах бүлэг.

“Танин мэдэхүйн хөгжил” ТББ: FEMP.

Сэдэв: Нэгжээс 3-ын тооны тоон найрлага. Дугаар 8.

Програмын агуулга

Нэгжээс 3-ын тооны тоон найрлагыг танилцуулна уу.

8-ын тоог танилцуул.

Ойролцоох объектууд дахь танил геометрийн дүрсийн хэлбэрийг харах чадварыг сайжруулах: тэгш өнцөгт, дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин.

Цаасан дээр хэрхэн чиглүүлэх, хуудасны хажуу ба буланг тодорхойлж, нэрлэх талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай.

Дидактик харааны материал

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Тоолох шат, бяцхан үнэг, бяцхан баавгай, бяцхан бөжин; зүйлс янз бүрийн хэлбэрүүд(хүүхдийн тоогоор).

Тараах материал.Хавтгай геометрийн дүрс, хавтгай эсвэл гурван хэмжээст геометрийн дүрс (хүүхдийн тоогоор), олон өнгийн дөрвөлжин цаас, цасан ширхгүүдийн багц (хүүхэд бүрт 10 ширхэг).

GCD шилжих.

I. Зохион байгуулалт, урамшууллын үе шат.

Тоглоомын дасгал"Тоо гаргацгаая."

Тоолох шат дээр бяцхан үнэг, баавгайн бамбарууш, бөжин гэсэн 3 тоглоом байна.

Та ямар тоглоом харж байна вэ?

Нийт хэдэн тоглоом байгаа вэ?

Та хичнээн, ямар төрлийн тоглоом харж байна вэ? (Нэг бяцхан үнэг, нэг бяцхан баавгай, нэг бяцхан бөжин.)

- Гуравын тоог яаж гаргасан бэ? (Нэгжээс: нэг, нэг, дахиад нэг - тоо нь гурав байх болно.)

II. Гол хэсэг.

Тараах материалтай ажиллах.

Янз бүрийн геометрийн дүрс ашиглан гурвын тоог зохио. Энэ тохиолдолд геометрийн дүрсийг хоёр удаа давтаж болохгүй.

Нийт хэдэн геометрийн дүрс байдаг вэ?

Та хэдэн, ямар геометрийн дүрс авсан бэ? Гуравын тоог яаж гаргасан бэ?

Нэг, нэг, дахиад нэг, энэ гурав.

Динамик түр зогсолт . Дидактик тоглоом"Ижил хэлбэртэй объектыг ол."

Та ямар геометрийн дүрсийг мэддэг вэ?

Зөвхөн хавтгай геометрийн дүрсийг нэрлэнэ.

Зөвхөн эзэлхүүний тоонуудыг нэрлэ.

Нэг удаад нэг зураг ав. Бүлэг доторх хэлбэр нь таныхтай төстэй объектуудыг ол геометрийн дүрс.

Өөрийн объектын хэлбэрийг дүрстэй харьцуулан ярь. (Дөрвөлжин хэлбэртэй салфетка олсон. Бас дөрвөлжин шиг дөрвөн өнцөгтэй, дөрвөн талтай. Нэг таваг олсон, яг л дугуй хэлбэртэй, булангүй.)

Тоглоомын дасгал "Цасан ширхгийг салфетка бэлдье."

Залуус аа, самбар дээр 7 цасан ширхгийг тоол.

7 гэсэн тоог ямар тоогоор зааж болох вэ. Дуудсан хүүхэд 7 гэсэн тоотой картыг олоод хэвтүүлнэ. Хүүхдүүд өөрсдөө олно.

Долоон цасан ширхэг дээр нэгийг нэмж, хэдэн цасан ширхгийг тоол.

8-ын тоог ямар тоо илэрхийлэх вэ?

Би 8 дугаартай картыг үзүүлэв. Хүүхдүүд үүнийг гэрээсээ олоод тоймоор нь зурдаг.

Найман тоо ямар тоог илэрхийлэх вэ? Тэр ямар харагддаг вэ?

“Найм нь хоёр тойрогтой.

Цасан хүн зурах:

Нэг аяга дээр - өөр.

Найман тоо таны өмнө байна!

(Гольцева А.)

Наймдугаар тоо, найман тоо

Бид үүнийг үргэлж хамар дээрээ өмсдөг.

Найман тоо нэмэх дэгээ -

Энэ нь .... (оноо) болж байна.

Тоглоомын дасгал "Цасан ширхгийг зөв байрлуул."

Хүүхдүүд янз бүрийн өнгийн дөрвөлжин хуудастай.

Салфеткийг цасан ширхгээр чимэглээрэй.

“Нэг цасан ширхгийг салфетканы дундуур тавь. Зүүн дээд буланд нэг цасан ширхгийг байрлуул. Нэг цасан ширхгүүд - зүүн доод буланд" гэх мэт. Даалгавар бүрийг гүйцэтгэсний дараа би: "Чи цасан ширхгийг хаана тавьсан бэ?"

III. Эцсийн хэсэг.

Чи бид хоёр өнөөдөр юу хийсэн бэ?
- Та юу тоглосон бэ?
-Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
- 8-ын тоог ямар тоо илэрхийлж байна вэ?
- 8-ын өмнө ямар тоо ирдэг вэ?

Сайн байна залуусаа!

Татьяна Бабчук
Ахлах бүлгийн "8-ын тоо ба найрлага" хичээлийн хураангуй.

Даалгаврууд:

1. Геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

2. Долоо хоногийн өдрүүд, тэдгээрийн дарааллын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

3. Хуудасны хавтгайг чиглүүлэх чадварыг хөгжүүлэх (дээд, доод, баруун, зүүн, дунд).

4. Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадваргар

5. Бие даасан байдал, сургалтын даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

6. Математикийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх ангиуд.

7. Бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах, бие биенээ сонсох, сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

Бөмбөг тоглоом (тойрог дотор)

3. Заан хулганаас жижиг үү? 4 Таны баруун талд….

5. Та ... хооронд зогсож байна уу? 6. Хүмүүс өглөө үдийн хоол иддэг үү?

7. Долоо хоногт 7 хоног байдаг уу? 8. Дөрвөлжин 3 булантай юу?

9. Даваа гараг Мягмар гарагийг дагадаг уу? 10. Зууван нь булангүй байдаг уу?

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өнөө өглөө манай цэцэрлэгт улсаас Үлгэрээс цахилгаан утас ирлээ "Математик".

“Эрхэм хүүхдүүд ээ! Би таныг гайхамшгийн арал руу аялахыг урьж байна. Замдаа сонирхолтой даалгавар таныг хүлээж байна. Та өөрийн мэдлэг, ур чадвар, оюун ухаанаа харуулах хэрэгтэй болно. Сүүлчийн арал дээр миний найзуудыг гэртээ хүргэж өгөөч. Амжилт хүсье. Үлгэр!"

За, бид Үлгэрийн урилгыг хүлээж авах уу? Бид аялалд явах уу? (Тийм)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэгээд явцгаая! Гайхамшигт арал руу явцгаая. Бид гүүрээр гарах хэрэгтэй. Гэхдээ асуудал нь хэн нэгэн гүүрийг эвдэж, бүх банзыг хольсон. Бидэнд хэрэгтэй засах: бүх самбарыг 1-ээс 7 хүртэл дарааллаар нь байрлуул.

Сайн хийлээ! Замаа үргэлжлүүлье. Замдаа "Арал - Числанд» . Бид зарим нэг ер бусын долгионыг харж байна. Дуусаагүй юм шиг тоо. Юу болохыг та нартай хамт таахыг хичээцгээе тооэнэ нууранд нуугдав. (Хүүхдүүд таамаглаж байна тоо i1 r-k нэмдэг дээд хэсэг тоо)

Дугаар 8.

Багш зурагтай картыг өлгөв тоо 8.

Энэ юу шиг харагдаж байна тоо 8? Хүүхдүүд тухай шүлэг уншдаг тоо 8:

Найм нь хоёр цагирагтай

Эхлэл төгсгөлгүй

(С. Маршак)

Наймдугаар тоо үнэхээр амттай:

Тэр хоёр уутаар хийсэн.

Дараагийн арал "Задачкин" 8 дугаарын найрлага

Зургаан самартай ээж гахай

Би үүнийг хүүхдүүдэд сагсанд хийж өгсөн.

Зараа гахайтай таарав

Тэгээд тэр надад дахиад хоёр самар өглөө.

Хэдэн самрын гахай

Та үүнийг хүүхдүүдэд сагсанд хийж өгсөн үү? 6+2=8

Манай муур таван зулзагатай,

Тэд сагсанд зэрэгцэн сууна.

Мөн хөршийн муур гуравтай!

Тав, гурав гэж юу вэ? 5+3=8

Алим мөчрөөс газарт унав.

Тэд уйлж, уйлж, нулимс дуслуулсан

Таня тэднийг сагсанд цуглуулав.

Би үүнийг найзууддаа бэлэг болгон авчирсан

Серёжка дөрөв, Антошка дөрөв,

Хурдан ярь,

Танягийн хэдэн найзууд вэ? 4+4=8

Гурван туулай, таван зараа

Цэцэрлэгт хэдэн хүүхэд байдаг вэ? 3+5=8

Цэцэрлэгт алим боловсорч гүйцсэн,

Бид тэднийг амталж чадсан

Хоёр ягаан, шингэн,

Исгэлэнтэй зургаа.

Хэдэн хүн байгаа вэ? 2+6=8

Цахлай данх халааж,

Би долоон цахлайг зочлохыг урьсан,

"Бүгд цай уухаар ​​ирээрэй!"

Хэдэн цахлай байна, хариул! 1+7=8

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх асуудлын хариулт юу вэ? Бид яаж 8 авсан бэ? Гэрээ дүүргэцгээе тоо 8.

8 нь 7 ба 1

8 нь 6 ба 2

8 нь 5 ба 3

8 нь 4 ба 4

8 нь 3 ба 5

8 нь 6 ба 2

8 нь 1 ба 7

Дараагийн арал руу очихын тулд бид аль замаар явахаа мэдэх ёстой бөгөөд үүний тулд бидэнд хэрэгтэй газрын зураг хийх.

"Онгоцны чиг баримжаа"

Баруун дээд буланд дөрвөлжин байрлуул

Зүүн доод буланд тойрог байрлуул

Баруун доод буланд олон өнцөгт байрлуул

Зүүн дээд буланд гурвалжинг байрлуул

Хуудасны дунд тэгш өнцөгтийг байрлуул

Хараач, бид газрын зураг хийсэн, энэ нь биднийг дараагийн шатанд хүргэх болно

Арал - "Инээдтэй"Тэнд дагина найзууд биднийг хүлээж байна.

Биеийн тамирын минут

Нэг гараа алгадах, нөгөө гараа алгадах.

Зөв, баруун алга

Бид бага зэрэг алга ташина.

Тэгээд одоо зүүн далдуугаараа

Алга ташилтаа улам чанга болго!

Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь,

Зүүн талынхыг баруун гараараа цохицгооё.

Алга дээш - алга таших, алгадах.

Өвдөг дээрээ алгадах, алгадах.

Одоо миний мөрөн дээр алгадаад өгөөч

Хажуу тал руугаа алгад.

Та араараа алга ташиж болно

Бид өөрсдийнхөө өмнө алга ташдаг.

Баруун талд бид чадна, зүүн талд бид чадна!

Мөн хөндлөн - гараа хөндлөн нугалав.

Хараач, энд математикийн дагины найзууд байна. Тэдэнд ижил төстэй зүйл байгаа юм шиг санагдаж байна, та юу гэж бодож байна вэ? Зургуудыг хар. Одоо манай найм байгаадаа маш их баяртай байна Найзууд: Би маш хөөрхөн, би маш дугуй,

I хоёр тойргоос бүрдэнэ,

Би үүнийг олсондоо маш их баяртай байна

Миний хувьд чам шиг найзууд.

Бидний аялал өндөрлөлөө. Би танд өөрийнхөө зургийг зурахыг санал болгож байна тоо 8Тэд ямар харагддагийг мартахгүйн тулд.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах

Сэдвийн талаархи асуултууд:

Өнөөдөр бид хэнд тусалсан бэ?

Юунаас тоогоор уулзсан?

Аль даалгавар нь хэцүү, аль нь амархан байсан бэ?

Сайн хийлээ! Та маш сайн ажилласан. Бүгдэд нь баярлалаа!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хичээлийн хураангуй “Тоон ертөнц рүү аялах нь. 10-ын тоо ба 10-ын тоо"Сэдэв: “ЦОН ТООНЫ ЕРТӨНЦӨНИЙ АЯЛАЛ. 10 ДУГААР, 10 ДУГААР БҮРДЭЛИЙН ТАНИЛЦУУЛГА” гэж бичжээ. Насны ангилал: 5-6 жил. Хамтарсан үйл ажиллагааны хэлбэр:.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага « Цэцэрлэгүйл ажиллагааны тэргүүлэх чиглэлтэй ерөнхий хөгжлийн төрөл.

Математик, дизайны нэгдсэн хичээлийн хураангуй "7 тооны найрлага"Математик, дизайны нэгдсэн хичээлийн хураангуй Сэдэв: "7 тооны найрлага" Зорилго: Хүүхдүүдэд 7 тоо үүсэхтэй танилцах.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын 6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан математикийн эцсийн хичээлийн хураангуй "10-ын тоо, асуудлыг шийдвэрлэх"Хичээлийн тэмдэглэл (өмнөх сурсан зүйлээ давтах) математикийн хөгжилбэлтгэл сургуулийн бүлгийн хүүхдүүд. Бэлтгэсэн: багш.

Зорилго: Хүүхдүүдэд хоёр жижиг тооноос 7-н тооны найрлагыг танилцуулах. Хөтөлбөрийн агуулга: 10 дотор тоолох дадлага хийх, "хөршүүдээ" нэрлэх чадвар.

Осмакова Марина Васильевна,

Сайтын админ

"Тюмень мужийн цэцэрлэгүүд"

Хөтөлбөрийн агуулга:

1) 8-ын тоо, 8-ын тоо үүсэхийг танилцуул.

2) Нэгээс 8-ын тооны найрлагыг танилцуул

3) 8 тоог хоёр жижиг тоо болгон задалж, хоёр жижиг тооноос том тоо үүсгэж сур.

4) 7-ын тооны найрлага, 7-ын дотор тоолох чадварын талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх

1) Логик холболт, харилцааг олж илрүүлэх, ярианд тусгах; тайлбарлах, үндэслэл гаргах, нотлох, бусдад санаа бодлоо тодорхой, ойлгомжтой илэрхийлэх.

2) Математикийн нэр томъёог яриандаа зөв хэрэглэж сурах.

1) Сэдвийн болон график загварчлах, дүрслэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; сэтгэлгээний хэлбэлзэл.

2) Ерөнхий боловсролын ур чадвар, чадварыг бүрдүүлэх : Хамтбагшийн төлөвлөгөө, ажлын дэвтэрт заасан зааврын дагуу даалгавруудыг гүйцэтгэх чадварыг сайжруулах.

Хичээлийн материал :

Демо- долоон улаан, 1 цэнхэр дөрвөлжин хавтан; 7 х 7 см; А4 дээрх тоон илэрхийллүүд: 1+6=7 6+1=7 7-1=6 7- 6=1; тооны сегмент; тоо 8; демо даалуу; Хүснэгт №1;

Тараах материал - Ширээ бүр дээр H. Cuisenaire саваа; эсгий үзэг эсвэл өнгөт харандаа; ажлын дэвтэр.

Арга зүйн техник:

  1. Асуудал 4.1

Самбар дээр хэд хэдэн квадрат байдаг: 1 хөх, 6 улаан.

Хүүхдүүдээс өнгө бүрийн бүх квадрат, квадратыг тоолохыг хүсдэг. Тэнцүү байдлын бүх хувилбаруудыг зохио. Дараа нь багш "Өдөр - шөнө" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Цэнхэр квадратыг улаанаар сольсон. 1 улаан дөрвөлжин нэмсэн. Хүүхдүүд 8-ын тоог хэрхэн олж авснаа ярьдаг.

  1. Асуудал 1

Багш самбар дээр 8 дугаартай карт өлгөв.

Хүүхдүүд 8-ын тоо ямар байдгийг хэлж өгнө. Дараа нь хүүхдүүд 8-ын тооны тухай шүлэг уншина.

  1. Асуудал 2.3

Ширээн дээр Cuisenaire саваатай хайрцагнууд байдаг. Хүүхдүүдээс 8-ын тоог харуулсан саваа гаргаж ирэхийг хүснэ. Маш олон цагаан саваа гаргаж ирээрэй, ингэснээр бүгд бургунд мод дээр таарна. 8-ын тоонд 8 нэгж байна. 2 савааг хавсаргаж, урт нь burgundy саваатай тэнцүү байна. Багш самбар дээр хэвтэнэ 8-ын тооны найрлагын бүх хувилбарууд ба холбогдох тоон илэрхийллийг бичих.

Физминутка

Асуудал 1

  1. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. №1, х 28. 8-ын тоо, 8-ын талаархи санаагаа нэгтгэх. 7-р тоогоор тоолохын тулд тооны сегментийг ашиглах. 7-р цэгээс 8-р цэг рүү хэрхэн хүрэх вэ? Багш үүнийг жагсаалын дугаарын мөрөнд сумаар харуулдаг.

Доминоны ясыг харж байна. 8 цэгийг ямар хоёр хэсэгт хуваасан бэ? Ямар хоёр тоо 8-ыг бүрдүүлэх вэ?

Асуудал 1

  1. Зургийн шалгалт No2 х 28. Аль зурагт 8-ын тоог нуусан бэ? Хүүхдүүд зурган дээр нуугдаж байгаа 8 тоог улаан эсгий үзэгээр дугуйлахыг хүснэ.

Асуудал 1

  1. Хүүхдүүдийг ширээний дэргэд зогсоод гар, хөл, толгойгоороо хэлбэржүүлэх хөдөлгөөн хийхийг урьж байна: Пиноккио 8 тоог хамараараа хэрхэн бичих вэ? Кондуктор, хөлбөмбөгчин үүнийг яаж бичдэг вэ?

Асуудал 2

  1. Тайлбар гэрийн даалгавар: No3 х.28. 8 тоо ямар хэсгүүдээс бүтсэн бэ? Зургуудаас ямар илэрхийлэл хийж болох вэ?
  2. Хичээлийн хураангуй

Хичээлийн явц:

1) 7-ын тооны найрлагыг давтах.

Самбар дээр хэд хэдэн квадрат байна:

Самбарыг хар.

Нийт хэдэн квадрат байгаа вэ? улаан дөрвөлжин, цэнхэр дөрвөлжин? (7, 6 улаан, 1 цэнхэр)

Цэнхэр квадратын дараалал юу вэ (гурав дахь)

Квадратуудыг ямар бүлэгт хувааж болох вэ? (улаан, цэнхэр хувьд).

Ямар тэгшитгэл хийж болох вэ?

(1+6=7 6+1=7 7-1=6 7- 6=1)

(тоон илэрхийллийг нийтэлсэн)

2) 8 тоо үүсэх.

"Өдөр - шөнө" тоглоом тоглоцгооё. Эдгээр квадратуудыг санаарай.

Шөнөдөө хүн бүр унтаж байх хооронд янз бүрийн гайхамшиг тохиолддог. Юу болсныг харцгаая. --Шөнө! Хүүхдүүд "унтдаг". Багш цэнхэр квадратыг улаан болгож өөрчилнө.

Юу өөрчлөгдсөн бэ? (Одоо бүх дөрвөлжин улаан болсон. 7 улаан дөрвөлжин байна).

Шөнө! Хүүхдүүд "унтдаг". 1-р эгнээнд 1 улаан дөрвөлжин нэмнэ.

Юу өөрчлөгдсөн бэ? (улаан дөрвөлжин гарч ирнэ.)

1-р эгнээнд хэдэн квадрат байгаа вэ? (8)

Та яаж 8 квадрат авсан бэ? (7 квадрат дээр 1 квадратыг нэмсэн. Үр дүн нь 8 квадрат болсон)

- Та 8-ын тоог яаж авсан бэ?

- (7 + 1=8)

3) Дугаар 8.

Багш 8-ын тооны зурагтай картыг өлгөв.

8 тоо ямар харагддаг вэ?

Хүүхдүүд 8 тооны тухай шүлэг уншдаг:

Найман гэдэг нь хоёр цагирагтай.

Эхлэл төгсгөлгүй. Тэр хоёр уутаар хийсэн.

(С. Маршак) (Г. Виеру)

Та энэ дугаарт дассан байна. Найман тоо нэмэх дэгээ -

8 дугаар - цасан хүн... Та оноо авна...

(В. Бакалдин) (Ф. Дагларжа)

3) 8 тооны найрлага.

Залуус аа, өнгөт тоолох саваагаар хайрцгийг нээ.

8-ын тоог илэрхийлэх савааг гарга.

Энэ саваа ямар өнгөтэй вэ? (Бургунди).

Одоо хангалттай цагаан саваа гаргаж ав, ингэснээр бүгд burgundy дээр таарна.

Бургунд мод дээр хэдэн цагаан саваа байдаг вэ? (8 цагаан саваа).

Тийм ээ, зөв. 8-8 нэгжийн тоогоор. Тэднийг нэрлэе: (1,1,1,1,1,1,1 ба 1).

Одоо бодоод 2 саваа хавсаргаж, урт нь burgundy саваатай тэнцүү байна.

Эдгээр саваанууд ямар өнгөтэй вэ?

Эдгээр нь хоёр өнгийн саваа байж болно: цагаан, хар; ягаан, нил ягаан; цэнхэр, шар; 2 улаан саваа.

Эдгээр хосуудыг burgundy савааныхаа хажууд байрлуул. Энэ ямар сайхан хивс вэ!

Багш самбар дээр хэвтэнэ 8 тооны бүх хувилбарууд.

Тэднийг дахин дуудъя.

Хүүхдүүд ээ, одоо та 8 тоог аль хоёр жижиг тоогоор хийж болохыг харууллаа.

Цагаан саваа нь 1-ийн тоог, хар саваа нь 7-ын тоог илэрхийлдэг. Тэгэхээр 8 нь 1 ба 7 юм.

Ягаан саваа нь 2-ын тоог, нил ягаан саваа нь 6-ын тоог илэрхийлдэг. Тэгэхээр 8 нь 2 ба 6 гэсэн тоо юм.

Цэнхэр саваа нь 3-ын тоог, шар нь 5-ын тоог илэрхийлдэг. Тэгэхээр 8 нь 3 ба 5 юм.

Улаан саваа нь 4 гэсэн тоог илэрхийлдэг. Тэгэхээр 8 нь 4 ба 4 гэсэн үг.

Багш савааныхаа хажууд тоон илэрхийлэл дээр тэмдэглэгээ хийж, самбар дээр тавьдаг. 8 тооны бүх хувилбарууд.

Хүснэгт 1

Эдгээр тэмдэглэлүүд хичээл дуустал үзүүлэх самбар дээр үлдэнэ.

Биеийн тамирын хичээл: "Дасгал".

Нэг удаа - бөхийлгөж, шулуун болго.

Хоёр - бөхийлгөх, сунгах.

Гурав гурван алга таших,

Толгойгоо гурван дохих.

Дөрөв гэдэг нь илүү өргөн гар гэсэн үг.

Тав, зургаа - чимээгүйхэн суу.

III. 8 ба 8 тоонуудын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.

Тэмдэглэлийн дэвтэр No1, хуудас 28.

a) - Цуврал тоонуудыг авч үзье.

Шинэ тоо бүр өмнөх тооноос хэд дахин их вэ? (1-нд)

Тооны шугамыг хар. 7-р цэгээс 8-р цэг хүртэл хэрхэн хүрэх вэ? (Та баруун тийш 1 алхам хийх хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл 1-ийг нэмээд 1-ээр нэмэгдүүлнэ.)

Багш үүнийг жагсаалын дугаарын мөрөнд сумаар харуулдаг.

б) - Далууны ясыг хар. 8 цэгийг ямар хоёр хэсэгт хуваасан бэ?

(b + 2. 5 + 3, 4 + 4.)

Шоонуудыг баруун тал нь зүүн, зүүн тал нь баруун тийш эргүүлбэл юу болох вэ? (2 + b, 3 + 5, 4 + 4.)

Далуун дээр 8-аас ямар хоёр тоо байдаггүй вэ? (7 ба 1.)

Хэрэв танд хэцүү байгаа бол самбар дээрх өнгөт саваа руу эргэ.

Жилийн найман сарыг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? Энэ сард хэн төрсөн өдөртэй вэ?

2) №2, хуудас 28.

Зургуудыг хар. Манай найм олдсондоо маш их баяртай байна

түүний найзууд:

Би маш хөөрхөн, би маш дугуй,

Би хоёр тойргоос бүрдэнэ,

Би үүнийг олсондоо маш их баяртай байна

Миний хувьд чам шиг найзууд.

Баавгай, хулгана, матрешка, бөжин, мөөг, лийр хоёрт найм яагаад ийм их баярласан бэ? (Тэд бүгд наймтай төстэй.)

Одоо ширээнийхээ ойролцоо зогс.

Пиноккио яаж хамараараа 8-ын тоог бичих вэ? Кондуктор, хөлбөмбөгчин үүнийг яаж бичдэг вэ? Суух.

Улаан эсгий үзэг ашиглан зурган дээр нуугдсан 8-ын тоог ижил замаар дугуйл.

3) № 3, 28-р тал.

Сайн байна залуусаа! Найман тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна. Гэхдээ аль хоёр тоо нь 8-ыг гаргаж байгааг санаж байгаа эсэхийг тэр сайн мэдэхгүй байна.

Вандуйны тухай 3-р даалгаврыг үзээрэй. Гэртээ та даалгаварт бичсэнээр тэдгээрийг зурж дуусгах болно.

* Хэрэв хугацаа үлдсэн бол даалгаврыг ангид хийж дуусгана.

1-р зурагт хэдэн вандуй байна вэ? (8)

8 тоо ямар хэсгүүдээс бүтсэн бэ? (7 вандуй нь ногоон, 1 нь шар өнгөтэй.)

Энэ зургаас ямар илэрхийлэл гарч болох вэ? (7 + 1.) Эхний нэр томъёо нь юу гэсэн үг вэ? (Ногоон вандуйны тоо.) Хоёр дахь улирал? (Шар вандуйны тоо.)

Нэг вандуйд 8 вандуй байх ёстой. Бүх вандуй зурсан уу? (Үгүй. Үлдсэн зургуудад хангалттай вандуй байхгүй байна.)

Тэдгээрийг гүйцээнэ үү шармөн зургийн доор илэрхийлэл бичнэ үү. Даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэхээ бидэнд хэлээрэй.

1-р хүүхэд:

Хоёр дахь хонхорцог нь 6 ногоон вандуй агуулдаг. 8 вандуй хийхийн тулд та 2 шар вандуй нэмэх хэрэгтэй: 6 + 2.

2 дахь хүүхэд:

Гурав дахь хонхорцог нь 5 ногоон вандуй агуулдаг. 8 вандуй хийхийн тулд та 3 шар вандуй нэмэх хэрэгтэй: 5 + 3

3 дахь хүүхэд:

Сүүлийн хонхорцог 4 ногоон вандуй агуулдаг. Найман хүртэл 4 шар вандуй дутуу хэвээр байна: 4 + 4.

Таныг даалгаврыг гүйцэтгэх үед үзүүлэнгийн самбар дээр дараах оруулгууд гарч ирнэ.

7+1 6 + 2 5+3 4+4

Дүгнэлт:

Сайн хийлээ! Баярлалаа! Ямар хоёр тооноос 8 гэсэн тоог гаргаж болох вэ?

(7 + 1, 6 + 2, 5 + 3, 4 + 4.)

Хичээлийн хураангуй

Өнөөдөр бид хэдтэй уулзсан бэ?

Та яаж авсан бэ?

8 тоо ямар харагддаг вэ?

Хэрэв та алхах үеэр түүний нуугдаж байсан бусад зүйлийг надад хэлж өгвөл найм нь баяртай байх шиг байна.

Аль ажил нь танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Аль даалгавар хэцүү байсан бэ?

Анги дахь хүүхдийн ажлын үнэлгээ:

Тэд намайг хэрхэн анхааралтай сонсож байгаа нь надад таалагдсан ...

Тэд зөв хариулсан ...

Бид өнгөт саваагаар 8-ын тоог хэрхэн яаж хийхийг бодож байсан ...

Тэд тэмдэглэлийн дэвтэртээ анхааралтай ажилласан ...

Багш нарыг урьж байна сургуулийн өмнөх боловсролТюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Югра нар таны мэдээллийг нийтэлдэг. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Хувийн боловсруулсан тэмдэглэл, скрипт боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай ажиллах хэлбэр.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай